Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 704 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 желтоқсанда № 12413 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 08.04.2026 № 149 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 35-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 қарашадағы
№ 704 бұйрығымен бекітілген
Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 35-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылыстағы жаңа технологиялар - құрылыс жұмыстарын жаңғыртуға, сапасын, өнімділігін және қауіпсіздігін жақсартуға ықпал ететін құрылыс-монтаждау жұмыстарының жаңа тиімді және прогрессивті түрлері мен әдістері;
2) Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі - Тізілім) - осы Қағидаларға сәйкес қалыптастырылатын, сметалық-нормативтік базада олар бойынша нормалар жоқ, Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілері енгізген жаңа тиімді құрылыс өндірісі технологияларының тізбесі;

Об утверждении Правил формирования Единого государственного реестра новых технологий в строительстве
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 704. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2015 года № 12413.
В соответствии с подпунктом 35-2) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования Единого государственного реестра новых технологий в строительстве.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
E. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 ноября 2015 года
№ 704
Правила формирования Единого государственного реестра новых
технологий в строительстве
1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования Единого государственного реестра новых технологий в строительстве (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-2) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок формирования Единого государственного реестра новых технологий в строительстве.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) новые технологии в строительстве - новые эффективные и прогрессивные виды и методы строительно-монтажных работ, способствующие модернизации, улучшению качества, производительности и безопасности строительных работ;
2) Единый государственный реестр новых технологий в строительстве (далее - Реестр) - перечень новых эффективных технологий строительного производства, внедренных в Республике Казахстан субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, по которым отсутствуют нормы в сметно-нормативной базе, формируемый в соответствии с настоящими Правилами;

3) құрылыс саласының субъектілері - құрылыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер, құрылыс мердігерлік және жобалау ұйымдары, құрылыс материалдарын дайындаушы кәсіпорындар, жаңа технологиялар трансфертін жүзеге асыратын ұйымдар;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органы;
5) сараптама ұйымы - құрылыс саласының субъектілері ұсынатын деректер негізінде уәкілетті орган ведомствосының қарауындағы және құрылыстағы жаңа технологияларды талдауды жүзеге асыратын ұйым.
3. Тізілім Қазақстанның сметалық-нормативтік базасын жетілдіру, құрылыстағы жаңа прогрессивтік технологиялар туралы құрылыс саласының субъектілерін хабардар ету және құрылыс саласында оларды енгізу мақсатында жүргізіледі.
4. Тізілімді қалыптастыруды уәкілетті органның ведомствосы жүзеге асырады.
2. Тізілімді қалыптастыру тәртібі
5. Тізілімді қалыптастыру мыналарды қамтиды:
1) құрылыстағы жаңа технологиялардың атаулары туралы деректер енгізу;
2) Қазақстанда құрылыстың жаңа технологияларын енгізумен айналысатын құрылыс саласының субъектілері туралы мәліметтерді енгізу;
3) қолданылатын құрылыс ресурстары бойынша өзгерістермен, нормативтік құжаттаманың өзгерістерімен байланысты Тізілімде бар мәліметтердегі өзгерістерді енгізу;
4) құрылыс саласының субъектілері ұсынатын ақпараттың өзгеруі кезінде Тізілімді жүйелі түрде жаңарту;
5) Тізілім мазмұнын өзектендіру (жаңарту) тұрғысынан мониторинг жүргізу.
6. Тізілімге жаңа технологиялар туралы мәліметтерді енгізу үшін құрылыс саласының субъектілері уәкілетті органның ведомствосына мынадай құжаттарды ұсынады:
құрылыстағы жаңа технология атауын Тізілімге енгізу туралы өтініш (еркін нысанда). Өтініште хронометраж жұмыстарын жүргізу орны мен күні көрсетіледі;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылыстағы жаңа технологиялар туралы ақпарат.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.02.2025 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Уәкілетті органның ведомствосы құрылыс саласы субъектісінің құжаттарын үш жұмыс күнінің ішінде қаралып отырған технологияларды Тізілімге енгізудің қажеттілігі бойынша талдау жүргізу үшін сараптама ұйымына жібереді.

3) субъекты строительной отрасли - государственные учреждения, строительные подрядные и проектные организации, осуществляющие деятельность в сфере строительства, предприятия-изготовители строительных материалов, организации, осуществляющие трансферт новых технологий;
4) уполномоченный орган в области архитектуры, градостроительства и строительства (далее уполномоченный орган) центральный государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
5) экспертная организация - организация, находящаяся в ведении ведомства уполномоченного органа и осуществляющая анализ новых технологий в строительстве на основе информации и подтверждающих документов, предоставляемых субъектами строительной отрасли.
3. Ведение Реестра осуществляется в целях совершенствования сметно-нормативной базы Казахстана, информирования субъектов строительной отрасли о новых прогрессивных технологиях в строительстве и их внедрения в строительной отрасли.
4. Формирование Реестра осуществляет ведомство уполномоченного органа.
2. Порядок формирования реестра
5. Формирование Реестра включает:
1) внесение сведений о наименовании новой технологии в строительстве;
2) внесение сведений о субъектах строительной отрасли занимающихся внедрением новых технологий строительства в Казахстане;
3) внесение изменений в сведения, содержащиеся в Реестре, связанные с изменениями по применяемым строительным ресурсам, с изменениями нормативной документации;
4) систематическое обновление Реестра при изменении информации, представляемой субъектами строительной отрасли;
5) проведение мониторинга Реестра на предмет актуализации (обновления) его содержания.
6. Для включения в Реестр сведений о новых технологиях, субъекты строительной отрасли представляют в ведомство уполномоченного органа следующие документы:
заявление о включении в Реестр наименования новой технологии в строительстве (в произвольной форме). В заявлении указываются место и дата проведения хронометражных работ;
информацию о новых технологиях в строительстве по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 07.02.2025 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. Ведомство уполномоченного органа в течении трех рабочих дней направляет документы субъекта строительной отрасли в экспертную организацию для проведения анализа на предмет необходимости включения рассматриваемых технологий в Реестр.

8. Сараптама ұйымы құжаттарды алған сәттен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде жүргізілген талдаудың нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосына жібереді.
9. Уәкілетті органның ведомствосы сараптама ұйымынан талдаудың нәтижелерін алған сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде:
ескертулер болмаған жағдайда құрылыстағы жаңа технология туралы мәліметтерді Тізілімге енгізеді;
құрылыс саласының субъектілеріне Тізілімге құрылыстағы жаңа технологияларды енгізу туралы хабарлама жібереді;
Тізілімге құрылыстағы жаңа технологияларды енгізуден бас тартқан жағдайда құрылыс саласының субъектілеріне бас тартудың себептерін көрсете отырып, Тізілімге енгізуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
10. Құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімі осы Қағидаларға 2-қосымшаға (бұдан әрі - 2-қосымша) сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
11. Тізілімді жаңарту жазбаша өтініш берілген күнінен бастап он жұмыс күнінің ішінде құрылыс саласының субъектілері ұсынған мәліметтер өзгерген кезде жүзеге асырылады.
12. Қызмет қорытындысы бойынша сараптама ұйымы жыл сайын 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде уәкілетті органның ведомствосына құрылыстағы жаңа технологиялар туралы жүргізілген талдау бойынша ақпарат жиынтығын ұсынады.
13. Тізілімнен жаңа технологияларды алып тастауды уәкілетті органның ведомствосы:
1) құрылыс саласы субъектілерінің бастамасы бойынша (себебін көрсету);
2) құрылыстағы жаңа технологиялардың осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген мәліметтердің сәйкессіздігіне алып келетін құрылыс саласының субъектілері ұсынған мәліметтер өзгерген жағдайларда жүзеге асырады.
14. Тізілім туралы ақпарат уәкілетті орган ведомствосының ресми сайтында орналастырылады.
Құрылыстағы жаңа
технологиялардың бірыңғай
мемлекеттік тізілімін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Құрылыстағы жаңа технологиялар туралы ақпарат
Р/с №
Технологияның атауы
Қысқаша сипаттамасы
Қолданылатын құрылыс материалдары, машиналар және тетіктер (дайындаушы ел)
Сәйкестік сертификаттары МЕМСТ-тер, кәсіпорынның стандарттары, техникалық паспорттар
Пайдаланушы ұйымдардың пікірлері
1
2
3
4
5
6
Құрылыстағы жаңа
технологиялардың бірыңғай
мемлекеттік тізілімін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
нысан
20__ жылғы "___" _________________жағдай бойынша
құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімі
Р/с №
Технологияның атауы
Өтініш беруші туралы ақпарат
Қолданылатын құрылыс материалдары, машиналар және тетіктер (дайындаушы ел)
Сәйкестік сертификаттар, МЕМСТ-тер, кәсіпорынның стандарттары, техникалық паспорттар
Нормативтердің болуы
1.
2.
3.
4.
5.

8. Экспертная организация в течении тридцати рабочих дней с момента получения документов направляет результаты проведенного анализа в ведомство уполномоченного органа.
9. Ведомство уполномоченного органа в течении пяти рабочих дней с момента получения результатов анализа от экспертной организации:
при отсутствии замечаний включает сведения о новой технологии в строительстве в Реестр;
направляет субъекту строительной отрасли уведомление о включении новой технологии в строительстве в Реестр;
в случае отказа, направляет субъекту строительной отрасли уведомление об отказе во включении новой технологии в строительстве в Реестр с указанием причины отказа.
10. Единый государственный Реестр новых технологий в строительстве оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - приложение 2).
11. Обновление Реестра осуществляется при изменений сведений, представленных субъектами строительной отрасли в течении десяти рабочих дней с даты их письменного обращения.
12. По итогам деятельности экспертная организация, ежегодно в срок до 10 декабря предоставляет в ведомство уполномоченного органа свод информации по проведенному анализу о новых технологиях в строительстве.
13. Исключение новых технологий из Реестра осуществляется ведомством уполномоченного органа в следующих случаях:
1) по инициативе субъектов строительной отрасли (с указанием причин);
2) изменения сведений, представленных субъектами строительной отрасли, приводящих к несоответствию новых технологии в строительстве сведениям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
14. Информация по Реестру размещается на официальном сайте
ведомства уполномоченного органа.
Приложение 1
к правилам формирования
Единого государственного реестра
новых технологий в строительстве
форма
Информация о новых технологиях в строительстве
Наименование технологии
Краткое описание
Применяемые строительные материалы, машины и механизмы (страна изготовитель)
Сертификаты соответствия, ГОСТы, стандарты предприятия, технические паспорта
Отзывы эксплуатирующих организаций
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к правилам формирования
Единого государственного реестра
новых технологий в строительстве
форма
Единый государственный реестр новых технологий в строительстве
по состоянию на "__" _________ 20__ года
№ пп
Наименование технологии
Информация о заявителе
Применяемые строительные материалы, машины и механизмы (страна изготовитель)
Сертификаты соответствия, ГОСТы, стандарты предприятия, технические паспорта
Наличие нормативов
1.
2.
3.
4.
5