Кәсіби диплом үлгілерін, кәсіби диплом растамасын, теңізшілерге диплом беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 тамызда № 15577 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-3) тармақшасына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кәсіби диплом үлгісі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кәсіби диплом растамасының үлгісі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес теңізшілерге диплом беру қағидалары бекiтiлсiн.
2. "Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамаларының үлгілерін, кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамаларын, жеңілдік рұқсаттарын беру, қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою қағидаларын, сондай-ақ кеме экипажының мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 421 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12283 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил дипломирования моряков
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2017 года № 15577.
В соответствии с подпунктом 55-3) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образец профессионального диплома согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образец подтверждения профессионального диплома согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила дипломирования моряков согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 421 "Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил выдачи, приостановления срока действия, изъятия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, а также квалификационных требований, предъявляемых к членам экипажа судна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12283, опубликованный 20 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теңізшілерге диплом беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-3) тармақшасына және 1978 жылғы Теңізшілерді даярлау мен диплом беру және вахта жұмысын атқару туралы халықаралық конвенцияға, түзетулеріне, (бұдан әрі – ТДВА) сәйкес әзірленді және теңізшілерге диплом беру тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар әскери-теңіз флоты, балық аулауға арналған кемелер, коммерциялық мақсаттарда пайдаланбайтын серуендік яхталар, қарапайым пішінді ағаш кемелер экипаждарының мүшелерінен басқа сауда мақсатында теңізде жүзетін кемелерінде жұмыс істейтін немесе жұмыс істеуге үміттенген Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:
1) аға механик – қозғалтқыш қондырғысы, сондай-ақ кемедегі механикалық және электр қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты, лауазымы бойынша аға механик;
2) басқару құрам тұлғасы - капитан болып табылмайтын, басқару лауазымдағы экипаж мүшесі;
3) қатардағы құрам тұлғасы – капитан немесе басқару құрам тұлғасы болып табылмайтын кеме экипажының мүшесі;
4) екінші механик – аға механик қабілетсіз болған жағдайда жауапкершілікті жүктей алмайтын қозғалтқыш қондырғысы, сондай-ақ кемедегі механикалық және электр қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты лауазым бойынша аға механиктен кейінгі механик;
5) капитанның аға көмекшісі – лауазымы бойынша капитаннан кейінгі, капитан кемені басқаруға қабілетсіз болған жағдайда оған кемені басқару жүктелетін басқару құрам тұлғасы;
6) капитан – кемені басқаратын тұлға;
7) кәсіби диплом – кеме экипажы мүшесіне берілген және оның біліктілігін растайтын диплом;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила дипломирования моряков (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-3) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и Международной конвенцией о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты, 1978 года, с поправками (далее – ПДНВ) и определяют порядок дипломирования моряков.
2. Правила применяются к гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства, работающим или претендующим работать на морских судах в целях торгового мореплавания, к уволенным в запас (отставку) военнослужащим, имеющим профильное военно-морское образование, кроме действующих членов экипажа судов военно-морского флота, рыболовных судов, прогулочных яхт, не используемых в коммерческих целях и деревянных судов примитивной постройки.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) старший механик – старший по должности механик, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне;
2) лицо командного состава – член экипажа командной должности, не являющийся капитаном;
3) второй механик – механик, следующий по должности после старшего механика, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне в случае неспособности старшего механика нести такую ответственность;
4) льготное разрешение – документ, на основании которого член экипажа судна допускается к занятию должности, по которой не имеет соответствующего профессионального диплома, на срок не более 6 месяцев;
5) плавательный стаж – период выполнения обязанностей на морских судах, используемых в целях торгового мореплавания, а также на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, при условии документального подтверждения выполняемых функций и занимаемых должностей, эквивалентных обязанностям членов экипажа морских судов, используемых в целях торгового мореплавания, и подтверждения соответствия требованиям настоящих Правил;
6) капитан – лицо, командующее судном;
7) старший помощник капитана – лицо командного состава, следующее по должности после капитана, на которое возлагается командование судном в случае неспособности капитана командовать судном;

8) кәсіби диплом растамасы – шетелдік кәсіби дипломды танитынын немесе кәсіби дипломның берілуін куәландыратын құжат (қатардағы құрамның дипломдарын қоспағанда);
9) жеңілдік рұқсаты – кеме экипажының мүшесіне тиісті кәсіби дипломында көрсетілмеген лауазымды атқаруға 6 айдан аспайтын мерзімге рұқсат ететін құжат;
10) радиооператор – Электрбайланыс халықаралық одағы 1995 жылы Дүниежүзілік радиобайланыс конференциясында қабылданған Радиобайланыс регламентінің (бұдан әрі – Радиобайланыс регламенті) негізінде берілген немесе танылатын тиісті дипломы бар тұлға;
11) Теңіз портының әкімшілігі – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі;
12) электромеханик – ТДВА III/6 ережесіне сәйкес біліктілігі бар басшы құрам тұлғасы;
13) уәкiлеттi орган – сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі – кәсіби диплом болып табылмайтын ТДВА талаптары орындалғанын растайтын теңізшіге берілген құжат;
15) теңізші – теңіз кемесі экипажының мүшесі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.11.2019 № 819 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатты мемлекеттік және ағылшын тілдерінде Порттың теңіз әкімшілігі береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.11.2019 № 819 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты 18 жастан жас емес тұлғаларға беріледі.
6. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген адамдар үшін кәсіби дипломның қолданылу мерзімі 5 жыл құрайды.
Кәсіби дипломның растамасы кәсіби дипломның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күшін жояды және кәсіби дипломсыз жарамсыз болып табылады.
Қатардағы құрам үшін кәсіби дипломның қолданылу мерзімі жоқ.
Капитанның немесе басқару құрам тұлғасының алғашқы кәсіби дипломды алу үшін жүзу өтілі жалпы сыйымдылығы немесе бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты аталған кәсіби дипломда көрсетілген кемелерде жиналады.

8) профессиональный диплом – диплом, выданный члену экипажа судна и подтверждающий его квалификацию;
9) подтверждение профессионального диплома – документ, удостоверяющий признание иностранного профессионального диплома либо выдачу профессионального диплома (за исключением дипломов лиц рядового состава);
10) лицо рядового состава – член экипажа судна, не являющийся капитаном или лицом командного состава;
11) радиооператор – лицо, имеющее надлежащий диплом, выданный или признаваемый на основании Регламента радиосвязи, принятого в 1995 году на Всемирной конференции радиосвязи Международным союзом электросвязи (далее – Регламент радиосвязи);
12) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта – документ, не являющийся профессиональным дипломом, выданный моряку и подтверждающий выполнение требований ПДНВ;
13) Морская администрация порта – территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа;
14) моряк – член экипажа морского судна;
15) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере торгового мореплавания, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию;
16) электромеханик – лицо командного состава, имеющее квалификацию в соответствии с Правилом III/6 ПДНВ.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение выдаются Морской администрацией порта на государственном и английском языках.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.11.2019 № 819 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение выдаются лицам не моложе 18 лет.
6. Срок действия профессионального диплома для лиц, указанных в пункте 8 настоящих Правил, составляет 5 лет.
Подтверждение профессионального диплома теряет силу по истечении срока действия профессионального диплома и недействительно без профессионального диплома.
Профессиональный диплом для рядового состава бессрочен.
Плавательный стаж для получения первичного профессионального диплома капитана или лица командного состава нарабатывается на судах валовой вместимости или с главной двигательной установкой мощностью, указанных в данном профессиональном дипломе.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кәсіби дипломның иесіне қызмет етуге рұқсат етілетін лауазым кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарда пайдаланатындарға ұқсас терминдерде ТДВА сәйкес көрсетіледі.
8. Кәсіби дипломдар және кәсіби диплом растамалары кеме экипажының мынадай мүшелеріне беріледі:
1) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының вахталық көмекшісі;
2) жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанының аға көмекшісі;
3) жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының аға көмекшісі;
4) жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеменің капитаны;
5) жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеменің капитаны;
6) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының вахталық көмекшісі;
7) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны;
8) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигі;
9) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің екінші механигі;
10) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигі;
11) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің аға механигі;
12) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің аға механигі;
13) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электромеханигі;
14) Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің (бұдан әрі – ҚБЖТЖ) жүзуі шектелген ауданның радиооператоры;
15) ҚБЖТЖ радиооператоры.
9. Кәсіби дипломдар қатардағы құрамның мынадай тұлғаларына беріледі:
1) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матрос;
2) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матрос;
3) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы моторист;
4) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі бірінші санаттағы моторист;
5) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электригі.
10. Тізбесі және нысандары Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 362 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11173 болып тіркелген) бекітілген теңіз көлігі мамандарын даярлаудың тиісті куәліктері кеменің мынадай түрлерінде жұмыс істейтін теңізшілерде:

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Должность, в которой владельцу профессионального диплома разрешается работать, указывается в терминах, идентичных тем, которые используются в требованиях минимального состава экипажа судна согласно ПДНВ.
8. Профессиональные дипломы и подтверждения профессиональных дипломов выдаются следующим членам экипажа судна:
1) вахтенный помощник капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) старший помощник капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн;
3) старший помощник капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более;
4) капитан судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн;
5) капитан судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более;
6) вахтенный помощник капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн;
7) капитан судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн;
8) вахтенный механик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
9) второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт;
10) второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более;
11) старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт;
12) старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более;
13) электромеханик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
14) радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности (далее – ГМССБ) ограниченного района плавания;
15) радиооператор ГМССБ.
9. Профессиональные дипломы выдаются следующим лицам рядового состава:
1) матрос в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) матрос первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
3) моторист в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
4) моторист первого класса на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
5) электрик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более.
10. Моряки, работающие на следующих типах судна, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта, перечень и формы которых утверждены приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11173):

1) мұнай танкерлері, химия тасушылары, газ тасушылары;
2) жолаушылар кемелері;
3) Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияға, түзетулеріне, (бұдан әрі – СОЛАС конвенциясы) сәйкес тұтанудың төмен температурасымен отынында жұмыс істейтін кемелер;
4) СОЛАС конвенциясына сәйкес поляр суларында пайдаланатын кемелер;
5) СОЛАС конвенциясына сәйкес жоғары жылдамдықтағы кемелер.
Мұнай танкерлері, химия тасушылары немесе газ тасушыларында жұмыс істейтін капитандар мен басшы құрамы адамдарының кәсіби дипломдарында теңіз көлігі мамандарын даярлаудың тиісті куәліктерінің растамалары болады.
Барлық теңізшілерде теңіз көлігі мамандарын даярлаудың мынадай куәліктері:
1) "Бастапқы даярлау";
2) "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау" немесе "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау".
Палуба командасының кәсіби дипломын алуға барлық кандидаттарда:
1) ҚБЖТЖ радиооператорының немесе ҚБЖТЖ шектеулі әрекет ету радиооператорының кәсіби дипломы;
2) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес радиолокациялық станцияны пайдалану бойынша дайындық;
3) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес автоматты радиолокациялық төсем жүйесін (бұдан әрі – АРКЖ) пайдалану бойынша дайындық (кәсіби диплом болмаған жағдайда "АРКЖ-сыз" шектеуімен беріледі);
4) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес электрондық картографиялық навигациялық ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ЭКНАЖ) пайдалану бойынша дайындық (кәсіби диплом болмаған жағдайда "ЭКНАЖ-сыз" шектеуімен беріледі).
Басқару құрамы адамының кәсіби дипломын алуға барлық кандидаттарда теңіз көлігі мамандарын даярлаудың мынадай куәліктері:
1) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман";
2) "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес";
3) "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету".
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеме екінші механигінің кәсіби диплом иесіне бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеме аға механигінің лауазымын атқаруға рұқсат етіледі.
Кәсіби дипломға кеме экипажының мүшесі атқаратын барлық лауазымдар, әрбір лауазым бойынша шектеуді көрсете отырып, барлық төмен тұрған лауазымдарды қоса алғанда енгізіледі.

1) нефтяные танкера, химовозы, газовозы;
2) пассажирские суда;
3) суда, работающие на топливе с низкой температурой вспышки в соответствии с Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море, с поправками (далее – Конвенция СОЛАС);
4) суда, эксплуатирующиеся в полярных водах в соответствии с Конвенцией СОЛАС;
5) высокоскоростные суда в соответствии с Конвенцией СОЛАС.
Капитаны и лица командного состава, работающие на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах, имеют в своих профессиональных дипломах подтверждение соответствующих свидетельств подготовки специалистов морского транспорта.
Все моряки имеют следующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта:
1) "Начальная подготовка";
2) "Подготовка в области осведомленности об охране судна" или "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны".
Все кандидаты на получение профессионального диплома палубной команды имеют:
1) профессиональный диплом радиооператора ГМССБ или радиооператора ГМССБ ограниченного района плавания;
2) подготовку по использованию радиолокационной станции в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ;
3) подготовку по использованию системы автоматической радиолокационной прокладки (далее – САРП) в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ (при отсутствии профессиональный диплом выдается с ограничением "без САРП");
4) подготовку по использованию электронной картографической навигационной информационной системы (далее – ЭКНИС) в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ (при отсутствии профессиональный диплом выдается с ограничением "без ЭКНИС").
Все кандидаты на получение профессионального диплома лица командного состава имеют следующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта:
1) "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками";
2) "Борьба с пожаром по расширенной программе";
3) "Оказание первой медицинской помощи на судне.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Владельцу профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более позволяется занять должность старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт.
В профессиональный диплом вносятся все должности, которые занимает член экипажа судна, включая все нижестоящие должности с указанием ограничений по каждой должности.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасының бланкілерінде енгізілетін жазулардың сақталуын арттыруға арналған және бланкілерді және оларға жүргізілген жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін қосымша арнайы әзірленген элементтер қолданылады.
2-тарау. Теңізшілерге диплом беру тәртібі
1-параграф. Кәсіби дипломды беру, ұзарту және алып қою
13. Кәсіби дипломды алуға кандидат Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порттың теңіз әкімшілігі басшысының атына өтініш;
2) 3х4 см нысандағы сурет – 2 дана;
3) Порттың теңіз әкімшілігі берген теңізде жүзу кітапшасының көшірмесі;
4) жеке басын куәландыратын құжат (немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат) (жеке басын анықтау үшін);
5) осы Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарында көзделген шарттарға сәйкестігі туралы құжаттардың көшірмелері;
6) "Кеме экипажы мүшелерін медициналық қарап-тексеру қағидаларын, олардың денсаулығы мен дене жарамдылығына қойылатын талаптарды, сондай-ақ медициналық қорытындының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 364 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11546 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша медициналық қорытындының (бұдан әрі – медициналық қорытынды) көшірмесі;
7) кәсіби дипломды бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В бланках профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома применяются дополнительно специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности вносимых записей и для защиты бланков и произведенных в них записей от подделки.
Глава 2. Порядок дипломирования моряков
Параграф 1. Выдача, продление и изъятие профессионального диплома
13. Кандидат для получения профессионального диплома представляет в Морскую администрацию порта следующие документы:
1) заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) фото формата 3 х 4 см – 2 штуки;
3) копия мореходной книжки, выданной Морской администрацией порта;
4) документ, удостоверяющий личность (либо электронный документ из сервиса цифровых документов) (для идентификации);
5) копии документов о соответствии условиям, предусмотренным в пунктах 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 настоящих Правил;
6) копия медицинского заключения по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 364 "Об утверждении Правил медицинского осмотра членов экипажа судна, требований к состоянию их здоровья и физической пригодности, а также формы медицинского заключения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11546) (далее – медицинское заключение);
7) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за выдачу профессионального диплома.
8) документы, подтверждающие плавательный стаж, предусмотренный пунктами 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32 настоящих Правил, включая, при наличии, документы, подтверждающие стаж службы на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Шет тіліндегі құжаттардың көшірмелері Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, Порттың теңіз әкімшілігі құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығы анықталған жағдайда өтініш берушіге Теңізшілерге диплом беру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүргізетін әңгімелесудің орны, күні және уақыты туралы хабарланады.
Комиссияның құрамы, сондай-ақ оның ережесі Порттың теңіз әкімшілігі басшысының шешімімен бекітіледі. Комиссия құрамына Комиссия төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары, Комиссия мүшелері, Комиссия хатшысы кіреді.
Комиссия мүшелерінің шешімдер қабылдау үшін кворумы төрағаны не оның орынбасарын қоса алғанда, 5 адамды құрайды. Әңгімелесу өткізу кезінде кворумға кандидаттар үміттеніп отырған кәсіби дипломнан төмен емес кәсіби диплом бар кемінде 1 маман кіреді.
Әңгімелесу нәтижелері бойынша Комиссия өтініш берушінің осы Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарының талаптарына сәйкестігін айқындайды.
Ескерту. 1-параграф 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Кәсіби дипломын беру туралы өтінішті қарау мерзімі – өтінішті тіркеген сәттен бастап 15 жұмыс күні.
15-1. Кәсіби дипломды беру Комиссияның оң шешімі шыққаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-параграф 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Копии документов на иностранном языке представляются в Морскую администрацию порта с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языке.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил, Морская администрация порта отказывает в приеме документов.
В случае установления полноты представленных документов согласно пункта 13 настоящих Правил, заявителю сообщается о месте, дате и времени проведения собеседования с Комиссией по вопросам дипломирования моряков (далее – Комиссия).
Состав Комиссии, а также ее положение утверждается решением руководителя Морской администрации порта. В состав Комиссии входят председатель Комиссии, заместитель председателя Комиссии, члены Комиссии, секретарь Комиссии.
Кворум членов Комиссии для принятия решений составляет 5 человек, включая председателя либо его заместителя. При проведении собеседования в кворум входит как минимум 1 специалист с профессиональным дипломом не ниже профессионального диплома, на который претендуют кандидаты.
По результатам собеседования Комиссия определяет соответствие заявителя требованиям пунктов 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Срок рассмотрения заявления о выдаче профессионального диплома – 15 рабочих дней с момента регистрации заявления.
15-1. Выдача профессионального диплома осуществляется после вынесения положительного решения Комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

16. Кәсіби дипломды беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарына сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен кәсіби дипломды беруден бас тартуға шағым жасауға құқылы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Кандидат осы Қағидалардың талаптарына сай болуы кезінде Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдерде кәсіби дипломдардың, кәсіби дипломдар растамаларының, жеңілдік рұқсаттарының тізіліміне кәсіби дипломды беру туралы ақпарат енгізіледі және кәсіби диплом беріледі.
Қағидалардың 16-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, құжаттарды ұсынған өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдерде жолданады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кәсіби дипломды жоғалтқан, бұзылуы кезінде Теңіз портының әкімшілігі өтінішті қабылдағаннан кейін екінші жұмыс күні өтініш берушіге тиісті құжаттың телнұсқасын береді.
19. Кәсіби дипломның иесі оның мерзімін ұзарту үшін Порттың теңіз әкімшілігі басшысының атына еркін нысандағы өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) медициналық қорытынды;
2) ТДВА курстарынан өту туралы құжаттар;
3) алдыңғы 5 жыл ішінде жалпы 1 жыл мерзімде немесе тікелей мерзімді ұзарту алдында 6 ай ішінде 3 ай бойы кемеде жұмыс істеу туралы растайтын құжаттар және кәсіптік дипломға немесе теңіз көлігі саласында:
Кеме жүргізушілері үшін:
1) лоцман;
2) басқарушы лауазымындағы кеме қатынасы компаниясының қызметкері;
3) кеме жүргізуші біліктілігі бар әскери-теңіз флотының офицері.
Кеме механиктері үшін:
1) кеме қатынасы компаниясының техникалық инспекторы;
2) теңіз құрылғыларында электростанциялық құрылғыларды эксплуатациялайтын механик болып жұмыс істейтін маман;

16. Основаниями для отказа в выдаче профессионального диплома являются:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов, пунктам 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 Правил.
Заявитель вправе обжаловать отказ в выдаче профессионального диплома в административном (досудебном) порядке.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При соответствии кандидата требованиям настоящих Правил, в сроки указанные в пункте 15 Правил, в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений вносится информация о выдаче профессионального диплома и выдается профессиональный диплом.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 16 Правил, заявителю, представившему документы, в сроки, указанные в пункте 15 Правил, направляется письменный мотивированный отказ.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. В случае утери, порчи профессионального диплома, Морская администрация порта на второй рабочий день после принятия заявления выдает заявителю дубликат соответствующего документа.
19. Для продления срока действия профессионального диплома владелец данного диплома представляет в произвольной форме заявление на имя руководителя Морской администрации порта, а также копии следующих документов:
1) медицинское заключение;
2) документы о прохождении курсов согласно ПДНВ;
3) документы, подтверждающие стаж работы на судне со сроком 12 месяцев в целом в течение предыдущих 5 лет или 3 месяца в течение 6 месяцев непосредственно перед продлением, с выполнением функций согласно профессионального диплома либо в сфере морского транспорта в качестве:
Для судоводителей:
1) лоцман;
2) сотрудник судоходной компании, занимающий должность капитана-наставника;
3) офицер военно-морского флота с квалификацией судоводитель.
Для судомехаников:
1) сотрудник судоходной компании, занимающий должность механика-наставника;
2) специалист, работающий на морских установках в качестве механика, эксплуатирующего энергетическую установку;

3) кеме механик біліктілігі бар әскери-теңіз флотының офицері.
Капитанның немесе командалық құрам адамының кәсіби дипломының қолданылу мерзімін ұзарту кезінде жұмыс өтілі олардың жалпы сыйымдылығына немесе басты қозғалтқыш қондырғысының қуатына қарамастан кемелерден алынуы мүмкін.
Жұмыста ұзақ үзіліс болған жағдайда, ТДВА кодексінің А-I/11 бөліміне сәйкес куәландырылған ұйым берген мақұлданған дайындықтан өткенін растайтын құжат беріледі және кандидаттың атқаратын лауазымына сәйкестігін тексеруден өту мақсатында ұзартылатын кәсіби диплом алынған лауазым бойынша Комиссиямен әңгімелесу өткізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мұнай танкерлері, химия тасушылары, газ тасушыларында қызмет ету үшін даярлық растаудың қолданылу мерзімін ұзарту үшін қолданыстағы растауда көрсетілген функцияларды орындаған, өткен 5 жыл мерзімінде 3 айдан кем емес жүзу тәжірибесі туралы құжат не тиісті курстарды аяқтағандығы туралы растау құжаты ұсынылады.
20-1. Осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, Порттың теңіз әкімшілігі құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығы мен жарамдылығы анықталған жағдайда, кәсіби дипломның қолданылу мерзімін Порттың теңіз әкімшілігі ұзартады.
Ескерту. 1-параграф 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20-2. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау кәсіби дипломның қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 1-параграф 20-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3) офицер военно-морского флота с квалификацией судомеханик.
При продлении срока действия профессионального диплома капитана или лица командного состава стаж работы получается на судах независимо от их валовой вместимости или мощности главной двигательной установки.
При длительном перерыве в работе предоставляется документ, подтверждающий прохождение одобренной подготовки, выданный освидетельствованной организацией в соответствии с разделом А-I/11 Кодекса ПДНВ и проводится собеседование Комиссией по должности, по которой был получен продлеваемый профессиональный диплом с целью прохождения проверки соответствия кандидата занимаемой должности.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для продления срока действия подтверждения подготовки для работы на нефтяных танкерах, химовозах, газовозах представляются документы о плавательном стаже с выполнением функций, указанных в имеющемся подтверждении, не менее 3 месяцев на протяжении предшествующих 5 лет либо подтверждение о завершении соответствующих курсов.
20-1. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил, Морская администрация порта отказывает в приеме документов.
В случае установления полноты и действительности представленных документов согласно пункту 19 настоящих Правил, срок действия профессионального диплома продлевается Морской администрацией порта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-2. Основанием для отказа в продлении срока действия профессионального диплома является установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-2 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Кәсіби диплом Теңіз порты әкімшілігі:
1) медицина қызметкері куәландырған кәсіби диплом иесінің денсаулығы нашарлауы салдарынан дене мүмкіндігінің жарамсыздығы туралы мәліметтер көрсетілген кезінде;
2) кәсіби диплом иесінің кінәсі бойынша авариялық жағдай туындағанда (мұндай шешім авариялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі қорытынды негізінде қабылданады);
3) кәсіби диплом алуға өтініш беру кезінде анық емес ақпарат және/немесе жасанды ұсынылған (мұндай шешім осы жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі қорытынды негізінде қабылданады) кезде алып қояды.
22. Қағидалар 21-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда Теңіз порты әкімшілігінің шешімімен құрылған комиссия тергеуді жүргізеді.
23. Теңіз порты әкімшілігі шешім қабылдағаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде кәсіби дипломды оның иесінен алып қою туралы хабарлама жолдайды, сондай-ақ кәсіби дипломдар, кәсіби дипломдар растамалары, жеңілдік рұқсаттары тізіліміне көрсетілген құжаттың алып қойылғандығы туралы белгі енгізіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Кәсіби диплом оны алып қою туралы хабарламаны алғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Теңіз порты әкімшілігіне тапсырылады.
25. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме жүргізу саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) ТДВА кодексінің А-II/1 бөліміне сәйкес дайындықты тіркеу кітапшасында расталған кемедегі дайындықты қоса алғанда теңіз көлігі маманын даярлаудың бөлігі ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі немесе 36 айдан кем емес жүзу өтілі және ТДВА кодексінің А-II/1 бөліміне сәйкес куәландырылған ұйымда даярлауды өту туралы құжат. Еңбек өтілі 6 айдан кем емес уақытта капитанның немесе командалық құрамның басқа адамының басшылығымен көпірде вахтаны атқару жөніндегі міндеттер орындалады;

21. Профессиональный диплом изымается Морской администрацией порта при:
1) получении удостоверенного медицинским работником документа, в котором указываются сведения о физической непригодности владельца профессионального диплома вследствие ухудшения состояния его здоровья;
2) возникновении аварийного случая по вине владельца профессионального диплома (такое решение принимается на основании заключения по расследованию аварийного случая);
3) предоставлении неверной информации и/или поддельных документов при подаче заявления на получение профессионального диплома (такое решение принимается на основании заключения по расследованию данного факта).
22. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 21, проводится расследование комиссией, созданной решением Морской администрации порта.
23. Морская администрация порта в течение 3 рабочих дней после принятия решения направляет уведомление об изъятии профессионального диплома его владельцу, а также вносит в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений отметку об изъятии указанного документа.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
24. Профессиональный диплом подлежит сдаче Морской администрации порта в течение 5 рабочих дней после получения уведомления об изъятии профессионального диплома.
25. При получении профессионального диплома вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/1 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области судовождения, выданный освидетельствованной организацией образования, либо документ о профильном военно-морском образовании;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев как часть подготовки специалиста морского транспорта, включая подготовку на судне в соответствии с разделом A-II/1 Кодекса ПДНВ, подтвержденную в книжке регистрации подготовки, либо плавательный стаж не менее 36 месяцев, включая стаж службы на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, и документ о прохождении одобренной подготовки в освидетельствованной организации согласно раздела A-II/1 Кодекса ПДНВ. В ходе стажа не менее 6 месяцев выполняются обязанности на судне по несению вахты на мостике под руководством капитана или другого лица командного состава;

3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тоннаға дейінгі кеме капитанының аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/2 қағидаларының 4-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 4.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА ІІ/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кемелерде капитанның вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Требование подпункта 1) настоящего пункта не распространяется на кандидата, имеющего подтвержденный плавательный стаж не менее 36 месяцев при работе в составе экипажа судна торгового мореплавания в должностях рядового состава, а также при прохождении службы на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При получении профессионального диплома старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 4.3 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При получении профессионального диплома старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тоннаға дейінгі кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/2 қағидаларының 4.2 және 4.3-тармақтарына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде кемінде 36 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелімдік тоннаға дейін немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 12 ай және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде 12 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелімдік тоннаға дейін немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 24 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 4.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде кемінде 36 ай немесе жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 12 ай және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде немесе жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме аға көмекшісі ретінде 24 ай жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны не жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны ретінде 12 ай жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 2.1.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;

28. При получении профессионального диплома капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более или 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более и 12 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более либо 24 месяца в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более либо 12 месяцев в качестве капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 4.3 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При получении профессионального диплома капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более или 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более и 12 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более либо 24 месяца в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более либо 12 месяцев в качестве капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.1.2 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;

5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тоннадан кем жағалаудағы жүзу кемесі капитанының вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА ІІ/3 қағидаларының 4-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме жүргізу саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) капитанның вахталық көмекшісінің барлық функцияларын орындау бойынша сынақты (ТДВА II/3 қағидаларының 4.2.1-тармағы) қоса алғанда, диплом алған маманның тікелей басшылығымен вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді оқу бағдарламасының бөлігі ретінде орындай отырып, кемінде 6 ай жүзу өтілі, немесе капитанның вахталық көмекшісінің барлық функцияларын орындау бойынша сынақты (ТДВА II/3 қағидаларының 4.2.2-тармағы) қоса алғанда, диплом алған маманның тікелей басшылығымен вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 6 ай құрайтын палубалық команда құрамында кемінде 36 ай жүзу өтілі және ТДВА кодексінің А-II/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/3 қағидаларының 4.4-тармағы);
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тоннадан кем болатын жағалауда жүзетін кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/3 қағидаларының 6-тармағына сәйкес кандидат:
1) капитан вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/3 қағидаларының 6.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) 20 жастан кіші емес.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:

5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При получении профессионального диплома вахтенного помощника капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/3 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области судовождения, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 6 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты под непосредственным руководством дипломированного специалиста, в том числе стажировки по исполнению всех функций вахтенного помощника капитана (пункт 4.2.1 Правила II/3 ПДНВ), или плавательный стаж в составе палубной команды не менее 36 месяцев, из которых 6 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты под непосредственным руководством дипломированного специалиста, в том числе стажировки по исполнению всех функций вахтенного помощника капитана (пункт 4.2.2 Правила II/3 ПДНВ) и документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/3 Кодекса ПДНВ (пункт 4.4 Правила II/3 ПДНВ);
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При получении профессионального диплома капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 6 Правила II/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/3 Кодекса ПДНВ (пункт 6.3 Правила II/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) возраст не моложе 20 лет.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При получении профессионального диплома вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/1 ПДНВ имеет:

1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кемелік күштік қондырғыларды пайдалану саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) дайындықты тіркеу кітапшасында расталған, ТДВА кодексінің А-III/1 бөліміне сәйкес кемедегі дайындықты қамтитын даярлау бағдарламаларынан өту бөлігі ретінде кемінде 12 ай жүзу өтілі немесе кемінде 30 ай машина командасының құрамында кемеде жұмыс өтілі болып табылатын кемінде 36 ай жүзу өтілі. Өтіл барысында білікті механиктің басшылығымен машина бөлімшесінде вахта атқару бойынша міндеттері кемінде 6 ай орындалады. Кемеде қалған 6 айлық жұмыс куәландырылған зертханаларда, тренажер-симуляторларда, оқу-жаттығу машина бөлімінде сабақтарға ауыстырылады;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің екінші механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/3 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің механик-стажердан төмен емес лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/3 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;

1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области эксплуатации судовых силовых установок, выданный освидетельствованной организацией образования, либо документ о профильном военно-морском образовании;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев как часть подготовки специалиста морского транспорта, включая подготовку на судне в соответствии с разделом A-III/1 Кодекса ПДНВ, подтвержденную в книжке регистрации подготовки, либо плавательный стаж не менее 36 месяцев, включая стаж службы на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, и документ о прохождении одобренной подготовки в освидетельствованной организации согласно раздела A-III/1 Кодекса ПДНВ. В ходе стажа не менее 6 месяцев выполняются обязанности на судне по несению вахты в машинном отделении под руководством старшего механика или другого лица командного состава;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Требование подпункта 1) настоящего пункта не распространяется на кандидата, имеющего подтвержденный плавательный стаж не менее 36 месяцев при работе в составе экипажа судна торгового мореплавания в должностях рядового состава, а также при прохождении службы на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. При получении профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже механика-стажера на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/3 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. При получении профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;

2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің аға механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/3 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигі ретінде 12 айдан және вахталық механигі ретінде 12 айдан немесе екінші механигі ретінде 24 айдан немесе аға механигі ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/3 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеме аға механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) қуаты 750 кВт немесе одан астам басты қозғалтқыш қондырғысы бар кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) қуаты 750 кВт немесе одан астам басты қозғалтқыш қондырғысы бар кемелерде вахталық механик ретінде кемінде 36 ай немесе екінші механик ретінде 12 ай және вахталық механик ретінде 12 ай немесе қуаты 3000 кВт басты қозғалтқыш қондырғысы бар кемелерде екінші механик ретінде 24 ай немесе аға механик ретінде 12 ай жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При получении профессионального диплома старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве не ниже второго механика и 12 месяцев в качестве вахтенного механика, либо 24 месяца в качестве второго механика, либо 12 месяцев в качестве старшего механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/3 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При получении профессионального диплома старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного механика или 12 месяцев в качестве второго механика и 12 месяцев в качестве вахтенного механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более либо 24 месяца в качестве второго механика либо 12 месяцев в качестве старшего механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеме электр механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/6 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме электр жабдығын және автоматиканы пайдалану саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт кемелерде электр механик лауазымында кемінде 12 айлық жүзу өтілі, соның ішінен кемінде 6 айы ТДВА Кодексінің А-III/6 бөліміне сәйкес, даярлықты тіркеу кітапшасында расталған даярлау бағдарламаларынан өту бөлігі ретінде кемедегі жұмыс өтілі, немесе кемінде 36 айлық жүзу өтілі, соның ішінен кемінде 30 айы машина командасының құрамында жұмыс өтілі немесе кемінде 12 айлық жүзу өтілі;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. ҚБЖТЖ шектеулі әрекет ету радиооператорының кәсіби дипломын алу кезінде кандидат ТДВА IV/2 ережесінің 2-тармағына және Радиобайланыс регламентіне сәйкес болуы, ТДВА кодексінің А-IV/2 бөліміне сәйкес шектеулі жүзу ауданындағы теңіз радиобайланысы операторлары үшін курсты өту туралы куәлігі болуы тиіс.
39. ҚБЖТЖ радиооператорының кәсіби дипломын алу кезінде кандидат ТДВА IV/2 ережесінің 2-тармағына және Радиобайланыс регламентіне сәйкес болуы, ТДВА А-IV/2 кодексінің бөліміне сәйкес теңіз радиобайланысы операторлары үшін курсты өту туралы куәлігі болуы тиіс.
40. Қағидалардың 26, 27 және 31-тармақтарында көрсетілген кәсіби дипломдарды алу кезінде кандидаттың ТДВА кодексінің A-II/2 бөліміне сәйкес мынадай білім мен дағдылары болуы тиіс:
1) іздеу мен құтқару операцияларын үйлестіру;
2) авария жағдайлары кезіндегі іс-қимылдар;
3) теңіздегі адам өмірін және теңіз ортасын қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын орындауды бақылау;
4) кеменің құтқару, өртке қарсы және басқа да қорғау жүйелерін жұмыс қалпында ұстау жолымен авария жағдайында кеменің экипаж бен жолаушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5) авария жағдайлары кезінде іс-қимылдардың және кеме жасампаздығының жоспарларын әзірлеу;
6) көшбасшылық және басқару дағдылары.
41. Қағидалардың 33 және 34-тармақтарында көрсетілген кәсіби дипломдарды алу кезінде кандидаттың ТДВА кодексінің A-III/2 бөліміне сәйкес мынадай білім мен дағдылары болуы тиіс:

37. При получении профессионального диплома электромеханика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/6 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области эксплуатации судового электрооборудования и автоматики, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев, из которых не менее 6 месяцев являются стажем работы на судне как часть прохождения программ подготовки согласно раздела А-III/6 Кодекса ПДНВ, документально подтвержденную в книжке регистрации подготовки либо плавательный стаж не менее 36 месяцев, из которых не менее 30 месяцев являются стажем работы на судне в составе машинной команды, или плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности электромеханика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При получении профессионального диплома радиооператора ГМССБ ограниченного района плавания, кандидат должен соответствовать пункту 2 Правила IV/2 ПДНВ и Регламенту радиосвязи, иметь свидетельство о прохождении курса для операторов морской радиосвязи ограниченного района плавания в соответствии с разделом А-IV/2 Кодекса ПДНВ.
39. При получении профессионального диплома радиооператора ГМССБ, кандидат должен соответствовать пункту 2 Правила IV/2 ПДНВ и Регламенту радиосвязи, должен иметь свидетельство о прохождении курса для операторов морской радиосвязи в соответствии с разделом А-IV/2 Кодекса ПДНВ.
40. При получении профессиональных дипломов, указанных в пунктах 26, 27 и 31 Правил, кандидат должен обладать следующими знаниями и навыками согласно раздела A-II/2 Кодекса ПДНВ:
1) координация поиска и спасательных операций;
2) действия при аварийных ситуациях;
3) контроль за выполнением требований законодательства по охране человеческой жизни на море и защите морской среды;
4) обеспечение безопасности экипажа и пассажиров судна в аварийной ситуации посредством поддержания в рабочем состоянии спасательной, противопожарной и других защитных систем судна;
5) разработка планов действий при аварийных ситуациях и живучести судна;
6) лидерские и управленческие навыки.
41. При получении профессиональных дипломов, указанных в пунктах 33 и 34 Правил, кандидат должен обладать следующими знаниями и навыками согласно раздела A-III/2 Кодекса ПДНВ:

1) авария жағдайлары кезіндегі іс-қимылдар;
2) теңіздегі адам өмірін және теңіз ортасын қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын орындауды бақылау;
3) кеменің құтқару, өртке қарсы және басқа да қорғау жүйелерін жұмыс қалпында ұстау жолымен авария жағдайында кеменің экипаж бен жолаушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) авария жағдайлары кезіндегі іс-қимылдардың және кеме жасампаздығының жоспарларын әзірлеу;
5) көшбасшылық және басқару дағдылары.
42. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/4 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) капитан, капитанның вахталық көмекшісі немесе білікті матростың басқаруымен палуба командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және диплом алған маманның басшылығымен қозғалыс көпіршесінде вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары бар.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/5 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломы;
2) навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 18 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/5 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/5 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары;
4) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі бар.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) действия при аварийных ситуациях;
2) контроль за выполнением требований законодательства по охране человеческой жизни на море, защите морской среды;
3) обеспечение безопасности экипажа и пассажиров судна в аварийной ситуации посредством поддержания в рабочем состоянии спасательной, противопожарной и других защитных систем судна;
4) разработка планов действий при аварийных ситуациях и живучести судна;
5) лидерские и управленческие навыки.
42. При получении профессионального диплома матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе палубной команды под руководством капитана, вахтенного помощника капитана или квалифицированного матроса, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты на ходовом мостике под руководством дипломированного специалиста;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При получении профессионального диплома матроса первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/5 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 18 месяцев, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/5 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/5 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 12 месяцев;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
4) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы мотористтің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/4 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен машина командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен машиналық вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары бар.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі бірінші санаттағы мотористтің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/5 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы мотористтің кәсіби дипломы;
2) машиналық вахта құрамындағы мотористтің лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/5 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/5 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және машиналық вахта құрамындағы мотористтің лауазымында 6 айдан кем емес жүзу өтілі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі электриктің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/7 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі 12 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/7 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/7 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында электрик бағдарламасы бойынша арнайы дайындық және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен 6 айдан кем емес жүзу өтілі немесе ТДВА кодексінің А-IIІ/7 бөлімінде көрсетілген техникалық мәселелерде құзыреттілік стандарттарына сәйкес біліктілік және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен 3 айдан кем емес жүзу өтілі;

44. При получении профессионального диплома моториста в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе машинной команды под руководством лица командного состава машинной команды, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-III/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению машинной вахты под руководством лица командного состава машинной команды;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При получении профессионального диплома моториста первого класса на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/5 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом моториста в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж в должности моториста в составе машинной вахты не менее 12 месяцев, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/5 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-III/5 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж в должности моториста в составе машинной вахты не менее 6 месяцев;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При получении профессионального диплома электрика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/7 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более под руководством лица командного состава машинной команды, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/7 Кодекса ПДНВ, или специальную подготовку в образовательной организации по программе электрика согласно раздела A-III/7 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 6 месяцев под руководством лица командного состава машинной команды или квалификацию согласно стандартам компетентности в технических вопросах, указанным в разделе A-III/7 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 3 месяцев под лица командного состава машинной команды;

2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Танкерлердегі жүк немесе тиейтін жабдықтарға жауапты қатардағы және командалық құрамның адамдарында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау бойынша теңіз көлігі маманын даярлау тиісті куәлігі болады.
Мұнай немесе химия тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес болу, "Мұнай немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болу қажет.
Газ тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес болу, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болу қажет.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Капитан, аға механик, капитанның аға көмекшісі, екінші механик және жүктерді тасымалдау, басқару, танкерді тазарту немесе басқа тиеп-түсіру операциялары кезіндегі жүктерді тиеуге, түсіруге, қарауға жауапты басқа да адамда жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген даярлауды өту туралы тиісті теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болады.
Мұнай танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 4-тармағына сәйкес болу, "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Мұнай танкерлері немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және мұнай танкерлерінде кемінде үш ай жұмыс өтілінің мақұлдануы не мұнай танкерлерінде кемінде бір ай штаттан тыс лауазымда үш тиеу операциялары мен үш мұнай танкерін тиеу операцияларын қамтитын мақұлданған даярлықтан өтуі түсіру бойынша операциялар және дайындықты тіркеу кітапшасында құжатпен расталған жұмыс өтілі болу қажет.

2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Лица рядового и командного состава, ответственные за груз или погрузочное оборудование на танкерах, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалиста морского транспорта по начальной подготовке для проведения грузовых операций.
При работе на нефтяном танкере или химовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 2 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Начальная подготовка по вопросам грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка".
При работе на газовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 2 Правила V/1-2 ПДНВ, пройти курс по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка".
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Капитан, старший механик, старший помощник капитана, второй механик и любое лицо, ответственное за погрузку, выгрузку, уход за грузом во время перевозки, управление грузом, очистку танкера или другие погрузочно-разгрузочные операции, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта о прохождении расширенной подготовки для проведения грузовых операций.
При работе на нефтяном танкере и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 4 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и одобренный стаж работы на нефтяных танкерах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на нефтяных танкерах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.

Химия тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 6-тармағына сәйкес болу, "Химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Мұнай танкерлері немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және химтасымалдау танкерлерінде кемінде үш ай жұмыс стажы болуы не штаттан тыс лауазымда кемінде бір ай жұмыс істейтін мұнай химтасымалдау танкерлерінде мақұлданған даярлықтан өтуі тиіс, ол мұнай танкерлерінде мұнай тасымалдау жөніндегі үш операцияны қамтиды. тиеу және түсіру бойынша үш операция және дайындықты тіркеу кітапшасында құжатпен расталған жұмыс өтілі болу қажет.
Газ тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-2 қағидаларының 4-тармағына сәйкес болу, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және газ тасушы танкерлерде кемінде үш ай жұмыс істеу немесе газ тасушы танкерлерде кемінде бір ай штаттан тыс лауазымда мақұлданған дайындықтан өту, ол үш тиеу және үш түсіру операцияларын қамтиды және дайындықты тіркеу кітабында құжатталған жұмыс өтілі болу қажет.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Жолаушылар кемесінің бортында жұмыс істейтін қызметшілер ТДВА V/2 ережесінің 5-тармағына сәйкес жолаушылар кемесінде авариялық жағдайлар бойынша курсынан өтеді. Капитан осы курсты өткен персоналдың тізімін жүргізеді.
50. Жолаушылар кемесінің жолаушылар жайларында жолаушыларға қызмет көрсететін персонал ТДВА V/2 ережесінің 6-тармағына сәйкес қауіпсіздік мәселелері бойынша даярлаудан өтеді.
51. Капитандар, командалық құрамның тұлғалары және жолаушылар кемелерінің жолаушыларына авариялық жағдайлар кезінде көмек көрсетуге жауапты ТДВА V/2 ережесінің 7-тармағына сәйкес даярлаудан өтеді.
52. Капитан, аға механик, капитанның аға көмекшісі, екінші механик және жолаушылар кемесінде авариялық жағдайда жолаушылардың қауіпсіздігі үшін жауапты басқа тұлғаларда ТДВА V/2 ережесінің 8-тармағына сәйкес "Жолаушылар кемелерінің капитандарын, командалық және қатардағы құрамның адамдарын, сондай-ақ басқа да персоналын даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/2 бөлімінің 4-тармағына сәйкес адамның қауіпті жағдайларда басқару мен іс-әрекеті бойынша даярлау курсынан өтеді.

При работе на химовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 6 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и одобренный стаж работы на танкерах-химовозах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на нефтяных танкерах-химовозах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.
При работе на газовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 4 Правила V/1-2 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах" и одобренный стаж работы на танкерах-газовозах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на танкерах-газовозах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Персонал, работающий на борту пассажирского судна, проходит курс по аварийным ситуациям на пассажирском судне согласно пункта 5 Правила V/2 ПДНВ. Капитан ведет список персонала, прошедшего данный курс.
50. Персонал, обслуживающий пассажиров в пассажирских помещениях пассажирских судов, проходит подготовку по вопросам безопасности согласно пункта 6 Правила V/2 ПДНВ. Капитан ведет список персонала, прошедшего данный курс.
51. Капитаны, лица командного состава и другой персонал, ответственный за оказание помощи пассажирам пассажирских судов в аварийных ситуациях, проходят подготовку согласно пункта 7 Правила V/2 ПДНВ.
52. Капитан, старший механик, старший помощник капитана, второй механик и любое лицо, ответственное за безопасность пассажиров пассажирских судов в аварийных ситуациях, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава, а также другого персонала пассажирских судов" в соответствии с пунктом 8 Правила V/2 ПДНВ и проходит курс подготовки по управлению и поведению человека в критических ситуациях согласно пункта 4 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.

53. Капитан, аға механик, капитанның аға көмекшісі, екінші механик және жолаушыларды отырғызу және түсіру үшін, немесе РО-РО жолаушылар кемесінің корпусында тесіктерді жабуға жауапты басқа адамдарда ТДВА V/2 қағидаларының 9-тармағына сәйкес жолаушылардың және жүктердің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі бойынша даярлаудан өту туралы куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/2 бөлімінің 9-тармағына сәйкес келетін жолаушылардың және жүктердің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі бойынша даярлау курсынан өтеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Теңіз көлігі маманын даярлау куәлігінің иесі Қағидалардың 51, 52 және 53-тармақтарына сәйкес ТДВА V/2 ережесінің 4-тармағына сәйкес біліктілігін арттыру курсынан өтеді және әр 5 жыл сайын өзінің куәлігінің жарамдылығын дәлелдейді.
55. Жоғары жылдамды кемелерде жұмыс істеу үшін капитан, капитанның көмекшісі, аға механик Жоғары жылдамды кемелер қауіпсіздігінің халықаралық кодексі 18-тарауының 3.3-тармағына сәйкес жоғары жылдамды кемелерді жүргізу бойынша курсынан өтеді, оны бітіргеннен кейін тиісті куәлікті алады. Куәлік иесі өзінің куәлігінің жарамдылығын жоғарыда көрсетілген кодекстің 18.3.5-тармағына сәйкес растайды. Ол үшін ол әр 2 жыл сайын куәлікте көрсетілгендей кемінде 6 ай жоғары жылдамды кемеде жұмысы туралы құжаттарды ұсынады.
56. Барлық теңізшілер төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кеме бортында өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын, ТДВА I/14 ережесінің 1.5-тармағына сәйкес нұсқаудан өтеді.
57. Төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелердің бортында жанармаймен авариялық жағдайға ден қою үшін жауапты теңізшіде ТДВА V/3 ережесінің 5-тармағына сәйкес теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болады және ол ТДВА кодексі А-V/3 бөлімінің 1-тармағына сәйкес кемелердегі қызмет үшін бастапқы даярлау курсынан өтеді.
58. Қағидалардың 47 және 48-тармақтарында көрсетілген газ тасушыларда жүк операциялары бойынша бастапқы немесе кеңейтілген даярлаудан өту туралы куәлігі бар теңізшілер төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет өту үшін бастапқы даярлаудан өтуі туралы куәлігін алады. Осы куәліктің иесі оның жарамдылық мерзімін әр 5 жыл сайын ұзартады. Ол үшін ол ТДВА кодексі А-V/3 бөлімінің 1-тармағына сәйкес, төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет өту үшін бастапқы даярлау бойынша біліктілікті арттыру курсынан өтеді.

53. Капитан, старший механик, старший помощник капитана, второй механик и любое лицо, ответственное за посадку и высадку пассажиров, погрузку, выгрузку или крепление груза, либо закрытие отверстий в корпусе пассажирского судна РО-РО, имеет свидетельство о прохождении подготовки по безопасности пассажиров и груза, а также водонепроницаемости корпуса в соответствии с пунктом 9 Правила V/2 ПДНВ и проходит курс подготовки по безопасности пассажиров, груза и водонепроницаемости корпуса, который соответствует пункту 5 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Владелец свидетельства подготовки специалиста морского транспорта в соответствии с пунктами 51, 52 и 53 Правил проходит курсы повышения квалификации согласно пункта 4 Правила V/2 ПДНВ и каждые 5 лет доказывает действительность своего свидетельства.
55. Для работы на высокоскоростных судах капитан, старший помощник капитана, старший механик проходят курс по управлению высокоскоростным судном согласно пункта 3.3 главы 18 Международного кодекса безопасности высокоскоростных судов после чего получают соответствующее свидетельство подготовки специалистов морского транспорта. Владелец подтверждает действительность своего свидетельства в соответствии с пунктом 18.3.5 вышеуказанного кодекса. Для этого он каждые 2 года представляет документы о работе на высокоскоростном судне не менее 6 месяцев, как указано в свидетельстве.
56. Все моряки до начала исполнения своих обязанностей на борту судна, работающего на топливе с низкой температурой вспышки, проходят инструктаж в соответствии с пунктом 1.5 Правила I/14 ПДНВ.
57. Моряк, ответственный за реагирование на аварийную ситуацию с топливом на борту судов, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта в соответствии с пунктом 5 Правила V/3 ПДНВ и проходит курс начальной подготовки для службы на судах согласно пункта 1 раздела A-V/3 Кодекса ПДНВ.
58. Моряки, имеющие свидетельство о прохождении начальной или продвинутой подготовки по грузовым операциям на газовозах, указанных в пунктах 47 и 48 Правил, получают свидетельства о прохождении начальной подготовки для прохождения службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки. Владелец данного свидетельства продлевает срок его действия каждые 5 лет. Для этого он проходит курс повышения квалификации по начальной подготовке для прохождения службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, согласно пункта 1 раздела A-V/3 Кодекса ПДНВ.

59. Капитан, аға механик және төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелердегі жанармайды пайдалануға және жанармай жүйесіне жауапты әр теңізшіде ТДВА V/3 ережесінің 7-тармағына сәйкес төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет үшін кеңейтілген даярлау бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі бар, ТДВА кодексі А-V/3 бөлімінің 2-тармағына сәйкес төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет үшін кеңейтілген даярлау бойынша курсынан өтеді және ТДВА кодексі А-V/3 бөлімінің 8.2-тармағына сәйкес төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кеменің бортына жанармайды қабылдау бойынша кемінде 3 операцияларды қосқанда 1 айдан кем емес жүзу өтілі болу және онда төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет үшін бастапқы даярлаудан өту туралы куәлігі болады.
60. Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі бар теңізші ТДВА V/3 ережесінің 6 және 8-тармақтарына сәйкес болған және газ тасушының бортында 3 тиеу-түсіру операцияларына қатысқан жағдайда төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде жұмыс істеу үшін кеңейтілген даярлаудан өту туралы куәлігін алады. Осы куәліктің жарамдылығын иелері әр 5 жыл сайын растайды. Ол үшін олар ТДВА кодексі А-V/3 бөлімінің 2-тармағына сәйкес төмен температурада тұтанатын отынымен істейтін кемелерде қызмет өту үшін кеңейтілген даярлау бойынша біліктілікті арттыру курсынан өтеді.
61. Полярлы суларда жұмыс істейтін капитанда, капитанның аға көмекшісінде, капитанның вахталық көмекшісінде ТДВА V/4 қағидаларының 2-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелер үшін бастапқы даярлау бойынша куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/4 бөлімінің 1-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелер үшін бастапқы даярлау бойынша курсынан өтеді.
Полярлы суларда жұмыс істейтін кемелерде қызмет үшін бастапқы даярлаудан өту туралы куәлігінің иелері әр 5 жыл сайын өз куәліктерінің мерзімін ұзартады. Ол үшін олар ТДВА кодексі А-V/4 бөлімінің 1-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелерде қызмет өту үшін бастапқы даярлау бойынша біліктілікті арттыру курсынан өтеді.
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

59. Капитан, старший механик и любой моряк, ответственный за использование топлива и топливных систем на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по продвинутой подготовке для службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, в соответствии с пунктом 7 Правила V/3 ПДНВ и проходит курс по продвинутой подготовке для службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, согласно пункта 2 раздела Кодекса A-V/3 ПДНВ и имеет не менее 1 месяца плавательного стажа, включая не менее 3 операции по приему топлива на борт судна, работающего на топливе с низкой температурой вспышки, в соответствии с пунктом 8.2 раздела A-V/3 Кодекса ПДНВ и имеет свидетельство о прохождении начальной подготовки для службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки.
60. Моряк, имеющий свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", указанное в пункте 48 Правил, получает свидетельство о прохождении продвинутой подготовки для работы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, в случае соответствия пунктам 6 и 8 Правила V/3 ПДНВ и участия не менее в 3 погрузочно-разгрузочных операциях на борту газовоза. Владельцы подтверждают действительность данного свидетельства каждые 5 лет. Для этого они проходят курс повышения квалификации по продвинутой подготовке для прохождения службы на судах, работающих на топливе с низкой температурой вспышки, согласно пункта 2 раздела A-V/3 Кодекса ПДНВ.
61. Капитан, старший помощник капитана, вахтенный помощник капитана, работающие в полярных водах, имеют свидетельство по начальной подготовке для судов, работающих в полярных водах, согласно пункта 2 Правила V/4 ПДНВ и проходят курс по начальной подготовке для судов, работающих в полярных водах, согласно пункта 1 раздела A-V/4 Кодекса ПДНВ.
Владельцы свидетельств о прохождении начальной подготовки для службы на судах, работающих в полярных водах, продлевают свои свидетельства каждые 5 лет. Для этого они проходят курс повышения квалификации по начальной подготовке для прохождения службы на судах, работающих в полярных водах, согласно пункта 1 раздела A-V/4 Кодекса ПДНВ.
Сноска. Пункт 61 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

62. Полярлы суларда жүзетін кеме капитанында және капитанның аға көмекшісінде ТДВА V/4 ережесінің 4-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелерде қызмет өту үшін кеңейтілген даярлау бойынша куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/4 бөлімінің 2-тармағына сәйкес полярлы суларда жүзетін кемелер үшін кеңейтілген даярлау курсынан өтеді және полярлы суларда 2 айдан кем емес жүзу өтілі, сондай-ақ полярлы суларда жүзетін кемелер үшін бастапқы даярлау бойынша куәлігі болады.
Полярлы суларда жүзетін кемелер үшін кеңейтілген даярлау бойынша куәліктің иесі жарамдылық мерзімін әр 5 жыл сайын ұзартады. Ол үшін ол ТДВА кодексі А-V/4 бөлімінің 2-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелерде жұмыс істеу үшін кеңейтілген даярлау бойынша біліктілікті арттыру курсынан өтеді.
63. Кемелердің ластану қауіпсіздігі және болдырмау үшін жауапты теңізшіде, сондай-ақ жолаушылар кемесінің барлық қызметшілерінде ТДВА VI/1 ережесіне сәйкес "Барлық теңізшілер үшін қауіпсіздік мәселелері бойынша бастапқы даярлау және нұсқаулық" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі және ТДВА кодексі A-VI/1 бөлімінің 2-тармағына сәйкес бастапқы даярлау курсынан өту растамасы болуы тиіс.
64. СОЛАС конвенциясының III-тарауының 10-ережесіне сәйкес құтқарушы кеме үшін жауапты теңізшіде ТДВА VI/2 ережесінің 1-тармағына және ТДВА кодексі A-VI/2 бөлімінің 1-4-тармақтарына сәйкес "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі, сондай-ақ 6 айдан кем емес жүзу өтілі болады.
65. Шапшаң құтқарушы катерлерді пайдалану үшін жауапты теңізшіде ТДВА VI/2 ережесінің 2-тармағына және ТДВА кодексі A-VI/2 бөлімінің 7-10-тармақтарына сәйкес "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі, сондай-ақ "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болады.
66. Кеменің өртке қарсы қауіпсіздігі үшін жауапты теңізшіде ТДВА VI/3 ережесінің және ТДВА кодексі А-VI/2 бөлімінің 1-4-тармақтарына сәйкес "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болады.
67. Теңіз кемесінде жұмыс істейтін немесе жұмыс істейтін, жолаушылар болып табылмайтын барлық адамдар кемеде жұмыс басталар алдында ТДВА VI/1 қағидаларының 1-тармағына сәйкес қауіпсіздік бойынша таныстыру курсынан өтеді. Бұл дайындық ТДВА Кодексінің A-VI/1 бөлімінің 1-тармағына сәйкес келеді. Капитан кеме бортында осы курстан өткен персонал туралы барлық жазбаларды сақтайды.

62. Капитан и старший помощник капитана судна, плавающего в полярных водах, имеет свидетельство по продвинутой подготовке для прохождения службы на судах, плавающих в полярных водах, согласно пункта 4 Правила V/4 ПДНВ и проходит курс продвинутой подготовки для судов, плавающих в полярных водах, в соответствии с пунктом 2 раздела A-V/4 Кодекса ПДНВ и имеет плавательный стаж не менее 2 месяцев в полярных водах, а также свидетельство по начальной подготовке для службы на судах, плавающих в полярных водах.
Владелец свидетельства по продвинутой подготовке на судах, плавающих в полярных водах, продлевает действие свидетельства каждые 5 лет. Для этого он проходит курс повышения квалификации по продвинутой подготовке для работы на судах, работающих в полярных водах, согласно пункта 2 раздела A-V/4 Кодекса ПДНВ.
63. Моряк, ответственный за безопасность и предотвращение от загрязнения судна, а также весь персонал пассажирского судна, имеют свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков" в соответствии с Правилом VI/1 ПДНВ и подтверждение прохождения курса начальной подготовки, согласно пункта 2 A-VI/1 Кодекса ПДНВ.
64. Моряк, ответственный за спасательное судно согласно Правила 10 Главы III Конвенции СОЛАС, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками" в соответствии с пунктом 1 Правила VI/2 ПДНВ и пунктами 1-4 раздела Кодекса A-VI/2 ПДНВ, а также плавательный стаж не менее 6 месяцев.
65. Моряк, ответственный за использование скоростных спасательных катеров, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам" в соответствии с пунктом 2 Правила VI/2 ПДНВ и пунктами 7-10 раздела A-VI/2 Кодекса ПДНВ, а также свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
66. Моряки, ответственные за противопожарную безопасность судна, имеют свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Борьба с пожаром по расширенной программе" в соответствии с Правилом VI/3 ПДНВ и пунктами 1-4 раздела A-VI/3 Кодекса ПДНВ.
67. Все лица, работающие или занятые на морском судне, не являющиеся пассажирами, проходят перед началом работы на судне, ознакомительный курс по безопасности в соответствии с пунктом 1 Правила VI/1 ПДНВ. Данная подготовка соответствует пункту 1 раздела A-VI/1 Кодекса ПДНВ. Капитан хранит все записи о персонале, прошедшем данный курс, на борту судна.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Қағидалардың 63, 64, 65 және 66-тармақтарында көрсетілген куәліктердің иесі куәліктердің қолданылуын әрбір 5 жыл сайын ұзартады. Ол үшін ол курстардан А-VI/1 бөлімінің 2-тармағына, А-VI/2 бөлімінің 1 және 2-тармақтарына, ТДВА кодексі А-VI/3 бөлімінің 1 және 2-тармақтарына сәйкес өтеді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Кемені күзету үшін жауапты теңізшіде ТДВА VІ/5 ережесіне және кодексінің A-VІ/5 бөліміне сәйкес "Кеменің командалық құрамының кемені күзету үшін жауапты тұлғаларын даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі, сондай-ақ 12 айдан кем емес жүзу өтілі болады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.11.2019 № 819 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Кемені күзету бойынша жоспарда көрсетілген күзет бойынша ерекше міндеттері жүктелген теңізшілерде, Қағидалардың 69-тармағында көрсетілген теңізшілерден басқа, ТДВА VI/6 ережесінің 4-6-тармақтарына сәйкес "Күзету мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған даярлау немесе нұсқау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі және ТДВА кодексі А-VI/6 бөлімінің 6-8-тармақтарына сәйкес күзету бойынша белгіленген міндеттері бар теңізшілерді даярлау курсынан өту туралы растамасы болады.
71. Қағидалардың 69 және 70-тармақтарында көрсетілген теңізшілерден басқа теңізшілерде ТДВА VI/6 ережесінің 1-2-тармақтарына сәйкес "Күзету мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған даярлау немесе нұсқау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі және ТДВА кодексі А-VI/6 бөлімінің 4-тармағына сәйкес күзет мәселелері жөнінде ақпараттандыру бойынша курсынан өту туралы растамасы болады.
72. Әр теңізші, кеме бортында өзінің міндеттеріне кірісу алдында ТДВА VI/6 ережесінің 1-тармағына, ТДВА кодексі А-VI/6 бөлімінің 1-3-тармақтарына сәйкес қорғау жөнінде таныстыру курсынан немесе нұсқаулығынан өтеді. Капитан осы курсты немесе нұсқаулықты өткен персонал туралы барлық жазбаларды кеме бортында сақтайды.
73. Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсетуге белгіленген теңізшіде ТДВА VI/4 ережесінің 1-тармағына, ТДВА кодексі А-VI/4 бөлімінің 1-3 тармақтарына сәйкес "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болады.

Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Владелец свидетельств, указанных в пунктах 63, 64, 65 и 66 Правил, продлевает действие свидетельств каждые 5 лет. Для этого он проходит курсы в соответствии с пунктом 2 раздела A-VI/1, пунктами 1 и 2 раздела A-VI/2, пунктами 1 и 2 раздела A-VI/3 Кодекса ПДНВ.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Моряк, ответственный за охрану судна, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка лиц командного состава судна, ответственных за охрану" в соответствии с Правилом VI/5 и разделом A-VI/5 Кодекса ПДНВ, а также плавательный стаж не менее 12 месяцев.
Сноска. Пункт 69 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.11.2019 № 819 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Моряки, кроме указанных в пункте 69 Правил, за которыми закреплены особые обязанности по охране, указанные в плане по охране судна, имеют свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка или инструктаж по вопросам охраны для всех моряков" в соответствии с пунктами 4-6 Правила VI/6 ПДНВ и подтверждение о прохождении курса подготовки моряков, имеющих назначенные обязанности по охране, в соответствии с пунктами 6-8 Раздела А-VI/6 Кодекса ПДНВ.
71. Моряки, кроме указанных в пунктах 69 и 70, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка или инструктаж по вопросам охраны для всех моряков" в соответствии с пунктами 1-2 Правила VI/6 ПДНВ и подтверждение о прохождении курса по информированности по вопросам охраны, в соответствии с пунктом 4 раздела Кодекса A-VI/6 ПДНВ.
72. Каждый моряк, перед вступлением в свои обязанности на борту судна, проходит ознакомительный курс по вопросам охраны или инструктаж, в соответствии с пунктом 1 Правила VI/6 ПДНВ, пунктами 1-3 раздела A-VI/6 Кодекса ПДНВ. Капитан хранит все записи о персонале, прошедшем данный курс или инструктаж, на борту судна.
73. Моряк, назначенный оказывать первую медицинскую помощь на судне, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Оказание первой медицинской помощи на судне" в соответствии с пунктом 1 Правила VI/4 ПДНВ, пунктами 1-3 раздела A-VI/4 Кодекса ПДНВ.

74. Кемедегі медициналық қарауға жауапты теңізшіде ТДВА VI/4 ережесінің 2-тармағына және ТДВА кодексі А-VI/4 бөлімінің 4-6-тармақтарына сәйкес "Кемедегі медицианлық қарау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі және "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болады.
Кеме экипажының ең аз құрамы туралы тиісті куәлігі болған жағдайда жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны және басшы құрамының тұлғалары жоғарыда көрсетілген куәліктердің болу қажеттілігінен босатылады.
2-параграф. Кәсіби диплом растамасын беру, ұзарту және алып қою
75. Кәсіби дипломды шетелдік кәсіби диплом тану түріндегі растаманы алу үшін кандидат немесе сенімхат бойынша оның өкілі Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан түрінде Порттың теңіз әкімшілігінің басшысының атына өтініш;
2) 3 х 4 см сурет – 2 дана;
3) жеке басын куәландыратын құжат (немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат) (жеке басын анықтау үшін);
4) шетелдік кәсіби дипломның көшірмесі;
5) ҚБЖТЖ радиооператоры шетелдік кәсіби дипломының көшірмесі (палуба командасы құрамының адамдары үшін);
6) мұнай танкерлері, химия тасышулар немесе газ тасушылардағы жүк операциялары бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігінің көшірмесі (егер қолданылатын болса);
7) шетелдік кәсіби дипломды беруді куәландыратын растаманың көшірмесі (егер аталған растама жеке құжатпен берілсе);
8) ТДВА талаптарына сәйкес берілген медициналық куәліктің көшірмесі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Кәсіби дипломның растамасын беруге өтінішті алғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде Теңіз портының әкімшілігі осы өтінішті қабылдауды растау туралы хатты өтініш берушіге береді.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда, Теңіз портының әкімшілігі өтініш берушіге өтінішті қараудан оны алғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде жазбаша түрде бас тартады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

74. Моряк, ответственный за медицинский уход на судне, имеет свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне" в соответствии с пунктом 2 Правила VI/4 ПДНВ и пунктами 4-6 раздела A-VI/4 Кодекса ПДНВ и свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Оказание первой медицинской помощи на судне".
В случае наличия соответствующего свидетельства о минимальном составе экипажа судна капитан и лица командного состава судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн освобождаются от необходимости наличия у них вышеуказанных свидетельств.
Параграф 2. Выдача, продление и изъятие подтверждения профессионального диплома
75. Кандидат либо его представитель по доверенности для получения подтверждения профессионального диплома в виде признания иностранного профессионального диплома, представляет в Морскую администрацию порта следующие документы:
1) заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме, согласно приложению 2 к Правилам;
2) фото 3 х 4 см – 2 штуки;
3) документ, удостоверяющий личность (либо электронный документ из сервиса цифровых документов) (для идентификации);
4) копия иностранного профессионального диплома;
5) копия иностранного профессионального диплома радиооператора ГМССБ (для лиц командного состава палубной команды);
6) копия свидетельства подготовки специалистов морского транспорта по грузовым операциям на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах (если применимо);
7) копия подтверждения, удостоверяющего выдачу иностранного профессионального диплома (в случае если данное подтверждение выдается отдельным документом);
8) копия медицинского свидетельства, выданного в соответствии с требованиями ПДНВ.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В течение 1 рабочего дня после получения заявления на выдачу подтверждения профессионального диплома Морская администрация порта выдает заявителю письмо о подтверждении принятия данного заявления.
В случае установления неполноты представленных документов Морская администрация порта письменно отказывает заявителю в рассмотрении заявления в течение 1 рабочего дня после его получения.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

77. Шет тіліндегі құжаттардың көшірмелері Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Кәсіби дипломның растамасын беруге өтінішті қабылдағаннан кейін Теңіз портының әкімшілігі 5 жұмыс күні ішінде осы дипломды берген шетел мемлекетінің құзыретті органына дипломның төлнұсқасын растау туралы сауал жолдайды.
79. Теңіз портының әкімшілігі өтінішті қарау кезінде шетелдік кәсіби дипломының иесі, бұл ретте қолданыстағы шетелдік кәсіби дипломына және Теңіз портының әкімшілі өтінішті қабылдауды растау туралы хатқа ие бола отырып Қазақстан Республикасы Мемлекеттік туының астында жүзетін кемеде мерзімі 3 айдан артық емес жұмыс істейді.
80. ТДВА I/10 қағидасына сәйкес Порттың теңіз әкімшілігі кандидатқа шетелдік кәсіби дипломның тануын куәландыратын растаманы мынадай жағдайларда береді:
1) шетелдік кәсіби дипломда көрсетілген функцияларға қатысты Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы заңнаманы білуге тексерістің оң нәтижесі. Аталған тексерісті әңгімелесу барысында Комиссия жүргізеді;
2) егер шетелдік кәсіби дипломды ТДВА күшіне енгізген мемлекет беретін болса.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Уәкілетті орган егер кәсіби дипломдарды өзара тану жөніндегі халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, дипломды берген тарапты бағалайды, ол даярлау орталықтарын және рәсімдерді ТДВА құзыреттілік стандарттары, даярлау және диплом беруге қатысты талаптарын, сондай-ақ сапа стандарттарының сақтау тексерісін қамтиды.
Теңізшілерді даярлау және диплом беру жүйесінде қандай да бір елеулі өзгерістер болған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы барлық мүдделі тараптарға хабарлайды.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.11.2019 № 819 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алғаннан кейін 1 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Порттың теңіз әкімшілігі өтініш берушіге комиссияның әңгімелесу өткізу орны, күні мен уақыты туралы хабарлайды.
Әңгімелесу шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алған сәтте өтініш берушінің әңгімелесуден өтуі мүмкін болмаған жағдайда, әңгімелесу өтініш берушіден әңгімелесуден өтуге дайын екендігі туралы хабарламаны алғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Өтініш беруші шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіптік дипломның төлнұсқалығын растауды алған сәтте тұрақты тұратын жерінде (шетелдік азаматтар, басқа қаладан келгендер) болған жағдайда әңгімелесу ақпараттық технологияларды қолдана отырып, қашықтықтан 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Кәсіби дипломның растамасын беру комиссияның оң шешімінен кейін жүзеге асырылады.
Комиссия теріс шешім шығарған жағдайда, кандидат шектеусіз рет, бірақ Комиссияның келесі отырысынан бұрын емес, қайта әңгімелесуге жіберіледі.
Кандидат әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен кәсіби дипломды беруден бас тартуға шағым жасауға құқылы.

77. Копии документов на иностранном языке представляются в Морскую администрацию порта с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языке.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. После принятия заявления на выдачу подтверждения профессионального диплома Морская администрация порта в течение 5 рабочих дней направляет в компетентный орган иностранного государства, выдавший данный диплом, запрос о подтверждении подлинности диплома.
79. Во время рассмотрения Морской администрацией порта заявления владелец иностранного профессионального диплома работает на судне, плавающем под Государственным флагом Республики Казахстан, имея при этом действующий иностранный профессиональный диплом и письмо о подтверждении принятия Морской администрацией порта заявления, сроком не более 3 месяцев.
80. В соответствии с Правилом I/10 ПДНВ Морская администрация порта выдает кандидату подтверждение, удостоверяющее признание иностранного профессионального диплома, в случаях:
1) положительного результата проверки на знание законодательства Республики Казахстан в сфере торгового мореплавания, относящегося к функциям, указанным в иностранном профессиональном дипломе. Данную проверку проводит Комиссия в ходе собеседования;
2) если иностранный профессиональный диплом выдан государством, для которого ПДНВ вступила в силу.
Сноска. Пункт 80 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
81. Уполномоченный орган проводит оценку стороны, выдавшей диплом, которая включает в себя проверку центров подготовки и процедур, на предмет соблюдения требований ПДНВ относительно стандартов компетентности, подготовки и дипломирования, а также стандартов качества, если иное не предусмотрено международными договорами по взаймному признанию профессиональных дипломов.
В случае любых значительных изменений в системе подготовки и дипломирования моряков уполномоченный орган уведомляет об этом все заинтересованные стороны.
Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.11.2019 № 819 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. В срок не позднее 1 рабочего дня после получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, Морская администрация порта сообщает заявителю о месте, дате и времени проведения Комиссией собеседования.
Собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней после получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома.
В случае невозможности прохождения собеседования заявителя на момент получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней после получения от заявителя уведомления о готовности прохождения собеседования.
В случае нахождения заявителя в месте постоянного проживания (иностранные граждане, иногородние) на момент получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней дистанционно с применением информационных технологий.
Выдача подтверждения профессионального диплома осуществляется после положительного решения Комиссии.
В случае вынесения отрицательного решения Комиссии, кандидат допускается к повторному собеседованию неограниченное количество раз, но не ранее следующего заседания Комиссии.
Кандидат вправе обжаловать отказ в выдаче профессионального диплома в административном (досудебном) порядке.

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Кәсіби диплом растамасын беруден бас тартуға негіздер мыналар болып табылады:
1) қажетті құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) шын еместігін анықтау;
3) осы Қағидалар 80-тармағының талаптарына сәйкес болмау.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Кандидат осы Қағидалардың талаптарына сай болуы кезінде Қағидалардың 82-тармағында көрсетілген мерзімдерде кәсіби дипломдар, кәсіби дипломдар растамалары, жеңілдік рұқсаттары тізіліміне кәсіби диплом растамасын беру туралы ақпарат енгізіледі және кәсіби дипломның растамасы беріледі.
Қағидалардың 83-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, құжаттарды ұсынған өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту жолданады.
ТДВА I/10 қағидаларының талаптарына сәйкес басқа шет мемлекет берген шетелдік кәсіби дипломды тану кейіннен Порттың теңіз әкімшілігінің шетелдік кәсіби дипломды растауын беруі үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.10.2022 № 575 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Кәсіби дипломды жоғалтқан, бұзылуы кезінде Теңіз портының әкімшілігі өтінішті қабылдағаннан кейін екінші жұмыс күні өтініш берушіге тиісті құжаттың телнұсқасын береді.
86. Кәсіби дипломның растамасы осы Қағидалардың 20-1-тармағында көрсетілген тәртіппен кәсіби дипломды ұзартудың ұқсас мерзіміне ұзартылады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Кәсіби дипломның растамасын Теңіз портының әкімшілігі:
1) медицина қызметкері куәландырған кәсіби диплом иесінің денсаулығы нашарлауы салдарынан дене мүмкіндігінің жарамсыздығы туралы мәліметтер көрсетілген кезінде;

Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Основаниями для отказа в выдаче подтверждения профессионального диплома являются:
1) представление неполного пакета необходимых документов;
2) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие требованиям пункта 80 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
84. При соответствии кандидата требованиям настоящих Правил, в сроки указанные в пункте 82 Правил, в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений вносится информация о выдаче подтверждения профессионального диплома и выдается подтверждение профессиональный диплом.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 83 Правил, заявителю, представившему документы, направляется письменный мотивированный отказ.
Признание иностранного профессионального диплома, выданное другим иностранным государством в соответствии с требованиями Правила I/10 ПДНВ, не является основанием для последующей выдачи Морской администрацией порта подтверждения иностранного профессионального диплома.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.10.2022 № 575 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. В случае утери, порчи подтверждения профессионального диплома, Морская администрация порта на второй рабочий день после принятия заявления выдает заявителю дубликат соответствующего документа.
86. Подтверждение профессионального диплома продлевается на аналогичный срок продления профессионального диплома в порядке, указанном в пункте 20-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
87. Подтверждение профессионального диплома изымается Морской администрации порта при:
1) получении удостоверенного медицинским работником документа, в котором указываются сведения о физической непригодности владельца подтверждения профессионального диплома вследствие ухудшения состояния его здоровья;

2) шет мемлекетінің құзыретті органынан шетелдік кәсіби дипломын алып қою туралы ақпаратты алған кезде;
3) кәсіби диплом иесінің кінәсі бойынша авариялық жағдай туындағанда (мұндай шешім авариялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі қорытынды негізінде қабылданады);
4) кәсіби диплом алуға өтініш беру кезінде анық емес ақпарат және/немесе жасанды ұсынылған (мұндай шешім осы жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі қорытынды негізінде қабылданады) кезде алып қояды.
88. Қағидалар 87-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда Теңіз порты әкімшілігінің шешімімен құрылған комиссия тергеуді жүргізеді.
89. Теңіз портының әкімшілігі кәсіби дипломның растамасын алып қою туралы шешім қабылдағаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде шетелдік кәсіби дипломды берген уәкілетті органның мекенжайына тиісті хабарламаны жолдайды, сондай-ақ кәсіби дипломдар, кәсіби дипломдар растамалары, жеңілдік рұқсаттары тізіліміне көрсетілген құжаттардың алып қойылғандығы туралы белгілерді енгізеді.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Кәсіби дипломның растамасы Теңіз портының әкімшілігіне кәсіби дипломның растамасын алып қою туралы хабарламаны алғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде тапсырылуға жатады.
90-1. ТДВА I/2 қағидаларының 6-тармағының талабына сәйкес ТДВА VI бабымен талап етілетін растама капитанның немесе командалық құрам тұлғасының Порттың теңіз әкімшілігі беретін кәсіби дипломының мәтініне енгізіледі.
Ескерту. 2-параграф 90-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жеңілдік рұқсатын беру
91. Қауіпсіздік шаралары сақталған және Радиобайланыс регламентіне қайшылықтар болмаған жағдайда жеңілдікпен рұқсат беру кеме экипажының оның құрамына ең аз талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бұл ретте жағдайлар кеменің порттан шығуын кейінге қалдыруға мүмкін болмағанда, беріледі.
92. Жеңілдік рұқсаты кәсіби дипломда көрсетілген лауазымнан екі немесе одан жоғары ұстанымдарға берілмейді.
Жеңілдік рұқсаты кәсіби диплом алып қойылған кезде қолданыстан шығады.
93. Егер кандидат қатардағы құрам тұлғасы болса, оның талап етілетін лауазым бойынша техникалық және кәсіби немесе жоғарғы білім туралы оқу дипломы, сондай-ақ қажетті жұмыс тәжірибесі болса және талап етілетін біліктілікке сәйкес келуі үшін өзінің мүмкіндіктерін көрсетсе, оған командалық құрам тұлғасының лауазымына 2 айдан аспайтын мерзімге жеңілдікпен рұқсат беріледі.
Қатардағы құрам тұлғасының талап етілетін біліктілікке сәйкестігі Комиссияның шешімімен айқындалады.

2) получении от компетентного органа иностранного государства информации об изъятии иностранного профессионального диплома;
3) возникновении аварийного случая по вине владельца подтверждения профессионального диплома (такое решение принимается на основании заключения по расследованию аварийного случая);
4) предоставлении неверной информации и/или поддельных документов при подаче заявления на получение подтверждения профессионального диплома (такое решение принимается на основании заключения по расследованию данного факта).
88. В случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 87, проводится расследование комиссией, созданной решением Морской администрации порта.
89. Морская администрация порта в течение 3 рабочих дней после принятия решения об изъятии подтверждения профессионального диплома направляет соответствующее уведомление в адрес уполномоченного органа, выдавшего иностранный профессиональный диплом, а также вносит в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений отметки об изъятии указанных документов.
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
90. Подтверждение профессионального диплома подлежит сдаче Морской администрации порта в течение 5 рабочих дней после получения уведомления об изъятии подтверждения профессионального диплома.
90-1. В соответствии с требованием пункта 6 Правила I/2 ПДНВ, подтверждение, требуемое статьей VI ПДНВ, включается в текст самого профессионального диплома капитана или лица командного состава, выдаваемого Морской администрацией порта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 90-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Выдача льготного разрешения
91. При условии соблюдения мер безопасности и отсутствии противоречий Регламенту радиосвязи, льготное разрешение выдается в случае несоответствия экипажа судна минимальным требованиям к его составу, при этом обстоятельства не позволяют откладывать выход судна из порта.
92. Льготное разрешение не выдается на две или более позиций выше чем указано в профессиональном дипломе.
Льготное разрешение перестает быть действительным при изъятии профессионального диплома.
93. Если кандидат является лицом рядового состава, имеет учебный диплом технического и профессионального или высшего образования по требуемой должности, а также необходимый опыт работы и показывает свои способности для того, чтобы соответствовать требуемой квалификации, ему выдается льготное разрешение на должность лица командного состава на срок не более 2 месяцев.
Соответствие лица рядового состава требуемой квалификации определяется решением Комиссии.

Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Теңіз портының әкімшілігі осы жүзуге қатысты жеңілдік рұқсатына шек қояды.
95. Тек капитан немесе аға механик кенеттен еңбек қабілетінен айырылған жағдайда ғана Теңіз портының әкімшілігі тиісті жеңілдік рұқсатын капитанның аға көмекшісіне немесе екінші механикке береді. Жеңілдік рұқсаты кеменің қауіпсіз орынға жетуіне дейінгі мерзімге беріледі.
96. Жеңілдік рұқсатын сұратып отырған кеме қатынасы компаниясы Теңіз порты әкімшілігінің басшысына Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш, кеме экипажы мүшелерінің тізімін, сондай-ақ келесі құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы теңізшісі жеке куәлігінің немесе теңізші паспортының көшірмесі (бар болған жағдайда);
2) теңізшінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) теңізшінің кәсіби дипломы;
4) кәсіби дипломды беруді куәландыратын растаманың көшірмесі (егер аталған растама жеке құжатпен берілсе);
5) медициналық қорытынды.
97. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте капитанның тек бір ғана көмекшісі қамтылған жағдайда жеңілдік рұқсаты капитанның лауазымына берілмейді.
98. Жеңілдік рұқсатын беру туралы өтінішті қарау мерзімі – өтінішті тіркеген сәттен бастап 2 жұмыс күні ішінде.
99. Теңіз портының әкімшілігі әр айдың алғашқы 5 жұмыс күні мерзімінде уәкілетті органға өткен айда берілген жеңілдік рұқсаттары туралы ақпаратты жолдайды.
Уәкілетті орган жыл сайын 15 ақпанға дейін Халықаралық теңіз ұйымына өткен жыл бойынша берілген жеңілдік рұқсаттары туралы ақпаратты жолдайды.
100. Теңіз портының әкімшілігіне ұсынылатын құжаттардың көшірмелері нотариалды расталады. Бұл ретте шетел тіліндегі құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілідеріндегі аудармасымен нотариалды расталып ұсынылады.
101. Жеңілдікпен рұқсат жоғалған, бүлінген жағдайда Теңіз портының әкімшілігі өтініш қабылдағаннан кейін екінші жұмыс күні өтініш берушіге тиісті құжаттың телнұсқасын береді. Телнұсқа жаңа нөмірмен және түпнұсқаның қолдану мерзімін аяқталу күнімен беріледі.
102. Жеңілдік рұқсатын беруден бас тартуға негіздер мыналар болып табылады:
1) қажетті құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) шын еместігін анықтау.
103. Теңізші осы Қағидалардың талаптарына сай болуы кезінде Қағидалардың 98-тармағында көрсетілген мерзімдерде кәсіби дипломдар, кәсіби дипломдар растамалары, жеңілдік рұқсаттарының тізіліміне жеңілдік рұқсатын беру туралы ақпарат енгізіледі және жеңілдік рұқсаты беріледі.
Қағидалардың 102-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, құжаттарды ұсынған өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту жолданады.

Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
94. Морская администрация порта накладывает ограничения на льготное разрешение по отношению к данному плаванию.
95. Только в случае внезапной потери трудоспособности капитана или старшего механика, Морская администрация порта выдает соответствующее льготное разрешение старшему помощнику капитана или второму механику. Льготное разрешение выдается на срок до прибытия судна в безопасное место.
96. Судоходная компания, запрашивающая льготное разрешение, представляет заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме, согласно приложения 3 к Правилам, список членов экипажа судна, а также копии следующих документов:
1) удостоверение личности моряка Республики Казахстан или паспорт моряка (при наличии);
2) документ, удостоверяющий личность моряка;
3) профессиональный диплом моряка;
4) подтверждение, удостоверяющее выдачу профессионального диплома моряка (в случае если данное подтверждение выдается отдельным документом);
5) медицинское заключение.
97. Льготное разрешение не выдается на должность капитана, в случае если свидетельство о минимальном составе экипажа судна включает только одного помощника капитана.
98. Срок рассмотрения заявления о выдаче льготного разрешения – 2 рабочих дня с момента регистрации заявления.
99. В течение первых 5 рабочих дней каждого месяца Морская администрация порта направляет в уполномоченный орган информацию о выданных за предыдущий месяц льготных разрешениях.
Ежегодно до 15 февраля в Международную морскую организацию уполномоченным органом направляется информация о выданных за предыдущий год льготных разрешениях.
100. Копии документов, представляемых в Морскую администрацию порта, нотариально заверяются. При этом документы на иностранном языке представляются с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языках.
101. В случае утери, порчи льготного разрешения, Морская администрация порта на второй рабочий день после принятия заявления выдает заявителю дубликат соответствующего документа. Дубликат выдается с новым номером и с датой окончания срока действия оригинала.
102. Основаниями для отказа в выдаче льготного разрешения являются:
1) представление неполного пакета необходимых документов;
2) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
103. При соответствии моряка требованиям настоящих Правил, в сроки указанные в пункте 98 Правил, в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений вносится информация о выдаче льготного разрешения и выдается льготное разрешение.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 102 Правил, заявителю, представившему документы, направляется письменный мотивированный отказ.

Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.10.2018 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Теңізшілерге диплом беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
Кәсіби дипломды беруге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кәсіби дипломды беруге арналған өтініш (керектісін белгілеу):
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының вахталық көмекшісі
ТДВА II/1 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанының аға көмекшісі
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының аға көмекшісі
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеменің капитаны
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеменің капитаны
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының вахталық көмекшісі
ТДВА II/3 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны
ТДВА II/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигі
ТДВА III/1 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің екінші механигі
ТДВА III/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигі
ТДВА III/2 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің аға механигі
ТДВА III/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің аға механигі
ТДВА III/2 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электромеханигі
ТДВА III/6 ережесі
ҚБЖТЖ радиооператоры
ТДВА IV/2 ережесі
ҚБЖТЖ жүзуі шектелген ауданның радиооператоры
ТДВА IV/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матрос
ТДВА II/4 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матрос
ТДВА II/5 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы моторист
ТДВА III/4 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі бірінші санаттағы моторист
ТДВА III/5 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электригі
ТДВА III/7 ережесі
1-1. Кәсіби дипломды растауға арналған өтініш:
Мұнай танкерлері, химия тасушылары немесе газ тасушыларындағы жүк операциялары үшін теңіз көлігі мамандарын даярлау куәліктері (капитандар және басшы құрамының тұлғалары)
ТДВА V/1 ережесі
2. Өтініш берушінің деректері:
Тегі
Аты
Туған күні
Туған жері
Азаматтығы
Үй мекенжайы
Ұйым
E-mail
Телефон
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Беру органы және күні
Теңізші кітапшасының нөмірі
Беру органы және күні
ҚР теңізші жеке куәлігінің немесе теңізші паспортының нөмірі
Беру органы және күні
Теңізшілерге диплом беру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
_____________________________________
_____________________________________
Кәсіби диплом растамасын беруге арналған өтініш

Сноска. Пункт 103 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.10.2018 № 736 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
дипломирования моряков
Форма
________________________
Заявление на выдачу профессионального диплома
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление на выдачу профессионального диплома (нужное отметить):
вахтенный помощник капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/1
старший помощник капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/2
старший помощник капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/2
капитан судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/2
капитан судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/2
вахтенный помощник капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/3
капитан судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/3
вахтенный механик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/1
второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт
ПДНВ Правило III/3
второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более
ПДНВ Правило III/2
старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт
ПДНВ Правило III/3
старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более
ПДНВ Правило III/2
электромеханик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/6
радиооператор ГМССБ
ПДНВ Правило IV/2
радиооператор ГМССБ ограниченного района плавания
ПДНВ Правило IV/2
матрос в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/4
матрос первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/5
моторист в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/4
моторист первого класса на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/5
электрик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/7
1-1.Заявление на подтверждение профессионального диплома:
Свидетельство подготовки специалистов морского транспорта для грузовых операций на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах (капитаны и лица командного состава)
ПДНВ Правило V/1
2. Данные заявителя:
Фамилия
Имя
Дата рождения
Место рождения
Гражданство
Домашний адрес
Организация
E-mail
Телефон
Номер документа, удостоверяющего личность
Орган и дата выдачи
Номер мореходной книжки
Орган и дата выдачи
Номер удостоверения личности моряка РК или паспорта моряка
Орган и дата выдачи
Приложение 2
к Правилам дипломирования моряков
Форма
_____________________________________
_____________________________________
Заявление на выдачу подтверждения профессионального диплома

3. Теңізшінің деректері:
Тегі
Аты
Туған күні
Туған жері
Азаматтығы
Үй мекенжайы
Ұйым
E-mail
Телефон
Жеке куәлігінің нөмірі
Беру органы және күні
Теңізші кітапшасының нөмірі
Беру органы және күні
ҚР теңізші жеке куәлігінің немесе теңізші паспортының нөмірі
Беру органы және күні
Кәсіби диплом (№, беру күні)
ҚБЖТЖ радиооператоры кәсіби дипломы
(тек капитан көмекшісі үшін) (№, беру күні)
Медициналық қорытынды (№, беру күні)
Кемеде жұмысты бастау күні
Кеме қатынасы компаниясынан мінездеме
4. Теңізшінің жүзу өтілі туралы мәліметтер (соңғы 2 жылдың ішінде)
Кеменің атауы
Кеменің туы
ИМО нөмірі
Лауазымы
Тіркелім тонналар немесе кВт саны
Жүзу мерзімі
5. Жеңілдік рұқсаты:
Мына лауазымға:
Сұрау салынатын кезең:
Өтінішті беру себебі:
Теңізшіні дайындау үшін қабылданған шаралар және кемеде жұмысты бастау күні:
Өзге де ақпарат:
______________________________________________
Уәкілетті тұлғаның лауазымы және тегі
________________________________
Уәкілетті тұлғаның қолы
Күні                                                       Мөр орны

3. Данные моряка:
Фамилия
Имя
Дата рождения
Место рождения
Гражданство
Домашний адрес
Организация
E-mail
Телефон
Номер документа, удостоверяющего личность
Орган и дата выдачи
Номер мореходной книжки
Орган и дата выдачи
Номер удостоверения личности моряка РК или паспорта моряка
Орган и дата выдачи
Профессиональный диплом (№, дата выдачи)
Профессиональный диплом радиооператора ГМССБ (только для помощника капитана) (№, дата выдачи)
Медицинское заключение (№, дата выдачи)
Дата начала работы на судне
Характеристика от судоходной компании
4. Сведения о плавательном стаже моряка (за последние 2 года)
Название судна
Флаг судна
Номер ИМО
Должность
Количество регистровых тонн или кВт
Период плавания
5. Льготное разрешение:
На должность:
Запрашиваемый период:
Причина подачи заявления:
Меры, принятые для подготовки моряка и дата начала работы на судне:
Иная информация:
____________________________________________
Должность и фамилия уполномоченного лица
________________________________
Подпись уполномоченного лица
Дата                                                                   Место печати