Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16534 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2019 ж бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 137-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 403 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 252 бұйрығымен
бекітілген
Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 403 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16534.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2019.
В соответствии с пунктом 3 статьи 137 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 403 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр Б. Султанов
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 252
Правила применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией
Сноска. Правила – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 403 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Cалық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 137-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) санаттау субъектісі – тәуекелдер дәрежесін (деңгейін) бағалауға жататын салық төлеушi (салық агенті);
2) тәуекел – салық төлеушінің (салық агентінің) мемлекетке нұқсан келтіруі мүмкін және (немесе) нұқсан келтіре алатын салықтық міндеттемені орындамау және (немесе) толық орындамау ықтималдығы;
3) тәуекелдерді басқару жүйесі – тәуекелді анықтау және алдын алу мақсатында мемлекеттік кірістер органдары жүргізетін іс-шаралар кешені.
3. Тәуекелдердің дәрежесін (деңгейін) бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) санаттау субъектісі ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтердің мониторинг нәтижелері;
2) тексеру нәтижелерi;
3) бақылаудың өзге де нысандарының нәтижелерi;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдар табыс ететін мәліметтерді талдау нәтижелері.
2-тарау. Салық төлеушілерді санаттау нәтижелері туралы ақпараттандыру тәртібі мен мерзімі
4. Салық төлеуші тәукел басқару жүйесінің нәтижелері бойынша қай тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) жататыны туралы ақпаратқа Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің http://kgd.gov.kz ресми сайтында (бұдан әрі – сайт) және "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшада осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша cалық төлеушіні санаттарға бөлу нәтижелері туралы ақпаратқа қол жетімді.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделінген салық төлеушілерді ақпараттандыру салық төлеушілерді санаттау жүргізілетін тоқсанның бірінші айының бірінші күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Сайттағы сұрау салуды өндеу 1 (бір) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізілуі тиіс.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Салық төлеушiнiң қызметi тиісті тәуекел дәрежесiне (деңгейіне) жатқызылған өлшемшарттар туралы осындай салық төлеушiлердi ақпараттандыру тәртібі және мерзімі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 137 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок применения органами государственных доходов системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъект категорирования – налогоплательщик (налоговый агент), подлежащий оценке степени (уровня) риска;
2) риск – вероятность неисполнения и (или) неполного исполнения налогового обязательства налогоплательщиком (налоговым агентом), которые могли и (или) могут нанести ущерб государству;
3) система управления рисками – комплекс мероприятий, проводимый органами государственных доходов в целях выявления и предупреждения риска.
3. Для оценки степени (уровня) рисков используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом категорирования, в том числе посредством автоматизированных систем;
2) результаты проверок;
3) результаты иных форм контроля;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
Глава 2. Порядок и сроки информирования налогоплательщиков о результатах категорирования
4. Информация к какой степени (уровню) риска отнесен налогоплательщик по результатам системы управления рисками доступна на официальном сайте Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – сайт) http://kgd.gov.kz и в web-приложении "Кабинет налогоплательщика" информация о результатах категорирования налогоплательщика по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Информирование налогоплательщика, предусмотренное пунктом 4 настоящих Правил, осуществляется не позднее первого числа первого месяца квартала, на который производится категорирование налогоплательщиков.
Обработка запроса на сайте должна быть произведена в срок, не превышающий 1 (одного) рабочего дня.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и сроки информирования налогоплательщиков о критериях, по которым деятельность такого налогоплательщика отнесена к соответствующей степени (уровню) риска

6. Тәукелдерді басқару жүйесінде қолданылатын құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар туралы мәліметтер мен олардың негізінде өлшемшарттарды есептеу жүзеге асырылған көрсіткіштер, салық төлеушілердің "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшасына салық төлеушілерді санаттау жүргізілетін тоқсанның бірінші айының бірінші күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ақпараттандырылуы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап жүзеге асырылатын жеке тұлғаны қоспағанда, Салық кодексінің 137-бабының 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес және осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген тәртіппен салық төлеушіні ақпараттандыру 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап жүзеге асырылады.
8. Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттардың есебі мемлекеттік кірістер органдарында бар деректер бойынша салық төлеушілерді санаттау жүргізілетін тоқсанның алдындағы екінші айының бірінші күніндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Салық төлеушілер құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша мемлекеттік кірістер органдарына "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымша арқылы түсініктемені өз бастамасы бойынша жолдайды.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген, мемлекеттік кірістер органдары алған түсіндірулер негізді болған жағдайда тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану кезінде, осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өзгертілген мәліметтерді "Салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасына жолдай отырып, есепке алуға жатады.
Салық төлеушіні қолданыстағы санаттау есебіне өзгерістер енгізу мәліметтердің сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.09.2022 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Салық төлеушілердің тәуекелдер дәрежесі (деңгейі) туралы ақпаратты өзектендіру тәртібі мен кезеңділігі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Сведения о критериях и показатели, на основании которых осуществлен расчет критериев, не являющихся конфиденциальной информацией, применяемых в системе управления рисками, направляются налогоплательщикам в web-приложение "Кабинет налогоплательщика" по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам не позднее первого числа первого месяца квартала, на который производится категорирование налогоплательщиков.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информирование налогоплательщика осуществляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 137 Налогового кодекса и в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил, с 1 января 2019 года, за исключением физического лица, информирование которого осуществляется с 1 января 2023 года.
8. Расчет критериев, не являющихся конфиденциальной информацией, осуществляется по данным, имеющимся в органах государственных доходов по состоянию на первое число второго месяца, предшествующего кварталу, на который производится категорирование налогоплательщиков.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогоплательщики по собственной инициативе направляют пояснения по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией, в органы государственных доходов посредством web-приложения "Кабинет налогоплательщика".
10. Полученные органами государственных доходов пояснения, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил, при обоснованности подлежат учету при применении системы управления рисками, с направлением в веб-приложение "Кабинет налогоплательщика" измененных сведений по формам согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.
Внесение изменений в расчет действующего категорирования налогоплательщика производится в течение 1 (одного) рабочего дня со дня обнаружения несоответствия сведений.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 06.09.2022 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок и периодичность актуализации информации о степени (уровне) риска налогоплательщиков
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Санаттау субъектісінің тәуекел дәрежесі (деңгейі) құпия ақпарат болып табылмайтын тәуекелдер дәрежесін (деңгейін) бағалау өлшемшарттары және құпия (қызметтік) ақпарат болып табылатын тәуекелдер дәрежесін (деңгейін) бағалау өлшемшарттары бойынша есептеледі және тоқсанына бір рет өзектендіріледі.
Салықтық берешекті және (немесе) әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам өтемеген кезде, тәуекел дәрежесі (деңгейі) төмен деп айқындалған салық төлеушілер бойынша тәуекел дәрежесі (деңгейі) айына 1 (бір) реттен кем емес өзектендірілуге жатады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.09.2022 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5-тарау. Жеке тұлғаны қоспағанда, салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты қолданылатын құпия ақпарат болып табылмайтын санаттауға арналған тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) өлшемшарттары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. "Салықтық жүктеме" өлшемшарты "Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 253 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16518 болып тіркелген) Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қадиғаларының негізінде айқындалады.
Өлшемшарт арнайы экономикалық аймаққа қатысушылар, ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушілер және корпоративтік табыс салығынан босатылатын салық төлеушілер бойынша есептелінбейді.
Соңғы есепті күнтізбелік жыл есеп айырысу жүргізілетін кезең болып табылады.
Әрбір өңір үшін есептелетін салықтық жүктеменің орташа салалық көрсеткіші салыстыру үшін базалық көрсеткіш болып табылады.
"Салықтық жүктеме" өлшемшарттың басымдылығы осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген.
Салықтық жүктемені есептелген салықтардың салық салынатын кіріске қатынасы арқылы есептеуі тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етпейтін қосымша өлшемшарт ретінде жүзеге асырылады.
Қосымша өлшемшартты салыстыру үшін базалық көрсеткіш әрбір өңір үшін бөлек есептелетін тиісті салық ауыртпалығының орташа салалық көрсеткіші болып табылады.

11. Степень (уровень) риска субъекта категорирования рассчитывается по критериям оценки степени (уровня) риска, не являющимся конфиденциальной информацией, и критериям оценки степени (уровня) риска, являющимся конфиденциальной (служебной) информацией, и актуализируется раз в квартал.
По налогоплательщикам, по которым определена низкая степень (уровень) риска, при непогашении налоговой задолженности и (или) задолженности по социальным платежам более 30 (тридцати) календарных дней, степень (уровень) риска подлежит актуализации не реже 1 (одного) раза в месяц.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 06.09.2022 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Критерии степени (уровня) риска для категорирования, не являющиеся конфиденциальной информацией, применяемые в отношении налогоплательщика (налогового агента), за исключением физического лица
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Критерий "Налоговая нагрузка" определяется на основании Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 253 "Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16518).
Критерий не рассчитывается по налогоплательщикам, состоящим на мониторинге крупных налогоплательщиков, участникам специальных экономических зон, и налогоплательщикам, освобождаемым от уплаты корпоративного подоходного налога.
Период, за который производится расчет, является последний отчетный календарный год.
Базовым показателем для сопоставления является среднеотраслевой показатель налоговой нагрузки, рассчитываемый для каждого региона отдельно.
Приоритетность критерия "Налоговая нагрузка" приведена в приложении 4 к настоящим Правилам.
Расчет налоговой нагрузки как соотношение исчисленных налогов к налогооблагаемому доходу осуществляется как дополнительный критерий, не влияющий на степень (уровень) риска.
Базовым показателем для сопоставления дополнительного критерия является среднеотраслевой показатель соответствующей налоговой нагрузки, рассчитываемый для каждого региона отдельно.

13. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Салық есептілігінде көрсетілетін шығыстар және кірістер сомасы" өлшемшарты 0,98-ден 1-ді қоса алғанға дейінгі диапазонда болатын түзетулерді есепке ала отырып жылдық жиынтық кіріске түзетулерді есепке ала отырып корпоративтік табыс салығы бойынша шегерімдер сомасының арақатынасы ретінде айқындалады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең соңғы есепті күнтізбелік жылы болып табылады.
Аталған өлшемшарттың басымдылығы – плюс 4 балл, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
Тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) бұл өлшемшарты микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын салық төлеушілерге қатысты қолданылмайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. "Салық есептілігінде бірнеше салықтық кезең бойы залалдарды көрсету" өлшемшарты, егер соңғы 3 (үш) салықтық кезең (жыл) ішінде салық есептілігінде залал көрсетілетін жағдайда айқындалады.
Салықтық мониторингке жататын, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер үшін өлшемшарт соңғы бес жылдық кезең бойынша айқындалады.
Залалдар кезеңінен инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді қолдану себебінен қалыптасқан залалдар кезеңі алып тасталады.
"Салық есептілігінде бірнеше салықтық кезең бойы залалдарды көрсету" өлшемшарттың басымдылығы – плюс 3 балл, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
Тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) бұл өлшемшарты микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын салық төлеушілерге қатысты қолданылмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Бюджетке төленуге жататын салықтар сомасын азайта отырып, қосымша декларацияны табыс ету жолымен салықтарды төлеуден жалтару белгілері бар салық төлеушілер" өлшемшарты, салық төлеуші корпоративтік табыс салығы мен қосылған құн салығы бойынша декларацияны табыс ету арқылы камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындағаннан кейін корпоративтік табыс салығы мен қосылған құн салығы бойынша азайтуға қосымша декларацияны табыс еткен кезде айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – плюс 5 балл, тәуекелдер дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
Тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) бұл өлшемшарты шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын салық төлеушілерге қатысты қолданылады.

13. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Критерий "Отражаемые в налоговой отчетности суммы расходов и доходов" определяется как соотношение суммы вычетов по корпоративному подоходному налогу с учетом корректировок к совокупному годовому доходу с учетом корректировок, находящееся в диапазоне от 0,98 до 1 включительно.
Период, за который производится расчет, является последний отчетный календарный год.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Данный критерий степени (уровня) риска, не применяется в отношении налогоплательщиков, относящихся к субъектам микропредпринимательства.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Критерий "Отражение в налоговой отчетности убытков на протяжении нескольких налоговых периодов" определяется если в течение последних 3 (трех) налоговых периодов (лет) в налоговой отчетности отражается убыток.
Для налогоплательщиков, подлежащих налоговому мониторингу, а также осуществляющих деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, критерий определяется за последний пятилетний период.
Из периода убыточности исключаются периоды с убытками, сформированными по причине применения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям.
Приоритетность критерия "Отражение в налоговой отчетности убытков на протяжении нескольких налоговых периодов" – плюс 3 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Данный критерий степени (уровня) риска, не применяется в отношении налогоплательщиков, относящихся к субъектам микропредпринимательства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Критерий "Налогоплательщики, имеющие признаки уклонения от уплаты налогов путем представления дополнительной декларации с уменьшением суммы налогов, подлежащих к уплате в бюджет" определяется при представлении налогоплательщиком дополнительной декларации к уменьшению по корпоративному подоходному налогу и налогу на добавленную стоимость, после исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля путем представления декларации по корпоративному подоходному налогу и налогу на добавленную стоимость.
Приоритетность данного критерия – плюс 5 баллов, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Данный критерий степени (уровня) риска, применяется в отношении налогоплательщиков, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды" өлшемшарты камералдық бақылау нәтижелерi бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған хабарламалардың болуы, олардың Салық кодексінің 96-бабы бойынша орындау белгіленген күнінен 15 (он бес) және одан да көп күн өтуі жағдайында айқындалады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең соңғы 6 (алты) ай болып табылады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекелдер дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
19. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Салықтық мониторингке қатысу" өлшемшарты көлденең мониторинг туралы келісім, сондай-ақ көлденең мониторинг бойынша пилоттық жобада болған жағдайларда айқындалады.
Осы өлшемшарттың артықшылығы – 4 балл алу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.09.2022 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. "Салық төлеушінің стандартты тексеру файлын қолдануы" өлшемшарты салық төлеуші стандартты тексеру файлын қолданған жағдайда айқындалады.
Осы өлшемшарттың артықшылығы – 4 балл алу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
23. "Салықтар және әлеуметтік төлемдер бойынша дәйекті берешектің болмауы" өлшемшарты осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген күннің алдындағы 6 (алты) айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – минус 3 балл, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
Тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) бұл өлшемшарты шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын салық төлеушілерге қатысты қолданылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Критерий "Нарушения, выявленные по результатам камерального контроля" определяется при наличии неисполненных уведомлений по устранению нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, по которым со дня, предусмотренного статьей 96 Налогового кодекса для исполнения, истекло 15 (пятнадцать) и более календарных дней.
Период, за который производится расчет, является последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
19. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Критерий "Участие в налоговом мониторинге" определяется в случае наличия соглашения о горизонтальном мониторинге, а также в пилотном проекте по горизонтальному мониторингу.
Приоритетность данного критерия – минус 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 06.09.2022 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Критерий "Использование налогоплательщиком стандартного файла проверки" определяется при использовании налогоплательщиком стандартного файла проверки.
Приоритетность данного критерия – минус 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
23. Критерий "Отсутствие последовательной задолженности по налогам и социальным платежам" определяется по состоянию на последнее число 6 (шести) месяцев, предшествующих дате, установленной пунктом 8 настоящих Правил.
Приоритетность данного критерия минус 3 балла, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
Данный критерий степени (уровня) риска, применяется в отношении налогоплательщиков, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. "Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу" өлшемшарты санаттау жүзеге асырылатын кезеңнің алдындағы жарты жылдықтағы салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеудің өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда өсу динамикасы негізінде айқындалады.
Төлем сомасына кедендік төлемдер, импортталған тауарларға қосылған құн салығы, импортталған тауарларға акциз қосылмайды.
Төлем сомалары қайтарылған сомаларды ескере отырып айқындалады.
Өлшемшарт 1 (бір) миллион теңгеден астам салық төлеу бойынша тарихи деректері бар салық төлеушілер бойынша есептеледі.
"Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу" өлшемшарттың басымдылығы осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
25. "Үш компонентті интеграцияланған жүйені қолдану" өлшемшарты салық төлеуші үш компонентті интеграцияланған жүйені нақты қолданған жағдайда айқындалады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 6 (алты) ай.
"Үш компонентті интеграцияланған жүйені қолдану" өлшемшартының басымдылығы – 2 балл алу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
26. "Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшарты "Виртуалдық қойма" модулі арқылы тауарларға ілеспе жүкқұжаттары ай сайын ресімдеген және тауарларға ілеспе жүкқұжаттары негізінде шот-фактураны электрондық түрде жазып берген жағдайда айқындалады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 6 (алты) ай.
"Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшартының басымдылығы осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
Тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) бұл өлшемшарты шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын салық төлеушілерге қатысты қолданылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. "Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде салық есептілігін табыс етпеу" өлшемшарты.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 12 (он екі) ай.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекелдер дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
Ескерту. Қағида 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.09.2022 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Критерий "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет" определяется на основании динамики прироста уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в полугодии, предшествующем периоду, на который осуществляется категорирование, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Сумма уплаты не включает таможенные платежи, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары, акцизы на импортируемые товары.
Сумма уплаты определяется с учетом произведенных возвратов.
Критерий рассчитывается по налогоплательщикам, имеющим исторические данные по уплате налогов свыше 1 (одного) миллиона тенге.
Приоритетность критерия "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет" приведена в приложении 6 к настоящим Правилам, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
25. Критерий "Применение трехкомпонентной интегрированной системы" определяется при условии фактического использования налогоплательщиком трехкомпонентной интегрированной системы.
Период, за который производится расчет – последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность критерия "Применение трехкомпонентной интегрированной системы" – минус 2 балла, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
26. Критерий "Применение модуля "Виртуальный склад" определяется при условии ежемесячного оформления сопроводительных накладных на товары и выписки счетов-фактур в электронном виде на основе сопроводительных накладных на товары посредством модуля "Виртуальный склад".
Период, за который производится расчет – последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность критерия "Применение модуля "Виртуальный склад"" приведена в приложении 7 к настоящим Правилам, влияние на степень (уровень) риска – положительное.
Данный критерий степени (уровня) риска, применяется в отношении налогоплательщиков, относящихся к субъектам малого и среднего предпринимательства.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Критерий "Непредставление налоговой отчетности в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан".
Период, за который производится расчет – последние 12 (двенадцать) месяцев.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 06.09.2022 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26-2. "Салық төлеуші Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің сайтында орналастырылған сенімсіз салық төлеушілердің тізімінде тұр" өлшемшарты.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 5 балл қосу, тәуекелдер дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
Ескерту. Қағида 26-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 06.09.2022 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-3. "Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кеткен сомасын оңайлатылған қайтару жөніндегі пилоттық жобаға қатысушы" өлшемшарты Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының мемлекеттік кірістер органдарына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей ұсынатын, салық төлеушіні пилоттық жобаға қатысушы ретінде тіркеу туралы мәліметтері негізінде айқындалады.
Осы өлшемшарттың артықшылығы – минус 1 балл, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – оң.
Ескерту. 26-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Салық төлеуші - жеке тұлғаға қатысты қолданылатын құпия ақпарат болып табылмайтын санаттауға арналған тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) өлшемшарттары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. "Жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілмеген, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегілерді қоспағанда, активтер" деген өлшемшарты уәкілетті органдар мен ұйымдардың мәліметтері негізінде айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
28. "Жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілмеген шетелдік активтер және (немесе) шоттар" деген өлшемшарты салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыру үшін мемлекеттер арасында ақпарат алмасу туралы шарттар негізінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мүліктің болуы туралы мәліметтер негізінде айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
29. "Жеке тұлғаның жиынтық жылдық кірісінен екі және одан да көп есе асатын сомаға активтердің ұлғаюы" деген өлшемшарты алдыңғы кезеңдер үшін жеке тұлғаның салық декларациясындағы монетарлық активтердің сомаларын есепке ала отырып, сатып алынған активтердің құны және жеке тұлғаның соңғы тізбекті 3 (үш) салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кірісінің сомасы туралы деректердің негізінде айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.

26-2. Критерий "Налогоплательщик состоит в списках неблагонадежных налогоплательщиков, размещенных на сайте Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан".
Приоритетность данного критерия – плюс 5 баллов, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 06.09.2022 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-3. Критерий "Участник пилотного проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость участникам зернового рынка" определяется на основе сведений Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" о регистрации налогоплательщика в качестве участника пилотного проекта, представляемых в органы государственных доходов не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Приоритетность данного критерия – минус 1 балл, влияние на степень (уровень) риска – положительный.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Критерии степени (уровня) риска для категорирования, не являющиеся конфиденциальной информацией, применяемые в отношении налогоплательщика – физического лица
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Критерий "Активы, за исключением находящихся за пределами Республики Казахстан, не отраженные в декларации о доходах и имуществе физических лиц" определяется на основе сведений уполномоченных органов и организаций.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
28. Критерий "Зарубежные активы и (или) счета, не отраженные в декларации о доходах и имуществе физических лиц" определяется на основе сведений о наличии имущества за пределами Республики Казахстан на основании международных договоров со странами, с которыми заключены договоры об обмене информацией.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
29. Критерий "Увеличение активов на сумму, превышающую совокупный годовой доход физического лица в два и более раз" определяется на основе данных о стоимости приобретенных активов и сумме совокупного годового дохода физического лица за последние 3 (три) последовательных налоговых периода с учетом сумм монетарных активов из налоговой декларации физического лица за предыдущие периоды.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.

30. "Шетелдік интернет дүкендерінде сатып алынған жеке пайдалануға арналған тауарларды Қазақстан Республикасына бірнеше рет әкелу" деген өлшемшарты, егер тоқсан ішінде біртекті тауарларды әкелу 3 (үш) реттен артық жүзеге асырылған және "Жеке пайдалануға арналған тауарлармен байланысты жекелеген мәселелер туралы" Еуразиялық экономикалық комиссиясы Кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 107 шешімінің 1-қосымшасында белгіленген жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей әкелген нормалардан аспаған жағдайда айқындалады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 3 балл қосу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
31. "Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды" өлшемшарты камералдық бақылау нәтижелерi бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы орындармаған хабарламалардың болуы, олардың Салық кодексінің 96-бабы бойынша орындау белгіленген күнінен 15 (он бес) және одан да көп күн өтуі жағдайда айқындалады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең соңғы 6 (алты) ай болып табылады.
Осы өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі – теріс.
7-тарау. Мерзімдік салықтық тексеру субъектілерінің (объектілерінің) салық төлеушілерін іріктеу үшін тәуекел дәрежесінің (деңгейінің) тәртібі мен өлшемшарттары
Ескерту. 7-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мерзімдік салықтық тексерулер құпия ақпарат болып табылмайтын тәуекел дәрежесін (деңгейін) бағалау өлшемшарттары мен құпия (қызметтік) ақпарат болып табылатын тәуекел дәрежесін (деңгейін) бағалау өлшемшарттары бойынша тағайындалады.
33. Мерзімдік салықтық тексерулерге осы Тарауда көзделген өлшемшарттарды бір мезгілде сақтай отырып санаттау нәтижелері бойынша ең жоғарғы балл көрсеткіші бар салық төлеушілер жатады.
34. "Cалық мiндеттемесiнiң орындалуы мәселелері бойынша кешенді тексеруде кезеңі төрт жылға тең және одан да көп жылы қамтылмаған, ірі салық төлеушілер мониторингінде тұрғандарды қоспағанда, салық мiндеттемесiнiң орындалуы мәселелері бойынша кешенді тексеруде кезеңі екі жылға тең және одан да көп жылы қамтылмаған заңды тұлғалар ретінде тіркелген салық төлеушілер" өлшемшарты.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.01.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Критерий "Многократный ввоз в Республику Казахстан товаров для личного пользования, приобретенных в зарубежных интернет магазинах" определяется если в течение квартала ввоз однородных товаров осуществлялся более 3 (трех) раз и не превышал норм, в пределах которых товары для личного пользования ввозятся физическими лицами на таможенную территорию Евразийского экономического союза без уплаты таможенных пошлин, налогов, установленных приложением 1 Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 года № 107 "Об отдельных вопросах, связанных с товарами для личного пользования".
Приоритетность данного критерия – плюс 3 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
31. Критерий "Нарушения, выявленные по результатам камерального контроля" определяется при наличии неисполненных уведомлений по устранению нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, по которым со дня, предусмотренного статьей 96 Налогового кодекса для исполнения, истекло 15 (пятнадцать) и более календарных дней.
Период, за который производится расчет, является последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность данного критерия – плюс 4 балла, влияние на степень (уровень) риска – отрицательное.
Глава 7. Порядок и критерии степени (уровня) риска для отбора налогоплательщиков субъектов (объектов) периодической налоговой проверки
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Периодические налоговые проверки назначаются по критериям оценки степени (уровня) риска, не являющимися конфиденциальной информацией, и критериям оценки степени (уровня) риска, являющимися конфиденциальной (служебной) информацией.
33. К периодической налоговой проверке относятся налогоплательщики с наибольшим показателем баллов по результатам категорирования при одновременном соблюдении критериев предусмотренных настоящей Главой.
34. Критерий "Налогоплательщики, зарегистрированные в качестве юридических лиц, по которым период, не охваченный комплексной проверкой по вопросам исполнения налогового обязательства, равен двум годам и более, за исключением состоящих на мониторинге крупных налогоплательщиков, по которым период, не охваченный комплексной проверкой по вопросам исполнения налогового обязательства, равен четырем годам и более.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.01.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. "Соңғы санаттау нәтижелері бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне (деңгейіне) жатқызылған салық төлеушілер" өлшемшарты.
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
1-қосымша
нысан
Салық төлеушіні санаттарға бөлу нәтижелері туралы ақпарат
Бизнес/жеке сәйкестендіру нөмері
Тәуекелдер дәрежесі (деңгейі)
Есеп үшін пайдаланылған деректердің өзектілік күні
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
2-қосымша
нысан
Салық төлеушінің қызметі тиісті тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) жатқызылған өлшемшарттар туралы мәлімет
Өлшемшарттардың атауы
Есеп үшін деректердің өзектілік күні
Есеп нәтижелері бойынша мәндер
Базалық мәндер
Базалық мәндер бойынша ескертпе
Балл саны
1.
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
3-қосымша
нысан
Салық төлеушінің қызметі тиісті тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) жатқызылған өлшемшарттардың есептеуін жүзеге асыру бойынша көрсіткіштері
Өлшем шарттардың атауы
Есеп үшін деректердің өзектілік күні
Көрсіткіш
Мәні
Ескертпе
1.
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
4-қосымша
"Салықтық жүктеме" өлшемшарттың басымдылығы
Орташа салалық көрсеткіштен ауытқу пайызы
Тәуекелдер дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі
Басымдылығы
1.
50 пайыздан жоғары
теріс
5 бал қосу
2.
10-нан 50 пайызға дейін
теріс
3 бал қосу
3.
5-тен 10 пайызға дейін
теріс
2 балл қосу
4.
минус 5-тен минус 10 пайызға дейін
оң
3 балл алу
5.
минус 10-нан минус 30 пайызға дейін
оң
4 балл алу
6.
минус 30 пайыздан жоғары
оң
5 балл алу
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
5-қосымша
"Бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы" өлшемшарттың басымдылығы
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.03.2023 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
6-қосымша
"Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу" өлшемшартының басымдылығы
Бюджетке төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдер сомасының өсімі (алдыңғы жартыжылдықтағы төлем өткен жылдың ұқсас кезеңдегі төлемді алып тастағанда)
Тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі
Басымдылығы
1

35. Критерий "Налогоплательщики, отнесенные к высокой степени (уровня) риска по результатам последнего категорирования".
Приложение 1
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
форма
Информация о результатах категорирования налогоплательщика
Бизнес/индивидуальный идентификационный номер
Степень (уровень) риска
Дата актуальности данных, использованных для расчета
Приложение 2
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
форма
Сведения о критериях, по которым деятельность налогоплательщика отнесена к соответствующей степени (уровню) риска
Наименование критерия
Дата актуальности данных для расчета
Значение по результатам расчета
Базовое значение
Примечание по базовому значению
Количество баллов
1.
Приложение 3
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
форма
Показатели, на основании которых осуществлен расчет критериев, по которым деятельность налогоплательщика отнесена к соответствующей степени (уровню) риска
Наименование критерия
Дата актуальности данных для расчета
Показатель
Значение
Примечание
1.
Приложение 4
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Налоговая нагрузка"
Процент отклонения от среднеотраслевого показателя
Влияние на степень (уровень) риска
Приоритетность
1.
более 50 процентов
отрицательное
плюс 5 баллов
2.
от 10 до 50 процентов
отрицательное
плюс 3 балла
3.
от 5 до 10 процентов
отрицательное
плюс 2 балла
4.
от минус 5 до минус 10 процентов
положительное
минус 3 балла
5.
от минус 10 до минус 30 процентов
положительное
минус 4 балла
6.
более минус 30 процентов
положительное
минус 5 баллов
Приложение 5
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Среднемесячная заработная плата на одного работника"
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.03.2023 № 284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет"
Прирост уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет (уплата в предыдущем полугодии минус уплата в аналогичном периоде прошлого года)
Влияние на степень (уровень) риска
Приоритетность
1

1 миллион тенгеден 5 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
2 балл алу
2
5 миллион теңгеден жоғары 10 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
3 балл алу
3
10 миллион теңгеден жоғары 25 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
4 балл алу
4
25 миллион теңгеден жоғары
оң
5 балл алу
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
7-қосымша
"Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшартының басымдылығы
Тауарларға рәсімделген ілеспе жүкқұжаттарының орташа айлық саны
Тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) әсер етуі
Басымдылығы
1
1-ден 5 мыңға дейін
оң
1 балл алу
2
5 мыңнан 10 мыңға дейін
оң
2 балл алу
3
10 мыңнан 100 мыңға дейін
оң
3 балл алу
4
100 мыңнан 500 мыңға дейін
оң
4 балл алу
5
100 мыңнан жоғары
оң
5 балл алу

от 1 миллиона тенге до 5 миллионов тенге включительно
положительное
минус 2 балла
2
более 5 миллионов тенге до 10 миллионов тенге включительно
положительное
минус 3 балла
3
более 10 миллионов тенге до 25 миллионов тенге включительно
положительное
минус 4 балла
4
более 25 миллионов тенге
положительное
минус 5 балла
Приложение 7
к Правилам применения
системы управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Применение модуля "Виртуальный склад"
Среднемесячное количество оформленных сопроводительных накладных на товары
Влияние на степень (уровень) риска
Приоритетность
1
от 1 до 5 тысяч
положительное
минус 1 балла
2
от 5 тысяч до 10 тысяч
положительное
минус 2 балла
3
от 10 тысяч до 100 тысяч
положительное
минус 3 балла
4
от 100 тысяч до 500 тысяч
положительное
минус 4 балла
5
более 100 тысяч
положительное
минус 5 баллов