Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамызда № 15468 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-27) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптары бекітілсін.
2. "Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10452 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 сәуірде жарияланған) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 117 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, а также сертификационных требований, предъявляемых к поставщикам аэронавигационного обслуживания
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2017 года № 15468.
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 11.06.2026 № 144 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 13.07.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-27) пункта 1 статьи 14 Закона Республики "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Сертификационные требования, предъявляемые к поставщикам аэронавигационного обслуживания, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 117 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации, а также Сертификационных требований, предъявляемых к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 10452, опубликованный 13 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
_______________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 11 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 26 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1-қосымша
Аэронавигациялық қызмет көрсетушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.07.2019 № 553 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-27) тармақшасына, 35-1 және 35-2-баптарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) сертификаттауды жүргізу және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру;
2) аэронавигациялық қызмет көрсетушінің сертификатын тоқтату (кері қайтару) және оған өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу;
3) әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелерінде өзгеріс болған кезде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртіпті айқындайды.

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
__________________Т. Сулейменов
11 июля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2017 года № 384
Правила сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2019 № 553 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-27) пункта 1 статьи 14, статьями 35-1 и 35-2 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок:
1) проведения сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания;
2) приостановления (отзыва) сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, внесения изменений и (или) дополнений в него;
3) обеспечения безопасности полетов при изменении в функциональных системах организации воздушного движения.

3. Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы ұйым;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
3) авариялық хабар беру (авариялық хабар беру қызметі) – іздестіру-құтқару қызметінің көмегін қажет ететін әуе кемелері туралы тиісті ұйымдарды хабардар ету және осындай ұйымдарға қажетті жәрдем көрсету үшін ұсынылатын қызмет көрсету;
4) аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі – нақты белгіленген әрекет ету аймағында құрылған, әуе навигациясының қауіпсіздігін, тұрақтылығын және тиімділігін қамтамасыз етуге қажетті аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) беруге жауап беретін қызмет;
5) аэронавигациялық қызмет көрсету – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді, байланыс, навигация және бақылау жүйелерін ұсынуды, ұшуларды метеорологиялық және іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді, аэронавигациялық ақпарат беруді қамтитын қызмет.
Қызмет көрсетудің бұл түрлері әуе кеңістігін пайдаланушыларға ұшудың барлық кезеңдеріне (қонуға жақындау, әуеайлақ ауданында және бағытта) ұсынылады;
6) аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші – әуе қозғалысын ұйымдастыруды және (немесе) басқа аэронавигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
7) аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты (бұдан әрі – сертификат) – аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын, белгіленген үлгідегі құжат;
8) әуеайлақтық метеорологиялық ұйым – әуеайлақта орналасқан, әуе кемелерінің ұшуын метеорологиялық қамтамасыз етуге арналған қызмет;
9) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету – әуе кемелері арасындағы және әуе кемелерінің маневр жасау алаңындағы кедергілермен соқтығысуын болғызбау, сондай-ақ әуе қозғалысын жылдамдату және реттеу мақсаттарында бақыланатын әуе кеңістігінде ұсынылатын қызмет көрсету;

3. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
2) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее - уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
3) аварийное оповещение (служба аварийного оповещения) – обслуживание, предоставляемое для уведомления соответствующих организаций о воздушных судах, нуждающихся в помощи поисково-спасательных служб, и оказания необходимого содействия таким организациям;
4) служба управления аэронавигационной информации – служба, созданная в конкретно установленной зоне действия, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационной информации (данных), необходимой для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности воздушной навигации;
5) аэронавигационное обслуживание – деятельность, которая включает организацию воздушного движения, предоставление систем связи, навигации и наблюдения, метеорологическое и поисково-спасательное обеспечение полетов, предоставление аэронавигационной информации.
Эти виды обслуживания предоставляются пользователям воздушного пространства на всех этапах полета (подход, в районе аэродрома и на маршруте);
6) поставщик аэронавигационного обслуживания – юридическое лицо, обеспечивающая организацию воздушного движения и (или) другое аэронавигационное обслуживание;
7) сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания (далее – сертификат) – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие поставщика аэронавигационного обслуживания сертификационным требованиям;
8) аэродромный метеорологический орган - служба, расположенная на аэродроме, предназначенная для метеорологического обеспечения полетов воздушных судов;
9) диспетчерское обслуживание воздушного движения – обслуживание, предоставляемое в контролируемом воздушном пространстве, предназначенное для предотвращения столкновений между воздушными судами, воздушных судов с препятствиями на площади маневрирования, а также для ускорения и регулирования воздушного движения;
предотвращения столкновений между воздушными судами и воздушных судов с препятствиями на площади маневрирования;
ускорения и регулирования воздушного движения;

10) әуе қозғалысына қызмет көрсету – әуе қозғалысына ұшу-ақпараттық қызмет көрсету, авариялық хабар беру, диспетчерлік қызмет көрсету (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету);
11) әуе қозғалысына қызмет көрсету органы – әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету органы, ұшу ақпаратының орталығы немесе аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің әуе қозғалысына қызмет көрсетуіне қатысты хабарламаларды жинау пункті;
12) метеорологялық қадағалау органы – оның жауапкершілік ауданында әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне ықпал етуі мүмкін атмосферадағы ұшу маршруты мен басқа құбылыстар бойынша нақты немесе ауа райының күтілетін белгілі бір құбылыстарының пайда болуы туралы ақпаратты дайындап, ұсынатын орган;
13) метеорологиялық орган – халықаралық аэронавигацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге арналған орган;
14) өтініш беруші – сертификат алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жүгінген заңды тұлға;
15) ұшу-ақпараттық қызмет көрсету – мақсаты ұшулардың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ету үшін қолда бар байланыс құралдарын пайдалана отырып, консультациялар мен ақпарат беру болып табылатын қызмет көрсету.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілер аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптарына (бұдан әрі – Сертификаттау талаптары) сәйкес келуі тиіс.
5. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) (бұдан әрі - Азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидалары) айқындалған тәртіппен ақы алынады.
Төлемақы мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) (бұдан әрі - Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесі және азаматтық авиация саласындағы төлемдер мөлшерлемелері) айқындалады.
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.

10) обслуживание воздушного движения – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
11) орган обслуживания воздушного движения – орган диспетчерского обслуживания воздушного движения, центр полетной информации или пункт сбора донесений, касающихся обслуживания воздушного движения поставщиком аэронавигационного обслуживания;
12) орган метеорологического слежения – орган, который подготавливает и предоставляет информацию о фактическом или ожидаемом возникновении определенных явлений погоды по маршруту полета и других явлений в атмосфере, которые могут повлиять на безопасность полетов воздушных судов в его районе ответственности.
13) метеорологический орган – орган, предназначенный для метеорологического обеспечения международной аэронавигации;
14) заявитель – юридическое лицо, обратившееся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения сертификата;
15) полетно-информационное обслуживание – обслуживание, целью которого является предоставление консультаций и информации с использованием имеющихся средств связи для обеспечения безопасного выполнения полетов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Поставщики аэронавигационного обслуживания должны соответствовать сертификационным требованиям (далее – Сертификационные требования), предъявляемым к поставщикам аэронавигационного обслуживания.
5. За сертификацию поставщика аэронавигационного обслуживания взимается плата в порядке, определенном приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) (далее – Правила взимания платежей в сфере гражданской авиации).
Размер платы определяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (далее - Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставки платежей в сфере гражданской авиации) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Сертификация поставщика аэронавигационного обслуживания осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттауды (бұдан әрі – сертификаттау) уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
7. Сертификаттаудың жалпы мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіде филиалдар (өкілдер) бар болған жағдайда, осы Қағидалардың 14-тармағынан көзделген сертификаттық зерттеп - қарау мерзімі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес есептеледі.
8. Сертификат иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа адамға берілмейді.
2-тарау. Сертификаттау жүргізу және Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге сертификат беру тәртібі
9. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алу үшін өтініш беруші (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға өтінішті (бұдан әрі – өтініш) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жүгіну тарихындағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін электрондық сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін берудің жалпы мерзімі олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сертификацию Поставщика аэронавигационного обслуживания (далее – сертификация) осуществляет уполномоченная организация.
7. Общий срок сертификации составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
При наличии у поставщика аэронавигационного обслуживания филиалов (представительств) срок сертификационного обследования, предусмотренный пунктом 14 настоящих Правил, исчисляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8. Сертификат является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
Глава 2. Порядок проведения сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания
9. Для получения сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания заявитель (далее – услугополучатель) направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявление на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания (далее - заявление), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания" (далее – перечень основных требований) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии электронного запроса для оказания государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги, изложены в перечне основных требований согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи результата государственной услуги составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня их поступления.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10-1. Өтініш беруші негізгі талаптардың тізбесінде 8-тамақпен көзделген құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынғанда, уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Өтінішті және осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға арналған өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесіне сәйкес құжаттарды қарау қорытындысы бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға берілген өтініші бойынша шешімді өтініш берушіге жібереді.
12. Уәкілетті ұйым оң шешім қабылдаған жағдайда шешім шыққан күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде сертификаттық зерттеп - қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
Персоналдық құрам, нақты қолдану саласын және қызмет түрін (кіші түрін) сертификаттық зерттеп - қарауды жүргізу мерзімі және комиссия тексеретін аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші (аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің филиалдары (өкілдік) уәкілетті ұйым басшысының бұйрығымен айқындалады.
Бірінші сертификаттық зерттеп - қарау үшін уәкілетті ұйым басшысының бұйрығын шығару шешім шығарылған күннен кейін екінші жұмыс күні, ал одан кейінгі сертификаттық зерттеп - қарау үшін – алдыңғы сертификаттық зерттеп - қарауды сертификаттық зерттеп - қарау актісіне қол қойған күннен бастап екінші жұмыс күні жүзеге асырылады.
Комиссияның лауазымдық құрамына авиация инспекторлары енгізіледі.
13. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттық зерттеп - қарау үшін қажетті жұмыс күнінің саны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Өтініш берушінің филиалдары (өкілдіктері) санына байланысты айқындалады.
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты сұралған, сертификаттауға жататын аэронавигациялық қызмет көрсету түрлері (кіші түрлері) осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10-1. Уполномоченная организация отказывает в приеме заявления при предоставления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 перечня основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По итогам рассмотрения заявления и документов, согласно перечня документов, прилагаемых к заявлению на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания указанных в приложении 2 к настоящим Правилам, уполномоченная организация направляет заявителю решение по заявлению на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. В случае положительного решения уполномоченной организацией в течение 2 (двух) рабочих дней после даты вынесения решения создается комиссия по сертификационному обследованию (далее – комиссия).
Персональный состав, сроки проведения сертификационного обследования конкретной области применения и вида (подвида) деятельности и проверяемый комиссией поставщик аэронавигационного обслуживания (филиал (представительство) поставщика аэронавигационного обслуживания) определяется приказом руководителя уполномоченной организации.
Издание приказа руководителя уполномоченной организации для первого сертификационного обследования осуществляется на второй рабочий день после даты вынесения решения, а для последующих сертификационных обследований – на второй рабочий день с даты подписания акта сертификационного обследования предыдущего сертификационного обследования.
В должностной состав комиссии включаются авиационные инспекторы.
13. Количество рабочих дней необходимых для проведения сертификационного обследования поставщика аэронавигационного обслуживания зависит от количества филиалов (представительств) Заявителя в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
Виды (подвиды) аэронавигационного обслуживания, для которого запрашивается сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания, подлежащего сертификации, приведены в приложении 5 к настоящим Правилам.

14. Уәкілетті ұйым нұсқамалық материалды пайдалана отырып аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптарға сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде сертификаттық зерттеп - қарауды жүргізеді.
Бұл ретте, уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының мемлекеттік қызмет берушіге және операторына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сертификаттық тексеру аяқталғанға дейін өтініш беруші мынадай жағдайда аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификат сұралған, сертификаттауға жататын барлық аэронавигациялық қызмет көрсету түрлеріне (кіші түрлеріне) түзетулер енгізеді:
1) әуеайлақтың мәлімдеген санатын өзгерту;
2) ҰРТҚ мен байланыс құралдарын орналастыру орнын өзгерту.
16. Сертификаттық зерттеу - қарау нәтижелер бойынша комиссия Өтініш берушінің ұйымдастырушылық құрылымы, процестері мен құжаттамасының нақты жай-күйін, тұжырымдарын, ұсынымдарын және сертификат беру (беруден бас тарту) мүмкіндігі туралы қорытындысын көрсете отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада сертификаттық зерттеп - қарау актісін (бұдан әрі - акт) жасайды.
Актіге барлық комиссия мүшелері қол қояды және өтініш берушіге танысуға жіберіледі. Акт комиссияның барлық мүшелері актіге қол қойған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарламалы тапсырыс хатпен пошта байланысы арқылы не хабарламалардың кепілді жеткізілуін қамтамасыз ететін электронды байланыс арналары арқылы электронды түрде не қолма-қол жіберіледі.
Өтініш берушіге зерттеп-қарау актісі жіберілген күннен бастап сертификаттау мерзімін өтініш беруші уәкілетті ұйымға қол қойылған актіні ұсынғанға дейін тоқтатылады.
Сертификаттық зерттеп - қарау актісінде сертификатты беру мүмкін еместігі туралы қорытынды көрсетілген жағдайда, уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкес келмеушіліктер тізбесін қосымша қоса береді.

14. Уполномоченная организация осуществляет сертификационное обследование в течение 5 (пяти) рабочих дней на соответствие сертификационным требованиям, предъявляемым к поставщикам аэронавигационного обслуживания, с использованием инструктивного материала.
При этом, уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания" в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. До завершения сертификационного обследования заявитель вносит корректировки в виды (подвиды) аэронавигационного обслуживания, для которого запрашивается сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания подлежащее сертификации в следующих случаях:
1) изменения заявленной категории аэродрома;
2) изменения места размещения средств РТОП и связи.
16. По результатам сертификационного обследования комиссией составляется акт сертификационного обследования (далее - акт) в двух экземплярах по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния организационной структуры, процессов и документации Заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата.
Акт подписывается всеми членами комиссии и направляется заявителю для ознакомления. Акт направляется в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания Акта всеми членами комиссии, посредством почтовой связи заказным письмом с уведомлением либо в электронном виде посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений либо нарочно.
С даты направления заявителю акта исчисление срока сертификации приостанавливается до представления заявителем подписанного акта в уполномоченную организацию.
В случае указания в акте сертификационного обследования заключения о невозможности выдачи сертификата, уполномоченной организацией дополнительно прилагается перечень несоответствий сертификационным требованиям к поставщику аэронавигационного обслуживания по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер үш деңгейге: 1-денгей, 2- денгей және 3- денгей болып бөлінеді.
1 - деңгейге қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік жатады.
2 - деңгейге уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде жойылған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік жатады.
3 - деңгейге қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде ол жойылуға тиіс сертификаттау талаптарына сәйкессіздік жатады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. 1-деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге өтініш берушінің қабілетсіздігімен сипатталады.
1-деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті ұйым сертификатты беруден бас тартады не өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойған кезге дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сертификаттың қолданысын шектейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. 2- деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті ұйым:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзімді келіседі. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелерімен танысқан кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға ұсынады;
2) өтініш беруші ұсынған анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын келіседі не оны негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзім өтініш беруші оны өзгерту қажеттілігі туралы негіздемені ұсынған кезде, уәкілетті ұйым оны ұзартады.

Несоответствия сертификационным требованиям, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три уровня: уровень 1, уровень 2 и уровень 3.
К уровню 1 относится несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
К уровню 2 относится несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией, или введения ограничений.
К уровню 3 относится несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата либо ограничивает действие сертификата в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При несоответствии сертификационным требованиям уровня 2 уполномоченная организация:
1) согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по устранению выявленного несоответствия и представляет в уполномоченную организацию в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования;
2) на основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленного несоответствия, согласовывает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Уәкілетті ұйым өтініш берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындауын зерттеп - қарау жолымен бақылайды.
Өтініш беруші түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын ұсынбаған немесе уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамаған жағдайда, 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке айналады және уәкілетті ұйым сертификатты беруден бас тартады немесе бұрын берілген сертификатты қайтарып алады.
3 - деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Уәкілетті ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарын бекіткен күннен бастап сертификаттау мерзімін есептеу анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқталады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында белгіленген мерзімде сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтініш беруші уәкілетті ұйымға растайтын құжаттама қоса берілген оларды жою туралы еркін нысандағы анықтаманы ұсынады.
20-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің тиісті сертификатын беру туралы шешім қабылдайды не осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Ескерту. Қағида 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки.
В случае, не представления заявителем приемлемого плана корректирующих действий или не выполнения корректирующих действий в сроки, согласованные уполномоченной организацией, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1 и уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата или отзывает ранее выданный сертификат.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Со дня утверждения уполномоченной организацией плана корректирующих действий исчисление срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.
После устранения несоответствий в установленные планом корректирующих действий сроки, заявитель предоставляет уполномоченной организации справку в произвольной форме об их устранении с приложением подтверждающей документации.
20-1. В случае выявления оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдаче соответствующего сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания либо формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Сертификаттық зерттеп - қарау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер болмаған не 3-ші деңгейдің сәйкессіздіктері болған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш беруші қол қойған актіні ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын ресімдейді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Актіде көрсетілген 2-ші деңгейдің сәйкессіздіктері болған кезде уәкілетті ұйым өтініш беруші осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген анықтаманы және растаушы құжаттаманы ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды тексереді және ескертулер болмаған жағдайда, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын ресімдейді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Сертификат оның қолданылу саласын және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сертификаттауға жататын аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты сұратылатын аэронавигациялық қызмет көрсетудің рұқсат етілген түрлерін (кіші түрлерін) көрсете отырып, бес жылға беріледі.
Сертификат аэронавигациялық қызмет көрсетудің барлық не жекелеген түрлеріне (кіші түрлеріне) ресімделеді.
Бұл ретте аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші өз қызметін қатаң түрде сертификатқа сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" порталға жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Сертификаттық зерттеп - қарау процесінде авиация инспекторлары табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан, құралдардың істен шығуын немесе ақауын жоюдан туындаған не ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізу жоспарының орындалуымен, не тұрақты қадағалау процесінде уәкілетті ұйыммен келісілген түзету іс-қимылдары жоспарының болуымен байланысты (қайта сертификаттау кезінде) сертификаттық талаптардан ауытқуларды анықтаған жағдайда, комиссия сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезеңіне белгіленген деңгейге балама ұшу қауіпсіздігі деңгейін қамтамасыз ететін өтініш беруші қабылдаған қосымша шараларды көрсете отырып, сертификат беру мүмкіндігін белгілейді.
Сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезеңін уәкілетті ұйым айқындайды, бірақ ол екі жылдан аспайды.
Сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезеңіне сертификат беру мүмкіндігі тиісті негіздемесімен сертификаттық зерттеп - қарау актісінде көрсетіледі.
Сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезінде актіге қол қойылған күннен бастап бес жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.

21. При отсутствии несоответствий либо наличия несоответствий уровня 3 по результатам сертификационного обследования уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней со дня предоставления подписанного заявителем акта оформляет сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При наличии несоответствий уровня 2, указанных в акте, уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней со дня предоставления заявителем справки и подтверждающей документации, указанных в пункте 19 настоящих Правил, проверяет их, и в случае отсутствия замечаний, оформляет сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Сертификат выдается на пять лет с указанием области его применения и разрешенных видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания, для которых запрашивается сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания, подлежащих сертификации согласно приложения 5 к настоящим Правилам.
Сертификат оформляется на все либо отдельные виды (подвиды) аэронавигационного обслуживания.
При этом, поставщик аэронавигационного обслуживания осуществляет свою деятельность строго в соответствии с сертификатом.
Результат государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае выявления авиационными инспекторами в процессе сертификационного обследования отступлений от сертификационных требований, вызванных чрезвычайной ситуацией природного или техногенного характера, устранением отказов или неисправностей средств, либо обусловлено выполнением плана внедрения системы управления безопасностью полетов, либо при наличии плана корректирующих действий, согласованного с уполномоченной организацией в процессе постоянного надзора (при повторной сертификации) комиссией устанавливается возможность выдачи сертификата на период устранения несоответствий сертификационным требованиям, с указанием принятых заявителем дополнительных мерах, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному.
Период устранения несоответствий сертификационным требованиям определяется уполномоченной организацией, но не превышает двух лет.
Возможность выдачи сертификата на период устранения несоответствий сертификационным требованиям указывается с соответствующим обоснованием в акте сертификационного обследования.
При устранении несоответствий сертификационным требованиям сертификат продлевается на срок, не превышающий пяти лет со дня подписания акта.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Сертификатты беруден бас тарту үшін негіздер негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, азаматтық авиация саласында басшылықты жүзеге асыратын лауазымды адам жүргізеді.
Ескерту. 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2020 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25-2. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Ескерту. 25-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2020 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Основания для отказа в выдаче сертификата предусмотрены в пункте 9 перечня основных требований.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-1. Рассмотрение жалобы на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, осуществляющим руководство в сфере гражданской авиции.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2020 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-2. Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом - в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2020 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25-3. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасығышта берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 25-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2020 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын тоқтата тұру (кері қайтарып алу), оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі
26. Сертификаттың қолданылуы тоқтатылған немесе оны кері қайтарған жағдайда, уәкілетті ұйым аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге қабылданған шешім туралы хабарлайды.
27. Сертификат иесі сертификатты алған күні оны қайтарып алу туралы жазбаша хабарлама алғаны туралы уәкілетті ұйымға хабарлайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Сертификат оның иесінің өтініші бойынша толық немесе ішінара шектелуі мүмкін.
Мұндай жағдайда, иесі уәкілетті ұйымға аэронавигациялық қызмет көрсетудің шығарып тасталатын түрлерін (кіші түрлерін) көрсете отырып, негіздемесі бар еркін нысандағы өтінішті жолдайды.
Уәкілетті ұйым өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификатқа шектеулер енгізу ішінде бойынша қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

25-3. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-3 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2020 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 174 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приостановления (отзыва) сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, внесения изменений и (или) дополнений в него
26. В случае приостановления действия сертификата или его отзыва, уполномоченная организация уведомляет поставщика аэронавигационного обслуживания о принятом решении.
27. Владелец сертификата оповещает уполномоченную организацию о получении письменного уведомления об отзыве сертификата в день его получения.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Сертификат может быть полностью либо частично ограничен по заявлению его владельца.
В этом случае, владелец направляет в уполномоченную организацию заявление в произвольной форме с обоснованием и указанием исключаемых видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания.
Уполномоченная организация в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заявления уведомляет поставщика аэронавигационного обслуживания о принятом решении по введению ограничений в сертификате.

29. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші сертификатта бұрын көрсетілмеген жаңа аэронавигациялық қызмет көрсетудің түрлеріне (кіші түрлеріне) аэронавигациялық қызмет көрсетуді жүзеге асыруы үшін өтініш беруші портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және аэронавигациялық қызмет көрсетудің мәлімделген түрлеріне (кіші түрлеріне) қатысты бөлігінде негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттарды жібереді.
Бұл ретте, сертификаттың қолданылу саласын кеңейту кезінде, аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесі және азаматтық авиация саласындағы төлемдер мөлшерлемелерінде белгіленген аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерді сертификаттауға алым мөлшерлемесінен 10% мөлшерінде алым төлейді.
Сертификаттау жүргізу және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге сертификат беру тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Құрамына бес және одан көп филиалдар (өкілдіктер) енетін аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні қайта сертификаттау кезінде уәкілетті ұйым сертификаттық зерттеп - қарау үшін мәлімделген филиалдардың (өкілдіктер) жартысынан кем емес бөлігін құрайтын, ол айқындаған, филиалдарға (өкілдерге) сертификаттық зерттеп - қарау жүргізу туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте алдын ала жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша анықталған сәйкессіздіктердің ең көп саны бар филиалдар (өкілдіктер) таңдалады.
31. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші атауының немесе оның ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі кезінде сондай-ақ осы Қағидалардың талаптарына және сертификаттау талаптарына толық сәйкес болған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті ұйымға сертификатты ауыстыруға еркін нысанда өтініш береді.
Бұл ретте, сертификаттық зерттеп - қарауды талап етілмейді, ал жаңа сертификат үш жұмыс күні ішінде ақы төлеусіз беріледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелеріне өзгерістер енгізу кезінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету

29. Для осуществления поставщиком аэронавигационного обслуживания новых видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания, которые ранее не были указаны в сертификате, заявитель направляет через портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы предусмотренные пунктом 8 перечня основных требований, в части касающейся заявленных видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания.
При этом, за расширение сферы деятельности сертификата, поставщик аэронавигационного обслуживания уплачивает сбор в размере 10 % от ставки сбора за сертификацию поставщиков аэронавигационного обслуживания, установленном Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставки платежей в сфере гражданской авиации.
Порядок проведения сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания определяется главой 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При повторной сертификации поставщика аэронавигационного обслуживания, в состав которой входят пять и более филиалов (представительств), уполномоченная организация принимает решение о проведении сертификационных обследований, определенных им филиалов (представительств), составляющих не менее половины от заявленных для проведения сертификационного обследования. При этом выбираются филиалы (представительства), имеющие наибольшее количество выявленных несоответствий по результатам ранее проведенных проверок.
31. При изменении наименования, организационно-правовой формы поставщика аэронавигационного обслуживания заявитель подает в уполномоченную организацию заявление в произвольной форме на замену сертификата.
При этом, проведение сертификационного обследования не требуется, а новый сертификат выдается в течение трех рабочих дней без взимания платы.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Обеспечения безопасности полетов при изменении в функциональных системах организации воздушного движения

33. Уәкілетті ұйыммен алдын ала келісуге жататын әуе қозғалысының функционалдық жүйелеріндегі өзгерістер тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшада көрсетілген.
34. Уәкілетті ұйыммен алдын ала келісуге жататын әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістер тізбесінде осы Қағидаларға 9-қосымшада көрсетілген ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелеріне өзгерістерді келісуге сұрау салуды аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістерді келісуге арналған сұрауға қоса берілген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, еркін жазбаша нысанда уәкілетті ұйымға ұсынады.
35. Уәкілетті ұйым әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі жоспарланған өзгерістер тәуекелін бағалау бойынша есепті сұрау салу келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарастыруды жүргізеді.
Қарастыру нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым ұсынылған есепті келісу немесе келісуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Ескерту. 35-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістерді келісуге арналған сұрауға қоса берілген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда келісуден бас тартуы мүмкін.
Келісуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті ұйым аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге тиісті негіздемесі бар ресми хабарлама жібереді.
37. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілер осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелерінде өзгерістер енгізілгенге дейін 20 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті ұйымды осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелеріндегі өзгерістер туралы хабардар етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші сертификатын алуға өтініш

33. Перечень изменений в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих предварительному согласованию с уполномоченной организацией, указаны в приложении 9 к настоящим Правилам.
34. Запрос на согласование изменений в функциональных системах организации воздушного движения, связанных с безопасностью полетов, указанных в перечне изменений в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих предварительному согласованию с уполномоченной организацией согласно приложения 9 к настоящим Правилам, предоставляется поставщиком аэронавигационного обслуживания в произвольной письменной форме в уполномоченную организацию с приложением документов, согласно перечня документов прилагаемых к запросу на согласование изменения в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
35. Уполномоченной организацией проводится рассмотрение отчета по оценке рисков планируемых изменений в функциональных системах организации воздушного движения, связанных с безопасностью полетов, в течение двадцати рабочих дней со дня поступления запроса.
По результатам рассмотрения уполномоченной организацией выносится решение о согласовании или об отказе в согласовании представленного отчета.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В согласовании может быть отказано в случае предоставления поставщиком аэронавигационного обслуживания не полного перечня документов, указанных в перечне документов, прилагаемых к запросу на согласование изменения в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
В случае отказа в согласовании уполномоченная организация направляет поставщику аэронавигационного обслуживания официальное уведомление с соответствующим обоснованием.
37. Поставщики аэронавигационного обслуживания не позднее чем за 20 рабочих дней до введения изменений в функциональных системах организации воздушного движения, связанных с безопасностью полетов, указанных в приложении 11 к настоящим Правилам, уведомляют уполномоченную организацию об изменении в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов по форме, согласно приложения 13 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
Заявление на получение сертификата поставщика аэронавигационного
обслуживания

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сертификат алу)
мақсатында сертификаттау жүргізуіңізді сұраймын.
Аэронавигациялық қызмет көрсетудің мәлімделген түрі (кіші түрі, ескертпе):
____________________________________________________________________
(қаланы, ауданды көрсете отырып)
____________________________________________________________________
Өтініш беруші:
1. Сертификаттау рәсімдерін орындауға;
2. Қойылатын сертификаттық талаптарға жауап беруге;
3. Өтініш беруші әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын мойындауға және оларды орындауға, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның аэронавигациялық қызмет көрсетуге бақылау мен қадағалау жүргізуді жүзеге асыруына мүмкіндік беруге міндеттенеді.
_________________ ______________________________________________
(лауазымы, қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні)
Қосымша:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
2-қосымша
"Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
15 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты немесе осы негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести сертификацию
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя, бизнес идентификационный номер)
с целью
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(получения сертификата)
Заявленный вид (подвид, примечание) аэронавигационного обслуживания:
_______________________________________________________________________
(с указанием города, района)
________________________________________________________________________
Заявитель обязуется:
1. Выполнять процедуры сертификации;
2. Отвечать предъявляемым сертификационным требованиям;
3. Признавать и выполнять требования законодательства Республики Казахстан и
нормативных правовых актов в сфере использования воздушного пространства и
деятельности авиации, предоставлять возможность уполномоченной организации в
сфере гражданской авиации осуществлять контроль и надзор за предоставлением
аэронавигационного обслуживания.
__________________             ___________________________________________
(должность, подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Приложение:
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
поставщика
аэронавигационного обслуживания
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
15 рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанных в пункте 9 настоящего перечня основных требований.
6.
Размер оплаты взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и способы ее взимания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам.

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын бергені үшін төлемақы мөлшерлемелері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) анықталады. Төлем екінші деңгейдегі банктегі уәкілетті ұйымның ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны/қолма-қол ақшасыз төлемдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу графигі

Ставки платы за выдачу сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания определяются приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Плата осуществляется с использованием наличных денег/безналичными платежами на текущий счҰт уполномоченной организации в банке второго уровня.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:00-ге дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметтерді көрсету орындарының мекен-жайы мына жерде орналастырылған:
1) Көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының интернет-ресурсында – www.caa.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) www.egov.kz порталында.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға өтініш.
2) ҰРТҚ және байланыс құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету тәртібін анықтайтын құжаттардың электрондық көшірмесі:
Радиотехникалық жабдықты және радиобайланысты пайдалану қызметіне бекітілген ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ҰРТҚ) және байланыс жабдықтарының (құралдарының) жиынтық тізбесі.
ҰРТҚ және байланыс құралдарын резервтеу жөніндегі бекітілген нұсқаулықтардың тізбесі;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына жерде тексеру жүргізу туралы ақпарат;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына ұшу тексеру жүргізу туралы ақпарат;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиациядағы ұшуларды және авиациялық электр байланысын радиотехникалық қамтамасыз ету қағидаларына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 15554 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларына № 381 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12303 болып тіркелген) ҰРТҚ және байланыс құралдарының сәйкестігі туралы ақпарат;
3) Аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі (бұдан әрі – ААБ қызметі) персоналының жұмыс тәртібін айқындайтын құжаттардың электрондық көшірмесі:
ААБ қызметі персоналының бекітілген лауазымдық нұсқаулықтары және олардың жұмыс тәртібін анықтайтын рәсімдер;
бекітілген құрылымы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 08-30 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс).
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя Акционерного общества "Авиационная администрация Казахстана" – www.caa.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) портале www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2) электронная копия документов, определяющих порядок эксплуатации, техобслуживания средств РТОП и связи:
сводный перечень оборудования (средств) радиотехнического обеспечения полетов (далее – РТОП) и связи, закрепленных за службой эксплуатации радиотехнического оборудования и радиосвязи;
перечень утвержденных инструкций по резервированию средств РТОП и связи;
информация о проведении наземных проверок средств РТОП и связи;
информация о проведении летных проверок средств РТОП и связи;
информация о соответствии средств РТОП и связи правилам радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2017 года № 402 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15554) и нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 381 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12303);
3) электронная копия документов, определяющих порядок работы персонала службы управления аэронавигационной информацией (далее – служба УАИ):
утвержденные должностные инструкции персонала службы УАИ и процедуры, определяющие порядок их работы;
утвержденная структура;

4) әуеайлақта ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
метеорологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын персоналдың бекітілген үлгілік лауазымдық нұсқаулықтарының электрондық көшірмесі;
авиациялық метеорологиялық персоналдың құзыретіне соңғы бағалау жүргізу жөніндегі анықтама;
5) Стандарттау бойынша халықаралық ұйымның (ИСО) 9001 сериялы сапа менеджменті жүйесінің сертификаттарының электрондық көшірмесі. (метеорологиялық қызмет, ААБ қызметі);
6) іздестіру мен құтқаруды үйлестіру орталығы персоналының жұмыс тәртібін айқындайтын құжаттардың электрондық көшірмелері:
бекітілген лауазымдық нұсқаулықтар;
бекітілген жұмыс технологиясы;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларында және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесінде және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды (қайта сертификаттау кезінде) жүзеге асырғаны үшін аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің міндетті аударымдарын растайтын құжат;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Өтініш беруші ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтері арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға берілген өтініші бойынша шешім
№ ___
_____ жылғы "___" ________________
__________________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
_________________________________________________
_______________________________________________
(аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің атауы)
сертификаттау жүргізуге берілген 20__ жылғы "___" ___________________
№ _________ өтінімді қарап, мынаны хабарлаймыз:

4) электронная копия инструкции по метеорологическому обеспечению полетов на аэродроме;
электронная копия утвержденных типовых должностных инструкций персонала, осуществляющего метеорологическое обеспечение;
справка по проведению последней оценки компетенции авиационного метеорологического персонала;
5) электронная копия сертификатов системы менеджмента качества серии 9001 Международной организации по стандартизации (ИСО) (метеорологическая служба, служба УАИ);
6) электронная копия документов, определяющих порядок работы персонала координационного центра поиска и спасания:
утвержденные должностные инструкции;
утвержденная технология работы;
7) документ подтверждающий обязательные отчисления поставщика аэронавигационного обслуживания за осуществление уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности (при повторной сертификации), которые взимаются в порядке и размере определяемыми Правилами взимания платежей в сфере гражданской авиации и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставками платежей в сфере гражданской авиации;
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актам Республики Казахстан в области использования воздушного пространства и деятельности авиации;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих для прохождения аттестации;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя.
Приложение 3
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
Решение
по заявлению на получение сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
№ ___
от "_____" ___________________ года
____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
Рассмотрев предоставленное заявление от "__" _______ № _______
на проведение сертификации __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование поставщика аэронавигационного обслуживания)
сообщаем:

1. Сіз ұсынған құжаттар Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау
және оған сертификат беру қағидаларында белгілеген талаптарға сәйкес келеді
(сәйкес келмейді) (сәйкес келмеген жағдайда, сәйкес келмеген тармағы көрсетіледі)
_______________________________________________________
_________________________________________________
_________________________
2. Сертификаттық зерттеп-қарау ___ бастап ___ дейінгі аралықта жоспарлануда.
____________________________________________________
____________________________________________________
Уәкілетті ұйымның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
____________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ___________
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру
қағидаларына
4-қосымша
Филиалдар (өкілдіктер) санын есепке ала отырып, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттық зерттеп – қарауды жүргізу үшін қажетті жұмыс күнінің саны

1. Предоставленные Вами документы соответствуют (не соответствуют) требованиям,
установленным Правилами сертификации и выдачи сертификата поставщику
аэронавигационного обслуживания (в случае не соответствия указывается пункт
не соответствия)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Сертификационное обследование планируется в период с __
по _________________________________________________________________
Руководитель уполномоченной организации
либо уполномоченное им лицо
_______________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ 20____ года
Приложение 4
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Количество рабочих дней необходимых для проведения сертификационного обследования поставщика аэронавигационного обслуживания, с учетом количества филиалов (представительств)

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қызмет көрсету
Қызмет көрсету түрі
Қызмет көрсетудің кіші түрі
Ескертпе
1
2
3
4
Әуе қозғалысына қызмет көрсету (ATS)
Әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету (ATS)
Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету
Қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету
Әуеайлақты диспетчерлік қызмет көрсету
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету (FІS)
OFІS деректерін тарату
Консультациялар мен ақпараттарды ұсыну
Дауыстық деректерді қолдануға негіздеген (дауыстық ATІS), әуеайлақ маңында ақпаратты автоматты тарату қызметі
Әуеайлақ ауданында ақпаратты деректерді тарату желісі (D – ATІS) арқылы автоматты тарату қызметі
VOLMET радиохабарларын тарату
Авариялық хабар беру (AL)
Әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету AFІS)
Әуе кеңістігінің дизайнын, әуе трассаларын және әуеайлақтық схемаларды әзірлейтін қосалқы қызмет көрсету
Байланыс, навигация және бақылау жүйесін беру (CNS)
Байланыс (С)
Авиациялық радиобайланыс (әуе-жер байланысы)
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету үшін
Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Авариялық-құтқару және іздестіру-құтқару жұмыстарына арналған авариялық радиобайланыс үшін
Авиациялық электр байланысы (жер-жер байланысы)
ӘҚҚҚ органдарының өзара іс- қимылын қамтамасыз ету үшін
Әуежай ішіндегі электр байланысы үшін
Тіркелген авиациялық электр байланыс желісі үшін (AFTN)
ӘҚҚ хабарламаларын өңдеу жүйесі (AMHS)
Навигация (N)
Әуе кеңстігінде NDB дабылын қамтамасыз ету
Әуе кеңістігінде VOR дабылын қамтамасыз ету
Әуе кеңістігінде DME дабылын қамтамасыз ету
Әуе кеңістігінде ІLS дабылын қамтамасыз ету
І санат
ІІ санат
ІІІ санат
Әуе кеңістігінде GBAS дабылын қамтамасыз ету
Бақылау (S)
Бір жақты шолу радиолокаторы деректерін ұсыну
Екі жақты шолу радиолокаторы деректерін ұсыну
Mode A/C
Mode S
ADS-B деректерін ұсыну
MLAT деректерін ұсыну
Әуе қозғалысын автоматты басқару құралдары
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ӘҚБ АЖ)
Әуе қозғалысын басқарудың құралдарын автоматтандырылған құралдар кешені (ӘҚБ АҚК)
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жұмыс орны (ӘҚБ АЖО)
Байланыс, навигация және бақылау жүйесін беру (жалпы функциялары)
Радиолокациялық ақпаратты, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін диспетчерлік қызметтер мен лауазымды тұлғалардың сөйлесулерін құжаттау жабдығы
Бақылау құралдарының ақпаратын құжаттау жабдығы
Диспетчерлік қызметтердің, операторлар мен ұшуды қамтамасыз етуші тұлғалардың сөйлесулерін құжаттау жабдығы
Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету
Әуеайлақтық метеорологиялық ұйым
Метеорологиялық қамтамасыз ету
4 (А) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
4 (Б) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
4 (В) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
2 (Г) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
2 (Д) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
3 (Г) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
3 (Д) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету
1 (Е) (ҰҚЖ класы) кодтық белгілерімен ҰҚЖ үшін қонуға аспаптар немесе көзбен шолып кіру бойынша қонуға кіру талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету ИКАО І санаты бойынша қонуға нақты беттеу талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету ІІ санаты бойынша қонуға нақты беттеу талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету ИКАО III (А) санаты бойынша қонуға нақты беттеу талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық қамтамасыз ету ИКАО III (В) санаты бойынша қонуға нақты беттеу талаптарына сәйкес келеді
Метеорологиялық бақылау органы
Аэронавигациялық ақпарат беру
Аэронавигациялық ақпарат жинағын шығару
NOTAM шығару
Ұшу алды ақпарат бюллетеньдерін шығару (PІB)
Іздестіру-құтқаруды қамтамасыз ету
Іздестіру және құтқару үйлестіру орталығының қызметін ұсыну
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сертификаттық зерттеп - қарау актісі
____________________________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
___________________________________________________________________
20__ жылғы "___" __________ № __ бұйрығына сәйкес төмендегі құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы)
Комиссия мүшелері
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы)
________________________________________ сертификаттық зерттеп - қарау жүргізді.
(аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің атауы (оның филиалдарының
(өкілдіктерінің) (егер қолданылатын болса)
Қорытынды мәтіні:___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төраға: _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)), (қолы, күні)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)) (қолы, күні)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)), (қолы, күні)
Актімен таныстым:
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің басшысы
______________________ ______________________________________
(лауазымы) (қолы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау
және оған сертификат
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктер тізбесі
Сәйкессіздіктің мазмұны
Ескертпе
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Таныстым:
Аэронавигациялық ұйымның басшысы
_____________ _________________________________________
(лауазымы) (қолы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау
және оған сертификат
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы Сертификатты берген уәкілетті ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты
№ ________
20__жылғы "__" ______берілді. Қолданылу мерзімі 20_жылғы "__" _______ дейін.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші ұйымның атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы)
Осы сертификат
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің атауы)
аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге қойылатын сертификаттық талаптарға
аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сәйкес екендігін куәландырады.
Қызмет көрсету түрі мен (кіші түрі) сертификаттың қолданылуы аясы осы
сертификатқа қосымшада көрсетілді.
Сертификат __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
комиссиясының 20__ жылғы "___" ________________№ ____ сертификаттық
зерттеп -қарау актісі негізінде берілді.
аэронавигациялық қызмет көрсету берушіге қойылатын сертификаттық талаптарға
сәйкестігін тұрақты бақылауды
____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйымның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
___________________________________________
(қолы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушінің
сертификатына
№___ қосымша
Нысан
Сертификаттың қолданылу аясы
Қызмет көрсету
Қызмет көрсету түрі
Қызмет көрсетудің кіші түрі
Қаланы, ауданды көрсету
Ескертпе
Әуе қозғалысына қызмет көрсету
Байланыс, навигация және бақылау жүйесін ұсыну
Аэронавигациялық ақпарат ұсыну
Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету
Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету
Уәкілетті ұйымның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
______________________________________________
(қолы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
9-қосымша
Уәкілетті ұйыммен алдын ала келісуге жататын әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістер тізбесі
Алдын ала келісуге жататын әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістерге:

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Обслуживание
Вид обслуживания
Подвид обслуживания
Примечание
1
2
3
4
Обслуживание воздушного движения (ATS)
Диспетчерское обслуживание воздушного движения (ATS)
Районное диспетчерское обслуживание
Диспетчерское обслуживание подхода
Аэродромное диспетчерское обслуживание
Полетно-информационное обслуживание (FIS)
Передача данных OFIS
Предоставление консультации и информации
Служба автоматической передачи информации в районе аэродрома, основанная на использовании речевых данных (речевая ATIS)
Служба автоматической передачи информации в районе аэродрома по линии передачи данных (D – ATIS)
Радиовещательная передача VOLMET
Аварийное оповещение (AL)
Аэродромное полетно-информационное обслуживание (AFIS)
Вспомогательное обслуживание, заключающееся в разработке дизайна воздушного пространства, воздушных трасс и аэродромных схем
Предоставление систем связи, навигации и наблюдения) (CNS)
Связь (С)
Авиационная радиосвязь (связь воздух – земля)
Для полетно–информационного обслуживания
Для районного диспетчерского обслуживания
Для диспетчерского обслуживания подхода
Для аэродромного диспетчерского обслуживания
Для аварийной радиосвязи для аварийно-спасательных и поисково-спасательных работ
Авиационная электросвязь (связь земля – земля)
Для обеспечения взаимодействия органов ОВД
Для внутриаэропортовой электросвязи
Для сети авиационной фиксированной электросвязи (AFTN)
Для систем обработки сообщений ОВД (AMHS)
Навигация (N)
Обеспечение сигналов NDB в воздушном пространстве
Обеспечение сигналов VOR в воздушном пространстве
Обеспечение сигналов DME в воздушном пространстве
Обеспечение сигналов ILS в воздушном пространстве
Категория I
Категория II
Категория III
Обеспечение сигналов GBAS в воздушном пространстве
Наблюдение (S)
Предоставление данных первичного обзорного радиолокатора
Предоставление данных вторичного обзорного радиолокатора
Mode A/C
Mode S
Предоставление данных ADS-B
Предоставление данных MLAT
Средства автоматизации управления воздушным движением
Автоматизированная система управления воздушным движением (АС УВД)
Комплекс автоматизации средств управления воздушным движением (КСА УВД)
Автоматизированное рабочее место управления воздушным движением (АРМ УВД)
Предоставление систем связи, навигации и наблюдения (общие функции)
Оборудование документирования радиолокационной информации, переговоров служб ОВД, операторов и должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов
Оборудование документирования информации средств наблюдения
Оборудование документирования переговоров диспетчерских служб, операторов и должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов
Метеорологическое обеспечение полетов
Аэродромный метеорологический орган
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 4 (А)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 4 (Б)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 4 (В)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 2 (Г)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 2 (Д)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 3 (Г)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 3 (Д)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям захода на посадку по приборам / или визуальным заходам на посадку для ВПП с кодовым обозначением (ВПП класса) 1 (Е)
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям точного захода на посадку по I категории ИКАО
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям точного захода на посадку по II категории ИКАО
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям точного захода на посадку по III (А) категории ИКАО
Метеорологическое обеспечение соответствует требованиям точного захода на посадку по III (В) категории ИКАО
Орган метеорологического слежения
Предоставление аэронавигационной информации
Выпуск Сборника аэронавигационной информации
Выпуск NOTAM
Выпуск бюллетеней предполетной информации (PIB)
Поисково-спасательное обеспечение
Предоставление услуг Координационного центра поиска и спасания
Приложение 6
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
Акт сертификационного обследования
В соответствии с приказом
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
____________________________________________________________________
от "_____" __________ 20___ года № _________ комиссией в составе:
Председатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Члены комиссии _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),должность)
Проведено сертификационное обследование
____________________________________________________________________
(наименование поставщика аэронавигационного обслуживания
(его филиала (представительства) (если применимо)
Текст заключения ___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель ________________________             _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись, дата)
Члены комиссии:
______________________________________             _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись, дата)
______________________________________             _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись, дата)
С актом ознакомлен:
Руководитель поставщика аэронавигационного обслуживания
________________             _____________________________________________
(должность)                   (подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
Перечень несоответствий сертификационным требованиям к поставщику аэронавигационного обслуживания
Содержание несоответствия
Примечание
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ознакомлен:
Руководитель аэронавигационной организации
_______________       ______________________________________________
(должность)             (подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Бизнес-идентификационный номер
уполномоченной организации, выдавшего сертификат
Сертификат
поставщика аэронавигационного обслуживания
№ ________
Выдан "__" ________ 20___ года
Срок действия до "__" _______ 20__ года
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации, бизнес идентификационный номер, юридический
адрес поставщика аэронавигационного обслуживания)
Настоящий сертификат удостоверяет, что поставщик аэронавигационного обслуживания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование поставщика аэронавигационного обслуживания)
соответствует сертификационным требованиям, предъявляемым к поставщику
аэронавигационного обслуживания.
Область действия сертификата с видами (подвидами) обслуживания указан в
приложении к настоящему сертификату.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного обследования комиссией
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
от "_____" _____________ 20____ г.
№ ____
Постоянный контроль соответствия сертификационным требованиям, предъявляемым
к поставщику аэронавигационного обслуживания осуществляет:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
Руководитель уполномоченной организации либо уполномоченное им лицо
__________________________________________________
подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к сертификату
поставщика аэронавигационного
обслуживания
Форма
Сфера действия сертификата
Обслуживание
Вид обслуживания
Подвид обслуживания
Указание города, района
Примечание
Обслуживание воздушного движения
Предоставление систем связи, навигации и наблюдения
Предоставление аэронавигационной информации
Метеорологическое обеспечение полетов
Поисково-спасательное обеспечение полетов
Руководитель уполномоченной организации
либо уполномоченное им лицо _____________________________________________________
подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Перечень изменений в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих предварительному согласованию с уполномоченной организацией
К изменениям в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих предварительному согласованию, относится:

1) нақты әуе кеңістігінде немесе әуеайлақта қолдануға жататын эшелондаудың қысқартылған минимумы;
2) әуе кеңістігі құрылымының өзгеруі (әуе қозғалысына қызмет көрсету аудандарының, бақыланылмайтын әуе кеңістігі аудандары шекараларының өзгеруі) жатады.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
10-қосымша
Ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістерді келісуге арналған сұрауға қоса берілген құжаттар тізбесі
1. Әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесіне жоспарланған өзгерістерге байланысты тәуекелдерді бағалау бойынша есеп;
2. Өзгерістерді енгізудің алдын ала жоспары.
Ескерту: барлық құжаттар аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің басшысының қолымен куәландырылады.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
11-қосымша
Уәкілетті ұйымды хабарландыруға жататын әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелеріндегі өзгерістер тізбесі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Хабарландырылуға жататын әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйелеріндегі өзгерістерге:
1) әуе кеңістігінде немесе әуеайлақта қолдануға жататын ұшып шығу және ұшып келу қағидаларын қоса алғанда, ұшуды жүргізудің жаңа енгізілген пайдалану рәсімдері; (PBN, SІD/STAR, параллельді немесе түгел паралельді ұшу-қону жолағындағы (бұдан әрі - ҰҚЖ) операциялар));
2) ӘҚҚ маршруттарының құрылымын өзгерту:
маршрутты (маршруттарды) алып тастау;
жаңа маршруттың (маршруттардың) ашылуы;
кедергілерді ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігін өзгерту;
маршруттың (маршруттардың) төменгі және (немесе) жоғарғы шекарасын өзгерту;
маршруттың негізгі нүктесін (нүктелерін) белгілеу және (немесе) алып тастау;
маршруттың (маршруттардың) спецификациясын өзгерту;
маршруттың (маршруттардың) крейсерлік эшелондарының бағытын өзгерту.
3) әуе кеңістігі құрылымының өзгеруі (әуеайлақтардың аудандары шекараларының өзгеруі, ресекторизациялау);
4) әуеайлақта ҰҚЖ және/немесе рульдік жол конфигурациясының физикалық өзгеруіне байланысты ӘҚҰ рәсімдері (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 187 бұйрығымен бекітілген әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12052 болып тіркелген) 70-тармағына сәйкес әуеайлақтарды пайдаланушылармен бірлесіп жүзеге асырылатын);

1) сокращенный минимум эшелонирования, подлежащий применению в конкретном воздушном пространстве или на аэродроме;
2) изменение структуры воздушного пространства (изменение границ районов обслуживания воздушного движения, районов неконтролируемого воздушного пространства).
Приложение 10
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Перечень документов, прилагаемых к запросу на согласование изменения в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов
1. Отчет по оценке рисков, связанных с планируемым изменением в системе организации воздушного движения;
2. Предварительный план внедрения изменения.
Примечание: все документы заверяются подписью руководителя поставщика аэронавигационного обслуживания.
Приложение 11
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Перечень изменений в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих уведомлению уполномоченной организации
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
К изменениям в функциональных системах организации воздушного движения, подлежащих уведомлению, относятся:
1) новые вводимые эксплуатационные процедуры производства полетов, включая правила вылета и прибытия, подлежащие применению в воздушном пространстве или на аэродроме; (PBN, SID/STAR, операции на параллельных или почти параллельных взлетно-посадочных полос (далее - ВПП));
2) Изменения структуры маршрутов ОВД:
исключение маршрута (маршрутов);
открытие нового маршрута (маршрутов);
изменение минимальной абсолютной высоты пролета препятствий;
изменение нижней и (или) верхней границы маршрута (маршрутов);
установление и (или) удаление основной точки (точек) маршрута;
изменение спецификации маршрута (маршрутов);
изменение направления крейсерских эшелонов маршрута (маршрутов).
3) изменение структуры воздушного пространства (изменение границ районов аэродромов, ресекторизация);
4) процедуры ОВД, связанные с физическими изменениями конфигурации ВПП и/или рулежных дорожек на аэродроме (осуществляемые совместно с эксплуатантами аэродромов в соответствии с пунктом 70 Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 187) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12052);

5) байланыс, бақылау жабдығының және басқа да жабдықтардың ұшуда қауіпсіздігі үшін мәні барларының, соның ішінде жаңа функциялар және/немесе мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін жаңа жүйелерді пайдаланудан шығару және/немесе енгізу жатады:
авиациялық радиобайланыс ("ауа – жер" байланысы), оның ішінде ЖЖЖ (өте жоғары жиіліктер) және ЖЖ (жоғары жиіліктер) диапазондарының радиобайланыс аппаратурасы, әуеайлақ ауданындағы ақпаратты автоматты беру жабдығы (ATIS), ЖЖЖ цифрлық байланыс желісі (VDL), деректер беру желісі бойынша "диспетчер – пилот" байланысы (CPDLC);
мамандандырылған жабдықты, дауыстық диспетчерлік байланыс коммутаторларын, авиациялық электр байланысы желілерін (ATN), ОВ-Line Data Interchange (oldi) қоса алғанда, ӘҚҚ органдары арасындағы авиациялық жерүсті электр байланысы ("Жер-жер" байланысы) ;
авиациялық тіркелген электр байланысы желісі, ӘҚҚ хабарламаларын өңдеу жүйелері (AFTN), есептеу және байланыс құралдары кешені, ӘҚҚ хабарламаларын өңдеу бойынша қызметтер (AMHS)ұсыну үшін;
жетек радиостанцияларын (NDB) қоса алғанда, әуе кемелерінің радионавигациясын қамтамасыз ету, көп бағытты АЖЖ радиомаяк (VOR), қашықтық өлшегіш жабдық (DME), аспаптар бойынша қону жүйесі (ILS), жерүсті функционалдық толықтыру жүйесі (GBAS), қону жүйелерінің жабдығы (ОСП), маркерлі радиомаяк (МРМ);
ӘҚҚ органдары үшін радиопеленгация функцияларын қамтамасыз ету - автоматты радиопеленгатор (АРП);
бастапқы радиолокаторды (PCR), қайталама радиолокаторды (ВРЛ), ұшу алаңын көру радиолокациялық станциясын (Альп РЛС), радиохабарлық Автоматты тәуелді бақылауды (ADS-B), сигналдардың келу уақытының айырмасын бағалау бойынша әуе кемелерінің орналасқан жерін анықтаумен көп позициялы қабылдау жүйесін (MLAT)қоса алғанда, ӘҚҚ органдарының бақылау функцияларын қамтамасыз ету;
әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесін (ӘҚБ АЖ), әуе қозғалысын басқаруды автоматтандыру жүйелерінің кешенін (ӘҚБ АЖ), әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жұмыс орнын (ӘҚБ АЖО), жердегі қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін (АЖ ЖҚБ) қоса алғанда, әуе қозғалысына қызмет көрсету функцияларын автоматтандыру;
автоматтандырылған метеорологиялық өлшеу жүйесі (АМӨЖ) - әуе кемелерінің ұшуы мен қонуына әсер ететін метеорологиялық параметрлерді нақты уақытта алудың, өңдеудің, таратудың және көрсетудің кешенді автоматты жүйесі;
метеорологиялық көріну қашықтығының қашықтық датчиктері;
бұлттардың төменгі шекарасының биіктік датчиктері (тік көріну);
жел параметрлерінің сенсорлары;
атмосфералық қысым датчиктері;
ауа температурасы мен ылғалдылық датчиктері;
метеорологиялық ақпаратты көрсету құралдары (индикация блоктары);
берілетін метеорологиялық ақпаратты тіркеу құралдары;
метеорологиялық радиолокатор (МРЛ), лидар;
ӘҚҰм жүйесі шеңберінде аэронавигациялық деректерді және кепілді сападағы аэронавигациялық ақпаратты уақтылы жинауды, өңдеуді, сақтауды, интеграциялауды, айырбастауды және жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында Жабдықтар, Бағдарламалық қамтамасыз ету;
аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты беретін ұшу алдындағы ақпараттың автоматтандырылған жүйелері;

5) внедрение и/или снятие с эксплуатации систем оборудования связи, наблюдения и других, имеющих значение для безопасности полетов систем и оборудования, в том числе обеспечивающих новые функции и/или возможности:
авиационной радиосвязи (связь "воздух – земля"), включая аппаратуру радиосвязи ОВЧ (очень высоких частот) и ВЧ (высоких частот) диапазонов, оборудование автоматической передачи информации в районе аэродрома (ATIS), ОВЧ линия цифровой связи (VDL), связь "диспетчер – пилот" по линии передачи данных (CPDLC);
авиационной наземной электросвязи (связь "земля – земля") между органами ОВД, включая специализированное оборудование, коммутаторы голосовой диспетчерской связи, сети авиационной электросвязи (ATN), On-Line Data Interchange (OLDI) для координации и передачи текущих полетных данных между смежными органами ОВД;
для сети авиационной фиксированной электросвязи, систем обработки сообщений ОВД (AFTN), комплекс вычислительных и связных средств, для предоставления услуг по обработке сообщений ОВД (AMHS);
обеспечения радионавигации воздушных судов, включая приводные радиостанции (NDB), всенаправленный ОВЧ радиомаяк (VOR), дальномерное оборудование (DME), система посадки по приборам (ILS), наземную систему функционального дополнения (GBAS), оборудование систем посадки (ОСП), маркерный радиомаяк (МРМ);
обеспечения функций радиопеленгации для органов ОВД - автоматический радиопеленгатор (АРП);
обеспечения функций наблюдения органами ОВД, включая первичный радиолокатор (PCR), вторичный радиолокатор (ВРЛ), радиолокационную станцию обзора летного поля (РЛС ОЛП), радиовещательное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-B), систему многопозиционного приема c определением местоположения воздушных судов по оценке разности времени прихода сигналов (MLAT);
автоматизации функций обслуживания воздушного движения, включая автоматизированную систему управления воздушным движением (АС УВД), комплекс систем автоматизации управления воздушным движением (КСА УВД), автоматизированное рабочее место управления воздушным движением (АРМ УВД), автоматизированную систему управления наземным движением (АС УНД);
автоматизированная метеорологическая измерительная система (АМИС) - комплексная автоматическая система получения, обработки, распространения и отображения в реальном времени метеорологических параметров, влияющих на взлет и посадку воздушных судов;
дистанционные датчики метеорологической дальности видимости;
датчики высоты нижней границы облаков (вертикальной видимости);
датчики параметров ветра;
датчики атмосферного давления;
датчики температуры и влажности воздуха;
средства отображения метеорологической информации (блоки индикации);
средства регистрации выдаваемой метеорологической информации;
метеорологический радиолокатор (МРЛ), лидар;
оборудование, программное обеспечение в целях обеспечения своевременного сбора, обработки, хранения, интеграции, обмена и доставки аэронавигационных данных и аэронавигационной информации гарантированного качества в рамках системы ОрВД;
автоматизированные системы предполетной информации, предоставляющие аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию;

бағдарламалық қамтамасыз ету ИКАО "Әуе кемелерінің ұшу өндірісі (Doc 8168 OPS/611)" құжатында көрсетілген кедергілердің ұшу өлшемдерін (оның ішінде кедергілерді есепке алу аймағының ені) қолдануды қамтамасыз ететін әуеайлақ схемаларын құрудың автоматтандырылған құралдары. II Том көрнекі ұшу және аспаптар бойынша ұшу схемаларын құру";
ұшуды іздестіру-құтқару қамтамасыз етудің автоматтандырылған жабдықтары.
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАННЫҢ АВИАЦИЯЛЫҚ ӘКІМШІЛІГІ Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 02.03.2023 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтінімнің №
Өтініш беруші:
Мемлекеттік қызмет: Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын
Түрі:
Беру уақыты:
Статус:
Негіздеме:
Осы хабарлама рұқсат құжаты болып табылмайды, мемлекеттік қызметті көрсетудің статусын және рұқсат құжаттары бойынша қажетті мәліметтерді беру үшін арналған.
Уәкілетті ұйымның басшысы не ол уәкілеттік берген адам
____________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі өзгерістер туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 24.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы арқылы _______________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе қозғалысын ұйымдастырудың функционалдық жүйесіндегі алдағы өзгеріс туралы хабарлайды.
Өзгеріс мыналарды білдіреді: __________________________________________
(алдағы өзгерістің қысқаша мазмұны)
_____________ ______________________________
(лауазымы, қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 26 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 2-қосымша
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге қойылатын сертификаттық талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.07.2019 № 553 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы сертификаттық талаптар (бұдан әрі – талаптар) аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіге қойылатын талаптарды (бұдан әрі – АНҚ берушіде) белгілейді.
Талаптар мыналарды көздейді:

автоматизированные средства построения аэродромных схем, программное обеспечение которых обеспечивает применение критериев пролета препятствий (в том числе, ширина зоны учета препятствий), указанных в документе ИКАО "Производство полетов воздушных судов (Doc 8168 OPS/611). Том II Построение схем визуальных полетов и полетов по прибора";
автоматизированное оборудование поисково-спасательного обеспечения полетов.
Приложение 12
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата поставщика
аэронавигационного обслуживания
Форма
АВИАЦИОННАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ КАЗАХСТАНА
УВЕДОМЛЕНИЕ                   об отказе в оказании государственной услуги
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.03.2023 № 131 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ заявки
Заявитель:
Государственная услуга: Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания
Вид:
Дата подачи:
Статус:
Основание:
Настоящее уведомление не является разрешительным документом, а служит только для
передачи необходимых сведений о разрешительном документе или статусе оказания
государственной услуги
Руководитель уполномоченной организации либо уполномоченное им лицо
__________________________________________________
подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 13
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата поставщика
аэронавигационного
обслуживания
Форма
Уведомление об изменении в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 24.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим ______________________________________________________________
(полное наименование заявителя, бизнес идентификационный номер)
уведомляет о предстоящем изменении в функциональных системах организации воздушного движения, связанного с безопасностью полетов.
Изменение представляет собой: _______________________________________________
(краткое содержание предстоящего изменения)
____________________ _________________________________________________
(должность, подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2017 года № 384
Сертификационные требования, предъявляемые к поставщику аэронавигационного обслуживания
Сноска. Сертификационные требования в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2019 № 553 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Настоящие сертификационные требования (далее – требования) устанавливают требования, предъявляемые к поставщику аэронавигационного обслуживания (далее - Поставщик).
Требования предусматривают:

1. Мыналарды:
1) Өнім берушіде мыналар:
Өнім берушінің Жаһандық аэронавигациялық жоспармен (Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымының құжаты, ГАНП, Құжат 9750) көзделген іс-шараларды іске асыруды көрсететін даму кемінде 3 жыл кезеңге арналған бекітілген жоспары болуы;
әзірленген және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген әуе қозғалысына қызмет көрсетуді бұзуға байланысты күтпеген мән-жайлар кезіндегі іс-шаралар жоспарының болуы және (немесе) байланыс, навигация және бақылау жүйелерін ұсыну, және (немесе) ұшуды метеорологиялық және (немесе) іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді, және (немесе) аэронавигациялық ақпаратты ұсынуда;
бекітілген филалдар (өкілдіктер) туралы ережелердің және лауазымдық нұсқаулықтардың болуы;
"Әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде әуежайларда азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 наурызда № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6855 болып тіркелген) сәйкес жасалған (Өнім берушіні бастапқы сертификаттағанда) не қызмет ететін (Өнім берушіні қайта сертификаттағанда) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (меншікті немесе шарт негізіндегі ұқсас қызмет түрін көрсететін басқа Өнім берушінің ұшудың қауіпсіздігін басқару жүйесінің бақылауында) болуы;
дайындалған персоналдың бар болуы және оның дайындығы "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 764 бұйрық) негізінде әзірленген аэронавигациялық қызмет көрсетушінің нақты түрі үшін жұмылдырылған персоналды кәсіби даярлаудың бекітілген бағдарламаларына сәйкестігі.
азаматтық авиация ұйымдарының қызметтерімен Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасында көзделген өзара іс-қимыл жасау (үйлестіру) жөніндегі келісілген нұсқаулықтардың болуы;
2) өнім берушінің Өнім берушінің сертификатын алуға өтінішке қоса берілетін құжаттама талаптарын Өнім берушіні сертификаттау және оған сертификат беру тәртібіне сәйкес сақтауын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.02.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Общие требования, включающие:
1) наличие у Поставщика:
утвержденного плана развития Поставщика на период не менее 3 лет, отражающие реализацию мероприятий, предусмотренных Глобальным аэронавигационным планом (документ Международной организации гражданской авиации, ГАНП, Doc 9750);
разработанного и согласованного с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации плана мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением обслуживания воздушного движения, и (или) предоставление систем связи, навигации и наблюдения, и (или) метеорологического и (или) поисково-спасательное обеспечения полетов, и (или) предоставления аэронавигационной информации;
утвержденных положений о филиалов (представительств) подразделениях и должностных инструкций;
системы управления безопасностью полетов (собственной или на договорной основе под контролем системы управления безопасностью полетов другого Поставщика, предоставляющего аналогичный вид обслуживания), созданной (при первоначальной сертификации Поставщика) либо функционирующей (при повторной сертификации Поставщика) в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 173 "Об утверждении Типовых инструкций по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов, в аэропортах, при обслуживании воздушного движения, при техническом обслуживании воздушных судов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6855);
подготовленного персонала и соответствие его подготовки утвержденным программам профессиональной подготовки для задействованного персонала для конкретного вида аэронавигационного обслуживания, разработанных на основе приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8785) (далее – приказ № 764);
согласованных инструкций по взаимодействию (координации) со службами организаций гражданской авиации, предусмотренным законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
2) соблюдение Поставщиком требований документации, прилагаемой к заявлению на получение сертификата Поставщика в соответствии с порядком сертификации и выдачи сертификата Поставщика.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.02.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін қосымша талаптарды:
1) Әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметтерінің (органдардың):
көрсетілген Нұсқаулықтың АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін қолданылуына қатысты бөлікте "Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7006 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 279 бұйрық);
АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың қолданылуына қатысты бөлікте "Авиация персоналын кәсіптік даярлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 159 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10562 болып тіркелген) сақтауы;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету органдар персоналының бар болуы және олардың "Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген) авиациялық персоналының куәлік берілетін адамдарға қойылатын біліктік талаптарына сәйкестігі;
3) әуе қозғалысына қызмет көрсетуді жүзеге асыратын диспетчердің, авиациялық станциялар операторларының бекітілген жұмыс технологияларының болуы;
4) авиациялық оқиғалар мен инциденттер жөніндегі авариялық хабар берудің бекітілген схемасының болуы;
5) метеорологиялық және аэронавигациялық ақпаратты алуға шарттың болуы (егер өтініш беруші мұндай қызметтерді ұсынбаса);
3. Байланыс, навигация және бақылау жүйелерін ұсынуды қамтамасыз ету үшін қосымша талаптар:
1) Радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметтерінің:
АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың қолданылуына қатысты бөлікте, "Азаматтық авиацияда ұшуларды және авиациялық электр байланысын радиотехникалық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15554 болып тіркелген);
АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін көрсетілген Нормалардың қолданылуына қатысты бөлікте, "Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы (бұдан әрі – № 381 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12303 болып тіркелген);
АНҚ берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың жарамдылығына қатысты бөлікте № 159 бұйрықты;
АНҚ берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Нұсқаулықтың жарамдылығына қатысты бөлікте № 279 бұйрықты;
АНҚ берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың жарамдылығына қатысты бөлікте № 764 бұйрықты сақтау;

2. Дополнительные требования для обеспечения обслуживания воздушного движения:
1) соблюдение службами (органами) обслуживания воздушного движения:
приказа исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 "Об утверждении Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7006) (далее – приказ № 279), в части касающейся применимости указанной Инструкции для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 159 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10562) (далее – приказ № 159), в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
2) наличие персонала органов обслуживания воздушного движения и соответствие его квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, которым выдаются свидетельства авиационного персонала в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7058);
3) наличие утвержденных технологий работы диспетчеров, операторов авиационных станций, осуществляющих обслуживание воздушного движения;
4) наличие утвержденных схем аварийного оповещения об авиационных происшествиях и инцидентах;
5) наличие договоров на получение метеорологической и аэронавигационной информации (если такие услуги не предоставляются заявителем).
3. Дополнительные требования для обеспечения предоставления систем связи, навигации и наблюдения:
1) соблюдение службами эксплуатации радиотехнического оборудования и связи:
приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2017 года № 402 "Об утверждении Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15554), в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12303) (далее – приказ № 381), в части касающейся применимости указанных Норм для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 159, в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 279, в части касающейся применимости указанной Инструкции для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 764, в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика.

2) ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын пайдалану құжаттамасының талаптарының бар болуы және сақтауы;
3) ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарына (авиациялық әуе электр байланысы, авиациялық жерүсті электр байланысы, навигацияның радиотехникалық құралдары, бақылау жүйелері, әуе қозғалысын басқарудың автоматтандыру құралдары, бақылау ақпаратын ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін диспетчерлік қызметтер мен лауазымды тұлғалардың келіссөздерін құжаттандыру жабдығы) және оларды электрмен жабдықтау көздеріне пайдалану құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қамтамасыз ету;
4. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету үшін қосымша талаптар:
1) метеорологиялық органның:
көрсетілген Қағидалардың АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін қолданылуына қатысты бөлікте, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 345 бұйрығы "Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15358 болып тіркелген);
АНҚ берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың жарамдылығына қатысты бөлікте № 159 бұйрықты сақтауы;
2) Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның (ИСО) сериясы 9001 сапа менеджменті жүйелерінің болуы.
5. Аэронавигациялық ақпараттарды ұсыну үшін қосымша талаптар:
1) Аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметінің:
көрсетілген Қағидалардың АНҚ берушіні бастапқы не қайта сертификаттау үшін қолданылуына қатысты бөлікте, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген);
АНҚ берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың жарамдылығына қатысты бөлігінде № 764 бұйрықты;
"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрдің міндетін атқарушының 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15852 болып тіркелген);
2) Стандарттау бойынша халықаралық ұйымның (ИСО) сериясы 9001 сапа менеджменті жүйелерінің болуы;
6. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету қызметін ұсыну үшін қосымша талаптар:
1) іздестіру және құтқарудың үйлестіру орталығының:
Өнім берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Қағидалардың жарамдылығына қатысты бөлігінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қағидаларын";
Өнім берушіні бастапқы және қайта сертификаттау үшін көрсетілген Нұсқаулықтың жарамдылығына қатысты бөлігінде № 279 бұйрықты сақтауы.

2) наличие и соблюдение требований эксплуатационной документации средств радиотехнического обеспечения полетов и связи;
3) обеспечение технического обслуживания и ремонта средств радиотехнического обеспечения полетов и связи (авиационная воздушная электросвязь, авиационная наземная электросвязь, радиотехнические средства навигации, системы наблюдения, средства автоматизации управления воздушным движением, оборудование документирования информации обеспечивающих безопасность полетов) и источников их электроснабжения в соответствии с эксплуатационной документацией.
4. Дополнительные требования для метеорологического обеспечения полетов:
1) соблюдение метеорологическим органом:
приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 июня 2017 года № 345 "Об утверждении Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15358) в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 159, в части касающейся применимости указанной Инструкции для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
2) наличие системы менеджмента качества, серии 9001 Международной организации по стандартизации (ИСО);
5. Дополнительные требования для предоставления аэронавигационной информации:
1) соблюдение службой управления аэронавигационной информацией:
приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информации в гражданской авиации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15427) в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 764, в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 509 "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15852);
2) наличие системы менеджмента качества, серии 9001 Международной организации по стандартизации (ИСО).
6. Дополнительные требования для предоставления услуг поисково-спасательного обеспечения полетов:
1) соблюдение координационным центром поиска и спасания:
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан" в части касающейся применимости указанных Правил для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика;
приказа № 279, в части касающейся применимости указанной Инструкции для первоначальной либо повторной сертификации Поставщика.