Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 676 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 желтоқсанда № 12421 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы
12 қарашадағы Заңына сәйкес 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6) тармақшаның тотызыншы абзацын қоспағанда, оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бұл ретте 6) тармақшаның оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және от жетінші абзацтары "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңына сәйкес 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика Министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 676 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 676. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2015 года № 12421.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице–министра энергетики Республики.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзаца девятого подпункта 6) Перечня, который вводится в действие с 1 января 2017 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики", при этом, абзацы десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый подпункта 6) Перечня действуют до 1 января 2017 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики".
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 676
Перечень
некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения

1) Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 27.08.2018 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) "Жылу электр станцияларының электр қуатын шектеуді және оларды қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 89 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10450 болып тiркелген, 2015 жылғы 3 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын бекіту туралы";
2) "Техникалық жарақтандырудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 90 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10453 болып тiркелген, 2015 жылғы 2 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық жарақтандырудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы 5-бабының 33) тармақшасына сәйкес әзірленді және техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жасырын жұмыстарды куәландыру актісі – техникалық жаңғыртылу жөніндегі барлық жұмыстар кешені аяқталғаннан кейін орындалғанын нақтылы тексеруге болмайтын жұмыстардың куәландырылғанын растайтын құжат;
2) жобалаушы – техникалық жаңғыртылу жөніндегі жобаны әзірлеген тұлға;

1) утратил силу приказом Министра энергетики РК от 27.08.2018 № 337 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 90 "Об утверждении Правил приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технического вооружения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10453, опубликованный 2 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации.";
в Правилах приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технического вооружения, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и определяют порядок приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) акт освидетельствования скрытых работ – документ, подтверждающий освидетельствование работ, выполнение которых не возможно проверено в натуре после завершения всего комплекса работ по технической модернизации;
2) проектировщик – лицо, разработавшее проект по технической модернизации;

3) қабылдау комиссиясы – энергия объектісінің әзірлігін белгілейтін және құжаттамалық растайтын және энергия объектісін пайдалануға қабылдайтын уақытша алқалы орган;
4) мердігер – тапсырыс берушімен жасалған шарттық қатынастар негізінде техникалық жаңғыртылу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыратын тұлға;
5) тапсырыс беруші – электр станцияларын, электр және жылу желелерін пайдаланатын тұлға;
6) техникалық жаңғыртылу – физикалық жағынан тозған жабдықты өндірімділігі жаңамен ауыстыру, қолданыстағы электр станцияларды, электр немесе жылу желілерін жаңа қондырғымен жабдықтау, қолданыстағы өндірістік алаңдарда қосымша құралдар мен машиналарды орнату, қолданыстағы ғимараттар мен электр станцияларының, электр және жылу желілерінің құрылыстарын ішінара қайта салу және кеңейту, сондай-ақ басқарудың, қорғаудың және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін ендіру;
7) энергетикалық объекті (энергия объектісі) – энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың энергетикалық жабдығы, ғимараты, құрылысы, сондай-ақ басқару, қорғау және бақылау жүйелері;
8) энергетикалық жабдық – электр және жылу энергиясын өндіруге, түрлендіруге, трансформациялауға, беруге және таратуға арналған машиналардың, қондырғылардың, аппараттардың, электр беру желілерінің, құбырлардың және қосымша жабдықтардың кешені.";
2-тарау атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу тәртібі";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Техникалық жаңғыртылудан кейін энергия объектісін пайдалануға қабылдап алуды қабылдау комиссиясы жүзеге асырады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қабылдау комиссиясы жұмысының басталу күнін Мердігер техникалық жаңғыртылу жөніндегі жұмыстарды аяқтауға қажетті уақытты және қабылдау комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің энергия объектісін пайдалануға қабылдау орнына дейінгі жол жүруге қажетті уақытты ескере отырып айқындайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мердігер техникалық жаңғыртылу бойынша барлық жұмыстар аяқталып, сынақтар кезінде анықталған барлық ақаулар жойылғаннан кейін және жойылуы тиіс ақаулардың жоқ екені көрсетілген сынақтардың нәтижелері туралы акт болған кезде қабылдау комиссиясына энергия объектісін қабылдап алу үшін ұсынады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мердігер қабылдау комиссиясының жұмысы басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей қабылдау комиссиясының барлық мүшелеріне техникалық жаңғыртылу бойынша жұмыстар сипатына байланысты жасалуы талап етілмейтін құжаттарды қоспағанда, мына құжаттардың көшірмесін ұсынады:

3) приемочная комиссия – временный коллегиальный орган, устанавливающий и документально подтверждающий готовность энергообъекта и принимающий энергообъект в эксплуатацию;
4) подрядчик – лицо, осуществлявшее работы по технической модернизации на основании заключенных договорных отношений с заказчиком;
5) заказчик – лицо, эксплуатирующие электростанции, электрические или тепловые сети;
6) техническая модернизация – усовершенствование или замена устаревшего физически изношенного оборудования новым, более производительным, оснащение действующих электростанций, электрических или тепловых сетей новым оборудованием, установка дополнительно на существующих производственных площадях оборудования и машин, частичная перестройка и расширение существующих зданий и сооружений электростанций, электрических или тепловых сетей, а также внедрение автоматизированных систем управления, и защиты и контроля;
7) энергетический объект (энергообъект) – энергетического оборудование, здания, сооружения, а также системы управления, защиты и контроля энергопроизводящих и энергопередающих организаций;
8) энергетический оборудование – комплекс машин, установок, аппаратов, линий электропередачи, трубопроводов и вспомогательного оборудования, предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи и распределения электрической и тепловой энергии.";
наименование главы 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Приемка энергообъекта в эксплуатацию после технической модернизации осуществляется приемочной комиссией.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Дата начала работы приемочной комиссии определяется Подрядчиком с учетом времени, необходимого для завершения работ по технической модернизации, и времени, необходимого для проезда председателя и членов приемочной комиссии к месту приемки энергообъекта в эксплуатацию.";
пункт 20 изложить в новой редакции:
"20. Подрядчик предъявляет к приемке энергообъект приемочной комиссией только после завершения всех работ по технической модернизации, устранения всех выявленных при испытаниях дефектов и при наличии акта о результатах испытаний.";
пункт 22 изложить в новой редакции:
"22. Не позднее трех рабочих дней до начала работы приемочной комиссии Подрядчик представляет всем членам приемочной комиссии копии следующих документов, за исключением тех документов, составление которых не требуется в зависимости от характера работ по технической модернизации:

1) техникалық жаңғыртылу бойынша жұмыстың жобасы;
2) техникалық жаңғыртылу бойынша жұмысты жүзеге асырған мердігерлер лицензиялары;
3) техникалық регламенттерде қойылған талаптарға сәйкестігін растауға жататын энергия объектілеріне және (немесе) оның бөліктеріне сәйкестігін растау саласындағы құжаттар;
4) жұмыстарды өндіру және авторлық қадағалау журналдары;
5) жасырын жұмыстарды куәландыру актілері;
6) жауапты конструкцияларды аралық қабылдап алу актілері;
7) жобада көзделмеген қосымша жұмыстар тізбесі;
8) энергия объектісін сынаудың нәтижелері туралы актілер.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қабылдау комиссиясы мына шарттардың барлығы орындалған кезде энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу туралы актіні ресімдейді және оған қол қояды:
1) энергия объектісі қызмет көрсетуші персоналдың жұмыс жағдайын және объектінің ықпал ету аймағындағы экологиялық ахуалды нашарлатпайды;
2) техникалық регламенттерде қойылатын талаптарға сәйкестігін растауға жататын энергия объектілеріне және (немесе) олардың бөліктеріне сәйкестікті растайтын салада тиісті құжаттары бар;
3) энергия объектісін кешенді байқаудың нәтижелері қанағаттанарлық және энергия объектісі өзінің техникалық көрсеткіштері бойынша пайдалануға жарамды деп танылды;
4) техникалық қайта жаңғыртылу бойынша барлық жұмыстар жобаға және оған жобалаушының келісімімен енгізілген өзгерістерге сәйкес орындалды;".
1, 2, 3 және 4-қосымшалардың жоғары оң жақ бұрышында мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларына 1-қосымша;
Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларына 2-қосымша;
Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларына 3-қосымша;
Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларына 4-қосымша".
3) "Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10532 болып тiркелген, 2015 жылғы 13 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын Қағидалардың 5-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".

1) проект работ по технической модернизации;
2) лицензии подрядчиков, осуществлявших работы по технической модернизации;
3) документы в сфере подтверждения соответствия на энергообъекты и (или) их части, подлежащие подтверждению соответствия требованиям, предъявляемым техническими регламентами;
4) журналы производства работ и авторского надзора;
5) акты освидетельствования скрытых работ;
6) акты промежуточной приемки ответственных конструкций;
7) перечень дополнительных работ, не предусмотренных проектом;
8) акты о результатах испытаний энергообъекта.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Акт по приемке энергообъекта в эксплуатацию оформляется и подписывается приемочной комиссией при совокупном выполнении следующих условий:
1) энергообъект не ухудшает условия работы обслуживающего персонала и экологическую обстановку в зоне влияния объекта;
2) на энергообъекты и (или) их части, подлежащие подтверждению соответствия требованиям, предъявляемым техническими регламентами, имеются соответствующие документы в сфере подтверждения соответствия;
3) результаты комплексного опробования энергообъекта признаны удовлетворительными и энергообъект по своим техническим показателям признан годным к эксплуатации;
4) все работы по технической модернизации выполнены в соответствии с проектом и изменениями к нему, согласованными с проектировщиком.".
в правом верхнем углу приложений 1, 2, 3 и 4 текст изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации;
"Приложение 2 к Правилам приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации;
"Приложение 3 к Правилам приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации;
"Приложение 4 к Правилам приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации".
3) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532, опубликованный 13 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 5 Правил, который действует до 1 января 2019 года.";

4) "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10531 болып тiркелген, 2015 жылғы 9 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының электр энергиясы көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі – есепті кезеңде электр энергиясының теңгерімді нарығында орталықсыздандырылған және орталықтандырылған сауда нарықтарында өндірілген, жеткізілген және тұтынылған электр энергиясы көлемдерін атаулы бөлуді белгілейтін жүйелік оператор жасаған құжат. Нақты теңгерім Қазақстан Республикасының электр энергиясы көтерме сауда нарығының субъектілері арасында өзара есеп айырысуды жүргізуге негіз болып табылады;
2) электр энергиясының орталықтандырылған сауда нарығы – электр энергиясын қысқа мерзiмдi ("операциялық тәулік ішінде" спот-сауда-саттық және "бір күн бұрын" режимінде), орта мерзiмдi (апта, ай) және ұзақ мерзiмдi (тоқсан, жыл) негiзде сатып алу-сату үшiн ұйымдастырылған сауда алаңы;
3) электр энергиясын сатып алу-сату шарты – белгiлi бiр кезеңде оларды нақты жеткiзе отырып, электр энергиясының шарттық көлемiн сатып алуға-сатуға арналған электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектiлерi арасында жасалатын келiсiм;
4) электр энергиясының транзитi – электр энергиясын басқа елдің энергия жүйесiнен беру үшiн бiр немесе бiрнеше шектес елдердiң электр желiлерiн пайдалану жөнiндегi қызметтер;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және олармен өзара байланысты жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін пайдалануға беру үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісінің меншік иесінің теңгеріміндегі құрылыстар мен инфрақұрылым;
Осы Қағидада пайдаланылатын өзге ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасы электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.;";
5-бап мынадай редакциядағы жазылсын:
"5. Энергия өндіруші ұйымдар, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, мынадай талаптарды орындаған кезде электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысады:";

4) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531, опубликованный 9 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В Правилах использованы следующие понятия и определения:
1) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан – составленный системным оператором документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на рынках децентрализованной и централизованной торговли, балансирующем рынке электрической энергии за расчетный период. Фактический баланс является основанием для проведения взаиморасчетов между субъектами оптового рынка электрической энергии Республики Казахстан;
2) рынок централизованной торговли электрической энергией - организованная торговая площадка для купли-продажи электрической энергии на краткосрочном (спот-торги "в течение операционных суток" и в режиме "за день вперед"), среднесрочном (неделя, месяц) и долгосрочном (квартал, год) основании;
3) договор купли-продажи электрической энергии - соглашение, заключаемое между субъектами оптового рынка электрической энергии, на покупку (продажу) договорных объемов электрической энергии с их физической поставкой в определенный период;
4) транзит электрической энергии - услуга по использованию электрических сетей одной или нескольких сопредельных стран для передачи электрической энергии из энергосистемы другой страны;
5) объект по использованию возобновляемых источников энергии – технические устройства, предназначенные для производства электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию возобновляемых источников энергии и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию возобновляемых источников энергии.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Энергопроизводящие организации, в том числе энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, участвуют в оптовом рынке электрической энергии при выполнении следующих условий:

1) электр энергиясының көтерме сауда нарығына орташа тәуліктік (базалық) қуатты кемінде 1 мегаватт (бұдан әрі - МВт) көлемінде жеткізу (орташа жылдық қуатты жаңартылмалы энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер үшін) және автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйелерінің, олардың жүйелік операторда орнатылған жүйелермен бірыңғайлануын қамтамасыз ететін телекоммуникациялардың болуы;
2) ұлттық және қажет болған жағдайда аудандық электр желісіне рұқсаты болуы".
мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2 және 5-3 тармақшамен толықтырылсын:
"5-1. Жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясының көтерме сауда нарығына электр энергиясын тұтынушыларға екіжақты шарттар бойынша сату жолымен немесе электр энергиясын Есептік-қаржылық орталыққа сату жолымен қатысады.
5-2. Жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын тұтынушыларға екіжақты шарттар бойынша сатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясының көтерме сауда нарығына мынадай талаптарды орындаған кезде қатысады:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығына электр энергиясын тұтынушылармен екіжақты шарттар бойынша орташа жылдық қуатты кемінде 1 мегаватт (бұдан әрі - МВт) көлемінде жеткізу және автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйелерінің, олардың жүйелік операторда орнатылған жүйелермен бірыңғайлануын қамтамасыз ететін телекоммуникациялардың болуы;
2) ұлттық және қажет кезінде өңірлік электр торабына рұқсаттың болуы.
5-3. Жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын Есептік-қаржылық орталыққа сатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясының көтерме сауда нарығына мынадай талаптарды орындаған кезде қатысады:
1) автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйелерінің, олардың жүйелік операторда орнатылған жүйелермен бірыңғайлануын қамтамасыз ететін телекоммуникациялардың болуы;
2) ұлттық және қажет кезінде өңірлік электр торабына рұқсаттың болуы.";
мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2 тармақшамен толықтырылсын:
"6-1. Жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын тұтынушыларға екіжақты шарттар бойынша сатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдарының ұлттық және/немесе өңірлік электр торабына рұқсат мына шарттар болған кезде беріледі:
1) Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде электр энергиясын өндіру/тұтыну режимдерін техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтер көрсетуге;
2) Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде электр энергиясын өндіру/тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсетуге;

1) поставка на оптовый рынок электрической энергии в объеме не менее 1 мегаватта (далее - МВт) среднесуточной (базовой) мощности (для объектов по использованию возобновляемых источников энергии среднегодовой мощности) и наличие автоматизированных систем коммерческого учета, телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора;
2) наличие доступа к национальной и при необходимости региональной электрической сети.";
дополнить пунктами 5-1, 5-2 и 5-3 следующего содержания:
"5-1. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, участвуют в оптовом рынке электрической энергии путем продажи электроэнергии потребителям по двусторонним договорам или путем продажи электроэнергии Расчетно-финансовому центру.
5-2. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии и осуществляющие продажу электроэнергии потребителям по двусторонним договорам участвуют в оптовом рынке электроэнергии при выполнении следующих условий:
1) поставка на оптовый рынок электрической энергии по двусторонним договорам с потребителями в объеме не менее 1 мегаватт (далее — МВт) среднегодовой мощности и наличие автоматизированных систем коммерческого учета, телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора;
2) наличие доступа к национальной и при необходимости региональной электрической сети.
5-3. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии и осуществляющие продажу электроэнергии Расчетно-финансовому центру участвуют в оптовом рынке электроэнергии при выполнении следующих условий:
1) наличие автоматизированных систем коммерческого учета, телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора;
2) наличие доступа к национальной и при необходимости региональной электрической сети.";
дополнить пунктами 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"6-1. Энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, и осуществляющим продажу электроэнергии потребителям по двусторонним договорам, доступ к национальной электрической сети и/или к региональной электрической сети предоставляется при наличии договоров:
1) на оказание услуг по технической диспетчеризации режимов производства/потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Казахстана;
2) на оказание услуг по организации балансирования производства/потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Казахстана;

3) теңгермелі электр энергиясын сатып алуға/сатуға.
6-2. Жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын Есептік-қаржылық орталыққа сатуды жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдарға ұлттық және/немесе өңірлік электр торабына рұқсат Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде электр энергиясын өндіру/тұтыну режимдерін техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтер көрсетуге шарт болған кезде беріледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өңірлік электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілейтін тарифтер бойынша өңірлік электр желілері, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қосылған электр энергия тұтынушыларына көрсетіледі.
Энергия беруші ұйымдарға тиесілі электр беру желілерін Ұлттық электр желілеріне "кіру-шығу" схемасы бойынша қосалқы станциясын қосқан жағдайда энергия беруші ұйым қосымша төлемсіз қосалқы станциялар құрылғылары мен электр беру желілерін бойынша электр энергиясын көшіреді.";
мынадай мазмұндағы 24-1, 24-2 және 24-3 тармақшамен толықтырылсын:
"24-1. Есептік-қаржылық орталық электр энергиясының көтерме сауда нарығына Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жаңартылмалы энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес қатысады.
24-2. Есептік-қаржылық орталық және шартты тұтынушылар электр энергиясын жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланумен жүргізілген сатып алу кезінде энергия жеткізуші ұйымдармен жеткізу жөніндегі қызметтер көрсетуге шарттар жасаспайды.
24-3. Есептік-қаржылық орталық жаңартылмалы энергия көздерін пайдаланатын энергия жеткізуші ұйымдармен жасасқан электр энергиясын сатып алу шарттарына сәйкес, жүйелік оператормен Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикасы жүйесінде электр энергиясын өндіру/тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсетуге шарт жасасады.".
5) Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 29.11.2018 № 463 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 11.09.2025 № 345-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) "Энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 160 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10595 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықық жүйесінде 2015 жылғы 31 наурызда жарияланған):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) на покупку/продажу балансирующей электрической энергии.
6-2. Энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники энергии, и осуществляющим продажу электроэнергии Расчетно-финансовому центру, доступ к национальной электрической сети и/или к региональной электрической сети предоставляется при наличии договора с Системным оператором на оказание услуг по технической диспетчеризации режимов производства/потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Казахстана.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Услуги по передаче электрической энергии по региональной электрической сети оказываются потребителям электрической энергии, присоединенным к региональной электрической сети, энергоснабжающим организациям, по тарифу, устанавливаемому государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
В случаях подключения подстанций энергопередающей организации принадлежащими ей линиями электропередачи к Национальной электрической сети по схеме "заход – выход", энергопередающая организация осуществляет перемещение электрической энергии по таким линиям электропередачи и оборудованию подстанций без взимания оплаты.";
дополнить пунктами 24-1, 24-2 и 24-3 следующего содержания:
"24-1. Расчетно-финансовый центр участвует в оптовом рынке электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики и поддержки использования возобновляемых источников энергии.
24-2. Расчетно-финансовый центр и условные потребители при покупке электрической энергии, произведенной с использованием возобновляемых источников энергии, не заключают договоры на оказание услуг по передаче с энергопередающими организациями.
24-3. Расчетно-финансовый центр заключает с системным оператором договор на оказание услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, в соответствии с договорами покупки электрической энергии заключенными с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии.".
5) утратил силу приказом Министра энергетики РК от 29.11.2018 № 463 (в действие с 01.01.2019);
6) утратил силу приказом Министра энергетики РК от 11.09.2025 № 345-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 160 "Об утверждении предельных тарифов на электрическую энергию для группы энергопроизводящих организаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10595, опубликованный 31 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылдың 1 қантарына дейін күшке ие.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін электр энергиясына шекті осы қосымшаның 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8) "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 2 сәуірде жарияланған):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық Қағидалардың 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін 3 және 5-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
9) "Электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 147 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10627 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 сәуірде жарияланған):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық Қағидалардың 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін 3, 9 және 12-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
10) "Электр энергиясына шекті тарифтерді және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 шілдедегі № 465 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11850 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 тамызда жарияланған):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген электр энергиясына шекті тарифтерді және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге шекті тарифтер осы қосымшаның 3 және 4-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 676 бұйрығының қосымшасына
1-қосымша

"4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2019 года.";
Предельные тарифы на электрическую энергию для группы энергопроизводящих организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приложению;
8) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликованный 2 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3 и 5 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.";
9) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 147 "Об утверждении Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10627, опубликованный 3 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3, 9 и 12 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.";
10) в приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 465 "Об утверждении предельных тарифов на электрическую энергию и предельных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11850, опубликованный 6 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года.".
Предельные тарифы на электрическую энергию и предельные тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приложению.
Приложение 1
к приложению
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 676
Приложение 4
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 февраля 2015 года № 56

Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 27.08.2018 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 676 бұйрығының қосымшасына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 160 бұйрығымен
бекітілген
Энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін электр энергиясына
шекті тарифтер
Тобы
Жылдар бойынша энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін электр энергиясына шекті тарифтер

Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Министра энергетики РК от 27.08.2018 № 337 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приложению
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 676
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 160
Предельные тарифы на электрическую энергию для группы
энергопроизводящих организаций
тенге/кВтч
Группа
Предельные тарифы на электрическую энергию для группы энергопроизводящих организаций по годам