"Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 738 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 2 ақпанда № 12982 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 290 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.06.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2010 жылы № 2, 368-қ. жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары";
1-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (әрі қарай - Бюджет кодексі) сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алуды жүргізудің тәртібін анықтайды.";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган органдар осы Қағидаларға сәйкес бюджеттік есепке алуды жүргізуді жүзеге асырады.";
жетінші бөлігі мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы бюджеттік есепке алуды дұрыс жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасайды, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алудың құрылымдық бөлімшелерінің осы Қағидаларда көзделген талаптардың бюджетті атқару жөніндегі бюджеттік есепке алуды жүргізу, құжаттарды және мәліметтерді есепке алу үшін ресімдеу және беру тәртібі бөлігінде орындалуын қамтамасыз етеді және ол үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген тәртіпте жауап береді.";
2-тармақ мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы өз жұмысында осы Қағидаларды басшылыққа алады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аумақтық қазынашылық органдары қағаз тасығышта беретін және уәкілетті органның қол қоюын көздейтін бюджеттік есепке алу құжаттары бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі басшысының немесе олар өкілдік берген тұлғалардың қолдарымен ресімделеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 68-тармағына сәйкес орнатылған және 113, 114, 115, 116-тармақтарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аумақтық қазынашылық органдарының ұсынған бастапқы есепке алу құжаттарындағы айналымдардың көрсетілуінің дұрыстығын және тиісті бюджеттердің ҚБШ қалдықтарын тексереді, содан кейін орындауға және есепке алуға қабылдайды.";
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын күнделікті есепке алу үшін аумақтық қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға электрондық тасығыштарда тиісті жергілікті бюджет бойынша жиынтықта 5-34А "Ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы қалдықтары туралы есеп" нысанын ұсынады.";
8-тармақта:
екінші, үшінші, төртінші абзацтар мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Бас-журнал" кітабы;
осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер;
осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемориалдық ордер;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚБШ толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі - Ұлттық қор), кеден одағының ҚБШ, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарын, соманы анықтауға дейінгі шотты есепке алуға арналған);";
алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он үшінші абзацтар мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша БҚШ-тан салымдарға (депозиттерге) орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджеттердің түсімдері мен шығыстары бойынша сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес № 1 нысан бойынша Қазынашылық комитетінің балансы;
осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес № 1-М нысан бойынша Жергілікті бюджеттің атқарылу балансы;
осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес № 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджеттік кредиттерді есепке алу кітабы;
осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес № 3 нысан бойынша Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша қарыздары туралы есеп;";
он төртінші абзац алып тасталсын;
он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтар мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес № 5 нысан бойынша Мемлекеттік сыртқы қарыздар бойынша есеп;
осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу үшін шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер;
осы Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес № 6 нысан бойынша Шетел валютасы шоты бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес № 2-М нысан бойынша Жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Шетел валютасы түрлерi бойынша шоттардың толық жазылуы;
жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазынашылықтын біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ҚБАЖ) операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидалардың 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобалар шегінде сыртқы қарыздардың жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидалардың 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттен берілген кредит бойынша ақпарат;
осы Қағидалардың 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттан Ұлттық банкіне орналастырылған уақытша бос бюджеттік қаражаттар (депозиттер) бойынша анықтаманы есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 738. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2016 года № 12982. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 290.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.06.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5962, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в 2010 году № 2, ст.368) следующие изменения и дополнения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в части первую, вторую и седьмую пункта 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Документы бюджетного учета, предоставляемые территориальными органами казначейства на бумажном носителе и предусматривающие подписи уполномоченного органа, оформляются подписями руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицами ими уполномоченными.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Первичные учетные документы, представленные территориальными органами казначейства в соответствии с пунктами 113, 114, 115, 116, а также формы, установленные в соответствии с пунктом 68 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) проверяются уполномоченными органами по исполнению бюджета на правильность отражения оборотов и остатков по КСН соответствующих бюджетов, после чего принимаются к исполнению и учету.";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Для ежедневного учета исполнения местных бюджетов, территориальные органы казначейства предоставляют на электронных носителях местным уполномоченным органам по исполнению бюджета формы 5-34А "Отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора" в своде по соответствующему местному бюджету.";
в пункте 8:
в абзацы второй, третий, четвертый внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"расшифровка по контрольным счетам наличности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), таможенного союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов сумм до выяснения);";
в абзацы шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый и тринадцатый внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
абзац четырнадцатый исключить;
в абзацы пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый, восемнадцатый, девятнадцатый и двадцатый внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
абзацы двадцать первый, двадцать второй, двадцать третий и двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства (далее - ИИСК) по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
информация по расходованию внешних займов в рамках инвестиционных проектов по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
информация по кредитам, предоставленным из республиканского бюджета по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
справка по временно свободным бюджетным средствам (депозитам), размещенным в Национальном банке с Единого казначейского счета по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.".
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті үшін (бұдан әрі - Қазынашылық комитеті) құрылымдық бөлімшелердің осы Қағидалардың 12, 14, 15, 16, 17, 23, 24-қосымшаларына сәйкес есептері республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын есепке алудың бастапқы құжаттары болып табылады.
Есепке алынған бастапқы құжаттар алынғаннан кейін келесі күннен кешіктірілмей бір күндегі барлық операциялар бойынша мемориалдық ордермен ресімделеді және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есепке алу жөніндегі бөлімшенің басшысы қол қояды.
Сыртқы қарыздар бойынша есеп операциялардың өтуіне байланысты жүргізіледі.
Бастапқы құжаттардағы жазбалар оларда жазбалардың ұзақ уақыт бойы сақталуын қамтамасыз ететін жазба құралдарымен ғана жүргізілуі тиіс.
Мемориалдық ордерлер есепке алу тіркелімдеріне жазылғанға дейін әрбір ай үшін жеке тізбектік тәртіппен бірінші нөмірден бастап нөмірленеді.
Таратып жазулар, ақшаларды салымдарға (депозиттерге) орналастыру немесе салымдардың (депозиттердің) негізгі сомасын қайтару жөніндегі операциялар жүргізілгеннен кейін қалыптастырылатын депозиттердің орналастырылған сомаларын қоспағанда, күн сайын қалыптастырылады және мемориалдық ордерлердің қосымшасы болып табылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас-журнал" кітабында бюджеттердің атқарылуының бюджеттік есепке алудың қосалқы шоттары бойынша хронологиялық және жүйелік жазбалары біріктіріледі.
Жаңа қаржы жылына арналған кітапты ашу кезінде бірінші жол бойынша өткен жылғы қосалқы шоттар бойынша қалдықтар сомасы жазылады. Баланс активінің сомалары дебетке, ал пассив сомалары - кітаптың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады.
Жекелеген қосалқы шоттар бойынша жылдың басындағы қалдықтар талдамалы есепке алу тіркелімдерінде жылдың басындағы жазбаларға сәйкес келуі тиіс.
"Бас-журнал" кітабына жазбалар мемориалдық ордердің және оны толтыруға негіз болып табылатын, оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
"Бас-журнал" кітабында бір айдағы айналымдардың жалпы қорытындысы есептеледі және барлық қосалқы шоттар бойынша келесі айдың басындағы дебет немесе кредит қалдықтары шығарылады.";
"Бас-журнал" кітабында шығарылған қосалқы шоттар бойынша сомалар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы мен бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қоятын ағымдағы қаржы жылының 1 шілдедегі және есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша баланс жасалады.
Алдағы жылға арналған есепке алу тіркелімдері ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірілмей дайындалады.
Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың ҚБШ, кеден одағының шотындағы, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ ақшаның қалдықтарын көрсетеді.;
Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалы шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі.
№ 2 нысан бойынша БҚШ-ғы ақша қозғалысы туралы есепте есепті кезеңдегі ақша түсімдері мен шығындары көрсетіле отырып, ақшаның жыл басындағы және есепті кезеннің соңындағы қалдықтары көрсетіледі.";

"9. Первичными документами для учета исполнения республиканского и местных бюджетов для Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет казначейства) являются отчеты структурных подразделений согласно приложениям 12, 14, 15, 16, 17, 20 к настоящим Правилам.
Принятые к учету первичные документы оформляются мемориальными ордерами по всем операциям за день, но не позднее следующего дня по получении документов и подписываются структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета. Учет по внешним займам осуществляется по мере совершения операций.
Записи в первичных документах должны производиться лишь такими пишущими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени.
Мемориальные ордера до записи в учетных регистрах - нумеруются с номера один в последовательном порядке за каждый месяц в отдельности.
Расшифровки формируются ежедневно за исключением расшифровки размещенных сумм депозитов, которая формируется после совершения операций по размещению денег во вклады (депозиты) или возврату основной суммы вкладов (депозитов), и являются приложениями к мемориальным ордерам.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В книге "Журнал-главная" объединяются хронологические и систематические записи по субсчетам бюджетного учета исполнения бюджетов.
При открытии книги на новый финансовый год по первой строке записываются суммы остатков по субсчетам за истекший год. Суммы актива баланса записываются в дебет, а суммы пассива – в кредит соответствующих субсчетов книги.
Остатки на начало года по отдельным субсчетам должны соответствовать записям на начало года в регистрах аналитического учета.
Записи в книгу "Журнал-главная" производятся на основании мемориального ордера и приложенных к нему документов, являющихся основанием для его заполнения.
В книге "Журнал-главная" подсчитывается общий итог оборотов за месяц и выводятся по всем субсчетам дебетовые или кредитовые остатки на начало следующего месяца.
На основании сумм остатков по субсчетам, выведенным в книге "Журнал-главная", составляется баланс по состоянию на 1 июля текущего года и на 1 января года, следующего за отчетным, который подписывается руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителем структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Регистры учета на предстоящий год подготавливаются не позднее 31 декабря текущего финансового года.
Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, на счете таможенного союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам и счетах субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления.
До составления баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета.
В отчете о движении денег на ЕКС по форме № 2, показываются остатки денег на начало года и конец отчетного периода, с отражением поступлений и выбытия денег в течение отчетного периода.";

16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алу үшін осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес шоттар жоспары қолданылады.
17. Республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару операциялары жөніндегі шоттар корреспонденциясы осы Қағидалардың 25, 26-қосымшаларындақарастырылған.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. 120 "Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар" қосалқы шотында Ұлттық банкте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған корреспонденттік шоттардағы шетел валютасындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Есепке алуда шетел валютасының түсімдері және жұмсалуы жөніндегі операцияларды көрсету Ұлттық банктің үзінді-көшірмесі негізінде жүргізіледі.
Шетел валютасы корреспонденттік шотқа түскен кезде 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Корреспонденттік шоттан шетел валютасын аудару 120 қосалқы шоттың дебеті және 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, кеден одағы, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi шоттарында ақша қозғалысы есепке алынады, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Кеден одағының шоты";
304 "РБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
306 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ";
307 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
390 "Түсімдердің жинақтау шоттары";
мынадай мазмұндағы 27-6-тармақпен толықтырылсын:

пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Для учета операций по исполнению бюджетов уполномоченными органами по исполнению бюджета применяется план счетов согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
17. Корреспонденция счетов по операциям исполнения республиканского и местных бюджетов предусмотрена приложениями 25, 26 к настоящим Правилам.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. На субсчете 120 "Корреспондентские счета по видам иностранных валют" учитывается движение денег в иностранной валюте на корреспондентских счетах, открытых центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в Национальном Банке.
Отражение в учете операций по поступлению и расходованию иностранной валюты производится на основании выписок Национального Банка.
При поступлении иностранной валюты на корреспондентский счет производится запись по дебету субсчетов 400, 410, 420, 430, 440 и кредиту субсчета 120.
Перечисление иностранной валюты с корреспондентского счета отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчетов 400, 410, 420, 430, 440.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, таможенного союза, субъектов квазигосударственного сектора, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет таможенного союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
306 "КСН местного самоуправления";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";
дополнить пунктом 27-6 следующего содержания:

"27-6. "307 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарызы немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақша түсімдері 307 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақшасының жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті мен 307 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. 320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалар түсімі 320 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалардың жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті және 320 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
31. 321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ" қосалқы шотында жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалар түсімі 321 қосалқы шотының дебеті және 602 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалардың жұмсалуы 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. 390 "Түсімдердің жинақтау шоты" қосалқы шоты түсімдерді тиісті бюджеттердің ҚБШ жинақтап, оларды кейіннен бөлу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылатын транзиттік шот. Түсімдердің жинақтау шотынан республикалық, жергілікті бюджеттер, Ұлттық қор арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке төленетін түсімдер сомасын қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары (әрі қарай – БСК) арасында немесе аумақтық салық қызметі органдарының арасындағы артық (қате) төленген соманы есепке алу жүзеге асырылады.
Түсімдердің жинақтау шоттарында қаражаттарды есепке алу 390 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Түскен сомаларды бөлу 300, 301, 303, 340, 360 қосалқы шоттарының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетке артық (қате) түскен сомаларды бюджеттен қайтару, оның ішінде Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферт бөлігінде бір жыл ішінде республикалық бюджеттен Ұлттық қорға қайтару 390 қосалқы шотының дебеті мен 300 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

"27-6. На субсчете 307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта" учитывается движение денег на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственных учреждений.
Поступление денег на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 307 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету 500 и кредиту субсчета 307.";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. На субсчете 320 "КСН благотворительной помощи РБ" учитывается движение денег на КСН благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на КСН благотворительной помощи РБ отражается по дебету субсчета 320 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН благотворительной помощи РБ отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 320.
31. На субсчете 321 "КСН благотворительной помощи МБ" учитывается движение денег на КСН благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 321 и по кредиту субсчета 602.
Расходование денег с КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Субсчет 390 "Сборный счет поступлений" транзитный счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на КСН соответствующих бюджетов. Со сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм между кодами бюджетной классификации (далее - КБК) поступлений или между территориальными органами налоговой службы.
Зачисление средств на сборный счет поступлений отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 600.
Распределение поступивших сумм отражается по дебету субсчетов 300, 301, 303, 340, 360 и кредиту субсчета 390.
Возвраты из бюджета излишне (ошибочно) поступивших сумм в бюджет, в т. ч. возврат в Национальный фонд из республиканского бюджета в течение года части привлеченного из Национального фонда гарантированного трансферта отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 300.

40. 4 "Шетел валютасындағы шоттар" шотында валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы шоттардағы ақшалар қозғалысы есепке алынады.
4-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
400 "Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты";
410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты";
420 "ЕАЭО туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты";
430 "Шетел валютасындағы басқа шоттар";
440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шоты.";
42, 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. 410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты" қосалқы шотында мемлекеттік органдардың лауазымдық тұлғаларының шетелге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарын өтеу ретінде шетел валютасындағы қолма-қол ақша түрінде беруге арналған, сондай-ақ консулдық алымдар түрінде түскен нақты шетел валютасындағы қолма-қол ақша шоттарындағы шетел валютасы есепке алынады.
Аумақтық қазынашылық органдарының шотына шетел валютасындағы түсімдер айырбастаудан кейін 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
43. 420 "ЕАЭҚ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты" қосалқы шотында ЕАЭҚ туралы шартқа қатысушы елдерден түскен және қайта айырбастауға және мемлекеттік бюджеттің кірісіне есепке жатқызуға жататын шетел валютасы есепке алынады.
ЕАЭҚ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шотына шетел валютасының түсімдері 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы (қайта айырбастау) 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. 440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шоты" қосалқы шотында үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар туралы келісімдер шеңберінде түскен шетел валютасы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотына шетел валютасының түсімдері 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Қайта айырбасталғаннан кейін және аударылғаннан кейін Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотынан шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";

40. На счете 4 "Счета в иностранной валюте" учитывается движение денег на счетах в иностранной валюте по видам валют.
Счет 4 подразделяется на субсчета:
400 "Счет поступлений в собственность государства";
410 "Счета территориальных органов казначейства";
420 "Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС";
430 "Другие счета в иностранной валюте";
440 "Счет внешнего займа или связанного гранта".";
пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. На субсчете 410 "Счета территориальных органов казначейства" учитывается иностранная валюта на счетах территориальных органов казначейства, предназначенная для выдачи в виде наличной иностранной валюты в качестве возмещения расходов, связанных с командированием за границу должностных лиц государственных органов, а также наличная иностранная валюта, поступившая в виде консульских сборов.
Поступления иностранной валюты на Счета территориальных органов казначейства после конвертации отражаются по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Расходование иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
43. На субсчете 420 "Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС" учитывается иностранная валюта, поступившая от стран – участниц договора о ЕАЭС, и подлежащая реконвертации и зачислению в доход государственного бюджета.
Поступления иностранной валюты на Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС отражаются по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Расходование (реконвертация) иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. На субсчете 440 "Счет внешнего займа или связанного гранта" учитывается иностранная валюта, поступившая в рамках соглашений о правительственных внешних займах или связанных грантах.
Поступления иностранной валюты на Счет внешнего займа или связанного гранта отражаются по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Расходование после реконвертации или перевода иностранной валюты со Счета внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.";

47, 48, 48-1, 48-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. 5 "Есеп айырысулар" шотында ақшалардың жұмсалуы бойынша операциялар, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің қаражаттарын орналастыру бойынша есеп айырысулар, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар, ішкі есеп айырысулар есепке алынады.
5-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
500 "Шығыстарды жүргізу";
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
502 "ЖБ қайырымдылық көмегінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
503 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
504 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, кеден одағының мен квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 306, 307, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
48-1. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары:
500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты бойынша шығыстары.
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
502 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
503 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
504 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында есепке алады.
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-ғы шығыстары есепке алынады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 501 қосалқы шотының дебеті мен 311 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ кассалық шығыстарды қалпына келтіру 311 қосалқы шотының дебеті мен 501 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

пункты 47, 48, 48-1, 48-2 изложить в следующей редакции:
"47. На счете 5 "Расчеты" учитываются операции по расходованию денег, расчеты по размещению средств местных бюджетов, привлеченных для размещения во вклады (депозиты) Банка, расчеты по недостачам МБ, внутренние расчеты.
Счет 5 подразделяется на субсчета:
500 "Проведение расходов";
501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
504 "Проведение расходов по КСН местного самоуправления";
510 "Проведение расходов по внешним займам".
48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, целевого финансирования, со счета таможенного союза и субъектов квазигосударственного сектора.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 306, 307, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350.
Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.";
48-1. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 500 "Проведение расходов" - расходы по КСН местного бюджета и счетам субъектов квазигосударственного сектора;
на субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
на субсчете 502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
на субсчете 503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
на субсчете 504 "Проведение расходов по КСН местного самоуправления";
на субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам".
На субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ" учитываются расходы на КСН платных услуг МБ.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 501 и кредиту субсчета 311.
Восстановление кассовых расходов на КСН платных услуг МБ отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 501.

48-2. 502 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-ғы шығыстар есепке алынады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ кассалық шығыстарды қалпына келтіру 321 қосалқы шотының дебеті мен 502 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
52, 52-1 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. 540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 5-34 "Тиісті бюджеттердің ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны деректерінің түсімдер мен шығыстар жөніндегі есептілік нысандарымен сәйкес емес сомаларын есепке алады.
Түсімдер бойынша есептілік нысандармен алшақтық сомасына 600 қосалқы шоттың дебеті және 540 қосалқы шоттың кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша - 540 қосалқы шоттың дебеті және алшақтық сомаларын көрсете отырып, оның туындау себептері туралы аумақтық қазынашылық органдар берген жазбаша ақпарат негізінде 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар аумақтық қазынашылық органдарынан бюджетке артық (қате) төленген түсімдер сомасының қайтару сомалары туралы растауды алған кезде 540 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша – 500 қосалқы шотының дебеті мен 540 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шоты бойынша сальдо шығарылмайды. Бас-журнал кітабында және дебет бойынша осы қосалқы шот бойынша балансында - шығыстар бойынша алшақтық сомасы, кредит бойынша – түсімдер бойынша алшақтық сомасы көрсетіледі.
52-1. 6 "Түсiмдер" шотында республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, кеден одағы ҚБШ-дағы, анықталғанға дейiнгi сомалар және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы түсiм бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
600 "Түсiмдердi есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектiң ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу".
600 "Түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитетi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, кеден одағы ҚБШ-дағы, анықталғанға дейiнгi сомалар және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы түсiмдер есепке алынады.

48-2. "На субсчете 502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ" учитываются расходы на КСН благотворительной помощи МБ.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.
Восстановление кассовых расходов на КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 502.";
пункты 52, 52-1 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. На субсчете 540 "Внутренние расчеты" местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают суммы несоответствия данных формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" с отчетными формами по поступлениям и расходам.
На сумму расхождений с отчетными формами по поступлениям производится запись по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 540, а по расходам - по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 500, на основании письменной информации о причинах возникновения расхождений с указанием сумм, представленной территориальными органами казначейства.
Местными уполномоченными органами по исполнению бюджетов при получении от территориальных органов казначейства подтверждения о суммах возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет производится запись по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 600, а по расходам - по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 540.
По субсчету 540 "Внутренние расчеты" сальдо не выводится. В книге Журнал-главная и в балансе по данному субсчету по дебету показывается сумма расхождений по расходам, по кредиту - сумма расхождений по поступлениям.
52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлению на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, целевого финансирования, таможенного союза, на счетах сумм до выяснения и субъектов квазигосударственного сектора.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, целевого финансирования, таможенного союза, на счетах сумм до выяснения и субъектов квазигосударственного сектора.

БҚШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 600 қосалқы шотының дебетi және 100 "Бiрыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiледi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар:
600 "Түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында - жергiлiктi бюджеттiң ҚБШ-на және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотына түсiмдердi;
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу";
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-на түсiмдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу" есепке алады.
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-сындағы түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 311 қосалқы шотының дебетi мен 601 қосалқы шотының кредиті бойынша жүргiзiледi.
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектiң ҚБШ-на түсiмдер есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 321 қосалқы шотының дебетi және 602 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 331 қосалқы шотының дебетi мен 603 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-на түсiмдерді есепке алу" қосалқы шотында жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-на түсiмдер есепке алынады.
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 306 қосалқы шотының дебетi мен 604 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шоттағы түсiмдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргiзiлген түсiмдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебетi және 610 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
53. 9 "Нәтижелер" шотында сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ қайырымдылық бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару бойынша жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
941 "Жергілікті өзін-өзі басқару бойынша атқарылу нәтижесі".
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.

Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" - поступления на КСН местного бюджета и счета субъектов квазигосударственного сектора.
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН благотворительной помощи МБ.
Проведенные поступления по КСН благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления" учитываются поступления на КСН местного самоуправления.
Проведенные поступления по КСН местного самоуправления отражаются по дебету субсчета 306 и кредиту субсчета 604.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам".
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ, по местному самоуправлению.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
941 "Результат исполнения по местному самоуправлению".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.

Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.";
53-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53-3. 921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты ЖБ қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 602 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шотының кредитіне, ал 502 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы айқындалады.
ЖБ қайырымдылық көмек бойынша түсімдері мен шығыстары 921 қосалқы шотына есептен шығарылғаннан кейін 602 және 502 қосалқы шоттары жабылады.
921 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы ЖБ қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижесі болып табылады.";
61-тармақ алып тасталсын;
корсетілген Ережеге 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
корсетілген Ережеге 2, 3, 11, 12, 13, 14, 15, 16-қосымшалар мемлекеттік тілде осы бұйрыққа 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
13-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З. А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
1-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бас-журнал кітабы
20___жылғы "__"_____________
Күні _____ ж.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Күні
Мемориалдық
ордер №
Айналым сомасы
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жыл басындағы қалдық
Жыл басынан бастап
айналымдар жиыны
Айдың басындағы қалдық
Бір айдағы айналымдар жиыны
Айдың соңындағы қалдық
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
4-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттардың толық жазылуы
20___жылғы "__"_____________
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Операция мазмұны
ҚБШ ______________
ҚБШ ______________
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
ҚБШ ______________
ҚБШ ______________
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
5-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бірыңғай қазынашылық шоттан салымдарға (депозиттерге)
орналастырылған сомалардың толық жазылуы
20___жылғы "__"____________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндегі
дебет
кредит
дебет
кредит
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
6-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған
сомалардың толық жазылуы
20___жылғы "__"______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Түсім
ЖБ орналастыру және қайтару
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндегі
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндегі
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жиыны
Сальдо
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
7-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджеттердің түсімдері мен шығыстардың
толық жазылуы
20___жылғы "__" ______________
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Түсімдер
Шығыстар
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
6-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
8-қосымша
Қазынашылық комитетінің балансы
20___ жылғы "__" __________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Актив
Жолдың
коды
есепті
жылдың
басындағы
есепті
күнге
1
2
3
4
I. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар
РБ ҚБШ (300)
1
ЖБ ҚБШ (301)
2
Сыртқы қарыздар бойынша шот (302)
3
Кеден одағының шоты (303)
4
РБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты (304)
5
ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты (305)
6
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ (306)
7
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ (307)
8
РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ (310)
9
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ (311)
10
РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ (320)
11
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ (321)
12
РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ (330)
13
ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ (331)
14
Ұлттық қордың ҚБШ (340)
15
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ (350)
16
Соманы анықтауға дейінгі шот (360)
17
ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот (380)
18
Түсімдердің жинақтау шоттары (390)
19
II. Шетел валютасындағы шоттар
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты (400)
20
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің шоты (410)
21
ЕАЭО туралы шарты шеңберіндегі түсімдер шоты (420)
22
Шетел валютасы бойынша басқа шоттар (430)
23
Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шоты (440)
24
III. Есеп айырысулар
Шығыстарды жүргізу (500)
25
Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу (510)
26
ЖБ қаражаттарын орналастыру жөніндегі есеп айырысулар (520)
27
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар (530)
28
Баланс
29
Пассив
Жолдың
коды
есепті
жылдың
басындағы
есепті
күнге
1
2
3
4
I. Ақшалай қаражаттар
Бірыңғай қазынашылық шот (100)
30
Есеп айырысудағы ақшалар (110)
31
Шетел валюта түрлері бойынша корреспонденттік шоттар (120)
32
II. ҚР Ұлттық банкінде орналастырылған қаражат
БҚШ орналастырған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер) (210)
33
ЖБ ҚБШ орналастырған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер) (220)
34
III. Түсімдер
Түсімдерді есепке алу (600)
35
Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу (610)
36
IV. Нәтижелер
Бюджеттің атқарылу нәтижелері (900)
37
Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелері (910)
38
Баланс
39
Баланстан тыс шоттар
Бюджеттік кредиттер (013)
40
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі (014)
41
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік
берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі
бойынша міндеттемелер (015)
42
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резерві (018)
43
Аккредитивтер (019)
44
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
7-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
9-қосымша
№ 1-М нысан
Жергілікті бюджеттің атқарылу балансы
20___ жылғы "__" ______________
Атауы_______________________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Актив
Жолдың
коды
есепті
жылдың
басындағы
есепті
күнге
1
2
3
4
I. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютасындағы басқа шоттар
ЖБ ҚБШ (301)
1
Сыртқы қарыздар бойынша шот (302)
2
ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты (305)
3
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ (306)
4
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ (311)
5
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ (321)
6
ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ (331)
7
II. Есеп айырысулар
Шығыстарды жүргізу (500)
8
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу (501)
9
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу (502)
10
ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу (503)
11
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу (504)
12
Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу (510)
13
ЖБ қаражаттарын орналастыру жөніндегі есеп айырысулар (520)
14
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар (530)
15
Ішкі есеп айырысулар (540)
16
Баланс
17
Пассив
жолдың
коды
есепті
жылдың
басындағы
есепті
күнге
1
2
3
4
I. Есеп айырысулар
Ішкі есеп айырысулар (540)
18
II. Түсімдер
Түсімдерді есепке алу (600)
19
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша түсімдерді есепке алу (601)
20
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша түсімдерді есепке алу (602)
21
ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша түсімдерді есепке алу (603)
22
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына түсімдерді есепке алу (604)
23
Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу (610)
24
III. Нәтижелер
Бюджеттің атқарылу нәтижесі (900)
25
Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі (910)
26
ЖБ ақылы қызметтер бойынша атқарылу нәтижесі (911)
27
ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі (921)
28
ЖБ ақшасын уақытша орналастыру бойынша
атқарылу нәтижесі (931)
29
Жергілікті өзін-өзі басқару бойынша
атқарылу нәтижесі (941)
30
Баланс
31
Баланстан тыс шоттар
Бюджеттік кредиттер (013)
32
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі (014)
33
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резерві (018)
34
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
8-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
10-қосымша
№ 2 нысан
Бірыңғай қазынашылық шотындағы
ақша қозғалысы туралы есеп
20___ жылғы "__" __________
______________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол
коды
Сомасы
1
2
3
Жыл басындағы ақша қалдығы

Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.";
пункт 53-3 изложить в следующей редакции:
53-3. Субсчет 921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ" предназначен для определения результатов исполнения благотворительной помощи МБ.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 921 остатка по субсчету 602, а в дебет субсчета 921 остатка по субсчету 502.
После списания поступлений и расходов по благотворительной помощи МБ на субсчет 921 закрываются субсчета 602 и 502.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 921 является результатом исполнения благотворительной помощи МБ.";
пункт 61 исключить;
приложения 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему приказу;
в приложения 2, 3, 11, 12, 13, 14, 15, 16 к указанным Правилам внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 13 исключить.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 1
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Книга Журнал-главная
за "__" _______ 20___ г.
Дата _________ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Дата
№ мемориального ордера
Сумма оборотов
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Остаток на начало года
Итого оборотов с начала года
Остаток на начало месяца
Итого оборотов за месяц
Остаток на конец месяца
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 4
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по контрольным счетам наличности
за "__" _______ 20___ г.
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование операций
КСН ______________
КСН. ______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
КСН ______________
КСН ______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 5
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка размещенных с Единого казначейского счета сумм во
вклады (депозиты)
за "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 6
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка размещенных сумм депозитов с местных бюджетов
за "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Поступление
Размещение и возврат на МБ
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Итого
Сальдо
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 7
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по поступлениям и расходам бюджета
за "__" _______ 20___ г.
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Поступления
Расходы
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 8
к Правилам ведения
бюджетного учета
Баланс Комитета казначейства
на "__" _______ 20___ г.
Единицы измерения: тыс. тенге
Актив
Код строки
На начало отчетного года
На отчетную дату
1
2
3
4
I. Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте
КСН РБ (300)
1
КСН МБ (301)
2
Счет по внешним займам (302)
3
Счет таможенного союза (303)
4
Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ (304)
5
Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ (305)
6
КСН местного самоуправления (306)
7
КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта (307)
8
КСН платных услуг РБ (310)
9
КСН платных услуг МБ (311)
10
КСН благотворительной помощи РБ (320)
11
КСН благотворительной помощи МБ (321)
12
КСН временного размещения денег РБ (330)
13
КСН временного размещения денег МБ (331)
14
КСН Национального фонда (340)
15
КСН целевого финансирования (350)
16
Счет сумм до выяснения (360)
17
Счет для привлечения средств с КСН МБ (380)
18
Сборный счет поступлений (390)
19
II. Счета в иностранной валюте
Счет поступлений в собственность государства (400)
20
Счета территориальных органов казначейства (410)
21
Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС (420)
22
Другие счета в иностранной валюте (430)
23
Счет внешнего займа или связанного гранта (440)
24
III. Расчеты
Проведение расходов (500)
25
Проведение расходов по внешним займам (510)
26
Расчеты по размещению средств МБ (520)
27
Расчеты по недостачам МБ (530)
28
Баланс
29
Пассив
Код строки
На начало отчетного года
На отчетную дату
1
2
3
4
I. Денежные средства
Единый казначейский счет (100)
30
Деньги в расчетах (110)
31
Корреспондентские счета по видам иностранных валют (120)
32
II. Средства, размещенные в Национальном Банке РК
Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с ЕКС (210)
33
Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с КСН МБ (220)
34
III. Поступления
Зачисление поступлений (600)
35
Зачисление поступлений по внешним займам (610)
36
IV. Результаты
Результат исполнения бюджета (900)
37
Результат исполнения по внешним займам (910)
38
Баланс
39
Забалансовые счета
Бюджетные кредиты (013)
40
Задолженность субъектов по бюджетным кредитам (014)
41
Государственный и гарантированный государством долг, обязательства по поручительствам государства (015)
42
Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (018)
43
Аккредитивы (019)
44
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _____________ _______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета _____________ _______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 9
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 1-М
Баланс исполнения местного бюджета
на "__" _______ 20 ___ г.
Наименование _______________________________
Единицы измерения: тыс. тенге
Актив
Код строки
на начало отчетного года
на отчетную дату
1
2
3
4
I. Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте
КСН МБ (301)
1
Счет по внешним займам (302)
2
Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ (305)
3
КСН местного самоуправления (306)
4
КСН платных услуг МБ (311)
5
КСН благотворительной помощи МБ (321)
6
КСН временного размещения денег МБ (331)
7
II. Расчеты
Проведение расходов (500)
8
Проведение расходов по КСН платных услуг МБ (501)
9
Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ (502)
10
Проведение расходов по КСН временного
размещения денег МБ (503)
11
Проведение расходов по КСН местного самоуправления (504)
12
Проведение расходов по внешним займам (510)
13
Расчеты по размещению средств МБ (520)
14
Расчеты по недостачам МБ (530)
15
Внутренние расчеты (540)
16
Баланс
17
Пассив
Код строки
на начало отчетного года
на отчетную дату
1
2
3
4
I. Расчеты
Внутренние расчеты (540)
18
II. Поступления
Зачисление поступлений (600)
19
Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ (601)
20
Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ (602)
21
Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ (603)
22
Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления (604)
23
Зачисление поступлений по внешним займам (610)
24
III. Результаты
Результат исполнения бюджета (900)
25
Результат исполнения по внешним займам (910)
26
Результат исполнения по платным услугам МБ (911)
27
Результат исполнения по благотворительной помощи МБ (921)
28
Результат исполнения по временному размещению денег МБ (931)
29
Результат исполнения по местному самоуправлению (941)
30
Баланс
31
Забалансовые счета
Бюджетные кредиты (013)
32
Задолженность субъектов по бюджетным кредитам (014)
33
Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (018)
34
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета _______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 10
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 2
Отчет о движении денег на Едином казначейском счете
на "__" _______ 20 __ г.
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тыс. тенге
Коды строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года

508
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
509
Кеден одағының шоты
510
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
511
РБ, ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты
512
Есеп айырысудағы ақшалар
600
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
700
Кезеңнің сонындағы ақша қалдығы (100 жол+200 жол+300, 400 жолдар-500 жол-600, 700 жолдар)
800
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
9-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
17-қосымша
№ 6 нысан
Шетел валютасындағы шоттар бойынша
операциялық күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"__________
_________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Кезең
басындағы
қалдық
Түсімдердің
барлығы
Шығыстардың
барлығы
Кезеңнің
аяғындағы
қалдық
А
1
2
3
4
5
1
Барлығы:
2
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты
3
Аумақтық қазынашылық
бөлімшелерінің шоты
4
ЕАЭО туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты
5
Шетел валютасындағы басқа да шоттар
6
Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар шоты
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
10-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
18-қосымша
№ 2-М нысан
Жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп
20___ жылғы "__" __________
______________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол
коды
Сомасы
1
2
Жыл басындағы ақша қалдығы

508
КСН целевого финансирования
509
Счет таможенного союза
510
Счет сумм до выяснения
511
Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ, МБ
512
Деньги в расчетах
600
Расчеты по недостачам МБ
700
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 200 + строки 300, 400 – строка 500 - строки 600, 700)
800
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета _______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 17
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 6
Отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной
валюте за "__" _______ 20__ г
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало периода
Всего поступлений
Всего расходов
Остаток на конец периода
А
1
2
3
4
5
1
Всего:
2
Счет поступлений в собственность государства
3
Счета территориальных органов казначейства
4
Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС
5
Другие счета в иностранной валюте
6
Счет внешнего займа или связанного гранта
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета:
_________ ___________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 18
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 2-М
Отчет о движении денег местного бюджета
на "__" _______ 20___ г.
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тыс. тенге
Коды строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года

026
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
030
Кезеңнің сонындағы ақша қалдығы (100 жол+010 жол-020 жол+030 жолдар)
200
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
11-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
19-қосымша
нысан
_____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Шетел валютасының шоттардың толық жазылуы
20___жылғы "__"______________
Шоттың атауы:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
қаражаттың қозғалысы
оның ішінде,
бағамдық айырма (+;-)
Жыл басынан бастап
Оның ішінде ағымдағы
күнге
дебет
кредит
дебет
кредит
Жыл басындағы
қаражаттың қалдығы
Айналымның
барлығы
Есепті күнге
қаражаттың қалдығы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
12-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
20-қосымша
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
Қазынашылықтын біріктірілген ақпараттық жүйесінде операциялық
күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Сальдо
Барлық түсімдер
Түсімдер
Қайтарымдар
Тасымалдар
Барлық шығыстар
Шығыстар
Қалпына келц
Назарын алу/қайтарымдар
Ішкі банктық шоттың күннң соңындағы БҚЖ қалдығы
Сыртқы банктық шоттың күннің соңындағы БҚЖ қалдығы
Ішкі және сытрқы шоттардағы ауытқу
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
ҚБАЕО-ның банк
көшірмесі бойынша
2
Барлығы
3
РБ ҚБШ
4
ЖБ ҚБШ – жиыны
5
оның ішінде,
облыстар
6
РБ
Ақылы қызметтерінің
ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша
орналастыру ҚБШ
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоты
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ
7
ЖБ
Ақылы қызметтерінің ҚБШ
Қайырымдылық
көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша
орналастыру ҚБШ
Квазимемлекеттiк
сектор субъектiлерiнiң
шоты
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
8
Ұлттық қордың ҚБШ
9
ҚР Үкімінің депозиттері
10
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
11
Есептеулердегі ақша
12
Анықтауға дейінгі
сомалар шоты
13
Кеден одағының шоты
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
13-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
21-қосымша
№ 1-М нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Инвестициялық жобалар шеңберінде сыртқы
қарыздардың жұмсалуы бойынша ақпарат
20___жылғы __________
(айы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік сыныптама коды
Есепті қаржы жылына арналған түзетілген бюджет
Есепті жылдың жиынтық қаржылан-дыру жоспары
Шығыстар
Пайдаланбаған қаражат қалдығы
Барлығы
арнаулы шот бойынша
оффшорлық төлемдер бойынша
Есепті кезеңге
Жыл басы-нан бастап
Есеп-ті кезең-ге
Жыл басы-нан бастап
Есепті кезеңге
Жыл басынан бастап
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
14-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
22-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Республикалық бюджеттен берілген кредит бойынша ақпарат
20___жылғы "__"__________
(айы)
Кредит атауы
Кредит сомасы
Кредитті өтеу мерзімі
20__ж.
01.01.-ге негізгі борыш қалдығы
Есепті кезеңде игерілгені
Есепті кезеңде өтелгені
20__ж. 01. ___ негізгі борыш қалдығы
Ескертпе
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Басшы: _________________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
15-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
23-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
20___жылғы "__"______________
Бірыңғай қазынашылық шоттан Ұлттық банкісіне уақытша бос
бюджеттік қаражаттарды (депозиттерді) орналастырылу бойынша
анықтама
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Айы
ҚР ҰБ 01.___ 20_ __ ж. қалдық сомасы
айлық айналымы
ҚР ҰБ 01.__ 20 __ ж. қалдық сомасы
БҚШ-тан орналастыру
БҚШ-на қайтару
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы __________________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 738 бұйрығына
16-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
24-қосымша
нысан
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттар
нөмірі
Шоттар атауы
Қосалқы
шоттар
нөмірі
Қосалқы шоттар атауы
1
Ақшалай қаражаттар

026
Расчеты по недостачам МБ
030
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 010 – строка 020 + строка 030)
200
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 19
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по счетам в иностранной валюте
за "__" _______ 20___ г
Наименование счета:
Единица измерения: тенге, тиын
движение средств
в т.ч. курсовая разница (+; -)
С начала года
В том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Итого оборотов
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 20
к Правилам ведения
бюджетного учета
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной
информационной системе казначейства
за "__" _______ 20 ___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начала года
Входящий остаток
Сальдо
Всего поступлений
Поступления
Возвраты
Переносы
Всего расходов
Расходы
Восстановление
Привлечения/возвраты
Остаток ЕКС на конец дня по внутреннему банковскому счету
Остаток ЕКС на конец дня по внешнему банковскому счету
Отклонения между внешним и внутренним счетами
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
По банковской выписке КЦМР
2
Всего
3
КСН РБ
4
КСН МБ – итого
5
в т.ч.по областям
6
РБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
КСН целевого финансирования
Счет субъектов квазигосударственного сектора
КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта
7
МБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
Счет субъектов квазигосударственного сектора
КСН местного самоуправления
8
КСН Национального фонда
9
Депозиты Правительства РК
10
Счет временно свободных бюджетных денег
11
Деньги в расчетах
12
Счет сумм до выяснения
13
Счет таможенного союза
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 21
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Информация по расходованию внешних займов
в рамках инвестиционных проектов
за ___________ 20___ г
(месяц)
Единица измерения: тыс.тенге
Код бюджетной классификации
Скорректированный бюджет на отчетный финансовый год
Сводный план финансирования на отчетный год
Расходы
Остаток неиспользованных средств
всего
по спецсчету
по оффшорным
платежам
за отчетный период
с начала года
за отчетный период
с начала года
за отчетный период
с начала года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета:
___________ _______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 22
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Информация по кредитам, предоставленным
из республиканского бюджета
на ___________ 20___ г
(месяц)
Наименование кредита
Сумма кредита
Срок погашения кредита
Остаток основного долга на 01.01.20__ г.
Освоено в отчетном периоде
Погашено в отчетном периоде
Остаток основного долга на 01.___ 20__ г.
Примечание
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель: _________________ _____________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 23
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Справка
по временно свободным бюджетным средствам (депозитам),
размещенным в Национальном банке с Единого казначейского счета
на "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Месяц
Остаток сумм в НБ РК на 01._______ 20___ г.
Обороты за месяц
Остаток сумм в НБ РК на 01._______ 20___ г.
Размещение с
ЕКС
Возврат на
ЕКС
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 16
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года
№ 738
Приложение 24
к Правилам ведения
бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства