Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік ғимараттарын сатып алу, құрылысын жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік және арнайы үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 16 қазандағы № 11-1-4/461 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қазанда № 17642 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 11-1-4/420 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 14.07.2025 № 11-1-4/420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері әкімшілік ғимараттарын сатып алу, жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шетелдік мекеменің әкімшілік және арнайы үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Материалдық-техникалық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Құқықтық сараптама басқармасына ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі Қ. Әбдірахманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________Ә. Смайылов
2018 жылғы "__" ___________
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
11-1-4/461 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік ғимараттарын сатып алу, құрылысын жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің әкімшілік және арнайы үй-жайлары үшін алаңдардың заттай нормалары
Үй-жайлардың атауы
Өлшем бірлігі
Үй-жайлардың ауданы
артық емес
1
2
3
4
1.
Қызметтік кабинеттер:

Об утверждении натуральных норм площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 октября 2018 года № 11-1-4/461. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2018 года № 17642. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 11-1-4/420.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 14.07.2025 № 11-1-4/420 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить натуральные нормы площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту материально-технического обеспечения Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Управление юридической экспертизы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
К. Абдрахманов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________А. Смаилов
"___" __________ 2018 года
Приложение
к приказу Министра
иностранных дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 11-1-4/461
Натуральные нормы площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан
Наименование помещения
Единица измерения
Площадь помещения не более
1
2
3
4
1.
Служебные кабинеты:

1)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің кабинеті (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
54
2)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің демалу бөлмесі (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
15
3)
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісінің, халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) Өкілдің қабылдау бөлмесі (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
12

1)
Кабинет Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
54
2)
Комната отдыха Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
15
3)
Приемная Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) Представителя Республики Казахстан при международной организации (на 1 сотрудника)
квадратный метр
12

4)
Сенімді өкілдің, халықаралық ұйым жанындағы тұрақты өкілдің орынбасарының, Бас консулдың, кеңесші-уәкілдің кабинеті
(1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
25
5)
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі кеңесшісінің кабинеті (1 қызметкерге арналған)
шаршы метр
20
6)
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген лауазымдарды қоспағанда, (1 қызметкерге/жұмысшыға арналған) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері қызметкерлерінің кабинеті
шаршы метр
7,5
1
2
3
4
2.
Жалпы пайдаланылатын үй-жайлар (конференц-залдары, отырыс өткізу залдары, шетелдік тараппен салтанатты кездесулерге арналған бөлмелер, рекреациялық бөлмелер)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
3.
Арнайы мақсаттағы бөлмелер (кассалар, мұрағаттар, көшіру-көбейту техникасы бөлмелері, техникалық жабдықтарға арналған бөлмелер)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
4.
Техникалық үй-жайлар (желдету камералары, серверлік, электрқалқандар, жылу пункттері, су өлшеу торабы, қоймалар)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 50%
5.
Қосалқы бөлмелер (гардеробтар, дәліздер, балкондар, баспалдақтар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған бөлмелер және тағы басқалар)
шаршы метр
Қызметтік кабинеттердің жалпы ауданынан 35%
6.
Келушілерді қабылдайтын консулдық пункт
шаршы метр
150
7.
Бақылау-өткізу пункттері
шаршы метр
100
8.
Паркинг (1 машина орыны)
шаршы метр
18
Ескерту:

4)
Кабинет поверенного в делах, заместителя постоянного представителя при международной организации, генерального консула, советника-посланника загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника)
квадратный метр
25
5)
Кабинет советника загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника)
квадратный метр
20
1
2
3
4
6)
Кабинет персонала загранучреждения Республики Казахстан (на 1 сотрудника /работника), за исключением должностей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) настоящего пункта
квадратный метр
7,5
2.
Помещения общего пользования (конференц-залы, залы совещаний, комнаты для торжественных встреч с иностранной стороной, рекреационные помещения)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
3.
Помещения специального назначения (кассы, архивы, помещения копировально-множительной техники, кабинеты технических средств)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
4.
Технические помещения (вентиляционные камеры, серверные, электрощитовые, тепловые пункты, водомерные узлы, склады)
квадратный метр
50 % от общей площади служебных кабинетов
5.
Вспомогательные помещения (гардеробы, коридоры, балконы, лестницы, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
квадратный метр
35 % от общей площади служебных кабинетов
6.
Консульский пункт приема посетителей
квадратный метр
150
7.
Контрольно-пропускные пункты
квадратный метр
100
8.
Паркинг (1 машиноместо)
квадратный метр
18
Примечание:

1. Егер ғимараттардың үй-жайларының жоспарлану ерекшелігі осы аудандарды қысқартуға мүмкіндік бермейтін жағдайда, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері әкімшілік ғимараттарды сатып алу, жобалау және салу кезінде Қазақстан Республикасының шетелдік және ерекше үй-жайларына арналған алаңдардың заттай нормаларын асыруға жол беріледі, алайда ғимараттардың жалпы ауданы ғимараттарды сатып алу кезеңіндегі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің персоналының саны және үй-жайлардың бекітілген нормалары бойынша есептелген ауданнан аспауы қажет.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің үй-жайлары шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін, консулдық мекемелерін және халықаралық ұйым жанындағы шет мемлекеттің өкілдіктерін қабылдаушы мемлекеттің аумағына орналастыруға қойылатын талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық шарттардың, екіжақты келісімдердің және өзге де актілердің талаптарына сәйкес қайта қаралады.

1. Допускается превышение натуральных норм площадей для административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан при приобретении в собственность, проектировании и строительстве административных зданий загранучреждений Республики Казахстан, в случае, если особенности планировки помещений в зданиях не позволяют сокращение этих площадей, но общая площадь зданий не превышает площадь, исчисляемую исходя из численности персонала загранучреждений Республики Казахстан на период приобретения зданий.
2. Площадь административных и специфических помещений загранучреждений Республики Казахстан пересматривается в связи с требованиями к размещению дипломатических представительств, консульских учреждении и представительств иностранных государств при международных организациях на территории государства пребывания, а также в соответствии с условиями международных договоров, двусторонних соглашений и иных актов, заключенных между Республикой Казахстан и иностранными государствами.