Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № А-7/254 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 8 шілдеде № 5440 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 маусымдағы Заңының 13-бабы, 1-1 тармақтағы 6-8) тармақшасына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса ұсынылып отырған елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкімінің орынбасары В.Н.Балахонцевқа жүктелсін.
3. Ақмола облысы әкімдігінің осы қаулысы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ А-7/254 қаулысымен
бекітілді
Ақмола облысының елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – Ақмола облысы әкімдігінің 09.06.2026 № А-6/232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің осы сыныптамасы (бұдан әрі - Сыныптама) Ақмола облысының елді мекендерінің көшелерін (бұдан әрі - көшелер) күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерін айқындайды.
2. Сыныптама жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
3. Бұл Сыныптамада мынадай негізгі анықтамалар қолданылады:
1) елді мекеннің көше басқарушылары - көшелердің меншік иелері болып табылатын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы көшелерді басқару қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) қала көшелері мен жол құрылыстарын пайдалануды басқару - қала көшелерінің және жол имараттарының талап етілетін техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жағдайын қамтамасыз ету үшін ЖШО инструменталды диагностикалау және техникалық есепке алу, жағдайын мониторингілеу негізінде жол-жөндеу жұмыстарының экономикалық негізделген стратегиясын әзірлеу арқылы қалалық жол шаруашылығын басқарудың жол-пайдалану органдары мен әкімшілік-шаруашылық органдарының ұйымдастырушылық және регламенттік іс-шараларының кешені;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
Постановление акимата Акмолинской области от 31 мая 2016 года № А-7/254. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 8 июля 2016 года № 5440.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июня 2001 года "Об автомобильных дорогах", акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Акмолинской области Балахонцева В.Н.
3. Настоящее постановление акимата Акмолинской области вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утвержден
постановлением акимата
Акмолинской области
от 31 мая 2016 года
№ А-7/254
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Акмолинской области
Сноска. Приложение - в редакции постановления акимата Акмолинской области от 09.06.2026 № А-6/232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - улицы) Акмолинской области.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
3. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) управляющие улицами населенного пункта - физические и юридические лица, являющиеся собственниками улиц или осуществляющие деятельность по управлению улицами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления;
2) управление эксплуатацией городских улиц и дорожных сооружений - это комплекс организационных и регламентирующих мероприятий административно-хозяйственных и дорожно-эксплуатационных органов управления городским дорожным хозяйством с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ на основе мониторинга состояния, инструментальной диагностики и технического учета ОДХ для обеспечения требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния городских улиц и дорожных сооружений;

3) көшелер жай-күйінің мониторингі - қоршаған ортаны пайдалану және әсер ету нәтижесінде олардың жай-күйінің ықтимал антропогендік өзгерістерін бақылау және қадағалау, бағалау және болжау жүйесі;
4) жол төсемі - бұл автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін көшелердің бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
5) жол төсемі қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл көше құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін көшені пайдалануға тапсырған күннен басталған кезең;
6) жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл тозу қабатын қалпына келтіру және тегістілік пен көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша қажетті маңыздылығына дейін ұқсас сапаларын орнына келтірумен және ақауларды жоюмен байланысты кезекті орташа жөндеу орындауға қажеттілік туындағанға дейін құрылыс, қайта жаңарту, күрделі немесе орташа жөндеуден кейін көшені пайдалануға тапсырған уақыт кезеңі;
7) көшелерді қысқы күтіп ұстау - көшелер және ондағы құрылыстарды қар басып қалудан қорғауға, оны уақтылы тазартуға және жол жамылғысының қысқы тайғақтығымен күресуге байланысты айрықша жұмыстар кешені.
8) көшелерді жөндеудің маршруттық тәсілі – көлік қозғалысы үшін қауіпті ақауларды жою және жергілікті учаскелердегі жол жабынының тегістігін қалпына келтіру жұмыстарын қоса алғанда, жаңа тротуарларды орнату және қолданыстағы тротуарларды жөндеу маршрут бойынша орындалатын жөндеу жұмыстарының кешені;
9) жол жұмыстарының стратегиясы – бөлінетін ресурстарды ұтымды пайдалану кезінде көшелер мен жол құрылыстары желісінің көліктік-пайдалану жай-күйін сақтау және жақсарту жөніндегі неғұрлым тиімді ұзақ мерзімді техникалық шешімдер мен басқарушылық әсерлер кешені;
10) интеллектуалды көлік жүйесі (ИКЖ) – көшелердің әкімшілік-шаруашылық басқару тапсырмаларын қызметтік және ақпараттық деңгейде шешетін, ғаламдық қызметтер мен процестерді құрайтын интеграцияланған мәліметтерді жинау, өндеу және сақтауды; ақпараттың орталықтандырылған интеграцияланған массивтерін қамтамасыз ететін, интеграцияны қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және енгізуді қамтамасыз ету мәліметтерін басқару, бірыңғай бизнес-ережелер бойынша мәліметтерді түзету және қол жеткізу, шаруашылық-өндірістік есептерді жүргізу жүйесін, өзінің ішкі сәулеттілігі, қызметтері, процестерді және жоғары санаттағы көшелерінде көлік құралдарының қажетті өткізу қабілеттілігін және қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мәліметтері бар жол қозғалысын басқару жүйесін қамтамасыз ететін, өз құрамында Жүйені Басқару Орталығы бар жол қозғалысын басқару мен жол жүру үшін ақы жинау және қозғалысты басқару кешені;

3) мониторинг состояния улиц - это система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;
4) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части улиц, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
5) межремонтный срок службы дорожной одежды - это период от момента сдачи улиц в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
6) межремонтный срок службы дорожного покрытия - это период времени от сдачи улиц в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с возмещением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств и устранения дефектов, до требуемых значений по интенсивности движения транспорта;
7) зимнее содержание улиц – комплекс специфических работ, связанных с защитой улиц и сооружений на них от снежных заносов, их своевременной расчисткой и борьбой с зимней скользкостью дорожных покрытий;
8) маршрутный способ ремонта улиц - это комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для дорожного движения дефектов, восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, устройство новых и ремонт существующих тротуаров;
9) стратегия дорожно-ремонтных работ - это комплекс наиболее эффективных долговременных технических решений и управляющих воздействий по сохранности и улучшению транспортно-эксплуатационного состояния сети улиц и дорожных сооружений при рациональном использовании выделяемых ресурсов;
10) интеллектуальная транспортная система (далее – ИТС) – комплекс управления движением, объединенный в единую систему, решающую на функциональном и информационном уровне задачи административно-хозяйственного управления улицами и дорожным движением, имеющую в своем составе Центр Управления Системой, обеспечивающий сбор, обработку и хранение интегрированных данных, включающий глобальные функции и процессы, централизованные интегрированные массивы информации, прикладное программное обеспечение интеграции и управления данными, обеспечения ввода, корректировки и доступа к данным по единым бизнес-правилам, систему ведения хозяйственно-производственных учетов, систему управления дорожным движением со своей внутренней архитектурой, функциями, процессами и данными, обеспечивающие повышение пропускной способности и безопасность дорожного движения на улицах;

11) жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары – (бұдан әрі – ЖҚҰТҚ) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жолдың өткізу қабілетін арттыру үшін жолдарда қолданылатын құрылғылар, құрылыстар мен бейнелер кешені;
4. Көше жолдарының құрамына мыналар кіреді:
1) бөлінген алқап, жолдардың құрылымдық элементтері, жол жағдайлары және жолдарды абаттандыру;
2) су бұру, су өткізу және көпір құрылыстары, көлік айрықтары, туннельдер және қорғаныс галереялары;
3) жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыруға арналған құрылымдар мен құрылғылар;
4) орман белдеулері, көгалдар, гүлзарлар, гүлбақтар, сәндік және қардан қорғайтын құрылғылар;
5) жол-пайдалану қызметтерінің кешендері, жол жүру ақысын алуға арналған бағдарламалық-аппараттық кешен, ИКЖ және оның шағын жүйелері, өлшеу құралдары, автокөлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторингтеуге арналған жабдықтар мен бағдарламалық жасақтамалар;
6) белгіленген габарит шегіндегі олардың үстіндегі әуе кеңістігі.
5. Көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалану жұмыстарын жүргізуге нақты бөлінген қаржы ресурстары көшелер мен ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін тексеру және диагностикалау материалдары негізінде белгіленген өткізілетін жөндеу іс-шараларының түрлеріне және жол-жөндеу жұмыстарының әзірленген стратегиясына қарай бөлінеді.
6. Көшелерді күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын сыныпталатын жұмыс түрлері жол саласында қолданылатын жұмыс түрлерінің нормативтік-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес орындалады.
7. Көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару өзіне келесі ұйымдық және реглементтік іс-шараларды енгізеді:
1) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
2) көшелер мен ондағы құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан алдын ала сақтау;
3) алдыңғы қатарлы тәжірибе және ғылым мен техникаға қол жеткізу негізінде көшелер мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстауды қоса алғанда, жобалау, салу, қайта жаңарту, пайдалану бойынша нормативтік-техникалық базаны жетілдіру;
4) технологияны жетілдіру және көшелер мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстау жұмыстарын ұйымдастыру;
5) көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, басқару, реттеу және бақылау.
8. Көшелер мен ондағы құрылыстарды диагностикалау мен мониторинг жүргізу іс-шараларының құрамына мына жұмыс түрлері кіреді:
1) жолдарды және олардағы құрылыстарды күтіп-ұстау сапасын бағалау арқылы жүйелі (көктемгі, күзгі және айлық) түрде тексеру;

11) технические средства организации дорожного движения (далее - ТСОДД)- комплекс устройств, сооружений и изображений, применяемых на дорогах для обеспечения безопасности дорожного движения и повышения пропускной способности дороги;
4. В состав уличных дорог входят:
1) полоса отвода, конструктивные элементы дорог, обстановка и обустройство дорог на улицах;
2) водоотводные и водопропускные сооружения, мосты, путепроводы, транспортные развязки, виадуки, тоннели, защитные галереи;
3) сооружения и устройства, предназначенные для повышения безопасности дорожного движения;
4) лесополосы, газоны, клумбы, цветники, декоративные насаждения, линейные жилые здания;
5) комплексы дорожно-эксплуатационной службы, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд, ИТС и его подсистемы, измерительные приборы, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
6) воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита.
5. Фактически выделенные денежные ресурсы на проведение работ по эксплуатации улиц и сооружений на них распределяются исходя из видов проводимых ремонтных работ, установленных на основе материалов обследования и диагностики транспортно-эксплуатационного состояния улиц и дорожных сооружений, и выработанной стратегии дорожно-ремонтных работ.
6. Классифицируемые виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц выполняются в соответствии с требованиями, действующих в дорожной отрасли нормативно-технических документов.
7. Управление эксплуатацией улиц и сооружений на них включает в себя следующие работы:
1) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ и планирование потребных финансовых ресурсов;
2) обеспечение сохранности улиц и сооружений на них и предохранение их от преждевременного износа;
3) совершенствование и актуализация нормативно-технической базы по проектированию, строительству, реконструкции, эксплуатации включая ремонт, содержание улиц и дорожных сооружений на основе передового опыта и достижений науки и техники;
4) совершенствование технологии и организации работ по ремонту и содержанию улиц и сооружений на них;
5) организация, координация, регулирование и контроль за выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц и сооружений на них.
8. В состав работ по диагностике и мониторингу уличных дорог и сооружений на них входят:
1) систематические (весенние, осенние и месячные) осмотры дорог и сооружений на них с оценкой качества их содержания;

2) көшелер мен ондағы құрылыстарының техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін бағалау арқылы көзбен шолу және аспаптық тексеру, көшелер мен ондағы құрылыстарын паспорттандыру;
3) көшелердегі көлік қозғалысының қарқындылығы мен құрамын есепке алу;
4) көшелер мен ондағы құрылыстарының техникалық деңгейі және көліктік-пайдалану жай-күйі туралы бағдарламалық қамтамасыз етуге сәйкес мәліметтер базасын құру, үнемі жаңарту және жұмыс күйінде ұстау;
5) ғылыми-техникалық сараптама және объектілерді инспекциялау, соның ішінде: жедел шешімдер қабылдауды талап ететін төтенше жағдайларда және өзге жағдайларда материалдар мен жұмыстардың сапасын бағалау.
9. Жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қаржы ресурстарын жоспарлау іс-шараларының құрамына мына жұмыстар кіреді:
1) көшелер және ондағы құрылыстарының көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттың банкін құру, әкімшілік ету және басқару;
2) көшелер және ондағы құрылыстарының көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің ақпараттық банктің талдауының негізінде күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды негіздеу;
3) көшелер желісінің жай-күйін болжамдау арқылы жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын өңдеу. Жол-жөндеу жұмыстарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын, соның ішінде көшелердің желісін күтіп ұстау жоспарларын құру;
4) көшелер желісін қажетті пайдалану үшін жай-күйінде сақтау және күтіп ұстау үшін қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
5) жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыру және жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі - ЖКО) шоғырланатын жерлерді жою бағдарламаларын әзірлеу.
10. Көшелерде көлік қозғалысының қауіпсіздігі мен жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету іс-шараларының құрамына мынадай жұмыстар кіреді:
1) автокөлік және жаяу жүргіншілер ағындары қозғалысының тәртібін оқып-білу, көшелерді белгілеу сызбасын әзірлеу, жол белгілерін дислокациялау, қозғалыс жылдамдығын реттеу, қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру;
2) ЖКО талдау, ЖКО болған орындарды тексеру, себептерін анықтау және жол қозғылысы қауіпсіздігінің талаптарын жақсарту ұсыныстарын дайындау;
3) қозғалыс қауіпсіздігіне қарай аса қауіпті көшелер учаскелерін анықтау және авариялардың алдын алуға арналған профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
4) бөлінген белдеулер шегінде құрылыс жұмыстарын жүргізуді келісу;
5) коммуникациялар мен инженерлік желілері бар көшелер мен ондағы құрылыстардың қиылысу мен жанасуына техникалық шарттарды әзірлеуді келісу.
6) өртке қарсы іс-шараларды қадағалау және жетілдіру үшін өртке қарсы қызмет ұйымдарымен шарт жасасу, өрт дабылдарын, электр жарығын нысандарға жоспарлы тексерулер мен сараптамалар жүргізу және олардың орындалуын бақылау;

2) визуальное и инструментальное обследования с оценкой технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния дорог и сооружений на них, паспортизация улицы и сооружений на них;
3) учет интенсивности и состава движения транспорта на улицах;
4) формирование, постоянное обновление и поддержание в рабочем состоянии базы данных с соответствующим программным обеспечением о техническом уровне и транспортно-эксплуатационном состоянии улиц и сооружений на них;
5) научно-техническая экспертиза и инспекция объектов, в том числе: оценка качества материалов и работ, в случаях чрезвычайных и иных ситуаций, требующих принятия неотложных решений;
9. В состав работ по обоснованию стратегии дорожно-ремонтных работ и планирования финансовых ресурсов входят:
1) создание, администрирование и управление единой информационной базой данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них;
2) обоснование работ по содержанию и ремонтам на основе анализа информационного банка данных о транспортно-эксплуатационном состоянии улиц и сооружений на них;
3) выработка стратегии дорожно-ремонтных работ с прогнозированием состояния сети улиц. Составление текущих и перспективных планов дорожно-ремонтных работ, в том числе планов содержания сети улиц;
4) планирование потребных финансовых ресурсов для сохранности и поддержания сети улиц в требуемом эксплуатационном состоянии;
5) разработка программ по повышению безопасности дорожного движения и ликвидации мест концентрации дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП).
10. В состав работ по организации и обеспечению безопасности и удобства дорожного движения на улицах входят:
1) изучение режимов движения автотранспортных, пешеходных потоков, разработка схем разметки улиц, дислокации дорожных знаков, регулирование скоростей движения, организация автоматизированных систем управления движением;
2) анализ ДТП, обследование мест совершения ДТП, выявление причин и подготовка предложений по улучшению условий безопасности дорожного движения;
3) выявление наиболее опасных, с точки зрения безопасности движения, участков улиц и разработка профилактических мероприятий для предотвращения аварийности;
4) согласование производства строительных работ в пределах полосы отвода;
5) разработка технических условий и согласований на примыканиях и пересечения улиц и сооружений на них с коммуникациями и инженерными сетями;
6) заключение договоров с организациями противопожарной службы по надзору и совершенствованию противопожарных мероприятий, проведение плановых проверок и экспертиз противопожарной сигнализации, электроосвещения и так далее, и контроль за их исполнением;

7) жол бойындағы қызмет көрсету нысандарын орналастыруды үйлестіру;
8) жолдардың белсенді және пассивті қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жаңа технологияларды жүргізу және енгізу;
9) "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
11. Көшелер мен ондағы құрылыстарын сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан сақтап қалу іс-шараларының құрамына мынадай жұмыстар кіреді:
1) көшелерді пайдалану және оларды қорғау тәртібін бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау;
2) ірі габаритті және ауыр салмақты көлік құралдарының жол жүруін келісу;
3) үлкен салмақты көліктердің жол төсемі мен ондағы құрылыстарының сақталуына ықпал етуіне талдау жасау және қолайсыз ауа-райы жағдайларында, сондай-ақ жол төсемінің беріктігі жеткіліксіз әлсіреген учаскелерде үлкен салмақты көліктердің қозғалысын шектеуді немесе ұйымдастыруды қамтамасыз ету ұсыныстарын әзірлеу.
12. Көшелер мен ондағы құрылыстарын жөндеу мен күтіп ұстау технологиясы мен ұйымдастыруды қоса алғанда, оларды жөндеу мен күтіп ұстаудың нормативтік-техникалық базасын жетілдіру және өзектендіру іс-шараларының құрамына мынадай жұмыстар кіреді:
1) көшелер мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстауды қоса алғанда, жобалау, салу, қайта жаңарту, пайдалану жөніндегі нормативтік-техникалық базаны және нормативтік-техникалық құжаттарды тексеру, жаңарту және жетілдіруді қоса алғанда стандарттаудың және оларды іске асырудың перспективалы және ағымдағы жоспарларын құру;
2) көшелер мен ондағы құрылыстарын салу, жөндеу және күтіп ұстау бойынша жаңа технологияларға, машиналарға және құрал-жабдықтарға хронометражды жұмыстар жүргізу арқылы нормалар мен бағаларды әзірлеу;
3) көшелер мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстау тәжірибесіне енгізу бойынша нұсқаулықтар мен қорытындыларды әзірлеу арқылы технологиялар, машиналар және құрал-жабдықтар бойынша әлемдік тәжірибеге және ғылым мен техникаға қол жеткізуді оқып-білу;
4) тәжірибелі-сараптамалық, тәжірибелі-құрастырмалы жұмыстар және жаңа материалдар, құрылғылар, технологиялар, машиналар және құрал-жабдықтарды сүйемелдеу және енгізу бойынша ғылыми-техникалық сүйемелдеу;
5) көшелер мен ондағы құрылыстарын жөндеу мен күтіп ұстау саласындағы жұмыс жасайтын бағдарламалық өнімдерін жетілдіру және оларды жұмыс күйінде ұстау;
6) көшелер мен ондағы құрылыстарының ұзақтылығын және үнемділігін арттыру мақсатында оларды жөндеу мен күтіп ұстау саласындағы өзекті проблемалар бойынша іздестіру және инновациялық жұмыстары;

7) согласование размещения объектов придорожного коммерческого сервиса;
8) проведение и внедрение новых технологий по обеспечению активной и пассивной безопасности автомобильных дорог;
9) осуществление иных полномочий, предусмотренных статьей 42 Закона Республики Казахстан "О дорожном движений".
11. В состав работ по обеспечению сохранности улиц и сооружений на них и предохранения их от преждевременного износа входят:
1) пропаганда в средствах массовой информации порядка пользования улицы и их охраны;
2) согласование проезда крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств;
3) анализ влияния большегрузного транспорта на сохранность дорожных одежд и сооружений на них и разработка предложений по ограничению или обеспечению организации движения большегрузного транспорта в неблагоприятные погодные условия, а также на ослабленных участках с недостаточной прочностью дорожной одежды.
12. В состав работ по совершенствованию и актуализации нормативно-технической базы ремонта и содержания улиц и сооружений на них, включая технологию и организацию их ремонта и содержания, входят:
1) формирование перспективных и текущих планов стандартизации и их реализация, включая ревизию, обновление и совершенствование нормативно-технической базы и нормативно-технических документов по проектированию, строительству, реконструкции, эксплуатации, включая ремонт и содержание улиц и сооружений на них;
2) разработка норм и расценок, с проведением хронометражных работ, на новые технологии, машины и оборудование по строительству, ремонту и содержанию улиц и сооружений на них;
3) изучение мирового опыта и достижений науки и техники по технологиям, материалам, машинам и оборудованию с разработкой рекомендаций и заключений по их внедрению в практику ремонта и содержания улиц и сооружений на них;
4) опытно-экспериментальные, опытно-конструкторские работы и научно-техническое сопровождение по внедрению новых материалов, конструкций, технологий, машин и оборудования;
5) совершенствование рабочих программных продуктов в области ремонта и содержания улиц и сооружений на них и поддержание их в рабочем состоянии;
6) поисковые и инновационные работы по актуальным проблемам в области ремонта и содержания улиц и сооружений на них с целью повышения их долговечности и экономичности;

7) технологиялық ілеспе жөнделген учаскелердің мониторингін ұйымдастырумен, көшелерді ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың шегінде көшелердің тәжірибелі учаскелерін ғылыми, техникалық сүйемелдеу және мониторинг.
13. Көшелер мен ондағы құрылыстарының пайдаланылуын басқаруды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау іс-шараларының құрамына мынадай жұмыстар кіреді:
1) көшелер мен ондағы құрылыстарының желісін күтіп ұстау бойынша жол-жөндеу жұмыстарының орындалуын үйлестіру және реттеу;
2) көшелер мен ондағы құрылыстарын кезеңді есепке алу, есептілікті жасау;
3) көшелерді күтіп ұстау мен ағымдағы жөндеу кезінде сапаны бақылауды ұйымдастыру, бақылау жүйесін жетілдіру және жол-жөндеу жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету, сапаны бақылауды аспаптық қамтамасыз ету;
4) көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқарудың құрылымы мен әдістерін үнемі жетілдіру.
2- тарау. Көшелерді күтіп ұстау, оның ішінде қысқы күтім және жасыл желектерде күту.
14. Көшелер мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары жөндеу жұмыстарын жыл бойы үздіксіз жүзеге асырады.
15. Қаржыландырудың бекітілген нормативіне сәйкес, күтіп ұстауға арналған қаражаттардың шегінде, ақаулардың ведомосі бойынша тексерілген көшелердің нәтижелерінің негізінде жоспарланатын, көше және ондағы құрылыстарының зақымдарын алдын алу және түзету бойынша жұмыстарды орындау көзделеді.
16. Көшелер мен олардағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу жұмыстарын уақытылы жүргізу үшін оларды күн сайын патрульдеу арқылы көзбен шолу жүргізіледі.
Көшелерді күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу нәтижесінде жыл бойы көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысы қамтамасыз етілуі тиіс.
17. Күтіп ұстау жұмыстары жобалық құжаттаманы жасауды талап етпейді. Оларды "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелеріп, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" 2015 жылғы 17 маусымдағы № 711 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11875 тіркелген) бұйрығымен бекітілген қолданыстағы нормативтік қаржыландыруға сәйкес, күтіп ұстауға бөлінген қаражат шегінде ақаулықтар тізбесі бойынша көшелерді тексеру нәтижесінің негізінде жоспарлайды.
18. Көшелер мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары көктемгі, жазғы және күзгі кезеңде күтіп ұстау, қысқы күтіп ұстау, көшелерді көгалдандыру, көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару, сондай-ақ өзге жұмыстарға бөлінеді.
19. Көше жолдарын күтіп ұстау жұмыстарының құрамына жылжымайтын мүлік иелерінен жыл бойына күнделікті ақпаратты жинау, өңдеу және ұсыну кіреді, оның ішінде:

7) научно-техническое сопровождение и мониторинг опытных участков улиц в рамках работ по текущему, среднему и капитальному ремонту улиц, с организацией технологического сопровождения и мониторингом устроенных участков.
13. В состав работ по организации, координации, регулированию и контролю за управлением эксплуатацией улиц и сооружений на них входят:
1) координация и регулирование выполнения дорожно-ремонтных работ по содержанию сети улиц и сооружений на них;
2) периодическая инвентаризация улиц и сооружений на них, составление титула, отчетности;
3) организация контроля качества при содержании и текущем ремонте улиц, совершенствование системы контроля и обеспечения качества дорожно-ремонтных работ, инструментальное обеспечение контроля качества;
4) постоянное совершенствование структуры и методов управления эксплуатацией улиц и сооружений на них.
Глава 2. Содержание улиц, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями.
14. Работы по содержанию улиц и сооружений на них осуществляется непрерывно в течение всего года.
15. Предусматривается выполнение работ по предупреждению и исправлению повреждений улиц и сооружений на них, которые планируются на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно утвержденным нормативам финансирования.
16. В целях своевременного проведения работ по содержанию улиц и сооружений на них, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно посредством патрулирования.
В результате проведения работ по содержанию улиц должно быть обеспечено бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.
17. Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно действующим нормативам финансирования утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 711 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11875).
18. Работы по содержанию улиц и сооружений на них подразделяются на содержание в весенний, летний, осенний периоды и зимнее содержание, озеленение улиц, управление эксплуатацией улиц и сооружений на них, а также прочие работы.
19. В состав работ по содержанию уличных дорог входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации с владельцев имуществ, в том числе:

1) бұқаралық ақпарат құралдарын көше жолдарымен жүру туралы ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, көше жолдарымен жүру туралы;
2) орын алған ЖКО туралы;
3) еріген және тасқын сулар кезеңіндегі жұмыстар туралы;
4) қысқы кезеңде қар тазалайтын машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы;
5) ақпаратты жинау және өңдеу, автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының көліктік-пайдалану жағдайы туралы бірыңғай ақпараттық банкті басқару.
20. Көшелердің құрылымдық және құрылыс элементтерін күтіп-ұстау кезінде көктемгі, жазғы және күзгі кезеңдерінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер жамылғысы мен су өткізу жүйесі бойынша:
су бұрғыш арықтарды көктемде қардан, ал жазда тасынды қоқыстан тазалау, тиеу, шығару және жоюға тапсыру;
жол жиектерінде және ісінгіш телімдерде кептіру шұңғырларын қазу және толтыру;
беткейлерді тегістеу, шөптермен егу;
шабылған шөптерді шабу және жинау;
жол жиектерінде және жол төсемесінің беткейлерінде бұталарды, жабайы өсімдіктерді кесу және ағаштарды жұлу, кесілген материалдардан тазалау, тиеу, шығару және жою;
материалды қоса, жол жиектерін , бөлу жолақтарын, ұнтақты бермаларды жоспарлау, ісінгіш жерлерді жою;
апаттық-қауіпті телімдерді ісінулерді жоя отырып, маршруттық тәсілмен жөндеу
2) жол жиектері, резервтер және бөлінген белдеу бойынша:
судың ағуын қамтамасыз ету үшін жол учаскесін жоспарлау;
жол жиектерін саздан тазалау;
бөлу жолақтарын, құламаларды және көгалдарды тұрақты түрде тазалықта және бірқалыпта ұстау;
қоқыстан және бөгде заттардан тазарту,
оларды тиеу және қалдықтарды орналастыру объектілеріне шығару;
қалдықтарды орналастыру объектілеріне тиеу және әкету;
екпелерді күтіп-баптау, ауру және қураған екпелерді жоспарлы кесу және тамырымен жұлу, тиеу, қалдықтарды орналастыру объектілеріне шығару;
кесілген материалды алып тастау арқылы жол қауіпсіздігіне әсер ететін қажетсіз шөп және ағаш-бұталы, жабайы өсімдіктермен күресу;
резервтердегі, бөлінген жолдардағы шөптерді, қамыс пен арам шөптерді шабу, шабылған шөптерді жинау және кәдеге жарату орындарына әкету;
еріген және тасқын суларының кіруін қамтамасыз ету үшін жол-құрылыс материалдарын қосу арқылы бөлінген алапты тегістеу;
3) күрделі жабындылары бар жүру бөлігі бойынша:
көшелердің жүріс бөлігінің жабындарын сыпыру;
жол жамылғысын қоқыстан тазалау, ластан жуу, оның ішінде құрамында беттік-белсенді заттар бар қойылтылған жуғыш заттарды пайдалана отырып, жол-көше желісінің жүру бөлігін жуу;
жүріс бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жүріс бөлігінен және жол жүрісі қауіпсіздігіне қатер төндіретін жол жиектерінен бөгде заттарды жинау;
жол жабынының шұңқырларын жөндеу, жол жамылғысының негізі мен тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, ұзындығы 50 м дейін ығысуға және тозуға төзімді асфальтбетоннан жаңа қабат төсей отырып, жүріс бөлігінің авариялық қауіпті учаскелеріндегі сораптар мен тегіссіздіктерді жою;
жол жабындарындағы жарықшақтарды битуммен және битум мастикасымен бітеу (құю);
апатты-қауіпті учаскелерді маршруттық тәсілмен жөндеу (иіндерді жою, негіздер мен жабындарды жөндеу, негіздер мен жабындарды жөндеу, шұңқырларды жөндеу, жарықтарды құю, тегістеу қабатын орнату, жол жиектерін нығайту, жабындарды беттік өңдеу, құдықтардың люктері мен торларын тегістеу);
Көшелер мен олардағы құрылыстарды маршруттық әдіспен жөндеу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ маршрут бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақауларды жою, соның ішінде жергілікті жерлерде жол жамылғысының тегістігін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды қамтитын жөндеу жұмыстарының кешені жүзеге асырылады. , соның ішінде қайта өңдеу арқылы. Маршруттық жөндеу әдісімен жөндеу жұмыстары жергілікті учаскелерде жол төсемінің елеулі деформациялары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде, бүкіл маршрут бойынша бірге жүргізіледі ауданы бір қума километрдің жалпы алаңының 10%-на дейін.
Жұмыстарды тиісті ақауларды жою үшін қабылданған жұмыс технологиясы бойынша көшелерді күтіп-ұстауды жүзеге асыратын жол қызметі және ақаулар туралы есеп негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресімделген атқарушылық сметалар орындайды.;
жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер төндіретін жүріс бөлігінен және жол жиектерінен бөгде заттарды алып тастау;

1) о проезжаемости на уличных дорогах, включая информационное обеспечение средств массовой информации о проезжаемости уличных дорог;
2) о произошедших ДТП;
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них.
20. При содержании структурных и конструктивных элементов улиц в весенний, летний, осенний периоды выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с вывозкой мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
скашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой вырубленного материала;
планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, с добавлением материала;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом с устранением пучин.
2) по обочинам, резервам и полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
очистка обочин от грязи;
постоянное поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте и порядке;
очистка от мусора и посторонних предметов в полосе отвода,
погрузка и вывоз на объекты размещения отходов;
уход за насаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных насаждений с уборкой вырубленного материала;
борьба с древесно-кустарниковой растительностью, дикорастущей порослью, влияющей на безопасность дорожного движения с уборкой вырубленного материала;
скашивание травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;
планировка полосы отвода с использованием дорожно-строительных материалов для обеспечения пропуска талых и паводковых вод;
3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи, в том числе мойка проезжей части улиц с применением концентрированных моющих средств, содержащих поверхностно-активные вещества;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, сдвигов на покрытии, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий, выравнивание люков и решеток колодцев);
при выполнении ремонта улиц и сооружений на них маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц и сооружений на них, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту;
при маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках площадью до 10% общей площади одного погонного километра.
Работы выполняются силами дорожной службы, производящей содержание улиц по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;

4) жетілдірілген жабындылары бар жүру бөлігі бойынша:
артық тұтқыр материалы бар учаскелерге күтім жасау;
топырақ-құм үйінділерін алып тастай отырып, көшелердің жүріс бөлігінің жабындарын сыпыру және науаларды тазалау;
осьтік және резервтік жолақтарды сыпыру;
жол төсемдерін қоқыстан тазалау, балшықтан жуу;
жүріс бөлігін сумен шаңнан тазарту;
жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер төндіретін жүріс бөлігінен және жол жиектерінен бөгде заттарды алып тастау;
апатты-қауіпті учаскелерді маршруттық тәсілмен жөндеу (иіндерді жою, негіздер мен жабындарды жөндеу, негіздер мен жабындарды жөндеу, шұңқырларды жөндеу, жарықтарды құю, тегістеу қабатын орнату, жол жиектерін нығайту, жабындарды беттік өңдеу, құдықтардың люктері мен торларын тегістеу);
Көшелер мен олардағы құрылыстарды маршруттық әдіспен жөндеу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ маршрут бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақауларды жою, соның ішінде жергілікті жерлерде жол жамылғысының тегістігін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды қамтитын жөндеу жұмыстарының кешені жүзеге асырылады, соның ішінде қайта өңдеу арқылы. Маршруттық жөндеу әдісімен жөндеу жұмыстары бүкіл маршрут бойынша, бір сызықтық километрдің жалпы алаңының 10% -на дейінгі жергілікті учаскелерде жол жамылғысының елеулі деформациясы мен бұзылуы шоғырланған жерлерде бірге жүргізіледі.
Жұмыстарды тиісті ақауларды жою үшін қабылданған жұмыс технологиясы бойынша көшелерді күтіп-ұстауды жүзеге асыратын жол мекемесі және ақаулар туралы есеп негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресімделген атқарушылық сметалар орындайды.;
5) өтпелі жабындылары бар жүру бөлігі бойынша:
жабынды кірден тазалау;
өңделген жабындарды сыпыру және жүріс бөлігінің шаңын сумен тазарту;
қаптаманы пішіндеу және тығыздау;
ұсақ-түйек тастарды бастыру және оюжабуға арналған вок, катунды тазалау;
жол төсемінің шұңқырларын жөндеу, жол төсемінің және табанының тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, жүріс бөлігінің авариялық-қауіпті учаскелеріндегі ойықтар мен бұдырларды жою ауданы бір қума жолдың жалпы алаңының 10%- на дейінгі оқшау учаскелерде километр;
профильді жаңа материалдарды қоспай және орташа жөндеу шеңберінде жүргізілген жұмыстардың басқа учаскелерінде жабынды фрезерлеу нәтижесінде алынған қайталама пайдаланылатын материалдарды қосумен түзету.
6) топырақты және топырақты жақсартылған жабындылары бар жүріс бөлігінде:
жүріс бөлігін сумен шаңнан тазарту;
материалдарды қоса отырып, пайда болған шұңқырларды, ойықтарды, басқа да кедір-бұдырларды жою үшін жабынды пішіндеу;
жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер төндіретін жүріс бөлігінен және жол жиектерінен бөгде заттарды алып тастау;
жол жабынын шұңқырларды жөндеу, ойықтар мен бұдырларды жою авариялық-қауіпті учаскелерде жалпы алаңның 10% -на дейінгі аумақты алып жатқан жергілікті учаскелердегі жол төсемінің және іргетастың тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, жүріс бөлігініңбір қума километр ади;
профильді жаңа материалдарды қоспай және орташа жөндеу шеңберінде жүргізілген жұмыстардың басқа учаскелерінде жабынды фрезерлеу нәтижесінде алынған қайталама пайдаланылатын материалдарды қосумен түзету.

4) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
подметание осевых и резервных полос;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, сдвигов на покрытии, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий, выравнивание люков и решеток колодцев);
при выполнении ремонта улиц и сооружений на них маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц и сооружений на них, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту;
при маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках площадью до 10% общей площади одного погонного километра.
Работы выполняются силами дорожной службы, производящей содержание автомобильной дороги и сооружений на них по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;
5) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
подметание обработанных покрытий и обеспыливание проезжей части водой;
профилирование и уплотнение покрытия;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна, уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на аварийно-опасных участках проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия и основания на локальных участках площадью до 10% общей площади одного погонного километра;
исправление профиля без добавления новых материалов и с добавлением вторично используемых материалов, полученных при фрезеровании покрытия на других участках работ, выполненных в рамках среднего ремонта.
6) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание проезжей части водой;
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на аварийно-опасных участках проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия и основания на локальных участках площадью до 10% общей площади одного погонного километра;
исправление профиля без добавления новых материалов и с добавлением вторично используемых материалов, полученных при фрезеровании покрытия на других участках работ, выполненных в рамках среднего ремонта.

7) тротуарлар, алаңдар бойынша сыпыру, бөгде қоқыстарды жинау, жуу және сумен шаңнан тазарту;
8) көлік құралдарының уақытша тұрақтарында, өтпелі, топырақ жамылғысы бар кірме жолдарда:
сумен шаңсыздандыру, бөгде қоқыстарды жинау;
профильді жаңа материалдарды қоспай және орташа жөндеу шеңберінде жүргізілген жұмыстардың басқа учаскелерінде жабынды фрезерлеу кезінде алынған қайталама пайдаланылатын материалдарды қосумен түзету;
9) жерүсті су бұру жүйелері, жол бойындағы арық жүйесі және нөсер кәріздері бойынша:
топырақ-құм үйінділерінен және үйінді қоқыстарынан тазарту;
су бұру жүйелерін жұмысқа жарамды күйде ұдайы күтіп ұстау, жыралар мен су бұру жыраларын тазалау және пішіндеу, олардың бекітпелеріндегі ұсақ ақауларды жою; нөсер кәріздерінің, дренаждық құрылғылардың ұсақ ақауларын тазалау және жою;
жабайы өскіндерді кесу;
10) тротуарлармен, жолдармен және саябақтардың, скверлердің, бульварлардың, жағалаулардың алаңдарымен және аула ішіндегі көшелермен:
тротуарларды, жолдарды, алаңдарды және басқа нысандарды қоқыстан тазалау;
жолдарды, тротуарларды және алаңдарды ылғалдандыру;
шағын сәулет нысандарын (қоршауларды, жол жайластыру объектілерін) жуғыш заттарды қолдана отырып тазалау және жуу;
11) техникалық құралдар мен қауіпсіздік объектілері, жол қозғалысын ұйымдастыру және реттеу (бұдан әрі – ЖҚҰТҚ) және көшелерді абаттандыру бойынша:
жүріс бөлігінің жиектік қоршауына белгілер қою;
автопавильондарды, күркелерді, жол белгілерін, қоршауларды және жол инфрақұрылымының басқа да элементтерін тік және көлденең жол таңбалай отырып жөндеу, сырлау және әктеу;
сәулеттік безендіру және абаттандыру элементтерінің жекелеген ұсақ ақаулары мен ақауларын (автопавильондар, күркелер, жол белгілері, қоршаулар, пандустар және т.б., соның ішінде ЖКО кейін) түзету;
қозғалысты, байланысты, жарықтандыруды (соның ішінде ЖКО кейін) ұйымдастыру объектілерінің жекелеген ұсақ ақаулары мен ақауларын түзету;
көше қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін жүріс бөлігінен және жол жиектерінен бөгде заттарды жинау;
жаңаларын орнату және жөндеу, бар тротуарларды кеңейту;
автокөлік құралдарының қозғалысын бақылауға және мониторингілеуге арналған өлшеу аспаптарын, жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді күтіп-ұстау;
бағдаршамдық объектілерде қосымша жабдықтарды орната отырып, қажет болған жағдайда бағдаршамдық реттеу режимдеріне өзгерістер енгізу;
жаяу жүргіншілер өткелдерін және оларды жайластыру элементтерін тазалықта және тәртіпте ұстау;
қоршаулар мен сигналдық бағандарды, жол белгілерін, ақпараттық белгілерді, қалқандарды, билбордтарды тексеру, олардың бекіткіштерін қатайту, қалқандарды түзету, шаң мен кірден тазалау, жуу;
ластан және қоқыстан тазалау, шудан қорғайтын экрандарды жуу;
автобус аялдамаларын, демалыс алаңдарын, автопавильондарды тексеру, кір мен қоқыстан тазарту.

7) по тротуарам, площадям, подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
8) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми покрытиями:
обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;
исправление профиля без добавления новых материалов и с добавлением вторично используемых материалов, полученных при фрезеровании покрытия на других участках работ, выполненных в рамках среднего ремонта;
9) по системам поверхностному водоотводу, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
очистка от грунтово-песчаных наносов и наносного мусора;
постоянное поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода, прочистка и профилирование кюветов и водоотводных канав, устранение мелких дефектов их укреплений; прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств;
вырубка дикорастущей поросли;
10) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутридворовым улицам:
очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от мусора;
увлажнение проездов, тротуаров и площадок;
очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, объектов дорожного обустройства);
11) по техническим средствам и объектам безопасности, организации и регулирования дорожного движения (далее –ТСОДД) и обустройству улиц:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
окраска и побелка автопавильонов, беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства улиц, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
исправление отдельных мелких повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства (автопавильонов, беседок, дорожных знаков, ограждений, пандусов и т. д, в том числе после ДТП);
исправление отдельных мелких повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения (в том числе после ДТП);
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности уличного движения;
устройство новых и ремонт, уширение существующих тротуаров;
содержание измерительных приборов, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
внесение изменения в режимы светофорного регулирования при необходимости с установкой дополнительного оборудования на светофорных объектах;
содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
осмотр ограждений и сигнальных столбиков, дорожных знаков, информационных указателей, щитов, билбордов, подтягивание их креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
очистка от грязи и мусора, мойка шумозащитных экранов;
осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, автопавильонов, очистка от грязи и мусора.

12) жасанды құрылыстар бойынша (көпірлер, жол өтпелері, құбырлар.):
жол қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізінде қоршаулар мен тосқауыл қоршауларының жекелеген зақымдануларын түзету;
сырлау қабатын жергілікті қалпына келтіру (сырлау) көпірлердің металл элементтерінің сүйеніш қоршауларын ауыстыру;
жүріс бөлігінің жиектік қоршауына белгілер қою;
тазалау техникасы өткеннен кейін тротуарлар бойындағы жүріс бөлігін кірден және бөгде заттардан тазалау;
су бұру құбырларын балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
деформациялық жіктердің астындағы су бұру науаларын шөгінділерден тазарту;
ашық түрдегі деформациялық жіктерде табақтарды жылжытуға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
сүйеніш, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін лай мен қардан тазалау;
бөренелердің беттерін кірден, үйілген топырақтан, өсімдіктерден тазарту;
арқалықтардың тірек тораптарын шаю;
металл тірек бөлшектерін бекіту бұрандаларын қатайту;
тіректердің бастиектерін және ферма алаңдарының астын қоқыстан және балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
конустарды және еңіс бекіністерін балшықтан, шөптерден және бұталардан тазалау;
тасқын суларды өткізуді ұйымдастыру;
қарау құрылғыларын (баспалдақтарды, арбаларды) тазалау;
көпір құрылыстарын ағымдағы және мерзімді тексерулер;
көпір аумағынан және су өткізгіш құбырлардан 50 метрге дейінгі қашықтықта, жоғары және төмен ағыстағы бұталы өсімдіктерді алып тастау және ағаштарды кесу, қоқыс пен кесілген материалдарды тиеу, шығару және кәдеге жарату арқылы көпір аймағының астын санитарлық тазалау. кәдеге жарату;
темірбетон құбырларының саңылауларын лай мен балшықтан тазарту;
күзде жабу және көктемде шағын көпірлер мен құбырлардың саңылауларын ашу;
тасқын суларды өткізу, көшелер мен құрылыстарды су тасқынынан, мұздан, кептелістерден, дала өрттерінен қорғау бойынша алдын алу жұмыстары;
құрылыстардың жекелеген элементтерін (тірек бөліктерін, сүйеніштерді, тосқауыл қоршауларын, төсемдерді, тіректерді, жақтауларды, қоршау қабырғаларын, аралық құрылыс тақталарын, шкаф қабырғаларын, саңылауларды, дренаж құрылғыларын және т.б.) орнату, ауыстыру және жөндеу;
көпірлердің металл элементтерін жергілікті сырлау;
көпірлердің, жол өтпелерінің жүріс бөлігіндегі жабынды шұңқырларды жөндеу (тозған ескі жабынды фрезерлеумен), жабындыдағы жарықтарды бітеу қауіпсіз өтуді қамтамасыз ету үшін;
деформацияланған тігістерді кішігірім жөндеу;
тротуарлардың асфальтбетон жабындарындағы жарықтар мен ойықтарды құю;
тротуарлардың цементбетонды жабындарындағы жарықтар мен ойықтарды бітеу;
үйінділердің және реттеуші құрылыстардың жергілікті шайылу орындарын жою;
жаппай қиратулар мен көшкіндердің алдын алу үшін үйінділер мен реттеуші құрылыстарды шайып кетудің жергілікті жерлерін жою;
көпірдің үйіндімен түйіскен жеріндегі ойықтарды толтыру, сонымен бірге бұл жерлерде суды жою;
тірек маңындағы шайылған саңылауларды бітеу;
жалпы ауданы 500 шаршы метрге дейінгі көше учаскелерінде инновациялық материалдарды (композиттер, геосинтетика, модификацияланған қоспалар және т.б.) және жаңа технологияларды қолдана отырып, тәжірибелік учаскелерді орналастыру және бақылау.

12) по искусственным сооружениям (мосты, путепроводы, трубы.):
исправление отдельных повреждений перил и барьерных ограждений исходя из обеспечения безопасности дорожного движения и пешеходов;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) замена перильного ограждения металлических элементов мостов;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения, дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта, растительности;
промывка опорных узлов балок;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и под ферменных площадок от мусора и грязи, снега и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, трав и кустарников;
организация пропуска паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста кустарниковой растительности на расстоянии 50 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны с погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
пропуск паводковых вод, предупредительные работы по защите улиц и сооружений от наводнений, наледей, заторов;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств и так далее);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии для обеспечения безопасного проезда;
мелкий ремонт деформационных швов;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений для предотвращения масштабного разрушения и оползней;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
устройство и мониторинг за ними, опытных участков с применением инновационных материалов (композиты, геосинтетики, модифицированные смеси и т. д.) и новых технологий, на участках улиц общей площадью до 500 квадратных метров.

21. Қысқы күтіп-ұстау жұмыстарына мыналар жатады:
1) көшелерді қысқы тазалау, оның ішінде:
басымдық жұмыстары:
көшелердің жүру бөліктерін көктайғаққа қарсы материалдармен жаппай өңдеу (себу);
көшелердің жүріс бөлігіндегі қарды және құрылымдық элементтерді механикаландырылған сыпыру және жүріс бөлігіндегі қарды науалардағы қар үйінділеріне "себу-сыпыру" режимінде күреу;
көшелер мен жолдардың жүріс бөлігінің науалары бойында қар үйіндісін қалыптастыру, жолдар мен тротуарлардан тазартылған қарды көшелердің жүріс бөлігінен, кіреберістерден, тротуарлардан және көшелердің басқа құрылымдық элементтерінен тазартылған қар массасынан сырғыту. қар массасын уақытша сақтау және кейіннен шығару үшін көшелер;
қарды жол жиектеріне, еңістерге және бөлінген белдеулерге жылжытып, кейіннен шығару;
мұзды жару және жүріс бөлігіндегі және тротуарлардағы қар-мұз түзілімдерін жою;
көліктің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін қар түзілімдері мен мұздан көшелердің және ЖҚҰТҚ құрылымдық элементтерін тазарту;
көшелердің қиылыстарында бір деңгейде (қиылыстарда) және түйіспелерде, теміржолдарда, қалалық жолаушылар көлігі аялдамаларында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарға кіреберістерде, қар үйінділерінде (қар үйінділерін сырғыту) саңылауларды орнату. аулалар мен кварталішілік өткелдерге, жаяу жүргіншілер өткелдеріне, тротуарларға кіреберістер;
жүріс бөлігінен жиналған қарды кейіннен шығару үшін бөлінген жолаққа жинау;
саябақтарда, орман саябақтарында, бақтарда, скверлерде, бульварларда және басқа да жасыл желектерде жаяу жүргіншілер жолдарын тазарту кезінде жиналған химиялық реагенттері жоқ қарды жасыл желектер сақталған және еріген сулардың ағып кетуін қамтамасыз еткен жағдайда осы мақсаттар үшін алдын-ала дайындалған жерлерде сақтау;
қалалық жолаушылар көлігі аялдамаларынан, жерүсті жаяу жүргіншілер өткелдерінен, көпірлер мен жол өтпелерінен қарды бірінші кезекте (іріктеп) шығару;
екінші кезектегі операциялар:
көшелердің құрылымдық элементтерінен қар үйінділерін алып тастау, қар массасын тиеу және шығару;
қар үйінділерін автогрейдермен тротуардың ернеуінен самосвалдарға тиеу немесе бос аумақтарға лақтыру алдында өңдеу;
қарды алып тастағаннан кейін жүріс бөлігіндегі жол науаларын тазалау; қарды түпкілікті (тұтас) шығару бірінші кезектегі шығару кезектілікке сәйкес және тапсырыс беруші айқындайтын арнайы дайындалған алаңдарға аяқталғаннан кейін жүргізіледі;
көшелерден қарды шығару (қоғамдық көлік аялдамаларынан, жаяу жүргіншілер өткелдерінен, көпірлерден, жол өтпелерінен, эстакадалардан, тоннельдерден; халық көп келетін және жаяу жүргіншілер мен әлеуметтік маңызы бар нысандардың қарқынды қозғалысы бар жерлерден);
қар массасын жаппай шығару:
компоненттерді әкелу, дайындау, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, көктайғаққа қарсы материалдарды қоймалау және олармен жол жабындарын одан әрі өңдеу;
жүріс бөлігін үйкелісті, химиялық тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу, содан кейін оларды жүріс бөлігінен қажетті уақыттан кейін тазарту;
жүріс бөлігін сыпыру басталатын жақтан бөлу жолағы бар магистральдарда екі метрлік жұтқыншақ аймақтарын қар мен мұздан бүйір тасқа дейін жүйелі түрде тазалау;
трасса бойындағы резервтер жағынан қала көшелерінің жүріс бөлігінің жұтқыншақ аймақтарын қар мен мұздан бүйір тасқа дейін жүйелі түрде тазалау;
бөлу жолақтарында, тротуарларда, аялдама қалталарында және аялдама павильондары мен жерүсті жолаушылар көлігінің қону алаңдарында, жаяу жүргіншілер жолдарында қар жауған және көктайғақ кезінде де, одан кейін де қар мен мұздан жүйелі түрде тазалау;
көліктің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін бөлгіш бетон қабырғаларды, қисық сызықты металл арқалықтарды, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін және маңдайшаларды қардан, мұздан жүйелі түрде тазалау;
көпір құрылыстарындағы, жерүсті және жерасты жаяу жүргіншілер өткелдеріндегі баспалдақтардан қар мен мұздан тазарту;
жаяу жүргіншілер жолдарын, бау-бақша дивандарын, қоқыс салатын жәшіктер мен көше элементтерін, сондай-ақ олардың алдындағы, бүйірлеріндегі кеңістікті және оларға баратын жолдарды қар мен мұздан тазарту;
көшкінге қарсы іс-шараларды жүргізу;
табиғи су көздерінің мұз қатуларымен күресу;
инженерлік желілердегі апаттар салдарынан пайда болған тротуарлар мен жолдардың жүріс бөлігіндегі мұздарды жою, содан кейін бөлінген жерлерге ұсақталған мұз бен қоқыстарды шығару;
көпірлер мен жол өтпелеріндегі тротуарлар бойындағы жүріс бөлігін қар тазалайтын машиналар өткеннен кейін қар мен мұздан тазарту;
көпірлер мен жол өтпелеріндегі су бұру құбырларын мұздан тазарту және қардың;
жол техникасы тұрақтарын және жылыту пункттерін жылумен қамтамасыз ету;
сырғымалы жабыны бар учаскелерде қысқа мерзімді жұмыс істейтін жол белгілерін орнату;
жол техникасының тәулік бойы кезекшілігін ұйымдастыру және механизаторлардың;
жетіспейтін белгілер мен қоршауларды орнату;
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында зақымдануларды жою, жол белгілері мен қоршаулардың қалқандарын толығымен ауыстыру;
тротуарлар мен ауладағы жаяу жүргіншілер жолдары мен аумақтарын қар мен мұздан асфальтқа дейін қысқы тазалау және тазалау, көліктердің еркін жүруіне және жаяу жүргіншілердің қозғалысына кедергі келтірмейтін жерлерде сақтау, көктайғаққа қарсы материалдарды себу;
аула ішіндегі көшелерді қысқы жинау (қысқы күтіп-ұстау), оның ішінде: жаңадан жауған қарды сыпыру; қалыңдығы 2 сантиметрден асатын жаңа жауған қарды жылжыту; көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу; мұздан және мұздан тазарту; қар мен мұзды қар үйінділеріне шығару; қар жаумайтын күндері сыпыру; контейнерлік алаңдарды тазалау; қоқыс жәшіктерін қоқыстардан тазарту және оларды дезинфекциялау.

21. К работам по зимнему содержанию относятся:
1) зимняя уборка улиц, в том числе:
первоочередные операции:
сплошная обработка (посыпка) проезжей части улиц противогололҰдными материалами;
механизированное подметание снега на проезжей части улиц и структурных элементов и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках в режиме "посыпка-подметание";
формирование снежного вала вдоль лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега, счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть, из снежной массы, счищаемой с проезжей части улиц, проездов, тротуаров и других структурных элементов улиц для временного складирования снежной массы и последующего вывоза;
сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов улиц и ТСОДД для обеспечения безопасного движения транспорта;
устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах;
складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов;
операции второй очереди:
удаление снежных валов со структурных элементов улиц с погрузкой и вывозом снежных масс;
обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы либо перекидкой на свободные территории;
зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега; окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой заказчиком на специально подготовленные площадки;
вывоз снега с улиц (от остановок общественного транспорта, на пешеходных переходах, с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей; в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов и социально значимых объектов);
сплошной вывоз снежных масс:
завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
обработка проезжей части фрикционными, химическими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня прилотковых зон проезжей части городских улиц со стороны притрассовых резервов;
регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах и посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и элементов улиц, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
проведение противолавинных мероприятий;
борьба с наледями естественных водных источников;
ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
очистка проезжей части вдоль тротуаров на мостах и путепроводах от снега и льда после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок на мостах и путепроводах от наледей и снега;
теплообеспечение стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов;
установка недостающих знаков и ограждений;
исправление повреждений, полная замена щитков дорожных знаков и ограждений с целью обеспечения безопасности дорожного движения;
зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов, посыпка противогололедными материалами;
зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых улиц, в том числе: подметание свежевыпавшего снега; сдвигание свежего снега толщиной свыше 2 сантиметров; обработка противогололедными материалами; очистка от наледей и льда; вывозка снега и льда на снегосвалки; подметание в дни без снегопада; уборка контейнерных площадок; очистка урн от мусора и их дезинфекция.

22. Жасыл желектерді күтіп-баптауға мынадай жұмыстар жатады:
1) топыраққа күтім жасау (трактормен өңдеу, қатардағы топырақты қопсыту, арамшөптермен химиялық күрес);
2) өртке қарсы жырту;
3) санитарлық-профилактикалық ағаш кесу және қураған орман екпелерін тамырымен жұлу, құлаған ағаштарды аумақты тазарту арқылы кесу, күзет аймағындағы бұтақтар мен бұтақтарды кесу (1 метр радиуста) электр сымдары, сондай-ақ көшелердің маңдайшалары мен үйлердің нөмірлік белгілерін жабу, аралар мен діңгектерді ұйымдастырылған қоқыс үйінділеріне шығару;
4) суару және күтіп-баптау.
23. Жол айрықтарындағы гүлзарларға, гүлзарларға, көгалдарға және сәндік екпелерге күтім жасау келесі жұмыстарды қамтиды:
1) топырақты отырғызуға дайындау, оның ішінде гүлзарларды қалыптастыру;
2) тұқымдарды дайындау және көшеттерді өсіру;
3) топырақты отырғызу, суару, тыңайту;
4) арамшөптерді жұлу, жинау және шығару;
5) біржылдық өткеннен кейін жинау және ұйымдастырылған қоқыс орнына шығару өсімдіктердің вегетациялық кезеңі;
6) жол бойындағы гүл құмыраларына топырақ топырағын әкелу және салу, оны жаңасына ауыстыру;
7) суару, топырақты тыңайту, көгалдарды шабу, шабылған шөптерді жинау және полигонға шығару.
3-тарау. Көшелер мен олардағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу
24. Көшелерді ағымдағы жөндеу жұмыстары апаттық жағдайлардың, көшелердегі ақаулардың алдын алу, сондай-ақ жыл бойына жүргізілетін көшелерді шұғыл қалпына келтіру және жөндеу, соның ішінде қираған учаскелерді жөндеу бойынша іс-шараларды ескере отырып жүргізілетін жұмыстар кешенін қарастырады. маршруттық әдіс.
Ол қаржыландыру стандарттарына сәйкес ағымдағы жөндеуге бөлінген қаражат шегінде ақаулар тізімі бойынша көшелерді тексеру нәтижелері бойынша жоспарланады. Жұмыстарды маршруттық әдіспен орындаған кезде жұмыстарды сметалық есептеулер негізінде орындауға рұқсат етіледі. Мүмкін болатын өсудің алдын алу және олардың едәуір бұзылуларға айналуын болдырмау мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберінде деформациялар мен бұзылуларды жою бойынша жұмыстардың толық орындалмауына жол берілмейді.
25. Көшелер мен олардағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұру бойынша:
жер төсемінің, су бұрғыштардың, резервтердің, қорғаныс, нығайту және реттеу құрылыстарының жекелеген ұсақ зақымдарын түзету;
жекелеген учаскелерде көлемі 100 текше метрге 1 километрге дейін көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін жол жиектерін себумен себу, кесу, жоспарлау және нығайту;
қолданыстағы су бұру арықтарын тазарту, қоқысты полигонға тиеу және шығару;
жекелеген учаскелердегі үйінділер мен ойықтардың беткейлерінің зақымдануын түзету және тіктігін азайту, дренаждық, қорғаныс және нығайту құрылғыларын, су бұру құрылыстарын және көпірлер мен құбырлардың жанындағы бұру арналарын түзету;
материал қосылған ұнтақты бермалардың орналасуы;
шұңқырлы жерлерді жою;

22. К уходу за зелеными насаждениями относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
2) противопожарная опашка;
3) проведение санитарных и профилактических вырубок и корчевок сухостойных лесонасаждений, разрезка упавших деревьев с зачисткой территории, обрезка сучьев и ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) электрических проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов, с вывозом спила и пней на организованные свалки;
4) полив и уход.
23. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под посадку, в том числе формирование клумб;
2) подготовка семян и выращивание рассады;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) прополка, уборка и вывоз сорняков;
5) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
6) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий;
7) полив, удобрение почвы, окос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
Глава 3. Текущий ремонт улиц и сооружений на них
24. Текущий ремонт улиц предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на улицах, а также неотложного восстановления и ремонта улиц, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Он планируется на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на текущий ремонт, согласно нормативам финансирования. При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
25. При текущем ремонте улично-дорожной сети и дорожных сооружений выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств, объемом до 100 кубических метров на 1 километр на отдельных участках;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку;
исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок на отдельных участках, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
планировка присыпных берм с добавлением материала;
устранение пучинистых участков;

2) жол төсемдері бойынша, оның ішінде:
цемент-бетон жабындылары бар жолдар бойынша:
жіктерді жөндеу және толтыру (деформациялық, компенсациялық) оқшау учаскелердегі цементбетонды жабындарда;
тозған бетті қалпына келтіру, цемент-бетон жабындарының сынықтары мен сынықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жатпайтын қираған плиталарды (элементтерді) ауыстыру, цемент-бетон жабындарын беткі қабаттың бұзылуынан қорғау;
жергілікті учаскелердегі цементбетон жабындарын сіңдіру қосылыстарымен беткі қабаттың бұзылуынан қорғау;
асфальтбетонды жабындар бойынша:
көшенің бір километрінің жалпы алаңының 10%-на дейінгі алаңымен дара тұңғиықтарды жою;
ұсақ деформациялар мен зақымдануларды (шұңқырларды, шөгулерді бітеу), жиектерін, ауданы 1 шаршы метрге дейінгі бір ұсақ шұңқырларды жою, жабындардағы жарықтарды толтыру, жол төсемдерін шұңқырларды жөндеу, ойықтарды жою;
асфальт-бетон және цемент-бетон жабындарының қабыршақтану және үгітілу учаскелерінде эмульсиялық-минералды қоспалардан қорғаныш қабаттарының құрылғысы1 километрге 200 қума метрге дейін көшелер;
тереңдігі 30 миллиметрге дейінгі жолтабандарды эмульсиялық-минералдық қоспаның екі қабатын төсеу немесе сырғыма жолақтары бойынша беттік өңдеу жолымен жою;
жолтабандарды қара қиыршықтаспен немесе асфальтбетонмен толтыра отырып, жолтабандар бойынша бұдырлар мен бұдырлардың жоталарын ішінара фрезерлеу немесе кесу және жабынның барлық еніне эмульсиялық-минералды қоспадан қорғаныш қабатын орнату;
көшенің 1 қума километріне 200 қума метр жергілікті карталармен ұсақ түйіршікті беттік өңдеудің оқшаулағыш қабатын орнату арқылы жарықтар мен жарықтар торының дамуын тоқтату және алдын алу;
ұзындығы 100 метрге дейінгі жекелеген шағын учаскелерде асфальтбетон жабындарының тозған үстіңгі қабаттарын қалпына келтіру.
Асфальт-бетон жамылғысының шұңқырларын жөндеуге көшенің бір сызықтық километрі алаңының 10% -на дейінгі (бірақ 1000 шаршы метрден аспайтын) "карталармен" жөндеу кіреді, оның ішінде:
жол төсемінің тозған үстіңгі қабатын қажетті тегістік пен кедір-бұдырлықты қамтамасыз ете отырып қалпына келтіру.
жұмыстарды маршруттық әдіспен жүзеге асыру, жөндеу жұмыстарының кешені, соның ішінде маршрут бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақауларды жою, жергілікті жерлерде жол жамылғысының тегістігін қалпына келтіру, соның ішінде велосипедпен жүру арқылы жүзеге асырылады. Маршруттық жөндеу әдісімен жөндеу жұмыстары бүкіл маршрут бойынша, жергілікті учаскелерде жол жамылғысының елеулі деформациясы мен бұзылуы шоғырланған жерлерде бірге жүзеге асырылады.
Жұмыстарды тиісті ақауларды жою үшін қабылданған жұмыс технологиясы бойынша ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізетін жол мекемесі және ақаулар туралы есеп негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес әзірленген сметалар орындайды.
көпір жабындылары бойынша:
қажет болған жағдайда қираған тақтайшалар мен кеспе тастарды ауыстыра отырып, тақтайшалар мен кеспе тастардан жасалған көпір жабындарын жөндеу;
қиыршықтас бойынша: битуммен өңделген жабындарды қоса алғанда, егістіктер мен ұсақ қиыршық тастардың шашырауы;
қиыршық тасты және топырақты көшелер бойынша:

2) по дорожным одеждам, в том числе:
по асфальтобетонным покрытиям:
устранение пучин одиночных площадью до 10% от общей площади одного километра улицы;
устранение мелких деформаций и повреждений (выбоин, просадок), кромочности, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий;
В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами" размером до 10% площади одного погонного километра улицы (но не более 1000 метров квадратных), в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий протяженностью до 200 погонных метров на 1 километр улицы;
устранение колей глубиной до 30 миллиметров путем укладки двух слоев эмульсионно-минеральной смеси или поверхностной обработки по полосам наката;
частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки, литой асфальтобетонной смесью (или полимер мастичным асфальтобетоном) локальными картами 200 погонных метров на 1 погонный километр улицы;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий на отдельных небольших участках по протяженности до 100 метров;
выполнение работ маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей текущий ремонт по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов.
по монолитным цементобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов (деформационных, компенсационных) в цементобетонных покрытиях на локальных участках;
восстановление изношенной поверхности, ремонт сколов и обломов цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит(элементов);
защита цементобетонных покрытий на локальных участках от поверхностных разрушений пропиточными составами;
по сборным железобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
по мостовым покрытиям:
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
по щебеночным:
россыпь высевок и мелкого гравия, включая покрытия, обработанные битумом;
по гравийным и грунтовым улицам:

жекелеген учаскелерде қиыршық тасты және топырақты көшелердің профилін 500 текше метрге дейін жаңа материалдармен түзету 1 километр;
көшелерді хлорлы кальциймен, битуммен және басқа сіңдіру құрамдарымен шаңнан тазарту;
көшелердің ісінген жерлеріне күтім жасау;
3) бөлінген белдеу бойынша:
зақымдануларды түзету және жергілікті жерлерде жағалаулар мен ойықтардың беткейлерін (қажет болған жағдайда топырақ қосып) тегістеу;
бекітілмеген жол жиектерін төсеу, кесу, жоспарлау және тығыздау;
бекітілген жол жиектеріндегі деформациялар мен зақымдарды жою;
жол жиегіндегі карантиндік өсімдіктер мен зиянкестерге қарсы химиялық және механикалық күрес;
4) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
кеңейту қосылыстары аймағындағы немесе тігістің үстіндегі жабынды ауыстыру;
көпірлердің металл элементтерін жергілікті сырлау;
конструкциялардағы жарықтарды шегендеу, қалауды, сылақты жөндеу, тойтармаларды ішінара ауыстыру;
жыралар арқылы өтетін және өтетін көпіршелерді ауыстыру және түзету;
қалқымалы көпірлердің, паромдық өткелдердің және айлақ құрылғыларының аздаған ақауларын түзету (бітеу, қаптамаларды жөндеу, такелажды түзету және т.б.);
көпірлердің, жол өтпелерінің жүру бөлігіндегі жабынды шұңқырларды жөндеу, жабындыдағы жарықшақтарды бітеу;
өтпелі плиталардың түйіскен тораптарын саңылауларға тығыздау;
жекелеген элементтерді ауыстыра отырып, деформациялық жіктерді ұсақ жөндеу;
тротуарлардың асфальтбетон жабындарындағы жарықтар мен ойықтарды құю;
тротуарлардың цементбетонды жабындарындағы жарықтар мен ойықтарды бітеу;
таяныш қоршауының сырлау қабатын жергілікті қалпына келтіру (сырлау);
жүріс бөлігінің жиектік қоршауына белгілер қою;
жолдардың үстіндегі жол өтпелерінің қасбеттік арқалықтарының түбіне тік белгілерді қолдану;
автожолдар үстіндегі жол өтпелерінің тіректеріне тік белгілерді салу;
құбырлардың жекелеген зақымдалған буындарын, бастиектерін, еңіс қанаттарын, арналардың кіру және шығу бекітпелерін ауыстыру және жөндеу және құбыр науаларын тегістеу, тас сызбасын қалпына келтіру;
деформациялық жіктердің ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
деформациялық жіктерді ескі мастикадан алдын ала тазалай отырып, оларға мастика құю;
деформациялық жіктерде сырғымалы табақтарды дәнекерлеу (олар үзілген жағдайда), жетіспейтін серіппелерді орнату;
деформациялық жіктердің механизмдері мен конструкцияларын ұсақ жөндеу;
құбырлардың гидрооқшаулағыштарын бітеу және олардың буындары мен қималары арасындағы тігістерді бітеу арқылы жөндеу;
жекелеген тойтармаларды ауыстыру, металл аралық құрылыстар элементтерінің болмашы деформацияларын түзету;
үйінділердің және реттеуші құрылыстардың жергілікті шайылу орындарын жою;
көпірдің үйіндімен түйіскен жеріндегі ойықтарды толтыру, сонымен бірге бұл жерлерде суды жою;
тіреулердегі шайылған шұңқырларды бітеу;
элементтерді шіріктен тазарту, тақталарды, ағаш көпірлердегі едендерді ауыстыру;
құрылыстардың жекелеген элементтерінің (тірек бөліктерінің, таяныштардың, тосқауылдық қоршаулардың, төсемдердің, тіреулердің, тіреулердің, қоршау қабырғаларының, дренаждық құрылғылардың) аздаған зақымдануларын түзету;
бекітудің бетон плиталары арасындағы жіктерді цемент ерітіндісімен кестелеу;

исправление профиля гравийных и грунтовых улиц на отдельных участках с добавлением новых материалов до 500 кубических метров на 1 километр;
обеспыливание улиц хлористым кальцием, битумом и другими пропиточными составами;
уход за вспученными участками улиц;
3) по полосе отвода:
исправление повреждений и планировка откосов насыпей и выемок (с добавлением при необходимости грунта) на локальных участках;
подсыпка, срезка, планирование и уплотнение неукрепленных обочин; устранение деформаций и повреждений на укрепленных обочинах;
химическая и механическая борьба с карантинными растениями и вредителями в придорожной полосе;
4) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
локальная окраска металлических элементов мостов;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа);
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
мелкий ремонт деформационных швов с заменой отдельных элементов;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;

5) көшелерді жайластыру және жайластыру, қозғалысты, байланысты, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша:
ескіргендерді алып тастау, тозғандарын қалпына келтіру және қайтадан тік және көлденең таңбаларды, оның ішінде жасанды инженерлік жол құрылыстарының элементтеріне жағу;
бүлінген және моральдық жағынан ескіргендерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ жаңадан жетіспейтін жол қоршауларын, жол белгілерін орнату;
көшелердің жағдайын және жайластыру элементтерін сырлау, оның ішінде:
қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі павильондарын, қоршауларды және қала көшелерін жайластырудың басқа элементтерін сырлау және ақтау;
жаяу жүргіншілер қоршаулары мен тротуар бағаналарының металл бағыттағыштарының зақымдануын жөндеу және сырлау;
зақымдалған бағаналарды ауыстыру керек, ал жетіспейтіндерін орнату керек;
жетіспейтін белгілерді, қоршауларды жекелеген жағдайларда орнату, зақымдануларды түзету, жол белгілері мен қоршаулардың қалқандарын толығымен ауыстыру, панельдерді орнату және жөндеу, жол жиһазының элементтерін қалпына келтіру;
жөндеу, соның ішінде жол-көлік оқиғасынан кейін: көше жарығының металл тіректерін, кабельдік жарықтандыру желісін, жарықтандыру құрылғыларын орнату, сонымен бірге әуе желісінің сымдары мен ұзартқыштарын, автоматика мен телемеханиканы ауыстыру көше жарығын ағымдағы жөндеу көлемінде, төлқұжат деректерінің талаптарына сәйкес, оның ішінде зақымдалған және жөндеуге келмейтін бөлшектер мен тораптарды тексеру және ауыстыру және қалпына келтіру;
жөндеуаралық кезеңде көшені жарықтандыру тіректерін сырлау;
көшені жарықтандырудың ескірген элементтерін олардың қызмет ету мерзіміне сәйкес ауыстыру;
тротуар мен көшенің жүріс бөлігінің арасындағы көгалды жөндеу оның жалпы алаңының 20% -нан аспайды;
6) жайластырудың конструктивтік элементтері бойынша:
тротуарлардағы жамылғыларды алдын ала фрезерлеу немесе төсеу арқылы тозған жаңа қабатты бөлшектеу арқылы жамау;
шөгіп қалған немесе құлатылған бүйір (жиек) тастың жоспары мен профилін (кеңістіктегі орнын) жаңа іргетас пен қыстырғышпен түзету, сондай-ақ жекелеген қираған бүйір (жиек) тастарды жаңаларын (қажет болған жағдайда) барлық типтегі жабындарға орнату арқылы ауыстыру, оның жалпы ұзындығының 10%ы -на дейін, соның ішінде жол-көлік оқиғаларынан және эрозиядан кейін;
жекелеген ернеулік (жиектастық) тастардың цементбетонды тіреулерін оның жалпы ұзындығының 10%-на дейін, оның ішінде ЖКО және шайылудан кейін жөндеу;
қоғамдық көлік аялдамалары аймақтарында жасанды тас материалдардан жасалған ернеу тасты (бордюрлерді) маусымдық сырлау;
жұмыс істемейтін құдықтарды қоса алғанда, құдықтардың люктерін жол төсемімен деңгейге теңестіру;
су қабылдайтын құдықтардың торларын жол төсемімен деңгейге тегістеу;
трамвай жолдарымен, көпір құрылыстарының деформациялық тігістерімен, құдықтардың люктерімен және нөсер сымдарының торларымен түйіскен жерлердегі жол жабындарын жөндеу;
жол жабындарындағы жарықтарды битум мастикаларымен немесе герметиктермен бітеу (құю);
жол жабындарын сіңдіргіш герметикалық қосылыстармен өңдеу;
жол жиектерін төсеу және нығайту (100 шаршы метрге дейінгі учаскелерде);
қоғамдық көлік аялдамалары аймақтарындағы және жасанды жол құрылыстарындағы ернеулік (жиектемелік) тасты маусымдық сырлау;
қоғамдық көлік аялдамаларындағы қоқыс жәшіктерін жөндеу, сырлау немесе ауыстыру;
тозған сегменттерді, соның ішінде жол–көлік оқиғасынан кейін ауыстыра отырып, жасанды жол бұдырларын (бұдан әрі - ЖЖБ) қалпына келтіру немесе жөндеу;
металл тосқауыл қоршауларының зақымдануын бояумен (сегменттердің тозған бөліктерін ауыстыра отырып), соның ішінде жол-көлік оқиғасынан кейін жою;
бетонды тосқауылдық қоршаулардың зақымдалуын жою;
шудан қорғайтын экрандардың зақымдалуын жою (тозған сегменттерді ауыстыру арқылы), соның ішінде апаттан кейін;
жол бойындағы шағын сәулет нысандары мен көгалдандыру элементтерінің, соның ішінде орман екпелерінің, гүлзарлардың, гүлзарлардың жол-көлік оқиғасынан кейінгі зақымдануын жою;
орман қорғайтын металл қоршауларды жөндеу және сырлау (тозған сегменттерін ауыстыра отырып), соның ішінде жол-көлік оқиғасынан кейін;
жол белгілері мен белгілерін, тіректері мен бекіткіштері бар ақпараттық тақталарды (тозған элементтерді ауыстыра отырып), соның ішінде жол-көлік оқиғасынан кейін жөндеу;
қауіпсіздік буферлерін ауыстыру, оның ішінде жол-көлік оқиғасынан кейін;
су өткізгіш құбырлардың беттері мен түйіспелерін жөндеу; ашық типтегі жол бойындағы арық желісі;

5) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
удаление отслужившей, восстановление изношенной и нанесение вновь вертикальной и горизонтальной разметок, в том числе, на элементах дорожных искусственных инженерных сооружений;
исправление и замена поврежденных и морально устаревших, а также установка вновь недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
окраска обстановки и элементов обустройства улиц, в том числе: окраска и побелка павильонов городского общественного пассажирского транспорта, ограждений и других элементов обустройства городских улиц;
устранение повреждений и покраска металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков; поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие установлению;
установка недостающих знаков, ограждений в единичных случаях, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, реставрация элементов обстановки пути;
ремонт, в том числе после ДТП: установка металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
покраска опор уличного освещения в межремонтный период;
замена устаревших элементов уличного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы не более 20% общей его площади;
6) по конструктивным элементам обустройства:
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя; исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, до 10 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня до 10 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта; выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумными мастиками или герметиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин (на участках до 100 квадратных метров);
сезонная покраска бортового (бордюрного) камня в зонах остановок общественного транспорта и на дорожных искусственных сооружениях;
ремонт, покраска или замена урн на остановках общественного транспорта;
восстановление или ремонт искусственные дорожные неровности (далее – ИДН) с заменой изношенных сегментов, в том числе после ДТП;
устранение повреждений металлических барьерных ограждений с покраской (с заменой изношенных частей сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений;
устранение повреждений шумозащитных экранов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников;
ремонт и покраска лесозащитных металлических заборов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями (с заменой изношенных элементов), в том числе после ДТП;
замена буферов безопасности, в том числе после ДТП;
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб; придорожно-арычной сети открытого типа;

4-тарау. Көшелер мен олардағы құрылыстарды орташа жөндеу
26. Орташа жөндеу жұмыстары көшелер мен олардағы құрылыстардың бастапқы пайдалану қасиеттерін қалпына келтіруге байланысты жұмыстардың мерзімді орындалуын қамтамасыз етеді.
Орташа жөндеу жұмыстарының көлемі ведомстволық сараптамадан өтіп, ақаулар туралы есептер негізінде жасалған сметалық құжаттамамен анықталады.
27. Орташа жөндеу кезінде жүргізеді:
1) жол төсемдерінің тозу қабатын және тегістігін кезең-кезеңімен қалпына келтіру, сондай-ақ жер төсемінің, су бұрғыштың, жасанды, қорғаныштық, нығайтқыш, реттеуші және басқа да жол құрылыстарының бүлінулерін түзеу;
2) Егер қолданыстағы жолдың жүріс бөлігі олардың сенімділігі мен беріктігінің коэффициенттері соншалықты аз болатындай жағдайда болса, жол жамылғысын нығайту, тек ағымдағы жөндеулермен (қажетті есептеулер жүргізілген жағдайда) өнімділікті қажетті деңгейде ұстап тұру мүмкін емес немесе үнемді емес.;
3) шешім қабылдау және тиісті жұмыстарды жүргізу кезеңінде автожол объектілерін (көшелерін) ғылыми-техникалық сүйемелдеу;
4) нәтижелері орташа жөндеу жүргізу кезінде ескерілетін жол жүрісі қауіпсіздігінің инженерлік-техникалық рәсімдері.
28. Көшелер мен жол құрылыстарын орташа жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұру бойынша:
жер төсемінің ұзындығы бойынша шағын учаскелерін ылғалды және қар басатын жерлерде көтеру және кеңейту, иірімді учаскелерді жою;
қолданыстағы дренаждық арықтарды тазалау, қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа арықтарды қазу, зақымдануды жөндеу және жағалаулар мен ойықтардың еңістерінің тіктігін азайту, дренаждық, қорғаныс және арматуралық құрылғыларды, дренаждық құрылыстарды және көпірлер мен құбырлардағы бұру құбырларын жөндеу;
тұрақты шымтезек жамылғысын құру, құламаларды, көшкіндерді және сел тасқындарын тазарту бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізе отырып, жер төсемінің беткейлері мен резервтеріне шөптермен себу;
жол жиектерін төсеу, кесу, тегістеу және нығайту;
беткейлерді нығайту үшін габиондарды орнату;
геогрид пен геогрид элементтері бар көлбеу бекіністер;
2) жол төсемдері бойынша:
өрлеулер мен түсулерде авариялық шығулардың құрылғысы;
асфальт-бетон жабынын ылғалдың, ауаның енуінен, күн радиациясынан тиімді оқшаулау, атмосфералық әсердің әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жабындардың суға төзімділігін сақтау және қалпына келтіру үшін жасартатын сұйықтықтарды қолдану;
жол төсемінің тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, күрделі төсемдердің жүріс бөлігіндегі ойықтар мен бұдырларды жою және негіздері қозғалысқа төзімді және тозуға төзімді асфальтбетонның жаңа қабатын төсей отырып, бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жабынның бүкіл еніне фрезермен;
жетілдірілген жабындардың тозған үстіңгі қабаттарын қалпына келтіру және қолданыстағы жол төсемдерін бөлшектеу және топырақты құрылғымен тұрақтандыру, қажетті тегістік пен кедір-бұдырлықты қамтамасыз ете отырып, жекелеген және көтерілген учаскелерде жол төсемдерін орнату;
цементбетонды жабындар бойынша:
плиталардың жарықтары мен сынықтарын жөндеу;
деформациялық және компенсациялық (температуралық) жіктердің құрылғысы;
цемент-бетон жабындарындағы қалпына келтіруге жатпайтын тозған сегменттерді ауыстыру;
темірбетон жабындарының тозған тақталарын ауыстыру, шөгуді жою, көтеру, темірбетон жабындарының жекелеген тақталарын тегістеу, соның ішінде қадалармен, инъекциялық әдіспен немесе жеке плиталарды олардың сынықтарымен асфальт-бетон төсеміне ауыстыру арқылы негіз орнату;
компенсациялық жіктердің құрылғысы ;
асфальтбетон жабынының үстіңгі қабатын жөндеу;
цемент-бетон жабындарының қалпына келтірілмейтін тозған тақталарын ауыстыру, цемент-бетон жабындарында бойлық немесе көлденең ойықтарды кесу;
жабынның қорғаныш қабаттарының құрылғысы, темірбетон плиталарының түйіспелерін және цемент-бетон жабындарының сегменттерін ұзақ уақыт бойы жөндеу, жекелеген учаскелерде цемент-бетон жабынының үстіне асфальт-бетон қабатын төсеу;
цемент-бетон жабынының шөгуін, сынуын және коррозиясын, соның ішінде қадамен, инъекциялық әдіспен немесе асфальт-бетон жабынының жеке тақталарын ауыстыру арқылы жою ;
кеңейту қосылыстарының құрылғысы;
бетон бетін арнайы қосылыстармен нығайту;
беттік өңдеу құрылғысы, қорғаныс қабаттары және тозу қабаттары;
цементбетонды жабынды орнату немесе асфальтбетонды жабынды цементбетонды жабынға ауыстыру, ұзындығы 500 метрден аспайтын іргетас орнату;
асфальтбетонды жабындар бойынша:
көшелерді, автотұрақтарды, аялдама алаңдарын және басқа да іргелес аумақтарды тегістейтін жабын қабатын орнату;
көшелерді, автотұрақтарды, аялдама алаңдарын және басқа да іргелес аумақтарды жабудың жаңа қабатын орнату арқылы жол жамылғысын қайта өңдеу;
жаңа материалды қоса отырып, ағыны, жолтабаны, тарағы бар жетілдірілген жабынды қайлалау немесе қалпына келтіру;
көше жабындарында кедір-бұдырлы беткі қабаттарды орнату;
асфальт-бетон жабынын ылғалдың, ауаның енуінен, күн радиациясынан тиімді оқшаулау, жабынның бұзылған үстіңгі қабатын битум әсерінен (тершеңдік) қалпына келтіру, суға төзімділікті сақтау және қалпына келтіру үшін жасартатын сұйықтықтарды қолдану
беттік өңдеу құрылғысы, оның ішінде жетілдірілген қоспаларды пайдалана отырып;
жетілдірілген жабындардың тозған үстіңгі қабаттарын қалпына келтіру және жекелеген және көтерілген учаскелерде жол жамылғысын орнату, қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажет болған жағдайда тегістеу қабаты мен беткі қабатын немесе тозу қабатын құрылғымен топырақты тұрақтандыру. жөнделетін учаскенің бүкіл ұзындығы;
асфальт-бетон қоспасының қажетті мөлшерін қоса отырып, құламалары, жолтабандары, тарақтары, басқа да деформациялары мен ақаулары бар жетілдірілген жабынды регенерациялау;
зақымдалған қабатты алып тастау, жаңа төсеу үшін бетті дайындау және жол жамылғысының профилін жасау;
жаңа материалдың қажетті мөлшерін қосып және алынған материалды жол төсемінің негізін орнату үшін пайдалана отырып, кейіннен оның үстіне асфальт-бетон жабынының қабатын немесе тозу қабатын төсей отырып, құламалары, жолтабандары, тарағы, басқа да деформациялары мен ақаулары бар жетілдірілген жабынды ресайклерлеу;
жұмыстарды жүргізудің жаңа материалдары мен технологияларын қолдана отырып тәжірибелік учаскелерді орналастыру және оларға мониторинг жүргізу;

Глава 4. Средний ремонт улиц и сооружений на них
26. Средний ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств улиц и сооружений на них.
Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании ведомостей дефектов, с прохождением ведомственной экспертизы.
27. При среднем ремонте производят:
1) периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений;
2) Усиление дорожных одежд, если проезжая часть существующей дороги находится в таком состоянии, при котором их коэффициенты надежности и прочности настолько малы, что невозможно или неэкономично поддерживать эксплуатационные качества на требуемом уровне только текущими ремонтами (при предоставлении необходимых расчетов);
3) научно-техническое сопровождение автодорожных объектов(улиц) на этапе принятия решения и проведения соответствующих работ;
4) инженерно-технические процедуры безопасности дорожного движения, результаты которых учитываются при проведении среднего ремонта.
28. При среднем ремонте улиц и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
установка габионов для укрепления откосов;
укрепления откоса с элементами из геосетки и георешетки;
2) по дорожным одеждам:
ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия и основания с фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
по цементобетонным покрытиям:
ремонт сколов и обломов плит;
устройство деформационных и компенсационных(температурных) швов;
замена не подлежащих восстановлению изношенных сегментов на цементобетонном покрытий;
замена изношенных плит железобетонных покрытий, устранение просадок, подъемка, выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий, в том числе свайным, инъекционным методом или путем замены отдельных плит с их разломкой на асфальтобетонное покрытие с устройством основания; устройство защитных слоев покрытия, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона поверх цементобетонного покрытия;
по асфальтобетонным покрытиям:
устройство выравнивающего слоя покрытия улиц, парковок, остановочных площадок и других прилегающих территорий;
ресайклирование дорожной одежды с устройством нового слоя покрытия улиц, парковок, остановочных площадок и других прилегающих территорий;
кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала;
устройство шероховатых поверхностных слоев на покрытиях улиц;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного верхнего слоя покрытия от воздействий битума (выпотевание), сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;

көшенің 1 километріне 500 текше метрге дейінгі мөлшерде материалдар қосып, қиыршық тасты және қиыршық тасты жабындардың, сондай-ақ топырақты көшелердің профилін қалпына келтіру;
қиыршықтасты және топырақты көшелердің жүру бөлігін тұтқыр және шаңсыздандыратын материалдармен жақсарту;
бұрылыстардың құрылғысы және қозғалыс үшін қауіпті қисықтарда көрінуді қамтамасыз ету;
жөнделіп жатқан учаскелердің жүріс бөлігіне жол белгілерін салу;
ұзындығы 15 километрден аспайтын көшелердің техникалық санатын өзгертпестен қиыршық тасты және қиыршық тасты жабынды асфальтбетонды жабынға ауыстыру;
көше қиылыстарының алдындағы ұзындығы 100 м-ге дейінгі жүріс бөлігінің жанында;
үдемелі-тежеуіш жолақтары бар бұрылыстарға арналған орындардың, бұрылыс алаңдарының, бұрылыс алаңдарының құрылғысы;
көшелердің өткізу қабілетін арттыру мақсатында:
көшелердің қиылыстары алдында ұзындығы 100 м-ге дейін жүріс бөлігінің кеңеюі;
үдемелі-тежеуіш жолақтары бар бұрылыстарға арналған орындардың, бұрылыс алаңдарының, бұрылыс алаңдарының құрылғысы;
күрделі жабындардың жүріс бөлігіндегі ойықтар мен кедір-бұдырларды жою, жол төсемінің тұрақсыз қабаттарын міндетті түрде бір немесе бірнеше қозғалыс жолақтарының еніне немесе жабынның бүкіл еніне ауыстыра отырып, ығысуға төзімді және тозуға төзімді асфальтбетонның жаңа қабатын төсеу. бетон;
3) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
деформациялық жіктердің астындағы су бұру науасын қалпына келтіру;
су бұру құбырларын жөндеу (құбырларды ұзарту немесе қосымша құбырларды орнату);
тротуарға гидрооқшаулағыштың түйіскен жеріндегі жабындардағы жіктердің құрылғысы және оларды мастикамен құю;
су бұру құбырларындағы оқшаулауды жөндеу;
көпірдің 10 сантиметрден астам шөгуі кезінде үйіндімен түйісетін тораптарын жөндеу (қиыршық тас үстімен қосымша жабын есебінен тегістеу);
шеткі тротуар плиталарын жағалаумен түйісетін ауыстыру;
жол төсемдерін қалпына келтіре отырып, өтпелі плиталардың жекелеген жылжуларын жою;
ауыспалы плиталар астынан плиталарды аша отырып, оны шайған кезде топырақты көму;
болат элементтері бар деформациялық жіктердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
жұмыстар жол төсемі деңгейінде орындалған кезде мастикалық және резеңке толтырғыштары бар жабық түрдегі деформациялық жіктерді ауыстыру;
тротуарлардағы деформациялық жіктерді ауыстыру;
тротуар жабынын тегістеу, жаңа жабынды орнату;
тротуар блоктарындағы кең саңылаулардың ойықтарын бітеу, тротуарлардың қасбетін қорғаныс жабынымен өңдеу;
тротуар блоктарындағы жекелеген сынықтар мен жарықтарды жою;
тротуар блоктарының түйіспелерін шегендеу және оқшаулау;
тротуарларды қалпына келтіру, жекелеген зақымдалған блоктарды нығайту немесе ауыстыру;
тротуар плиталарының сынықтарын жою;
оқшаулау құрылғысы немесе тротуарларды асфальтбетонмен жабу;
жекелеген секцияларды жөндеу, таяныштардың жекелеген тіреулерінің анкерленуін күшейту;
таяныштарды көпір құрылысының бүкіл ұзындығы бойынша немесе ұзындығының бір бөлігіне ауыстыру;
таяныштарды бүкіл ұзындығы бойынша бояу;
таяныш тіреулерін бекіту тораптарын жаңа анкермен ауыстыру;
конструкциялардың (плиталардың, арқалықтардың, аркалардың қабырғаларының және басқа элементтердің) бетонының барлық беттерін гидрофобизациялау немесе сырлау;
диафрагмалардың жіктерін жөндеу;
көпірлер мен жол өтпелерін ішінара қайта құру немесе жөндеу, сондай-ақ су өткізгіш құбырларды олардың өлшемдері мен жобалық жүктемелерін техникалық құжаттамада бекітілген жөнделетін көшелер үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес стандарттарға сәйкес келтіре отырып, толық немесе ішінара қайта құру.;
көпірлерде күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау (төсемдерді, арқалық торларды, жекелеген тораптар мен элементтерді ауыстыру, қалауды, жер төсемімен түйісулерді түзету және т.б.);
алдын ала кернеулі темірбетон және металл аралық құрылыстардағы құрылыстың көтерілуін бақылау;
көпір құрылысының жүру бөлігіндегі төсемдерді қалпына келтіру немесе ауыстыру;
тротуар блоктарындағы саңылауларды бітеу, тротуарларға төсемдер төсеу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
материалдар мен конструкцияларды ауыстыра отырып, деформациялық жіктерді жөндеу;
гидроизоляцияны жөндеу;
тротуарларды, таяныштарды, бордюрлерді жөндеу және ауыстыру;
көпірдің жүріс бөлігіндегі дренажды жақсарту, дренажды құбырлар мен терезелерді ауыстыру;
темірбетон конструкцияларының қасбеттік беттерін гидрооқшаулау, негізгі арқалықтардың беттерін сырлау;
жарықтардың бетін тығыздау, раковиналарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғаныш қабатын қалпына келтіру;
металл аралық құрылыстардың тұтас бояуы;
арқалықтардың бір-бірімен қосылуын қалпына келтіру;
дренажды және дренажды, көпірдің жағалаумен түйіскен жерлерін, өтпелі плиталарды ауыстыра отырып жөндеу;
жер төсемі құламаларының бекітпелерін және реттеуші құрылыстарды жөндеу;
тіректер мен реттеуші құрылыстардағы ойықтарды жою;
металл аралық құрылыстардағы жекелеген элементтерді нығайту, фермалары бар көпірлерде тор элементтерін түзету;
тойтармаларды беріктігі жоғары болттарға ауыстыру;
тірек бөліктерінің жобалық жағдайын жөндеу және қалпына келтіру;
тірек алаңдарындағы төгінділерді жөндеу және қалпына келтіру;
қаптаманың тігістерін тігу, жарықтарға ерітінділерді инъекциялау;
аралық құрылыстар мен тіреулердің қарау құрылғыларын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректердің корпусын жөндеу;
темірбетон аралық құрылыстардың тіреу орындарында тірек бөліктерін нығайту;
құбырлардың жекелеген буындары мен бастарын ауыстыру немесе жөндеу, оқшаулау мен түйіспелерді бекіту;
тіреу қабырғаларын, нығайтқыш және реттеуші құрылыстарды, галереялар мен бастырмаларды жөндеу, сондай-ақ олардың жекелеген элементтерін ауыстыру;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде, қажет болған жағдайда, ұзындығы бір шақырымнан аспайтын айналма жолдардың құрылысын аяқтау;
жерасты және жерүсті жаяу жүргіншілер өткелдерінде мүгедектерге арналған жаңа көтергіштерді, лифтілер мен эскалаторларды орнату және жөндеу;
өткізу қабілетін арттыра отырып, су өткізгіш құбырларды толығымен қайта құру;
аумақтарды су басудың алдын алу үшін жаңа су өткізгіш құбырларды орнату;

восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых улиц с добавлением материалов в количестве до 500 кубических метров на 1 километр улицы;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых улиц вяжущими и обеспыливающими материалами;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории улиц, с применением стабилизаторов грунтов, органических и неорганических вяжущих;
уширение проезжей части длиной до 100 м перед перекрестками улиц;
устройство правоповоротных съездов, разворотных площадок, мест для разворотов с разгонно-тормозными полосами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка на проезжей части на ремонтируемых участках;
3) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемых улиц, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
устройство новых водопропускных труб для предотвращения подтопления территорий;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

4) көшелерді, ЖҚҰТҚ, коммуникацияларды, жарықтандыруды және көгалдандыруды жабдықтау және орналастыру бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін жолдар мен арық жүйелерінің учаскелерінде қолданыстағы тротуарларды жөндеу және жаңа тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын салу;
көшелердің жүріс бөлігінен бөлек орналасқан жаңа велосипед жолдарын орнату;
асфальт-бетон, цемент-бетон қоспаларынан, тротуар плиталарынан немесе брусчаткалардан жасалған жабындарды орнату арқылы тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын (жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында) жөндеу, орнату;
көшелердің ұзындығы бойынша шағын учаскелерін кеңейту кезінде кеңейтуге жататын инженерлік желілерді (қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілері) жаңа орынға ауыстыру;
жаңа жекелеген қоршауларды орнату, жөнделіп жатқан учаскелерде жаңаларын орнату және жол белгілері мен бағыттаушы құрылғыларды ауыстыру (қалпына келтіру), қоршауларды жөндеу, соның ішінде жекелеген жолайрықтардың, демалыс алаңдарының, автотұрақтардың, көрікті жерлердің сәулеттік безендірілуі мен абаттандырылуы;
қажет болған жағдайда қарды ұстауға негізделген тұрақты қардан қорғайтын қоршауларды орнату;
өткелдер мен өткелдерді, жазғы және тракторлық жолдарды жөндеу;
дабылдарды, ЖҚҰТҚ, ақпараттық таблоларды, байланыс құралдарын және жарықтандыруды орнату және жөндеу;
тұтқаларды, әртүрлі модификациядағы пандустарды, тік және көлбеу қозғалыстағы әртүрлі модификациядағы көтергіштерді, лифттерді, баспалдақтарды және мүмкіндігі шектеулі адамдар мен мүгедектерге арналған баспалдақтарды орнату, ауыстыру және жөндеу;
қозғалыс мүмкіндігі шектеулі жол қозғалысы учаскелері үшін бағдаршамды шығару тетігін орнату, ауыстыру және жөндеу;
көшелер мен кешендердің ақпараттық жүйелерін, жеке жобаланған белгілер мен таблоларды, диспетчерлік және жол қозғалысын автоматтандырылған басқару элементтері мен жүйелерін; автономды және қашықтықтан басқарылатын белгілер мен ауыспалы ақпараты бар таблоларды, бағдаршам объектілерін қалпына келтіру;
жолдық желілік телеграфтық немесе радиобайланысты және басқа да технологиялық және сигналдық-шақыру байланыс құралдарын қалпына келтіру; жабдықты жөндеудің паспорттық талаптарына сәйкес кабельдік желіні, техникалық басқару жүйелерін қалпына келтіру;
көшелерді жайластыру элементтерін жөндеу (автопавильондар, тіреу қабырғалары, ақпараттық паннолар және басқа құрылыстар);
демалыс алаңдарын, автокөліктердің аялдауына немесе тұрағына арналған алаңдарды (электр жарығымен, дәретханамен, қоршаумен, көгалдандырумен, абаттандырумен және басқа да жайластырулармен) ауыспалы-жылдамдық жолақтары мен шығу жолдарын орната отырып орнату;
дәретханаларды, жол сервисі павильондарын орналастыру, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау;
көшенің пайдалану жағдайын қалпына келтіруді және көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жұмыс түрлері, оның ішінде:
істен шыққан науалардың барлық ұзындығының 30%-ар дейін ішінара ауыстырумен жол бойындағы арық бойындағы ашық жүйені жөндеу;
істен шыққан ернеулік (ернеулік) тасты оның бүкіл ұзындығының 30%- ға дейін ішінара қалпына келтіру, қайта орнату немесе ауыстыру;
елді мекендер арқылы өтетін жол учаскелерінде жаңаларын орнату және бұрыннан бар тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдары мен арық жүйелерін жөндеу;
жөндеу жұмыстарын жүргізудің белгіленген тәртібі сақталмаған жағдайда, жол бойындағы арық жүйесінің (науалардың) және бүйірдегі (бордюр) тастардың бұзылған және жарамсыз элементтерінің ауыстырылатын үлесі анықталады ақаулар туралы есеп беру арқылы визуалды тексеру негізінде. Тексеру нәтижелері бойынша көрсетілген элементтерді толығымен ауыстыру туралы шешім қабылдауға рұқсат етіледі;
жер үсті суларын бөлек орналасқан жинақтағышқа жинау мүмкіндігі бар жол бойындағы арық жүйесінің құрылғысы (міндетті техникалық негіздемемен);
құдықтардың люктерін жаңа материалдарды қоса отырып, жол төсемімен деңгейге келтіру;
су қабылдайтын құдықтардың торларын жол төсемімен деңгейге тегістеу;
металл тосқауыл қоршауларының бүлінген учаскелерін (сегменттерін), оның ішінде жаңасына ауыстыра отырып жөндеу;
автомобиль жолдары, магистральдар, жолайрықтар, трамвай және темір жолдар бойында орналасқан көшелерде шудан қорғайтын экрандарды жөндеу және орнату;
бұзылған жерлердегі тақтайшалардан және кеспе тастардан жасалған көпір жабындарын жөндеу;
жол жиектерін төсеу және нығайту;
қолданыстағы желіге қосыла отырып, бір көшеге ұзындығы 1 км-нен аспайтын көше жарығын орнату;
қолданыстағы желідегі қолданыстағы көше жарығын қуаттылықты арттырмай ауыстыру;
көгалдандыруды қалпына келтіру - қураған ағаштарды және бақыланбайтын өсінділерді кесу, ағаштар мен бұталарды отырғызу, беткейлерді нығайту мақсатында көпжылдық шөптерді отырғызу:
екпелерді суару жүйесін жөндеу және орнату;
5) көшелердің пайдалану жағдайын қалпына келтіруді және көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа да жұмыс түрлері:
жол қозғалысы қауіпсіздігінің инженерлік-техникалық процедураларын ұйымдастыру және жүргізу (соның ішінде жол-көлік оқиғалары шоғырланған учаскелер мен орындарды жою);
Тарау-5. Көшелерді және олардағы құрылыстарды күрделі жөндеу

4) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещению и озеленению:
устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельно расположенных от проезжей части улиц велосипедных дорожек;
ремонт, устройство тротуаров и пешеходных дорожек (в целях обеспечения безопасного передвижения пешеходов) с устройством покрытий из асфальтобетонных, цементобетонных смесей, тротуарной плитки или брусчатки;
перенос на новое место подпадающих под уширение инженерных сетей (объектов организации движения, связи, освещению) при уширении небольших по протяженности участков улиц;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт съездов и переездов, летних и тракторных путей;
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения, средств связи и освещения;
восстановление дорожных информационных систем улиц и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно-управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи; восстановление кабельной сети, технических комплексов управления в соответствии с паспортными требованиями ремонта оборудования;
ремонт элементов обустройства улиц (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно, туалетов и других сооружений);
устройство, замена и ремонт поручней, пандусов различных модификаций, подъемники различных модификаций, как вертикального, так и наклонного перемещения, лифтов, лестниц и ступень для маломобильных групп населения и лиц с инвалидностью;
Виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улицы и безопасность движения транспортных средств, в том числе:
ремонт придорожно-арычной открытой системы с частичной заменой, до 30 % от всей длины вышедших из строя лотков;
частичное восстановление, переустановка или замена бортового (бордюрного) камня, вышедшего из строя, до 30 % от всей его длины;
в случае несоблюдения установленной очередности выполнения ремонтных работ доля подлежащих замене разрушенных и непригодных к эксплуатации элементов придорожно-арычной системы (лотков) и бортового (бордюрного) камня определяется на основании визуального обследования с оформлением ведомости дефектов. По результатам обследования допускается принятие решения о полной замене указанных элементов;
устройство придорожно-арычной системы, с возможностью сбора поверхностных вод в отдельно расположенный накопитель (с обязательным техническим обоснованием);
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием с добавлением новых материалов;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт поврежденных участков (сегментов) металлических барьерных ограждений, в том числе с заменой на новые;
ремонт и установка шумозащитных экранов, на улицах расположенных вдоль автомобильных дорог, магистралей, развязок, трамвайных и железнодорожных путей;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки в местах разрушений;
подсыпка и укрепление обочин;
устройство уличного освещения протяженностью не более 1 км на одну улицу с подключением к существующей сети;
замена существующего уличного освещения на действующей линии без увеличения мощности;
восстановление озеленения - вырубка сухостоя и неконтролируемой поросли, посадка деревьев и кустарников, высадка многолетних трав с целью укрепления откосов:
ремонт и устройство системы полива насаждений;
Глава 5. Капитальный ремонт улиц и сооружений на них

29. Көше жолдарын күрделі жөндеу жолдың және жол құрылыстарының көліктік-пайдалану жағдайын жақсартумен, атап айтқанда, жолдың қолданыстағы техникалық санатын өзгертпестен, жол төсемдерінің және олардағы құрылыстардың беріктігін арттырумен байланысты жұмыстарды мерзімді түрде орындауды көздейді.
30. Күрделі жөндеуге жататын жол учаскелері жөндеуаралық қызмет көрсету мерзімдері мен жол диагностикасының нәтижелері негізінде белгіленеді.
31. Көшелер мен олардағы құрылыстарды күрделі жөндеу кешенде орындалады – мемлекеттік сараптамадан өткен және Министрдің бұйрығымен бекітілген бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілер салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту Қағидаларына сәйкес бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкес күрделі жөндеуге жіберілетін көшелер құрамындағы барлық объектілерге Қазақстан Республикасының Ұлттық экономикасы 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген).
32. Күрделі жөндеу кезінде көшелерді жоспарда да, бойлық пішінде де жалпы ұзындықтың 25%- ға дейін жеке түзетуге рұқсат етіледі.жөнделіп жатқан көше учаскелері туралы.
33. Көшелер мен жол құрылыстарын күрделі жөндеу құрамына келесі жұмыс түрлері кіреді:
жоба алдындағы пысықтау;
жобалау-сметалық құжаттаманы (бұдан әрі – ЖСҚ) әзірлеу;
көше-жол желісін жайластыра отырып, жол-жөндеу жұмыстарын жүргізу, қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
жол-жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және қабылдау.
34. Күрделі жөндеу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұру бойынша:
жер төсемін оның геометриялық параметрлерін жөнделіп жатқан көше үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін стандарттарға сәйкес келтіре отырып түзету (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелектеу радиустарын ұлғайту, бойлық беткейлерді жұмсарту, тік қисықтар мен бұрылыстарды орнату), көшенің жекелеген учаскелерін түзету;
иілмелі, сырғымалы және опырылған учаскелерді жою, дренаждарды, оқшаулағыш қабаттарды орнату және жер төсемінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін басқа да жұмыстар;
қолданыстағыларын қалпына келтіру және қалпына келтіру, сондай-ақ жаңа қажетті су бұру құрылғыларын, жағалауды қорғау және эрозияға қарсы құрылыстарды салу;
көшелердің қиылыстары мен түйіскен жерлерінде жер төсемі мен дренаждық жүйелерді орнату, сондай-ақ көшелердің жүріс бөлігінен тыс жерлерде автокөліктердің тұрақтарын, аялдама қалталарын, оларға өтпелі-жүрдек жолақтарды орнату бойынша жұмыстарды орындау;
көшелердің көлік жүретін бөлігінен тыс жерлерде автокөліктердің аялдауына, тұруына арналған алаңдар орнату;
көшелерді күрделі жөндеу жұмыстары аймағында орналасқан жол бойындағы резервтерді, жойылған көше учаскелерін қалпына келтіру (жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес);
су тасқыны, сел, нөсер және басқа да дүлей зілзалалардың зардаптарын жою;

29. Капитальный ремонт уличных дорог предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния дороги и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории дороги.
30. Участки дорог, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики дороги.
31. Капитальный ремонт улиц и сооружений на них выполняется в комплексе – на все объекты, находящиеся в составе улиц, направляемой на капитальный ремонт согласно проектной (проектно-сметной) документации, прошедшей государственную экспертизу и утвержденной согласно Правилам утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10632).
32. В состав капитального ремонта улиц и дорожных сооружений входят следующие виды работ:
предпроектная проработка;
разработка проектно-сметной документации (далее – ПСД);
производство дорожно-ремонтных работ с обустройством улично-дорожной сети, организацией и обеспечению безопасности движения;
контроль качества и приемка дорожно-ремонтных работ.
33. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления улиц и переустройства городской улицы, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25 % от общей длины улицы.
34. Производство дорожно - ремонтных работ (капитальный ремонт конструктивных элементов и элементов обустройства уличноөдорожной сети) включает:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улицы; устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц;
устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей вне проезжей части улиц;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков улиц, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту улиц (в соответствии с проектно-сметной документацией);
ликвидация последствий паводковых, селевых, ливневых, сейсмических и стихийных разрушений;

2) жол төсемдері бойынша, оның ішінде:
асфальтбетон жабыны бар:
жол төсемдерін бір қозғалыс жолағынан асырмай нығайту (қалыңдату), кеңейту және қолданыстағы жол төсемдерін негіз ретінде қалпына келтіре және пайдалана отырып, жол төсемдерінің анағұрлым жетілдірілген түрлерін орнату;
көшелердің қайта салынатын (түзетілетін) учаскелерінде, оның ішінде елді мекендердің айналма жолдарында және оларға кіреберістерде көшелерге ведомстволық тиесілігіне сәйкес жаңадан жол төсемдерін орнату;
жол айрықтарында, инженерлік құрылғыларда, тротуарларда, өтпелі және велосипед жолдарында, автобус аялдамаларында, демалыс алаңдарында және автокөлік тұрақтарында жол жамылғысын орнату;
қажет болған жағдайда велосипед жолдарын орналастыру үшін негізгі көшенің жүріс бөлігін кеңейту;
жол төсемі жабынының тозған қабаттарын алдын ала фрезерлеумен және үстіңгі қабатын, ал қажет болған жағдайда төменгі және тегістейтін қабаттарды төсеумен ауыстыру;
көлденең профильді алдын ала түзете отырып және деформациялар мен бұзылуларды жоя отырып, негіз ретінде барын пайдалана отырып, жол төсемінің жабынын орнату;
жол төсемінің қабаттарын төсеу алдында жарықшақтардың пайда болуын болдырмау бойынша іс-шараларды жүргізу.
Цементбетонды жабыны бар:
ескі цемент-бетонды жабынды алдын ала ұсақтайтын және осылайша алынған негізгі материалды мұқият нығыздайтын құрылғы;
цементбетоннан, армобетоннан, фибробетоннан арматуралық қабаттың құрылғысы;
цементбетонды жабындарды жөндеу жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Жабындардың басқа түрлері бойынша:
қиыршық тасты және қиыршық тасты жабындардың, сондай-ақ қара жолдардың профилін жаңа материалдарды қосу арқылы түзету, жүріс бөлігін цементті материалдармен жақсарту;
жаңаларын орнату және жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған бордюрлерді және жетілдірілген төсемдердің жиектері бойынша, оның ішінде негізгі жол төсемінің типі бойынша нығайтқыш жолақтарды ауыстыру;
3) құрылымдық элементтері бойынша:
борттық (жиектастық) тасты қайта орнату, ауыстыру немесе жаңадан орнату;
тексеру құдықтары люктерінің мойындарын және су қабылдайтын құдықтардың торларын тірек плиталар мен рамаларға орнату арқылы немесе басқа заманауи технологияларды қолдану арқылы нығайту;
құмды негізді толық немесе ішінара ауыстыра отырып, көпір жабындарының үздіксіз төселуі;
жол жиектерін жөндеу, велосипед жолдарын, тротуарларды, жол төсемдерін ауыстыра отырып, автокөліктерге арналған тұрақтарды орнату және жөндеу;
жағалау жағалауларын нығайту және күрделі жөндеу;
4) су бұру бойынша:
жаңа дренаждарды орнату, қолданыстағы ашық типтегі жер үсті дренаждық жүйелерін қалпына келтіру;
науаларды толығымен ауыстыра отырып, жол бойындағы арық бойындағы ашық жүйені күрделі жөндеуден өткізу;

2) по дорожным одеждам, в том числе:
с асфальтобетонным покрытием:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований;
устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц, в том числе на обходах населенных пунктов и подъездах к ним в соответствии с ведомственной принадлежностью к улицам;
устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
уширение проезжей части основной улицы для размещения велосипедных дорожек, при обосновании их необходимости;
замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
устройство покрытия дорожной одежды с использованием существующего в качестве основания с предварительным исправлением поперечного профиля и устранением деформаций и разрушений;
проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия.
с цементобетонным покрытием:
устройство с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона;
ремонт по цементобетонным покрытиям осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией.
По другим типам покрытий:
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
3) по конструктивным элементам:
переустановка, замена или устройство вновь бортового (бордюрного) камня;
укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
сплошное мощение мостовых покрытий с полной либо частичной заменой песчаного основания;
ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды;
укрепление и капитальный ремонт береговых набережных;
4) по водоотводу:
устройство новых дренажей, восстановление существующих систем поверхностного водоотвода открытого типа;
капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков;

5) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
көпірлерді, жол айрықтарын, оның ішінде жаяу жүргіншілер өткелдерін, жол өтпелерін кеңейту және нығайту арқылы, олардың өлшемдері мен жүк көтергіштігін жобалық жүктемелерге дейін жеткізе отырып, толық немесе ішінара салу, қайта құру (көпірді жаңа арқалықтарды қоспай, көлемін ұлғайта отырып жөндеу; кеңейту және жаңа арқалықтарды қосу арқылы тіректерді ұлғайту және нығайту; кеңейту өлшемімен, бір жағынан немесе екі жағынан тіректерді ұлғайту үшін жаңа арқалықтарды қосу арқылы);
металл көпірдің негізгі арқалықтары мен фермаларының элементтерін түзету және нығайту;
металл аралық құрылыстарды ауыстыру;
көпірдің жүріс бөлігін ауыстыру;
су өткізу құбырын салу және қайта құру;
буындарды, бастиектерді ауыстыру және құбырларды нығайту;
зақымдалған құбыр сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақиналар мен бастар арқылы құбыр ұзындығын ұзарту;
қалқымалы көпірлерді, паромдық өткелдерді, теміржол өткелдерін тұрақты көпірлермен және жол өтпелерімен ауыстыру;
тіреу қабырғаларын, қорғаныс нығайтқыш және реттеуші құрылыстарды орнату және қалпына келтіру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
таулы көшелердегі тоннельдердің, қорғаныс галереяларының және бастырмалардың құрылымдық элементтерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галереялар мен бастырмаларды тұрақтыға ауыстыру;
баспалдақтарды, тіреу қабырғаларын, оның ішінде конструкцияларын жетілдірілгенге өзгерте отырып жөндеу;
6) көшелерді жайластыру және жайластыру, қозғалысты ұйымдастыру объектілері, байланыс және көшелерді жарықтандыру бойынша:
жетіспейтін тротуарларды орналастыру, қоғамдық көліктердің аялдамаларын, қону алаңдарын және автопавильондарды, қауіпсіздік аралдарын, көлік құралдарын тоқтатуға немесе қоюға арналған алаңдарды, жаяу жүргіншілер өткелдерін (соның ішінде әртүрлі деңгейлерде), сондай-ақ тротуарларды, жол учаскелеріндегі жаяу жүргіншілер жолдарын, тұтқаларды, пандустарды орналастыру. әртүрлі модификациялар, қозғалыс мүмкіндігі шектеулі жол қозғалысына қатысушыларға арналған баспалдақтар мен баспалдақтар;
елді мекендер шегінде өтетін;
көшелердің бір-бірімен және темір жолдармен қиылыстарындағы қозғалысты ұйымдастыруға және реттеуге арналған жаңа техникалық құралдардың құрылғысы;
мемлекет меншігіндегі және елді мекендердің аумақтарын суаруға арналған су құбыры желілері мен ұңғымаларын жөндеу және;
электр жабдықтарын, сыртқы жарықтандыруды, субұрқақтарды паспорттық мәліметтерінің талаптарына сәйкес жөндеу;
инженерлік-техникалық құрамның жабдықтарын оның паспорттық мәліметтерінің талаптарына сәйкес жөндеу және жоспарлы ауыстыру;
көшелердің бір және әр түрлі деңгейдегі жаңа қиылыстары мен қиылыстарын, сондай-ақ бүкіл көше бойында немесе оның учаскелерінде жеке өткелдер, пандустар мен бұрылыстар салу және бұрыннан барларын қайта құру;
қала жолдарына қызмет көрсететін жол қызметі ғимараттарына кіреберістер;
табиғи апаттардан қираған көшелердің учаскелерін жөндеу немесе қалпына келтіру кезеңіне арналған жаңа уақытша айналма жолдарды салу немесе бұрыннан барларын қайта құру, уақытша айналма жолдарды салу;
көпірлерде, жолдық желілік (телетайптық) байланыс құрылыстарында және басқа да технологиялық байланыс құралдарында электр жарығын орнату және жөндеу;
орнату және жөндеу қозғалысты есепке алу пункттері, қар өлшеу және су өлшеу посттары және көшенің, оның жекелеген элементтерінің, құрылыстарының және оның бойымен өтетін көлік ағындарының жұмысын зерттеуге қажетті басқа құрылғылар;
металл тосқауыл қоршауларын күрделі жөндеу, бетон тосқауыл қоршауларын күрделі жөндеу, блоктарды, плиталарды ауыстыру және қорғаныс және сәндік жабынды қалпына келтіру.

5) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки, согласно утвержденной технической документации на данный ремонт (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части мостового сооружений;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов на горных улицах, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
ремонт лестниц, подпорных стенок, в том числе с изменением их конструкций на более совершенные;
6) по обстановке и благоустройству улиц, обустройству, организации обеспечению безопасности движения:
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий улиц в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей улице или ее участках, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей, предназначенных на период ремонта или восстановления участков улиц, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство новых технических средств организации и регулирования движения на пересечениях улиц между собой и с железными дорогами;
ремонт водопроводных сетей и скважин, находящихся в государственной собственности и предназначенных для поливки территорий населенных пунктов;
ремонт электрического оборудования, наружного освещения, фонтанов в соответствии с требованиями их паспортных данных;
ремонт и плановая замена оборудования инженерно-технического состава в соответствии с требованиями его паспортных данных;
устройство и ремонт электроосвещения на мостах и паромных переправах, сооружениях дорожной линейной связи и других средств технологической связи;
устройство и ремонт пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы улицы, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений, с заменой блоков, плит и восстановлением защитно-декоративного покрытия.