2. "Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 25 ақпандағы № 118 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6153 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 5 қаңтардағы № 3 (27074) санында жарияланған):
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізудің ережесінде:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Селекция жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі, "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесі (будан әрі - Мемтізбе) – Қазақстан Республикасында шаруашылыққа пайдалануға ұсынылатын сорттарды, тұқымдарды қамтитын Мемтізбе;";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Мемтізбеге Мемкомиссия жүргізген мемлекеттік сынақ нәтижелері, өтініш берушінің деректері немесе сараптамалық бағалау негізінде Қазақстан Республикасында шаруашылыққа пайдалануға ұсынылатын ауыл шаруашылығы және отандық және шетелдік селекциялы басқа да өсірілетін өсімдіктердің сорттары енгізіледі.
Мемкомиссия Қазақстан Республикасының басқа ұйымдары, сондай-ақ тиісті шарттар жасалған басқа мемлекеттер жүргізген сынақ нәтижелерін және өтініш беруші ұсынған деректерді пайдалана алады.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Мемтізбе мынадай деректерді қамтиды: сорттың атауы, пайдалануға рұқсат берілген немесе ұсынылған жылы, ұсынылатын облыстар, оригинатордың нөмірі, жеке дақылдар бойынша тиісті кодтармен белгіленген сорттың шаруашылық-биологиялық сипаттамасы.".

2. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 118 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6153, опубликованный 24 апреля 2010 года в газете "Казахстанская правда", № 103-105 (26164-26166)):
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.";
в Правилах ведения Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений", от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и определяют порядок ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в новой редакции:
"2) Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее – Госреестр) – Госреестр, который включает сорта, породы, рекомендуемые для хозяйственного использования в Республике Казахстан;";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. В Госреестр включаются сорта сельскохозяйственных и других выращиваемых растений отечественной и иностранной селекции, рекомендуемые к хозяйственному использованию в Республике Казахстан, на основании результатов государственных испытаний, проведенных Госкомиссией, данных заявителя или экспертных оценок.
Госкомиссия может использовать результаты испытаний, проведенных другими организациями Республики Казахстан, а также других государств, с которыми заключены соответствующие договоры, и данные, представленные заявителем.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Госреестр включает следующие данные: наименование сорта, год, области рекомендации, номер оригинатора, по отдельным культурам – хозяйственно-биологическая характеристика сорта, обозначенная соответствующими кодами.".

3. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді, тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 9 шілдедегі № 4-2/626 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 12102 болып тіркелген және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 қазанда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Тұқымдардың белгiлi бiр түрге, сұрыпқа жататындығы мен олардың сорттық тазалығын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бiрегей және элиталық тұқымдары жерге егіп бағалауға жатады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi сорттарының кейіннен сатуға арналған элиталық тұқымдары мен бiрiншi репродукциялы тұқымдары зертханалық сорттық сынақтарға жатады.".
7. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.04.2025 № 135 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 4-2/626 "Об утверждении Правил осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12102, опубликованный 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, утвержденных указанным приказом:
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Грунтовой оценке подлежат оригинальные и элитные семена сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, с целью установления принадлежности семян к определенному виду, сорту и их сортовой чистоты.";
в Правилах осуществления лабораторных сортовых испытаний, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Лабораторным сортовым испытаниям подлежат предназначенные для последующей реализации элитные семена и семена первой репродукции сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.".
7. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.04.2025 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).