Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы алуға құқығы бар азаматтық қызметшілері мен қызметкерлері лауазымдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 18 мамырдағы № 48 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 маусымда № 13818 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде тұрақты жауынгерлік әзірлікті қамтамасыз еткені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жұқпалы аурулардың тірі қоздырғыштарымен немесе ауру малдармен, ауру тудыратын вирустармен жұмыс істегені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары жүйесінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тергеу изоляторларында тұрақты жұмыс істегені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары жүйесінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынасқа қолданылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
ұлттық қауіпсіздік генерал-лейтенанты
В. Жұмақанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2016 жылғы 18 мамырдағы
№ 48 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде тұрақты жауынгерлік әзірлікті қамтамасыз еткені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі

Об утверждении перечней должностей гражданских служащих и работников органов национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на доплату за особые условия труда
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 мая 2016 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2016 года № 13818.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень должностей гражданских служащих, работников Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на получение доплаты за обеспечение постоянной боевой готовности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень должностей гражданских служащих, работников системы органов национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на доплату за работу с живыми возбудителями инфекционных заболеваний или больными животными, вирусами, вызывающими заболевания, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) перечень должностей гражданских служащих, работников системы органов национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на доплату за постоянную работу в следственных изоляторах, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
В. Жумаканов
генерал-лейтенант национальной безопасности
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 18 мая 2016 года № 48
Перечень должностей гражданских служащих, работников Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на получение доплаты за обеспечение постоянной боевой готовности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.12.2024 № 163/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Әртіс (барлық атаулары)
2. Әдіскер (барлық атаулары)
3. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Аға оқытушы
6. Ағаш ұстасы
7. Ажарлаушы
8. Аккумуляторшы
9. Ас-үй жұмысшысы
10. Аспаз
11. Асхана меңгерушісі (басшысы)
12. Архив меңгерушісі (басшысы)
13. Аудармашы
14. Ауысым басшысы
15. Бақылаушы
16. Ағаш шебері
17. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бөлім бастығы
19. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бухгалтер
21. Ветеринариялық дәрігер
22. Вулканизаторшы
23. Гальваншы
24. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Дәнекерлеуші (барлық атаулары)
26. Дәрігер (барлық мамандықтағы)
27. Даяшы
28. Диспетчер (барлық атаулары)
29. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жатақхана басшысы
31. Қонақ үй басшысы
32. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жинақтаушы
34. Жүргізуші (барлық атаулары)
35. Жұмысшы (барлық атаулары)
36. Заңгер консультант
37. Зертханашы
38. Зертхана меңгерушісі (басшысы)

Сноска. Перечень - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.12.2024 № 163/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Артист (всех наименований)
2. Методист (всех наименований)
3. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Старший преподаватель
6. Столяр
7. Шлифовщик
8. Аккумуляторщик
9. Кухонный рабочий
10. Повар
11. Заведующий (руководитель) столовой
12. Заведующий (руководитель) архивом
13. Переводчик
14. Руководитель смены
15. Контролер
16. Плотник
17. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Начальник отдела
19. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Бухгалтер
21. Ветеринарный врач
22. Вулканизаторщик
23. Гальваник
24. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Сварщик (всех наименований)
26. Врач (всех специальностей)
27. Официант
28. Диспетчер (всех наименований)
29. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Руководитель общежития
31. Руководитель гостиницы
32. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Комплектовщик
34. Водитель (всех наименований)
35. Рабочий (всех наименований)
36. Юрисконсульт
37. Лаборант
38. Заведующий (руководитель) лабораторией

39. Инженер (барлық мамандықтағы)
40. Инспектор (барлық атаулары)
41. Іс жүргізуші
42. Кассир
43. Кеңесші
44. Кітапханашы
45. Кітапхана меңгерушісі (басшысы)
46. Комендант
47. Корректор
48. Көркемдік жетекші
49. Күзетші (қарауыл)
50. Қабылдаушы (барлық атаулары)
51. Қазандық меңгерушісі (басшысы)
52. Қаңылтыршы
53. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы
54. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын дайындаушы
55. Қойма меңгерушісі (басшысы)
56. Қоймашы
57. Майлаушы
58. Машинист (барлық атаулары)
59. Мейірбике (мейірие)
60. Мейірбикенің көмекшісі
61. Механик (барлық атаулары)
62. Монша-кір жуу комбинатының меңгерушісі (басшысы)
63. Моторшы (барлық атаулары)
64. Мыстаушы
65. Наубайхана меңгерушісі (басшысы)
66. Наубайшы
67. Нұсқаушы (барлық атаулары)
68. Оқытушы
69. Оператор (барлық атаулары)
70. Өндіріс меңгерушісі (басшысы)
71. Провизор (фармацевт)
72. Алып тасталды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 02.06.2026 № 36/ҚЕ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Психолог
74. Радиоэлектрондық аппаратураның және аспаптарының реттеушісі
75. Рентген зерханашысы
76. Референт
77. Санитар
78. Сарапшы (барлық атаулары)
79. Слесарь (барлық атаулары)
80. Слесарь-аспапшы
81. Сылақшы
82. Сырлаушы
83. Суретші
84. Тамақ жартылай фабрикаттарын жасаушы
85. Тас қалаушы
86. Ұста (барлық атаулары)
87. Телефоншы (барлық атаулары)
88. Техник (барлық атаулары)
89. Технолог (барлық атаулары)
90. Тігінші
91. Тігінші (барлық атаулары)
92. Токарь (барлық атаулары)
93. Топ бастығы
94. Тракторшы
95. Фармацевт
96. Фельдшер (барлық атаулары)
97. Фрезерлеуші
98. Химиялық су тазарту аппаратшысы
99. Шаруашылық меңгерушісі (басшысы) (барлық атаулары)
100. Шаруашылық басшысы (меңгерушісі)
101. Шатырлаушы (барлық атаулары)
102. Шебер
103. Шеберхана меңгерушісі (басшысы)
104. Экспедитор
105. Электр газбен дәнекерлеуші
106. Электр дәнекерлеуші (барлық атаулары)
107. Электромонтер (барлық атаулары)
108. Эколог
109. Экономист
110. Арашы
111. Ағаштан жасалған бұйымдарды құрастырушы
112. Станокшы-аралаушы
113. Жылқышы
114. Шина жөндеушісі
115. Слесарь-жөндеуші
116. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик
117. Слесарь-сантехник
118. Архивариус
119. Газшы
120. Газбен дәнекерлеуші
121. Жүк тиеуші
122. Аула сыпырушы
123. Көмекші жұмысшы
124. Баспашы-өрнек салушы
125. Қызметтік орын жайларды тазалаушы
126. Бағбан
127. Етікші
128. Статистик
129. Әйнекші
130. Басшысының хатшысы
131. Қазандық машинисі (кочегар) немесе қазандық операторы

39. Инженер (всех специальностей)
40. Инспектор (всех наименований)
41. Делопроизводитель
42. Кассир
43. Советник
44. Библиотекарь
45. Заведующий (руководитель) библиотекой
46. Комендант
47. Корректор
48. Художественный руководитель
49. Охранник (сторож)
50. Приемщик (всех наименований)
51. Заведующий (руководитель) котельной
52. Жестянщик
53. Сборщик шорно-седельных изделий
54. Заготовщик шорно-седельных изделий
55. Заведующий (руководитель) складом
56. Кладовщик
57. Смазчик
58. Машинист (всех наименований)
59. Медицинская сестра (медицинский брат)
60. Помощник медицинской сестры
61. Механик (всех наименований)
62. Заведующий (руководитель) банно-прачечным комбинатом
63. Моторист (всех наименований)
64. Медник
65. Заведующий (руководитель) пекарней
66. Пекарь
67. Инструктор (всех наименований)
68. Преподаватель
69. Оператор (всех наименований)
70. Заведующий (руководитель) производством
71. Провизор (фармацевт)
72. исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 02.06.2026 № 36/НС (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Психолог
74. Регулировщик радиоэлектронной аппаратуры и инструментов
75. Рентгенолаборант
76. Референт
77. Санитар (ка)
78. Эксперт (всех наименований)
79. Слесарь (всех наименований)
80. Слесарь-инструментальщик
81. Штукатур
82. Маляр
83. Художник
84. Изготовитель пищевых полуфабрикатов
85. Каменщик
86. Кузнец (всех наименований)
87. Телефонист (всех наименований)
88. Техник (всех наименований)
89. Технолог (всех наименований)
90. Портной
91. Швея (всех наименований)
92. Токарь (всех наименований)
93. Начальник группы
94. Тракторист
95. Фармацевт
96. Фельдшер (всех наименований)
97. Фрезеровщик
98. Аппаратчик химической водоочистки
99. Заведующий (руководитель) хозяйством (всех наименований)
100. Руководитель (заведующий) хозяйства
101. Кровельщик (всех наименований)
102. Мастер
103. Заведующий (руководитель) мастерской
104. Экспедитор
105. Электрогазосварщик
106. Электросварщик (всех наименований)
107. Электромонтер (всех наименований)
108. Эколог
109. Экономист
110. Пильщик
111. Сборщик изделий из древесины
112. Станочник-распиловщик
113. Коневод
114. Монтировщик шин
115. Слесарь-ремонтник
116. Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
117. Слесарь-сантехник
118. Архивариус
119. Газовщик
120. Газосварщик
121. Грузчик
122. Дворник
123. Подсобный рабочий
124. Печатник-тиснильщик
125. Уборщик служебных помещений
126. Садовник
127. Сапожник
128. Статистик
129. Стекольщик
130. Секретарь руководителя
131. Машинист (кочегар) котельной или оператор котельной

132. Пеш жағушы
133. Курьер
134. Аударма жөніндегі редактор
135. Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарь
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2016 жылғы 18 мамырдағы
№ 48 бұйрығына
2-қосымша
Жұқпалы аурулардың тірі қоздырғыштарымен немесе ауру малдармен, ауру тудыратын вирустармен жұмыс істегені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары жүйесінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.07.2018 № 61/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ветеринариялық дәрігер
2. Ветеринариялық санитар
3. Ветеринариялық фельдшер
4. Дәрігер (барлық мамандықтағы)
5. Жануарларды күту бойынша жұмысшы
6. Зертханашы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2016 жылғы 18 мамырдағы № 48
бұйрығына 3-қосымша
Тергеу изоляторларында тұрақты жұмыс істегені үшін қосымша ақы алуға құқығы бар Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары жүйесінің азаматтық қызметшілері, қызметкерлері лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.12.2024 № 163/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Автомобиль жүргізушісі
2. Аула сыпырушы
3. Балташы
4. Бухгалтер
5. Заңгер консультант
6. Іс жүргізуші
7. Комендант
8. Оператор
9. Психолог
10. Референт
11. Техник
12. Фельдшер
13. Өндірістік және қызметтік жайлардың жинаушысы
14. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері
15. Статистик

132. Истопник
133. Курьер
134. Редактор по переводу
135. Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств
__________________
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 18 мая 2016 года № 48
Перечень должностей гражданских служащих, работников системы органов национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право на доплату за работу с живыми возбудителями инфекционных заболеваний или больными животными, вирусами, вызывающими заболевания
Сноска. Перечень в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.07.2018 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Ветеринарный врач
2. Санитар ветеринарный
3. Ветеринарный фельдшер
4. Врач (всех специальностей)
5. Рабочий по уходу за животными
6. Лаборант
Приложение 3
к приказу Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 18 мая 2016 года № 48
Перечень
должностей гражданских служащих, работников системы органов
национальной безопасности Республики Казахстан, имеющих право
на доплату за постоянную работу в следственных изоляторах
Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.12.2024 № 163/нс (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Водитель автомобиля
2. Дворник
3. Плотник
4. Бухгалтер
5. Юрисконсульт
6. Делопроизводитель
7. Комендант
8. Оператор
9. Психолог
10. Референт
11. Техник
12. Фельдшер
13. Уборщик производственных и служебных помещений
14. Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
15. Статистик