"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 721 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 желтоқсанда № 12448 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 23.12.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда № 9938 жарияланған нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидада мынадай негізгі түсініктерді қолдану:
1) бағалау (экономикалық сараптама жүргізу кезінде) – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде не бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесінде ұсынылған ақпаратты сипаттайтын тұжырымдар;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
3) бюджеттік инвестициялар – заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру арқылы мемлекет активтерін құруға және (немесе) дамытуға бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 721. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2015 года № 12448. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2025 года № 133.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 23.12.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 19 декабря 2014 года) следующие изменения и дополнение:
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оценка (в ходе экономической экспертизы) – выводы, характеризующие информацию, представленную в технико-экономическом обосновании бюджетного инвестиционного проекта либо в финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций;
2) администратор бюджетных программ (далее – АБП) – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
3) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, создание и (или) развитие активов государства путем реализации бюджетных инвестиционных проектов;

4) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері – республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде бюджеттік инвестицияларды іске асыруға бағытталған қарыз қаражаты;
5) бюджеттік инвестициялардың нәтижелілігі – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық және қаржылық тиімділігінің, сондай-ақ нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкіндігінің есептеулермен расталған дәлелдемелерінің тиімділік пен сапа көрсеткіштерінің болуы.
Өз қызметін әлеуметтік салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық және қаржылық тиімділік дәлелдемелерінің болуы талап етілмейді;
6) бюджеттік инвестициялардың орындылығы – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына әсерінің негiздемесi және жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келуі;
7) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құруға (салуға) не бұрыннан барларын реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей іске асыратын және аяқталған сипаттағы іс-шаралар жиынтығы;
8) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі және стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі тұрғысынан, бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде дайындалған қорытындысы;
9) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингілеу – жаңа объектілер құру (салу) және бұрыннан бар объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін ақпараттық жүйелерді құру, енгізу және дамыту барысы туралы тұрақты және жүйелі түрде ақпарат жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
10) бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау – объектіні пайдалануға беру не ақпараттық жүйелерді енгізу мен пайдалану сәтінен бастап жобаның мақсатына қол жеткізу дәрежесін және нақты алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;

4) источники финансирования по бюджетным инвестициям – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе заемные средства, направленные на реализацию бюджетных инвестиций;
5) результативность бюджетных инвестиций – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица, а также возможности достижения показателей результатов, наличие показателей эффективности и качества.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие доказательств экономической и финансовой эффективности не требуется;
6) целесообразность бюджетных инвестиций – обоснование экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица и реализации бюджетных инвестиционных проектов, их влияния на экономику страны и соответствие проекта документам системы государственного планирования;
7) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
8) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
9) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания, внедрения и развития информационных систем с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
10) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мер по определению степени достижения целей проекта и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента ввода объекта в эксплуатацию либо внедрения и эксплуатации информационных систем;

11) бюджеттік инвестициялық жобаны әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды, оның әлеуетті әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптарын айқындайтын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жөніндегі жұмыстардың мерзімдері мен көлемін регламенттейтін құжат;
12) бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығы – жоба нәтижелері көрсеткіштеріне қолжетімділік;
13) бюджеттік инвестициялық жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі – жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілу қажеттілігінің жоспарланған және қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;
14) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін жобаның жүзеге асырыла алатындығы мен тиімділігін айқындау тұрғысынан техникалық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
15) бюджеттік инвестициялық жобаның тиімділігі – бюджет қаражатының сұралатын көлемін пайдалана отырып, ең үздік тікелей нәтижеге қол жеткізу немесе жобаның мақсаттарына бюджет қаражатының ең аз көлемін пайдалана отырып қол жеткізу немесе жобаны іске асырудан оң экономикалық нәтиже алу;
16) бюджеттік кредиттеу – бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу туралы шешім қабылдау рәсімдерін қамтитын процесс;
17) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы – бюджеттік кредит қайтарымдылығы және жобаның қаржылық тиімділігі есептеулермен расталған дәлелдемелердің болуы;
18) кешенді ведомстводан тыс сараптама – Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларын салуға арналған техникалық-экономикалық негіздеме және жобалық-сметалық құжаттама бойынша "бір терезе" қағидатымен жүргізілетін, объектілер құрылысы жобаларының (салалық және ведомстволық сараптамаларды қамтитын) сараптамасы;
19) іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі – бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыруға жоспарланатын жобадан әлеуметтік және экономикалық пайдалардың болуының есептеулермен расталған дәлелдемелерінің болуы;

11) техническое задание на разработку или корректировку бюджетного инвестиционного проекта – документ, определяющий требования к технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий сроки и объем работ по разработке или корректировке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
12) осуществимость бюджетного инвестиционного проекта – достижимость показателей результатов проекта;
13) ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного инвестиционного проекта – показатели, характеризующие планируемый и достигнутый уровень потребности в ресурсной и инфраструктурной обеспеченности проекта;
14) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
15) эффективность бюджетного инвестиционного проекта – достижимость наилучшего прямого результата с использованием запрашиваемого объема бюджетных средств или достижения целей проекта с использованием меньшего объема бюджетных средств или получения положительного экономического эффекта от реализации проекта;
16) бюджетное кредитование – процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита;
17) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, возвратности бюджетного кредита и финансовой эффективности проекта;
18) комплексная вневедомственная экспертиза – экспертиза проектов строительства объектов (включающая отраслевые и ведомственные экспертизы), проводимая по принципу "одного окна" по технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации, предназначенным для строительства зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
19) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, наличия социальных и экономических выгод от проекта, планируемого к реализации посредством бюджетного кредитования;

20) Гант диаграммасы – жобаның жоспары мен уақыт бойынша жұмыс кестесінің дәйектілігі мен ұзақтылығын графикалық көрсетуді бейнелеу үшін бюджеттік инвестициялардың электрондық порталында пайдаланылатын диаграмма;
21) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды мониторингілеу – тұрақты және жүйелi түрде ақпарат жинау, көрсетілген іс-шаралар түпкілікті іске асырылған кезге дейін бастапқы жарғылық капиталды қалыптастыру, заңды тұлғалардың акциялар пакетін (қатысу үлестерін) сатып алу арқылы республикалық немесе жергiлiктi бюджеттен тартылған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды есепке алу мен олардың іске асырылуын талдау бойынша іс-шаралардың жиынтығы;
22) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды бағалау – іс-шаралар түпкілікті іске асырылған сәттен бастап мақсаттарға қол жеткiзу дәрежесi мен іс жүзінде алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;
23) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін, іс-шаралардың негізділік пен нәтижелілік критерийлеріне сәйкес келуі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
24) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі тұрғысынан, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде дайындалған қорытындысы;
25) заңды тұлғалардың іс-әрекетін жоспарлау құжаттары – ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестердің, мемлекеттік кәсіпорындардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарларын әзірлеу және бекіту жөніндегі заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарлары;

20) диаграмма Ганта – диаграмма, используемая в электронном портале бюджетных инвестиций для иллюстрации графического отображения последовательности и продолжительности плана проекта и графика работ во времени;
21) мониторинг бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору информации, учету и анализу реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий;
22) оценка бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мер по определению степени достижения целей и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента окончательной реализации мероприятий;
23) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – комплексная оценка информации, предоставленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
24) экономическое заключение по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
25) документы планирования деятельности юридических лиц – стратегии развития на 10 лет и планы развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, а также планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, утвержденные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по разработке и утверждению стратегий развития на 10 лет и планов развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий;

26) заңды тұлғаның даму мақсаты – шаруашылық қызметінің ағымдағы шығындарын жабуды және ағымдағы шығыстарын қаржыландыруды көздемейтін, саланы дамытуға, саладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды жақсартуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
27) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялар (бұдан әрі – Инвестициялар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын республикалық немесе жергілікті бюджеттен қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы оны дамытуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
28) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алушы (бұдан әрі – Алушы) – жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшiн қаражаттың түпкiлiктi алушысы болып табылатын, iс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебiнен iске асыратын заңды тұлға;
29) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың негiздiлiгі – iс-шараларды iске асыруға арналған қаржыландыру көлемiнiң, сондай-ақ iс-шараларды меншікті және қарыз қаражаты есебінен қаржыландырудың мүмкiн болмауының құжаттармен және есептеулермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
30) инвестициялық ұсыныс – тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, мақсатқа қол жеткізуге арналған мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, оған қол жеткізу жолдарын және ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс;
31) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің институционалдық жобасы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланып отырған жоба;
32) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асырудың орындылығын ашып көрсететін құжат;
33) инвестициялық ұсыныстың экономикалық қорытындысы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалар қорытындыларының негiзінде жүргiзiлетiн, пайдалар мен шығындардың талдауын пайдалана отырып, инвестициялық ұсыныста берілген ақпаратты кешенді бағалау;
34) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет қатысушысы немесе акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен аффилиирленген болып табылатын өзге де заңды тұлғалар;

26) цели развития юридического лица – реализация мероприятий направленных на развитие отрасли, улучшение социально-экономического положения в отрасли, не предусматривающие покрытие текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирование текущих расходов;
27) бюджетные инвестиции посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Инвестиции) – реализация мероприятий, направленных на развитие юридического лица посредством формирования и (или) увеличения его уставного капитала из республиканского или местного бюджета;
28) получатель бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Получатель) – юридическое лицо, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций;
29) обоснованность бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица – наличие доказательств, подтвержденных документально и (или) расчетами, объема финансирования на реализацию мероприятий, а также невозможности финансирования мероприятий за счет собственных и заемных средств;
30) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации государственных, правительственных программ и программ развития территорий для достижения цели, отражающее пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;
31) проект институционального государственно-частного партнерства– проект, планируемый к реализации путем участия государства в компании государственно-частного партнерства в соответствии с договором государственно-частного партнерства;
32) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по государственному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;
33) экономическое заключение на инвестиционное предложение – комплексная оценка информации, предоставленной в инвестиционном предложении, с использованием анализа выгод и затрат, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других заключений экспертиз, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
34) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

35) концессиялық жоба – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипаттағы концессияны жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
36) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджеттік және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредит шартының тарапы;
37) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлға – "Концессия мәселелері жөнінде мамандандырылған ұйым құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі № 693 қаулысына сәйкес "Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы" АҚ немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалатын заңды тұлға;
38) Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына арналған бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – іс-шаралардың "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" және "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
39) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі жөніндегі мәліметтерді және оның нәтижесін бағалауды қамтитын құжат;
40) қаржы агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономикалық белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілеттік берілген және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығында және (немесе) халықаралық қаржы нарығында қарыз алуды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ банк немесе мемлекет жүз пайыз қатысатын, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
41) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрi – бюджеттік кредиттің ҚЭН) – маркетингтік, әлеуметтік-экономикалық талдау, сондай-ақ іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың және өзін-өзі ақтауын және экономикалық және әлеуметтік тиімділігін негіздейтін нәтижелерді қамтитын құжаттама;

35) концессионный проект – совокупность мероприятий по осуществлению концессии, реализуемой в течение ограниченного периода времени и имеющей завершенный характер, согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О концессиях";
36) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
37) юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами – АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства", согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 693 "О создании специализированной организации по вопросам концессии" или юридическое лицо, определяемое решением местного исполнительного органа;
38) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами – комплексная оценка информации, представленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования" и "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита";
39) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
40) финансовое агентство – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;
41) финансово-экономическое обоснование бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами (далее – ФЭО бюджетного кредита) – документация, содержащая результаты маркетингового, социально-экономического анализа, а также финансовых расчетов, обосновывающие окупаемость и экономическую и социальную эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;

42) қаржылық схема қатысушылары – квазимемлекеттік сектор субъектілері болып табылмайтын соңғы қарыз алушыларды қоспағанда, бюджеттік кредитті алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
43) қаржы-экономикалық негіздемені түзету – iс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға алып келетін, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгiленген қаржы-экономикалық параметрлерiнің өзгеруі;
44) қарыз алушы – негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттеме жүктелген, кредиттік шарттың бюджеттік кредитті алатын тарапы;
45) қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушылар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
46) құрамдауыш – iс-шараның аяқталған сипаты бар құрамдас бөлiгi;
47) маркетингтiк орта – нысаналы клиенттермен табысты ынтымақтастық қатынас орнату және қолдау мүмкіндіктеріне ықпал ететін белсенді субъектілер мен іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын, жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын заңды тұлғаның қызметі жүзеге асырылатын жағдайлар жиынтығы;
48) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның электрондық порталының бюджеттік инвестициялар мониторингінің модулі (бұдан әрі – электрондық портал) – жоспарланған және іске асырылып жатқан бюджеттік инвестицияларды есепке алу мен мониторингілеуді автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
49) мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іске асыру арқылы мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар кешені;
50) нәтиже көрсеткіштері – мемлекеттік органның стратегиялық жоспарды, аумақты дамыту бағдарламасын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың тікелей және түпкілікті нәтижелердің жиынтығы;
51) өнiм – материалдық-заттай (материалдық өнiм) немесе материалдық емес (зияткерлiк өнiм) нысанында не жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер, оның iшiнде қаржылық қызметтер түрiнде берiлген шаруашылық қызметiнiң нәтижесi;
52) салалық сараптаманың қорытындысы – мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын немесе бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін немесе бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін салалық дамудың басымдықтарына сәйкес келуі тұрғысынан бағалау;

42) участники финансовой схемы – организации, участвующие в получении и распределении бюджетного кредита за исключением конечных заемщиков, не являющихся субъектами квазигосударственного сектора;
43) корректировка финансово-экономического обоснования – изменение установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
44) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
45) участники (далее – Участники) – организации, участвующие в получении и распределении бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица;
46) компонент – составная часть мероприятия, имеющая завершенный характер;
47) маркетинговая среда – совокупность активных субъектов и условий, в которых осуществляется деятельность юридического лица, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций, и влияющих на возможности устанавливать и поддерживать с целевыми клиентами отношения успешного сотрудничества;
48) модуль мониторинга бюджетных инвестиций электронного портала уполномоченного органа по государственному планированию (далее – электронный портал) – информационная система, предназначенная для автоматизации учета и мониторинга планируемых и реализуемых бюджетных инвестиций;
49) государственный инвестиционный проект (далее – ГИП) – комплекс мероприятий, направленных на достижение стратегических целей государства путем осуществления бюджетных инвестиций и реализации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
50) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующая деятельность государственного органа по реализации стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетных программ;
51) продукт – результат хозяйственной деятельности, представленный в материально-вещественной (материальный продукт) или нематериальной (интеллектуальный продукт) форме, либо в виде работ и (или) услуг, в том числе финансовых;
52) заключение отраслевой экспертизы – оценка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта или технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта или финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций на предмет соответствия приоритетам развития отрасли;

53) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдардың және сметалық-нормативтік базаның негізінде айқындалатын объект құрылысын жүзеге асыруға қажетті ақша;
54) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге шешімдер туралы мәліметтерді, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайдалар мен шығындарды экономикалық талдаудың негізінде жүргізілетін, бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын құжат;
55) техникалық-экономикалық негіздемені түзету – техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
56) техникалық-экономикалық параметрлер – техникалық-экономикалық негіздемеде көзделген, сондай-ақ ақпараттық жүйе параметрлерін ескеретін негізгі көрсеткіштер;
57) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттармен мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы органның атынан қарыз алушы беретін бюджеттік кредитті соңғы алушы;
58) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізуге негізделген, стратегиялық жоспардың, аумақты дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарламаның көрсеткіші;
59) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толықтай тәуелді болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;
60) іс-шара – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру шеңберінде орындалатын міндеттерді атқаруға бағытталған өзара байланысты құрамдауыш(тар) кешені.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. МИЖ мынадай түрлерге бөлінеді:
1) мыналарға:
техникалық күрделі және (немесе) бірегей, техникалық жеңіл және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құруға (салуға) және реконструкциялауға, ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланың (салалардың) институционалдық дамуына бағытталуы мүмкін бюджеттік инвестициялар;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар.";

53) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
54) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
55) корректировка технико-экономического обоснования – изменение установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы;
56) технико-экономические параметры – основные показатели, предусмотренные в технико-экономическом обосновании, а также учитывающие параметры информационной системы;
57) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему специализированной организацией или заемщиком в лице местного исполнительного органа на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
58) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
59) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
60) мероприятие – комплекс взаимосвязанного(ых) компонента(ов), направленного(ых) на выполнение задач, выполняемых в рамках осуществления бюджетных инвестиций.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. ГИП подразделяются на следующие виды:
1) бюджетные инвестиции, которые могут быть направлены на:
создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными, и технически несложными и (или) типовыми, создание, внедрение и развитие информационных систем;
институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора;
2) проекты государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), в том числе концессионные проекты.";

6-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і түзетілген жағдайда қосымша мыналар:
БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша өзгертілуі болжамданатын техникалық шешімдер және (немесе) қосымша шығыстар көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалық-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ);
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы туралы актісі;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есептеме-негіздемесі ұсынылады;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялардың ТЭН-нің және (немесе) ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптама хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не себептері көрсетіле отырып, қол жеткізбеу туралы, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларда және аумақтарды дамыту бағдарламаларында белгіленген экономика саласының (аясының) даму басымдықтары бойынша ақпаратты, инвестициялық жоба (жобалар) және оның (олардың) негізгі көрсеткіштерін қоса алғандағы іс-шаралар бойынша жалпы ақпаратты қамтиды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы мыналарды:

подпункт 6) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6) в случае корректировки ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций дополнительно представляется:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменению технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" от 12 ноября 2015 года на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию по приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными государственными, правительственными программами и программами развития территорий, общую информацию по инвестиционным(ому) проектам (проекту) и мероприятиям включая их (его) основные показатели.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку:

1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын, сондай-ақ қолданыстағы көрсетілетін және ұсынылатын қызметтерді салыстырма талдауды;
2) МИЖ-ді іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды әсерін;
3) проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған, шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде МИЖ-ді таңдаудың негіздемесі бар балама нұсқаларды;
4) МИЖ басқарудың болжанатын институционалдық схемасының негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, баланс ұстаушылардың пайдалары мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ-ді басқару схемасы);
5) жоба бойынша болжанатын тәуекелдерді (қаржылық, операциялық, техникалық, кредиттік, нормативтік-құқықтық, технологиялық, маркетингтік, нарықтық, коммерциялық, экологиялық және әлеуметтік тәуекелдер) және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды;
6) МИЖ-дің мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкестігін;
7) МИЖ көлемінің негізділігін бағалауды қамтиды.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларындағы жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру жоспарланған МИЖ инвестициялық ұсынысы бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға – ББӘ қол қоюымен ұсынылатын ақпараттық парақ, салалық сараптама қорытындысынан басқа құжаттар осы ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы холдинг және ұйымдардың бірінші басшылардың не оларды алмастыратын тұлғалардың қол қоюымен ұсынылады.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ инвестициялық ұсыныстарын экономикалық орындылығы, жоба мақсаттарының мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларда және аумақтарды дамыту бағдарламаларында белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.";

1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемого эффекта от реализации ГИП на смежные отрасли (сферы) экономики;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
5) предполагаемых рисков по проекту (финансовые, операционные, технические, кредитные, нормативно-правовые, технологические, маркетинговые, рыночные, коммерческие, экологическое и социальные риски) и мероприятия по их минимизации;
6) соответствия ГИП государственным, правительственным программам и программам развития территорий;
7) обоснованности объема ГИП.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"По инвестиционному предложению ГИП, по которому планируется осуществление бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением информационного листа, заключения отраслевой экспертизы, представляемых за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченным первым руководителем государственного органа – АБП.";
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения АБП на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными государственными, правительственными программами и программами развития территорий, в течение 30 (тридцати) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним АБП.";

21, 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. МИЖ-ді:
1) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы жоғары, бюджеттік тиімділігі жоғары, қолдауға арналған шағындары жоғары, өзін-өзі ақтауы төмен және басымдылығы жоғары кездегі БИЖ;
2) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы жоғары, бюджеттік тиімділігі орташа, қолдауға арналған шағындары орташа, өзін-өзі ақтауы орташа және басымдылығы орташа кездегі заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар;
3) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы жоғары, бюджеттік тиімділігі жоғары, қолдауға арналған шағындары жоғары, өзін-өзі ақтауы төмен және басымдылығы жоғары кездегі ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ;
4) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы орташа, бюджеттік тиімділігі жоғары, қолдауға арналған шығындары төмен, өзін-өзі ақтауы жоғары және басымдылығы орташа кездегі басымы МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба;
5) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы төмен немесе орташа, бюджеттік тиімділігі төмен, қолдауға арналған шағындары төмен немесе орташа, өзін-өзі ақтауы төмен немесе орташа және басымдылығы орташа кездегі бюджеттік кредит;
6) әлеуметтік-экономикалық қайтарымы төмен, бюджеттік тиімділігі төмен, қолдауға арналған шағындары төмен немесе орташа, өзін-өзі ақтауы жоғары және басымдылығы төмен кездегі жеке инвестициялар ретінде іске асыру жоспарланып отыр.
22. МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындыны осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
24. "Инвестицияларды жоспарлау мынадай үш кезеңмен жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарды немесе МЖӘ жобасы тұжырымдамасын әзірлеу және оларға сараптамалар жүргізу;
2) ҚЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу;
3) бюджетті әзірлеу сатысында Инвестицияларды іріктеу.";
3-бөлімнің 2 параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібі
25. ББӘ МИЖ инвестициялық ұсыныстарына оң экономикалық қорытынды негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуге оң экономикалық қорытынды алынған ағымдағы жылы не келесі жоспарланатын қаржы жылы бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша қаражат бөлу қажеттігі туралы өтінімді (бұдан әрі – БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді қаржыландыруға арналған өтінім) және техникалық тапсырманы ұсынады.

пункты 21, 22 изложить в следующей редакции:
"21. ГИП планируется к реализации как:
1) БИП при высокой социально-экономической отдаче, высокой бюджетной эффективности, высоких затратах на поддержание, низкой окупаемости и высокой приоритетности;
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц при высокой социально-экономической отдаче, средней бюджетной эффективности, средних затратах на поддержание, средней окупаемости и средней приоритетности;
3) БИП, не требующий разработки ТЭО при высокой социально-экономической отдаче, высокой бюджетной эффективности, высоких затратах на поддержание, низкой окупаемости и высокой приоритетности;
4) проект ГЧП, в том числе концессионный проект при средней социально-экономической отдаче, высокой бюджетной эффективности, низких затратах на поддержание, высокой окупаемости и низкой или средней приоритетности;
5) бюджетный кредит при низкой или средней социально-экономической отдаче, низкой бюджетной эффективности, низких или средних затратах на поддержание, низкой или средней окупаемости и средней приоритетности;
6) частные инвестиции при низкой социально-экономической отдаче, низкой бюджетной эффективности, низких или средних затратах на поддержание, высокой окупаемости и низкой приоритетности.
22. Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП подготавливается центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Планирование Инвестиций осуществляется в три этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений или концепции проекта ГЧП;
2) разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ФЭО;
3) отбор Инвестиций на стадии разработки бюджета.";
параграф 2 раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
25. АБП на основании положительного экономического заключения на инвестиционные предложения ГИП представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию заявку о необходимости выделения средств по распределяемой бюджетной программе на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП в текущем году, в котором получено положительное экономическое заключение, либо в следующем планируемом финансовом году (далее - заявка на финансирование разработки ТЭО БИП) и техническое задание.

26. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгесі айтылмаса, осы Қағидаларда айқындалатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуге қойылатын талаптар негізінде жасалады.
Техникалық тапсырма жобасында:
1) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес БИЖ ТЭН-ін әлеуетті әзірлеушіге қойылатын біліктілік талаптары;
2) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес әзірлеушінің міндеттерін қолдану және шектеу саласы;
3) БИЖ ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізудің болжамды мерзімдері де көрсетіледі.
26-1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда, экономикалық сараптаманы қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету шеңберінде тиісті қажетті сараптамалар жүргізуге қаржы бөлінеді.
Қаржыландыру және БИЖ ТЭН-іне сараптамалар жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық қаржы жылы ішінде немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражаты қаржы жылы ішінде ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітілген БИЖ тізбесінің негізінде әртүрлі ББӘ арасында бөлуге жатады.
Егер жергілікті БИЖ-ді қаржыландыру нысаналы даму трансферттерінің республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінетін қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болса, ТЭН әзірлеуді қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының есебінен жүзеге асырылады.
26-2. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) ББӘ-нің БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер беруін;
2) тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландырудың тізбелерін қалыптастыруды және бекітуді;

26. Техническое задание на разработку или корректировку ТЭО БИП составляется и рассматривается на основании требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определенных настоящими Правилами, если иное не оговорено законодательством Республики Казахстан.
В проекте технического задания также отражаются:
1) квалификационные требования к потенциальному разработчику ТЭО БИП в соответствии с законодательством о государственных закупках;
2) область применения и ограничения обязанностей разработчика в соответствии с законодательством о государственных закупках;
3) предполагаемые сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
26-1. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, в рамках разработки или корректировки ТЭО БИП финансируется проведение соответствующих необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы.
Финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Средства распределяемой бюджетной программы подлежат распределению в течение финансового года между различными АБП на основании утвержденного приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или актом местного исполнительного органа Перечня БИП, финансирование разработки или корректировки, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО которых осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае если финансирование местного БИП осуществляется за счет средств целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в местный бюджет, финансирование разработки ТЭО осуществляется за счет распределяемой бюджетной программы местного уполномоченного органа по государственному планированию.
26-2. Процесс финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление АБП заявок на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
2) формирование и утверждение Перечней финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП которых осуществляются за счет средств соответствующих распределяемых бюджетных программ;

3) БИЖ ТЭН қажетті сараптамаларын жүргізу, сондай-ақ әзірлеу немесе түзетудің қаржыландыруы.
26-3. ББӘ мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргiзудi қаржыландыруға өтiнiмдер бередi.
26-4. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінімінде қаражатты игеру мерзімі бір жылдан астам уақытты құрауы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспайды және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ұсынылады.
27. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытындының, ББӘ қаржыландыру жөніндегі хаттың, техникалық тапсырманың негізінде БИЖ инвестициялық ұсыныстары бойынша қорытындылар қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына енгізеді.
Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган инвестициялық ұсыныстарды қарау қорытындылары бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытындының, ББӘ қаржыландыру жөніндегі хаттың, техникалық тапсырманың негізінде қорытындылар қалыптастырады және оларды бюджет комиссиясының қарауына жібереді.
28. Тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылатын инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытынды мынадай негізгі мәліметтерді қамтиды:
1) БИЖ атауы;
2) ББӘ қаржыландыруға ұсынатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу құны;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қаржыландыруға ұсынатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу құны;
4) БИЖ-дің мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және Қазақстан Республикасының аумақтарын дамыту бағдарламаларына сәйкестігі;
5) міндеттерді орындаудың күтілетін нәтижесі.
29. Бюджет комиссиялары мақұлдаған, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын инвестициялық ұсыныстардағы БИЖ бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган тізбе қалыптастырады.
Әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын тізбе, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітіледі, оларды дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.

3) финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
26-3. АБП представляют заявки на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
26-4. В заявке на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП период освоения средств может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии и предоставляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
27. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по инвестиционным предложениям ГИП на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК).
Местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения инвестиционных предложений формирует по ним заключения и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания.
28. Заключение по инвестиционным предложениям, выносимое на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии, содержит следующие основные сведения:
1) наименование БИП;
2) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию АБП;
3) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию уполномоченным органом по государственному планированию;
4) соответствие БИП государственным, правительственным программам и программам развития территорий Республики Казахстан;
5) ожидаемый результат выполнения задач.
29. По БИП, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.

29-1. Тиісті бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражатының қалған сомасына арналған тiзбелерге толықтырулар мен өзгерістерді қалыптастыру, тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзу және бекiту осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
Бюджет шығыстарының секвестрін жүргізген кездегі бюджеттік бағдарламаларды қысқартуды қоспағанда ББӘ үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан бюджет қаражатын қайтару, бюджет комиссиясының тиісті шешімінсіз, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның осы Қағидаларымен бекітілген тәртіппен әзірленген және қабылданған бұйрығының немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кейіннен өзгерістер енгізе отырып, тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
Бюджет шығыстарына секвестрлеу жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалар қаражатын қысқарту бөлінетін бюджеттік бағдарлама есебінен қаражат алған ББӘ бюджеттік бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Қалған жағдайларда пайдаланылмаған бюджет қаражатын қайтару, бюджет комиссиясының оң шешімі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бекітілген тәртіппен әзірленген және қабылданған бұйрығының немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кейіннен өзгерістер енгізе отырып, тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ екінші жартыжылдықта республикалық бюджет нақтыланғаннан кейін тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін, оның ішінде үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражатты қайтаруына жол берілмейді.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражатын пайдаланбағаны не ішінара пайдаланғаны үшін осы қаражатты алған ББӘ бірінші басшысы жауапты болады.

29-1. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение дополнений и изменений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, АБП обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
Возврат бюджетных средств, сложившихся по результатам экономии у АБП, за исключением сокращения бюджетных программ при проведении секвестра расходов бюджета, осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения бюджетной комиссии на основании разработанного в установленном настоящими Правилами порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
При проведении секвестра расходов бюджета сокращение средств бюджетных программ осуществляется по бюджетной программы АБП, получившего средства за счет распределяемой бюджетной программы.
В остальных случаях возврат неиспользованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основании положительного решения бюджетной комиссии и разработанного и принятого в установленном порядке приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Не допускается возврат АБП неиспользованной части выделенных бюджетных средств, в том числе сложившихся по результатам экономии, соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию после уточнения республиканского бюджета во втором полугодии, в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
Первый руководитель АБП, получившего бюджетные средства, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, является ответственным за неиспользование либо частичное использование данных средств.

29-2. ББӘ Тізбелер негізінде БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қамтамасыз етеді.
29-3. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
29-4. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуге арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелерінде тиісті сараптамалар жүргізудің нәтижесінде ескертулер мен ұсыныстар туындаған, оның ішінде жобаға экономикалық сараптама жүргізу кезінде жоба пысықтауға қайтарылған жағдайда шарттың жалпы құны шегінде өнім берушінің БИЖ ТЭН-ін міндетті пысықтауы туралы талапты қамтуы тиіс.";
3-бөлім мынадай мазмұндағы 2-1 параграфпен толықтырылсын:
"2-1. Параграф Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу тәртібі
30. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету Қазақстан Республиксының тиісті заңнамаларында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
31. Егер жобаны іске асыру мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларда және аумақтарды дамыту бағдарламаларда көзделген жағдайда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу жүзеге асырылады.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеу мақсаты жобалық шешімдердің балама нұсқаларын қарау мен талдау негізінде жобаның жүзеге асуы мен тиімділігін қамтамасыз ететін жобалық шешімді негізді таңдауы болып табылады.
32. Сыртқы үкіметтік қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын БИЖ құнына, қажет болған жағдайда, техникалық көмекке, тауарларға, оқытуға, жоба құрылысын басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту, қадағалау жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар қосылады.
33. Қазақстан Республикасында іске асыруда аналогтары жоқ жобалар бойынша халықаралық тәжірибені ескере отырып деректер қолданылады.
34. БИЖ ТЭН мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) БИЖ ТЭН-нің түйіндемесі;
2) "Маркетингтік" бөлім;
3) "Техникалық-технологиялық" бөлім;
4) "Экологиялық бөлім" (қоршаған ортаға әсерді бағалау);
5) "Институционалдық" бөлім;
6) "Қаржылық-экономикалық" бөлім;
7) "Әлеуметтік" бөлім;
8) "Тәуекелдерді талдау" бөлімі;
9) жалпы тұжырымдар;
10) осы Қағидаларға 4-14-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес БИЖ ТЭН-іне қосымшалар, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жобаның ерекшелігіне қарай ұсынылатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған бастапқы құжаттар.
БИЖ ТЭН-іне жобаның ерекшелігіне байланысты қосымша бөлімдер мен қосымшаларды қосуға жол беріледі.

29-2. АБП на основании Перечней обеспечивают разработку или корректировку, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
29-3. Финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
29-4. В обязательствах поставщика по договору на разработку или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП должно содержаться требование об обязательной доработке ТЭО БИП поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, АБП в пределах общей стоимости договора.";
раздел 3 дополнить параграфом 2-1 следующего содержания:
"Параграф 2-1. Порядок разработки технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта
30. Разработка или корректировка ТЭО БИП осуществляются в порядке, определенной главой 3 настоящих Правил с учетом особенности предусмотренных в соответствующих законодательствах Республики Казахстан.
31. Разработка ТЭО БИП осуществляется в случае, если реализация проекта предусмотрена государственными, правительственными программами и программами развития территорий.
Целью разработки ТЭО БИП является обоснованный выбор проектного решения, которое обеспечит осуществимость и эффективность проекта, на основе рассмотрения и анализа альтернативных вариантов проектных решений.
32. В стоимость БИП, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, в случае необходимости включаются расходы на техническую помощь, товары, обучение, консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию, надзору за строительством проекта.
33. По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, применяются данные с учетом международного опыта.
34. ТЭО БИП соответствует следующей структуре:
1) резюме ТЭО БИП;
2) раздел "Маркетинговый";
3) раздел "Технико-технологический";
4) раздел "Экологический" (оценка воздействия на окружающую среду);
5) раздел "Институциональный";
6) раздел "Финансово-экономический";
7) раздел "Социальный";
8) раздел "Анализ рисков";
9) общие выводы;
10) приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 4-14 к настоящим Правилам, а также исходные документы для разработки ТЭО БИП, представляемые в зависимости от специфики проекта в соответствии с настоящими Правилами.
В ТЭО БИП в зависимости от специфики проекта допускается включение дополнительных разделов и приложений.

35. БИЖ ТЭН түйіндемесінде:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БИЖ-дің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
2) жобаның қолданыстағы саяси (хаттамалық және өзге де тапсырмаларды, нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып), әлеуметтік-экономикалық және басқа да шарттары сипатталады;
3) жобаның мақсатына және, оның ішінде инвестициялық ұсыныс сатысында қаралған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің ықтимал нұсқалары көрсетіледі;
4) қолданыстағы материалдар мен зерттеулер негізінде техникалық-экономикалық бағалаулардың, сондай-ақ оны әзірлеу тапсырмасында баяндалған талаптар мен шарттардың нәтижелері көрсетіледі.
36. БИЖ ТЭН-інің "Маркетингтік" бөлімінде қаралатын өңірдегі жобада болжанатын өнімдерге (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) қолданыстағы және перспективадағы сұраныстын талдауды не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігі көрсетіледі.
Аталған бөлім:
1) өндірілетін және жобаны іске асыруда есепке алмай жүргізілетін немесе жобаны іске асыру, сондай-ақ төлемге қабілетті сұраныстың сандық параметрлерінің нәтижесінде өндіру болжанатын өнімдердің (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) көлемін, түрлерін және бағаларын бағалау мен негіздеуді қоса алғанда, сұраныстың талдауын;
2) құқықтық негізін көрсете отырып, жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды;
3) жобаны іске асыру шеңберінде (инвестициялық кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдауды;
4) пайдалану кезеңінде (инвестициялаудан кейінгі кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдауды;
5) пайдаланылатын ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемелерін қамтиды;
6) прайс-парақтар мен баға ұсыныстарын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің кемінде екі өнім берушісі ұсынады (ұқсас тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша прайс-парақтар және баға ұсыныстары жоқ болған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі).
Бағаларды талдау:
сатып алынуы техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға негізделген;
сипаттамалары техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тауарларды қамтиды;
консалтингтік көрсетілетін қызметтер құны (бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу, жобаны басқару, аттестаттау) ресурстар құнының есептеулерімен және бағаларымен расталады.

35. В Резюме ТЭО БИП:
1) указывается краткая характеристика БИП по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) описываются существующие политические (с указанием протокольных и иных поручений, нормативных правовых актов), социально-экономические и другие условия проекта;
3) указываются возможные варианты достижения цели и показателей результата проекта, в том числе рассмотренные на стадии инвестиционного предложения;
4) указываются результаты технико-экономических оценок на основе имеющихся материалов и исследований, а также требований и условий, изложенных в задани и на его разработку.
36. Раздел "Маркетинговый" ТЭО БИП отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
Данный раздел содержит:
1) анализ спроса, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен, на продукцию (товары, работы, услуги), которая производится и будет производиться без учета реализации проекта либо предполагается производить в результате реализации проекта, а также количественных параметров платежеспособного спроса;
2) анализ социально-экономической необходимости проекта с указанием правовой основы;
3) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
4) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
5) используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований;
6) прайс-листы и ценовые предложения представляются не менее чем от двух поставщиков товаров, работ и услуг (в случае отсутствия прайс-листов и ценовых предложений по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений).
Анализ цен охватывает следующие товары:
закупка которых обоснована требованиями, указанными в технико-технологическом анализе;
характеристики которых соответствуют требованиям, указанным в технико-технологическом анализе;
стоимость консалтинговых услуг (разработка программного обеспечения, управление проектом, аттестация) подтверждаются расчетами и оценками стоимости ресурсов.

36-1. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
37. БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі жобаны іске асырудың әртүрлі техникалық-технологиялық шешімдерінің талдауын, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, таңдалған нұсқаны маркетингтік бөлімде ұсынылған талдауды ескере отырып, тандалған нұсқаның негіздеумесін қамтиды.
Аталған бөлім мыналарды қамтиды:
1) объектіні орналастыру орындарының ықтимал нұсқаларын талдау, шикізат көздері мен өнім берушілерге, нысаналы топтар мен негізгі пайда алушыларға қатысты орналасқан жері туралы, сондай-ақ жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпаратты бере отырып, жобаның орналасу жерін таңдауды негіздеу. Қорғаныс саласындағы жобалар бойынша жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпаратты беру міндетті емес. Ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша мемлекеттік органдардың ұлттық серверлік орталығын, облыстық деректерді өңдеу орталықтарын, жеке ұйымдардың серверлік үй-жайларды немесе қажет болған жағдайда, дербес серверлік үй-жайды қоса алғанда, жобаның серверлік жабдығын орналастырудың ықтимал нұсқаларын талдау келтіріледі;
2) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатын, жоба қуатының игерілу серпінін есептеу негіздемесі;
3) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, пайдаланылатын жабдықтармен технологиялық үйлесімділігі, оңтайлы
баға-сапа арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың баламалы нұсқалары, инновациялық жабдықтарды қолдану, жобада сапа стандарттарының қолданылуы туралы ақпарат;
4) таңдалған шешімдер (энергия үнемдеу, жылу, сумен жабдықтау, кәріз) мен схемаларды негіздей отырып, жобаның қажетті инженерлік, көліктік және телекоммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі туралы негізделген ақпарат, сондай-ақ қажет болған жағдайда іске
қосу-баптау жұмыстары туралы ақпарат;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
6) пайдаланылатын ақпарат көздері.
БИЖ ТЭН-нің "Техникалық-технологиялық" бөлімі құрылыс саласындағы жобалар бойынша мыналарды қамтиды:
негізгі сәулет-құрылыс шешімдері мыналарды қамтиды:
қағидаттық сәулеттік, көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдер, оның ішінде: жоспарлау шешімдерінің негізділігі, жер учаскелерін ұтымды пайдалану, ғимараттардың тиімді бұғатталуы, құрылыс ауданында табиғи қауіпті құбылыстардың (сейсмика, шөгу, карсттар, көшкіндер) болуына ерекше назар аударылады, қағидаттық сәулеттік-композиялық шешімдердің қоршаған құрылыстың қала құрылыстық жағдайларына сәйкестігі. Техникалық жағынан неғұрлым күрделі ғимараттар мен құрылыстардың негізгі параметрлері көлемдік-жоспарлау мен конструктивтік (құрылыстық) шешімдерді және олардың конструктивтік ерекшеліктерін қамтиды. Құрылыс өнімдеріне және материалдарына деген қажеттілік;
көлік схемасының нұсқаларын, алаңішілік жолдар мен автожолдарды, ғимараттар мен құрылыстардың, оның ішінде өнеркәсіптік және басқа мақсаттағы ғимараттар арасында талап етілетін өртке қарсы және санитариялық-эпидемиологиялық арақашықтықтардың сақталуын бағалай отырып таңдау негіздемесі;
технологиялық процестердің (схемалардың) ықтимал нұсқаларын талдау негізінде таңдалған технологияның қысқаша сипаттамасы мен негіздемесі, құрамы және өндірістік құрылымы;
БИЖ ТЭН-нің "Техникалық-технологиялық" бөлімі ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша мыналарды да қамтиды:
автоматтандырылатын функциялар, процестер және оларды тұтынушылар тізбесі (use-case схемасы);
ақпараттық жүйе сәулетінің ықтимал нұсқаларын (орталықтандырылған, орталықсыздандырылған, корпоративтік) талдау;
ақпараттық жүйені іске асыру нұсқаларын (интеграциялау және дайын шешімдерді енгізу, дербес әзірлеме, дайын және дербес шешімдерді қолдану) талдау;
түйіндер схемасы (есептеу құралдары) және ақпараттық жүйенің бағдарламалық құрамдауыштарын орналастыру;
телекоммуникациялар схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар;
есептеу қуаттары мен сақтау көлеміне қойылатын талаптар негіздемесі және жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштерінің негізінде есептеу құралдарының саны, тораптар схемалары;
жүйе сәулетінің жалпы сипаттамасы;
жүйе құрамдауыштары мен олардың өзара байланысының сипаттамасы;
осы жобаны іске асыру қозғайтын ведомстволық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелердің, сондай-ақ жобаның іске асырылуына қатысы бар тараптардың тиісті жазбаша хабарламаларын қоса бере отырып, жобаны ойдағыдай іске асыру үшін осы жүйелер жағында жүргізілуі қажетті іс-шаралардың сипаттамасы;
жобаны іске асыру нәтижесінде өзекті емес болуы мүмкін мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен олардың құрамдауыштарының сипаттамасы;
жобаның мыналарды:
ақпаратпен алмасу объектілерінің сипаттамасын;
деректермен алмасудың қолданылатын стандарттарының сипаттамасын;
құрылатын ақпараттық жүйелер шеңберіндегі электрондық мемлекеттік қызметтердің сипаттамасын;
электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырылатын (жеке және заңды тұлғалар) топтарының сипаттамасын;
жобаның шеңберінде іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Қазақстан Республикасы ауқымындағы қажеттіліктерінің ағымдағы және тарихи көрсеткіштерін;
электрондық түрге көшірілгенге дейінгі және көшірілгеннен кейінгі мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тиімділік көрсеткіштерінің сипаттамасын, оның ішінде талап етілетін құжаттар санын, құжаттарды тапсыру үшін күту уақытын, қызмет көрсету мерзімін;
электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың ағымдағы және жоспарлы бизнес-процесінің сипаттамасын;
іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің типтерін (ақпараттық, интерактивтік, транзакциялық);
алушылар (жеке тұлғалар, заңды тұлғалар) бөлінісінде іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну арналарын;
ақпараттық қауіпсіздіктік талаптарының сипаттамасын қоса алғанда, жобаның "электрондық үкіметтің" базалық құрамдауыштарымен, ведомствоаралық ақпараттық жүйелермен және деректер қорымен, ведомстволық ақпараттық жүйелермен және деректер қорымен болжамды өзара іс-қимылы мен интеграциясының сипаттамасы.
БИЖ ТЭН-нің техникалық-технологиялық бөлімінде мақсатқа қол жеткізу мен жоба нәтижесінің олар бойынша салыстырмалы талдау жүргізілетін және таңдалған нұсқаның негіздемесі берілетін көрсеткіштерінің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде қоршаған ортаға әсерге жүргізілген бағалаудың нәтижелерін ескеру және қоршаған орта мен адам денсаулығына ең аз зиян келтіретін нұсқаның қабылдануын қамтамасыз ету қажет.

36-1. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.
37. Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП включает анализ различных технико-технологических решений реализации проекта, их преимущества и недостатки, обоснование выбранного варианта с учетом анализа, представленного в маркетинговом разделе.
Данный раздел содержит:
1) анализ возможных вариантов мест размещения объекта, обоснование выбора месторасположения проекта с представлением информации о расположении относительно источников и поставщиков сырья, целевых групп и основных выгодополучателей, а также об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере обороны не обязательно представление информации об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере информатизации, приводится анализ возможных вариантов размещения серверного оборудования проекта, включая национальный серверный центр государственных органов, областные центры обработки данных, серверные помещения частных организаций или в случае необходимости собственного серверного помещения;
2) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
3) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
4) информацию об обеспеченности проекта необходимой инженерной, транспортной и телекоммуникационной инфраструктурой с обоснованием выбранных решений (по энергосбережению, тепло-, водоснабжению, канализации) и схем, а также в случае необходимости информацию о пусконаладочных работах;
5) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) используемые источники информации.
Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП по проектам в сфере строительства также содержит:
основные архитектурно-строительные решения включающие в себя:
принципиальные архитектурные, объемно-планировочные и конструктивные решения, в том числе: обоснованность планировочных решений, рациональное использование земельных участков, эффективного блокирования зданий, обращается особое внимание на наличие природоопасных явлений (сейсмика, просадочность, карсты, оползни) в районе строительства, соответствие принципиальных архитектурно-композиционных решений градостроительным условиям окружающей застройки. Основные параметры наиболее технически сложных зданий и сооружений включают объемно-планировочные и конструктивные (строительные) решения, и их конструктивные особенности. Потребность в строительной продукции и материалах;
обоснование выбора вариантов транспортной схемы, внутриплощадочных путей и автодорог с оценкой соблюдения требуемых противопожарных и санитарно-гигиенических разрывов между зданиями и сооружениями, в том числе промышленного и другого назначения;
краткую характеристику и обоснование выбранной технологии на основе анализа возможных вариантов технологических процессов (схем), состав и производственную структуру;
Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП по проектам в сфере информатизации также содержит:
перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
анализ возможных вариантов архитектуры информационной системы (централизованная, децентрализованная, корпоративная);
анализ вариантов реализации информационной системы (интеграция и внедрение готовых решений, собственная разработка, применение готовых и собственных решений);
схему узлов (вычислительные средства) и размещения программных компонентов информационной системы;
схему телекоммуникаций и требований к каналам связи;
обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта, схемы узлов;
общее описание архитектуры системы;
описание компонентов системы и их взаимосвязей;
описание ведомственных и межведомственных информационных систем, которые затронет реализация данного проекта, а также мероприятий, которые необходимо провести на стороне данных систем для успешной реализации проекта, с приложением соответствующих письменных уведомлении сторон, затрагиваемых реализацией проекта;
описание государственных информационных систем и их компонентов, которые могут стать неактуальны в результате реализации проекта;
описание предполагаемого взаимодействия и интеграции проекта с базовыми компонентами "электронного правительства", межведомственными информационными системами и базами данных, ведомственными информационными системами и базами данных, включая:
описание объектов информационного взаимодействия;
описание применяемых стандартов обмена данным;
описание электронных государственных услуг в рамках создаваемых информационных систем, в том числе:
описание групп получателей реализуемых электронных государственных услуг (физические лица, юридические лица);
текущие и исторические показатели востребованности реализуемых в рамках проекта электронных государственных услуг в масштабе Республики Казахстан;
описание показателей эффективности государственных услуг до и после их перевода в электронный вид, в том числе количество требуемых документов, время ожидания для подачи документов, срок оказания услуги;
описание текущего и планируемого бизнес-процесса предоставления электронных государственных услуг;
типы реализуемых электронных государственных услуг (информационные, интерактивные, транзакционные);
каналы предоставления реализуемых электронных государственных услуг в разрезе получателей (физические лица, юридические лица);
описание требований информационной безопасности.
В технико-технологическом разделе ТЭО БИП отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
При выборе проектных решений необходимо учитывать результаты проведенной оценки воздействия на окружающую среду и обеспечивать принятие такого варианта, который наносит наименьший вред окружающей среде и здоровью человека.

38. БИЖ ТЭН-інің "Экологиялық" бөлімі (қоршаған ортаға әсерді бағалау) жобаны іске асырудан келетін экологиялық залалды бағалауды қоса алғанда, сандық және құндық мәнде қабылданған жобалық шешімдердің қоршаған ортаға әсері туралы, сондай-ақ жобалық шешімдердің бекітілген экологиялық нормативтерге сәйкестігі және жобаны іске асырудан келетін теріс әсерді азайту жөніндегі болжанатын іс-шаралар туралы ақпаратты қамтиды.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде экологиялық нормативтерге сәйкес келетін шешімдер ғана таңдалады.
39. БИЖ ТЭН-інің "Институционалдық" бөлімі жобаның институционалдық схемасын, оның ішінде:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның институционалдық сызбасын;
2) құқықтық негізін көрсете отырып, жобаны басқару схемасын қамтиды.
Қажет болған жағдайда, жобаға қатысушылар бойынша толық заңды атауы, шыққан елі, ұйымдық-құқықтық нысаны, жарғылық капиталы, құрылтайшылар және олардың қатысу үлестері, құрылған жылы, негізгі қызмет түрлері, осы саладағы жобаларды іске асыру тәжірибесі және басқа да ақпарат көрсетіледі.
40. БИЖ ТЭН-інің "Қаржы-экономикалық" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) инвестициялық шығасыларды есептеу, жобаның кезеңдері, құрамдауыштары мен қаржыландыру көздері бойынша қаржыландыру қажеттіліктерін бөлу, қажет болған жағдайда, объектілерді пайдалануға беру шығыстары (іске қосу-баптау жұмыстары);
2) пайдалану шығасыларының есебі;
3) баламалы нұсқаларды талдау негізінде қаржыландыру көздерін (республикалық/жергілікті бюджет, қарыз қаражаты), шарттары мен көлемдерін (оның ішінде қаржыландыруды жылдарға бөле отырып) көрсете отырып, қаржыландыру схемасының негіздемесі;
4) жобаға қатысушылардың ағымдағы қаржылық жағдайы (қажет болған жағдайда);
5) жобаның мыналарды қамтитын қаржылық талдауы:
өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнын, тарифтерін, жіберу бағасының есебі;
сатудан түскен табыстардың және таза пайданың есебі;
ақша қаражаты ағынының жиынтық есебі;
таза дисконтталған табыстың (Net present value – NPV), ішкі пайдалылық нормасының (Internal rate of return – IRR), өзін-өзі ақтаудың дисконтталған және қарапайым мерзімдерінің есебі;
таза дисконтталған табыстың (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) негізгі параметрлері бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, инвестициялық және пайдалану шығасылары) сезімталдығын талдау, жобаның шығынсыздық нүктесінің есебі;
6) жобаның мыналарды қамтитын экономикалық талдауы:
жоба іске асырылмаған жағдайда, бюджет қаражатының есебінен болжамды шығындарды есептеуді қамтитын, жобасы бар және жобасыз әлеуметтік-экономикалық жағдайдың талдауы;
ең аз шығындардың талдауы немесе шығындар тиімділігінің талдауы немесе жобаның экономикалық тиімділігі көрсеткіштерінің есебі, оның ішінде экономикалық пайдалар мен шығындарды бағалау, экономикалық таза дисконтталған табыстың (Economic net present value – ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (Economic internal rate of return – EIRR) есебі;
экономикалық таза дисконтталған табыстың (ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (EIRR) негізгі параметрлер (өткізу көлемі, инвестициялық және пайдалану шығындары) бойынша сезімталдығын талдауы (осы көрсеткіштер бар болған жағдайда);

38. Раздел "Экологический" (оценка воздействия на окружающую среду) ТЭО БИП содержит информацию о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений в количественном и стоимостном выражении, включая оценку экологического ущерба от реализации проекта, а также о соответствии проектных решений утвержденным экологическим нормативам и о предполагаемых мероприятиях по уменьшению негативного воздействия от реализации проекта.
При выборе проектных решений выбираются только те решения, которые соответствуют экологическим нормативам.
39. Раздел "Институциональный" ТЭО БИП содержит институциональную схему проекта, в том числе:
1) институциональная схема проекта по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) схему управления проектом с указанием правовой основы.
При необходимости по участникам проекта указывается полное юридическое наименование, страна происхождения, организационно-правовая форма, уставный капитал, учредители и доли их участия, год образования, основные виды деятельности, опыт реализации проектов в данной сфере и другая информация.
40. Раздел "Финансово-экономический" ТЭО БИП содержит:
1) расчет инвестиционных издержек, распределение потребностей в финансировании по стадиям, компонентам и источникам финансирования проекта, при необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы);
2) расчет эксплуатационных издержек;
3) обоснование схемы финансирования с указанием источников (республиканский/местный бюджет, заемные средства), условий и объемов финансирования (в том числе в разбивке финансирования по годам), на основе анализа альтернативных вариантов;
4) текущее финансовое состояние участников проекта (в случае необходимости);
5) финансовый анализ проекта, включающий:
расчет себестоимости, тарифов, отпускной цены продукции (товаров, работ, услуг);
расчет доходов от продаж и чистой прибыли;
сводный расчет потока денежных средств;
расчет чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы прибыльности (Internal rate of return – IRR), дисконтированного и простого сроков окупаемости;
анализ чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы прибыльности (IRR) по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки), расчет точки безубыточности проекта;
6) экономический анализ проекта, включающий:
анализ социально-экономической ситуации с проектом и без проекта, включающий расчеты предполагаемых затрат за счет бюджетных средств в случае нереализации проекта;
анализ наименьших затрат или анализ эффективности затрат или расчет показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR);
анализ чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) по основным параметрам (объем сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки) (в случае наличия данных показателей);

7) пайдаланылатын ақпарат көздері.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден тікелей ақша ағындарын алуды болжамайтын жобалар бойынша жобаға қаржылық талдау жүргізу талап етілмейді.
Жобаның қаржылық және экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеген жағдайда, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның қаржы-экономикалық моделінің негізгі параметрлері бойынша ақпарат БИЖ ТЭН-іне қоса беріледі.
Жобаның қаржылық тиімділігі көрсеткіштерінің есебі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның таза дисконтталған табыстың (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға
9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері осы Қағидаларға
10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жоба шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық тиімділігі көрсеткіштерінің есебі осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық таза дисконтталған табыстың (ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қосымшалардағы көрсеткіштер мен есептеулер БИЖ ТЭН-інде негізделген болуы тиіс.
Ақпараттандыру саласындағы жобалар бойынша жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу, оның ішінде экономикалық пайдалар мен шығындарды бағалау, экономикалық таза дисконтталған кірісті (ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (EIRR) есебін жүргізу қажет;
41. БИЖ ТЭН-нің "Әлеуметтік" бөлімі жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілуін талдауды қамтиды, оның ішінде:
1) жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде білікті мамандардың болуы туралы ақпаратты;
2) жұмысшылар мен мамандарды (қажет болған жағдайда) оқыту және қайта даярлау қажеттігі туралы ақпаратты;
3) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының нормалары туралы ақпаратты;
4) жобаның халықтың әлеуметтік-мәдени және демографиялық сипаттамалары тұрғысынан негізделуін;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды.
42. БИЖ ТЭН-нің "Тәуекелдерді талдау" бөлімі:
1) тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалаудың пайдаланылған әдістері туралы ақпаратты;
2) тәуекелдердің басталу ықтималдығын және тәуекелдердің басталуынан келетін залалды айқындау нәтижелерін, сондай-ақ тәуекелдерді азайту бойынша болжанатын іс-шараларды ұсына отырып, жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде басталуы ықтимал сәйкестендірілген тәуекелдердің (коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және өзге) тізбесін қамтиды. Жобаның тәуекелдері бойынша ақпарат осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

7) используемые источники информации.
По проектам, не предполагающим получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг, не требуется проведение финансового анализа проекта.
В случае расчета показателей финансовой и экономической эффективности проекта к ТЭО БИП прилагается информация по базовым параметрам финансово-экономической модели проекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Расчеты показателей финансовой эффективности проекта представляются по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы доходности (IRR) проекта представляются по форме согласно приложению 9 к настоящему Порядку.
Показатели анализа наименьших затрат проекта представляются по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Показатели для анализа эффективности затрат проекта представляются по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Расчет показателей экономической эффективности проекта представляется по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) проекта представляются по форме согласно приложению 13 к настоящему Порядку.
Показатели и расчеты в приложениях должны быть обоснованы в ТЭО БИП.
По проектам в области информатизации необходимо проведение расчета показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR);
41. Раздел "Социальный" ТЭО БИП содержит анализ обеспеченности проекта квалифицированными кадрами, в том числе:
1) информацию о наличии квалифицированных кадров в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта;
2) информацию о необходимости обучения и переподготовки рабочих и специалистов (в случае необходимости);
3) информацию о нормах охраны труда и техники безопасности;
4) обоснованность проекта с точки зрения социально-культурных и демографических характеристик населения;
5) используемые источники информации.
42. Раздел "Анализ рисков" ТЭО БИП содержит:
1) информацию об использованных методах идентификации и оценки рисков;
2) перечень идентифицированных рисков (коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных), возможных к наступлению в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта, с представлением результатов определения вероятности наступления рисков и ущерба от наступления рисков, а также предполагаемых мер по снижению рисков. Информация по рискам проекта представляется по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

43. БИЖ ТЭН-нің жалпы тұжырымдары:
1) жобаны іске асырудың неғұрлым оңтайлы нұсқасын таңдаудың негіздемесін;
2) жобаны іске асырудың таңдалған нұсқасының негізгі кемшіліктері мен артықшылықтарын;
3) таңдалған нұсқа бойынша негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді (көрсеткіштерді):
жобаның іске асырылатын орнын;
нәтиже (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштерін;
жобаның құрамдауыштарын;
қаржыландырылуы жылдарға және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құнын қамтиды.
44. БИЖ ТЭН-ге қосымшалар осы Қағидаларға 4–14-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес келуі тиіс, сондай-ақ қосымша ақпаратты: диаграммаларды, суреттерді, жергілікті жердің карталарын және БИЖ ТЭН-де келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын басқа да материалдар мен құжаттарды қамтуы мүмкін.
45. Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-іне қосымшалар картографиялық және басқа да графикалық материалдарды, оның ішінде құрылыс объектісін орналастыратын және оның инженерлік желілер мен коммуникацияларға жалғасатын жерін, жер учаскесінің көлемдерін негіздейтін объектінің бас жоспарының схемасын, сондай-ақ тиісті технологиялық, сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің схемаларын, сызбаларын (эскиздік жобаларды) көрсете отырып, ахуалдық жоспар схемасын да қамтиды.
46. Іске асырылуы сыртқы қарыз есебінен болжанатын жобалар бойынша ТЭН қарыз алудың мынадай құрамдауыштарының: жобаны басқару, құрылысты қадағалау, институционалдық дамыту бойынша көрсетілетін консультациялық қызметтердің құны мен қажеттігін негіздейтін қосымшаны қамтиды.
Аталған қосымша:
1) жобаны басқару мен құрылысты қадағалау бойынша жергілікті (отандық) және халықаралық (шетелдік) консультанттардың нарығын салыстырып талдауды, тиісті халықаралық сертификаттар мен жұмыс тәжірибесінің болуын;
2) жұмыстардың көлемі мен күтілетін нәтижелерді, мерзімдерді, көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу мөлшерлемелері мен қаржыландыру көздерінің талдауын;
3) консультанттардың қажетті саны (егер жоба жеке консультанттарды жалдауды талап етсе) мен олардың талап етілетін мамандандырылуының негіздемесін;
4) консультанттарды тарту бойынша техникалық тапсырманың жобасын;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды:
Іске асырылуы сыртқы қарыз есебінен болжанатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу бойынша есептеулер халықаралық қаржы ұйымдары ұсынатын ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.";
48-тармақ алып тасталсын;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Салалық сараптама қорытындысы:
1) БИЖ ТЭН-інің БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкестігін;
2) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;

43. Общие выводы ТЭО БИП содержат:
1) обоснование выбора наиболее оптимального варианта реализации проекта;
2) основные недостатки и достоинства выбранного варианта реализации проекта;
3) основные технико-экономические параметры (показатели) по выбранному варианту:
место реализации проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам.
44. Приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 4-14 к настоящим Правилам, а также могут включать дополнительную информацию: диаграммы, рисунки, карты местности и другие материалы, документы, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО БИП.
45. По проектам в сфере строительства приложения к ТЭО БИП также включают картографические и другие графические материалы, в том числе схему ситуационного плана с размещением объекта строительства и указанием мест присоединения его к инженерным сетям и коммуникациям, схем генерального плана объекта, обосновывающие размеры земельного участка, а также схемы, чертежи (эскизные проекты) соответствующих технологических, архитектурных и объемно-планировочных решений.
46. По проектам, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, ТЭО содержит приложения, обосновывающие стоимость и необходимость следующих компонентов займа: консультационные услуги по управлению проектом, надзору за строительством, институциональному развитию.
Данное приложение содержит:
1) сравнительный анализ рынка местных (отечественных) и международных (зарубежных) консультантов по управлению проектом и надзору за строительством, наличие соответствующих международных сертификатов и опыта работы;
2) анализ объема работ и ожидаемых результатов, сроков, ставок оплаты за услуги и источников финансирования;
3) обоснование необходимого количества консультантов (если проект предусматривает найм индивидуальных консультантов) и требуемой их специализации;
4) проект технического задания по привлечению консультантов;
5) используемые источники информации.
Расчеты по разработке ТЭО БИП, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, осуществляются на основании информации предоставляемой международными финансовыми организациями.";
пункт 48 исключить;
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Заключение отраслевой экспертизы предусматривают оценку:
1) соответствия ТЭО БИП техническому заданию на разработку ТЭО БИП;
2) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;

3) БИЖ-ді іске асыру болжанатын қолданыстағы саяси,
әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды;
4) өнімдерге/көрсетілетін қызметке қазіргі және болжанатын (БИЖ өмірлік циклінің кезеңіне) сұраныстың немесе осы өңірде бар бәсекелестікті ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіктің көрсеткіштерін;
5) БИЖ-ді іске асырудан болатын пайдалар мен шығындарды бөлуді;
6) БИЖ ТЭН-де қабылданған технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде БИЖ-ді іске асыру кестесін бағалауды көздейді. Ақпараттандыру саласындағы БИЖ бойынша бағалау Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі;
7) бағалық шешімдерді, оның ішінде БИЖ ТЭН-інде келтірілген инвестициялық және пайдалану шығындарының барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасын, тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге жоспарланып отырған бағаларды тиісті нарықтық бағалармен салыстыруды;
8) БИЖ таңдаудың негіздемесімен қоса, проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған баламалы нұсқаларды;
9) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика саласындағы (аясындағы) ахуалдың ықтимал нұсқаларын;
10) салалық уәкілетті мемлекеттік органдардың ведомстволық нормативтеріне сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындарының негізділігін;
11) БИЖ іске асырылған жағдайдағы ықтимал тәуекелдерді және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды бағалауды көздейді.";
74, 74-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, БИЖ ТЭН түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Егер БИЖ бойынша қаржыландыру көзін сыртқы үкіметтік қарыз алуға өзгерту (толықтыру) жоспарланса, онда ТЭН кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, жобаны басқару, сүйемелдеу, құрылысты қадағалау, институционалдық дамыту бойынша консультациялық көрестілетін қызметтер бойынша қосалқы қосымша қосу бөлігінде ғана түзетіледі.
Бұл ретте, аталған қосымшада осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылады.
74-1. ТЭН-ді экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай түзету мынадай:
1) осы Қағидалардың 116-тармағында көзделген жағдайда;
2) егер іс-шараларды техникалық шешімдерді өзгертпей және қосымша шығыстарсыз іске асыру дәйектілігі өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
Бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз түзетілген БИЖ ТЭН-ін бекітуге жол берілмейді.";
95-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламалар) берілетін бюджеттік өтінімдер бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары өңірлік саясат мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
4) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП) спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
5) распределения выгод и затрат от реализации БИП;
6) технологических, технических решений, принятых в ТЭО БИП, в том числе график реализации БИП. По БИП в сфере информатизации оценка проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации;
7) ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и эксплуатационных затрат, приведенных в ТЭО БИП, сравнение планируемых цен на товары, работы и услуги с соответствующими рыночными ценами;
8) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
9) возможных вариантов ситуации в отрасли (сфере) экономики, в случае реализации БИП и без таковой;
10) обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам отраслевых уполномоченных государственных органов.
11) возможных рисков в случае реализации БИП и мероприятия по их минимизации.";
пункты 74, 74-1 изложить в следующей редакции:
"74. Корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
В случае если по БИП планируется изменение (дополнение) источника финансирования на привлечение внешнего правительственного заимствования, то ТЭО корректируется только в части включения дополнительного приложения по консультационным услугам по управлению проектом, сопровождению, надзору за строительством, институциональному развитию с последующим проведением необходимых экспертиз.
При этом, данное приложение содержит информацию, указанную в пункте 46 настоящих Правил.
74-1. Корректировка ТЭО без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в пункте 116 настоящих Правил;
2) если меняется последовательность реализации мероприятии без изменений технических решений и дополнительных расходов.
Не допускается утверждение скорректированного ТЭО БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.";
часть вторую пункта 95 изложить в следующей редакции:
"Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным заявкам к бюджетным программам (подпрограммам), направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются на основе предложений центрального уполномоченного органа по государственному планированию с учетом рекомендаций комиссии по вопросам региональной политики.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:

"97. БИЖ олардың белгіленген тәртіппен бекітілген ТЭН-іне сәйкес іске асырылады.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты БИЖ-дің сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасының Үкіметі жасаған қарыз туралы шарт шеңберінде іске асырылып жатқан БИЖ бойынша бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын ұлғайтуды, егер қарыз шартының талаптарына сәйкес мердігермен азаматтық-құқықтық шартта құнын ұлғайтуды қаржыландыру жөнінде өзге де талаптар белгіленген болса, азаматтық-құқықтық шартқа сәйкес ЖСҚ түзетпей қаржыландыруға болады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген БИЖ бойынша азаматтық-құқықтық шарттың талаптарына сәйкес жол учаскелерінің сметалық құнын ұлғайтуды РБК-ның қарауынсыз қаржыландыруға жол берілмейді.";
9-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың, институционалдық МЖӘ жобаларының қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеудің, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізудің тәртібі мен мерзімдері";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Алушы не Қатысушылар не ББӘ Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуі немесе түзетуі мүмкін.
Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келеді.
Егер Инвестициялар МЖӘ институционалдық жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, Инвестициялардың мақсаттары мен міндеттері МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сәйкес келеді.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"124. "Ретроспектива" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Қатысушылардың қаржылық жағдайын талдау" параграфы, онда қатысушылардың қаржылық жағдайы, оның ішінде бар талаптар мен міндеттемелердің сомасы және сапасы туралы ақпарат келтіріледі;
Егер Инвестициялар МЖӘ институционалдық жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, бұл параграф ұсынылмайды;
2) егер Инвестициялар алушы қаржы ұйымы болып табылған жағдайда, "Несие қоржыны" параграфы. Параграфта Инвестициялар ҚЭН-ін енгізудің алдындағы соңғы 3 (үш) жыл ішіндегі Инвестициялар ҚЭН-ін енгізудің алдындағы айдың соңындағы жағдай бойынша қаржыландыру көздері (бюджет қаражаты, меншікті қаражат, үшінші тараптардың қарыздары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты) бөлінісінде Инвестицияларды алушының несие қоржынының жай-күйі туралы тоқсан сайынғы ақпарат келтіріледі;

"97. БИП реализуются в соответствии с их утвержденными в установленном порядке ТЭО.";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Не допускается увеличение сметной стоимости БИП в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
По БИП, реализуемым в рамках заключенного Правительством Республики Казахстан соглашения о займе, ратифицированного Республикой Казахстан, финансирование увеличения сметной стоимости БИП возможно в соответствии с гражданско-правовым договором без корректировки ПСД, если в соответствии с условиями договора займа в гражданско-правовом договоре с подрядчиком установлены иные требования по финансированию увеличения стоимости.
Не допускается финансирование увеличения сметной стоимости участков дорог согласно условиям гражданско-правового договора по БИП, указанным в части второй настоящего пункта, без рассмотрения РБК.";
заголовок параграфа 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Порядок и сроки разработки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проектов институционального ГЧП, а также проведения необходимых экспертиз";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Разработка или корректировка ФЭО Инвестиций возможно Получателем либо Участниками либо АБП.
Цели и задачи ФЭО Инвестиций соответствуют инвестиционному предложению.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, цели и задачи Инвестиций соответствуют концепции проекта ГЧП.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. Раздел "Ретроспектива" соответствует следующей структуре:
1) параграф "Анализ финансового состояния участников", в котором приводится информация о финансовом состоянии участников, в том числе о суммах и качестве имеющихся требований и обязательств.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, данный параграф не представляется;
2) параграф "Ссудный портфель", в случае, если Получателем Инвестиций является финансовая организация. В параграфе приводится поквартальная информация о состоянии ссудного портфеля Получателя Инвестиций в разрезе источников финансирования (бюджетные средства, собственные средства, займы третьих сторон, средства Национального Фонда Республики Казахстан) по состоянию на конец месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций, за последние 3 (три) года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций;

3) "Макроэкономикалық ортаны талдау" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының іске асырылуы әсер ететін, кемінде соңғы үш жылдағы негізгі макроэкономикалық (өңірлік, салалық) көрсеткіштер және даму серпіні көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру болжанатын макроэкономикалық ортаны (ел, өңір немесе сала) талдау және оның сипаттамасы келтіріледі;
4) "Маркетингтік ортаны талдау" параграфы, онда кемінде соңғы үш жылда, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру әсер ететін, негізгі көрсеткіштер мен даму серпіні көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдау келтіріледі.
Маркетингтiк ортаны талдау ақпарат көзiн көрсете отырып, Инвестициялар алушы жұмыс істейтін нарықтың, сондай-ақ Инвестициялар есебiнен өндiрiлетiн өнiмдi өткiзу жоспарланып отырған нарықты талдауды, оның ішінде:
есептеулердi негiздей және деректердi іріктеуді айқындай отырып, нарықтың сыйымдылығын;
Инвестициялар алушының нарықтағы үлесiн;
нарықтың өсу (қысқару) әлеуетiн және нарық сыйымдылығы өзгерген жағдайда ұйым өнiмінің үлесiн;
бәсекелестердiң сипаттамасын, бәсекелестердiң нарықтағы үлесiн;
төлем қабілеттілігін қоса алғанда, тұтынушылардың сипаттамасын қамтиды. Егер мемлекеттік мекемелер және (немесе) қатысушылар тұтынушылар болып табылса, олардың сатылатын өнімдегі үлесін көрсете отырып, осы ұйымдардың толық тізбесін келтіруі қажет.";
128, 129-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"128. "Негiздiлiк" бөлiмiнде iс-шараларды iске асыруға арналған Инвестициялар мөлшерiнiң және Инвестициялар ҚЭН-інің iс-шараларын баламалы көздерден қаржыландырудың мүмкін болмауының негiздемесi келтiрiледi.
"Негiздiлiк" бөлiмi мынадай тарауларды қамтиды:
1) "Инвестициялар көлемi" тарауы;
2) "Қаржыландырудың балама көздерi" тарауы;
3) "Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы;
4) "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы" тарауы.
Егер Инвестициялар Институционалдық МЖӘ жобасын іске асыруға бағытталған болса, "Қаржыландырудың балама көздерi" және "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы" тараулары ұсынылмайды.
129. "Инвестициялар көлемi" тарауында әрбiр құрамдауыш бөлiнiсiнде Инвестициялар көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесi келтiрiледi.
"Инвестициялар көлемi" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Өнiмдер" параграфы, онда осы Қағидалардың 124-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ақпаратты ескере отырып, сатып алынатын өнiмдер тізбесінің, саны мен сапасының негiздемесi келтiрiледi;

3) параграф "Анализ макроэкономической среды", в котором приводится анализ и характеристика макроэкономической среды (страна, регион или отрасль), в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных макроэкономических (региональных, отраслевых) показателей, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, и динамики развития как минимум, за последние три года;
4) параграф "Анализ маркетинговой среды", в котором приводится анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, как минимум, за последние три года.
Анализ маркетинговой среды содержит, с указанием источника информации, анализ рынка, на котором функционирует Получатель Инвестиций, а также рынка, на котором планируется реализация продукции, производимой за счет Инвестиций, в том числе:
емкость рынка с обоснованием расчета и определением выборки данных;
доля Получателя Инвестиций на рынке;
потенциал роста (сокращения) рынка и доля продукции организации в случае изменения емкости рынка;
характеристика конкурентов, доля конкурентов на рынке;
характеристика потребителей, включая их платежеспособность. Если потребителями являются государственные учреждения и (или) участники необходимо привести полный перечень этих организаций с указанием их доли в реализации продукции.";
пункты 128, 129 изложить в следующей редакции:
"128. В Разделе "Обоснованность" приводится обоснование размера Инвестиций на реализацию мероприятий и невозможности финансирования мероприятий ФЭО Инвестиций из альтернативных источников.
Раздел "Обоснованность" содержит следующие главы:
1) глава "Объем Инвестиций";
2) глава "Альтернативные источники финансирования";
3) глава "Соответствие целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению";
4) глава "Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора".
В случае, если Инвестиции направлены на реализацию проекта институционального ГЧП, главы "Альтернативные источники финансирования" и "Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора" не представляются.
129. В главе "Объем Инвестиций" приводится подтвержденное документально и расчетами обоснование объема Инвестиций в разрезе каждого компонента.
Глава "Объем Инвестиций" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Продукты", в котором приводится обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов, с учетом информации, указанной в подпункте 4) пункта 124 настоящих Правил;

2) "Бағалар негiздемесi" параграфы, онда Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларына талдау келтiрiледi. Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң бағалары осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында санамаланған құжаттармен бекiтiледi.
Осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мүмкiн болмаған жағдайда, ББӘ ақпарат көзiн көрсете отырып, сатып алу жоспарланатын өнiмдердiң қолданыстағы нарықтық бағалары туралы ақпаратты қоса бередi.
Бағаларды талдау:
соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпаратты және ағымдағы бағалардың ықтимал өзгеруі мен осындай өзгеріске әкелуі мүмкін оқиғаларды;
бағалардың ықтимал жеңілдіктерін, жеңілдіктер беру шарттарын (сатып алу көлемі, төлеу шарттары) қамтиды;
3) "Айналым қаражатын толықтыру" параграфы, онда ақшаға қажеттігі ашып көрсетіледі, бірақ төменде келтірілген тізбемен шектелмейді:
қаржылық өнiмдер бөлiнiсiнде клиенттердiң болжамды саны, қаржылық қызметтiң орташа сомасы көрсетiлген қаржылық қызметтер көрсету;
пруденциялық нормативтердi сақтау;
Инвестициялар алушының ағымдағы шығыстарын қаржыландыру;
4) "Инвестициялар көлемi" параграфы, онда жоспарланатын Инвестициялардың мөлшерiн растайтын есептеулер келтiрiледi.
Есептеулер әрбiр іс-шара бөлiнiсiнде келтiрiледi. Қажет болған жағдайда, объектіні іске қосу шығыстары (іске қосу-баптау жұмыстары) келтіріледі.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша жоспарланатын Инвестициялардың мөлшеріне ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеуге арналған қаражаттың болмауы бойынша негіздеме ұсынылған жағдайда, оларды әзірлеуге арналған шығыстар қосылады.
Егер Инвестициялар қаржылық қызметтер көрсетуге арналған жағдайда, "Инвестициялар көлемi" тарауының құрылымдық элементтерi:
"Айналым қаражатын толықтыру" параграфы;
"Инвестициялар көлемi" параграфы болып табылады.
Егер Инвестициялар шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, Инвестициялардың құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
Егер Инвестициялар Институционалдық МЖӘ жобасын іске асыруға бағытталған болса, "Өнімдер", "Бағалар негiздемесi", "Айналым қаражатын толықтыру" параграфтары ұсынылмайды. Инвестициялар көлемі тиісті құжаттармен (келісімдер, шарттар, меморандумдар) расталады.";
132-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

2) параграф "Обоснование цен", в котором приводится анализ цен на приобретаемые за счет Инвестиций продукты. Цены на приобретаемые за счет Инвестиций продукты подкрепляются документами, перечисленными в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил.
В случае невозможности представления документов, указанных в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил, АБП прилагает информацию о действующих рыночных ценах на планируемые к приобретению продукты с указанием источника информации.
Анализ цен включает:
информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению;
возможные скидки с цены, условия предоставления скидок (объемы закупа, условия оплаты);
3) параграф "Пополнение оборотных средств", в котором раскрывается, но не ограничивается нижеприведенным перечнем, потребность в деньгах для:
оказания финансовых услуг, с указанием в разрезе финансовых продуктов предполагаемого количества клиентов, средней суммы финансовой услуги;
соблюдения пруденциальных нормативов;
финансирования текущих расходов Получателя Инвестиций;
4) параграф "Объем Инвестиций", в котором приводятся расчеты, подтверждающие размер планируемых Инвестиций.
Расчеты приводятся в разрезе каждого мероприятия. При необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы).
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия, в размер планируемых Инвестиций включаются расходы на разработку ТЭО или ПСД, в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на их разработку.
В случае, если Инвестиции предполагаются для оказания финансовых услуг, структурными элементами главы "Объем Инвестиций" являются:
параграф "Пополнение оборотных средств";
параграф "Объем Инвестиций".
В случае, если Инвестиции реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость Инвестиций, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, параграфы "Продукты", "Обоснование цен", "Пополнение оборотных средств" не представляются. Объем инвестиций подтверждается соответствующими документами (соглашения, договора, меморандумы) между государственным и частным партнерами.";
часть первую пункта 132 изложить в следующей редакции:

"132. "Нәтиже" бөлімінде есептеулермен расталған тікелей және түпкілікті нәтижелерді алу мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ Инвестициялар алушының қаржы-шаруашылық қызметінің жоспарланған нәтижелері келтіріледі.";
137-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"137. "Қорытындылар" тарауында Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланың, мемлекет (өңір) экономикасының дамуына ықпалы ашылады. "Қорытындылар" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Тiкелей нәтижелер" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының жоспарланған тiкелей нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесi келтiрiледi;
2) "Түпкілікті нәтижелер" параграфы, онда:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының жоспарланатын түпкілікті нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесi;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары іске асырылған жағдайда, саладағы және Қазақстан Республикасындағы (өңірдегі)
әлеуметтік-экономикалық жағдайдың даму перспективаларының талдауы және олардың:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерге (халық кірістерінің деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамтылу деңгейі);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерге (өнім (тауарлар/көрсетілетін қызметтер) өндіру көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері) әсері;
нәтижелерді, салдары мен ықпалын, көбейтілген пайда мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдасын, орны толмайтын шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданы талдауды қамтитын Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша пайда мен шығындарды талдау;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың шектес салалардың (көршілес өңірлердің) дамуына әсерін талдау;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына (бар болса) әсерін талдау келтiрiледi;
3) "Бюджеттік тиімділік" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын жүзеге асыру нәтижелерінің тиісті бюджеттердің кірістері мен шығыстарына әсерінің есептеулері келтіріледі.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақша қаражатының келуінде мыналар:
Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер;
республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсімдер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер) ескеріледі, бірақ онымен шектелмейді.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақша қаражатының кетуінде мыналар:
Инвестициялардың көлемі;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыруға байланысты инвестициялардан кейінгі кезеңде жүргізілетін бюджет шығыстары;
белгілі бір баға саясатын жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтарды сақтауды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар ескеріледі, бiрақ онымен шектелмейдi.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"132. В разделе "Результат" приводится подтвержденное расчетами обоснование возможности получения прямого и конечного результатов, а также планируемые результаты финансово-хозяйственной деятельности Получателя Инвестиций.";
пункт 137 изложить в следующей редакции:
"137. В главе "Итоги" раскрывается влияние реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли, экономики государства (региона). Глава "Итоги" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Прямые результаты", в котором приводится подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
2) параграф "Конечные результаты", в котором приводится:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых конечных результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли и в Республике Казахстан (регионе) в случае реализации мероприятий ФЭО Инвестиций, и их влияние на:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по мероприятиям ФЭО Инвестиций, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
анализ влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния мероприятий ФЭО Инвестиций на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций (при наличии);
3) параграф "Бюджетная эффективность", в котором приводятся расчеты влияния результатов осуществления мероприятий ФЭО Инвестиций на доходы и расходы соответствующих бюджетов.
При оценке бюджетной эффективности в притоке денежных средств учитываются следующие, но не ограничиваясь:
дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
поступления в республиканский и местные бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты).
При оценке бюджетной эффективности в оттоке денежных средств учитываются, но не ограничиваясь:
объем Инвестиций;
расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО Инвестиций, производимые в постинвестиционный период;
субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:

"138. Қосымшалар мынадай құжаттармен жиынтықталады:
1) "Ретроспектива" бөлiмiне:
Инвестициялар ҚЭН-ін мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы мөр басылған және бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған қатысушылардың қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есепке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудит қызметі туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қатысушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиттік есептер тапсырылады. Бұл ретте қатысушы қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептері болған жағдайда соңғы есепті кезеңдегі аудиттен өтпеген қаржылық есептілікті ұсына алады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарда қаржылық қатысуы туралы ақпаратты қоса берумен, баланс валютасында 10 % және одан көп үлес алатын баланс баптары егжей-тегжейлі толық ашылған ақпаратты қоса берумен ұсынылады;
2) "Институционалдық" бөлiмiне:
оларға сәйкес қатысушылар құрылған немесе құрылатын құжаттардың көшiрмесi;
Инвестициялар алушы жарғысының көшiрмесi (бар болса);
Институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға Инвестициялар жүзеге асырылған кезде мемлекеттік және жекеше әріптестер арасындағы жобаны іске асыру туралы құжаттардың көшірмелері беріледі;
3) "Негiздiлiк" бөлiмiне:
осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес "Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамасы";
осы Қағидалардың 129-тармағының 2) тармақшасында келтiрiлген ақпаратты растайтын ақпарат қамтылған прайс-парақтардың (ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша прайс-парақтар болмаған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі), бағалау актiлерi мен басқа да құжаттардың көшiрмелерi беріледі. Бұл ретте, егер бұл құны кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысында расталған технологиялық және инженерлік жабдық болса, онда қосымша растаушы құжаттар талап етілмейді.
Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысы ұсынылады.
Егер Инвестицияларды іске асыру бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғайтын болса, аталған салалық мемлекеттік органдар Инвестициялардың тиісті сараптамалар қорытындыларын ұсынады.
Бұл ретте, қосымша салалық сараптамалар қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар Инвестициялардың іске асырылуының жетекшілік ететін салаға әсерін бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Салалық сараптаманың қорытындысы мыналарды:
саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда, саладағы жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланы дамытуға әсерін сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және мыналарды:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың орналасқан орнын таңдау мен ауқымының негізділігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың мүмкіндігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігінің бағасын көрсете отырып, бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалауды, оңтайлы жаңа технологияларды қолдануды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалауды;
бар болған жағдайда, салалық уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының негізділігін қамтиды.
Жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-ің құрамында ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе ЖСҚ, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы, жерге орналастыру жобасы немесе жер-кадастрлық жоспар (қажет болған кезде жер учаскелері иелерiнің және жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түрлеріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсінің шығындарын есептеулерді қоса бере отырып), техникалық шарттар ұсынылады.
Осы тармақтың талабы мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалар үшін ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеуге қаражаттың жоқтығы жөніндегі негіздемені ұсынған жағдайда қолданылмайды.
Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру (іске-қосу-баптау жұмыстары) шығыстары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты, кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін, ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін, елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында берілген есептеулерге сәйкес іске қосу жұмыстары бойынша шығындар жүзеге асырылады;
Ақпараттық жүйелерді құруға, енгiзуге және дамытуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында ақпараттық жүйенің ТЭН-і (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген), сондай-ақ Қазақстан Республикасының ақпараттандыру жөніндегі заңнамасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi органның қорытындысы ұсынылады.
Инновациялық және (немесе) ғарыштық қызметтi болжайтын iс-шараларды жүзеге асыруға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы ұсынылады;

"138. Приложения укомплектовываются документами:
1) к Разделу "Ретроспектива":
финансовая отчетность участников (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник может предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;
2) к Разделу "Институциональный":
копии документов, в соответствии с которыми созданы или создаются участники;
копия устава Получателя Инвестиций (при наличии);
при осуществлении Инвестиций на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП предоставляются копии документов между государственным и частным партнерами о реализации проекта;
3) к Разделу "Обоснованность":
"Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов" по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
копии прайс-листов (в случае отсутствия прайс-листов по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений), оценочных актов и других документов, содержащих информацию, подтверждающую приводимую в подпункте 2) пункта 129 настоящих Правил информацию. При этом в случае, если это технологическое и инженерное оборудование, стоимость которого подтверждена в заключении комплексной вневедомственной экспертизы, то дополнительные подтверждающие документы не требуются.
При осуществлении Инвестиций предоставляется заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа.
В случае, если реализация Инвестиций, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих экспертиз Инвестиций.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами, только в части оценки влияния реализации Инвестиций на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО Инвестиций в структуре экономики отрасли;
обоснованности выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
возможности реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО Инвестиций;
оценку соответствия мероприятий ФЭО Инвестиций международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций;
обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам, утверждаемым отраслевым уполномоченным государственным органом, в случае наличия.
При осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе ФЭО Инвестиций представляется ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или ПСД, а также заключение комплексной вневедомственной экспертизы, землеустроительный проект или земельно-кадастровый план (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия.
Требование данного пункта не применяется для юридических лиц в форме государственного предприятия в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на разработку ТЭО или ПСД.
В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, и комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание, внедрение и развитие информационных систем, в составе ФЭО Инвестиций представляется ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) информационной системы, а также заключение уполномоченного органа в сфере информатизации согласно законодательству Республики Казахстан по информатизации.
При осуществлении Инвестиций, направленных на реализацию мероприятий, предполагающих инновационную и (или) космическую деятельность, представляется заключение государственной научно-технической экспертизы;

4) "Нәтиже" бөлiмiне:
"Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда;
"Өнімді өткізу бағдарламасы" осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысанда;
осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалған қаржылық модель қоса беріледі;
Қызметін әлеуметтік салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша қаржылық модельдің болуы талап етілмейді;
"Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысанда;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6452 болып тіркелген Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдардан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарында айқындалған нысандарға сәйкес, Инвестицияларды ескермегендегі Инвестициялар алушының қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей тәсіл)" не "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама тәсіл)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы.";
143, 144-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Инвестициялар ҚЭН-і ББӘ бюджеттік бағдарламасында (кіші бағдарламасында) көзделген нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету мақсатында әзiрленедi.
144. Инвестициялар ҚЭН-інің түпнұсқасын, сондай-ақ осы Қағидалардың 138, 162 және 163-тармақтарында айтылған қосымша материалдарды, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған титулдық бланкiдегі жеке iлеспе хатпен ББӘ бередi.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларындағы жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ осы Қағидалардың 138, 162 және 163-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға – ББӘ қол қоюымен ұсынылатын салалық сараптама қорытындысынан басқа құжаттар осы ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы холдинг және ұйымдардың бірінші басшылардың не оларды алмастыратын тұлғалардың қол қоюымен ұсынылады.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта ұсынылады.
Iлеспе хатта Инвестициялар ҚЭН-інің атауы, мәлiмделетiн сома және Инвестицияларды жүзеге асыру жылы, қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Инвестициялар ҚЭН-інің, сондай-ақ қосымша материалдардың, оның ішінде теріске шығарулардың, қосымша дәлелдемелердің не Инвестициялар ҚЭН-іне өзгерістер енгізу туралы ақпараттың әрбір парағына Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды не олар тігіледі, нөмірленеді және Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ құрылымдық бөлімшесі басшысының қолымен расталады.
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) еншілес және тәуелді ұйымдары әзірлеген ҚЭН мен ТЭН мақұлдауды бюджеттік кредит беру бағдарламаларын, бюджеттік инвестициялық бағдарламаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ оларды түзету кезінде Қор Басқармасы жанындағы тиісті Комитет жүзеге асырады. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолданатын ҚЭН мен ТЭН-нің әрбір парағына осы бағытқа жауапты Қордың басқарма мүшесі, ал оларға қосымша өзге материалдарға – осы бағытқа жауапты Қордың құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.";
151-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) к разделу "Результат":
"Программа производства продукции" по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
"Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 22 к настоящим Правилам.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие финансовой модели не требуется;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей Получателя Инвестиций, без учета Инвестиций, согласно формам, определенным в Перечне и формах годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6452:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" либо "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение.";
пункты 143, 144 изложить в следующей редакции;
"143. ФЭО Инвестиций разрабатывается в целях финансового обеспечения мероприятий, направленных на достижение показателей результата, предусмотренных в бюджетной программе (подпрограмме) АБП.
144. Оригинал ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, оговоренные в пунктах 138, 162 и 163 настоящих Правил, представляются АБП отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего.
По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал ФЭО, а также документы, указанные в пунктах 138, 162 и 163 настоящих Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченным первым руководителем государственного органа – АБП.
Для единой системы электронного документооборота документы предоставляются в не редактируемом графическом формате.
В сопроводительном письме указывается наименование ФЭО Инвестиций, заявляемая сумма и год осуществления Инвестиций, перечень прилагаемых документов.
ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО Инвестиций полистно парафируются либо они прошиваются, нумеруются и заверяются подписью руководителем структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ФЭО Инвестиций.
Одобрение ФЭО и ТЭО, разработанного дочерними и зависимыми организациями акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд) при планировании и реализации программ бюджетного кредитования, бюджетных инвестиционных программ, а также их корректировок осуществляется соответствующим Комитетом при Правлении Фонда. ФЭО и ТЭО, направляемые в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, полистно парафируются ответственным за данное направление членом правления Фонда, а иные дополнительные материалы к ним – ответственным за данное направление руководителем структурного подразделения Фонда.";
пункт 151 изложить в следующей редакции:

"151. Инвестициялардың ҚЭН-ін түзету мәселелерін, оның ішінде бекітілген іс-шаралардың құнын ұлғайтуды көздейтін мәселелерді тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару тәртібі екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең:
1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайдан басқа, ББӘ-нің Инвестициялар ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) ББӘ ұсынатын құжаттар мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның Инвестициялар ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа берілген оң экономикалық қорытындысының негізінде Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығын айқындау бойынша тиісті бюджет комиссиясының шешімі. Осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларда, Инвестициялар ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындының болуы талап етілмейді.
Бірінші кезеңде Инвестициялар ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен өтеді.
Бірінші кезеңде осы Қағидалардың 146-тармағында көзделген, сметалық құнын ұлғайтуды республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті Инвестициялар бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және жергілікті Инвестициялардың ТЭН-ін түзету мәселесін РБК-ның қарауына шығару үшін кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Инвестицияларды республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне енгізеді.
Құжаттаманың толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың орын алуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі адамдар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген Инвестициялардың ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсыныстар бойынша олар сметалық құнын ұлғайту тұрғысынан қаралмайды.
Инвестициялардың ҚЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған мына құжаттарды ұсынады:
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кестені қоса бере отырып, іс-шараларды, Инвестициялар ҚЭН-інің техникалық-технологиялық шешімдерін болжамды толықтырулар және (немесе) өзгертулер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайту көрсетілген өтінім хат;
Инвестициялар ҚЭН-нің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін (бар болса) бекiту туралы ББӘ (ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобалардың экономиканың әртүрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындысы және бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы алынған Инвестициялар ҚЭН-і;

"151. Порядок вынесения вопросов корректировки ФЭО Инвестиций, в том числе предусматривающих увеличение стоимости утвержденных мероприятий на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется в два этапа.
Первый этап:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ФЭО Инвестиций и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ФЭО Инвестиций происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
На первом этапе по местным Инвестициям, предусмотренным в пункте 146 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит Инвестиции с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение РБК вопроса корректировки ТЭО местных Инвестиций.
По инвестиционным предложениям по корректировке ФЭО Инвестиций, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций АБП представляют за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
письмо-заявку с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;

осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларда қоспағанда, ҚЭН-ді түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы;
мемлекеттік сатып алуды жүргізудің нәтижесінде үнемделген сома (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап, құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша іс-шараларды іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН іс-шараларын қаржыландыру. Бұл ақпарат әрбір жылдың жоспары мен фактісі игерілмеген жағдайда, оның себептері көрсетіле отырып беріледі;
қымбаттауға әкелетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (мердігерлердің ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) өсіру қажеттігі туралы уақтылы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
ұйым не жеке тұлғаның кінәсінен қымбаттау болған жағдайда, сондай-ақ осындай ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
ББӘ түсіндірмелерімен қоса, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ ұсынады;
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы
12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы туралы актісі;
бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не себептері көрсетіле отырып, қол жеткізбеу туралы, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
ББӘ бюджет комиссиясының оң шешімін алған жағдайда, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жүргізе отырып, Инвестициялар ҚЭН-іне тиісті түзетулерді енгізеді.
Екінші кезең:
1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсынуы;

положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО, за исключением случаев предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" от 12 ноября 2015 года на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
При получении положительного решения бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Второй этап:
1) представление АБП скорректированного ФЭО Инвестиций в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;

2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген ҚЭН бойынша Инвестицияларды қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде Инвестициялар ҚЭН-ін қарауды ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылып, ұсынылған мына құжаттардың негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi орган жүзеге асырады:
осы Қағидалардың 16-қосымшасындағы нысанға сәйкес салыстырмалы кесте қоса беріле отырып, Инвестициялар ҚЭН-індегі iс-шараларға, техникалық-технологиялық шешiмдерге болжанған толықтырулар және (немесе) өзгертулер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкелетін мән-жайлар мен себептер көрсетілген өтiнiм-хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін (бар болса) бекiту туралы ББӘ (бір ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобалардың экономиканың әртүрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай, тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындылары және құжаттар, сондай-ақ бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы алынған Инвестициялар ҚЭН-і;
түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-і;
ҚЭН-ді іске асыру шеңберінде, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап, мемлекеттік сатып алуды жүргізудің нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша жасалған шарттар туралы ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын қаржыландыру. Бұл ақпарат әрбір жылдың жоспары және фактісі, игерілмеу болған жағдайда, оның себептері көрсетіле отырып беріледі;
қымбаттауға әкелетін себептерді (мердігерлердің ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) өсіру қажеттігі туралы уақтылы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып) егжей-тегжейлі көрсету;
ұйым не жеке тұлғаның кінәсінен қымбаттау болған жағдайда, сондай-ақ осындай ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысының, ББӘ түсіндірмелерімен қоса, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын салалық сараптаманың қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ-нің қорытындысы ұсынылады;
Инвестициялар түзетілген ТЭН-іне және (немесе) ЖСҚ-ына ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжанған қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;

2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании Инвестиций по скорректированному ФЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ФЭО Инвестиций осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе представляемых за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего следующих документов:
письмо-заявка с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, обстоятельств и причин, влекущих увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и документы, в том числе утвержденное ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
скорректированное ФЭО Инвестиций;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО и (или) ПСД Инвестиций;
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации мероприятии указанных в ФЭО Инвестиций;

бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуына, сондай-ақ Инвестицияларды іске асыру шеңберінде бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтитын, бұзушылықтардың болмауы туралы, ескіру мерзімі құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның актісі;
Инвестициялар ҚЭН-іне түзету орындылығы туралы РБК шешімінің көшірмесі;
бекітілген ҚЭН-де көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткiзуге немесе жеткіліксіздігінің себептері туралы ақпарат, оның ішінде келмей қалу себептерiн көрсете отырып, бөлінген бюджет қаражатты толық игеруі;
құжаттарды ұсынған күнге дейін көп дегенде 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің нақты жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған мына ұсынылған құжаттардың негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына түзетілген Инвестициялар ҚЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін шығарады:
Инвестициялар ҚЭН-індегі техникалық-технологиялық шешiмдерге, iс-шараларға болжанған толықтыруларды және (немесе) өзгертулерді, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкелетін мән-жайлар мен себептерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кесте қоса берілген өтiнiм-хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін (бар болса) бекiту туралы ББӘ (бір ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобаларды экономиканың түрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындылары және құжаттар, оның ішінде бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы алынған ҚЭН-і;
түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-і;
осы Қағидалардың 145-1-тармағында көрсетілген жағдайдан басқа, түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-іне оң экономикалық қорытынды;
ҚЭН-ді іске асыру шеңберінде, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап, мемлекеттік сатып алуды жүргізудің нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша жасалған шарттар туралы ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын қаржыландыру. Бұл ақпарат әрбір жылдың жоспары және фактісі, игерілмеу болған жағдайда, оның себептері көрсетіле отырып беріледі;
қымбаттауға әкелетін себептерді (мердігерлердің ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) өсіру қажеттігі туралы уақтылы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып) егжей-тегжейлі көрсету;
ұйым не жеке тұлғаның кінәсінен қымбаттау болған жағдайлар, сондай-ақ осындай ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысының, ББӘ түсіндірмелерімен қоса, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын салалық сараптаманың қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ-нің қорытындысы ұсынылады;
Инвестициялардың түзетілген ТЭН-іне және (немесе) ЖСҚ-ына ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжанған қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;

акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" от 12 ноября 2015 года на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, охватывающий все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации Инвестиций, срок давности которого не более 6 (шести) месяцев от даты предоставления документов;
копия решения РБК о целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций;
информация о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ФЭО, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указание причин недостижения;
материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего следующих документов:
письмо-заявку с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, обстоятельств и причин, влекущих увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и документы, в том числе ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
скорректированное ФЭО Инвестиций;
положительное экономическое заключение на скорректированное ФЭО Инвестиций, за исключением случая, указанного в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО и (или) ПСД Инвестиций;
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации мероприятии указанных в ФЭО Инвестиций;

бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуына, сондай-ақ Инвестицияларды іске асыру шеңберінде бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтитын, бұзушылықтардың болмауы туралы, ескіру мерзімі құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның актісі;
құжаттарды ұсынған күнге дейін көп дегенде 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің нақты жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларындағы жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша түзетілген ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ Қағидалардың осы тармағында көрсетілген мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға – ББӘ қол қоюымен ұсынылатын салалық сараптама қорытындысынан басқа құжаттар осы ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы холдинг және ұйымдардың бірінші басшылардың не оларды алмастыратын тұлғалардың қол қоюымен ұсынылады.";
162-тармақтың оныншы бөлігі орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тіліндегі мәтін өзгермейді;
168-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорытынды" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Негiзділік" тарауы, онда Инвестициялар көлемiн, оның ішінде жылдар бойынша растау немесе растамау туралы, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтiрiледi;
2) "Нәтижелілік" тарауы, онда Инвестициялардың экономикалық, қаржылық және бюджеттік тиімділігі, тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткізу мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі келтіріледі.
Басқа ақпарат негізінде факторларды ашатын пікір айтылған жағдайда, осы ақпаратпен толықтырылуы мүмкін.";

акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" от 12 ноября 2015 года на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, охватывающий все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации Инвестиций, срок давности которого не более 6 (шести) месяцев от даты предоставления документов;
материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.
По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал скорректированного ФЭО, а также документы, указанные в настоящем пункте Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченным первым руководителем государственного органа – АБП.";
часть десятую пункта 162 изложить в следующей редакции:
"Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для возврата ФЭО Инвестиций без составления Заключения. ФЭО Инвестиций возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.";
пункт 168 изложить в следующей редакции:
"168. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в котором приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) глава "Результативность", в котором приводится информация об экономической, финансовой и бюджетной эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения прямого и конечного результатов.
Может дополняться другой информацией, раскрывающей факторы, на основании которых было выражено мнение.";

182-17-тармақтың 1) тармақшасының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Тиімділік" тарауы, онда бюджеттік кредиттер арқылы жобалық іс-шаралар, жобасының тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндігі іске асыру экономикалық және әлеуметтік тиімділігі туралы ақпарат береді;
187-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, жоспарланған жылға қаржыландыру мен көлемнің орындалуы тиісті бағдарламамен (ішкі бағдарламамен) келіседі.";
214-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Инвестициялар есебінен заңды тұлға іске асыратын іс-шаралар көрсеткіштерінің нәтижелерін, Инвестициялардың ҚЭН және (немесе) мемлекеттiк органдардың стратегиялық жоспарларында және (немесе) заңды тұлғалардың стратегиялық даму құжаттарында жоспарланған тиісті нәтижелерімен салыстыру жолымен әрбір кезеңдегі қол жеткізілген шығындар мен іске асыру көлемдерін, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептерін талдауды;";
218-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"218. ББӘ есебінде:
1) бюджеттік бағдарламаның (ішкі бағдарламаның) сипаттамасы;
2) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңінің құны;
3) жарғылық капиталға мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларының төлеміне олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезінде акционердің (қатысушының) және директорлар кеңесінің шешімі, бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері;
5) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңін іске асыру кестесі;
6) іске асырылуы үшін Инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының деректемелері;
7) ББӘ тиісті бюджеттік бағдарламасы (ішкі бағдарламасы) бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаражат бөлу туралы ақпарат;
8) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараны қаржыландыру схемасы;
9) ББӘ жауапты орындаушысының деректемелері;
10) ішкі бақылау қызметімен анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
11) Инвестицияларды жүзеге асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштерге қол жеткізудің ағымдағы жағдайы туралы ақпарат көрсетіледі.
Инвестициялар арқылы іске асырылатын іс-шаралар бойынша есепті тоқсанның әрбір нысан бойынша заттай көрінісінде жоспарланған және нақты өнімдірілген жұмыс көлемі туралы ақпарат беріледі.";
226-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) части четвертой пункта 182-17 изложить в следующей редакции:
"1) глава "Эффективность", в которой приводится информация об экономической и социальной эффективности реализации мероприятий проекта посредством бюджетного кредитования, возможности достижения прямого и конечного результатов проекта";
часть четвертую пункта 187 изложить в следующей редакции:
"При этом, объемы выполнения и финансирования на планируемый год согласуются с соответствующей бюджетной программой (подпрограммой).";
подпункт 2) пункта 214 изложить в следующей редакции:
"2) анализ достигнутых в каждом этапе объемов реализации и затрат, путем сопоставления фактически достигнутых показателей результатов мероприятий, реализуемых юридическим лицом за счет Инвестиций и соответствующих результатов, запланированных в ФЭО Инвестиций и (или) в стратегических планах государственных органов и (или) в стратегических документах развития юридических лиц, а также причин их недостижения;";
пункт 218 изложить в следующей редакции:
"218. В отчете АБП отражаются:
1) характеристика бюджетной программы (подпрограммы);
2) стоимость каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
3) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, решения акционера (участника) и совета директоров при перечислении денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц;
4) сведения государственной перерегистрации юридического лица;
5) график реализации каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
6) реквизиты документов Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись Инвестиций;
7) информация о выделении средств из республиканского или местного бюджета по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме) АБП;
8) схема финансирования мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
9) реквизиты ответственного исполнителя АБП.
10) информацию, о принятых мерах по устранению фактов нарушений выявленных службой внутреннего контроля;
11) информацию о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
По мероприятиям, реализуемым за счет Инвестиций, представляется информация об объеме запланированных и фактически произведенных работ за отчетный квартал по каждому объекту в натуральном выражении.";
пункт 226 изложить в следующей редакции:

"226. ҚЭН-де бекітілген Инвестициялар есебінен іске асырылған
іс-шаралардың тиімділігін айқындау Инвестициялардың жүзеге асырылуын бағалауды жүзеге асырудың мақсаты болып табылады.";
229-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"229. Инвестициялардың іске асырылуын бағалау:
1) республикалық немесе жергiлiктi бюджеттен тартылған Инвестициялар есебінен іске асырылған іс-шаралар туралы ақпарат жинауды;
2) заңды тұлғаның Инвестициялар есебінен іске асырылған іс-шараларының нақты қол жеткізілген нәтижелерінің көрсеткіштерін және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген Инвестициялардың ҚЭН-де және (немесе) стратегиялық даму құжаттарында және (немесе) мемлекеттiк органдардың стратегиялық жоспарларында жоспарланған тиісті көрсеткіштермен салыстыру жолымен әрбір уақыт аралығында қол жеткізілген іске асыру мен шығындар көлемін, сондай-ақ қол жеткізілмеу себептерін талдауды;
3) Инвестицияларды іске асырудан экономикалық және экономикалық қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізуді ескере отырып, жетекшілік ететін саланың дамуына Инвестициялардың іске асырылуының ықпалын бағалауды (бұл ретте, бағалау нәтижелер көрсеткіштерінің критерийлері бойынша жүзеге асырылады) көздейді;
Инвестицияларды іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ақпарат инвестициялық ұсыныста салынған көрсеткіштер негізінде және/немесе Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің байламы негізінде дайындалады;
4) Инвестициялардың іске асырылуын бағалау нәтижелері туралы есеп дайындауды көздейді.";
1-қосымшаны осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3, 4-қосымшаларды осы бұйрықтың 2, 3-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
15-қосымшаны осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
17-қосымшаны осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
23-қосымшаны осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
25-қосымшаны осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
28, 29-қосымшаларды осы бұйрықтың 8, 9-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
31, 32-қосымшаларды осы бұйрықтың 10, 11-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
35-қосымшаны осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
38, 39, 40, 41, 42, 43-қосымшаларды осы бұйрықтың 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"226. Целью осуществления оценки реализации Инвестиций является определение эффективности мероприятий, утвержденных в ФЭО, реализованных за счет Инвестиций.";
пункт 229 изложить в следующей редакции:
"229. Оценка реализации Инвестиций предусматривает:
1) сбор информации о мероприятиях, реализованных за счет Инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета;
2) анализ достигнутых в каждом временном интервале объемов реализации и затрат, путем сопоставления фактически достигнутых показателей результатов мероприятий, реализованных юридическим лицом за счет Инвестиций и соответствующих результатов, запланированных в ФЭО Инвестиций и (или) в стратегических планах государственных органов и (или) в стратегических документах развития юридических лиц, утвержденных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также причин их недостижения;
3) оценку влияния реализации Инвестиций на развитие курируемой отрасли (при этом, оценка осуществляется по критериям показателей результатов) с учетом достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
Информация по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций подготавливается на основании показателей, заложенных в инвестиционном предложении и/или в привязке к ключевым показателям эффективности государственных органов Республики Казахстан;
4) подготовку отчета о результатах оценки реализации Инвестиций.";
приложение 1 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 3, 4 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложениям 2, 3 к настоящему приказу;
приложение 15 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 17 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 23 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 25 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложения 28, 29 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложениям 8, 9 к настоящему приказу;
приложения 31, 32 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложениям 10, 11 к настоящему приказу;
приложение 35 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
приложения 38, 39, 40, 41, 42, 43 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему приказу;

49-қосымшаны осы бұйрықтың 19-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаментіне қамтамасыз ету:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 25 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
1-қосымша
"Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы" нысаны
1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын МИЖ жөніндегі деректер
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі ______________________
МИЖ атауы __________________________________________
Құрамында МИЖ-ді іске асыру көзделген Қазақстан Республикасының белгіленген мемлекеттік, үкіметтік, салалық бағдарламаларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестицияларды алушы (болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы
МИЖ іске асыру кезеңі (белгісіз болса, жобалап көрсетіңіз):
Іске асырудың ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ іске асырудың басталуы: жыл: ________ ай: ________
МИЖ іске асырудың болжамды аяқталуы: жыл: ______ ай: ______
МИЖ-дің (қызметін) пайдалану кезеңі
МИЖ-дің жалпы құны: ____ мың теңге, оның ішінде (қажет жағдайда толтырылады):
ТЭН әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар, сондай-ақ постинвестициялық кезең (қаржыландыру көзін көрсете)
МИЖ-дің іске асырылу орыны:
(МИЖ-дің, оның негізгі құрамдауыштарының іске асырылу орнын көрсетіңіз және МИЖ бойынша шығындарды өңірлерге бөлу)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
2) Баланс ұстаушы* (қажет жағдайда толтырылады)
3) МИЖ үшін бөлінген жердің болуы* (қажет жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі мен сол орында тұрған жылжымайтын мүліктің берілгені жөніндегі шешімнің нөмірі мен күні көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажет сома көрсетіледі).

приложение 49 к Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению 19 к настоящему приказу;
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственно-частного партнерства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
25 ноября 2015 года
Приложение 1
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 1
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Информационный лист инвестиционного предложения"
1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому
к реализации ГИП
Администратор бюджетной программы________________
Наименование ГИП __________________________________
Наименование установленных государственных, правительственных
программ и программы развития территорий Республики Казахстан, в
составе которой предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные
пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при
наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать
приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц:
______
Период эксплуатации (службы) ГИП
Общая стоимость ГИП: ____ тысяч тенге, в том числе (заполняется
в случае необходимости):
стоимость разработки ТЭО: __________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в
постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и
распределение затрат по ГИП по регионам)
1) Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
2) Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
3) Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при
необходимости)
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым
выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на
нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа
земельного участка).

4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның болуы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр-, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфроқұрылым)
иә (қандай екені көрсетіледі);
жоқ (қанша қосымша шығындар қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
*егер жаңа объекті салынған (құрылысы) жағдайда, келешек меншік иесі көрсетіледі, ал реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша ақпарат)
Атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жылдар
жылы
жылы
жылы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмір
атауы
нөмір
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) бекіткен нормативтік құқықтық акт
түрі
қабылданған күні
нөмірі
Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
Тікелей нәтиже
1
....
Түпкілікті нәтиже
1
....
3. Саланың маркетингтік талдауы
1) объектілерді құру (салу) мен реконструкциялауды, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді енгізу мен дамытуды болжайтын МИЖ үшін қаралатын өңірде жоба (жобалар) болжайтын өнімдерге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі кездегі және перспективадағы сұранысты немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерін жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру ықпал ететін негізгі көрсеткіштер мен даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асырылуы болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-ді жалпы сипаттау басымдылық тәртібінде жеке (жоба бойынша) баяндалады.
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсаты
(мақсаты Қазақстан Республикасының стратегиялық бағдарламалық құжаттарында белгіленген экономика саласының (аясының) неғұрлым ауқымды міндеттерін / даму басымдықтарын көрсетуі тиіс).
2) сандық міндеттері (жобаның ауқымын айқындауға болатын жобаның санмен өлшенетін міндеттерін көрсетіңіз.
Белгілі бір сандық көрсеткіштерді ұсыныңыз, мысалы, жобалық қуаты және т.б.)
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер
(жобаны іске асыру нәтижесінде оларды алушылар үшін өндірілетін өнімнен/көрсетілетін қызметтен болатын әсер, сондай-ақ бизнес (оның ішінде шағын және орта бизнес) субъектілеріне ықпалы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің негізінде жобаны іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу)
Жобаның негіздемесі:
(осы жобаны іске асыру қажеттілігін негіздеу;
Жобаны іске асырған жағдайда осы саланың көрсеткіші қаншалықты көтерілетіндігін көрсету).
МИЖ сипаттамасы:

4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры
(железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами,
трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и
другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается
будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий
собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных
средствах по ГИП, в том числе по текущим программам)
Наименование
Годы, предшествующие году осуществления Инвестиции
год
год
год
Номер бюджетной программы (подпрограммы)
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Описание бюджетной программы (подпрограммы)
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы (подпрограммы), тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа (подпрограмма)
Вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Прямой результат (показатели количества)
1.
Конечный результат (показатели результата)
1.
3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов, а также внедрение и развитие информационных систем отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом (проектами) продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
2) для ГИП предполагающих институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее описание ГИП излагается индивидуально (по проектно) в приоритетном порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель
(цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития отрасли (сферы) экономики, установленные стратегическими программными документами Республики Казахстан).
2) количественные задачи
(укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные числовые показатели, например, проектная мощность, и другие)
3) Прямые и конечные результаты
(эффект от производимой продукции/услуги для их получателей в результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса (в том числе малого и среднего бизнеса), достижение долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации проекта на основании ключевых показателей эффективности государственных органов Республики Казахстан).
Обоснование проекта:
(обоснуйте необходимость реализации данного проекта;
укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в случае если проект будет реализован).
Описание ГИП:

(1 және 2-кестелерге сәйкес жобаның және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштарының мазмұнын сипаттаңыз))
1 кесте
Іс-шараның іске асырылу кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштардың атауы
Кезеңі
Кезеңі
Кезеңі
Жиыны
Құны
Құны
Құны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
2 кесте
Жекелеген құрамдауыштар және іске асырылу кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Бірлік өлшемі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1.
2.
3.
5. МИЖ-ді институционалдық басқару схемасы
Негізгі қатысушыларды сипаттау, олардың өзара іс-қимылының схемасы, пайдалар мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару схемасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаның іске асырылуынан пайда табатын нысаналы топтар мен адамдардың санын көрсетіңіз);
6. Әлеуметтік және экологиялық әсер ету:
(жобаның қоршаған орта мен тұрғындарға әсер етуін қысқаша сипаттаңыз)
Тұрғындардың жұмыспен қамтылуына әсері
(жобаның іске асырылуына тікелей немесе жанама қатысатын адамдар санын бағалауды ұсыныңыз).
7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың балама нұсқалары.
МИЖ-ді іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) тиісті негізделген есептерді қоса бере отырып қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдерін жазыңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады, теңгерім ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылатын әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады және/немесе Инвестицияларды алушының белгілі бір көлемдегі және сападағы өнімді өндіруі);
3) бюджеттік кредит (ақпаратты бюджеттік кредиттеу қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан көрсету, оның ішінде:
бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);

(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и компонентов согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
стоимость
стоимость
стоимость
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.
2.
3.
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат, схема управления проектом в инвестиционном и постинвестиционном периодах, также выгодополучатели (укажите количество людей и целевые группы, которые выиграют от реализации проекта);
6. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на население и окружающую среду)
Влияние на занятость населения
(представьте оценку количества людей, которые прямо или косвенно будут задействованы в реализации проекта).
7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам бюджетного кредитования, в том числе:
возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.);

4) концессиялық жоба (ақпаратты мынаған сәйкес көрсету:
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны концессия схемасы бойынша іске асырудың әлеуметтік тиімділігі;
жобаны концессия схемасы бойынша іске асырудың экономикалық тиімділігі;
концессия схемасы бойынша ұсынылатын шешімдердің негізделуі);
5) жеке инвестициялар (ақпаратты МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкестігі тұрғысынан көрсету).
Байланыс деректемелері
Т.А.Ә.:_______________________________________
Лауазымы:___________________________________
Бөлімше/ұйым:_______________________________
Мекенжайы:__________________________________
Байланыс телефоны: ____________________________
Факс:________________________________________
Электронды пошта: _______________________________________
_____________________________________________________ М.О. _
Мемлекеттік орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
3-қосымша
"Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды" нысаны
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1.
МИЖ атауы
1.2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3.
Іске асырылу кезеңі (жыл)
1.4.
Пайдаланылу кезеңі (жыл)
1.5.
Жобаның іске асырылуын негіздеу (салалық сараптама қорытындысына сәйкес)
1.6.
Қаржыландыру тетіктері және көлемдері (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
1)
БИЖ ТЭН-ін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
1.7.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8.
Ұсынылған құжаттың болуы
2.
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және аумақтық даму бағдарламаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасының пысықталғандығы (іске асырылу барысында, сол сияқты инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі барлық жобаға қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс -қимылдары)
4.
Соңғы нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
МИЖ құнын есептеудің негіздемесі
Тұжырымдар: (мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ МИЖ іске асырудың орындылығын айқындау).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
4-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы" нысаны
п/п
Көрсеткіштің атауы
Сипаттамасы
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаны мәлімдеушінің атауы (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферті есебінен қаржыландыру арқылы жүзеге асырылуы болжанған жобаны қарастырған жағдайда көрсетіледі)
4.
Жобаның іске асырылу орны
5.
Жобаның мақсаты
6.
Нәтиже көрсеткіштері
7.
Жобаның құрамдауыштары
8.
Жобаның ауқымы және жобаның қуаты
9.
Нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде оларға сәйкес жобаның іске асырылуы болжанған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11.
Жоба бойынша инвестициялық ұсынысты экономикалық бағалау қорытындысының күні және нөмірі
12.
Қаржыландырылуы жылдар бойынша бөлінген жобаның жалпы құны
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
жыл
Қаржыландыру нысаны
жыл
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Өзге көздер
Жиыны:
13.
ТЭН-ді әзірлеу мен сараптама жүргізуді қаржыландыру көзі мен сомасы
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізуді қаржыландыру көзі
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізу құны
ТЭН-ді әзірлеушінің атауы
ТЭН-ді әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асырылу мерзімі
15.
Жобаның жұмыс істеуінің қалыпты режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және сандық талаптар
16.
Жобаның жұмыстардағы, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердегі жоспарланған қазақстандық қамту көлемі
17*.
Әкімшінің өкілі

4) концессионный проект (отражение информации на соответствие:
соблюдения принципов концессии, установленных Законом Республики Казахстан "О концессиях";
социальной эффективности реализации проекта по схеме концессии;
экономической эффективности реализации проекта по схеме концессии;
обоснованности предлагаемых решений по схеме концессии.);
5) частные инвестиции (отражение информации на соответствие высокой окупаемости ГИП).
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): _____________________
Должность: ________________________________________
Подразделение/организация: _________________________
Адрес: ____________________________________________
Контактный телефон: ________________________________
Факс: _____________________________________________
Электронная почта: _________________________________
__________________________________________________ М.П. ______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя государственного органа подпись
Приложение 2
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 3
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Экономическое заключение на инвестиционное предложение"
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование ГИП
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)
1)
Стоимость разработки (корректировки) ТЭО БИП (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Ожидаемый результат выполнения задач, определенных государственными, правительственными программами и программами развития территорий (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результатов
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости ГИП
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации ГИП).
Приложение 3
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 4
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Краткая характеристика бюджетного
инвестиционного проекта"
п/п
Наименование показателя
Описание
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Наименование администратора бюджетных программ
3.
Наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
4.
Место реализации проекта
5.
Цель проекта
6.
Показатели результатов
7.
Компоненты проекта
8.
Масштаб проекта и мощность проекта
9.
Целевые группы, в том числе основные выгодополучатели
10.
Нормативные правовые акты, в том числе документы системы государственного планирования, в соответствии с которыми предполагается реализация проекта
11.
Дата и номер заключения экономической оценки инвестиционного предложения по проекту
12.
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам
Источник финансирования
Форма финансирования
год
Форма финансирования
год
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13.
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Источник финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО
Наименование разработчика ТЭО
Реквизиты договора по разработке ТЭО
14.
Период реализации проекта
15.
Качественные и количественные требования для обеспечения нормального режима функционирования проекта
16.
Объем планируемого казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта
17*.
Представитель Администратора

1)
Т.А.Ә.
2)
лауазымы
3)
байланыс телефоны
4)
электрондық поштасы
Ескертпе: * Қорытындыны ресімдеу кезінде көрсетілген жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 4-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
15-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаның экономикалық қорытындысы" нысаны
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
3.
Құрылыс мерзімі (құруы) (жылы)
4.
Пайдалану мерзімі (жылы)
5.
Өтелімділік мерзімі (тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түскен тікелей ақша қаражатының ағындарын алуға әкеп соқпайтын жобаларды қоспағанда) (жылы)
6.
Стратегиялық бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі (құжат деректемелерін көрсету)
7.
Стратегиялық жоспардың, көрсеткіштерінің қорытындысын анықтау
8.
Жобаның құны (пайдалану алдындғы барлық шығындар) (мың. теңге)
9.
Жердің сатып алу құны (мың. тенге)
10.
Қаржыландыру көздері (мың. тенге)
11.
Жоба бойынша құжаттаманың құрамы, оның ішінде экономикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысы (Экономикалық қорытынды дайындаған кезде назарға алынған құжаттар мен материалдарды көрсету; ұсынылған құжаттар құрамына ескертпелер)
12.
Технико-технологиялық шешімді бағалау
13.
Институцианалдық шешімді бағалау
14.
Тәуекелді бағалау
15.
Әлеуметтік әсерді бағалау
Тұжырымдама:
(стратегиялық бағыттарының саласын дамыту бойынша жобаның теріс немесе оң әсерін көрсету).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 5-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
17-қосымша
"Инвестициялар паспорты" нысаны
ҚЭН атауы
ҚЭН Инвестициялар сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
Әкімшісі
Нөмір
Атауы
Жалпы шығынның сомасы мың. теңге
Кезеңі мен іс-шараларды іске асыру құны, мың. теңге
№ п/п
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы
Сонымен қатар жүзеге асырудың жылдары:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
...
Өкіл әкімшісі*
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік органның атауы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің атауы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефоны
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электронды пошта
Инвестиция өкілінің алушысы**
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қатысушылардың атауы (Инвестицялар алушысы)
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефоны
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электронды пошта
Ескерту: * және ** Қорытындыны ресімдеу кезде көрсетілген жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 6-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
23-қосымша
"Инвестициялар нәтижесі" нысаны
Нәтиже
өл. бір.
Көрсеткіш мағынасы
Инвестициялардың жүзеге асыру жылы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Тікелей нәтиже
1.
№ п/п
Түпкілікті нәтиже
1.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 7-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
25-қосымша
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асырылуы жоспарланатын бюджеттiк инвестициялардың экономикалық қорытындысы" нысаны
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Бюджеттік инвестициялардың атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
нөмірі
атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылар
Инвестициялар алушылар
Іс-шараның тізімі
1 іс-шара
2 іс-шара
n іс-шара
Жүзеге асыру кезеңі (айы, жылы)
Бюджеттік инвестициялардың көлемі, мың.теңге
Стратегиялық бағдарламалар құжаттарынің сәйкес келуі (құжаттар деректемелерін көрсету)
Экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысының бар болуы
2.
"Нәтиже" бөлімі
Тікелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
3.
"Іс-шара құны" бөлімі
Іс-шара құны
Барлығы
Оның ішінде
1 іс-шара
2 іс-шара
n іс-шара
4.
Өзгелер
….
….
Тұжырымдар:
(Құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларына сәйкес келетін, экономикалық тұрғыдан орынды, мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және аумақтарды дамыту бағдарламаларына, сондай-ақ негiзділiк және нәтижелiлiк критерийлеріне сәйкес келетiн Инвестицияларға оң экономикалық қорытынды ұсынылады.
Құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларына сәйкес келмейтін және (немесе) экономикалық тұрғыдан орынсыз және/немесе, мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және аумақтарды дамыту бағдарламаларына және/ немесе бір немесе екі критерийге (негiзділiк және нәтижелiлiк) сәйкес келмейтiн Инвестицияларға теріс экономикалық қорытынды ұсынылады.)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 8-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
28-қосымша
"Республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар мен республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыруды мониторингілеу жөніндегі есеп" нысаны
РББӘ
Есептік кезең: _____________20____жылы
Р/с №
ШФТ
ББӘ/ЖАО
КБ
ББ
БИЖ-дің атауы
Жобаны іске асыру кезеңі (жыл/жарты-жылдық)
Құжаттамаға сәйкес БИЖ-дің бастапқы құны
ТЭН/ЖСҚ-ға сәйкес БИЖ-дің түзетілген құны
БИЖ-ді қаржыландырудың барлық жоспарланған көлемі
Оның ішінде
РБ
ЖБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ББӘ/ЖАО бойынша барлығы
Сала бойынша барлығы
ТЭН/ЖСҚ-ға сәйкес орындалған жұмыстардың заттай мәндегі көлемі
Есептi кезеңге дейінгi нақты
Есептi кезеңге жоспар
Есептi кезеңдегi нақты
Есепті кезеңдегі орындалмаған іс-шаралар
12
13
14
15
Орындалған жұмыстардың көлемi, мың теңге
Іске асырудың басынан бастап БИЖ-ді барлық қаржыландыру
Есеп кезені бойынша
Нақты
Жоспар
Жалпы жоспар РБ+ ЖБ
Нақты
Нақты жалпы РБ+ЖБ
Ауытқуы
Жалпы ауытқуы РБ+ЖБ
РБ
ЖБ
РБ
ЖБ
РБ
ЖБ
РБ мың теңге
%
ЖБ мың теңге
%
мың теңге
%
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Ауытқу себептерi
Қабылданған (қабылданатын) шаралар
Жобалардың саны
Ескертпе (құжаттардың бар-жоғы), қымбаттаудың себептері.
Барлық іске асырылып жатқаны
Аяқтау жоспарланғаны
Іс жүзінде аяқталғаны
Аяқталмауының себептерi
30
31
32
33
34
35
36
1.**ТЭН:

1)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2)
должность
3)
контактный телефон
4)
электронная почта
Примечание: * при оформлении Заключения указанные строки не заполняются.
Приложение 4
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 15
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Экономическое заключение на бюджетный
инвестиционный проект"
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта (ед. измерения)
3.
Срок строительства (создания) (лет)
4.
Срок эксплуатации (лет)
5.
Срок окупаемости (за исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг) (лет)
6.
Соответствие государственным, правительственным программам и программам развития территорий (указать реквизиты документа)
7.
Показатели результатов, определенных стратегическим планом
8.
Стоимость проекта (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тыс. тенге)
9.
Стоимость выкупа земли (тыс. тенге)
10.
Источники финансирования (тыс. тенге)
11.
Состав документации по проекту, в том числе заключение экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы (указать документы и материалы, принятые во внимание при подготовке экономического заключения; замечания к составу представленных документов)
12.
Оценка технико-технологических решений
13.
Оценка институциональных решений
14.
Оценка рисков
15.
Оценка социального влияния
Выводы:
(указывается отрицательное или положительное влияние проекта на выполнение стратегических направлений развития отрасли).
Приложение 5
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 17
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Паспорт Инвестиций"
Наименование ФЭО
Сумма Инвестиций по ФЭО, тыс. тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Администратор
Номер
Название
Общая сумма расходов, тыс. тенге
Период и стоимость реализации мероприятий, тыс. тенге
№ п/п
Наименование мероприятия
Стоимость, всего
в том числе по годам реализации:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
...
Представитель Администратора*
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название государственного органа
Название структурного подразделения государственного органа
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Представитель Получателя Инвестиций**
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название участников (Получателя Инвестиций)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Примечание: * и ** при оформлении Заключения указанные строки не заполняются.
Приложение 6
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 23
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Результаты Инвестиций"
Результаты
ед. изм.
значение показателя
год осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Прямой результат
1.
№ п/п
Конечный результат
1.
Приложение 7
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 25
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Экономическое заключение бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц"
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной программы
Бюджетная программа (подпрограмма)
номер
название
Наименование юридического лица
Участников
Получателя Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации (месяц, год)
Размер бюджетных инвестиций, тыс. тенге
Соответствие государственным, правительственным программам и программам развития территорий (указать реквизиты документа)
Наличие заключения экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы
2.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
3.
Раздел "Стоимость мероприятий"
Стоимость мероприятий
Всего
в том числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
….
….
Выводы
(Положительное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых соответствуют настоящим Правилам, экономически целесообразны, соответствуют государственным, правительственным программам и программам развития территорий, а также критериям обоснованности и результативности.
Отрицательное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых не соответствуют настоящим Правилам, и (или) экономически нецелесообразны, и (или) не соответствует государственным, правительственным программам и программам развития территорий, и (или) одному или двум критериям (обоснованность и результативность).
Приложение 8
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 28
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Отчет по мониторингу реализации республиканских
бюджетных инвестиционных проектов и проектов,
реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие
и кредитов из республиканского бюджета"
АРБП
Отчетный период: _____________20____года
№ п/п
ФГР
АБП/ МИО
ПП
БП
Наименование БИП
Период реализации проекта (год/ полугодие)
Первоначальная стоимость БИП, согласно документации
Скорректированная стоимость БИП, согласно ТЭО/ПСД
Всего планируемый объем финансирования БИП
в том числе
РБ
МБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого по АБП/ МИО
Итого по отрасли
Объем выполненных работ в натуральном выражении согласно ТЭО/ПСД
Факт до отчетного года
План на отчетный период
Факт на отчетный период
Невыполненные мероприятия за отчетный период
12
13
14
15
Объем выполненных работ в тыс. тенге
Всего финансирование БИП с начала реализации
За отчетный период
Факт
План
Общий план РБ+МБ
Факт
Общий факт РБ+МБ
Отклонение
Общее отклонение РБ+МБ
РБ
МБ
РБ
МБ
РБ
МБ
РБ тыс. тенге
%
МБ тыс. тенге
%
тыс. тенге
%
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Причины уклонения
Принятые (принимаемые) меры
Количество проектов
Примечание (наличие документации), причины удорожания.
Всего реализуется
Планируются к завершению
Фактически завершено
Причины незавершения
30
31
32
33
34
35
36
1.**ТЭО:

2. *** ЖСҚ:
3.**** Бұйрық:
4. ***** САРАПТАМАЛАР
1) Салалық орган сараптамасы;
2) Мемлекеттік сараптама;
3) Экономикалық сараптама;
4) Экологиялық сараптама;
5) Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама.
________________________________________________ _______________
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә. қолы
М.О.
Ескертпе:
* БИЖ-ді іске асырудың басынан бастап, оның ішінде жылдар бойынша толық қаржыландыруды көрсету;
** ТЭН қажет жағдайда, ТЭН-нің № мен мерзімін көрсету қажет. Егер жоба ТЭН-ді қажет етпеген жағдайда "үлгілік" деп көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болған, бірақ жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
*** ЖСҚ-ның № мен күнін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
****Егер бұйрық қажет болған жағдайда мемлекеттік орган - бағдарламалар әкімшісі немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік орган бұйрығының № мен күнін көрсету қажет. Егер жоба бұйрықты талап етпесе, "талап етілмейді" деп көрсету қажет. Егер бұйрық жоқ болған жағдайда, "жоқ" деп көрсету қажет;
*****сараптаманың № мен күнін көрсету қажет. Егер сараптама жоқ болған жағдайда, "жоқ" деп көрсету қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 9-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
29-қосымша
"Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларды (қымбаттауы) іске асыру мониторингі бойынша есеп" нысаны
р/с №
ББӘ
БЖ
ЖК
Жобаны іске асыру кезеңі (жылдар)
Құжаттамаға сәйкес БИЖ-дің бастапқы құны
ұжаттамаға сәйкес БИЖ-дің түзетілген құны
Іске асырудың басынан бастап, БИЖ-ді барлық қаржыландыру
* оның ішінде жылдар бойынша
Қымбаттаудың себебі
Ескертпе (құжаттаманың бар-жоғы)
жыл
жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. **ТЭН:
2. ***ЖСҚ:
3. Түзетілген ЖСҚ:
4. **** Бұйрық:
5. Түзетілген құнға бұйрық:
6. ***** Қаржылық бақылау актісі:
7. ****** Сараптамалар:
1) салалық сараптама қорытындысы;
2) мемлекеттік сараптама;
3) экономикалық сараптама;
4) экологиялық сараптама;
5) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама;
8. түсіндірме жазба: күні, нөмірі
Ескертпе:
* БИЖ-ді іске асырудың басынан бастап, оның ішінде жылдар бойынша толық қаржыландыруды көрсету қажет;
** ТЭН қажет болған жағдайда, ТЭН-нің нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер жоба ТЭН-ді қажет етпеген жағдайда "типтік" деп көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болған, бірақ жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
*** ЖСҚ-ның нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
**** Егер бұйрық қажет болған жағдайда мемлекеттік орган-бюджеттік бағдарламалар әкімшісі немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік орган бұйрығының нөмірі мен күнін көрсету қажет.
Егер жоба бұйрықты талап етпесе, "талап етілмейді" деп көрсету қажет.
Егер де бұйрық жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
***** қаржылық бақылау актісінің нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер қаржылық бақылау жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
****** сараптаманың нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер сараптама жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 10-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
31-қосымша
РББӘ немесе ЖАО: ________________________________________
Есептік кезең: 20____ жылғы ________________
"Жоба паспорты" нысаны
Жалпы ақпарат
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның типі
3.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі

2. *** ПСД:
3.**** Приказ:
4. ***** ЭКСПЕРТИЗЫ
1) Заключение отраслевой экспертизы;
2) Комплексная вневедомственная экспертиза;
3) Экономическая экспертиза.
__________________________________________ МП. __________________
Ф.И.О. руководителя государственного органа подпись
Примечания:
* необходимо указать полное финансирование с начала реализации БИП, в том числе по годам;
** необходимо указать № и дату ТЭО, если ТЭО требуется. Если проект не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если же ТЭО требуется, но не имеется, необходимо указать "не имеется";
*** необходимо указать № и дату ПСД. Если же ПСД не имеется необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать № и дату приказа государственного органа-администратора программ либо уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства если приказ требуется. Если проект не требует приказа, необходимо указать "не требуется". Если же приказ не имеется, необходимо указать "не имеется";
***** необходимо указать № и дату экспертизы. Если же экспертиза не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 9
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 29
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
Форма "Отчет по мониторингу реализации
бюджетных инвестиционных проектов (удорожание),
финансируемых из республиканского и местного бюджета"
№ п/п
АБП
БП
ПП
Период реализации проекта (года)
Первоначальная стоимость БИП, согласно документации
Скорректированная стоимость БИП, согласно документации
Всего финансирование БИП, с начала реализации
* в т.ч. по годам
Причина удорожания
Примечание (наличие документации)
год
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
АБП
Программа (Подпрограмма)
Область, (Регион)
Наименование БИП
1.**ТЭО:
2. ***ПСД:
3. Скорректированная ПСД:
4. **** Приказ:
5. Приказ на скорректированную стоимость:
6. ***** Акт финансового контроля:
7. ****** Экспертизы:
1) заключение отраслевой экспертизы;
2) комплексная вневедомственная экспертиза;
3) экономическая экспертиза;
8. пояснительная записка: дата, номер
Примечания:
*необходимо указать полное финансирование с начала реализации БИП, в том числе по годам;
** необходимо указать номер и дату ТЭО, если ТЭО требуется. Если проект не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если же ТЭО требуется, но не имеется, необходимо указать "не имеется";
*** необходимо указать номер и дату ПСД. Если же ПСД не имеется, необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать номер и дату приказа государственного органа-администратора программ либо уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства если приказ требуется.
Если проект не требует приказа, необходимо указать "не требуется".
Если же приказ не имеется, необходимо указать "не имеется";
***** необходимо указать номер и дату акта финансового контроля. Если же акт финансового контроля не имеется, необходимо указать "не имеется";
****** необходимо указать номер и дату экспертизы. Если же экспертиза не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 10
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 31
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
АРБП или МИО: ________________________________________
Отчетный период: ________________ 20____ года
Форма "Паспорт проекта"
Общая информация
Информация
Единица измерения
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Тип проекта
3.
Администратор бюджетной программы

1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4.
Экономиканың саласы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесінің коды (бұдан әрі – ЭҚЖЖ)
5.
Өндірілетін негізгі тауарлар және көрсетілетін қызметтер
6.
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7.
Жобаның мақсаты мен міндеттері:
1)
мақсаты
2)
міндеттері
8.
Әкімшілік аймақтық нысандар жіктеуіші коды (бұдан әрі – ӘАБК)
1)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV
1)
жоспар
мың. теңге
2)
нақты
мың. теңге
10.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11.
Өтімділік мерзімі
X
1)
жоспар
жыл
2)
нақты
жыл
12.
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жай-күйі
13.
Жоба бойынша негізгі проблемалар
осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14.
Инвестициялық ұсыныстың бар-жоғы
Бар/жоқ
1)
Жобаның ТЭН дайындауға және сараптамалар өткізуге немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ байланыстыруға (әзірлеуге) және оған сараптамалар жүргізуге арналған ақша қаражатының көлемі
мың теңге
2)
Жобаның ТЭН дайындау және сараптамалар өткізу немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ байланыстыру (әзірлеу) және оған сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының көлемі
мың теңге
3)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын жүргізу мерзімдері
күні
4)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын жүргізу барысы туралы ақпарат
15.
Жобаны іске асыру мерзімі, оның ішінде
X
1)
Іске асырудың басталуы
ай, жыл
2)
Іске асырудың аяқталуы
ай, жыл
16.
Жобаның құны:
X
1)
мемсараптама бойынша ТЭН-ге
мың теңге
2)
тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
3)
"Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге
4)
мемсараптама бойынша ТЭН-ге
мың теңге
оның ішінде ҚМЖ
мың теңге
соның ішінде жабдықтар
мың теңге
17.
Қаржыландыру көздері
по списку
18.
Жобалық қуаты:
X
1)
заттай мәнінде
өлшем бірлігі
2)
құндық мәнінде (жұмыстар және көрсетілетін қызмет бірлігіне)
мың теңге
19.
Объектінің пайдалану (қызмет) мерзімі
жыл
20.
ТЭН-нің бар-жоғы
№ және күні
21.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін тізімде бар-жоғы
бар/жоқ
22.
ЖСҚ бар-жоғы
№ және күні
23.
Сараптаманың бар-жоғы
1)
ТЭН-ге мемлекеттік ведомстводан тыс сараптама
№, күні
2)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№, күні
3)
Салалық органның сараптамасы
№, күні

1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4.
Отрасль экономики
Код общего классификатора экономической деятельности (далее – ОКЭД)
5.
Основные производимые товары и услуги
6.
Наименование Государственной (праительственной) программы
7.
Цель и задачи проекта:
1)
цель
2)
задачи
8.
Код классификатора административно-территориальных объектов (далее – КАТО)
1)
Место реализации проекта (область, город, район)
2)
Прочие
9.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
1)
план
тыс. тенге
2)
факт
тыс. тенге
10.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
1)
план
%
2)
факт
%
11.
Срок окупаемости
X
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12.
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
13.
Основные проблемы по проекту
пути решения этих проблем
Текст
14.
Наличие инвестиционного предложения
имеется/не имеется
1)
Размер денежных средств, выделенных на разработку и проведение экспертиз ТЭО проекта или привязку (разработку) ПСД проекта, не требующего разработки ТЭО, и проведение экспертиз на него
тыс. тенге
2)
Размер денежных средств, освоенных при разработке и проведении экспертиз ТЭО проекта или на привязку (разработку) ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО, и проведении экспертиз на него
тыс. тенге
3)
Сроки разработки и проведения экспертиз ТЭО проекта или ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО
Дата
4)
Информация о ходе разработки и проведения экспертиз ТЭО проекта или ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО
15.
Период реализации проекта, в т.ч:
X
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
16.
Стоимость проекта:
X
1)
по госэкспертизе на ТЭО
тыс. тенге
2)
одобренная соответствующей бюджетной комиссией
тыс. тенге
3)
утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний период" или соответствующим постановлением маслихата
тыс. тенге
4)
по госэкспертизе на ПСД
тыс. тенге
в том числе СМР
тыс. тенге
в том числе оборудования
тыс. тенге
17.
Источники финансирования
по списку
18.
Проектная мощность:
X
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на единицу работ, услуг)
тыс.тенге
19.
Срок эксплуатации (службы) объекта
Лет
20.
Наличие ТЭО
№ и дата
21.
Наличие в перечне, не требующего разработки ТЭО, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225
имеется/не имеется
22.
Наличие ПСД
№ и дата
23.
Наличие экспертиз
1)
Государственная вневедомственная экспертиза на ТЭО
№, дата
2)
Государственная экспертиза на ПСД
№, дата
3)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата

4)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы
№, күні
5)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№, күні
6)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№, күні
7)
ТЭН-ге экономикалық сараптама
№, күні
8)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
24.
Жер учаскесінің бар-жоғы (бөлу):
бар/жоқ
1)
Меншік және жерді пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешімі
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді сатып алуға қажетті сома
мың теңге
25.
Жұмыс орындары:
X
1)
құрылыс кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
2)
пайдалану кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
26.
Өткізу нарығы
X
1)
ішкі нарық
%
2)
экспортқа
%
27.
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі
күні, нөмірі
______________________________________ М.О. __________________
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 11-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
32-қосымша
РББӘ немесе ЖАО: ______________________________________
Есептік кезең: 20 ____ жылғы _______________
"Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобаның паспорты" нысаны
1. Жалпы ақпарат
Информация
единица измерения
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның типі
3.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4.
Экономиканың саласы
1)
ЖЭӘК коды
5.
Өндірілетін негізгі тауарлар және көрсетілетін қызметтер
6.
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7.
Жобаның мақсаты және міндеттері:
1)
мақсаты
2)
міндеттері
8.
ӘАБК коды
1)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9.
Экономикалық таза дисконтталған кірісі (ENPV)
1)
жоспар
мың теңге
2)
нақты
мың теңге
10.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11.
Өтімділік мерзімі
X
1)
жоспар
жыл
2)
нақты
жыл
12.
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жай-күйі
13.
Жоба бойынша негізгі проблемалар
осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14.
Жобаны іске асыру кезеңі, оның ішінде:
1)
Іске асырудың басталуы
ай, жыл
2)
Іске асырудың аяқталуы
ай, жыл
15.
Жобаның құны:
X
1)
тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
2)
"Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы ҚР Заңын іске асыру туралы" ҚРҮ қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге

4)
Экологическая экспертиза уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
№, дата
5)
Экспертиза уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора
№, дата
6)
Государственная научно-техническая экспертиза
№, дата
7)
Экономическое заключение на ТЭО
№, дата
8)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
24.
Наличие (отвод) земельного участка:
имеется/не имеется
1)
Права собственности и землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа земельного участка и находящихся на нем объектов
тыс. тенге
25.
Рабочие места:
X
1)
в период строительства (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
2)
в период эксплуатации (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
26.
Рынок сбыта
X
1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
27.
Акт государственной приемочной комиссии
дата, номер
_______________________________ М.П. ___________________
Ф.И.О руководителя подпись
государственного органа
Приложение 11
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 32
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
АРБП или МИО: __________________________________________
Отчетный период: ________________ 20____ года
Форма "Паспорт проекта, не требующего
разработки технико-экономического обоснования"
1. Общая информация
Информация
единица измерения
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Тип проекта
3.
Администратор бюджетной программы
1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4.
Отрасль экономики
1)
Код ОКЭД
5.
Основные производимые товары и услуги
6.
Наименование Государственной (правительственной) программы
7.
Цель и задачи проекта:
1)
цель
2)
задачи
8.
Код КАТО
1)
Место реализации проекта (область, город, район)
2)
Прочие
9.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
1)
план
тыс. тенге
2)
факт
тыс. тенге
10.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
1)
план
%
2)
факт
%
11.
Срок окупаемости
X
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12.
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
13.
Основные проблемы по проекту
пути решения этих проблем
Текст
14.
Период реализации проекта, в т.ч:
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
15.
Стоимость проекта:
X
1)
одобренная соответствующей бюджетной комиссией
тыс. тенге
2)
утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона РК о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний период" или соответствующим постановлением маслихата
тыс. тенге

3)
мемсараптамасы бойынша ЖСҚ-ға
мың теңге
оның ішінде ҚМЖ
мың теңге
оның ішінде жабдықтар
мың теңге
16.
тізім бойынша
тізім бойынша
17.
Жобалық қуаты
X
1)
заттай мәнінде
өлшем бірлігі
2)
құндық мәнінде (жұмыстар, көрсетілетін қызмет бірлігіне)
мың теңге
18.
Объектінің пайдалану (қызмет ету) мерзімі
Жыл
19.
ҚРҮ 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін тізімде бар-жоғы
бар/жоқ
20.
ЖСҚ бар-жоғы
№ және күні
21.
Сараптамалардың бар-жоғы
1)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№, күні
2)
Салалық органның сараптамасы
№, күні
3)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы
№, күні
4)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№, күні
5)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№, күні
6)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
22.
Жер учаскесінің бар-жоғы (бөлу):
бар/жоқ
1)
Меншік және жерді пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешім
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді сатып алуға қажетті сома
мың теңге
23.
Жұмыс орындары
X
1)
құрылыс салу кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
2)
пайдалану кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
24.
Өткізу нарығы
X
1)
ішкі нарық
%
2)
экспортқа
%
25.
күні, нөмірі
күні, нөмірі
_________________________________________ М.О. __________________
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 12-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
35-қосымша
"Бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері" нысаны
Өлшем бірлігі
Жоспар бойынша қаржыландыру көлемі
барлығы
оның ішінде жылдар бойынша
1
Қаржыландыру көзінің атауы
мың теңге
20 __ жыл (есепті қаржы жылына)
1.
Республикалық бюджет, оның ішінде:
1)
сыртқы қарыздар есебінен
2)
ішкі көздер есебінен
3)
сыртқы қарыздарды республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру есебінен
4)
грант есебінен
5)
республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен
6)
нысаналы даму трансферттері
7)
республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру
8)
концессиялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру
9)
бюджеттік кредиттер
10)
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар
2.
Жергілікті бюджет, оның ішінде
1)
сыртқы қарыздар есебінен
2)
ішкі көздер есебінен
3)
сыртқы қарыздарды жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыру
4)
грант есебінен
5)
жергілікті бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен
6)
нысаналы даму трансферттері
7)
жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыру
8)
концессиялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру
9)
бюджеттік кредиттер
10)
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар

3)
по госэкспертизе на ПСД
тыс. тенге
в том числе СМР
тыс. тенге
в том числе оборудования
тыс. тенге
16.
Источники финансирования
по списку
17.
Проектная мощность:
X
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на единицу работ, услуг)
тыс.тенге
18.
Срок эксплуатации (службы) объекта
Лет
19.
Наличие в перечне, не требующего разработки ТЭО, в соответствии с постановлением ПРК от 29 декабря 2009 года № 2225
имеется/не имеется
20.
Наличие ПСД
№ и дата
21.
Наличие экспертиз
1)
Государственная экспертиза на ПСД
№, дата
2)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата
3)
Экологическая экспертиза уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
№, дата
4)
Экспертиза уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора
№, дата
5)
Государственная научно-техническая экспертиза
№, дата
6)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
22.
Наличие (отвод) земельного участка:
имеется/не имеется
1)
Права собственности и землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа земельного участка и находящихся на нем объектов
тыс. тенге
23.
Рабочие места:
X
1)
в период строительства (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
2)
в период эксплуатации (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
24.
Рынок сбыта
X
1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
25.
Акт государственной приемочной комиссии
дата, номер
______________________________________ М.П. _________________
Ф.И.О руководителя подпись
государственного органа
Приложение 12
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 35
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Источники финансирования по бюджетным инвестициям"
№
ед. изм.
Объем финансирования по плану
Всего
в том числе по годам
1
Наименование источника финансирования
тыс. тенге
20____ года (на отчетный финансовый год)
1.
Республиканский бюджет, в том числе:
1)
за счет внешних займов
2)
за счет внутренних источников
3)
за счет софинансирования внешних займов из республиканского бюджета
4)
за счет гранта
5)
за счет софинансирования гранта из республиканского бюджета
6)
целевые трансферты на развитие
7)
софинансирование республиканского бюджета
8)
софинансирование концессионных проектов
9)
бюджетные кредиты
10)
бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц

11)
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт арқасында
Продолжение таблицы
Жоспарлы кезеңге арналған сома (мың теңге)
Нақты игерілуі
Ескертпе (негіздеме, игерілмеу)
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Барлығы
оның ішінде жылдар бойынша
_________________________________________ М.О. __________________
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә. қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 13-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
38-қосымша
"__________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі" нысаны
1-бөлім. Бюджеттік бағдарлама
Коды
Атауы
Сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
Мақсаты
нөмірі
атауы
Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
бастап
дейін
2-бөлім. Іс-шаралар
Р/с №
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғанға дейін
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғаннан кейін
кезеңінде
барлығы
1 кезең
n кезең
Акцияларды (бағалы қағаздарды) шығаруды мемлекеттік тіркеу мәліметтері
Р/с №
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
жоспар
нақты
жоспар
нақты
%
құны, мың теңге
мемлекеттік меншіктегі қатысу үлестері, %
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Р/с №
Мемлекеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталын ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері
3-бөлім.
Іске асыру кестесі, жоспар/ нақты мың теңге
Р/с №
Іс-шаралар
Іс-шаралардың іске асырылған жылы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Оларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйелері
Р/с №
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген нормативтік құқықтық акт
Түрі
Қабылданған күні
Нөмірі
1
n

11)
За счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
2.
Местный бюджет, в том числе:
1)
за счет внешних займов
2)
за счет внутренних источников
3)
за счет софинансирования внешних займов из местного бюджета
4)
за счет гранта
5)
за счет софинансирования гранта из местного бюджета
6)
целевые трансферты на развитие
7)
софинансирование местного бюджета
8)
софинансирование концессионных проектов
9)
бюджетные кредиты
10)
бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Продолжение таблицы
Сумма на плановый период (тыс.тенге)
Фактическое освоение
Примечание (обоснование, неосвоение)
1-й год
2-й год
3-й год
Всего
в том числе по годам
Приложение 13
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 38
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Отчет субъекта квазигосударственного сектора по
мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет
бюджетных инвестиций посредством участия государства
в уставном капитале юридических лиц
______________________________________________"
(наименование субъекта квазигосударственного сектора)
Раздел 1. Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тыс. тенге
Период реализации
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, шт.
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тыс. тенге
до реализации бюджетных инвестиций
После реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала тыс. тенге
Приобретение долей участия у участников
План
факт
план
факт
%
стоимость, тыс. тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Сведения государственной перерегистрации юридического лица
Раздел 3. График реализации, план/факт в тыс. тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
…
n

5-бөлім. Қаржыландыру сызбасы (есепті жарты жылдық
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылды
Алушы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылды
Аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
Аударылған күні (айы, жылы
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
Р/с №
1
n
Алушының банктік шотынан аударылды
Р/с №
Алушы
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылды
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
аударылған күні (айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
6-бөлім. Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлщем бірлігі
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан екі жыл бұрын
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан бір жыл бұрын
есепті жарты жылдықта
нақты
нақты
жарты жылдықтағы жоспар
нақты
жылда
үдемелі жиыны
жылда
үдемелі жиыны
жылда
үдемелі жиыны
Тікелей нәтиже
1.
n
Түпкілікті нәтиже
Тікелей нәтиженің Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жетекшілік ететін бюджеттік бағдарлама мен саланың (жүйенің, өңірдің) мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі
7-бөлім. Жауапты тұлға
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Лауазым
Мекен-жай
Байланыс телефоны
Факс
Электрондық пошта
Басшы ________ __________________________ 20 _ж. "__" _____________
(қолы) (Т.А.Ә.) (күні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 14-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
39-қосымша
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы бюджеттiк инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есебі
______________________________________________________________" нысаны
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
1-бөлім. Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмірі
атауы
Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
бастап
дейін
2-бөлім. Іс-шаралар
Р/с №
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғанға дейін
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғаннан кейін
кезеңінде
барлығы
1 кезең
n кезең
Акцияларды (бағалы қағаздарды) шығаруды мемлекеттік тіркеу мәліметтері
Р/с №
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
жоспар
нақты
жоспар
нақты
%
құны, мың теңге
мемлекеттік меншіктегі қатысу үлестері, %
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Р/с №
Мемлкеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталын ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңг
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері

Раздел 5. Схема финансирования
(отчетное полугодие)
перечислено со счета Администратора бюджетных программ
Получатель
по плану финансирования Администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисления день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
№ п/п
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатель
по плану финансирования
перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
Раздел 6. Результат
№ п/п
Целевой индикатор
ед. изм.
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
Факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Прямой результат
1.
n
Конечный результат
Влияние прямого результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором
Раздел 7. Ответственный исполнитель
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Наименование юридического лица
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Факс
Электронная почта
Руководитель ___________ ______________ " "____ 20__ г.
подпись (Ф.И.О) (дата)
Приложение 14
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 39
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Отчет администратора бюджетных программ по
мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет
бюджетных инвестиций посредством участия государства
в уставном капитале юридических лиц
________________________________________________"
(наименование администратора бюджетных программ)
Раздел 1.
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тыс. тенге
Период реализации
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, шт.
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тыс. тенге
до реализации бюджетных инвестиций
после реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
Приобретение долей участия у участников
%
стоимость, тыс. тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Сведения государственной перерегистрации юридического лица

3-бөлім.
Іске асыру кестесі, жоспар/ нақты мың теңге
Р/с №
Іс-шаралар
Іс-шаралардың іске асырылған жылы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркуйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Р/с №
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген нормативтік құқықтық акт
Түрі
Қабылданған күні
Нөмірі
1
n
5-бөлім.
Бюджеттік ақша, мың теңге
Бөлінді
Барлығы
олардың
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықтың алдындағы бір жыл бұрын
есепті жартыжылдықта
түсім - бірыңғай қазынашылық шоттан Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотына түскені
Барлығы
олардың
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықтың алдындағы бір жыл бұрын
есепті жартыжылдықта
Оның ішінде
Құжаттың атауы
Аударылған күн
Құжаттың №
6-бөлім. Қаржыландыру сызбасы (есепті жарты жылдық
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылды
Р/с №
Алушы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылғаны
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
Аударылған күні (айы, жылы
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1
n
Алушының банктік шотынан аударылды
Р/с №
Алушы
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылды
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
аударылған күні (айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
7-бөлім. Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлщем бірлігі
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан екі жыл бұрын
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан бір жыл бұрын
есепті жарты жылдықта
нақты
нақты
жарты жылдықтағы жоспар
нақты
1 жылда
Өспелі жиыны
1 жылда
Өспелі жиыны
Жарты жылда
Өспелі жиыны
Тікелей нәтиже
1.
n
Түпкілікті нәтиже
Қол жеткізілген тікелей нәтиженің Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жетекшілік ететін бюджеттік бағдарлама мен саланың (аяның, өңірдің) мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі
7-бөлім. Жауапты тұлға
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Лауазым
Мекен-жай
Байланыс телефоны
Факс
Электрондық пошта
Басшы ________ ________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 15-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
40-қосымша
"Бюджеттiк бағдарлама (ішкі бағдарлама)" нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қаржы-экономикалық негіздеме
Атауы
Бюджеттiк инвестициялар сомасы, мың теңге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Коды
Атауы
Сипаттама
Стратегиялық бағыт
Коды
атауы
Мақстаы
Коды
атауы
Қатысушы*
ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны
атауы
Қатысушы1
ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны
атауы
Қатысушы...
ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны
атауы
Қатысушы N
ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны
атауы
Есепті кезең
Жауапты орындаушы
Т.А.Ә., байланыс телефондары
* - әрбір алушы жеке көрсетіледі
Басшы ________ _______________________________ 20 ж. "__" _________
(қолы) (Т.А.Ә.) (күні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 16-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
41-қосымша
"Қаржылық активтерді сатып алу, жарғылық капиталды ұлғайту" нысаны
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қаржы-экономикалықт негіздеме
Атауы
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетнтік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттама
Алушы
ұйымдық-құқықтық
нысаны
Атауы
Есепті кезең
Жауапты орындаушы
Т.А.Ә., байланыс телефондары
Р/с №
Акционерлік қоғам
Сатып алынған акциялар
Акциялар саны
саны, дана
бағасы, мың теңге
құны, мың теңге
қаржылық активтерді кірістеу күні
Барлығы
оның ішінде, мемлекеттік меншіктегісі
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
N
Мәтіндік ақпарат
Р/с №
Әріптестер
Қатысу үлесімен төленгені, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
Қаржылық активтерді кірістеу күні
Мемлекеттік меншіктегі қатысу үлесі, %
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
N
Мәтіндік ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік кәсіпорын
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың тенге
Қаржылық активтерді кірістеу күні
Жарғылық капитал мөлшерінің
жиыны, мың теңге
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
N
Мәтіндік ақпарат
Басшы __________ __________________________________ _____________
қолы Т.А.Ә. күні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 17-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
42-қосымша
"Сатып алынған активтердің құны және сипаттамалары" нысаны*
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қаржы-экономикалықт негіздеме
Наименование
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетнтік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттамасы
Алушы
ұйымдық-құқықтық нысаны
Атауы
Есепті кезең
Жауапты орындаушы
Т.А.Ә., байланыс телефондары
"Іс-шара … **" тарауы
Р/с №
Сатып алынған активтердің атауы
Көрсеткіштер
Сатып алынған (құрылған) активтің сипаттамалары***
Активті сатып алған (құрған) (АА. ЖЖЖЖ) күн
1-сипаттама
... сипаттама
n сипаттама
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1
саны
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
бағасы, мың теңге
жоспар
нақты
сомасы, мың теңге
жоспар
нақты
саны
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
бағасы, мың теңге
жоспар
нақты
сомасы, мың теңге
жоспар
нақты
N
саны
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
бағасы, мың теңге
жоспар
нақты
сомасы, мың теңге
жоспар
нақты
Мәтіндік ақпарат
* - қаржылық активтерден басқа, сатып алынған активтер туралы ақпарат келтіріледі
** - іс-шараның атауы көрсетіледі. Тараулардың саны мен атауы ҚЭН-де көрсетілген және активтерді сатып алуды көздейтін іс-шаралардың саны мен атауына сәйкес келуі тиіс
*** - сатып алынған активтің негізгі техникалық сипаттамалары көрсетіледі, мысалы: қозғалтқыш көлемі, қуаты, жүк көтергіштігі, ұзындығы, өнімділігі, ауданы және т.б. Сатып алынған активтің жетіден артық емес негізгі техникалық сипаттамалары көрсетіледі.
Басшы ______________ ____________________________ ___________
қолы Т.А.Ә. күні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 18-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
43-қосымша
"Нәтиже" нысаны
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қаржы-экономикалық негіздеме
Атауы
Бюджеттік инвестицияның құны, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттама
Алушы
ұйымдық-құқықтық нысаны
атауы
Есепті кезең
Жауапты орындаушы
Т.А.Ә., байланыс телефондары
"Тікелей нәтиже"
Р/с №
Атауы
Нысаналы индикатор
Есепті кезеңде
есепті кезеңнің алдындағы жылдың осындай кезеңі үшін
Есепті кезеңде
жоспар
накты
1
2
3
4
5
6
1.
N
Мәтіндік ақпарат
"Түпкілікті нәтиже"
№ п/п
Атауы
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
есепті кезеңнің алдындағы жылдың осындай кезеңі үшін
Есепті кезеңде
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
1.
N
Басшы _________________________________ __________ _______________
(Т.А.Ә.) (қолы) (күні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 721 бұйрығына 19-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
49-қосымша
"Бюджеттік кредиттің ҚЭН бойынша экономикалық қорытынды" нысаны
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Жоба атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Қаржылық схема қатысушыларының атаулары
1-қатысушы
2-қатысушы
3-қатысушы
Кредитті беру мақсаты
Жылдар бойынша қаржыландыруды бөліп жобаның жалпы құны
1-жыл
2-жыл
n-жыл
Жоба бойынша қаржыландыру көздері мен түрлері
Несие шарттары
бюджеттік кредиттің мөлшері (мың теңге)
бюджеттік кредиттеу принциптеріне сәйкес берілетін кредиттің принциптер тізбесі
бюджеттік кредитті беру мерзімі
қарыз алушының кредитті игеру кезеңі
жеңілдік кезеңі
сыйақы ставкасы
кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу кезеңділігі
кредитті өтеу тәсілі
2.
"Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары бюджеттік кредиттеу өлшемдеріне сәйкестігі" бөлiмi
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" өлшеміне сәйкестігі
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" өлшеміне сәйкестігі
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын критерийлерге сәйкес қарыз алушының кредиттік қабілеттілігі" өлшеміне сәйкестігі
3.
"Тәуекелдер" бөлімі
Жоба бойынша негізгі тәуекелдер және оларды азайту жөніндегі шаралар
Ауыспалы тәуекелдерді жобаның қаржылық схема қатысушылары арасында бөлу
4.
"Нәтижелер" бөлімі
Тікелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
5.
"Тұжырымдар" бөлімі

Раздел 3. График реализации, план/факт в тыс. тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государствен
ного планирования, в реализацию которых осуществля
лись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
n
Раздел 5.
Бюджетные деньги, тыс. тенге
Выделено
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год,  предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
поступление – поступило с единого казначейского счета на счет Администратора бюджетных программ
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
в том числе
Наименование документа
Дата перечисления
№ документа
Раздел 6. Схема финансирования (отчетное полугодие)
перечислено со счета Администратора бюджетных программ
№ п/п
Получатель
по плану финансирования Администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
Документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатели
по плану финансирования
Перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
дата перечисления (день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
Раздел 7. Результат
№ п/п
Целевой индикатор
ед. изм.
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Прямой результат
1.
n
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Влияние достигнутого прямого результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором бюджетных программ
Фамилия
Имя
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Конечный результат
Факс
Раздел 8. Ответственный исполнитель
Электронная почта
Руководитель _______________ ________________
подпись (Ф.И.О)
Приложение 15
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 40
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Бюджетная программа (подпрограмма)"
Администратор бюджетной программы
Финансово экономическое обоснование
Наименование
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Название
Описание
Стратегическое направление
Код
название
Цель
Код
название
Получатель*
организационно-правовая форма
название
Участник 1
организационно-правовая форма
название
Участник ...
организационно-правовая форма
название
Участник N
организационно-правовая форма
название
Отчетный период
Ответственный исполнитель
ФИО, контактные телефоны
* - указывается каждый получатель отдельно
Руководитель ____________ __________ ____________
подпись Ф.И.О. дата
Приложение 16
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 41
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Приобретение финансовых активов, увеличение
уставного капитала"
Администратор бюджетной программы
Финансово-экономическоеобоснование
Наименование
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Название
Описание
Получатель
организационно-правовая форма
название
Отчетный период
Ответственный исполнитель
ФИО, контактные телефоны
№ п/п
Акционерное общество
Приобретено акций
Количество акций
количество, штук
цена, тыс. тенге
стоимость, тыс. тенге
дата оприходования финансовых активов
Всего
в том числе в государственной собственности
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
N
Текстовая информация
№ п/п
Товарищества
Оплачено долей участия, тыс.тенге
Итого размер уставного капитала, тыс.тенге
Дата оприходования финансовых активов
Доля участия в государственной собственности, %
план
факт
план
Факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
N
Текстовая информация
№ п/п
Государственное предприятие
Увеличение уставного капитала, тыс.тенге
Дата оприходования финансовых активов
Итого размер уставного капитала, тыс.тенге
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
N
Текстовая информация
Руководитель ____________ ____________ ____________________
подпись Ф.И.О. дата
Приложение 17
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 42
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Стоимость и характеристики приобретенных активов"*
Администратор бюджетной программы
Финансово-экономическое обоснование
Наименование
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Название
Описание
Получатель
организационно-правовая форма
название
Отчетный период
Ответственный исполнитель
ФИО, контактные телефоны
Глава "Мероприятие …**"
п/п
Наименование приобретенных активов
Показатели
Характеристики*** приобретенного (созданного) актива
Дата (ММ. ГГГГ) приобретения (создания) актива
характеристика 1
характеристика ...
характеристика N
План
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1
кол-во
ед.изм
план
факт
цена, тыс.тенге
план
факт
сумма, тыс.тенге
план
факт
кол-во
ед.изм
план
факт
цена, тыс.тенге
план
факт
сумма, тыс.тенге
план
факт
N
кол-во
ед.изм
план
факт
цена, тыс.тенге
план
факт
сумма, тыс.тенге
план
факт
Текстовая информация
* - приводится информация о приобретенных активах, за исключением финансовых активов
** - указывается наименование мероприятия. Количество и название глав должно соответствовать количеству и названию мероприятий, указанных в ФЭО и предусматривающих приобретение активов
*** - указываются основные технические характеристики приобретенного актива, например: объем двигателя, мощность, грузоподъемность, протяженность, производительность, площадь и т.д. Приводится не более семи основных технических характеристик приобретенного актива.
Руководитель ____________ ___________ _________
подпись Ф.И.О. дата
Приложение 18
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 43
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Результат"
Администратор бюджетной программы
Финансово-экономическое обоснование
Наименование
Сумма бюджетных инвестиций, тыс.тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Название
Описание
Получатель
организационно-правовая форма
название
Отчетный период
Ответственный исполнитель
ФИО, контактные телефоны
"Прямой результат"
п/п
Наименование
Целевой индикатор
ед.из-мерения
за аналогичный период года, предшествующего отчетному периоду
в отчетном периоде
план
факт
1
2
3
4
5
6
1.
N
Текстовая информация
"Конечный результат"
№ п/п
Наименование
Целевой индикатор
ед.из-мерения
за аналогичный период года, предшествующего отчетному периоду
в отчетном периоде
план
факт
1
2
3
4
5
6
1.
N
Руководитель _________ ___________ ___________
подпись Ф.И.О. дата
Приложение 19
к приказу И.о. Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 721
Приложение 49
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита"
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетной программы
Наименования участников финансовой схемы
участник 1
участник 2
участник n
Цель предоставления кредита
Общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам
год 1
год 2
год n
Источники и форма финансирования проекта
Условия предоставления бюджетного кредита
размер бюджетного кредита (тысяч тенге)
принципы бюджетного кредитования, в соответствии с которыми предоставляется кредит
срок предоставления кредита
период освоения кредита заемщиком
льготный период
ставка вознаграждения
периодичность выплаты начисленного вознаграждения по кредиту
метод погашения кредита
2.
Раздел "Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию"
3.
Раздел 4 "Риски"
Основные риски по проекту и меры по их снижению
Распределение критических рисков между участниками финансовой схемы проекта
4.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
5.
Раздел "Выводы"