Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 наурызда № 16460 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 23-бабының 3-тармағына, сондай-ақ 2017 жылғы 13 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартының 360-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.04.2026 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидаларын және мерзімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 473 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14284 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2018 года № 16460.
В соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", а также с пунктом 3 статьи 360 Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированный Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 473 "Об утверждении Правил и сроков опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14284, опубликованный 14 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 182 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Кеден органдары Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.04.2026 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты тұлға – функционалдық міндеттеріне сәйкес Қазақстан Республикасының сыртқы сауда статистикасын қалыптастыруға және жариялауға жауапты тұлға;
2) техникалық қолдау қызметінің операторы – цифрлық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген тұлға;
3) цифрлық жүйе – қызмет көрсететін персоналдың цифрлық технологияларының және статистикалық деректер базасын және Қазақстан Республикасы сыртқы сауда статистикасының қорытынды көрсеткіштерін қалыптастыру үшін арналған құжаттамалардың жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 17.04.2026 № 253 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу тәртібі
3. Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының деректері (бұдан әрі – Сыртқы сауда статистикасы) статистикалық ақпаратты пайдаланушылар үшін жарияланады.
4. Сыртқы сауда статистикасын жариялау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет): kgd.gov.kz ресми интернет-ресурсында жүргізіледі.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 182
Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 1– в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное лицо – лицо в соответствии с функциональными обязанностями, ответственное за формирование и опубликование статистики внешней торговли Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) оператор службы технической поддержки – лицо, на которое возложено обеспечение функционирования информационной системы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие с 12.07.2026).
3) информационная система – совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и документации, предназначенная для формирования статистической базы данных и выходных показателей статистики внешней торговли Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза
3. Данные таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее – Статистика внешней торговли) публикуются для пользователей статистической информации.
4. Публикация статистики внешней торговли производится на официальном интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее − Комитет): kgd.gov.kz.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сыртқы сауда статистикасын Комитеттің жауапты тұлғасы жариялайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тауарлармен сыртқы сауда статистикасын жүргізу үшін ақпарат көздері "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарларымен өзара сауда статистикасын жүргізу әдістемесін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарларының сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу әдістемесін бекіту туралы" 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 210 Евразиялық экономикалық комиссияның шешіміне сәйкес тауарларға арналған декларацияларда және өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтер, сондай-ақ аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының өзге де мәліметтері пайдаланылады.
Осы тармақтың шеңберінде өзге мәліметтер деп өз қызметін орындау барысында аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері түсініледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Цифрлық жүйе мынадай:
1) деректерді жүктеу;
2) сыртқы сауда кедендік статистикасының деректерін талдау;
3) Комитеттің: kgd.gov.kz ресми интернет-ресурсында есептерді жариялау кіші жүйелерінен тұрады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 17.04.2026 № 253 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрықтарымен.
8. Комитеттің техникалық қолдау қызметінің операторы процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып цифрлық жүйеге деректерді жүктеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.04.2026 № 253 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.
9. Деректерді жаңарту процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып, автоматты режимде орындалады.
10. Сыртқы сауда статистикасын қалыптастыруды Комитет жүзеге асырады:

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Статистика внешней торговли публикуется ответственными лицами Комитета.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Источниками информации для ведения статистики внешней торговли товарами согласно решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 года № 210 "Об утверждении Методологии ведения статистики взаимной торговли товарами государств-членов Евразийского экономического союза и Методологии ведения таможенной статистики внешней торговли товарами государств-членов Евразийского экономического союза" используются сведения, содержащиеся в декларациях на товары и иных документах, а также иные сведения территориальных органов государственных доходов.
В рамках настоящего пункта под иными сведениями понимаются сведения территориальных органов государственных доходов в ходе выполнения своей деятельности.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 7 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие с 12.07.2026)).
7. Информационная система включает в себя следующие подсистемы:
1) загрузки данных;
2) анализа данных таможенной статистики внешней торговли;
3) публикации отчетов на официальном интернет-ресурсе Комитета: kgd.gov.kz.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Оператор службы технической поддержки Комитета осуществляет загрузку данных в информационную систему с использованием инструмента цепочки процессов.
9. Обновление данных выполняется в автоматизированном режиме с использованием инструмента цепочки процессов.
10. Формирование статистики внешней торговли осуществляется Комитетом:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 17.04.2026 № 253 (вводится в действие с 12.07.2026).