"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 29 наурыздағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 сәуірде № 15070 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрiнiң 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген, 2010 жылғы 14 қыркүйектегі "Егемен Қазақстан" № 371 (26214) газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тілінде мәтін өзгермейді:
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары";
3-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) айырбасталмайтын операциялар - айырбастаулы болып табылмайтын операциялар. Айырбасталмайтын операцияларды жүзеге асырғанда мемлекеттік мекеме не шамамен құнына тең айырбасқа тікелей тапсырусыз басқа субъектіден құн алады не шамамен құнына тең айырбасқа тікелей алусыз басқа тарапқа құнды тапсырады;";
21-тармақтың бірінші бөлігінде төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3-мемориалды ордер - 381 нысандар альбомында ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі - ҚБШ), қайырымдылық көмек ҚБШ, ақша қаражатын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттағы және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы ақша қаражатын есепке алу жөніндегі жинақтау ведомості;
жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ, нысаналы қаржыландыру ҚБШ;";
28-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларында - Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормалары қолданыла отырып, және онсыз мемлекеттік мекеменің міндеттемелері (тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған азаматтық-құқықтық мәмілелер) бойынша шығыстар жүргізу үшін негіздеме болып табылатын құжаттар, төлеуге берілетін шот, шот-фактуралар, орындалған жұмыстардың актілері немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі - Бюджетті атқару ережелері) белгіленген басқа да құжаттар номенклатуралық істерде хронологиялық тәртіпте нөмірленеді, тігінделеді және тігіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2017 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2017 года № 15070. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 15 сентября 2010 года № 242 (26303) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных указанным приказом:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 10) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"10) необменные операции - операции, не являющиеся обменными. При осуществлении необменной операции государственное учреждение либо получает стоимость от другого субъекта без непосредственной передачи в обмен приблизительно равной стоимости, либо передает стоимость другой стороне без непосредственного получения в обмен приблизительно равной стоимости;";
абзац четвертый части первой пункта 21 изложить в следующей редакции:
"мемориальный ордер 3 - накопительная ведомость по учету денежных средств на контрольных счетах наличности (далее - КСН) платных услуг, КСН благотворительной помощи, КСН временного размещения денежных средств, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, КСН местного самоуправления, КСН целевого финансирования форма 381 Альбома форм;";
часть вторую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"В случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг - документы являющиеся основанием для проведения расходов по обязательствам государственного учреждения как с применением норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, так и без них (гражданско-правовые сделки на приобретение товаров (работ, услуг), счет к оплате, счета-фактуры, акты выполненных работ или другие документы, установленные Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) (далее - Правила исполнения бюджета), пронумеровываются, прошнуровываются и сброшюровываются в номенклатурные дела в хронологическом порядке.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

"46. Мемлекеттік мекеменің қолма-қол ақшаны екінші деңгейлі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар (әрі қарай – банк) арқылы алу Бюджетті атқару ережелерінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелердің өздері алатын филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін ақшаның түсуі мен жұмсалуы ескеріледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық көмектен түскен сомаға 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты дебеттеледі және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" қосалқы шоты кредиттеледі.
Сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) үшін жеткізушілерге филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын қаражатты аудару кезінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша және 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.";
55-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Бұдан басқа 1043 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында түзеу мекемелерiнiң сотталғандары орындаған жұмыстар үшiн түскен ақша, медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын тұлғаларға, сот шешімімен еңбекке қабілетсіз деп танылған және қамқорлыққа мұқтаж, толық мемлекеттік қамсыздандыруда тұрған психоневрологиялық аурулары бар тұлғаларға арналған зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар көрсетiледi.";
55-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55-1. 1044 қосалқы шотында "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотында Жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару туралы заңнамаға сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері мен шығыстары ескеріледі.
Ақшалай қаражаттың түсімі жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-да 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", 6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын өзге де кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Төлеуге берілетін шот негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің аударған нысаналы трансферттер сомасына мынадай жазба жүргізіледі 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының дебеті, 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті, 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар".

"46. Получение государственным учреждением наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), производится в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На субсчете 1041 "КСН благотворительной помощи" учитываются поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
На поступившие суммы от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи дебетуется субсчет 1041 "КСН благотворительной помощи" и кредитуется субсчет 6050 "Доходы от благотворительной помощи".
При перечислении средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи поставщикам за приобретаемые товары (работы, услуги) производится запись по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и по кредиту субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи".";
абзац четвертый пункта 55 изложить в следующей редакции:
"Кроме того, на субсчете 1043 "КСН временного размещения денег" отражаются деньги, поступившие за выполненные работы осужденными исправительных учреждений, пенсионные выплаты и пособия лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) для лиц с психоневрологическими заболеваниями и находящимся на полном государственном обеспечении, решением суда недееспособными и нуждающимися в опеке.";
пункт 55-1 изложить в следующей редакции:
"55-1. На субсчете 1044 "КСН местного самоуправления" учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
Поступление денежных средств на КСН местного самоуправления отражается по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту субсчета 6083 "Доходы местного самоуправления", 6084 "Прочие доходы местного самоуправления".";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате производится запись дебет субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".

Жалпы сипаттағы алынған трансферттерді аудару кезінде тиісті бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Алынған трансферттердің қаражаты есебінен жүргізілген шығыстарды есептен шығару мынадай жазбамен жергілікті атқарушы органдардың есептері негізінде жүзеге асырылады 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті, 1210 "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті.
Нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешек сомасы төмен тұрған бюджеттерге аударған сәттен бастап олар қаражатты мақсатқа сай пайдаланғаны жөнінде есептерді ұсынғанға дейін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебінде танылады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін ҚБШ-ға есепке жатқызу кезінде 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар" шотының дебеті бойынша және 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ҚБШ-ға түскен жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерінің сомасына жазба 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті бойынша және 6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-ға түскен өзге де кірістер сомасына Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жазба 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын өзге де кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.".
74-3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-3. Егер мемлекеттік мекемеде бюджеттік шот бойынша, ақылы қызметтер ҚБШ бойынша, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша ақшалай операциялар болса, мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу кассалық кітапта Нысандар альбомының КО-4 нысаны бойынша немесе 440 нысаны бойынша жүргізіледі.";
74-12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-12. Қолма-қол ақшаның мақсатқа сай пайдаланылуын есепке алуды бақылау үшiн мемлекеттік мекемелер бюджет ақшасына арналған Нысандар альбомының 453-нысаны бойынша (бұдан әрі - 453) қолма-қол ақшаның мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау кiтабын және Альбомның 454-нысаны (бұдан әрі - 454) бойынша ақылы қызметтерден, қайырымдылық көмектен, жергілікті өзін-өзі басқару, нысаналы қаржыландыру бойынша түскен қолма-қол ақшаны мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау кітабын жүргізуі қажет.";
78-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

При перечислении трансфертов общего характера уполномоченному органу по исполнению соответствующего бюджета производится запись по дебету счета 7240 "Расходы по трансфертам общего характера и кредиту субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Списание произведенных расходов за счет средств полученных целевых трансфертов осуществляется на основании отчетов местных исполнительных органов записью дебет счета 7210 "Расходы по трансфертам", кредит соответствующих субсчетов счета 1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам".
Суммы дебиторской задолженности по целевым трансфертам признаются в учете администраторов бюджетных программ с момента перечисления в нижестоящие бюджеты до представления ими отчетов по целевому использованию средств.
При зачислении местными уполномоченными органами по исполнению бюджета трансфертов местного самоуправления на КСН производится запись по дебету счета 7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления" и кредиту счета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
На сумму трансфертов местного самоуправления, поступивших на КСН, производится запись по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту субсчета 6083 "Доходы местного самоуправления".
На сумму прочих доходов, поступивших на КСН местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении производится запись по дебету субсчета 1044 "КСН местного самоуправления" и кредиту субсчета 6084 "Прочие доходы местного самоуправления".";
часть первую пункта 74-3 изложить в следующей редакции:
"74-3. Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге по форме КО-4 или по форме 440 Альбома форм, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, по КСН платных услуг, по КСН благотворительной помощи, по КСН целевого финансирования.";
часть первую пункта 74-12 изложить в следующей редакции:
"74-12. Для контроля за учетом целевого использования наличных денег государственным учреждениям необходимо вести книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению по форме 453 Альбома форм (далее - 453) для бюджетных денег, и книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению, поступивших от платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, по местному самоуправлению, целевому финансированию по форме 454 Альбома (далее - 454).";
часть первую пункта 78 изложить в следующей редакции:

"78. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты жөнінде ақша қаражатының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 5-20 "Қолма-қол ақшаның бақылау шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді көшірме" нысандарының негізінде Нысандар альбомының 381-нысаны және оған қосымша берілген құжаттар бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтің жекелеген түрлері бойынша 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларда (Нысандар альбомының 292-нысанды кітабында) жүргізіледі.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"117. Кредиторлық берешекпен жасалатын операцияларды есепке алуға мынадай шоттар арналған:
3110 "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3120 "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3130 "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3140 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3220 "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3240 "Қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3250 "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар";
3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3270 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4120 "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4130 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешектер".";
119-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісі әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қаржыландыру түсімдері мынаны көрсетеді: 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті, және 6031 "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдер мен әлеуметтік көмекке трансферттерді есептеу: 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3111 "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"78. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Аналитический учет по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" по отдельным видам филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности ведется на карточках форма 292-а Альбома форм (в книге форма 292 Альбома форм).";
пункт 117 изложить в следующей редакции:
"117. Для учета операций с кредиторской задолженностью предназначены счета:
3110 "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам";
3120 "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет";
3130 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом";
3140 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам";
3150 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование";
3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
3220 "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам";
3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам";
3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками";
3250 "Краткосрочные вознаграждения к выплате";
3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде";
3270 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность";
4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде";
4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом".";
часть пятую пункта 119 изложить в следующей редакции:
"Администратор бюджетной программы поступление финансирования по трансфертам физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, на социальные выплаты и социальную помощь отражает: дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6031 "Доходы по трансфертам физическим лицам";
начисление трансфертов физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, на социальные выплаты и социальную помощь: дебет субсчета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит субсчета 3111 "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам".";
пункт 120 изложить в следующей редакции:

"120. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жалпы сипаттағы трансферттер бойынша операцияларды мынадай түрде көрсетеді:
қаржыландырудың түсуі 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6035 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
жалпы сипаттағы трансферттерді аудару 7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі нысаналы трансферттер бойынша мынадай түрде көрсетіледі:
қаржыландыру түсімі 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6032 "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", 6033 "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер" қосалқы шотының кредиті;
төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттерді аудару 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті;
төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасы әкімшісінің есептері негізінде нысаналы трансферттерді есептен шығару 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
ағымдағы жылы төменгі бюджеттен пайдаланылмаған трансферттер сомасының түсімдері 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шот дебеті және 1212 "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1213 "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.";

"120. Администратор бюджетной программы отражает операции по трансфертам общего характера следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6035 "Доходы по трансфертам общего характера";
перечисление трансфертов общего характера дебет субсчета 7240 "Расходы по трансфертам общего характера" и кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Администратор бюджетной программы вышестоящего бюджета отражает операции по целевым трансфертам следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6032 "Доходы по целевым текущим трансфертам", 6033 "Доходы по целевым трансфертам на развитие";
перечисление в нижестоящие бюджеты целевых трансфертов дебет субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие" и кредит субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам";
списание целевых трансфертов на основании отчетов администратора бюджетной программы нижестоящего бюджета дебет счета 7210 "Расходы по трансфертам" и кредит 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие";
поступление от нижестоящих бюджетов неиспользованных сумм трансфертов в текущем году дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие".";
пункт 121-1 изложить в следующей редакции:
"121-1. При возврате в бюджет неиспользованных сумм целевых трансфертов прошлых лет администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета производит запись по дебету счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредиту счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", и одновременно по дебету счета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям" и кредиту субсчетов 1212 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", 1213 "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие".";

мынадай мазмұндағы 121-2-тармақпен толықтырылсын:
"121-2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша операцияларды былайша:
қаржыландыру түсімін 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6034 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер" шотының кредитін;
жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына есепке жатқызу 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитін көрсетеді.";
122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Субсидиялар бойынша операцияларды мемлекеттiк мекеме мынадай тiзбектермен көрсетедi:
қаражатты алу: 1085 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетi және 6040 "Субсидиялар төлемдерi бойынша қаржыландырудан түсетiн кiрiстер" кредитi;
жеке және заңды тұлғалар субсидиясын есептеу: 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" шотының дебетi және 3114 "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек", 3115 "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредитi;
жеке және заңды тұлғалар субсидиясын төлеу: 3114 "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек", 3115 "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1085 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша мiндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитi:
"Бизнестің жол картасы – 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қаржылық көмек көрсету үшін қаржы агенттеріне субсидияларды аудару 1215 "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі;
қаржы агентінің субсидиялау туралы есебінің негізінде субсидияны есептен шығару 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар" шотының дебеті және 1215 "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.";
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 121-2 следующего содержания:
"121-2. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета отражает операции по трансфертам местного самоуправления следующим образом:
поступление финансирования дебет субсчета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6034 "Доходы по трансфертам местного самоуправления";
зачисление на КСН местного самоуправления дебет субсчета 7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления" и кредит субсчета 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".";
пункт 122 изложить в следующей редакции:
"122. Операции по субсидиям государственное учреждение отражает проводками:
получение средств: дебет субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредит 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
начисление субсидий физическим и юридическим лицам: дебет счета 7230 "Расходы по субсидиям" и кредит субсчета 3114 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", 3115 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам;
выплата субсидий физическим и юридическим лицам: дебет субсчета 3114 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", 3115 "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам" и кредит субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
перечисление субсидий финансовым агентам для оказания государственной финансовой помощи субъектам частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса-2020" производится по дебету субсчета 1215 "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам" и кредиту субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
списание субсидий на основании отчета о субсидировании финансового агента производится по дебету счета 7230 "Расходы по субсидиям" и кредиту субсчета 1215 "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам".";
пункт 136 изложить в следующей редакции:

"136. Қызметкерлердің табыстарынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстау 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарын есептеу мынадай жазбамен көрсетіледі: 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін міндетті және қосымша зейнетақы жарналарын аудару 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 137-1 және 137-2-тармақтармен толықтырылсын:
"137-1. Қызметкерлердің кірістерінен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын ұстап қалу 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының дебеті және 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік медициналық сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын аудару 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
137-2. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттік мекемелердің аударымдарын есептеу 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" шотының дебеті және 3151 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

"136. Удержание обязательных пенсионных взносов с доходов работников отражается по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредиту субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
Начисление дополнительно установленных пенсионных взносов отражается записью: дебет счета 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
Перечисление обязательных и дополнительных пенсионных взносов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" отражается по дебету субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления".";
дополнить пунктами 137-1 и 137-2 следующего содержания:
"137-1. Удержание взносов обязательного социального медицинского страхования с доходов работников отражается по дебету субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредиту субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование".
Перечисление взносов обязательного социального медицинского страхования в Государственный фонд медицинского страхования отражается по дебету субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирован финансирования".
137-2. Начисление государственными учреждениями отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, установленные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании, отражается по дебету счета 7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 3151 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование".

Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың сомасын Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аудару 3151 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1042 "Ақылы қызметтер ҚБШ", 1044 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", 1045 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.";
138-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген қосалқы шоттардың дебетіне көрсетілген қызметтер, оқу-өндірістік шеберханалар әзірлеген сатылған дайын бұйымдар құны, мемлекеттік мекемелерде оқу орнының оқушылары орындаған жұмыстар үшін оқу орнының оқушыларына төлеуге жататын сыйақы сомасы және оқу базасын кеңейтуге, оқушылардың, балалар спорт мектептерінің, бастауыш суретшілер мектептерінің, мәдениет және өнер өкілдерінің мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуін жақсартуға филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен түскен сома және басқа сомалар жазылады, бұл ретте 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шоты кредиттеледі.";
151-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"151. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қараджаты есебінен тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алуға жасасқан азаматтық-құқық мәмілелердің шарттарын орындау Бюджетті атқару ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
154-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"154. Дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуды түгендеу нәтижелері бойынша мынадай:
1) дебиторлық берешек:
өндіріп алуға сот бас тартқан, оның ішінде талап ету уақытының өтіп кету себебі бойынша;
мүлкінің жетіспеуіне байланысты борышкерді таратқан кезде қанағаттандырылмаған, сондай-ақ тарату балансын бекіткенге дейін кредит беруші мәлімдемеген;
егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуына байланысты тоқтатылса, егер атқару борышкердің жеке қатысуысыз жүргізіле алмаса немесе міндеттеме борышкердің жеке басына басқаша ажыратусыз байланысты болса;
төрелік трибуналдар шешімдерінің не тараптар арасында дауды бейбіт реттеу туралы келісім жасасу негізінде;
2) кредиторлық берешек:
кредитор таратылған жағдайда;
кредитор қарызды кешкен жағдайда, егер борыштан босату туралы шешімді кредит беруші мүлкінің меншік иесі немесе ол уәкілеттік берген тұлға қабылдаса;
мемлекеттік мекемеден өндіріп алуға сот бас тартса, оның ішінде талап ету уақытының өтіп кету себебінен есептен шығаруға жатады.";
175-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу Бюджетті атқару ережелерінде белгіленген.
Айдың бірінші жартысына қызметкерлерге еңбек ақысының 50%-ы мөлшерінде аванс берілуі мүмкін, бұл сомадан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ұстауға жататын салықтар сомасы алынып тасталады.";
178-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Перечисление суммы отчислений в Фонд социального медицинского страхования на обязательное социальное медицинское страхование отражается по дебету субсчета 3151 "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование" и кредиту субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1042 "КСН платных услуг", 1044 "КСН местного самоуправления", 1045 "КСН целевого финансирования".;
часть вторую пункта 138 изложить в следующей редакции:
"В дебет указанных субсчетов записывается стоимость оказанных услуг, реализованных готовых изделий, изготовленных учебно-производственными мастерскими, суммы вознаграждения, подлежащие выплате учащимся учебных заведений за выполненные ими работы в государственных учреждениях, и суммы, направленные на расширение учебной базы, улучшение культурно-бытового обслуживания учащихся, детских спортивных организаций, школ начинающих художников, представителям культуры и искусства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности и другие суммы, при этом кредитуется счет 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6050 "Доходы от благотворительной помощи".";
пункт 151 изложить в следующей редакции:
"151. Исполнение условий заключенных гражданско-правовых сделок на приобретение товаров (работ и услуг) за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в соответствии с Правилами исполнения бюджета.";
часть первую пункта 154 изложить в следующей редакции:
"154. По результатам инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами списанию подлежит:
1) дебиторская задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
не удовлетворенная при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также не заявленная кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не производится без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;
на основании решений арбитражных трибуналов либо заключения соглашения о мирном урегулировании спора между сторонами;
2) кредиторская задолженность:
в случае ликвидации кредитора;
в случае прощения долга кредитором, при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на то лицом;
во взыскании с государственного учреждения которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности.";
часть вторую пункта 175 изложить в следующей редакции:
"Выплата заработной платы работникам государственных учреждений производится в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета.";
пункт 178 изложить в следующей редакции:

"178. Қазақстан Республикасының салық заңнамасының, Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнаманың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік мекеме қызметкерлер мен қызметшілердің жалақысынан мынадай есептеулер мен ұстап қалуларды жүргізеді:
жеке табыс салығы - есептеу мынадай тізбекпен көрсетіледі:
3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
міндетті зейнетақы жарналары: 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар: 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 3152 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті.";
179-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұстап қалулар сомасын аудару 3121 "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3245 "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3247 "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" немесе 3248 "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" тиісті қосалқы шотының дебеті бойынша және 1040 "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ", 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Жеке тұлғаның (қызметкердің) аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы толық мәлімет алу үшін мемлекеттік мекеме "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін міндетті зейнетақы жарналарын жарналарын есепке алу Нысандар альбомының 451 нысанды карточкасын толтырады, оның көшірмесін жылына бір рет жеке тұлғаға (қызметкерге) береді.";
203-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"178. В соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан, законодательства о пенсионном обеспечении в Республике Казахстан, законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании государственное учреждение производит следующие исчисления и удержания из заработной платы работников и служащих:
индивидуальный подоходный налог - начисление отражается проводкой:
дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу";
обязательные пенсионные взносы: дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан";
взносы на обязательное социальное медицинское страхование: дебет субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда" и кредит субсчета 3152 "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование".";
часть вторую пункта 179 изложить в следующей редакции:
"Перечисление сумм удержаний отражается по дебету соответствующего субсчета 3121 "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", 3245 "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", 3247 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки" или 3248 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" и кредиту соответствующего субсчета счета 1040 "КСН для учета поступлений и расчетов", 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. Для получения полной информации о перечисленных обязательных пенсионных взносах физического лица (работника) государственное учреждение заполняет карточку учета обязательных пенсионных взносов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" формы 451 Альбома форм, копию которой один раз в год выдает физическому лицу (работнику).";
пункт 203 изложить в следующей редакции:

"203. Қорларды сатып алу мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
сатып алу: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті (қайтарымды немесе айырбастау ыдысын алып тастағанда, сатып алу бағасы бойынша);
басқа мемлекеттік мекемеден түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" (баланстық құны бойынша) шотының кредиті;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін қаражат немесе гранттар түрінде түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" (әділ құн бойынша) шотының кредиті.
Қайтарымды немесе айырбасталатын ыдыс (бөшкелер, бидондар, жәшіктер, бөтелкелер және басқа ыдыс) босы да, қорлардағы да өнім берушілердің шотында көрсетілген баға бойынша ескеріледі: 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.";
216 және 217-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"216. Қорларды есептен шығару 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар", 8011 "Материалдар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
217. Мемлекеттік мекеменің қажеттіліктері үшін пайдаланылған және сырт ұйымдарға өткізілген қорлар құнын есептен шығару шығыс ретінде танылады, бұл ретте 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
Басқа мемлекеттік мекемеге немесе басқа ұйымдарға берілген қорлар құнын есептен шығару шығыс ретінде танылады, бұл ретте 7460 "Өзге шығыстар" шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шоты кредиттеледі.
Құнсызданудан резерв құру есебінен құны бұрын төмендеген қорларды есептен шығару: құрылған резерв сомасына - 1360 "Қорлардың құнсыздануына арналған резерв" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті, бір мезгілде қорлардың баланстық құнына - 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті көрсетіледі.";
250-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"250. Мемлекеттік мекеме негізгі құралдар объектісінің түсімін Шоттар жоспарының "Негізгі құралдар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының дебеті және:
бюджеттік қаржыландыру есебінен немесе ақылы қызметтер, филантропиялық (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен алынған ақшалай қаражат есебінен - сатып алу құны бойынша - 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының;
филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен алынғаны - әділ құн бойынша - 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шотының;

"203. Приобретение запасов отражается следующими корреспонденциями:
покупка: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (по цене приобретения, за минусом стоимости возвратной или обменной тары);
поступление от другого государственного учреждения: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов" (по балансовой стоимости);
поступление средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности или грантов: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи" (по справедливой стоимости).
Возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, бутылки и другая тара) как свободная (порожняя), так и находящаяся под запасами, учитывается по ценам, указанным в счетах поставщиков: дебет субсчета 1319 "Прочие материалы" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".";
пункты 216 и 217 изложить в следующей редакции:
"216. Списание запасов отражается по дебету счета 7060 "Расходы по запасам", 7460 "Прочие расходы", 8011 "Материалы" и кредиту соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
217. Списание стоимости запасов, использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям, признается в качестве расхода, при этом дебетуется счет 7060 "Расходы по запасам" и кредитуется соответствующий субсчет счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Списание стоимости запасов, переданных другому государственному учреждению или другим организациям, признается в качестве расхода, при этом дебетуется счет 7460 "Прочие расходы" и кредитуется соответствующий субсчет счета подраздела "Запасы" Плана счетов.
Списание запасов, стоимость которых ранее была снижена за счет создания резерва от обесценения, отражается: на сумму созданного резерва - дебет счета 1360 "Резерв на обесценение запасов" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов, одновременно на балансовую стоимость запасов - дебет счета 7060 "Расходы по запасам" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов.";
пункт 250 изложить в следующей редакции:
"250. Государственное учреждение отражает поступление объектов основных средств по дебету соответствующего субсчета счета подраздела "Основные средства" Плана счетов и кредиту:
счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" - в случае приобретения за счет бюджетного финансирования или за счет денежных средств от платных услуг, филантропической (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности - по стоимости приобретения;
счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи" - полученного от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности - по справедливой стоимости;

үшінші тұлғаларға өтеусіз беру нәтижесінде алынғаны - әділ құн бойынша, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер арасында негізгі құралдарды беру нәтижесінде - баланстық құн бойынша 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетеді, бұл ретте бір мезгілде жинақталған амортизация сомасына 2391 "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.";
258-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тозу нормасы бар негізгі құралдар объектілерінің элементтері амортизациялық аударымдарды анықтау үшін топталады.";
381-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"381. Мемлекеттік мекеменің кірістерін есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер";
6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер";
6030 "Трансферттер бойынша кірістер";
6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер";
6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер";
6060 "Гранттар бойынша кірістер";
6070 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түскен кірістер";
6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер";
6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару";
6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер";
6210 "Сыйақылар бойынша кірістер";
6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер";
6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер";
6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер";
6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер";
6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер";
6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс";
6360 "Өзге кірістер".";
382-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің кірістері:
ағымдағы қызметті қаржыландыру;
трансферттер мен субсидиялар алу;
филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен қаражат алу;
гранттар алу;
өзге айырбасталмайтын операциялар сияқты айырбасталмайтын операциялардан қалыптастырылады.";
386 және 387-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"386. Субсидиялар бойынша кірістер ретінде жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруашылық қожалықтарға немесе фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар бойынша бюджетттік қаржыландырудың сомасы және "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау ескеріледі.
Субсидиялар бойынша бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алу 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов" - полученного в результате безвозмездной передачи - по справедливой стоимости, а также в результате передачи основных средств между государственными учреждениями - по балансовой стоимости, при этом одновременно осуществляется запись по кредиту субсчета 2391 "Накопленная амортизация основных средств" на сумму накопленной амортизации.";
часть вторую пункта 258 изложить в следующей редакции:
"Элементы объекта основного средства, имеющие одинаковую норму износа, группируются для определения амортизационных отчислений.";
пункт 381 изложить в следующей редакции:
"381. Для учета доходов государственного учреждения предназначены счета:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
6030 "Доходы по трансфертам";
6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
6050 "Доходы от благотворительной помощи";
6060 "Доходы по грантам";
6070 "Доходы от финансирования за счет внешних займов";
6080 "Прочие доходы от необменных операций";
6090 "Возврат остатков бюджетных средств";
6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг";
6210 "Доходы по вознаграждениям";
6220 "Прочие доходы от управления активами";
6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости";
6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов";
6330 "Доходы от безвозмездного получения активов";
6340 "Доходы от курсовой разницы";
6350 "Доходы от компенсации убытков";
6360 "Прочие доходы".";
часть третью пункта 382 изложить в следующей редакции:
"Доходы государственных учреждений формируются от необменных операций, таких как:
финансирование текущей деятельности;
получение трансфертов и субсидий;
получение средств от филантропической (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности;
получение грантов;
прочие необменные операции.";
пункты 386 и 387 изложить в следующей редакции:
"386. В качестве доходов по субсидиям учитываются суммы бюджетного финансирования по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским или фермерским хозяйствам и субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
Получение из бюджета плановых назначений по субсидиям отражается по дебету субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредиту счета 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий".

387. Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін кірістер ретінде нысаналы не сөзсіз сипаттағы ақшалай, қорлар мен ұзақ мерзімді активтер нысанында түскен қайырмалдық жәрдем ету түсімдері ескеріледі.
Филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен алынған қаражат түсімі мынадай жазбамен көрсетіледі: Шоттар жоспарының активтері тиісті шотының 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шотының кредиті.";
413-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"413. Мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар";
7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар";
7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар";
7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар";
7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар";
7060 "Қорлар бойынша шығыстар";
7070 "Іссапарларға арналған шығыстар";
7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар";
7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар";
7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар";
7130 "Жал бойынша шығыстар";
7140 "Өзге операциялық шығыстар";
7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар";
7210 "Трансферттер бойынша шығыстар";
7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар";
7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар";
7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар";
7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар";
7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар";
7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар";
7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар";
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар";
7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар";
7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар";
7460 "Өзге шығыстар".";
415-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қосымша белгіленген зейнетақы жарналары бойынша: 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;";
428-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"428. Есепті кезең аяқталғанда есепті жылдың қаржылық нәтижесіне шығыстардың шоттарын жабу жүргізіледі, бұл ретте 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шоты дебеттеледі және шығыстардың тиісті шоты кредиттеледі.".

387. В качестве доходов от филантропической (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности учитываются поступления пожертвований в денежной форме, которые носят целевой либо безусловный характер.
Поступление средств от филантропической (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности отражается записью: дебет субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи", соответствующего счета активов Плана счетов и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи".";
пункт 413 изложить в следующей редакции:
"413. Для учета расходов государственного учреждения предназначены счета:
7010 "Расходы на оплату труда";
7020 "Расходы по выплате стипендии";
7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы";
7040 "Расходы на социальный налог";
7050 "Расходы на обязательное страхование";
7060 "Расходы по запасам";
7070 "Расходы на командировки";
7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам";
7090 "Расходы на текущий ремонт";
7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов";
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом";
7130 "Расходы по аренде";
7140 "Прочие операционные расходы";
7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование";
7210 "Расходы по трансфертам";
7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий";
7230 "Расходы по субсидиям";
7240 "Расходы по трансфертам общего характера";
7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления";
7310 "Расходы по вознаграждениям";
7320 "Прочие расходы по управлению активами";
7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости";
7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов";
7430 "Расходы по курсовой разнице";
7440 "Расходы от обесценения активов";
7450 "Расходы по созданию резервов";
7460 "Прочие расходы".";
абзац четвертый пункта 415 изложить в следующей редакции:
"по дополнительно установленным пенсионным взносам: дебет счета 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан";";
пункт 428 изложить в следующей редакции:
"428. По окончании отчетного периода производится закрытие счетов расходов на финансовый результат отчетного года, при этом дебетуется счет 5210 "Финансовый результат отчетного года" и кредитуется соответствующий счет расходов.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есебі мен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов

2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов