"Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13193 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 369/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.07.2026 № 369/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының

Об утверждении требований к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13193. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.07.2026 № 369/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.07.2026 № 369/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с частью второй пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства".
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан

2016 жылғы 26 қаңтардағы № 74
бұйрығымен бекітілген
"Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. "Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және "Электрондық үкіметтің" веб-порталын ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толтыруға талаптарды анықтайды.
2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірдейлестіру - жүйеде бар қол жеткізудің ұсынылған деректемелерінің сәйкестігін анықтау арқылы қол жеткізу субъектісі мен объектісінің шынайылығын растау;
1-1) бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – БСН) – заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) және қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк түрiнде жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
2) бір реттік пароль - электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алушы субъектілерді сәйкестендірудің бір сеансы үшін ғана жарамды пароль;
3) жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
4) "электрондық үкіметтің" веб-порталын жүргізу - электрондық нысанда қызметті алу субъектілерінің дербес деректерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шаралар кешені;
5) "электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстау - электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді алу үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстар кешені;
6) логин - порталдағы электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алу субъектілерінің есептік жазбасының аты (сәйкестендіруші);
7) электрондық нысанда көрсетілетін қызметтер алушы субъекті (бұдан әрі - қызметтерді алушы субъекті) - мемлекеттік немесе өзге де электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алуға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
8) электрондық нысанда қызметтер көрсету субъектісі (бұдан әрі - қызмет көрсету субъектісі) - мемлекеттік немесе өзге де қызметті электрондық нысанда көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
9) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - Портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "ортақ терезесін" білдіретін ақпараттық жүйе;
10) "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі - пайдаланушы кабинеті) - "электрондық үкімет" веб-порталының электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, өтініштерді қарайтын субъектілерге жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша көрсетілген тұлғалардың мемлекеттік органдармен ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы.

от 26 января 2016 года № 74
Требования к содержанию, ведению и информационному
наполнению электронными информационными ресурсами
веб-портала "электронного правительства"
1, Общие положения
1. Настоящие требования к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства" (далее - Требования) разработаны в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют требования к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства".
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) аутентификация - подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа имеющимся в системе;
1-1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
2) одноразовый пароль - пароль, действительный только для одного сеанса аутентификации субъектов получения услуг в электронной форме;
3) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица;
4) ведение веб-портала "электронного правительства" - комплекс мер, обеспечивающих безопасность персональных данных субъектов получения услуг в электронной форме;
5) содержание веб-портала "электронного правительства" - комплекс электронных информационных ресурсов, необходимой для получения государственных и иных услуг в электронной форме;
6) логин - имя (идентификатор) учетной записи субъект получения услуг в электронной форме на портале;
7) субъект получения услуг в электронной форме (далее - субъект получения услуг) - физическое или юридическое лицо, обратившееся за получением государственной или иной услуги в электронной форме;
8) субъект оказания услуг в электронной форме (далее - субъект оказания услуг) - физическое или юридическое лицо, оказывающее государственную или иную услугу в электронной форме;
9) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал) -информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
10) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее - кабинет пользователя) - компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 22.07.2024 № 435/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға және жүргізуге қойылатын талаптар
3. Порталды күтіп-ұстауға қойылатын талаптар:
1) Порталда қызметтерді көрсету субъектілері мен көрсетілетін қызметтерді алушы субъектілері немесе электрондық ақпараттық ресурстардың иеленушілері арасындағы берілетін электрондық ақпараттық ресурстардың сақталу және өзгермейтіндігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) Жөндеу жұмыстарын өткізуге байланысты, техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойындағы режимде порталдың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижелері үшін бірегей сәйкестендіру нөмірін беру;
4) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы электрондық нысанда қызмет төлемін жүргізу;
5) порталды өзекті электрондық ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету.
4. Порталды жүргізуге қойылатын талаптар пайлаланушы кабинетінде көрсете немесе пайдалана отырып, қызметтерді алушы субъектінің бірдейлестіруін жүргізу болып табылады:
1) логин және пароль;
2) электрондық цифрлық қолтаңба;
3) ЖСН немесе БСН, көрсетілетін қызметтерді алушы субъектінің абоненттік нөмірі және қысқа мәтіндік хабарлама түріндегі қызметтерді алушы субъектінің абоненттік нөміріне жіберілген бір реттік пароль.
Бұл ретте, қысқа мәтіндік хабарлама түріндегі бір реттік пароль көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерді алушы субъектінің абоненттік нөміріне жылжымалы желі абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік немесе өзге де қызметтерді алу үшін порталдың есептік жазбасына абоненттік нөмірдің тіркелуі және қосылуы болғанда ғана жіберіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 22.07.2024 № 435/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Электрондық үкіметтің" веб-порталын электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптар
5. Порталды электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыру үшін мынадай талаптар қойылады:
1) электрондық ақпараттық ресурстардың шынайылығы және өзектілігі;
2) мәтіндік материалдар .dос,.хml,.ррt,.pdf,.rtf. форматта беріледі, графикалық материалдар, фотосуреттер .jреg,.gif. форматтағы цифрлық түрде беріледі;

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.07.2024 № 435/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
2. Требования к содержанию и ведению веб-портала
"электронного правительства"
3. Требованиями к содержанию портала является:
1) обеспечение безопасности хранения и неизменности передаваемых электронных информационных ресурсов между субъектами получения услуг и субъектами оказания услуг на портале или владельцами электронных информационных ресурсов;
2) обеспечение функционирования портала в круглосуточном режиме, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) присвоения уникального идентификационного номера для результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме;
4) проведения оплаты услуг в электронной форме через платежный шлюз "электронного правительства";
5) обеспечение портала актуальными электронными информационными ресурсами.
4. Требованием к ведению портала является проведение аутентификации субъекта получения услуг в кабинете пользователя с указанием или применением:
1) логина и пароля;
2) электронной цифровой подписи;
3) ИИН или БИН, абонентского номера субъекта получения услуг и одноразового пароля отправленного на абонентский номер субъекта получения услуг в виде короткого текстового сообщения.
При этом, одноразовый пароль в виде короткого текстового сообщения на абонентский номер субъекта получения услуг отправляется только при наличии регистрации и подключении абонентского номера к учетной записи портала для получения государственных и иных услуг в электронной форме посредством абонентского устройства подвижной сети.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.07.2024 № 435/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
3. Требования к информационному наполнению электронными
информационными ресурсами веб-портала
"электронного правительства"
5. Для информационного наполнения портала электронными информационными ресурсами предъявляются следующие требования:
1) достоверность и актуальность электронных информационных ресурсов;
2) текстовые материалы предоставляются в формате .doc,.xml,.ppt,.pdf,.rtf., графические материалы, фотографии предоставляются в цифровом виде в формате.jpeg,.gif.;

3) Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу туралы заңнамасына сәйкес ашық деректерді, заң жобалары тұжырымдамасының жобаларын және оларға түсіндірме жазбалар және салыстырмалы кестелермен бірге нормативтік құқықтық актілерді (заңнамалық актілерге өзгертулер және толықтырулар енгізген жағдайда), бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау нәтижелерін, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер мен бюджеттік бағдарламалардың жобаларын, мемлекеттік органдардың қызметін бағалау туралы ақпаратты, аумақтың стратегиялық жоспарлары мен даму бағдарламаларының мақсатты индикаторлары жетістігі туралы есептерді орналастыру;
4) Электрондық құжаттарда қамтылған, көрсетілетін қызмет субъектісінің уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыру арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен өзге де қызметтер нәтижесі болып табылатын акпараттың шынайылығын растауды қамтамасыз ету.

3) размещение открытых данных, проектов концепций законопроектов и нормативных правовых актов вместе с пояснительными записками и сравнительными таблицами к ним (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в законодательные акты), бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, результатов государственного аудита и финансового контроля, проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ, информации об оценке деятельности государственных органов, отчетов о достижении целевых индикаторов стратегических планов и программ развития территорий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о доступе к информации;
4) обеспечение подтверждения достоверности информации, содержащейся в электронных документах, являющихся результатом государственных услуг и иных услуг в электронной форме, путем удостоверения электронной цифровой подписью уполномоченного работника субъекта оказания услуг.