Солтүстік Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 514 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 9 ақпанда N 3610 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39-бабы 2) тармақшасына және 116-бабы 2-тармағына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар белгіленсін:
осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулері;
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан
облысының әкімі
Е. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі Су ресурстары
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Есіл бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің
Солтүстік Қазақстан су
ресурстарын кешенді пайдалану
аумақтық бөлімінің басшысы
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
А. Қожанов
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Тұтынушылардың құқықтарын
қорғау комитетінің
Солтүстік Қазақстан облысы
тұтынушылардың құқықтарын
қорғау департаменті"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
М. Жексембин

Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Северо-Казахстанской области и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 31 декабря 2015 года № 514. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 9 февраля 2016 года № 3610.
В соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) статьи 39 и пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, пунктом 5 Правил установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838) акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить:
водоохранные зоны, полосы водных объектов Северо-Казахстанской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
режим хозяйственного использования водоохранных зон, полос водных объектов Северо-Казахстанской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Северо-Казахстанской области
Е. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель
Северо-Казахстанского
территориального отдела
комплексного использования
Республиканского
государственного учреждения
"Есильская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране
водных ресурсов"
Комитета водных ресурсов
Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
31 декабря 2015 года
А. Кожанов
Руководитель Республиканского
государственного учреждения
"Департамент по защите
прав потребителей
Северо-Казахстанской области
Комитета по защите
прав потребителей
Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан"
М. Жексембин
31 декабря 2015 года

Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 514 қаулысына 1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулері
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 05.04.2017 № 134 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 04.05.2022 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен; 16.03.2023 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен; 14.06.2023 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.11.2023 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.03.2024 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Су айдынының атауы
Орналасқан жері (аудан, ауылдық округ, елді мекен)
Су қорғау
аймағының ені
(метр)
Су қорғау белдеуінің ені
(метр)
1
2
3
4
5
Өзендер
1
Есіл өзені
Ғабит Мүсірепов атындағы, Шал ақын, Есіл, Қызылжар
1000
100
2
Ақанбұрлық өзені
Ғабит Мүсірепов атындағы, Айыртау
500
100
3
Иманбұрлық өзені
Шал ақын, Айыртау
500
100
4
Жембарақ өзені
Ғабит Мүсірепов атындағы
500
35-100
5
Мұқыр өзені
Ғабит Мүсірепов атындағы
500
35-38
6
53°31’46.09”
солтүстік ендіктен, 67°4’12.03”
шығыс бойлықтан
53°31’33.39”
солтүстік ендікке,
67°3’46.77”
шығыс бойлыққа дейінгі географиялық координат тұстамасындағы Шудасай өзенінің учаскесі
Шал ақын, Юбилейный, Ұзынжар
500
75
7
Аралтөбе өзені
Айыртау
500
35-55
8
Қамсақты өзені
Айыртау, Есіл
500
35-55
9
Құланайғыр өзені (КСТ-62 "Еленовка-Арықбалық-Чистополье-Есіл 17-209 километр" облыстық маңызы бар автомобиль жолының 159 километріндегі көпірді күрделі жөндеу учаскесі)
Ғабит Мүсірепов атындағы, Чистопол, Ялты
500
35
10
"Дәуіт-1" кен орнының тау-кен телімі географиялық координат тұстамасындағы
Шат өзенінің учаскесі
Ақжар, Ленинград, Ленинградское
500
75
11
Шарық өзені (Шарық су қоймасын қоспағанда)
Ғабит Мүсірепов атындағы
500

Приложение 1 к постановлению акимата Северо-Казахстанской области от 31 декабря 2015 года № 514
Водоохранные зоны, полосы водных объектов Северо-Казахстанской области
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 05.04.2017 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) ; в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 04.05.2022 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2023 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.06.2023 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.11.2023 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);  от 26.03.2024 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование водоема
Месторасположение (район, сельский округ, населҰнный пункт)
Ширина водоохранной зоны
(метр)
Ширина
водоохранной полосы
(метр)
1
2
3
4
5
Реки
1
Река Ишим
имени Габита Мусрепова, Шал акына, Есильский, Кызылжарский,
1000
100
2
Река Аканбурлук
имени Габита Мусрепова, Айыртауский
500
100
3
Река Иманбурлук
Шал акына, Айыртауский
500
100
4
Река Жембарак
имени Габита Мусрепова
500
35-100
5
Река Мукыр
имени Габита Мусрепова
500
35-38
6
Участок реки Шудасай в створе географических координат от 53°31’46.09” северной широты, 67°4’12.03” восточной долготы до 53°31’33.39” северной широты, 67°3’46.77” восточной долготы
Шал акына, Юбилейный, Узынжар
500
75
7
Река Аралтобе
Айыртауский
500
35-55
8
Река Камысакты
Айыртауский, Есильский
500
35-55
9
Река Куланайгыр (участок капитального ремонта моста на 159 километре автомобильной дороги областного значения КСТ-62 "Еленовка-Арыкбалык-Чистополье-Есиль километры 17-209")
имени Габита Мусрепова, Чистопольский, Ялты
500
35
10
Участок реки Шат в створе географических координат горного отвода месторождения "Даутское-1"
Акжарский, Ленинградский, Ленинградское
500
75
11
Река Шарык (за исключением Шарыкского водохранилища)
имени Габита Мусрепова
500

300
50
Уәліханов ауданы
101
Жамантұз
Қайрат
500
100
102
Теке
Бидайық, Ақтүйесай, Тельжан, Амангелді
500
35
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 514 қаулысына 2-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы су объктілерінің су қорғау аймақтары мен су қорғау белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 28.12.2018 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; 16.03.2023 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

300
50
Уалихановский район
101
Жамантуз
Кайратский
500
100
102
Теке
Бидайыкский, Актуесайский,
Тельжанский,
Амангельдинский
500
35
Приложение 2 к постановлению акимата Северо-Казахстанской области от 31 декабря 2015 года № 514
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и водоохранных полос водных объектов Северо-Казахстанской области
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления акимата Северо-Казахстанской области от 28.12.2018 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2023 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру объектілерін, балық өсіру шаруашылықтары мен олардың коммуникацияларын орналастыруға және қызмет көрсетуге байланысты балық өсіру объектілерін, балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға, осы тармақшаның ережелері су қорғау белдеулері шекараларының шегінде 2009 жылғы 1 шілдеге дейін тұрғызылған ғимараттар мен құрылыстардың пайдаланылуына қолданылмайды, бұл ретте оларды пайдалануға ұйымдастырылған, орталықтандырылған кәріз, ластанған ағынды суларды бұрып жіберудің және тазалаудың өзге жүйесі немесе ішіндегі заттарды әкетуді қамтамасыз ететін су өтпейтін науалар болған кезде ғана жол беріледі;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 17.03.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;

1. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбоводных объектов, связанных с размещением и обслуживанием рыбоводных хозяйств и коммуникаций к ним, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения, положения данного подпункта не распространяются на эксплуатацию зданий и сооружений, возведенных в пределах границ водоохранных полос до 1 июля 2009 года, при этом их эксплуатация допускается только при наличии организованной централизованной канализации, иной системы отвода и очистки загрязненных сточных вод или устройства водонепроницаемых выгребов с обеспечением вывоза их содержимого;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 17.03.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;

3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) жол берілмейді.

3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
3. В водоохранных зонах и полосах не допускается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.