Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 242 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16492 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 10.11.2025 № 685 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2021 № 1339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидалары, мерзімі және нысаны бекітілсін.
2. "Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 554 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14399 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 қарашада жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

Об утверждении Правил, сроков и формы представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16492. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 685
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 10.11.2025 № 685 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2021 № 1339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки и форму представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 554 "Об утверждении Правил, сроков и формы представления сведений физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14399, опубликован 21 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 242 бұйрығымен бекітілді
Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидалары, мерзімі және нысаны 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидалары, мерзімі және нысаны (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері (бұдан әрі - субъектілер) шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан (бұдан әрі-көз) алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) мемлекеттік кірістер органына ұсыну тәртібін, нысаны мен мерзімін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2021 № 1339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мәліметтерді табыс ету тәртiбi мен мерзімі.
2. Субъектілер орналасқан/тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органына 1 теңгеден артатын мөлшерде, көздерден алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді қызметтің мынадай түрлеріне табыс етеді:
заңдық көмек көрсету, оның ішінде құқықтық ақпарат беру, азаматтардың және ұйымдардың құқығын қорғау және өкілі болу, сондай-ақ оларға консультация беру;
қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамалар жүргізу және зерделеу (коммерциялық мақсатта жүргізілген қоғамдық пікір сауалнамаларын және әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және орналастыру;
көрсетілген қызмет коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпараттарды жинау, талдау және тарату.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
20 февраля 2018 года № 242
Правила, сроки и форма представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки и форма представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок, сроки и форму предоставления в орган государственных доходов физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица (далее – субъекты) сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – источник) (далее – Сведения).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2021 № 1339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и сроки представления сведений
2. Субъекты представляют в орган государственных доходов по месту жительства/нахождения сведения о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от источников, в размере, превышающим 1 тенге, на следующие виды деятельности:
оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов, за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях, а также распространение и размещение их результатов;
сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.

3. Мәліметтерді ұсынудың есепті кезеңі көздерден ақшаны және (немесе) алған және жұмсаған және (немесе) өзге де мүлікті өткізген жарты жылдық болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2021 № 1339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мәліметтер осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша есепті жарты жылдықтан кейінгі екінші айдың 15-інен (он бес) кешіктірмей табыс етіледі. Көрсетілуге жататын мәліметтер болмаған жағдайда, аталған мәліметтер нөлдік мәнмен табыс етіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.12.2021 № 1339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізу кезеңінде (ұзартуды және тоқтата тұруды ескере отырып) тексерілетін салықтық кезең бойынша бұрын табыс етілген мәліметтерге өзгертулер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
6. Мәліметтерді субъектілерден алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті толық жұмсағанға дейін ұсынуға жатады.
7. Субъектіге ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті бір салықтық кезеңінің көзінен қайтарған жағдайда, алынған ақшалар және (немесе) өзге де мүлік көрсетілген бағанаға деректемелерді толтыра отырып мәлімет табыс етеледі, "минус" белгісі көрсетілетін, жиынтық мәні көзделетін бағаналарды қоспағанда, келесі жолдарда бағаналардың барлық деректемелері қайталанады.
8. Өзгерістер енгізген кезде "минус" белгісі көрсетілетін, жиынтық мәні көзделетін бағаналарды қоспағанда, бағаналардың бұрын көрсетілген барлық деректемелерін толтыра отырып, "Қосымша" түрін белгілей отырып мәліметтер табыс етіледі. Деректемелер және сомасы (дұрыс) жаңа жол бағаналарына жаңа мәнмен енгізіледі.
9. Толықтырулар енгізу кезінде жаңа деректерді көрсете отырып "Қосымша" түрімен мәліметтер табыс етіледі, бұл ретте нөмірлеу кезекті (қосымша) мәліметтердің соңғы жолынан кейінгі жолдан басталады.
10. Субъектілер мәліметтерді таңдауы бойынша:
келу тәртібінде – қағаз тасымалдағышындаі;
салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол берілетін, электронды нысанда табыс етеді.
11. Қағаз тасымалдағышындағы мәліметтер екі данада жасалады, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектілер қол қояды және мөрмен куәландырылады.
Бұл ретте бір данасы мәліметтің кіріс нөмірі міндетті түрде көрсетілген мемлекеттік кірістер органының белісін қоя отырып тұлғаға қайтарылады.
Одан кейін мәліметтер тіркеледі және мемлекеттік кірістер органы салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесіне деректерді енгізуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік кірістер органдары қағаз тасымалдағышындағы мәліметтерді қабылдаған күн қағаз тасымалдағышында мәліметтер табыс етілген күні болып табылады.

3. Отчетным периодом для представления сведений является полугодие, в котором получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано иное имущество от источников.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2021 № 1339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сведения представляются по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не позднее 15 (пятнадцатого) числа второго месяца, следующего за отчетным полугодием. При отсутствии данных, подлежащих отражению, данные сведения представляются с нулевыми значениями.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2021 № 1339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Не допускается внесение изменений и дополнений в ранее представленные Сведения по проверяемому налоговому периоду в период проведения (с учетом продления и приостановления) комплексных и тематических проверок.
6. Сведения подлежат представлению до полного расходования денег и (или) иного имущества, полученных от субъектов.
7. В случае возврата денег и (или) иного имущества источникам в одном налоговом периоде, сведения представляются с заполнением реквизитов граф, отражающих получение денег и (или) иного имущества, в последующей строке повторяются все реквизиты граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
8. При внесении изменений представляются сведения с указанием вида "Дополнительные" с заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус". Реквизиты и суммы (правильные) вводятся в графах новой строкой новым значением.
9. При внесении дополнений представляются сведения с видом "Дополнительные" и с указанием новых данных, при этом нумерация начинается со строки, следующей за последней строкой очередных (дополнительных) сведений.
10. Субъекты представляют сведения по выбору:
в явочном порядке - на бумажном носителе;
в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации посредством системы приема и обработки налоговой отчетности.
11. Сведения на бумажном носителе составляются в двух экземплярах, подписываются субъектом, и заверяются его печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Один экземпляр возвращается лицу с отметкой органа государственных доходов с обязательным указанием входящего номера сведений.
Далее сведения регистрируются, и по ним осуществляется ввод данных органом государственных доходов в системе приема и обработки налоговой отчетности.
Датой представления сведений на бумажном носителе является дата приема органом государственных доходов сведений на бумажном носителе.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілетін электронды нысандағы мәліметтер тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
13. Тұлға, электронды нысанда табыс етілген мәліметтер бойынша осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабының тіркеу нөмірін беру арқылы мемлекеттік кірістер органының мәліметтерді қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы растауды субъект электронды нысанда алады.
Салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күн электронды нысанда мәліметтерді қабылдаған күн болып табылады.
14. Егер:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе, немесе
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі - ЖСН/БСН) көрсетілмесе немесе дұрыс емес көрсетілсе;
3) ақша және (немесе) өзге де мүлікті берген субъектінің атауы көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) қағаз тасымалдағышында жасалған мәліметтерге жеке тұлға не тұлғаның басшысы қол қоймаған, сондай-ақ мөрмен (ол болған кезде) куәландырмаған жағдайда мәліметтер мемлекеттік кірістер органына табыс етілмеген болып саналады.
14. Мәліметтер, егер:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН) көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) ақша және (немесе) өзге де мүлікті берген көздің атауы көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) қағаз жеткізгіште жасалған мәліметтерге жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, жеке тұлғаның, тұлға басшысының қолы қойылмаса, сондай-ақ мөрімен куәландырылмаса мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілмеген болып саналады.
Ескерту. 2-тарау 14-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және (немесе)
өзге де мүлікті алғаны және
жұмсағаны туралы мәліметтерді
мемлекеттік кірістер
органдарына ұсыну
қағидаларына,
мерзіміне және нысанына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.12.2021 № 1339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және
(немесе) өзге де мүлікті алғаны
және жұмсағаны туралы
ұсынылатын мәліметтер"
есептілігінің нысанына
қосымша
"Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы ұсынылатын мәліметтер" есептілігінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Сведения в электронной форме, представляемые посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяются электронной цифровой подписью лица.
13. По сведениям, представленным в электронной форме, субъект получает подтверждение о принятии или непринятии сведений органом государственных доходов в электронной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с присвоением регистрационного номера центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
Датой принятия сведений в электронной форме является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
14. Сведения считаются не представленными в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов, или
2) не указан или неверно указан индивидуальный идентификационный номер (бизнес – идентификационный) номер (далее – ИИН/БИН);
3) не указано или неверно указано наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны физическим лицом, руководителем лица, а также не заверены печатью (при ее наличии).
14. Сведения считаются не представленными в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов;
2) не указан или неверно указан индивидуальный идентификационный номер (бизнес – идентификационный) номер (далее – ИИН/БИН);
3) не указано или неверно указано наименование источника, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны физическим лицом, руководителем лица, а также не заверены печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам, срокам и форме
представления в орган
государственных доходов
сведений о получении
и расходовании денег
и (или) иного имущества,
полученных от иностранных
государств, международных
и иностранных организаций,
иностранцев, лиц без гражданства
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2021 № 1339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к форме отчетности "Сведения
о получении и расходовании денег
и (или) имущества, полученных
от иностранных государств,
международных и (или) иностранных
организаций, иностранцев,
лиц без гражданства"
Пояснение по заполнению формы отчетности
"Сведения о получении и расходовании денег и (или) иного имущества,
полученных от иностранных государств, международных и (или) иностранных
организаций, иностранцев, лиц без гражданства"

1-тарау. Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме (018.00 нысан)
1. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімше) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай деректер:
1) ЖСН (БСН) - " Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 29-бабының 1-тармағының бірінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған субъектілердің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) Жеке тұлғаның тегі, аты әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның немесе құрылымдық бөлімше атауы - көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған субъектінің тегі, аты әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы;
3) мәліметтер табыс етілетін салықтық кезең - субъектінің көздерден алынған ақша және (немесе) жұмсалғаны және (немесе) өзге де мүліктер өткізілген есепті кезең (жарты жылдық, жыл) (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) мәліметтердің түрі көрсетіледі.
Тиісті ұяшық мәліметтерді негізгі немесе қосымшаға жатқызуды ескере отырып белгіленеді.
2. "Ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны және жұмсаған туралы" деген бөлімде:
1) 018.00.001 жолда, Көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы, алған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада Мәліметерге қоса берілетін тізілімнің (бұдан әрі – Алғаны туралы тізілім) "В" және "F" бағандарының қортынды сомасы көрсетіледі;
2) 018.00.002 жолда ақшаны және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсаған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада Мәліметерге қоса берілетін, Көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсағаны туралы тізілімнің (бұдан әрі – Жұмсағаны туралы тізілім) "F" және "К" бағандарының қортынды сомасы көрсетіледі;
3. "Жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың (құрылымдық бөлімшелердің) жауаптылығы" деген бөлімде:
1) "Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда субъектінің немесе басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және мәліметтер берілген күн көрсетіледі;
2) мәлімет берілген күн - мемлекеттік кірістер органына хабарлама берген ағымдағы күн;
3) тұрғылықты/орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Мәліметтерді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, жөні (болған кезде)" деген жолда мәліметтерді қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, жөні (болған кезде) және мәліметтерді қабылдаған күні көрсетіледі;

Глава 1. Пояснение по заполнению сведений (форма 018.00)
1. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указываются следующие данные:
1) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер (бизнес – идентификационный номер) субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 1 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый Кодекс);
2) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица или структурного подразделения – фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
3) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (полугодие, год), в котором субъектом получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано иное имущество от источников (указывается арабскими цифрами);
4) вид сведений.
Соответствующая ячейка отмечается с учетом отнесения сведений к основным либо дополнительным.
2. В разделе "О получении и расходовании денег и (или) иного имущества" указываются следующие данные:
1) в строке 018.00.001 указывается итоговая сумма граф "В" и "F" Реестра о получении денег и (или) иного имущества, полученных от источников (далее – Реестр о получении), прилагаемого к Сведениям, в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения;
2) в строке 018.00.002 указывается итоговая сумма граф "F" и "K" Реестра о расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от источников (далее – Реестр о расходовании), прилагаемого к Сведениям, в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату расходования денег и (или) иного имущества.
3. В разделе "Ответственность физического лица, юридического лица (структурного подразделения)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или руководителя юридического лица (структурного подразделения)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или руководителя субъекта, и указывается дата подачи сведений;
2) дата подачи сведений – текущая дата представления уведомления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту жительства/нахождения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего сведения" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего сведения, и указывается дата приема сведений;

5) мәліметтерді қабылдау күні - Салық кодексінің 29-бабының 1-тармағы бірінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес мәліметтер берілген күн көрсетіледі;
6) мәліметтердің кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органдары берген, мәліметтерді тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы аталған тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларын қағаз тасымалдағышта хабарламаны қабылдаған мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері толтырады.
2-тарау. Алғаны туралы тізілім – 018.01 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
4. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімше) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай деректер:
1) ЖСН (БСН) деген жолда - көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған субъектілердің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) Мәліметтер табыс етілетін салық кезеңі - субъектінің көздерден ақша алған және (немесе) жұмсалған және (немесе) өзге де мүліктер өткізілген есепті кезеңі (жарты жылдық, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
5. "Ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында - субъектілердің көздерден алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы деректер көрсетілетін кесте жолдарының реттік нөмірі;
2) В бағанында - ұлттық валютада алған күнгі валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша іс жүзінде алынған сома көрсетіледі.
В бағанының қорытынды шамасы "Барлығы" деген жол бойынша көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
3) С бағанында – іс жүзінде алынған мүліктің (жылжымалы/ жылжымайтын және (немесе) өзге де мүліктер) атауы;
4) D бағанында – іс жүзінде алынған мүліктердің сәйкестендіру нөмірі (болған кезде);
5) Е бағанында - іс жүзінде алынған мүліктің саны;
6) F бағанында - іс жүзінде алынған мүліктің алған күнгі валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютадағы құны көрсетіледі.
F бағанының қортынды шамасы "Барлығы" деген жол бойынша көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
7) G бағанында – ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған нақты күн;
8) Н бағанында - қызмет түрі:
А - заңдық көмек көрсету, оның ішінде құқықтық ақпарат беру, азаматтардың және ұйымдардың мүддесін қорғау және өкілі болу, сондай-ақ оларға консультация беру;
В - қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамалар жүргізу және зерделеу (коммерциялық мақсатта жүргізілген қоғамдық пікір сауалнамаларын және әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және орналастыру;
С - көрсетілген қызмет коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпараттарды жинау, талдау және тарату;

5) дата приема сведений – дата представления сведений в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 1 статьи 29 Налогового кодекса;
6) входящий номер сведений – регистрационный номер сведений, присваиваемый органом государственных доходов.
Подпункты 4), 5) и 6) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим уведомление на бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы 018.01 – Реестр о получении
4. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указывают следующие данные:
1) ИИН (БИН) – ИИН или БИН субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
2) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (полугодие, год), в котором субъектом получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от источников (указывается арабскими цифрами).
5. В разделе "Информация о получении денег и (или) иного имущества":
1) в графе A – порядковый номер строки таблицы, в которой отражаются данные о получении денег и (или) иного имущества, полученных субъектами от источников;
2) в графе B – фактически полученная сумма денег в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы B указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
3) в графе C – наименование фактически полученного имущества (движимого или недвижимого и (или) иного);
4) в графе D – идентификационный номер (при его наличии) фактически полученного имущества;
5) в графе E – количество фактически полученного имущества;
6) в графе F – стоимость фактически полученного имущества в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
7) в графе G – фактическая дата получения денег и (или) иного имущества;
8) в графе H – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;

9) І бағанада - ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің коды:
1 - шет мемлекет;
2 - халықаралық және шетелдік ұйымдар;
3 - шетелдіктер;
4 - азаматтығы жоқ тұлғалар;
10) J бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген резиденттік елдердегі дереккөздердің атауы көрсетіледі;
11) K бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген дереккөздердің елінің атауы көрсетіледі;
12) L бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген субьектінің резиденттік елдегі тіркеу нөмірі. Азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі көрсетіледі;
13) M бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы құжаттың күні (құжат болған жағдайда);
14) N бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы құжаттың нөмірі (құжат болған жағдайда);
15) O бағанында - төлем түрі (қолма-қол ақша алған жағдайда - 1, қолма-қол ақшасыз - 2);
16) P бағанында - банктің атауы көрсетіледі.
3-тарау. Жұмсағаны туралы тізілім – 018.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
6. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімше) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай деректер:
1) ЖСН (БСН) деген жолда - көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған субъектілердің ЖСН немесе БСН;
2) Мәліметтер табыс етілетін салықтық кезең - көздерден жұмсалған ақша және (немесе) мүліктер өткізілген есепті кезең (жарты жылдық, жыл) (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) А бағанында - субъектілердің көздерден алған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсағаны туралы ақпарат көрсетілетін кесте жолдарының реттік нөмірі;
4) В бағанында – көздерден ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған субъектілердің ЖСН немесе БСН;
5) С бағанында - көздерден ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған субъектілердің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы;
6) D бағанында - ақшаны жұмсау немесе өзге де мүлікті өткізу күні;
7) Е бағанында - ақшаны жұмсау немесе өзге де мүлікті өткізу құжатының нөмірі;
8) F бағанында – ақшаны жұмсаған күнгі валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютадағы жұмсалған ақшаның сомасы көрсетіледі.
F бағанының қортынды шамасы "Барлығы" деген жол бойынша көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады;
9) G бағанында - төлем түрі (ақшаны қолма-қол алған жағдайда - 1, қолма-қол ақшасыз - 2);
10) Н бағанында - өткізілген мүліктің атауы, мұнда іс жүзінде алынған жылжымалы/жылжымайтын мүлік және (немесе) өзге де мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі;
11) І бағанында - сәйкестендіру нөмірі (болған кезде);

9) в графе I – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
10) в графе J – указывается наименование источника, передавшего деньги и (или) иное имущество, в стране резидентства;
11) в графе K – наименование страны источника, передавшего деньги и (или) иное имущество;
12) в графе L – регистрационный номер источника, передавшего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства. По лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
13) в графе M – дата документа о получении денег и (или) иного имущества (при наличии документа);
14) в графе N – номер документа о получении денег и (или) иного имущества (при наличии документа);
15) в графе O – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
16) в графе P – наименование банка.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 018.02 – Реестр о расходовании
6. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указывают следующие данные:
1) ИИН (БИН) – ИИН или БИН субъекта, получившего и расходовавшего деньги и (или) иное имущество от источников;
2) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (полугодие, год), в котором израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от источников (указывается арабскими цифрами);
3) в графе A – порядковый номер строки таблицы, в которой отражаются данные о расходовании полученных денег и (или) иного имущества субъектами от источников;
4) в графе B – ИИН или БИН субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
5) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
6) в графе D – дата расходования денег или реализации иного имущества;
7) в графе E – номер документа расходования денег или реализации иного имущества;
8) в графе F – сумма израсходованных денег в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату расходования денег.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе G – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
10) в графе H – наименование реализованного имущества, где указываются сведения о фактически полученном движимом/недвижимом имуществе и (или) ином имуществе;
11) в графе I – идентификационный номер (при его наличии);

12) J бағанында - өткізілген мүліктің саны;
13) К бағанында – мүлікті сату күні валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютадағы өткізілген мүліктің құны көрсетіледі.
К бағанының қортынды шамасы "Барлығы" деген жол бойынша көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу арқылы айқындалады.
Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және
(немесе) өзге де мүлікті алғаны
және жұмсағаны туралы
мәліметтерді мемлекеттік
кірістер органына ұсыну
қағидалары, мерзіміне және
нысанына 2-қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органдары мәліметтерді қабылданғаны немесе қабылдамауы туралы растау
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Салық төлеушінің атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_________________________________________________________________
Мәлімет нұсқа нысанының коды
Мәлімет нысанының түрі___________________________________________
Мәлімет нысанының атауы_________________________________________
Салық кезеңі
Қабылдау тәсілі____________________________________________________
Алушы - мемлекеттік кірістер органының коды_________________________
Мәлімет құжатының кіріс (тіркеу) нөмірі: _____________________________
Мәліметтерді өңдеу
Жүйе
Мәртебесі
Күні/уақыты
Мәліметтерді қабылдау кезіндегі қателіктер:
Қолданбалы сервердің қолтаңбасы

12) в графе J – количество реализованного имущества;
13) в графе K – стоимость реализованного имущества в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату реализации имущества.
Итоговая величина графы K указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
Приложение 2
к Правилам, срокам и форме
представления в орган
государственных доходов
сведений о получении и
расходовании денег и (или)
иного имущества,
полученных от иностранных
государств, международных
и иностранных организаций,
иностранцев, лиц без
гражданства
форма
Подтверждение о принятии или непринятии сведений
органом государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный номер
(ИИН/БИН)
Наименование налогоплательщика/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
Код формы сведений версия
Вид формы сведений _____________________________________________
Наименование формы сведений ___________________________________
Налоговый период
Способ приема __________________________________________________
Код органа государственных доходов - получателя____________________
Входящий (регистрационный) номер документа сведений: ____________
Обработка сведений
Система
Статус
Дата/Время
Ошибки при приеме сведений:
Подпись прикладного сервера