Кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберінде шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 7 қазанда № 14312 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 22.04.2026 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 10.10.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберінде шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 22.04.2026 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін баспа және электронды түрде ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрілігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 10 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 432 бұйрығымен
бекітілген
Кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберінде шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары

Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2016 года № 14312.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РR от 22.04.2026 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РR от 22.04.2026 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 10 октября 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
Утверждена приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2016 года № 432
Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 22.04.2026 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберіндегі шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және Тұрғын үй құрылысының Бірыңғай оп000ераторынан (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберіндегі шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау тәртібін регламенттейді.
2. Бірыңғай оператордан кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға қойылатын талаптар осы Заңның 8 және 8-1-баптарында айқындалған.
Бірыңғай оператордың өтінімдерді қабылдауы Бірыңғай оператордың Заңның 28-бабының 7-тармақта көзделген капитал жеткіліктілігі нормативінің шекті мәніне қол жеткізілген жағдайды қоспағанда, бірыңғай оператордың ақпараттық жүйесі арқылы тұрақты негізде жүзеге асырылады, бұл туралы бірыңғай оператордың интернет-ресурсында көрсетіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кепілдік – Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторының кепілдік беру жағдайы туындаған кезде көппәтерлі тұрғын үйдің және (немесе) жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтауды ұйымдастыру және үлескерлерге тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша және (немесе) реновациялау шеңберіндегі үлескерлерге реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша көппәтерлі тұрғын үйдегі және (немесе) жеке тұрғын үйлер кешеніндегі үлестерін беру жөніндегі міндеттемесі;
2) кепілдік беру жағдайы – олар басталған кезде Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторында көппәтерлі тұрғын үйдің және (немесе) жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау жөніндегі міндеттеме және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт бойынша үлескерлердің алдында және (немесе) реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт бойынша реновациялау шеңберіндегі үлескерлердің алдында жауапкершілік туындайтын, осы Заңда айқындалған жағдай немесе жағдайлар жиынтығы;

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РR от 22.04.2026 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" (далее – Закон) и определяют порядок рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации.
2. Требования, предъявляемые к застройщику и уполномоченной компании при организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора определены статьями 8 и 8-1 Закона.
Прием заявок Единым оператором осуществляется на постоянной основе через информационную систему Единого оператора, за исключением случая, когда достигается пороговое значение норматива достаточности капитала Единого оператора, предусмотренное пунктом 7 статьи 28 Закона, о чем указывается на интернет-ресурсе Единого оператора.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) гарантия – обязательство Единого оператора жилищного строительства по организации завершения строительства многоквартирного жилого дома и (или) комплекса индивидуальных жилых домов при наступлении гарантийного случая и передаче доли в многоквартирном жилом доме и (или) комплексе индивидуальных жилых домов дольщикам по договорам о долевом участии в жилищном строительстве и (или) дольщикам в рамках реновации по договорам о долевом участии в жилищном строительстве в рамках реновации;
2) гарантийный случай – событие или совокупность событий, определенные настоящим Законом, с наступлением которых у Единого оператора жилищного строительства возникают обязательство по завершению строительства многоквартирного жилого дома и (или) комплекса индивидуальных жилых домов и ответственность перед дольщиками по договору о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве и (или) перед дольщиками в рамках реновации по договору о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации;

3) кепілдік шеңберінде реновациялау туралы шарт (бұдан әрі – реновациялау туралы шарт) – Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы, құрылыс салушы және уәкілетті компания арасында жасалатын, реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру талаптары туралы шарт;
4) кідірту талабы – кепілдік беру жағдайы туындаған кезде тараптарда талаптар қоюдың басталуымен уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқару шарты бойынша құқықтар мен міндеттер туындайтын талап немесе талаптар жиынтығы;
5) реновациялау объектісі - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және қала құрылысы жобаларына сәйкес қайта жаңарту бағдарламасына енгізілген құрылыс объектілері;
6) реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы шарт (бұдан әрі – реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт) – Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы, құрылыс салушы, уәкілетті компания және реновациялау объектісінің немесе реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүліктің барлық меншік иелері арасында осы Заңда айқындалатын тәртіппен және талаптарда жасалатын шарт;
7) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт (бұдан әрі – кепілдік беру туралы шарт) – Бірыңғай оператор, құрылыс салушы және уәкілетті компания арасында осы Заңда айқындалатын тәртіппен және талаптармен жасалатын шарт;
8) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы құрылыс салушы (бұдан әрі – құрылыс салушы) – уәкілетті компанияның жарғылық капиталына қатысу арқылы, көппәтерлі тұрғын үйдің және (немесе) жеке тұрғын үйлер кешенінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру жөніндегі қызметті өзінің меншікті және (немесе) тартылған ақшасы есебінен жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – жарғылық капиталына мемлекет тікелей немесе жанама қатысатын, мақсаты Қазақстан Республикасының халқына тұрғын үйдің қолжетімді болуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты ипотекалық кредиттеу және жалға берілетін тұрғын үйді беру, үлестік тұрғын үй құрылысын дамыту тетіктері арқылы іске асыруға қатысу, сондай-ақ құрылыс саласы үшін қаржы ресурстарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету болып табылатын ипотекалық ұйым;
10) уәкілетті компания – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы құрылыс салушыға тиесілі, көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің үлестік құрылысын және көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үйлер кешеніндегі үлестерді өткізуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақтардағы қызметті қоспағанда, қандай да бір өзге коммерциялық қызметпен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлға;

3) договор о реновации в рамках гарантии (далее – договор о реновации) – договор, заключаемый между Единым оператором жилищного строительства, застройщиком и уполномоченной компанией об условиях предоставления гарантии долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации;
4) отлагательное условие – условие или совокупность условий, с наступлением которых у сторон возникают права и обязанности по договору доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании при наступлении гарантийного случая.
5) объект реновации - строительные объекты, расположенные на территории Республики Казахстан и включенные в программу реновации в соответствии с градостроительными проектами;
6) договор о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации (далее – договор о предоставлении гарантии в рамках реновации) – договор, заключаемый между Единым оператором жилищного строительства, застройщиком, уполномоченной компанией и всеми собственниками объекта реновации или недвижимого имущества, входящего в объект реновации, в порядке и на условиях, определяемых настоящим Законом;
7) договор о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве (далее – договор о предоставлении гарантии) – договор, заключаемый между Единым оператором, застройщиком и уполномоченной компанией в порядке и на условиях, определяемых настоящим Законом;
8) застройщик в сфере долевого участия в жилищном строительстве (далее – застройщик) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по организации долевого участия в жилищном строительстве многоквартирных жилых домов и (или) комплекса индивидуальных жилых домов за счет собственных и (или) привлеченных денег посредством участия в уставном капитале уполномоченной компании;
9) Единый оператор жилищного строительства (далее – Единый оператор) – ипотечная организация с прямым или косвенным участием государства в уставном капитале, целью которой является участие в реализации государственной политики в области обеспечения доступности жилья населению Республики Казахстан через механизмы ипотечного кредитования и предоставления арендного жилья, развития долевого жилищного строительства, а также обеспечение доступности финансовых ресурсов для строительной отрасли;
10) уполномоченная компания – юридическое лицо, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат застройщику, осуществляющее деятельность по обеспечению долевого строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов и реализации долей в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов, которое не вправе заниматься какой-либо иной коммерческой деятельностью, за исключением деятельности в специальных экономических зонах;

11) үлескер – көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үйлер кешеніндегі үлесті алу мақсатында тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт жасасқан жеке тұлға (уақытша болатын шетелдіктерді қоспағанда), заңды тұлға немесе қызметін бірлескен қызмет туралы шартқа сәйкес жүзеге асыратын тұлға (жай серіктестік, консорциум).
2-тарау. Кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберіндегі шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау тәртібі
1-параграф. Бірыңғай оператордың құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін өтінімдерін қабылдауы және есепке алуы
4. Құрылыс салушыдан және уәкілетті компаниядан құрылыс жобасы бойынша өтінім (бұдан әрі - өтінім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай оператордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде беріледі. Өтінімге құрылыс салушы және уәкілетті компания электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды.
5. Құрылыс салушы және уәкілетті компания өтінімге осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес құжаттар тізбесін қоса береді. Бұл ретте өтінімге қоса берілетін құрылыс жобасын қаржыландыру жоспары осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Құрылыс салушы бір жыл ішінде жаңа құрылыс жобасымен қайта жүгінген кезде осы Ереженің 2-қосымшасының 1-тармағында, 2-тармағының 1) тармақшасында, 8-тармағының 1) тармақшасында және 9-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды Бірыңғай операторға ұсыну талап етілмейді. Бұл талап Бірыңғай операторға қайта өтініш жасағанға дейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген құжаттарға қолданылмайды.
6. Өтінімді қарау мерзімі құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның кепілдік беру туралы шарт жасасуға өтініш жасаған күнінен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды. Құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның жүгінген күні болып Бірыңғай оператор тиісті өтінімді қажетті құжаттарымен бірге тіркеген күн есептеледі.
Өтінімді тіркеу жұмыс күндері және жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Өтінім жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда, ол келесі жұмыс күні тіркеледі.
Қаралатын өтінім бойынша ескертулер болған кезде, Бірыңғай оператор ескертулерді жою үшін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді белгілей отырып, тиісті құжаттарды пысықтауға жібереді. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі тоқтатылады.
2-параграф. Бірыңғай оператордың кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін құрылыс салушының және уәкілетті компанияның өтінімін қарау тәртібі

11) дольщик – физическое лицо (за исключением временно пребывающих иностранцев), юридическое лицо или лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с договором о совместной деятельности (простое товарищество, консорциум), заключившее договор о долевом участии в жилищном строительстве с целью получения доли в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов.
Глава 2. Порядок рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии или договоров в рамках реновации
Параграф 1. Прием и учет Единым оператором заявок застройщика и уполномоченной компании для заключения договора о предоставлении гарантии
4. Заявка по проекту строительства от застройщика и уполномоченной компании (далее – заявка) подается в электронном виде посредством информационной системы Единого оператора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Заявка подписывается застройщиком и уполномоченной компанией электронной цифровой подписью.
5. Застройщик и уполномоченная компания прилагают к заявке перечень документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При этом прилагаемый к заявке план финансирования проекта строительства составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При повторном обращении застройщика с новым проектом строительства в течение одного года, предоставление документов Единому оператору, указанных в пункте 1, подпункте 1) пункта 2, подпункте 1) пункта 8 и подпункте 3) пункта 9 приложения 2 к настоящим Правилам, не требуется. Данное требование не распространяется на документы, в которые были внесены изменения и (или) дополнения до повторного обращения в Единый оператор.
6. Срок рассмотрения заявки составляет двадцать рабочих дней со дня обращения застройщика и уполномоченной компании о заключении договора о предоставлении гарантии. Днем обращения застройщика и уполномоченной компании считается день регистрации Единым оператором соответствующей заявки с необходимыми документами.
Регистрация заявки осуществляется в рабочие дни и в рабочее время. В случае поступления заявки вне рабочего времени ее регистрация производится на следующий рабочий день.
При наличии замечаний по рассматриваемой заявке Единый оператор направляет на доработку соответствующие документы с установлением срока для устранения замечаний не более десяти рабочих дней. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается.
Параграф 2. Порядок рассмотрения Единым оператором заявки застройщика и уполномоченной компании для заключения договора о предоставлении гарантии

7. Бірыңғай оператордың өтінімді қарауы:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) өтінімді тіркеу және көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттарды талдау;
3) кепілдік беру туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешім қабылдау кезеңдерін көздейді..
8. Бірыңғай оператордың кепілдік беру туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешімі ұсынылған құжаттарды талдау нәтижелеріне негізделеді.
9. Көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды талдау қаржылық және заңдық бағалауды қамтиды.
10. Қаржылық бағалау:
1) қаржылық есептілікті талдауды, Уәкілетті компанияның және Құрылыс салушының қаржылық жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді есептеуді;
2) жобаны қаржыландыру көздерін талдауды;
3) уәкілетті компанияның баға саясатының барабарлығын талдауды;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес құрылысы аяқталмаған объектідегі орындалған жұмыстарды салыстыруды көздейді.
Жұмыстардың орындалған көлемдері өлшенгеннен және инжинирингтік компания зертханалық зерттеулерсіз монтаждалған конструкцияларды ақаулықтардың бар-жоғы тұрғысынан зерттегеннен кейін Актілер бойынша орындалған жұмыстарды объектіде іс жүзінде орындалған жұмыстармен салыстыру жүргізіледі;
5) құрылысты аяқтау үшін қажетті жұмыстардың толықтығын бағалауды;
6) құрылыс бюджетінің (сметасының): құрылыстың көлемі мен құнының негізділігін талдауды көздейді.
11. Осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген тәуекел факторлары мен көрсеткіштерін есептеу үшін соңғы қаржылық жылдағы құрылыс салушының қаржылық есептілігіне (бухгалтерлік теңгерім, пайдалар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, жеке капиталындағы өзгерістер туралы есеп) талдау жүргізіледі.
12. Заңдық бағалау және жоба бойынша құқықтық, беделділік тәуекелдердің болуын (болмауын) анықтау:
1) Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның құқық белгілейтін құжаттарын шолу;
2) корпоративтік басқару туралы құжаттарды, алқалы басқару органдарының шешімдерін және Уәкілетті компанияның негізгі сенімхаттарын шолу;
3) Уәкілетті компанияның осы Заңның 35-бабына сәйкес сенімгерлік басқаруға берілуі болжанып отырған мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды талдау;

7. Рассмотрение заявки Единым оператором предусматривает следующие этапы:
1) проверка полноты предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов согласно перечню документов, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам;
2) регистрация заявки и анализ предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов;
3) принятие решения о заключении либо о мотивированном отказе в заключении договора о предоставлении гарантии.
8. Решение Единого оператора о заключении либо мотивированный отказ в заключении договора о предоставлении гарантии основываются на результатах анализа представленных документов.
9. Анализ документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов включает в себя финансовую и юридическую оценку.
10. Финансовая оценка предусматривает:
1) анализ финансовой отчетности, расчет основных показателей, характеризующих финансовое состояние Уполномоченной компании и Застройщика;
2) анализ источников финансирования проекта;
3) анализ адекватности ценовой политики уполномоченной компании;
4) сопоставление выполненных работ на незавершенном объекте в соответствии с государственными нормативными документами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Сопоставление выполненных работ по актам с фактически выполненными работами на объекте производится после обмера выполненных объемов работ и обследования инжиниринговой компанией без лабораторных исследований смонтированных конструкций на предмет наличия дефектов;
5) оценка полноты необходимых работ для завершения строительства;
6) анализ обоснованности бюджета (сметы) строительства: объемов и стоимости строительства.
11. Для расчета показателей и факторов риска, установленных в приложении 4 к настоящим Правилам, проводится анализ финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в собственном капитале) застройщика за последний финансовый год.
12. Юридическая оценка и установление наличия (отсутствия) правовых, репутационных рисков по проекту проводятся путем:
1) обзора правоустанавливающих документов застройщика, уполномоченной компании;
2) обзора документов о корпоративном управлении, решений коллегиальных органов управления и основных доверенностей уполномоченной компании;
3) анализа правоустанавливающих документов на имущество уполномоченной компании, предполагаемое к передаче в доверительное управление в соответствии со статьей 35 Закона;

4) Уәкілетті компанияның жарғылық капиталын қалыптастыру заңдылығын, қатысушылар (акционерлер) туралы мәліметтерді, Уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді талдау;
5) Уәкілетті компания мен мердігердің (бас мердігердің) қажетті рұқсат беру құжаттарының болуы;
6) Осы Қағидалардың 11-1 тармағымен айқындалған ерекшеліктерді ескере отырып, Уәкілетті компанияның мердігермен (бас мердігермен) жасасқан құрылыс мердігерлік шартының негізгі ережелерін талдау;
7) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға қатысты мүліктік сипаттағы орындалмаған сот талқылауларының болуы немесе болмауы;
8) ресми түрде танылған көздерден салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектерінің болуы (не болмауы) туралы Уәкілетті компания, Құрылыс салушы туралы ақпаратты зерделеу арқылы жүргізіледі.
13. Егер көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы – арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының (бұдан әрі – АЭА қатысушысы) бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға болып табылатын Уәкілетті компания жүзеге асыратын болса, онда құрылыс мердігерлік шарты Уәкілетті компанияның жобалау-сметалық құжаттамасымен қарастырылған материалдардың және (немесе) жабдықтардың бөлігін сатып алуынан тұруы мүмкін.
14. Өтінімді қарағаны үшін Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнама нормаларының талаптарына сәйкес Кепілдік беру қорының шешімімен бекітілетін мөлшерде Бірыңғай оператордың банктік шотына аудару жолымен біржолғы комиссия алынады. Өтінімді қарағаны үшін алынған комиссия қайтаруға жатпайды.
3-параграф. Бірыңғай оператордың құрылыс салушымен және уәкілетті компаниямен кепілдік беру туралы шарт жасасуы және кепілдік беру туралы шешім қабылдауы
15. Бірыңғай оператор кепілдік беру туралы шарт жасасудан мынадай негіздер бойынша:
1) Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның:
уәкілетті компания, Бірыңғай оператор және инжинирингтік компания арасындағы үлестiк тұрғын үй құрылысында инжинирингтік қызметтерді көрсету туралы;
уәкілетті компания мен Бірыңғай оператор арасындағы аяқталмаған құрылыс объектісімен бірге жер учаскесінің кепіл;
құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасындағы уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) кепіл;
Құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасындағы уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) сенімгерлік басқару шарттарды уақтылы жасаспауы;

4) анализа законности формирования уставного капитала уполномоченной компании, сведений об участниках (акционерах), сведений об аффилированных лицах уполномоченной компании;
5) наличия необходимых разрешительных документов уполномоченной компании и подрядчика (генерального подрядчика);
6) анализа основных положений договора строительного подряда уполномоченной компании с подрядчиком (генеральным подрядчиком), с учетом особенностей, определенных пунктом 12 настоящих Правил;
7) наличия или отсутствия судебных разбирательств имущественного характера в отношении застройщика и уполномоченной компании;
8) изучения информации об уполномоченной компании и застройщике из официально признанных источников о наличии (отсутствии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
13. Если проект строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов реализуется уполномоченной компанией являющейся участницей специальной экономической зоны (далее – участник СЭЗ), договор строительного подряда содержит приобретение уполномоченной компанией части материалов и (или) оборудования, предусмотренных проектно-сметной документацией.
14. За рассмотрение заявки взимается единовременная комиссия в размере, утверждаемом решением Единого оператора в соответствии с требованиями норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, путем перечисления на банковский счет Единого оператора. Комиссия за рассмотрение заявки возврату не подлежит.
Параграф 3. Решение о выдаче гарантии и заключении Единым оператором с застройщиком и уполномоченной компанией договора о предоставлении гарантии
15. Единый оператор отказывает в заключении договора о предоставлении гарантии по следующим основаниям:
1) несоответствие застройщика, уполномоченной компании требованиям, установленным Законом;
2) несвоевременное заключение застройщиком и уполномоченной компанией договоров:
об оказании инжиниринговых услуг в долевом жилищном строительстве между уполномоченной компанией, Единым оператором и инжиниринговой компанией;
залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства между уполномоченной компанией и Единым оператором;
залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;
доверительного управления голосующими акциями (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;

3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша өтінім беру күніне 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен көп мөлшерде өтелмеген берешегінің болуы;
4) құрылыс салушыға, уәкілетті компанияға қатысты оңалту немесе банкроттық туралы іс жүргізуді қозғау туралы сот шешімдерінің болуы;
5) Заңға сәйкес көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысы жобасы бойынша құжаттарды тексеру нәтижелері;
6) қаржылық-экономикалық есептеулермен, оның ішінде жобаны іске асырудың рентабельділігін, өтімділігін және ықтимал тәуекелдерін талдаумен расталған жобаның рентабельділігі мен тиімсіздігі жағдайында;
7) өтінім берілген күнге дейінгі соңғы үш жыл ішінде құрылыс салушының жобасы бойынша көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенін салуды жүзеге асыру кезінде уәкілетті компанияға қатысты Бірыңғай оператор тарапынан кепілдік жағдайы жарияланған болса;
8) кепілдік беру туралы шарт немесе реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу туралы шешім қабылдау Бірыңғай оператордың қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) ең жоғары тәуекел коэффициентін бұзуына алып келуі мүмкін болса;
9) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысы жобасының бекітілген қала құрылысы жобаларына сәйкес келмеуі бойынша бас тартады.
16. Кепілдік беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, Бірыңғай оператор жоба бойынша кепілдік жарнаның мөлшерін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 14190 болып тіркелген) Кепілдік жарнасының мөлшерін айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Кепілдік жарнасының мөлшерін айқындау әдістемесі) сәйкес бекітеді
Бірыңғай оператор қажет болған жағдайда кепілдік беру жөнінде оң шешім қабылдаған жағдайда құрылыс салушыдан және (немесе) уәкілетті компаниядан үлестес және байланысты заңды және жеке тұлғалардың кепілдігін сұратады.
17. Кепілдік жарна мөлшерлемесін қолдану үшін құрылыс салушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағаланатын тәуекелдер факторы бойынша 60 және одан жоғары балл жинауы қажет.
18. Бірыңғай оператордың оң шешімі Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін негіздеме болып табылады.
4-параграф. Бірыңғай оператордың құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның реновациялау шеңберінде шарттар жасасу үшін өтінімдерін қабылдауы және есепке алуы

3) наличие непогашенной задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя на дату подачи заявки;
4) наличие судебных решений, вступивших в законную силу, в отношении имущества и обязательств застройщика, уполномоченной компании;
5) по результатам проверки рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в соответствии с Законом;
6) при нерентабельности проекта, подтвержденных финансово-экономическими расчетами, в том числе анализом рентабельности, ликвидности и возможных рисков реализации проекта;
7) если за последние три года до даты подачи заявки на заключение договора о предоставлении гарантии по проекту застройщика, уполномоченной компании при осуществлении строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов Единым оператором был объявлен гарантийный случай;
8) принятие решения о заключении договора о предоставлении гарантии может повлечь за собой нарушение Единым оператором коэффициента максимального риска на одного заемщика (группы заемщиков), установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
9) несоответствие проекта строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов утвержденным градостроительным проектам.
16. При принятии положительного решения по выдаче гарантии, Единым оператором утверждается размер гарантийного взноса по проекту в соответствии с Методикой определения размера гарантийного взноса, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14190) (далее – Методика определения размера гарантийного взноса).
При необходимости Единым оператором при принятии положительного решения по выдаче гарантии запрашивается у застройщика и (или) уполномоченной компании гарантия аффилированных и связанных юридических и физических лиц.
17. Для применения ставки гарантийного взноса застройщику необходимо набрать 60 и более баллов по фактору рисков, оцениваемых в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
18. Положительное решение Единого оператора является основанием для заключения договора о предоставлении гарантии.
Параграф 4. Прием и учет Единым оператором заявок застройщика и уполномоченной компании на заключение договоров в рамках реновации

19. Құрылыс салушы және уәкілетті компания Бірыңғай оператормен реновациялау шеңберінде шарттар жасау үшін:
кепілдік шеңберінде реновациялау туралы шарт жасауға өтінім (бұдан әрі – реновациялау туралы шарт);
реновациялау шеңберінде үлестік қатысу бойынша кепілдік беру туралы шартқа (бұдан әрі – реновациялау шеңберіндегі кепілдік беру туралы шарт) (Бірыңғай оператордың қосылуы) өтінімдер береді.
Реновациялау шеңберіндегі кепілдік беру туралы шартқа (Бірыңғай оператордың қосылуы) өтінім тек Бірыңғай оператор, құрылыс салушы және уәкілетті компания арасында реновациялау туралы шарт жасалған жағдайда беріледі.
20. Реновациялау шеңберіндегі құрылыс жобасы бойынша құрылыс салушы мен уәкілетті компаниядан берілетін өтінімдер осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай оператордың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады. Өтінімдер құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
21. Құрылыс салушы және уәкілетті компания реновациялау туралы шарт жасау үшін өтінімге осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес құжаттар тізімін, ал реновациялау шеңберіндегі кепілдік беру туралы шартқа (Бірыңғай оператордың қосылуы) өтінімге осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес құжаттар тізімін қоса береді. Сонымен қатар, реновациялау туралы шарт жасауға өтінімге және реновациялау шеңберіндегі кепілдік беру туралы шартқа (Бірыңғай оператордың қосылуы) өтінімге қоса берілетін құрылыс жобасын қаржыландырудың индикативтік жоспары осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Құрылыс салушы бір жыл ішінде жаңа реновациялау жобасымен қайта жүгінген жағдайда, осы Қағидалардың 6-қосымшасының 1-тармағы, 3-тармағының 1) тармақшасы, 7-тармағы, 8-тармағында көрсетілген құжаттарды Бірыңғай операторға қайта ұсыну талап етілмейді. Бұл талап Бірыңғай операторға қайта жүгінгенге дейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген құжаттарға қолданылмайды.
22. Реновациялау туралы шарт жасауға өтінім және реновациялау шеңберіндегі кепілдік беру туралы шартқа (Бірыңғай оператордың қосылуы) өтінімді қарау мерзімі тиісті өтінім түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды. Құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның жүгінген күні ретінде Бірыңғай оператор тиісті өтінімді қажетті құжаттарымен бірге тіркеген күн есептеледі. Өтінімді тіркеу тек жұмыс күндері және жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Өтінім жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда, ол келесі жұмыс күні тіркеледі.
Өтінімді тіркеу жұмыс күндері және жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Өтінім жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда, ол келесі жұмыс күні тіркеледі.
Қаралып жатқан өтінім бойынша ескертулер болған жағдайда, Бірыңғай оператор тиісті құжаттарды пысықтауға жібереді және ескертулерді жою үшін он жұмыс күнінен аспайтын мерзім белгілейді. Бұл жағдайда өтінімді қарау мерзімі тоқтатылады.

19. Застройщик и уполномоченная компания для заключения с Единым оператором договоров в рамках реновации подают заявки:
на заключение договора о реновации в рамках гарантии (далее - договор о реновации);
на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации.
Заявка на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации подается только при наличии заключенного между Единым оператором, застройщиком и уполномоченной компанией договора о реновации.
20. Заявки по проекту строительства в рамках реновации от застройщика и уполномоченной компании подаются в электронном виде посредством информационной системы Единого оператора по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Заявки подписываются застройщиком и уполномоченной компанией электронной цифровой подписью.
21. Застройщик и уполномоченная компания прилагают к заявке на заключение договора о реновации перечень документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам, к заявке на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации перечень документов согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При этом прилагаемый к заявке на заключение договора о реновации и заявке на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации индикативный план финансирования проекта строительства составляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При повторном обращении застройщика с новым проектом строительства в рамках реновации в течение одного года, предоставление документов Единому оператору, указанных в пункте 1, подпункте 1) пункта 3, пункте 7, пункте 8 приложения 6 к настоящим Правилам, не требуется. Данное требование не распространяется на документы, в которые были внесены изменения и (или) дополнения до повторного обращения в Единый оператор.
22. Срок рассмотрения заявки на заключение договора о реновации и заявки на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации составляет двадцать рабочих дней со дня поступления соответствующей заявки. Днем обращения застройщика и уполномоченной компании считается день регистрации Единым оператором соответствующей заявки с необходимыми документами.
Регистрация заявки осуществляется в рабочие дни и в рабочее время. При поступлении заявки вне рабочего времени ее регистрация производится на следующий рабочий день.
При наличии замечаний по рассматриваемой заявке Единый оператор направляет на доработку соответствующие документы с установлением срока для устранения замечаний не более десяти рабочих дней. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается.

5-параграф. Бірыңғай оператордың құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның реновациялау туралы шарт жасауға өтінімін қарау тәртібі
23. Реновациялау туралы шарт жасасуға Бірыңғай оператордың өтінімді қарауы:
1) осы Қағидалардың 6-қосымшасында көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес реновациялау жобасы бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) өтінімді тіркеу және реновациялау жобасы бойынша ұсынылған құжаттарды талдау;
3) реновациялау туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешім қабылдау кезеңдерін көздейді.
24. Бірыңғай оператордың реновациялау туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешімі ұсынылған құжаттарды талдау нәтижелеріне негізделеді.
Бірыңғай оператордың реновациялау туралы шарт жасасу жөніндегі шешімі Бірыңғай оператор белгілеген мерзімде уәкілетті компания және (немесе) құрылыс салушы орындауға тиіс кейінге қалдырылатын шарттарды қамтуы мүмкін.
25. Реновациялау туралы шарт жасасуға өтінім бойынша құжаттарды талдау қаржылық және заңдық бағалауды қамтиды.
26. Қаржылық бағалау:
1) қаржылық есептілікті талдауды, уәкілетті компанияның және құрылыс салушының қаржылық жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді есептеуді;
2) жобаны қаржыландыру көздерін талдауды;
3) уәкілетті компанияның баға саясатының барабарлығын талдауды;
4) осы Қағидалардың 8-қосымасына сәйкес берілген индикативтік қаржыландыру жоспарына сәйкес құрылысқа арналған индикативтік құнның негізділігін талдауды көздейді.
27. Осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген тәуекел факторлары мен көрсеткіштерін есептеу үшін соңғы қаржылық жылдағы құрылыс салушының қаржылық есептілігіне (бухгалтерлік теңгерім, пайдалар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, жеке капиталындағы өзгерістер туралы есеп) талдау жүргізіледі.
28. Заңдық бағалау және реновациялау жобасы бойынша құқықтық, беделділік тәуекелдердің болуын (болмауын) анықтау:
1) Құрылыс салушының, уәкілетті компанияның құқық белгілейтін құжаттарын шолу;
2) корпоративтік басқару туралы құжаттарды, алқалы басқару органдарының шешімдерін және уәкілетті компанияның негізгі сенімхаттарын шолу;
3) уәкілетті компанияның осы Заңның 35-бабына сәйкес сенімгерлік басқаруға берілуі болжанып отырған мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды талдау;
4) уәкілетті компанияның жарғылық капиталын қалыптастыру заңдылығын, қатысушылар (акционерлер) туралы мәліметтерді, уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді талдау;
5) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға қатысты мүліктік сипаттағы сот талқылауларының болуы немесе болмауы;

Параграф 5. Порядок рассмотрения Единым оператором заявки застройщика и уполномоченной компании на заключение договора о реновации
23. Рассмотрение заявки на заключение договора о реновации предусматривает следующее:
1) проверка полноты предоставленных документов по проекту реновации, согласно перечню документов, указанному в приложении 6 к настоящим Правилам;
2) регистрация заявки и анализ предоставленных документов по проекту реновации;
3) принятие решения о заключении либо об отказе в заключении договора о реновации.
24. Решение Единого оператора о заключении либо мотивированный отказ в заключении договора о реновации основывается на результатах анализа представленных документов.
Решения Единого оператора о заключении договора о реновации, предусматривающие отлагательные условия, являются обязательными для исполнения уполномоченной компанией и (или) застройщиком в срок, установленный такими решениями.
25. Анализ документов по заявке на заключение договора о реновации включает в себя финансовую и юридическую оценку.
26. Финансовая оценка предусматривает:
1) анализ финансовой отчетности, расчет основных показателей, характеризующих финансовое состояние уполномоченной компании и застройщика;
2) анализ источников финансирования проекта;
3) анализ адекватности ценовой политики уполномоченной компании;
4) анализ обоснованности индикативной стоимости строительства, согласно индикативному плану финансирования, предоставленному по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
27. Для расчета показателей и факторов риска, установленных в приложении 4 к настоящим Правилам, проводится анализ финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в собственном капитале) застройщика за последний финансовый год.
28. Юридическая оценка и установление наличия (отсутствия) правовых, репутационных рисков по проекту реновации проводится путем:
1) обзора правоустанавливающих документов застройщика, уполномоченной компании;
2) обзора документов о корпоративном управлении, решений коллегиальных органов управления и основных доверенностей уполномоченной компании;
3) анализа правоустанавливающих документов на имущество уполномоченной компании, предполагаемое к передаче в доверительное управление в соответствии со статьей 35 Закона;
4) анализа законности формирования уставного капитала уполномоченной компании, сведений об участниках (акционерах), сведений об аффилированных лицах уполномоченной компании;
5) наличия или отсутствия судебных разбирательств имущественного характера в отношении застройщика и уполномоченной компании;

6) ресми түрде танылған көздерден салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектерінің болуы (не болмауы) туралы уәкілетті компания, құрылыс салушы туралы ақпаратты зерделеу арқылы жүргізіледі.
29. Реновациялау туралы шарт жасасуға өтінімді қарағаны үшін Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнама нормаларының талаптарына сәйкес Кепілдік беру қорының шешімімен бекітілетін мөлшерде Бірыңғай оператордың банктік шотына аудару жолымен біржолғы комиссия алынады. Өтінімді қарағаны үшін алынған комиссия қайтаруға жатпайды.
6-параграф. Біріңғай оператордың реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу (Бірыңғай оператордың қосылуы) үшін құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның өтінімін қарау тәртібі
30. Реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасуға (Бірыңғай оператордың қосылуына) арналған өтінімді қарау мыналарды көздейді:
1) реновациялау туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу;
2) осы Қағидалардың 7-қосымшасында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес реновациялау жобасы бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
3) өтінімді тіркеу және реновациялау жобасы бойынша ұсынылған құжаттарды талдау;
4) реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу (Бірыңғай оператордың қосылуы) не жасасудан бас тарту туралы шешім қабылдау.
31. Бірыңғай оператордың реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу (Бірыңғай оператордың қосылуы) туралы шешімі не шарт жасасудан (Бірыңғай оператордың қосылуынан) бас тарту туралы дәлелді шешімі ұсынылған құжаттарды талдау нәтижелеріне негізделеді.
Бірыңғай оператордың реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу (Бірыңғай оператордың қосылуы) туралы шешімі Бірыңғай оператор белгілеген мерзімде уәкілетті компания және (немесе) құрылыс салушы орындауға тиіс кейінге қалдырылатын шарттарды қамтуы мүмкін.
32. Реновациялау жобасы бойынша құжаттарды талдау қаржылық және құқықтық бағалауды қамтиды.
33. Қаржылық бақылау:
1) құрылыс салушының активтерінің болуын талдау, олардың мөлшері аудиторлық қорытындымен расталған қаржылық есептілікке сәйкес соңғы екі қаржы жылы үшін қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді міндеттемелерді шегергеннен кейін қалған жиынтық активтердің кемінде он пайызына тең болуы тиіс;
2) құрылыс салушының қарыз қаражаты мен меншікті капиталдың арақатынасы арқылы есептелетін коэффициентінің мөлшері көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдағанға дейінгі бүкіл құрылыс мерзімі ішінде жетіден аспау талабының сақталуын талдауды қамтиды.

6) изучения информации об уполномоченной компании, застройщике из официально признанных источников о наличии (отсутствии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
29. За рассмотрение заявки на заключение договора о реновации взимается единовременная комиссия в размере, утверждаемом решением Единого оператора в соответствии с требованиями норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, путем перечисления на банковский счет Единого оператора. Комиссия за рассмотрение заявки возврату не подлежит.
Параграф 6. Порядок рассмотрения Единым оператором заявки застройщика и уполномоченной компании на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации
30. Рассмотрение заявки на заключение (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации предусматривает следующее:
1) мониторинг исполнения обязательств по договору о реновации;
2) проверка полноты предоставленных документов по проекту реновации, согласно перечню документов, указанному в приложении 7 к настоящим Правилам;
3) регистрация заявки и анализ предоставленных документов по проекту реновации;
4) принятие решения о заключении либо об отказе в заключении (присоединении Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации.
31. Решение Единого оператора о заключении либо мотивированный отказ в заключении (присоединении Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации основывается на результатах анализа представленных документов.
Решения Единого оператора о заключении договора о реновации, предусматривающие отлагательные условия, являются обязательными для исполнения уполномоченной компанией и (или) застройщиком в срок, установленный такими решениями.
32. Анализ документов по проекту реновации включает в себя финансовую и юридическую оценку.
33. Финансовая оценка предусматривает:
1) анализ наличия у застройщика активов, величина которых должна быть не менее десяти процентов от совокупных активов, остающихся после вычета краткосрочных и долгосрочных обязательств, за последние два финансовых года согласно его финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским заключением;
2) анализ соответствия застройщика требованию о величине коэффициента, исчисленного путем соотношения заемных средств и собственного капитала, не превышающего семи в течение всего срока строительства многоквартирного жилого дома до приемки его в эксплуатацию.

34. Заңдық бағалау және жоба бойынша құқықтық, беделділік тәуекелдердің болуын (болмауын) анықтау:
1) құрылыс салушының, уәкілетті компанияның құқық белгілейтін құжаттарын шолу (көрсетілген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда);
2) корпоративтік басқару туралы құжаттарды, алқалы басқару органдарының шешімдерін және уәкілетті компанияның негізгі сенімхаттарын шолу (көрсетілген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда);
3) уәкілетті компанияның осы Заңның 35-бабына сәйкес сенімгерлік басқаруға берілуі болжанып отырған мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды талдау (көрсетілген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда);
4) уәкілетті компанияның жарғылық капиталын қалыптастыру заңдылығын, қатысушылар (акционерлер) туралы мәліметтерді, уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді талдау (көрсетілген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда);
5) құрылыс салушыға, уәкілетті компанияға және реновациялау объектісінің (объектілерінің) және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүліктің меншік иелеріне қатысты мүліктік сипаттағы сот талқылауларының бар-жоғын анықтау;
6) уәкілетті компания, құрылыс салушы және реновациялау объектісінің (объектілерінің) және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүліктің меншік иелері туралы бюджетке салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар (жоқ) екендігі жөніндегі ресми танылған көздерден ақпаратты зерделеу;
7) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның реновациялау туралы шартта және реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартта көрсетілген барлық талаптарды орындауын талдау;
8) уәкілетті орган тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында Заңның 5-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес бекіткен үлгілік нысан бойынша жасалған, реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарттың құрылыс салушы, уәкілетті компания және реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүліктің барлық меншік иелері қол қойған болуы;
9) реновациялау объектісіне (объектілеріне) және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын талдау арқылы жүргізіледі.
7-параграф. Біріңғай оператордың реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу (Бірыңғай оператордың қосылуы) үшін құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның өтінімін қарау тәртібі
35. Құрылыс салушы мен уәкілетті компания жобалау-сметалық құжаттама бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге байланысты реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартқа қосымша келісім жасасу үшін Бірыңғай операторға жүгінеді және осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес реновациялау жобасы бойынша құжаттар тізбесін ұсынады.

34. Юридическая оценка и установление наличия (отсутствия) правовых, репутационных рисков по проекту реновации проводится путем:
1) обзора правоустанавливающих документов застройщика, уполномоченной компании (при внесении изменений в указанные документы);
2) обзора документов о корпоративном управлении, решений коллегиальных органов управления и основных доверенностей уполномоченной компании (при внесении изменений в указанные документы);
3) анализа правоустанавливающих документов на имущество уполномоченной компании, предполагаемое к передаче в доверительное управление в соответствии со статьей 35 Закона (при внесении изменений в указанные документы);
4) анализа законности формирования уставного капитала уполномоченной компании, сведений об участниках (акционерах), сведений об аффилированных лицах уполномоченной компании (при наличии изменений в указанные сведения);
5) наличия или отсутствия судебных разбирательств имущественного характера в отношении застройщика, уполномоченной компании и собственников объекта(-ов) реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации;
6) изучения информации об уполномоченной компании, застройщике и собственниках объекта(-ов) реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, из официально признанных источников о наличии (отсутствии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
7) анализ исполнения застройщиком и уполномоченной компании всех условий, указанных в договоре о реновации и договоре о предоставлении гарантии в рамках реновации;
8) наличие подписанного застройщиком, уполномоченной компанией и всеми собственниками объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, договора о предоставлении гарантии в рамках реновации, составленного по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве в соответствии с подпунктом 3-1) статьи 5 Закона;
9) анализ правоустанавливающих и идентификационных документов на объект(-ы) реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации.
Параграф 7. Порядок рассмотрения Единым оператором документов застройщика и уполномоченной компании для заключения дополнительного соглашения к договору о предоставлении гарантии в рамках реновации в связи с разработкой проектно-сметной документации по проекту реновации
35. Застройщик и уполномоченная компания в течение 10 рабочих дней после получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации обращаются в Единый оператор для заключения дополнительного соглашения к договору о предоставлении гарантии в рамках реновации в связи с разработкой проектно-сметной документации и предоставляют перечень документов по проекту реновации согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

36. Осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды талдау негізінде реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізу жүзеге асырылады.
37. Реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартқа қосымша келісім жасасу үшін құжаттарды талдау қаржылық және құқықтық бағалауды қамтиды.
38. Қаржылық бағалау:
1) уәкілетті компанияның баға саясатының жеткіліктілігін талдау;
2) құрылысты аяқтау үшін қажетті жұмыстардың толықтығын бағалау;
3) құрылыс бюджетінің (сметасының) негізділігін: құрылыс көлемдері мен құнын талдауды көздейді.
39. Реновациялау жобасы бойынша құқықтық және беделдік тәуекелдердің бар-жоғын (жоқтығын) құқықтық бағалау және айқындау мынадай:
1) уәкілетті компания мен мердігердің (бас мердігердің) қажетті рұқсат беру құжаттарының болуы;
2) осы Қағидалардың 41-тармағында айқындалған ерекшеліктерді ескере отырып, уәкілетті компанияның мердігермен (бас мердігермен) жасасқан құрылыс мердігерлігі шартының негізгі ережелерін талдау;
3) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға қатысты мүліктік сипаттағы сот талқылауларының бар-жоғын анықтау;
4) уәкілетті компания мен құрылыс салушы туралы бюджетке салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар (жоқ) екендігі жөніндегі ресми танылған көздерден ақпаратты зерделеу жолмен жүргізіледі.
40. Реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартқа қосымша келісім типтік нысанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 433 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 14521 болып тіркелген) құрылысы аяқталмаған нысанмен бірге жер учаскесін кепілге қою туралы шарт жасалғаннан кейін жасалады.
41. Егер көппәтерлі тұрғын үйді салу жобасы арнайы экономикалық аймақ (ӘЭА) қатысушысы болып табылатын уәкілетті компания арқылы жүзеге асырылса, құрылыс мердігерлігі шарты уәкілетті компанияның жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген кейбір материалдар мен (немесе) жабдықтарды алуын көздеуі мүмкін.
8-параграф. Бірыңғай оператордың құрылыс салушымен және уәкілетті компаниямен реновациялау шеңберінде шарттар жасасуы және кепілдік беру туралы шешім қабылдауы
42. Бірыңғай оператор реновациялау туралы шартты және реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартты (Бірыңғай оператордың қосылуын) мынадай негіздер бойынша:
1) құрылыс салушының, уәкілетті компанияның Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) өтінім берілген күні салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша алты есе айлық есептік көрсеткіштен асатын өтелмеген берешектің болуы;

36. На основании анализа документов, предоставленных в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил, осуществляется внесение изменений в заключенный договор о предоставлении гарантии в рамках реновации.
37. Анализ документов для заключения дополнительного соглашения к договору о предоставлении гарантии в рамках реновации включает в себя финансовую и юридическую оценку.
38. Финансовая оценка предусматривает:
1) анализ адекватности ценовой политики уполномоченной компании;
2) оценка полноты необходимых работ для завершения строительства;
3) анализ обоснованности бюджета (сметы) строительства: объемов и стоимости строительства.
39. Юридическая оценка и установление наличия (отсутствия) правовых, репутационных рисков по проекту реновации проводится путем:
1) наличия необходимых разрешительных документов уполномоченной компании и подрядчика (генерального подрядчика);
2) анализа основных положений договора строительного подряда уполномоченной компании с подрядчиком (генеральным подрядчиком), с учетом особенностей, определенных пунктом 41 настоящих Правил;
3) наличия или отсутствия судебных разбирательств имущественного характера в отношении застройщика и уполномоченной компании;
4) изучения информации об уполномоченной компании, застройщике из официально признанных источников о наличии (отсутствии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
40. Дополнительное соглашение к договору о предоставлении гарантии в рамках реновации заключается после заключения договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства по типовой форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 433 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №14521).
41. Если проект строительства многоквартирного жилого дома реализуется уполномоченной компанией являющейся участником СЭЗ, допускается приобретение уполномоченной компанией части материалов и (или) оборудования, предусмотренных проектно-сметной документацией.
Параграф 8. Решение о выдаче гарантии и заключении Единым оператором с застройщиком и уполномоченной компанией договоров в рамках реновации
42. Единый оператор отказывает в заключении договора о реновации и заключении (присоединение Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации по следующим основаниям:
1) несоответствие застройщика, уполномоченной компании требованиям, установленным Законом;
2) наличие непогашенной задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя на дату подачи заявки;

3) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның мүлігі мен міндеттері бойынша заңды күшіне енген сот шешімдерінің болуы;
4) Заңға сәйкес үлестік қатысу механизмдерін қолдана отырып, реновациялау жобасы бойынша құжаттарды қарау нәтижелері бойынша;
5) жобаның тиімді емес немесе рентабельді еместігі, индикативтік қаржылық-экономикалық есептеулермен, соның ішінде рентабельділік, өтімділік және жобаны жүзеге асырудағы мүмкін тәуекелдерді талдаумен расталған жағдайда;
6) өтінім берілген күннен бастап соңғы үш жыл ішінде реновациялау жобасы бойынша көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенін салу кезінде құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға Бірыңғай оператор тарапынан кепілдік жағдайы жарияланған болса;
7) реновациялау туралы шартты жасасу жөніндегі шешім Бірыңғай операторға бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) арналған максималды тәуекел коэффициентін, мемлекеттік реттеу, бақылау және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалайтын уәкілетті орган бекіткен нормативтік құқықтық актімен белгіленген мөлшерден асыруға әкелуі мүмкін болған жағдайда;
8) реновациялау жобасының бекітілген қала құрылыстық жобаларға келмеуі сәйкес жасасудан бас тартады.
Сонымен қатар, Бірыңғай оператор осы тармақтың 1)-8) тармақшаларында көзделген негіздерден бөлек, реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартты (Бірыңғай оператордың қосылуын) жасасудан мынадай негіздер бойынша:
1) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның мына шарттарды уақытында жасамауы:
уәкілетті компанияның дауыс беру акцияларының (құрылтай капиталына қатысу үлестерінің) кепілі туралы шартты құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасында;
уәкілетті компанияның дауыс беру акцияларын (құрылтай капиталына қатысу үлестерін) сенімгерлік басқаруға беру туралы шартты құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасында;
2) реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарттың реновациялау шартының талаптарына сәйкес келмеуі жағдайы;
3) реновациялау шарты жасалған сәттен бастап үш ай ішінде құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның Бірыңғай оператордың қосылуы үшін реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартты ұсынбауы жағдайында бас тартады.
43. Кепілдік беру жөніндегі оң шешім қабылданған жағдайда, Бірыңғай оператор жоба бойынша кепілдік жарнасының мөлшерін Кепілдік жарнасының мөлшерін анықтау әдістемесіне сәйкес бекітеді.
Қажет болған жағдайда, кепілдік беру бойынша оң шешім қабылданғанда, Бірыңғай оператор құрылыс салушыдан және (немесе) уәкілетті компаниядан байланысы бар және қатысты заңды және жеке тұлғалардың кепілдігін сұрауы мүмкін.

3) наличие судебных решений, вступивших в законную силу, в отношении имущества и обязательств застройщика, уполномоченной компании;
4) по результатам проверки рассмотрения документов по проекту реновации с применением механизмов долевого участия в соответствии с Законом.
5) при нерентабельности и неэффективности проекта, подтвержденных индикативными финансово-экономическими расчетами, в том числе анализом рентабельности, ликвидности и возможных рисков реализации проекта;
6) если за последние три года до даты подачи заявки на заключение договора о реновации по проекту реновации застройщика, уполномоченной компании при осуществлении строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов Единым оператором был объявлен гарантийный случай;
7) несоответствие проекта реновации утвержденным градостроительным проектам.
При этом, Единый оператор, помимо оснований, предусмотренных подпунктами 1) - 8) настоящего пункта, отказывает в заключении (присоединении Единого оператора) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации по следующим основаниям:
1) несвоевременное заключение застройщиком и уполномоченной компанией договоров:
залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;
доверительного управления голосующими акциями (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;
2) при несоответствии договора о предоставлении гарантии в рамках реновации условиям договора о реновации;
3) при непредставлении застройщиком и уполномоченной компанией договора о предоставлении гарантии в рамках реновации для присоединения к нему Единого оператора в течение трех месяцев с момента заключения договора о реновации.
43. При принятии положительного решения по выдаче гарантии, Единым оператором утверждается размер гарантийного взноса по проекту в соответствии с Методикой определения размера гарантийного взноса.
При необходимости Единым оператором при принятии положительного решения по выдаче гарантии запрашивается у застройщика и (или) уполномоченной компании гарантия аффилированных и связанных юридических и физических лиц.

44. Кепілдік жарна мөлшерлемесін қолдану үшін құрылыс салушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағаланатын тәуекелдер факторы бойынша 60 және одан жоғары балл жинауы қажет.
45. Бірыңғай оператордың оң шешімі Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін негіздеме болып табылады.
Кепілдік беру туралы шарт немесе
реновациялау шеңберінде шарттар
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені
құрылысының жобасы бойынша
құжаттарды қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шығыс № ___________
20___ ж. "___" _________
"Тұрғын үй құрылысының
бірыңғай операторы" басшысы
___________________ мырзаға
Өтінім
__________________________________________________________________
(құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы)
Сізді тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторынан (бұдан әрі – Біріңғай оператор) кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру үшін Біріңғай оператордың кепілдігін алу мүмкіндігін айқындау тұрғысынан талдау жүргізу мақсатында ____________________________________________________________________________
(жобаның атауын, орналасқан жерін көрсету)
жобасы бойынша құжаттар тізбесін қарауға қабылдауыңызды сұрайды.
Осы өтінімге қоса беріліп отырған ақпарат шынайы, толық, сапалы және ақиқатқа сәйкес келетінін растаймыз. Осымен Бірыңғай оператордың өтінімде көрсетілген деректерді, сондай-ақ, құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның бірінші басшысы мен бас бухгалтерінің дербес деректерін жинауы мен өңдеуіне келісім береміз.
____________________________________________________________________
(құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы)
жалған, дұрыс емес, сапасыз және толық емес ақпарат ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілігі туралы ескертілді.
Жоба бойынша ақпарат
1. Құрылыс салушы туралы ақпарат:
Ұйымның толық атауы
БСН
Акционерлер/қатысушылар құрамы (Акционердің/қатысушының атауы (компания, Т.А.Ә. (болған жағдайда), БСН/ЖСН) жарғылық капиталдағы қатысу үлесі)
Бастапқы тіркелу күні
Заңды мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Нақты мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Ұйымның атқарушы органының басшысы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН, лауазымы, жұмыс тәжірибесі)
Жобаны іске асыру үшін арнайы рұқсаттардың, лицензиялардың болуы (құжаттың атауы, нөмірі және берілу күні, қолданылу мерзімі)

44. Для применения ставки гарантийного взноса застройщику необходимо набрать 60 и более баллов по фактору рисков, оцениваемых в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
45. Положительное решение Единого оператора является основанием для заключения договора о реновации и договора о предоставлении гарантии в рамках реновации.
Приложение 1 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого дома
или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Форма
Исх. № _______________
"___" _______________ 20___ года
Руководителю Единого оператора
жилищного строительства
господину (-же)
_______________________
Заявка
_____________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
просит Вас принять к рассмотрению перечень документов по проекту
_____________________________________________________________________
(указать наименование проекта, адрес местонахождения)
с целью проведения анализа на предмет определения возможности предоставления
гарантии Единым оператором жилищного строительства (далее - Единый оператор)
для организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения
гарантии Единого оператора. Подтверждаем, что прилагаемая информация
к настоящей заявке достоверна, полная, качественная и соответствует
действительности. Настоящим предоставляем согласие на сбор и обработку Единым
оператором данных, указанных в заявке, а также персональных данных первого
руководителя и главного бухгалтера застройщика и уполномоченной компании.
_____________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
предупреждены об ответственности, предусмотренной законодательством
Республики Казахстан за представление ложной, недостоверной, не качественной
и неполной информации.
Информация по проекту
1. Информация о застройщике:
Полное наименование организации
БИН
Состав акционеров/участников (наименование акционера/участника (компания, Ф.И.О (при наличии), БИН/ИИН), доля участия в уставном капитале)
Дата первичной регистрации
Юридический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, электронный адрес)
Фактический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, электронный адрес)
Руководитель исполнительного органа организации (Ф.И.О. (при наличии), ИИН, должность, опыт работы)
Наличие специальных разрешений, лицензий для реализации проекта (наименование, номер и дата выдачи документа, срок действия)

2. Уәкілетті компания туралы ақпарат:
Ұйымның толық атауы
БСН
Акционерлер/қатысушылар құрамы (Акционердің/қатысушының атауы (компания, Т.А.Ә. (болған жағдайда), БСН/ЖСН) жарғылық капиталдағы қатысу үлесі)
Бастапқы тіркелу күні
Заңды мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Нақты мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Ұйымның атқарушы органының басшысы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН, лауазымы, жұмыс тәжірибесі)
3. Жоба туралы ақпарат
Жобаның атауы
Жобаны іске асыру орны, жер учаскесі бойынша мәртебесі
Жобаны іске асыру мерзімі
Кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оңқорытындысымен бірге ЖСҚ болуы
Жобаның жалпық ұны (мың теңге)
ЖСҚ сәйкес жобадағы тұрғын үй құрылысының 1 шаршыметрінің құны
Құрылыс салушы
_____________________________
Лауазымы
_____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Уәкілетті компания
_________________________________
Лауазымы
__________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Кепілдік беру туралы шарт
немесе реновациялау шеңберінде
шарттар жасасу үшін көппәтерлі
тұрғын үй немесе жеке тұрғын
үйлер кешені құрылысының
жобасы бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
2-қосымша
Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін қажетті құжаттар тізімі
1. Құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның құрылтай құжаттары (нотариалды расталған жарғы мен құрылтай шарты көшірмесі (бар болса)).
2. Құрылыс салушының Заңның 8-бабының 1 және (немесе) 1-1 тармақтарының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар:
1) тапсырылған шаршы метрді ескере отырып, көп пәтерлі тұрғын үйлер немесе жеке тұрғын үй кешенін салу, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша құрылыс салушының тәжірибесін растайтын құрылыс жобасын пайдалануға беру актілерінің көшірмелері;
2) құрылыс салушының соңғы екі қаржы жылындағы аудиторлық қорытындымен расталған қаржылық есептілігі. Өтінім берілген күннің алдындағы соңғы қаржы кезеңі (тоқсан, жарты жыл) үшін құрылыс салушының қаржылық есептілігі, құрылыс салушының басшысы/ бас бухгалтері қол қойған, олардың мөрімен (бар болса) расталған қаржылық есептілік баптарының толық жазылуы.
3. Уәкілетті компанияның Заңның 8-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген талаптарды орындағанын растайтын құжаттар:
1) уәкілетті компанияның өтінім берілген күннің алдындағы соңғы қаржы кезеңіндегі (тоқсан, жарты жыл) қаржылық есептілігі, уәкілетті компанияның басшысы/ бас бухгалтері қол қойған және олардың мөрімен (бар болса) куәландырылған қаржылық есептілік баптарының толық жазылуы;

2. Информация об уполномоченной компании:
Полное наименование организации
БИН
Состав акционеров/участников (наименование акционера/участника (компания, Ф.И.О. (при наличии), БИН/ИИН), доля участия в уставном капитале)
Дата первичной регистрации
Юридический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, email)
Фактический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, email)
Руководитель исполнительного органа организации (Ф.И.О. (при наличии), ИИН, должность, опыт работы)
3. Информация о проекте:
Наименование проекта
Место реализации проекта, статус по земельному участку
Сроки реализации проекта
Наличие ПСД с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы
Общая стоимость проекта (тысяч тенге)
Предполагаемая структура финансирования проекта (механизм финансирования и его параметры, структура обеспечения и другие).
Застройщик
____________________________
Должность
_____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Место печати (при наличии)
Уполномоченная компания
_______________
Должность
_____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Приложение 2 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого дома
или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Перечень документов на заключение договора о предоставлении гарантии
1. Учредительные документы застройщика и уполномоченной компании (нотариально удостоверенная копия устава и учредительного договора (при наличии)).
2. Документы, подтверждающие соответствие застройщика требованиям пунктов 1 и (или) 1-1 статьи 8 Закона:
1) копии актов ввода в эксплуатацию проекта строительства, с учетом сданных квадратных метров, подтверждающие опыт застройщика по возведению многоквартирных жилых домов и/или комплекса индивидуальных жилых домов, в том числе по государственному заказу;
2) финансовая отчетность застройщика за последние два финансовых года, подтвержденная аудиторским заключением. Финансовая отчетность застройщика за последний финансовый период (квартал, полугодие), предшествующий дате подачи заявки, расшифровка статей финансовой отчетности, подписанная руководителем/ главным бухгалтером застройщика, заверенная их печатью (при наличии).
3. Документы, подтверждающие выполнение уполномоченной компанией требований, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 8 Закона:
1) финансовая отчетность уполномоченной компании за последний финансовый период (квартал, полугодие), предшествующий дате подачи заявки, расшифровка статей финансовой отчетности, подписанная руководителем/ главным бухгалтером уполномоченной компании и заверенная их печатью (при наличии);

2) сатып алу-сату шарты (айырбастау, сыйға тарту немесе жер учаскесін иеліктен шығару туралы өзге де мәміле) не жергілікті атқарушы органдардың немесе сот органдарының жер учаскесіне жеке меншік құқығын, жер пайдалану құқығын және жерге өзге де заттық құқықтарды тану туралы шешімі (нотариат куәландырған көшірме;
3) жер учаскесіне жеке меншік құқығына акт немесе уақытша (өтеулі) жер пайдалану құқығына акт немесе жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты (көшірмесі, нотариат куәландырған/электрондық құжаттың көшірмесі);
4) Заңда айқындалған мөлшерде құрылыс мақсаттарына жұмсау үшін жоспарланатын ақшаның болуын растайтын банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме, тәуелсіз бағалау компаниясының жер учаскесін бағалау туралы есебі;
5) басталған құрылысты растайтын құжаттардың көшірмелері (құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талон, аяқталмаған құрылыс объектісін консервациялау (бар болса), авторлық және техникалық қадағалау шарттары; инжиниринг компаниясының конструкциялардың сенімділігінің және ғимараттар мен инженерлік-коммуникациялық жүйелердің орнықтылығының техникалық жай-күйіне жобаны техникалық зерттеп-қарау туралы есебінің не қорытындысының түпнұсқасы);
6) жобалау-сметалық құжаттама (PDF (Portable Document Format) форматында электрондық түрде, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы бар бастапқы деректерді және жергілікті ресурстық сметаларды (KENML) есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматындағы сметалық құжаттама не өтінім берілген жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы алуға құқық иеленушіден және жоба авторынан рұқсат хат (мемлекеттік ведомстводан тыс кешенді сараптама жобасы өткен кезде);
7) объектіні инженерлік желілермен қамтамасыз ету жөніндегі техникалық шарттардың көшірмелері және магистральдық желілердің болуы туралы хаттар;
8) кепілдік беру туралы шарт бойынша кепілдік жарнаны төлеуге арналған ақшаның болуын растайтын банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме;
9) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің бекітілген жоспарымен уәкілетті компания мен мердігер (Бас мердігер) арасында жасалған шарттың көшірмесі қоса беріледі.
Егер арнайы экономикалық аймақтарға қатысушы уәкілетті компания құрылыс мердігерлігі шартының тарапы болып табылса, өтінімге сатып алынатын материалдардың және (немесе) жабдықтардың көлемі, осындай сатып алуды қаржыландыру көздері туралы ақпарат қоса беріледі;
10) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан үзінді.

2) договор купли-продажи (мены, дарения или иной сделки об отчуждении земельного участка), либо решение местных исполнительных органов или судебных органов о признании права частной собственности на земельный участок, права землепользования и иных вещных прав на землю (нотариально засвидетельствованная копия);
3) акт на право частной собственности на земельный участок, либо акт на право временного (возмездного) землепользования, либо кадастровый паспорт объекта недвижимости (копия, нотариально засвидетельствованная/копия электронного документа);
4) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, подтверждающая наличие денег, планируемых для расходования на цели строительства в размере, определенном Законом, отчет независимой оценочной компании об оценке земельного участка;
5) копии документов, подтверждающие начатое строительство (талон о приеме уведомления о начале строительно-монтажных работ, консервация объекта незавершенного строительства (при наличии), договоры авторского и технического надзора; оригинал отчета либо заключения инжиниринговой компании о техническом обследовании проекта на техническое состояние надежности конструкций и устойчивости зданий и инженерно-коммуникационных систем);
6) проектно-сметная документация (в электронном виде в формате PDF (Portable Document Format), а также сметная документация в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета локальных ресурсных смет (KENML) с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы, либо письма-разрешения от правообладателя и автора проекта на получение проектно-сметной документации по заявленному проекту (при прохождении проекта государственной комплексной вневедомственной экспертизы);
7) копии технических условий по обеспечению объекта инженерными сетями и письма о наличии магистральных сетей;
8) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, подтверждающая наличие денег на оплату гарантийного взноса по договору о предоставлении гарантии;
9) копия договора, заключенного между уполномоченной компанией и подрядчиком (генеральным подрядчиком) с утвержденным планом производства строительно-монтажных работ.
Если стороной договора строительного подряда является Уполномоченная компания – участник специальной экономической зоны, к заявке прилагаются информация об объеме приобретаемых материалов и (или) оборудования, источниках финансирования таких приобретений;
10) выкопировка из проекта детальной планировки.

4. Өтінімді қарау үшін комиссияның төленгені туралы құжат.
5. Құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның басшылары қол қойған және олардың мөрлерімен (бар болса), сондай-ақ xls/xlsx/xlsm форматында электрондық түрде куәландырылған құрылыс жобасын қаржыландыру жоспары.
6. Уәкілетті компанияның Заңның 8-бабының 4-тармағында көзделген талапты орындауын растау үшін жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама ұсынылады.
7. Заңның 33-бабының 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген қаржылық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания Бірыңғай операторға ұсынатын құжат:
жобаны қаржыландыру көздері бойынша ақпарат, қосымша міндеттемелердің болуы және құрылыс салушының және жобаға уәкілетті компанияның жобаға өзінің қатысу көздері бойынша құжаттар.
8. Заңның 33-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген заңдық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат:
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы құжат (Компания атауы өзгерген жағдайда, бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен компания атауының өзгеруі туралы мәліметтер).
9. Заңның 33-бабы 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген құқықтық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжаттар:
1) уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін), сондай-ақ уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 100%-ын кепілге беру туралы құрылыс салушының уәкілетті органы шешімдерінің көшірмелері (құрылыс салушының мөрімен (бар болса) расталған);
2) уәкілетті компанияның уәкілетті органының құрылысы аяқталмаған жер учаскесін және/немесе жер пайдалану құқығын оның егжей-тегжейлі сипаттамасымен (уәкілетті компанияның мөрімен (бар болса) расталған) Бірыңғай операторға кепілге беру туралы шешімінің көшірмесі;
3) құрылыс салушының/уәкілетті компанияның атынан бірінші және екінші қол қою құқығымен уәкілеттік берілген адамдардың өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (мөрмен (бар болса) расталған).
10. Заңның 35-бабының 1-тармағында көзделген талапты орындау үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат: тәуелсіз бағалау компаниясының бірыңғай операторға кепілге берілетін жылжымалы және жылжымайтын мүлікті бағалау туралы есебі.
11. Құрылыс салушының уәкілетті компаниядағы акцияларды/қатысу үлесін Бірыңғай операторына сенімгерлік басқаруға қабылдау-беру актісіне қол қоюға нотариалды куәландырылған келісімі.

4. Документ об уплате комиссии за рассмотрение заявки.
5. План финансирования проекта строительства, подписанный руководителями застройщика и уполномоченной компании, и заверенный их печатями (при наличии), а также в электронном виде в формате xls/xlsx/xlsm.
6. Для подтверждения выполнения уполномоченной компанией требования, предусмотренного пунктом 4 статьи 8 Закона, предоставляется справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках.
7. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией в Единый оператор для проведения финансовой оценки, предусмотренный подпунктом 2) пункта 3 статьи 33 Закона:
информация по источникам финансирования проекта, наличию дополнительных обязательств и документов по источникам собственного участия застройщика и уполномоченной компании в проекте.
8. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 1) пункта 4 статьи 33 Закона:
документ о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица (при изменении наименования компании, сведения из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров об изменении наименования компании).
9. Документы, предоставляемые застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 4 статьи 33 Закона:
1) копии решений уполномоченного органа застройщика о передаче Единому оператору в доверительное управление голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании, а также в залог 100 % голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании (заверенные печатью застройщика (при наличии));
2) копия решения уполномоченного органа уполномоченной компании о передаче Единому оператору в залог земельного участка и/или права землепользования с незавершенным строительством (при наличии) с его детальным описанием (заверенная печатью уполномоченной компании (при наличии));
3) копии документов, подтверждающих полномочия лиц, уполномоченных правом первой и второй подписи от имени застройщика/уполномоченной компании, а также копии документов, удостоверяющие их личность (заверенные печатью (при наличии)).
10. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для выполнения требования, предусмотренного пунктом 1 статьи 35 Закона:
отчет независимой оценочной компании об оценке движимого и недвижимого имущества.
11. Нотариально заверенное согласие застройщика на подписание Акта приема-передачи в доверительное управление Единому оператору акций/доли участия в уполномоченной компании.

12. Құрылыс салушының, уәкілетті компанияның және бас мердігердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданыстағы кредиттік бюролардан деректерді алуға (түсіруге) келісімі.
13. Құрылыс салушының және уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары (байланысты Тараптар) туралы мәліметтер.
14. Соңғы 2 (екі) жылдағы дебет және кредит бойынша айналымдарды, сұратылған күнге шығыс қалдықты көрсете отырып, құрылыс салушының банктік шотының болуы және нөмірі туралы анықтама.
15. Сұрау салынған күндерге шығыс қалдығы көрсетілген уәкілетті компанияның банктік шотының болуы және нөмірі туралы анықтама және соңғы 2 (екі) жылдағы банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірме.
16. Ағымдағы жай күйі мен қаржыландыру көздері туралы ақпараты бар құрылыс салушының және оның уәкілетті компанияларының салынып жатқан объектілерінің тізімі.
17. Көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің жобасы бойынша жүзеге асырылған сату туралы ақпарат.
Кепілдік беру туралы
шарт немесе реновациялау
шеңберінде шарттар жасасу
үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе
жеке тұрғын үйлер кешені
құрылысының жобасы бойынша
құжаттарды қарау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құрылыс жобасын қаржыландыру жоспары
1. Жобалық шығыстар жоспары және құрылысты қаржыландыру кестесі
ЖСҚ бойынша жұмыстардың атауы
ЖСҚ бойынша құны, мың теңге
Орындалған жұмыстардың құны*, мың теңге
Құрылысты қаржыландыру кестесі, мың теңге
Жыл
ай
ай
ай
Жиыны
* аяқталмаған құрылыс үшін жұмсалған шығындардың құны және өзге шығындарды төлеу (құрылыс басталған кезде)
2. Көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үй кешеніндегі үй-жайларды сату және жалға беру жоспары
Үй-жайдың атауы
бөлмелер саны
жалпы ауданы, шаршы метр
сату/жалға алу бағасы 1 шаршы метр үшін, мың теңге
мың теңге сомасы
үй-жайларды сату және жалға беру жоспары, ________ жыл, мың теңге
ай
ай
ай
пәтер
жеке тұрғын үйлер
машина орны
коммерциялық үй-жайлар
Барлығы
Салу және тұрғын үйдегі үй-жайды жалға өткізу жоспары жобаны іске асырудың барлық мерзімінде жасалады (үлескерлердің ақша қаражатын тартуға рұқсат алған сәттен бастап үй-жайдың барлық түрлерін іске асырғанға дейін). Осы нысанның 2-тармағында үй-жай түрінің әрбір бірлігінің деректері жеке көрсетіледі.
Құрылыс салушы
_____________________________
Лауазымы
_____________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған
жағдайда) (қолы)
Мөр орны (ол болған жағдайда)
Уәкілетті компания
_________________________________
Лауазымы
__________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған
жағдайда) (қолы)
Мөр орны (ол болған жағдайда)
Кепілдік беру туралы шарт
немесе реновациялау шеңберінде
шарттар жасасу үшін көппәтерлі
тұрғын үй немесе жеке тұрғын
үйлер кешені құрылысының
жобасы бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
4-қосымша
Тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көпфакторлы үлгі
Көрсеткіштің атауы
Тәуекелдің факторы
Көрсеткіш мәні және балл

12. Согласие застройщика, уполномоченной компании и генерального подрядчика на получение (выгрузку) данных из кредитных бюро, действующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Сведения об аффилированных лицах (связанных сторон) застройщика и уполномоченной компании.
14. Справка о наличии и номере банковского счета Застройщика с указанием оборотов по дебету и кредиту за 2 (два) последних года, исходящего остатка на запрашиваемую дату.
15. Справка о наличии и номере банковского счета Уполномоченной компании с указанием исходящего остатка на запрашиваемую дат, и выписка об остатке и движении денег по банковскому счету за 2 (два) последних года.
16. Список строящихся объектов застройщика и его уполномоченных компаний с информацией о текущем состоянии и источниках финансирования.
17. Информация об осуществленных продажах по проекту многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов.
Приложение 3 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого
дома или комплекса
индивидуальных жилых домов
для заключения договора
о предоставлении гарантии
или договоров в рамках реновации
Форма
План финансирования проекта строительства
1. План проектных затрат и график финансирования строительства
Наименование работ по ПСД
Стоимость по ПСД тысяч тенге
Стоимость выполненных работ*, тысяч тенге
График финансирования строительства, тысяч тенге
Год
месяц
месяц
месяц
Итого
* стоимость понесенных затрат на незавершенное строительство и оплата иных затрат (при начатом строительстве)
2. План продаж и сдачи в аренду помещений в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов";
Наименование помещения
Количество комнат
Общая площадь, квадратных метров
Цена продажи/
аренды за 1 квадратный метр, тысяч тенге
Сумма, тысяч тенге
План продаж и сдачи в аренду помещений, ________ год, тысяч тенге
месяц
месяц
месяц
квартиры
индивидуальные жилые дома
машиноместо
коммерческие помещения
Итого
План продаж и сдачи в аренду помещений составляется на весь срок реализации проекта (с момента получения разрешения на привлечение денежных средств дольщиков до реализации всех видов помещений). В пункте 2 настоящей Формы указываются данные отдельно для каждой единицы вида помещений.
Застройщик ____________________________
Должность _____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Место печати (при наличии)
Уполномоченная компания _______________
Должность _____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Приложение 4 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого дома
или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска
Наименование показателя
Фактор риска
Значение показателя и балл

1. Пайдалылық көрсеткіштері (0-ден 20 балға дейін)
1) Қызметтің пайдалылық коэффициенті (таза кіріс/түсім) Материалдық, еңбек, ақшалай және басқа ресурстарды пайдаланудың тиімділік дәрежесін көрсетеді 0-ден 7 балға дейін
0-ден 0,02 дейін – 0 балл
0,02-ден жоғары 0,05-дейін – 1 балл
0,05-ден жоғары 0,08-дейін – 2 балл
0,08-ден жоғары 0,11-дейін – 3 балл
0,11-ден жоғары 0,14-дейін – 4 балл
0,14-ден жоғары 0,17-дейін – 5 балл
0,17-ден жоғары 0,2-дейін - 6 балл
0,20-дан жоғары – 7 балл
2) Активтердің пайдалылық коэффициенті (таза кіріс /активтер) Ұйым капиталының құрылымын есепке алусыз пайданы түрлендіру қабілеттігін, активтерді басқару сапасын көрсетеді 0-ден 6 балға дейін
0 – 0 балл
0-ден 0,02-дейін – 1 балл
0,02-ден жоғары 0,04-дейін – 2 балл
0,04-ден жоғары 0,06-дейін – 3 балл
0,06-тен жоғары 0,08-дейін – 4 балл
0,08-тен жоғары 0,1-дейін – 5 балл
0,1-дан жоғары – 6 балл
3) жеке капиталдың пайдалылық коэффициенті (таза кіріс/жеке капитал) Салынған жеке капитал қаншалықты тиімді пайдаланылғанын көрсетеді 0-ден 7 балға дейін
0 кем не тең – 0 балл
0-ден 0,03-дейін – 1 балл
0,03-ден жоғары 0,06-дейін – 2 балл
0,06-тен жоғары 0,09-дейін – 3 балл
0,09-дан жоғары 0,12-дейін – 4 балл
0,12-ден жоғары 0,15-дейін – 5 балл
0,15-нан жоғары 0,18-дейін – 6 балл
0,18-ден жоғары – 7 балл
2. Өтімділік көрсеткіштері (0-ден 10 баллға дейін)
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (қысқа мерзімді активтер/қысқа мерзімді міндеттемелер) қысқа мерзімді міндеттемелердің айналымдағы капиталмен жабылу деңгейін көрсетеді 0-ден 10 балға дейін
0,70-тен кем – 0 балл
0,70-тен жоғары 0,75-дейін – 1 балл
0,75-ден жоғары 0,80-дейін – 2 балл
0,80-ден жоғары 0,85-дейін – 3 балл
0,85-ден жоғары 0,90-дейін – 4 балл
0,90-тен жоғары 0,95-дейін – 5 балл
0,95-тен жоғары 1,00-дейін – 6 балл
1,00-ден жоғары 1,05-дейін – 7 балл
1,05-ден жоғары 1,10-дейін – 8 балл
1,10-ден жоғары 1,20-дейін –9 балл
1,20-дан жоғары – 10 балл
3. Қаржы тұрақтылығының көрсеткіштері (0-ден 30 балға дейін)
1) Автономия коэффициенті (жеке капитал+резервтер/активтер) Қарыз қаражаты көздерінен ұйымның қаржылық жағдайының тәуелсіздігін анықтайды 0-ден 10 балға дейін
0-ден 0,10 дейін – 0 балл
0,10-нан жоғары 0,12-дейін – 1 балл
0,12-ден жоғары 0,14-дейін – 2 балл
0,14-ден жоғары 0,16-дейін – 3 балл
0,16-дан жоғары 0,18-дейін – 4 балл
0,18-ден жоғары 0,20-дейін– 5 балл
0,20-ден жоғары 0,22-дейін– 6 балл
0,22-ден жоғары 0,24-дейін– 7 балл
0,24-ден жоғары 0,28-дейін– 8 балл
0,28-ден жоғары 0,30-дейін– 9 балл
0,30-ден жоғары – 10 балл
2) Оңтайлылық коэффициенті (жеке айналым қаражаты / жеке капитал) Ұйымның жеке айналым капиталының деңгейін ұстау қабілетін, қажет болған жағдайда жеке көздерінің есебінен көрсетеді 0-ден 10 балға дейін

1. Показатели рентабельности (от 0 до 20 баллов)
1) Коэффициент рентабельности деятельности (чистая прибыль / выручка) отражает степень эффективности использования материальных, трудовых, денежных и других ресурсов от 0 до 7 баллов
От 0 до 0,02 - 0 баллов
Свыше 0,02 до 0,05 - 1 балл
Свыше 0,05 до 0,08 - 2 балла
Свыше 0,08 до 0,11 - 3 балла
Свыше 0,11 до 0,14 - 4 балла
Свыше 0,14 до 0,17 - 5 баллов
Свыше 0,17 до 0,2 - 6 баллов
Свыше 0,20 - 7 баллов
2) Коэффициент рентабельности активов (чистая прибыль / активы) показывает способность организации генерировать прибыль без учета структуры его капитала, качество управления активами от 0 до 6 баллов
0 - 0 баллов От 0 до 0,02 - 1 балл
Свыше 0,02 до 0,04 - 2 балла
Свыше 0,04 до 0,06 - 3 балла
Свыше 0,06 до 0,08 - 4 балла
Свыше 0,08 до 0,1 - 5 баллов
Свыше 0,1 - 6 баллов
3) Коэффициент рентабельности собственного капитала (чистая прибыль / собственный капитал) показывает, насколько эффективно использован вложенный собственный капитал от 0 до 7 баллов
Менее или равно 0 - 0 баллов
Свыше 0 до 0,03 - 1 балл
Свыше 0,03 до 0,06 - 2 балла
Свыше 0,06 до 0,09 - 3 балла
Свыше 0,09 до 0,12 - 4 балла
Свыше 0,12 до 0,15 - 5 баллов
Свыше 0,15 до 0,18 - 6 баллов
Свыше 0,18 - 7 баллов
2. Показатели ликвидности (от 0 до 10 баллов)
Коэффициент текущей ликвидности (краткосрочные активы / краткосрочные обязательства) показывает уровень покрытия краткосрочных обязательств оборотным капиталом от 0 до 10 баллов
менее 0,70 - 0 баллов
Свыше 0,70 до 0,75 - 1 балл
Свыше 0,75 до 0,80 - 2 балла
Свыше 0,80 до 0,85 - 3 балла
Свыше 0,85 до 0,90 - 4 балла
Свыше 0,90 до 0,95 - 5 баллов
Свыше 0,95 до 1,00 - 6 баллов
Свыше 1,00 до 1,05 - 7 баллов
Свыше 1,05 до 1,10 - 8 баллов
Свыше 1,10 до 1,20 - 9 баллов
Свыше 1,20 - 10 баллов
3. Показатели финансовой устойчивости (от 0 до 30 баллов)
1) Коэффициент автономии ((собственный капитал + резервы) / активы) определяет независимость финансового состояния организации от заемных источников средств от 0 до 10 баллов
От 0 до 0,10 - 0 баллов
Свыше 0,10 до 0,12 - 1 балл
Свыше 0,12 до 0,14 - 2 балла
Свыше 0,14 до 0,16 - 3 балла
Свыше 0,16 до 0,18 - 4 балла
Свыше 0,18 до 0,20 - 5 баллов
Свыше 0,20 до 0,22 - 6 баллов
Свыше 0,22 до 0,24 - 7 баллов
Свыше 0,24 до 0,28 - 8 баллов
Свыше 0,28 до 0,30 - 9 баллов
Свыше 0,30 - 10 баллов
2) Коэффициент маневренности (собственные оборотные средства / собственный капитал) показывает способность организации поддерживать уровень собственного оборотного капитала и пополнять оборотные средства в случае необходимости за счет собственных источников от 0 до 10 баллов

0-ден 0,10 дейін – 0 балл
0,10-нан жоғары 0,12-дейін – 1 балл
0,12-ден жоғары 0,14-дейін – 2 балл
0,14-ден жоғары 0,16-дейін – 3 балл
0,16-дан жоғары 0,18-дейін – 4 балл
0,18-ден жоғары 0,20-дейін– 5 балл
0,20-ден жоғары 0,22-дейін– 6 балл
0,22-ден жоғары 0,24-дейін– 7 балл
0,24-ден жоғары 0,28-дейін– 8 балл
0,28-ден жоғары 0,30-дейін– 9 балл
0,30-ден жоғары – 10 балл
3) Қаржылық иінтірек коэффициенті (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер/жеке капитал) Жеке капитал есебінен активтерді қалыптастыру деңгейін көрсетеді және құрылыс салушының қарыз көздерінен тәуелсіздігін көрсетеді. Кәсіпорынның қарыз көздерінен тәуелсіздігін сипаттайды. Ұсынылатын мәні – 4-тен жоғары емес 0-ден 10 балға дейін
7-ден жоғары – 0 балл
6,0-ден жоғары 6,5-дейін – 1 балл
5,5-ден жоғары 6,0-дейін – 2 балл
5,0-ден жоғары 5,5-дейін – 3 балл
4,5-дан жоғары 5,0-дейін – 4 балл
4,0-ден жоғары 4,5-дейін– 5 балл
3,5-ден жоғары 4,0-дейін– 6 балл
3,0-ден жоғары 3,5-дейін– 7 балл
2,5-ден жоғары 3,0-дейін– 8 балл
2,0-ден жоғары 2,5-дейін– 9 балл
2,0-ден төмен – 10 балл
4. Құрылыс салушы-компаниясының жұмыс тәжірибесі (1-ден 10 балға дейін)
Пайдалануға берілген тұрғын үйдің ауданының (шаршы метрлерінің) көлемі немесе пайдалануға берілген тұрғын үйдің (шаршы метрлерінің) көлемі 1-ден 10 балға дейін
Республикалық маңызы бар қалаларда, астанада салу кезінде, мың шаршы метр
Өзге әкімшілік-аумақтық бірліктерде салу кезінде, мың шаршы метр
баллдар

От 0 до 0,10 - 0 баллов
Свыше 0,10 до 0,12 - 1 балл
Свыше 0,12 до 0,14 - 2 балла
Свыше 0,14 до 0,16 - 3 балла
Свыше 0,16 до 0,18 - 4 балла
Свыше 0,18 до 0,20 - 5 баллов
Свыше 0,20 до 0,22 - 6 баллов
Свыше 0,22 до 0,24 - 7 баллов
Свыше 0,24 до 0,28 - 8 баллов
Свыше 0,28 до 0,30 - 9 баллов
Свыше 0,30 - 10 баллов
3) Коэффициент финансового рычага (краткосрочные и долгосрочные финансовые обязательства / собственный капитал) показывает уровень формирования активов за счет собственного капитала и характеризует степень независимости застройщика от заемных источников. Характеризует независимость предприятия от заемных источников Рекомендуемое значение - не более 4. от 0 до 10 баллов
Свыше 7,0 - 0 баллов
Свыше 6,0 до 7,0 - 1 балл
Свыше 5,5 до 6,0 - 2 балла
Свыше 5,0 до 5,5 - 3 балла
Свыше 4,5 до 5,0 - 4 балла
Свыше 4,0 до 4,5 - 5 баллов
Свыше 3,5 до 4,0 - 6 баллов
Свыше 3,0 до 3,5 - 7 баллов
Свыше 2,5 до 3,0 - 8 баллов
Свыше 2,0 до 2,5 - 9 баллов
Менее 2,0 - 10 баллов
4. Опыт работы компании-застройщика (от 1 до 10 баллов)
Объем введенной в эксплуатацию площади жилья (квадратных метров) или объем введенного в эксплуатацию жилья (квадратных метров) от 1 до 10 баллов
При строительстве в городах республиканского значения, столице, тысяч квадратных метров
При строительстве в иных административно-территориальных единицах, тысяч квадратных метров
баллы

10-нан 20-ға дейін
5-тен 10-ға дейін
1
20-дан 30-ға дейін
10-нан 15-ке дейін
2
30-дан 40-қа дейін
15-тен 20-ға дейін
3
40-тан 50-ге дейін
20-дан 25-ке дейін
4
50-ден 60-қа дейін
25-тен 30-ға дейін
5
60-тан 70-ке дейін
30-дан 35-ке дейін
6
70-тен 80-ге дейін
35-тен 40-қа дейін
7
80-нен 90-ға дейін
40-тан 45-ке дейін
8
90-нан 100-ге дейін
45-тен 50-ге дейін
9
100-ден жоғары
50-ден жоғары
10
5. Заңдық көрсеткіштері (0-ден 20 балға дейін)
Заңдық күшіне енген, бірақ орындалмаған үшінші тұлғалардың талабы бойынша құрылыс салушыға қатысты мүліктік сипаттағы сот шешімдері (талаптардың жалпы сомасы/жеке капитал)
5 % және жоғары – 0 балл
3 %-дан 5% дейін – 5 балл
0 % -дан 3 % дейін – 10 балл
Заңдық күшіне енген, бірақ орындалмаған үшінші тұлғалардың талабы бойынша уәкілетті компанияға қатысты мүліктік сипаттағы сот шешімдері (талаптардың жалпы сомасы/жеке капитал)
5 % және жоғары – 0 балл
3 %-дан 5% дейін – 5 балл
0 % -дан 3 % дейін – 10 балл
6. Құрылысты аяқтауға берілген кепілдіктер саны (0-ден 10 балға дейін)
Бірыңғай оператордың кепілдігін алған пайдалануға берілген объектілердің саны, бүкіл кезең ішінде
0 – 0 балл
1 – 5 балл
2 – 7 балл
3 және жоғары – 10 балл
7. Ұзартулар саны (-5-тен 0 балға дейін)
Бірыңғай оператордың кепілдігін алған пайдалануға берілген объектілердің мерзімін ұзартудың ең көп саны, соңғы 2 жыл ішінде
3 – (-5) балл
2 – (-3) балл
1 – (-1) балл
0 – 0 балл
Кепілдік беру туралы шарт
немесе реновациялау шеңберінде
шарттар жасасу үшін көппәтерлі
тұрғын үй немесе жеке тұрғын
үйлер кешені құрылысының
жобасы бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шығыс № ___________
20___ ж. "___"_________
"Тұрғын үй құрылысының
бірыңғай операторы" басшысы
___________________ мырзаға
Өтінім
_________________________________________________________________
(құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы)
Сізді тұрғын үй құрылысының Бірыңғай операторынан (бұдан әрі – Біріңғай оператор) реновациялау шеңберінде кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру үшін Біріңғай оператордың кепілдігін алу мүмкіндігін айқындау тұрғысынан талдау жүргізу мақсатында
___________________________________________________________________ (жобаның атауын, орналасқан жерін көрсету)жобасы бойынша құжаттар тізбесін қарауға қабылдауыңызды сұрайды.
Осы өтінімге қоса беріліп отырған ақпарат шынайы, толық, сапалы және ақиқатқа сәйкес келетінін растаймыз.
Осымен Бірыңғай оператордың өтінімде көрсетілген деректерді, сондай-ақ, құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның бірінші басшысы мен бас бухгалтерінің дербес деректерін жинауы мен өңдеуіне келісім береміз.
__________________________________________________________________
(құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы)
жалған, дұрыс емес, сапасыз және толық емес ақпарат ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілігі туралы ескертілді.
Жоба бойынша ақпарат

от 10 до 20
от 5 до 10
1
от 20 до 30
от 10 до 15
2
от 30 до 40
от 15 до 20
3
от 40 до 50
от 20 до 25
4
от 50 до 60
от 25 до 30
5
от 60 до 70
от 30 до 35
6
от 70 до 80
от 35 до 40
7
от 80 до 90
от 40 до 45
8
от 90 до 100
от 45 до 50
9
Свыше 100
Свыше 50
10
5. Юридические показатели (от 0 до 20 баллов)
Наличие неисполненных исполнительных производств имущественного характера в отношении застройщика по требованиям третьих лиц (общая сумма требований / собственный капитал)
5 % и более - 0 баллов 3 % до 5 % - 5 баллов
0 % до 3 % - 10 баллов
Наличие неисполненных исполнительных производств имущественного характера в отношении уполномоченной компании по требованиям третьих лиц (общая сумма требований / собственный капитал)
5 % и более - 0 баллов 3 % до 5 % - 5 баллов
0 % до 3 % - 10 баллов
6. Количество выданных гарантий на завершение строительства (от 0 до 10 баллов)
Количество введенных в эксплуатацию объектов, получивших гарантию Единого оператора, за весь срок
0 - 0 баллов
1 - 5 баллов
2 - 7 баллов
3 и более - 10 баллов
7. Количество продлений (от (-5) до 0 баллов)
Максимальное количество продлений сроков по введенным в эксплуатацию объектам, получившим гарантию Единого оператора, за 2 последних года
3 - (-5) баллов
2 - (-3) балла
1 - (-1) балл
0 - 0 баллов
Приложение 5 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого
дома или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Форма
Исх. № _______________
"___" _______________ 20___ года
Руководителю Единого оператора
жилищного строительства
господину (-же)
_______________________
Заявка
_____________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
просит Вас принять к рассмотрению перечень документов по проекту
_____________________________________________________________________
(указать наименование проекта, адрес местонахождения)
с целью проведения анализа на предмет определения возможности предоставления
гарантии Единым оператором жилищного строительства (далее - Единый оператор)
для организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения
гарантии Единого оператора в рамках реновации. Подтверждаем, что прилагаемая
информация к настоящей заявке достоверна, полная, качественная и соответствует
действительности. Настоящим предоставляем согласие на сбор и обработку Единым
оператором данных, указанных в заявке, а также персональных данных первого
руководителя и главного бухгалтера застройщика и уполномоченной компании.
_____________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
предупреждены об ответственности, предусмотренной законодательством
Республики Казахстан за представление ложной, недостоверной, не качественной
и неполной информации.
Информация по проекту

3. Заңның 8-1-бабының 1 тармақтарына сәйкес талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар:
1) құрылыс жобаларын пайдалануға қабылдау актілерінің көшірмелері, берілген шаршы метрлерді ескере отырып, көппәтерлі тұрғын үйлер салудағы соның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша тәжірибені растайтын құжаттар;
2) соңғы екі қаржы жылы бойынша құрылыс салушының аудиторлық қорытындымен расталған қаржылық есептілігі. Соңғы қаржы кезеңі (тоқсан, жартыжылдық) бойынша қаржылық есептілік, есеп баптарының талдауы, құрылыс салушының басшысы/бас бухгалтері қол қойған және мөрмен расталған (бар болса).
4. Уәкілетті компанияның осы Заңның 8-1-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген талаптарды орындауын растайтын құжаттар:
Заңның 20-бабына сәйкес жұмсау жоспарланған қаражаттың бар екенін растайтын банк шоты бойынша қалдық және ақша қозғалысы туралы үзінді, оның сомасы реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүлік иелеріне берілетін тұрғынжайдың құнына баламалы, бірақ мәлімделген жобалық құнның кемінде отыз пайызы мөлшерінде болуы тиіс, сондай-ақ құрылыс мерзімін ұзарту ескерілген реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүлік иелеріне уақытша тұрғынжай беру және (немесе) өтемақы төлемдерін жүзеге асыру тәртібіне сәйкес айқындалған мөлшерде уақытша тұрғынжай ұсынуға арналған қаражат.
5. Өтінімді қарау үшін комиссияны төлеу туралы құжат.
6. Құрылыс жобасының бизнес-жоспары және индикативтік қаржыландыру жоспары, құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның басшылары қол қойған және мөрлерімен (бар болса) расталған, сондай-ақ xls/xlsx/xlsm форматында электрондық түрде ұсынылады.
7. Құрылыс салушы/уәкілетті компания Заңның 33-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген құқықтық бағалау жүргізу үшін ұсынатын құжат:
заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы құжаты (компания атауы өзгерген жағдайда – компания атауының өзгеруі туралы Ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлері тізілімінен мәліметтер).
8. Құрылыс салушы/уәкілетті компания атынан бірінші және екінші қол қою құқығы берілген тұлғалардың өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (мөрмен расталған, бар болса).
9. Құрылыс салушының және уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары (байланысты Тараптар) туралы мәліметтер.

3. Документы, подтверждающие соответствие застройщика требованиям пункта 1 статьи 8-1 настоящего Закона:
1) копии актов ввода в эксплуатацию проекта строительства, с учетом сданных квадратных метров, подтверждающие опыт застройщика по возведению многоквартирных жилых домов, в том числе по государственному заказу;
2) финансовая отчетность застройщика за последние два финансовых года, подтвержденная аудиторским заключением. Финансовая отчетность застройщика за последний финансовый период (квартал, полугодие), предшествующий дате подачи заявки, расшифровка статей финансовой отчетности, подписанная руководителем/ главным бухгалтером застройщика, заверенная их печатью (при наличии).
4. Документы, подтверждающие выполнение уполномоченной компанией требований, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 8-1 настоящего Закона:
выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, подтверждающая наличие денег, планируемых для расходования в соответствии со статьей 20 Закона, в сумме, эквивалентной стоимости жилища, которое будет передано собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, но не менее тридцати процентов от заявленной проектной стоимости, а также на предоставление временного жилья собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, в размере, определенном порядком предоставления уполномоченной компанией временного жилья и (или) компенсационных выплат собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, с учетом продления срока строительства.
5. Документ об уплате комиссии за рассмотрение заявки.
6. Бизнес-план и Индикативный план финансирования проекта строительства, подписанный руководителями застройщика и уполномоченной компании, и заверенный их печатями (при наличии), а также в электронном виде в формате xls/xlsx/xlsm.
7. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 1) пункта 4 статьи 33 Закона:
документ о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица (при изменении наименования компании, сведения из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров об изменении наименования компании).
8. Копии документов, подтверждающих полномочия лиц, уполномоченных правом первой и второй подписи от имени застройщика/уполномоченной компании, а также копии документов, удостоверяющие их личность (заверенные печатью (при наличии)).
9. Сведения об аффилированных лицах (связанных сторон) застройщика и уполномоченной компании.

10. Құрылыс салушының банк шотының бар екендігі және нөмірі туралы анықтама, соңғы 2 (екі) жыл ішіндегі дебет және кредит айналымдары, сондай-ақ сұратылған күнгі бастапқы қалдық көрсетілген.
11. Уәкілетті компанияның банк шотының бар екендігі және нөмірі туралы анықтама, сұратылған күнгі бастапқы қалдық көрсетілген, сондай-ақ соңғы 2 (екі) жыл ішіндегі банк шоты бойынша қалдық және ақша қозғалысы туралы үзінді.
12. Құрылыс салушы мен оның уәкілетті компаниялары жүзеге асырып жатқан құрылыс объектілерінің тізімі, олардың ағымдағы жай-күйі және қаржыландыру көздері туралы ақпаратпен бірге (бар болған жағдайда).
13. Құрылыс мерзімін ұзарту ескерілген, Жобаны іске асырудың бүкіл кезеңіне реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүлік меншік иелеріне уақытша тұрғынжай беру немесе өтемақы төлемдерін жүзеге асыру туралы құжаттар.
Кепілдік беру туралы шарт
немесе реновациялау шеңберінде
шарттар жасасу үшін көппәтерлі
тұрғын үй немесе жеке тұрғын
үйлер кешені құрылысының
жобасы бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
7-қосымша
Реновация шеңберінде кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін қажетті құжаттар тізімі
1. Құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның құрылтай құжаттары (жарғы мен құрылтай шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі (бар болған жағдайда)).
2. Реновациялау объектісі бойынша іздестіру жұмыстарын жүргізуге жергілікті атқарушы органның қаулысы (бар болған жағдайда).
3. Реновациялау объектісінің барлық меншік иелері мен уәкілетті компания қол қойған реновациялау жобасын іске асыру шеңберінде Бірыңғай оператор бекіткен үлгі нысанға сәйкес жасалған электрондық Келісім.
4. Реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысанға сәйкес, барлық меншік иелері, құрылыс салушы және уәкілетті компания қол қойған шарт.
5. Құрылыс салушының осы Заңның 8-1-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар:
соңғы екі қаржы жылы үшін аудиторлық қорытындымен расталған қаржылық есептілік, сондай-ақ өтінім берілген күнге дейінгі соңғы қаржы кезеңі (тоқсан, жартыжылдық) үшін басшы/бас бухгалтер қол қойған және мөрмен расталған (бар болса) қаржылық есептілік.
6. Бірыңғай оператор, уәкілетті компания және екінші деңгейдегі банк арасында жасалатын, реновациялау объектісі меншік иелеріне берілетін тұрғынжай құнына баламалы, бірақ мәлімделген жобалық құнның кемінде 30%-ынан кем емес сомаға банк салымын кепілге қою шартының жобасы.

10. Справка о наличии и номере банковского счета Застройщика с указанием оборотов по дебету и кредиту за 2 (два) последних года и исходящего остатка на запрашиваемую дату.
11. Справка о наличии и номере банковского счета Уполномоченной компании с указанием исходящего остатка на запрашиваемую дату и выписка об остатке и движении денег по банковскому счету за 2 (два) последних года.
12. Список строящихся объектов застройщика и его уполномоченных компаний с информацией о текущем состоянии и источниках финансирования (при наличии).
13. Документы о предоставлении временного жилья собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества входящего в объект реновации в размере или об осуществляемой компенсационной выплате собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества входящего в объект реновации на весь срок строительства и реализации Проекта с учетом продления срока строительства.
Приложение 7 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого
дома или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Перечень документов на заключение договора о предоставлении гарантии в рамках реновации
1. Учредительные документы застройщика и уполномоченной компании (нотариально удостоверенная копия устава и учредительного договора (при наличии)).
2. Постановление местного исполнительного органа на изыскательные работы по объекту реновации (при наличии).
3. Подписанное всеми собственниками недвижимости объекта реновации и уполномоченной компанией электронное Соглашение в рамках реализации проекта реновации составленное согласно типовой форме, утвержденной Единым оператором.
4. Подписанный всеми собственниками недвижимости объекта реновации, застройщиком и уполномоченной компанией в установленном законодательством порядке договор о предоставлении гарантии в рамках реновации по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом.
5. Документы, подтверждающие соответствие застройщика требованиям подпунктом 2) и 3) пункта 1 статьи 8-1 настоящего Закона:
финансовая отчетность застройщика за последние два финансовых года, подтвержденная аудиторским заключением. Финансовая отчетность застройщика за последний финансовый период (квартал, полугодие), предшествующий дате подачи заявки, подписанная руководителем/ главным бухгалтером застройщика, заверенная их печатью (при наличии).
6. Проект Договора залога банковского вклада, заключаемый между Единым оператором, уполномоченной компанией и банком второго уровня, на сумму, эквивалентной стоимости жилища, которое будет передано собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, но не менее тридцати процентов от заявленной проектной стоимости.

7. Құрылыс мерзімі ұзартылған жағдайда да ескере отырып, уәкілетті компанияның уақытша тұрғын үй беру және (немесе) реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік меншік иелеріне өтемақы төлемдерін жүзеге асыру тәртібімен айқындалған мөлшерде уақытша тұрғын үй ұсынуға арналған ақша қаражатының бар екенін растайтын Уәкілетті компанияның банк шоты бойынша ақша қаражатының қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме;
8. Құрылыс жобасының бизнес-жоспары және индикативтік қаржыландыру жоспары, құрылыс салушы мен уәкілетті компания басшылары қол қойған және мөрмен расталған (бар болса), сондай-ақ xls/xlsx/xlsm форматында электрондық түрде.
9. Құрылыс салушы/уәкілетті компания Заңның 33-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құқықтық бағалау жүргізу үшін ұсынатын құжаттар:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы құжат (компания атауы өзгерген жағдайда – Ұлттық бизнес сәйкестендіру нөмірлері тізілімінен компания атауының өзгергені жөніндегі мәліметтер);
2) құрылыс салушы/уәкілетті компания атынан бірінші және екінші қол қою құқығы берілген тұлғалардың өкілеттілігін растайтын құжаттардың көшірмелері және олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (мөрмен расталған (бар болса).
10. Құрылыс салушы/уәкілетті компания Заңның 33-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құқықтық бағалау жүргізу үшін ұсынатын құжаттар:
құрылыс салушының уәкілетті органы қабылдаған шешімдердің көшірмелері, олар бойынша уәкілетті компанияның дауыс беретін акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) Бірыңғай операторға сенімгерлік басқаруға берілген және 100% дауыс беретін акциялар (жарғылық капиталдағы үлестер) кепілге қойылған (құжаттар құрылыс салушының мөрімен расталған, бар болса).
11. Реновациялау объектісіне және (немесе) объектіге кіретін жылжымайтын мүлікке құқықты растайтын және сәйкестендіру құжаттары, сондай-ақ реновациялау объектісінің және (немесе) оған кіретін жылжымайтын мүлік иелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері.
12. Реновациялау объектісіндегі барлық тұрғынжай меншік иелері мен (немесе) объектіге кіретін жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтер.
Бұл ретте реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасуға арналған құжаттар тізбесінің 1, 8 және 9-тармақтарында көрсетілген құжаттар олардың құқықтық жағдайы өзгерген және/немесе тіркеу құжаттарына өзгерістер немесе өзге де өзгерістер енгізілген жағдайда ұсынылады.
Кепілдік беру туралы шарт
немесе реновациялау шеңберінде
шарттар жасасу үшін көппәтерлі
тұрғын үй немесе жеке тұрғын
үйлер кешені құрылысының
жобасы бойынша құжаттарды
қарау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Реновациялау шеңберінде құрылыс жобасын қаржыландырудың индикативтік жоспары

7. Выписка об остатке и движении денег по банковскому счету уполномоченной компании, подтверждающая наличие денег, планируемых на предоставление временного жилья собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, в размере, определенном порядком предоставления уполномоченной компанией временного жилья и (или) компенсационных выплат собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, с учетом продления срока строительства, а также подтверждающая наличие денег на оплату гарантийного взноса по договору о предоставлении гарантии в рамках реновации.
8. Бизнес-план и Индикативный план финансирования проекта строительства, подписанный руководителями застройщика и уполномоченной компании, и заверенный их печатями (при наличии), а также в электронном виде в формате xls/xlsx/xlsm.
9. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 1) пункта 4 статьи 33 Закона:
1) документ о государственной перерегистрации юридического лица (при изменении наименования компании, сведения из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров об изменении наименования компании);
2) копии документов, подтверждающих полномочия лиц, уполномоченных правом первой и второй подписи от имени застройщика/уполномоченной компании, а также копии документов, удостоверяющие их личность (заверенные печатью (при наличии)).
10. Документы, предоставляемые застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 4 статьи 33 Закона:
копии решений уполномоченного органа застройщика о передаче Единому оператору в доверительное управление голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании, а также в залог 100 % голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании (заверенные печатью застройщика (при наличии)).
11. Правоустанавливающие и идентификационные документы на объект(-ы) реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, копии документов удостоверяющих личность собственников объекта(-ов) реновации и (или) недвижимого имущества.
12. Сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимость всех собственниках жилища в объекте реновации и/или недвижимого имущества, входящего в объект реновации.
При этом документы, указанные в пунктах 1, 8 и 9 Перечня документов на заключение договора о предоставлении гарантии в рамках реновации, предоставляются, в случае изменения их правового положения и/или внесения изменений в регистрационные документы или иных изменений.
Приложение 8 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого дома
или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Форма
Индикативный план финансирования проекта строительства в рамках реновации

1. Жобалық шығыстар жоспары және құрылысты қаржыландыру кестесі
Жұмыстардың атауы
Индикативтік құны,
мың теңге
Құрылысты қаржыландыру кестесі,
мың теңге
Жыл
ай
ай
ай
Жиыны
2. Көппәтерлі тұрғын үйдегі үй-жайларды сату және жалға беру жоспары
Үй-жайдың атауы
бөлмелер саны
жалпы ауданы, шаршы метр
сату/жалға алу бағасы 1 шаршы метр үшін,
мың теңге
Сомасы, мың теңге
үй-жайларды сату және жалға беру жоспары, ________ жыл, мың теңге
ай
ай
ай
пәтер
машина орны
коммерциялық үй-жайлар
Барлығы
Салу және тұрғын үйдегі үй-жайды жалға өткізу жоспары жобаны іске асырудың барлық мерзімінде жасалады (үлескерлердің ақша қаражатын тартуға рұқсат алған сәттен бастап үй-жайдың барлық түрлерін іске асырғанға дейін). Осы нысанның 2-тармағында үй-жай түрінің әрбір бірлігінің деректері жеке көрсетіледі.
Құрылыс салушы
_____________________________
Лауазымы
_____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Уәкілетті компания
_________________________________
Лауазымы
__________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Кепілдік беру туралы шарт немесе
реновациялау шеңберінде шарттар
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй
немесе жеке тұрғын үйлер кешені
құрылысының жобасы бойынша
құжаттарды қарау қағидаларына
9-қосымша
Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу байланысты реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартқа қосымша келісім жасасу үшін құрылыс салушы мен уәкілетті компания ұсынатын құжаттар
1. Архитектуралық-жоспарлау тапсырмасының электрондық көшірмелері, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан үзінділер, сыртқы инженерлік желілер трассасының сызбалары.
2. Жергілікті атқарушы органнан эскизді (эскиздік жобаны) келісу – хат.
3. Басталған құрылысқа қатысты құжаттардың көшірмелері (құрылыс-монтаж жұмыстарының басталуы туралы хабарлама, хабарламаны қабылдау туралы талон, авторлық қадағалау шарты).
4. Жобалық-сметалық құжаттама (PDF (Portable Document Format) форматында электрондық нұсқасы), сонымен қатар бастапқы деректерді және жергілікті ресурстық сметаларды (KENML) есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматындағы сметалық құжаттама, кешенді ведомствоаралық сараптамадан оң қорытынды немесе жобалық құжаттамаға құқық иесінің және жобаның авторының рұқсат хаттары (мемлекеттік кешенді ведомствоаралық сараптамадан өту кезінде).
5. Объекті инженерлік желілермен қамтамасыз етуге арналған техникалық шарттардың көшірмелері және магистральдық желілердің бар екендігі туралы хаттар.

1. План проектных затрат и график финансирования строительства
Наименование работ
Индикативная стоимость,
тысяч тенге
График финансирования строительства, тысяч тенге
Год
месяц
месяц
месяц
Итого
2. План продаж и сдачи в аренду помещений в многоквартирном жилом доме
Наименование помещения
Количество комнат
Общая площадь, квадратных метров
Цена продажи/ аренды за 1 квадратный метр, тысяч тенге
Сумма, тысяч тенге
План продаж и сдачи в аренду помещений, ________ год, тысяч тенге
месяц
месяц
месяц
квартиры
машиноместо
коммерческие помещения
Итого
План продаж и сдачи в аренду помещений составляется на весь срок реализации проекта (с момента получения разрешения на привлечение денежных средств дольщиков до реализации всех видов помещений). В пункте 2 настоящей Формы указываются данные отдельно для каждой единицы вида помещений.
Застройщик
____________________________
Должность
_____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Место печати (при наличии)
Уполномоченная компания
_______________
Должность
_____________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
(место подписи)
Приложение 9 к Правилам
рассмотрения документов
по проекту строительства
многоквартирного жилого
дома или комплекса индивидуальных
жилых домов для заключения
договора о предоставлении
гарантии или договоров
в рамках реновации
Документы, предоставляемые застройщиком и уполномоченной компанией для заключения дополнительного соглашения к договору о предоставлении гарантии в рамках реновации в связи с разработкой проектно-сметной документации
1. Электронные копии архитектурно – планировочного задания на проектирование, выкопировки из проекта детальной планировки, схем трасс наружных инженерных сетей.
2. Письмо – согласование местного исполнительного органа эскиза (эскизного проекта).
3. Копии документов, подтверждающие начатое строительство (уведомление о начале строительно-монтажных работ, талон о приеме уведомления о начале строительно-монтажных работ, договор авторского надзора).
4. Проектно-сметная документация (в электронном виде в формате PDF (Portable Document Format), а также сметная документация в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета локальных ресурсных смет (KENML) с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы, либо письма-разрешения от правообладателя и автора проекта на получение проектно-сметной документации по заявленному проекту (при прохождении проекта государственной комплексной вневедомственной экспертизы).
5. Копии технических условий по обеспечению объекта инженерными сетями и письма о наличии магистральных сетей.

6. Уәкілетті компания мен мердігер (бас мердігер) арасында жасалған, құрылыс-монтаж жұмыстарының өндіріс жоспары бекітілген келісімшарттың көшірмесі.
Егер құрылыс келісімшартының тараптарының бірі арнайы экономикалық аймақ қатысушысы болып табылатын уәкілетті компания болса, өтінімге сатып алынатын материалдар мен (немесе) жабдықтар көлемі және олардың қаржыландыру көздері туралы ақпарат қосылады.
7. Құрылыс жобасын қаржыландыру жоспары, құрылыс салушы мен уәкілетті компания басшылары қол қойған және мөрмен расталған (бар болса), сондай-ақ xls/xlsx/xlsm форматында электрондық нұсқасы.
8. Көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенін сату туралы мәліметтер.
9. Жер учаскесін кепілге қою туралы келісімшарт.
10. Жер учаскесін сатып алу-сату (алмастыру, сыйға тарту немесе басқа жекешелендіру мәмілесі) келісімшарты, немесе жер учаскесінің жеке меншік құқығын, жер пайдалану құқықтарын немесе басқа да мүліктік құқықтарды тану туралы жергілікті атқарушы органның немесе сот шешімінің нотариалды куәландырылған көшірмесі.
11. Жер учаскесінің жеке меншік құқығын растайтын акт, немесе уақытша (төлем негізінде) жер пайдалану құқығын растайтын акт, немесе жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты (көшірме, нотариалды куәландырылған/электрондық құжат көшірмесі).
12. Заңның 8-1-бабының 4-тармағында көзделген уәкілетті компанияның талабын орындағанын растау үшін, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (жүктемелер) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама.
13. Заңның 33-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құқықтық бағалау жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат:
уәкілетті компанияның уәкілетті органы қабылдаған шешімнің көшірмесі, онда Бірыңғай операторға кепілге жер учаскесін және/немесе пайдалануға құқықты (негізгі құрылыс аяқталмаған жағдайда) беру, оның толық сипаттамасымен (құжат уәкілетті компанияның мөрімен расталған, бар болса);
14. Заңның 35-бабы 1-тармағында көзделген талапты орындау үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат:
жылжымалы және жылжымайтын мүлікті бағалауға арналған тәуелсіз бағалау компаниясының есебі.

6. Копия договора, заключенного между уполномоченной компанией и подрядчиком (генеральным подрядчиком) с утвержденным планом производства строительно-монтажных работ.
Если стороной договора строительного подряда является уполномоченная компания - участник специальной экономической зоны, к заявке прилагаются информация об объеме приобретаемых материалов и (или) оборудования, источниках финансирования таких приобретений;
7. План финансирования проекта строительства, подписанный руководителями застройщика и уполномоченной компании, и заверенный их печатями (при наличии), а также в электронном виде в формате xls/xlsx/xlsm.
8. Информация об осуществленных продажах по проекту многоквартирного жилого дома.
9. Договор залога земельного участка.
10. Договор купли-продажи (мены, дарения или иной сделки об отчуждении земельного участка), либо решение местных исполнительных органов или судебных органов о признании права частной собственности на земельный участок, права землепользования и иных вещных прав на землю (нотариально засвидетельствованная копия).
11. акт на право частной собственности на земельный участок, либо акт на право временного (возмездного) землепользования, либо кадастровый паспорт объекта недвижимости (копия, нотариально засвидетельствованная/копия электронного документа).
12. для подтверждения выполнения уполномоченной компанией требования, предусмотренного пунктом 4 статьи 8-1 Закона, предоставляется справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках.
13. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 4 статьи 33 Закона:
копия решения уполномоченного органа уполномоченной компании о передаче Единому оператору в залог земельного участка и/или права землепользования с незавершенным строительством (при наличии) с его детальным описанием (заверенная печатью уполномоченной компании (при наличии)).
14. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для выполнения требования, предусмотренного пунктом 1 статьи 35 Закона:
отчет независимой оценочной компании об оценке движимого и недвижимого имущества.