Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 11 шілдедегі № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 тамызда № 15514 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.08.2025 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 33 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13115 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 ақпанда "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Е.Е.Ерсайынов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2017 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2017 года № 15514.
В соответствии с подпунктом 71) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.08.2025 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 33 "Об утверждении Правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13115, опубликованный в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 24 февраля 2016 года).
3. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Ерсаинов Е.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
Б. Асылова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
_________________М. Бекетаев
2017 жылғы 24 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
________________Т. Дүйсенова
2017 жылғы 24 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________________Қ. Қасымов
2017 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
м.а.
2017 жылғы 11 шілдедегі
№ 324 бұйрығымен
бекітілді
Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін
оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1.Осы Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру қағидалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 104) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында тұратын мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.06.2023 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 186 бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) білім алмаушы – білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумақта тұратын (тұрақты немесе уақытша) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білімнің жалпы білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылданбаған жасы 6-дан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған бала;
3) білім беру саласындағы уәкілетті орган - білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
4) білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағы – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымына бекітілген аумақ;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
Б. Асылова
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
____________________М. Бекетаев
24 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________________Т. Дуйсенова
24 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________________К. Касымов
24 июля 2017 года
Утверждены
приказом и.о. министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 11 июля 2017г. № 324
Правила
организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 104) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования, проживающих на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.06.2023 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) не обучающийся - несовершеннолетний в возрасте от 6 до 18 лет, не зачисленный в организацию образования, реализующую общеобразовательные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального образования, но проживающий (постоянно или временно) на территории, обслуживания организации образования;
3) уполномоченный орган в области образования - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
4) территория обслуживания организации образования – территория, закрепленная за организацией образования по решению местных исполнительных органов;

5) жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспаушы - бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің жалпы білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылданған, бірақ күнтізбелік он және одан да көп күн себепсіз сабақты қалдырған жасы 6-дан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған бала;
6) мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алу – жергілікті атқарушы органдардың тұрғылықты орны (мекендеу) бойынша тіркеудің бар-жоғына қарамастан қызмет көрсететін аумаққа келген немесе тұратын (тұрақты немесе уақытша) балаларға есеп жүргізуді ұйымдастыруы.
2-бөлім. Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға
дейін оларды есепке алуды ұйымдастыру тәртібі
3. Есепке тұрғылықты орны (мекендеу) бойынша тіркеудің барына (жоғына) қарамастан Қазақстан Республикасының аумағына келген немесе тұратын (тұрақты немесе уақытша) жасы 0-ден 18 жасқа дейінгі балалар есепке алуға жатады.
4. Балаларды есепке алу тоқсан сайын әр ағымдағы жылғы наурыз, маусым, қыркүйек және желтоқсан айларында білім саласындағы уәкілетті органның білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – ББАЖ) және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – МО АЖ) деректерді шығару арқылы жүзеге асырылады.
Әр жаңа оқу жылында 20 қыркүйектен кешіктірмей балалардың есепке алуы аяқталады.
5. Балаларды есепке алу ББАЖ және МО АЖ мәліметі негізінде 0-ден 18 жасқа дейін бірыңғай деректер базасын құру және жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
6. Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары және орта білім беру ұйымдары 0-ден 18 жасқа дейін бірыңғай мәлімет базасының мәліметі бойынша білім беру ұйымдарында балалардың қатысуын қадағалайды.
Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары білім саласындағы уәкілетті органға мәліметтерді әр жылдың 15 қазанына жолдайды.
7. Мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін жылсайынғы оларды есепке алу қорытындылары жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары мен орта білім беру ұйымдарының мәжілістерінде қаралады.
8. Балаларды есепке алу бойынша мәліметтерді қалыптастыру деректері:
1) мектепке дейінгі жастағы балалар туралы ББАЖ деректері;
2) мектеп жасындағы балалар туралы ББАЖ деректері;
3) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алатын балалар туралы ББАЖ деректері;
4) мемлекеттік емес ұйымдарда тәрбиеленіп және білім алып жатқан балалар туралы ББАЖ деректері;
5) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасының 0-18 жастағы балалар туралы мәліметі;

5) систематически пропускающий занятия без уважительной причины – несовершеннолетний в возрасте от 6 до 18 лет зачисленный в организацию образования, реализующую общеобразовательные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального образования, но пропустивший десять и более календарных дней без уважительной причины;
6) учет детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования – организация учета детского населения, проживающих (постоянно или временно) или пребывающих на территории обслуживания независимо от наличия регистрации по месту жительства (пребывания) местными исполнительными органами.
Глава 2. Порядок организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования
3. Учету подлежат дети в возрасте от 0 до 18 лет, проживающие (постоянно или временно) или пребывающие на территории Республики Казахстан независимо от наличия (отсутствия) регистрации по месту жительства (пребывания).
4. Учет детей осуществляется ежеквартально в марте, июне, сентябре и декабре месяцах каждого текущего года посредством выгрузки данных из единой информационной системы образования уполномоченного органа в области образования (далее - ЕИСО) и информационных систем государственных органов (далее - ИС ГО).
В начале каждого учебного года учет детей завершается не позднее 20 сентября.
5. Учет детей осуществляется путем создания и ведения единой базы данных детей от 0 до 18 лет на основе данных ЕИСО и ИС ГО.
6. Органами управления образованием местных исполнительных органов и организациями среднего образования, по сведениям единой базы данных детей от 0 до 18 лет отслеживается явка детей в организации образования.
Органы управления образованием местных исполнительных органов к 15 октября каждого года направляют сведения в уполномоченный орган в области образования.
7. Итоги ежегодных учетов детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования рассматриваются на совещаниях органов управлением образования местных исполнительных органов и организаций среднего образования.
8. Источниками формирования данных по учету детей служат:
1) данные ЕИСО о детях дошкольного возраста;
2) данные ЕИСО о детях школьного возраста;
3) данные ЕИСО о детях, обучающихся в организациях образования технического и профессионального образования;
4) данные ЕИСО о воспитывающихся и обучающихся в негосударственных организациях образования;
5) сведения государственной базы данных "Физические лица" Министерства юстиции Республики Казахстан о детях 0-18 лет;

6) Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің 0-18 жастағы қандастар балалары туралы мәліметі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 16.03.2021 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар тоқсан сайын әр ағымдағы жылғы 30 наурыз, 30 маусым, 30 қыркүйек және 30 желтоқсанда білім беру саласындағы уәкілетті органға 0-ден 18 жасқа дейінгі балалар туралы мәліметті "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына сәйкестікке атестаттаудан өтуге сәйкес ББАЖ қолданысқа енгізген сәтке дейін МО АЖ-нен шығару арқылы ұсынады.
10. Блім беру ұйымдарында оқумен қамтылмаған балаларды анықтау үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган ББАЖ мәліметін МО АЖ мәліметімен салыстырып тексереді, аталған балалар туралы ақпаратты ББАЖ-ға орналастырады.
3-бөлім. Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарының
балаларды, олар орта білім алғанға дейін есепке алуды ұйымдастыру тәртібі
11. Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балалар орта білім алғанға дейін оларды есепке алуды ұйымдастырады және ББАЖ мәліметтері негізінде:
1) мектепке дейінгі жастағы балалар туралы мәліметтер;
2) оқытуға жатпайтын (денсаулығы бойынша) балалар туралы мәліметті қоса алғанда мектеп жасындағы балалар туралы мәліметтер;
3) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алатын балалар туралы мәліметтер;
4) мемлекеттік емес мектепке дейінгі ұйымдарда және орта білім беру ұйымдарында тәрбиеленіп жатқан және білім алушылар туралы мәліметтер;
5) оқытуға жатпайтын балалар туралы мәліметтер;
6) қандастардың балалар туралы мәліметтер;
7) шетелдік және азаматтығы жоқ (иммигранттар) балалар туралы мәліметтер;
8) оқумен қамтылмаған балалар туралы мәліметтер;
9) жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспайтын балалар туралы мәліметтері бар облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында тұратын баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), туған күні, айы, жылы, тұрғылықты орны көрсетілген 0-ден 18 жасқа дейінгі балалардың бірыңғай мәліметтер базасын қалыптастырады.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген мәліметтер облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), (аудан, қала, қаладағы аудан) ішкі істер органдарымен келісіледі және әр айдың 10-на қарай ББАЖ-да орналастырылады.

6) сведения автоматизированной информационной системы "Кандас" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о детях кандасов 0 - 18 лет.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.03. 2021 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в области образования проводит сверку данных ЕИСО со сведениями ИС ГО для выявления детей не обучающихся в организациях образования и размещает информацию о данных детях в ЕИСО.
Глава 3. Порядок организации работы по учету детей до получения ими среднего образования органами управления образованием местных исполнительных органов
11. Органы управления образованием местных исполнительных органов обеспечивают учет детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования и формируют единую базу данных детей от 0 до 18 лет, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуального идентификационного номера (ИИН), даты рождения, места жительства детей, проживающих на территории области, города республиканского значения, столицы на основании данных ЕИСО, включающий:
1) сведения о детях дошкольного возраста;
2) сведения о детях школьного возраста, включая данные о детях, не подлежащих обучению (по состоянию здоровья);
3) сведения о детях, обучающихся в организациях образования технического и профессионального образования;
4) сведения о воспитывающихся и обучающихся в негосударственных дошкольных организациях и организациях среднего образования;
5) сведения о не обучающихся детях;
6) сведения о детях кандасов;
7) сведения о детях иностранцев и лиц без гражданства (иммигрантов);
8) сведения о детях, не охваченных обучением;
9) сведения о детях систематически пропускающих занятия без уважительной причины.
Сведения, указанные в подпункте 9) пункта 11 настоящих Правил согласовываются с органами внутренних дел области (города республиканского значения, столицы), (района, города, района в городе) и размещаются в ЕИСО к 10 числу каждого месяца.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.08.2025 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. ББАЖ мәліметтері негізінде жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары:
1) тұрғылықты орны (мекендеу) бойынша тіркеудің бар-жоғына қарамастан білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумаққа келген немесе тұратын (тұрақты немесе уақытша) жасы 0-ден 18 жасқа дейін балалардың мәлімет базасын, балаларды есепке алу қорытындылары туралы мәлімет, баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), туған күні, айы, жылы, тұрғылықты орны көрсетілген мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың жиынтық деректерін жүргізеді;
2) балаларды есепке алу бойынша іс-шаралардың нәтижесінде тұру фактісі орны анықталмаған мектеп жасындағы балалардың тұрғылықты орны (мекендеу) туралы мүдделі мемлекеттік органдарға сұраныс жолдайды;
3) жалпы білім беру ұйымдарына дәлелсіз себептермен бармайтын кәмелетке толмағандарға есеп, олармен және олардың ата-аналарымен немесе заңды өкілдермен жеке профилактикалық шараларды жүргізеді,
4) ықпал ету шараларын қабылдау үшін жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспаушы білім алушылар туралы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз және панасыз қалу профилактикасының жүйесiн құрайтын органдар мен мекемелердi ақпараттандырады.
Балалар туралы мәліметтері бар тізімдерді жергілікті атқарушы органдар бекітеді.
4-бөлім. Білім беру ұйымдарының балаларды, олар орта білім алғанға дейін есепке
алуды ұйымдастыру тәртібі
13. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары тоқсан сайын (наурыз, маусым, қыркүйек және желтоқсан) электронды нысанда ББАЖ-ға:
1) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында білім алатын және тәрбиеленетін балалар туралы мәліметті;
2) бірінші сыныпқа қабылдауға жататын 5 – 6 жастағы балалар туралы мәліметті;
3) орта білім беру ұйымдарына қабылдауға жататын 6 – 7 жастағы балалар туралы мәліметті ұсынады.
14. Орта білім беру ұйымдары тоқсан сайын (наурыз, маусым, қыркүйек және желтоқсан) электронды нысанда ББАЖ-ға:
1) мектеп жасындағы балалар туралы мәліметті, тұрғылықты орны (мекендеу) бойынша тіркеудің бар-жоғына қарамастан білім беру ұйымдары қызмет көрсететін аумаққа келген немесе тұратын (тұрақты немесе уақытша) жасы 6-дан 18 жасқа дейінгі балалар (олар орта білім алғанға дейін) туралы мәліметті ұсынады;
2) білім беру саласында Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген мерзімде және тәртіппен 6-дан 18 жасқа дейінгі балаларды орта білім беру ұйымдарына қабылдауды қамтамасыз етеді;

Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.08.2025 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Органы управления образованием местных исполнительных органов на основании данных ЕИСО:
1) ведут учет детей в возрасте от 0 до 18 лет (до получения ими среднего образования), проживающих (постоянно или временно) или пребывающих на территории обслуживания организации образования, независимо от наличия регистрации по месту жительства (пребывания), сведения об итогах учета детей, сводные данные детей дошкольного и школьного возраста с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуального идентификационного номера (ИИН), даты рождения, места жительства детей;
2) направляет запросы в заинтересованные государственные органы о месте жительства (пребывания) детей школьного возраста, у которых факт проживания, установленный в результате мероприятий по учету детей, не подтвердился;
3) ведут учет несовершеннолетних, не посещающих по неуважительным причинам общеобразовательные учебные заведения, проводят с ними и их родителями или законными представителями меры индивидуальной профилактики;
4) информирует органы и учреждения системы профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности о не обучающихся, систематически пропускающих занятия без уважительной причины для принятия мер воздействия.
Списки, содержащие сведения о детях утверждаются местными исполнительными органами.
Глава 4. Порядок организации работы по учету детей до получения ими среднего образования организациями образования
13. Дошкольные организации образования ежеквартально (март, июнь, сентябрь и декабрь) предоставляют в электронном формате в ЕИСО:
1) сведения о детях дошкольного возраста, обучающихся и воспитывающихся в дошкольных организациях образования;
2) сведения о детях 5 – 6 лет, подлежащих зачислению в первый класс;
3) сведения о детях 6 – 7 лет, зачисленных в организацию среднего образования.
14. Организации среднего образования:
1) ежеквартально (март, июнь, сентябрь и декабрь) предоставляют в электронном формате в ЕИСО сведения о детях школьного возраста, сведения о детях в возрасте от 6 до 18 лет (до получения ими среднего образования), проживающих (постоянно или временно) или пребывающих на территории обслуживания организации образования, независимо от наличия регистрации по месту жительства (пребывания);
2) обеспечивают в сроки и в порядке, установленные законодательством Республики Казахстан в сфере образования, прием в образовательную организацию среднего образования детей в возрасте от 6 до 18 лет;

3) қыркүйекте ҰБДҚ-да білім алушылар контингенті туралы мәліметті ресімдеу, білім беру ұйымдары қызмет көрсететін аумақта тұратын (тұрақты немесе уақытша) және білім беру ұйымдарында оқытуға жататын жасы 6-дан 18 жасқа дейінгі балалардың білім алатын орны туралы мәліметті анықтау жұмысын аяқтайды;
4) білім беру ұйымдары қызмет көрсететін аумақта тұру фактісі анықталмаған жасы 0-ден 18 жасқа дейінгі балалар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарына жолдайды;
5) білім алушылардың сабаққа қатысуын күнделікті бақылауды іске асырады (мониторинг), мінез-құлқында, білім алуында, дамуында және әлеуметтік бейімделуінде проблемалары бар білім алушылармен жеке профилактикалық жұмыс жүргізеді;
6) әр айдың 10-на қарай жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспаушы балалар туралы мәліметті ББАЖ-ға орналастырады;
7) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, сондай-ақ, оқытылмайтын, жалпы білім беретін ұйымдарда жүйелі түрде себепсіз сабаққа қатыспаушы балалар анықталған жағдайда оларды тәрбиелеу және білім саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың орта білім алуы бойынша шараларды қабылдайды;
8) 20 қыркүйектегі жағдай бойынша 9-сынып бітірушілерінің білім алу орны туралы ақпаратты ББАЖ-ға электрондық нысанда ұсынады;
9) ағымдағы жылы аталған білім беру ұйымдарында білім алуды жалғастырмаған 9 (10) сынып бітірушілері болып табылатын кәмелетке толмаған азаматтар анықталған жағдайда аталған кәмелетке толмаған тұратын білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумақтағы жалпы білім беру ұйымының басшысын, сондай-ақ профилактикалық есепке алу үшін ішкі істер органдарын еркін нысанда ақпараттандырады;
10) білім алуды жалғастырмаған ағымдағы жылдың 9 (10) сынып бітірушілерін білім беру ұйымдарында білім алмаушы ретінде есепке алуды жүргізеді;
11) ағымдағы жылдың 9 (10) сынып бітірушілерінің білім алуды жалғастырмау фактісі анықталған жағдайда уақытылы жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарын ақпараттандырады, олардың жалпы білім алуы үшін шаралар қабылдайды;
12) жылсайын жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарына мектеп жасындағы балалардың, олардың әрі қарай білім алу фактісін растайтын құжаттардың көшірмесі қоса берілген орта білім беру ұйымдарынан шығару туралы мәлімет ұсынады;
13) орта білім беру ұйымынан шыққан білім алушының одан әрі білім алуын бақылауды оның одан әрі білім алуын растайтын құжатты жеке іс-қағаздарына қоса отырып (әрі қарай білім алуын растайтын күні және шығыс нөмірі бар анықтама, басқа білім беру ұйымына қабылданғаны туралы күні және нөмірі бар бұйрығы) іске асырады.
Білім алушыны қабылдаған орта білім беру ұйымының басшысы білім алушы шығып кеткен орта білім білім беру ұйымына шығыс нөмірі және күні көрсетілген растау анықтаманы, орта білім беру ұйымына қабылдау туралы нөмірі және күні көрсетілген бұйрықты жолдайды.
Шығып кеткен оқушылардың одан әрі білім алуы туралы растайтын анықтама онда шығыс нөмірі және күні, басқа білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрық нөмірі және күні болған жағдайда қабылданады.

3) в сентябре завершают работу в ЕИСО по оформлению данных о контингенте учащихся, по уточнению данных о месте обучения детей от 6 лет до 18 лет, подлежащих обучению в образовательных организациях и проживающих (постоянно или временно) на территории обслуживания организации образования;
4) направляют в органы управления образованием местных исполнительных органов информацию о детях в возрасте от 0 до 18 лет, у которых факт проживания на территории обслуживания организации образования не подтвердился;
5) осуществляют ежедневный контроль за посещением занятий обучающимися (мониторинг), ведут индивидуальную профилактическую работу с обучающимися, имеющими проблемы в поведении, обучении, развитии и социальной адаптации.
6) размещают ЕИСО сведения о детях систематически пропускающих занятия без уважительной причины к 10 числу каждого месяца;
7) в случае выявления несовершеннолетних, нуждающихся в специальных социальных услугах, а также не обучающихся, систематически пропускающих по неуважительным причинам занятия в общеобразовательной организации, принимают меры по их воспитанию и получению ими среднего образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
8) предоставляют в электронном формате в ЕИСО информацию о месте обучения выпускников 9 классов по состоянию на 20 сентября;
9) в случае выявления несовершеннолетних граждан (вне зависимости от места проживания), являющихся выпускниками 9 (10) класса текущего года данной общеобразовательной организации, не продолживших получение образования информируют в произвольной форме руководителя той общеобразовательной организации, на территории обслуживания организации образования в которой проживает данный несовершеннолетний, а также органы внутренних дел для дальнейшей постановки на профилактический учет;
10) осуществляют учет выпускников 9 (10) класса текущего года, не продолживших получение образования, как не обучающихся в образовательной организации;
11) своевременно информируют органы управления образованием местных исполнительных органов о факте выявления выпускников 9 (10) класса текущего года, не продолживших получение образования, принимают меры по получению ими общего образования;
12) предоставляют в органы управления образованием местных исполнительных органов ежегодно сведения о выбытии из организации среднего образования детей школьного возраста с приложением копии документов, подтверждающих факт получения ими дальнейшего образования;
13) осуществляет контроль за дальнейшим обучением выбывшего из организации среднего образования обучающегося с приложением в личное дело подтверждающего документа о его дальнейшем обучении (справка-подтверждение о дальнейшем обучении с исходящим номером и датой, номером и датой приказа о зачислении в другую организацию образования).
Руководитель организации среднего образования, принимающий обучающегося направляет справку-подтверждение с исходящим номером и датой, номером и датой приказа о зачислении в организацию среднего образования, из которой выбыл обучающийся.
Справки-подтверждения о дальнейшем обучении выбывших учащихся принимаются только при наличии в них исходящего номера и даты, номера и даты приказа о зачислении в другую организацию образования.

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.06.2023 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 186 бұйрығымен.
15. Өз балаларының білім алуына кедергі жасаған және (немесе) өз балаларын тәрбиелеу мен оқыту бойынша тиісінше міндеттемелерді орындамаған отбасы анықталған жағдайда орта білім беру ұйымдары:
1) кәмелетке толмағандарды оқытуды ұйымдастыру үшін ата-аналармен (заңды өкілдермен) өзара іс-қимыл жасау бойынша шұғыл шаралар қабылдайды;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес ықпал ету шараларын қабылдау үшін ол туралы кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға хабарлайды;
3) анықталған балалар және көрсетілген балалар үшін оқытуды ұйымдастыру бойынша қабылданған шаралар туралы жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарына хабарлайды;
4) профилактикалық есепке алу үшін ішкі істер органдарын еркін нысанда ақпараттандырады.
16. Балаларды есепке алуды жүргізу барысында анықталған балалар оқу сабақтары журналында жинақтау сызығынан кейін жазылады.
17. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы:
1) тоқсан сайын (наурыз, маусым, қыркүйек және желтоқсан) электронды нысанда ҰБДҚ-ға техникалық және кәсіптік білім беру ұйымында білім алып жатқан балалар туралы мәліметті ұсынады;
2) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымынан шыққан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмағандардың бұдан әрі білім алуына бақылауды жүргізеді және аталған балалар туралы мәліметті білім органдарына ұсынады
Білім алушыны қабылдаған білім беру ұйымының басшысы білім алушы шығып кеткен орта білім беру ұйымына шығыс нөмірі және күні көрсетілген растау анықтаманы, орта білім беру ұйымына қабылдау туралы нөмірі және күні көрсетілген бұйрықты жолдайды.
Шығып кеткен оқушылардың одан әрі білім алуы туралы растайтын анықтама онда шығыс нөмірі және күні, басқа білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрық нөмірі және күні болған жағдайда қабылданады.

Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 29.06.2023 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае выявления семей, препятствующих получению своими детьми образования и (или) ненадлежащим образом выполняющих обязанности по воспитанию и обучению своих детей, организация среднего образования:
1) незамедлительно принимает меры по взаимодействию с родителями (законными представителями) для организации обучения несовершеннолетних;
2) информирует об этом комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав для принятия мер воздействия в соответствии с действующим законодательством;
3) информирует органы управления образованием местных исполнительных органов о выявленных детях и принятых мерах по организации обучения для указанных детей;
4) информируют органы внутренних дел для дальнейшей постановки на профилактический учет.
16. Прибывшие дети, выявленные в ходе проведения учета детей, записываются в журнале учебных занятий после черты комплектования.
17. Организации технического и профессионального образования:
1) ежеквартально (март, июнь, сентябрь и декабрь) предоставляют в электронном формате в ЕИСО сведения о детях, обучающихся в организациях технического и профессионального образования;
2) осуществляют контроль за дальнейшим обучением выбывшего несовершеннолетнего в возрасте до 18 лет из организации образования технического и профессионального образования и предоставляют сведения о данных детях в органы образования.
Руководитель организации образования, принимающий обучающегося направляет справку-подтверждение с исходящим номером и датой, номером и датой приказа о зачислении в организацию образования, из которой выбыл обучающийся.
Справки-подтверждения о дальнейшем обучении выбывших учащихся принимаются только при наличии в них исходящего номера и даты, номера и даты приказа о зачислении в другую организацию образования.