Шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған тұлғалар туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16507 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 10.11.2025 № 685 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.03.2023 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған тұлғалар туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару қағидалары бекітілсін.
2. "Деректерді, ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алушы тұлғалар туралы, оларды берген тұлғалар, алынған қаражат сомасы туралы мәліметтер және орналастыруға жататын өзге де мәліметтер қорын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер қорына енгізу және шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 556 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14429 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 30 қарашада жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;

Об утверждении Правил ведения базы данных о лицах, получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество, полученные от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, а также их включения и исключения из базы данных
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16507.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 10.11.2025 № 685 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения базы данных о лицах, получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество, полученные от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, а также их включения и исключения из базы данных.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 556 "Об утверждении Правил ведения базы данных, сведений о лицах-получателях денег и (или) иного имущества, о лицах их предоставивших, сумме полученных средств и иных сведений, подлежащих к размещению, а также их включения и исключения из базы данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14429, опубликован 30 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 240 бұйрығымен
бекітілді
Шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған тұлғалар туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған тұлғалар туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекеттік кірістер органдарының шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алған және жұмсаған тұлғалар (бұдан әрі – тұлғалар) және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.03.2023 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) деректер базасын қалыптастыру жолымен субъектілердің есепке алуын жүргізеді.
3. Уәкілетті орган Деректер базасына орналастырылған субъектілер туралы мәліметтердің тиімді жұмыс істеуін, сақталуын және қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Көздерден ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және (немесе) жұмсаған тұлғалар туралы деректер базасын жүргізу, сондай-ақ оларды деректер базасына енгізу және шығару тәртібі

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 240
Правила ведения базы данных о лицах, получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество, полученные от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, а также их включения и исключения из базы данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения базы данных о лицах, получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество, полученные от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, а также их включения и исключения из базы данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и определяют порядок ведения органами государственных доходов базы данных о лицах и (или) структурных подразделениях юридического лица (далее – субъекты), получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – источник), а также их включения и исключения из базы данных.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) ведет учет субъектов путем формирования базы данных.
3. Уполномоченный орган обеспечивает эффективное функционирование, сохранность и безопасность сведений о субъектах, размещенных в Базе данных.
Глава 2. Порядок ведения базы данных о лицах, получивших и (или) расходовавших деньги и (или) иное имущество от источников, а также их включения и исключения из базы данных

4. Деректер базасы ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған субъектілер туралы мәліметтерді қамтиды.
5. Деректер базасы үшін мәліметтер көздерден алынған ақша және (немесе) басқа да мүлікті алу және жұмсау туралы мемлекеттік кірістер органдарына субъектілер табыс еткен деректерден Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы" 2018 жылғы 20 ақпандағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16496 болып тіркелді);
"Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы" 2018 жылғы 20 ақпандағы № 242 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16492 болып тіркелді) бұйрықтарымен бекітілген нысандар бойынша қалыптастырылады.
6. Уәкілетті орган деректер базасын жүргізу кезінде:
1) деректер базасына субъектілер туралы мәліметтердің енгізуін және олардың сақталуын қамтамасыз етуді;
2) деректер базасындағы субъектілер туралы мәліметтердің өзгеруін және (немесе) толықтыруын;
3) деректер базасынан субъектілер туралы мәліметтердің алып тастауын;
4) деректер базасындағы мәліметтердің талдауы мен өңдеуін қамтиды.
7. Мәліметтерді деректер базасынан алып тастауды уәкілетті орган мынадай:
1) түзетулер енгізуді талап ететін мәліметтерді ұсынған (қате енгізу, мәліметке өзгерістер мен толықтырулар енгізу, хабарлама);
2) мәліметтерді деректер базасынан алып тастау туралы сот шешімдері бар болған жағдайларда жүзеге асырады.
8. Деректер базасында қамтылған мәліметтер, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес "Жариялануға жататын шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алатын адамдардың тізілімі" нысаны бойынша, жартыжылдықтың қорытындылары бойынша есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей уәкілетті органның интернет-ресурсына: www.kgd.gov.kz орналастырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.03.2023 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шетел мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және (немесе)
өзге де мүлікті алған және
жұмсаған тұлғалар туралы
деректер базасын жүргізу,
сондай-ақ оларды деректер
базасына енгізу және
шығару қағидаларына
қосымша
нысан
Жариялануға жататын шетел мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алатын адамдардың тізілімі

4. База данных содержит сведения о субъектах, получивших и расходовавших деньги и (или) иное имущество.
5. Сведения для базы данных формируются из данных, представленных субъектами органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от источников, по формам, утвержденными приказами Министра финансов Республики Казахстан:
от 20 февраля 2018 года № 241 "Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16496);
от 20 февраля 2018 года № 242 "Об утверждении Правил, сроков и формы представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16492).
6. Ведение базы данных уполномоченным органом включает в себя:
1) внесение сведений о субъектах в базу данных и обеспечение их сохранности;
2) изменение и (или) дополнение сведений о субъектах в базе данных;
3) исключение сведений о субъектах из базы данных;
4) анализ и обработка сведений, находящихся в базе данных.
7. Исключение сведений из базы данных осуществляется уполномоченным органом в следующих случаях:
1) представления сведений, требующих внесение корректировок (ошибочное занесение, внесение изменений и дополнений в сведения, уведомления);
2) наличия судебных решений об исключении сведений из базы данных.
8. Сведения, содержащиеся в базе данных, размещаются по форме "Реестр лиц, получающих деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, подлежащих опубликованию", согласно приложению к настоящим Правилам, по итогам полугодия не позднее 20 числа следующего за отчетным месяцем на интернет-ресурсе уполномоченного органа по адресу: www.kgd.gov.kz.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам ведения
базы данных о лицах,
получивших и расходовавших
деньги и (или) иное имущество,
полученные от иностранных государств,
международных и иностранных
организаций, иностранцев,
лиц без гражданства,
а также их включения
и исключения из базы данных
Форма
Реестр лиц, получающих деньги и (или) иное имущество от иностранных государств,
международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, подлежащих опубликованию

Ескерту. Қағида қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.03.2023 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БСН/ЖСН
Ұйымның атауы / ТАӘ
1
2
3
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы
БСН – Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – Жеке сәйкестендіру нөмірі
ТАӘ – Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
БИН/ИИН
Наименование организации/ФИО
1
2
3
Примечание: расшифровка аббревиатур
БИН – Бизнес-идентификационный номер
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер
ФИО – Фамилия, имя, отчество (при его наличии)