Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерін жиһазбен, керек-жарақпен, қағазбен, мүкәммалмен, жабдықпен, спорттық және шаруашылық мүлікпен жабықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 15 қаңтардағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 ақпанда № 16306 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерін жиһазбен, керек-жарақпен, қағазбен, мүкәммалмен, жабдықпен, спорттық және шаруашылық мүлікпен жабықтаудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті (Қ.Ә. Сұлтанбаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жаряланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаментіне (Қ.Ә. Сұлтанбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов

Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью, снаряжением, бумагой, инвентарем, оборудованием, спортивным и хозяйственным имуществом подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 января 2018 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2018 года № 16306. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 572.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения мебелью, снаряжением, бумагой, инвентарем, оборудованием, спортивным и хозяйственным имуществом подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Султанбаев К.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б. и Департамент тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Султанбаев К.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов

401.
Өрт сөндіргіш
дана
6 жыл 6 ай
1
әрбір қызметкерге
27-бөлім.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, ПД, ҚАЖД, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың мемлекеттік нышандарына арналған экспозиция үшін бөлінген Бас әкімшілік ғимарат пен үй-жай (дәліздер немесе холлдар), көліктегі ПД және ішкі істер органдарының басқа да ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері
402.
Тутұғыры бар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы
дана
10 жыл
1
ғимаратқа және үй- жайға

401.
Огнетушитель
штук
10 лет
1
на каждого сотрудника
Раздел 27.
Главное административное здание и помещение (коридоры или холлы) отведенные для экспозиции, посвященной государственной символике Республики Казахстан Министерства внутренних дел, ДП, ДУИС, областей, городов республиканского значения, ДП на транспорте и других подведомственных государственных учреждений органов внутренних дел
402.
Государственный флаг Республики Казахстан с флагштоком
штук
10 лет
1
на здание и помещение

1049.
Шаңғы таяқшаларының сақинасы
жұп
1 жыл
20 данаға 1
1050.
Шаңғы майы
грамм
1 жыл
100 грамм әрбiр жұп шаңғыға
*Ескертпе:
500-ден астам адамы бар Қазақстан Республикасы IІМ-нің оқу орталықтарына. Спорттық мүлік норма бойынша осы санға көзделген әрбiр 150 адамға босатылады;
спорттық киімдер және спорттық аяқ киімдер ІІО құрама командасына бастықтардың тиісті бұйрықтарымен жарияланатын жиындар мен жарыстар өткiзу кезеңiне берiледi;
күрес кiлемдерi (татамилар) күрес жаттығуларына арналған спорт залдары болған кезде босатылады;
көп қатпарлы шаңғыларға шаңғы таяқшалары мен бекiткiштерi 6 жылға берiледi.
7-кесте. Ішкі істер органдарының бөлiністерiне және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң білім беру ұйымдарына арналған
Р/с №
Мүлік атауы
Өлшем бiрлiгi
Бұйымдар саны
Пайдалану мерзiмi
Аталған бұйымдарды беру кезiнде қолданатын қолдану саласы*
1
2
3
4
5
6

1049.
Кольца к лыжным палкам
пара
1 год
1 на 20 штук
1050.
Мазь лыжная
грамм
1 год
100 граммов на каждую пару лыж
Примечание:
учебным центрам МВД РК численностью свыше 500 человек, спортивное имущество отпускается дополнительно на каждые 150 человек по норме, предусмотренной на эту численность;
спортивные костюмы и спортивная обувь выдаются сборным командам ОВД только на период проведения сборов и соревнований, объявляемых соответствующими приказами начальников;
ковры борцовские (татами) отпускаются при наличии спортивных залов для занятий борьбой;
палки лыжные и крепления к лыжам многослойным выдаются на 6 лет.
Таблица 7. Для подразделений органов внутренних дел и организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
№ п/п Наименование имущества Единица измерения Количество предметов Срок эксплуатации Область применения, применяемого при отпуске данного предмета*
1 2 3 4 5 6

1264.
Қолға арналған антисептик
литр
25
бір айға
1265.
Щетка және қалақша
жинақ
1
тоқсанға
1266.
Сабы бар швабра
жинақ
1
тоқсанға
1267.
Тазалауға арналған шүберектер
дана
1
бір айға
Ескертпе:
Жұмыстардың барлық түрлеріне және техникалық құралдардың күнделікті жұмысына арналған шығыс материалдары (жабдық, аппараттар және арнайы шығыс материалдарын пайдаланатын өзге де материалдар) үздіксіз жұмысты қамтамасыз ету үшін қажетті мөлшерде беріледі.
1. Тиесілік табельді Қазақстан Республикасы IІМ бөліністерінің, білім беру ұйымдарының бастықтары бекiтедi.
2. Стационарлық кiр жуатын орындары бар білім беру ұйымдарына босатылады.
3. Әр курсқа екі данадан босатылады.
4. Білім беру ұйымдарының әрбір курсанттарына бiр данадан босатылады (басшы құрамды даярлау мектептерi мен оқу пункттерiн қоспағанда).
5. Тiгiншi және етiкшi аспаптары штаттағы тiгiншiлер мен етiкшiлер санына байланысты босатылады. Тiгiншiлер мен етiкшiлер штаты көзделмеген бөлiністерге тiгiн және етiкшi аспаптары бөлiніске бiр жиынтықтан босатылады, жөндеу жұмыстарын штаттан тыс мамандар жүзеге асырады.

1264.
Антисептик для рук
литр
25
на месяц
1265.
Щетка и совок
комплект
1
на квартал
1266.
Швабра с насадкой
комплект
1
на квартал
1267.
Тряпка для уборки
штук
1
на месяц
Примечание:
Расходные материалы для всех видов работ и для повседневной работы технических средств (оборудование, аппараты и прочие использующие специальные расходные материалы) отпускаются в количестве, необходимом для обеспечения бесперебойного производства.
1. Табели положенности утверждаются начальниками подразделений, организаций образований МВД РК.
2. Отпускаются организациям образования, имеющим стационарные прачечные.
3. Отпускается по 2 штуки на курс.
4. Отпускается по одной штуке на каждого курсанта организаций образования (за исключением школ подготовки начальствующего состава и учебных пунктов).
5. Портновский и сапожный инструмент отпускается по количеству штатных портных и сапожников. Подразделениям, в которых портные и сапожники штатами не предусмотрены, ремонт осуществляется внештатными специалистами, портновский и сапожный инструмент отпускается по одному комплекту на подразделение.

3. Жергiлiктi жағдайға байланысты әрбір штаттық жүк таситын аттарға шананың бiр түрi бiр қос атты шана 2 атқа немесе бiрыңғай шаналар әрбiр атқа, тек қар қалыңдығы тұрақты аудандарға бөлiнедi.
4. Штаттық құрамның әрбір жүк таситын аттарына бiр дана босатылады.
5. Бiр атты арбалар саны бойынша босатылады.
6. Қос атты арбалар саны бойынша босатылады.
7. Офицерлерге, аға және орта басшы құрамға бекiтiлген штаттық салт мiнетiн аттар саны бойынша босатылады.
8. Сержанттарға, кiшi басшы және қатардағы құрамға бекiтiлген штаттық салт мiнетiн аттар саны бойынша босатылады.
9. Штаттық құрамдағы салт мiнетiн аттар мен жүк таситын аттардың әрбіреуіне аттарды күту бұйымдары бiр данадан босатылады.
10. Штаттық дөңгелекті арбалар саны бойынша босатылады.
11. азақстан Республикасы IIМ, ПД, ҚАЖД, ҚАЖб-ның жабдықтау бөлiмiне (бөлiмшесiне), шаруашылық бөлiмiне (басқармасына) 2 данадан, әрбiр ЕТМ бөлiмшелерiне, штаттық жүк автомобильдерiнiң 1/4-не Қазақстан Республикасы IІМ білім беру ұйымдарына, штаттық жүк автомобильдерiнiң әрқайсысына, Қазақстан Республикасы IІМ әскери қоймаларына 1 данадан босатылады.
12. Штаттық құрамдағы әрбiр атқа таға бұйымдары босатылады.
13. Жүк таситын аттар үшiн тағалар жылына 6 рет қайта тағалау үшiн босатылады, (таулы аудандарда жылына 8 рет қайта тағаланады), тағаларды толығымен 6 рет ауыстырумен қатар ескi тағаларды пайдалану арқылы екі рет ауыстырады.
14. Салт мiнетiн аттар үшiн тағалар жылына 9 рет қайта тағалауға босатылады, тағаларды толық ауыстыру ескi тағаларды пайдалану есебiнен тағы бiр рет жүргiзiледi.

3. Отпускаются сани одного вида исходя из местных условий на каждого штатного состава обозных лошадей из расчета одни пароконные сани на 2-х лошадей или одни одинаковые сани на каждую лошадь, только в районах, имеющих устойчивый снежный покров.
4. Отпускается из расчета одна штука на каждого штатного состава обозных лошадей.
5. Отпускается по числу одноконных повозок.
6. Отпускается по числу пароконных повозок .
7. Отпускается по числу штатных верховых лошадей, закрепленных за офицерским, старшим и средним начальствующим составом.
8. Отпускается по числу штатных верховых лошадей, закрепленных за сержантским, младшим начальствующим и рядовым составом.
9. Предметы ухода за лошадьми отпускаются по одной штуке на каждого штатного состава верховых и обозных лошадей.
10. Отпускается по количеству штатного колесного обоза.
11. Отпускаются: по 2 штуки на хозяйственный отдел (управление), отдел (отделение) снабжения МВД РК, ДП, ДУИС, ОУИС, по 1 штуке на каждое подразделение ИТУ, на 1/4 штатного состава грузовых автомобилей, организаций образований МВД РК, на каждого штатного состава грузовых автомобилей, военных складов МВД РК.
12. Подковное имущество отпускается на каждую лошадь штатного состава.
13. Подковы для обозных лошадей отпускаются из расчета 6 перековок в год (в горных районах 8 перековок в год) с полной сменой подков и двух перековок с использованием старых подков .
14. Подковы для верховых лошадей отпускаются из расчета 9 перековок в год с полной сменой подков и одной перековки с использованием старых подков.

15. Бедерлi тағалар жүк таситын аттарды бiрдей тағалау үшiн 6 данадан, салт мiнетiн аттар үшiн 4 данадан, оның iшiнде 2 дана өткiр және 2 дана доғал таға босатылады.
16. Тағалық шегелер бiр рет қайта тағалауға 200 граммнан босатылады.
Полицияның кавалериялық бөлiмшесi үшiн пайдалану мерзiмi:
1) кавалерияға арналған өкше темірлер – 5 жылға 1 жұп;
2) тұяқ пышақтары - 4 ай;
3) тұяқтық түрпілер - 6 ай;
4) тағалық кілт - 1 жылға.

15. Шипы отпускаются для обозных лошадей из расчета 6 штук на подковку, для верховых лошадей из расчета 4 штуки, из них 2 штуки острых и 2 штуки тупых.
16. Гвозди подковные отпускаются по 200 граммов на одну перековку.
Для кавалерийских подразделений полиции срок эксплуатации:
1) шпоры для кавалеристов – 1 пара на 5 лет;
2) ножа копытного - 4 месяца;
3) рашпиля копытного - 6 месяцев;
4) клещей ковочных - 1 год.

1394.
Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарында бастапқы даярлықтан, қайта даярлаудан өту және бiлiктiлiктi арттыру кезiнде казармалық жағдайда жүрген Қазақстан Республикасы IІМ білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарына, Қазақстан Республикасы IІМ органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдарға
300
130
-
-
1 адамға
1395.
Қазақстан Республикасы IІМ білім беру ұйымдары мен мекемелерiндегі ас үй жұмыскерлеріне
-
-
-
100
1 адамға
1396.
Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдары мен мекемелерiндегі нан кесушiлер мен аспазшыларға
-
150
-
200
1 адамға
1397.
Қазақстан Республикасы ІІМ медициналық мекемелерiнде (госпитальда, клиникада, ауруханада, стационарда) тексерiлуде немесе емделуде жүрген медициналық батальондар мен роталардағы, стационардағы, медициналық бөлiмдердегі (денсаулық сақтау изоляторында), Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарындағы науқастарға
200
130
-
-
1 штаттық төсекке
1398.
Госпитальдардағы, клиникалардағы, емханалардағы, лазареттердегi, медициналық пункттердегi ауруларға тiкелей қызмет көрсететiн медицина саласындағы қызметкерлерге
-
-
-
200
1 медицина қызметкеріне
1399.
Әскери-дәрiгерлiк комиссиялар, санитариялық-эпидемиологиялық, бактериологиялық зертханалар мен жасақтардың, ветеринарлық лазареттердiң қызметкерлерiне
-
-
100
-
1 адамға
1400.
Қазақстан Республикасы IІМ-нің мекемелерiндегі, оқу орындарындағы әскери қызметкерлер мен мамандарға, жүргiзушiлерге, мотоциклистерге, трактористерге, техниктерге, механиктерге, моторшыларға, жөндеушiлерге, ұстаға, вулканизаторшыларға, зертханашыларға, жүк тиеушiлерге, шеберханалар мен қойма жұмыскерлерiне, қойма дезинфекторшыларына, нұсқаушыларға, қызметтiк иттердi үйретушiлер мен жетекшiлерге, арбашыларға және үнемi лас жұмыстарды орындайтын басқа адамдарға
-
-
-
200
1 адамға
1401.
Асхана және ас үй ыдыстары мен асханалық құралдарды жуу үшiн
-
-
-
50
Үлестегі 1 адамға шаққанда
*Ескертпе:
Асхана және ас үй ыдыстары мен асханалық құралдарды жуу үшiн кiр сабынды бір адамға айына 50 грамм есебінен синтетикалық жуу құралдарына ауыстыруға рұқсат етіледі.
Санитариялық-гигиеналық қажеттiлiк үшiн нормада қарастырылған сабын (аспазшыларға, нан пiсiрушiлерге, медицина жұмыскерлерiне және т.б.) ұжымдық пайдаланатын орындарға (қол жуғыштарға) босатылады.
6-тармақта көрсетiлген норма бойынша туалеттiк қажеттiлiкке бөлiнген сабындар қол жуғыштарға берiледi, бiрақ бiр адамға айына 200 граммнан аспауы тиіс.
Моншада бiр адамның бiр рет жуынуына 30 грамм сабын жұмсалады.
Штаттық қызметтiк жануарларды жуындыру үшiн жылына бiр қызметтiк итке - 300 грамм, бiр атқа - 500 грамм сабын жұмсау есебімен 60% кiр сабын жұмсалуы тиіс.

1394.
Курсантам и слушателям организаций образования МВД РК, лицам рядового и начальствующего состава органов МВД РК, находящимся на казарменном положении в период прохождения первоначальной подготовки, переподготовки и повышения квалификации в организациях образования МВД РК
300
130
-
-
на1 человека
1395.
Рабочим по кухне, организаций образования и учреждений МВД РК
-
-
-
100
на 1
человека
1396.
Поварам, хлеборезам, организаций образования и учреждений МВД РК
-
150
-
200
на 1
человека
1397.
Больным, находящимся на излечении или обследовании в медицинских учреждениях МВД РК (госпиталях, клиниках, больницах, стационарах), медицинских батальонах и ротах, в стационарах, медицинских частей (изоляторах здравпунктов организаций образования МВД РК)
200
130
-
-
на 1 штатную койку
1398.
Медицинским работникам госпиталей, клиник, поликлиник, лазаретов, медицинских пунктов, непосредственно связанным с обслуживанием больных
-
-
-
200
на 1 медработника
1399.
Работникам военно-врачебных комиссий, санитарно-эпидемиологических, бактериологических лабораторий и отрядов, ветеринарных лазаретов
-
-
100
-
на 1 человека
1400.
Военнослужащим-специалистам, организаций образования, учреждений МВД РК, водителям, мотоциклистам, трактористам, техникам, механикам, мотористам, слесарям, кузнецам, вулканизаторам, лаборантам, грузчикам, работникам мастерских, складов, дезинфекторам, инструкторам, дрессировщикам и вожатым служебных собак, повозочным (ездовым) и другим лицам, постоянно выполняющим загрязненные работы
-
-
-
200
на 1 человека
1401.
Для мытья столово-кухонной посуды и столовых приборов
-
-
-
50
на 1 человека состоящего на довольствии
Примечание:
Для мытья столово - кухонной посуды и столовых приборов мыло хозяйственное разрешается заменять синтетическими моющими средствами из расчета 50 грамм в месяц на 1 человека.
Мыло, предусмотренное нормами на санитарно-гигиенические надобности (поварам, хлебопекам, медработникам и др.), отпускается в места коллективного пользования (к умывальникам).
Мыло на туалетные надобности по норме, указанной в пункте 6 выдается к умывальникам по фактической потребности, но не выше 200 граммов на одного человека в месяц.
Мыло в бане расходовать 30 граммов на одну помывку на одного человека.
На мытье штатных служебных животных расходовать мыло хозяйственное 60% из расчета: на одну служебную собаку - 300 граммов, на одну лошадь - 500 граммов в год.

Азық-түлiктердi тасымалдайтын арнайы автомобильдердiң шанағын жуу үшiн 1% кальцинирленген сода ерiтiндiсi (1 литр суға 10 грамм ас содасы) немесе 0,15-0,2 % каустикалық сода ерiтiндiсi (1 литр суға 1,5-2 грамм сода) жұмсалынады. Жуу құралдарын (кальцинирленген және каустикалық сода) 1 шаршы метрге 0,5 литр жұмыс ерiтiндiсiн жұмсау есебінен пайдалануы тиіс.
12-кесте. 1 килограмм құрғақ кiрдi қолмен жуу кезінде оның ластану деңгейiне және су құрамына қарай жұмсалатын синтетикалық жуу ұнтақтарының, сабын мен кальцийлендірілген соданың грамм есебiмен шығыны 1-бөлім. Синтетикалық кiр жуу ұнтақтарын пайдаланып жуу кезiнде:
Р/с №
Кiрлердiң түсi
Кiрлердiң ластану деңгейi
Синтетикалық кiр жуатын ұнтақ
Аралас кiр жуатын ұнтақ
тұщы суда
ащы суда
тұщы суда
ащы суда

Для мытья кузовов специализированных автомобилей, занятых на перевозке продовольствия, расходовать 1% раствор кальцинированной соды (10 граммов соды на 1 литр воды) или 0,15-0,2% раствор каустической соды (1,5-2 грамма соды на 1 литр воды). Моющие средства (каустическую и кальцинированную соду) расходовать из расчета 0,5 литра рабочего раствора на 1 квадратный метр обрабатываемой площади.
Таблица 12. Расход синтетических моющих порошков, мыла и кальцинированной соды в граммах на 1 килограмм сухого белья в зависимости от степени его загрязненности и жесткости воды при механической стирке
Раздел 1. При стирке с применением синтетических стиральных порошков:
п/п Вид белья Степень загрязненности
белья
Синтетический стиральный порошок Смешанный стиральный порошок
в умягченной воде в жесткой воде в умягченной воде в жесткой воде
1 2 3 4 5 6 7

1) дәреже - қолданыста аз тұтынылатын шамалы ластанған кiрлер мен киiмдер, жаңа заттар;
2) дәреже – орташа ластанған кiрлер (дақтары, үйкелген орындары бар төсек жабдықтары, жеке орамалдар және т.б.);
3) дәреже - өте көп дақтары, қатты үйкелген орындары бар қатты ластанған кiрлер (ас үй орамалдары, көп киiлген киiмдер және т.б.);
4) дәреже – тұрмыстық және өндiрiстiк кiрмен өте қатты ластанған кiрлер.
Төртiншi дәрежеде ластанған кiрлердi жуу үшiн кiр жуу ұнтақтарының шығындану нормасына қосымша 1 килограмм құрғақ кiрге төмендегi мөлшерде кальцийлендірілген сода жұмсалынады:
1) тұщы суда - ақ кiрлер үшiн 6 грамм және түрлi-түстi кiрлер үшiн 3 грамм;
2) ащы суда - ақ кiрлер үшiн 8 грамм және түрлi-түстi кiрлер үшiн 5 грамм;
Кiрлердi қолмен жуу кезінде 1 килограмм құрғақ кiрге: 60 % кiр сабын 20 грамм (немесе 40 % 30 грамм) және кальцийлендірілген сода 12 грамм мөлшерiнде жұмсалады.
Кiр жуу үшiн сабын мен сода синтетикалық кiр жуу ұнтақтары болмаған кезде босатылады.
Ащы судың деңгейi жергiлiктi санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың зертханалық талдамасымен расталады.
13-кесте. Үй-жайларды тазалау және оларда санитариялық-гигиеналық нормаларды сақтау үшін жұмсалатын қаптық матаның және жуу құралдарының шығыны
Р/с №
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық саны
1
2
3
4

1) степень - слабозагрязненное белье и одежда, мало бывшее в употреблении, новые вещи;
2) степень – средне загрязненное белье (с пятнами, затертыми местами - постельное белье, личные полотенца и т.п.);
3) степень - сильнозагрязненное белье с большим количеством пятен, сильно затертыми местами (кухонные полотенца, заношенное белье и т.п.);
4) степень - особо загрязненное белье с бытовыми и производственными загрязнениями.
Для стирки белья четвертой степени загрязненности дополнительно к нормам расхода стиральных порошков на 1 килограмм сухого белья расходуется кальцинированная сода:
1) в умягченной воде - по 6 граммов для белья и по 3 грамма для цветного белья;
2) в жесткой воде - по 8 граммов для белого и по 5 граммов для цветного белья.
При стирке белья ручным способом расход моющих средств на1 килограмм сухого белья составляет: мыло хозяйственное 60%-ное - 20 граммов (или 40%-ное - 30 граммов) и сода кальцинированная - 12 граммов.
Мыло и сода для стирки белья отпускаются при отсутствии синтетических стиральных порошков.
Степень жесткости воды подтверждается лабораторными анализами местных санитарно-эпидемиологических станций.
Таблица 13. Расход тарной ткани, моющих средств для уборки помещений и поддержания в них санитарно-гигиенических норм
№ п/п Наименование Единица
измерения
Количество в месяц
1 2 3 4

1406.
Қаптық мата
шаршы метр
8 шаршы метр 1000 шаршы метрге
1407.
Раковина мен унитаздарды тазалайтын құрал
грамм
бiр раковина мен унитазға 320 грамм
1408.
Кiр жуу ұнтағы
грамм
күнiне 1 шаршы метрге 1 грамм
14-кесте. Мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністеріне арналған
Р/с №
Техникалық құралдардың атауы
Саны
Заттай нормалардың таралу саласы
1
2
3
4
1409.
Тележурналистика жиынтығына мыналар кіреді: камкордер; микрофонды желден қорғайтын құрал; жады картасы; аккумуляторларға арналған қуаттаушы құрылғы; аккумулятор; жаңбырдан қорғайтын қаптама; қысқы қаптама; ілмелі радиомикрофон; репортерлық микрофон; микрофон кәбілдері (5 метр); штатив, конвертер; камераға арналған шамдар
1 жиынтық
Қазақстан Республикасы ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД және Көліктегі ПД

1406.
Ткань тарная
квадратный метр
8 квадратный метр на 1000 квадратных метров
1407.
Чистящее средство для раковин и унитазов
грамм
320 грамм на одну раковину или унитаз
1408.
Стиральный порошок
грамм
1 грамм на 1 квадратный метр в день
Таблица 14. Для подразделений государственного языка и информации
№ п/п Наименование технического средства Количество Область распространения натуральных норм
1 2 3 4
1409.
Тележурналистский комплект в составе:
какордер;
ветрозащита для микрофона;
карта памяти;
зарядное устройство для аккумулятров;
аккумулятор;
дождевой чехол;
зимний чехол;
петличный радио микрофон;
микрофон репортерский;
кабель микрофонный (5 метр);
штатив;
конвертер;
накамерный светильник
1 комплект
МВД РК, ДП областей, городов республиканского значения и ДП
на транспорте

1410.
Бейнепроектор және экран
1 жиынтық
Қазақстан Республикасы ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД және Көліктегі ПД
1411.
Интерактивтік тақта
1 дана
Қазақстан Республикасы ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД және Көліктегі ПД
1412.
Кәсіби фотокамера
1 дана
Қазақстан Республикасы ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ПД және Көліктегі ПД
15-кесте. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының және білім беру ұйымының баспаханасына арналған жабдық
1413.
Түсті көшіру аппараты
1 жинақ
баспахана
1414.
Қара-ақ көшіргіш-принтер-сканер
1 дана
баспахана
1415.
Электр Гильотині
1 жинақ
баспахана
1416.
Ризограф
1 жинақ
баспахана
1417.
Блоктарға сфальцовты дәптерлерді жіппен тігуге арналған жіп тігетін
1 жинақ
баспахана
1418.
Жылу желім машинасы
1 жинақ
баспахана
1419.
Ыстықтай бедерлеу
1 жинақ
баспахана
1420.
Металл арналарға арналған байланыстырғыш механикалық жабысқақ емес қысқыш үшін механикалық арналар
1 жинақ
баспахана
1421.
Ламинатталған табақтарды қолмен тиейтін және қолмен сепарациялайтын рулонды ламинатор-престеуші
1 жинақ
баспахана
1422.
Сым тігетін машина
1 жинақ
баспахана
1423.
Металл серіппелерге арналған түптеуіш
1 жинақ
баспахана
1424.
Биговально-перфорационная машина
1 дана
баспахана
1425.
Плоттер
1 жинақ
баспахана
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ІІО – Ішкі істер органдары
ҚАЖК – Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
ҚАЖД – Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті
ҚАЖб – Қылмыстық-атқару жүйесі бөлімі
КПД – Көліктегі полиция департаменті
ПД – Полиция департаменті
ПП – Патрульдік полициясы
МКҚБ – Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы
ЖҚАЖ – Жылдам қимылдайтын арнайы жасақ

1410.
Видеопроектор с экраном
1 комплект
МВД РК, ДП областей, городов республиканского значения и ДП
на транспорте
1411.
Интерактивная доска
1 штука
МВД РК, ДП областей, городов республиканского значения и ДП
на транспорте
1412.
Фотокамера профессиональная
1 штука
МВД РК, ДП областей, городов республиканского значения и ДП
на транспорте
Таблица 15. Оборудование для типографии Центрального аппарата и организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1413.
Цветной копировательный аппарат
1 комплект
типография
1414.
Копи-принер-сканер черно-белый
1 комплект
типография
1415.
Гильотика электрическая
1 штука
типография
1416.
Ризограф
1 комплект
типография
1417.
Ниткошвейная для сшивания нитками сфальцованных тетрадей в блоки
1 комплект
типография
1418.
Термоклеевая машина
1 комплект
типография
1419.
Пресс для горячего тиснения
1 штука
типография
1420.
Переплетчик на металлические каналы для механические каналы для механического бесклеевого зажима в переплетный канал
1 комплект
типография
1421.
Рулонный ламинатор-припрессовщик с ручной загрузкой и ручной сепарированием заламинированных листов
1 комплект
типография
1422.
Проволокошвейная машина
1 комплект
типография
1423.
Переплетчик на маллические пружины
1 комплект
типография
1424.
Биговально-перфорационная машина
1 штука
типография
1425.
Плоттер
1 штук
типография
Расшифровка аббревиатур:
МВД РК – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
ОВД – Органы внутренних дел
КУИС – Комитет уголовно-исполнительной системы
ДУИС – Департамент уголовно-исполнительной системы
ОУИС – Отдел уголовно-исполнительной системы
ДПТ – Департамент полиции на транспорте
ДП – Департамент полиции
ПП –Патрульная полиция
УССО – Управление специализированной службы охраны
СОБР – Специальный отряд быстрого реагирования