Болу мемлекетінде қиын жағдайға ұшыраған, оның ішінде форс-мажор жағдайлары салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шаралар қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 11-1-2/619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қаңтарда № 14748 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 31.12.2025 № 11-1-4/810 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысының 85-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Болу мемлекетінде қиын жағдайға ұшыраған, оның ішінде форс-мажор жағдайлары салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шаралар қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 31.12.2025 № 11-1-4/810 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың заңнамада көрсетілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге жүктелсін.

Об утверждении Правил реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 11-1-2/619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2017 года № 14748.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 31.12.2025 № 11-1-4/810 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 85 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 31.12.2025 № 11-1-4/810 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра иностранных дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М. Б.

5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
Е. Ашықбаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
______________ М. Бекетаев
2016 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "_"____________
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 11-1-2/619 бұйрығына
1-қосымша
Болу мемлекетінде қиын жағдайға ұшыраған, оның ішінде форс-мажор жағдайлары салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шаралар қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 31.12.2025 № 11-1-4/810 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Болу мемлекетінде қиын жағдайға ұшыраған, оның ішінде форс-мажор жағдайлары салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шаралар қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысының 85-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына сәйкес әзірленген және форс-мажорлық жағдайлардың салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру, сондай-ақ шет мемлекетте қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шараларды қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қиын жағдай деп келесі жайттарға байланысты туындаған жағдайлар түсініледі:
1) форс-мажорлық ахуалдарға орай пайда болған жағдайлар (еңсерілмейтін күш, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар, оның ішінде болу мемлекетіндегі дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай);
2) Қазақстан Республикасының азаматтарын шет мемлекетке заңсыз әкелу;
3) Қазақстан Республикасына қарсы бағытталған құқыққа қайшы іс-әрекеттер;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары шетелде осы Қағидалардың 10-тармағының 5) тармақшасында көзделгеннен тыс жағдайларда қайтыс болса.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
Е.Ашикбаев
"Согласовано"
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________________ М. Бекетаев
"___"_____________ 2016 года
"Согласовано"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
"___"_____________ 2016 года
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 11-1-2/619
Правила реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 31.12.2025 № 11-1-4/810 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 85 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, и подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания.
2. В настоящих Правилах под затруднительным положением понимаются ситуации, возникшие вследствие:
1) форс-мажорных обстоятельств (непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах, в том числе стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение в государстве пребывания);
2) незаконного ввоза граждан Республики Казахстан в иностранное государство;
3) противоправных деяний, направленных против Республики Казахстан;
4) смерти граждан Республики Казахстан за границей, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 5) пункта 10 настоящих Правил.

3. Қаржылық көмек түрлеріне төмендегідей шығыстар жатады:
1) шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына дейінгі көлік шығыстарын төлеу (экономкласты әуе билетінің құнынан аспайды);
2) бір жолғы материалдық көмек:
тамақтану (Қазақстан Республикасының азаматына күніне 80 (сексен) АҚШ долларына баламалы сомадан аспайды) 3 (үш) тәуліктен артық емес;
тұру (күніне 100 (жүз) АҚШ долларына баламалы сомадан аспайды) 3 (үш) тәуліктен артық емес;
бірінші қажеттіліктегі заттар болмаған жағдайда оларды сатып алу (280 (екі жүз сексен) АҚШ долларына баламалы сомадан аспайды);
3) жүкті жөнелту, Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматының денесін (қайтыс болғандардың күлі салынған cауыттар мен табыттарды) Қазақстан Республикасына тасымалдау, бальзамдау, мәйітханада денені сақтау, болу мемлекетінде жерлеу немесе кремациялау жөніндегі қызметтерге ақы төлеуді қамтиды.
4. Қаржылық көмек көрсету қиын жағдайда қалған Қазақстан Республикасының азаматы ақша қаражатын пайдаланбаған немесе пайдалана алмаған жағдайда осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Болу мемлекетінде қиын жағдайға ұшыраған, оның ішінде форс-мажор жағдайлары салдарынан қиын жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты шаралар қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) және (немесе) Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері (бұдан әрі – шет елдегі мекемелер) Қазақстан Республикасының азаматтарынан, олардың туыстарынан немесе заңды өкілдерінен (бұдан әрі – өтініш беруші) жеке басты куәландыратын құжатты көрсете отырып, Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы, болу мемлекетіндегі мекенжайы, қиын жағдайға тап болған мән-жайлары, қаржылық көмек алу қажеттілігін негіздейтін мәліметтер, сондай-ақ шет мемлекетте қиын жағдайға тап болған Қазақстан Республикасының азаматын шақырған жеке тұлғалардың немесе ұйымдардың болу мемлекетінде болуына байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі міндеттемелері туралы ақпарат (бар болған жағдайда) көрсетілген өтінішті қабылдайды.
Өтінішке болу мемлекетінің уәкілетті органдары берген және өтініште көрсетілген мән-жайларға қатысы бар құжаттар қоса беріледі.
6. Министрлік осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес өтініш пен құжаттар топтамасын қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды шет елдегі мекемеге қарауға жібереді және бұл туралы өтініш берушіні хабардар (құлақтандырады) етеді.

3. К видам финансовой помощи относятся расходы на:
1) оплату транспортных расходов из иностранного государства в Республику Казахстан (не более стоимости авиабилета экономкласса);
2) единовременную материальную помощь на:
питание (не более суммы, эквивалентной 80 (восьмидесяти) долларам США на гражданина Республики Казахстан в день) не более 3 (трех) суток;
проживание (не более суммы, эквивалентной 100 (сто) долларам США в день) не более 3 (трех) суток;
приобретение вещей первой необходимости в случае их отсутствия (не более суммы, эквивалентной 280 (двести восьмидесяти) долларам США);
3) оплату услуг по отправке багажа, транспортировке тела умершего гражданина Республики Казахстан (гробов и урн с прахом умерших) в Республику Казахстан, бальзамирование, хранение тела в морге, захоронение или кремация в государстве пребывания.
4. Оказание финансовой помощи осуществляется в соответствии с настоящими Правилами в случае отсутствия или невозможности использования денежных средств гражданином Республики Казахстан, оказавшемся в затруднительном положении.
Глава 2. Порядок реализации мероприятий по защите прав и интересов граждан Республики Казахстан, оказавшихся в затруднительном положении, в том числе вследствие форс-мажорных обстоятельств, а также принятия мер в отношении умерших граждан Республики Казахстан в государстве пребывания
5. Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) и (или) загранучреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения) принимают заявления от граждан Республики Казахстан, родственников или их законных представителей (далее – заявитель) с указанием документа, удостоверяющего личность, адреса места жительства в Республике Казахстан, места жительства в государстве пребывания, обстоятельств попадания в затруднительное положение, информации с обоснованием потребности в получении финансовой помощи в том числе информации об обязательствах лиц или организаций, пригласивших гражданина Республики Казахстан, попавшего в затруднительное положение в государстве пребывания, по возмещению расходов, связанных с его пребыванием в данном государстве (при наличии).
К заявлению прикладываются документы, выданные уполномоченными органами государства пребывания и имеющие отношение к обстоятельствам, указанным в заявлении.
6. Министерство в течение 1 (одного) рабочего дня со дня принятия заявления и пакета документов согласно пункту 5 настоящих Правил направляет их в загранучреждение на рассмотрение и уведомляет (извещает) об этом заявителя.

7. Шет елдегі мекеме өтініш пен құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) Қазақстан Республикасы азаматының қиын жағдайға түсу мән-жайларын және Қазақстан Республикасының азаматы ұсынған материалдардың, объектілердің, құжаттар мен мәліметтердің түпнұсқалығын тексеру жөнінде шаралар қабылдайды;
2) Қазақстан Республикасының азаматын шақырған адамның немесе ұйымның осы мемлекетте болуына байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі міндеттемелерінің бар-жоғын анықтайды және олардың орындалуына жәрдемдеседі;
3) Қазақстан Республикасы азаматының отбасы мүшелерімен, туыстарымен немесе басқа да заңды өкілдерімен (бұдан әрі – туыстары) байланыс орнатуына жәрдемдеседі;
4) өтініштің мәні бойынша болу мемлекетінің мемлекеттік органдары және ұйымдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
5) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қаржылық көмек көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда Министрлікке осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, шет елдегі мекеменің басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға қол қойған қаржылық көмек көрсету қажеттілігі туралы хат жібереді.
8. Қазақстан Республикасының азаматы болу мемлекетінде қайтыс болған жағдайда, шет елдегі мекеме 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) өтініш беруші жүгінген кезде:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген әрекеттерді жүзеге асырады;
болу мемлекетінде қайтыс болуына байланысты шығыстарды төлеуді көздейтін қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматының медициналық сақтандыруының (бұдан әрі – медициналық сақтандыру) бар немесе жоқ екенін тексереді;
осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қаржылық көмек көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда Министрлікке осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін болу мемлекеті ұйымдарының кемінде 3 (үш) баға ұсынысын және осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қаржылық көмек көрсету қажеттілігі туралы хатты жібереді;
2) болу мемлекетінің мемлекеттік органдары мен ұйымдарынан Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болғаны туралы хабарлама алынған кезде:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады;
медициналық сақтандырудың бар немесе жоқ екенін тексереді;
қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматының туыстарымен байланыс орнатылған және осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаржылық көмек көрсету туралы өтініш алынған жағдайда, әрі осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген қаржылық көмек көрсетуден бас тарту негіздері болмаған жағдайда, Министрлікке осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін шет мемлекет ұйымдарының кемінде 3 (үш) баға ұсынысын және осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қаржылық көмек көрсету қажеттігі туралы хатты жібереді;

7. Загранучреждение в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления заявления и пакета документов:
1) проверяет обстоятельства попадания гражданина Республики Казахстан в затруднительное положение и принимает меры по проверке подлинности представленных гражданином Республики Казахстан материалов, объектов, документов и сведений;
2) устанавливает наличие обязательств лица или организации, пригласивших гражданина Республики Казахстан, по возмещению расходов, связанных с его пребыванием в данном государстве, и содействует их исполнению;
3) оказывает содействие в установлении контактов гражданина Республики Казахстан с членами его семьи, родственниками или другими законными представителями (далее – родственники);
4) осуществляет взаимодействие с государственными органами и организациями государства пребывания по существу заявления;
5) при отсутствии оснований для отказа в оказании финансовой помощи, указанных в пункте 10 настоящих Правил, направляет в Министерство письмо о необходимости оказания финансовой помощи, подписанное руководителем загранучреждения либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением копий документов, предусмотренных в пункте 5 настоящих Правил.
8. В случае смерти гражданина Республики Казахстан в государстве пребывания, загранучреждение в течение 3 (трех) рабочих дней:
1) при обращении заявителя:
осуществляет действия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 7 настоящих Правил;
проверяет наличие или отсутствие медицинской страховки умершего гражданина Республики Казахстан, которая предусматривает оплату расходов, связанных с его смертью в государстве пребывания (далее – медицинская страховка);
при отсутствии оснований для отказа в оказании финансовой помощи, указанных в пункте 10 настоящих Правил, направляет в Министерство не менее 3 (трех) ценовых предложений организаций государства пребывания, оказывающих услуги согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, и письмо о необходимости оказания финансовой помощи, указанное в подпункте 5) пункта 7 настоящих Правил;
2) при получении уведомления государственных органов и организаций государства пребывания о смерти гражданина Республики Казахстан:
осуществляет действия, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 7 настоящих Правил;
проверяет наличие или отсутствие медицинской страховки;
при установлении контактов с родственниками умершего гражданина Республики Казахстан и получении заявления об оказании финансовой помощи согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, и при отсутствии оснований для отказа в оказании финансовой помощи, указанных в пункте 10 настоящих Правил, направляет в Министерство не менее 3 (трех) ценовых предложений организаций государства пребывания, оказывающих услуги согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, и письмо о необходимости оказания финансовой помощи, указанное в подпункте 5) пункта 7 настоящих Правил;

қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматының туыстарымен байланыс орнатылғанымен, осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаржылық көмек көрсету туралы өтініш болмаған жағдайда, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес тиісті құрмет көрсетіле отырып, қайтыс болған Қазақстан Республикасының азаматын сол мемлекетте жерлеу немесе оның денесін Қазақстан Республикасына туыстарының, медициналық сақтандырудың, не осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаның немесе ұйымның есебінен жөнелту шараларын қабылдайды;
қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматының туыстарымен байланыс орнату мүмкін болмаған және осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаржылық көмек көрсету туралы өтініш болмаған жағдайда, болу мемлекетінің заңнамасына сәйкес тиісті құрмет көрсетіле отырып, қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматын сол мемлекетте жерлеу шараларын қабылдайды.
9. Осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген қаржылық көмек көрсетуден бас тарту үшін негіз анықталған жағдайда, шет елдегі мекеме өтініш берушіге қаржылық көмек көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні мен орны, тәсілі туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама қаржылық көмек көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Өтініш беруші алдын ала шешімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық білдіреді немесе айтады.
Тыңдау нәтижелері бойынша шет елдегі мекеме осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көзделген іс-қимылды орындайды не бас тарту себептерін негіздей отырып, өтініш берушіге қаржылық көмек көрсетуден бас тарту туралы хат жолдайды.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаржылық көмек көрсетуден бас тартылған жағдайда, шет елдегі мекеме болу мемлекетінің заңнамасына сәйкес қайтыс болған Қазақстан Республикасының азаматын тиісті құрметпен болу мемлекетінде жерлеуге немесе оның денесін туыстарының, медициналық сақтандырудың немесе осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамның немесе ұйымның есебінен Қазақстан Республикасына жіберуге шаралар қабылдайды.
10. Шет елдегі мекеме келесі негіздер бойынша қаржылық көмек көрсетуден бас тартады:
1) өтініш берушінің көрінеу жалған мәліметтерді хабарлауы және (немесе) өтініш берушінің осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген қаржылық көмекке жүгіну мән-жайларына қатысы бар құжаттарды ұсынбауы;

при установлении контактов с родственниками умершего гражданина Республики Казахстан и отсутствии заявления об оказании финансовой помощи согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, принимает меры к погребению в государстве пребывания умершего гражданина Республики Казахстан с должными почестями в соответствии с законодательством государства пребывания или отправке его тела в Республику Казахстан за счет родственников, медицинской страховки, либо лица или организации, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил;
при невозможности установления контактов с родственниками умершего гражданина Республики Казахстан и отсутствии заявления об оказании финансовой помощи согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, принимает меры к погребению в государстве пребывания умершего гражданина Республики Казахстан с должными почестями в соответствии с законодательством государства пребывания.
9. В случае выявления основания для отказа в оказании финансовой помощи, предусмотренного в пункте 10 настоящих Правил, загранучреждение уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании финансовой помощи, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности заявителю выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания финансовой помощи.
Заявитель предоставляет или высказывает возражения к предварительному решению в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения предварительного решения.
По результатам заслушивания загранучреждение выполняет действие, предусмотренное подпунктом 5) пункта 7 настоящих Правил либо отказывает в оказании финансовой помощи с направлением заявителю письма с обоснованием причин отказа.
В случае отказа в оказании финансовой помощи согласно подпункту 3) пункта 3 настоящих Правил, загранучреждение принимает меры к погребению в государстве пребывания умершего гражданина Республики Казахстан с должными почестями в соответствии с законодательством государства пребывания или отправке его тела в Республику Казахстан за счет родственников, медицинской страховки, либо лица или организации, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил.
10. Загранучреждение отказывает в оказании финансовой помощи по следующим основаниям:
1) сообщение заявителем заведомо ложных сведений и (или) непредставление заявителем документов, имеющих отношение к обстоятельствам обращения за финансовой помощью, предусмотренных в пункте 6 настоящих Правил;

2) Қазақстан Республикасы азаматының болу мемлекетінің заңнамасын бұзған себебінен туындаған қиын жағдайды құжатпен растайтын фактілерінің бар болуы;
3) Қазақстан Республикасы азаматының кінәсінен (оның ішінде алкогольдік немесе есірткілік масаң күйінде) болған оқиғалар;
4) Қазақстан Республикасы азаматының эвтаназия немесе суицид салдарынан қайтыс болуы;
5) медициналық сақтандырудың және (немесе) Қазақстан Республикасының азаматын шақырған адамның немесе ұйымның оның осы мемлекетте болуына, оның ішінде болу мемлекетінде қайтыс болуына байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі міндеттемелерінің болуы.
Шет елдегі мекеме қаржылық көмек көрсетуден бас тартылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Министрлікке осы шешім туралы хабарлайды.
11. Министрлік шетелдегі мекеменің қаржылық көмек көрсету қажеттілігі туралы хаты келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды осы Қағидаларға сәйкестігі тұрғысынан тексереді және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат көлемдерін негізге ала отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды және оны шет елдегі мекемеге жібереді:
1) қаржылық көмек көрсету туралы;
2) қаржылық көмек көрсетуден бас тарту туралы.
Министрліктің қаржылық көмек көрсету туралы шешімі Министрлік аппараты басшысының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен ресімделеді.
12. Министрлік келіп түскен құжаттардың осы Қағидаларға сәйкес келмеу негізі бойынша қаржылық көмек көрсетуден бас тартады.
13. Шет елдегі мекеме Министрліктің қаржылық көмек көрсету туралы шешімін алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты қаржылық көмек көрсету туралы актіні ресімдей отырып, өтініш берушіге қаржылық көмек көрсетеді.
14. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес қаржылық көмек беру болу мемлекетіндегі заңды тұлғаның және (немесе) жеке кәсіпкердің қызметтеріне қолма-қол ақша қаражатымен ақы төлеу және (немесе) төлем құжаттарын пайдалана отырып ақша қаражатын аудару жолымен жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қаржылық көмек беру өтініш берушіге қолма-қол ақша қаражатын беру және (немесе) төлем құжаттарын пайдалана отырып, ақша қаражатын аудару нысанында жүзеге асырылады.
15. Қаржылық көмек өтеусіз негізде көрсетіледі.
Өтініш берушіге осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шығыстарды өтеуге жол берілмейді.

2) наличие документально подтвержденных фактов нарушения гражданином Республики Казахстан законодательства государства пребывания, явившихся причиной возникновения затруднительного положения;
3) происшествие, случившееся по вине гражданина Республики Казахстан (в том числе в состоянии алкогольного или наркотического опьянения);
4) смерти гражданина Республики Казахстан вследствие эвтаназии или самоубийства;
5) наличие медицинской страховки и (или) наличие обязательств лица или организации, пригласивших гражданина Республики Казахстан, по возмещению расходов, связанных с его пребыванием в данном государстве, в том числе с его смертью в государстве пребывания.
Загранучреждение в течение 1 (одного) рабочего дня со дня отказа в оказании финансовой помощи информирует Министерство о данном решении.
11. Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления письма загранучреждения о необходимости оказания финансовой помощи проверяет поступившие документы на предмет соответствия настоящим Правилам и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, принимает одно из следующих решений и направляет его в загранучреждение:
1) об оказания финансовой помощи;
2) об отказе в оказании финансовой помощи.
Решение Министерства об оказании финансовой помощи оформляется приказом Руководителя аппарата Министерства либо лица, исполняющим его обязанности.
12. Министерство отказывает в оказании финансовой помощи на основании несоответствия поступивших документов настоящим Правилам.
13. Загранучреждение в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения решения Министерства об оказании финансовой помощи оказывает финансовую помощь заявителю с оформлением акта о фактическом оказании финансовой помощи по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
14. Предоставление финансовой помощи согласно подпунктам 1) и 3) пункта 3 настоящих Правил осуществляется путем оплаты услуг юридического лица и (или) индивидуального предпринимателя в государстве пребывания наличными денежными средствами и (или) перевода денежных средств с использованием платежных документов.
Предоставление финансовой помощи согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил осуществляется в форме передачи заявителю наличных денежных средств и (или) перевода денежных средств с использованием платежных документов.
15. Финансовая помощь предоставляется на безвозмездной основе.
Возмещение произведенных заявителем расходов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, не допускается.

16. Министрліктің қаржылық көмектен алдын ала бас тарту туралы шешімі алынған кезден бастап, шет елдегі мекеме өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу нысаны, уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды және қаржылық көмек көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімнің жобасын жолдайды.
Тыңдау туралы хабарлама қаржылық көмек көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Өтініш беруші алдын ала шешімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық білдіреді немесе айтады.
Өтініш берушіден алдын ала шешімге қатысты қарсылық болмаған жағдайда, шет елдегі мекеме өтініш берушіге қаржылық көмектен дәлелді бас тартуды жолдайды.
Өтініш берушінің қарсылықтары түскен жағдайда, шет елдегі мекеме ұсынылған қарсылықтарды әкімшілік іс материалдарымен (бар болса) бірге (бұдан әрі – материалдар) қарау үшін Министрлікке жолдайды.
Өтініш берушінің қарсылықтары мен әкімшілік іс материалдарын алғаннан кейін Министрлік оларды қарап, қаржылық көмек көрсету шешімді немесе қаржылық көмектен дәлелді бас тартуды қабылдайды және өтініш берушіні шет елдегі мекеме арқылы хабардар етеді.
Министрлік өтініш берушінің қарсылықтары бар материалдарды қарау нәтижелері бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда, шет елдегі мекеме осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарына сәйкес өтініш берушіге қаржылық көмек көрсетеді.
3-тарау. Лауазымды адамның әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Өтініш берушінің шағымы әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беріліп отырған шет елдегі мекемеге немесе лауазымды адамға беріледі.
Әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беріліп отырған шетелдік мекеме немесе лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі Министрлікке жолдайды.
Сонымен қатар, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беріліп отырған шет елдегі мекеме немесе лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса немесе әкімшілік әрекет жасаса, шағымды Министрлікке жібермеуге құқылы.
18. Шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
19. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес сотқа жүгіну сотқа дейінгі тәртіпте шағымданғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Болу мемлекетінде қиын
жағдайға ұшыраған, оның
ішінде форс-мажор жағдайлары
салдарынан қиын жағдайға
ұшыраған Қазақстан
Республикасы азаматтарының
құқықтары мен мүдделерін
қорғау, сондай-ақ қайтыс болған
Қазақстан Республикасы
азаматтарына қатысты шаралар
қабылдау бойынша іс-шараларды іске асыру
қағидаларына қосымша
Нысан
Қаржылық көмек көрсетілгені туралы 20_ жылғы "__" _______ № ________ акт
________________________________________ (бұдан әрі – шет елдегі мекеме),
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы)
_____________________________мекен-жайы бойынша тұратын, жеке басын
куәландыратын __________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, оның сериясы және нөмірі)
___________________құжат берілген (берілген күні, кім берген)
___________________________________________________өтініші қаралып,
(өтініш берушінің тегi, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің лауазымды тұлғасы)
"___" ________ 20_ жылғы № _____ бұйрығының және шет елдегі мекемесінің
"__" ____________ 20_ жылғы хатының негізінде
_________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) келесі шығыстар бойынша:

16. В случае предварительного отказа в финансовой помощи с момента получения решения Министерства, загранучреждение уведомляет о форме, времени и месте (способе) проведения заслушивания и направляет заявителю проект предварительного решения об отказе в финансовой помощи для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания финансовой помощи.
Заявитель предоставляет или высказывает возражения к предварительному решению в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения предварительного решения.
При отсутствии у заявителя возражений к предварительному решению, загранучреждение направляет заявителю мотивированный отказ в финансовой помощи.
При поступлении возражений заявителя, загранучреждение направляет представленные возражения с материалами административного дела (при их наличии) (далее – материалы) на рассмотрение в Министерство.
Получив возражения и материалы административного дела, Министерство рассматривает их и принимает решение об оказании финансовой помощи либо мотивированном отказе в оказании финансовой помощи, и уведомляет заявителя через загранучреждение.
При принятии Министерством положительного решения по итогам рассмотрения материалов с возражениями, загранучреждение в соответствии с пунктами 13 и 14 настоящих Правил оказывает финансовую помощь заявителю.
Глава 3. Порядок обжалования административного акта, административного действия (бездействия) должностного лица
17. Жалоба заявителя подается в загранучреждение, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Загранучреждение, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в Министерство.
При этом загранучреждение, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в Министерство, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
18. Срок рассмотрения жалобы составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
19. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно статье 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам реализации
мероприятий по защите прав
и интересов граждан
Республики Казахстан,
оказавшихся в затруднительном
положении, в том числе
вследствие форс-мажорных
обстоятельств, а также принятия
мер в отношении умерших граждан
Республики Казахстан
в государстве пребывания
Форма
Акт № ________ от "__" _________ 20___ года
о фактическом оказании финансовой помощи
___________________________________________ (далее – загранучреждение),
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
рассмотрев заявление ________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) заявителя)
проживающего по адресу: ____________________________________________,
документ, удостоверяющий личность ___________________________________
___________________________________________________________________,
(вид документа, удостоверяющего личность, его серия и номер)
выдан _____________________________________________________________,
(дата выдачи, кем выдан)
на основании письма загранучреждения от "__" ____________ 20___ года
и приказа __________________________________________________________
(должностное лицо Министерства иностранных дел Республики Казахстан)
от "__" __________ 20___ года № ___________ составило настоящий акт
об оказании финансовой помощи ______________________________________
(Ф.И.О. заявителя) на следующие расходы:

1. ______________________________________________бағыты бойынша
Қазақстан Республикасына жолданатын көлік қызметтеріне ______________
____________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә.)
_____________________________________________мөлшерінде ақы төлеу үшін;
2.___________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә.)
бір реттік материалдық көмек төлеу үшін: тамақтануға
___________________________________________ сомасында;
тұруға ___________________________________________________ сомасында;
алғашқы қажетті тұрмыстық заттарды сатып алуға ______________ сомасында
3. ___________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә. немесе қайтыс болған адамның Т.А.Ә.)
_________________________________________________________ сомасында
Қазақстан Республикасына жүкті жіберу қызметтеріне, Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматын (қайтыс болғандардың табыттары және күлімен сауыттары) тасымалдауға, бальзамдауға, мәйітті мәйітханада сақтауға, жерлеуге немесе шет мемлекетте кремациялауға байланысты қызметтерге ақы төлеу үшін – қаржылық көмек көрсету туралы осы актіні жасады. Растайтын құжаттар ___ парақта осы актіге қоса беріледі.
Шет елдегі мекеменің өкілетті қызметкерлері: ________________________
___________ (Т.А.Ә.) (қолы) ______________ ___________ (Т.А.Ә.) (қолы)
________________________ ___________ (Т.А.Ә.) (қолы)
Мөр орны
Қаржылық көмек алғанымды растаймын, актінің көшірмесін алдым:
_________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы) 20___ жылғы "__" ________
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 11-1-2/619 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің күші жойылған
кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Республикалық бюджетте "Шетелдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2005 жылғы 28 қарашадағы № 08-1/361 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4037 болып тіркелген).
2. "Республикалық бюджете "Шет мемлекеттерге заңсыз әкелінген және адам саудасының құрбандары болған, сондай-ақ шетелде басқа да қылмыстардан зардап шеккен және форс-мажорлы жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарына қаржылай көмек көрсету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2005 жылғы 28 қарашадағы № 08-1/361 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 29 мамырдағы № 08-1/155 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4256 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылғы 11 тамызда жарияланған, № 147 (953)).

1. Для оплаты транспортных услуг в Республику Казахстан _______________
(Ф.И.О. заявителя)
по маршруту _______________________________________________________
в размере__________________________________________________________.
2. Выплата единовременной материальной помощи ______________________:
(Ф.И.О. заявителя)
на питание в размере ________________________________________________;
на проживание в размере_____________________________________________;
на приобретение вещей первой необходимости в размере__________________.
3. Для оплаты услуг по отправке в Республику Казахстан багажа, транспортировке
тела умершего гражданина Республики Казахстан (гробов и урн с прахом умерших),
бальзамированию, хранению тела в морге, захоронению или кремации в государстве
пребывания ________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя или умершего)
в размере __________________________________________________________.
Подтверждающие документы прилагаются к настоящему акту на ______ листах.
Уполномоченные сотрудники загранучреждения: ________________________
___________ (Ф.И.О.) (подпись) ________________________ ______________
(Ф.И.О.) (подпись) ________________________ __________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Место печати
Получение финансовой помощи подтверждаю, копию акта получил:
__________________________________
(Ф.И.О. и подпись заявителя)
"__" ________ 20___ года
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 11-1-2/619
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра иностранных дел
Республики Казахстан
1. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2005 года № 08-1/361 "Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4037).
2. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 29 мая 2006 года № 08-1/155 "О внесении дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2005 года № 08-1/361 "Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Оказание финансовой помощи гражданам Республики Казахстан, незаконно ввезенным в иностранные государства и ставшим жертвами торговли, а также пострадавшим за рубежом от других преступлений и оказавшимся в форс-мажорных обстоятельствах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4256, опубликован в газете "Юридическая газета" от 11 августа 2006 года № 147 (1127)).

3. "Республикалық бюджетте "Шет мемлекеттерге заңсыз әкелінген және адам саудасының құрбандары болған, сондай-ақ шетелде басқа да қылмыстардан зардап шеккен және форс-мажорлы жағдайға ұшыраған Қазақстан Республикасы азаматтарына қаржылай көмек көрсету" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2005 жылғы 28 қарашадағы № 08-1/361 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 08-1-1-1/323 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 6639 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 4 ақпанда жарияланған № 36-37 (26439)).

3. Приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 сентября 2010 года № 08-1-1-1/323 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2005 года № 08-1/361 "Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Оказание финансовой помощи гражданам Республики Казахстан, незаконно ввезенным в иностранные государства и ставшим жертвами торговли, а также пострадавшим за рубежом от других преступлений и оказавшимся в форс-мажорных обстоятельствах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6639, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 29 ноября 2010 года,
№ 325(26386)).