"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 6 ақпандағы № 39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16584 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 67 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.07.2025 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді басылымдарға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально- экономического развития"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16584. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 67.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.07.2025 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10555, опубликован 8 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_____________Д. Абаев
2018 жылғы 15 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрi
_____________Ө. Шөкеев
2018 жылғы 26 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________Е. Сағадиев
2018 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________Е. Біртанов
2018 жылғы 8 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_____________Т. Дүйсенова
2018 жылғы 6 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ж. Қасымбек
2018 жылғы 16 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2018 жылғы 22 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_____________А. Мұхамедиұлы
2018 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
_____________А. Шпекбаев
2018 жылғы 26 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
басқарма төрағасы
_____________Д. Ақышев
2018 жылғы 27 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрi
_____________Қ. Қасымов
2018 жылғы 21 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 20 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 6 ақпандағы
№ 39 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 8 қаңтардағы
№ 9 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымын, көрсеткіштердің нысанын, тізбесін әзірлеу тәртібі мен мерзімдерін, оны әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа ұйымдардың өзара іс-қимыл жасау тетіктерін айқындайды.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникации
Республики Казахстан
___________Д. Абаев
15 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________У. Шукеев
26 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________Е. Сагадиев
23 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
___________Е. Биртанов
8 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
6 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________Ж. Касымбек
16 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Султанов
22 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________А. Мухамедиулы
23 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
___________А. Шпекбаев
26 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
___________ Д. Акишев
27 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________К. Касымов
21 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________К. Бозумбаев
20 февраля 2018 года
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 февраля 2018 года № 39
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 января 2015 года № 9
Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
2. Правила определяют порядок и сроки разработки, структуру разделов Прогноза социально-экономического развития, формы, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы, механизмы взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, других организаций при его разработке.

3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауын ескере отырып, жылжымалы негізде бес жылдық кезеңге жыл сайын әзірленеді.
4. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған бюджет параметрлерінің болжамы индикативті сипатта болады және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының өзгерістері, бюджет мониторингі мен нәтижелердің бағалануы, басқа да ішкі және сыртқы факторлар ескеріле отырып, бюджет параметрлерінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған болжамын әзірлеу кезінде нақтылануы мүмкін.
5. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде және облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде әзірленеді.
6. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.
7. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттерін, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
9. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы шарттарының өзгерістері ескеріле отырып нақтылануы мүмкін.
2-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрылымы
10. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі жағдайлары;
2) экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың мақсаттары мен міндеттері;
3) экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың негізгі бағыттары мен шаралары;

3. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом стратегических и программных документов, ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и об основных направлениях внутренней и внешней политики.
4. Прогноз бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и может быть уточнен при разработке прогноза бюджетных параметров на очередной плановый период с учетом изменений прогноза социально-экономического развития, бюджетного мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
5. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается на республиканском уровне государственного управления и на уровне области, города республиканского значения, столицы.
6. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается соответственно центральным уполномоченным органом по государственному планированию и местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы, и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
7. Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан является основой для разработки стратегических планов центральных государственных органов, республиканского бюджета на плановый период, прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
8. Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы является основой для разработки местных бюджетов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, программ развития территорий.
9. Прогноз показателей социально-экономического развития может быть уточнен с учетом изменений внутренних и внешних условий развития экономики.
Глава 2. Структура прогноза социально-экономического развития
10. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на республиканском уровне государственного управления, состоит из следующих разделов:
1) внешние и внутренние условия развития экономики;
2) цели и задачи экономической политики, в том числе налогово-бюджетной политики;
3) основные направления и меры экономической политики, в том числе налогово-бюджетной политики;

4) бесжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасыныңәлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-нысанына сәйкес;
5) мемлекеттік қаржының тұрақтылын бағалау;
6) ішкі және сыртқы үкіметтік борыштың жоспарлы кезеңге арналған болжамы;
7) шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің түсімдері мен шығыстарының, тиісті бюджеттің тапшылығы (профициті) мен мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) болжамын қамтитын, жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы осы Қағидаларға 1- қосымшаның 2-нысанына сәйкес;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарының жоспарлы кезеңге арналған болжамы;
9) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары;
10) кезекті қаржы жылына арналған шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаның 3-нысанына сәйкес.
11. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштердің тізбесі, сондай-ақ жауапты орындаушылар осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша айқындалады.
12. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың деңгейінде әзірленетін әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананыңәлеуметтік-экономикалық даму үрдістері, басымдықтар, нысаналы индикаторлары және көрсеткіштері;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананыңәлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы осы Қағидаларға 4-қосымшаның 1, 2-нысандарына сәйкес;
3) облыстың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде), республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет параметрлерінің болжамы осы Қағидаларға 4-қосымшаның 3-нысанына сәйкес;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананыңәлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың басым бюджеттік инвестициялар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаның 4-нысанына сәйкес.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы, көрсеткіштердің тізбесі осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша айқындалады.

4) прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период по форме 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) оценка устойчивости государственных финансов;
6) прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга на плановый период;
7) прогноз бюджетных параметров на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) соответствующего бюджета по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
8) прогноз поступлений и расходов Национального фонда Республики Казахстан на плановый период;
9) новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития;
10) перечень условно финансируемых расходов на очередной финансовый год по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Структура разделов Прогноза социально-экономического развития, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, а также ответственные исполнители определяются по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам.
12. Прогноз социально-экономического развития, разрабатываемый на уровне области, города республиканского значения, столицы, состоит из следующих разделов:
1) тенденции, приоритеты, целевые индикаторы и показатели социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) прогноз показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на пятилетний период по формам 1, 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) прогноз бюджетных параметров области, города республиканского значения, столицы на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов бюджета области (в разрезе районов (городов областного значения), города районного значения, сел, поселков, сельских округов), города республиканского значения, столицы по форме 3, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
5) перечень приоритетных бюджетных инвестиций на плановый период в разрезе приоритетных направлений области, города республиканского значения, столицы по форме 4 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. Структура разделов Прогноза социально-экономического развития, перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы определяется по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам.

14. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік параметрлері аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында көрсетіледі.
15. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган) әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің қосымша болжамдық көрсеткіштерін енгізуі мүмкін.
3-тарау. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
16. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган екі кезеңде жүзеге асырады.
17. Бірінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын және әлеуметтік-экономикалық саясатының басымдықтарын әзірлеу арқылы елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы қалыптастырылады:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсеткіштер болжамын және республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ұсыныстарды әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің бөлім құрылымына, нысандары мен тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша ұсынады;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей алдағы жоспарланған кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын әзірлейді және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
3) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің сценарийлік болжамын жолдайды;

14. Показатели социально-экономического развития района (города областного значения) и бюджетные параметры района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа указываются в составе прогноза социально-экономического развития области в разрезе районов (городов областного значения) и городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
15. Центральным уполномоченным органом по государственному планированию (местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы) могут быть включены дополнительные прогнозные показатели социально-экономического развития и бюджетных параметров.
Глава 3. Порядок разработки прогноза социально-экономического развития на республиканском уровне государственного управления
16. Разработка прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию в два этапа.
17. На первом этапе формируется проект прогноза социально-экономического развития страны путем разработки сценарного прогноза показателей социально-экономического развития и приоритетов социально-экономической политики Республики Казахстан:
1) центральные исполнительные и другие государственные органы не позднее 15 марта года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию прогноз показателей и предложения к разделам прогноза социально-экономического развития республики в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает сценарный прогноз показателей социально-экономического развития на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
3) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;

4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясатының және төлем теңгерімі көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын жолдайды;
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жолдайды және 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
18. Екінші кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жобасының көрсеткіштер болжамын нақтылау және бөлімдерін өзектілендіру жүргізіледі:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар бөлімдердің құрылымына, құжаттардың нысандары мен көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға нақтыланған көрсеткіштер болжамын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдеріне ақпаратты ұсынады;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 шілдесінен кешіктірмей әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамын нақтылайды және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жолдайды;
3) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамының негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;

4) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 10 апреля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки проекта прогноза социально-экономического развития;
5) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, формирует и не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе;
6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию после одобрения Республиканской бюджетной комиссии направляет Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета и в течение 3 (трех) рабочих дней публикует в средствах массовой информации проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе.
18. На втором этапе проводится уточнение прогноза показателей и актуализация разделов проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан:
1) центральные исполнительные и другие государственные органы в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей документа по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не позднее 15 июля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный прогноз показателей и информацию к разделам прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, не позднее 20 июля года, предшествующего планируемому периоду, уточняет сценарный прогноз показателей социально-экономического развития и направляет его в уполномоченный орган по бюджетному планированию и Национальный Банк Республики Казахстан;
3) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию уточненный сценарный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства;

4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республиканың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің сценарийлік болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 28 шілдесінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін қажетті ақша-кредит саясаты мен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің нақтыланған сценарийлік болжамын жолдайды;
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың, сондай-ақ жоспарланатын кезеңнің алдындағы есепті кезеңдегі ресми есептік деректердің негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың1 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын қалыптастырады;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жолдайды;
7) шартты қаржыландырылатын шығыстардың тізбесі мен көлемін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастырады, Республикалық бюджет комиссиясы оны қарайды және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында мақұлданады;
8) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасы Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізіледі;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бір мезгілде Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізуімен қатар бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
4-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі
19. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы екі кезеңде жүзеге асырады.
20. Бірінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу жүзеге асырылады:
1) облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына және көрсеткіштер тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің бөлімдеріне келісілген ұсыныстар мен нақтыланған болжам ұсынады;

4) Национальный Банк Республики Казахстан на основе сценарного прогноза показателей социально-экономического развития республики не позднее 28 июля года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненный сценарный прогноз показателей денежно-кредитной политики и платежного баланса, необходимых для разработки прогноза социально-экономического развития;
5) центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации, полученной от центральных исполнительных и других государственных органов, а также официальных отчетных данных за предшествующий планируемому периоду отчетный период, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует прогноз показателей социально-экономического развития на втором этапе;
6) центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, направляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на втором этапе;
7) перечень и объем условно финансируемых расходов формируются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, рассматриваются Республиканской бюджетной комиссией и одобряются в составе прогноза социально-экономического развития;
8) проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан после одобрения Республиканской бюджетной комиссией в течение 3 (трех) рабочих дней вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан;
9) одобренный Правительством Республики Казахстан прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан одновременно с внесением Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан, публикуется в средствах массовой информации.
Глава 4. Порядок разработки прогноза социально-экономического развития на уровне области, города республиканского значения, столицы
19. Разработка прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы в два этапа.
20. На первом этапе осуществляются разработка проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы:
1) исполнительные органы области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии со структурой разделов и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам, не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы согласованные предложения к разделам и уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;

2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан және облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан алынған ақпараттың негізінде бірінші кезеңде Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасына, осы Қағидаларға 2, 4- қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштердің нысандары мен тізбесіне және әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі басымдықтарына сүйене отырып, Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 25 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
21. Екінші кезеңде Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау және болжам жобасының бөлімдерін өзектілендіру жүзеге асырылады:
1) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың қыркүйегінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарының және облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарының қатысуымен екінші кезеңде Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылауды жүргізеді;
2) облыстың (аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштердің нысандары мен тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 2, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 қыркүйегінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің бөлімдеріне келісілген ұсыныстар мен нақтыланған болжам ұсынады;

2) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации, полученной от уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы, на основе одобренного Республиканской бюджетной комиссией на первом этапе проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, структуры разделов, форм и перечня показателей прогноза социально-экономического развития по формам согласно приложениям 2, 4 к настоящим Правилам и основных приоритетов социально-экономического развития формирует и не позднее 25 апреля года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
21. На втором этапе осуществляются уточнение прогноза показателей и актуализация разделов проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы:
1) в сентябре года, предшествующего планируемому периоду, уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с участием уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы на основе одобренного Правительством Республики Казахстан на втором этапе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан проводит уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) исполнительные органы области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии со структурой разделов, формами и перечнем показателей прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы по формам согласно приложениям 2, 5 к настоящим Правилам не позднее 10 сентября года, предшествующего планируемому периоду, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы согласованные предложения к разделам и уточнение прогноза показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;

3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан алынған ақпараттың негізінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппаратының атқарушы органдарының ұсыныстарын ескере отырып, Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын пысықтайды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет қаражаты есебінен жергілікті басым бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастырады;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының оң қорытындысын ескере отырып және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының (әкімдіктің) қарауына енгізеді;
5) жергілікті басым бюджеттік инвестициялардың тізбесін қоса алғанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 10 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) бір мезгілде тиісті жергілікті өкілдік органға (мәслихат) енгізе отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын нақтылау тәртібі
22. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган (әкімдік) мақұлдаған Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерін өзгерту әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау болып табылады.
23. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау жалпы ішкі және өңірлік өнім бойынша есептік деректер жаңартылған, сондай-ақ экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі талаптары өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады.

3) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации, полученной от исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы и уполномоченных органов по государственному планированию районов (города областного значения) с учетом предложений исполнительных органов районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, дорабатывает проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы и формирует перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций за счет средств областного бюджета, города республиканского значения, столицы;
4) уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с учетом положительного заключения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, вносит его на рассмотрение в местный исполнительный орган (акимат) области, города республиканского значения, столицы;
5) Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, включая перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций, не позднее 10 октября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы;
6) одобренный прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы одновременно с внесением местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы в соответствующий местный представительный орган (маслихат), публикуется в средствах массовой информации.
Глава 5. Порядок уточнения прогноза показателей социально-экономического развития
22. Уточнением прогноза социально-экономического развития является изменение показателей социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы посредством внесения изменений в одобренный Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы.
23. Уточнение прогноза социально-экономического развития осуществляется в случаях обновления отчетных данных по валовому внутреннему и региональному продукту, а также изменения внешних и внутренних условий развития экономики.

24. Мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамына өзгерістер енгізуді Республикалық бюджет комиссиясы немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы қарайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға тиіс.
25. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау кезінде тиісті мемлекеттік басқару деңгейлерінде екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу және мақұлдау жөніндегі осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақталады.

24. Внесение изменений в одобренный прогноз социально-экономического развития рассматриваются Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы, одобряются Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы и подлежат опубликованию в средствах массовой информации.
25. При уточнении прогноза социально-экономического развития соблюдаются требования по разработке и одобрении прогноза социально-экономического развития на втором этапе, на соответствующих уровнях государственного управления, установленные настоящими Правилами.

6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуді әдіснамалық қамтамасыз ету
26. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметін әдіснамалық басқаруды және үйлестіруді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
27. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу кезінде облыстардың (аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппаратының), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары мен
мерзімдеріне 1-қосымша
1-нысан

Глава 6. Методологическое обеспечение разработки прогноза социально-экономического развития
26. Методологическое руководство и координация деятельности центральных и местных исполнительных органов, других государственных организаций при разработке прогноза социально-экономического развития осуществляются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
27. Координация деятельности исполнительных органов областей (районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов), города республиканского значения, столицы при разработке прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 1 к Правилам
и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Форма 1

3. Кезекті қаржы жылына арналған шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың тізбесі
Р/с
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің атауы
Шығыстардың атауы
Сомасы, млн. теңге
1
2
3
4
Жиыны:
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары мен
мерзімдеріне
2-қосымша
1-нысан
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуболжамы бөлімдерінің құрылымы
1. Экономиканың сыртқы және ішкі даму шарттары
Дамудың сценарийлік нұсқалары
2. Орта мерзімді кезеңге арналған экономикалық саясаттың мақсаттары мен міндеттері
3. Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары мен шаралары
3.1 Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
3.2 Экономиканың салаларын дамыту:
3.3 Бизнес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.4 Адами капиталдың сапасын жақсарту
3.5 Теңгерімделген өңірлік даму
3.6 Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру
3.7 Халықаралық интеграция және өзара іс-қимыл
4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5. Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
6. Мемлекеттік қаржы тұрақтылығын бағалау
7. Мемлекеттік қаржының негізгі параметрлері
7.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлер
7.2 Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
7.3 Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
7.4 Мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
8. Бес жылдық кезеңге арналған негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің, жоспарлы кезеңге арналған бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдары (қосымша түрінде)
9. Республикалық бюджеттің кезекті қаржы жылына арналған шартты қаржыландырылатын шығыстар тізбесі (қосымша түрінде)
2-нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрлымы
1. Болжамды кезеңнің алдындағы жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қала, астана дамуының негізгі басым бағыттары
3. Экономикалық саясатты іске асырудың негізгі шаралары:
3.1 Бюджет-салық саясаты
3.2 Инфляция деңгейін тежеу
3.3 Экономика салаларын дамыту:
өнеркәсіп
ауыл шаруашылығы
туризм
құрылыс
көлік
байланыс
сауда
3.4 Бизес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.5 Адами капиталдың сапасын жақсарту
4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5. Үш жылдық кезеңге арналған жерлікті бюджеттің негізгі параметрлері
5.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы

3. Перечень условно финансируемых расходов на очередной финансовый год
№ п/п Наименование администратора бюджетных программ Наименование расходов Сумма, млн. тенге
1 2 3 4
Итого:
Приложение 2 к Правилам
и срокам разработки прогноза
социально-экономического
развития
Форма 1
Структура разделов Прогноза социально-экономического
развития Республики Казахстан
1. Внешние и внутренние условия развития экономики
Сценарные варианты развития
2. Цели и приоритеты экономической политики на среднесрочный период
3. Основные направления и меры экономической политики:
3.1 Обеспечение макроэкономической стабильности
3.2 Развитие отраслей экономики
3.3 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.4 Улучшение качества человеческого капитала
3.5 Сбалансированное региональное развитие
3.6 Формирование эффективной системы государственного управления
3.7 Международная интеграция и взаимодействие
4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-
экономического развития
5.Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего
правительственного долга
6. Оценка устойчивости государственных финансов
7. Основные параметры государственных финансов
7.1 Бюджетные параметры на трехлетний период
7.2 Приоритеты расходов республиканского бюджета
7.3 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов
социально-экономического развития
8. Прогнозы основных макроэкономических показателей на пятилетний период,
параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый
период (в виде приложения)
9. Перечень условно финансируемых расходов республиканского бюджета на
очередной финансовый год (в виде приложения)
Форма 2
Структура разделов Прогноза социально-экономического
развития области, города республиканского значения, столицы
1. Тенденции социально-экономического развития в предшествующие прогнозному
периоду годы
Внешние и внутрение условия развития экономики
2. Основные приоритетные направления развития области города республиканского
значения, столицы
3. Основные меры реализации экономической политики:
3.1 Бюджетно-налоговая политика
3.2 Сдерживание уровня инфляции
3.3 Развитие отраслей экономики:
промышленность
сельское хозяйство
туризм
строительство
транспорт
связь
торговля
3.4 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.5 Улучшение качества человеческого капитала
4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-
экономического развития
5. Основные параметры местного бюджета на трехлетний период
5.1 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период

5.2 Бюджетаралық қатынастар
5.3 Жергілікті бюджет шығыстарының басымдықтары
5.4 Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
5.5 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары
6. Бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың (аудан, облыстық маңызы бар қалалар бөлінісіндегі) негізгі көрсеткіштерінің және жоспарлы кезеңге арналған (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер мен ауылдық округтер бөлінісінде) бюджет параметрлерінің (қосымша түрінде) болжамы
7. Жергілікті басым бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде)
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі
1-нысан
1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с
Бөлімнің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
ҰЭМ
Дамудың сценарийлік нұсқалары
ҰЭМ
2.
Орта мерзімді кезеңге арналған экономикалық саясаттың мақсаттары мен басымдықтары
ҰЭМ
3.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары мен шаралары
ҰЭМ, ҰБ, ИДМ, Қаржымині, ЭМ, АШМ, АКМ, ІІМ, МСМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІСҚА
3.1
Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, ИДМ, АШМ, ҰБ
Ақша-кредит саясаты, инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда
ҰБ, ҰЭМ, АШМ, ЭМ
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИДМ, АШМ, ЭМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
3.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, АШМ, АКМ, МСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ЭМ
тау-кен металлургия кешені
ИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИДМ
химия өнеркәсібі
ИДМ
фармацевтика саласы
ИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИДМ
машина жасау
ИДМ
құрылыс
ИДМ
сауда
ҰЭМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
АКМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
АКМ
көлік және логистика
ИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
жасыл экономика
ЭМ
инновациялар
ИДМ
жергілікті қамту
ИДМ
3.3
Бизнес ахуалды және инвестициялық тартымдылықты жақсарту
ҰЭМ, ИДМ
Мемлекеттің экономикадағы үлесінің төмендеуі
ҰЭМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, ИДМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ
3.4
Адами капиталдың сапасын жақсарту
ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, МСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
БҒМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Мәдениет
МСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Көші-қон
Еңбекмині, ІІМ
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
3.5
Теңгерімделген өңірлік даму
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ИДМ
сумен жабдықтау
ИДМ
газдандыру
ЭМ
3.6
Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру
ҰЭМ, МҚІСҚА
Мемлекеттік қызмет
МҚІСҚА, ҰЭМ
Мемлекеттік қызмет көрсету
ҰЭМ, ОМО
3.7
Халықаралық интеграция және өзара іс-қимыл
ҰЭМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
ҰЭМ
Халықаралық интеграция
ҰЭМ
4.
Экономиканың негізгі өсу факторлары
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, АШМ,АКМ, Еңбекмині, БҒМ
4.1
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ИДМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
4.2
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИДМ, ЭМ,АШМ, АКМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ЭМ
тау-кен металлургия кешені
ИДМ
металл кендерін өндіру
ИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИДМ
химия өнеркәсібі
ИДМ
фармацевтика саласы
ИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИДМ
машина жасау
ИДМ
құрылыс
ИДМ
сауда
ҰЭМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
АКМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
АКМ
көлік және логистика
ИДМ
басқалар
ОМО
4.3
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
4.4
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
4.5
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, Қаржымині
5.
Мемлекеттік қаржы тұрақтылығын бағалау
ҰЭМ, Қаржымині,
6.
Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині,
7.
Жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік қаржының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
7.1
Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің түсімдері мен шығыстарының, тиісті бюджеттің тапшылығы (профициті) мен мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) болжамын қамтитын бюджеттік параметрлердің болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
7.2
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарының болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
7.3
Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
ҰЭМ, ОМО
7.4
Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
ҰЭМ
7.5
Кезекті қаржы жылына арналған шартты қаржыландырылатын шығыстар тізбесі және көлемі
Қаржымині
2-нысан

5.2 Межбюджетные отношения
5.3 Приоритеты расходов местного бюджета
5.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов
социально-экономического развития
5.5 Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики на
трехлетний период
6. Прогнозы основных показателей социально-экономического развития (в разрезе
районов, городов областного значения) на пятилетний период и параметров бюджета
(в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел,
поселков и сельских округов) на плановый период (в виде приложения)
7. Перечень приоритетных местных бюджетных инвестиции (в виде приложения)
Приложение 3 к Правилам
и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
Форма 1
1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
№ п/п Наименование раздела Ответственный исполнитель
1 2 3
1.
Внешние и внутренние условия развития экономики
МНЭ
Сценарные варианты развития
МНЭ
2.
Цели и приоритеты экономической политики на среднесрочный период
МНЭ
3.
Основные направления и меры экономической политики
МНЭ, НБ, МИР, МФ, МЭ, МСХ, МИК, МВД, МКС, МОН, МЗ, МТСЗН, АДГСПК
3.1
Обеспечение макроэкономической стабильности
МНЭ, МЭ, МФ,
МИР, МСХ, НБ
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИР, МСХ, МЭ
Межбюджетные отношения
МНЭ
3.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИР, МЭ, МСХ, МИК, МКС
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МЭ
горно-металлургический комплекс
МИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИР
химическая промышленность
МИР
фармацевтическая отрасль
МИР
производство строительных материалов
МИР
машиностроение
МИР
строительство
МИР
торговля
МНЭ
информационно-коммуникационные технологии
МИК
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МИК
транспорт и логистика
МИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
зеленая экономика
МЭ
инновации
МИР
местное содержание
МИР
3.3
Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
МНЭ, МИР
Снижение доли государства в экономике
МНЭ
Улучшение инвестиционного климата
МИР, МНЭ, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИР, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ
3.4
Улучшение качества человеческого капитала
МНЭ, МОН, МЗ, МКС, МТСЗН, МВД
Образование
МОН
Здравоохранение
МЗ
Культура
МКС
Занятость
МТСЗН
Миграция
МТСЗН, МВД
Социальное обеспечение
МТСЗН
3.5
Сбалансированное региональное развитие
МНЭ, МИР, МЭ, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МИР
водоснабжение
МИР
газификация
МЭ
3.6
Формирование эффективной системы государственного управления
МНЭ, АДГСПК
Государственная служба
АДГСПК, МНЭ
Оказание государственных услуг
МНЭ, ЦГО
3.7
Международная интеграция и взаимодействие
МНЭ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МНЭ
Международная интеграция
МНЭ
4.
Основные факторы роста экономики
МНЭ, МИР, МЭ, МСХ,
МИК, МТСЗН, МОН
4.1
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МИР
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
4.2
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИР, МЭ,
МСХ, МИК
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МЭ
горно-металлургический комплекс
МИР
добыча металлических руд
МИР
металлургическая промышленность
МИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИР
химическая промышленность
МИР
фармацевтическая отрасль
МИР
производство строительных материалов
МИР
машиностроение
МИР
строительство
МИР
торговля
МНЭ
информационно-коммуникационные технологии
МИК
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МИК
транспорт и логистика
МИР
другие
ЦГО
4.3
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
4.4
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
4.5
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МОН, МЗ, МФ
5.
Оценка устойчивости государственных финансов
МНЭ, МФ
6.
Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
МНЭ, МФ
7.
Основные параметры государственных финансов на плановый период
МНЭ, МФ
7.1
Прогноз бюджетных параметров, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) соответствующего бюджета
МНЭ, МФ
7.2
Прогноз поступлений и расходов Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ
7.3
Приоритеты расходов республиканского бюджета
МНЭ, ЦГО
7.4
Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития
МНЭ
7.5
Перечень и объем условно финансируемых расходов на очередной финансовый год
МФ
Форма 2

6. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерініңболжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, Қазақстан Республикасы Мемлекет Басшысының, Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауында айқындалған, саясатқа сәйкес болуы тиіс.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған нысаналы индикаторлар және жоспарланатын кезең соңындағы жетістіктердің нәтижелері көрсетіле отырып барлық мемлекеттік бағдарламалар көрсетілуі тиіс.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын жобаларды, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңнің соңына дейін нысаналы көрсеткіштердің жетістіктері көрсетілген жетекшілік ететін саладағы саясатты іске асыру жөніндегі шаралар көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейтін болады.
2 . Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу.
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын, жетекшілік ететін салаларды дамытудың алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері Қазақстан Республикасының стратегиялық құжаттарында айқындалған салалар бойынша нысаналы индикаторлар жетістіктеріне сәйкес болуы тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына әрбір болжамданатын көрсеткіштің алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша факторларды төмендеу мен өсу себептерін және іске асырылатын жобалар мен тапсырмалар көрсетілген жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат құжат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатындықтан қысқа, айқын және халыққа түсінікті жинақы тілде баяндалуы тиіс.
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары мен
мерзімдеріне 4-қосымша
1-нысан

6. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере) формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли должны соответствовать политике, определенной стратегическими и программными документами Республики Казахстан, поручениями Главы государства Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана
В информации должны быть отражены все государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период и результатов достижения к концу планируемого периода.
В информации также отражаются меры по реализации политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При не соответствии приоритетов развития отрасли основным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период не будут обеспечиваться финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отраслей на предстоящий планируемый (пятилетний) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов по отрасли, определенных в стратегических документах Республики Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста и реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках должна быть изложена кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации в средствах массовой информации.
Приложение 4 к Правилам
и срокам разработки Прогноза
социально-экономического
развития
Форма 1