Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 7 қазанда № 14313 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 20.12.2022 № 371 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 21.12.2022 № 133 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес букмекерлік кеңселер қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 20.12.2022 № 371 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 21.12.2022 № 133 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамамен белгіленген тәртіппен:

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2016 года № 14313.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 20.12.2022 № 371 и и.о. Министра национальной экономики РК от 21.12.2022 № 133 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность тотализаторов, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 20.12.2022 № 371 и и.о. Министра национальной экономики РК от 21.12.2022 № 133 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін оның көшірмелерін түпнұсқамен толық сәйкестікте графикалық форматта жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылып, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің этоландық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін электрондық және қағаз түрінде осы бұйрықтың көшірмелерін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы тармақтпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының орындалуы үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының орындалуы үшін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 маусымдағы № 223 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқырушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 486 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11840 болып тіркелген, Әділет ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 28 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
______________ А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
______________ Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_________ С. Айтпаева

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в графическом формате в полном соответствии с подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа в течение десяти календарных дней после официального опубликования на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 июня 2015 года № 223 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 486 "Об утверждении критериев оценки риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе и форм проверочных листов в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11840, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 28 августа 2015 года).
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта Министр национальной экономики
Республики Казахстан Республики Казахстан
___________ А. Мухамедиулы __________ К. Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
________________ С. Айтпаева

2016 жылғы 31 тамыз
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 20.12.2022 № 371 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 21.12.2022 № 133 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және бақылау субъектісіне барып профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін іріктеуге арналған.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау объектілері – мемлекеттік бақылау субъектiсінде меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде болатын, мемлекеттік бақылауға жататын мүлік мемлекеттік бақылау объектісі болып табылады;
2) бақылау субъектілері – қызметіне бақылау жүзеге асырылатын казино, ойын автоматтарының залдары, букмекерлік кеңселер, тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2-1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, оларды сақтамау жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндірмейді;
4) елеулі бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзу, оларды сақтамау жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне елеулі қатер төндірмейді;

31 августа 2016 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
Сноска. Приложение 1- в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 20.12.2022 № 371 и и.о. Министра национальной экономики РК от 21.12.2022 № 133 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 28577) и предназначены для отбора субъектов контроля с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) объекты контроля – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее контролю;
2) субъекты контроля – юридические лица, осуществляющие деятельность казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор, тотализаторов, за деятельностью которых осуществляется контроль;
2-1) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, несоблюдение которых не влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, несоблюдение которых не влечет за собой существенной угрозы законным интересам физических и юридических лиц, государства;

4-1) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкалаларда өлшенген мәндерді шартты жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) өрескел бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтарының, заңды мүдделерінің елеулі бұзылуына әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзу;
6) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
11) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;

4-1) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, которые могут привести к существенным нарушениям прав, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты контроля к различным степеням риска;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере игорного бизнеса и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
10) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям;
11) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;

12) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу еселігі жүргізілетін талдау және субъективті өлшемдер бойынша алынатын мәліметтерді бағалау нәтижелері бойынша, бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.
4. Мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау үшін негіз болып табылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектінің) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектілерінің тізімі субъективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекелдік дәрежесі бар бақылау субъектісінің басымдықтарын ескере отырып жасалады.
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:

12) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
4. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, утвержденный первым руководителем государственного органа.
5. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
6. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
7. Для целей управления рисками при осуществлении проверки на соответствие квалификационным требованиям и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе субъекты (объекты) контроля по объективным критериям относят к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям относятся к одной из следующих степеней риска:

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
10. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
1-Параграф. Объективті өлшемшарттар
11. Ойын бизнесі саласында тәуекелдің жоғары дәрежесіне жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы тәуекелдері жатады.
Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне келесі бақылау субъектілері (объектілері) жатады:

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Сноска. Пункт 7 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Правил, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 8 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
10. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.
Параграф 1. Объективные критерии
11. В сфере игорного бизнеса к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда законным интересам физических лиц и юридических лиц, имущественным интересам государства.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты) контроля:

1) казино;
2) ойын автоматтары залдары;
3) букмекерлік кеңселер.
Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің орташа дәрежесін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тотализаторлар жатады.
Параграф 2. Субъективті өлшемшарттар
12. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
13. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде кәсіпкерлік сібъектілерді іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде кәсіпкерлік субъектілеріді іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) біліктілік талаптарына сәйкестігін алдыңғы тексерулердің нәтижелері.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің өрескел, елеулі және болмашы тобына жатқызу осы өлшемшарттарға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 16.10.2025 № 196 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.10.2025 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
3 тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі

1) казино;
2) залы игровых автоматов;
3) букмекерские конторы.
По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся тотализаторы.
Параграф 2. Субъективные критерии
12. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
13. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан об игорном бизнесе.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении профилактического контроля с посещением используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям источниками информации являются:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям.
Сноска. Пункт 13 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложениями 1, 2, 3 и 4 к настоящим Критериям.
Сноска. Пункт 14 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра Министра туризма и спорта РК от 16.10.2025 № 196 и Министра национальной экономики РК от 17.10.2025 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 13 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля и каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 16 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 13 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Өлшемшарттар 17-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Өлшемшарттар 18-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
19. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев.

Ескерту. Өлшемшарттар 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 23.10.2024 № 188 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.10.2024 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекетін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
3
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:
1) ойын жабдықтарының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
4) ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;

Сноска. Правила дополнены пунктом 19 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов для проведения профилактического контроля с посещением
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2024 № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.10.2024 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
3
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;

6) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
4
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
5
Ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін казинодағы қабырғаларға, терезе және есік ойықтарына орнатуға тыйым салу туралы талапты сақтамау
өрескел
6
Ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызына қатысты талаптарды сақтамау тоқсан бес пайыздан төмен емес
өрескел
7
Ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
8
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

6) сведений о сумме обязательных резервов, фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности
значительное
4
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
грубое
5
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
грубое
6
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
грубое
7
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
8
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

1) Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған жағдайда өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және бенефициарлық меншік иелеріне тиісті тексеру жүргізу кезінде мынадай шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді: оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (жеке тұлғаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайын тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді жаңарту;

1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
9
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
10
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
13
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
14
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
16
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
17
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
18
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
19
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
20
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
21
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
22
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына ойын мекемесі, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
23
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
9
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
10
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
11
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
13
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
14
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
15
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
16
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
17
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
18
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
19
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
20
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
21
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
22
Несоответствие правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
23
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 23.10.2024 № 188 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.10.2024 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауы тиіс)
елеулі
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуы тиіс)
елеулі
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматтарының бір залында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуы тиіс)
елеулі
4
Ұсынылған анықтамаларда казино қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ұсынылған анықтамаларда Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
7
Казино қызметін жүзеге асыру үшін үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
8
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
9
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
10
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
11
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
12
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың казино қызметін жүзеге асыру үшін 60 000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
13
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2024 № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.10.2024 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
значительное
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
значительное
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования, указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
значительное
4
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности казино (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности залов игровых автоматов (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
6
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
7
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд для осуществления деятельности казино
грубое
8
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
9
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
значительное
10
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
11
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
незначительное
12
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
13
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер
болмашы
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
14
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздегі казино қызметі жүзеге асырылатын үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақүй кешеніндегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, құрылысжай бөліктерінің) болмауы
өрескел
15
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
16
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
17
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
18
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
19
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
20
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
14
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, в котором осуществляется деятельность казино для осуществления деятельности зала игровых автоматов
грубое
15
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
16
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности зала игровых автоматов
значительное
17
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
18
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности зала игровых автоматов
незначительное
19
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности зала игровых автоматов в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
20
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер
болмашы
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. Өлшемшарттар 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 16.10.2025 № 196 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.10.2025 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың кассалары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
3
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
4
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения
незначительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов для проведения профилактического контроля с посещением
Сноска. Критерии дополнены приложением 3 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции cовместного приказа и.о. Министра Министра туризма и спорта РК от 16.10.2025 № 196 и Министра национальной экономики РК от 17.10.2025 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
3
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
4
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
5
Тұрғын емес үй-жайларда букмекерлік кеңселер кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
6
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
7
Букмекерлік кеңселердің кассаларын жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
8
Жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған букмекерлік кеңселердің кассаларын металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
9
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
10
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
5
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
6
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
7
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
8
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
9
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
10
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
12
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары немесе халықаралық спорт ұйымдарының, федерациялардың, комитеттердің қамқорлығымен өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеу міндетін сақтамауы
елеулі
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
15
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
16
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің букмекерлік кеңселер кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтамауы
өрескел
17
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
18
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
21
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
22
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
23
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
24
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
25
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
26
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
27
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
28
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
29
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
30
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына букмекерлік кеңсе, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
31
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған ақша есебінен мөлшерлемелерді қабылдауға тыйым салуды сақтамау
өрескел
32
Бірыңғай есепке алу жүйесінің қатысуынсыз ұтысты төлеуді қоса алғанда, бәс тігуге қатысушы мен букмекерлік кеңсе арасында қолма-қол және қолма-қол емес, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға (жүзеге асыруға) тыйым салуды сақтамау
өрескел
33
Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғамен жасалатын интеграциялық өзара іс-қимыл туралы шарт негізінде аппараттық-бағдарламалық кешенді бірыңғай есепке алу жүйесіне қосу жөніндегі талапты сақтамау
өрескел
34
Бірыңғай есепке алу жүйесіне телекоммуникация желілері арқылы қосылған аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы, бәс тігудің әрбір қатысушысы туралы ақпаратты, бәс тігудің әрбір қатысушысы бойынша қабылданған бәс тігу мөлшерлемелері (оның ішінде электрондық), бәс тігудің шығу нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдерді, оның ішінде:
бәс тігуге қатысушылар бойынша – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бәс тігу қатысушыларға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі; ойын бизнесін ұйымдастырушылар бойынша – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы, салық салу объектісінің түрі, кассалар тізбесі (әрбір касса үшін оның ішінде кассаның түрі (жер үсті/электрондық), кассаның орналасқан жері), лицензия туралы деректер (лицензияның нөмірі, берілген күні және аяқталған күні); тігілген бәс бойынша – әрбір мөлшерлеме бойынша бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі, бәс тігу шарттары, оның ішінде бәс тігу жасалған күні мен уақыты, бәс тігу сомасы, бәс тігу нәтижесіне тәуелді болатын оқиғалар нәтижелерінің тізбесі, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, бәс тігу нәтижесін есептеу күні мен уақыты, бәс тігу нәтижесі (ұтыс, жоғалту, бәс тігу бойынша ұтыс немесе қайтару сомасы, сондай-ақ спорттық іс-шаралар, чемпионаттар және ресми спорт түрлері бөлінісінде бәс тігудің есепті тоқсаны ішінде барлық мөлшермелердің жалпы сомасы мен саны туралы ақпарат; қабылданған мөлшерлемелер бойынша – әрбір қабылданған мөлшерлеме туралы, оның ішінде оны қабылдау күні мен уақыты, мөлшерлеме сомасы, мөлшерлемеге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, мөлшерлеме қабылданған касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі туралы; ұтыстар бойынша – төленген әрбір ұтыс туралы, оның ішінде төлем күні мен уақыты, төлем сомасы, бәс тігуге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, ұтыс төленген касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесіндегі аккаунттың бірегей нөмірі туралы ақпаратты онлайн режимде жіберуді қамтамасыз етпеу
өрескел
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
35
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау;
өрескел
36
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
11
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
12
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
грубое
13
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
15
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
16
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
17
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
18
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
19
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
21
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
22
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
23
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
24
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
25
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
26
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
27
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
28
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
29
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
30
Несоответствие правил работы букмекерской конторы, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
31
Несоблюдение запрета на прием ставок за счет денег, не учтенных в единой системе учета
грубое
32
Несоблюдение запрета на прием (осуществление) наличных и безналичных платежей, в том числе с использованием электронных денег, между участником пари и букмекерской конторой, включая выплату выигрыша, без участия единой системы учета
грубое
33
Несоблюдение требования по подключению аппаратно-программного комплекса к единой системе учете на основании договора об интеграционном взаимодействии, заключаемого с юридическим лицом, обеспечивающим функционирование единой системы учета
грубое
34
Необеспечение посредством аппаратно-программного комплекса, подключенного посредством сетей телекоммуникаций к единой системе учета, в онлайн-режиме передачи в единую систему учета информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, в том числе:
по участникам пари – фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда участнику пари не присвоен индивидуальный идентификационный номер), уникальный идентификатор в единой системе учета;
по организаторам игорного бизнеса – наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес, вид объекта налогообложения, перечень касс (для каждой кассы указывается в том числе вид кассы (наземная/электронная), место нахождения кассы), данные о лицензии (номер, дата выдачи и дата окончания лицензии);
по заключенным пари – по каждому пари уникальный идентификатор в единой системе учета, условия пари, в том числе дата и время заключения пари, сумма пари, перечень исходов событий, от которых зависит исход пари, коэффициенты на варианты исхода пари, дата и время расчета результата пари, результат пари (выигрыш, проигрыш, отмена), сумма выигрыша или возврата по пари, а также информация об общей сумме и количестве всех заключенных в течение отчетного квартала пари в разрезе спортивных событий, чемпионатов и официальных видов спорта;
по принятым ставкам – о каждой принятой ставке, в том числе о дате и времени ее приема, сумме ставки, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой была принята ставка, об уникальном идентификаторе в единой системе учета;
по выигрышам – о каждом выплаченном выигрыше, в том числе о дате и времени выплаты, сумме выплаты, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой был выплачен выигрыш, об уникальном идентификаторе в единой системе учета
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
35
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
36
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
37
Тұрғын емес үй-жайларда тотализатор кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
38
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотализатордың электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
39
Тотализатор кассаларын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
40
Тотализатор кассаларын жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
41
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
42
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ат спорты жарыстары (ат жарысы, жүгіру) және (немесе) Ит жарысы шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
43
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
37
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
38
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
39
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
40
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
41
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
42
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
грубое
43
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

Ескерту. Өлшемшарттар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 23.10.2024 № 188 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.10.2024 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
2
Ұсынылған анықтамаларда тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
3
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
4
Ұсынылған анықтамаларда тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
6
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
7
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
8
Қызметті жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
9
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
10
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:

Сноска. Критерии дополнены приложением 4 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции cовместного приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2024 № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.10.2024 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
2
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализаторов (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
3
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
4
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализатора (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
6
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности букмекерской конторы
грубое
7
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
8
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности
значительное
9
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
10
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности букмекерских контор в размере 40000 месячных расчетных показателей
грубое
11
Отсутствие разработанных правил работы букмекерской конторы, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе букмекерской конторы, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) букмекерлік кеңсенің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігудің шамадан тыс құмарлығының зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері және байланыс телефондарының нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар бәс тігетін оқиғаның нәтижесін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушының және бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігу, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
14) ставкаларды бәс тігуге қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
болмашы
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
12
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
13
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
14
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
15
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
16
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
17
Тотализатордың кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған, қазақ және орыс тілдерінде тотализатор жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;

1) наименование букмекерской конторы;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
12
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
грубое
13
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
14
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
значительное
15
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
16
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
грубое
17
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);

Ескерту. Өлшемшарттар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 11.05.2023 № 124 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.05.2023 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарт / мәні
2-шарт / мәні
3-шарт / мәні
4-шарт / мәні
1
2
3
4
5
Барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекетін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Біліктілік және рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматтарының бір залында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
4
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуына субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)

Сноска. Критерии дополнены приложением 5 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Для проведения проверки на соответствие квалификационным и разрешительным требованиям
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
4
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Перечень субъективных критериев для определения степени риска
по субъективным критериям за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 23.10.2024 № 188 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.10.2024 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді / профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
_______________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі),бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы __________________________
_______________________________________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2024 № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.10.2024 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_________________ _________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәлімет;
4) лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдері санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
2
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату бойынша талапты сақтамау
3
Казино ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойығына монтаждауға тыйым салу туралы талапты сақтамау
4
Тоқсан бес пайыздан төмен емес ойын автоматына технологиялық салынған ұтыс пайызына қатысты талапты сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;

1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;
6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
2
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
4
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаға жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер:
фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица:
данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес;
проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
7
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
8
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
9
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
10
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға дереу хабарлау)
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
13
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
14
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлерінің немесе қаржы мониторингі субъектісінің тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес өзге де басшыларының арасынан, ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды, оның ішінде мінсіз іскерлік беделінің болуы туралы талапты қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы
15
Қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасы
16
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамауы
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
18
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
19
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың қатысуына салынған тыйымды орындамау
20
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына ойын мекемесі, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
Лауазымды адам (-дар)__________________________________ ______________
лауазымы                         қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ _____________
лауазымы                         қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы (Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
7
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
8
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
9
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
10
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
11
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
13
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
14
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации;
программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
15
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
16
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
17
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
18
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
19
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
20
Несоответствие правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
Должностное (ые) лицо (а)
_____________________________________________ ______________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_____________________________________________ ______________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)

1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
3
Тотализатор касcалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотатализатордың электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен тотализаторлардың кассаларын жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Тотализатордың кассаларын жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
7
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді сақтамау
8
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен ат-спорт жарыстары (ат жарыстары, жүгіру) және (немесе) ит жарыстары шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға бәс тігуді қабылдау жөніндегі талапты сақтамау
9
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
3
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
6
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
8
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
9
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

Ескерту. Бірлескен бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 20.12.2022 № 371 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 21.12.2022 № 133 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 23.10.2024 № 188 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.10.2024 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
_________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_______________
_________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
Казино қызметіне
1
Казино қызметін жүзеге асыру үшiн үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
3
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
5
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастырылған белгілер үлгілері мен номинацияларының болмауы
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде казино қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамау
7
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с совместным приказом Министра культуры и спорта РК от 20.12.2022 № 371 и и.о. Министра национальной экономики РК от 21.12.2022 № 133 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции cовместного приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2024 № 188 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.10.2024 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ____________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
К деятельности казино
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд для осуществления деятельности казино
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
3
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
5
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
6
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
7
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігумен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс тігудің түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар мөлшерлемелер жасайтын оқиға қорытындысының нәтижелерін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушы мен бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігудің, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
14) бәс тігуде мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
Тотализаторлардың қызметіне
21
Тотализатор кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
22
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
23
Тотализатор қызметін жүзеге асыру үшiн құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
24
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
25
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализатор қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы
26
Тотализатор кассасында көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;

3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения.
К деятельности тотализаторов
21
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
22
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
23
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
24
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
25
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
26
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;