Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қаңтарда № 10261 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2025 № 448 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 15 қаңтардағы
№ 21 бұйрығымен
бекітілді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Талаптар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2025 № 448 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына қойылатын біліктілік талаптары
1- тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Талаптар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 1-тармағының 70-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының кәсіптік даярлықтарының, олардың арнайы және құтқару техникасымен, құрал-сайманмен, жарақпен, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдығымен, керек-жарақтармен және материалдармен жарақталу деңгейін, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға әзірлігі дәрежелерін айқындайды.

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к аварийно-спасательным службам и формированиям
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2015 года № 10261.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2025 года № 448 (вводится в действие с 01.01.2027).
В соответствии с подпунктом 70-16) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к аварийно-спасательным службам и формированиям.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 января 2015 года № 21
Примечание ИЗПИ!
Квалификационные требования предусматриваются в редакции Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2025 года № 448 (вводится в действие с 01.01.2027).
Квалификационные требования,
предъявляемые к аварийно-спасательным службам и формированиям
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие квалификационные требования, предъявляемые к аварийно-спасательным службам и формированиям (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 70-16) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют уровень профессиональной подготовки аварийно-спасательных служб и формирований, их оснащенности специальной и спасательной техникой, инструментами, снаряжением, аварийно-спасательным и пожарным оборудованием, экипировкой и материалами, а также определения степени готовности к ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

2-тарау. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) бастапқы аттестаттаудан өткен құтқарушылармен жасақталуы;
3) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес арнайы және құтқару техникасымен, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдығымен, құрал-сайманмен, жарақпен, керек-жарақтармен және материалдармен жарақталуы;
4) тәулік бойы кезекшілік өткеруді, бос ауысымның демалысын, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық бөлімшелерімен және қызмет көрсетілетін объектілермен байланысты (телефон, факсимильді, радиобайланыс), жеке құрамды құлақтандыру жүйелерін қамтамасыз ететін үй-жайлардың және жабдықтардың, сондай-ақ авариялық-құтқару қызметінің орналасу схемасына сәйкес мүлік пен белгіленген материалдық құралдар қорына арналған үй-жайдың болуы;
5) авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік беретін оқу-жаттығу базасының болуы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қауіпті өндірістік объектілерге қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына осы Талаптардың 2-тармағын толықтыру үшін қосымша мынадай біліктілік талаптары белгіленеді:
1) қажетті персоналмен және жабдықпен жасақталған шаң-газ талдау зертханасының болуы;
2) авариялық-құтқару қызметі мен тау-кен өндіру, көмір, мұнай және газ кәсіпорындарына қызмет көрсететін құралымның оқу-жаттығу полигонының, оқу шахтасының, осы Талаптарға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жарақталған жылуға төзімділікке машықтандыру бойынша кешеннің болуы;
3) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Квалификационные требования, предъявляемые к аварийно-спасательным службам и формированиям
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. К аварийно-спасательным службам и формированиям предъявляются следующие квалификационные требования:
1) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
2) укомплектованность спасателями, прошедшими первичную аттестацию;
3) оснащенность специальной и спасательной техникой, аварийно-спасательным и пожарным оборудованием и инструментами, снаряжением, экипировкой и материалами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите";
4) наличие помещения и оборудования, обеспечивающих несение круглосуточного дежурства, отдыха свободной смены, связи (телефонной, факсимильной, радиосвязи) с территориальными подразделениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан и обслуживаемыми объектами, системы оповещения личного состава, а также помещения для имущества и установленных запасов материальных средств (аварийно-спасательные инструменты, оборудование и снаряжение, средства жизнеобеспечения, форменное обмундирование) в соответствии со схемой дислокации аварийно-спасательной службы;
5) наличие учебно-тренировочной базы, позволяющей проводить аварийно-спасательные работы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Аварийно-спасательным службам и формированиям, обслуживающим опасные производственные объекты, в дополнение к пункту 2 настоящих требований, устанавливаются дополнительно следующие квалификационные требования:
1) наличие пыле-газоаналитической лаборатории, укомплектованной необходимым персоналом и оборудованием;
2) наличие учебно-тренировочного полигона аварийно-спасательной службы и формирования обслуживающего горнодобывающие, угольные, нефтяные и газовые предприятия, учебной шахты, комплекса по тренировке на тепловую выносливость, имеющих оснащение согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Требованиям;
3) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 29.02.2016 № 195 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2019 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авариялық-құтқару қызметтері
мен құралымдарына қойылатын
біліктілік талаптарына
1-қосымша
Тау-кен өндіру және көмір кәсіпорындарына қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметі мен құралымының оқу-жаттығу полигонын жарақтандыру тізбесі
Р/с
Жарақ атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1.
Қызмет көрсетілетін объектілерде қолданылатын тау-кен қазбаларының тіреуіштері (металл, ағаш және т.б.)
жиынтық
әр түрінен 3
2.
Аралық жалғағыштарды қосуға арналған бұрамасы бар

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 29.02.2016 № 195 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2019 № 388 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Квалификационным требованиям,
предъявляемым к аварийно-спасательным
службам и формированиям
Перечень оснащения учебно-тренировочного полигона
аварийно-спасательной службы и формирования обслуживающего
горнодобывающие и угольные предприятия
подпункта
Наименование оснащения
Единица
измерения
Количество
1.
Крепь горных выработок, применяемых на обслуживаемых объектах (металлическая, деревянная и т.д.)
комплект
3 каждого
вида
2.
Противопожарный трубопровод различного,

1. Жылуға төзімділікке машықтандыру бойынша кешен кемінде екі үй-жайдан тұруы қажет:
1) жылуға төзімділікке жаттығу жүргізуге арналған үй-жай;
2) медициналық қызметкерге арналған үй-жай.
2. Жылуға төзімділікке жаттығу жүргізуге арналған үй-жайда мынадай жарақтар болуы қажет:
1) +1500С дейінгі қалыпты термометр, саны 1 дана;
2) психрометр, саны 1 дана;
3) шашыратқышы бар (құрғақ сап)
=50 мм өртке қарсы құбыр, саны 1 жиынтық.

1. Комплекс по тренировке на тепловую выносливость должен состоять минимум из двух помещений:
1) помещение, предназначенное для проведения тренировок на тепловую выносливость;
2) помещение для медицинского работника.
2. Помещение, предназначенное для проведения тренировок на тепловую выносливость должно иметь следующее оснащение:
1) термометр нормальный до +150о С в количестве 1 штуки;
2) психрометр в количестве 1 штуки;
3) противопожарный трубопровод
= 50 мм с распылителями (сухостав) в количестве 1 комплекта.