Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің) аумақтық органдары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің) Төрағасының 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 қаңтарда № 12873 болып тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.08.2026 № 78/қе бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.08.2026 № 78/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығымен нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестірінде № 12838 бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) туралы ереженің 20-бабының 5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекіту:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақмола облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақтөбе облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Алматы облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Атырау облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Жамбыл облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қарағанды облысы бойынша департаменті туралы ережесі;

Об утверждении положений территориальных органов Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан
Приказ Председателя Национального бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2016 года № 12873
В соответствии с подпунктом 5) пункта 20 Положения о Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 5 января 2016 года № 1, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12838, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Акмолинской области согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Актюбинской области согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Алматинской области согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Атырауской области согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Восточно-Казахстанской области согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Жамбылской области согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Западно-Казахстанской области согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Карагандинской области согласно приложению 8 к настоящему приказу;

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қостанай облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қызылорда облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Маңғыстау облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Павлодар облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті туралы ережесі;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Астана қаласы бойынша департаменті туралы ережесі;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Алматы қаласы бойынша департаменті туралы ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) аумақтық органдарының басшыларына осы бұйрықтан туындайтын тиісті шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі) Төрағасының орынбасары Т.М. Татубаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызметінің) Төрағасы
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2016 жылғы 12 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
1-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақмола облысы бойынша
департаменті туралы ереже

9) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Костанайской области согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Кызылординской области согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Мангистауской области согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Павлодарской области согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Северо-Казахстанской области согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Южно-Казахстанской области согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по городу Астане согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Положение о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по городу Алматы согласно приложению 16 к настоящему приказу.
2. Руководителям территориальных органов Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан принять соответствующие меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан Татубаева Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Председатель
Национального бюро по противодействию
коррупции (Антикоррупционной службы)
Министерства по делам государственной
службы Республики Казахстан
К. Кожамжаров
Приложение 1
к приказу Председателя
Национального бюро
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
Министерства по делам
государственной
службы Республики Казахстан
от 12 января 2016 года № 1
Положение
о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Акмолинской области

1. Жалпы ережелер
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақмола облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу мәселелері бойынша және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, осы Ережеге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауымен мөрі және мөртаңбасы, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаменттің, егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы бола алады.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санын қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітеді.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: почта индексі 000020, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, М. Горький көшесі, 71.
9. Департаменттің толық атауы – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілермен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге рұқсат етілмейді.
2. Департаменттің міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттемелері
13. Департаменттің міндеттері:
1) жеке және заңды тұлғалардың, қоғам мен мемлекеттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысу;

1. Общие положения
1. Департамент Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Акмолинской области (далее – Департамент) является государственным органом, осуществляющим реализационные функции по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию коррупционных правонарушений, а также иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, настоящим Положением, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент выступает стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 000020, Акмолинская область, город Кокшетау, улица М. Горького, 71.
9. Полное наименование Департамента: республиканское государственное учреждение "Департамент Национального Бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Акмолинской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование Департамента осуществляется из средств республиканского бюджета.
12. Департаменту не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) защита прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, общества и государства;
2) участие в разработке и реализации государственной политики по вопросам предупреждения, выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционных правонарушений;

3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу.
14. Департаменттің функциялары:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық базасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді қабылдау;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық баяндаманы дайындауға қатысу;
3) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық туралы арыздарды, хабарламаларды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу және қарау;
4) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді, оның ішінде алдын ала тергеу, анықтау және хаттамалық нысанда жүргізу;
5) қылмыстық процеске қатысатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру;
7) жария емес тергеу әрекеттерін, жалпы және арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу барысында арнайы және басқа техникалық құралдарды қолдану;
8) Департаментке бөлінген бюджеттік қаржат шегінде, жедел-іздестіру қызметін қаржылық және материалдық-техникалық жабдықтау;
9) тергеуден, анықтаудан немесе соттан жасырынып жүрген іздеудегі адамдардың тұратын жерін анықтау және ұстау;
10) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар және қылмыстар бойынша жедел-іздестіру, әкімшілік, тергеу қызметі тәжірибесіне талдау жүргізу;
11) сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша тәркіленген мүлікті және әдетте, қылмыстық жолмен табылған қаражатқа алынған мүлікті мемлекеттің кірісіне айналдыру туралы ақпаратты кейін жариялаумен іске асыруға мониторингті жүзеге асыру;
12) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау және алдын алу тұрғысынан әлеуметтік-экономикалық саланың криминогендік жағдайын талдау;
13) басқа құқық қорғау және арнаулы органдардан, оның ішінде шет мемлекеттердің құзыретті органдарынан келіп түскен өтініштерді және сұрау салуларды орындау;
14) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу мәселелері бойынша ұйымдармен, өзге де мемлекеттік органдарымен өз құзыреті шегінде өзара іс-қимыл жасау;
15) ақпараттық қауіпсіздік саясатты іске асыру, Департаменттің техникалық және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жетілдіру;
16) тергеу-жедел қызмет мәселелері бойынша Департаментке жүктелген міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді пайдалану;
17) Департаменттің әкімшілік ғимараттарын қорғау режімін және өткізу режімін қамтамасыз ету;
18) Департаменттің қаруландыруында тұрған қарулардың, оқ-дәрілердің, арнайы құралдардың сақталуын есепке алу және бақылау;

3) предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционных правонарушений;
14. Функции Департамента:
1) выработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы в сфере противодействия коррупции;
2) участие в подготовке Национального доклада по противодействию коррупции Президенту Республики Казахстан;
3) прием, регистрация и рассмотрение заявлений, сообщений и иной информации об уголовных и административных правонарушениях;
4) проведение досудебного расследования, в том числе предварительного следствия, дознания и протокольной формы;
5) обеспечение безопасности лиц, участвующих в уголовном процессе;
6) организация и осуществление оперативно-розыскной деятельности;
7) применение специальных и других технических средств в ходе проведения негласных следственных действий, общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий;
8) финансовое и материально-техническое оснащение оперативно- розыскной деятельности, в пределах бюджетных средств выделенных Департаменту на эти цели;
9) установление местонахождения и задержание лиц, находящихся в розыске, скрывшихся от следствия, дознания или суда;
10) проведение анализа практики оперативно-розыскной, административной, следственной деятельности и дознания по коррупционным правонарушениям и преступлениям;
11) осуществление мониторинга реализации имущества, конфискованного по уголовным делам о коррупционных преступлениях и приобретенного на средства, добытые преступным путем, с последующим опубликованием информации о его обращении в доход государства;
12) анализ криминогенной ситуации в социально-экономической сфере на предмет выявления и предупреждения коррупционных правонарушений;
13) исполнение ходатайств и запросов, поступающих из других правоохранительных и специальных органов;
14) взаимодействие в пределах своей компетенции с другими государственными органами, организациями по вопросам предупреждения, выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционных правонарушений;
15) реализация политики информационной безопасности, обеспечение и совершенствование технической и информационной деятельности Департамента;
16) использование информационных систем, обеспечивающих решение задач, возложенных на Департамент по вопросам следственно-оперативной деятельности;
17) обеспечение режима охраны административных зданий Департамента и пропускного режима;
18) учет и контроль за сохранностью оружия, боеприпасов, специальных средств защиты, состоящих на вооружении Департамента;

19) бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар туындаған кезде Департаменттің жұмысының тұрақтылығын арттыру, жұмылдыруды даярлау;
20) мемлекеттік құпияларды қорғауды қамтамасыз ету және құпиялық режімін сақтау;
21) Департаменттің жеке құрамының арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.
15. Департаменттің құқықтары:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі- Ұлттық бюро) Төрағасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және енгізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тергеу әрекеттерін жүргізу, процестік шешімдерді қабылдау және жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыру;
4) мемлекеттік органдарға, ұйымдарға және оларда басқарушылық функцияларды орындайтын адамдарға Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен, мән-жайларды немесе заңды басқа да бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсыныстар енгізу;
5) қылмыстық-процестік заңнамаға және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес құжаттарды, тауарларды, заттарды немесе өзге де мүлікті алып қою немесе алуды жүргізу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардан ревизиялар, салықтық және басқа да тексерулер, мемлекеттік аудит және бағалау жүргізуді талап ету;
7) заңнамада көзделген тәртіпте тиісті уақытша ұстау изоляторларын, тергеу изоляторларын пайдалану;
8) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, лауазымдық және жеке тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қажетті ақпараттар мен материалдарды сұрату және алу;
9) өзара ақпарат алмасуды, оның ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен электрондық тәсілмен қамтамасыз ете отырып, Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, құқық қорғау және арнайы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
10) Департаментке жүктелген міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйені пайдалану, сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында зерттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру;

19) мобилизационная подготовка, повышение устойчивости работы Департамента при возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время;
20) обеспечение защиты государственных секретов и соблюдение режима секретности;
21) предупреждение и пресечение правонарушений среди личного состава Департамента;
22) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Права Департамента:
1) принимать участие в разработке и реализации программных документов по противодействию коррупции;
2) вырабатывать и вносить Председателю Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро) предложения по совершенствованию нормативной правовой базы в сфере противодействия коррупции;
3) проводить следственные действия, принимать процессуальные решения и осуществлять оперативно-розыскные мероприятия в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) вносить государственным органам, организациям или лицам, исполняющим в них управленческие функции, представления о принятии мер по устранению обстоятельств или других нарушений закона в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
5) изымать или производить выемку документов, товаров, предметов или иного имущества в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством и (или) законодательством об административных правонарушениях;
6) требовать производства ревизий, налоговых и других проверок, государственного аудита и оценки от уполномоченных органов и должностных лиц в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) использовать соответствующие изоляторы временного содержания, следственные изоляторы в порядке, предусмотренном законодательством;
8) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, должностных и физических лиц необходимую информацию и материалы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) осуществлять взаимодействие с государственными органами и организациями, правоохранительными и специальными государственными органами по вопросам, входящим в компетенцию Департамента, обеспечивая обмен информацией, в том числе электронным способом в порядке, установленном законодательством;
10) использовать информационные системы, обеспечивающие решение возложенных на Департамент задач, организовывать исследование в ходе досудебного расследования, производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

11) атыс және өзге қаруды, арнайы құралдарды алып жүру, сақтау және қолдану, сондай-ақ қажет болған жағдайда қол күшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдану;
12) Департамент қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) қызметіндегі ішкі қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа арыз-талаптарды ұсыну;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыру.
16. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру кезіндегі заңдылықты сақтау;
2) қылмыстық істер бойынша заттай айғақтарды, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің мерзімі тоқтатылған қылмыстық істерді есепке алу және сақтау;
3) прокурорлық ықпал ету және сот актілерін қарау;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасау және істерді қарау, әкімшілік ұстауды жүзеге асыру, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген басқа да шараларды қолдану;
5) қылмыстық істер өндірісіндегі шақыру бойынша келуден жалтарған адамдарды күштеп әкелу;
6) ұсталған және қамауға алынған адамдарды айдап алып келу;
7) іздеудегі адамдардың орналасу жерін анықтау және ұстау бойынша іс-шаралар жүргізу;
8) өз қызметін жүзеге асыру кезінде қызметтік тәртіпті және құпиялық режімді сақтау;
9) Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруда қатысу;
10) Заңнамада көзделген өзге міндеттерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
17. Департамент өз қызметінде Ұлттық бюроға тікелей бағыныста болады.
18. Департаменті басқаруды Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауаптылықта болатын басшы жүзеге асырады.
19. Департаменттің басшысын және оның орынбасарларын Ұлттық бюроның Төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Департамент басшысының өкілеттіктері:
1) Департаментке жүктелген міндеттерге сәйкес оның қызметін ұйымдастырады және жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) жалпы штат санының лимиті шеңберінде Департаменттің және оның аумақтық органдарының құрылымы бойынша ұсыныстарды Ұлттық бюро Төрағасының қарауына енгізеді;
3) тағайындалуы мен қызметтен босатылуы Қазақстан Республикасының заңнамасымен оның құзыретіне жатқызылатын Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

11) носить, хранить и применять огнестрельное и иное оружие и специальные средства, а также при необходимости применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
12) принимать меры по обеспечению внутренней безопасности и соблюдению законности в деятельности сотрудников (работников) Департамента;
13) предъявлять в суды иски в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством.
16. Обязанности Департамента:
1) соблюдать законность при приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о правонарушениях;
2) учитывать и хранить уголовные дела, по которым сроки досудебного расследования прерваны, вещественные доказательства по уголовным делам;
3) рассматривать акты прокурорского реагирования и судебные акты;
4) составлять протоколы и рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством об административных правонарушениях;
5) подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки по вызову по имеющимся в производстве уголовным делам;
6) конвоировать задержанных и лиц, заключенных под стражу;
7) проводить мероприятия по установлению местонахождения и задержанию лиц, находящихся в розыске;
8) соблюдать служебную дисциплину и режим секретности при осуществлении своей деятельности;
9) участвовать в подготовке, переподготовке и повышении квалификации сотрудников (работников) Департамента;
10) осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством.
3. Организация деятельности Департамента
17. Департамент в своей деятельности непосредственно подчиняется Национальному бюро.
18. Руководство Департаментом осуществляет руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций. Руководитель Департамента имеет заместителей.
19. Руководитель Департамента и его заместители назначаются на должность и освобождается от должности Председателем Национального бюро.
20. Полномочия Руководителя Департамента:
1) в соответствии с возложенными на Департамент задачами, организует и осуществляет общее руководство его деятельностью;
2) вносит на рассмотрение Председателя Национального бюро предложения по структуре Департамента в пределах лимита штатной численности;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников (работников) Департамента, назначение и освобождение которых законодательством Республики Казахстан отнесено к его компетенции;

4) өзінің орынбасарларының, Департаменттің қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) өкілеттіктерін анықтайды;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу мәселелерін шешеді;
6) Заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) қатысты тәртіптік жауаптылық шараларын қолданады;
7) Заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлеріне біліктілік сыныптарын береді;
8) құзыреті шегінде Департаменттің құқықтық актілеріне қол қояды;
9) Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) мемлекеттік және ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстарды Ұлттық бюроның Төрағасына енгізеді;
10) заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен қарым-қатынастарда Департаментті білдіреді;
11) өз құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Департаменттің басшысы болмаған кезеңде оның міндеттерін оның тапсырмасы бойынша оның орынбасарларының бірі жүзеге асырады.
21. Департаменттің басшысы Департаменттің жанында консультативті-кеңесші орган құруға құқығы бар.
22. Департамент белгіленген тәртіпте Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің тиісті аумақтық департаментерімен өзара іс-қимылда болады.
4. Департаменттің мүлкі
23. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі, оның меншігіне берілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздерден және меншіктік қызметтер нәтижесінде алынған мүліктер есебінен (ақша кірістерін қоса алғанда) құралады.
24. Департаменттің өзіне бекітілген мүлік республика меншігіне жатады.
25. Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген құралдар есебінен алынған мүлікті Қазақстан Республикасының заңнамасында егер өзгеше белгіленбесе өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзгелей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2016 жылғы 12 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
2-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақтөбе облысы бойынша
департаменті туралы ереже

4) определяет полномочия своих заместителей, сотрудников (работников) Департамента;
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения руководителей и работников (сотрудников) Департамента;
6) принимает меры дисциплинарной ответственности к сотрудникам (работникам) Департамента в порядке, установленном законодательством;
7) присваивает квалификационные классы сотрудникам Департамента в пределах, установленных законодательством;
8) в пределах компетенции подписывает правовые акты Департамента;
9) вносит Председателю Национального бюро представления о награждении сотрудников (работников) Департамента государственными и ведомственными наградами;
10) представляет Департамент в отношениях с государственными органами и иными организациями в соответствии с законодательством;
11) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется по его поручению одним из его заместителей.
21. Руководитель Департамента имеет право образовывать консультативно-совещательные органы при Департаменте.
22. Департамент в установленном порядке взаимодействует с соответствующим территориальным департаментом Министерства по делам государственной службы.
4. Имущество Департамента
23. Департамент имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
25. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
26. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Председателя
Национального бюро
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
Министерства по делам
государственной
службы Республики Казахстан
от 12 января 2016 года № 1
Положение
о Департаменте Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Актюбинской области

19) бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар туындаған кезде Департаменттің жұмысының тұрақтылығын арттыру, жұмылдыруды даярлау;
20) мемлекеттік құпияларды қорғауды қамтамасыз ету және құпиялық режімін сақтау;
21) Департаменттің жеке құрамының арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.
15. Департаменттің құқықтары:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – Ұлттық бюро) Төрағасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және енгізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тергеу әрекеттерін жүргізу, процестік шешімдерді қабылдау және жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыру;
4) мемлекеттік органдарға, ұйымдарға және оларда басқарушылық функцияларды орындайтын адамдарға Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен, мән-жайларды немесе заңды басқа да бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсыныстар енгізу;
5) қылмыстық-процестік заңнамаға және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес құжаттарды, тауарларды, заттарды немесе өзге де мүлікті алып қою немесе алуды жүргізу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардан ревизиялар, салықтық және басқа да тексерулер, мемлекеттік аудит және бағалау жүргізуді талап ету;
7) заңнамада көзделген тәртіпте тиісті уақытша ұстау изоляторларын, тергеу изоляторларын пайдалану;
8) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, лауазымдық және жеке тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қажетті ақпараттар мен материалдарды сұрату және алу;
9) өзара ақпарат алмасуды, оның ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен электрондық тәсілмен қамтамасыз ете отырып, Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, құқық қорғау және арнайы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
10) Департаментке жүктелген міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйені пайдалану, сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында зерттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру;

19) мобилизационная подготовка, повышение устойчивости работы Департамента при возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время;
20) обеспечение защиты государственных секретов и соблюдение режима секретности;
21) предупреждение и пресечение правонарушений среди личного состава Департамента;
22) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Права Департамента:
1)      принимать участие в разработке и реализации программных документов по противодействию коррупции;
2)      вырабатывать и вносить Председателю Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро) предложения по совершенствованию нормативной правовой базы в сфере противодействия коррупции;
3)      проводить следственные действия, принимать процессуальные решения и осуществлять оперативно-розыскные мероприятия в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4)      вносить государственным органам, организациям или лицам, исполняющим в них управленческие функции, представления о принятии мер по устранению обстоятельств или других нарушений закона в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
5)      изымать или производить выемку документов, товаров, предметов или иного имущества в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством и (или) законодательством об административных правонарушениях;
6)      требовать производства ревизий, налоговых и других проверок, государственного аудита и оценки от уполномоченных органов и должностных лиц в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7)      использовать соответствующие изоляторы временного содержания, следственные изоляторы в порядке, предусмотренном законодательством;
8)      запрашивать и получать от государственных органов, организаций, должностных и физических лиц необходимую информацию и материалы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9)      осуществлять взаимодействие с государственными органами и организациями, правоохранительными и специальными государственными органами по вопросам, входящим в компетенцию Департамента, обеспечивая обмен информацией, в том числе электронным способом в порядке, установленном законодательством;
10)      использовать информационные системы, обеспечивающие решение возложенных на Департамент задач, организовывать исследование в ходе досудебного расследования, производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

11) атыс және өзге қаруды, арнайы құралдарды алып жүру, сақтау және қолдану, сондай-ақ қажет болған жағдайда қол күшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдану;
12) Департамент қызметкерлерінің (жұмыскерлерінің) қызметіндегі ішкі қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа арыз-талаптарды ұсыну;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыру.
16. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарастыру кезіндегі заңдылықты сақтау;
2) қылмыстық істер бойынша заттай айғақтарды, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің мерзімі тоқтатылған қылмыстық істерді есепке алу және сақтау;
3) прокурорлық ықпал ету және сот актілерін қарау;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасау және істерді қарау, әкімшілік ұстауды жүзеге асыру, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген басқа да шараларды қолдану;
5) қылмыстық істер өндірісіндегі шақыру бойынша келуден жалтарған адамдарды күштеп әкелу;
6) ұсталған және қамауға алынған адамдарды айдап алып келу;
7) іздеудегі адамдардың орналасу жерін анықтау және ұстау бойынша іс-шаралар жүргізу;
8) өз қызметін жүзеге асыру кезінде қызметтік тәртіпті және құпиялық режімді сақтау;
9) Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруда қатысу;
10) Заңнамада көзделген өзге міндеттерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
17. Департамент өз қызметінде Ұлттық бюроға тікелей бағыныста болады.
18. Департаменті басқаруды Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауаптылықта болатын басшы жүзеге асырады.
19. Департаменттің басшысын және оның орынбасарларын Ұлттық бюроның Төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Департамент басшысының өкілеттіктері:
1) Департаментке жүктелген міндеттерге сәйкес оның қызметін ұйымдастырады және жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) жалпы штат санының лимиті шеңберінде Департаменттің және оның аумақтық органдарының құрылымы бойынша ұсыныстарды Ұлттық бюро Төрағасының қарауына енгізеді;
3) тағайындалуы мен қызметтен босатылуы Қазақстан Республикасының заңнамасымен оның құзыретіне жатқызылатын Департаменттің қызметкерлерін (жұмыскерлерін) қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

11)      носить, хранить и применять огнестрельное и иное оружие и специальные средства, а также при необходимости применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
12)      принимать меры по обеспечению внутренней безопасности и соблюдению законности в деятельности сотрудников (работников) Департамента;
13)      предъявлять в суды иски в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14)      осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством.
16. Обязанности Департамента:
1)      соблюдать законность при приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о правонарушениях;
2)      учитывать и хранить уголовные дела, по которым сроки досудебного расследования прерваны, вещественные доказательства по уголовным делам;
3)      рассматривать акты прокурорского реагирования и судебные акты;
4)      составлять протоколы и рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством об административных правонарушениях;
5)      подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки по вызову по имеющимся в производстве уголовным делам;
6)      конвоировать задержанных и лиц, заключенных под стражу;
7)      проводить мероприятия по установлению местонахождения и задержанию лиц, находящихся в розыске;
8)      соблюдать служебную дисциплину и режим секретности при осуществлении своей деятельности;
9)      участвовать в подготовке, переподготовке и повышении квалификации сотрудников (работников) Департамента;
10)      осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством.
3. Организация деятельности Департамента
17. Департамент в своей деятельности непосредственно подчиняется Национальному бюро.
18. Руководство Департаментом осуществляет руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций. Руководитель Департамента имеет заместителей.
19. Руководитель Департамента и его заместители назначаются на должность и освобождается от должности Председателем Национального бюро.
20. Полномочия Руководителя Департамента:
1) в соответствии с возложенными на Департамент задачами, организует и осуществляет общее руководство его деятельностью;
2) вносит на рассмотрение Председателя Национального бюро предложения по структуре Департамента в пределах лимита штатной численности;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников (работников) Департамента, назначение и освобождение которых законодательством Республики Казахстан отнесено к его компетенции;