"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 26 ақпандағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 сәуірде № 13666 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 339 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 02.07.2025 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 82-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі - Ереже):
33-тармақтың үшінші бөлігінің оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаулысы бюджеттік даму бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының жылдық көлемі шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыздар және грант қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет қаражатын қайта бөлу үшін негіз болып табылады.";
35-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженің 34 және 36-қосымшаларына сәйкес қағаз және магниттiк (электрондық) тасығыштарда немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электронды түрде мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама бекiтiлген күннен бастап 2 жұмыс күнiнен кешiктiрілмей берiледi;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi. Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері жоқ жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы өзгерістерге қатыссыз дербес қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу бойынша анықтамалар айына бір реттен асырмай ағымдағы айдың он бесінші күнінен кешіктірілмей, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың оныншы күнінен кешіктірілмей беріледі.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2016 года № 13666. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 339.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2025 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
в абзац десятый части третьей пункта 33 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
часть пятую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства предоставляются на бумажном и магнитном (электронном) носителях согласно приложениям 34 и 36 настоящих Правил или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не позднее двух рабочих дней со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца. По администраторам местных бюджетных программ, не имеющим подведомственных государственных учреждений, справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее пятнадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - не позднее десятого числа текущего месяца.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:

"57. Бюджет кодексінің 104-бабының 4-тармағының 4) және 7)-тармақшаларында көзделген шығыстарды қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының есебінен қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған қаражаттың пайдалынылмағаны туралы ақпарат.";
68-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Бюджеттерді атқаруды және оларға кассалық қызмет көрсетуді аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, уәкілетті органдардың құжаттарды қағаз және магнит жеткізгіштерде беруімен де, құжаттардың электрондық түрлерін қалыптастыру және жөнелту, "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы есептерді қалыптастыруы арқылы да жүзеге асырады. "Қазынашылық-клиент" АЖ-де жұмыс істеу үшін мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілері, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, уәкілетті органдар аумақтық қазынашылық бөлімшесі мен мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектілері арасында Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану туралы келісім (бұдан әрі – ЭЦҚ туралы келісім) жасасады.";
70-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемелер алатын оларға арналған филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетiн ақшаны жұмсауымен;";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"57. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпунктах 4) и 7) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса за счет остатков средств на начало финансового года уполномоченный орган по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляет подготовку следующих документов:
1) информация об остатках бюджетных средств;
2) информация в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств правительственных внешних займов, грантов и бюджетных кредитов;
3) информацию о неиспользованных средствах, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в виде целевого трансферта.";
часть вторую пункта 68 изложить в следующей редакции:
"В ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы, субъекты квазигосударственного сектора самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Исполнение бюджетов и их кассовое обслуживание территориальными подразделениями казначейства осуществляется как с представлением государственными учреждениями/субъектами квазигосударственного сектора, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами документов на бумажном и магнитном носителях, так путем формирования и отправки электронных образов документов, формирования отчетов посредством ИС "Казначейство-клиент". Для работы в ИС "Казначейство-клиент" государственными учреждениями/субъектами квазигосударственного сектора, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами заключаются Соглашения об использовании ЭЦП между территориальным подразделением казначейства и государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора (далее - Соглашение об ЭЦП).";
подпункт 5) пункта 70 изложить в следующей редакции:
"5) и расходованием денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 43-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтар беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеменің коды ашылғаннан кейін ұсынылатын осы Ереженің 98-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Ереженің 4-тармағының 5-параграфында көзделген құжаттар жинағын қалыптастыруға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім жібереді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім жібереді.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімде көрсетілген деректемелердің шынайылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім белгіленген нысанға сәйкес келмесе не болмаған немесе мәліметтер дұрыс көрсетілмеген жағдайда, сондай-ақ 1, 2-абзацтарда қарастырылған құжаттарды қоса берусіз өтінім орындаусыз қайтарылады.";
79-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – қайырымдылық көмек ҚБШ);";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадаң айырбастау ҚБШ ашу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы Ережеге 44, 45-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жазбаша рұқсаттар береді.";
81-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме, согласно приложению 43 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.
Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в территориальное подразделение казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам на государственном и русском языках с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил, за исключением документов указанных в подпунктах 3), 4), 5) пункта 98 настоящих Правил, которые представляются после открытия кода государственного учреждения.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.
В случае несоответствия заявки на присвоение кодов государственным учреждениям установленной форме, либо отсутствия или неверного указания сведений, а также без приложения документов, предусмотренных абзацем 1, 2, заявка возвращается без исполнения.";
подпункт 2) пункта 79 изложить в следующей редакции:
"2) контрольный счет наличности филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности (далее - КСН благотворительной помощи);";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Для открытия государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета выдаются письменные разрешения по форме согласно приложениям 44, 45 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 81 изложить в следующей редакции:

"81. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ ашуға жазбаша рұқсаттар тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде беріледі.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Мемлекеттік мекемелерге қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ ашуға жазбаша рұқсат бір рет беріледі және осы Ереженің 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда олар жабылғанға дейін қолданыста болады. Мемлекеттік мекемелерге сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ ашуға жазбаша рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.";
83-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
БСН;
шоттың атауы;
валюта түрi (Ұлттық Банк олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
шығыстарды бағыттау мақсаттары;
шот ашу үшін негіздеме.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға жазбаша рұқсат 3 данада ресімделеді, олардың екеуі оны кейіннен мемлекеттік мекемеге және мемлекеттік мекемеге қызмет көрсетілетін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі, үшінші данасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады.
Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ ашуға жазбаша рұқсат 2 данада ресімделеді, олардың біреуі оны кейіннен мемлекеттік мекемеге беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі, екінші данасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын ашу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада қағаз жеткізгіште не ЭЦҚ қол қойылған электрондық түрінде ҚБШ ашуға өтiнiм бередi, ол:

"81. Письменные разрешения на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта выдаются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Письменное разрешение на открытие государственным учреждениям КСН благотворительной помощи, временного размещения денег выдаются один раз и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил. Письменное разрешение на открытие государственным учреждениям КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.";
часть третью пункта 83 изложить в следующей редакции:
"Ходатайство администратора бюджетной программы должно содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
БИН;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Письменные разрешения на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта оформляются в 3-х экземплярах, два из которых передаются администратору бюджетных программ, для последующей передачи государственному учреждению и территориальному подразделению казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение, третий экземпляр остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Письменные разрешения на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, оформляются в 2-х экземплярах, один из которых передается администратору бюджетных программ, для последующей передачи государственному учреждению, второй экземпляр остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Для открытия КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на открытие КСН по форме, согласно приложению 47 к настоящим Правилам, на бумажном носителе в двух экземплярах либо электронным образом, подписанные ЭЦП, которая составляется на основании:

1) ақылы қызметтердің ҚБШ үшін - мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуден түскен түсiмдер жоспарының және ақшаның жұмсалуының;
2) қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ үшін – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган берген рұқсаттар негізінде жасалады.";
90-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға жазбаша рұқсатының және аумақтық қазынашылық бөлімшелерден ақылы қызметтердің ҚБШ ашуға арналған өтінімдерінің негізінде жазбаша рұқсаттар берілген күні және аумақтық қазынашылық бөлімшелерден ақылы қызметтердің ҚБШ ашуға арналған өтінімдері түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, республикалық бюджеттен;";
94-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін оған осы параграфта айқындалған тәртіппен жаңа жазбаша рұқсат беріледі, бұл ретте бұрын берілген қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шот өзгеріссіз қалдырылады.";
96-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ашылған ҚБШ тіркеу осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес 5-19 "Тиісті бюджеттер, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, уақытша ақша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі" нысаны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ішкі есебінде көрсетіледі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері тиісті мемлекеттік кіріс органдары оларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ашқаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашқаны туралы хабарлайды.";

1) планов поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) - для КСН платных услуг;
2) выданных местным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешений - для КСН благотворительной помощи, временного размещения денег.";
абзац второй пункта 90 изложить в следующей редакции:
"республиканского бюджета, на основании письменного разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта и заявок на открытие КСН платных услуг территориальных подразделений казначейства, в день выдачи письменных разрешений и не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие КСН платных услуг;";
часть вторую пункта 94 изложить в следующей редакции:
"После изменения наименования государственного учреждения ему выдается новое письменное разрешение в порядке, определенном настоящим параграфом, при этом ранее присвоенный КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта остается без изменения.";
часть первую пункта 96 изложить в следующей редакции:
"96. Регистрация открытых КСН соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетов субъектов квазигосударственного сектора" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии КСН платных услуг, благотворительной помощи, местного самоуправления государственных учреждений в течение 3-х рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

98-тармақтың бірінші бөлігінің 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қайырымдылық көмек, уақытша ақша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттартың арнайы шоттарды және сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шотына ашылатын шоттарды ашуға рұқсат.";
109, 110, 111, 112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің мемлекеттік мекемелердің кодтарын, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды және
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізуі тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттардан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан төлемдер жүргізуді және ақша аударуды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыру мен ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда сотқа дейінгі тергеуді жүргізу органы алған шетел валютасын есептеуге арналған, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатын есептеуге арналған шоттарда пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Квазимемлекеттік сектордың шоттарындағы есепті кезеңнің соңындағы қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектордың пайдаланылмай қалған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламаны тиімсіз атқарылуына жатады.

подпункт 5) части первой пункта 98 изложить в следующей редакции:
"5) разрешение на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов и счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов.";
пункты 109, 110, 111 и 112 изложить в следующей редакции:
"109. Ведение кодов, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений и счетов субъектов квазигосударственного сектора территориальными подразделениями казначейства включает проведение платежей и переводов денег с КСН соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день текущего финансового года.
На КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, специальных счетах внешних займов или связанных грантов по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на 1 января текущего финансового года.
Остатки на счетах субъекта квазигосударственного сектора на конец отчетного периода являются неиспользованными средствами субъектов квазигосударственного сектора и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.

110. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын, тиісті бюджеттерінің, ақылы қызметтерінің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды /квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жүргізуді аумақтық белгісі бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшелері жүзеге асырады. Аудандық (облыстық маңызы бар қалаларда, Алматы аудандарында) аумақтық қазынашылық бөлімшелері
болмаған жағдайда жоғарыда көрсетілген рәсімдерді жүргізу аумақтық тиістілігіне қарай тиісті облыстардың, Астана, Алматы қалаларының аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
111. Тиісті бюджеттердің ҚБШ-ның ақшасына билік етушілер бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ-ын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шоттағы ақшасына билік етушілер - мемлекеттік мекемелердің басшылары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің басшылары, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-на - аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері болып табылады.
112. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының пайдаланылмаған қалдықтарына және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы ақшаға иелік етудi шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ-дағы, шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардағы ақша қозғалысы жөніндегі есептерді беруді аумақтық қазынашылық органдар жүзеге асырады және:
мемлекеттiк мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" 5-20-нысаны бойынша;

110. Ведение кодов, КСН соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений/счетов субъекта квазигосударственного сектора осуществляется территориальными подразделениями казначейства по территориальному признаку. В случае отсутствия районных территориальных подразделений казначейства (городах областного значения, районов в Алматы) ведение вышеуказанных процедур осуществляется в соответствующих по территориальной принадлежности территориальных подразделениях казначейства областей, городов Астана, Алматы.
111. Распорядителями денег КСН соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанному гранту - руководители государственных учреждений, счетов субъекта квазигосударственного сектора - руководители субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления - акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.
112. Ограничение распоряжением неиспользованных остатков индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и денег, находящихся на КСН платных услуг, благотворительной помощи, местного самоуправления, счетах субъекта квазигосударственного сектора, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Выдача отчетов по движению денег на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетах субъекта квазигосударственного сектора счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов осуществляется территориальными органами казначейства и представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
по форме 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Правилам;

осы Ережеге 55-қосымшаға сәйкес "Ақылы қызметтер ҚБШ қалдықтар туралы есеп" 5-33-нысаны бойынша;
осы Ережеге 56-қосымшаға сәйкес 8-17 "Мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар бойынша үзінді" нысаны бойынша;
2) ай сайын:
осы Ережеге 57-қосымшаға сәйкес "Ақылы қызметтер ҚБШ қалдық" 5-30-нысаны бойынша;
осы Ережеге 58-қосымшаға сәйкес 8-07 "Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардағы қалдықтар туралы есеп" нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі 3-ші күнге дейін тоқсан сайын және жыл сайын жылдық есепке осы Ережеге 59-қосымшаға сәйкес 5-34А "Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ-дағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" нысаны бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай:
осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірме" 5-20-нысаны бойынша берiледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілері осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.";
117, 118, 119-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"117. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын тексерудi жүргiзедi және 12 ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге/ квазимемлекеттік сектор субъектілеріне осы ҚБШ жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі тиісті ҚБШ-ның немесе шоттың қолданылуы қажеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда бұл ҚБШ немесе шот жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесі хатының негізінде кейіннен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне және мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылуы не қолданылуын ұзарту жөнінде хабарлама бере отырып, өзі жабады.

по форме 5-33 "Отчет об остатках на КСН платных услуг" согласно приложению 55 к настоящим Правилам;
по форме 8-17 "Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений" согласно приложению 56 к настоящим Правилам;
2) ежемесячно:
по форме 5-30 "Остаток на КСН платных услуг" согласно приложению 57 к настоящим Правилам;
по форме 8-07 "Отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов" согласно приложению 58 к настоящим Правилам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до 3-го числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету по форме 5-34А "Отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъекта квазигосударственного сектора" согласно приложению 59 к настоящим Правилам;
субъектам квазигосударственного сектора по мере проведения платежей и перевода денег:
по форме 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения и субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.";
пункты 117, 118 и 119 изложить в следующей редакции:
"117. Территориальные подразделения казначейства один раз в течение календарного года не позднее 25 января года, следующего за отчетным, проводят ревизию КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора и при отсутствии в течение 12 месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения/субьекты квазигосударственного сектора о необходимости принятия мер по закрытию данных КСН.
В случае представления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора, в течение 3-х рабочих дней со дня получения уведомления, письма о необходимости действия соответствующего КСН или счета, данный КСН или счет не закрывается.
В случае непринятия в течение 10-и рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора мер по закрытию, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора закрываются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета самостоятельно на основании письма территориального подразделения казначейства с последующим уведомлением о закрытии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориального подразделения казначейства и территориальным подразделением казначейства государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.

118. Тиісті бюджеттердің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ әкімшілік-аумақтық бірлікті тарату кезінде жабылады.
119. Мемлекеттік мекеменің коды осы Ережеге 60-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі бойынша, квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты осы Ережеге 61-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің өтінімі бойынша, ал ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің өтініші бойынша:
1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны мемлекеттiк мекеменiң пайдалану құқығы айқындалатын заңнамалық акті жойылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен тиiстi ҚБШ мен шотты ашуға рұқсат беру үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi ҚБШ мен шотының болу құқығын беретiн заңнамалық негiздеменi жойған;
5) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабатын күн басталған немесе оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот ашылған байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жабылады.";
121-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты жабу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада қағаз жеткізгіште не ЭЦҚ қол қойылған электрондық түрінде өтініш береді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі тиісті ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты жабу туралы жазбаша өтінішін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жапқаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі жабылуы туралы белгісі бар өтініштің бір данасын мемлекеттік мекемеге қайтарады не ҚБШ немесе шоттың жабылуы туралы жазбаша хабардар етеді.";

118. КСН соответствующих бюджетов и местного самоуправления закрываются при ликвидации административно-территориальной единицы.
119. Код государственного учреждения закрывается по заявке администратора бюджетных программ согласно приложению 60 к настоящим Правилам, код субъекта квазигосударственного сектора и счет субъекта квазигосударственного сектора закрываются по заявке субъекта квазигосударственного сектора согласно приложению 61, а КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов закрываются по заявлению государственного учреждения согласно приложению 62 к настоящим Правилам в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений/субъекта квазигосударственного сектора;
2) отмены законодательного акта, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации ими товаров (работ, услуг);
3) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для выдачи разрешения на открытие соответствующего КСН и счета;
4) отмены законодательного обоснования, предоставляющего право иметь соответствующий КСН и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.";
часть первую пункта 121 изложить в следующей редакции:
"121. Для закрытия КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам на бумажном носителе в 2-х экземплярах либо электронным образом, подписанные ЭЦП. Территориальное подразделение казначейства направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное обращение о закрытии соответствующего КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта. После закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориальное подразделение казначейства один экземпляр заявления с отметкой о закрытии возвращает государственному учреждению либо письменно уведомляет его о закрытии КСН или счета.";

123, 124, 125-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотта, шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған кезде мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі жабылатын:
1) ақылы қызметтердің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің ҚБШ (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелiк ету құқығы берiлсе);
тиiстi бюджет кiрiсiне мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берiлмеген құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) коды болмағанда;
2) қайырымдылық көмектің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың қайырымдылық көмектің ҚБШ-на немесе екінші деңгейдегі банктегі шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда, салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиiстi бюджеттiң кiрiсiне;
3) уақытша ақша орналастырудың ҚБШ:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ;
4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған валютаны қайырымдылық және/немесе ақшаны шетелдік валютада уақытша орналастыру ҚБШ есептеумен;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына;
квазимемлекеттiк сектор субъектiсi құрылтайшысының шотына;
6) жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ:
құқықтық мирасқордың жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-на;
7) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне – шетел валютасының ең аз ақша бірлігін сатып алу және сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына қалдықты қалпына келтіру үшін ақша жетпеген жағдайда;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ;

пункты 123, 124 и 125 изложить в следующей редакции:
"123. При наличии остатка денег на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счете субъекта квазигосударственного сектора, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете в иностранной валюте государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора представляет (в ИС "Казначейство – клиент" формирует электронный образ) счет к оплате, платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) КСН платных услуг:
на КСН платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) КСН благотворительной помощи:
на КСН благотворительной помощи или на счет в банке второго уровня правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;
3) КСН временного размещения денег:
вносителю;
на КСН временного размещения денег правопреемника;
4) счете в иностранной валюте - путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной валюты на КСН благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
5) счете субъекта квазигосударственного сектора:
на счет субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на счет учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
6) КСН местного самоуправления:
на КСН местного самоуправления правопреемника;
7) КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
в доход республиканского бюджета - в случае недостатка денег для покупки минимальной денежной единицы иностранной валюты и восстановления остатка на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;

8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
9) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотта:
сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, шетел валютасындағы ақша қалдығын валютаға қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот ("Қазынашылық-клиент" АЖ-да электрондық бейне қалыптастырады), төлем тапсырмасын немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады.
124. Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалық мөр жойылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің қаржы құжаттарына қол қою құқығы бар адамдардың болмауы себепті осы жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ақшаның қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару үшін төлеуге арналған шотты беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, құқықтық мирасқор қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемеге қызмет көрсеткен аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылатын ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ақша қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару туралы қолдаухат жібереді. Құқықтық мирасқордың ҚБШ-на ақша қалдығын аударған жағдайда қолдаухатқа құқықтық мирасқорлығын растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухаты қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің деректемелерін: мемлекеттік мекеменің атауын, БСН, кодын, ҚБШ нөмірін, сондай-ақ ҚБШ аударуға жататын ақша қалдығының сомасын және аудару үшін барлық қажетті деректемелерді қамтуы тиіс. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қолдаухатты алған күннен кейінгі күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде осы Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-ғы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.
125. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оларды жапқан күннен бастап 3 жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi тиiстi мемлекеттік кірістер органдарына мемлекеттiк мекемелердiң кодтарын, квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодтарын және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу туралы жазбаша хабарлайды.";
142-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
заимодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
9) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта.
124. В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления счета к оплате для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, правопреемник направляет в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил. В случае перечисления остатка денег на КСН правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения: наименование, БИН,
код государственного учреждения, номер КСН, а также сумму остатка денег на КСН, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления. Территориальное подразделение казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления реорганизованного государственного учреждения, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил.
125. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов о закрытии кодов государственных учреждений, кодов субъекта квазигосударственного сектора и КСН платных услуг, благотворительной помощи, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора в течение трех рабочих дней со дня их закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
пункт 142 изложить в следующей редакции:

"142. Төлем құжаттарын ЖСК, БСК, БСН бар-жоғына және сәйкестiгiне, ҚР ББС бюджеттiк сыныптама кодының бар-жоғына тексеру жүзеге асырылады.
Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тура салықтарды және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерді, оның ішінде мұнай келісім-шарттарының ережелерін бұзғаны үшін түсімдерді тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін анықтауға мүмкіндік бермейтін электрондық төлем құжаттарында көрсетілген деректемелер болмаған немесе жалған болған, осы өңірге БСК қолдануға келмейтін және төлеушінің Мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкес келмеген кезде түсімдер сомасы "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсiмдері" түсімдер БСК-на тиісті мемлекеттік кірістер органдары бойынша электрондық төлем құжаттарын қабылдау күні есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органы сомалардың "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсiмдері" түсімдер БСК есептелген күнінен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi және қате аударылған төлемдерді төлем тапсырмалары негізінде тиісті түсімдер кодына есепке жатқызу жүргізеді.
ҚБАЖ-ға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесі сол облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін осы Ереженің 135-қосымшасына сәйкес 0-22 "Бюджетке есепке алуға жатпайтын БСК" нысан бойынша есеп қалыптастырады және шығарады, оған аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік кірістер органының басшылары қол қояды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.";
143-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Республикалық және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілетін, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 26 қыркүйекте № 9760 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 404 бұйрығымен бекітілген Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ арасында бөлу кестесінің және Бюджет кодексінің 22-бабының 3-тармағының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен мұнай операцияларын жүргізу, келісімшарттар жасасу мен оларды орындау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымы тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің I сатысы).";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
145. ҚР ББС бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджетке қайтаруды және (немесе) есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi - қайтару және (немесе) есептеу) үшiн мемлекеттік кірістер органы аумақтық қазынашылық органына 2 данада:
1) осы Ереженiң 63-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тiзiлiмiн;
2) "Төлем тапсырмаларын, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 30 қаулысымен (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13275 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 30 Қаулы) белгiленген нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша беру кезінде мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және мемлекеттік кірістер органының уәкілетті қызметкері ЭЦҚ-сын қойған № 30 Қаулымен бекітілген нысан бойынша мемлекеттік кірістер органдары төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.

"142. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие ИИК, БИК, БИН, наличие кода бюджетной классификации ЕБК РК.
Проверка поступлений в Нацфонд РК прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости КБК для данного региона и несоответствия плательщика Перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на КБК поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" по соответствующим органам государственных доходов в день приема электронных платежных документов.
Орган государственных доходов обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на КБК поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" в течение семи рабочих дней со дня их зачисления, и производит зачет ошибочно перечисленных платежей, на соответствующий код поступлений на основании платежных поручений.
Для внесения соответствующих изменений и дополнений в ИИСК территориальное подразделение казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "КБК недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (города республиканского значения, столицы), согласно приложению 135 к настоящим Правилам, который подписывается руководителями территориального подразделения казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.";
часть первую пункта 143 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет ЕБК РК осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее - возврат и (или) зачет) орган государственных доходов предоставляет в территориальное подразделение казначейства в 2-х экземплярах:
1) реестр платежных поручений по форме согласно приложению 63 к настоящим Правилам;
2) платежное поручение по форме, установленной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 30 "Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13275) (далее – Постановление № 30).
При передаче по ИС "Казначейство-клиент" органами государственных доходов представляется электронный образ платежного поручения по форме, утвержденной Постановлением № 30, подписанного ЭЦП руководителя органа государственных доходов или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника органа государственных доходов.

Мемлекеттік кірістер органы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынытын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізу үшін төлем тапсырмасын толтыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген) бекітілген Дербес шоттарды жүргізу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ақшаны алушылар анықтамалығында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер болмаған немесе өзгерген жағдайда мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" АЖ-да осы Ереженің 64-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған осы Ереженің 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің шынайылығын және дұрыстығын мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз етеді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің басшысы бекіткен және мемлекеттік мекемелерге жеткізілген мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету кестесіне сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесі жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін мемлекеттік кірістер органдарынан төлем тапсырмаларын қағаз жеткізгіште қабылдауды жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жұмыс күні ішінде сағат 16.00-ге дейін "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік кірістер органдарынан келіп түскен төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады. Сағат 16.00-ден кейін түскен құжаттар келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.";
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты орталық уәкiлеттi органдар есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ бюджеттен қайтару және (немесе) артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін "Қазынашылық-клиент" АЖ бюджетке түскен сомалар туралы, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелеріне ақпаратты жеткізуімен, ресми ақпаратты алады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы кассалық қызмет көрсететін уәкілетті органдар бюджетке түскен сомалар, сондай-ақ бюджеттен қайтару және артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуі, туралы ақпаратты алу үшін осы Ереженің 70, 71-қосымшаларына сәйкес 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп", 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Көрсетілген ақпаратты бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган осы Ереженің 72-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдерді тіркеу журналына жазады.";
156-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Заполнение платежного поручения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей, пеней в бюджет, представляемого органами государственных доходов в территориальное подразделение казначейства, осуществляется в соответствии с Правилами ведения лицевых счетов, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5446).
В случае отсутствия или изменения реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в ИС "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений от органов государственных доходов на бумажном носителе до 16.00 часов местного времени согласно графику обслуживания государственных учреждений, утвержденному руководителем территориального подразделения казначейства и доведенному до государственных учреждений.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений, поступивших от органов государственных доходов по ИС "Казначейство-клиент" в течение рабочего дня до 16.00 часов. Документы, поступившие после 16.00 часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. Центральные уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет по коду классификации поступлений, для осуществления учета, контроля и мониторинга, а также возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, самостоятельно из ИС "Казначейство-клиент" получают официальную информацию о суммах, поступивших в бюджет, с последующим доведением информации до своих территориальных и/или структурных подразделений.
Уполномоченные органы, осуществляющие кассовое обслуживание по ИС "Казначейство-клиент", для получения информации о суммах поступивших в бюджет, а также возвратов из бюджета и зачетов излишне (ошибочно) уплаченных сумм, самостоятельно формируют формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 70, 71 к настоящим Правилам.
Указанная информация отражается уполномоченным органом, ответственным за взимание поступлений в бюджет, в Журнале регистрации поступлений в бюджет по форме согласно приложению 72 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 156 изложить в следующей редакции:

"156. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне, осы Ереженің 326-тармағында көзделген құжаттарды қоса (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып), осы Ереженің 73-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.";
161-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері олар аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.";
үшінші бөлігінің 4)-тармақшасы алынып тасталсын;
162-тармақтың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
165-тармақтың бесінші абзацы алынып тасталсын;
172-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан және тапсырыс беруші аумақтық қазынашылық бөлімшесіне объектіні пайдалануға қабылдау актісін ұсынғаннан кейін жүргізіледі.
Егер шарттарда кепілді кезеңде ықтимал ақаулықтарды жоюға бес пайыз мөлшерінде кепілді ұстау туралы талаптар көзделсе, осы кепілді ұстау объектіні пайдалануға қабылдау актісіне сәйкес орындалған жұмыстар үшін түпкілікті төлеуге жататын сомалардан жүргізіледі. Бұл ретте бес пайыз мөлшеріндегі кепілді ұстаудың түпкілікті сомасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген мемлекеттік мекеменің ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізіледі.";
182-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жасалған шартта міндетті түрде осы шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған не тиісінше орындалмағанына жауапкершілігі көзделеді.";
185-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімі, бірақ екі айдан аспайтын мерзімде тапсырыс берушінің қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қажетті осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi мемлекеттiк сатып алу көлемінен аспайтын көлемде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізбе бойынша күн сайынғы немесе апта сайынғы қажеттіліктегі тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың қолданысы конкурс не аукцион тәсілімен мемлекеттiк сатып алу қорытындылары шығарылғанға дейінгі және мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге ұзартылған жағдайда, тапсырыс берушінiң үздіксіз қызметiн қамтамасыз ету;";
186-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"156. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте орган государственных доходов либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 73 настоящих Правил, с приложением документов (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения), предусмотренных в пункте 326 настоящих Правил.";
в пункте 161:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства, кроме случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, когда регистрация гражданско-правовых сделок не требуются.";
подпункт 4) части третьей исключить;
часть третью пункта 162 исключить;
абзац пятый пункта 165 исключить;
части четвертую и пятую пункта 172 изложить в следующей редакции:
"Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог, других объектов, и предъявления заказчиком в территориальные подразделения казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию.
Если в договорах предусмотрены условия о гарантированном удержании в размере пяти процентов на устранение возможных дефектов в гарантийный период, то гарантийное удержание производится из сумм, подлежащих окончательной оплате за выполненные работы согласно акту приемки объекта в эксплуатацию. При этом окончательная сумма гарантийного удержания в размере пяти процентов вносится на счет временного размещения денег государственного учреждения, предусмотренного законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 182 изложить в следующей редакции:
"182. В договоре, заключенном в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в обязательном порядке предусматриваются ответственность за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по данному договору.";
абзац третий пункта 185 изложить в следующей редакции:
"обеспечения бесперебойной деятельности заказчика в случае продления, на период до подведения итогов государственных закупок способом конкурса либо аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках, действия договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности по перечню, утвержденному в соответствии Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", в объеме, не превышающем объема государственных закупок таких товаров, работ, услуг, необходимого для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения государственной закупки, но не более чем на два месяца;";
пункт 186 изложить в следующей редакции:

"186. Мемлекеттік мекеменің екінші деңгейдегі банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрі - банк) құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасы банк заңнамасының және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделеді.";
188 және 189-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"188. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасын және көшірмесін қоса бере отырып қағаз жеткізгіште 2 данада ұсынылады, бұл ретте тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз жеткізгіштегі көшірмесі аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
Қарыз (грант) туралы шарт шеңберінде шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт шеңберіндегі немесе байланысты гранттар бойынша осы шартты қоса бере отырып, қағаз жеткізгіште ұсынады.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-де жасалған азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшесіне "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-ден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру жолымен ұсынылады.
Науқастарды шетелде емдеуді көздейтін шығыстар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеуге өтінімді қағаз жеткізгіште аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың әр парағы мемлекеттік мекеме мөрі бедерінің түпнұсқасымен расталған көшірмесін қоса бере отырып ұсынады. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне міндеттеме бойынша түпкілікті төлемді берген кезде бір мезгілде шарттың түпнұсқасын ұсынады.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы, жобалау-іздестіру жұмыстарын әзірлеу жөніндегі қызмет және олардың мемлекеттік сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу мерзiмi шегінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып қағаз жеткізгіште ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған, осы тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан құжаттардың сканерленген түрлерін тіркей отырып, өтінімнің электрондық түрі қалыптастырылады.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-де жасалған ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру жолымен ұсынытын азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі қызмет, жобалау-іздестіру жұмыстары мен олардың мемлекеттік сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркейді.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ арқылы түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан басқа, осы тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрлерін тіркеу талап етілмейді.

"186. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.";
пункты 188 и 189 изложить в следующей редакции:
"188. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе в 2-х экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в территориальном подразделении казначейства.
Для регистрации договора в рамках договора о займе (гранте) заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе с приложением этого договора в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки, заключенной в АИИС "Электронные государственные закупки", предоставляется в территориальное подразделение казначейства путем передачи данных договора о государственных закупках товаров, работ, услуг из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-Клиент".
Для регистрации гражданско-правовой сделки по расходам, предусматривающим лечение больных за рубежом, государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки с приложением копии договора, заверенную оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно. Государственное учреждение при предоставлении в территориальное подразделение казначейства окончательного платежа по обязательству одновременно предоставляет оригинал договора.
Для регистрации договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется государственным учреждением на бумажном носителе с обязательным приложением копии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, в пределах срока действия ПСД, установленного законодательством Республики Казахстан, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их государственная экспертиза включена в стоимость договора, а также договора по бюджетным инвестиционным проектам, не требующим корректировки проектно-сметной документации, в случае наличия положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Для регистрации заключенного в АИИС "Электронные государственные закупки" договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, предоставляемой государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства путем передачи данных договора о государственных закупках товаров, работ, услуг из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-Клиент", прикрепляется сканированный образ с оригинала положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их государственная экспертиза включена в стоимость договора.
К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через АИИС "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, не требуется.

189. ҚБАЖ-да ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Ереженің 188-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде осы Ереженің 64, 73-қосымшаларына сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынады:
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшірмесі/резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
анықтаманың күнін және нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың болуы туралы банктің анықтамасы;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың/шетелдіктің ықтиярхат құжатының немесе дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмесі, растау хабарламасы (электрондық үкімет порталынан);
нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың болуы туралы банктің анықтамасы;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжат;
4) ақшаны шетел валютасында алушы үшін:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжат (бар болса);
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хаты.
Тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату жөніндегі аукцион қатысушыларына кепілдендірілген жарнаны қайтару туралы өтінімді ресімдеу кезінде "Қазынашылық-клиент" АЖ-да жоғарыда көрсетілген құжаттар қосымша берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) жағдайда, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген тиісті құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ережеге 65, 75-қосымшаларға сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде береді.

189. В случае отсутствия получателя денег в ИИСК к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 188 настоящих Правил документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64, 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера и даты;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя уведомление подтверждение (с портала электронного правительства);
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника;
4) для получателя денег в иностранной валюте:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии);
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При оформлении заявки о возвращении гарантийного взноса участникам аукциона по продаже арестованного и конфискованного имущества в ИС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
В случае изменения (отсутствия) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 65, 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде берілетін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді жасау кезінде мемлекеттік мекеменің ақша алушысы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында осы ақша алушының бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында қажетті ақша алушы болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 65, 75-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.
Осы Ережеге 64, 65, 73, 75-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығына, дұрыстығына мемлекеттік мекеме жауапты болады.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі 10 күннен аспайды.";
194-тармақтың 8)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің ЖСК, атауы және БСК) көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" АЖ-де "Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдалады;";
199-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляемой электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложениям 65, 75 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 64, 65, 73, 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более 10 дней.";
подпункт 8) пункта 194 изложить в следующей редакции:
8) в поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (ИИК, наименование и БИК обслуживающего его банка), допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка Республики Казахстан. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в ИС "Казначейство-клиент" поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег;";
пункт 199 изложить в следующей редакции:

"199. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) ҚР ББС сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарламалар, ерекшеліктер кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Ережеде белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз жеткізгіштегі шартта (қосымша келісімде) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте қолдар жарыққа төзімді сиялармен қойылуы тиіс. Мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері дәл және анық болуы тиіс. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін оқылатын және айқын болуы тиіс. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде ЭЦҚ түпнұсқалығы және мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері анықтығы тексеріледі;
7) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асуы мүмкін шарттарды қоспағанда, шарттың қолданылу мерзімін ағымдағы қаржы жылының шегінен асып кетпеуіне;
8) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
9) қолданылу мерзімі тек осы Ережеде көзделген жағдайларда ғана ағымдағы қаржы жылынан асатын қосымша келісімдердің, сондай-ақ шарттардың жасалуына;
10) осы Ереженің 167-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі шарттарды тіркеуге ұсынуға;
11) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың және жұмыстар көлемдерінің жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғына тексеруді жүзеге асырады;
12) шарттың (қосымша келісімнің) талаптарын қолмен қандай да бір түзетулерге не дұрыстауға жол берілмейді;
13) егер жаңа объектілерді және қолда бар объектілерді реконструкциялау, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға, сондай-ақ дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды қоспағанда, ағымдағы шығындар бойынша, астықтың мемлекеттік ресурстарын басқару бойынша агентке қаражат төлеу, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау бойынша қызметтерді төлеу, шетелде ауруларды емдеуді төлеу, ауылда ұйымдармен бастапқы медициналық-санитарлық көмек қызметін көрсетуге байланысты қабылданған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төленген авансты тепе-тең ұстау туралы шарттың болуы;

"199. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронного образа по ИС "Казначейство-клиент", на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно ЕБК РК;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Правилами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи должны быть проставлены светостойкими чернилами. Оттиск печати государственного учреждения и получателя денег должен быть читаемым и ясным. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающимися чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным. При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент" проверяется на подлинность ЭЦП и читаемость оттиска печати государственного учреждения и получателя денег;
7) непревышение срока действия договора за пределы текущего финансового года, за исключением договоров, срок действия которых может превышать текущий финансовый год;
8) непревышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
9) заключение дополнительных соглашений, а также договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, только в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
10) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев предусмотренных пунктом 167 настоящих Правил;
11) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;
12) отсутствие каких-либо корректировок либо исправлений условий договора (дополнительного соглашения) от руки;
13) наличие условия о пропорциональном удержании ранее выплаченного аванса в случае, если выплата аванса предусмотрена договором, связанным со строительством новых объектов и реконструкцией имеющихся объектов, строительством дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, дорог, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оплаты лечения больных за рубежом, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе и оплаты коммунальных услуг, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг);

14) жаңа объектілерді салуға және қолдағы объектілерді реконструкциялауға, жолдарды салуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын, жолдарды күрделі жөндеуге байланысты шарттарда жаңа объектілерді салуға және қолдағы объектілерді реконструкциялауға, жолдарды салуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, беру қондырғыларын, жолдарды күрделі жөндеуге байланысты жұмыстар аяқталғаннан кейін және тапсырыс беруші аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау туралы актісін ұсынғаннан кейін тапсырыс берушінің шарттың сомасынан бес пайызды түпкілікті төлеуі жөніндегі талаптардың болуы. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша бес пайыз ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізіледі;
15) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жасалған шартта шарт бойынша міндеттелерді орындалмағаны не тиісінше орындалмағаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) өндіріп алу туралы талаптың болуы;
16) егер ақша алушы ҚҚС төлеуші болып табылған жағдайда, шарт талаптарында сатып алынатын тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар бойынша ҚҚС сомасын міндетті түрде көрсетудің болуы, егер ақша алушы ҚҚС төлеуші болып табылмаған жағдайда ҚҚС болмауы;
17) шарттың, оны аумақтық қазынашылық бөлімшесінде міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы;
18) заңнамада белгіленген мөлшерде жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыру міндетті талаптарының нысаналы трансферттер есебінен іске асырылатын шартта болуы;
19) шарт талаптарында қызметтерді көрсету (жұмыстарды орындау, тауарларды жеткізу шарт күшіне енген кезден бастап кемінде он бес күнде) мерзімінің міндетті көрсетудің болуы;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу заңнамасының талаптары қолданылмайтын шарттарды қоспағанда, шарттың кіріспесінде мемлекеттік сатып алу тәсіліне сілтеменің міндетті түрде көрсетудің болуы;
21) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасының жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомасынан асып түспеуіне.";
201-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз жеткізгіштегі құжатқа сәйкестігіне. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде ЭЦҚ түпнұсқалығына тексеріледі;";
202-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14) наличие в договорах, связанных со строительством новых объектов и реконструкцией имеющихся объектов, строительством дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, дорог условия по окончательной оплате заказчиком пяти процентов от суммы договора после завершения работ, связанных со строительством новых объектов и реконструкцией имеющихся объектов, строительством дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, дорог и предъявления заказчиком в территориальные подразделения казначейства акта о принятии объекта в эксплуатацию, подписанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Удержание пяти процентов по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год производится государственным учреждением на последний год завершения объекта;
15) наличие в договоре, заключенном в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, условия о взыскании неустойки (штрафа, пени) за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по договору;
16) наличие в условиях договора обязательного указания суммы НДС по приобретаемым товарам, услугам и работам, в случае, если получатель денег является плательщиком НДС, либо отсутствие НДС, в случае, если получатель денег не является плательщиком НДС;
17) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в территориальном подразделении казначейства;
18) наличие в договоре, реализуемого за счет целевых трансфертов, обязательного условия софинансирования из местного бюджета в установленном законодательством размере;
19) наличие в условиях договора обязательного указания срока оказания услуг (выполнения работ, поставки товаров не менее чем пятнадцати дней с момента вступления договора в силу);
20) наличие в преамбуле договора обязательного указания ссылки на способ государственных закупок, за исключением договоров, на которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан не распространяются нормы законодательства о государственных закупках;
21) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов сумме, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации.";
абзац шестой пункта 201 изложить в следующей редакции:
"соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе. При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент" проверяется на подлинность ЭЦП;";
пункт 202 изложить в следующей редакции:

"202. Өтiнiм оған қоса берiлген құжаттарғане шарт осы Ереженің 164-185, 198, 199, 201-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi өтiнiм мен оған қоса берiлген құжаттарды мынадай жағдайларда:
1) қабылдау кезеңiнде сәйкессiздiк байқалса, мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге өтiнiм тiзiлiмiне қайтару туралы соғылған белгiмен хат ресiмдемей;
2) қабылдағаннан кейiн тексеру барысында сәйкессiздiк байқалса, оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен жазбаша түрде қайтарады, бұл ретте өтiнiмнiң екiншi данасы хаттың екiншi данасымен қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша өтінімнің электрондық түрі оған тіркелген құжаттарға не осы Ереженің 164-185, 198, 199, 201-тармақтарында белгіленген шарт талаптарына сәйкес келмеген кезде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.";
204-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазынашылық-клиент" АЖ қолдану кезінде мемлекеттік мекемелер 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны дербес қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға хабарламаларды қалыптастыруды аумақтық қазынашылық бөлімшемен бір данада жүзеге асырылады және мемлекеттік мекемеге қағаз жеткізгіште беріледі.";
205-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"205. Шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште тіркеу кезінде мынадай:
5 (бес) миллион теңгеден аспайтын сомаға тіркеу кезінде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама үш данада қалыптастырылады;
5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тіркеу кезінде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама төрт данада қалыптастырылады.";
210-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"210. Ақша алушы 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша алынған 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 хабарламаны алғаннан кейін 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның бір данасын оған ағымдағы шотты ашқан екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға (бұдан әрі - банк) береді.
Ақша алушы 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның кейіннен мемлекеттік мекемеде қалатын екінші данасына қол қояды және дәл және анық мөр бедерімен куәландырады. Ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Бұл ретте ақша алушы қол қоюды және мөр бедерін басуды мемлекеттік мекеменің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша түпкілікті есеп айырысуды жүргізуі үшін жүзеге асырады.
Егер ақша алушы жеке кәсіпкер немесе мөрі жоқ жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға болып табылатын жағдайда 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламада оның қойылған қолы ғана болады.
Мемлекеттік мекеме тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша соманы тиісті бюджет кірісіне аударған жағдайда ақша алушы 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға қол қоймайды.";
213-тармақтың үшінші, төртінші және бесінші бөлектері мынадай редакцияда жазылсын:
Республикалық бюджеттің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзедi (жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, жалақыдан барлық ұстауларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген ақшалай өтемақыны, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, жәрдемақыларды, стипендияларды төлеу, банктік қызмет ақысын төлеу, ҚР Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және қызмет көрсету жөніндегі төлемдер, зейнетақы, жәрдемақы және басқа әлеуметтік аударымдар, бюджет субвенциялары, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, отын (ғимараттарды жылыту бөлігінде), тамақтануды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу бойынша қызметтерді сатып алуға, атқарушылық құжаттар мен сот актілерін орындауға, іссапар және қызметтік сапарларға шығыстар), қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзіледi, қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Бұл ретте, ақша болмаған жағдайда немесе қағаз жеткізгіште не "Қазынашылық-Клиент" АЖ арқылы электронды түрде түсіп, ҚБАЖ жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.
Тиiстi ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың (оның ішінде қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың) және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, мемлекеттік кірістер органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын аумақтық қазынашылық бөлiмшесi орындауға қабылдамайды.

"202. При несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-185, 198, 199, 201 настоящих Правил территориальное подразделение казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, в случаях:
1) обнаружения несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружения несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя территориального подразделения казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня их предоставления в территориальное подразделение казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в ИС "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-185, 198, 199, 201 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.";
части третью и четвертую пункта 204 изложить в следующей редакции:
"При использовании ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомления по форме согласно приложению 82.
Формирование в ИС "Казначейство-клиент" уведомлений на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге, осуществляется территориальным подразделением казначейства в одном экземпляре и передается на бумажном носителе государственному учреждению.";
пункт 205 изложить в следующей редакции:
"205. При регистрации договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе на сумму:
не превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление по форме согласно приложению 82 формируется в 3-х экземплярах;
превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление по форме согласно приложению 82 формируется в 4-х экземплярах.";
пункт 210 изложить в следующей редакции:
"210. Получатель денег при получении 2-х экземпляров уведомления по форме согласно приложению 82 по зарегистрированному договору (дополнительному соглашению) на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге, один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 82 передает в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций (далее - банк), в котором открыт ему банковский счет.
Получатель денег подписывает и заверяет четким (ясным) оттиском печати второй экземпляр уведомления по форме согласно приложению 82, который в последствие передается государственному учреждению. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При этом подписание и заверение оттиском печати получателем денег осуществляется для проведения окончательного расчета государственным учреждением по зарегистрированному в территориальном подразделении казначейства договору (дополнительному соглашению).
В случае, если получателем денег является физическое лицо, не зарегистрированное как индивидуальный предприниматель, или индивидуальный предприниматель, не имеющий печати, уведомление по форме согласно приложению 82 содержит только его подпись.
В случае перечисления государственным учреждением в доход соответствующего бюджета суммы по зарегистрированному договору (дополнительному соглашению) уведомление по форме согласно приложению 82 получателем денег не подписывается.";
части третью, четвертую и пятую пункта 213 изложить в следующей редакции:
"В случае недостаточности денег на КСН республиканского бюджета территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджета (выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, пособия, стипендии, оплата банковских услуг, выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства РК, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, расходы на приобретение топлива (в части отопления зданий), услуг по организации питания и приобретению продуктов питания, исполнение исполнительных документов и судебных актов, командировочные и служебные разъезды), остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. В случае недостаточности денег на КСН местных бюджетов территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. При этом, в случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в ИИСК счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих КСН территориальным подразделением казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов (в том числе возврат превышения налога на добавленную стоимость) и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции органов государственных доходов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.

БҚШ-дан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган "Ақша аударымының банкаралық жүйесінің қызмет ету ережесін бекіту туралы және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастарды орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 14 қаулысына өзгерістер енгізу" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 259 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13078 болып тіркелді) және "Банкаралық клирингті қызмет ету ережесін бекіту туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 262 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13068 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларына сәйкес ҚБЕО төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.";
215-тармақтың 7)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде шот-фактуралардың, немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерін, актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерін немесе тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі - растаушы құжаттар) көшірмесін беруді. Көрсетілген құжаттарға өнім беруші жеке қолымен немесе БЦҚ-мен қол қоюы тиіс. Бұл ретте, көрсетілген құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның жауапты хатшысының/аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның өз қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен беріледі;";
216-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"216. Қолма-қол емес және қолма-қол ақша түрінде төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыру төлеуге берілетін шоттарды мемлекеттік мекеменің қалыптастыруын және аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жүргізуін мыналардың есебінен:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша;

Списание денег с ЕКС производится на основании электронных платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через платежные системы КЦМР, в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 259 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег и внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 14 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13078) и от 31 декабря 2015 года № 262 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13068)";
подпункт 7) пункта 215 изложить в следующей редакции:
"7) представление в территориальное подразделение казначейства при приобретении либо поставке товаров – копии счета-фактуры, или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или услуг – копии акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или копии иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее – подтверждающие документы), при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке. Указанные документы должны быть подписаны собственноручной подписью или ЭЦП поставщика. При этом копии указанных документов предоставляются с собственноручной подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа/руководителя аппарата (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;";
пункт 216 изложить в следующей редакции:
"216. Осуществление платежей и переводов денег в безналичной и наличной формах оплаты включает в себя формирование государственным учреждением и проведение территориальным подразделением казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;

3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу не белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін, олар заңнамалық актілерге сәйкес алатын ақша;
5) түсімі Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген және аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағытталған ақшаны қамтиды.";
220-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"220. Аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң жауапты орындаушысы осы Ережеде көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң 2 данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлеуге берілетін шоттар тізіліміне қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөртаңба қойылған данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлген шоттарға және құжаттарға қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы одан әрi орындау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркелуiн талап етпейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 64, 73-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):

3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами;
5) денег, поступление которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и направленных на реализацию акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления.";
пункт 220 изложить в следующей редакции:
"220. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, ставит подпись, дату и оттиск штампа на 2-х экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в территориальном подразделении казначейства для дальнейшего исполнения.
При обслуживании государственного учреждения по ИС "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в ИИСК в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64, 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):

1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшiрмесiн/салық төлеуші ретінде резидент еместі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
оның нөмiрiн (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) көрсете отырып, банктiк шоттың болуы туралы банк анықтамасын;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін/шетелдіктің тұру ықтиярхатын немесе дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәлікті, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебіне қою туралы куәліктерін/ растау хабарламасы (электрондық үкімет порталынан);
нөмiрiн көрсете отырып, банктiк шоттың болуы туралы банктiң анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде ұлттық валютада төлемдер жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжаттар.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-де тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату жөніндегі аукцион қатысушыларына кепілдікті жарнаны қайтару туралы өтінімді ресімдеу кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қоса берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Ереженiң 65, 75-қосымшаларына сәйкес осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынылатын төлеуге берілетін шотты ашу кезінде мемлекеттік мекемеде Ақша алушы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-дан ақша алушылар анықтамалығында ақша алушының бар болуын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-дан Ақша алушылар анықтамалығында қажетті ақша алушы бар болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 65, 75-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.
Өтінімді толтырған кезде осы Ережеге 64, 65, 73, 75-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" жолында жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы бар болса көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дәйекті, дұрыс ресімделуіне және жасалуына жауапкершілік мемлекеттік мекемеде болады.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі 10 күннен аспайды.";

1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя/ уведомление подтверждение (с портала электронного правительства);
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника.
При оформлении заявки о возвращении гарантийного взноса участникам аукциона по продаже арестованного и конфискованного имущества в ИС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 65, 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании счета к оплате, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложениям 65, 75 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 64, 65, 73, 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более 10 дней.";

224-тармақтың 4), 5), 6), 7), 8) және 9)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "ЖСК" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетiледi:
операцияларды есептеу үшiн ҚБШ-да:
мемлекеттiк мекеменiң қаржыландыру көзiне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетiне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне) түсетiн түсiмдерді есепке алу;
мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есепке алу және олардың есебiнен есеп айырысулар жүргiзу;
мемлекеттiк мекемелер үшiн қайырымдылық көмектен түсетiн, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттiк мекемеге қайтарымды не белгiлi бiр жағдайлар басталған кезде тиiстi бюджетке немесе үшiншi тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргiзуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;
Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке жатқызу мен аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағытталған шығыстарды жүргізу;
5) "Қаржыландыру көзi" ашық жолағында қаражаты есебiнен төлем мен ақшаны аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзiнiң түрiн бiлдiретiн белгі көрсетiледi:
1 – үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражатының есебiнен;
2 – үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатының есебiнен;
3 – мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен;
4 – қайырымдылық көмектен түсетiн ақша есебiнен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлға қайтарымды шарттарда мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаның есебiнен;
8 – ерекше шығыстардың есебiнен;
R – жергілікті өзін-өзі басқарудың ақшасы есебінен;
6) "Бюджет түрi" ашық жолағында қаражатының есебiнен мемлекеттiк мекеме ұсталатын бюджет түрiн бiлдiретiн белгі көрсетiледi:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық (республикалық маңызы бар қала (астана)) бюджет;
03 - аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi;
7) "Шығыстардың БСК" ашық жолағы бюджет қаражатының немесе мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде ғана толтырылады; онда кезектiлiкпен үш мәндi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң, бюджеттiк бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнің кодтарын бiлдiретiн он екi мәндi код көрсетiледi. Мемлекеттік мекеме БСК-ның заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;

подпункты 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 224 изложить в следующей редакции:
"4) в поле "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
и расходованию денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведению расходов, направленных на реализацию акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления;
5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 - за счет денег от благотворительной помощи;
5 - за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 - за счет особых расходов;
R - за счет денег местного самоуправления;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (города республиканского значения (столицы));
03 - бюджет района (города областного значения);
7) поле "КБК расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг); в нем указывается двенадцатизначный код, обозначающий последовательно по три знака, коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, бюджетной подпрограммы, специфики экономической классификации расходов. Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения КБК;

8) "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды" мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк мекемелер өткiзетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды көрсетiледi;
9) "Ақшаны алушы" бөлiмiнде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн ақшаны алушының атауы және жеке тұлға үшін (бар болса) тегі, аты, әкесінің аты және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң, мемлекеттiк мекеменiң, ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол берiледi;";
228-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк мекеме қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың және мақсатты қаржыландырудың ҚБШ төлемдер мен ақша аударымын жүргiзген кезде төлеуге берiлетiн шоттарда "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.";
233-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"233. Мемлекеттік мекемелер жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды қағаз жеткізгіште, аумақтық қазынашылық бөлімшесімен Келісім жасасқан жағдайда "Қазынашылық - клиент" АЖ арқылы электрондық түрде ай сайын жиырма сегізі күніне дейін, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - жиырма бесінші желтоқсанға дейін аумақтық қазынашылық органдарына береді.";
234-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектілері осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме (мемлекеттiк мекемелердiң/ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдер, стипендиялар, жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың жинақ шоттарына төлемдер және әлеуметтiк аударымдар бойынша)" нысаны бойынша ақша алушының тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың тізімін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.";
235-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"235. Мемлекеттiк мекемелердiң/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдердi, жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдердi ағымдағы шоттарға немесе мiндеттi зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды ақша алушылардың жинақ шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесінiң жауапты орындаушысы осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме (мемлекеттiк мекемелердiң/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемақы, стипендиялар, жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың жинақ шоттарына төлемдер және әлеуметтiк аударымдар бойынша)" нысаны бойынша ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрмені (бұдан әрi - үзiндi көшiрме) қалыптастырады. Үзiндi көшiрме операциялық күн жабылғаннан кейiн қалыптастырылады. Үзiндi көшiрменiң әрбiр бетi төлем жүргiзу күнiн көрсете отырып, жауапты орындаушының қойылған қолымен және мөртабан бедерiмен куәландырылады және осы Ереженің 221-тармағында көзделген құжаттармен бiрге мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берiледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ жұмысы үшін аумақтық қазынашылық бөлімшелерімен Келісім жасасқан мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілер 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмелерді осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес дербес қалыптастырады.";
238-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:

8) "Код товаров (работ, услуг)" при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением;
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" - наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;";
часть шестую пункта 228 изложить в следующей редакции:
"В счетах к оплате при проведении государственным учреждением платежей и переводов денег с КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления указывается статус "окончательный".";
часть первую пункта 233 изложить в следующей редакции:
"233. Государственные учреждения предоставляют в территориальные подразделения казначейства счета к оплате на бумажном носителе, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства - электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", на выплату заработной платы ежемесячно до 28 числа, а в последнем месяце текущего финансового года - до двадцать пятого декабря.";
часть вторую пункта 234 изложить в следующей редакции:
"Государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора обеспечивает формирование достоверного списка получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений/субъектов квазигосударственного сектора, стипендий, выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений)" согласно приложению 95 к настоящим Правилам.";
пункт 235 изложить в следующей редакции:
"235. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений/ субъектов квазигосударственного сектора, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений/ субъектов квазигосударственного сектора, стипендий, выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений)" согласно приложению 95 к настоящим Правилам (далее - выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 221 настоящих Правил.
Государственные учреждения/субъекты квазигосударственного сектора, заключившие соглашение с территориальным подразделением казначейства для работы в ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.";
части первую и вторую пункта 238 изложить в следующей редакции:

"238. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдердi жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме қағаз жеткізгіште төлеуге берілетін шоттардың тізілімін, төлеуге берілетін шоттарды және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде - шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерін, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде - акт жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі - растаушы құжаттар) көшірмесін, сондай-ақ шарт құнына ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың, жолдардың және басқа да объектілердің күрделі жөнделуіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын даярлау құны енген шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде қосымша құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін;
шетел валютасында төлемдер жүргiзу кезінде шетел валютасын сатып алу үшiн төлеуге берiлетiн шоттарды ұсыну кезінде шетел валютасын айырбастауға өтiнiмді;
осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді ұсынады.
"Қазынашылық - клиент" АЖ тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған, сканерленген құжаттарды қамтитын файлдарды немесе олардың электронды түрін қоса бере отырып, мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің цифрлық қолтаңбасы қойылған төлеуге берілетін шоттың электрондық үлгісін толтырады.";
243-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"243. Мемлекеттік мекеменің Осы Ереженің 234-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда шарт жасамастан не аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелуді талап етпейтін БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін төлеуге берілетін шотты қалыптастыру мен ұсыну негіздеме болып табылады:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде - шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелері, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде - акт жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжат түрі (бұдан әрі - растаушы құжаттар);
қолма-қол ақшаны және чекті алуға арналған өтінім;
сот мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген шешім не ұйғарым, не қаулы, не сот бұйрығы;
инкассолық өкім;
осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiм;
құрылыс үшін жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы.";
245-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"238. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в территориальном подразделении казначейства государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставки товаров - копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - копию акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг при которых акты не составляются или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы), а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства, при проведении платежа, следующего за авансовым;
заявку на конвертацию иностранной валюты при предоставлении счета к оплате для покупки иностранной валюты при проведении платежей в иностранной валюте;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора в ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные документы, перечисленные в части первой настоящего пункта или их электронный образ, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.";
часть первую пункта 243 изложить в следующей редакции:
"243. Основанием для формирования и предоставления государственным учреждением счета к оплате для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 234 настоящих Правил, либо с заключением договоров по КБК расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в территориальных подразделениях казначейства, является:
при приобретении либо поставки товаров - копии счета-фактуры, накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - копия акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или копия иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы);
заявка на получение наличных денег и чек;
вступившее в законную силу решение либо определение, либо постановление, либо судебный приказ, заверенный оттиском печати суда;
инкассовое распоряжение;
заявка на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства.";
пункт 245 изложить в следующей редакции:

"245. Төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге және банк қызметтерін өтеуге төлеуге берілетін шоттармен бірге ұсынылатын қолма-қол ақшаны және чекті алуға өтінімдерді қоспағанда, аумақтық қазынашылық бөлімшесімен Келісім - "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы электрондық түрде жасалған жағдайда, осы Ереженің 243-тармағында санамаланған құжатарды растайтын қағаз жеткізгіштегі қосымшасыз төлеуге берілетін шотты, сондай-ақ осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді ұсынады.";
248-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"248. Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсімен тиісті қаржы жылына қарастырылған сома шегінде қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингi акцияларының эмисиясын төлей алады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және кейінге қалдыру шарты бар жобаларды іске асыру шеңберінде заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеуге олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, олар бойынша акцияларды немесе заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу үлестерін төлеу жөніндегі міндеттемелерді қабылдауға және төлемдер жүргізуге рұқсат етілетін бюджеттік инвестициялардың тізбесі бар хабарлама-хаттың көшірмесін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.";
249-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"245. Для проведения платежей государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате без приложения подтверждающих документов, перечисленных в пункте 243 настоящих Правил на бумажном носителе, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства - электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", за исключением заявки на получение наличных денег и чека, предоставляемых со счетами к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, а также заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.";
пункт 248 изложить в следующей редакции:
"248. Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется администратором бюджетных программ в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан могут оплачивать эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц в рамках реализации проектов с отлагательным условием осуществляется после представления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в территориальное подразделение казначейства копии письма-уведомления с перечнем бюджетных инвестиций, по которым разрешается принятие обязательств по оплате акций или долей участия в уставном капитале юридических лиц и проведение платежей.";
часть первую пункта 249 изложить в следующей редакции:

"249. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе арттыруға тиісті қаржы жылына қарастырылған сома шегінде қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес төлем жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлемге шотты ("Қазынашылық-клиент" АҚ - қалыптастырады), қаржылық-экономикалық негіздемені, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар), шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі ұсынатын басқару органдарының тиісті шешімін ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АҚ - сканерленген бейнесін тіркейді).";
251-1-тармақтың 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) айына 20 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін ақша;";
267-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"267. Ағымдағы жылдың деректемелері дұрыс көрсетілмеген төлемдері немесе өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі мұндай төлемдерді 902 "Ұлттық валютада өзара есеп айырысулар бойынша айқындалғанға дейінгі сомалар" шотына есептейді. 902 "Ұлттық валютада өзара есеп айырысулар бойынша айқындалғанға дейінгі сомалар" шоты (бұдан әрі - 902-шот) - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда және оның аумақтық органдарында ашылатын ішкі банкілік шоты. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекемеге 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын береді.";
269-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті өзін-өзі басқарудың және мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ түсімдер бойынша 902-шотына есептелген сомалар 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекеме хатының негізінде деректемелерді нақтылаған кезде ақшаны алушыға есептейді.";
278-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"278. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектi, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.

"249. При проведении платежа на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, администратор бюджетных программ предоставляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС "Казначейство - клиент" - формирует) счет к оплате, финансово-экономическое обоснование, свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и соответствующее решение органов управления, представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ (в ИС "Казначейство-клиент" - прикрепляет сканированный образ).";
подпункт 2) пункта 251-1 изложить в следующей редакции:
"2) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений - не более 20 месячных расчетных показателей в месяц;";
часть первую пункта 267 изложить в следующей редакции:
"267. В случае возврата платежей текущего года с неверно указанными реквизитами или платежей прошлых лет, территориальное подразделение казначейства зачисляет такие платежи на 902 счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте". Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" (далее - 902 счет) - внутрибанковский счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета и его территориальных подразделениях. Не позднее следующего рабочего дня ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства предоставляет государственному учреждению платежное поручение по форме 2-38.";
часть третью пункта 269 изложить в следующей редакции:
"Зачисленные суммы на 902 счет по поступлениям на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег государственных учреждений и местного самоуправления при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 территориальным подразделением казначейства на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляются получателю денег.";
пункт 278 изложить в следующей редакции:
"278. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.

Инкассолық өкiм аумақтық қазынашылық бөлімге осы Ереженің 109-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инкассолық өкім тізілімімен бірге 2 данада ұсынылады. Инкассолық өкім тізілімінде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне ұсынылатын барлық инкассолық өкімдер көрсетіледі.
Инкассолық өкiм № 30 Қаулымен белгiленген нысан бойынша 2 данада мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсетiлетiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi. Мемлекеттік кірістер органдарының өкімдерін қоспағанда, оны жасау үшiн негiз болып табылатын атқарушылық құжаттың түпнұсқасы не әрбiр бетi соттың елтаңбалық мөрiмен куәландырылған осы құжаттың көшiрмесi инкассолық өкімге қоса беріледі.
Инкассолық өкiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi инкассолық өкiм есептен шыққан күннен 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға қабылдауы тиіс.
Инкассолық өкiмдердi қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдардың және мөр бедерiнiң болуына көзбен тексерудi жүзеге асырады.";
281-тармақтың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ қойылған жағдайда қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;";
283-тармақтың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекемелердің қайырымдылық көмектің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Ережеге 278-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда - инкассолық өкімнің көшірмесімен бірге атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;";
293-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Инкассовое распоряжение предоставляется в территориальное подразделение казначейства вместе с реестром инкассовых распоряжений по форме, согласно приложению 109 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах. В реестре инкассовых распоряжений указываются все инкассовые распоряжения, предоставляемые в территориальное подразделение казначейства.
Инкассовое распоряжение представляется в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, в 2-х экземплярах по форме, установленной Постановлением № 30. К инкассовому распоряжению прилагается оригинал исполнительного документа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение подлежит к принятию территориальным подразделением казначейства к исполнению в течение 10 (десяти) календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
При приеме инкассовых распоряжений ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет визуальную проверку на наличие подписей и оттиска печати в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 281 изложить в следующей редакции:
"3) остатка денег благотворительной помощи, в случае выставления его на КСН, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 1) пункта 283 изложить в следующей редакции:
"1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее - письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по КСН платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по КСН благотворительной помощи и местного самоуправления государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 278 настоящих Правил. В территориальном подразделении казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;";
пункт 293 изложить в следующей редакции:

"293. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында қойылған инкассолық өкім аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде:
қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында ақша қалдығы болған кезде төлеуге берілетін шот ұсынады;
қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі инкассолық өкімді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен және кезектілікпен орындайды.";
294-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"294. Ақылы қызметтердің не қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша операцияларды қайта жаңғырту инкассолық өкім орындалғаннан, тоқтата тұрудан не инкассолық өкім кері қайтарып алынғаннан кейін жүзеге асырылады.";
296-тармақтың 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ақылы қызметтер ҚБШ-ына немесе қайырымдылық көмектің ҚБШ-ына, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ына атқарушы құжаттың сомасына инкассолық өкiм қойылған жағдайда;";
302-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті түзету кезінде жергілікті атқарушы органдар тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.";
315 және 316-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"315. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің клиенттер үшін шетел валютасын айырбастау және қайта айырбастау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 36 қаулысында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13279 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 36 Қаулы) белгілеген лимиттен асып түспейтін сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі операция алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
316. № 36 Қаулымен белгілеген шетел валютасының лимитінен артатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валюталарын қайта айырбастау аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне мемлекеттік мекемемен валюта түрі мен сомасын көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттілігі туралы хатты ұсынғаннан кейін, қайта айырбастау күніне дейінгі келесі мерзімде:
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкісі, ресей рублі - үш күн ішінде;
жапония иенасы - бес күн ішінде жүзеге асырылады.";
326-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"293. Государственное учреждение в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения, выставленного на КСН благотворительной помощи, местного самоуправления:
при наличии остатка денег на КСН благотворительной помощи, местного самоуправления представляет счет к оплате;
при недостаточности или отсутствии денег на КСН благотворительной помощи, местного самоуправления, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, территориальным подразделением казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
часть первую пункта 294 изложить в следующей редакции:
"294. Возобновление операций по КСН платных услуг, благотворительной помощи либо местного самоуправления осуществляется после исполнения, приостановления либо отзыва инкассового распоряжения.";
подпункт 2) пункта 296 изложить в следующей редакции:
"2) выставления на КСН платных услуг, КСН благотворительной помощи, КСН местного самоуправления на сумму исполнительного документа;";
часть вторую пункта 302 изложить в следующей редакции:
"Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами при корректировке местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.";
пункты 315 и 316 изложить в следующей редакции:
"315. Операция по конвертации иностранной валюты по видам валют на сумму, не превышающую установленного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 36 "Об утверждении Правил проведения Национальным Банком Республики Казахстан операций по конвертации и реконвертации иностранной валюты для клиентов (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13279) (далее – Постановление № 36), лимита по видам валют, осуществляется без предоставления предварительных сведений.
316. Конвертация иностранной валюты по видам валют на сумму, превышающую установленного Постановление № 36 лимита иностранной валюты по видам валют, осуществляется после представления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли - за три дня;
японские йены - за пять дней.";
пункт 326 изложить в следующей редакции:

"326. Мемлекеттiк мекеме шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшiн аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті осы Ереженiң 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін ұсынады (жібереді). Қағаз жеткізгіште шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш 2 данада ұсынылады.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме қосымша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжатының көшірмесін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-де шетел валютасында ақша аударуға өтінішті қалыптастыру кезінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Шетел валютада ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 73-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің (бар болса) деректемелерін ресми растайтын құжаттар;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақта көрсетілген құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ережеге 75-қосымшасына сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде береді.
Осы Ереженің 73, 75-қосымшаларына сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығын, дұрыстығын мемлекеттік мекеме қаитамасыз етеді.";
332-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"326. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам до 16.00 часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в 2-х экземплярах.
При переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда государственное учреждение дополнительно представляет копию судебного акта или исполнительного документа, заверенного печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При формировании заявления на перевод денег в иностранной валюте в ИС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в ИИСК государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии);
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) документов, указанных в настоящем пункте, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
При заполнении заявки согласно приложениям 73, 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.";
пункт 332 изложить в следующей редакции:

"332. Мемлекеттік мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім негізінде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттік мекеменің шығыстардың БСК-ға түсімдердің БСК-ға, мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмек ҚБШ-ға, кейіннен оның сомасын теңгеде қалпына келтіре отырып, шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегі операция жүзеге асырылады.";
361-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"361. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ашылған шоттарын тіркеу аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ішкі есебінде, осы Ереженің 49-қосымшаға сәйкес 5-19 "Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі" нысаны бойынша көрсетіледі.";
368-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық-клиент" АЖ-да жұмыс істеу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшелерімен келісім жасасқан квазимемлекеттік сектор субъектілері 5-15А нысан бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді-көшірмелерді қалыптастырады.";
374-тармақтың екінші бөлігінің он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"төлем тапсырмасындағы соманың растау құжатындағы сомадан асып түсуі;";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақшаны, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді, жеке немесе заңды тұлғалар оны қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны пайдалану не нақты жағдайлар туындаған кезде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару.";
400, 401 және 402-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"400. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсуі мүмкін.
401. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Ережеде көзделген тәртіппен тиісті қайырымдылық ҚБШ-ға немесе ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-ға ұлттық валютада есептеуге жатады.
Сотқа дейінгі тексерісті жүргізетін орган алған шетел валютасын қайта айырбастау міңдетті емес.

"332. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в тенге на КБК расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, КБК поступлений (в доход бюджета), КСН благотворительной помощи государственного учреждения.";
пункт 361 изложить в следующей редакции:
"361. Регистрация открытых счетов субъектов квазигосударственного сектора отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетов субъектов квазигосударственного сектора" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 368 изложить в следующей редакции:
"Субъекты квазигосударственного сектора, заключившие соглашение с территориальным подразделением казначейства для работы в ИС "Казначейство-клиент", формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.";
абзац восемнадцатый части второй пункта 374 изложить в следующей редакции:
"превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;";
заголовок раздела 9 изложить в следующей редакции:
"9. Использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, поступлений от благотворительной помощи, денег, передаваемых физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, денег, направленных на реализацию акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа функций местного самоуправления";
пункты 400, 401 и 402 изложить в следующей редакции:
"400. Поступления от благотворительной помощи, денег передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте.
401. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий КСН благотворительной помощи или КСН временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование.

402. Мемлекеттік мекеменің кассаға қабылданған қолма-қол ақшасы оларды қабылдаған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ларына есептелуі тиіс. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиісті шотқа уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етеді.";
9-тараудың 6-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша операцияларды жүзеге асыру.
441. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде жүзеге асырылады.
442. Қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
443. Қайырымдылық көмек бойынша шоттар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылады.
444. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды есепке алу үшін:
республикалық бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің қолдау хаты негізінде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
олардың өтініштері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган рұқсат беруді жүзеге асырады.
445. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшеге рұқсатты және қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
446. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді мемлекеттік мекеме мақсатқа сай жұмсайды.
Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
447. Қайырымдылық көмекті ағымдағы жылы мақсатқа сай пайдаланбаған мемлекеттік мекеме оны келесі жылы мақсатқа сай пайдалана алады.
Қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.
448. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жұмсау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде қайырымдылық көмектің тиісті шоттағы ақша қалдығының шеңберінде жүзеге асырылады.
449. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме өзі және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде қайырымдылық көмек ақшасы есебінен жүргізеді.";
458-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сы бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, тез бұзылуға ұшырайтын немесе оларды сақтау елеулі материалдық шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған ақшаны есептеудің, банктік қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін ҚБШ-на есептеу жағдайлары қосылмайды.";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

402. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны быть не позднее 3-х рабочих дней со дня их приема зачислены на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий КСН.";
параграф 6 главы 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Осуществление операций по поступлениям от благотворительной помощи.
441. Операции по КСН благотворительной помощи осуществляются на основании законодательных актов Республики Казахстан.
442. Учет операций по КСН благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
443. КСН по благотворительной помощи открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
444. Для учета операций по КСН благотворительной помощи осуществляется выдача разрешения:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ;
местным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, на основании их заявлений, и ходатайства администратора местных бюджетных программ.
445. Для проведения операций по КСН благотворительной помощи государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.
446. Поступления от благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от благотворительной помощи.
447. Государственное учреждение, не использовавшее благотворительную помощь по назначению в текущем году, может использовать ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.
448. Расходование поступлений от благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем КСН благотворительной помощи на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
449. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между ним и банком.";
часть шестую пункта 458 изложить в следующей редакции:
"Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с КСН временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая зачисления на КСН денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порче или хранение которых требует значительных материальных затрат, а также зачисления денег, изъятых органами, ведущими досудебное расследование, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:

"10. Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру";
473-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"473. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу қазынашылық органдарымен ҚБЕО төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.";
10-тараудың 3-параграфы алынып тасталсын;
10-тараудың 4-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу";
10-тараудың 5-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру тәртiбi.
530. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің (бұдан әрі - МЖӘ), оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру деп, мыналарды:
1) МЖӘ жобаларының тұжырымдамасы мен концессиялық ұсыныстардың сараптамасын қаржыландыруды;
2) республикалық БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
3) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, конкурстық құжаттамасының сараптамасын, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
4) концессионердi таңдау жөніндегі конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтiнiмдер сараптамасын;
5) МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттары, жобаларының сараптамасын, оның iшiнде МЖӘ шарттарына, оның ішінде концессия шарттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
6) мемлекет кепілгерлігін алуға концессионер ұсыныстарының сараптамасын;
7) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
8) республикалық бюджет қаражаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
9) МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың iске асырылуын бағалауды;
10) БИЖ-дің іске асырылуын бағалауды;
11) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
12) ТЭН-ді әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруын талап ететін БИЖ-ді бюджеттік кредиттеу сараптамасын түсiну қажет.

"10. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума";
пункт 473 изложить в следующей редакции:
"473. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется органами казначейства по завершению финансового года для организации работы в платежных системах КЦМР.";
параграф 3 главы 10 исключить;
заголовок параграфа 4 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Распределение распределяемых бюджетных программ";
параграф 5 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Порядок финансирования экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
530. Под финансированием экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства (далее - ГЧП), в том числе концессии следует понимать:
1) финансирование экспертизы концепции проектов ГЧП и концессионных предложений;
2) экономической экспертизы ТЭО республиканских БИП, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионного проекта, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
4) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
5) экспертизы проектов договоров ГЧП, в том числе договоров концессии, в том числе при внесении в договоры ГЧП, в том числе договоры концессии изменений и дополнений;
6) экспертизы предложений частного партнера либо концессионера на получение поручительства государства;
7) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
8) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
9) оценки реализации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
10) оценки реализации БИП;
11) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
12) экспертизы бюджетного кредитования БИП, требующих разработки ТЭО, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.

531. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаттары есебінен бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша сараптамаларды және құжаттаманы бағалауды қаржыландыру процесі келесі негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптаманы және бағалауды қаржыландыру өтінімдерін беруі;
2) сараптамаларды өткізу және бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды, немесе сараптамаларды жүргізу және МЖӘ мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын (бұдан әрі - МЖӘ дамыту орталығы) тарту;
3) сараптамаларды қаржыландыру және бюджеттік инвестициялар мен МЖЭ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау.
532. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар мен МЖЭ, оның ішінде концессия, мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауын қаржыландыруға өтінімдер береді.
533. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар мен бағалау өткізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды немесе МЖӘ мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар мен бағалау жүргізу үшін МЖӘ дамыту орталығын концессия туралы және МЖӘ саласындағы заңнамада белгіленген мерзімде тартады.
534. Бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе пысықтауға жіберіледі, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолданады.
535. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған құжаттамаға сараптамалар және бағалау негізінде:
бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым қол қояды;
МЖӘ мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне МЖӘ дамыту орталығы қол қояды.
536. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен МЖӘ дамыту орталығы, концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым арасындағы қаржыландыру және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету бюджеттік заңнамада және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.";
10-тараудың 6-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:

531. Процесс финансирования экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по государственному планированию предоставляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии;
2) привлечение специализированной организации по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центра развития государственно-частного партнерства (далее-Центр развития ГЧП) для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП;
3) финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии.
532. Администраторы бюджетных программ предоставляют Заявки на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и проектов ГЧП, в том числе концессии в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
533. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центр развития ГЧП для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП в сроки, установленные законодательством в области ГЧП и о концессиях.
534. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку, которое направляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
535. На основании предоставленных экспертиз и оценки документации центральным уполномоченным органом по государственному планированию:
по вопросам бюджетных инвестиций и концессии подписывается акт выполненных работ специализированной организацией по вопросам концессии;
по вопросам государственно-частного партнерства подписывается акт выполненных работ Центром развития ГЧП.
536. Финансирование и организационное обеспечение между центральным уполномоченным органом по государственному планированию и Центром развития ГЧП, специализированной организацией по вопросам концессии осуществляется посредством заключения договоров в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках.";
параграф 6 главы 10 изложить в следующей редакции:

"6-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалары бойынша, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша, инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртібі.
537. МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысы (бұдан әрі - өтемақы) - бұл МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемін өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер.
538. Өз қызметін өтемақы төлеу көзделген МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттар бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектісінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді қалыптастыру табиғи монополиялар саласындағы заңнамада айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
539. Жекеше әріптестің немесе концессионердің инвестициялық шығындары - бұл жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін құрылысына, салуға, қайта құруға және (немесе) жаңғыртуға кеткен шығыстары.
540. Өтемақы беру туралы шешімді МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
541. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер – жасалған МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттары, бойынша мемлекеттік әріптестің немесе концеденттің белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржы міндеттемелерінің мемлекеттік бюджеттен бөлінетін сомасы бойынша мемлекеттік әріптестің немесе концеденттің құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы.
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мыналарға:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерге, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерге;
жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерге, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерге бөлінеді.
542. Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауды әрбір жеке МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
543. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауды әрбір жеке МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жоба бойынша тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәслихатының шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары жүзеге асырады.

"Параграф 6. Порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства, в том числе концессионным проектам.
537. Компенсация инвестиционных затрат по проектам ГЧП, в том числе концессионным проектам (далее - компенсация) – это денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема инвестиционных затрат, в соответствии с договором ГЧП, в том числе с договором концессии.
538. Формирование тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественных монополий, осуществляющего свою деятельность по договорам ГЧП, в том числе по договорам концессии, по которым предусмотрена выплата компенсации, производится в порядке, определяемом законодательством в области естественных монополий.
539. Инвестиционные затраты частного партнера либо концессионера это расходы частного партнера либо концессионера на строительство, создание, реконструкцию и (или) модернизацию объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
540. Решение о предоставлении компенсации принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
541. Государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства – совокупность прав и обязанностей государственного партнера либо концедента по сумме, выделяемой из государственного бюджета, на определенную дату принятых и не исполненных государственным партнером либо концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам ГЧП, в том числе договорам концессии.
Государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства, подразделяются на:
государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства, Правительства Республики Казахстан;
государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства, местных исполнительных органов.
542. Принятие государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, Правительства Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан соответственно по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
543. Принятие государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, местных исполнительных органов осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения и столицы соответственно по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.

544. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобасының шығындарды өтеу көзі ретінде инвестициялық шығындар өтемақысын көздейтін конкурстық құжаттамасы сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
545. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құны МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының шеңберінде жекеше әріптестің немесе концессионер қаражаты есебінен МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, жобалау, құрылыс салу, құру, реконструкциялау және (немесе) жаңғырту құнынан аспайды. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құнын есептеуге жекеше әріптеске немесе концессионерге МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, құру үшін берілетін жер учаскелерінің немесе МЖӘ шарты, оның ішінде концессия шарты шеңберінде реконструкцияланып және (немесе) жаңғыртылып жатқан МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі орналасқан жер учаскелерінің құны кірмейді.
546. Өтемақыны төлеу МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі, пайдалануға енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
547. Өтемақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес немесе концедентпен жүргізіледі.
548. Өтемақы төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
549. Егер МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, құны оны мемлекеттік қабылдау комиссиясы қабылдап алғаны туралы актіге қол қойылғаннан кейін салынған объектіні пайдалануға қабылдау кезінде бұрын жоспарланған құннан төмен болған жағдайда, төлеуге жататын өтемақы мөлшері төмендейді.
550. Өтемақы төлеудің ең жоғары көлемі МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен белгіленеді. Жекеше әріптес немесе концессионер МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын тиісінше орындамаған жағдайда, инвестициялық шығындар өтемақысын төлеудің нақты көлемі МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, қамтылған, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша міндеттемелерді жекеше әріптестің немесе концессионердің орындауын бағалау критерийлерінің негізінде МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, белгіленген төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен, айқындалады.
Жекеше әріптестің немесе концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін жекеше әріптес пен концессионер және мемлекеттік әріптес пен концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске немесе концессионерге өтемақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.

544. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, предусматривающее в качестве источника возмещения затрат компенсацию инвестиционных затрат, формирует заключение и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
545. Суммарная стоимость государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, не превышает стоимость проектирования, строительства, создания, реконструкции и (или) модернизации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, за счет средств частного партнера либо концессионера в рамках договора ГЧП, в том числе договора концессии. В расчет суммарной стоимости государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств не включается стоимость земельных участков, предоставляемых частному партнеру либо концессионеру для создания объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, либо земельных участков, расположенных под реконструируемым и (или) модернизируемым объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, в рамках договора ГЧП, в том числе договора концессии.
546. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, в эксплуатацию.
547. Выплата компенсации производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
548. Выплата компенсации производится в соответствии с порядком и графиком, установленным договором ГЧП, в том числе договором концессии.
549. В случае если стоимость объекта ГЧП, в том числе объекта концессии при принятии построенного объекта в эксплуатацию после подписания акта о принятии объекта в эксплуатацию, будет ниже запланированной ранее стоимости, то размер компенсации, подлежащий к выплате, снижается.
550. Максимальный объем выплат компенсации устанавливается договором ГЧП, в том числе договором концессии. Фактический объем выплаты компенсации инвестиционных затрат уменьшается по сравнению с максимальным объемом выплаты, установленным договором ГЧП, в том числе договором концессии, в случае ненадлежащего исполнения частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии на основании критериев оценки выполнения частным партнером либо концессионером обязательств, содержащихся в договоре ГЧП, в том числе договоре концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором ГЧП, в том числе договором концессии.
Обеспечение частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между частным партнером либо концессионером и государственным партнером либо концедентом, ежегодно до 30-го марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру либо концессионеру выплачивается максимальный объем компенсации.

551. Өтемақыны төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
552. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының, талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес немесе концедент қалыптастырады.
553. Бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін жекеше әріптестер немесе концессионерлер мемлекеттік әріптеске немесе концедентке бюджет қаражатын бөлуге өтінімдер ұсынады.
554. Жекеше әріптестің немесе концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтемақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің немесе концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.";
10-тараудың 8-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін, басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу тәртібі.
565. Мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі - сыйақы) жекеше әріптестің немесе концессионердің, МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан айқындалған үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін жекеше әріптестің немесе концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
566. Сыйақы төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдалану кезеңінде мемлекет меншігіндегі объектілер бойынша жүзеге асырылады.
567. МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, іске асыру кезінде "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 242 Қаулы) ҚР ҰБ белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, сыйақы төлеу жекеше әріптестің немесе концессионердің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.

551. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
552. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
553. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, частные партнеры либо концессионеры предоставляют государственному партнеру либо концеденту заявки на выделение бюджетных средств.
554. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера либо концедента.";
параграф 8 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Порядок выплаты вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, в том числе объектом концессии, находящимся в государственной собственности.
565. Вознаграждение за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, находящимся в государственной собственности (далее - вознаграждение) является источником получения доходов частного партнера либо концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, с учетом обеспечения частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
566. Выплата вознаграждения осуществляется по объектам, находящимся в государственной собственности в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
567. Выплата вознаграждения также применяется как дополнительный источник получения доходов частного партнера либо концессионера, в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного НБ РК в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977) (далее - Постановление № 242), при реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта особой значимости в соответствии с условиями договора ГЧП, в том числе договора концессии.

568. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде сыйақы төлеуді көздейтін МЖӘ жобаның, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, МЖӘ жобалары бойынша, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
569. Сыйақы беру мүмкіндігі туралы шешімді МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
570. 567-тармақ қолданылған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиті республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде қайта қарауға жатады.
571. Сыйақы төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
572. Сыйақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен немесе концедентпен жүргізіледі.
573. Сыйақы төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
574. Сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен, белгіленеді. Егер жекеше әріптес немесе концессионер МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзған жағдайда, сыйақы төлеудің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен, айқындалады.
Жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін, жекеше әріптес немесе концессионер және мемлекеттік әріптес немесе концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске не концессионерге сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.

568. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, предусматривающего в качестве источника возмещения затрат выплату вознаграждения, формирует заключения по проектам ГЧП, в том числе по концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
569. Решение о возможности предоставить вознаграждение принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
570. Установленный лимит государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан подлежит пересмотру при уточнении республиканского бюджета на основании решения республиканской бюджетной комиссии, в случае применения пункта 567.
571. Выплата вознаграждения осуществляется в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
572. Выплата вознаграждения производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
573. Выплата вознаграждения производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии.
574. Максимальный объем выплат вознаграждения устанавливается договором ГЧП, в том числе договором концессии. Фактический объем выплаты вознаграждения снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором ГЧП, в том числе договором концессии.
Обеспечение частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между частным партнером либо концессионером и государственным партнером либо концедентом, ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру либо концессионеру выплачивается максимальный объем выплат вознаграждения.

575. Сыйақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
576. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік әріптес не концедент қалыптастырады.
577. Жекеше әріптестің не концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен сыйақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің не концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.";
10-тараудың 9-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, қолжетімділігі үшін төлемақы төлеу тәртібі.
578. МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы (бұдан әрі - қолжетімділік үшін төлемақы) - МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің пайдаланылу және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің жеке техникалық-экономикалық өлшемдерін негізге ала отырып, көрсетілген объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлем.
Қолжетімділік үшін төлемақы:
1) жекеше әріптестің не концессионердің инвестициялық шығындарының өтемақысынан;
2) концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысынан;
3) мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақыдан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жекеше әріптес не концессионер меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысынан тұрады.
579. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеуді, "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 7-9)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген критерийлері бойынша әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын МЖӘ жобаларға, оның ішінде концессиялық жобаларға ғана қатысты қолдануға болады.
580. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде жекеше әріптеске не концессионерге қолжетімділік үшін төлемақы төлеуді көздейтін МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобасының конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, МЖӘ жобалары бойынша, оның ішінде концессиялық жобалары бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.

575. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату вознаграждения осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
576. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
577. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату вознаграждения за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера либо концедента.";
параграф 9 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Порядок выплаты платы за доступность объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии.
578. Плата за доступность объекта ГЧП, в том числе объекта концессии (далее – плата за доступность) – денежная выплата, осуществляемая за счет бюджетных средств в соответствии с договором ГЧП, в том числе договором концессии, за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, а также доступности указанного объекта потребителям исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
Плата за доступность состоит из:
1) компенсации инвестиционных затрат частного партнера либо концессионера;
2) компенсации эксплуатационных затрат концессионера;
3) вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, находящимся в государственной собственности, а также арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, находящимся в собственности частного партнера либо концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
579. Выплата платы за доступность может применяться в отношении проектов ГЧП, а также концессионных проектов, относимых к категории социально значимых, согласно критериям, утвержденной центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 7-9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях".
580. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, предусматривающий в качестве источника возмещения затрат выплату платы за доступность частному партнеру либо концессионеру, формирует заключения по проектам ГЧП, в том числе по концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.

581. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу мүмкіндігі туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
582. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу осы Ереженің 10-тарауының 6 (инвестициялық шығындар өтемақысы), 7 (концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы), 8 (МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы) және 10 (МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу) параграфтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
10-тараудың 10-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу тәртібі.
583. МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін жекеше әріптестің не концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
584. МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын (бұдан әрі - жалдау төлемақысы) төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (жекеше әріптес не концессионер меншігіндегі) объектілер бойынша ғана жүзеге асырылады.
585. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде жалдау төлемақысын төлеуді көздейтін МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобасының конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
586. Жекеше әріптеске не концессионерге жалдау төлемақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
587. Жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптес не концессионер меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.

581. Решение о возможной выплате платы за доступность принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
582. Выплаты платы за доступность осуществляются в порядке определенными параграфами 6 (компенсация инвестиционных затрат), 7(компенсация эксплуатационных затрат концессионера), 8 (вознаграждение за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии) и 10 (выплаты арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии) главы 10 настоящих Правил.";
параграф 10 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 10. Порядок выплаты арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства, в том числе объектом концессии";
пункты 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593 изложить в следующей редакции:
"583. Выплата арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии является источником получения доходов частного партнера либо концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, с учетом обеспечения частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
584. Выплата арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии (далее – арендная плата) осуществляется только по объектам находящимся в частной собственности (в собственности частного партнера либо концессионера) в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
585. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, предусматривающий в качестве источника возмещения затрат выплату арендной платы, формирует заключения по проектам ГЧП, в том числе концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
586. Решение о возможной выплате арендной платы частному партнеру либо концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
587. Выплата арендной платы осуществляется в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, находящегося в собственности частного партнера либо концессионера.

588. Жалдау төлемақысын төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес не концедент жүргізеді.
589. Жалдау төлемақысын төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
590. Жалдау төлемақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленеді. Жекеше әріптес не концессионер МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша талаптарын бұзған жағдайда, жалдау төлемақысы бойынша төлемнің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында айқындалады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын жыл қорытындылары бойынша, келесі жылдың бірінші тоқсанында жекеше әріптес не концессионер және мемлекеттік әріптес не концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске не концессионерге жалдау төлемақыларын төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.
591. Жалдау төлемақыларын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
592. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде мемлекеттік әріптес не концедент қалыптастырады.
593. Жекеше әріптестің не концессионердің жалдау төлемақыларын төлеуге өтінімдерін қанағаттандыруды республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес не концедент жүзеге асырады.";
10-тараудың 11-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру тәртібі.

588. Выплата арендной платы производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
589. Выплата арендной платы производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии.
590. Максимальный объем выплаты по арендной плате устанавливается договором ГЧП, в том числе договором концессии. Фактический объем выплаты по арендной плате снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству предоставляемого в аренду помещения и оказываемых услуг.
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором ГЧП, в том числе договором концессии.
Обеспечение частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между частным партнером либо концессионером и государственным партнером либо концедентом, ежегодно по итогам года в первом квартале следующего года.
В случае отсутствия нарушений частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру либо концессионеру выплачивается максимальный объем выплат арендных платежей.
591. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату арендных платежей осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
592. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
593. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату арендных платежей за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственным партнером либо концедентом.";
параграф 11 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 11. Порядок софинансирования проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов.

594. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру - бұл МЖӘ объектілерін, оның ішінде концессия объектілерін салу, жасау, қайта құру немесе жаңғырту үшін шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу.
595. МЖӘ жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін салу, жасау, қайта құру немесе жаңғырту кезеңінде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
596. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жалпы көлемдерін қоса қаржыландыруды талап ететін МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін ескере отырып, тиісті МЖӘ шарттарымен, оның ішінде концессия шарттарымен анықталады.
597. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жылдық көлемдері Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарымен немесе облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаттардың тиісті қаржы жылына жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерімен анықталады.
598. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруға республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
599. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының талаптарын есепке ала отырып, бюджеттік заңнамада белгіленген тәртіппен және мерзімде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қалыптастырады.
600. Жекеше әріптестер не концессионерлер бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне бюджет қаражатын белуге өтінімдер мен бұрын алынған қаражаттардың игерілуі туралы есепті ұсынады.
601. Өтінімдер тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу болжамдалып отырған ай басталғанға дейінгі 15 күннен кешіктірмейтін мерзімде ұсынылады.
602. Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, қоса қаржыландыруға өтінімдерін қанағаттандыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаттары есебінен, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жылдық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
603. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі оның аясында МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, қоса қаржыландыру жүзеге асырылып жатқан бюджеттік бағдарламаның тиімді, нәтижелі және мақсатқа сай іске асырылуына жауапты болады.";
651-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және ұлттық экономиканы дамыту үшін басқару мен оңтайландыруға құрылған ұлттық басқарушы холдингтері үшін, сондай-ақ агроөнеркәсiп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдары үшін маусымдылыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффиценті мен ағымдағы өтімділік коэффицентінің ұсынылған мәнінен артуына жол беріледі.";
668-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

594. Софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов - это выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для строительства, создания, реконструкции и модернизации объектов ГЧП, в том числе объектов концессии.
595. Софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период строительства, создания, реконструкции и модернизации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
596. Общие объемы софинансирования проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов определяются соответствующими договорами ГЧП, в том числе договорами концессии, которые заключаются с учетом перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, требующих софинансирования.
597. Годовые объемы софинансирования проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
598. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
599. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством.
600. Частные партнеры либо концессионеры для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, предоставляют соответствующим администраторам бюджетных программ заявки на выделение бюджетных средств и отчеты об освоении средств, полученных ранее.
601. Заявки предоставляются в сроки не позднее, чем за 15 дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам соответствующих администраторов бюджетных программ.
602. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на софинансирование проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, соответствующего администратора бюджетной программы.
603. Администратор бюджетной программы несет ответственность за эффективную, результативную и целевую реализацию бюджетной программы, в рамках которой осуществляется софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.";
часть вторую пункта 651 изложить в следующей редакции:
"Для национальных управляющих холдингов, созданных для управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо превышение коэффициента финансовой независимости и коэффициента текущей ликвидности над рекомендуемыми значениями.";
пункт 668 изложить в следующей редакции:

"668. Осы параграфта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Банк - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекет кепілдік берген қарыздарға, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыздарға қызмет көрсетуге өкілеттік берілген банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
банк-кепілгер - Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі немесе шетелдік банк. Қазақстан Республикасының кепілдік беретін екінші деңгейдегі банкін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұсынатын ақшалай нысанда атқаруды көздейтін банктік кепілдемелер беруге заңды лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктердің атауын қамтитын тізбеден бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган анықтайды;
бизнес-жоспар - алдағы қарыз жылындағы төлемдер мен кіріс көздерінің түрлері туралы кесте қамтылатын алдағы қаржы жылына арналған қарыз алушы әзірлейтін құжат;
қарыз алушы - негізгі борышты өтеу және сыйақыларды, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер жүктелген қарыз қаражатын алған қарыз шартының тарабы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қарыз алушы болып бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган әрекет етеді;
кепілгерлік шарты - тараптардың мемлекет кепілгерлігін беру туралы құқық қатынастарын, міндеттемелері мен жауапкершілігін белгілейтін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыз бойынша облигациялар ұстаушылардың өкілі арасындағы жазбаша келісім;
облигациялар ұстаушылардың өкілі - бағалы қағаздардың қайталама нарығында инфрақұрылымдық облигацияларды айналдыру, облигациялар бойынша сыйақылар төлеу және оларды өтеу үстінде эмитентпен жасалған шарт негізінде қарыз берушілер мүддесінде әрекет ететін ұйым;
жергілікті атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органы;
мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша алдағы төлемдерді қамтамасыз ету жүйесі - қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша арнайы шарты салым шотын ашуы, сондай-ақ қарыз алушы тиесілі соманы белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда, мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша берешекті өтеу туралы қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның алдында банктің кепілдігін беруі;
шартты салымның арнайы шоты (қызмет көрсету шоты) - қарыз алушының сенім білдірілген агент ашқан және тек қана мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыз бойынша алдағы төлемдерді өтеуді қамтамасыз етуге ғана арналған арнайы шартты салым шотында ақшаның бөлігін мерзімді төлеу арқылы міндетті жинақтамасы;
шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шоты) қаражат қарыз туралы шартқа (келісімге) сәйкес алдағы төлем күніне дейінгі отыз бес күн бұрын негізгі борыштың, есептелген пайыздардың (сыйақының), сондай-ақ өзге де төлемдердің алдағы төлемдерінің жүз пайызы мөлшерінде белгіленеді;
арнайы несие шоты - Банкте тек МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, құру үшін пайдалана алынатын инфрақұрылымдық облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты есепке алу үшін ашылған арнайы несие шотында ақша бөлігінің кезеңді төлемдері арқылы қарыз алушының міндетті жинағы;
мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және қарыз алушының арасындағы мемлекеттік кепілдік беру туралы тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді атқарған жағдайда оқшауландырылған республикалық бюджеттің қаражатын қайтару бойынша мемлекет кепілдік берген қарыз шартына сәйкес міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі келісім;
концессия мәселелері бойынша мамандандырылған ұйым - концессия мәселелері бойынша қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым;
түпкі қарыз алушы - Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын қарыз алушы анықтаған шарттарда қарыз қаражатын түпкі алушы;
бағдарламалық сыртқы қарыз – бағдарламалық жобаны қаржыландыруға тартылатын сыртқы үкіметтік қарыз түрі;
бағдарламалық жоба – институционалдық дамуға бағытталған, сондай-ақ республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру шеңберінде бюджеттік қолдау ретінде сыртқы қарыздар қаражаты есебінен іске асырылатын іс-шаралар жиынтығы;
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға.";
694-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"668. В настоящей главе используются следующие понятия:
Банк - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные на обслуживание гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
банк-гарант - банк второго уровня Республики Казахстан или иностранный банк. Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
бизнес-план - документ, разрабатываемый заемщиком, на предстоящий финансовый год, где содержится план предпринимательской деятельности, в том числе график о предстоящих платежах по займу и виды источников доходов;
заемщик - сторона договора займа, получающая средства займа, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором. При правительственном заимствовании заемщиком выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета. При негосударственном заимствовании под государственные гарантии, поручительства государства заемщиком выступает юридическое лицо - резидент Республики Казахстан;
договор поручительства - письменное соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета и представителем держателей облигаций по негосударственному займу, привлекаемому под поручительство государства, устанавливающее правоотношения, обязательства и ответственность сторон о предоставлении поручительства, государства;
представитель держателей облигаций - организация, действующая в интересах заимодателей на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения инфраструктурных облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
система обеспечения предстоящих платежей по гарантированным государством займам - открытие заемщиком по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также предоставление заемщиком гарантии банка перед центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета о погашении задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы в установленный срок;
специальный счет условного вклада (счет обслуживания) - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания), открытом поверенным агентом и предназначенном исключительно для обеспечения погашения предстоящих выплат по гарантированному государством займу, займу, привлекаемому под поручительство государства;
средства на счете условного вклада (счет обслуживания) устанавливаются в размере ста процентов от предстоящей выплаты основного долга, начисленных процентов (вознаграждения), а также иных платежей в соответствии с договором (соглашением) займа за тридцать пять дней до даты предстоящей выплаты;
специальный ссудный счет - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном ссудном счете, открытом в Банке для зачисления средств от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;
соглашение о предоставлении государственной гарантии - соглашение между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон о предоставлении государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством по возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии;
специализированная организация по вопросам концессии - организация, созданная Правительством Республики Казахстан для оказания услуг по вопросам концессии;
конечный заемщик - конечный получатель средств займа на условиях, определенных заемщиком, являющийся резидентом Республики Казахстан;
программный внешний заем - вид внешнего правительственного займа, привлекаемого на финансирование программного проекта;
программный проект - совокупность мероприятий реализуемых за счет средств внешних займов, направленных на институциональное развитие, а также в качестве бюджетной поддержки в рамках финансирования дефицита республиканского бюджета;
Центр развития государственно-частного партнерства – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для осуществления деятельности в области государственно-частного партнерства.";
пункт 694 изложить в следующей редакции:

"694. Мемлекеттік (үкіметтік, тәуелсіз) (бұдан әрі - мемлекеттік кепілдіктер) кепілдіктер беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі, еңбек жөніндегі уәкілетті орган, әділет органы, Республикалық бюджет комиссиясы, сенім білдірілген агент болып табылады.";
698-тармақ алынып тасталсын;
702-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"702. Қазақстан Даму Банкі банк сараптамасын шарт негізінде жүзеге асырады.";
705 және 706-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"705. Мемлекеттік кепілдік алуға үміткер заңды тұлғалар мынадай құжаттарды:
ТЭН;
салалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын қоса бере отырып, ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірілмеген мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өтінімді ұсынады.
706. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес толық емес құрамдағы құжаттармен ұсынылған өтінімдерді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қарамайды.";
716-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"716. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган экономикалық қорытындылар негiзiнде жобалар бойынша экономикалық қорытындыларын қоса, мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.";
720 және 721-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"720. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген қарыз шартының жобасы бар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушылармен және сенім білдірілген агентпен мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады.
721. Қарыз алушылар ТЭН жобасын, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және 2 ай ішінде тиісті қорытындыны әзірлейді.";
мынадай мазмұндағы 722-1-тармағымен толықтырылсын:
"722-1. Бюджет кодексінің 215 және 216-баптарына сәйкес ол үшін жеңілдететін шарттар көзделген қарыз алушы іске асыратын ннвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
қарыз алушы беретін қарыз туралы келісімде бекітілген қарызды өтеу кестесіне сәйкес республикалық бюджеттен қаражат бөлу жолымен қарыз беруші алдында қарыз алушы міндеттемелерін қамтамасыз етудің пәрмендi тетiгi көрсетілген бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен қарыз алушы арасындағы тиісті шарт түріндегі мемлекеттік кепілдіктер бойынша қамтамасыз етуді;
мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.";

"694. Основными участниками процесса предоставления государственных (правительственных, суверенных) (далее - государственные гарантии) гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, по исполнению бюджета, по труду, орган юстиции, Республиканская бюджетная комиссия, поверенный агент.";
пункт 698 исключить;
пункт 702 изложить в следующей редакции:
"702. Банк Развития Казахстана осуществляет банковскую экспертизу на договорной основе.";
пункты 705 и 706 изложить в следующей редакции:
"705. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, предоставляют заявку в центральный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
706. Заявки, предоставленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, центральным уполномоченным органом по государственному планированию не рассматриваются.";
пункт 716 изложить в следующей редакции:
"716. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует на основании экономических заключений и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением экономических заключений по проектам.";
пункты 720 и 721 изложить в следующей редакции:
"720. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа, согласованного с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и поверенным агентом соглашение о предоставлении государственной гарантии.
721. После предоставления заемщиками ТЭО проекта, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение 2-х месяцев готовит соответствующее заключение.";
дополнить пунктом 722-1 следующего содержания:
"722-1. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта, реализуемого заемщиком, для которого предусмотрены смягчающие условия согласно статьям 215 и 216 Бюджетного кодекса, включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
обеспечения по государственной гарантии, представляемой заемщиком в виде соответствующего договора между администратором бюджетной программы и заемщиком, в котором отражен действенный механизм обеспечения обязательств заемщика перед заимодателем путем выделения средств из республиканского бюджета согласно графику погашения займа, утвержденного соглашением о займе;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.";

723 және 724-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"723. Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторды және тізбесін Бюджет кодексінің 215-бабының 3-тармағына сәйкес айқындайтын, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын компанияны қоспағанда мемлекеттік кепілдік қарыз берушіге қарыз шартын, мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісімді жасасқаннан, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы болған кезде қарыз алушының мемлекеттік кепілдікті бергені үшін алдын ала біржолғы төлемді (алымды) төлегенінен кейін беріледі.
724. Мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісім мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізуді;
б) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және сенім білдірілген агенттігіне бар, оның ішінде Қазақстан Республикасының ҰБ-дағы, екінші деңгейдегі банктердегі, шетелдік банктер мен заңнамада белгіленген тәртіппен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы банктік шоттар туралы мәліметтерді ұсынуды;
в) қарыз толық өтелгенге дейін сенім білдірілген өкілге (банк-агентке) жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
г) ай сайын қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепті) және қаржылық жай-күйді анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды сенім білдірілген агенттігіне ұсынуды;
д) автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторды және тізбесі осы Ереженің 723-тармағына сәйкес айқындалатын инвестициялық жобаларды іске асыру үшін астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын компанияны, сондай-ақ жобаларды іске асыруға екінші деңгейдегі банктерден қаржыландыруды көздейтін ұлттық холдингтер мен олардың еншілес ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 216-бабының 3) тармақшасына сәйкес белгілейтін қарыздардың қайтарылуын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын екінші деңгейдегі банк кепілдігінің не сақтандыру шартының болуын.
Банк кепілдігі қарыз шарты қолданылатын тұтас мерзімге бір рет беріледі және негізгі борыштың сомасын, сондай-ақ қарыз шартына сәйкес қарыз алушы жүзеге асыратын сыйақылардың, комиссиялардың, тұрақсыздық айыптарының (өсімпұл, айыппұл) және өзге де төлемдердің барлық сомаларын жабады.
Сақтандыру шарты қарыз алушыны дефолтқа және мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді мемлекеттің орындауына әкеп соқтыруы мүмкін жобалар бойынша тәуекелдерді сақтандыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Бұл ретте банк кепілдігін беру және/немесе сақтандыру шартының және банк кепілдігіне және/немесе қарызды қайтаруды қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына талаптарды беру мерзімі мен талаптарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісімде белгілейді.

пункты 723 и 724 изложить в следующей редакции:
"723. Государственная гарантия предоставляется заимодателю после заключения договора займа, соглашения о предоставлении государственной гарантии, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, при наличии положительного заключения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджет, за исключением Национального оператора по управлению автомобильными дорогами и компании, осуществляющей функции управления объектами транспортной инфраструктуры столицы, для реализации инвестиционных проектов, перечень которых определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 215 Бюджетного кодекса.
724. Соглашение о предоставлении государственной гарантии включает:
1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) предоставлять сведения центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и поверенному агенту об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ Республики Казахстан, банках второго уровня, иностранных банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному (банку-агенту) ежегодный бизнес-план до полного использования займа;
г) ежемесячно предоставлять поверенному агенту типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние;
д) иметь гарантию банка, либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с подпунктом 3) статьи 216 Бюджетного кодекса по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, за исключением Национального оператора по управлению автомобильными дорогами и компании, осуществляющей функции управления объектами транспортной инфраструктуры столицы, для реализации инвестиционных проектов, перечень которых определяется в соответствии с пунктом 723 настоящих Правил, а также национальных холдингов и их дочерних организаций на реализацию проектов, предусматривающих финансирование банков второго уровня.
Гарантия банка предоставляется один раз на весь срок действия договора займа и покрывает сумму основного долга, а также все суммы вознаграждений, комиссий, неустоек (пеня, штраф) и иные платежи, осуществляемые заемщиком в соответствии с договором займа.
Договор страхования должен обеспечивать страхование рисков по проекту, которые могут привести к дефолту заемщика и выполнению государством обязательств по государственной гарантии.
При этом сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования по обеспечению возвратности займа устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в соглашении о предоставлении государственной гарантии.

2) шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шотындағы) қаражаттың есебін жүзеге асыруды, сондай-ақ акт жасай отырып ұсынылатын құжаттамаларға кезең-кезеңде салыстыру жүргізуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан талап етуді;
3) сенім білдірілген агентке жүзеге асыру бойынша талаптар:
а) қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйін талдауды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті талдау нәтижелері туралы ақпаратты ұсынуды;
б) шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шотында) ақшаны мерзімді шоғырландыруды.
4) қарыз алушымен және сенім білдірілген өкілмен (банк-агентпен) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып келісіммен анықталатын шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесін) жүзеге асыру жөнінде қойылатын талаптарды қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін келісімге сай тиісті соманы тұрақты аударым жасау жолымен аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтіру мерзімдерін бұзған жағдайда қарыз алушы әрбір жолсыздық жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін нөл бүтін оннан бір пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.";
759-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мониторингті жүргізу үшін облигацияларды ұстаушылардың өкілі сол сияқты қарыз және МЖӘ жобаның, оның ішінде концессиялық жобаның, тәуекел шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерін пайдалануы мүмкін.";
842 және 843-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"842. Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын жұмсау бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме төлеуге берілген шоттың және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізіледі. Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінім екі қойылған қол тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа – мөр бедері бар жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды. Қол қойылатын кезде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді он жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына және келісілу рәсімінен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелерін қабылдауға жоспарлы тағайындаулардың келісімшарттар талаптарына сәйкестігін қарайды, қол қояды ("Қазынашылық-клиент" АЖ келіседі) және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.

2) требование к центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета осуществлять учет средств специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также проводить периодические сверки предоставляемой документации с составлением акта;
3) требования к поверенному агенту по осуществлению:
а) анализа финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета;
б) периодического аккумулирования денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания).
4) норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада (счета обслуживания), определяемым соглашением центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным (банком-агентом).
Деньги перечисляются заемщиком на специальный счет условного вклада (счет обслуживания) путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.";
часть вторую пункта 759 изложить в следующей редакции:
"Для проведения мониторинга представитель держателей облигаций также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий займа и риска проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта.";
пункты 842 и 843 изложить в следующей редакции:
"842. Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам, предоставляемых в территориальное подразделение казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования на бумажном носителе заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а вторая группа - администратором бюджетной программы/ государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта с оттиском печати. При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
Заявку на снятие средств софинансирования рассматривает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней на соответствие условиям контрактов, плановым назначениям на принятие обязательств администратора бюджетных программ на текущий финансовый год, и после процедуры согласования, подписывает (в ИС "Казначейство-клиент" согласовывает) и возвращает ее администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств софинансирования на бумажном носителе подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.

"Қазынашылық-клиент" АЖ пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған ЭЦҚ, 833-тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы бюджетті атқару жөніндегі органның уәкілетті органының уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.
Бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келісуден кейінгі күнтізбелік он бес күн ішінде жарамды болады.
843. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты грант қаражатын жұмсау үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті және осы Ереженің 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді ұсынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінім қойылған қолдардың екі тобымен куәландырылады ("Қазынашылық-клиент" АЖ келіседі), онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа - жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарттар мен келісімшарттардың талаптарына сәйкестігін қарайды және келісілу рәсімінен кейін қол қояды және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған ЭЦҚ, 833-тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы бюджетті атқару жөніндегі органның уәкілетті органының уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.";

При использовании ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 833 настоящих Правил, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Заявка на снятие средств софинансирования действует в течение пятнадцати календарных дней после согласования центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
843. Для расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, администратор бюджетной программы/государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте и заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (в ИС "Казначейство-клиент" согласовывается), а вторая группа - администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, рассматривается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям договоров и контрактов, и после процедуры согласования подписывается и возвращается администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта на бумажном носителе, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.
При использовании ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 833 настоящих Правил, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.";

847, 848, 849, 850, 851, 852 және 853-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"847. Мемлекет кепілгерлігін беру процесі мынадай негізгі кезеңдерінен тұратын іс-шаралар кешенін қамтиды:
МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу;
МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту;
мемлекет кепілгерлігін беру.
848. Мемлекет кепілгерлігін беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару, қоршаған ортаны қорғау, Республикалық бюджет комиссиясы, Банк, МЖӘ дамыту орталығы, концессиясы мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе қарыз беруші болып табылады.
849. Қарыз алушылар:
1) ТЭН және облигацияларды шығару проспектісінің жобасын конкурстық өтінімдер құрамында дайындауды жүзеге асырады;
2) осы Ережеге және мемлекет кепілгерлігін беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, қарау үшін талап етілетін құжаттама беруді қамтамасыз етеді;
3) жыл сайын қарыз берушіге және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға алдыңғы сақтандыру шартының мерзімі өткенге дейін кемінде бір ай қалғанда сақтандыру шартын береді;
4) МЖӘ шартың, оның ішінде концессия шартын жасасады;
5) облигацияларды ұстаушылардың өкілімен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасады.
850. Салалық уәкілетті органдар:
1) ТЭН, МЖӘ жобаларының тұжырымдамасын және концессиялық ұсыныс дайындауды жүзеге асырады;
2) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың салалық сараптамасын жүргізеді;
3) салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті қорытынды береді;
4) мемлекет кепілгерлігін, инфрақұрылымдық облигациялар шығару проспектісінің жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімі сараптамасының оң қорытындысын алуға үміткер әлеуетті жекеше әріптес немесе концессионер конкурсқа ұсынған МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардың басқа да қорытындыларын қамтитын құжаттаманы жібереді;
5) МЖӘ шартың, оның ішінде концессия шартын жасасады.
851. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) кепілгерлік шартын жасайды;
3) мемлекет кепілгерліктерін ұсынады.
852. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган жоспарланған қызметті іске асыруға, оларды іске асыру туралы шешім қабылдау алдындағы кезеңдегі жоспарланған қызметтің экологиялық талаптарына сәйкестігін бағалауға байланысты ықтимал теріс салдарлардың алдын алу және өндіргіш күштерді орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруін сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.

пункты 847, 848, 849, 850, 851, 852 и 853 изложить в следующей редакции:
"847. Процесс предоставления поручительств государства включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
отбор проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
формирование, рассмотрение и утверждение перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
предоставление поручительства государства.
848. Основными участниками процесса предоставления поручительств государства являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по государственному планированию, по исполнению бюджета, охраны окружающей среды, Республиканская бюджетная комиссия, Банк, Центр развития ГЧП, специализированная организация по вопросам концессии, заимодатель.
849. Заемщики:
1) осуществляют подготовку ТЭО и проекта проспекта выпуска облигаций в составе конкурсной заявки;
2) обеспечивают предоставление документации, требуемой для рассмотрения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов в соответствии с настоящими Правилами и требованиями участников процесса предоставления поручительств государства;
3) ежегодно предоставляют заимодателю и уполномоченному органу по исполнению бюджета договор страхования не позднее одного месяца до истечения срока, предыдущего договора страхования;
4) заключают договор ГЧП, в том числе договор концессии;
5) заключают договор о предоставлении интересов держателей облигаций с представителем держателей облигаций.
850. Отраслевые уполномоченные органы:
1) осуществляют подготовку ТЭО, концепции проекта ГЧП и концессионного предложения;
2) проводят отраслевую экспертизу проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
3) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы;
4) направляют документацию, включающую в себя ТЭО проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, представленного на конкурс потенциальным частным партнером либо концессионером, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) заключают договор ГЧП, в том числе договор концессии.
851. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
2) заключает договор поручительства;
3) предоставляет поручительства государства.
852. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.

853. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
бюджеттiк инвестициялар мен концессия сауалдары бойынша құжаттамаға сараптама және бағалау жүргiзу үшін концессия мәселелерi бойынша мамандандырылған ұйымды, немесе МЖӘ мәселелерi бойынша құжаттамаларға сараптама және бағалау жүргiзу үшін МЖӘ-ні дамыту орталығын тартады;
МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттамасын және МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын келiседi;
жоспарланған кезеңге мемлекет лимитiн беру немесе кепiлгерлiгiнiң лимит көлемiнiң ұлғаюы бойынша ұсынысты, кезекті қаржы жылының лимитi шегiнде олар бойынша мемлекет кепілгерлігі лимитiнiң берiлуi немесе көлемiнiң ұлғаюы мүмкiн МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың тiзбесінің жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.";
855 және 856-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"855. Республикалық бюджет комиссиясы:
жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимитін;
МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін;
әрбір МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба үшін жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимиті шегінде мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін анықтайды.
856. Мемлекеттің кепілгерлігін беру процесінде басқа мемлекеттік органдар және заңнамаға сәйкес МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, бағалауды (сараптауды) жүргізуге өкілеттік берілген өзге ұйымдар өз құзыреті бөлігінде қатысады.";
859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871 және 872-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"859. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекетті емес қарыз есебінен қаржыландыруға ұсынылатын МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың, тізбесін бекіткеннен кейін салалық уәкілетті орган қарыз алушымен МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын жасасады.
860. Салалық уәкілетті орган (жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушы) мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер қарыз алушы конкурсқа ұсынған МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН-ін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісінің жобасын, конкурстық немесе концессиялық өтінімінің салалық сараптамасының және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның қаржылық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушыға жіберетін тиісті қорытындыны дайындайды.

853. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центра развития ГЧП для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП;
согласовывает конкурсную документацию проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и договор ГЧП, в том числе договор концессии;
формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период, проект перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, по которым возможно предоставление или увеличение объема лимита поручительства государства в пределах лимита очередного финансового года.";
пункты 855 и 856 изложить в следующей редакции:
"855. Республиканская бюджетная комиссия:
определяет лимит предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период;
определяет перечень проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
определяет для каждого проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта размер поручительства государства в пределах лимита предоставления или увеличения объема лимита поручительства государства на планируемый период.
856. В процессе предоставления поручительства государства участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов в части своей компетенции.";
пункты 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871 и 872 изложить в следующей редакции:
"859. После утверждения Правительством Республики Казахстан перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства, отраслевой уполномоченный орган заключает с заемщиком договор ГЧП, в том числе договор концессии.
860. После предоставления отраслевым уполномоченным органом (организатором конкурса по определению частного партнера либо концессионера) ТЭО проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, представленного на конкурс заемщиком, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения отраслевой экспертизы, и экономической экспертизы конкурсной либо концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение, которое направляет организатору конкурса по определению частного партнера либо концессионера.

861. Жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобасының қаржылық сараптамасының оң қорытындысы негізінде жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы ақпаратты дайындайды және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
862. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы мәселені Республикалық бюджет комиссиясына шығарады. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарлы кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін айқындайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган конкурс ұйымдастырушысына жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің хаттамасынан үзінді көшірмені алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде жібереді.
863. Қарыз алушы МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба құрылысының құнын ұлғайту ТЭН-ін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін ұлғайтуға қаржылық сараптама жүргізуді ұйымдастырады және 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тиісті қорытынды дайындайды.
864. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту:
1) егер мемлекеттік сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер немесе конкурс өткізу кезінде ескерілмеген толықтырулар енгізілсе және осындай өзгеріс немесе толықтыру сомасын қосымша қаржыландыру туралы МЖӘ шарты, оның ішінде концессия шарты, тараптарының бірлескен шешімі қабылданса;
2) егер ұлғайту құрылыс жұмыстарының ұзақ мерзімділігіне және жобалау-сметалық құжаттамада ескерілмеген МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, құрылысы құнына жекеше әріптеске немесе концессионерге тәуелді емес объективті себептердің (форс-мажорлық жағдайлар, инфляция, дағдарыс, салық саясатының өзгеруі және басқалары) ықпал етуіне байланысты болса, МЖӘ жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны, қаржыландыру көлемін ұлғайту қажет болған жағдайларда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

861. Организатор конкурса по определению частного партнера либо концессионера на основании положительного заключения финансовой экспертизы проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта уполномоченного органа по исполнению бюджета подготавливает и направляет информацию о предоставлении поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
862. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию выносит на Республиканскую бюджетную комиссию вопрос о предоставлении поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту. Республиканская бюджетная комиссия в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период определяет размер поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет организатору конкурса по определению частного партнера либо концессионера выписку из протокола решения Республиканской бюджетной комиссии в течение 5-и рабочих дней с момента получения.
863. После предоставления заемщиком ТЭО увеличения стоимости строительства проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, проекта изменений в проспект выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы уполномоченного органа по государственному планированию и других заключений экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы увеличения объема поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту и в течение 30 (тридцать) рабочих дней готовит соответствующее заключение.
864. Увеличение объема поручительства государства осуществляется в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан в случаях необходимости увеличения объема финансирования проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта:
1) если в проектно-сметную документацию, прошедшую государственную экспертизу, внесены изменения или дополнения, не учтенные при проведении конкурса и принято совместное решение сторон договора ГЧП, в том числе договора концессии о дополнительном финансировании на сумму такого изменения или дополнения;
2) если увеличение связано с долгосрочностью строительных работ и влиянием объективных, независящих от частного партнера либо концессионера причин (форс-мажорных обстоятельств, инфляции, кризиса, изменение налоговой политики и других) на стоимость строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, не учтенных в проектно-сметной документации.

865. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның қаржылық сараптамасы бойынша қорытындысы мыналарды:
мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекет кепілгерлігін алғаны туралы өтінім білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезең ішіндегі қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы берген мемлекет кепілгерлігі бойынша қамтамасыз етілуін;
қаржылық және техникалық тәуекелдерді;
мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкес келуін бағалауды қамтиды.
866. Мемлекеттің берілген кепілгерлігінің көлемін ұлғайтудың міндетті шарттары мыналар:
1) мемлекет кепілгерліктерінің жоспарланған кезеңге арналған жалпы лимитінің болуы;
2) МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның, экономикалық өзін-өзі өтеу параметрлерінің сақталуы (оның ішінде болжамды кассалық айырмашылықтардың болмауы, таза келтірілген құнның оң көрсеткішінің болуы, МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ішкі кірістілік нормасын сақтау) және МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында көзделген қаржы ковенанттарын орындау (қарыз алушының кейбір қаржылық көрсеткіштерді белгілі бір деңгейде ұстау міндеттемелері);
3) МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі құрылысының ұлғаю құны кемінде 20 (жиырма) пайыз құрайтын мөлшерге дейін МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің құрылысына/ қайта жаңартылуына жекеше әріптес немесе концессионер салатын жеке қаражат мөлшерін тепе-тең ұлғайту;
4) сақтандыру шарты ұсынылмай мемлекет кепілгерлігі берілген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі жөніндегі міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының сомасын ұлғайту болып табылады.
867. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган кезекті қаржы жылының лимиті шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін ұлғайту туралы мәселені қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
868. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының шешімін алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бюджет комиссиясының шешімі хаттамасынан үзінді көшірмені және қаржылық сараптама қорытындысының көшірмесін салалық уәкілетті органға (мемлекеттік әріптеске не концедентке) жолдайды.

865. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по финансовой экспертизе проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа, привлекаемых под поручительство государства;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее одного года до обращения о получении поручительства государства;
обеспечения по поручительству государства, предоставляемого заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение поручительства государства.
866. Обязательными условиями увеличения объема выданного поручительства государства являются:
1) наличие общего лимита поручительств государства на планируемый период;
2) сохранение экономических параметров окупаемости проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта (в том числе отсутствие прогнозных кассовых разрывов, наличие положительного показателя чистой приведенной стоимости, сохранение внутренней нормы доходности проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта) и выполнения финансовых ковенант (обязательств заемщика поддерживать некоторые финансовые показатели на определенном уровне), предусмотренных в договоре ГЧП, в том числе договоре концессии;
3) пропорциональное увеличение размера собственных средств, вкладываемых частным партнером либо концессионером в строительство/реконструкцию объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, до размера составляющего не менее 20 (двадцать) процентов увеличиваемой стоимости строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;
4) увеличение суммы договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения объема поручительства государства, за исключением случаев, когда поручительство государства предоставлено без предоставления договора страхования.
867. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вопрос об увеличении объема поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту в пределах лимита очередного финансового года.
868. Уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5-и рабочих дней со дня получения решения Республиканской бюджетной комиссии направляет выписку из протокола решения бюджетной комиссии и копию заключение финансовой экспертизы отраслевому уполномоченному органу (государственному партнеру либо концеденту).

869. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде, бюджет заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігін ұсынғаны үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, мемлекет кепілгерлігі кепілгерлік шартын жасау арқылы беріледі.
Бұл ретте, сақтандыру шартын беру мерзімдері мен шарттары және қарыз қайтарымын қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына қойылатын талаптар кепілгерлік шартында көзделеді.
Кепілгерлік шартының мерзімі МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын, қолдану мерзімінен аспайды.
Қарыз алушы МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын жасасқан сәттен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде сақтандыру шартын жасайды.
870. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде салалық уәкілетті орган (мемлекеттік әріптес немесе концедент) тиісті шешім қабылдау үшін қаулы жобасын әзірлейді және оны мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
871. МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына, өзгерістер мен толықтырулар жобасына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның келісімдерін алғаннан кейін және егер МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба табиғи монополиялар саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның табиғи монополиялар салаларында және реттелуші нарықтарда іске асырылатын болса, МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім жасалады. МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелуге жатады.
872. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім жасалған, мемлекет кепілгерлігін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігінің ұлғайған бөлігі үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, кепілгерлік шартына қосымша келісім шарт жасау арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде жүргізіледі.";
873-тармақтың б)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, құру үшін ғана пайдаланыла алатын инфрақұрылымдық облигацияларын орналастырудан арнайы несие шотына ақша сомасын жинауды жүргізу;";

869. Поручительство государства предоставляется путем заключения договора поручительства после оформления и предоставления договора страхования, удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных бюджетным законодательством, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При этом сроки и условия предоставления договора страхования и требования к договору страхования по обеспечению возвратности займа предусматриваются в договоре поручительства.
Срок договора поручительства не превышает срок действия договора ГЧП, в том числе договора концессии.
Заемщик заключает договор страхования в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с момента заключения договора ГЧП, в том числе договора концессии.
870. На основании решения республиканской бюджетной комиссии отраслевой уполномоченный орган (государственный партнер либо концедент) разрабатывает и согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
871. После получения согласования проекта изменений и дополнений в договор ГЧП, в том числе договор концессии уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа по исполнению бюджета и в случае если проект ГЧП, в том числе концессионный проект реализуется в сферах естественных монополий уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, заключается дополнительное соглашение к договору ГЧП, в том числе договору концессии. Дополнительное соглашение к договору ГЧП, в том числе договору концессии подлежит регистрации в установленном законодательством порядке.
872. Увеличение объема поручительства государства производится на основании решения Правительства Республики Казахстан, путем заключения дополнительного соглашения к договору поручительства, при условии заключения дополнительного соглашения к договору ГЧП, в том числе договору концессии, после оформления и предоставления договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения поручительства государства, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за увеличенную часть поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
подпункт б) пункта 873 изложить в следующей редакции:
"б) проводить накопление суммы денег на специальном ссудном счете от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;";

875 және 876-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"875. Мемлекет кепілгерлігі әрбір МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.
876. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін салалық уәкілетті орган (конкурсты ұйымдастырушы) қаулы жобасын әзірлейді, мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және тиісті шешім қабылдау үшін оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.";
13-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алу және олардың мониторингі";
13-тараудың 1-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және есепке алу тәртібі.
878. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеуді және есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
879. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері тіркеуге және есепке алуға жатады.
880. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің, мониторингін жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алуды жүргізу үшін тиісті тізілімге мәліметтерді енгізу арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу жүзеге асырылады.
881. Тізілім тіркеу журналы мен дерекқорда жүргізіледі. Нөмірленген және тігілген, тізілімді жүргізуге жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының мөрімен және қолымен куәландырылған тіркеу журналы мынадай ақпаратты:

пункты 875 и 876 изложить в следующей редакции:
"875. Поручительства государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
876. На основании решения республиканской бюджетной комиссии, после согласования проекта договора ГЧП, в том числе договора концессии с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и исполнению бюджета отраслевой уполномоченный орган (организатор конкурса) разрабатывает, согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.";
заголовок главы 13 изложить в следующей редакции:
"13. Учет и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств";
параграф 1 главы 13 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок регистрации и учета государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.
878. Регистрация и учет государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляются уполномоченным органом по исполнению бюджета.
879. Регистрации и учету подлежат:
1) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
880. Учет государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств ведется в целях осуществления мониторинга государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
Для ведения учета государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств осуществляется регистрация государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов путем внесения сведений в соответствующий реестр.
881. Реестр ведется в журнале регистрации и базе данных. Пронумерованный и прошнурованный журнал регистрации, скрепленный печатью и подписью руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за ведение реестра, содержит следующую информацию:

1) тіркеу күнін;
2) тіркеу нөмірін;
3) МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының атауы мен нөмірін;
4) МЖӘ шарты, оның ішінде концессия шарты, бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін;
5) жауапты тұлғаның тегін, атын, әкесінің аты (бар болса) мен қолын қамтиды.
Дерекқор ақпаратты жинау, өңдеу мен сақтаудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін білдіреді.
882. Қазақстан Республикасы Yкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу тиісті МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттары негізінде МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемеге, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемеге тіркеу нөмірін беру және МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
883. Қазақстан Республикасы Yкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін есепке алу МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, негізгі есепке алу сипаттамаларын (МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының нөмірі мен күні, жекеше әріптес немесе концессионер, МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, орындалу нысанасы мен мерзімі, инвестициялық шығындарды өтеу бойынша жыл сайынғы төлемақыларды қоса алғанда, Үкіметтiң МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері концессионердің пайдалану шығындарының өтемақылары, МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ инфляцияны ескере отырып, МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемі мен қолжетімділік төлемі, МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер төлеуді жүзеге асыру шарттары), сондай-ақ қажет болған кезде – МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің жекелеген көрсеткіштерін және оның жобалау-сметалық құжаттамасының немесе жұмыс жобасы (олар болған кезде) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
884. Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қол қойылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

1) дату регистрации;
2) регистрационный номер;
3) наименование и номер договора ГЧП, в том числе договора концессии;
4) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по договору ГЧП, в том числе договору концессии;
5) фамилию, имя, отчество (при его наличии) и подпись ответственного лица.
База данных представляет собой автоматизированную информационную систему сбора, обработки и хранения информации.
882. Регистрация государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующих договоров ГЧП, в том числе договоров концессии путем присвоения государственному обязательству по проекту ГЧП, в том числе государственному концессионному обязательству регистрационного номера и внесения в реестр государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
883. Учет государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора ГЧП, в том числе договора концессии (номер и дата договора ГЧП, в том числе договора концессии, частный партнер либо концессионер, предмет и срок исполнения договора ГЧП, в том числе договора концессии, государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан, включая график ежегодных платежей по компенсации инвестиционных затрат, компенсации эксплуатационных затрат концессионера, вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, а также арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии и платы за доступность с учетом инфляции, условия осуществления выплаты государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств), а также при необходимости - отдельных показателей технико-экономического обоснования проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и его проектно-сметной документации или рабочего проекта (при их наличии).
884. Регистрация государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после подписания договора ГЧП, в том числе договора концессии.

885. МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, құрылысы аяқталғаннан кейін, МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдалануға мемлекеттік қабылдау актісінің нотариат куәландырған көшірмесі негізінде МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі пайдалануға қабылданғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күн ішінде дерекқорға тиісті өзгерістер енгізу жолымен Үкіметтің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін нақтылау жүргізіледі.
886. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу мен есепке алуды тиісті МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттары негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
887. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемеге, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемеге тіркеу нөмірін беру және оны МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер тізіліміне енгізу арқылы жүзеге асырылады.
888. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін есепке алу МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының негізгі есепке алу сипаттамаларын (МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының нөмірі мен күні, жекеше әріптес немесе концессионер, МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының орындалу нысанасы мен мерзімі, инвестициялық шығындарды өтеу бойынша жыл сайынғы төлемақыларды қоса алғанда, жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері концессионердің пайдалану шығындарының өтемақылары, МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ инфляцияны ескере отырып, МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемі мен қолжетімділік төлемі, МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер төлеуді жүзеге асыру шарттары), сондай-ақ қажет болған кезде – МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның, техникалық-экономикалық негіздемесінің жекелеген көрсеткіштерін және оның жобалау-сметалық құжаттамасының немесе жұмыс жобасының (олар болған кезде) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.

885. После завершения строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии производится уточнение государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства на основании нотариально заверенной копии акта о государственной приемке объекта ГЧП, в том числе объекта концессии в эксплуатацию путем внесения соответствующих изменений в базу данных в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после принятия объекта ГЧП, в том числе объекта концессии в эксплуатацию.
886. Регистрация и учет государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляются на основании соответствующих договоров ГЧП, в том числе договоров концессии местными исполнительными органами по исполнению бюджета.
887. Регистрация государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляется путем присвоения государственному обязательству по проекту ГЧП, в том числе государственному концессионному обязательству регистрационного номера и внесения его в реестр государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
888. Учет государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора ГЧП, в том числе договора концессии (номер и дата договора ГЧП, в том числе договора концессии, частный партнер либо концессионер, предмет и срок исполнения договора ГЧП, в том числе договора концессии, государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов, включая график ежегодных платежей по компенсации инвестиционных затрат, компенсации эксплуатационных затрат концессионера, вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, а также арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии и платы за доступность с учетом инфляции, условия осуществления выплаты государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств), а также при необходимости - отдельных показателей технико-экономического обоснования проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и его проектно-сметной документации или рабочего проекта (при их наличии).

889. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қол қойылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
890. МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, құрылысы аяқталғаннан кейін МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалануға мемлекеттік қабылдау актісінің нотариат куәландырған көшірмесі негізінде, МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі пайдалануға қабылданғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде дерекқорға тиісті өзгерістер енгізу жолымен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін нақтылау жүргізіледі.";
13-тараудың 2-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі.
891. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның атынан тиісінше МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді, есепке алу, талдау және қалыптастыру, өзгерту және орындау процесін бақылау жөніндегі мемлекет қызметі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін білдіреді.
892. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мониторингінің объектілері:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері болып табылады.
893. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі:
1) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және есепке алу;
2) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес орындалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ету және бақылау;
3) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жағдайларына ықпал ететін көрсеткіштерді есепке алу жөніндегі жұмыстарды қамтиды.

889. Регистрация государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляется в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после подписания договора ГЧП, в том числе договора концессии.
890. После завершения строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии производится уточнение государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов на основании нотариально заверенной копии акта о государственной приемке объекта ГЧП, в том числе объекта концессии в эксплуатацию путем внесения соответствующих изменений в базу данных в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после принятия объекта ГЧП, в том числе объекта концессии в эксплуатацию.";
параграф 2 главы 13 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.
891. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
892. Объектами мониторинга государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств являются:
1) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
893. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств включает работы по:
1) регистрации и учету государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств;
2) обеспечению и контролю осуществления исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств в соответствии с договором ГЧП, в том числе договором концессии;
3) учету показателей, влияющих на условия исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.

894. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингін жүргізу үшін мынадай құжаттар:
1) жекеше әріптестердің немесе концессионерлердің есепті кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызметі туралы аудиттелген есептері;
2) МЖӘ объектілерін, оның ішінде концессия объектілерін, пайдалануға мемлекеттік қабылдау актілерінің көшірмелері;
3) жекеше әріптестердің немесе концессионерлердің өндірілген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден және есепті кезеңдегі МЖӘ объектілерін, оның ішінде концессия объектілерін пайдаланудан алынған табыстары туралы есептері;
4) айыппұл ведомостілері негізінде МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жай-күйі туралы деректерді ағымдағы жаңарту үшін МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттары, тараптарының өз міндеттемелерін орындау жөнінде ақпарат жинау жүзеге асырылады.
895. Алынатын ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері жинақтайды және талдайды, тиісінше, ол автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқорында жиналады және сақталады.
896. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мониторингінің нәтижелері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауларының ағымдағы жай-күйі туралы есептер, кестелер, диаграммалар түрінде, қағаз жеткізгіштерде, сол сияқты электрондық ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау жүйесі пайдаланыла отырып та ресімделеді.";
Ережеге 47, 49, 59, 62, 63, 67, 68, 69, 72, 95, 98, 109, 110, 115, 124, 129 және 133-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
Ережеге 127-қосымша алынып тасталсын;
осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес 135-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова):

894. Для проведения мониторинга государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств осуществляется сбор информации по исполнению сторонами договоров ГЧП, в том числе договоров концессии своих обязательств для текущего обновления данных о состоянии выполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств на основании следующих документов:
1) аудированных отчетов о финансово-хозяйственной деятельности частных партнеров либо концессионеров за отчетный период;
2) копий актов о государственной приемке объектов, в том числе объектов концессии в эксплуатацию;
3) отчетов частных партнеров либо концессионеров о доходах, полученных от реализации произведенных товаров (работ, услуг) и от эксплуатации объектов ГЧП, в том числе объектов концессии в отчетном периоде;
4) штрафных ведомостей.
895. Получаемая информация обобщается и анализируется соответствующими подразделениями центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, накапливается и хранится в базе данных автоматизированной информационной системы.
896. Результаты мониторинга государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств оформляются в виде отчетов, таблиц, диаграмм о текущем состоянии выполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, как на бумажных носителях, так и с использованием электронной системы сбора, обработки и хранения информации.";
приложения 47, 49 и 59 к Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
в приложениях 62 и 63 к Правилам внесено изменение на государственном языке текст на русском языке не изменяется;
приложения 67, 68, 69, 72, 95, 98 и 109 к Правилам изложить в редакции согласно приложениям 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящему приказу;
в приложении 110 к Правилам внесено изменение на государственном языке текст на русском языке не изменяется;
приложения 115, 124, 129 и 133 к Правилам изложить в редакции согласно приложениям 14, 15, 16 и 17 к настоящему приказу;
приложение 127 к Правилам исключить;
Правила дополнить приложением 135 согласно приложению 18 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2016 жылғы 22 сәуір"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің төрағасы
________________ Д. Ақышев
2016 жылғы 24 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
47-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
"__" ___________жылғы
ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға
арналған өтінім
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшiн негiздеме (рұқсат етiлген күнi мен нөмiрi, тармақшасының, тармағының, бабының нөмірлері көрсетiлген заңнамалық актiнiң атауы мен күнi)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
I. Ақылы қызметтердiң қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
II. Қайырымдылық көмектiң қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
III. Ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
IV. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң)/
мемлекеттік мекеменің басшысы ________ _______________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
49-қосымша

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
22 апреля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
________________ Д. Акишев
24 марта 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 47
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма
В ___________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на открытие контрольных счетов наличности
от "___" ____________ ______ года
№ п/п
Государственное учреждение
Вид бюджета
Месторасположение
государственного учреждения
Основание для открытия контрольного счета наличности (дата и номер разрешения, наименование и дата законодательного акта с указанием номеров подпункта, пункта, статьи)
наименование
код
1
2
3
4
5
6
I. Контрольный счет наличности платных услуг:
II. Контрольный счет наличности благотворительной помощи:
III. Контрольный счет наличности временного размещения денег:
IV. Контрольный счет наличности местного самоуправления:
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению
бюджета (территориального подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)/государственного
учреждения _________ _____________________
М.П. (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 49
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания

5-19-нысан
Есеп жүргізілді: күні - уақыты
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік,
қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол
ақшасын бақылау шоттарының, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы
қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау және
квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі
Өңір: _______________________________________________________________
Қаржыландыру көзі:___________________________________________________
Р/с №
ЖСК
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
БСН
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты орындаушы ___________________________________________
(қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
59-қосымша
5-34А-нысан
күні-уақыты
№ 1 беті
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің,
ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың,
сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың
ҚБШ-сындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір: _________________
Бюджет түрі: __________
Әкімші: _______________
Қаржыландыру көзі: _____________
Ерекшелігі: ____________________
ММ/КСС коды ____________________
Кезең: _______________ бастап ______________ дейін
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші/мем.мекеме/ квазимемлекеттік сектор субъектісі
Атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны
Аумақтық қазынашылық Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
бөлімшесінің басшысы уәкілетті органның басшысы
_______ ______________________ __________ _________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса) (қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О.
М.О. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. ББӘ басшысы (аудандық маңызы бар қала,
кент, ауыл, ауылдың округ әкімі)
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. Есепті тексеруге жауапты құрылымдық
бөлімшенің басшысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
62-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің атауы мен коды)
_______жылғы "__"__________________
Өтініш
_________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды)
___________________________________________________________ негізінде
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ҚБШ-ны, шотты жабу үшін негіздеме көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ жабуды сұрайды.
(ЖСК және ҚБШ-ның, шоттың атауы)
Мемлекеттік мекеменің басшысы _________ _____________________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің белгісі
_________________________________ ______жылғы "___"__________жабылды.
(ЖСК және ҚБШ-ның, шоттың атауы)
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің басшысы ___________ ________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
63-қосымша
Нысан
Төлем тапсырмаларының тiзiлiмi
__________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң атауы)
_______________________________
(тiзiлiм берiлген күнi)
Р/с
Төлем тапсырмасының күнi
Төлем тапсырмасының нөмiрi
Сомасы
Орындалуы/ орындалмауы туралы белгi*
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік кірістер органының басшысы ___________________
Мемлекеттік кірістер органының
құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы __________________________
Жауапты орындаушы ________________________________________
М.О.
* осы ашық жолдарды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы толтырады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
6-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
67-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болса)
____ж. "__"________
Уәкiлеттi органдар әкiмшiлендiретiн түсiмдердiң артық (қате)
төленген сомаларын есептеуге және қайтаруға қорытындыларды
тiркеу журналы
Р/с
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң ЖСН/БСН мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргiзілетiн мемлекеттік кірістер органының БСН мен атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Мемлекеттік кірістер органына ұсынылған күнi
Қазынашылық органының орындаған күні
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (БСК)
Жеке сәйкестендiру коды (ЖСК)
Ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
7-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
68-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болсға)
__ж. "__"____________
________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын
қайтаруға және/немесе есептеуге арналған төлем
тапсырмаларын тіркеу журналы
Р/с №
Төлем тапсырмасы шығарылған күні
Төлем тапсырмасының нөмірі
Есептеу (қайтару) жүргізілетін төлеушінің атауы
Бюджет кірістері сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Артық төленген сома бюджет кірістері сыныптамасының кодына есептеледі
Сомасында
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Есептеу жүргізілетін мемлекеттік кірістер органының атауы
Төлеушіге қайтару жүргізілді
Қазынашылық органының орындаған күні
Бенифициар-банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
Сомасы
Ескертпе
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
8-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
69-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Мемлекеттік кірістер
органының басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болса)
__ ж. "___" _____________
Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлендiрмейтiн түсiмдердiң
артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге
қорытындыларды тiркеу журналы
Р/с
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң ЖСН/БСН мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргiзiлетiн мемлекеттік кірістер органының БСН мен атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Уәкiлеттi органның қорытындыны мемлекеттік кірістер органына тапсырған күнi, лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса), қолы
Қазынашылық органының орындаған күнi
бенефициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (БСК)
жеке сәйкестендiру коды (ЖСК)
ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
9-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
72-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә) (бар болса)
____ж. "__" _____________
М.О.
_________________коды бойынша бюджетке түсетін түсімдерді
тіркеу журналы
Р/с №
Түскен күні
Төлеушінің атауы
Сомасы
Төлем тапсырысының нөмірі
Төлем тапсырысының күні
Сома түскен мемлекеттік кірістер органының атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
10-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
95-қосымша

Форма 5-19
Отчет произведен:
дата - время
Страница X из №
Перечень
контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов,
платных услуг, благотворительной помощи,
временного размещения денег, местного самоуправления,
реконвертации внешнего займа или связанного гранта
и счетов субъектов квазигосударственного сектора
Регион:____________________________________
Источник финансирования: ___________________
№ п/п
ИИК
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
БИН
Наименование счета
Дата открытия
Дата движения
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
Ответственный исполнитель ___________________________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 59
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-34А
дата - время
Страница 1 из №
Отчет
oб остатках на КСН платных услуг,
благотворительной помощи, временного размещения денег,
местного самоуправления, реконвертации внешнего займа
или связанного гранта и счетах субъектов
квазигосударственного сектора
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Администратор: _______________________
Источник финансирования: ________
Специфика: ________________
Код ГУ/СКС __________________
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тыс. тенге
Администратор/госучреждение/субъект квазигосударственного сектора
Наименование
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель территориального
подразделения казначейства
_____________ ________________
(подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________ ________________
(подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
М.П
Ответственный исполнитель местного
М.П. уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Руководитель АБП (аким города районного значения,
М.П. поселка, села, сельского округа)
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Ответственный исполнитель территориального
М.П. подразделения казначейства
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения,
М.Ш. ответственного за проверку отчета
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 67
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
______________________________
(подпись, Ф.И.О.)(при его наличии)
"___"_________ __ г.
Журнал
регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
№ п/п
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
ИИН/БИН и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
БИН и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата представления в органы государственных доходов
Дата исполнения органами Казначейства
Наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код (БИК)
индивидуальный идентификационный код (ИИК)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 68
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_____________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его наличии)
"___"_________ __ г.
____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Журнал
регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет
излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
№ п/п
Дата выписки платежного поручения
Номер платежного поручения
Наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачтена излишне уплаченная сумма на код классификации доходов бюджета
в сумме
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Наименование органа государственных доходов, в который переводится сумма
Произведен возврат плательщику
Дата исполнения органами Казначейства
наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код (БИК)
индивидуальный идентификационный код (ИИК)
сумма
Примечание
8
9
10
11
12
13
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 69
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель органа
государственных доходов
_________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его наличии)
"__"___________ г.
Журнал
регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений,
не администрируемых органами государственных доходов
№ п/п
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
ИИН/БИН и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
БИН и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата вручения уполномоченным органом заключения в орган государственных доходов, Ф.И.О. должностного лица, роспись
Дата исполнения органами Казначейства
наименование банка бенефициара и банковский идентификационный код (БИК)
индивидуальный идентификационный код (ИИК)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 72
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_______________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его наличии)
"__"___________ г.
Журнал
регистрации поступлений в бюджет по коду ___________
№ п/п
Дата поступления
Наименование плательщика
сумма
Номер платежного поручения
Дата платежного поручения
Наименование органа государственных доходов, в который поступила сумма
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 95
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания

5-15-А нысаны
Есеп жүргізілді _______
___тен ____________ бет
Aқша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша
үзiндi көшірме (мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор
субъектілерінің қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай
төлемдер, стипендиялар, төлемдердi жеке тұлғалардың ағымдағы
шоттарына немесе ақша алушылардың және әлеуметтiк аударымдардың
жинақ шоттарына аудару бойынша)
Өңiр: _______________________________________________________________
Бюджет түрi: ________________________________________________________
Қаржыландыру көзi: __________________________________________________
Мемлекеттік мекеме/КСС:______________________________________________
Төлем түрi: _________________________________________________________
Кезең: ______________________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: ______________________________________________________
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
ЖСН
Карт шоты/ағымдағы шоты №
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сомасы
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы ______________________________________
(қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
11-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
98-қосымша
Нысан
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім
1. Шот нөмірі _______________________
Астана қаласының Қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі ______________________
3. _____________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және
өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған
тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе
қазірге кезде жүргізілуде.
_____________________________________________________________________
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) шартты (қосымша келісімді) тіркеу туралы хабарламаның нөмірі және күні (аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген азаматтық құқықтық мәмілелерге қатысты толтыру)
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері

Форма 5-15 А
Отчет произведен _______
Страница ____ из _______
Выписка, по проведенным платежам на соответствующие счета
получателей денег (по перечислению заработной платы и других
денежных выплат работникам государственных учреждений/субъектов
квазигосударственного сектора, стипендий, выплат физическим
лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей
денег и социальных отчислений)
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Госучреждение/СКС:________________________
Тип платежа: _____________________________
Период: __________________________________
Единица измерения: _______________________
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
ИИН
№ карт счета/ текущего счета
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Сумма
ВСЕГО
Ответственный исполнитель ________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 98
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Форма
Заявка на снятие средств софинансирования
1. Номер счета _________________________________________
Департамент казначейства г. Астаны
2. Номер заявки ________________________________________
3. Просим выплатить____________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим
подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном
гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в
связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими
документами.
__________________________________________________________________
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) номер и дата уведомления о регистрации договора (дополнительного соглашения) (заполнить в отношении гражданско-правовых сделок, зарегистрированных в территориальном подразделении казначейства)
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа

3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. _____________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. ______________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. _______________________________
М.О. (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, Т.А.Ә (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
12-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
109-қосымша
Нысан
Инкассолық өкімдердің тізілімі
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с
Инкассолық өкімі
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Сомасы
Ескертпе*
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________ ________
(Т.А.Ә (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы ________________ ______
(Т.А.Ә (бар болса) (қолы)
М.О.
*Осы ашық жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
13-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
110-қосымша
Нысан
_________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
_________________________________________
(бюджет түрі)
_________________________________________
(қаржыландыру кезі)
Инкассалық өкімдерді есепке алу журналы
_______________ж.басталды
_______________ж.аяқталды
сақтау мерзімі___________
Номенклатура бойынша істің №____
Р/с
Мемлекеттік мекеме
Инкассалық өкімі
Өндіріп алу кімнің пайдасына
Берілген күні
Бұғаттау күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
Код
Кіммен қойлды
КБК
күні
номері
соммасы
орындалған күні
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
14-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
115-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
__________ жылғы "__" _____________________
Квазимемлекеттiк сектор субъектілеріне код беруге және шот
ашуға арналған өтінім
КСС атауы, ксс коды (болған кезде)
Орналасқан жері
Экономика секто ры
КСС басшысының Т.А.Ә (бар болса)
КСС бас бухгалтерінің Т.А.Ә(бар болса)
КСС БСН
Мемлекеттік тіркелімге енгізген КСС-тың мекенжайы, телефоны, факсі
Негіздеме (КСС негіздемесі арқылы құрылған нормативтік құқықтық актісі)
Негіздеме (негізінде КСС үшін ақша қаражаты бөлінетін нормативтік құқықтық акті) және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі
КСС шотының түрі (жарғылық капиталын ұлғайтуға не мемлекеттік тапсырманың шеңберінде)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің) басшысы ________ _______________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
М.О.
Жауапты орындаушының белгісі
______________________ ашылды ______ жылғы "__" _____________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды)
______________________ ашылды _____ жылғы "__" ______________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты)
Жауапты орындаушы ____________ _________________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
15-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
124-қосымша
"Бекiтемiн"
"Келiсiлдi" Орталық атқарушы органның жауапты
Бюджеттi атқару жөнiндегi хатшысы (белгiленген тәртiппен
уәкiлеттi органның басшысы орталық атқарушы органның жауапты
__________________________ хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болса) лауазымды адам), олар жоқ болған
____ ж. "___" ____________ жағдайда - бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң басшысы
__________________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болса)
____ ж. "___" ____________________
М.О
__ ж. ______ арналған мемлекеттiк мекемелермен олардың
иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының
жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы
анықтама
Функционалдық топ _______ ____________________
Функционалдық кiшi топ _______ ____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _______ ____________________
Бағдарлама _______ ____________________
Кiшi бағдарлама _______ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _______ ____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV

3) краткое описание товаров, работ и услуг
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) валюта и общая стоимость договора (контракта)
12. ______________________
(подпись уполномоченного лица, уполномоченного органа по исполнению бюджета)
5) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ________________________
(дата подписания и оттиск штампа ответственного исполнителя)
7. _____________________________
М.П (должность, Ф.И.О. (при его наличии), и подпись уполномоченного представителя администратора бюджетной программы/ государственного учреждения)
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 109
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Реестр инкассовых распоряжений
Дата представления: ________________________________
Наименование государственного учреждения:
____________________________________________________
п/п
Инкассовое распоряжение
Примечание*
номер
дата
Назначение
платежа
Сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель государственного
учреждения __________ _____________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Уполномоченное лицо
государственного учреждения __________ _____________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 115
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ___________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/
территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на присвоение кодов и открытие счета
субъектам квазигосударственного сектора
от "___" __________ ______ года
Наименование СКС, код СКС (при наличии)
Месторасположение
Сектор экономики
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя СКС
Ф.И.О. (при его наличии) главного бухгалтера СКС
БИН СКС
Адрес СКС, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого создан СКС)
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого выделяются денежные средства для СКС) и уровень бюджета из которого выделяются средства
Вид счета СКС (для увеличения уставного капитала либо в рамках государственного задания)
Руководитель субъекта
квазигосударственного
сектора (территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета) ___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Отметка ответственного исполнителя
_________________________________ открыт "___" _______ _________ года
(код субъекта квазигосударственного
сектора)
_________________________________ открыт "___" _______ _________ года
(счет субъекта квазигосударственного
сектора)
Ответственный исполнитель _____________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 124
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Согласовано"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
___________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его наличии)
" "_________ __ г.
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя администратора бюджетных программ _________________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его
наличии)
"__"_________ __ г.
М.П.
Справка
о внесении изменений в сводный план поступлений и расходов
денег, от реализации государственным учреждением товаров
(работ, услуг), остающихся в его распоряжении
на _________ __ г.
Функциональная группа ________ _____________
Функциональная подгруппа _____________________
Администратор бюджетных программ ________ _____________
Программа _____________________
Подпрограмма _____________________
Вид товаров (работ, услуг) _____________________
Единица измерения: тыс. тенге
Код
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV

010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
Оның iшiнде бюджеттiк кiрiсiне жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң
басшысы _________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
16-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
129-қосымша
Нысан
Қаржы агенттіктерін басқа қаржы агенттіктері үшін республикалық
бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне
енгізу өлшемдері
Р/с
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті*
ЖК/ЖА
0.5-0.8
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті қаржы агенттіктерінің қарыздардан тәуелділігін сипаттайды. Жеке капитал мөлшерін жиынтық активке бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі. Коэффициенттің мәні қаншалықты төмен болса, компанияның қарыздары көбірек, төлем қабілетсіздігі тәуекелі де жоғары.
2
Пайыздарды жабу коэффициенті
Салық салуға дейінгі табыс және кредиттер бойынша сыйақылар/есептелген сыйақы сомасы
>1
Пайыздарды жабу коэффициенті кредит берушілердің ұсынылған кредит үшін пайыздарды төлемеуден қорғалу дәрежесін сипаттайды. Осы көрсеткіш пайыздарды төлеу үшін пайдаланылатын рұқсат етілетін пайданы төмендету деңгейін анықтауға мүмкіндік береді. Салықтарды ұстағанға дейінгі табысты және кредиттер бойынша сыйақыны кредиттер бойынша есептелген сыйақы сомасына бөлу жолымен есептеледі.
3
Ағымдағы өтімділік коэффициенті*
АҚ/ҚМ
1-2
Ағымдағы өтімділік коэффициенті айналым қаражатын қысқа мерзімді міндеттемелерге бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі және кәсіпорынның қысқа мерзімді міндеттемелерді өтеу үшін қаражатының жеткілікті екендігін көрсетеді.
4
Таза айналым капиталы
АА-ҚМ
>0
Таза айналым капиталы айналым активтері мен қысқа мерзімді міндеттемелер арасындағы айырма ретінде есептеледі.
* даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және ұлттық экономиканы дамыту үшін басқару мен оңтайландыруға құрылған ұлттық басқарушы холдингтері үшін, сондай-ақ агроөнеркәсiп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдары үшін маусымдылыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффиценті мен ағымдағы өтімділік коэффицентінің ұсынылған мәнінен артуына жол беріледі.
Негізгі қысқартулар:
ЖК - жеке капитал
ЖА - жиынтық актив
АҚ - айналым қаражаты
ҚМ - қысқа мерзімді міндеттемелер
АА - айналым активтері
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
17-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
133-қосымша
Нысан
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттан
Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын
алуға арналған өтінім

010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
администратора бюджетных программ _________ _________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Приложение 16
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 129
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Критерии
включения финансовых агентств в перечень финансовых
агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского
бюджета без обеспечения исполнения обязательств для прочих
финансовых агентств
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомендуемые значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент финансовой независимости*
СК/СА
0.5-0.8.
Коэффициент финансовой независимости характеризует зависимость финансовых агентств от займов.
Рассчитывается как частное от деления размера собственного капитала на суммарный актив. Чем ниже значение коэффициента, тем больше займов у компании, тем выше риск неплатежеспособности.
2
Коэффициент покрытия процентов
Доход до налогообложения и вознаграждения по кредитам/сумма начисленного вознаграждения
> 1
Коэффициент покрытия процентов характеризует степень защищенности кредиторов от невыплаты процентов за предоставленный кредит. Этот показатель позволяет определить допустимый уровень снижения прибыли, используемой для выплаты процентов. Рассчитывается путем деления дохода до удержания налогов и вознаграждения по кредитам на сумму начисленного вознаграждения по кредитам.
3
Коэффициент текущей ликвидности*
ОС/КО
1-2
Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается как частное от деления оборотных средств на краткосрочные обязательства и показывает достаточно ли у предприятия средств, которые могут быть использованы для погашения краткосрочных обязательств.
4
Чистый оборотный капитал
ОА-КО
> 0
Чистый оборотный капитал рассчитывается как разность между оборотными активами и краткосрочными обязательствами.
* для национальных управляющих холдингов, созданных для
управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми
организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних
организаций национального управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо
превышение коэффициентов над рекомендуемыми значениями.
Основные сокращения:
СК - собственный капитал
СА - суммарный актив
ОС - оборотные средства
КО - краткосрочные обязательства
ОА - оборотные активы
Приложение 17
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 133
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка
на снятие средств правительственного внешнего займа или
связанного гранта со специального счета внешнего займа или
связанного гранта

1. Шот нөмірі ____________________________
2. Өтінім нөмірі _________________________
3. ______________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома, санмен және жазбаша)
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражаттарын алу
туралы өтініммен жүгінеміз және осымен өзіміздің мыналармен
келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынған немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған
тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана жүргізілді немесе қазіргі
кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе беруге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелер)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
9. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) өтінімде қамтылған шот-фактураның жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқада ұстап қалуларды есептемегенде)
12. _______________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. _______________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ___________________________
М.О. ( бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, Т.А.Ә. (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 26 ақпандағы
№ 87 бұйрығына
18-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
135-қосымша
Нысан 0-22
Бюджетке есепке алуға жатпайтын БСК
Өңір _________________________________
БСК __________________________________
Өңір
БСК
Алынып тастау
Енгізу
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның
басшысы _____________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.
Мемлекеттік кірістер
органының басшысы _____________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.
Аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы ______________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.

1. Номер счета ________________________
2. Номер заявки _______________________
3. Просим выплатить _________________________________________________
(вид валюты (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств правительственного внешнего
займа или связанного гранта и настоящим подтверждаем свое согласие со
следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном
гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в
связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими
документами.
___________________________________________________________________
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) краткое описание товаров, работ и услуг
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) валюта и общая стоимость договора (контракта)
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
12. _____________________________________
(подпись уполномоченного лица, уполномоченного органа по исполнению бюджета)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ___________________________________
(дата подписания и оттиск штампа ответственного исполнителя)
7. _____________________________
М.П. (должность, Ф.И.О. (при его наличии), и подпись уполномоченного представителя администратора бюджетной программы/ государственного учреждения)
Приложение 18
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2016 года № 87
Приложение 135
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 0-22
КБК, недопустимые для зачисления в бюджет
Регион: ___________________
КБК: ___________________
Регион
КБК
Исключить
Включить
Руководитель местного уполномоченного
органа по государственному планированию ________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.
Руководитель органа
государственных доходов __________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.
Руководитель территориального
подразделения казначейства __________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.