Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығына және "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 8 тамыздағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 18 қыркүйекте № 17387 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 2 маусымдағы № 48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекет тіркеу тізілімінде № 10685 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 10 сәуірде ресми жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Даму стратегиясының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Атқарушы орган Даму стратегиясының орындалуы жөніндегі есепті бекіту мәселесі жөнінде компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бекіту туралы директорлар кеңесі шешімінің көшірмесін сканерден өткізілген электрондық есепке тіркеп, Мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізу үшін Бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді, сондай-ақ даму стратегиясының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін аталған есепті қағаз түрінде тиісті саланың уәкілетті органына жібереді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" и в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 августа 2018 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2018 года № 17387. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2025 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10685, опубликован 17 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункты 2) и 3) пункта 2 исключить;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению стратегии развития";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения Отчета по исполнению стратегии развития направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации стратегии развития.";
в Правилах разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункты 2) и 3) пункта 2 исключить;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана развития";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Атқарушы орган Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіту мәселесі жөнінде компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған мерзімнен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бекіту туралы директорлар кеңесі шешімінің сканерден өткізілген көшірмесін электрондық есепке тіркеп, Мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізу үшін Бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді, сондай-ақ даму стратегиясының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін іске асыру үшін аталған есепті қағаз түрінде тиісті саланың уәкілетті органына жібереді.";
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларына 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
2) "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10663 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 17 сәуірде ресми жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;

"6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения отчета по исполнению плана развития направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана развития.";
приложения 1 и 2 к Правилам разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10663, опубликован 17 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
правила разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 8 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 8 тамыздағы
№ 8 бұйрығына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу және
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымы
р/с
Бөлім атауы
1
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі - Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1
Компанияның құрылуы туралы ақпарат
1.2
Компанияны корпоративтік басқару құрылымы (акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) мөлшерін көрсете отырып, Компанияның акциялары (қатысу үлестері) өзіне тиесілі заңды тұлғаларға қатысуы
1.3
Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (қызметкерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы
2
Жылдар бойынша бөлiп көрсетiлген бес жылдық кезеңге арналған мақсаттар, мiндеттер, оның iшiнде Компанияның және акциялары (қатысу үлестерi) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi айқындау құқығын беретiн осы заңды тұлғалардың қызметi тиiмдiлiгiнiң түйiндi көрсеткiштерi
3
Даму жоспарын iске асыру бойынша Компания жоспарлайтын іс-шаралар, оның ішінде::
3.1
қызметтің шешуш көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2
Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.3
активтердің қайта құрылуы және олардың негіздемесі
4
Бюджетпен қарым-қатынасы:
4.1
Қазақстан Республикасының бюджет заңамасына сәйкес республикалық бюджеттен және жергілікті бюджеттерден жоспарланып отырған түсімдер
4.2
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкесКомпанияның даму жоспарының көрсеткіштері тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоспарланып отырған төлемі (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3
мемлекеттік акциялар пакетіне арналған дивидендтердің жоспарланып отырған төлемі
5
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың капитал салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі
6
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алу құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті көрсете отырып (борыш/ EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) коэффициенті: нақты экономика секторының компанияларына, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды жабу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3
ағымдағы жылдағы Компанияның және оның еншілес ұйымдарының борыштық жүктемесін айқынау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін талдау, оның ішінде:
7.1
уақытша бос ақшалай қаражатты басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2
дивиденд саясаты және олардың негіздемесі
7.3
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі ұйымдарды ескергендегі есептік кезеңі ішіндегі Компанияның шоғырланған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадрлық саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5
Еншілес ұйымдарды ескергендегі есептік кезең ішіндегі шоғырланған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.6
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.7
есепті кезеңдегі тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша шығыстар
7.8
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
7.9
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштерінің болжамы
8.
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланатын іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: Компанияның мақсаттарын, міндеттерін, шешуші көрсеткіштерін, қызметтің қаржы-шаруашылық көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болып табылса, даму жоспары басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырыла алады.
Даму жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылса, әрбір толықтырылған тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атауы болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 8 тамыздағы
№ 8 бұйрығына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу және
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________ Б. Султанов
8 августа 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 августа 2018 года № 8
Приложение 1
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Структура разделов отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура управления Компании (участие Компании в юридических лицах, акции (доли участия) которых ей принадлежат с указанием размера пакета акций (доли участия)
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3.
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
достижению основных производственных показателей Компании и/или его дочерних и зависимых организаций
3.3.
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом:
4.1.
поступления из республиканского бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан
4.2.
выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана развития Компании
4.3.
выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
Долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период):
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2.
дивидендной политики и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период
7.4.
кадровой политики Компании и/или организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы за отчетный период с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период
7.8.
основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
основные неконсолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: Отчет может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия итогов деятельности Компании за отчетный период.
В случае дополнения Отчета пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение имеют соответствующие наименования.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 августа 2018 года № 8
Приложение 2
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі - Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1 Компанияны құру туралы ақпарат:
1-нысан
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжайы (е-mаіl), сайты
5
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бар болған жағдайда)
6
ID-код (эмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні
8
Басқару органының (мемлекеттік орган) атауы
9
Қысқаша құрылу тарихы:
9.1
Құру (қайта ұйымдастыру) туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаты
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Табиғи монополия субъектісі болып табыла ма, табиғи монополия саласы, ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қашан қабылданды
11
Табиғат пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғатты пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғатты пайдаланудың сипатын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, қайтарымды немесе өтеусіз негізде сатып алынған, бастапқы немесе қосалқы)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауы бойынша операцияларды ашу
13
Жарғылық капитал:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, мемлекеттік басқару органының бүйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысыньй шеціімі)
14
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған
14.1
Жай акциялар
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңгемен
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1. информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (e-mail), сайт
5
БИН (бизнес-идентификационный номер) (при наличии)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные
14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего, в том числе:
количество
%

17.1
Жай акциялар
17.2
Артықшылықты акциялар
18
Коммуналдық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%
18.1
Жай акциялар
18.2
Артықшылықты акциялар
1.2. _________ жағдай бойынша Компания тобының, оның тобына кіретін барлық ұйымдарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтындарды көрсете отырып корпоративтік құрылымы.
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдастырушылық-құқықтық нысан (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
кестенің жалғасы
Екінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Өзге де ҰҚН
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлердің санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы.
2. Есепті кезендегі мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қызметінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Компанияның Даму стратегиясының мақсаттары
Компанияның Даму стратегиясының міндеттері
Компанияның Даму стратегиясының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Түйінді көрсеткіштердің мәні*
20 жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындау %
А
Б
В
Г
д
1
2
3
4
5
1- бағыт
1-мақсат
1-тапсырма
ТК 1
ТК n
ТК 1
ТК n
n-мақсат
1-тапсырма
ТК 1
ТК n
n-тапсырма
ТК 1
ТК n
n-бағыт
1-мақсат
1-тапсырма
ТК 1
ТК n
n-тапсырма
ТК 1
ТК n
n-мақсат
1-тапсырма
ТК 1
ТК n
n-тапсырма
ТК 1
ТК n
Ескертпе: * Даму жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының каржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерінің өзара байланысын және салыстырылуын қамтамасыз ету жолымен айқындалады
3. Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын есепке ала отырып, есепті кезенде Даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде мыналар бойынша:
3.1. қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
р/с
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы
Іс-шараның/ көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындауы %
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу:
5-нысан
р/с
Ұйымның атауы
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
20__жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындауы %
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
1.
n
Ескертпе: * Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын есепке ала отырып активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі:

17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации n уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
форма 3
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели (КП) Стратегии развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Значение ключевых показателей*
20__ год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
5
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Примечание: * значение ключевых показателей Плана развития определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций.
3. Мероприятия по реализации Плана развития за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Стратегии развития Компании, в том числе по:
3.1. достижение ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятия/показателей
Единица измерения
20__ год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. достижению основных производственных показателей Компании и/или его дочерних и зависимых организаций:
форма 5
№ п/п
Наименование организации
Наименование показателей*
Единица измерения
20__ год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
1.
n
Примечание: * с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Стратегии развития Компании.

6.3. Компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі:
13-нысан
Көрсеткіш
Анықтама
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, Компанияның (ұйымның) тартылған қарыздар сомасын және берілген корпоративтік кепілгерліктерін қоса алғанда, Компанияның (ұйымның) шекті қарыз алу сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелерінің көлемі* арасындағы айырмашылық
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды тұлғасы) Компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін қарыз алу сыйымдылығының коэффиңиенттері** Компанияның (ұйымның) корпоративтік кепілгерліктерін және корпоративтік кепілдіктерін ұсыну, қарыздарды тарту үшін қолжетімді ең көп жол берілетін сома
Ескертпе: * қаржылық міндеттемелер көлемі - мыналар болып табылатын кез келген міндеттемелердің көлемі:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржы активтерін басқа субъектіге беру;
субъект үшін ықтимал тиімсіз жағдайларда басқа субъектімен қаржы активтерімен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу міндеттемесіне негізделген шарт; есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін және мынадай:
меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын субъект беретін немесе беруге міндетті болатын;
ақша қаражатының немесе басқа қаржы активтерінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына ауыстыруға қарағанда, есеп айырысу өзге тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін шарт. Бұл мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алудың немесе жеткізудің шарты болып табылатын құралдар қосылмайтын шарт болып табылатын кез келген міндеттемелер көлемі;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері - Компания (ұйым) Компаниялар (ұйымдар) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.
7. Қаржылық-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептері негіздемей отырып, талдау, мыналарды коса алғанда:
7.1. Есепті кезеңде уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды орналастыру саясаты:
14-нысан
р/с
Қаржы құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындауы %
А
Б
В
1
2
3
4
5
7.2. дивидендтік саясат және олардың негіздемесі:
15-нысан
мың теңге
р/с
Көрсеткіштердің атауы
20_жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындалуы %
А
Б
1
2
3
4
5
Компанияның еншілес ұйымдарынан (ЕҰ) дивидендтердің түсуі, оның ішінде:
1
1 ЕҰ
n
n ЕҰ
7.3. Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі ұйымдарды ескергендегі есептік кезеңі ішіндегі Компанияның шоғырланған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
Компания атауы
16-нысан
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындалуы %
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Штат кестесі бойынша саны, оның ішінде
адам
1.1
әкімшілік-басқару персоналы
адам
1.2
өндірістік персонал
адам
1.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
адам
2
Орташа айлық жалақы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
2.2
өндірістік персонал
мың теңге
2.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
мың теңге
3
Еңбекақы төлеу қоры, оның ішінде:
3.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
3.2
өндірістік персонал
мың теңге
3.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
мың теңге
4.
Жұмыстың нәтижелері бойынша сыйақы беру оның ішінде:
мың теңге
4.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
4.2
өндірістік персонал
мың теңге
4.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
мың теңге
5
Материалдық көмек көрсету, оның ішінде:
мың теңге
5.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
5.2
өндірістік персонал
мың теңге
5.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
мың теңге
6
Оқыту, біліктілікті арттыру жүйесімен қамтылған қызметкерлердің саны, оның ішінде:
адам
6.1
әкімшілік-басқару персоналы
адам
6.2
өндірістік персонал
адам
7
Оқытуға, біліктілікті арттыруға арналған шығындар, оның ішінде:
мың теңге
7.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
7.2
өндірістік персонал
мың теңге
8
Жаңа жұмыс орындарын құру, оның ішінде:
бірлік
8.1
әкімшілік-басқару персоналы
бірлік
8.2
өндірістік персонал
бірлік
9
Медициналық қызмет корсету бойынша шығыстар, оның ішінде:
мың теңге
9.1
әкімшілік-басқару персоналы
мың теңге
9.2
өндірістік персонал
мың теңге
9.3
көмекші персонал (жүргізушілер, еден жуушылар және одан әрі сол сияқты)
мың теңге
10
Қызметкерлерге берілген несие, оның ішінде:
мың теңге

6.3. Долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период:
форма 13
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значений, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание: * объемом финансовых обязательств – объем любых обязательств, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциально невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированной суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
** коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).
7. Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1. управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения за отчетный период:
форма 14
№ п/п
Наименование финансовых инструментов
Единица измерения
20__год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
В
1
2
3
4
5
7.2. дивидендной политики и их обоснование:
форма 15
тысяч тенге
№ п/п
Наименование показателей
20 __ год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
1
2
3
4
5
Поступление дивидендов от дочерних организаций (ДО) Компании, в том числе:
1
ДО 1
n
ДО n
7.3 консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период:
Наименование Компании
форма 16
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Численность по штатному расписанию, в том числе:
человек
1.1
административно-управленческого персонала
человек
1.2
производственного  персонала
человек
1.3
вспомогательного персонала (водители, технички и так далее)
человек
2
Среднемесячная заработная плата, в том числе:
тысяч тенге
2.1
административно-управленческого персонала
тысяч тенге
2.2
производственного персонала
тысяч тенге
2.3
вспомогательного персонала (водители, технички и так далее)
тысяч тенге
3
Фонд оплаты труда, в том числе:
тысяч тенге
3.1
административно-управленческого персонала
тысяч тенге
3.2
производственного персонала
тысяч тенге
3.3
вспомогательного персонала (водители, технички и так далее)
тысяч тенге
4
Премирование по результатам работы, в том числе:
тысяч тенге
4.1
административно-управленческого персонала
тысяч тенге
4.2
производственного персонала
тысяч тенге
4.3
вспомогательного персонала (водители, технички и так далее)
тысяч тенге
5
Оказание материальной помощи, в том числе:
тысяч тенге
5.1
административно-управленческому персоналу
тысяч тенге
5.2
производственному персоналу
тысяч тенге
5.3
вспомогательному персоналу (водители, технички и так далее)
тысяч тенге
6
Количество работников, охваченных системой обучения, повышения квалификации, в том числе:
человек
6.1
административно-управленческого персонала
человек
6.2
производственного персонала
человек
7
Затраты на обучение, повышение квалификации, в том числе:
тысяч тенге
7.1
административно-управленческого персонала
тысяч тенге
7.2
производственного персонала
тысяч тенге
8
Создание новых рабочих мест, в том числе:
единица
8.1
административно-управленческий персонал
единица
8.2
производственный персонал
единица
9
Расходы по медицинскому обслуживанию, в том числе:
тысяч тенге
9.1
административно-управленческого персонала
тысяч тенге
9.2
производственного персонала
тысяч тенге
9.3
вспомогательного персонала (водители, технички и так далее)
тысяч тенге
10
Ссуды, предоставленные работникам, в том числе:
тысяч тенге

8. Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар жөніндегі ақпарат, оның ішінде:
22-нысан
р/с
Компаниянын атауы
Есепті кезендегі корпоративтік басқару рейтингі
20 жыл
жоспар
түзету
түзету
факт
орындаулар %
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
1 еншілес ұйымдар
n
n еншілес ұйымдар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 8 тамыздағы
№ 8 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 149 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленген және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердiң, ұлттық холдингтердiң, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын (бұдан әрі - даму стратегиясы) әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы орган - алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында белгіленетін атқарушы органның функциясын дара басшылықпен жүзеге асыратын тұлға;
2) даму стратегиясы - ұлттық басқарушы холдингтiң, ұлттық холдингтiң, ұлттық компанияның он жылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық мақсаттары мен мiндеттерiн айқындайтын және негiздейтiн құжат;
3) компания - акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
4) электрондық есеп - "Есептілік берудің бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі - бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып, ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) қосу үшін дайындалған компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму стратегиясының мәтінін және/немесе қосымшаларымен оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп.
3. Компанияның даму стратегиясы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын ескере отырып он жылдық кезеңге бір рет әзiрленедi.

8. Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления за отчетный период
20__год
план
корректировка
корректировка
факт
% выполнения
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 августа 2018 года № 8
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 149
Правила разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяют порядок разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – стратегия развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) стратегия развития – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, стратегические цели и задачи национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на десятилетний период;
3) компания – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
4) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст стратегии развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации стратегии развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр) с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее – программное обеспечение).
3. Стратегия развития компании разрабатывается один раз на десятилетний период с учетом стратегических и программных документов Республики Казахстан.

4. Компанияның даму стратегиясы оның бес жылдық кезеңге арналған даму жоспарын әзiрлеу үшін негiз болып табылады және оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын және қызметi нәтижелерiнiң көрсеткiштерiн айқындайды және акциялары (қатысу үлестерi) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi айқындауға құқық беретiн заңды тұлғалардың даму стратегияларын (қызметiнiң стратегиялық бағыттарын) ескере отырып, әзiрленедi.
2-тарау. Компанияның даму стратегиясын әзірлеу және бекіту тәртібі
5. Компанияның даму стратегиясының жобасы "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі - Қор) қоспағанда тиісті саланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарымен Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен әлеуметтiк-экономикалық даму болжамында көрсетiлген бюджеттiк параметрлерге сәйкестiгiне келiсiледi.
6. Компанияның даму стратегиясы мынадай бөлiмдерден тұратын құжатты бiлдiредi:
1) мынадай кіші бөлімдерді қамтитын компанияның ағымдағы жағдайын талдау:
ағымдағы ахуалды және компания жұмыс істейтiн және компанияның мақсаттарына қол жеткiзуге әсер етуi мүмкін құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және басқа да жиынтықтағы сыртқы ортаның жаһандық факторларының әсерiн талдауды қамтитын сыртқы ортаны талдау;
компания қызметiндегi қуатты және әлсiз жақтарды талдауды қамтитын ішкi ортаны талдау.
Сондай-ақ компанияның ағымдағы жағдайын талдау қазiргi және әлеуеттi қатерлер мен тәуекелдердi талдауды және компанияның мақсатына қол жеткізу үшiн мүмкiндiктердi айқындауды қамтиды;
2) миссиясы мен пайымдауы, бұл ретте миссия мемлекеттің компания алдына қойған мiндеттерге сәйкес болуы және мемлекет қойған мiндеттердiң, ол орындайтын функциялардың, қызмет бағыттарының және саланы (экономиканың секторын) дамыту тұрғысынан компанияның негiзгi мақсатын қамтуы тиiс.
Пайымдау болжамды кезеңнiң соңында компания орындайтын функциялар тұрғысынан оның ұстанымдарын айқындайды;
3) қызметтiң стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметiнiң түйiндi көрсеткiштерi мен олар бойынша күтілетін нәтижелер.
Даму стратегиясы шеңберiнде компания қызметiнiң стратегиялық бағыттары, мақсаттары, мiндеттерi, қызметiнiң түйiндi көрсеткiштерi және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетiледі.
Қызметтiң стратегиялық бағыттары миссияға сүйене отырып айқындалады және Компания тиiстi әлеуметтiк-экономикалық мiндеттердi шешуге барынша әсер ететiн қызмет салаларын бiлдiредi.
Әрбiр стратегиялық бағыт үшiн мақсаттар - жиынтығында компанияның жалпы мақсаттарына қол жеткiзуге алып келетiн қызметтiң нақты, өлшенетiн бағдарлары әзiрленуi тиiс.
Әрбiр мақсатты iске асыру шеңберiнде шешiлуi тиiс мақсатқа қол жеткiзу үшiн қажеттi және жеткiлiктi жағдай болуы тиiс мiндеттерi айқындалады.
Сондай-ақ әрбiр мақсат бойынша компанияның мақсатқа қол жеткізуі мен қызметінің стратегиялық бағыттары бағаланатын қызметiнiң 3-тен аспайтын түйiндi көрсеткiштерi әзірленеді. Әрбiр стратегиялық бағыт үшiн қойылған мақсаттарға қол жеткiзу бойынша күтілетін нәтижелер сипатталады;

4. Стратегия развития компании является основой для разработки ее плана развития на пятилетний период и определяет ее стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатывается с учетом стратегий развития (стратегических направлений деятельности) юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения стратегии развития компании
5. Проект стратегии развития компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан, стратегических планах государственных органов, и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития.
6. Стратегия развития компании представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
1) анализ текущего состояния компании, который включает в себя следующие подразделы:
анализ внешней среды, содержащий анализ текущей ситуации и влияния глобальных факторов внешней среды – совокупности правовых, политических, хозяйственных, демографических, технологических и других, в которых функционирует компания, и которые могут влиять на достижение целей компании;
анализ внутренней среды, содержащий анализ сильных и слабых сторон в деятельности компании.
Также анализ текущего состояния компании включает в себя анализ существующих и потенциальных угроз и рисков и определение возможностей для достижения целей компании;
2) миссия и видение, при этом миссия соответствует задачам, которые ставит перед компанией государство, и содержать основное предназначение компании в контексте поставленных государством задач, выполняемых им функций, направлений деятельности и развития отрасли (сектора экономики).
Видение определяет позиционирование компании к концу прогнозного периода в контексте выполняемых ею функций.
3) стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним.
В рамках стратегии развития отражаются стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности компании и ожидаемые результаты по ним.
Стратегические направления деятельности определяются исходя из миссии и представляют собой те области деятельности, где компания имеет наибольшее воздействие на решение соответствующих социально-экономических задач.
Для каждого стратегического направления разрабатываются цели – конкретные, измеримые ориентиры деятельности, приводящие в совокупности к достижению общих целей компании.
В рамках реализации каждой цели определяются задачи, решение которых будут являться необходимым и достаточным условием для достижения соответствующей цели. Также по каждой цели разрабатываются не более 3-х ключевых показателей деятельности, по которым будет оцениваться достижение цели и стратегического направления деятельности компании. Для каждого стратегического направления описываются ожидаемые результаты, по достижении поставленных целей.

4) компанияның тиімді жұмыс істеуі мақсатында, қызметтің стратегиялық бағыттары шеңберінде ықтимал тәуекелдерді, тәуекелдерді сипаттауды және олардың салдарларын, осы тәуекелдің алдын-алу бойынша іс-шараларды әзірлеуді және ол пайда болған жағдайда компанияның ден қоюын қамтитын тәуекелдерді басқару жүйесін көздейді.
7. Компанияның даму стратегиясы даму стратегиясына қажеттi негiздемелердi және компания қызметiнiң түйiндi көрсеткiштерiне нысаналы мәндер бойынша есептеулерi бар қосымшаларды қамтиды.
Даму стратегиясына қосымшалар негiзгi құжатқа қажеттi негiздемелердi және түсiндiрмелердi, схемаларды (стратегиялық карталарды), кестелердi, осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген компания қызметінің түйінді көрсеткiштерiне нысаналы мәндер бойынша есептеулердi қамтиды.
8. Компанияның атқарушы органы жоспарланған он жылдық кезеңнiң алдындағы жылдың бiрiншi маусымынан кешiктiрмей даму стратегиясының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны қорды қоспағанда мемлекеттік басқарудың тиісті саласын (аясын) басқару жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - тиісті саланың уәкілетті органы) қарауға және келісуге енгізеді.
Тиiстi саланың уәкілетті органы даму стратегиясының жобасын түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның, атқарушы органы бес жұмыс күні ішінде даму стратегиясының жобасын пысықтайды және оны тиiстi саланың уәкiлеттi органына қайтадан келісуге ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму стратегиясының жобасын он жұмыс күні ішінде қарайды.
9. Тиісті саланың уәкілетті органы даму стратегиясының жобасы келісілгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізілуін қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар даму стратегиясының жобасын түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде даму стратегиясының жобасын пысықтайды және мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға қайта келісуге ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар он жұмыс күні ішінде пысықталған даму стратегиясының жобасын қайта қарайды.

4) в целях эффективности функционирования компании, в рамках стратегических направлении деятельности также предусматривается система управления рисками, которая отражает возможные угрозы, описания риска и их последствия, разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления.
7. Стратегия развития компании содержит приложения, которые включают необходимые обоснования к стратегии развития и расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании.
Приложения к стратегии развития содержат необходимые обоснования и пояснения к основному документу, схемы (стратегические карты), таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, указанным в подпункте 3) пункта 6 настоящих Правил.
8. Исполнительный орган компании не позднее первого июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду осуществляет разработку проекта стратегии развития и вносит его на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли), за исключением Фонда.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект стратегии развития в течение десяти рабочих дней с дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект стратегии развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение десяти рабочих дней рассматривает доработанный проект стратегии развития.
9. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее трех рабочих дней после согласования проекта стратегии развития обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект стратегии развития в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект стратегии развития в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект стратегии развития.

10. Компанияның атқарушы органы даму стратегиясының жобасы Қорды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді. Қордың атқарушы органы даму стратегиясының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны директорлар кеңесінің отырысын өткізу немесе директорлар кеңесі мүшелерінің сырттай дауыс беру күніне дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі даму стратегиясының жобасын күнтізбелік жиырма күн ішінде қарайды және оны мақұлдау туралы не компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда, компанияның атқарушы органы компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулер алған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде даму стратегиясының жобасын пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған даму стратегиясының жобасын қайта енгізген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
11. Қордың атқарушы органы Қордың директорлар кеңесі даму стратегиясының жобасын мақұлдағаннан кейін оны Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңестің қарауына мақұлдау үшін енгізеді.
Қор жоспарланған он жылдық кезеңнiң алдындағы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Қордың даму стратегиясының жобасын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкілетті органға енгізуді қамтамасыз етеді.
12. Тиісті саланың уәкілетті органы, Қорды қоспағанда, компанияның директорлар кеңесi мақұлдаған компанияның даму стратегиясын бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын жоспарланған он жылдық кезеңнiң алдындағы жылдың бiрiншi қарашасына дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзудi қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган директорлар кеңесі және Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Қордың даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын жоспарланып отырған он жылдық кезеңнiң алдындағы жылдың бiрiншi желтоқсанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзудi қамтамасыз етедi.
13. Компанияның атқарушы органы компанияның даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысы қабылданған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының сканерленген көшірмесін электрондық есепке тіркей отырып, Тізілімге қосу үшін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға (бұдан әрі - бірыңғай оператор) электрондық есепті жібереді.

10. Исполнительный орган компании не позднее десяти календарных дней после согласования проекта стратегии развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, за исключением Фонда, вносит его на рассмотрение совета директоров компании. Исполнительный орган Фонда осуществляет разработку проекта стратегии развития и вносит его на рассмотрение совета директоров не позднее чем за двадцать календарных дней до даты проведения заседания совета директоров или заочного голосования членов совета директоров.
Совет директоров компании в течение двадцати календарных дней рассматривает и принимает решение об одобрении проекта стратегии развития либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект стратегии развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти календарных дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект стратегии развития.
11. Исполнительный орган Фонда после одобрения советом директоров Фонда проекта стратегии развития вносит его на рассмотрение Совета по управлению Фондом национального благосостояния для одобрения.
Фонд не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение проекта стратегии развития Фонда, одобренного Советом по управлению Фондом национального благосостояния в уполномоченный орган по государственному планированию.
12. Уполномоченный орган соответствующей отрасли, за исключением Фонда до первого ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивают внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития компании, одобренного советом директоров компании.
Уполномоченный орган по государственному планированию не позднее первого декабря года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития Фонда, одобренного советом директоров и Советом по управлению Фондом национального благосостояния.
13. Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития компании направляет электронный отчет единому оператору в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития.

14. Электрондық есепті бірыңғай оператордың Тізілімге қосуы оның келіп түскен мерзімінен бастап компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге қосу туралы хабарландыру жібере отырып бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған жағдайда, компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға оны қайта енгізеді.
15. Даму стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң елдегi жағдай мен iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттiк жоспарлау жүйесiнiң құжаттарына енгiзiлетiн өзгерiстермен,
сондай-ақ компания қызметiне маңызды әсерi бар iшкi және сыртқы ортаның өзгерістерімен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияның қайта ұйымдастырумен;
4) даму стратегиясын іске асырудың мониторинг қортындыларымен байланысты жағдайларда енгізуге рұқсат етіледі.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетiлген жағдайларда компанияның даму стратегиясына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген жағдай басталғаннан кейін бiр айдан кешiктiрмей компанияның түзетілген даму стратегиясын әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз етеді.
Түзетілген даму стратегиясының жобасын тиiстi саланың уәкiлеттi органының, мемлекеттiк жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкiлеттi органдардың, және компанияның директорлар кеңесінің қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 8-12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) компанияның атқарушы органы компанияның даму стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысы қабылданған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде даму стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының сканерленген көшірмесін электрондық есепке тіркей отырып, Тізілімге қосу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Электрондық есепті бірыңғай оператордың Тізілімге қосуы осы Қағидалардың 13, 14-тармақтарына сәйкес жүзеге асырады.
17. Компанияның кезекті даму стратегиялары, кезекті он жылдық кезеңге ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы даму стратегиясын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу
18. Даму стартегиясының іске асырылуын мониторингілеуді Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және компанияның даму стратегиясы көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және жинақтау мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Қордың даму стартегиясының іске асырылуын мониторингілеуді оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.

14. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.
15. Внесение изменений и дополнений в стратегию развития допускается в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) итогами мониторинга реализации стратегии развития.
16. В случаях, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в стратегию развития компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее одного месяца после наступления случая предусмотренного пунктом 15 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированной стратегии развития компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированной стратегии развития уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 8-12 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в стратегию развития компании направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в стратегию развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 13, 14 настоящих Правил.
17. Очередная стратегия развития компаний на очередной десятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущей стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг реализации стратегии развития компании
18. Мониторинг реализации стратегии развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан, стратегических планов государственных органов и стратегии развития компании.
Мониторинг реализации стратегии развития Фонда осуществляется его советом директоров.

19. Компаниялардың даму стартегиясының іске асырылуын мониторингілеу мынандай тәртіппен:
1) бірінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, үш жылға;
2) екінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, алты жылға;
3) үшінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, он жылға жүргізіледі.
Қорды қоспағанда компанияның даму стартегиясының іске асырылуын, мониторингілеу есепті кезеңдегі компанияның даму стратегиясының орындалуы бойынша есепті директорлар кеңесі бекіткеннен кейін күнтізбелік отыз күннің ішінде жүргізіледі.
Компанияның даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу даму стратегиясының және директорлар кеңесі бекіткен есепті кезеңдегі компанияның даму стратегиясының орындалуы бойынша есептің негізінде жүргізіледі.
Қордың даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу қордың директорлар кеңесінің есепті кезеңдегі Қордың даму стратегиясын орындау бойынша есеппен қатар жүзеге асырылады.
20. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, компанияның даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есепті дайындайды.
Даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсатына, міндеттеріне, қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ақпаратты қамтиды.
Даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп нысаны осы Қағидаларға 1-қосымшада берілген.
21. Мониторинг жүргізу қорытындысы бойынша тиісті саланың уәкілетті органы компанияның даму стратегиясының іске асырылуы бойынша қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді:
1) компанияның даму стратегиясының орындалуы бойынша есепте ұсынылған ақпаратты талдау және қорытындылау;
2) қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі (нақты нәтиженің жоспарланғаннан ауытқулары болған жағдайда соңғы нәтижеге ықпал еткен себептерді және факторларды ашу кажет) және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін өткізілген/жоспарланатын іс-шаралар туралы;
3) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, ресурстарды қайта бөлуді қайта қарау және проблемаларды шешуге жаңа тәсілдерді әзірлеуді;
4) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша және қажет болған жағдайда компанияның даму стратегиясын түзету бойынша ұсынымдарды қамтиды.
Даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп және қорытынды даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелері болып табылады.
22. Тиісті саланың уәкілетті органы даму стартегиясының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының сканерленген көшірмесінің қағаз нұсқасын қоса бере отырып) бірыңғай операторға электронды есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті тізілімге қосуы ол түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органы электронды мекенжайына электрондық есепті тізілімге қосу туралы хабарламаны жолдай отырып, жүзеге асырылады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде ескертулерді жояды және оны қайтадан бірыңғай операторға енгізеді.
4-тарау. Компанияның даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалау

19. Мониторинг реализации стратегии развития компании проводится в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Мониторинг реализации стратегии развития компании, за исключением Фонда проводится в течение тридцати календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению стратегии развития компании за отчетный период.
Мониторинг реализации стратегии развития компании проводится на основе стратегии развития и отчета по исполнению стратегии развития компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
Мониторинг реализации стратегии развития Фонда осуществляется одновременно с утверждением советом директоров Фонда отчета по исполнению стратегии развития Фонда за отчетный период.
20. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации стратегии развития компании с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации стратегии развития содержит информацию по достижению стратегических направлений деятельности, целей, задач, ключевых показателей деятельности.
Форма отчета по мониторингу реализации стратегии развития представлена в приложении 1 к настоящим Правилам.
21. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовят заключение по реализации стратегии развития компании.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) анализ и обобщение информации, представленной в отчете по исполнению стратегии развития компании;
2) о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты) и проведенных/планируемых мероприятиях для достижения ключевых показателей деятельности;
3) в случае необходимости пересмотр отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределение ресурсов, и разработка новых подходов к решению проблем;
4) рекомендации по повышению эффективности деятельности компании и при необходимости, предложения по корректировке стратегии развития компании.
Отчет по мониторингу реализации стратегии развития и заключение являются результатами мониторинга реализации стратегии развития.
22. Результаты мониторинга реализации стратегии развития (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.

23. Компанияның даму стратегиясының іске асырылуын бағалау даму стратегиясына мониторинг жүргізгеннен кейін оның іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау мақсатында мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
24. Даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалауды есепті кезеңге мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті орган мынадай тәртіппен:
1) бірінші рет - жылдар бойынша бөле отырып үш жылға;
2) екінші рет - жылдар бойынша бөле отырып алты жылға;
3) үшінші рет - жылдар бойынша бөле отырып он жылға жүргізеді.
25. Даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалауды есепті кезеңдегі компанияның даму стратегиясының орындалуы бойынша есептің және тиісті саланың уәкілетті органының мониторингі нәтижесінің негізінде жүзеге асырылады.
26. Компанияның даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есепті қалыптастыру үшін тиісті компанияны иелену және пайдалану құқығы берілген тиісті саланың уәкілетті органы есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде компанияның даму стратегиясын іске асыру мониторингі нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
27. Компанияның даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есеп мынадай бөлімдерден тұрады:
ақпараттық бөлім;
компания қызметінің тиімділігін бағалау;
талдамалық жазбахат.
28. "Ақпараттық бөлім"
Ақпараттық бөлімнің мақсаты есепті кезеңге компания қызметінің стратегиялық бағыттарын (бұдан әрі - ҚСБ) іске асыру нәтижелері туралы ақпартты ұсыну болып табылады.
Ақпараттық бөлім:
құжаттың деректемелерін (компанияның даму стратегиясын):
атауын, нөмірін, құжатты қабылдау мерзімін, іске асыру мерзімдерін;
компания қызметінің стартегиялық бағыттары (бұдан әрі - ҚСБ) және миссиясы туралы мәліметтерді қамтиды, бұл ретте әрбір ҚСБ бойынша ол қызметтің қандай түйінді көрсеткіштері (ҚТК) арқылы жүзеге асырылатыны көрсетіледі (жоспарланғаннан іс жүзіндегі нәтижелердің ауытқуы болған жағдайда, соңғы нәтижелерге ықпал еткен себептер мен факторларды ашып көрсету қажет). Ақпараттық бөлім осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
29. "Компания қызметінің тиімділігін бағалау" Компания қызметінің тиімділігін айқындау компанияның даму стратегиясын іске асыру тиімділігін және оның қаржы - шаруашылық қызметін бағалау жолымен жүзеге асырылады.
1) Компанияның даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалау ҚСБ және ҚТК жетістігі деңгейін анықтау жолымен жүзеге асырылады.
ҚСБ және ҚТК қол жеткізуді бағалау компанияның осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір ҚСБ жалпы көлемі жиынтық 100% құрайтын және ҚТК белгілі санын өзіне қосатын, стратегияны жүзеге асырудың қорытынды рейтингінде айқын меншікті салмаққа ие.
Әрбір ҚСБ жалпы сомасы 100% құрайтын, ҚСБ ішінде ҚТК айқын үлес салмақ қосылады.

23. Оценка реализации стратегии развития компании осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию после проведения мониторинга реализации стратегии развития в целях определения степени достижения результативности и эффективности ее реализации.
24. Оценка эффективности реализации стратегии развития проводится за отчетный период уполномоченным органом по государственному планированию в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Глава 4. Оценка эффективности реализации стратегии развития компании
25. Оценка эффективности реализации стратегии развития осуществляется на основании отчета по исполнению стратегии развития компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли.
26. Для формирования отчета по оценке эффективности реализации стратегии развития компании, уполномоченные органы соответствующей отрасли, которым переданы права владения и пользования соответствующей компанией, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию информацию о результатах мониторинга реализации стратегии развития компании, в срок до 1 ноября года, следующего за отчетным периодом.
27. Отчет по оценке эффективности реализации стратегии развития компании, состоит из следующих разделов:
информационный раздел;
оценка эффективности деятельности компании;
аналитическая записка.
28. "Информационный раздел"
Целью информационного раздела является предоставление данных о результатах реализации стратегических направлений деятельности (далее – СНД) компании за отчетный период.
Информационный раздел содержит в себе:
реквизиты документа (стратегии развития компании): наименование, номер, дата принятия документа, сроки реализации;
сведения о миссии и СНД компании, при этом по каждому СНД указывается, посредством каких ключевых показателей деятельности
(далее – КПД) она реализуется (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты). Информационный раздел заполняется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
29. "Оценка эффективности деятельности компании"
Определение эффективности деятельности осуществляется путем оценки эффективности реализации стратегии развития компании и его финансово хозяйственной деятельности.
1) Оценка эффективности реализации стратегии развития компании осуществляется путем выявления степени достижения СНД и КПД.
Оценка достижения СНД и КПД компании осуществляется согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Каждое СНД имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге реализации стратегии, общий объем которых в совокупности составляет 100%, и включает в себя определенное число КПД.
КПД внутри СНД присваиваются удельные веса, общая сумма которых составляет 100% каждого СНД.

ҚТК қол жеткізу дәрежесін есептеу қорытындысы бойынша әрбір ҚТК келесідей 0-ден 4-ке дейін ұпай беріледі:
4 - жоспардан 85%-дан 100%-ға дейін ҚТК нәтижелерінің жетістігі;
3 - жоспардан 70%-дан 84%-ға дейін ҚТК нәтижелерінің жетістігі;
2 - жоспардан 55%-дан 69%-ға дейін ҚТК нәтижелерінің жетістігі;
1 - жоспардан 40%-дан 54%-ға дейін ҚТК нәтижелерінің жетістігі;
0 - жоспардан 0%-дан 39%-ға дейін ҚТК нәтижелерінің жетістігі.
ҚТК қол жеткізуді бағалауды жалпылау үшін әрбір ҚТК бойынша балдар жинақталады. Жиынтық ұпайлар санын және барынша ықтимал қол жеткізілетін нәтижесін негізге ала отырып, әрбір ҚСБ іске асыру дәрежесі есептеледі.
Әрбір ҚСБ бойынша қол жеткізілген нәтижеге сәйкес, сондай-ақ компанияның даму стратегиясына қол жеткізудегі олардың үлес салмағын ескере отырып, қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму стратагиясын іске асырудың жиынтық нәтижесі есептеледі.
ҚТК бойынша компанияның даму стратагиясын жүзеге асырудың жиынтық қорытындысы келесі деңгейлерге бөлінеді:
85%-дан 100%-ға дейін - стратегияны жүзеге асырудың жоғары деңгейінің тиімділігі;
70%-дан 84%-ға дейін - стратегияны жүзеге асырудың орта деңгейінің тиімділігі;
55%-дан 69%-ға дейін - стратегияны жүзеге асырудың төмен деңгейінің тиімділігі;
40%-дан 54%-ға дейін - стратегияны тиімсіз жүзеге асыру;
0%-дан 39%-ға дейін - стратегия жүзеге асырылмаған.
2) Компанияның қаржы шаруашылық қызметі тиімділігін бағалау қаржы есептілікті талдаудың мынадай түрлері бойынша жүргізіледі:
нақтыланған талдау - осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады, компанияның даму стратегиясын жүзеге асырудың тиімділігін бағалау бойынша жүргізіледі және компания деректерін соңғы үш жылғы есепті кезең бойынша тиісінше және абсолютті түрде салыстыру және есептіліктің жеке баптары немесе олардың топтарының өзгеру үрдісін анықтаудан тұрады.
коэффициенттік талдау - компанияның қаржы есептілігін осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) тұрғысынан қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттеріді) жинақтаудың көмегімен зерделеу және олардың динамикадағы өзгерістерін білдіреді (деректер компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан алынатын деректер қабылданады):
Ағымдағы өтімділік коэффициенті - компанияның қолда бар айналымдағы қаражаты есебінен ағымдағы берешегін өтеу қабілеттігін айқындау үшін есептеледі. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
CA-ағымдағы активтер;
CL - ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын CR мәні: 1 - 2. <1 мәні төлем қабілеттілігін жоғалту ықтималдығы туралы, >4 мәні - қарыз қаражатын пайдаланудың жеткіліксіз белсенділігі туралы және оның салдарынан меншік капиталы рентабельділігінің аздығын куәландырады.
Активтердің рентабельділік коэффициенті компанияның активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін растайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI - таза пайда;
TA - активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: көрсеткіштің артып келе жатқан мәні (динамикада) компания активтерінің пайда туындату қабілеттігі туралы куәландырады.
Меншік капиталдың рентабельділік коэффициенті компанияның меншік капиталының бірлігінен қанша таза пайда алатынын көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI - таза пайда;
EC - меншік капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROE мәні: саласына байланысты әртүрлі, сонымен қатар, коэффициент мәнінің жоғарылығы оң бағаланады, өйткені капиталға аванс жасалған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады.
Қаржылық левередж коэффициенті компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LC - қарыз капитал;
EC - меншік капитал.

По итогам расчета степени достижения КПД к каждому КПД присваиваются баллы от 0 до 4, при которых:
4 – достижение результатов КПД от 85% до 100% от плана;
3 – достижение результатов КПД от 70% до 84% от плана;
2 – достижение результатов КПД от 55% до 69% от плана;
1 – достижения результатов КПД от 40% до 54% от плана;
0 – достижение результатов КПД от 0% до 39% от плана.
Для обобщения оценки достижения КПД, баллы по каждому КПД суммируются. Исходя из суммарного количества баллов и максимально возможного достижимого результата, рассчитывается степень реализации каждого СНД.
В соответствии с достигнутыми результатами по каждому СНД, а также учитывая их удельный вес в достижении стратегии развития компании, высчитывается обобщенный результат реализации стратегии развития компании по ключевым показателям деятельности.
Обобщенный результат реализации стратегии развития компании по ключевым показателям деятельности подразделяется на следующие уровни:
от 85% до 100% – эффективность высокого уровня реализации стратегии;
от 70% до 84% – эффективность среднего уровня реализации стратегии;
от 55% до 69% – эффективность низкого уровня реализации стратегии;
от 40% до 54% – неэффективная реализация стратегии;
от 0% до 39% – стратегия не реализована.
2) оценка эффективности финансово хозяйственной деятельности компании проводится по следующим видам анализа финансовой отчетности:
детализированный анализ осуществляется, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и заключается в сопоставлении данных компании за три последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп.
Коэффициентный анализ – заключается в изучении финансовой отчетности компании (принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании) при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике:
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
СА – текущие активы;
СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала;
Коэффициент рентабельности активов – свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ТА – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение RОА: повышающееся значение показателя
(в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
Коэффициент рентабельности собственного капитала – показывает, сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ЕС – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение RОЕ: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании. Рассчитывается по формуле:
где:
LС – заемный капитал;
ЕС – собственный капитал.

Ұсынылатын DR мәні: <1, >1 мәні компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін оның жоғары борыштық жүктемесі туралы куәландырады.
30. "Талдамалық жазба" Талдамалық жазба еркін нысанда құрастырылады және мыналарды қамтиды:
1) есептің Ақпараттық бөлімінде көрсетілген ақпартты қажетті түсіндіру және қорытындылау, сонымен қатар ҚТК төменде көрсетілген санаты қолданылады:
сандық - оған қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін, сандық өлшенетін индикаторы бар ҚТК;
сапалық - сандық өлшенетін индикаторы жоқ, бірақ тиісті саладағы аядағы оң өзгерістердің мәнін айқындауға мүмкіндік беретін ҚТК;
іс-шара - сандық өлшенетін индикаторы жоқ және ҚСБ қол жеткізу үшін және жоспарланған нәтижелерді алу үшін орындалатын бір реттік іс-шара (іс-қимыл) түрінде қалыптастырған ҚТК;
2) ұсынылған ҚСБ және ҚТК қол жеткізуді бағалау;
3) тұжырымдар және қажет болған жағдайда компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар.
31. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган даму стратегиясының іске асырылуын бағалауды жүргізгеннен кейін даму стратегиясының іске асырылуын бағалау нәтижелері интернет-ресурсқа орналастыру үшін тиісті саланың уәкілетті органына және бірыңғай операторға ұсыну үшін компанияларға жолданады.
Даму стратегиясының іске асырылуын бағалау нәтижелерін компанияның атқарушы органы оларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бiрыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген тәртіппен тізілімге қосылады.
32. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті он жылдық есепті кезең өткен соң есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың үшінші айының 20 күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне компаниялардың даму стратегиясын iске асыру туралы хабардар етеді.
5-тарау. Компанияның даму стратегиясының іске асырылуын бақылау
33. Даму стратегиясының іске асырылуын бақылауды стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және компанияның даму стратегиясының орындалуының толықтығы мен уақытылығын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жолымен тиiстi саланың уәкiлеттi органы жүзеге асырады.
Қордың даму стартегиясының іске асырылуын бақылауды оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
34. Компанияның атқарушы органы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес:

Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость.
30. "Аналитическая записка"
Аналитическая записка составляется в произвольной форме и содержит:
1) необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета, при этом используются нижеследующая категоризация КПД:
количественный – КПД, имеющий количественно измеримый индикатор, позволяющий определить степень ее достижения;
качественный – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора, но при этом позволяет определить сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере);
мероприятие – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора и сформулирована в виде разового мероприятия (действия), которые выполнены для достижения СНД и получения планируемых результатов;
2) оценку достижения поставленных СНД и КПД;
3) выводы и при необходимости рекомендации по повышению эффективности деятельности компании.
31. После проведения оценки реализации стратегии развития уполномоченным органом по государственному планированию результаты оценки реализации стратегии развития направляются в уполномоченный орган соответствующей отрасли для размещения на их интернет-ресурсе и компаниям для представления единому оператору.
Результаты оценки реализации стратегии развития представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета в течение пяти рабочих дней с даты их получения и включаются в реестр в порядке, установленном пунктом 14 настоящих Правил.
32. Уполномоченный орган по государственному планированию по истечении соответствующего отчетного периода за десять лет не позднее 20 числа третьего месяца второго года, следующего за отчетным периодом, информирует Правительство Республики Казахстан о реализации стратегии развития компаниями.
Глава 5. Контроль реализации стратегии развития компании
33. Контроль реализации стратегии развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и стратегии развития компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
Контроль реализации стратегии развития Фонда осуществляется его советом директоров.
34. Исполнительный орган компании несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года за:

1) осы Қағидалардың 8, 10, 11 және 16-тармақтарында белгіленген мерзімдерде даму стратегиясын уақтылы әзірлеу және келісу;
2) осы Қағидалардың 13, 14, 16 және 26-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға уақтылы электрондық есеп беру;
3) даму стратегиясындағы деректердің дұрыстығы;
4) даму стратегиясын іске асыру бойынша жауапты болады.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 184-бабы 8 тармағына сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиясының іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігі үшін акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшылары жауапты болады.
35. Тиiстi саланың уәкiлеттi органы осы Қағидалардың 20, 21 және 22-тармақтарының орындалмағаны үшін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес жауапты болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
1-қосымша
Даму стратегиясының орындалуы жөніндегі есеп
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйiндi көрсеткiшiнің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК-нің мағынасы
Орындамау себептері (толық көлемде орындамау)
Түзету шаралары (қолданған/ жоспарланатын)
20__ жыл
20_n жыл
жоспар
фа кт
%-дық ауытқулар
жоспар
фа кт
%-дық ауытқулар
СБА 1
1-ші мақсат
1-міндет
n-міндет
1-ҚТК
n-ҚТК
СБА 2
n-ші мақсат
1-міндет
n-міндет
1-ҚТК
n-ҚТК
Ескерту: * қызметтің түйiндi көрсеткiшi компанияның мақсаттарымен және міндеттерімен байланысты
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
2-қосымша
Компанияның 20__ - 20___ жылдарға арналған даму стратегиясын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есеп
Даму стратегиясының деректемелері
_______________________________________
(нөмір, даму стратегиясын қабылдау мерзімі)
Есептілік кезең
_______________________________________
Ұйымның атауы
_______________________________________
Миссия
_______________________________________
(компанияның даму стратегиясына сәйкес)
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындамау себептері (толық көлемде орындамау)
20__ жыл
20 n жыл
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
факт
% ауытқу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СБА 1
Мақсат 1
Міндет 1
Міндет n
ҚТК 1
ҚТК n
СБА n
Мақсат n
Міндет 1
Міндет n
ҚТК 1
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
3-қосымша
Компанияның стратегиялық бағыттары қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Компанияның жалпы даму страегиясынан СБА %
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы (ҚТК)
СБА-дан ҚТК %
Ұпайлар бойынша топтастыру
Есептік кезеңге ҚТК қол жеткізу бойынша жалпы ұпай
20__ год
20_n год
1
2
3
4
5
6
7
СБА 1
ҚТК 1
ҚТК n
СБА қатысты ҚТК орындау бойынша қорытынды %
Компанияның жалпы даму стратегиясынан СБА 1 орындау бойынша қорытынды %
СБА n
ҚТК 1
ҚТК n
СБА қатысты ҚТК орындау бойынша қорытынды %
Компанияның жалпы даму стратегиясынан СБА n орындау бойынша қорытынды %
Қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму стратегиясын іске асырудың баламды қорытындысы, %
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
4-қосымша
Компанияның қаржы шаруашылық қызметінің тиімділігін егжей-тегжейлі талдау
р/с
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
Орындамау себептері (толық көлемде орындамауы)
жоспар
фа кт
орындалу %
жоспар
фа кт
орындалу %
жоспар
фа кт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орта тізімдік саны
компанияда
адам
компания тобында
адам
4.
Таза табыс (залал минус
таңбасымен көрсетіледі)
мың теңге
5.
Мемлекеттік акциялар пакетіне дивиденттер
мың теңге
6.
Төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
меншік
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
8.2
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
9.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
9.1
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.2
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
активтердің рентабельділік коэффициенті
%
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті
%
қаржылық левередж коэффициенті
сандық мәні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 8 тамыздағы
№ 8 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 149 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердiң, ұлттық холдингтердiң, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары

1) своевременную разработку и согласование стратегии развития в сроки, установленные пунктами 8, 10, 11 и 16 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 13, 14, 16 и 26 настоящих Правил;
3) достоверность данных в стратегии развития;
4) реализацию стратегии развития.
В соответствии с пунктом 8 статьи 184 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" первые руководители национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство несут ответственность за результативность и эффективность реализации стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство.
35. Уполномоченный орган соответствующей отрасли несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года за неисполнение пунктов 20, 21 и 22 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки их реализации
Отчет по мониторингу реализации стратегии развития
Наименование стратегического направления (СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
20__ год
20__n год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения.
СНД1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание: * ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам Компании
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки их реализации
Отчет по оценке эффективности реализации стратегии развития компании на 20__ - 20__ годы
Реквизиты стратегии развития
_______________________________________
(номер, дата принятия стратегии развития)
Отчетный период
_______________________________________
Наименование организации
_______________________________________
Миссия
_______________________________________
(согласно стратегии развития компании)
Наименование стратегического направления (СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20___ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СНД 1
Цель 1
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
СНД п
Цель n
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки их реализации
Достижение ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании
Наименование стратегического направления (СНД)
% СНД от общей стратегии развития компании
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)
% КПД от СНД
Группировка по баллам
Общий балл по достижению КПД за отчетный период
20__ год
20 n год
1
2
3
4
5
6
7
СНД1
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД 1 от общей стратегии развития компании
СНД n
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД n от обшей стратегии развития компании
Эквивалентный итог реализации стратегии развития компании по ключевым показателям деятельности, %
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 августа 2018 года № 8
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 149
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамнан басқа (бұдан әрі - Қор) акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердiң, ұлттық холдингтердiң, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын (бұдан әрі - даму жоспары) әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы орган - алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында белгіленетін атқарушы органның функциясын дара басшылықпен жүзеге асыратын тұлға;
2) даму жоспары - ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметiнiң негiзгi бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметiнiң көрсеткiштерiн айқындайтын бесжылдық кезеңге арналған құжат;
3) компания - акционері мемлекет болып табылатын Қорды қоспағанда ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
4) электрондық есеп - "Есептілік берудің бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі - бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып, ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) қосу үшін дайындалған компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму жоспарының мәтінін, сондай-ақ даму жоспарының қоса беріліп отырған нысандары мен көрсеткіштер тізбесін және/немесе қосымшаларымен оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп.
2-тарау. Компанияның даму жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Компанияның даму жоспарының жобасы оның даму стратегиясын іске асыру мақсатында бесжылдық кезеңге бір рет әзірленеді және тиісті саланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарымен Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен әлеуметтiк-экономикалық даму болжамында көрсетiлген бюджеттiк параметрлерге сәйкестiгiне келiсiледi және директорлар кеңесі бекітеді.
4. Компанияның даму жоспары акциялары (қатысу үлестерi) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi айқындау құқығын беретiн заңды тұлғалардың даму жоспарларын ескере отырып әзiрленедi және инвестицияларды, кiрiстердi, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтердi (бюджетке аударылуға жататын таза кірістің бір бөлігін) қоса алғанда қаржы-шаруашылық қызметтiң мақсатын, мiндетін, нәтижелер көрсеткiштерiн және негiзгi шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткiштерiн, қаржылық тұрақтылық көрсеткiштерiн және даму жоспары бөлімдерінің құрылымына, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, осы Қағидаларға 2-қосымшаларға сәйкес көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес көзделетін басқа да мәлiметтердi қамтиды.
Компанияның даму жоспарында қолданылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің толық тізілімі мен нысаналы мәні, оның ішінде акциялары (қатысу үлестерi) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi айқындау құқығын беретiн заңды тұлғалардың борыш деңгейін компания айқындайды.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес, Даму жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген нысандар тек ақпараттық сипатқа ие және ол компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяют порядок разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – план развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) план развития – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, на пятилетний период;
3) компания – национальные управляющие холдинги, за исключением Фонда, национальные холдинги, компании акционером которых является государство;
4) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития, а также прилагаемые формы и перечень показателей плана развития и/или оценки его реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр) с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее – программное обеспечение).
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана развития компании
3. Проект плана развития компании разрабатывается один раз на пятилетний период в целях реализации ее стратегии развития и согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли, на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан (программах развития территорий), стратегических планах государственных органов и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития и утверждается советом директоров.
4. План развития компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, и содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели
финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды (часть чистого дохода, подлежащая перечислению в бюджет), показатели финансовой устойчивости и другие сведения, предусматриваемые в соответствии со структурой разделов плана развития согласно приложению 1 к настоящим Правилам, перечнем показателей согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Полный перечень и целевые значения, используемые в плане развития компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются компанией.
Формы, указанные в перечне показателей Плана развития, согласно приложению 2 к настоящим Правилам относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

5. Тиісті жоспарланатын кезеңге арналған даму жоспарының жобасын әзірлеуді мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі - бірыңғай оператор) әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланып, атқарушы орган жүзеге асырады. Бұл ретте жоспарланатын бірінші жылдың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері толық (таратылып) түрде, жоспарланатын кейiнгi жылдары бiрiктiрiлген (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөле отырып көрсетіледі.
6. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған бесжылдық кезеңнiң алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешiктiрмей, мемлекеттік басқарудың тиісті саласын (аясын) басқару жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - тиісті саланың уәкілетті органы) даму жоспарының жобасын қарауға және келісуге енгізеді.
Тиiстi саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның, атқарушы органы үш жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиiстi саладағы уәкiлеттi органға қайтадан келісуге ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму жоспарының жобасын үш жұмыс күні ішінде қарайды.
7. Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасы келісілгеннен кейін екі жұмыс күнінен кешiктiрмей оны мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдарға келiсуге енгiзудi қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдар даму жоспарының жобасын ол түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы ескерту алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға қайтадан келісуге ұсынады.
Мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдар пысықталған даму жоспарының жобасын жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
8. Компанияның атқарушы органы мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдармен даму жоспарының жобасы келісілгеннен кейін оны жоспарланып отырған бесжылдық кезеңнiң алдындағы жылдың оныншы қарашасынан кешіктірмей компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі даму жоспарының жобасын күнтізбелік он күн ішінде қарайды және оны бекіту туралы не компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы шешімді қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда, компанияның атқарушы органы компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулер алған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтындай мерзімде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына қайта келісілуге ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспары қайта келісілгеннен кейін үш жұмыс күннен кешiктiрмей оны мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдарға келiсуге енгiзудi қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдар пысықталған даму жоспарының жобасын жеті жұмыс күні ішінде қайта қарайды.
Компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасын мемлекеттiк жоспарлау және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдармен қайта келіскеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей компанияның директорлар кеңесіне қайта қарауға енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған даму жоспарының жобасын қайтадан енгізілген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде қарайды.

5. Разработку проекта плана развития на соответствующий планируемый период осуществляет исполнительный орган компании с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор). При этом основные показатели финансово-хозяйственной деятельности первого планируемого года отражаются в расшифрованном (развернутом) виде, последующие планируемые годы в агрегированном (сводном) виде с разбивкой по годам.
6. Исполнительный орган компании не позднее первого октября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, вносит проект плана развития на рассмотрение и согласование уполномоченному органу по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана развития в течение семи рабочих дней с даты его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение трех рабочих дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение трех рабочих дней рассматривает доработанный проект плана развития.
7. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее двух рабочих дней после согласования проекта плана развития обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана развития в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект плана развития в течение трех рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение семи рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана развития.
8. Исполнительный орган компании не позднее десятого ноября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, после согласования проекта плана развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, вносит его на рассмотрение совету директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта плана развития либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более трех рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее трех рабочих дней после повторного согласования проекта плана развития обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение семи рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана развития.
Исполнительный орган компании не позднее трех рабочих дней после повторного согласования проекта плана развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию вносит его на повторное рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана развития.

9. Даму жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнiң алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін бекітеді.
10. Компанияның атқарушы органы даму жоспарын бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірме алған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде оны бекіту туралы директорлар кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін электрондық есепке тіркей отырып, Тізілімге қосу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
11. Электрондық есепті бірыңғай оператордың Тізілімге қосуы оның келіп түскен күнінен бастап компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге қосу туралы хабарландыру жібере отырып бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған жағдайда, компания ескертулерді жояды және оны ескертулерді алған күннен бастап компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайтадан шығармай бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға қайта енгізеді.
12. Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар мынадай тәртіппен:
1) бірінші түзету: екінші жыл таратылған түрде, одан кейінгі жылдар біріктірілген (жиынтық) түрде енгізілген түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып жылдарға бөлініп;
2) екінші түзету: бірінші жылдың фактісі, үшінші жыл таратылған түрде, одан кейінгі жылдар біріктірілген (жиынтық) түрде енгізілген түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып жылдарға бөлініп;
3) үшінші түзету: екінші жылдың фактісі, төртінші жыл таратылған түрде, одан кейінгі жылдар біріктірілген (жиынтық) түрде жылдарға бөлініп, енгізілген түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып жылдарға бөлініп;
4) төртінші түзету: үшінші жылдың фактісі, бесінші жыл таратылған түрде, одан кейінгі жылдар біріктірілген (жиынтық) түрде енгізілген түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып жылдарға бөлініп;
5) төртінай және бесінші жылдың фактісі компанияның кезекті бес жылдық кезеңге арналған даму жоспарында көрсетіледі.
Даму жобасына түсіндірме жазба даму жобасының әр бөлімі бойынша түсініктемелерді қамтиды және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
13. Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң елдегi жағдай мен iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттiк жоспарлау жүйесiнiң құжаттарына енгiзiлетiн өзгерiстермен, сондай-ақ компания қызметiне маңызды әсерi бар iшкi және сыртқы ортаның өзгер істермен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;

9. Проект плана развития утверждается советом директоров компании до 20 декабря года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду.
10. Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения плана развития направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении.
11. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
12. Внесение изменений и дополнений в план развития осуществляется в следующем порядке:
1) первая корректировка: второй год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
2) вторая корректировка: факт первого года, третий год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
3) третья корректировка: факт второго года, четвертый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
4) четвертая корректировка: факт третьего года, пятый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
5) факт четвертого и пятого года указывается в очередном плане развития компаний на очередной пятилетний период.
Пояснительная записка к плану развития содержит разъяснения по каждому разделу плана развития и является неотъемлемой его частью.
13. Внесение изменений и дополнений в план развития допускается также в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;

3) компанияның қайта ұйымдастырылуына байланысты жағдайларда жол беріледі.
Компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде барлық енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді қамтитын түсіндірме жазба қалыптастырылады.
14. Компанияның даму жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларда мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы түзетілген даму жоспарын әзірлеуді және оны келісуге осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдай орын алған жағдайда бір айдан кешіктірмей енгізуді қамтамасыз етеді.
Түзетілген даму жоспарын тиiстi саланың уәкiлеттi органының, мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкiлеттi органдардың және компанияның директорлар кеңесінің қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 6-9-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
2) компанияның атқарушы органы түзетілген даму жоспарын компанияның директорлар кеңесі бекіткен күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде даму жоспарына түзетулер енгізу туралы компания директорлары кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін электрондық есепке тіркей отырып, Тізілімге қосу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Электрондық есепті бірыңғай оператордың Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 10, 11-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
14-1. Компанияның атқарушы органы компанияның даму жоспарына жалпы кірістер мен шығыстардың шоғырландырылған көрсеткіштерінің өзгеруіне алып келмейтін өзгерістер және (немесе) толықтыруларды тоқсанына бір рет қана енгізуді компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 6-9-тармақтарында көзделген тәртіпті қолданбай және компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізбей мына:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу компания мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылған және ол компанияның жалпы кірістері мен шығыстарының 20 пайызынан аспаған;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылған жағдайларда жүзеге асырады.
Компанияның атқарушы органы даму жоспарына жоғарыда көрсетілген өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды енгізген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде даму жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы компанияның атқарушы органы шешімінің сканерленген көшірмесін электронды есепке тіркеп, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электронды есепті жолдайды.
Тізілімге электронды есепті енгізуді бірыңғай оператор осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жүзеге асырады.

3) реорганизацией компании.
При внесении изменений и дополнений в план развития компании формируется пояснительная записка, которая содержит в себе обоснования по всем вносимым корректировкам.
14. В случаях, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план развития компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее одного месяца после наступления случая предусмотренного пунктом 13 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана развития компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана развития уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 6-9 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня утверждения советом директоров компании скорректированного плана развития направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании о внесении корректировок в план развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 10, 11 настоящих Правил.
14-1. Внесение изменений и (или) дополнений в план развития компании, не влекущих за собой изменение консолидированных показателей общих доходов и расходов, осуществляется исполнительным органом компании не более одного раза в квартал без применения порядка, предусмотренного пунктами 6-9 настоящих Правил, и без вынесения на рассмотрение совета директоров компании в случаях:
1) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящим Правилам, осуществляется между компанией и юридическим лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, и составляет не более 20% от общих доходов и расходов компании;
2) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящим Правилам, осуществляется между юридическими лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения.
Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня внесения вышеуказанных изменений и (или) дополнений в план развития направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании о внесении изменений и (или) дополнений в план развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.

15. Компаниялардың кезекті бес жылдық мерзімге арналған кезекті даму жоспары ұлттық басқарушы холдингтердiң, ұлттық холдингтердiң, ұлттық компаниялардың алдыңғы даму жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу, бағалау және бақылау
16. Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеуді тиісті саланың уәкілетті органы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, компанияның даму стратегиясы көрсеткіштерінің, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорытындылау мақсатында жүзеге асырады.
17. Компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу компанияның даму жоспарының орындалуы бойынша есепті директорлар кеңесі бекіткеннен кейін күнтізбелік отыз күннің ішінде жыл сайын жүргізіледі.
Компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу даму жоспарының және директорлар кеңесі бекіткен есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы бойынша есептің негізінде жүргізіледі.
18. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, шоғырландырылған негізде компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп дайындайды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп компания қызметінің негізгі көрсеткіштерінің орындалуы бойынша мынадай ақпаратты: даму жоспарының шешуші көрсеткіштеріне қол жеткізуді, кірістерді, шығыстарды, қаржылық нәтижені, инвестицияларды, борыштық жүктемені, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерді, дивидендтерді, жұмыскерлердің орташа тізімдік санын, еңбекақы төлеу қорын, жаңа жұмыс орындарын құруды, активтерді қайта құрылымдауды, қаржылық тұрақтылықты қамтиды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада ұсынылған.
19. Мониторинг жүргізу қорытындысы бойынша тиісті саланың уәкілетті органы компанияның даму жоспарының іске асырылуы бойынша қорытынды дайындайды.
Қорытынды ерікті нысанда құрылады және мынадай мәліметтерді:
1) осы Қағиладардың 3-қосымшасында көрсетілген есепті кезеңдегі даму жоспарының іске асырылуы туралы тұжырымдарды, қызметтің негізгі көрсеткіштерін, оның ішінде көрсеткіштердің орындалуы бойынша қорытындыларды;
2) даму жоспарын іске асыру кезінде туындаған проблемалар, олардың қызметтің мақсаттары мен көрсеткіштеріне ықпалы, сондай-ақ анықталған проблемаларды шешу және даму жоспарын уақытылы іске асыру бойынша қабылдалған/жоспарланған шаралар;

15. Очередной план развития компаний на очередной пятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг, оценка и контроль реализации плана развития компании
16. Мониторинг реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан (программы развития территорий), стратегических планов государственных органов, стратегии развития компании, а также показателей финансово-хозяйственной деятельности.
17. Мониторинг реализации плана развития компании проводится ежегодно в течение тридцати календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана развития компании.
Мониторинг реализации плана развития компании проводится на основе плана развития и отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
18. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана развития компании на консолидированной основе с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана развития содержит информацию по выполнению следующих основных показателей деятельности компании: достижение ключевых показателей плана развития, доходы, расходы, финансовый результат, инвестиции, долговая нагрузка, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, дивиденды, среднесписочная численность работников, фонд оплаты труда, создание новых рабочих мест, реструктуризация активов, финансовая устойчивость.
Форма отчета по мониторингу реализации плана развития представлена в приложении 3 к настоящим Правилам.
19. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовят заключение по реализации плана развития компании.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) выводы об итогах реализации плана развития за отчетный период, ключевых показателей деятельности, в том числе по исполнению показателей, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) проблемы, которые возникли в процессе реализации плана развития, их воздействие на цели и показатели деятельности, а также принятые/планируемые меры по решению выявленных проблем и обеспечению своевременной реализации плана развития;

3) компанияның даму жоспарын іске асыруды жалғастыру компанияның даму жоспарына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу, жоспарларған іс-шараларды жауапты орындаушылардың уақытылы жүзеге асырылуын қамтамасыз ету шараларын қолдану және т.б бойынша ұсынымдарды;
4) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, ресурстарды қайта бөлуді қайта қарауды және проблемаларды шешуге қойылатын жаңа тәсілдер әзірлеуді қамтиды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп және қорытынды даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелері болып табылады.
20. Даму жоспарын мониторингілеу нәтижелерін (қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электронды есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті тізілімге қосуы түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электронды мекенжайына электрондық есепті тізілімге қосу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтадан бірыңғай операторға енгізеді.
21. Даму жоспарының іске асырылуын бағалауды компанияның директорлар кеңесі жыл сайын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу өткізілгеннен кейін есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың бірінші айының 25-і күніне дейін осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген даму жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес жүзеге асырады.
Даму жоспарының іске асырылу нәтижелерін бағалау компания даму жоспарының есепті кезеңдегі орындалуы бойынша есептің және тиісті саланың уәкілетті органының есепті кезеңдегі мониторинг нәтижелерінің негізінде жүргізіледі.
22. Даму жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесі мыналарды бағалауды:
1) елдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, сондай-ақ компанияның даму стратегиясының орындалуына сәйкестігіне компанияның даму жоспарының орындалуын;
2) компания қызметінің өндірістік көрсеткіштерінің орындалуын;
3) компания қызметінің қаржылық көрсеткіштерінің орындалуын;
4) инвестициялық (инновациялық) жобалардың іске асырылуын;
5) корпоративтік басқаруды;
6) өзге де мақсаттардың, міндеттердің орындалуын және компанияның бекітілген даму жоспарында көрсетілген қызметтің болжамды түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалауды қамтиды.

3) рекомендации по продолжению реализации плана развития компании, внесению изменений или дополнений в план развития компании, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий и другие;
4) в случае необходимости пересмотр отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределение ресурсов и разработка новых подходов к решению проблем.
Отчет по мониторингу реализации плана развития и заключение являются результатами мониторинга реализации плана развития.
20. Результаты мониторинга плана развития (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения, подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняют замечания и вносят его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.
21. Оценка реализации плана развития осуществляется советом директоров компании ежегодно после проведения мониторинга реализации плана развития до 25 числа первого месяца второго года, следующего за отчетным периодом, в соответствии с перечнем показателей оценки реализации плана развития, указанным в пункте 22 настоящих Правил.
Оценка результатов реализации плана развития проводится на основе отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли за отчетный период.
22. Перечень показателей оценки реализации плана развития включает оценку:
1) выполнения плана развития компании на соответствие выполнения программных и стратегических документов страны, стратегических планов государственных органов, а также стратегии развития компании;
2) выполнения производственных показателей деятельности компании;
3) выполнения финансовых показателей деятельности компании;
4) реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
5) корпоративного управления;
6) выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном плане развития компании.

23. Даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін компанияның атқарушы органы компания директорлары кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірме алған күннен бастап, бес күні ішінде бiрыңғай операторға даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бекіту туралы компания директорлары кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен Тізілімге енгізеді.
24. Тиісті саланың уәкілетті органы мониторинг нәтижелерін және компанияның даму жоспарын бағалауды (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалану ақпаратынан басқа) өз интернет-ресурсында орналастырады.
25. Даму жоспарының іске асырылуын бақылауды стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, компанияның даму стратегиясы мен даму жоспарының, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында ағымдағы жылы жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жолымен орындалуының толықтығы мен уақтылығын талдау мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
26. Мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компанияның даму жоспарының әзірленуі, орындалуы үшін ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компанияның атқарушы органдары жауапты болады.
27. Компанияның атқарушы органы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес:
1) осы Қағидалардың 6, 8 және 14-тармақтарында белгіленген мерзімдерде сәйкес даму жоспарын уақтылы әзірлеуге және келісуге;
2) осы Қағидалардың 10, 11, 14 және 23-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы беруге;
3) даму жоспарындағы мәліметтердің дұрыстығына;
4) даму жоспарының іске асырылуының нәтижелілігі мен тиімділігіне жауапты болады.
28. Тиiстi саланың уәкiлеттi органы осы Қағидалардың 18, 19 және 20-тармақтарын орындамағаны үшін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес жауапты болады.
Акционері мемлекет
болыптабылатын ұлттық
басқарушы холдингтердiң,
ұлттық холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
1-қосымша
Даму жоспары бөлімдерінің құрылымы
р/с
Бөлім атауы
1
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі - Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1
Компанияның құрылуы туралы ақпарат
1.2
Компанияны корпоративтік басқару құрылымы (акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) мөлшерін көрсете отырып, Компанияның акциялары (қатысу үлестері) өзіне тиесілі заңды тұлғаларға қатысуы
1.3
Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (жұмыскерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы
2
Жылдар бойынша бөлiп көрсетiлген бес жылдық кезеңге арналған Компания мен акциялары (қатысу үлестерi) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi айқындау құқығын беретiн осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен мiндеттері, оның iшiнде қызметi тиiмдiлiгiнiң түйiндi көрсеткiштерi
3
Даму жоспарын iске асыру бойынша Компания жоспарлайтын іс-шаралар, оның ішінде:
3.1
қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2
Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.3
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Бюджетпен қарым-қатынасы:
4.1
Қазақстан Республикасының бюджет заңамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланып отырған түсімдер
4.2
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Компанияның даму жоспарының көрсеткіштері тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоспарланып отырған төлемі (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3
мемлекеттік акциялар пакетіне арналған дивидендтердің жоспарланып отырған төлемі
5
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі
6
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алу құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш/ EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) коэффициенті: экономиканың нақты секторының компанияларына, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды жабу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3
Компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылдағы борыштық жүктемесін айқынау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерінің негіздемесімен талдау, оның ішінде:
7.1
уақытша бос ақшалай қаражатты басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2
дивиденд саясаты және олардың негіздемесі
7.3
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі Компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі) (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадр саясаты (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5
Еншілес ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.6
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.7
Есепті кезеңдегі тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар
7.8
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштері
7.9
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштері
8.
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқарудың стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: Компанияның мақсаттарын, міндеттерін, түйінді көрсеткіштерін, қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін қажетті болса, даму жоспарын басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтыруға болады.
Даму жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда, әрбір толықтырылған тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атауы болуы тиіс.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
2-қосымша
Даму жоспарының көрсеткіштер тізбесі

23. Результаты оценки реализации плана развития представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета с приложением сканированной копии решения совета директоров компании об утверждении результатов оценки реализации плана развития в течение пяти рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании и включаются в Реестр в порядке, установленном пунктом 11 настоящих Правил,
24. Уполномоченный орган соответствующей отрасли размещают результаты мониторинга и оценки планов развития компании на своем интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
25. Контроль реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов (программы развития территорий), стратегических планов государственных органов, стратегии развития и плана развития компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок в течении текущего года с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
26. Ответственность за разработку, исполнение планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционерами которых является государство несут исполнительные органы национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
27. Исполнительный орган компании несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года за:
1) своевременную разработку и согласование плана развития в сроки, установленные пунктами 6, 8 и 14 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 10, 11, 14 и 23 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане развития;
4) результативность и эффективность реализации плана развития.
28. Уполномоченный орган соответствующей отрасли несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года за неисполнение пунктов 18, 19 и 20 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Структура разделов Плана развития
№ п/п
Наименование раздела
1
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1
информация о создании Компании
1.2
корпоративная структура управления Компании (участие) Компании в юридических лицах, акции (доли участия) которых ей принадлежат с указанием размера пакета акций (доли участия)
1.3
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
3.1
достижению ключевых показателей деятельности
3.2
достижению основных производственных показателей Компании и/или его дочерних и зависимых организаций
3.3
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом:
4.1
планируемые поступления из республиканского бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан
4.2
планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана развития Компании
4.3
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций
5
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
6
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/ЕВIТDА (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3
определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2
дивидендной политике и их обоснование
7.3
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.4
кадровая политика Компании и/или организации, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5
консолидированные административные расходы с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7
расходы по аренде нежилых помещений
7.8
прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9
прогноз основных неконсолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: План развития может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений и Компании.
В случае дополнения Плана развития пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение должны иметь соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Перечень показателей Плана развития

1. Ұлттық басқарушы холдинг (жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық холдинг, ұлттық компания) (бұдан әрі - Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1 Компанияның құрылуы туралы ақпарат:
1-нысан
р/с
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжайы (e-mail), сайт
5
БСН (бизнес сәйкестендіру номері) (болған жағдайда)
6
ID-коды (әмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарындағы мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі
8
Басқару органының (мемлекеттік органның) атауы
9
Қысқаша құрылу тарихы:
9.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құру (қайта ұйымдастыру) туралы қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаты
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Табиғи монополия субъектісі болып табыла ма, табиғи монополия саласы, ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қашан қабылданды
11
Табиғатты пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғатты пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғатты пайдалану сипатын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, қайтарымды немесе өтеусіз негізде сатып алынған, бастапқы немесе екінші)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауы бойынша операцияларды ашу
13
Жарғылық капиталы:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешімі)
14.
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
төленген

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1 информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (е-mail), сайт
5
БИН (бизнес-идентификационного номер) (при наличии)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14.
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

14.1
Жай акциялар
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәлімет
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
мөлшер
%
17.1
Жай акциялар
17.2
Артықшылықты акциялар
1.2 ____ жағдай бойынша Компания тобының, оның тобына кіретін барлық, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын ұйымдарды көрсете отырып, корпоративтік құрылымы:
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдастырушылық-құқықтық нысан (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
кестенің жалғасы
Екінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Өзге де ҰҚН
Жиыны:
1.3 Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (жұмыскерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы.
2. Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып бес жылдық кезеңге арналған қызметінің мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Компанияның Даму стратегиясының мақсаттары
Компанияның Даму стратегиясының міндеттері
Компанияның Даму стратегиясының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Жылдар бойынша көрсеткіштер мәні*
20__жыл (алдыңғы)
20__жыл (ағымдағы)
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
n-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
n-бағыт
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
n-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
кестенің жалғасы
Жылдар бойынша көрсеткіштер мәні*
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бағыт
n-бағыт
Ескертпе: * Даму жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерінің өзара байланысын және салыстыруды қамтамасыз ету арқылы айқындалады
3. Даму жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлайтын іс-шаралар, оның ішінде:
3.1 қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
р/с
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы
Іс-шаралар/ көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша іс-шаралар/көрсеткіштер мәні
20__ жыл (алдыңғы)
20__ жыл (ағымдағы)
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
А
Б
В
Г
1
2
3
4
1.
n
кестенің жалғасы
Жылдар бойынша іс-шаралар/көрсеткіштер мәні
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2 корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________:
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации n уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам:
форма 3
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели (КП) Стратегии развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Значение показателей по годам*
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
план
факт
план
оценка (факт)
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
продолжение таблицы
Значение показателей по годам*
20 __год
20 __год
20 __год
20 __год
20 __год
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
5
6
7
8
9
10
11
12
Направление 1
Направление n
Примечание: * значение ключевых показателей Плана развития определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций
3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
3.1 достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятий/ показателей
Единица измерения
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
план
факт
план
оценка (факт)
А
Б
В
Г
1
2
3
4
1.
n
продолжение таблицы
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
5
6
7
8
9
10
11
12

3.2 Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу:
5-нысан
р/с
Ұйым атауы
Көрсеткіштер атауы*
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша өндірістік көрсеткіштер мәні
20__жыл (алдыңғы)
20__жыл (ағымдағы)
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
бағалау (факт)
ауытқу %
А
Б
В
Г
1
2
3=2/ 1*100
4
5
6=5/ 4*100
1.
n
кестенің жалғасы
Жылдар бойынша өндірістік көрсеткіштер мәні
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
жоспар
7
8

3.2 достижению основных производственных показателей Компании и/или его дочерних и зависимых организаций:
форма 5
№ п/п
Наименование организации
Наименование показателей*
Единица измерения
Значение производственных показателей по годам
20__ год (предыдущий)
20__ год (текущий)
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
А
Б
В
Г
1
2
3=2/1* 100
4
5
6=5/4*100
1.
n
продолжение таблицы
Значение производственных показателей по годам
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
7
8

9=8/7*100
10
11
12=11/10*100
13
14
15=14/13*100
16
17
Ескертпе: * Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып
3.3 активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі:
6-нысан
р/с
Компаниялар тобының ағымдағы құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Актив түрі (бейінді, бейінді емес, басқалар)
Активті жоспарланған қайта құрылымдау* (бөлу, бөліп көрсету, қосу, жою, сату (иеліктен шығару), жаңадан құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу және тағы басқа)

9=8/7* 100
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Примечание: *с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Стратегии развития Компании
3.3 реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 6
№ п/п
Действующая структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу)
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Планируемая реструктуризация актива* (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) и так далее)

20__жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Компаниялар тобының болжамды құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып) **
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Ескертпе: * активтер - бұл Компаниялар тобына кіретін заңды тұлғалар
** есептік бес жылдық кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарына Компаниялар тобының құрылымы көрсетіледі
4. Бюджетпен қарым-қатынасы:
4.1 Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланатын түсімдер:
7-нысан
мың тенге
р/с
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалдық топ
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бюджеттік бағдарлама атауы
Нысналы мақсаты
20__жыл (алдыңғы)
20__жыл (ағымдағы)
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
бағалау факт
ауытқу %
А
Б
В
Г
Д
Е
1
2
3=2/ 1*100
4
5
6=5/ 4*100
1.
n
Барлығы:
кестенің жалғасы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
жоспар
7
8
9=8/ 7*100
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/13*100
16
17
4.2 Компанияның Даму жоспарының көрсеткіштер тізбесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бюджетке жоспарланған салықтар мен басқа да міндетті төлемдер (жанама салықтардан басқа) төлеу*:
8-нысан
мың тенге
р/с
Көрсеткіштер атауы
20__жыл (алдыңғы)
20__жыл (ағымдағы)
20__ жыл
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
бағалау (факт)
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
А
Б
1
2

Прогнозная структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) по состоянию на 1 января 20 __ года**
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Примечание: * активы – это юридические лица, входящие в группу Компании
** указывается структура группы Компании на 1 января года, следующего за отчетным пятилетним периодом
4. Отношения с бюджетом:
4.1 планируемые поступления из республиканского бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан:
форма 7
тысяч тенге
№ п/п
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
А
Б
В
Г
Д
Е
1
2
3=2/1* 100
4
5
6=5/ 4*100
1
n
Итого:
продолжение таблицы
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
7
8
9=8/ 7*100
10
11
12=11/10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
4.2 планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет* (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана развития Компании:
форма 8
тысяч тенге
№  п/п
Наименование показателей
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
А
Б
1
2

5. Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мынадай түрлерге бөле отырып күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестицялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, ағымдағы жобаларға күрделі салымдар);
объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу;
материалдық емес активтерді сатып алу және басқа да салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу;
жарғылық капиталға және басқа да инвестицияларға салымдар:
10-нысан
р/с
Жобалардың атауы
Жобаны игерудің басталған күні
Пайдалануға берудің жоспарланған күні
Жоба құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
жоспарланған жыл басталғанға дейінгі кезеңде игерілді
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
меншікті
қарыз
бюджет
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
1.
Күрделі салымдар, барлығы, оның ішінде:
1.1
инвестициялық жобалар, барлығы
1.1.1
жаңа жобаларға күрделі салымдар
1.1.2
ағымдағы жобаларға күрделі салымдар
1.1.n
1.2
негізгі құралдарды сатып алу
1.3
материалдық емес активтерді сатып алу
1.n
2
Инвестициялар, барлығы
2.1
Акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу
2.2
Жарғылық капиталға салымдар
2.n
Барлығы
кестенің жалғасы
Жоба құны, мың теңге
оның ішінде:
жоспарланған жылы игерілуі тиіс
Игерілуі тиіс
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде:
меншікті
қарыз
бюджет
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
6. Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1 ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алу құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар):
11-нысан*
р/с
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу негізі
Акционерлер (жалғыз акционер) отырысының және/немесе Директорлар кеңесінің және/немесе басқа шешімі
А
Сыртқы қарыз алу
А1
Аn
В
Ішкі қарыз алу
B1
Вn
кестенің жалғасы
Қарызға алу шарты (Кепіл шарты)
Қарыз алу шарттары (Кепіл шарттары)
%
күні
валютасы
шарт бойынша сомасы
игерілген сома
жеңілдік кезеңі
%
Басқа да шарттар
Игерілген күнң
кестенің жалғасы
Қарыз алу мерзімі (Қарызға кепілдік беру мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
20XX - 3
20XX - 2
20XX-1
Негізгі қарыздың (НҚ) сомасы
қол жетімдік мерзімінің аяқталу күні
өтеу күні
Күндермен белгіленген қалған мерзім
Кезеңнің басындағы НҚ
НҚ өтеу
% төлеу
бастапқы мезгілдегі НҚ
НҚ өтеу
% төлем
Бастапқы кезеңге НҚ
НҚ өтеу
% төлем
кестенің жалғасы
1 тоқсан 20XX
2 тоқсан 20XX
3 тоқсан 20XX
4 тоқсан 20XX
20ХХ + 1
НҚ өтеу
% төлем
НҚ өтеу
% төлем
НҚ өтеу
% төлем
НҚ өтеу
% төлем
бастапқы кезеңге НҚ
НҚ өтеу
% төлем
жоспар
фа кт
жоспар
фа кт
жоспар
фа кт
жоспар
фа кт
кестенің жалғасы
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4

5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
форма 10
№ п/п
Наименование проектов
проект
эксплуатация
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за период до начало планируемого года
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
1.
Капитальные вложения, всего, в том числе:
1.1
инвестиционные проекты, всего
1.1.1
капитальные вложения в новые проекты
1.1.2
капитальные вложения в существующие проекты
1.1.n
1.2
приобретение основных средств
1.3
приобретение нематериальных активов
1.n
2
Инвестиции, всего
2.1
приобретение пакетов акций (долей участия)
2.2
вклады в уставный капитал
2.n
Итого:
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
предстоит к освоению в планируемом году
предстоит к освоению
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе в:
собственные
заемные
бюджетные
20_ году
20_ году
20_ году
20_ году
6
7
8
9
10
11
12
13
14
6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1 структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 11*
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров и/или другие
Договор заимствования (Договор гарантии)
%
дата
валюта
А
Внешние заимствования
А1
Аn
В
Внутренние заимствования
B1
Вn
продолжение таблицы
Договор заимствования (Договор гарантии)
Условия займа (Условия гарантии)
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
сумма по договору
сумма освоения
льготный период
%
прочие условия
дата освоения
дата истечения периода доступности
дата погашения
остаточный срок в днях
продолжение таблицы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Сумма ОД на отчетную дату
1 квартал 20ХХ
основной долг (ОД) на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
продолжение таблицы
2 квартал 20ХХ
3 квартал 20ХХ
4 квартал 20ХХ
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
план
факт
план
факт
продолжение таблицы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4

6.3 ағымдағы жылға Компанияның және оның еншілес ұйымдарының борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
13-нысан
Көрсеткіш
Анықтама
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзiнiң еншiлес және тәуелдi ұйымдарының пайдасына берiлгендерді қоспағанда, Компанияның (ұйымның) тартылған қарыздар сомасын және берiлген корпоративтік кепiлгерліктерін қоса алғанда, Компанияның (ұйымның) шектi қарыз алу сыйымдылығы мен қаржылық мiндеттемелерiнiң көлемi* арасындағы айырмашылық
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Компанияның (ұйымның) корпоративтік кепілдіктерін және корпоративтік кепiлгерліктерін ұсыну, қарыздарды тарту үшiн қолжетiмдi ең көп жол берілетін сома, мұндағы қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттерi** Компанияның (ұйымның) уәкiлеттi органы (лауазымды тұлғасы) Компания (ұйым) үшiн бекiткен нормативтiк мәніне жетеді
Ескертпе: * қаржылық мiндеттемелер көлемiмен - мыналар болып табылатын кез келген мiндеттемелердiң көлемi:
Шартта негізделген мiндеттемемен:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активтi басқа субъектiге беру;
субъект үшiн әлеуетті тиiмсiз жағдайларда басқа субъектiмен қаржылық активтермен немесе қаржылық мiндеттемелермен алмасу;
шартпен, ол бойынша есеп айырысу субъектiнiң меншiктi үлестiк құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкiн және мынадай:
оған сәйкес меншiктi үлестiк құралдарының ауыспалы санын субъект беретiн және беруге мiндеттi болатын;
ақша қаражатының немесе басқа қаржылық активтiң бекітілген сомасын субъектiнiң меншiктi үлестiк құралдарының бекітілген санына алмастыруға қарағанда есеп айырысу өзге тәсiлмен жүргiзiледі немесе жүргiзiлуi мүмкiн. Бұл мақсаттар үшiн меншiктi үлестiк құралдар болашақта субъектiнiң меншiктi үлестiк құралдарын алуға немесе жеткiзуге шарт болып табылатын құралдарды қамтымайды;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттерi - Компания (ұйым) Компаниялар (ұйымдар) үшiн қарыз алу сыйымдылығының нормативтiк мәнін дербес айқындайды
7. Қаржылық-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштері, мыналарды қоса алғанда өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1 уақытша бос ақшалай қаражатты басқару, оларды орналастыру саясаты:
14-нысан
р/с
Қаржы құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл (алдыңғы)
20__ жыл (ағымдағы)
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
бағалау (факт)
% ауытқу
А
Ә
Б
1
2
3=2/1*100
4
5
6=5/4*100
кестенің жалғасы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
жоспар
7
8
9=8/7*100
10
11

6.3 определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
форма 13
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значении, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание: *объемом финансовых обязательств-объем любых обязательных, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциального невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированный суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
**коэффициенты емкости заимствования - Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации)
7. Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1 управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения:
форма 14
№ п/п
Наименование финансовых инструментов
Единица измерения
20__ год (предыдущий)
20__ год (текущий)
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
А
Б
В
1
2
3=2/1* 100
4
5
6=5/4* 100
продолжение таблицы
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
7
8
9=8/7* 100
10
11

4.10
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директоры) кабинеті
шаршы метр
4.11
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директоры) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
4.12
Компания жұмыскерінің (1 жұмыскер) кабинеті
шаршы метр
4.13
Ортақ үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көбейту-көшірме қызметі, гардероб, серверлік бөлме, жабдықтар, нысандық киім, дәрі-дәрмектер, техникалық құралдар, мүкәммал және кеңсе керек-жарақтары және тағы басқа қоймасы)
шаршы метр

4.10
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
квадратных метров
4.11
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
квадратных метров
4.12
Кабинет работника компании (на 1 работника)
квадратных метров
4.13
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
квадратных метров

15=14/13 *100
16
17
Ескертпе: * ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйым бойынша нысан тек ақпараттық сипатқа ие және ол компания директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
8. Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланатын іс-шаралар бойынша ақпарат:
22-нысан
р/с
Компанияның атауы
Корпоративтік басқару рейтингі
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
А
Ә
1
2
3
4
5
Компания
1
1 еншілес ұйымдар
n
n еншілес ұйымдар
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
3-қосымша
Даму жоспарын іске асыруды мониторингілеу есебі
р/с
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті жылдың фактісі
Есепті жылдың алдыңғы жылғы фактісі
Алдыңғы жылға қарағанда есепті жылға %
Ауытқу себептері (толық көлемде орындалмауы)
Түзету шаралары (қолданған/ жоспарланатын)
1.
Кiрiстер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның iшiнде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар, барлығы
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа жалақы
мың теңге
3.
Таза кiрiс (шығын минус белгiсiмен көрсетiледi)
мың теңге
4.
Мемлекеттік акциялар пакетіне берілетін дивидендтер
мың теңге
5.
Төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер
мың теңге
6.
Инвестициялар
жеке
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
7.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
7.1
Ұзақ мерзiмдi активтер
мың теңге
7.2
Қысқа мерзiмдi активтер
мың теңге
8.
Мiндеттемелер, оның iшiнде:
мың теңге
8.1
Қысқа мерзiмдi мiндеттемелер
мың теңге
8.2
Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер
мың теңге
9.
Активтерді қайта құрылымдау
активтің түрін көрсете отырып оның атауы (бейінді, бейінді емес, басқалар)
акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) шығару %
10.
Қаржылық тұрақтылық
борыш/EBITDA коэффициенті
Сандық мәні
Қаржылық левередж коэффициенті
Сандық мәні
Пайыздарды жабу коэффициенті
%
Ағымдағы өтімділік ккоэффициенті
Сандық мәні
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердiң, ұлттық
холдингтердiң, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
4-қосымша
Компанияның қаржылық шаруашылық қызметінің тиімділігіне нақтыланған талдау
р/с
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
20__ жыл
20__ жыл
20___ жыл
Ауытқудың себебі (толық емес ауқымда орындалу)
жоспар
фа кт
орындалу %
жоспар
фа кт
орындалу %
жоспар
фа кт
орындалу %
1.
Кiрiстер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның iшiнде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар, барлығы
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орташа саны
компания
адам
компания топтары
адам
4.
Таза кiрiс (шығын минус белгiсiмен көрсетiледi)
мың теңгем
5.
Мемлекеттік акциялар пакетіне берілетін дивидендтер
мың теңге
6.
Төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
жеке
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Ұзақ мерзiмдi активтер
мың теңге
8.2
Қысқа мерзiмдi активтер
мың теңге
9.
Мiндеттемелер, оның iшiнде:
мың теңге
9.1
Қысқа мерзiмдi мiндеттемелер
мың теңге
9.2
Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
тиімділік және активтердің коэффициенті
%
тиімділік және меншікті капиталдың коэффициенті
%
Қаржылық левередж коэффициенті
сандық мәні

15=14/ 13*100
16
17
Примечание: * аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
8. Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Отчет по мониторингу реализации плана развития
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
факт отчетного года
факт предыдущего года перед отчетным годом
% отчетного года к предыдущему году
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
4.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
5.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
6.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
7.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
7.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
7.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
8.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
8.2
Долгосрочные обязательств
тысяч тенге
9.
Реструктуризация активов
наименование актива с указанием его типа (профильный, непрофильный, прочие)
выводимый % пакета акций (доли участия)
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент долга/ЕВITDА
числовое значение
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
коэффициент покрытия процентов
%
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
Приложение 4
к правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки их реализации
Детализированный анализ эффективности финансово хозяйственной деятельности компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___ год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
8.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
8.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
9.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
9.2
Долгосрочные обязательства
тысяч тенге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение