Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының нышанының сипаттамасы мен пайдаланылу қағидаларын, Танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолданылу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 ақпанда № 16452 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 22 шiлдедегi № 494 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 22.07.2026 № 494 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 18-бабының 4-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының нышанының сипаттамасы мен пайдаланылу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолданылу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 184 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының нышанының сипаттамасы мен пайдаланылу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении описания и Правил использования символа, описания и Правил применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2018 года № 16452. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 22.07.2026 № 494 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 22.07.2026 № 494 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 18 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и пунктом 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) описание и Правила использования символа органов государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание и Правила применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 184
Описание и Правила использования символа органов государственных доходов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының нышанының сипаттамасы мен пайдаланылу қағидалары (бұдан әрі – Сипаттама мен Қағидасы) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 18-бабының 4-тармағына іске асыруға әзірленді және Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының нышанының сипаттамасы мен пайдаланылу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Нышанның сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының нышаны алтын реңдегі көп қырлы жұлдызды білдіреді.
3. Көп қырлы жұлдыздың ішінде қою көк түсті жартылай шеңбер орналасқан, шеңбер ішінде алтын түсті жазу орналасқан: төменінде – "Мемлекеттік кірістер комитеті".
4. Шеңбер ішінде мәңгілік биіктікті, ұшудың еркіндігін және жоғарыға бағытталған қозғалысты білдіретін, ұшқан құс түріндегі ұлттық өрнек орналасқан.
5. "Шаңырақ" – логотиптің ортасы болып табылады, со арқылы халықтың бірлігін және ұлттық құндылықтарды білдіреді.
Сонымен қатар, "Бәйтерек" халықтың даналығын, бекемділігін және жетістігін білдіретін нышандарының бірі ретінде айқындауға болады.
6. Нышанның графикалық бейнесі осы Сипаттама мен Қағидаға қосымшасында берілген.
3-тарау. Нышанды пайдалану тәртібі
7. Нышанды Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары қолданады және баспа және өзге де ақпараттық және білім беру өнімдерінің, сондай-ақ құжаттардың және Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының өзге түрлерінде пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кірістер органдары
нышанының сипаттамасы мен
пайдалану қағидаларына қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдары нышанының
графикалық бейнесі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 184 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен
танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолданылыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолданылу қағидалары (бұдан әрі – Сипаттама мен Қағидасы) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабының 4-тармағын іске асыруға әзірленді және танымдық ту мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолданылу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгінің сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы - жоғары бөлігі көгілдір түсті, төменгі бөлігі жасыл түсті кездеме.
Көгілдір түс Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын білдіреді, жасыл түс – мемлекеттік шекаралардың жалпыға бірдей қабылданған халықаралық белгісі.

1. Настоящие описание и Правила использования символа органов государственных доходов Республики Казахстан (далее - Описание и Правила) разработаны в реализацию пункта 4 статьи 18 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют описание символа органов государственных доходов Республики Казахстан и порядок его использования.
Глава 2. Описание символа
2. Символ органов государственных доходов представляет собой изображение многоугольной звезды золотого окраса.
3. Внутри многоугольной звезды расположен полукруг темно– синего цвета, внутри круга снизу расположена надпись золотистого цвета "Мемлекеттік кірістер комитеті".
4. Внутри круга расположен национальный узор в виде взлетающей птицы, который символизирует бесконечную высоту, свободу полета и направленное движение вверх.
5. "Шанырақ" – является центром логотипа, тем самым подчеркивает единство народа и национальные ценности.
Наряду с этим, обозначает "Бәйтерек" – один из символов, олицетворяющих мудрость, твердость и самодостаточность народа.
6. Графическое выражение символа дано в приложении к настоящим Описанию и Правилам.
Глава 3. Порядок использования символа
7. Символ применяется органами государственных доходов Республики Казахстан и используется на всех видах печатной и иной информационной и образовательной продукции, а также иных видах документов и транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов Республики Казахстан.
Приложение
к Описанию и Правилам
использования символа
органов государственных
доходов Республики Казахстан
Графическое изображение символа органов государственных доходов Республики Казахстан
Приложение 2
к приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 184
Описание и Правила применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие описание и Правила применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов Республики Казахстан (далее – Описание и Правила) разработаны в реализацию пункта 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют описание структуры опознавательного флага и опознавательного знака, а также порядок их применения.
Глава 2. Описание опознавательного флага и опознавательного знака
2. Опознавательный флаг органов государственных доходов представляет собой полотнище, верхняя часть которого голубого цвета, нижняя часть– зеленого.
Голубой цвет олицетворяет Государственный флаг Республики Казахстан, зеленый цвет – общепринятый международный знак государственных границ.

Көгілдір және жасыл түстердің арақатынасы 50:50 теңдігін құрайды.
Ортасында біздің планетаны білдіретін сегіз қырлы алтын жұлдызы бар, онда алтындалған жіңішке жиекті алтын шаңырақ орналасқан.
Жұлдыздың ішінде алтын реңде жоғарғы жағында көгілдір түсті әріптермен "Кеден" және төменгі жағында "Customs" деп жазылған.
Ту енінің оның ұзындығына қатынасы – 1:1,5.
3. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы және оның бейнесі мөлшерлеріне қарамастан, осы Сипаттама мен Қағидаға 1-қосымшада келтірілген оның түрлі – түсті және схемалық бейнелеріне дәлме-дәл сәйкес келеді.
4. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық белгісі ішінде көгілдір реңдегі алтын шаңырақ бейнеленген сегіз қырлы алтын жұлдыз.
Шаңырақтың үстінде алтын реңдегі жұлдыздың ішінде көгілдір түсті әріптермен "Кеден" деп және шаңырақтың астында "Customs" деп жазылған.
5. Танымдық белгінің схемалық бейнесі осы Сипаттама мен Қағидаға 2-қосымшада келтірілген.
3-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгіні қолдану тәртібі
6. Танымдық ту мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі өзен, теңіз кемелерінде және мемлекеттік кірістер органдарының мекемелерінде қолданылады.
7. Танымдық белгі:
кеден ісі саласындағы қызметті орындау шеңберінде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының барлық түрлеріне қолданылады және екі жағынан симметриялы орналастырылады;
кеден ісі саласындағы функцияларды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімінде қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының аға басшы құрамының нысанды киімінде орналасқан танымдық белгінің мөлшері 2,5:2,5 құрайды. Танымдық белгіні бейнелеу кезінде оның енінің ұзындығына сәйкестігі – 1:1.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кірістер
органдарының танымдық туы
мен танымдық белгісінің
сипаттамасы мен
қолданылу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туының
графикалық бейнесі
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кірістер органдарының
танымдық туы мен танымдық
белгісінің сипаттамасы мен
қолданылу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық
белгісінің графикалық бейнесі

Соотношение голубого и зеленого цветов составляет пропорцию 50:50.
В центре находится золотая восьмигранная звезда, олицетворяющая нашу планету, в ней золотой шанырак с тонкой золотистой каймой.
Внутри звезды, сверху на золотом фоне надпись "Кеден" и снизу – "Customs" голубым шрифтом.
Отношение ширины флага к его длине – 1:1,5.
3. Опознавательный флаг органов государственных доходов и его изображение, независимо от их размеров, в точности соответствует его цветному и схематическому изображениям, приведенным в приложении 1 к настоящим Описанию и Правилам.
4. Опознавательный знак органов государственных доходов представляет собой восьмигранную золотую звезду, внутри которой изображен золотой шанырак на голубом фоне.
Внутри звезды на золотом фоне над шаныраком– надпись голубым шрифтом "Кеден" и под шаныраком– "Customs".
5. Схематическое изображение опознавательного знака приведено в приложении 2 к настоящим Описанию и Правилам.
Глава 3. Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака
6. Опознавательный флаг применяется на речных, морских судах, находящихся в распоряжении органов государственных доходов, и в учреждениях органов государственных доходов.
7. Опознавательный знак применяется:
на всех видах транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов Республики Казахстан, используемых в рамках исполнения функции в сфере таможенного дела, и размещается симметрично с обеих сторон;
на форменной одежде, должностных лиц осуществляющих функции в сфере таможенного дела.
Размеры опознавательного знака, расположенные на форменной одежде старшего начальствующего состава должностных лиц органов государственных доходов, составляют 2,5:2,5. При изображении опознавательного знака соответствие ширины к его длине – 1:1.
Приложение 1
к Описанию и Правилам
применения опознавательного
флага и опозновательного знака
органов государственных
доходов Республики Казахстан
Графическое изображение опознавательного флага органов государственных доходов Республики Казахстан
Приложение 2
к Описанию и Правилам
применения опознавательного
флага и опозновательного
знака органов государственных
доходов Республики Казахстан
Графическое изображение опознавательного знака органов государственных доходов Республики Казахстан