Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері, берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтері, экологиялық рұқсаттарға және қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтеріне енгізілген өзгерістер, сондай-ақ өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтауға қатысты табиғат пайдаланушылар бойынша, және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтердің нысандарын және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді табыс етудің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 289 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16578 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 573-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері, берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтері, экологиялық рұқсаттарға және қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтеріне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтердің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтауға қатысты табиғат пайдаланушылар бойынша мәліметтердің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтердің нысаны;

Об утверждении форм сведений о плательщиках платы за эмиссии в окружающую среду и объектах обложения, выданных экологических разрешениях, установленных нормативах эмиссий в окружающую среду, изменениях, внесенных в экологические разрешения и в установленные нормативы эмиссий в окружающую среду, а также по природопользователям, касающиеся временного хранения ими отходов производства и потребления, и о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан и правил представления сведений о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 289. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16578. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 586
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 573 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму сведения о плательщиках платы за эмиссии в окружающую среду и объектах обложения, выданных экологических разрешениях, установленных нормативах эмиссий в окружающую среду, изменениях, внесенных в экологические разрешения и в установленные нормативы эмиссий в окружающую среду, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведения по природопользователям, касающиеся временного хранения ими отходов производства и потребления, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу;

4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді табыс етудің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ Қ.А.Бозымбаев
2018 жылғы 27 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 289 бұйрығына 1-қосымша
нысан
Уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның
атауы _______________________________________________________
БСН _________________________
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері, берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтері, экологиялық рұқсаттарға және қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтеріне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер 20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін
Табиғат пайдаланушыны ң атауы
ЖСН/
БСН
Рұқсат құжатының нөмірі, күні
Рұқсат құжатының қолданылу мерзімі
Объектінің орналасқан жері
Эмиссия түрі
Өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі
(болған кезде)
Жылдар бойынша белгіленген лимит (тонн)
Ескертпе
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ж И Ы Н Ы :
___________________________________________________________________________________
(Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы немесе жергілікті
атқарушы органы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
___________________________________________________________________________________
(Мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
Жасалған күні 20__ ж. "___" ______________
Ескертпе: Толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Қоршаған ортаға эмиссия үшін
төлемақы төлеушілер және салық
салу объектілері, берілген
экологиялық рұқсаттар, қоршаған
ортаға эмиссиялардың белгіленген
нормативтері, экологиялық
рұқсаттарға және қоршаған ортаға
эмиссиялардың белгіленген
нормативтеріне енгізілген
өзгерістер туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
"Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері,
берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген
нормативтері, экологиялық рұқсаттарға және қоршаған ортаға эмиссиялардың
белгіленген нормативтеріне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер" нысанды толтыру
бойынша түсіндірме

4) правила представления сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_________ Бозумбаев К.А.
27 февраля 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 289
форма
Наименование уполномоченного государственного органа или местного
исполнительного органа ___________________________________________________
БИН_________________________
Сведения о плательщиках платы за эмиссии в окружающую среду и объектах
обложения, выданных экологических разрешениях, установленных нормативах
эмиссий в окружающую среду, изменениях, внесенных в экологические разрешения и
в установленные нормативы эмиссий в окружающую среду за _______квартал 20___
года
Наименование природопользователя
ИИН/БИН
Номер, дата разрешительного документа
Срок действия разрешительного документа
Место нахождение объекта
Вид эмиссии
Уровень опасности промышленных отходов (при наличии)
Установленный лимит по годам (тонн)
Примечание
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
ИТОГО:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного
государственного органа в области охраны окружающей среды или местного
исполнительного органа)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, ответственного за
составление сведений)
Дата составления "___" _________________ 20 __ г.
Примечание: Пояснение по заполнению приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме "Сведения о
плательщиках
платы и объектах обложения,
выданных экологических
разрешениях, установленных
нормативах эмиссий в
окружающую
среду, изменениях, внесенных в
экологические разрешения и в
установленные нормативы
эмиссий в
окружающую среду"
Пояснение по заполнению формы
"Сведения о плательщиках платы за эмиссии в окружающую среду и объектах обложения, выданных экологических разрешениях, установленных нормативах эмиссий в окружающую среду, изменениях, внесенных в экологические разрешения и в установленные нормативы эмиссий в окружающую среду"

1. Нысан "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 573-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері, берілген экологиялық рұқсаттар, қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтері, экологиялық рұқсаттарға және қоршаған ортаға эмиссиялардың белгіленген нормативтеріне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді (бұдан әрі - мәліметтер) жасауға жауапты лауазымды тұлға толтырады.
3. Нысанға бірінші басшы не орынбасары қол қояды, ол электрондық цифрлық қолтаңбасымен ЭҚАБЖ арқылы электронды түрде жіберіледі.
4. "Уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы " деген жолда мәліметті табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы көрсетіледі.
5. "БСН" деген жолда мәліметті табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. "№" деген 1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі. Кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
7. "Табиғат пайдаланушының атауы" деген 2-бағанда қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алған заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің толық атауы және жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
8. "БСН/ЖСН" деген 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. "Рұқсат құжатының нөмірі, күні" деген 4-бағанда рұқсат құжатының нөмірі және күні көрсетіледі.
10. "Рұқсат құжатының қолданылу мерзімі" деген 5-бағанда рұқсат құжатының қолданылу мерзімі (күн, ай, жыл)-дан бастап (күн, ай, жыл) дейін көрсетіледі.
11. "Объектінің орналасқан жері" деген 6-бағанда рұқсат құжатына сәйкес қоршаған ортаға эмиссияның өндірістік объектісінің орналасқан жері көрсетіледі.
12. "Эмиссия түрі" деген 7-бағанда эмиссия түрі көрсетіледі. Эмиссияның бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда, нысан рұқсат құжатында көрсетілген ластағыш заттардың әр түрі бойынша жеке жолмен толтырылады, мұнда:
А – тұрақты көздерден ластағыш заттардың шығарындылары;
В – ластағыш заттардың шығарындылары;
С – өндіріс және тұтыну қалдықтарының орналастырылуы;
D – күкірттің орналастырылуы.

1. Форма разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 573 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Форма заполняется должностным лицом, ответственным за составление сведении о плательщиках платы и объектах обложения, выданных экологических разрешениях, установленных нормативах эмиссий в окружающую среду, изменениях, внесенных в экологические разрешения и в установленные нормативы эмиссий в окружающую среду (далее – сведения).
3. Форму подписывают первый руководитель либо заместитель, которая представляется в электронном виде посредством ЕСЭДО с электронно-цифровой подписью.
4. В строке "Наименование уполномоченного государственного органа или местного исполнительного органа" указывается наименование уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды или местного исполнительного органа, представляющего сведения.
5. В строке "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды или местного исполнительного органа, представляющего сведения.
6. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
7. В графе 2 "Наименование природопользователя" указывается полное наименование юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, получивших разрешение на эмиссии в окружающую среду.
8. В графе 3 "БИН/ИИН" указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе 2 или индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе 2.
9. В графе 4 "Номер, дата разрешительного документа" указывается Номер и дата разрешительного документа.
10. В графе 5 "Срок действия разрешительного документа" указывается срок действия разрешительного документа с (дата, месяц, год) по (дата, месяц, год).
11. В графе 6 "Место нахождение объекта" указывается место нахождение производственного объекта эмиссий в окружающую среду, согласно разрешительному документу.
12. В графе 7 "Вид эмиссии" указывается вид эмиссии. В случаях осуществления нескольких видов эмиссии форма заполняется построчно по каждому виду загрязняющих веществ, указанному в разрешительном документе, где:
А – выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников;
В – сбросы загрязняющих веществ;
С – размещение отходов производства и потребления;
D – размещение серы.

13. "Өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде)" деген 8-бағанда өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде) көрсетіледі.
14. "Жылдар бойынша белгіленген лимит (тонн)" деген 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарда жылдар бойынша белгіленген лимит көрсетіледі.
15. "Ескертпе" деген 14-бағанда бұдан бұрын берілген экологиялық рұқсаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда "Өзгерістер" деген мәртебе көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 289 бұйрығына 2-қосымша
нысан
Уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның
атауы _______________________________________________________
БСН _________________________
Өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтауға қатысты табиғат пайдаланушылар бойынша мәліметтер
Заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің атауы және жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
ЖСН/ БСН
Қалдықтардың атауы
Қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде)
Өндіріс және тұтыну қалдықтарының уақытша сақталған көлемі, (тн)
Қалдықтарды уақытша сақтаудың белгіленген мерзімі
Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты мерзімі
Қалдықтарды уақытша сақтау мерзімі асып кеткен жыл және тоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖИЫНЫ:
___________________________________________________________________________________
(Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы немесе жергілікті атқарушы
органы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
___________________________________________________________________________________
(Мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Жасалған күні 20__ ж. "___" ______________
Ескертпе: Толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын
уақытша сақтауға қатысты табиғат
пайдаланушылар бойынша
мәліметтер" нысанына
қосымша
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтауға қатысты табиғат пайдаланушылар бойынша мәліметтер" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Нысан "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 573-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтауға қатысты табиғат пайдаланушылар бойынша мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) жасауға жауапты лауазымды тұлға толтырады.
3. Нысанға бірінші басшы не орынбасары, мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адам қол қояды және электрондық цифрлық қолтаңбасымен ЭҚАБЖ арқылы электронды түрде жіберіледі.

13. В графе 8 "Уровень опасности промышленных отходов (при наличии)" указывается уровень опасности промышленных отходов (при наличии).
14. В графах 9, 10, 11, 12 и 13 "Установленный лимит по годам (тонн)" указывается установленный лимит по годам.
15. В графе 14 "Примечание" указывается статус "Изменения" в случае внесения изменений в ранее выданные экологические разрешения.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 289
форма
Наименование уполномоченного государственного органа или местного
исполнительного органа ____________________________________________________
БИН_________________________
Сведения по природопользователям, касающиеся временного
хранения ими отходов производства и потребления
Наименование юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц
ИИН/БИН
Наименование отходов
Уровень опасности отходов (при наличии)
Объем временного хранения отходов производства и потребления (тн)
Установленный срок временного хранения отходов
Фактический период размещения отходов производства и потребления
Год и квартал, в котором превышены сроки временного хранения отходов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ИТОГО:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного
государственного органа в области охраны окружающей среды или местного
исполнительного органа)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, ответственного за
составление сведений)
Дата составления "___" _________________ 20 __ г.
Примечание: Пояснение по заполнению приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме "Сведения по
природопользователям,
касающиеся временного
хранения ими отходов
производства и потребления"
Пояснение по заполнению формы
"Сведения по природопользователям, касающиеся временного хранения ими отходов производства и потребления"
1. Форма разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 573 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Форма заполняется должностным лицом, ответственным за составление сведения по природопользователям, касающиеся временного хранения ими отходов производства и потребления (далее – сведения).
3. Форму подписывают первый руководитель либо заместитель, должностное лицо, ответственное за составление сведения, и представляется в электронном виде посредством ЕСЭДО с электронно-цифровой подписью.

4. "Уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы" деген жолда мәліметті табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы көрсетіледі.
5. "БСН" деген жолда мәліметті табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. "№" деген 1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі. Кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
7. "Заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің атауы және жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), мекен жайы" деген 2-бағанда заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің толық атауы және жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның мекен-жайы көрсетіледі.
8. "БСН/ЖСН" деген 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. "Қалдықтардың атауы" деген 4-бағанда өндіріс және тұтыну қалдықтарының атауы көрсетіледі.
10. "Қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде)" деген 5-бағанда өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде) көрсетіледі.
11. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарының уақытша сақталған көлемі, (тн)" деген 6-бағанда өндіріс және тұтыну қалдықтарының уақытша сақталған көлемі тоннада көрсетіледі.
12. "Қалдықтарды уақытша сақтаудың белгіленген мерзімі" деген 7-бағанда қалдықтарды уақытша сақтаудың белгіленген мерзімі көрсетіледі.
13. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты мерзімі" деген 8-бағанда өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты мерзімі есепті тоқсан үшін айда көрсетіледі.
14. "Қалдықтарды уақытша сақтау мерзімі асып кеткен жыл және тоқсан" деген 9-бағанда қалдықтарды уақытша сақтау мерзімі асып кеткен жыл және тоқсан көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 289 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Уәкілетті мемлекеттік органның атауы ______________________________________
_______________________________________________________________________
БСН _________________________
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтер 20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін
Бұзушының атауы, мекен- жайы
ЖСН /БСН
Мемлекеттік экологиялық бақылау актісінің нөмірі және күні
Анықталған бұзушылықтың кезеңi (жыл және тоқсан)
Эмиссия түрі
Объектінің
орналасқан жері
Ластағыш заттың, қалдықтың түрі
Өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде)
Бақылау нәтижелері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның нақты көлемі
Салық есептілігінің деректері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның көлемі
Бақылау және салық есептілігінің деректері арасындағы көлемдер айырмашылығы
Өлшем бірлігі (тн, Гбк, кг)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ЖИ ЫН Ы:
___________________________________________________________________________________
(Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы басшысының тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
___________________________________________________________________________________
(Мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Жасалған күні 20__ ж. "___" ______________
Ескертпе: Толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес Қазақстан
Республикасының экологиялық
заңнамасын (мемлекеттік
экологиялық бақылау) сақтау
бойынша тексерулердің
нәтижелеріне шағымдануды
есепке ала отырып осындай
тексерулерді жүзеге асыру
барысында белгіленген
қоршаған ортаға эмиссиялардың
нақты көлемдері туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтер" нысанды толтыру бойынша түсіндірме

4. В строке "Наименование уполномоченного государственного органа или местного исполнительного органа" указывается наименование уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды или местного исполнительного органа, представляющего сведения.
5. В строке "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды или местного исполнительного органа, представляющего сведения.
6. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
7. В графе 2 "Наименование юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, адрес" указывается полное наименование юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, его адрес.
8. В графе 3 "БИН/ИИН" указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе 2 или индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе 2.
9. В графе 4 "Наименование отходов" указывается наименование отходов производства и потребления.
10. В графе 5 "Уровень опасности отходов (при наличии)" указывается уровень опасности промышленных отходов (при наличии).
11. В графе 6 "Объем временного хранения отходов производства и потребления, (тн)" указывается объем временного хранения отходов производства и потребления в отчетном квартале, в тоннах.
12. В графе 7 "Установленный срок временного хранения отходов" указывается установленный срок временного хранения отходов.
13. В графе 8 "Фактический период размещения отходов производства и потребления" указывается фактический период размещения отходов производства и потребления за отчетный квартал в месяцах.
14. В графе 9 "Год и квартал, в котором превышены сроки временного хранения отходов" указывается год и квартал, в котором превышены сроки временного хранения отходов.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 289
форма
Наименование уполномоченного государственного органа __________________
_____________________________________________________________________
БИН_________________________
Сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в
ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства
Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом
обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами
Республики Казахстан
за _______квартал 20___ года
Наименование нарушителя, адрес
ИИН/БИН
Номер и дата акта государственного экологического контроля
Период (год и квартал) в котором выявлено нарушение
Вид эмиссии
Место нахождение объекта
Вид загрязняющего вещества, отхода
Уровень опасности промышленных отходов (при наличии)
Фактический объем эмиссии в окружающую среду по результатам контроля
Объем эмиссии в окружающую среду по данным налоговой отчетности
Расхождение в объеме между данными контроля и налоговой отчетностью
Единица измерения (тн, Гбк, кг)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ИТОГО:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного
государственного органа в области охраны окружающей среды)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, ответственного за
составление сведений)
Дата составления "___"_____________20__г.
Примечание: Пояснение по заполнению приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме "Сведения о
фактических
объемах эмиссий в
окружающую среду,
установленных в ходе
осуществления
проверок по соблюдению
экологического
законодательства Республики
Казахстан (государственный
экологический контроль) с
учетом обжалования
результатов таких проверок в
соответствии с законами
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы
"Сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан"

1. "Уәкілетті мемлекеттік органның атауы" деген жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді (бұдан әрі-мәліметтер) табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
2. "БСН" деген жолда мәліметті табыс ететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
3. "№" деген 1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі. Кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
4. "Бұзушының атауы, мекен-жайы" деген 2-бағанда бұзушылыққа жол берген заңды тұлғалардың толық атауы немесе жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және мекен-жайы көрсетіледі.
5. "БСН/ЖСН" деген 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. "Мемлекеттік экологиялық бақылау актісінің нөмірі және күні" деген 4-бағанда мемлекеттік экологиялық бақылау актісінің нөмірі және күні көрсетіледі.
7. "Анықталған бұзушылықтың кезеңi (жыл және тоқсан)" деген 5-бағанда анықталған бұзушылықтың жылы және тоқсаны көрсетіледі.
8. "Эмиссия түрі" деген 6-бағанда эмиссия түрі көрсетіледі. Эмиссияның бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда, нысан ластағыш заттардың әр түрі бойынша жеке жолмен толтырылады, мұнда:
А – тұрақты көздерден ластағыш заттардың шығарындылары;
В – қозғалмалы көздерден атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындылары (болған кезде);
С – ластағыш заттардың шығарындылары;
D – өндіріс және тұтыну қалдықтарының орналастырылуы.
9. "Объектінің орналасқан жері" деген 7-бағанда қоршаған ортаға эмиссиялар көзінің (объектінің) орналасқан жерінің мекенжайы көрсетіледі.
10. "Ластағыш заттың немесе қалдықтың түрі" деген 8-бағанда ластағыш заттың немесе қалдықтың түрі көрсетіледі.
11. "Өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде)" деген 9-бағанда өнеркәсіптік қалдықтардың қауіптілік деңгейі (болған кезде) көрсетіледі.
12. "Бақылау нәтижелері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның нақты көлемі" деген 10-бағанда бақылау нәтижелері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның нақты көлемі көрсетіледі.
13. "Салық есептілігінің деректері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның көлемі" деген 11-бағанда салық есептілігінің деректері бойынша қоршаған ортаға эмиссияның көлемі көрсетіледі.

1. В строке "Наименование уполномоченного государственного органа" указывается наименование уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды, представляющего сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль) с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан (далее – сведения).
2. В строке "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды, представляющего сведения.
3. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
4. В графе 2 "Наименование нарушителя, адрес" указывается полное наименование юридических лиц или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, допустивших нарушения и их адрес.
5. В графе 3 "БИН/ИИН" указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе 2 или индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе 2.
6. В графе 4 "Номер и дата акта государственного экологического контроля" указывается номер и дата акта государственного экологического контроля.
7. В графе 5 "Период (год и квартал) выявленного нарушения" указывается год и квартал в котором выявлено нарушение.
8. В графе 6 "Вид эмиссии" указывается вид эмиссии. В случаях осуществления нескольких видов эмиссии форма заполняется построчно по каждому виду загрязняющих веществ, где:
А – выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников;
В – выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух от передвижных источников (при наличии);
С – сбросы загрязняющих веществ;
D – размещение отходов производства и потребления.
9. В графе 7 "Место нахождения объекта" указываются адрес нахождения место нахождения источника (объекта) эмиссий в окружающую среду.
10. В графе 8 "Вид загрязняющего вещества или отхода" указывается вид загрязняющего вещества или отхода.
11. В графе 9 "Уровень опасности промышленных отходов (при наличии)" указывается уровень опасности промышленных отходов (при наличии).
12. В графе 10 "Фактический объем эмиссии в окружающую среду по результатам контроля" указывается фактический объем эмиссии в окружающую среду по результатам контроля.
13. В графе 11 "Объем эмиссии в окружающую среду по данным налоговой отчетности" указывается объем эмиссии в окружающую среду по данным налоговой отчетности.

14. "Бақылау және салық есептілігінің деректері арасындағы көлемдер айырмашылығы" деген 12-бағанда бақылау және салық есептілігің деректері арасындағы көлемдер айырмашылығы көрсетіледі.
15. "Өлшем бірлігі (тн, Гбк, кг)" деген 13-бағанда өлшем бірлігі тоннамен, гигабеккерел немесе килограммен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 289 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді табыс етудің қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді табыс етудің қағидалары "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 573-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Мәліметтер нысанын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдануды есепке ала отырып осындай тексерулерді жүзеге асыру барысында белгіленген қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемдері туралы мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды тұлға толтырады.
3. Мәліметтер нысанын бірінші басшы не орынбасары, мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адам қол қояды және электрондық цифрлық қолтаңбасымен ЭҚАБЖ арқылы электронды түрде жіберіледі.
4. Мәліметтер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық органдары өзінің орналасқан жеріндегі салық органдарына табыс етеді.
5. Мәліметті табыс ету мерзімі - Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын (мемлекеттік экологиялық бақылау) сақтау бойынша тексерулердің нәтижелеріне шағымдану мерзімдері өткен соң он жұмыс күнінен кешіктірмей.

14. В графе 12 "Расхождение в объеме между данными контроля и налоговой отчетностью" указывается расхождение в объеме между данными контроля и налоговой отчетностью.
15. В графе 13 "Единица измерения (тн, Гбк, кг)" указывается единица измерения в тоннах, гигабеккерелях или в килограммах.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 289
Правила представления сведений о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль), с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан
1. Настоящие Правила представления сведений о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль), с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 573 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Форма сведений заполняется должностным лицом, ответственным за составление сведений о фактических объемах эмиссий в окружающую среду, установленных в ходе осуществления проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль), с учетом обжалования результатов таких проверок в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Форма сведений подписывается первым руководителем либо заместителем, должностным лицом, ответственным за составление сведений, и представляется в электронном виде посредством ЕСЭДО с электронно-цифровой подписью.
4. Сведения представляются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными органами в налоговые органы по месту своего нахождения.
5. Срок представления сведений - не позднее десяти рабочих дней по истечении сроков обжалования результатов проверок по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль).