Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 наурызда № 13420 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.08.2023 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейін қолдауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Педагог кадрлардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 9 шілдедегі № 447 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 11 тамызда № 11861 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 21 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2016 года № 13420.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.08.2023 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении Инструкции по организации повышения квалификации педагогических кадров" от 09 июля 2015 года № 447 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 августа 2015 года под № 11861, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 21 августа 2015 года).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым
Министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 95 бұйрығымен
бекітілген
Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейінгі қолдау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.05.2026 № 145-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) біліктілік – тиісті кәсіби қызмет түрі шеңберінде жұмыстарды орындау үшін қажетті кәсіби білім, іскерлік, дағды және жұмыс тәжірибесінің жиынтығы;
2) жаттықтырушы-оқытушы – Курстардың білім беру бағдарламаларын бойынша іске асырушы тұлға;
3) қорытынды бағалау – педагогтің Курстың білім беру бағдарламасын меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында жүргізілетін рәсім;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.05.2026 № 145-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) оқытуды басқару жүйесі Learning management system – LMS (Ленинг менеджмент жүйелері – LMS) (бұдан әрі – LMS) – оқу процесін басқаруды автоматтандыруға арналған ақпараттандыру объектісі;
5) педагогтердің біліктілігін арттыру курсы (бұдан әрі – Курс) - қосымша кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламасы бойынша іске асырылатын оқыту нысаны;
6) педагогтердің біліктілігін арттыру – оқыту мен оқыту сапасын арттыру үшін жаңа білім алуға, сондай-ақ бұрын алған кәсіби құзыреттерін қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
7) педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы – үздіксіз білім беру жүйесінде педагогтердің біліктілігін арттыру Курстарының білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым (бұдан әрі – Ұйым);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.05.2026 № 145-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 95
Правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.05.2026 № 145-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации, проведения курсов повышения квалификации, а также порядок организации, проведения посткурсового сопровождения деятельности педагогов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) квалификация – совокупность профессиональных знаний, умений, навыков и опыта работы, необходимых для выполнения работы в рамках соответствующего вида профессиональной деятельности;
2) тренер-преподаватель – лицо, реализующее образовательные программы Курсов;
3) итоговое оценивание – процедура, проводимая с целью определения степени освоения педагогом образовательной программы Курса;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.05.2026 № 145-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4) система управления обучением Learning management system – LMS (Ленинг менеджмент систем – ЛМС) (далее – LMS) – объект информатизации для автоматизации управления учебным процессом;
5) курс повышения квалификации педагогов (далее – Курс) – форма обучения, реализуемая по образовательной программе дополнительного профессионального образования;
6) повышение квалификации педагогов – форма профессионального обучения, позволяющая приобретать новые, а также поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные компетенции для повышения качества преподавания и обучения;
7) организация повышения квалификации педагогов (далее – Организация) – организация, реализующая образовательные программы Курсов в системе непрерывного образования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.05.2026 № 145-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

8) "Педагогтердің бірыңғай деректер қоры" ақпараттық объектісі (бұдан әрі – ПБДҚ) – білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) айқындаған, педагогтің біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы деректерді жинауды, өңдеуді және верификациялауды қамтамасыз ететін Ұйымның ақпараттандыру объектісі;
9) педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу – педагогтің курстан кейінгі қызметін үздіксіз мониторингтеу және әдістемелік, консультациялық көмек көрсету арқылы оның кәсіби құзыреттілігін дамытуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жүйесі;
10) сертификат – біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасына сәйкес қорытынды бағалаудан табысты өткен тыңдаушыларға берілетін құжат;
11) сертификатқа қосымша – бағалары көрсетілген білім беру бағдарламасының меңгерілген модульдерінің тізбесі бар құжат;
12) тыңдаушы – Курстан өтуші тұлға.
3. Курстарды білім беру қызметін жүзеге асыратын және:
1) біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасының бағыты бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс өтілі бар жаттықтырушы-оқытушылар. Бұл ретте ұйым жаттықтырушы-оқытушыларының жалпы санының кемінде 40% – мынадай дәрежелер мен біліктіліктердің бірі болуы тиіс:
ғылым кандидаты (ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе магистр дәрежесі;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты;
"педагог-шебер" біліктілік санаты;
немесе тиісті бейін бойынша ұйымдардың (өндірістік кәсіпорындардың) мамандары мен қызметкерлерінің болуы;
2) қашықтан немесе аралас нысанда оқытуды жүзеге асыру кезінде LMS пайдалану туралы мәліметтер қамтылған Ұйымның интернет-ресурсы;
3) санитарлық қағидалар мен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін меншікті немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығындағы материалдық активтер немесе жалға берілетін материалдық активтер.
Курстарды өткізу кезеңінде жекелеген дәрістерді оқуға және практикалық сабақтарды жүргізуге ұйымның шешімі бойынша өңірлік палаталардың, кәсіпорындардың және қызметкерлер қауымдастықтарының өкілдері тартылады.
2-тарау. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру тәртібі
4. Ұйым білім саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - Уәкілетті орган) келесі құжаттарды (бұдан әрі – Құжаттар) ұсынады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәліктің көшірмесі, нотариалдық куәландырылған Ұйымның жарғысы;

8) информационный объект "Единая база данных педагогов" (далее – ЕБДП) – информационная система Организации, определенная уполномоченным органом в области образования (далее – Уполномоченный орган), обеспечивающая сбор, обработку и верификацию данных о прохождении курсов повышения квалификации педагога;
9) посткурсовое сопровождение деятельности педагога – система мероприятий, обеспечивающая развитие профессиональной компетентности педагога путем непрерывного мониторинга его посткурсовой деятельности и оказания методической, консультационной помощи;
10) сертификат – документ, выдаваемый слушателям, успешно прошедшим итоговое оценивание в соответствии с образовательной программой курсов повышения квалификации;
11) приложение к сертификату – документ, содержащий перечень освоенных модулей образовательной программы с указанием оценок;
12) слушатель – лицо, проходящее Курсы.
3. Курсы проводятся организациями, осуществляющими образовательную деятельность и имеющими:
1) тренеров-преподавателей со стажем работы не менее 3 (трех) лет по направлению образовательной программы курсов повышения квалификации. При этом не менее 40% от общей численности тренеров-преподавателей Организации должны иметь одну из следующих степеней и квалификаций:
степень кандидата наук (доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или магистра;
квалификационную категорию "педагог-исследователь";
квалификационную категорию "педагог-мастер";
или являться специалистами и работниками организаций (производственных предприятий) по соответствующему профилю;
2) интернет-ресурс Организации, содержащий сведения об использовании LMS при осуществлении обучения в дистанционной или комбинированной форме;
3) собственные или принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальные активы, или арендные материальные активы, соответствующие санитарным правилам и требованиям пожарной безопасности.
В период проведения курсов к чтению отдельных лекций и ведению практических занятий по решению Организации привлекаются представители региональных палат предпринимателей и ассоциаций работодателей.
Глава 2. Порядок организации курсов повышения квалификации педагогов
4. Организация предоставляет в Уполномоченный орган следующие документы (далее – Документы):
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) справку или копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, нотариально заверенную копию устава Организации;

3) жаттықтырушы-оқытушылардың білімі, дәрежесі немесе біліктілік санатының берілгенін, сондай-ақ өндірістік кәсіпорындағы кемінде 3 (үш) жылдық жұмыс өтілін растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) жаттықтырушы-оқытушылармен жасалған еңбек-шартының немесе Курсты өткізу бойынша өтеулі қызметтер көрсету шартының көшірмесі;
5) жеке ғимаратының бар екендігін растайтын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе материалдық активтерді сенімгерлік басқару құқығына жататын құжаттардың көшірмелері немесе оқу құралдарымен жабдықталған арнайы кабинеті бар жалға берілетін материалдық активтер;
6) санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының (актінің) және өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің (хаттың) көшірмесі;
7) қашықтан немесе аралас нысанда оқытуды жүзеге асыру кезінде LMS-ті пайдалану туралы мәліметтер қамтылған Ұйымның интернет-ресурсына сілтемесі және LMS-тің жұмыс істеуі мен пайдаланылуын растайтын құжаттар, оның ішінде оны енгізу туралы бұйрық, пайдалануға беру актісі немесе қызметтер көрсетуге арналған келісімшарт.
5. Ұйымның құжаттарының осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкестігін қарау және мониторинг жүргізу үшін Уәкілетті органның бұйрығымен өкілеттік мерзімі – 3 (үш) жыл болатын Комиссия құрылады.
Комиссия құрамына Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері мен білім беру саласындағы қоғамдық бірлестіктердің мүшелерінен кемінде 5 (бес) адамнан құрылады.
Комиссия қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Комиссия құрамы қайта қаралады.
Мүдделер қақтығысы деп Комиссия құрамына кіретін адамдардың жеке мүдделері олардың өз міндеттерін орындамауына немесе тиісті деңгейде орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай түсініледі.
Комиссия отырысы оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды деп танылады.
6. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды Комиссияның қарауына жібереді. Құжаттарды қарау мерзімі – 10 (он) жұмыс күні.
Ұйымның құжаттарын қарау қорытындылары бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды: осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген өлшемшарттарға "сәйкес келеді" немесе "сәйкес келмейді".
"Сәйкес келмейді" деген шешім шығарылған кезде Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес Уәкілетті орган Ұйымға бас тарту туралы алдын ала шешім, тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді. Тыңдау нәтижелері туралы уәкілетті тұлға қол қойған хабарламаны Уәкілетті орган Ұйымға жолдайды.

3) копии документов тренеров-преподавателей, подтверждающих образование, степень или квалификационную категорию, стаж работы работника производственного предприятия не менее 3 (трех) лет;
4) копию трудового договора или договора возмездного оказания услуг по проведению Курса тренеров-преподавателей;
5) копии документов, подтверждающих наличие собственного здания, или принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальными активами, или арендные материальные активы с наличием специального кабинета, оборудованного средствами обучения;
6) копию санитарно-эпидемиологического заключения (акта) и акта (письма) о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности;
7) ссылку на интернет-ресурс Организации, содержащую указание на использование LMS при осуществлении обучения в дистанционной или комбинированной форме и подтверждающие документы о функционировании и использовании LMS, включая приказ о внедрении, акт ввода в эксплуатацию или договор на оказание услуг.
5. Для рассмотрения документов Организации на соответствие требованиям пункта 3 настоящих Правил и проведения мониторинга приказом Уполномоченного органа создается Комиссия со сроком полномочий – 3 (три) года.
Состав Комиссии формируется не менее чем из 5 (пяти) человек из числа представителей Уполномоченного органа, общественных объединений в области образования.
При возникновении конфликта интересов в деятельности Комиссии состав Комиссии пересматривается.
Под конфликтом интересов понимается противоречие между личными интересами лиц, входящих в состав Комиссии, при котором личные интересы указанных лиц могут привести к неисполнению или ненадлежащему исполнению ими своих обязанностей.
Заседание Комиссии признается правомочным при участии не менее двух третей ее членов.
6. Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления документов направляет их на рассмотрение в Комиссию. Срок рассмотрения документов – 10 (десять) рабочих дней.
По итогам рассмотрения документов Организации Комиссия принимает одно из следующих решений: "соответствует" или "не соответствует" критериям, установленным в пункте 3 настоящих Правил.
При вынесении решения "не соответствует" согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) Уполномоченный орган направляет в Организацию уведомление о предварительном решении об отказе, времени и месте проведения заслушивания. Уведомление, подписанное уполномоченным лицом, о результатах заслушивания направляется Уполномоченным органом Организации.

Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
7. Уәкілетті орган Комиссияның осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы шешімі негізінде Ұйымды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) 3 (үш) жыл мерзімге енгізеді.
Тізілім Уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Тізілімде болу мерзімін мерзім аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын ұзарту үшін уәкілетті органға осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады және осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мерзімдерде қаралады.
Мерзімдерді ұзарту үшін құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган 3 (үш) жылға ұзарту туралы немесе мерзімді ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
9. Тізілімге енгізілген ұйымдардың мониторингін Комиссия жүргізеді.
Ұйым жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін ПБДҚ-на педагогтердің біліктілігін арттыру бағдарламаларын іске асыру бойынша қызмет нәтижелері туралы есеп орналастырады.
Ұйым педагогтердің біліктілігін арттыру бағдарламаларын іске асыру бойынша қызмет нәтижелері туралы есепті өткен күнтізбелік жыл үшін ұсынады. Ұйым Тізілімге енгізілген жылы көрсетілген есеп Тізілімге енгізілген күннен бастап тиісті күнтізбелік жыл аяқталғанға дейінгі кезең үшін ұсынылады.
Іске асырылған біліктілікті арттыру курстары мен тыңдаушылар туралы мәліметтер ұйым ПБДҚ-на енгізген мәліметтер негізінде қалыптастырылады.
Ұйымның қызмет нәтижелері туралы есебіне:
педагогтердің біліктілігін арттырудың іске асырылған бағдарламалары туралы;
біліктілікті арттыру бағдарламаларын іске асыруға қатысатын тиісті бейін бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың, ұйымдардың (өндірістік кәсіпорындардың) мамандары мен қызметкерлерінің білімі, дәрежесі немесе біліктілігі туралы;
Курстарды өткізу нысаны туралы (күндізгі, қашықтықтан немесе аралас оқыту нысаны);
тыңдаушыларды қорытынды бағалау нәтижелері және олардың Курстардың сапасы бойынша кері байланысы туралы;
Курстардың мазмұны мен ұйымдастырылуын жетілдіру бойынша ұйым қабылдаған шаралар туралы ақпарат кіреді.
Ұйым қызмет нәтижелері туралы есеп бергеннен кейін Комиссия күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ПБДҚ-дағы ұсынылған мәліметтер мен деректерге талдау жүргізеді.
Қажет болған жағдайда жұмыс тобы:
Курстардың өткізілуіне бақылауды жүзеге асырады;
Курс Тыңдаушылар арасында сауалнама жүргізеді.
Мониторинг жүргізу кезінде мынадай негізгі көрсеткіштер ескеріледі:

В случае несогласия с решением Комиссии, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
7. Уполномоченный орган на основании решения Комиссии о соответствии требованиям, установленным в пункте 3 настоящих Правил, включает Организацию в Реестр Организаций повышения квалификации педагогов (далее – Реестр), согласно приложению 2 сроком на 3 (три) года.
Реестр размещается на интернет-ресурсе Уполномоченного органа.
8. Для продления срока нахождения в Реестре за 30 (тридцать) календарных дней до истечения срока в Уполномоченный орган предоставляются документы, предусмотренные пунктом 4 настоящих Правил, и рассматриваются в сроки, установленные пунктом 6 настоящих Правил.
По результатам рассмотрения документов для продления сроков Уполномоченный орган принимает решение о продлении на 3 (три) года или об отказе в продлении срока.
9. Мониторинг Организаций, включенных в Реестр, проводится Комиссией.
Организация ежегодно до 1 февраля года, следующего за отчетным, размещает в ЕБДП отчет о результатах деятельности по реализации программ повышения квалификации педагогов.
Организация представляет отчет о результатах деятельности по реализации программ повышения квалификации педагогов за предыдущий календарный год. В год включения Организации в Реестр указанный отчет представляется за период со дня включения в Реестр до окончания соответствующего календарного года.
Сведения о реализованных курсах повышения квалификации и слушателях формируются на основании данных, внесенных Организацией в ЕБДП.
Отчет о результатах деятельности Организации включает информацию:
о реализованных программах повышения квалификации педагогов;
об образовании, степени или квалификации преподавателей-тренеров, специалистов и работников организаций (производственных предприятий) по соответствующему профилю, участвующих в реализации программ повышения квалификации;
о форме проведения Курсов (очная, дистанционная или комбинированная форма обучения);
о результатах итогового оценивания слушателей и их обратной связи по качеству Курсов;
о мерах, принятых Организацией по совершенствованию содержания и организации Курсов.
Комиссия после представления отчета о результатах деятельности в течение 30 (тридцати) календарных дней проводит анализ представленных сведений и данных, содержащихся в ЕБДП.
Комиссия при необходимости:
осуществляет наблюдение за проведением Курсов;
проводит опрос слушателей Курса.
При проведении мониторинга учитываются следующие основные показатели:

осы Қағидалардың 3 және 4 тармақтарына сәйкестігі;
ПБДҚ-ға енгізілген өткізілген Курстар мен тыңдаушылар туралы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы;
тыңдаушыларды қорытынды бағалау нәтижелері;
біліктілікті арттыру курстарының сапасы бойынша тыңдаушылардың кері байланыс нәтижелері.
Мониторинг нәтижелері бойынша Комиссия осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды қалыптастырады және оны Уәкілетті органға жолдайды.
Көрсетілген қорытындының негізінде Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға сәйкес Ұйымның Тізілімде болуын растау немесе одан шығару туралы шешім қабылдайды және оны Ұйымға ПБДҚ арқылы жолдайды.
10. Ұйымның тізілімде болуын растаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Уәкілетті орган мониторинг мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес Ұйымға бас тарту туралы алдын ала шешім, тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Уәкілетті тұлға қол қойған тыңдау нәтижелері туралы хабарламаны Уәкілетті орган ПБДҚ-да орналастырады.
11. Ұйым тізілімнен келесі жағдайларда шығарылады:
1) ерікті түрде алып тастау туралы өтінішті ұсынғанда;
2) Ұйымның таратылғанда;
3) Тізілімде болу мерзімінің өткенде;
4) мониторинг нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарына сәйкессіздік анықталған кезде.
Уәкілетті органның шешімімен келіспеген жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
12. Педагог кәсіби құзыреттерді қолдау және дамыту мақсатында мемлекеттік бюджет есебінен де, басқа да көздер есебінен де біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
Педагог мемлекеттік бюджет есебінен курстардан өту үшін білім беру ұйымына осы Қағидаларға 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтініш береді.
13. Жыл сайын білім беру ұйымы:
1) келесі күнтізбелік жылға педагогтердің біліктілігін арттыру жоспарын жасайды және өтінім дайындайды;
2) 1 (бірінші) маусымға дейін осы Қағидалардың 4-қосымшасындағы нысанға сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдеріне және Уәкілетті органға (республикалық білім беру ұйымдарына) педагогтерді курстарға жіберу туралы өтінім береді.
14. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімі педагогтердің біліктілігін арттыру жоспарын қалыптастырады, ұсынылған өтінімдерді қарайды және оларды жыл сайын 1 (бірінші) шілдеге дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасына (бұдан әрі – Білім басқармасы) жібереді.

соответствие пунктам 3 и 4 настоящих Правил;
полнота и достоверность сведений о проведенных Курсах и слушателях, внесенных в ЕБДП;
результаты итогового оценивания слушателей;
результаты обратной связи слушателей по качеству курсов повышения квалификации.
По результатам мониторинга Комиссия формирует заключение о соответствии или несоответствии требованиям настоящих Правил и направляет в Уполномоченный орган.
На основании указанного заключения Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней принимает решение о подтверждении нахождения Организации в Реестре или об исключении из него в соответствии с настоящими Правилами и направляет Организации посредством ЕБДП.
10. При выявлении оснований для отказа в подтверждении нахождения Организации в Реестре не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока мониторинга согласно статье 73 АППК РК Уполномоченный орган направляет в Организацию уведомление о предварительном решении об отказе, времени и месте проведения заслушивания.
Уведомление, подписанное уполномоченным лицом, о результатах заслушивания размещается Уполномоченным органом в ЕБДП.
11. Организация исключается из Реестра в случаях:
1) представления заявления о добровольном исключении;
2) ликвидации Организации;
3) истечения срока нахождения в Реестре;
4) при выявлении несоответствия пунктам 3 и 4 настоящих Правил по результатам мониторинга.
В случае несогласия с решением Уполномоченного органа, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
12. Педагог в целях поддержания и развития профессиональных компетенций проходит курсы повышения квалификации как за счет государственного бюджета, так и за счет других источников.
Педагог для прохождения курсов за счет государственного бюджета подает в организацию образования заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Организация образования ежегодно:
1) составляет план повышения квалификации педагогов на следующий календарный год и готовит заявку;
2) предоставляет до 1 (первого) июня заявку о направлении педагогов на Курсы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в отделы образования районов (городов областного значения) и в Уполномоченный орган (республиканские организации образования).
14. Отдел образования районов (городов областного значения) формирует план повышения квалификации педагогов, рассматривает представленные заявки и направляет их в управление образования областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Управление образования) ежегодно до 1 (первого) июля.

15. Білім басқармасы жыл сайын 1 (бірінші) қыркүйекке дейін педагогтерді курстарға бөле отырып, алдағы қаржы жылына арналған облыс педагогтерінің біліктілігін арттыру жоспарын қалыптастырады және уәкілетті органға ұсынады.
16. Білім басқармасы Уәкілетті органға бекітілген жоспарларға сәйкес Курстар басталғанға дейін 2 (екі) ай бұрын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша педагогтерді курстарға жіберу туралы өтінім жібереді.
17. Ұйым Курстарды өткізудің жылдық кестесін әзірлейді және келіседі:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен Курстардың білім беру бағдарламаларын іске асыру кезінде білім басқармасымен;
2) республикалық бюджет қаражаты есебінен Курстардың білім беру бағдарламаларын іске асыру кезінде Уәкілетті органмен және Білім басқармасымен.
18. Педагогтер білім беру ұйымдары, білім бөлімдері, білім басқармалары басшыларының бұйрықтарының негіздерінде Курстарға жіберіледі.
19. Курстарды ұйымдастыру және өткізу жылдық кестемен және сабақ кестесімен реттеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.05.2026 № 145-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тыңдаушыларды бюджет қаражаты есебінен Курстарға қабылдау Ұйым басшысының бұйрығымен Білім басқармаларының хаттары негізінде тыңдаушылар тізімдерін қоса бере отырып ресімделеді.
Курстарға жіберілген педагог ұйымға жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Педагогтер туралы деректерді қамтитын ақпараттандыру объектісі болған кезде жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі талап етілмейді.
21. Ұйым ПБДҚ-да курстардан өткен педагогтердің мәліметтерін толтырады. Деректер педагог Курстарды аяқтаған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей толтырылады.
22. Білім басқармасы жыл сайын 25 желтоқсанға дейінгі мерзімде жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылған курстардың білім беру бағдарламалары туралы ақпаратты уәкілетті органға ұсынады.
3-тарау. Педагогтердің біліктіліктерін арттыру курстарын жүргізу тәртібі
23. Курстар:
1) күндізгі нысанда (жалақысын сақтай отырып, еңбек қызметінен қол үзіп);
2) қашықтық нысанда (еңбек қызметінен қол үзбей);
3) аралас нысанда (қашықтықтан оқыту нысанын қолдана отырып, күндізгі нысанда ұйымдастырылады.
24. Қашықтықтан немесе аралас нысанда оқыту LMS-те жүзеге асырылады, оған:
1) тыңдаушының жеке кабинеті;
2) оқыту және бағалау материалдары мен ресурстары;
3) оқу сабақтарының кестесі;
4) педагогтердің қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу материалдары кіреді.
25. Курстардың ұзақтығы 36 және одан да көп академиялық сағатты құрайды. Курстың бір академиялық сағаты 45 минутты құрайды.

15. Управление образования ежегодно до 1 (первого) сентября формирует и предоставляет в Уполномоченный орган план повышения квалификации педагогов области на предстоящий финансовый год с распределением педагогов на Курсы.
16. Управление образования направляет в Уполномоченный орган за 2 (два) месяца до начала Курсов в соответствии с утвержденными планами заявку о направлении педагогов на Курсы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Организация разрабатывает и согласовывает годовой график проведения Курсов:
1) с Управлением образования при реализации образовательных программ Курсов за счет средств местного бюджета;
2) с Уполномоченным органом и Управлением образования при реализации образовательных программ Курсов за счет средств республиканского бюджета.
18. Педагоги направляются на Курсы на основании приказов руководителей организаций образования, отделов образования, Управлений образования.
19. Организация и проведение Курсов регламентируются годовым графиком и расписанием занятий.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.05.2026 № 145-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
20. Зачисление слушателей на Курсы за счет бюджетных средств оформляется приказом руководителя Организации на основании писем Управлений образования с приложением списков слушателей.
Педагог, направленный на Курсы, предоставляет в организацию копию документа, удостоверяющего личность.
При наличии информационного объекта, содержащего данные о педагогах, копия документа, удостоверяющего личность, не требуется.
21. Организация заполняет данные педагогов, прошедших Курсы, в ЕБДП. Данные заполняются не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты завершения педагогом Курсов.
22. Управление образования ежегодно в срок до 25 декабря предоставляет в Уполномоченный орган информацию о реализованных образовательных программах Курсов за счет средств местного бюджета.
Глава 3. Порядок проведения курсов повышения квалификации
23. Курсы организуются:
1) в очной форме (с отрывом от трудовой деятельности с сохранением заработной платы);
2) в дистанционной форме (без отрыва от трудовой деятельности);
3) в комбинированной форме (в очной форме с применением дистанционной формы обучения).
24. Обучение в дистанционной или комбинированной форме осуществляется в LMS, которая включает:
1) личный кабинет слушателя;
2) материалы и ресурсы обучения и оценивания;
3) расписание учебных занятий;
4) материалы посткурсового сопровождения деятельности педагогов.
25. Продолжительность Курсов составляет 36 и более академических часов. Академический час Курса составляет 45 минут.

26. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысанда Тыңдаушы Ұйыммен оқытуға арналған шарт жасасады.
27. Курс аяқталғаннан кейін Ұйым білім беру бағдарламасына сәйкес нысан бойынша қорытынды бағалау өткізеді.
28. Қорытынды бағалаудан өткен тыңдаушыларға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қағаз немесе цифрлық түрде сертификат беріледі.
Қағаз түріндегі сертификат арнайы қорғау деңгейін талап етеді және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 3 қазандағы № 815 "Арнаулы дәрежеде қорғауды талап ететін баспа өнімін берушіні айқындау, сондай-ақ одан сатып алынатын осындай өнімнің тізбесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес сатып алынады.
Цифрлық сертификат Ұйым тарапынан міндетті түрде QR-кодты (кью ар-кодты) пайдалану және ПБДҚ-да верификациялау арқылы беріледі. Осыған байланысты қағаз сертификаттарды беру талап етілмейді.
29. Тағылымдама техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының тыңдаушылары үшін Курстың бір бөлігі болып табылады.
Тағылымдама Курстың бекітілген оқу бағдарламасына сәйкес кәсіпорындарда (ұйымдарда) ұйымдастырылады.
Ұйым кәсіпорынмен (Ұйыммен) тағылымдаманы ұйымдастыру туралы меморандум жасайды.
30. Қорытынды бағалаудан өтпеген тыңдаушыларға Ұйым осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Курсты тыңдағаны туралы анықтама береді.
Курсты тыңдау туралы анықтама тыңдаушыны оқыту бойынша Ұйымның міндеттемелерін орындағанын растайтын қорытынды құжат болып табылады.
Курсты тыңдау туралы анықтаманы алған тыңдаушылар жылына бір реттен артық емес қорытынды бағалаудан қайта өту мүмкіндігіне ие болады.
31. Курсты өту туралы келісімнің шарттарын дәлелді себепсіз орындамаған тыңдаушылар Ұйым басшысының бұйрығы негізінде оқудан шығарылады.
Дәлелді себептер ретінде Тыңдаушыға байланысты емес және оның келісім шарттарын орындауына кедергі келтіретін, құжаттамалық расталған мән-жайлар, оның ішінде уақытша еңбекке жарамсыздық, науқас баланы күту қажеттілігі, жақын туысының қайтыс болуы, процестік әрекеттерге қатысуы, төтенше жағдайлар танылады.
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төленген қаражатты қайта есептеу және қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тыңдаушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Өзге де көздер есебінен төленген қаражатты қайта есептеу және қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Оқуды дәлелді себептермен аяқтамаған Тыңдаушы қаржыландыру көздеріне қарамастан төленген қаражат шеңберінде ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде басқа топқа ауыстырылады.
Тиісті құжаттармен расталған дәлелді себеп бойынша оқуды жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда, тыңдаушы өтініші негізінде оқудан шығарылады. Көрсетілмеген қызмет үшін қаражатты қайта есептеу немесе қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ұйым тыңдаушының жұмыс берушісіне оқудан шығарылғаны жөнінде хабарлайды.

26. Слушатель подписывает с Организацией соглашение на обучение по форме согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
27. По завершении Курса Организация проводит итоговое оценивание по форме в соответствии с образовательной программой.
28. Слушателям, прошедшим итоговое оценивание, выдается сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в бумажной или электронной форме.
Сертификат в бумажной форме требует специальной степени защиты и приобретается в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2024 года № 815 "Об определении поставщика печатной продукции, требующей специальной степени защиты, а также утверждении перечня такой продукции, приобретаемой у него".
Сертификат в электронной форме выдается Организацией с обязательным использованием QR-кода (кью ар-код) и верификации на ЕБДП. Выдача сертификатов в бумажной форме при этом не требуется.
29. Стажировка является частью Курса для педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования в случае, если предусмотрена образовательной программой.
Стажировка организуется на базе предприятий (организаций) в соответствии с утвержденной образовательной программой.
Организация заключает меморандум с предприятием (организацией) о проведении стажировки.
30. Слушателям, не прошедшим итоговое оценивание, Организация выдает справку о прослушивании Курса по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Справка о прослушивании Курса является итоговым документом, подтверждающим выполнение Организацией обязательств по обучению слушателя.
Слушатели, получившие справку о прослушивании Курса, имеют возможность пройти итоговое оценивание повторно не более одного раза в год.
31. Слушатели, не выполнившие без уважительных причин условия соглашения о прохождении Курсов, подлежат отчислению на основании приказа руководителя Организации.
Уважительными причинами признаются документально подтвержденные обстоятельства, не зависящие от слушателя и препятствующие выполнению им условий соглашения, включая временную нетрудоспособность, необходимость ухода за больным ребенком, смерть близкого родственника, участие в процессуальных действиях, чрезвычайные ситуации.
Перерасчет и возврат средств, оплаченных за счет средств государственного бюджета, осуществляются за счет слушателя в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Перерасчет и возврат средств, оплаченных за счет иных источников, осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Слушатель, не завершивший обучение по уважительной причине, переводится в другую группу в течение текущего календарного года в пределах оплаченных средств независимо от источников финансирования.
В случае невозможности продолжения обучения по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, слушатель отчисляется на основании заявления. Перерасчет и (или) возврат средств за не оказанные образовательные услуги осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Организация уведомляет работодателя слушателя об отчислении.

32. Ұйым басшысы берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде жарамды сертификатқа және сертификаттың түпнұсқалығын тексеру үшін QR-коды (кью ар-коды) бар қосымшаға қол қояды.
4-тарау. Педагогтің қызметіне курстан кейінгі қолдауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
33. Ұйым педагогтің Курсқа жіберген білім беру ұйымымен бірлесіп, педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеуді жүзеге асырады.
Курстан кейінгі қолдаудың мазмұны Курстардың білім беру бағдарламасының мақсаттарымен, міндеттерімен және күтілетін нәтижелерімен анықталады. Жаттықтырушы-оқытушылармен курстан кейінгі сүйемелдеудің ұзақтығы Курстардың ұзақтығына сәйкес белгіленеді және оқытудың әрбір академиялық сағатына курстан кейінгі сүйемелдеудің кемінде 2 (екі) академиялық сағатын құрайды.
34. Курстан кейінгі сүйемелдеу курс аяқталғаннан кейін бір күнтізбелік жыл ішінде Ұйым белгілеген мерзімде жүргізіледі.
35. Курстан кейінгі сүйемелдеуді жүзеге асыру барысында педагог:
1) курстан кейінгі сүйемелдеудің жеке жоспарын жасайды және Курстар аяқталғаннан кейін 2 (екі) апта ішінде білім беру ұйымының басшысына бекітуге ұсынады;
2) Ұйымға сабақтың (оқу сабағының, ұйымдастырылған іс-әрекеттің, іс-шараның) жоспарын ұсынады және жоспарлау бойынша кері байланыс алады;
3) кері байланысты ескере отырып, сабақтар (сабақтар, іс-шаралар) өткізеді;
4) меңгерген құзыреттерді қолдануды талдайды және Ұйымға сабақтың (оқу сабағының, ұйымдастырылған іс-әрекеттің, іс-шараның) қорытындысы бойынша талдамалық есеп ұсынады;
5) меңгерген құзыреттерді енгізгенге дейін және енгізгеннен кейін білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру нәтижелеріне білімді диагностикалық бағалау және сауалнама жүргізу арқылы мониторинг жүргізеді;
6) білім беру ұйымының педагогтері үшін әдістемелік іс-шара өткізеді;
7) Ұйым өткізетін курстан кейінгі сүйемелдеу іс-шараларына (конкурстарға, конференцияларға, семинарларға, дөңгелек үстелдерге және басқа да білім беру іс-шараларына) қатысады.
Білім беру ұйымы:
1) курстан кейінгі сүйемелдеу жоспарын бекітеді;
2) сабақты (сабақтарды, іс-шараларды) бағалау арқылы педагогтің алған құзыреттерін қолдануына бақылауды және мониторингілеуді жүзеге асырады;
3) Ұйым өткізетін курстан кейінгі сүйемелдеу іс-шараларына қолжетімділікті және педагогтің қатысуын қамтамасыз етеді;
4) педагогке осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша курстан кейінгі сүйемелдеуден өткені туралы анықтама береді.
Ұйым:
1) Курста оқытудың бірінші және соңғы күні педагогтерге білім беру бағдарламаларының өзектілігі мен мазмұнына қанағаттану деңгейі, Курсты өткізу сапасын бағалау бойынша сауалнама жүргізу арқылы білім беру бағдарламаларының тиімділігіне мониторинг жүргізеді;

32. Руководитель Организации подписывает сертификат, действующий в течение 3 (трех) лет с даты его выдачи, имеющий QR-код (кью ар-код) для проверки подлинности.
Глава 4. Порядок организации и проведения посткурсового сопровождения деятельности педагога
33. Организация осуществляет посткурсовое сопровождение деятельности педагога совместно с организацией образования, направившей педагога на Курс.
Содержание посткурсового сопровождения определяется целями, задачами и ожидаемыми результатами образовательной программы Курсов. Продолжительность посткурсового сопровождения деятельности педагогов устанавливается в соответствии с образовательной программой Курсов и составляет не менее 2 (двух) академических часов посткурсового сопровождения на 1 (один) академический час обучения.
34. Посткурсовое сопровождение проводится в установленные Организацией сроки в течение одного календарного года после завершения Курса.
35. В ходе реализации посткурсового сопровождения педагог:
1) составляет индивидуальный план посткурсового сопровождения и предоставляет на утверждение руководителю организации образования в течение 2 (двух) недель после завершения Курсов;
2) предоставляет план урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия) в Организацию, получает обратную связь по планированию;
3) проводит уроки (занятия, организованной деятельности, мероприятия) с учетом обратной связи;
4) анализирует применение полученных компетенций и предоставляет в Организацию аналитический отчет по итогам проведения урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия);
5) проводит мониторинг образовательных результатов обучающихся (воспитанников) до и после внедрения полученных компетенций посредством диагностического оценивания знаний и опросов;
6) проводит методическое мероприятие для педагогов организации образования;
7) участвует в мероприятиях посткурсового сопровождения (конкурсах, конференциях, семинарах, круглых столах и других образовательных мероприятиях), проводимых Организацией.
Организация образования:
1) утверждает план посткурсового сопровождения;
2) осуществляет контроль и мониторинг применения педагогом полученных компетенций через наблюдение уроков (занятий, организованной деятельности, мероприятий);
3) обеспечивает доступ Организации и участие педагога в мероприятиях посткурсового сопровождения, проводимых Организацией;
4) выдает педагогу справку о прохождении посткурсового сопровождения по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Организация:
1) проводит мониторинг эффективности образовательных программ посредством анкетирования педагогов в первый и последний день обучения на Курсе по удовлетворенности актуальностью и содержанием образовательных программ, оцениванию качества проведения Курса;

2) Курстар аяқталғаннан кейін 2 (екі) апта ішінде курстан кейінгі сүйемелдеу бағыттарын айқындау үшін қажеттіліктерге талдау жүргізеді;
3) курстан кейінгі сүйемелдеудің жеке жоспарын әзірлеу кезінде педагогтерге әдістемелік және консультациялық қолдау көрсетеді;
4) сабақты (оқу сабақтарын, іс-шараны) жоспарлау кезінде педагогке әдістемелік және консультациялық қолдау көрсетеді, сабақ жоспары (оқу сабақтары, іс-шаралар) бойынша кері байланыс ұсынады;
5) білім беру ұйымының сұрауы бойынша сабақтарды (оқу сабақтарын, іс-шараларды) байқау арқылы педагогтердің тәжірибесіндегі өзгерістер динамикасына талдау және бағалау жүргізеді;
6) педагогтердің алған құзыреттерін қолдану тәжірибесімен алмасу бойынша курстан кейінгі сүйемелдеу іс-шараларын жүргізеді;
7) ПБДҚ-на курстан кейінгі сүйемелдеуден өткені туралы анықтаманы жүктейді.
Білім басқармасы:
1) педагогтердің меңгерген кәсіби білімдері мен дағдыларын тәжірибеге енгізуі бойынша әдістемелік сүйемелдеу көрсетеді;
2) сабақтарды (оқу сабақтарын, ұйымдастырылған іс-әрекеттерді, іс-шараларды) бақылау арқылы педагогтердің практикасындағы өзгерістер динамикасына талдау және бағалау жүргізеді;
3) білім алушылардың білім беру жетістіктеріне жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша есептілікті жүргізеді.
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
____________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының Тізіліміне енгізуді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекен-жайы ______________________________________
Электрондық поштасы ___________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Басшы _____________________________________________________
(мөр орны) (Қолтаңба) (ТАӘ (ол болған жағдайда)
"______" _________________ 20_____ж.
(Толтырған мерзімі)
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарының Тізілімі
Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы
Шешімнің нөмірі мен күні
Қолданылу мерзімі
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Басшыға
____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
____________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
кімнен ______________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
____________________________
(қызметі)
Өтініш
Мен, _____________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы педагогтерінің біліктілігін арттыру курсында оқу ______________ тілінде жүргізілетін топта оқу үшін кандидатурамды қарауыңызды өтінемін.
__________________
(өтініш берушінің қолы)
"____" _______20____ жыл
(өтініш берілген күні)
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымы/Білім басқармасы _______________________________________
білім беру ұйымының/білім басқармасының атауы
"___" ____________20___жыл
Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарына арналған педагогтер тізімі _______ жыл
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазыма
Пәні
Оқыту тілі
1
2
3
4
Білім беру ұйымының/білім басқармасының басшысы:
ТАӘ: ___________________________
Қолы: ___________________________
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Біліктілікті арттыру курсы бойынша оқыту туралы келісім
Мен, _____________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
"___________________________________________" "___"________ бастап
"___"____________ 202 _____ аралығындағы тиісті бағыт бойынша
______________________базасынды өткізілген ________ (бұдан әрі - Ұйым)
________________________________________
тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының тыңдаушысы екендігімді растаймын.
Осыған байланысты мынадай міндеттемелерді аламын:

2) в течение 2 (двух) недель после завершения Курса проводит анализ потребностей для определения направлений в посткурсовом сопровождении;
3) оказывает методическую и консультационную поддержку педагогам при составлении индивидуального плана посткурсового сопровождения;
4) оказывает методическую и консультационную поддержку педагогу при планировании урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия), предоставляет обратную связь по плану урока (занятия, мероприятия);
5) проводит анализ и оценку динамики изменений в практике педагогов через наблюдение уроков (занятий, организованной деятельности, мероприятий) – по запросу организации образования;
6) проводит мероприятия посткурсового сопровождения по обмену опытом применения педагогами полученных компетенций;
7) загружает справку о прохождении посткурсового сопровождения в ЕБДП.
Управление образования:
1) оказывает методическое сопровождение по внедрению педагогами полученных профессиональных знаний и навыков в практику;
2) проводит анализ и оценку динамики изменений в практике педагогов через наблюдения уроков (занятий, организованной деятельности, мероприятий);
3) ведет отчетность по результатам мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Приложение 1
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Заявление
Прошу включить в Реестр организаций повышения квалификации педагогов
____________________________________________________
(наименование юридического лица)
Адрес юридического лица
____________________________________________________
Электронная почта
____________________________________________________
Телефоны
____________________________________________________
Руководитель
____________________________________________________
(подпись) (ФИО (при его наличии)) (место печати)
"____" _________________ 20______г.
(Дата заполнения)
Приложение 2
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Реестр организаций повышения квалификации педагогов
Организация повышения квалификации педагогов
Номер и дата решения
Срок действия
Приложение 3
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование организации
образования)
____________________________
(ФИО (при его наличии)
от _________________________
(ФИО (при его наличии)
____________________________
(должность)
Заявление
Я, ____________________________________________________
прошу рассмотреть мою (ФИО (при его наличии) кандидатуру
для обучения на курсах повышения квалификации педагогов
Республики Казахстан с _____ языком обучения.
____________________
(подпись заявителя)
"____" _____________ 20 __ года.
(дата подачи заявления)
Приложение 4
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Организация образования/ управление образования
_________________________________________________________
наименование организации образования/ управления образования
"___" ____________ ______г.
Список педагогов на курсы повышения квалификации ________ год
ФИО (при его наличии)
Должность
Предмет
Язык обучения
1
2
3
4
Руководитель организации образования/ управления образования:
ФИО: ______________________________
Подпись: ___________________________
Приложение 5
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Соглашение на обучение по курсу повышения квалификации
Я, _________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) полностью)
настоящим подтверждаю, что являюсь слушателем курса повышения квалификации
по теме: "__________________________________" в период с "___"________
по "___"_______20____года по соответствующему направлению, проводимого на базе
_____________________ по ________ (далее - Организация).
В связи с чем принимаю следующие обязательства:

1) бекітілген оқу кестесі, оқу жоспары және сабақ кестесіне сәйкес білім алу;
2) оқу тәртібін және этикалық нормаларды сақтау, жаттықтырушы-оқытушыларға және басқа тыңдаушыларға құрметпен қарау;
3) біліктілікті арттыру курсының сабақтарына сабақ кестесіне сәйкес толық көлемде қатысу;
4) қорытынды бағалаудан белгіленген түрде өту.
Осы келісімнің міндеттемелерін бұзған жағдайда, Ұйым Жұмыс берушіні/Білім басқармасын бұл туралы хабардар етуге құқылы екеніне келісемін.
Осы келісім шеңберінде менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге берілген келісімнің мерзімі осы келісімнің қолданылу кезеңінде қолданылады.
________________ "_____"______ 20___ жыл (қолы)
"___"______ 20____ жыл
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ұйымның
ресми атауы
Ұйымның
логотипі
Официальное наименование
организации
СЕРТИФИКАТ
Осымен ____________________________________ біліктілікті арттыру
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
курсын ________________________________________ тақырыбы бойынша
(курс тақырыбы)
______________________ академиялық сағат көлемінде өткендігін растайды.
Ұйым басшысы ____________________________ ____________
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тіркеу нөмірі № ________
Берілген күні: "___"____________ 20__жыл
Ұйымның
ресми атауы
Ұйымның
логотипі
Официальное наименование
организации
СЕРТИФИКАТҚА ҚОСЫМША _____________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
Біліктілікті арттыру курстарында оқу кезінде келесі модульдер бойынша тиісті білім мен дағдыларды көрсетті:
№ Бағдарлама модульдерінің атауы Сағат саны Баға
Ұйым басшысы ____________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тіркеу номері № _________
Берілген күні: "___"____________ 20__жыл
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Курсты тыңдағаны туралы анықтама
___________________________________________________________ берілді.
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
Ол 20___жылғы "___" ___________ 20____ жылғы "___"____________
аралығында _______________________________________________ бойынша
(мамандықтың және біліктіліктің атауы)
__________________________________ базасында ______бастап ______дейін
(кәсіпорынның (ұйымның) атауы)
______________________________ академиялық сағат көлемінде курстан өтті
__________________________________________________________ бойынша
(қызметтің атауы)
функционалдық міндеттерін атқарды ___________________________ кәсіби
дағдыларға ие болды.
Ұйым басшысы ___________________________________ ______
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тіркеу номері № _________
Берілген күні: "___"____________ 20__жыл
Педагогтердің біліктілігін
арттыру курстарын
ұйымдастыру және өткізу,
сондай-ақ педагогтің қызметін
курстан кейінгі қолдау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Курстан кейінгі қолдау қызметінен өту туралы анықтама берілді
_____________________________________________,
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
"___"_________ 20__ ж. бастап "___" _________ 20 ж. дейін біліктілікті арттыру
курсы аясында курстан кейінгі қолдауға қатысып, __________________________
тақырыбы бойынша _________________________ академиялық сағат көлемінде
курсты өтті және кәсіби құзыреттерді педагогикалық тәжірибеге енгізу жөніндегі
материалдарды ұсынды.
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________ __________
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Берілген күні: "___"____________ 20__жыл

1) обучаться в соответствии с утвержденными графиком, учебным планом
и расписанием занятий;
2) соблюдать учебную дисциплину и этические нормы, проявлять уважение
к тренерам-преподавателям и другим слушателям;
3) посещать занятия курса повышения квалификации в полном объеме согласно
расписанию;
4) пройти итоговое оценивание в установленной форме.
Соглашаюсь с тем, что, в случае нарушения мною обязательств настоящего
соглашения, Организация вправе уведомить об этом Работодателя/
Управление образования.
Также обязуюсь не публиковать, не передавать третьим лицам и не разглашать
условия настоящего соглашения.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну в рамках
настоящего соглашения.
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период действия
настоящего соглашения.
________________ "_____"______ 20___ года
(подпись)
"___" ______ 20____ года
Приложение 6
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Ұйымның ресми
атауы
логотип организации
Официальное наименование
организации
СЕРТИФИКАТ
Настоящим подтверждает, что _____________________________________
(ФИО (при его наличии)
прошел(ла) курс повышения квалификации
на тему _____________________в объеме ____ академических часов.
(тема курса)
Руководитель организации _____________________________ ___________
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Регистрационный номер № _______________
Дата выдачи: "__" ___________ 20 __ года
Ұйымның ресми
атауы
логотип организации
Официальное наименование
организации
ПРИЛОЖЕНИЕ К СЕРТИФИКАТУ
__________________________________________
(ФИО (при его наличии)
за время обучения на курсах повышения квалификации показал(а)
соответствующие знания и навыки по следующим модулям:
№ Наименование модулей программы Количество часов Оценка
Руководитель организации ________________________________
Место печати (при наличии)
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Регистрационный номер № _________
Дата выдачи: "__" ___________ 20 __ года
Приложение 7
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Справка о прослушивании Курса
Выдан(а) _____________________________________________________
в том, что он(а) ________________________________________________
(ФИО (при его наличии)
прослушал (а) курс на базе ______________________________________
______________________________________________________________
(наименование предприятия (организации)
с "__"_________ 20__ года по "__" _________ 20__ года в рамках курса
повышения квалификации на тему: _______________________________
в объеме______________ академических часов.
Руководитель организации ______________________________ ________
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Регистрационный номер № _________
Дата выдачи: "__" ___________ 20 __ года
Приложение 8
к Правилам организации,
проведения курсов повышения
квалификации и посткурсового
сопровождения деятельности
педагогов
Форма
Справка о прохождении посткурсового сопровождения
Выдана ___________________________________ в том, что _________
(ФИО (при его наличии)
с "____" _______20 года по "____" _____________ 20 года
принял участие в посткурсовом сопровождении в рамках курса повышения
квалификации на тему: ________________________________________
и предоставил(а) материалы по внедрению профессиональных компетенций
в педагогическую практику.
Руководитель организации _____________________________________
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Дата выдачи: "__" ___________ 20 __ года