Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 қыркүйекте № 17415 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының патент заңы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1341 бұйрығымен
бекітілген
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 22.04.2020 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2018 года № 17415.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1341
Правила регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.04.2020 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).

1. Осы Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуды, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюллетень - өнеркәсіптік меншік объектілері мәселелері бойынша мерзімді ресми баспа;
2) Мемлекеттік тізілім - тіркелген өнеркәсіптік меншік объектілерінің тізілімі;
3) патенттік сенім білдірілген өкілдер - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган мен сараптама жасау ұйымы алдында жеке және заңды тұлғаларға өкілдік етуге құқық берілген Қазақстан Республикасының азаматтары;
4) ХПЖ - халықаралық патенттік жіктеме;
5) ӨҮХЖ - өнеркәсіптік үлгілердің халықаралық жіктемесі;
6) ДЗМҰ - Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы;
7) ИНИД - библиографиялық деректерді сәйкестендіру үшін халықаралық кодтар;
8) емдік дәрі-дәрмектер - адамның ағзасымен байланысқа түсетін немесе оның органдарына және тіндеріне енетін, аурулардың алдын алуға, диагностика жасауға және емдеуге, сондай-ақ ағзаның жағдайы мен функцияларын өзгертуге арналған фармакологиялық белсенді заттар болып саналатын немесе оларды қамтитын құралдар.
9) пестицидтар (улы химикаттар) - химиялық, биологиялық және зиян әрі аса кәуіпті зиян ағзаларға қарсы, сондай-ақ егін жинау алдында кептіруге, жапырақтарды жоюға және өсімдік сұрыптарын реттеуге арналған басқа да заттар;
10) рұқсат беру - емдік дәрі-дәрмекті, пестицидті (улы химикатты) медициналық мақсаттағы бұйымды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу туралы құзырлы орган берген куәлік;
11) құзыретті орган (бұдан әрі – құзыретті орган): емдік дәрі-дәрмекке қатысты – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрі-дәрмектер, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы, медициналық қызмет көрсету сапасын бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
пестицидқа (улы химикатқа) қатысты өсімдіктерді қорғау саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттілігі шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

1. Настоящие Правила регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов, а также порядок оказания государственных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) бюллетень – официальное периодическое издание по вопросам охраны объектов промышленной собственности;
2) Государственный реестр – Государственный реестр изобретений, Государственный реестр полезных моделей, Государственный реестр промышленных образцов;
3) патентные поверенные – граждане Республики Казахстан, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;
4) МПК – международная патентная классификация;
5) МКПО – международная классификация промышленных образцов;
6) ВОИС – Всемирная организация интеллектуальной собственности;
7) ИНИД – международные коды для идентификации библиографических данных;
8) лекарственные средства – средства, представляющие собой или содержащие фармакологически активные вещества, вступающие в контакт с организмом человека или проникающие в его органы и ткани, предназначенные для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также изменения состояния и функций организма.
9) пестициды (ядохимикаты) – химические, биологические и другие вещества, используемые против вредных и особо опасных вредных организмов, а также для предуборочного просушивания, удаления листьев и регулирования роста растений;
10) разрешение – удостоверение о государственной регистрации лекарственного средства, пестицида (ядохимиката), изделия медицинского назначения и медицинской техники выданное компетентным органом;
11) компетентный орган (далее – компетентный орган):
в отношении лекарственного средства – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
в отношении пестицида (ядохимиката) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области защиты растений, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;

12) РСТ шарты - 1970 жылғы 19 маусымдағы Патенттік кооперация туралы шарт;
13) Париж конвенциясы - 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау жөніндегі Париж конвенциясы;
14) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін цифрлық жүйе;
15) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.06.2026 № 572 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2 тарау. Қазақстан Республикасының Өнертабыстардың, пайдалы модельдердің, өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) патент беру туралы шешімі негізінде және көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды патент беруге дайындау және жариялау қызметі үшін төлем жасалғанын растайтын құжатты ұсынған жағдайда өнеркәсіптік меншік объектісі бойынша мәліметтер Өнертабыстардың, пайдалы модельдердің, өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізіліміне енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Объектіні тиісті Мемлекеттік тізілімдерде тіркеу кезінде мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) патенттің нөмірі;
2) құжат түрінің сөздік белгісі;
3) ХПС, ӨҮХС айдары (айдарларының) индексі (индекстері);
4) өтінімнің нөмірі мен берілген күні;

12) Договор РСТ – Договор о патентной кооперации от 19 июня 1970 года;
13) Парижская конвенция – Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года;
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 18.06.2026 № 572 (вводится в действие c 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
14) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 15 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
15) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Регистрация в Государственных реестрах изобретений, полезных моделей, промышленных образцов Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
3. На основании решения Республиканского государственного предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель) о выдаче патента и при представлении заявителем документа, подтверждающего оплату за услуги услугодателя по подготовке документов к выдаче патента и публикации, в Государственные реестры изобретений, полезных моделей, промышленных образцов Республики Казахстан вносятся сведения по объекту промышленной собственности.
4. При регистрации объекта в соответствующих Государственных реестрах вносятся следующие сведения:
1) номер патента;
2) словесное обозначение вида документа;
3) индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, МКПО;
4) номер и дата подачи заявки;

5) патентті жариялау күні;
6) егер өтінім бойынша көрсетілетін қызметті берушіге өтінім берген күннен басымдылықтың неғұрлым ертерек күні белгіленсе,оның негізінде анықталған болса, алғашқы өтінім берілген елдің (ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес) нөмірі, берген күні және коды (ол бойынша қосымша материалдар түскен күні);
7) Патент иеленушінің аты немесе атауы, ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес патент иеленушінің тұрғылықты елінің (орналасқан елдің қайта басылып шығатын бұрынырақ жарияланған нөмірі;
8) РСТ Шартының 23(1) немесе 40 (1)-баптарына сәйкес өтінімнің ұлттық фазаға ауысу күні
9) халықаралық өтінімнің қабылдайтын ведомство белгілейтін тіркеу нөмірі және халықаралық беру күні;
10) халықаралық өтінімнің халықаралық жариялау нөмірі мен күні;
11) автордың (авторлардың) А.Т.Ә, ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес автордың тұрғылықты елінің (орналасқан елінің) коды (кодтары);
12) Патент иеленушінің аты жөні немесе атауы, ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес патент иеленушінің тұрғылықты елінің (орналасқан елдің) коды (кодтары);
13) патенттің атауы;
14) бейнесі
15) патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге де өкіл туралы мәліметтер.
3-тарау. Қорғау құжатын беру тәртібі
5. "Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті берушімен көрсетіледі.
6. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы қағидалардың 1-қосымшасындағы "Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – тізбе) 8-тармағында көрсетілген қосымша құжаттарымен осы қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі тізбеде келтірілген.
Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы, осы Қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген банктік реквизиттер (бұдан әрі – банктік реквизиттер) бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранысты қабылдау күйі автоматты түрде "жеке кабинетте" көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

5) дата публикации патента;
6) номер, дата подачи и код (в соответствии со стандартом ВОИС ST. 3) страны подачи первой заявки (дату поступления дополнительных материалов по ней), на основании которой (которых) установлен приоритет, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки услугодателю;
7) номер более ранней публикации, которая переиздается;
8) дата перехода заявки на национальную фазу в соответствии со статьями 23 (1) или 40 (1) Договора РСТ;
9) регистрационный номер международной заявки и дата международной подачи, установленные получающим ведомством;
10) номер и дата международной публикации международной заявки;
11) фамилия, имя, отчество (при его наличии) автора (авторов), код (коды) страны местожительства (местонахождения) автора в соответствии со стандартом ВОИС ST. 3;
12) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование патентообладателя, код (коды) страны местожительства (местонахождения) патентообладателя в соответствии со стандартом ВОИС ST. 3;
13) наименование патента;
14) изображение;
15) сведения о патентном поверенном или ином представителе.
Глава 3. Порядок выдачи охранного документа
5. Государственная услуга "Выдача охранных документов в сфере промышленной собственности" (далее – государственная услуга) оказывается услугодателем.
6. Для получения государственной услуги физическое и (или) юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет через портал заявления с приложением документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача охранных документов в сфере промышленной собственности" согласно приложению 1 (далее – перечень), в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в перечне.
Примечание ИЗПИ!
В абзац второй пункта 7 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz по банковским реквизитам, указанным в приложении 3 (далее – банковские реквизиты) к настоящим Правилам.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Патент осы қағидалардың 6, 7, 8-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде беріледі.
10. Автор куәлігі өтінім берушіге патент беруге арналған өтінімде көрсетілген өнеркәсіптік меншік объектісінің әрбір авторы үшін, автор куәлігін беруге дайындау бойынша көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлем расталған жағдайда беріледі. Автор куәлігі осы қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Патент өтінім берушіге өтініш берген авторлардың санына қарамастан жалғыз данада беріледі.
11. Егер патент беруге өтінімді Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе орналасқан бірнеше автор бірлесіп берсе, онда патент және авторлар куәліктері Қазақстан Республикасы аумағында тұратын немесе орналасатын бірінші болып көрсетілген патент иеленушісіне тапсырылады немесе пошта арқылы жіберіледі.
12. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Мемқызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетудің мониторингі цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Телнұсқа беру тәртібі
13. Патент (автор куәлігі) түпнұсқасы жоғалған немесе жарамсыз болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші олардың телнұсқасын береді.
14. Қорғау құжатының телнұсқасын беруді көрсетілетін қызметті беруші көрсетеді.
15. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) портал арқылы осы қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтінішхат жолдайды.

9. Патент выдается по форме согласно приложениям 6, 7, 8 к настоящим Правилам на казахском, русском и английском языках.
10. Удостоверение автора выдается заявителю для каждого автора объекта промышленной собственности, указанного в заявке на выдачу патента, при подтверждении оплаты за услуги услугодателя по подготовке к выдаче удостоверения автора. Удостоверение автора выдается по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Патент выдается заявителю в единственном экземпляре независимо от количества заявленных авторов.
11. Если заявление о выдаче патента подано совместно несколькими лицами, проживающими или находящимися на территории Республики Казахстан, то патент и удостоверение авторов вручаются или направляются по почте патентообладателю, проживающему или находящемуся на территории Республики Казахстан, указанному первым.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) статьи 5 Закона.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуру "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок выдачи дубликата
13. В случае утери или приведения в негодность подлинника патента (удостоверения автора) услугодателем выдается их дубликат.
14. Выдача дубликата охранного документа оказывается услугодателем.
15. Для получения государственной услуги физическое и (или) юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет через портал ходатайство с приложением документов, указанных в пункте 8 перечне, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі тізбеде келтірілген.
Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы банктік реквизиттер бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранысты қабылдау күйі автоматты түрде "жеке кабинетте" көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінішке көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен сәтте автоматты түрде тіркеу нөмірі енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған немесе осы қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі көрсетілетін қызметті беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в перечне.
Примечание ИЗПИ!
В абзац второй пункта 16 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz по банковским реквизитам.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Заявлению на оказание государственной услуги автоматически присваивается регистрационный номер на момент поступления услугодателю.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет их полноту.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов или отсутствии сведений, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими правилами, услугодатель в сроки, указанные в части третьей настоящего пункта, направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня получения уведомления услугодателем.
В случае, если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
В абзац седьмой пункта 17 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".

Тексеру және тиісті құжаттарға ақы төлеу нәтижелері бойынша, сондай-ақ бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама дайындайды және осы қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім шығарған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші рұқсатын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2021 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Телнұсқа онда көрсетілген мәліметтердің құрамы бойынша берілген патенттің түпнұсқасына сәйкес келеді, онымен бірдей заңды күші бар және қазақ, орыс тілдерінде "Телнұсқа" деген мөртаңба қойылып, тиісті патент нысаны бойынша беріледі.
Телнұсқа берілген жағдайда телнұсқа беру туралы мәліметтер бюллетеньде жарияланған күннен бастап қорғау құжатының түпнұсқасы заңды күші жоқ деп есептеледі.
19. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Мемқызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетудің мониторингі цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген).
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасаған лауазымды тұлғаға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді немесе әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

По результатам проверки соответствующих документов и оплаты, а также при отсутствии оснований для отказа, услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней готовит уведомление об оказании государственной услуги и направляет в "личный кабинет" услугополучателя в электронной форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При вынесении решения об отказе в оказании государственной услуги, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Дубликат по составу указываемых в нем сведений соответствует подлиннику выданного патента, имеет одинаковую с ним юридическую силу и выдается по соответствующей форме патента, с простановкой штампа на казахском, русском языках "Дубликат".
В случае выдачи дубликата подлинник охранного документа считается не имеющим юридической силы с даты публикации в бюллетени сведений о выдаче дубликата.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
19. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) статьи 5 Закона.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственных услуг
20. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников структурных подразделений уполномоченного органа подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2021 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттiк көрсетілген қызметтiң нәтижелерiмен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін қызметті алушы сотқа жүгінеді.
6-тарау. Патентті күшінде ұстап тұру
22. Патент иеленуші Заңның 11-бабының 15-тармағына сәйкес жыл сайын қорғау құжатын күшінде ұстау үшін өтінім берілген күнге сәйкес келетін күнге ақы төлейді. Көрсетілетін қызметті беруші патент берілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде патент иеленушіге осы қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорғау құжатын күшінде ұстау үшін ақы төленгені туралы хабарлама жібереді.
23. Қорғау құжатын күшінде ұстап тұру үшін алғашқы төлем қорғау құжатын беру туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап екі ай мерзімде жүргізіледі және өтінім берілген күннен бастап алдындағы жылдар үшін төлемді қамтиды.
Қорғау құжатын күшінде ұстау үшін оның қолданылатын әрбір келесі жылы үшін ақы төлеу қорғау құжаты қолданылатын ағымдағы жыл ішінде жүргізіледі.
24. Қорғау құжатын күшінде ұстау үшін төлем жүргізілгеннен кейін патент иеленуші немесе өкіл көрсетілетін қызметті берушіге төлем құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
Көрсетілетін қызметті беруші төлем туралы құжат болған жағдайда қорғау құжатын келесі жылға күшінде ұстау туралы Мемлекеттік тізілімдерге мәліметтерді енгізеді.
25. Төлем белгіленген мерзімнен кейін жасалған жағдайда, Париж конвенциясының 5 (bis) бабының (1) тармағына сәйкес өнеркәсіптік меншік құқықтарын сақтауға арналған баждарды төлеу үшін, қосымша баж төлем шартымен, мерзім өткен күннен бастап алты айды құрайтын жеңілдетілген мерзім беріледі. Бұл ретте төлемнің көлемі белгіленген бағаларға сәйкес 50 пайызға артады.
7-тарау. Өнертабыстардың, пайдалы модельдердің, өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімдеріне өзгерістерді енгізу
26. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік тізілімге патенттің берген соң оны құқықтық мәртебесіне қатысты келесі өзгерістері туралы апелляциялық кеңестің, сот органдарының шешімдерімен, уәкілетті органның немесе сараптама жасау ұйымының хабарламаларымен және патент иеленушілердің (олардың құқықтық мирасқорларының немесе өкілдерінің) мәліметтерді:

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона о госуслугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 6. Поддержание патента
22. В соответствии с пунктом 15 статьи 11 Закона патентообладатель ежегодно производит оплату за поддержание охранного документа в силе на дату, соответствующую дате подачи заявки. Услугодателем после выдачи патента в течение десяти рабочих дней патентообладателю направляется уведомление об оплате за поддержание охранного документа в силе по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
23. Первая оплата за поддержание охранного документа в силе производится в двухмесячный срок с даты публикации сведений о выдаче охранного документа и включает оплату за предшествующие годы, начиная с даты подачи заявки.
Оплата за поддержание охранного документа в силе за каждый последующий год его действия производится в течение текущего года действия охранного документа.
24. После произведенной оплаты за поддержание охранного документа в силе, патентообладатель или представитель предоставляет копии платежных документов услугодателю.
Услугодатель, при наличии документа об оплате вносит сведения в государственные реестры о поддержании охранного документа в силе на последующий год.
25. В случае оплаты после установленного срока, согласно пункту (1) статьи 5 (bis) Парижской конвенции для уплаты пошлин, предусмотренных для сохранения прав промышленной собственности, предоставляется льготный срок, составляющий шесть месяцев с даты истечения срока, при условии уплаты дополнительной пошлины. При этом размер оплаты увеличивается на 50 процентов согласно установленным ценам.
Глава 7. Внесение изменений в Государственный реестр изобретений, полезных моделей, промышленных образцов
26. Услугодатель вносит в Государственный реестр сведения о последующих изменениях правового статуса патента после его выдачи на основании решений апелляционного совета, судебных органов, уведомлений уполномоченного органа и ходатайств патентообладателей (их правопреемников или представителей):

1) Мемлекеттік тізілімнің жазбаларындағы қателерді түзету туралы;
2) тіркелген құқық беру туралы, тіркелген құқықты ұсыну туралы;
3) тіркелген құқықты беруге, тіркелген құқықты ұсынуға қатысты келесі өзгерістер туралы;
4) патентті толық немесе ішінара жарамсыз деп тануға байланысты оның күшін жою туралы;
5) патент иеленушінің өтініші бойынша патенттің қолданылуын тоқтату туралы;
6) белгіленген мерзімде төлем жүргізілмеген кезде патенттің қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы;
7) патент иеленушінің атауына және оның мекенжайына өзгерістер енгізу туралы;
8) патент иеленуші өкілінің өзгеруі туралы;
9) хат алмасу үшін мекенжайдың өзгеруі туралы өтінішхаттары негізінде енгізеді.
27. Өзгерістер патент иеленуші немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкіл тиісті өзгерістер енгізу туралы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш беру жолымен енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша және Қазақстан Республикасы Президентінің жарлығы бойынша болған әкімшілік - аумақтық бірліктер атауларының, қалалардың, облыстардың, аудандардың атауларының, сондай-ақ жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша болған елді мекендердің құрамдас бөліктері атауларының өзгерістері өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Бір патент иеленушіге тиесілі өтінішхатта көрсетілген бірнеше қорғау құжаттары болған кезде осы өзгерістер бір типті болып есептеледі және мұндай жағдайда төлем әрбір кейінгі қорғау құжаты үшін бір үлгідегі өзгерістер енгізу ретінде жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.06.2021 № 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Өтінішхат қазақ немесе орыс тілінде беріледі.
Өтінішхатқа патент иеленуші немесе сенімхат бойынша әрекет ететін өкіл қол қояды (егер патент иеленушілер бірнеше адамдар тобы болса, өтінішхатқа аталған топқа кіретін барлық адамдар қол қояды).
Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) тиісті өзгерісті растайтын құжаттардың көшірмелері;
2) өзгерістерді енгізу үшін төлемді растайтын құжат;
3) сенімхат (егер өтінішхатты өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішхатты патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл арқылы беретін болса).
Өтінішхат және қоса берілген құжаттар көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
29. Патент иеленушінің (патент иеленушілердің) атауына заңды тұлғаны қайта ұйымдастыруға байланысты өзгерістер енгізген кезде құқық мирасқоры өтінішхат береді және тиісті өзгерістерді растайтын құжаттар ұсынылады.

1) об исправлении ошибок в записях Государственного реестра;
2) о зарегистрированной передаче права, зарегистрированном предоставлении права;
3) о последующих изменениях, касающихся зарегистрированных передачи или предоставлении права;
4) об аннулировании патента в связи с признанием его недействительным полностью или частично;
5) о прекращении действия патента по ходатайству патентообладателя;
6) о досрочном прекращении действия патента при неуплате в установленный срок;
7) о внесении изменений в наименовании патентообладателя и его адреса;
8) об изменении представителя патентообладателя;
9) об изменении адреса для переписки.
27. Изменения вносятся путем подачи ходатайства услугодателю о внесении соответствующих изменений патентообладателем или представителем, действующем на основании доверенности.
Изменения наименований административно - территориальных единиц, названий городов, областей, районов, произошедших по решению Правительства Республики Казахстан и по указу Президента Республики Казахстан, а также наименований составных частей населенных пунктов, произошедших по решению местного исполнительного органа, осуществляются на безвозмездной основе.
При наличии нескольких охранных документов указанных в ходатайстве, принадлежащих одному патентообладателю, данные изменения считаются однотипными и оплата в таком случае производится как за внесение однотипных изменений за каждый последующий охранный документ.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Ходатайство представляется на казахском или русском языках.
Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателями является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами, входящими в указанную группу) или представителем, действующим на основании доверенности.
К ходатайству прилагаются:
1) копии документов, подтверждающих соответствующее изменение;
2) документ, подтверждающий оплату за внесение изменений;
3) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
Ходатайство и прилагаемые документы рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты их поступления услугодателю.
29. При внесении изменений в наименование патентообладателя (патентообладателей) вследствие реорганизации юридического лица подается ходатайство правопреемником, и представляются документы, подтверждающие соответствующие изменения.

30. Авторлар құрамына өзгерістер сот шешімі негізінде енгізіледі. Қорғау құжатында көрсетілген авторды құрамға енгізу немесе құрамнан шығару авторлар құрамының өзгеруі деп танылады.
Авторлар құрамына өзгерістер сот шешімі негізінде еркін нысанда авторлар құрамына тиісті өзгерістер енгізу туралы өтінішхат беру арқылы енгізіледі, онда қорғау құжатының нөмірі, енгізілетін немесе шығарылатын автордың тегі, аты, әкесінің аты (егер болса), тұратын жерінің мекенжайы, көрсетіледі.
Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) сот шешімінің көшірмесі;
2) өзгерістерді енгізу үшін төлемді растайтын құжат;
3) сенімхат (егер өтінішхатты өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішхатты патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл арқылы беретін болса).
Өтінішхат және оған қоса берілетін құжаттар олардың сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
31. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, өтініш беруші көрсетілетін қызметті берушінің сұрау салуын жіберген күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей қажетті құжаттарды ұсынуы қажет. Тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда өзгерістер енгізілмейді, бұл туралы өтінішхат берген тұлға хабардар етіледі.
Өзгерістер енгізілген жағдайда тиісті мәліметтер Мемлекеттік тізілімге енгізіледі, бюллетеньде жарияланады (патент иеленушінің мекенжайы, хат алмасу үшін мекенжайдың және өкілдің өзгеруінен басқа), патент иеленушінің атына осы қағидалардың 14, 15 немесе 16-қосымшаларына сәйкес нысанда хабарлама жіберіледі.
8 тарау. Қорғау құжаттарының қолданылу мерзімін ұзарту
1. Параграф. Өнертабысқа патенттің қолданылу мерзімін ұзарту
32. Өнертабысқа патент қызмет берушіге өтінім берілген күннен бастап жиырма жыл бойы қолданылады.
33. Қолдану үшін рұқсат алу қажет емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жататын өнертабысқа қатысты патенттің қолдану мерзімі патент иеленушінің өтінішхаты бойынша, бірақ бес жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
34. Мерзім бес жыл шегеріле отырып, өнертабысқа патент беруге өтінім берілген күннен бастап өнертабысты қолдануға алғаш рұқсат алынған күнге дейінгі өткен уақытқа ұзартылады.
Егер өнертабыстың формуласында өнертабыс жалпы құрылымдық формуламен сипатталатын композиция, қосынды немесе қосындылар тобы түрінде сипатталатын болса, және өнертабыс сипаттамасынан оны дәрі-дәрмектің, пестицидтің белсенді ингредиенті ретінде қолданылатыны анық болса өнертабыс емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жатады.
35. Өтініш осы қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттің қолданылу кезеңінде өнертабысты қолдануға бірінші рұқсат алған күннен бастап алты ай өткенге дейін немесе осы мерзімдердің қайсысы кешірек аяқталатынына байланысты патент беру туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап беріледі.

30. Изменения в состав авторов вносятся на основании судебного решения. Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в охранном документе.
Изменения в состав авторов вносятся на основании судебного решения путем подачи ходатайства о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме, с указанием номера охранного документа, фамилии, имени и отчества (при его наличии), адреса места жительства, включаемого или исключаемого автора.
К ходатайству прилагаются:
1) копия судебного решения;
2) документ, подтверждающий оплату за внесение изменений;
3) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
Ходатайство и прилагаемые документы рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты их поступления услугодателю.
31. В случае представления неполного пакета документов, заявителю необходимо не позднее 20 рабочих дней, со дня направления запроса услугодателя предоставить необходимые документы. При не предоставлении соответствующих документов изменения не вносятся, о чем лицо подавшее ходатайство уведомляется.
При внесении изменений соответствующие сведения вносятся в Государственный реестр, публикуются в бюллетене (кроме изменения адреса патентообладателя, адреса для переписки и представителя), в адрес патентообладателя направляется уведомление по формам согласно приложениям 14, 15 или 16 к настоящим Правилам.
Глава 8. Продление срока действия охранных документов
Параграф 1. Продление срока действия патента на изобретение
32. Патент на изобретение действует в течение двадцати лет с даты подачи заявки услугодателю.
33. В отношении изобретения, относящегося к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), для применения которых необходимо получение разрешения на его применение, срок действия патента продлевается по ходатайству патентообладателя, но не более чем на пять лет.
34. Срок продлевается на время, прошедшее с даты подачи заявки на изобретение до даты получения первого разрешения на применение изобретения за вычетом пяти лет.
Изобретение относится к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), если в формуле изобретения оно охарактеризовано в виде композиции, соединения или группы соединений, описываемых общей структурной формулой, и из описания изобретения следует его использование в качестве активного ингредиента лекарственного средства, пестицида.
35. Ходатайство подается по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в период действия патента до истечения шести месяцев со дня получения первого разрешения на применение изобретения или даты публикации сведений о выдачи патента в зависимости от того, какой из этих сроков истекает позднее.

Егер бірінші рұқсат 2015 жылғы 7 сәуірдегі "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласын құқықтық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күшіне енуіне дейін берілген жағдайда өтінішхат патент қолданылатын мерзім ішінде, бірақ оның қолданылу мерзімі өткенге дейін екі айдан кешіктірілмей беріледі.
36. Өнертабысқа патенттің қолданылу мерзімін ұзарту жөнінде өтінішхат беру және іс қағаздарын жүргізу сенімхат бере отырып, патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге де өкіл арқылы жүзеге асырылады.
37. Өтінішхат қазақ немесе орыс тілінде беріледі.
38. Өтінішхатқа патент иеленуші немесе сенімхат бойынша әрекет ететін өкіл қол қояды (егер патент иеленушілер бірнеше адамдар тобы болса, өтінішхатқа аталған топқа кіретін барлық адамдар қол қояды).
39. Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) қолдануға құзыретті органның өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабысты емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикаттықа) жатқызуға мүмкіндік беретін алғашқы рұқсаты алынған емдік дәрі-дәрмек, пестицид (улы химикат) туралы мәліметтерді қамтитын ресми құжаттардың көшірмелері;
2) айрықша құқықты және құқықты куәландыратын патентті қолдану мерзімі сұратылып отырған өнертабысты (өнертабыс формуласының тиісті тәуелсіз тармағын) көрсету, көрсетілген рұқсат өнертабысқа қатысты алғашқы болып табылатынын пайымдау және көрсетілген өнертабысты емдік дәрі-дәрмек, пестицид (улы химикат) өнертабыс формуласының тиісті тәуелсіз тармағында сипатталғанын анықтайтын түсіндірме;
3) өнертабысқа патенттің қолданылу мерзімін ұзарту және ұзарту туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялау үшін төлемді растайтын құжат;
4) сенімхат (егер өтінішхатты өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішхатты патенттік сенім білдірілген өкіл берсе).
40. Өтінішхат пен оған қоса берілетін құжаттар сараптама жасау ұйымына тікелей беріледі немесе пошта арқылы жіберіледі.
41. Өтінішхат пен оған қоса берілетін құжаттар сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
42. Өтінішхатты қарау қаралатын патенттің өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабысты қолдануға рұқсат алынған емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикаттықа) жатқызу мүмкіндігін тексеруді қамтиды.
43. Қосынды (жалпы құрылымдық формуламен сипатталатын қосындылар тобы) түрінде сипатталған өнертабысты қолдануға рұқсат алынған емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жатқызу мүмкіндігін тексеру өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағында сипатталған қосындыны рұқсатта көзделген дәрі-дәрмектің, пестицидтің (улы химикаттың) белсенді ингредиентімен салыстыруды қамтиды.
Бұл ретте, өнертабыстың сипаттамасы қосындының оны көрсетілген дәрі-дәрмекте, пестицидте (улы химикатта) пайдалануға мүмкіндік беретін осындай белсенділігі бар екені туралы ақпараттың болуы тексеріледі. Егер қосынды осындай дәрі-дәрмектің, пестицидтің (улы химикаттың) белсенді ингредиенті болып табылса, және өнертабыстың сипаттамасы тиісті ақпаратты қамтитын болса, қаралатын өнертабыс рұқсатта көрсетілген емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жатады.

В случае, если первое разрешение выдано до вступления в силу Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правового регулирования сферы интеллектуальной собственности", то ходатайство подается в течение срока действия патента, но не позднее двух месяцев до истечения срока его действия.
36. Подача ходатайства и ведение делопроизводства по продлению срока действия патента на изобретение осуществляется через патентного поверенного или иного представителя с выдачей ему доверенности.
37. Ходатайство представляется на казахском или русском языках.
38. Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами) или представителем, действующим на основании доверенности.
39. К ходатайству прилагаются:
1) копии официальных документов, содержащих сведения о лекарственном средстве, пестициде (ядохимикате), на применение которых получено первое разрешение компетентного органа, позволяющие отнести изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы изобретения, к указанному лекарственному средству, пестициду (ядохимикату);
2) указание изобретения (соответствующего независимого пункта формулы изобретения), в отношение которого испрашивается продление срока действия исключительного права и удостоверяющего право патента, утверждение о том, что указанное разрешение является первым в отношении изобретения и пояснения, из которых следует, что указанное лекарственное средство, пестицид (ядохимикат) охарактеризовано в соответствующем независимом пункте формулы изобретения;
3) документ, подтверждающий оплату за продление срока действия патента на изобретение и публикацию сведений о продлении в бюллетене;
4) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
40. Ходатайство и прилагаемые к нему документы представляются в услугодателю непосредственно или направляются по почте.
41. Ходатайство и прилагаемые документы рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты их поступления в услугодателю.
42. Рассмотрение ходатайства включает проверку возможности отнесения изобретения, охарактеризованного в независимом пункте формулы изобретения рассматриваемого патента, к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), на применение которого получено разрешение.
43. Проверка возможности отнесения изобретения, охарактеризованного в виде соединения (группы соединений, описываемых общей структурной формулой), к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), на применение которого получено разрешение, заключается в сравнении соединения, охарактеризованного в независимом пункте формулы изобретения, с активным ингредиентом лекарственного средства, пестицида (ядохимиката), указанного в разрешении.
При этом проверяется, содержит ли описание изобретения информацию о том, что соединение обладает такой активностью, которая позволяет его использовать в указанном лекарственном средстве, пестициде (ядохимикате). Рассматриваемое изобретение относится к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), указанному в разрешении, если соединение является активным ингредиентом такого лекарственного средства, пестицида (ядохимиката) и описание изобретения содержит соответствующую информацию.

44. Композиция түрінде сипатталған өнертабысты қолдануға рұқсат алынған емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жатқызу мүмкіндігін тексеру патенттелген композицияның сипаттамасын және рұқсатта көрсетілген дәрі-дәрмектің, пестицидтің (улы химикаттың) композициясының сипаттамасын (мақсаты, құрамы, өнертабыс формуласында келтірілген немесе композиция құрамынан анықталатын нысан) салыстыруды құрайды.
Егер өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағы рұқсатта көрсетілген дәрі-дәрмектің, пестицидтің (улы химикаттың) сипаттамасын қамтыса, қаралып отырған өнертабыс емдік дәрі-дәрмекке, пестицидке (улы химикатқа) жатады.
45. Қосындыны, сондай-ақ қосындыны қамтитын дәрі-дәрмектің, пестицидтің композициясы кіретін өнертабыстар тобына берілген өнертабысқа патенттің қолдану мерзімін ұзарту осы қағидалардың 41-тармағына сәйкес жүзеге асырылады және осы қағидалардың 42 және 43-тармақтарына сәйкес топтың әрбір өнертабысына қатысты жүргізіледі.
46. Осы қағидалардың 38, 40-тармақтарына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, өтініш беруші сұрау салу жіберілген күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттарды ұсынуы қажет. Тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда патенттің қолданылуы ұзартылмайды, бұл туралы өтініш берген тұлға хабардар етіледі.
Өтініш хат беру шарты сақталған жағдайда патенттің қолданылуы ұзартылады.
47. Өнертабысқа патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы өнертабыстарының мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және бюллетеньнің жақын арадағы басылымында жарияланады. Патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы тиісті хабарлама өтінім берушінің мекен жайына осы қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес нысанда жіберіледі.
2. Параграф. Пайдалы модельге патентті ұзарту тәртібі
48. Пайдалы модельге патенттің қолдану мерзімі патент иесінің пайдалы модельге патенттің қолдану мерзімін ұзарту туралы өтініші (бұдан әрі - өтініш) бойынша үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
49. Өтініш осы қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттің күшінде болуы шартымен патент қолданысының бесінші жылы ішінде көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
50. Пайдалы модельге патенттің қолдану мерзімін ұзарту жөнінде өтінішхатты беру және іс-қағаздарды жүргізу үшін патент иеленуші сенімхат бере отырып, патенттік сенім білдірілген өкілге немесе өзге өкілге өкілеттік бере алады.
51. Өтінішхат қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
52. Өтінішхатқа патент иеленуші немесе сенімхат негізінде әрекет ететін патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл қол қояды (егер патент иеленушілер бірнеше адамдар тобы болса, өтінішхатқа аталған топқа кіретін барлық адамдар қол қояды).

44. Проверка возможности отнесения изобретения, охарактеризованного в виде композиции, к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), на применение которого получено разрешение, заключается в сравнении характеристики запатентованной композиции и характеристики композиции лекарственного средства, пестицида (ядохимиката), указанного в разрешении (назначение, состав, форма приведенная в формуле изобретения или следует из состава композиции).
Рассматриваемое изобретение относится к лекарственному средству, пестициду (ядохимикату), если независимый пункт формулы изобретения включает характеристику указанного в разрешении лекарственного средства, пестицида (ядохимиката).
45. Продление срока действия патента на изобретение, выданного на группу изобретений, включающую как соединение, так и композицию лекарственного средства, пестицида, содержащую соединение, осуществляется в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил и проводится в отношении каждого изобретения группы в соответствии с пунктами 42 и 43 настоящих Правил.
46. В случае представления неполного пакета документов согласно пунктам 38, 40 настоящих Правил, заявителю необходимо не позднее 20 рабочих дней, со дня направления запроса предоставить необходимые документы услугодателю. При не предоставлении соответствующих документов действие патента не продлевается, о чем лицо подавшее ходатайство уведомляется.
При соблюдении условий подачи ходатайства, действие патента продлевается.
47. Сведения о продлении срока действия патента на изобретение вносятся в Государственный реестр изобретений Республики Казахстан и публикуются в ближайшем выпуске бюллетеня. Соответствующее уведомление о продлении срока действия патента направляется в адрес заявителя по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Порядок продления патента на полезную модель
48. Срок действия патента на полезную модель продлевается по ходатайству патентообладателя о продлении срока действия патента на полезную модель (далее - ходатайство) на срок не более трех лет.
49. Ходатайство подается услугодателю в течение пятого года действия патента при условии поддержания его в силе по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
50. Для подачи ходатайства и ведения делопроизводства по продлению срока действия патента на полезную модель патентообладатель может уполномочить патентного поверенного или иного представителя, с выдачей ему доверенности.
51. Ходатайство представляется на казахском или русском языках.
52. Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами, входящими в указанную группу) или патентным поверенным, или иным представителем, действующим на основании доверенности.

53. Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) пайдалы модельге патенттің қолданылу мерзімін ұзарту және ұзарту туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялау үшін төлемді растайтын құжат;
2) сенімхат (егер өтінішхатты өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішхатты патенттік сенім білдірілген өкіл берсе).
54. Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар тікелей көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады, пошта арқылы немесе кәсіпорынның электрондық мекенжайына жіберіледі.
55. Өтінішхат пен оған қоса берілетін құжаттар сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
56. Өтініш беру шарты сақталған жағдайда пайдалы модельге патенттің қолданылуы өтінішхатта көрсетілген мерзімге ұзартылады, бірақ үш жылдан аспайды.
Пайдалы модельге патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының пайдалы модельдерінің мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және бюллетеньнің жақын шығарылымында жарияланады. Патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы тиісті хабарлама осы қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің атына жіберіледі.
57. Осы қағидалардың 51, 53-тармақтарына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, өтініш беруші сұрау салу жіберілген күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттарды ұсынуы қажет. Тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда патенттің қолданылуы ұзартылмайды, бұл туралы өтініш берген тұлға хабардар етіледі.
58. Өтінішхат берілген жағдайда төлем белгіленген мерзімнен кейін жасалған жағдайда, Париж конвенциясының 5 (bis) бабының (1) тармағына сәйкес өнеркәсіптік меншік құқықтарын сақтауға арналған баждарды төлеу үшін, қосымша төлем шартымен, мерзім өткен күннен бастап алты айды құрайтын жеңілдетілген мерзім беріледі. Бұл ретте төлемнің көлемі белгіленген бағаларға сәйкес 50 пайызға артады.
3. Параграф. Өнеркәсіптік үлгіге патентті ұзарту тәртібі
59. Өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолдану мерзімі патент иесінің өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолдану мерзімін ұзарту туралы өтініші (бұдан әрі - өтінішхат) бойынша бес жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
60. Өтініш патенттің он бесінші қолдану мерзімі ішінде, ол күшінде ұсталып тұратын жағдайда, осы қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
61. Өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолдану мерзімін ұзарту жөнінде өтінішхатты беру және іс-қағаздарды жүргізу үшін патент иеленуші сенімхат бере отырып, патенттік сенім білдірілген өкілге немесе өзге өкілге өкілет бере алады.

53. К ходатайству прилагаются:
1) документ, подтверждающий оплату за продление срока действия патента на полезную модель и публикацию сведений о продлении в бюллетене;
2) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
54. Ходатайство и прилагаемые к нему документы представляются непосредственно услугодателю, направляются по почте или на электронный адрес предприятия.
55. Ходатайство и прилагаемые документы рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты их поступления услугодателю.
56. При соблюдении условий подачи ходатайства действие патента на полезную модель продлевается на срок указанный в ходатайстве, но не более трех лет.
Сведения о продлении срока действия патента на полезную модель вносятся в Государственный реестр полезных моделей Республики Казахстан и публикуются в ближайшем выпуске бюллетеня.
Соответствующее уведомление о продлении срока действия патента направляется в адрес заявителя по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
57. В случае представления неполного пакета документов согласно пунктам 51, 53 настоящих Правил, заявителю необходимо не позднее 20 рабочих дней, со дня направления запроса предоставить необходимые документы услугодателю. При не предоставлении соответствующих документов действие патента не продлевается, о чем лицо подавшее ходатайство уведомляется.
58. В случае подачи ходатайства, оплаты после установленного срока согласно пункту (1) статьи 5 (bis) Парижской конвенции по охране промышленной собственности для уплаты пошлин, предусмотренных для сохранения прав промышленной собственности, предоставляется льготный срок, составляющий шесть месяцев с даты истечения срока, при условии уплаты дополнительной пошлины. При этом размер оплаты увеличивается на 50 процентов согласно установленным ценам.
Параграф 3. Порядок продления патента на промышленный образец
59. Срок действия патента на промышленный образец продлевается по ходатайству патентообладателя о продлении срока действия патента на промышленный образец (далее - ходатайство) на срок не более пяти лет.
60. Ходатайство подается услугодателю в течение пятнадцатого года действия патента при условии поддержания его в силе по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
61. Для подачи ходатайства и ведения делопроизводства по продлению срока действия патента на промышленный образец патентообладатель может уполномочить патентного поверенного или иного представителя, с выдачей ему доверенности.

62. Өтінішхат қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
63. Өтінішхатқа патент иеленуші немесе сенімхат бойынша әрекет ететін патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл қол қояды (егер патент иеленушілер бірнеше адамдар тобы болса, өтінішхатқа аталған топқа кіретін барлық адамдар қол қояды).
64. Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолданылу мерзімін ұзарту үшін төлемді және бюллетеньде ұзарту туралы мәліметтерді жариялауды растайтын құжат;
2) сенімхат (егер өтінішті өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішті патенттік сенім білдірілген өкіл берсе).
65. Өтінішхат және оған қоса берілетін құжаттар тікелей көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады, пошта арқылы немесе кәсіпорынның электрондық мекенжайына жіберіледі.
66. Өтінішхат пен оған қоса берілетін құжаттар көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
67. Өтініш беру шарты сақталған жағдайда өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолданылуы өтінішхатта көрсетілген мерзімге ұзартылады, бірақ бес жылдан аспайды.
68. Өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы өнеркәсіптік үлгілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және бюллетеньнің жақын арадағы басылымында жарияланады.
Патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы тиісті хабарлама осы қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің атына жіберіледі.
69. Осы қағидалардың 62, 63, 64-тармақтарына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, өтініш беруші сұрау салу жіберілген күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттарды ұсынуы қажет. Тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда патенттің қолданылуы ұзартылмайды, бұл туралы өтініш берген тұлға хабардар етіледі.
Төлем белгіленген мерзімнен кейін жасалған жағдайда, Париж конвенциясының 5 (bis) бабының (1) тармағына сәйкес өнеркәсіптік меншік құқықтарын сақтауға арналған баждарды төлеу үшін, қосымша төлем шартымен, мерзім өткен күннен бастап алты айды құрайтын жеңілдетілген мерзім беріледі. Бұл ретте төлемнің көлемі белгіленген бағаларға сәйкес 50 пайызға артады.
9 тарау. Өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсіптік үлгіге патенттің қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату, жарамсыз деп тану және күшін жою тәртібі
70. Қорғау құжаты сот шешімі негізінде толық немесе ішінара жарамсыз деп танылады.
Қорғау құжаты ішінара жарамсыз деп танылған жағдайда өнертабыстың қалған қорғауға қабілетті объектісіне, өнертабыстың, пайдалы модельдің немесе өнеркәсіптік үлгінің нұсқасына жаңа патент беріледі.
Толық немесе ішінара жарамсыз деп танылған өнертабысқа, пайдалы модельге немесе өнеркәсіптік үлгіге Патент патентке өтінім берілген күннен бастап жойылады.
Патентті жарамсыз деп тану өнертабысқа, пайдалы модельге немесе өнеркәсіптік үлгіге патент беру туралы шешімнің күшін жоюды және тиісті мемлекеттік тізілімдегі жазбаның күшін жоюды білдіреді.
Көрсетілетін қызметті беруші үш жұмыс күні ішінде жою туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік тізілімге енгізеді және мәліметтерді бюллетеньнің жақын маңдағы шығарылымында жариялайды.

62. Ходатайство представляется на казахском или русском языках.
63. Ходатайство подписывается патентообладателем (если патенто-обладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами, входящими в указанную группу) или иным представителем, действующим на основании доверенности.
64. К ходатайству прилагаются:
1) документ, подтверждающий оплату за продление срока действия патента на промышленный образец и публикацию сведений о продлении в бюллетене;
2) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
65. Ходатайство и прилагаемые к нему документы представляются непосредственно услугодателю, направляются по почте или на электронный адрес предприятия.
66. Ходатайство и прилагаемые документы рассматриваются в течение десяти рабочих дней с даты их поступления услугодателю.
67. При соблюдении условий подачи ходатайства, действие патента продлевается на срок указанный в ходатайстве, но не более пяти лет.
68. Сведения о продлении срока действия патента на промышленный образец вносятся в Государственный реестр промышленных образцов Республики Казахстан и публикуются в ближайшем выпуске бюллетеня.
Соответствующее уведомление о продлении срока действия патента направляется в адрес заявителя по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
69. В случае представления неполного пакета документов согласно пунктам 62, 63, 64 настоящих Правил, заявителю необходимо не позднее 20 рабочих дней, со дня направления запроса предоставить необходимые документы услугодателю. При не предоставлении соответствующих документов действие патента не продлевается, о чем лицо подавшее ходатайство уведомляется.
В случае подачи ходатайства, оплаты после установленного срока, согласно пункту (1) статьи 5 (bis) Парижской конвенции по охране промышленной собственности для уплаты пошлин, предусмотренных для сохранения прав промышленной собственности, предоставляется льготный срок, составляющий шесть месяцев, с даты истечения срока, при условии уплаты дополнительной пошлины. При этом размер оплаты увеличивается на 50 процентов согласно установленным ценам.
Глава 9. Порядок досрочного прекращения действия, признания недействительным и аннулирование патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец
70. Охранный документ признается недействительным полностью или частично на основании решения суда.
В случае признания охранного документа недействительным частично на оставшиеся охраноспособный объект изобретения, вариант изобретения, полезной модели или промышленного образца выдается новый патент.
Патент на изобретение, полезную модель или промышленный образец, признанный недействительным полностью или частично, аннулируется со дня подачи заявки на патент.
Признание патента недействительным означает отмену решения о выдаче патента на изобретение, полезную модель или промышленный образец и аннулирование записи в соответствующем государственном реестре.
Услугодатель в течение трех рабочих дней вносит сведения об аннулировании в соответствующий Государственный реестр, и публикует сведения в ближайшем выпуске бюллетеня.

71. Бюллетеньде қорғау құжаты қолданылуының мерзiмiнен бұрын тоқтатылғаны туралы мәлiметтер жарияланған күннен бастап патент иеленушi берген жазбаша түрдегі арыз негiзiнде (егер патент иеленушілер бірнеше адамдар тобы болса, өтінішхатқа аталған топқа кіретін барлық адамдар қол қояды) мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.
Көрсетілетін қызметті беруші оған құжаттар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік тізілімге мәліметтерді енгізеді және патент иесінің немесе оның өкілінің атына осы қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес тиісті хабарлама жібереді.
62. Көрсетілетін қызметті беруші қорғау құжатын күшінде ұстап тұру үшін төлем жасамаған кезде патенттің күші мерзімінен бұрын тоқтатылуы туралы мәліметтерді тиісті Мемлекеттік тізілімге енгізеді және оларды жариялауды жүзеге асырады.
73. Патентті күшінде ұстап тұру үшін жыл сайынғы төлемді жүргізбеген кезде, Патент заңының 11-бабының 15-тармағына сәйкес патенттің қолдану мерзімін ұзарту күшін жояды және патенттің қолданылуы тоқтатылады.
10-тарау. Патенттің қолданылуын қалпына келтіру
74. Патент заңының 30-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында аталған негiзде тоқтатылған патенттің қолданылуы, патент иеленушiнiң өтiнiшхаты бойынша патенттi күшiнде ұстап тұру үшiн төленетiн төлемнiң мерзiмi өткен күннен бастап үш жыл iшiнде, қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
Қалпына келтіру туралы өтінішхатқа патенттің қолданылуын қалпына келтiруге құжаттарды дайындағаны үшін және төлем мерзімі өтіп кеткен қолданылу кезеңінде осы қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес нысанда оны күшінде ұстап тұру үшін төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
75. Өтінішхатта патент иеленуші (егер патент иеленуші тұлғалар тобы болып табылса, өтінішке аталған топқа кіретін барлық тұлғалар қол қояды) немесе патенттік сенім білдірілген өкіл немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өзге де өкіл қол қояды. Заңды тұлғаның атынан өтінішке ұйымның басшысы немесе оның лауазымын көрсете отырып, осыған уәкілеттік берілген өзге тұлға қол қояды
Өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) патенттің қолданылуын қалпына келтіру бойынша құжаттарды дайындау және жариялау үшін төлемді растайтын құжат;
2) патенттің қолданылуының өткізіп алған жылын ұстап тұрған үшін төлемді растайтын құжат;
3) сенімхат (егер өтінішхатты өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішхат патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы берілсе).
76. Көрсетілетін қызметті беруші қалпына келтіру туралы өтінішхат берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде патенттің қолданылуын қалпына келтіру туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялайды. Қалпына келтіру туралы мәліметтерді жариялау күні патенттің қолданылуын қалпына келтіру күні болып табылады. Патент иеленушіге немесе оның өкіліне осы қағидалардың 23, 24 немесе 25-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша патенттің қолданылуын қалпына келтіру туралы хабарлама жіберіледі.
Осы қағидалардың 65-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, өтініш беруші сұрау салу жіберілген күннен бастап
20 жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге қажетті құжаттарды ұсынуы қажет. Тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда патенттің қолданылуы қалпына келтірілмейді, бұл туралы өтінішхат берген тұлға хабардар етіледі.
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру"
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
(бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

71. На основании письменного заявления, поданного патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами) или их представителем действие охранного документа прекращается досрочно, с даты публикации в бюллетене сведений о досрочном прекращении действия охранного документа.
Услугодатель в течение трех рабочих дней, со дня поступления ему документов, вносит сведения в соответствующий Государственный реестр, и направляет в адрес патентообладателя или его представителя соответствующее уведомление согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
72. Услугодатель при неоплате в установленный срок за поддержание охранного документа в силе вносит сведения о досрочном прекращении действия патента в соответствующий Государственный реестр и осуществляет их публикацию.
73. При неуплате ежегодной пошлины за поддержание в силе патента в соответствии с пунктом 15 статьи 11 Патентного закона продление срока действия патента утрачивает силу, и действие патента прекращается.
Глава 10. Восстановление срока действия патента
74. Действие патента, прекращенное по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 30 Патентного закона, восстанавливается по ходатайству патентообладателя в течение трех лет с даты истечения срока оплаты за поддержание патента в силе.
К ходатайству о восстановлении прилагается документ, подтверждающий оплату за подготовку документов к восстановлению действия патента и за поддержание его в силе за период действия, срок оплаты которого был пропущен по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
75. Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами, входящими в указанную группу) или патентным поверенным, или иным представителем, действующим на основании доверенности. От имени юридического лица ходатайство подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это с указанием его должности.
К ходатайству прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий оплату за подготовку документов по восстановлению действия патента и публикации;
2) документ, подтверждающий оплату за поддержание пропущенного года действия патента;
3) доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство ведется через патентного поверенного).
76. Услугодатель в течение десяти рабочих дней с даты подачи ходатайства о восстановлении публикует в бюллетене сведения о восстановлении действия патента. Дата публикации сведений о восстановлении является датой восстановления действия патента. Патентообладателю или его представителю направляется уведомление о восстановлении действия патента по формам согласно приложениям 23, 24 или 25 к настоящим Правилам.
В случае представления неполного пакета документов согласно пункту 65 настоящих Правил, заявителю необходимо не позднее 20 рабочих дней, со дня направления запроса предоставить необходимые документы услугодателю. При не предоставлении соответствующих документов действие патента не восстанавливается, о чем лицо подавшее ходатайство уведомляется.
Приложение 1
к Правилам регистрации объектов
промышленной собственности
в Государственном реестре изобретений,
Государственном реестре
полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов
и выдачи охранных документов
и их дубликатов, признания
недействительными
и досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача охранных документов в сфере промышленной собственности"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "НИИС").
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
При выдаче охранного документа: внесение сведений о выдаче охранного документа (на изобретение, полезную модель, промышленный образец) в Государственный реестр, выдача охранного документа и публикация сведений о выдаче либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.

Қорғау құжатын беру кезінде: мемлекеттiк тiзiлiмде (өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге, өнертабысқа) қорғау құжатын беру туралы мәліметті енгізу және қорғау құжатының берілгені туралы мәліметті енгізуді жариялау немесе негіздер бойынша мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап. Қазақстан Республикасының Патент Заңының 26-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдерден бұрын мемлекеттік қызмет алу үшін өтінішхатсыз өтінім берген жағдайда өнертабысқа патент беру туралы мәліметтер он сегіз ай өткеннен кейін, ал пайдалы модельге және өнеркәсіптік үлгіге он екі ай өткеннен кейін жарияланады. Қорғау құжатының телнұсқасын беру кезінде: қорғау құжатына телнұсқа беру немесе негіздер бойынша мемлекеттік қызметтерді ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан төлем мөлшері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері, оның ішінде мемлекеттік қызметтің кіші түрлері (бар болған жағдайда)

В случае обращения за государственной услугой ранее сроков, установленных пунктом 1 статьи 26 Патентного закона Республики Казахстан, без ходатайства о досрочной публикации сведения о выдаче патента на изобретение публикуются по истечении восемнадцати месяцев, а сведения о выдаче патента на полезную модель и промышленный образец – по истечении двенадцати месяцев с даты подачи заявки.
При выдаче дубликата охранного документа: выдача дубликата охранного документа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-1 бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін және уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.kazpatent.kz ресми сайттарында орналастырылған өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау саласындағы қызметтерге және бағаларға сәйкес ақылы негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:00-ден 13:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін; 2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін, оның ішінде кіші түрлері (бар болған жағдайда) бойынша, көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Қорғау құжатын беру кезінде: 1) осы қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтініші; 2) сенімхаттың электрондық көшірмесі егер өтініш мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілуі өкіл арқылы берілген жағдайда; 3) егер көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Патент Заңының 26-бабының 1-тармағында көзделген мерзімдерден бұрын мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш білдірсе, мерзімінен бұрын жариялау туралы өтінішхаттың электрондық көшірмесі. Қорғау құжатының телнұсқасын беру кезінде: 1) осы қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішхаты; 2) сенімхаттың электрондық көшірмесі егер өтініш мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілуі өкіл арқылы берілген жағдайда. Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар; 2) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның www. adilet. gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www. kaz patent. kz интернет-ресурстарында көрсетілген.
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған
ӨТІНІШ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметті берушінің өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсіптік үлгіге патент беру туралы шешімінің негізінде № _______ өтінім бойынша қорғау құжатын беру туралы мәліметтерді Мемлекеттік Тізілімге енгізуді, патент беруді және беру туралы мәліметтерді ресми бюллетеньде жариялауды сұраймын.
Қосымша:
□ сенімхат (егер өтінішті өкіл берсе)
□ мерзімінен бұрын жариялау туралы өтініш (егер "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңының 26-бабының 1-тармағына сәйкес талап етілсе)
Электрондық цифрлық қолтаңба
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол бар болса)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға (пайдалануға) келісемін.
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік баж төлеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің қажетті банк деректемелері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шарушылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны

Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с Ценами на услуги в области охраны объектов промышленной собственности, утверждаемыми согласно пункту 2 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан" и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.kazpatent.kz.
7
График работы
Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портала – круглосуточно, кроме технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При выдаче охранного документа:
1) заявление физического и (или) юридического лица, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия доверенности если заявление на оказание государственной услуги подается через представителя;
3) электронная копия ходатайства о досрочной публикации, если услугодатель обращается за оказанием государственной услуги ранее сроков, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Патентного закона Республики Казахстан.
При выдаче дубликата охранного документа:
1) ходатайство в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) электронная копия доверенности если заявление на оказание государственной услуги подается через представителя.
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.kazpatent.kz.
Приложение 2 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
ЗАЯВЛЕНИЕ на оказание государственной услуги "Выдача охранных документов в сфере промышленной собственности"
На основании решения услугодателя о выдаче патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец по заявке № ________ прошу внести сведения о выдаче охранного документа в Государственный реестр, выдать патент и опубликовать сведения о выдаче в официальном бюллетене.
Приложение:
□ доверенность (если заявление подается представителем)
□ ходатайство о досрочной публикации (если требуется в соответствии с пунктом 1 статьи 26 Патентного Закона Республики Казахстан от 16 июля
1999 года "Патентный закон Республики Казахстан")
ЭЦП
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Приложение 3
к Правилам регистрации
объектов промышленной собственности
в Государственном реестре изобретений,
Государственном реестре
полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов
и выдачи охранных документов
и их дубликатов, признания
недействительными и досрочного
прекращения действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг услугодателя
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Получатель: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан

Мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 57А ғимараты, тұрғын емес үй-жай 8
БСН: 020940003199
КБЕ: 16
ТБК: 859
Банк атауы, ЖСК, БСК: "Нұрбанк" акционерлік қоғамы KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
"Қазақстанның Халық Банкі" акционерлік қоғамы KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX
"Bereke Bank" акционерлік қоғамы KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Астана қаласындағы "ForteBank" акционерлік қоғамының филиалы KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжаттарын беру" мемлекеттік қызметін көрсету туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасы Патент Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес қорғау құжаттарының берілгені туралы хабарлайды. Беру туралы мәліметтер _____ жылғы № _ бюллетеньде жарияланды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтінішті одан әрі қараудан
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ____________ байланысты, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартылғанын хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы
Өнеркәсіптік меншік
объектілерін Өнертабыстардың
мемлекеттік тізілімінде,
Пайдалы модельдердің
мемлекеттік тізілімінде,
Өнеркәсіптік үлгілердің
мемлекеттік тізілімінде
тіркеу және қорғау құжаттарын
және олардың телнұсқаларын
беру, патенттерді жарамсыз деп
тану және қолданылуын
мерзімінен бұрын тоқтату
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қорғау құжатын қағаз тасығышта беру туралы ӨТІНІШХАТ
Осымен қағаз тасығышта № __________ патентті жіберуді сұраймыз
Ескертпе:
□ патент беруге құжаттарды дайындау үшін төлем туралы құжат
____________________________________________________________________
(құжаттың № және төлеу күні)
□ сенімхат (егер өтінішті өкіл берсе) немесе сенімхаттың көшірмесі (егер өтінішті патенттік сенім білдірілген өкіл берсе).
Патент иеленуші
____________________________________________________________________
(ЭЦҚ) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл
____________________________________________________________________
(ЭЦҚ) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Мекенжайы
Мекенжай
Өнеркәсіптік меншік саласындағы қорғау құжатының телнұсқасын беру туралы ХАБАРЛАМА
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасы Патент Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес телнұсқа берілгені туралы хабарлайды. Беру туралы мәліметтер ____ жылғы № _ бюллетеньде жарияланды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Мекенжайы
Мекенжай
Өнеркәсіптік меншік саласындағы телнұсқаны беруден бас тарту туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _ бабына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартылғанын хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Өнеркәсіптік меншік
объектілерін Өнертабыстардың
мемлекеттік тізілімінде,
Пайдалы модельдердің
мемлекеттік тізілімінде,
Өнеркәсіптік үлгілердің
мемлекеттік тізілімінде
тіркеу және қорғау құжаттарын
және олардың телнұсқаларын
беру, патенттерді жарамсыз деп
тану және қолданылуын
мерзімінен бұрын тоқтату
қағидаларына
13-қосымша
Нысан

Адрес: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, здание 57А, нежилое помещение 8
БИН: 020940003199
КБЕ: 16
КНП: 859
Наименование банка, ИИК, БИК: Акционерное общество "Нурбанк" KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
Акционерное общество "Народный Банк Казахстана" KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX
Акционерное общество "Bereke Bank" KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Филиал акционерного общества "ForteBank" в городе Астана KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Приложение 4 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
УВЕДОМЛЕНИЕ
об оказании государственной услуги
"Выдача охранных документов в сфере промышленной собственности"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан в соответствии с пунктом _ статьи _ Патентного Закона Республики Казахстан уведомляет о выдаче охранных документов. Сведения о выдаче опубликованы в бюллетене № __ от ______ года.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 5 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
в дальнейшем рассмотрении заявления
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан сообщает, что в связи с ____________, согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в дальнейшем рассмотрении заявления отказано.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 6 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона
Приложение 7 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона
Приложение 8 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 8 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона
Приложение 9 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона
Приложение 10 К Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов
и выдачи охранных документов
и их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
ХОДАТАЙСТВО о выдаче охранного документа на бумажном носителе
Настоящим просим направить патент № __________, на бумажном носителе.
Примечание:
□ документ об оплате за подготовку документов к выдаче патента
_________________________________________________________________
(№ документа и дата оплаты)
□ доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным).
Патентообладатель
_________________________________________________________________
(ЭЦП) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Патентный поверенный или иной представитель
_______________________________________________________________
(ЭЦП) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 11 к Правилам о
регистрации селекционных
достижений в Государственном
реестре селекционных
достижений и выдачи охранных
документов и их дубликатов,
аннулирования и досрочного
прекращения действия патентов
Форма
Адресат
Адрес
Примечание ИЗПИ!
Приложение 11 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
УВЕДОМЛЕНИЕ
о выдаче дубликата охранного документа в сфере промышленной собственности
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан в соответствии с пунктом _ статьи _ Патентного Закона Республики Казахстан уведомляет о выдаче дубликата. Сведения о выдаче опубликованы в бюллетене №_ от ______ года.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 12 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности в
Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов и
выдачи охранных документов и
их дубликатов, признания
недействительными и
досрочного прекращения
действия патентов
Форма
Адресат
Адрес
Примечание ИЗПИ!
Приложение 12 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в выдаче дубликата в сфере промышленной собственности
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан сообщает, что в связи с ____________, согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в дальнейшем рассмотрении заявления отказано.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 13 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности
в Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов
и выдачи охранных документов
и их дубликатов, признания
недействительными
и досрочного прекращения
действия патентов
Форма
УВО-5
______ ж. № ______________________
(жасалған күні) (есепшот нөмірі)
№ _______________ _______________
ж. (Өтінім нөмірі) (Берілген күні)
№ _____________ от _______________
г. (номер счета) (Дата создания)
На № ______________ от ___________ г.
(Номер заявки) (Дата подачи)
Адресаты
Қорғау құжатын күшінде ұстап тұру үшін төлем туралы хабарлама / Уведомление об оплате за поддержание охранного документа в силе