Апелляциялық кеңес туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1320 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 тамызда № 17328 болып тіркелді.
"Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-1-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 26.08.2022 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Апелляциялық кеңес туралы ереже бекітілсін.
2. Зияткерлік меншік құқығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1320 бұйрығымен бекітілген
Апелляциялық кеңес туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Апелляциялық кеңес туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 26.08.2022 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Положения об апелляционном совете
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1320. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2018 года № 17328.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров" и подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 26.08.2022 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Положение об апелляционном совете.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1320
Положение об апелляционном совете
Глава 1. Общие положения
1. Положение об апелляционном совете (далее – Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", Законом Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров" и Законом Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 26.08.2022 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Апелляциялық кеңес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жанындағы (бұдан әрі - Министрлік), өтініш берушілердің қарсылықтарын сотқа дейiн қарау жөнiндегi алқалы орган болып табылады
3. Апелляциялық кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарын, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Ережеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) Мадрид келісімі - 1891 жылғы 14 сәуірдегі Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімі;
2) Мадрид келісіміне хаттама - 1989 жылғы 28 маусымдағы Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісіміне хаттама;
3) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама жасау ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматтары;
4) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
5) тараптар – Апелляциялық кеңесте қарсылықтарды қарауға қатысатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, оның ішінде патенттік сенім білдірілген өкілдер, заң консультанттары, адвокаттар немесе сенімхат бойынша өзге де өкілдер.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Апелляциялық кеңестің негізгі құқықтары
5. Апелляциялық кеңес өз құзыретінің шегінде:
1) тараптардан өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты сұрауға және алуға;
2) дауларды қарау үшін мемлекеттік органдардың және сараптама ұйымдарының тиісті салалардағы мамандарын тартуға, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыс кездесулерін ұйымдастыруға;
3) Үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Апелляциялық кеңес отырыстарына тартуға;
4) алқа отырыстарында тараптардың өкілдерін тыңдап, оларға сұрақтар қоюға құқылы.
3-тарау. Апелляциялық кеңестің қызметін ұйымдастыру
6. Апелляциялық кеңестің құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не оның орнын алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық кеңестің құрамына кәсіпкерлік жөніндегі, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, селекциялық жетістіктерді қорғау саласындағы, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді және өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы, ғылым, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, ақпарат және қоғамдық даму, денсаулық сақтау саласындағы және тауар белгілерін, географилық нұсқамаларды және тауарлар шығарылған жерлердің атауларын қорғау саласындағы уәкілетті органдардың өкілдерін қоса алғанда, тақ санды (кемінде бес) мүше кіреді.

2. Апелляционный совет является коллегиальным органом при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство) по досудебному рассмотрению возражений заявителей.
3. В своей деятельности Апелляционный совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, международными договорами и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. В Положении используются следующие понятия:
1) Мадридское соглашение - Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 года;
2) протокол к Мадридскому соглашению - протокол к Мадридскому соглашению о международной регистрации знаков от 28 июня 1989 года;
3) патентный поверенный - дееспособный гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, имеющий высшее образование и трудовой стаж не менее четырех лет, прошедший аттестацию и зарегистрированный в реестре патентных поверенных;
4) экспертная организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
5) стороны – физические и (или) юридические лица, в том числе патентные поверенные, юридические консультанты, адвокаты или иные представители по доверенности, участвующие в рассмотрении возражений в Апелляционном совете.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные права Апелляционного совета
5. Апелляционный совет в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, необходимую для выполнения возложенных на него задач;
2) привлекать для рассмотрения споров специалистов соответствующего профиля из государственных органов и сотрудников экспертной организации, а также организовывать при необходимости рабочие встречи;
3) привлекать к заседаниям Апелляционного совета представителей неправительственных организаций по вопросам, входящим в их компетенцию;
4) заслушивать на заседаниях коллегий представителей сторон и задавать им вопросы.
Глава 3. Организация деятельности Апелляционного совета
6. Состав Апелляционного совета утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом его замещающим).
В состав апелляционного совета входит нечетное число (не менее пяти) членов, включая представителей уполномоченных органов по предпринимательству, в области развития агропромышленного комплекса, в сфере охраны селекционных достижений, в сфере охраны изобретений, полезных моделей и промышленных образцов, в области науки, государственной поддержки инновационной деятельности, информации и общественного развития, здравоохранения и в области охраны товарных знаков, географических указаний и наименований мест происхождения товаров.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Апелляциялық кеңестің құрамына мыналар кіре алмайды:
1) патенттік сенім білдірілген өкілдер;
2) жұбайлары, жақын туыстары немесе жекжаттары;
3) сараптама ұйымының қызметкерлері.
8. Апелляциялық кеңестің кез келген мүшесі:
1) осы Ереженің 7-тармағының негізінде Апелляциялық кеңестің отырысына қатысушылар мәлімдеген өздігінен бас тарту немесе қарсылық білдіру жағдайында;
2) еңбекке уақытша жарамсыздығына, демалыста немесе іссапарда болуына байланысты болмаған жағдайда ауыстырылуы мүмкін.
9. Апелляциялық кеңестің төрағасы Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министрі болып табылады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары атқарады.
10. Апелляциялық кеңестің төрағасы:
1) оның қызметін басқарады;
2) Апелляциялық кеңес отырысының кестесін, сондай-ақ Апелляциялық кеңес отырыстары өткізілетін орны мен уақытын белгілейді;
3) Апелляциялық кеңес отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді.
11. Апелляциялық кеңес отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін бес жұмыс күннен кешіктірілмей Апелляциялық кеңес алқасының әрбір мүшесіне хабарланады.
12. Апелляциялық кеңестің жұмыс органының функциялары Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы дауларды сотқа дейін қарастыру басқармасына жүктеледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Апелляциялық кеңестің функциялары:
1) Министрлікке келіп түсетін қарсылықтарды қабылдауды жүргізу, Апелляциялық кеңесте қарауға қарсылық материалдарын қалыптастыру:
сараптама ұйымының тауар белгісін тіркеуден бас тарту, оның ішінде Мадрид келісіміне хаттаманың 5-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес мәлімделген тауар белгісіне құқықтық қорғауды беруден бас тарту туралы шешімдеріне;
сараптама ұйымының географиялық нұсқаманы және тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуден және (немесе) беруден бас тарту туралы шешімдеріне;
тауар белгісін, оның ішінде Мадрид келісіміне хаттаманың 5-бабының 6-тармағына сәйкес тіркеуге;
географиялық нұсқаманы және тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге және (немесе) беруге;
сараптама ұйымының өнеркәсіптік меншік объектісіне патент беруден бас тарту туралы шешімдеріне;
сараптама ұйымының селекциялық жетiстiкке патент беруге арналған өтінімді қараудан бас тарту туралы шешімдеріне;
сараптама ұйымының селекциялық жетiстiкке патент беруден бас тарту туралы шешімдеріне қарсылықтар беріледі;

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В состав апелляционного совета не могут входить:
1) патентные поверенные;
2) супруги, близкие родственники или свойственники;
3) сотрудники экспертной организации.
8. Замена любого члена апелляционного совета возможна в случае:
1) самоотвода или отвода, заявленного участниками заседания апелляционного совета, на основании пункта 7 настоящего Положения;
2) отсутствия в связи с временной нетрудоспособностью, нахождением в отпуске или в командировке.
9. Председателем Апелляционного совета является Вице-министр юстиции Республики Казахстан. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
10. Председатель Апелляционного совета:
1) руководит его деятельностью;
2) определяет график заседания Апелляционного совета, а также место и время проведения заседаний Апелляционного совета;
3) созывает заседания Апелляционного совета и председательствует на них.
11. Материалы заседания Апелляционного совета после согласования с председателем доводятся до каждого члена коллегии Апелляционного совета не позднее, чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания.
12. Функции рабочего органа Апелляционного совета возлагаются на Управление по досудебному рассмотрению споров в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Функциями Апелляционного совета являются:
1) ведение приема возражений, поступающих в Министерство, формирование материалов возражений к рассмотрению в Апелляционном совете:
на решения экспертной организации об отказе в регистрации товарного знака, в том числе отказе в предоставлении правовой охраны товарному знаку, заявленному в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 5 Протокола к Мадридскому соглашению;
на решения экспертной организации об отказе в регистрации и (или) предоставлении права пользования географическим указанием и наименованием места происхождения товара;
против регистрации товарного знака, в том числе в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Протокола к Мадридскому соглашению;
против регистрации и (или) предоставления права пользования географическим указанием и наименованием места происхождения товара;
на решения экспертной организации об отказе в выдаче патента на объект промышленной собственности;
на решения экспертной организации об отказе в рассмотрении заявки на выдачу патента на селекционное достижение;
на решения экспертной организации об отказе в выдаче патента на селекционное достижение;

2) Апелляциялық кеңес отырыстарын дайындау және өткізу, тараптарға хабарлау, Апелляциялық кеңестің шешімдерін жасау;
3) қарсылық берілген сараптама ұйымының шешімдерін қайта қарау;
4) өтініш берушінің қарсылықтарын қарау нәтижесі бойынша осы Ереженің 14-тармағында қарастырылған шешімнің бірін шығару болып табылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 26.08.2022 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Апелляциялық кеңес мынадай шешiмдердiң бiрiн шығарады:
1) қарсылықты қанағаттандыру туралы;
2) қарсылықты iшiнара қанағаттандыру туралы;
3) қарсылықты қараудан бас тарту туралы;
4) қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы.
Апелляциялық кеңес қарсылықтың нысанасын немесе негiзiн өз бастамасы бойынша өзгертпейді.
15. Апелляциялық кеңестің жұмыс органы:
1) Апелляциялық кеңес мүшелерінің және оның қызметіне тартылған мамандардың жұмысын үйлестіреді;
2) қарсылық материалдарын жинау мен талдауды қамтамасыз етеді және бақылайды.
16. Апелляциялық кеңестің хатшысы Апелляциялық кеңестің мүшесі болып табылмайды және Апелляциялық кеңестің алқа отырыстарының кестесі бойынша ұсыныстар, қажетті құжаттар, материалдар дайындауды және отырыс өткізілгеннен кейін хаттаманың жобасын және шешім жобаларын ресімдеуді жүзеге асырады.
17. Апелляциялық кеңес отырыстарды төраға бекiткен отырыстардың кестесiне сәйкес өткiзедi.
18. Алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 15.04.2019 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Апелляциялық кеңестiң шешiмдерi ашық дауыс беру арқылы егер оған отырысқа қатысушы Апелляциялық кеңестiң алқа мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiгі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Егер дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешушi болып табылады.
20. Қарсылықты қарау кезінде Апелляциялық кеңестің барлық мүшелері тең құқықтарды пайдаланады. Апелляциялық кеңестің шешімі оның мүшелерінің жалпы санының басым дауысымен қабылданады.
Төрағалық етуші қарсылықты қарауға қатысушы тұлғаларға қабылданған шешімнің қарарлық бөлiгiн жариялайды.
21. Қабылданған шешім қарсылықты қарауға қатысушы тұлғаларға ол шығарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберіледі. Апелляциялық кеңестің шешімі жазбаша түрде рәсімделеді және кіріспе сипаттама, дәлелді және қарар бөліктерінен тұрады. Шешімге Апелляциялық кеңестің барлық мүшелері қол қояды.

2) подготовка и проведение заседаний Апелляционного совета, уведомление сторон, составление решений Апелляционного совета;
3) пересмотр решений экспертной организации, на которое подано возражение;
4) вынесение по результатам рассмотрения возражений заявителей одно из решений, предусмотренных пунктом 14 настоящего Положения.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.08.2022 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Апелляционный совет выносит одно из следующих решений:
1) об удовлетворении возражения;
2) о частичном удовлетворении возражения;
3) об отказе в рассмотрении возражения;
4) об отказе в удовлетворении возражения.
Апелляционный совет по своей инициативе не изменяет предмет или основание возражения.
15. Рабочий орган Апелляционного совета:
1) координирует работу членов Апелляционного совета и привлеченных к ее деятельности специалистов;
2) обеспечивает и контролирует сбор и анализ материалов возражений.
16. Секретарь Апелляционного совета не является членом Апелляционного совета и осуществляет подготовку предложений к графику заседаний коллегий Апелляционного совета, необходимых документов, материалов и оформление проекта протокола и проектов решений после проведения заседания.
17. Апелляционный совет проводит заседания в соответствии с графиком заседаний, утверждаемым председателем.
18. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.04.2019 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Решения Апелляционного совета принимаются большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов коллегии Апелляционного совета, участвующих в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
20. Все члены Апелляционного совета при рассмотрении возражения пользуются равными правами. Решение Апелляционного совета принимается большинством голосов от общего числа его членов.
Председательствующий оглашает резолютивную часть принятого решения лицам, участвующим в рассмотрении возражения.
21. Принятое решение направляется лицам, участвовавшим в рассмотрении возражения, в течение десяти рабочих дней с даты его вынесения. Решение апелляционного совета излагается в письменной форме и состоит из вводной, описательной, мотивировочной и резолютивной частей. Решение подписывается всеми членами Апелляционного совета.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 26.08.2022 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Апелляциялық кеңес қарсылықты мәлiмдеушiнiң өтiнiшхаты бойынша қарсылықты қараусыз қалдыра алады. Қарсылықты қараусыз қалдыру туралы шешiм апелляциялық кеңес отырысының хаттамасымен ресiмделедi.
23. Қабылданған шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Апелляциялық кеңес, егер:
1) қарсылық берген, апелляциялық кеңес отырысының өткiзiлетiн уақыты мен орны туралы тиiсiнше хабар берiлген, қарсылықты өзi болмағанда қарау туралы мәлiмдемеген тұлға апелляциялық кеңестiң отырысына екiншi рет шақырғанда келмесе;
2) қарсылық берген тұлғаның өзiнiң қарсылығын керi қайтарып алу туралы өтiнiшхаты болса, қарсылықты қараусыз қалдырады.
25. Қарсылықты қараусыз қалдыру туралы шешiм апелляциялық кеңес отырысының хаттамасына түсiрiледi.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 26.08.2022 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Апелляционный совет может оставить возражение без рассмотрения по ходатайству заявителя возражения. Решение об оставлении возражения без рассмотрения оформляется протоколом заседания Апелляционного совета.
23. Принятое решение может быть обжаловано в суд.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Апелляционный совет оставляет возражение без рассмотрения, если:
1) лицо, подавшее возражение, надлежаще извещенное о времени и дате проведения заседания Апелляционного совета, не заявившее о рассмотрении возражения в его отсутствие, не явилось на заседание Апелляционного совета по вторичному вызову;
2) имеется ходатайство лица, подавшего возражение, об отзыве своего возражения.
25. Решение об оставлении возражения без рассмотрения фиксируется в протоколе заседания Апелляционного совета.