Мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізіп отырған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асырған тұлғаларға, көрсетілген тұлғалардан осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сұрау салулар, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16480 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 140-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізіп отырған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асырған тұлғаларға, көрсетілген тұлғалардан осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сұрау салулар, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 ақпандағы
№ 198 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізіп отырған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асырған тұлғаларға, көрсетілген тұлғалардан осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сұрау салулар, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 198. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16480. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 586
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.10. 025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 7 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 198
Правила направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам
Глава 1. Общие положения

1. Осы Мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізіп отырған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асырған тұлғаларға, көрсетілген тұлғалардан осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сұрау салулар, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес әзірленді және салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асыратын, осындай операциялар туралы аталған тұлғалардан қосымша ақпарат алу, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну мақсатында оларға қатысты мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізетін тұлғаларға сұрау салулар жіберудің тәртібін айқындайды.
2. "Пирамида" талдамалық есебі салық төлеуші (салық агенті) ұсынған қосылған құн салығы бойынша салықтық есептілікті және ақпараттық жүйелерінің мәліметтерін зерделеу және талдау негізінде мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асыратын бақылаудың нәтижелері болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізіп отырған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асырған тұлғаларға, көрсетілген тұлғалардан осындай операциялар туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сұрау салулар, сондай-ақ осындай сұрау салулар бойынша тұлғалардың мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну тәртібі
3. Мемлекеттік кірістер органдары салықтық тексеру барысында салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асыратын, "Пирамида" талдамалық есебі бойынша анықталған алшақтықтар жөнінде аталған тұлғалардан қосымша ақпарат алу мақсатында оларға қатысты мемлекеттік кірістер органы кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізетін тұлғаларға сұрау салулар жібереді.
4. Сұрау салулар мынадай:
электр және (немесе) жылу энергиясын, суды, газды, байланыс қызметтерiн (егер тізбеленгендер тауар болып табылмайтын жағдайда) жеткізуді жүзеге асыратын;
салық мониторингіне жататын;
Салық кодексінің 91-бабында айқындалған тәртіппен әрекетсіз деп танылған;
соттың заңды күшіне енген үкiмi немесе қаулысы негізінде жалған кәсіпорындар деп танылған;
заңды күшіне енген сот шешімі негізінде тіркелуі (қайта тіркелуі) жарамсыз деп танылған;
Қазақстан Республикасы қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын және қызметтерін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын жұмыстарды (қызметтерді) орындаған бейрезиденттер;

1. Настоящие Правила направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам (далее – Правила) определяют порядок направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам.
2. Аналитическим отчетом "Пирамида" являются результаты контроля, осуществляемого органами государственных доходов на основе изучения и анализа представленной налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость и (или) сведений информационных систем.
Глава 2. Порядок направления запросов лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации о таких операциях, а также предоставления лицами сведений и (или) документов по таким запросам
3. Органы государственных доходов в ходе налоговой проверки направляют запросы лицам, осуществлявшим операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации по установленным расхождениям по аналитическому отчету "Пирамида".
4. Запросы не направляются в отношении следующих налогоплательщиков (налоговых агентов):
осуществляющих поставку электрической и (или) тепловой энергии, воды, газа, услуг связи (в случае, если перечисленное не является товаром);
подлежащих налоговому мониторингу;
признанных бездействующими в порядке, определенном статьей 91 Налогового кодекса;
признанных лжепредприятиями на основании вступившего в законную силу приговора или постановления суда;
регистрация (перерегистрация) которых признана недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда;
нерезидентов, выполнявших работы (услуги), не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющих деятельность через филиал, представительство;

Салық кодексінің 314-бабының 1-тармағында белгіленген салық кезеңінде, оның ішінде көрсетілген салық кезеңінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізудің жалпы сомасы мемлекеттік кірістер органы оларға қатысты кешенді немесе тақырыптық тексеру жүргізетін салық төлеушімен (салық агентімен) азаматтық-құқықтық мәміле (мәмілелер) бойынша 50 000 000 теңгеден асып кеткен жағдайда салық төлеушілерге (салық агенттеріне) қатысты жіберілмейді.
5. Мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы салық төлеушіге (салық агентіне) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі, онда сұрау салу жіберу себептері, операциялар қандай жеткізушімен немесе сатып алушымен жүргізілгені, осындай операцияларды растау қажет болатын кезең, сондай-ақ олардың шеңберінде осындай сұрау салу жіберіліп отырған кешенді немесе тақырыптық тексеру барысында туындайтын өзге де мәліметтер, сондай-ақ осындай сұрау салу бойынша мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қажет құжаттардың көшірмелері көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы салық төлеушіге (салық агентіне) келуі тәртібінде не хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы табыс етіледі.
6. Мемлекеттік кірістер органының сұрау салуында көрсетілген мәліметтерді және (немесе) құжаттарды салық төлеуші (салық агенті) сұрау салуды жіберген мемлекеттік кірістер органына осындай сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, ілеспе хатпен өзінің апарып беру тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы беруі тиіс.
Мемлекеттік кірістер органы
кешенді немесе тақырыптық
тексеру жүргізіп отырған салық
төлеушімен (салық агентімен)
операцияларды жүзеге асырған
тұлғаларға, көрсетілген
тұлғалардан осындай
операциялар туралы қосымша
ақпарат алу мақсатында сұрау
салулар, сондай-ақ осындай
сұрау салулар бойынша
тұлғалардың мәліметтерді және
(немесе) құжаттарды ұсыну
қағидаларына қосымша
нысан
20__ жылдан бастап 20___ жылға дейінгі кезең үшін мәліметтерді ұсынуға мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы _______________________________
ЖСН /БСН _______________________________________________________________
Сұрау салуды жіберу себептері___________________________________________
________________________________________________________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, ЖСН-і, БСН-і
________________________________________________________________________
_______________________________________________________ салық төлеушінің
(салық агентінің) атауы, ЖСН-і, БСН-і
контрагент бойынша мынадай мәліметтерді ұсыну қажет:

в случае если общая сумма реализации товаров, работ, услуг которых за налоговый период, установленной пунктом 1 статьи 314 Налогового кодекса, превышает 50 000 000 тенге по гражданско-правовой (правовым) сделке (сделкам) с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого органом государственных доходов проводится комплексная или тематическая проверка, в том числе за указанный налоговый период.
5. Запрос органа государственных доходов направляется налогоплательщику (налоговому агенту) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, в котором указываются причины направления запроса, с каким поставщиком или покупателем произведены операции, период, по которому необходимо подтвердить такие операции, а также иные сведения, возникающие в ходе комплексной или тематической проверки, в рамках которых направлен такой запрос, а также копии документов, которые необходимо представить в органы государственных доходов по такому запросу.
При этом запрос органа государственных доходов вручается налогоплательщику (налоговому агенту) в явочном порядке либо по почте заказным письмом с уведомлением.
6. Сведения и (или) документы, указанные в запросе органа государственных доходов, подлежат предоставлению налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган государственных доходов, направивший запрос в течение десяти рабочих дней со дня получения такого запроса, сопроводительным письмом в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением.
Приложение
к Правилам направления
запросов лицам,
осуществлявшим операции с
налогоплательщиком
(налоговым агентом), в
отношении которого органом
государственных доходов
проводится комплексная или
тематическая проверка, с целью
получения от указанных лиц
дополнительной информации о
таких операциях, а также
предоставления лицами
сведений и (или) документов по
таким запросам
форма
Запрос органа государственных доходов на предоставление
сведений за период с 20__ года по 20___ года
Наименование налогоплательщика (налогового агента)_______________________________
ИИН /БИН ___________________________________________________________________
Причины направления запроса_________________________________________________
________________________________________________________________________________
Согласно Кодексу Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) _______________________________
наименование налогоплательщика (налогового агента), ИИН, БИН
необходимо предоставить по контрагенту ___________________________________________
(наименование налогоплательщика (налогового агента), ИИН, БИН
следующие сведения:

1. Тиеп-жөнелтілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша мәліметтер:
Контрагенттің (жеткізушінің , сатып алушының ) атауы
Контрагенттің (жеткізушінің, сатып алушының) ЖСН/БСН-і
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
Шот - фактураның күні
Шот-фактураның нөмірі
Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Құны
Жалпы сомасы
ҚҚС сомасы
Бухгалтерлік есепте көрсетілген
(Иә/Жоқ)
Салық есептілігінде көрсетілген
(Иә/Жоқ)
ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген (кезең)
Барлық жалпы сомасы: _________________________ теңге.
Барлық ҚҚС сомасы: ______________________ теңге.
2. Тиеп-жөнелтілген тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы мәліметтер:
Төлем құжатының түрі
Төлем құжатының күні
Төлем құжатының нөмірі
Сома сы
Ескертпе
Барлық сомасы:
3. Қосымша мәліметтер (өзара талаптарды өтеу, тауар алмасу және өзге де ақшасыз операциялар, бартер, өтеусіз беру және басқа) :
Операция атауы
Мазмұны
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі мен күні
Операция сомасы
Бухгалтерлік есепте көрсетілген
(Иә/Жоқ)
Салық есептілігінде көрсетілген
(Иә/Жоқ)
ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген (кезең)
4. Алушы мен жеткізушінің арасындағы берешек (кредиторлық және дебиторлық):
Салық кезеңінің басында: 20__ жылғы "___"__________, _________ (теңге) тең.
Салық кезеңінің аяғында: 20__ жылғы "___"__________, _________ (теңге) тең.
5. ________________________________________________________________________
сұрау салу бойынша ұсынылуы қажет құжаттардың көшірмелері.
Мемлекеттік кірістер органдарының заңды талаптарын орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 288-бабына сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады. Салық кодексінің 187-бабына сәйкес салық төлеуші немесе оның уәкілетті өкілі мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (орынбасары)
_____________________________________
(Т.А.Ә.(ол болған кезде), қолы, мөрі)
Ескертпе:
Салық төлеуші (салық агенті) сұрау салудың 1-4-тармақтары бойынша осындай қаржы-шаруашылық операциялары болған жағдайда мәліметтерді толтырады.
Аббревиатураларды таратып жазу:
ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру немесе бизнес- сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.

1. Сведения по отгруженным товарам, выполненным работам, оказанным услугам:
Наименование контрагента (поставщика, покупателя)
ИИН/БИН контрагента (поставщика, покупателя)
Номер договора
Дата договора
Дата счет-фактуры
Номер счет-фактуры
Наименование товара (работ, услуг)
Единица измерения
Количество
Стоимость
Общая сумма
Сумма НДС
Отражено в бухгалтерском учете (Да/Нет)
Отражено в налоговой отчетности (Да/Нет)
Отражено в декларации по НДС (период)
Всего, общая сумма: _______ тенге.
Всего, сумма НДС: ____________ тенге.
2. Сведения об оплате за отгруженные товары, выполненным работы, оказанным
услуги:
Вид платежного документа
Дата платежного документа
Номер платежного документа
Сумма
Примечание
Всего, сумма:
3. Дополнительные сведения (погашение взаимных требований, товарообменные и
иные безденежные операции, бартер, безвозмездная передача и другое):
Наименование операции
Содержание
Наименование документа
Номер и дата документа
Сумма операции
Отражено в бухгалтерском учете (Да/Нет)
Отражено в налоговой отчетности (Да/Нет)
Отражено в декларации по НДС (период)
4. Задолженность между получателем и поставщиком (кредиторская и дебиторская):
На начало налогового периода: "___"________ 20__ года, равна: _________ (тенге).
На конец налогового периода: "___"________ 20__ года, равна: _________ (тенге).
5. Копии документов, которые необходимо предоставить по
запросу___________________________________________________________
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов
применяются меры административного взыскания в соответствии со статьей 288 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях. В соответствии со статьей 187
Налогового кодекса налогоплательщик или его уполномоченный представитель имеют право
обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов государственных доходов
вышестоящему органу государственных доходов или в суд, в порядке, предусмотренном
законами Республики Казахстан.
Руководитель (заместитель) органа государственных доходов
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись, печать)
Примечание:
По пунктам 1 – 4 запроса, сведения заполняются налогоплательщиком (налоговым
агентом), в случае наличия таких финансово-хозяйственных операций.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный или бизнес-идентификационный
номер налогоплательщика;
НДС – налог на добавленную стоимость.