"Интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1342 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 қыркүйекте № 17397 болып тіркелді.
"Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Зияткерлік меншік құқығы департаменті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1342 бұйрығымен
бекітілген
Интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.04.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы", "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына (бұдан әрі – Мемқызметтер туралы заң) сәйкес әзірленген және Интегралдық микросхемалар топологияларының Мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркелгені туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беруді белгілейді, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил внесения топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем и выдачи свидетельств о регистрации, удостоверений авторов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1342. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2018 года № 17397.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 29 июня 2001 года "О правовой охране топологий интегральных микросхем", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем и выдачи свидетельств о регистрации, удостоверений авторов.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1342
Правила внесения топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем и выдачи свидетельств о регистрации, удостоверений авторов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Настоящие Правила внесения топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем и выдачи свидетельств о регистрации, удостоверений авторов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 29 июня 2001 года, "О правовой охране топологий интегральных микросхем", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о госуслугах), которые устанавливают порядок внесения топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем, а также выдачи свидетельств о регистрации, удостоверений авторов и определяют порядок оказания государственных услуг.

2. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) интегралдық микросхема - электрондық схема функцияларын орындауға арналған түпкiлiктi немесе аралық нысандағы микроэлектронды бұйым, оның элементтерi мен байланыстары бөлiнбейтiн етiп бұйым дайындалғанда негiзге алынған материалдың көлемiнде және (немесе) бетiнде қалыптастырылған;
2) интегралдық микросхема топологиясы (бұдан әрi - топология) - интегралдық микросхеманың элементтерi мен олардың арасындағы байланыстар жиынтығының материалдық жеткізгіште тiркелген кеңiстiктiк-геометриялық орналасуы;
3) құқық иеленушi - автор, оның мұрагерi, сондай-ақ заңға немесе шартқа байланысты алынған айрықша құқықты иеленушi кез келген жеке немесе заңды тұлға;
4) өтінім - интегралдық микросхема топологиясын тіркеу туралы өтінім;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін цифрлық жүйе;
6) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. "Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. "Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен көрсетіледі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) интегральная микросхема – микроэлектронное изделие окончательной или промежуточной формы, предназначенное для выполнения функций электронной схемы, элементы и связи которого нераздельно сформированы в объеме и (или) на поверхности материала, на основе которого изготовлено изделие;
2) топология интегральной микросхемы (далее – топология) – зафиксированное на материальном носителе пространственно-геометрическое расположение совокупности элементов интегральной микросхемы и связей между ними;
3) правообладатель – автор, его наследник, а также любое физическое или юридическое лицо, которое обладает исключительным правом, полученным в силу закона или договора;
4) заявка – заявка на регистрацию топологии интегральной микросхемы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
5) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
6) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Регистрация топологий интегральных микросхем"
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
3. Государственная услуга "Регистрация топологий интегральных микросхем" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).

4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы қағидалардың 1-қосымшасындағы "Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – тізбе) 8-тармағында көрсетілген қосымша құжаттарымен осы қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі тізбеде келтірілген.
Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы, осы қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген банктік реквизиттер бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранысты қабылдау күйі автоматты түрде "жеке кабинетте" көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.10.2022 № 876 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінішке көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен сәтте автоматты түрде тіркеу нөмірі енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған немесе осы қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі көрсетілетін қызметті беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.

4. Для получения государственной услуги физическое и (или) юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет через портал заявления с приложением документов, указанным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация топологий интегральных микросхем" согласно приложению 1 (далее – перечень), в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в перечне.
Примечание ИЗПИ!
В абзац второй пункта 5 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz по банковским реквизитам, указанным в приложении 3 к настоящим Правилам.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заявлению на оказание государственной услуги автоматически присваивается регистрационный номер на момент поступления услугодателю.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет их полноту.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов или отсутствии сведений, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими правилами, услугодатель в сроки, указанные в части третьей настоящего пункта, направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня получения уведомления услугодателем.

3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
8. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасаған лауазымды тұлғаға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді немесе әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2021 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттiк көрсетілген қызметтiң нәтижелерiмен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін қызметті алушы сотқа жүгінеді.
4-тарау. Қазақстан Республикасының интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу
10. Топологияларды тіркеу туралы шешімнің негізінде куәлік беру жөнінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – "ҰЗМИ" РМК) қызметіне төлем расталған кезде Қазақстан Республикасының интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі – мемлекеттік тізілім) "ҰЗМИ" РМК топология бойынша мәліметті оған реттік нөмір бере отырып, енгізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственных услуг
8. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников структурных подразделений уполномоченного органа подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона о госуслугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Внесение топологий в Государственный реестр топологий интегральных микросхем Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
10. На основании решения о регистрации топологий и при подтверждении оплаты за услуги Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "НИИС") по выдаче свидетельства в Государственный реестр топологий интегральных микросхем Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) РГП на ПХВ "НИИС" вносятся сведения по топологии с присвоением ей порядкового номера.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Топологияларды тіркеу кезінде мемлекеттік тізілімге мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) тіркелген топология мен интегралдық микросхеманың атауы;
2) топологияның тіркеу нөмірі;
3) топологияның мемлекеттік тіркелген күні;
4) топология өтінімінің нөмірі;
5) тіркеу туралы мәліметтің жарияланған күні;
6) құқық иегері (-лері) туралы мәліметтер: ұйымның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), орналасқан елдің, құқық иегерлерінің тұрғылықты жері бойынша кодын көрсете отырып;
7) автор (лар) туралы мәлімет: тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тұратын елінің кодын көрсету (егер автор (лар) мұндай деп аталмаған болса;
8) патенттік сенім білдірілген өкіл немесе басқа өкіл туралы ақпарат;
9) реферат.
5-тарау. Тіркеу туралы куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру
12. Мемлекеттік тізілімге енгізілген мәліметтер негізінде "ҰЗМИ" ШЖҚ РМК осы қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша куәлік береді. Куәлік қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде толтырылады.
"ҰЗМИ" ШЖҚ РМК құқық иесіне не оның өкіліне сенімхат (егер өтінімді өкілдің өзі берген жағдайда) немесе сенімхаттың көшірмесі бойынша (егер өтінім патенттік сенім білдірілген өкілге берілсе), "ҰЗМИ" ШЖҚ РМК-на төлем құжаты келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде куәлікті жібереді (береді).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.06.2021 № 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Куәлікте:
1) куәліктің реттік нөмірі;
2) топологияның атауы;
3) құқық иегерінің - жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) және/немесе заңды тұлғаның толық атауы;
4) автордың (-лардың) - тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
5) өтінім нөмірі;
6) алғашқы коммерциялық пайдалану күні (болған жағдайда);
7) тіркеу күнін көрсетеді.
14. Егер құқық иеленушілер бірнешеу болса, онда тіркеу туралы куәлік топологияны тіркеуге арналған өтініште бірінші көрсетілген құқық иеленушіге жіберіледі.
Өз атына топологияларды тіркеу талап етілетін бірнеше тұлға болған жағдайда, оларға бір куәлік беріледі.
15. Құқық иесі болып табылмайтын топологияның авторына "ҰЗМИ" ШЖҚ РМК автордың куәлігін осы қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.06.2021 № 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. При регистрации топологий в Государственный реестр вносятся следующие сведения:
1) наименование интегральной микросхемы с зарегистрированной топологией;
2) регистрационный номер топологии;
3) дата государственной регистрации топологии;
4) номер заявки топологии;
5) дата публикации сведений о регистрации;
6) сведения о правообладателе(лях): полное наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица с указанием кода страны места нахождения, места жительства правообладателя(лей);
7) сведения об авторе(ах): фамилия, имя, отчество (при его наличии), указание кода страны места жительства (если автор(ы) не отказался(лись) быть упомянутым(и) в качестве такового(ых);
8) сведения о патентном поверенном или ином представителе;
9) реферат.
Глава 5. Выдача свидетельств о регистрации, удостоверений авторов
12. На основании внесенных в Государственный реестр сведений РГП на ПХВ "НИИС" выдается свидетельство по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Свидетельство заполняется на казахском, русском и английском языках.
РГП на ПХВ "НИИС" направляет (выдает) свидетельство правообладателю либо его представителю по доверенности (если ходатайство подается представителем) или копии доверенности (если ходатайство подается патентным поверенным), в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления платежного документа в экспертную организацию.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В свидетельстве указываются:
1) порядковый номер свидетельства;
2) название топологии;
3) правообладатель - фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица и/или полное наименование юридического лица;
4) автор (ы) - фамилия, имя и отчество (при его наличии);
5) номер заявки;
6) дата первого коммерческого использования (если оно имело место);
7) дата регистрации.
14. Если правообладателей несколько, то свидетельство о регистрации направляется правообладателю, указанному первым в заявлении на регистрацию топологии.
При наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается регистрация топологии, выдается одно свидетельство.
15. Автору топологии, не являющемуся правообладателем, РГП на ПХВ "НИИС" выдает удостоверение автора по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Автордың куәлігі өтініш иесіне, куәлікті беруге өтінімде көрсетілген топологияның әр авторына автордың куәлігін беруге дайындық жөнінде "ҰЗМИ" ШЖҚ РМК қызметіне төлем расталған кезде беріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.06.2021 № 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу"
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
(бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы куәлік немесе негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан төлем мөлшері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері, оның ішінде мемлекеттік қызметтің кіші түрлері (бар болған жағдайда)
"Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін және уәкілетті органның www. adilet.gov.kz және мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www. kazpatent.kz ресми сайттарында орналастырылған топологияларды қорғау саласындағы қызметтерге және бағаларға сәйкес көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:00-ден 13:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін; 2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін, оның ішінде кіші түрлері (бар болған жағдайда) бойынша, көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтініші; 2) сенімхаттың электрондық көшірмесі егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш өкіл арқылы берілсе; 3) рефератты қоса алғанда, топологияны сәйкестендіретін материалдардың электрондық көшірмелері. Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар; 2) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www. kazpatent.kz интернет-ресурстарында көрсетілген.
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КІРІС НӨМІРІ Түсу күні: ____ 20 _____ жылғы ________ Түскен күні: _______. _________. 20______
(21) Өтінімнің ТІРКЕУ нөмірі _________________________
(22) ҰСЫНУ КҮНІ __________________________
Интегралдық микросхема топологиясын тіркеуге Ө Т I Н I Ш
ХАТ АЛМАСУ МЕКЕНЖАЙЫ (Почталық индекс, Қазақстан Республикасының аумағында мекенжайы, фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе адресаттың аты)
Тел.:
Факс:
Электрондық пошта мекенжайы:
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтініш беруші тіркеуге ұсынылған объектіде мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтердің жоқтығын растайды және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны мемлекеттік қызметті ұсыну үшін қажетті мақсаттарда тіркелетін объектіні сәйкестендіретін материалдарды қағаз тасығышта және электрондық тасығышта жазу, оның ішінде электрондық-есептеу машинасының жадына жазу жолымен қайта шығару құқығын береді.
1. ТІРКЕЛГЕН ТОПОЛОГИЯ МЕН ИНТЕГРАЛДЫҚ МИКРОСХЕМА АТАУЫ: БАЛАМАЛЫ АТАУ: ҚЫСҚАРТЫЛҒАН АТАУ:

16. Удостоверение автора выдается заявителю для каждого автора топологии, указанного в заявке на выдачу свидетельства при подтверждении оплаты за услуги РГП на ПХВ "НИИС" по подготовке к выдаче удостоверения автора.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам внесения топологий
в Государственный реестр
топологий интегральных микросхем
и выдачи свидетельств
о регистрации, удостоверений авторов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация топологий интегральных микросхем"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "НИИС").
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о государственной регистрации топологий интегральных микросхем либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с Ценами на услуги в области охраны топологий, утверждаемыми согласно пункту 2 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.kazpatent.kz.
7
График работы
Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портала – круглосуточно, кроме технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление физического и (или) юридического лица, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия доверенности в случае подачи заявления через представителя.
3) электронные копии материалов, идентифицирующих топологию, включая реферат.
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.kazpatent.kz.
Приложение 2 к Правилам
внесения топологий в
Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи
свидетельств о регистрации,
удостоверений авторов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
ВХОДЯЩИЙ НОМЕР
Дата поступления: ____
________20___ года
(21) РЕГИСТРАЦИОННЫЙ номер заявки
(22) Дата подачи
З А Я В Л Е Н И Е о регистрации топологии интегральной микросхемы
АДРЕС ДЛЯ ПЕРЕПИСКИ (Почтовый индекс, адрес на территории Республики Казахстан; фамилия, имя, отчество (при наличии) или наименование юридического лица)
Телефон:
Факс:
Адрес электронной почты:
Представляя указанные ниже документы, заявитель подтверждает отсутствие в представленном на регистрацию объекте сведений, составляющих государственную тайну, и предоставляет Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан право на воспроизведение материалов, идентифицирующих регистрируемый объект, на бумажном носителе и путем записи на электронном носителе, в том числе записи в память электронно-вычислительной машины, в целях, необходимых для предоставления государственной услуги.
1.НАЗВАНИЕ ИНТЕГРАЛЬНОЙ МИКРОСХЕМЫ С регистрируемой ТОПОЛОГИЕЙ АЛЬТЕРНАТИВНОЕ НАЗВАНИЕ:
СОКРАЩЕННОЕ НАЗВАНИЕ:

2. ҚҰҚЫҚ ИЕЛЕНУШІ (ӨТІНІШ БЕРУШІ (ЛЕР) БИЗНЕС СӘЙКЕСТЕНДІРУ НӨМІРІ: _______________________________ САЛЫҚ ТӨЛЕУШІНІҢ СӘЙКЕСТЕНДІРУ (ЖЕКЕ) НӨМІРІ: _________________ Жеке басын куәдандыратын құжаттың нөмірі: ___________________________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде) және тұрғылықты жері (жеке тұлға үшін) немесе заңды тұлғаның атауы (құрылтай құжаттарына сәйкес) және орналасқан жері (заңды тұлға үшін), елдің атауын қоса алғанда көрсетіледі. Автор (лар)-өтініш берушінің(лердің) тұрғылықты жері туралы деректер 5А бағанында келтіріледі)
3. ТІРКЕУ ТОПОЛОГИЯСЫНА ҚҰҚЫҚТЫҢ ПАЙДА БОЛУ НЕГІЗІ (белгілеу [Х]) (егер өтініш беруші заңды тұлға болса немесе өтініш берушілердің құрамы авторлардың құрамына сәйкес келмесе)
өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқығын өтініш берушіге беру
құқық беруші өтінім берушіге жұмыс беруші
жанжақты мұрагерлік тәртібімен (мұрагерлік, қайта құру)
өтінім беруші автор болып табылады
Басқаларды көрсету
4. МЕСТО И ДАТА ПЕРВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГИСТРИРУЕМОЙ ТОПОЛОГИИ Ел: _____________________________________________________ күні: айы: жылы:
5. АВТОРЛАР Барлық авторлар _____
авторлар осылай аталуға бас тартса
АВТОР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): Туған жылы: күні: айы: жылы: Азаматтығы: Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі мен мемлекетін көрсете отырып, тұрғылықты мекенжайын:
Тіркелген топологияны құруға автордың шығармашылық үлесінің қысқаша сипаттамасы:
6. ТОПОЛОГИЯНЫ ПАЙДАЛАНУ КҮНІ БОЙЫНША ҚҰҚЫҚИЕЛЕНУШІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): Азаматтығы: Мекенжайы: Телефоны:
6А. ҚОРҒАЛҒАН ТОПОЛОГИЯ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ (осы топологияны құру кезінде пайдаланылады)
7. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІНІҢ "ҰЛТТЫҚ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ИНСТИТУТЫ" РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРНЫНЫҢ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ АҚЫСЫ
төленген
төленбеген ТӨЛЕУШІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ (жеке тұлғаның аты-жөні (егер бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы):
жеке тұлға үшін Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы және нөмірі:
заңды тұлға үшін БСН: БСК: БСК:
ЖСН:
8. ҮШІНШІ ТАРАПТАРҒА ЖЕТКІЗУ ҮШІН БАЙЛАНЫС РЕКВИЗИТТЕРІ (телефон, электронды пошта және т.б.):
9. ӨТІНІМ БЕРУШІНІҢ ҚҰҚЫҚ ИЕЛЕНУШІНІҢ НЕМЕСЕ ОНЫҢ ӨКІЛІНІҢ ҚОЛЫ _______________________________________ _______________________________________ __________________________________________________________________________ (Заңды тұлғаның атынан өтінішке ұйым басшысына немесе оны уәкілеттік берген басқа тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзінің лауазымын көрсете отырып және мөрмен бекітілген жағдайда заңды тұлғаның мөрімен куәландырылады.
Кез-келген тұлғаның қолы, аты-жөні мен аты-жөні және өтінішке қол қойылған күні көрсетілуге тиіс. Құқық иеленушілер - жеке тұлғалар, осы өтініште көрсетілген жеке деректерді мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мақсаттар мен көлемдерге, сондай-ақ тіркелген объектіге айрықша құқықтың қолданылу кезеңінде қолдануға келісетіндігін растайды)
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік баж төлеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің қажетті банк деректемелері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шарушылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны

2. ПРАВООБЛАДАТЕЛЬ (ЗАЯВИТЕЛЬ (И) БИЗНЕС ИДЕНТИФИКАЦИОННЫЙ НОМЕР: _______________________ИДЕНТИФИКАЦИОННЫЙ (ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ) НОМЕР НАЛОГОПЛАТЕЛЬЩИКА: _________________
Номер документа, удостоверяющего личность:___________________________
(Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) и место жительства (для физического лица) или наименование юридического лица (согласно учредительным документам) и место нахождения, (для юридического лица), включая название страны. Данные о месте жительства автора (ов)-заявителя(ей) приводятся в графе 5А)
3. ОСНОВАНИЯ ВОЗНИКНОВЕНИЯ ПРАВА НА РЕГИСТРИРУЕМУЮ ТОПОЛОГИЮ (отметить [Х]) (заполняется, если заявитель является юридическим лицом, или состав заявителей не соответствует составу авторов)
□ заявитель является работодателем автора □ передача прав автором или его правопреемником заявителю
□ передача прав работодателем заявителю □ в порядке универсального правопреемства (наследование, реорганизация)
□ заявитель является автором □ ________________________________________
Иное - указать
4. МЕСТО И ДАТА ПЕРВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГИСТРИРУЕМОЙ ТОПОЛОГИИ
Страна: _____________________________________________________ число: месяц: год:
5. АВТОРЫ всего авторов _____ □ авторы отказались быть упомянутыми в качестве таковых
5А. СВЕДЕНИЯ ОБ АВТОРЕ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Дата рождения: число: месяц: год: Гражданство:
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Адрес постоянного места жительства, включая указание страны, номер телефона:
Краткое описание творческого вклада автора в создание регистрируемой топологии:
6. ДАННЫЕ О ПРАВООБЛАДАТЕЛЕЙ НА ДАТУ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТОПОЛОГИИ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Гражданство:
Адрес: телефон:
6А. СВЕДЕНИЯ ОБ ОХРАНЯЕМЫХ ТОПОЛОГИЯХ (использованных при создании данной топологии)
7. ОПЛАТА УСЛУГ РЕСПУБЛИКАНСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПРЕДПРИЯТИЯ
"НАЦИОНАЛЬНЫЙ ИНСТИТУТ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ"
□ уплачена □ не уплачена
СВЕДЕНИЯ О ПЛАТЕЛЬЩИКЕ (указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица):
□ Для физического лица
Номер и дата документа, удостоверяющего личность:
□ для юридического лица
БИН:
КБК:
БИК:
ИИН:
8. КОНТАКТНЫЕ РЕКВИЗИТЫ ДЛЯ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ТРЕТЬИМ ЛИЦАМ (телефон, адрес электронной почты, и другие):
9. ПОДПИСЬ ЭЦП (И) ЗАЯВИТЕЛЯ (ЕЙ) (ПРАВООБЛАДАТЕЛЯ (ЕЙ) ИЛИ ЕГО (ИХ) ПРЕДСТАВИТЕЛЯ (ЕЙ)
________________________________________ ________________________________________
_______________________________________________________________________________
(От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, с указанием его должности, и скрепляется печатью юридического лица при наличии печати.
Подпись любого лица должна быть расшифрована с указанием фамилии и инициалов и указана дата подписания заявления.
Правообладатели – физические лица подтверждают согласие с обработкой указанных в данном заявлении персональных данных в целях и объеме, необходимых для предоставления государственной услуги, и в течение срока действия исключительного права на регистрируемый объект)
Приложение 3
к Правилам внесения топологий
в Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи свидетельств
о регистрации, удостоверений авторов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг услугодателя
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Получатель: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан

Мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 57А ғимараты, тұрғын емес үй-жай 8
БСН: 020940003199
КБЕ: 16
ТБК: 859
Банк атауы, ЖСК, БСК: "Нұрбанк" акционерлік қоғамы KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
"Қазақстанның Халық Банкі" акционерлік қоғамы KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX
"Bereke Bank" акционерлік қоғамы KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Астана қаласындағы "ForteBank" акционерлік қоғамының филиалы KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу" мемлекетік қызметін көрсету туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен..
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес № _ Интегралдық микросхема топологиясы Қазақстан Республикасының интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізілімінде тіркелгенін хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтінішті одан әрі қараудан
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ____________ байланысты, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартылғанын хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы
Интегралдық микросхемалар топологияларының
мемлекеттік тізіліміне топологияларды енгізу және тіркеу туралы
куәліктерді, авторлардың куәліктерін беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Артқы жағы

Адрес: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, здание 57А, нежилое помещение 8
БИН: 020940003199
КБЕ: 16
КНП: 859
Наименование банка, ИИК, БИК: Акционерное общество "Нурбанк" KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
Акционерное общество "Народный Банк Казахстана" KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX
Акционерное общество "Bereke Bank" KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Филиал акционерного общества "ForteBank" в городе Астана KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Приложение 4 к Правилам
внесения топологий в
Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи
свидетельств о регистрации,
удостоверений авторов
Форма
Адресат
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
УВЕДОМЛЕНИЕ
об оказании государственной услуги "Регистрация топологий интегральных микросхем"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет, что в соответствии с пунктом _ статьи _ Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" топология интегральной микросхемы № _ зарегистрирован в Государственном реестре топологий интегральных микросхем Республики Казахстан.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 5 к Правилам
внесения топологий в
Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи
свидетельств о регистрации,
удостоверений авторов
Форма
Адресат
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
в дальнейшем рассмотрении заявления
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан сообщает, что в связи с ____________, согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в дальнейшем рассмотрении заявления отказано.
Приложение:
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 6 к Правилам
внесения топологий в
Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи
свидетельств о регистрации,
удостоверений авторов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона
Приложение 7 к Правилам
внесения топологий в
Государственный реестр
топологий интегральных
микросхем и выдачи
свидетельств о регистрации,
удостоверений авторов
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Обратная сторона