Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 9 қарашадағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 7 желтоқсанда № 12362 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2015 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 38) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына (Ж.Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.

Об утверждении Методики расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2015 года № 12362.
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 38) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и подпунктом 24) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства.
2. Управлению статистики производства и окружающей среды совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на
официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики производства и окружающей среды Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А.).

5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2015 жылғы 9 қарашадағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 02.04.2020 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
Осы Әдістеме әкімшілік деректерді пайдаланумен жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар шеңберінде ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы статистикалық көрсеткішін және нақты көлем индексін жылдық және ағымдағы есептеудің негізгі тәсілдерін айқындайды.
Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы және оның аумақтық бөлімшелері "е-Статистика" ақпараттық жүйесінде ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымының статистикалық көрсеткішін және нақты көлем индекстерін қалыптастыру кезінде қолданады.
Әдістеме "ҚАЗСТАТ: Ұлттық статистика жүйесін нығайту жөніндегі жоба" жобасының шеңберінде ауыл шаруашылығы статистикасы саласында Еуропа елдерінің тәжірибесін зерделеу, соның ішінде Данияның Статистикалық офисінің мысалы негізінде ауыл шаруашылығында өнімнің және көрсетілетін қызметтің жалпы шығарылымын есептеуді ескере отырып әзірленді. Әдістемені әзірлеу кезінде дат статистиктерінің ауыл шаруашылығындағы жалпы шығарылымды есептеу бойынша халықаралық стандарттарды ұлттық шоттар жүйесінің талаптарына бейімдеуге қатысты ұсынымдары назарға алынды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістемеде Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар мен мынадай негізгі анықтамалар қолданылады:
1) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы – аграрлық сектор саласында, сонымен бірге өткізу үшін сондай-ақ өзінің жеке тұтынуына құрылған өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құны. Ол ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) жалпы шығарылымынан, аңшылық шаруашылығында, орман өсіру мен ағаш дайындауда, балық аулау мен балық өсірудегі өндірілген өнімнің (көрсетілетін қызметтің) құнынан қалыптасады;

5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года.
Председатель
А. Смаилов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 9 ноября 2015 года № 175
Сноска. Методика в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 02.04.2020 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Методика расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
1. Общие положения
1. Методика расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
Настоящая Методика определяет основные подходы к ежегодным и текущим расчетам статистического показателя валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и индексов физического объема в рамках общегосударственных статистических наблюдений с использованием административных данных.
Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и его территориальными подразделениями при формировании статистического показателя валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и индексов физического объема в информационной системе "е-Статистика".
Методика разработана в рамках проекта "КАЗСТАТ: Проект по укреплению национальной статистической системы", с учетом изучения опыта европейских стран в области сельскохозяйственной статистики, в том числе расчетов выпусков продукции и услуг в сельском хозяйстве, на примере Статистического офиса Дании. При разработке Методики приняты во внимание рекомендации датских статистиков в отношении адаптации международных стандартов по расчету валового выпуска в сельском хозяйстве к требованиям системы национальных счетов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Методике используются понятия в значениях, определенных в Законе, и следующие основные определения:
1) валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства – общая стоимость продукции и услуг, созданных в отраслях аграрного сектора, как для реализации, так и для собственного потребления. Он формируется из валового выпуска продукции (услуг) сельского хозяйства, стоимости произведенной продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве, лесоводстве и лесозаготовках, рыболовстве и рыбоводстве;

2) ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы – аяқталмаған өндіріс құнының жыл басынан жыл соңына өзгеруін қоса алғанда өсімдік және мал шаруашылығында құрылған өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құны;
3) ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер – егіншілік, ашық топырақтағы көкөніс өсіру және гүл өсіру саласында көрсетілген қызметтер, қорғалатын топырақта ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша көрсетілетін қызметтер, өнімді жинауды қоса алғанда, бау шаруашылығы, жүзім шаруашылығы саласындағы және басқа да көпжылдық екпелердің плантацияларындағы көрсетілетін қызметтер, агромелиоративтік жұмыстарды жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер, өсімдік шаруашылығы өнімдерін және өзге де ауыл шаруашылығы жүктерін тиеу, түсіру және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер, ауыл шаруашылығы дақылдарын аурулар мен зиянкестерден қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер, тыңайтқыштар дайындау және енгізу бойынша көрсетілетін қызметтер, мал өсіру бойынша қосымша көрсетілетін қызметтер, өнімді жинағаннан кейінгі ауыл шаруашылығының көрсетілетін қызметтері, көбейтуге арналған тұқымдарды өңдеу және дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер, тәлімбақтардың көрсетілетін қызметтері;
4) аңшылық шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі – жабайы аңдар мен құстарға аңшылық құру нәтижесінде ауланғандардың құнын, жабайы аңдарды қорғау, олардың саны мен орналасуын есепке алу, аңшылық шаруашылығын жүргізу мен аңшылық экономикалық зерттеулер жүргізу, аңшылық шаруашылығын жүргізуге жұмсалған шығындар, аңшылық және жабайы аңдар мен құстарды өсіру саласындағы көрсетілген қызметтердің құны;
5) балық аулау және балық өсірудегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі – ауланған балықтың, теңіз өнімдері мен теңіз материалдарының (шаян тәрізділер, былқылдақ денелілер, тасбақалар, асцидиялар, теңіз кірпілері, табиғи інжу, губка, маржан, балдырлар), теңіз организмдері мен дақылдарын көбейту жөніндегі жұмсалған шығындардың, сонымен қатар балық аулаумен және балық өсірумен байланысты көрсетілген қызметтердің құны;
6) мал шаруашылығының жалпы өнімі – ауыл шаруашылығы малдарынан алынған барлық өнімдердің құны (сүт, жұмыртқа, жүн, тері және т.б.), шаруашылықта сойылған немесе союға өткізілген мал мен құстың құны, ара шаруашылығы мен терісі бағалы аң шаруашылығы өнімінің құны;
7) нақты көлем индексі – салыстырылып отырған кезеңде саладағы өндіріс көлемінің өзгеруін сипаттайтын салыстырмалы көрсеткіш;
8) орман өсіру саласындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі – басты мақсатта пайдалану және орманды күтіп-баптау үшiн ағаш кесу, орман екпелерін қайта құрумен және іріктеме санитарлық кесу барысында дайындалған сүректің құны, орман өсіру, орманды қалпына келтіру және орман орналастыру бойынша шығындар, орман өсіру және ағаш дайындамаларымен байланысты көрсетілетін қызметтердің құны;

2) валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства – общая стоимость продукции и услуг, созданных в растениеводстве и животноводстве, с учетом изменения стоимости незавершенного производства от начала к концу года;
3) услуги в области сельского хозяйства – услуги, оказанные в сфере полеводства, овощеводства открытого грунта и цветоводства, услуги по выращиванию в защищенном грунте сельскохозяйственных культур, услуги в области садоводства, виноградарства и на плантациях других многолетних насаждений, включая уборку урожая, услуги по проведению агромелиоративных работ, услуги по погрузке, разгрузке и транспортировке продукции растениеводства и прочих сельскохозяйственных грузов, услуги по защите сельскохозяйственных культур от болезней и вредителей, услуги по подготовке и внесению удобрений, снегозадержанию, вспомогательные услуги по разведению животных, сельскохозяйственные услуги после сбора урожая, услуги по обработке и подготовке семян для размножения, услуги питомников;
4) объем продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве – стоимость добытых в результате охоты диких животных и дичи, затраты на ведение охотничьего хозяйства, такие как охрана диких животных, учет их численности и расселение, охотустройство и охотэкономические обследования, стоимость оказанных услуг в области охоты и разведения диких животных и дичи;
5) объем продукции (услуг) в рыболовстве и рыбоводстве – стоимость выловленной рыбы, добытых морепродуктов и морских материалов (ракообразных, моллюсков, черепах, асцидий, морских ежей, натурального жемчуга, губок, кораллов, водорослей), затраты на разведение морских организмов и культур, а также стоимость оказанных услуг, связанных с рыболовством и рыбоводством;
6) валовая продукция животноводства – стоимость всех продуктов, полученных от сельскохозяйственных животных (молока, яиц, шерсти, шкур и других), стоимость скота и птицы, забитых в хозяйствах или реализованных на убой, стоимость продукции пчеловодства и пушного звероводства;
7) индекс физического объема – относительный показатель, характеризующий изменение объема производства в отрасли в сравниваемых периодах;
8) объем продукции (услуг) в лесном хозяйстве – стоимость древесины, заготовленной в ходе рубок главного пользования и ухода за лесом, рубок, связанных с реконструкцией лесных насаждений и выборочных санитарных рубок, затраты по выращиванию леса, лесовосстановлению и лесоустройству, стоимость оказанных услуг, связанных с лесоводством и лесозаготовками;

9) өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі – өсімдік шаруашылығында аяқталмаған өндіріс құнының жыл басынан жыл соңына өзгеруін қоса алғанда ағымдағы жылғы түсімнен алынған барлық ауыл шаруашылығы дақылдарының (дәнді, бұршақты және майлы дақылдар, тамыржемістілер мен түйнекжемістілер, темекі, көкөністер мен бақша дақылдары, жемістер мен жидектер, азықтық дақылдар, гүлдер және өсімдік шаруашылығы өнімдерінің басқа да түрлерінің) құны;
10) өсімдік шаруашылығында аяқталмаған өндіріс құны – жерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер – сүдігер жырту, сүрі жерді көтеру, алдағы кезеңдегі түсіміне күздік дақылдарды егу үшін жерді дайындауға жұмсалған шығындар, бақтарды егуге, өңдеуге және ұстауға жұмсалған шығындар кіреді;
11) салыстырмалы бағалар – белгілі бір жылдағы немесе кезеңдегі әр түрлі кезеңдердегі өндірістің нақты көлемін құндық мәнде салыстыру кезіндегі база үшін шартты түрде қабылданған бағалар;
12) ұлттық шоттар жүйесі – елдің экономикалық қызметінің нәтижелерін сипаттайтын белгілі бір шоттар мен кестелер жиынтығы түрінде құрылған статистикалық көрсеткіштер жүйесі.
2. Салалық жіктеу
3. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары статистикасына ауыл шаруашылығы қызметтерінің белгілі бір класында техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген және бекітілген "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне" (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес жұмыс істейтін бірліктердің экономикалық қызметін көрсететін статистика жатады.
ЭҚЖЖ-ға сәйкес ауыл шаруашылығы өндірісі "Ауыл, орман және балық шаруашылығы" А секциясында жіктелген. Бұл секцияға өсімдіктерден және жануарлардан алынатын табиғи ресурстарды пайдалану кіреді, ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру, жануарларды бағу және көбейту, орман және өзге де өсімдіктерді, жануарларды фермаларда немесе үйреншікті тіршілік ету орындарында көбейту сияқты қызмет түрлерінен тұрады.
4. А секциясы үш бөлімнен тұрады: "Өсімдік және мал шаруашылықтары, аңшылық және осы салаларда қызметтер ұсыну" (01-бөлім), "Орман шаруашылығы және ағаш дайындау" (02-бөлім), "Балық аулау және балық өсіру" (03-бөлім).
5. 01-бөлім "Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық, осы салаларда көрсетілетін қызметтерді қоса ұсыну" бөлімі ашық және жабық топырақта ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, жануарлардан алынатын өнімдерді өндіру, ауыл шаруашылығында қызмет көрсету кіреді. Бұл бөлімге сонымен бірге аңдарды аулау бойынша, аңшылық, құстарды және жабайы жануарларды өсіру кіреді. Бұл бөлімге ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу, ауыл шаруашылығы алқаптарын жобалау, ауыл шаруашылығы өнімдерін сату бойынша қызметтер, ландшафты сақтау және оған күтім жасау енгізілмейді. Бұл бөлім жеті топтан тұрады.

9) валовая продукция растениеводства – стоимость всех сельскохозяйственных культур, полученных от урожая текущего года (зерновых, бобовых и масличных культур, корнеплодов и клубнеплодов, табака, овощей и бахчевых культур, плодов и ягод, кормовых культур, цветов и другой растениеводческой продукции), с учетом изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года;
10) стоимость незавершенного производства в растениеводстве – затраты на услуги по обработке земли – вспашку зяби, поднятие паров, подготовку почвы для посева озимых культур под урожай будущих периодов, затраты на заложение, обработку и содержание садов;
11) сопоставимые цены – цены какого-либо определенного года или периода, условно принимаемые за базу при сопоставлении в стоимостном выражении физического объема производства продукции за разные периоды;
12) система национальных счетов – система статистических показателей, построенная в виде определенного набора счетов и таблиц, характеризующих результаты экономической деятельности страны.
2. Отраслевая классификация
3. К статистике сельского, лесного и рыбного хозяйства относится статистика, отражающая экономическую деятельность единиц, работающих в том или ином классе сельскохозяйственной деятельности, в соответствии с "Общим классификатором видов экономической деятельности" (далее – ОКЭД), разработанным и утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
В соответствии с ОКЭД сельскохозяйственное производство классифицируется в секции А "Сельское, лесное и рыбное хозяйство". Данная секция включает использование природных ресурсов растительного и животного происхождения и содержит такие виды деятельности как выращивание сельскохозяйственных культур, содержание и разведение животных, сбор лесных и прочих растений, разведение животных на фермах или в местах их привычного обитания.
4. Секция А состоит из трех разделов: "Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях" (раздел 01), "Лесоводство и лесозаготовки" (раздел 02), "Рыболовство и рыбоводство" (раздел 03).
5. Раздел 01 "Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях" включает выращивание сельскохозяйственных культур в открытом и закрытом грунте, производство продуктов животного происхождения, оказание сельскохозяйственных услуг. В данный раздел также включается деятельность по охоте, отлову и разведению диких животных и птиц. В данный раздел не включается переработка сельскохозяйственной продукции, проектирование сельскохозяйственных полей, деятельность по торговле продуктами сельского хозяйства, по сохранению ландшафта и уходу за ним. Данный раздел включает семь групп.

01.1-топ "Бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру" көпжылдық емес дақылдарды, яғни екеуден артық емес өсіп-өну және даму кезеңі өмір сүретін өсімдіктерді өсіру бойынша қызметті қамтиды. Мұнда дәнді және бұршақты дақылдар, майлы дақылдар, тамыржемістілер мен түйнекжемістілер, темекі, мақта, азықтық дақылдар және гүлдерді өсіру қызметі жатады.
01.2-топ "Көпжылдық дақылдарды өсіру" ауыл шаруашылығы өсімдіктерін, яғни екіден артық өсіп-өну маусымына шыдайтын өсімдіктерді өсіру қызметін қамтиды. Бұған жүзім өсіру, цитрустық, шекілдеуікті және сүйекті және жидекті дақылдар жемістері, жаңғақтар, дәмдеуіштер жатады.
01.3-топ "Өсімдіктердің ұдайы өндірісі" отырғызу үшін өсімдіктерді өсіру, безендіруге арналған өсімдіктерді өсіру, бадананы, түйнекті, тамырды, өсіндіні, өркенді алу үшін өсімдіктерді, саңырауқұлақ жіпшелерін өсіру, орман питомниктерінен басқа, питомник өнімдерін өсіру бойынша қызметті есепке алады.
01.4-топ "Мал шаруашылығына" су жануарларын қоспағанда, ауыл шаруашылығы малы мен құстың барлық түрлерін ауыл шаруашылық бойынша өсіру және көбейту қызметі кіреді.
01.5-топ "Аралас ауыл шаруашылығы" ауылшаруашылық дақылдарды немесе жануарларды өндіруге мамандандырылмаған өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, сонымен қатар мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісі кіреді. Мұнда саладағы мамандандыру коэффициенті жалпы өнімнің 66% аспайтын шаруашылықтағы мал шаруашылығымен үйлестірілген дақылдарды өсіру қызметі жатады. Аралас өсімдік шаруашылығы немесе аралас мал шаруашылықтарының қызметі осы топқа енгізілмейді және олардың негізгі қызмет түрі бойынша жіктеледі.
01.6-топ "Астықты өңдеу жөніндегі қызмет және ауылшаруашылық дақылдарын өсіру және мал басын көбейтуге мүмкіндік беретін қызмет" ауылшаруашылық өндірісіне тән қызметті, сондай-ақ сыйақы немесе шарттық негізде жүзеге асырылатын өнімді өндіруге (ауыл шаруашылығы өнімдерін жинауға) бағытталмаған ауылшаруашылығына ұқсас қызмет кіреді. Бұл топқа сонымен бірге астықты жинаудан кейін жүзеге асырылатын және ауылшаруашылық өнімін бірінші нарық үшін дайындауға бағытталған қызмет енгізілген.
01.7-топ "Аңшылық және аулау осы салалардағы көрсетілетін қызметтерді ұсынуды қоса" коммерциялық мақсаттарда, тамаққа қолдануға, тері, былғары алуға немесе зерттеу мақсаттарына, хайуанаттар паркінде немесе үй жануарлары ретінде пайдалану үшін аңшылық және аң аулау қызметі жатады. Мұнда сондай-ақ аңшылық және аң аулау нәтижесінде аң терісін бауырымен жорғалаушылардың терісін және құс терісін өндіру қызметі жатады. Мұнда жануарларды фермада өсіру нәтижесінде аң терісін, бауырымен жорғалаушылардың және құстардың терісін өндіру, фермаларда жабайы жануарларды өсіру, қасапханадан көн мен тері алу, спорттық және әуесқойлық аңшылықпен байланысты қызмет түрлері жатпайды.

Группа 01.1 "Выращивание одно или двухлетних культур" включает деятельность по выращиванию не многолетних культур, то есть растений, которые выращивают не более двух вегетационных периодов. Сюда относится деятельность по выращиванию зерновых и бобовых культур, масличных культур, корнеплодов и клубнеплодов, табака, хлопка, кормовых культур и цветов.
Группа 01.2 "Выращивание многолетних культур" включает деятельность по выращиванию сельскохозяйственных растений, которые существуют более двух вегетационных сезонов. Сюда относится деятельность по выращиванию винограда, цитрусовых, семечковых, косточковых и ягодных культур, орехов, специй.
Группа 01.3 "Воспроизводство растений" учитывает деятельность по выращиванию растений для посадки, для украшения, выращиванию растений для получения луковиц, клубней, корней, отростков, побегов, грибниц, по выращиванию продукции питомников, кроме лесопитомников.
Группа 01.4 "Животноводство" включает деятельность по сельскохозяйственному выращиванию и разведению всех видов сельскохозяйственных животных и птицы, кроме морских.
Группа 01.5 "Смешанное сельское хозяйство" включает производство как продукции растениеводства, так и продукции животноводства без специализации на производство сельскохозяйственных культур или животных. Сюда относится деятельность по выращиванию культур в сочетании с животноводством в хозяйствах, в которых коэффициент специализации в одной области не превышает 66% валовой продукции. Деятельность смешанных растениеводческих или смешанных животноводческих хозяйств не включается в данную группу и классифицируется по их основному виду деятельности.
Группа 01.6 "Деятельность, способствующая выращиванию сельскохозяйственных культур и разведению животных и деятельность по обработке урожая" включает деятельность присущую сельскохозяйственному производству, а также деятельность, схожую с сельскохозяйственной, но не направленную на производство продукции (сбор сельскохозяйственной продукции), осуществляемую за вознаграждение или на договорной основе. В данную группу также включена деятельность, осуществляемая после сбора урожая и направленная на подготовку сельскохозяйственной продукции для первичного рынка.
Группа 01.7 "Охота и отлов, включая предоставление услуг в этих областях" включает деятельность по охоте и отлову в коммерческих целях, для употребления добычи в пищу, получения меха, шкур или для использования в исследовательских целях, в зоопарках или в качестве домашних животных. Сюда также относится деятельность по производству пушнины, кожи пресмыкающихся и шкурок птиц в результате охоты или отлова животных. Сюда не относится деятельность по производству пушнины, кожи пресмыкающихся и шкурок птиц в результате разведения животных на фермах, разведение диких животных на фермах, производство кож и шкур на скотобойне, виды деятельности, связанные со спортивной охотой и любительской охотой.

6. 02-бөлім "Орман шаруашылығы және ағаш дайындау" дөңгелек ағаш материалының өндірісін және жабайы өсетін ағаш емес орман өнімдерін жинауды қамтиды. Сонымен қатар бұл бөлімге болмашы өңдеу нәтижесінде алынған өнім өндірісі (отын, ағаш көмірі) және өңделмеген түрінде пайдаланылатын дөңгелек ағаш материалы кіреді. Осы қызмет түрлері тікелей табиғи және жасанды жасалған екпе ағаштарында жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл бөлімге аралаушы және тесуші құралдар көмегімен ағашты одан әрі өңдеу кірмейді.
7. 03-бөлім "Балық аулау және балық өсіру" адамдардың тағам ретінде пайдалануына арналған қолмен немесе балық аулауға арналған құралдардың көмегімен жағалаудан немесе ішкі судан алынатын суда өмір сүретін организмдерді (әсіресе балық, былқылдақ денелілер және шаянтәрізділер) аулау бойынша қызметті, сонымен қатар қолдан ұдайы ұлғайту және балық қорын өсіруді қоса қамтитын балық өсіру немесе су шаруашылығы қызметтерін есепке алады.
3. Қолданыстағы бағамен ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу
8. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары қызметінің жалпылама сипаттамалары үшін статистика өзара байланысқан табиғи, шартты табиғи және құндық көрсеткіштер жүйесін қолданады.
Көрсеткіштер жүйесінде ауыл шаруашылығы статистикасында белгілі бір өнім түрлерінің өндіріс сипаттамасы үшін қолданылатын табиғи және шартты-табиғи көрсеткіштер негізгі орын алады. Ауыл, орман және балық шаруашылығы қызметінің жиынтық сипаттамасы үшін құндық көрсеткіштер қолданылады, олар әртүрлі өнім түрлерінің салыстырмалылығын қамтамасыз ете отырып, сала қызметінің жиынтық қорытындысын алуға мүмкіндік береді.
9. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы ауыл шаруашылығы статистикасында негізгі жиынтық құндық көрсеткіш болып табылады, оның есебі жалпы секция бойынша, бөлім бойынша және ЭҚЖЖ топтары бойынша жүзеге асырылады. 01-бөлімнің ішінде "ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы" көрсеткіші (01.1-01.6 топтары) жеке "өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі" (01.1-01.3 топтары), "мал шаруашылығының жалпы өнімі" (01.4-тобы), "ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер" (01.6-тобы) көрсеткіштерін көрсете отырып, қалыптастырылады.
10. Жалпы шығарылымды есептеу жедел деректер бойынша айлық және тоқсандық негізде (бұдан әрі – ағымдағы есеп) және түпкілікті деректер бойынша жылдық негізде (бұдан әрі – жылдық есеп) жүргізіледі. Айлық есептеу дискретті түрде айға жүргізіледі, кезең бойынша соның ішінде тоқсандық деректер кезең айларының жиынтығы ретінде анықталады. Кейбір тоқсандық негіздегі деректер тек кезеңге өсу ретімен есептеледі.

6. Раздел 02 "Лесоводство и лесозаготовки" включает деятельность по производству круглых лесоматериалов и сбор дикорастущих недревесных лесных продуктов. Также в раздел включается производство продукции, полученной в результате незначительной обработки (дрова, древесный уголь) и круглого лесоматериала, используемого в необработанном виде. Данные виды деятельности могут осуществляться непосредственно в естественных и искусственно созданных лесонасаждениях. Данный раздел исключает дальнейший процесс обработки дерева при помощи пилящих и колющих инструментов.
7. Раздел 03 "Рыболовство и рыбоводство" учитывает деятельность по отлову живущих в воде организмов (преимущественно рыбы, моллюсков и ракообразных) из прибрежных или внутренних вод, ручным способом или при помощи принадлежностей для рыбной ловли, для употребления в пищу людьми, а также деятельность в рыбоводстве или водном фермерстве, включающую искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов.
3. Расчет валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства в действующих ценах
8. Для обобщающей характеристики деятельности сельского, лесного и рыбного хозяйства статистика применяет систему взаимосвязанных натуральных, условно-натуральных и стоимостных показателей.
Центральное место в системе показателей занимают натуральные и условно-натуральные показатели, которые используются в сельскохозяйственной статистике для характеристики производства конкретных видов продукции. Для сводной характеристики деятельности сельского, лесного и рыбного хозяйства применяются стоимостные показатели, которые позволяют получить сводные итоги деятельности отрасли, обеспечивая сопоставимость разнородных видов продукции.
9. Основным сводным стоимостным показателем в сельскохозяйственной статистике является валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, расчет которого осуществляется в целом по секции, по разделам и группам ОКЭД. Внутри раздела 01 отдельно формируется показатель "валового выпуска продукции (услуг) сельского хозяйства" (группы 01.1-01.6), с выделением показателей "валовой продукции растениеводства" (группы 01.1-01.3), "валовой продукции животноводства" (группа 01.4), "услуг в области сельского хозяйства" (группа 01.6).
10. Расчет валового выпуска производится на ежемесячной и ежеквартальной основе по оперативным данным (далее – текущие расчеты) и на годовой основе по окончательным данным (далее – годовой расчет). Ежемесячный расчет производится дискретно за месяц, данные за период, в том числе квартал, определяются как сумма за месяцы периода. Ряд показателей на квартальной основе рассчитывается только за период с нарастанием.

11. Жалпы шығарылымды есептеу ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің жеке санаттары деңгейінде өңірлер бөлінісінде жүргізіледі, оның құрамында ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтары бар. Содан соң жалпы ел бойынша жалпы шығарылымды алу үшін деректер қосылады.
12. Қолданыстағы бағамен ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу оның құрамына кіретін мынадай жеке көрсеткіштерді анықтаудан басталады: өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі, мал шаруашылығының жалпы өнімі, ауыл шаруашылығы салаларындағы қызметтер, орман шаруашылығындағы балық аулау және балық өсірудегі, аңшылық шаруашылығындағы өнімдер (көрсетілетін қызметтердің) көлемі.
13. Бірінші кезеңде өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны есептеледі. Бұл ретте, өндірілген өнімнің мақсатты бағдары есепке алынады: сатуға, шаруашылық ішінде өндірістік тұтыну үшін, түпкілікті тұтыну үшін. Сол үшін жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің әрбір санатындағы мақсатты бағыттардың түрлері бойынша заттай көріністегі ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру деректері қолданылады.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары және дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтарында сату, өндірістік тұтыну үшін өндірілген өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде есепті кезең үшін түрлері бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өткізу орташа бағалары туралы баға статистикасы ресми статистикалық ақпаратының (бұдан әрі – баға статистикасы) деректері алынады.
Жұртшылық шаруашылықтары түпкілікті өзі тұтыну үшін, сондай-ақ сату үшін және шаруашылықтың ішінде өндірістік тұтыну үшін өндірген өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің бірлігі үшін нарықтағы сату бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.
Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын есептеу келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
Si = ∑(qij * pi), (1)
мұнда
Si - өсімдік немесе мал шаруашылығы өнімінің "i" түрінің құны;
qij - заттай көріністегі "j" мақсатты бағытты өнімнің "i" түрін өндіру;
pi - ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің тиісті санаттағы "i" өнім түрі бойынша құндық құраушысы.
Жылдық есепте (1) формула ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесіне сәйкес әзірленген және бекітілген "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына" сәйкес өндірілген ауыл шаруашылығы дақылдары және мал шаруашылығы өнімдерінің барлық түрлері үшін қолданылады.

11. Расчет валового выпуска производится на уровне отдельных категорий сельхозпроизводителей, в числе которых сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства и хозяйства населения, в разрезе регионов. Затем данные суммируются для получения валового выпуска в целом по стране.
12. Расчет валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства в действующих ценах начинается с определения отдельных показателей, входящих в его состав: валовой продукции растениеводства, валовой продукции животноводства, услуг в области сельского хозяйства, объемов продукции (услуг) в лесном хозяйстве, рыболовстве и рыбоводстве, охотничьем хозяйстве.
13. На первом этапе рассчитывается стоимость отдельных видов продукции растениеводства и животноводства. При этом учитывается целевое назначение произведенной продукции: для реализации, для производственного потребления внутри хозяйства, для конечного потребления. Для этого используются данные общегосударственных статистических наблюдений о производстве сельскохозяйственной продукции в натуральном выражении отдельно в каждой категории сельхозпроизводителей по видам целевого назначения.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции, произведенной для реализации и производственного потребления сельскохозяйственных предприятиях, индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйствах, выступают данные официальной статистической информации статистики цен (далее – статистика цен) о средних ценах реализации сельскохозяйственной продукции по видам за отчетный период.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции, произведенной хозяйствами населения, как для собственного конечного потребления, так и для реализации и производственного потребления внутри хозяйства, выступают данные статистики цен о ценах реализации на рынках за единицу сельскохозяйственной продукции.
Расчет стоимости отдельных видов продукции растениеводства и животноводства осуществляется по формуле:
Si = ∑(qij * pi), (1)
где
Si - стоимость i-го вида продукции растениеводства или животноводства;
qij - производство i-го вида продукции j-го целевого назначения в натуральном выражении;
pi - ценовая составляющая по i-му виду продукции в соответствующей категории сельхозпроизводителей.
В годовом расчете формула (1) используется для всех видов произведенных сельскохозяйственных культур и животноводческой продукции в соответствии со "Справочником продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", разработанным и утвержденным в соответствии с типовой методикой ведения ведомственных классификаций.

Ағымдағы есепте (1) формула тек осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасының және Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасының А-бағанында көзделген шектелген негізгі өнім түрлерінің тізбесі үшін ғана қолданылады. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ ағымдағы есептеу сызбасы осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген.
Жылдық есептеу үшін өнім түрлерінің тізбесі осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасының және осы Әдістемеге 5-қосымшада келтірілген мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасының А-бағанында қарастырылған. Жылдық есептеу үшін өнім түрлерінің тізбесі басқа түрлердің өндірісі пайда болғанда кеңейтілуі мүмкін. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасы осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша ақпарат тек қана жылдық негізде қалыптастырылатынына байланысты, ағымдағы есептеулерде өндірілген өсімдік шаруашылығы өнімінің ай сайынғы саны есепті түрде анықталады. Есепті жылы әр ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша астықтың болжамды жалпы түсімі және алынған көлемді одан әрі жылдың айлары бойынша өндірістің маусымдылығын ескере отырып бөлу есептеудің негізі болып табылады.
Есепті жылы ашық топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының болжамды жалпы түсімін есептеу үшін ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқабы және осы дақылдардың өткен жылғы орташа түсімділігі туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері пайдаланылады.
Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Qi = Pli * Uri,
(2)
мұнда
Qi - ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің болжамды жалпы түсімі;
Pli - ауыл шаруашылығы дақылының "і" түрінің есепті жылғы егістік алқабы;
Uri - өткен жылғы ауыл шаруашылығы дақылының "і" түрінің түсімділігі.
Бұдан әрі алынған болжамды жалпы түсім ағымдағы жылғы айлар бойынша жылдық көлемдегі әр айдың үлестеріне сәйкес таратылады:
qi = Qi * dай i /100,
(3)
мұнда
qi - заттай көріністе өсімдік шаруашылығы өнімінің есепті айдағы "і" түрінің шамаланған өндірісі;
Qi - ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің болжамды жалпы түсімі;
dай i - есепті айдағы ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің осы дақылды өндірудің жылдық көлеміндегі белгіленген үлесі.

В текущих расчетах формула (1) используется только для ограниченного перечня основных видов продукции, предусмотренного в графе А схемы текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции растениеводства, приведенной в приложении 1 к настоящей Методике, и схемы текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции животноводства, приведенной в приложении 2 к настоящей Методике. Схема текущих расчетов валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО приведена в приложении 3 к настоящей Методике.
Перечень видов продукции для годового расчета предусмотрен в графе А схемы годового расчета стоимости отдельных видов продукции растениеводства (сгруппированных по ОКЭД), приведенной в приложении 4 к настоящей Методике, и схемы годового расчета стоимости отдельных видов продукции животноводства (сгруппированных по ОКЭД), приведенной в приложении 5 к настоящей Методике. Перечень видов продукции для годового расчета расширяется при появлении производства других видов. Схема годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО приведена в приложении 6 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В связи с тем, что информация по производству продукции растениеводства формируется только на годовой основе, в текущих расчетах ежемесячное количество произведенной продукции растениеводства (qi) определяется расчетно. В основе расчета лежит определение прогнозного валового сбора урожая по каждой сельскохозяйственной культуре в отчетном году и последующее распределение полученного объема по месяцам года с учетом сезонности производства.
Для расчета прогнозного валового сбора сельскохозяйственных культур открытого грунта в отчетном году используются данные общегосударственных статистических наблюдений о посевных площадях сельскохозяйственных культур под урожай текущего года и средней урожайности соответствующих культур за предыдущий год.
Расчет производится по формуле:
Qi = Pli * Uri,
(2)
где
Qi - прогнозный годовой валовый сбор i-го вида сельскохозяйственной культуры;
Pli - посевная площадь i-го вида сельскохозяйственной культуры в отчетном году;
Uri - урожайность i-го вида сельскохозяйственной культуры в предыдущем году.
Далее полученный прогнозный валовый сбор распределяется по месяцам текущего года в соответствии с долями каждого месяца в годовом объеме:
qi = Qi * dмес i /100,
(3)
где
qi - предполагаемое производство i-го вида продукции растениеводства в натуральном выражении в отчетном месяце;
Qi - прогнозный годовой валовый сбор i-го вида сельскохозяйственной культуры;
dмес i - установленная доля производства i-го вида сельскохозяйственной культуры отчетного месяца в годовом объеме производства этой культуры.

Өндіріс маусымдылығы (dай i) бір кезде есептеулерде қолданылатын әрбір өсімдік шаруашылығы өнімінің түрлері үшін сарапшылық жолмен белгіленген және жыл сайын өзгеріссіз қолданылады. Өндірістің айлық құрылымы жылдық көлемге пайызбен осы Әдістемеге 7-19-қосымшаларда келтірілген. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар бойынша ағымдағы жалпы түсім бойынша дәнді және майлы дақылдардың қолда бары және қозғалысы туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері бойынша анықталады. Сонымен қатар белгіленген заңнамалық тәртіппен келісілген және бекітілген әкімшілік дереккөздер нысанында тіркелген астықты жинау науқанының барысы туралы әкімшілік деректер ескеріледі.
Өсімдік шаруашылығы өнімінің өндірісі ауа-райы жағдайына байланысты болғандықтан, астықты жинаудың алғашқы айларында жалпы жинауды болжамдау әрқашан нақты нәтиже бермеуі мүмкін. Осыған байланысты кейінгі айларда болжамды жалпы түсім заңнамалық белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген әкімшілік дереккөздер нысанында тіркелген әкімшілік деректерді пайдалана отырып нақтыланады және түзетіледі және тиісінше түзетулер өндірістің айлық көлемдеріне енгізіледі.
Ағымдағы есептеулерде жабық топырақтағы көкөністер бойынша өндірілген өнім көлемі соңғы жылдық есептің деректері бойынша жалпы түсім негізінде анықталады. Дәлділдікті арттыру үшін, есептеулерге тоқсандық негіздегі жабық топырақты есепке алу бойынша статистикалық байқау деректері қосымша енгізіледі. Өзге көкөністер бойынша өндірілген өнім көлемі шілде-қазанға біркелкі таратылады және соңғы жылдық есептің деректері бойынша жалпы түсімінің 1/4 ретінде анықталады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бұдан әрі өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының жылдың басынан соңына дейін өзгеру көрсеткіші есептеледі.
Жылдық есепте өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері бойынша анықталған өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының есепті және өткен жылдардағы айырмашылығы ретінде анықталады. Осы көрсеткіш тек қана ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша ғана қалыптастырылады, ол оң немесе теріс шама болуы мүмкін. Ағымдағы есептеуде өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі өткен жылғы жылдық деректер деңгейінде қабылданады және қыркүйек айына жатады.
Жылдың басынан соңына өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеру көрсеткішін есептеу үшін келесі формула қолданылады:

Сезонность производства (dмес i) однажды установлена экспертным путем для каждого применяемого в расчетах вида растениеводческой продукции и неизменно используется каждый год. Помесячная структура производства в процентах к годовому объему приведена в приложениях 7-19 к настоящей Методике. По зерновым, бобовым и масличным культурам текущий валовый сбор определяется по данным общегосударственных статистических наблюдений о наличии и движении зерна и масличных культур. Также учитываются административные данные о ходе уборки урожая, зарегистрированные в формах административных источников, которые утверждены и согласованы в установленном законодательство порядке.
В связи с тем, что производство продукции растениеводства находится в зависимости от погодных условий, прогноз валового сбора на ранних месяцах уборки урожая не всегда дает точный результат. В связи с этим в последующие месяцы прогнозный валовый сбор уточняется и корректируется с использованием административных данных, зарегистрированных в формах административных источников, утвержденных и согласованных в установленном законодательство порядке и соответствующие корректировки вносятся в ежемесячные объемы производства.
В текущих расчетах по овощам закрытого грунта количество произведенной продукции определяется на основании валового сбора по данным последнего годового отчета. Для повышения точности, в расчеты дополнительно включается данные статистического наблюдения по учету закрытого грунта на квартальной основе. По прочим овощам количество произведенной продукции распределяется равномерно на июль-октябрь и определяется как 1/4 их валового сбора по данным последнего годового отчета.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Далее рассчитывается показатель изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года.
В годовом расчете изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве определяется как разница между стоимостью незавершенного производства в растениеводстве, определенной по данным общегосударственных статистических наблюдений, за отчетный и предыдущий годы. Данный показатель формируется только по сельскохозяйственным предприятиям, индивидуальным предпринимателям и крестьянским или фермерским хозяйствам, он может быть положительной или отрицательной величиной. В текущем расчете изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве принимается на уровне годовых данных предыдущего года и относится на сентябрь месяц.
Для расчета показателя изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года используется формула:

Nөсімдік = Nөсімдік 1 – Nөсімдік 0, (4)
мұнда
Nөсімдік - жылдың басынан соңына өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі;
Nөсімдік 1 - есепті жылы өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі;
Nөсімдік 0 - өткен жылы өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі.
16. Жылдық есептеуде өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі өсімдік шаруашылығының жекелеген өнім түрлері құнының сомасы мен жылдың басынан соңына дейінгі өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі ретінде анықталады. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Vөсімдік = SSi + Nөсімдік, (5)
мұнда
Vөсімдік - жылдағы өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі;
SSi - өсімдік шаруашылығындағы жекелеген өнім түрлері құнының сомасы;
Nөсімдік - жылдың басынан соңына дейінгі өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі.
Ағымдағы есептеулерде өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі (1) формула бойынша есептелген өсімдік шаруашылығындағы жекелеген өнім түрлері құнының сомасы (тізбе шегінде), жылдың басынан соңына дейінгі өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі және өзге де бір немесе екіжылдық және көпжылдық дақылдардың құны, өсімдіктердің ұдайы өндірісі үшін материалдардың құны ретінде анықталады. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Vөсімдік = SSi негізгі + Sөзге маусым + Sөзге көпжылд+ Sөсім ұд өнд + Nөсімдік, (6)
мұнда
Vөсімдік - есепті айдағы өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі;
SSi негізгі - өсімдік шаруашылығындағы жекелеген өнім түрлері құнының сомасы (тізбе шегінде);
Sөзге маусым - өзге де бір немесе екі жылдық дақылдардың құны;
Sөзге көпжылд - өзге де көпжылдық дақылдардың құны;
S өсім ұд өнд – өсімдіктердің ұдайы үшін материалдардың құны;
Nөсімдік - жылдың басынан соңына дейінгі өсімдік шаруашылығындағы аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі.
Ағымдағы есептеулерде есепті кезеңде өзге де бір немесе екіжылдық дақылдардың құны өсімдік шаруашылығы өніміне баға индексін ескере отырып өткен жылғы тиісті кезеңдегі өзге де бір немесе екіжылдық дақылдардың құнына тең деп алынады. Өзге де көпжылдық дақылдар құны және өсімдіктердің ұдайы өндірісі үшін материалдардың құны осыған ұқсас қалыптастырылады.
17. Мал шаруашылығы жалпы өнімінің жылдық есептеулерінде мал шаруашылығының жекелеген өнім түрлері құнының сомасы ретінде анықталады. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Vмал шаруаш = SSi, (7)
мұнда
Vмал шаруаш - жылға мал шаруашылығының жалпы өнімі;
SSi - мал шаруашылығы жекелеген өнім түрлері құнының сомасы.
Ағымдағы есептеулерде мал шаруашылығының жалпы өнімі (1) формула бойынша есептелген мал шаруашылығының жекелеген өнім түрлері құнының сомасы (тізбе шегінде) және мал шаруашылығы өнімінің өзге түрлерінің сомасы ретінде анықталады. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Vмал = SSi негізгі + Sөзге мал, (8)
мұнда
Vмал - есепті айда мал шаруашылығының жалпы өнімі;
SSi негізгі - мал шаруашылығы жекелеген өнім түрлері құнының сомасы (тізбе шегінде);
Sөзге мал - мал шаруашылығы өнімінің өзге түрлерінің құны.
Есепті айда мал шаруашылығы өнімінің өзге түрлерінің құнын есептеу үшін өнімнің барлық өзге түрлерінің соңғы үш жылдағы мал шаруашылығы жалпы өнімінің жалпы өндіріс көлеміндегі орташа үлес салмағы қолданылады. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
мұнда
Sөзге мал - есепті айдағы мал шаруашылығы өнімінің өзге түрлерінің құны;
dөзге мал - соңғы үш жылдағы мал шаруашылығы жалпы өнімінің жалпы өндіріс көлеміндегі мал шаруашылығы өнімінің өзге түрлерінің орташа үлес салмағы, %-бен;
SSi негізгі - есепті айдағы мал шаруашылығының жеке өнім түрлері құнының сомасы (тізбе шегінде).

Nраст = Nраст 1 - Nраст 0, (4)
где
Nраст - изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года;
Nраст 1 - стоимость незавершенного производства в растениеводстве в отчетном году;
Nраст 0 - стоимость незавершенного производства в растениеводстве в предыдущем году.
16. Валовая продукция растениеводства в годовом расчете определяется как сумма стоимостей отдельных видов продукции растениеводства и изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года. Расчет производится по формуле:
Vраст = SSi + Nраст, (5)
где
Vраст - валовая продукция растениеводства за год;
SSi - сумма стоимостей отдельных видов продукции растениеводства;
Nраст - изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года.
В текущих расчетах валовая продукция растениеводства определяется как сумма стоимостей отдельных видов продукции растениеводства (в пределах перечня), рассчитанных по формуле (1), изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года и стоимости прочих одно или двухлетних и многолетних культур, стоимости материалов для воспроизводство растений. Расчет производится по формуле:
Vраст = SSi осн + Sпроч сез + Sпроч мног + Sвоспр раст+ Nраст, (6)
где
Vраст - валовая продукция растениеводства за отчетный месяц;
SSi осн - сумма стоимостей отдельных видов продукции растениеводства (в пределах перечня);
Sпроч сез - стоимость прочих одно или двухлетних культур;
Sпроч мног - стоимость прочих многолетних культур;
Sвоспр раст – стоимость материалов для воспроизводство растений;
Nраст - изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года.
В текущих расчетах стоимость прочих одно или двухлетних культур за отчетный период принимается равной стоимости прочих одно или двухлетних культур за соответствующий период предыдущего года с учетом индекса цен на продукцию растениеводства. Аналогично формируются данные по стоимости прочих многолетних культур и стоимости материалов для воспроизводства растений.
17. Валовая продукция животноводства в годовом расчете определяется как сумма стоимостей отдельных видов продукции животноводства. Расчет производится по формуле:
Vжив = SSi, (7)
где
Vжив - валовая продукция животноводства за год;
SSi - сумма стоимостей отдельных видов продукции животноводства.
В текущих расчетах валовая продукция животноводства определяется как сумма стоимостей отдельных видов продукции животноводства (в пределах перечня), рассчитанных по формуле (1) и стоимости прочих видов продукции животноводства. Расчет производится по формуле:
Vжив = SSi осн + Sпроч жив, (8)
где
Vжив - валовая продукция животноводства за отчетный месяц;
SSi осн - сумма стоимостей отдельных видов продукции животноводства (в пределах перечня);
Sпроч жив - стоимость прочих видов продукции животноводства.
Для расчета стоимости прочих видов продукции животноводства в отчетном месяце применяется средний удельный вес прочих видов продукции в общем объеме производства валовой продукции животноводства за последние три года. Расчет производится по формуле:
где
Sпроч жив - стоимость прочих видов продукции животноводства в отчетном месяце;
dпроч жив - средняя доля прочих видов продукции животноводства в объеме валовой продукции животноводства за последние три года, в %;
SSi осн - сумма стоимостей отдельных видов продукции животноводства (в пределах перечня) за отчетный месяц.

18. Бір жылдағы ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтердің көлемі ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсынатын заңды тұлғалардың жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар нәтижелері бойынша анықталады. Зерттеу өткізілмеген жылдарда ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтің жылдық көлемі осы ауыл шаруашылығы өнімінің (көрсетілетін қызметінің) жалпы шығарылымындағы осы көрсетілетін қызметтердің үлесі туралы соңғы бар деректер бойынша есептеледі.
Есепті айда ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтердің көлемін анықтау үшін ағымдағы есептеулерде өткен жылғы ауыл шаруашылығы өнімдері (көрсетілетін қызметтері) жалпы шығарылымының жалпы көлеміндегі ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер көлемінің үлесі қолданылады. Есептеу өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі және мал шаруашылығының жалпы өнімі анықталғаннан кейін төменде көрсетілген формула бойынша (10) жүзеге асырылады.
мұнда
Vқызм - есепті айдағы ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтердің көлемі;
dқызм - өткен жылғы ауыл шаруашылығы өнімдері (көрсетілетін қызметтері) жалпы шығарылымының жалпы көлеміндегі ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер көлемінің үлесі, %-бен;
Vөсімдік - есепті айдағы өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі;
Vмал - есепті айдағы мал шаруашылығының жалпы өнімі.
19. Жылға және есепті айға ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі, мал шаруашылығының жалпы өнімі және ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер сомасы ретінде есептеледі. Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Vаш = Vөсімдік + Vмал + Vқызм, (11)
мұнда
Vаш - ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы;
Vөсімдік - өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі;
Vмал - мал шаруашылығының жалпы өнімі;
Vқызм - ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтердің көлемі.
20. А секциясы бойынша өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) жалпы шығарылымын жиынтық есептеу үшін қажетті аңшылық, орман шаруашылығы және балық аулау және балық өсірудегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) шығарылымының жылдық көлемдері жыл сайынғы жалпымемлекеттік статистикалық байқау деректері және әкімшілік дереккөздер деректері бойынша анықталады.
Осы статистикалық байқаулардың нәтижелері бойынша алынған қолданыстағы бағалардағы құндық көріністегі көлемдер тікелей ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымының жылдық жиынтық есебіне қосылады.

18. Объем услуг в области сельского хозяйства за год определяется по результатам общегосударственного статистического наблюдения юридических лиц, предоставляющих услуги в области сельского хозяйства. В годы, когда обследование не проводится, годовой объем услуг в области сельского хозяйства рассчитывается по последним имеющимся данным о доле этих услуг в валовом выпуске продукции (услуг) сельского хозяйства.
В текущих расчетах для определения объема услуг в области сельского хозяйства в отчетном месяце используется удельный вес объема услуг в области сельского хозяйства в общем объеме валового выпуска продукции (услуг) сельского хозяйства за предыдущий год. Расчет осуществляется по ниже приведенной формуле (10) после того, как определены валовая продукция растениеводства и валовая продукция животноводства.
где
Vусл - объем услуг в области сельского хозяйства в отчетном месяце;
dусл - доля объема услуг в области сельского хозяйства в общем объеме валового выпуска продукции (услуг) сельского хозяйства за предыдущий год, в %;
Vраст - валовая продукция растениеводства в отчетном месяце;
Vжив - валовая продукция животноводства в отчетном месяце.
19. Валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства за год и за отчетный месяц рассчитывается как сумма валовой продукции растениеводства, валовой продукции животноводства и услуг в области сельского хозяйства. Расчет производится по формуле:
Vсх = Vраст + Vжив + Vусл, (11)
где
Vсх - валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства;
Vраст - валовая продукция растениеводства;
Vжив - валовая продукция животноводства;
Vусл - объем услуг в области сельского хозяйства.
20. Годовые объемы продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве, лесном хозяйстве, рыболовстве и рыбоводстве, необходимые для итогового расчета валового выпуска продукции (услуг) по секции А, определяются по данным годовых общегосударственных статистических наблюдений и/или по данным административных источников.
Полученные по результатам статистических наблюдений объемы в стоимостном выражении в действующих ценах непосредственно включаются в итоговый годовой расчет валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства.

Ағымдағы есептеулерде жыл бойы көрсетілген қызмет түрлеріндегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемдері өткен жылғы көлемнің 1/12 ретінде есепті жолмен анықталады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Барлық құрауыштарды анықтағаннан кейін оларды қарапайым түрде жиынтықтау әдісімен жылға немесе есепті айға/тоқсанға ағымдағы бағада ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы анықталады:
VА сек = Vаш + Vаңш + Vорман + Vбалық, (12)
мұнда
VА сек - ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы;
Vаш - ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы;
Vаңш - аңшылық шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі;
Vорман - орман шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі;
Vбалық - балық аулау және балық өсірудегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі.
4. Салыстырмалы бағалармен ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу. Нақты көлем индекстерін есептеу
22. Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымының және оның құрауыштарының серпіндегі өзгерістері туралы статистикалық деректерді көрсету үшін пайызбен өлшенетін нақты көлем индексінің (бұдан әрі – НКИ) көрсеткіші қалыптастырылады.
23. НКИ-ді есептеу үшін салыстырмалы бағалармен ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы және оның құрауыштары туралы деректер, яғни өткен жылдың орташа жылдық бағаларымен немесе базистік жылдың орташа жылдық бағасымен қалыптастырылады. Жалпы шығарылымның әртүрлі құрауыштары үшін салыстырмалы бағалармен есептеудің өз ерекшеліктері бар.
24. Заттай мәндегі өндіріс туралы қолда бар деректері бойынша өсімдік және мал шаруашылықтары өнімдерінің жекелеген түрлері үшін өткен жылдың немесе базистік жылдың орташа жылдық өткізу бағасын қолдана отырып, өндірілген көлемнің тікелей құндық бағалау әдісі пайдаланылады.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтарында өндірілген, салыстырмалы бағалардағы өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде түрлері бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өткізу орташа жылдық бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.
Жұртшылық шаруашылықтары өндірген өнімнің салыстырмалы бағалардағы құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің бірлігі үшін нарықтағы сату бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.
Салыстырмалы бағадағы есепті кезең үшін өсімдік немесе мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын есептеу келесі формула бойынша жүзеге асырылады:

В текущих расчетах в течение года объемы продукции (услуг) в указанных видах деятельности определяются расчетным путем, как 1/12 объема за предыдущий год.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. После определения всех составляющих, методом их простого суммирования определяется валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства в действующих ценах за год или отчетный месяц/квартал:
Vсек А = Vсх + Vохота + Vлес + Vрыба, (12)
где
Vсек А - валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства;
Vсх - валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства;
Vохота - объем продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве;
Vлес - объем продукции (услуг) в лесном хозяйстве;
Vрыба - объем продукции (услуг) в рыболовстве и рыбоводстве.
4. Расчет валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства в сопоставимых ценах. Расчет индексов физического объема
22. Для отражения статистических данных об изменении в динамике валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и его составляющих формируется показатель индекса физического объема (далее – ИФО), который измеряется в процентах.
23. Для того чтобы рассчитать ИФО, формируются данные о валовом выпуске продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и его составляющих в сопоставимых ценах, то есть в среднегодовых ценах предыдущего года либо в среднегодовых ценах базисного года. Для различных составляющих валового выпуска расчет в сопоставимых ценах имеет свои особенности.
24. Для отдельных видов продукции растениеводства и животноводства, по которым имеются данные о производстве в натуральном выражении, используется метод прямой стоимостной оценки произведенных объемов с применением среднегодовых цен реализации предыдущего года либо базисного года.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции в сопоставимых ценах, произведенной в сельскохозяйственных предприятиях, индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйствах, выступают данные статистики цен о среднегодовых ценах реализации сельскохозяйственной продукции по видам.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции в сопоставимых ценах, произведенной хозяйствами населения, выступают данные статистики цен о реализации на рынках за единицу сельскохозяйственной продукции.
Расчет стоимости отдельного вида продукции растениеводства или животноводства за отчетный период в сопоставимых ценах осуществляется по формуле:

Sсалыс өнім = q1*p0, (13)
мұнда
Sсалыс өнім - салыстырмалы бағадағы есепті кезең үшін өсімдік немесе мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны;
q1 - заттай мәндегі есепті кезеңде өсімдік немесе мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірісі;
p0 - өткен жылдағы немесе базистік жылдағы өсімдік немесе мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің орташа жылдық өткізу бағасы.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Заттай мәндегі өндіріс көлемі жоқ, ал тек қана құндық шамасы бар жалпы шығарылымның құрауышы үшін жылдық есептеулерде салыстырмалы бағалардағы өндіріс көлемі дефляторлау әдісімен, яғни өндіріс көлемін тиісті баға индексін қолдану арқылы қайта есептеу жолымен есептеледі. Мұндай құрауыштарға мыналар жатады: ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер, дайындалған сүректің және өзге де орман шаруашылығы өнімдерінің құны, ағаш дайындау саласында көрсетілетін қызметтер, орман тәлімбақтарының қызметтері, ағаш кесу кезінде алынған сүректің құны, орман өсіру саласындағы көрсетілетін қызметтер, ауланған балық және басқа су жануарларының құны, өсірілген тауарлық балық пен басқа су жануарларының құны.
Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Sсалыс басқа = Sқолданыстағы ÷ Iб *100%,
(14)
мұнда
Sсалыс басқа - салыстырмалы бағалармен есепті кезең үшін құндық көріністегі жалпы құрауыш шығарылымның көлемі;
S қолд басқа - қолданыстағы бағамен есепті кезең үшін жалпы құрауыш шығарылымның құны;
Iб - тиісті құрауыш (дефлятор) бойынша баға индексі, %-бен.
Осы тармақта көрсетілген жалпы құрауыш шығарылым бойынша салыстырмалы бағамен өндіріс көлемін есептеу сызбасы осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасының 3-бағанында көрсетілген.

Sсопост прод = q1*p0, (13)
где
Sсопост прод - стоимость отдельного вида продукции растениеводства или животноводства за отчетный период в сопоставимых ценах;
q1 - производство отдельного вида продукции растениеводства или животноводства за отчетный период в натуральном выражении;
p0 - среднегодовая цена реализации отдельного вида продукции растениеводства или животноводства в предыдущем или базисном году.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В годовых расчетах для тех составляющих валового выпуска, по которым нет объемов производства в натуральном выражении, а только стоимостные величины, объем производства в сопоставимых ценах рассчитывается методом дефлятирования, то есть путем пересчета объема производства в действующих ценах с применением соответствующих индексов цен. К таким составляющим относятся: услуги в области сельского хозяйства, стоимость заготовленной древесины и прочих продуктов лесного хозяйства, услуги в области лесозаготовок, услуги лесопитомников, стоимость древесины, полученной при рубках леса, услуги в области лесоводства, стоимость выловленной рыбы и других водных животных, стоимость выращенной товарной рыбы и других водных животных. Расчет производится по формуле:
Sсопост др = Sдейств ÷ Iц *100 %,
(14)
где
Sсопост др - объем составляющей валового выпуска в стоимостном выражении за отчетный период в сопоставимых ценах;
Sдейств др - стоимость составляющей валового выпуска за отчетный период в действующих ценах;
Iц - индекс цен по соответствующей составляющей (дефлятор), в %.
По тем составляющим валового выпуска, по которым нет информации об индексах цен, используются данные общегосударственных статистических наблюдений об объемах производства в сопоставимых ценах, предусмотренные в статистических формах. К таким составляющим относятся: объем продукции охоты, объем продукции разведения, объем услуг, связанных с охотой и разведением диких животных, стоимость заготовленных лесных семян, стоимость выращенного рыбопосадочного материала, услуги в области рыболовства, услуги в области рыбоводства.
Схема расчета объемов производства в сопоставимых ценах по составляющим валового выпуска, указанным в данном пункте, отражена в графе 3 схемы годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО, приведенной в приложении 6 к настоящей Методике.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Өсімдік шаруашылығында аяқталмаған өндіріс құнының өзгеру көрсеткіші жыл басынан соңына дейін НКИ-дің жылдық және ағымдағы есептеулеріне қатыспайды және тиісті салыстырмалы бағамен есептелмейді.
27. Ағымдағы есептеулерде мал шаруашылығы өнімдерінің өзге де түрлерін өндіру, бір немесе екіжылдық және көпжылдық дақылдар, ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызмет көлемдері, аңшылық шаруашылығындағы өнімдерді (көрсетілетін қызметтерді) өндірудің көлемі, орман шаруашылығы, балық аулау және балық өсіру туралы ағымдағы статистиканың болмауына байланысты олар бойынша НКИ жыл бойы салыстырмалы кезеңге 100% деңгейінде қолданылады. Тиісінше, осы жалпы құрауыш шығарылым бойынша салыстырмалы бағалардағы өндіріс көлемі салыстырмалы кезеңдегі тиісті өндіріс көлеміне тең болып қабылданады.
28. Деректер жататын НКИ көрсеткіштері кезеңге байланысты қалыптастырылады.
Есепті жыл бойы НКИ-дың үш түрі қалыптастырылады:
1) өткен жылдың тиісті айына/тоқсанына;
2) өткен айға/тоқсанға;
3) өткен жылдың тиісті кезеңіне.
Өткен жылдың тиісті айына/тоқсанына НКИ өткен жылдың орташа жылдық бағасымен есептелген өткен жылдың тиісті айы үшін өндіріс көлеміне өткен жылдың орташа жылдық бағасына есептелген есепті ай/тоқсан үшін өндіріс көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Өткен айға/тоқсанға НКИ өткен жылдың орташа жылдық бағасында есептелген ағымдағы жылдың өткен айы/тоқсаны үшін өндіріс көлеміне өткен жылдың орташа жылдық бағасына есептелген есепті жылдың есепті айы/тоқсаны үшін өндіріс көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Өткен жылдың тиісті кезеңіне НКИ өткен жылдың орташа жылдық бағасында есептелген өткен жылдың басынан тиісті кезең үшін өндіріс көлеміне өткен жылдың орташа жылдық бағасына есептелген ағымдағы жылдың басынан есепті кезең үшін өндіріс көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген НКИ-нің түрлерін есептеу сызбасы осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ ағымдағы есептеу сызбасының 8-10-бағандарында көрсетілген.
29. Жылдық негізде базистік кезеңге қарамастан НКИ-дің екі түрі қалыптастырылады:

Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Показатель изменения стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года не участвует в годовых и текущих расчетах ИФО и соответственно не рассчитывается в сопоставимых ценах.
27. В текущих расчетах в связи с отсутствием текущей статистики об объемах производства прочих видов продукции животноводства, одно или двухлетних и многолетних культур, услуг в области сельского хозяйства, объемов производства продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве, лесном хозяйстве, рыболовстве и рыбоводстве, ИФО по ним в течение года принимается на уровне 100% к сравниваемому периоду. Соответственно, объемы производства в сопоставимых ценах по таким составляющим валового выпуска принимаются равными соответствующим объемам производства в сравниваемом периоде.
28. Показатель ИФО формируется в зависимости от периода, к которому относятся данные.
В течение отчетного года формируется три вида ИФО:
1) к соответствующему месяцу/кварталу предыдущего года;
2) к предыдущему месяцу/кварталу;
3) к соответствующему периоду предыдущего года.
ИФО к соответствующему месяцу/кварталу предыдущего года рассчитывается как отношение объема производства за отчетный месяц/квартал, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года, к объему производства за соответствующий месяц/квартал предыдущего года, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года.
ИФО к предыдущему месяцу/кварталу рассчитывается как отношение объема производства за отчетный месяц/квартал текущего года, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года, к объему производства за предыдущий месяц/квартал текущего года, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года.
ИФО к соответствующему периоду предыдущего года рассчитывается как отношение объема производства за отчетный период с начала текущего года, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года, к объему производства за соответствующий период с начала предыдущего года, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года.
Схема расчета указанных в данном пункте видов ИФО отражена в графах 8-10 схемы текущих расчетов валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО, приведенной в приложении 3 к настоящей Методике.
29. На годовой основе в зависимости от базисного периода формируется два вида ИФО:

1) өткен жылға;
2) әрбір бес жыл сайын ауысатын (мысалы, 2005, 2010 және т.б.) базистік жылға.
Өткен жылға НКИ өткен жылдың орташа жылдық бағасында есептелген өткен жыл үшін өндіріс көлеміне өткен жылдың орташа жылдық бағасына есептелген есепті жыл үшін өндіріс көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Базистік жылға НКИ базистік жылдың орташа жылдық бағасында есептелген базистік жыл үшін өндіріс көлеміне базистік жылдың орташа жылдық бағасына есептелген есепті жыл үшін өндіріс көлеміне қатынасы ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген НКИ түрлерін есептеу сызбасы осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасының 4-бағанында көрсетілген.
30. НКИ-дің барлық түрлері үшін есептеуді әмбебап формуламен жазуға болады:
I = V1 салыстырмалы ÷ V0 қолданыстағы *100%, (15)
мұнда
I - нақты көлем индексі, %-бен;
V1 салыстырмалы - салыстырмалы бағамен есепті кезең үшін құндық көріністегі өндірістің көлемі;
V0 қолданыстағы - қолданыстағы бағамен есепті кезең үшін құндық мәндегі өндірістің көлемі.
5. Жалпы шығарылымды есептеу кезінде деректерді редакциялау
31. Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы көрсеткішін есептеу үшін пайдаланылатын кейбір деректердің болмауы мәселесі туындаған жағдайда редакциялау қолданылады. Жоқ мәндерді алмастыру үшін донорлық деректер ретінде әкімшілік деректер не басқа жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша қалыптастырылған ұқсас деректер не орташа мәндер мысалы, аумақтық бөліністе деректер болмағанда орташа республикалық бағалар қолданылады.
32. Жалпы шығарылымды жылдық есептеуде баға статистикасы шеңберінде қалыптастырылатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің кейбір түрлерін өткізу бағалары туралы деректер кейде болмауы мүмкін. Мұндай жағдайда ауыл шаруашылығы құралымдары өткізген өнім бірлігінің өзіндік құны туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері қолданылады не сол өнім тобының ішіндегі өнімнің басқа түрлерін өткізу бағалары туралы статистиканың деректері қолданылады, мысалы, өзге де дәнді дақылдар түрлерінің өндірісін құндық бағалау үшін бидайдың құны қолданылады.
Аумақтық бөліністе деректерді қалыптастыру кезінде кейбір өнім түрлерінің бағалары бақыланбайтын өңірлер бойынша орташа республикалық (немесе есептеудің деңгейіне байланысты орташа облыстық) бағалар немесе табиғи-климаттық, әлеуметтік-экономикалық сипаттама немесе аумақтық орналасуға ұқсастығы бойынша өңірлердің бағалары қолданылады.

1) к предыдущему году;
2) к базисному году, который меняется каждые пять лет (например, 2005, 2010 и т.д.).
ИФО к предыдущему году рассчитывается как отношение объема производства за отчетный год, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года, к объему производства за предыдущий год, рассчитанный в среднегодовых ценах предыдущего года.
ИФО к базисному году рассчитывается как отношение объема производства за отчетный год, рассчитанный в среднегодовых ценах базисного года, к объему производства за базисный год, рассчитанный в среднегодовых ценах базисного года.
Схема расчета указанных в данном пункте видов ИФО отражена в графе 4 схемы годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО, приведенной в приложении 6 к настоящей Методике.
30. Для всех видов ИФО расчет можно записать универсальной формулой:
I = V1 сопост ÷ V0 действ *100%, (15)
где
I - индекс физического объема, в %;
V1 сопост - объем производства в стоимостном выражении за отчетный период в сопоставимых ценах;
V0 действ - объем производства в стоимостном выражении за сравниваемый период в действующих ценах.
5. Редактирование данных при расчете валового выпуска
31. При возникновении проблемы отсутствия некоторых данных, используемых для расчета показателя валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, применяется редактирование. Для замены отсутствующих значений в качестве донорских данных используются административные данные, либо аналогичные данные, сформированные по другим общегосударственным статистическим наблюдениям, либо средние значения, например, среднереспубликанские, при отсутствии данных в территориальном разрезе.
32. В годовом расчете валового выпуска иногда отсутствуют данные о ценах реализации некоторых видов сельскохозяйственной продукции, формируемых в рамках статистики цен. В таком случае используются данные общегосударственных статистических наблюдений о себестоимости единицы продукции, реализованной сельскохозяйственными формированиями, либо используются данные статистики о ценах реализации другого вида продукции внутри той же группы продуктов, например, цена пшеницы для стоимостной оценки производства прочих видов зерновых культур. При формировании данных в территориальном разрезе, по тем регионам, где цены на некоторые виды продукции не отслеживаются, используются среднереспубликанские (или среднеобластные в зависимости от уровня расчетов) цены или цены региона, схожего по природно-климатическим, социально-экономическим характеристикам или территориальному расположению.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жалпы шығарылымның және нақты көлем индексі көрсеткіштері жедел деректер бойынша есепті жыл бойы ай сайын және тоқсан сайын қалыптастырылады, ал есепті жылдан кейінгі жылдың мамыр айында соңғы жылдық деректер негізінде жылдық қайта есептеу жүзеге асырылады. Нәтижесінде жедел (қаңтар-желтоқсан үшін) және соңғы жылдық деректер арасында айырмашылық қалыптасады.
Жылдық деректермен үйлестірілген ай сайынғы және тоқсан сайынғы деректердің серпінділік қатарларын қалыптастыру мақсаты үшін жедел деректердің мұрағаттық дерекқоры осы алынған жылдық деректерді есепке ала отырып қайта есептеледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің (дәнді, бұршақты және майлы дақылдардан басқа) жекелеген түрлерінің жылдық құнын қайта есептеу үдерісінде осы Әдістемеге 7-19-қосымшаларда келтірілген өндірістің айлық құрылымына сәйкес жылдық көлемге пайызбен бөлінеді.
Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар бойынша жылдық және жедел деректер арасындағы айырмашылық жалпы жинау бойынша қараша айына қатысты.
Жабық топырақтағы көкөністердің құны жылдың айлары бойынша біркелкі, өзге де ашық топырақтағы көкөністердің құны – шілде-қазанға біркелкі.
Өзге де бір немесе екіжылдық дақылдардың құны мынадай үлгімен бөлінеді: азықтық дақылдар және ашық топырақтағы гүлдердің құны біркелкі бөлікпен шілде-қазанға, жабық топырақтағы гүлдердің құны – біркелкі жылдың барлық айларына.
Өзге де көпжылдық дақылдардың құны шілде-қазанға біркелкі бөлінеді.
Өсімдіктердің ұдайы өндірісі үшін материалдардың құны бойынша жедел деректер жылдық деректерге ауыстырылады.
Өсімдік шаруашылығында аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі бойынша жедел деректер қыркүйекте жылдық деректерге ауыстырылады.
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлері бойынша жедел және жылдық деректер арасындағы айырмашылық желтоқсан айына жатады. Мал шаруашылығы өнімдерінің өзге де түрлерінің құны есепті жылдың мал шаруашылығы өнімдерінің жалпы көлемінде мал шаруашылығы өнімдерінің өзге де түрлерінің бөлігі бойынша деректерді қолданумен формула (9) бойынша барлық айларға қайта есептеледі.
Ауыл шаруашылығы қызметтерінің, аңшылық және орман шаруашылықтары, балық аулау мен балық өсіру өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жылдық құны жылдың айлары бойынша біркелкі болып бөлінеді.
Салыстырмалы бағамен жалпы шығарылымның барлық құрауыштары және нақты көлем индекстері қайта есептеледі.

Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Показатели валового выпуска и индекса физического объема в течение отчетного года формируются ежемесячно и ежеквартально по оперативным данным, а в мае года, следующего за отчетным годом, осуществляется годовой перерасчет на основе окончательных годовых данных. В результате складывается разница между оперативными (за январь-декабрь) и окончательными годовыми данными.
Для целей формирования динамических рядов ежемесячных и ежеквартальных данных, гармонизированных с годовыми данными, архивная база оперативных данных пересчитывается с учетом полученных годовых данных по ним.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В процессе пересчета годовая стоимость отдельных видов продукции растениеводства (кроме зерновых, бобовых и масличных культур) распределяется в соответствии с помесячной структурой производства в процентах к годовому объему, приведенной в приложениях 7-19 к настоящей Методике.
По зерновым, бобовым и масличным культурам разница между годовыми и оперативными данными по валовому сбору относится на ноябрь месяц.
Стоимость овощей закрытого грунта распределяется равномерно по месяцам года, стоимость прочих овощей открытого грунта – равномерно на июль-октябрь.
Стоимость прочих одно или двухлетних культур распределяется следующим образом: стоимость кормовых культур и цветов открытого грунта равными частями на июль-октябрь, стоимость цветов закрытого грунта – равномерно на все месяцы года.
Стоимость прочих многолетних культур распределяется равномерно на июль-октябрь.
Оперативные данные по стоимости материалов для воспроизводства растений заменяются на годовые данные.
Оперативные данные по изменению стоимости незавершенного производства в растениеводстве в сентябре заменяются на годовые.
Разница между оперативными и годовыми данными по отдельным видам продукции животноводства относится на декабрь. Стоимость прочих видов продукции животноводства пересчитывается за все месяцы по формуле (9) с использованием данных по доле прочих видов продукции животноводства в объеме валовой продукции животноводства в отчетном году.
Годовая стоимость сельскохозяйственных услуг, продукции (услуг) в охотничьем и лесном хозяйстве, рыболовстве и рыбоводстве распределяется равномерно по месяцам года.
Пересчитываются также все составляющие валового выпуска в сопоставимых ценах и индексы физического объема.

Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Жоғарыда жазылған қайта есептеудің нәтижесінде алынған жаңа ай сайынғы және тоқсан сайынғы деректер жылдық деректермен толығымен үйлестірілген болады және айлық және тоқсандық деректердің жалпы көпжылдық серпінінің қатарына қосылады.
Ағымдағы айлық есептеулер үдерісі үздіксіз болып табылатындығына байланысты, жылдық деректерді алғанға дейін және мұрағаттық ай сайынғы және тоқсан сайынғы деректерді қайта есептегенге дейін жылдың алғашқы бес айы бойы дерекқор ретінде өткен жылдың қайта есептелмеген мұрағаттық дерекқоры қолданылады. Қайта есептелген серпінділік қатарды алғаннан кейін маусымда өткен жылдың мұрағаттық дерекқоры шілде айынан бастап жаңаға ауыстырылады, себебі мамыр айына дейін қоса алғандағы мұрағаттық дерекқор қайта есептеусіз қалатындықтан, айырмашылық жылдық деректерге дейін маусым айымен түзетіледі. Осындай мұрағаттық дерекқор тек ағымдағы есептеулерде қолданылады және жарияланбайды.
Ағымдағы есептеулердің мақсаты және серпінділік қатарды құру мақсаты үшін ағымдағы және қайта есептелген деректерге мысал осы Әдістемеге 20-қосымшада келтірілген.
6. Ұлттық шоттар жүйесінің мақсаты үшін бақыланбайтын экономиканы есепке ала отырып жалпы шығарылымның көрсеткішін қалыптастыру
36. Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) талаптарына сәйкес жалпы шығарылым көлеміне ресми ғана емес, сонымен қатар бақыланбайтын экономикалық қызметті де енгізу ұсынылады. ҰШЖ мақсаттары үшін жылдық негіздегі ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы көрсеткішіне статистикалық себептер бойынша бақыланбайтын, яғни есеп бермеген респонденттердің өндіріс көлеміне қосымша есептеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Қосымша есептеу әрбір облыс және республикалық деңгейдегі қалалар үшін агрегатталған деңгейде ЭҚЖЖ үш таңбалы деңгейінде жүргізіледі: бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру, көпжылдық дақылдарды өсіру, өсімдіктердің ұдайы өндірісі, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, өсімдік және мал шаруашылығына тән қызметтер, аңшылық және аулау, осы саладағы қызмет көрсетуді қоса алғанда, орман өсіру және ағаш дайындау, балық аулау және балық өсіру келесі формула арқылы есептеледі:
Vстат есеп = vорташа есеп бергендер * Кесеп бермегендер,
(16)
мұнда
Vстат есеп - ЭҚЖЖ жеке түрлері бойынша қызмет/өнімнің (көрсетілетін қызметтің) жалпы шығарылымын қосымша есептеу;
Vорташа есеп бергендер - ЭҚЖЖ жеке түрі бойынша есеп берген бір кәсіпорынның орташа жалпы шығарылымы көлемі;
Кесеп бермегендер - ЭҚЖЖ берілген түрі бойынша есеп бермеген кәсіпорындар саны.

Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Полученные в результате вышеописанного пересчета новые ежемесячные и ежеквартальные данные являются полностью гармонизированными с годовыми данными и добавляются в общий многолетний динамический ряд ежемесячных и ежеквартальных данных.
В связи с тем, что процесс текущих расчетов является непрерывным, до получения годовых данных и до пересчета архивных ежемесячных и ежеквартальных данных, в первые пять месяцев года в качестве базы используется не пересчитанная архивная база предыдущего года. В июне, после получения пересчитанного динамического ряда, архивная база предыдущего года заменяется на новую, начиная с июля, а так как до мая включительно архивная база оставалась не пересчитанной, разница до годовых данных корректируется июнем. Такая архивная база используется только в текущих расчетах и не публикуется.
Пример текущих и пересчитанных данных для целей текущих расчетов и целей построения динамических рядов приведен в приложении 20 к настоящей Методике.
6. Формирование показателя валового выпуска с учетом ненаблюдаемой экономики для целей системы национальных счетов
36. В соответствии с требованиями системы национальных счетов (далее – СНС) в объем валового выпуска включается не только официальная, но и ненаблюдаемая экономическая деятельность. Для целей СНС к показателю валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства на годовой основе осуществляется дополнительный расчет объема производства, ненаблюдаемого по статистическим причинам, то есть на не отчитавшихся респондентов.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Дополнительный расчет производится на агрегированном уровне для каждой области и города республиканского значения на уровне трех знаков ОКЭД: выращивание одно или двухлетних культур, выращивание многолетних культур, воспроизводство растений, животноводство, деятельность, способствующая растениеводству и животноводству, охота и отлов, включая предоставление услуг в этих областях, лесоводство и лесозаготовки, рыболовство и рыбоводство по следующей формуле:
Vдосч стат = vсред отчит * Кнеотчит,
(16)
где
Vдосч стат - дополнительный расчет на валовый выпуск продукции/услуг по отдельному виду ОКЭД;
vсред отчит - объем валового выпуска продукции/услуг в среднем на одно отчитавшееся предприятие по отдельному виду ОКЭД;
Кнеотчит - количество не отчитавшихся предприятий по данному виду ОКЭД.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Кейде кейбір ауыл шаруашылығы кәсіпорындары (заңды тұлғалар) жалпымемлекеттік статистикалық байқаумен қамтылмаған жағдайларда (мысалы, табылмады, есеп беруден бас тартқан), бірақ олар қызметін жүзеге асырған деп пайымдалса, мұндай заңды тұлғаларға статистикалық себептермен есепке алынбаған өндіріс көлеміне қосымша есептеу өткізіледі. Өндірістің мұндай көлемін есептеу үшін есеп бермеген респонденттердің саны туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері пайдаланылады. Мұнда есептеу үшін тек қана зерттеу каталогында белсенділіктің ахуалдық коды "1" (белсенді) бар тек есеп бермеген кәсіпорындар ескеріледі.
Дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтары деректерін кейін барлық бас жиынтыққа тарата отырып, іріктемелі зерттелетіндіктен іріктемелі статистикалық байқаудың таратылған деректері есеп тапсырмаған респонденттердің мәселесін есепке алады. Осыған байланысты статистикалық себептермен бақыланбайтын өндіріс көлемінің қосымша есептелуі шаруашылықтардың аталған санаттарында жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әдістеменің өзгеруіне байланысты қозғалыс қатарын қайта есептеу
39. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 1-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне баға, теңге
Құндық көріністе, теңге
ағымдағы жылдың өткен айында
ағымдағы жылғы есепті айда
өткен жылдың сәйкес айында
ағымдағы жылғы есепті айға орташа
өткен жылғы орташа жылдық
қолданыстағы бағаларда
алдыңғы жылдағы орташа жылдық бағаларда
есепті айда
өткен жылғы сәйкес айға
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
өткен жылдың сәйкес кезеңінде
өткен айда
есепті айда
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
01
х
х
х
х
х

Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случаях, когда некоторые сельскохозяйственные предприятия (юридические лица) оказываются неохваченными общегосударственным статистическим наблюдением (например, не найдены, отказались сдавать отчет), но при этом предполагается, что они осуществляли деятельность, на такие юридические лица производится дополнительный расчет объемов производства, неучтенных по статистическим причинам. Для расчета таких объемов производства используются данные общегосударственных статистических наблюдений о количестве не отчитавшихся респондентов. При этом для расчета учитываются только те не отчитавшиеся юридические лица, которые в каталоге обследования имели ситуационный код активности "1" (активное).
Так как индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства и хозяйства населения обследуются выборочно с последующим распространением данных на всю генеральную совокупность, распространенные данные выборочного статистического наблюдения уже учитывают проблему не отчитавшихся респондентов. В связи с этим дополнительный расчет объемов производства, ненаблюдаемого по статистическим причинам, в данных категориях хозяйств не осуществляется.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Пересчет динамических рядов в связи с изменением методики
39. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции растениеводства
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Цена за единицу продукции, тенге
В стоимостном выражении, тенге
в предыдущем месяце текущего года
в отчетном месяце текущего года
в соответствующем месяце предыдущего года
средняя за отчетный месяц текущего года
среднегодовая за предыдущий год
в действующих ценах
в среднегодовых ценах предыдущего года
в отчетном месяце
в соответствующем месяце предыдущего года
в отчетном периоде с начала текущего года
в соответствующем периоде предыдущего года
в предыдущем месяце
в отчетном месяце
в отчетном периоде с начала текущего года
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стоимость отдельных видов продукции растениеводства
01
х
х
х
х
х

02-жол + 38-жол + 45-жол
Бір немесе екіжылдық дақылдар
02
х
х
х
х
х
03-жол + 13-жол + 14-жол + 21-жол + 22-жол + 23-жол + 24-жол + 25-жол + 36-жол + + 37-жол
Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар
03
х
х
х
х
х
04-12 жолдар қосындысы
бидай
04
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
жүгері (маис)
05
арпа
06
қара бидай
07
сұлы
08
қарақұмық
09
тары
10
бұршақты көкөністер
11
өзге де дәнді дақылдар
12
Ақталмаған күріш
13
Майлы дақылдар
14
х
х
х
х
х
15-20 жолдар қосындысы
соя бұршақтары
15
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша

стр.02 + стр.38 + стр.45
Одно или двухлетние культуры
02
х
х
х
х
х
стр.03 + стр.13 + стр.14 + стр.21 + стр.22 + стр.23 + стр.24 + стр.25 + стр.36 + стр.37
Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры
03
х
х
х
х
х
сумма строк 04-12
пшеница
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
кукуруза (маис)
05
ячмень
06
рожь
07
овес
08
гречиха
09
просо
10
овощи бобовые
11
культуры зерновые прочие
12
Рис, необрушенный
13
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
Культуры масличные
14
х
х
х
х
х
сумма строк 15-20
бобы соевые
15
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен

= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
күнбағыстың тұқымдары
16
мақсары тұқымдары
17
шашақты зығырдың тұқымдары
18
рапс тұқымдары
19
өзге де майлы дақылдар
20
Картоп
21
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
Темекі
22
Қант қызылшасы
23
Мақта
24
Көкөністер
25
х
х
х
х
х
жолдар қосындысы 26-35
жабық топырақтың қиярлары
26
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
баға статистикасы деректері бойынша

= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
семена подсолнечника
16
семена сафлора
17
семена льна-кудряша
18
семена рапса
19
прочие масличные культуры
20
Картофель
21
расчет описан в Разделе 3 Методики
Табак
22
Свекла сахарная
23
Хлопок
24
Овощи
25
х
х
х
х
х
сумма строк 26-35
огурцы закрытого грунта
26
расчет описан в Разделе 3 Методики
по данным статистики цен

= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
жабық топырақтың қызанақтары
27
жабық топырақтың өзге де көкөністері
28
ашық топырақтың қиярлары
29
ашық топырақтың қызанақтары
30
басты пияз
31
асханалық қызылша
32
асханалық сәбіз
33
қырыққабат
34
ашық топырақтың өзге де көкөністері
35
Бақша дақылдары
36
Өзге де бір немесе екіжылдық дақылдар
37
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= 7-баған өткен ай үшін
= 7-баған
= 9-баған
Көпжылдық дақылдар
38
х
х
х
х
х
39-жол+42-жол+43-жол+44-жол
шекілдеуікті және дәнекті жемістер
39
х
х
х
х
х
40-жол+41-жол
дәнекті жемістер
40
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
шекілдеуікті жемістер
41
Өзге де жемістер және жидектер
42
Жүзім
43
Жаңғақтар
44
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Өсімдіктердің ұдайы өндірісі
45
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 2-қосымша
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне баға, теңге
Құндық көріністе, теңге
ағымдағы жылдың өткен айында
ағымдағы жылғы есепті айда
өткен жылдың сәйкес айында
ағымдағы жылғы есепті айға орташа
өткен жылғы орташа жылдық
қолданыстағы бағаларда
алдыңғы жылдағы орташа жылдық бағаларда
есепті айда
өткен жылғы сәйкес айға
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
өткен жылдың сәйкес кезеңінде
өткен айда
есепті айда
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
01
х
х
х
х
х
02-жол+09-жол+10-жол+11-жол+12-жол
Мал мен құс (тірідей салмақта)
02
х
х
х
х
х
03-жол+04-жол+05-жол+06-жол+07-жол+08-жол
ірі қара мал
03
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
қой мен ешкі
04
шошқа
05
жылқы және жылқы тектес жануарлар
06
түйелер және түйе тәрізділер
07
үй құсы
08
Сиырдың шикі сүті
09
Тауықтың қабығындағы жұмыртқасы
10
Тірі қойдан қырқылған жүн, жуылмаған
11
Өзге де мал шаруашылығы өнімдері
12
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне
3-қосымша
Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ ағымдағы есептеу сызбасы
Жалпы өнімді құрайтындар
Жол коды
Құндық көріністе, теңге
Өндірістің нақты көлемінің индексі, %-бен1)
қолданыстағы бағаларда
алдыңғы жылдағы орташа жылдық бағада
ағымдағы жылдың өткен айына
өткен жылдың сәйкес айына
өткен жылдың сәйкес кезеңіне
есепті айда
өткен жылғы сәйкес айға
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
өткен жылдың сәйкес кезеңінде
өткен айда
есепті айда
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
А
В
1
2
3
4
5
6
7

= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
помидоры закрытого грунта
27
прочие овощи закрытого грунта
28
огурцы открытого грунта
29
помидоры открытого грунта
30
лук репчатый
31
свекла столовая
32
морковь столовая
33
капуста
34
прочие овощи открытого грунта
35
Культуры бахчевые
36
Культуры одно или двухлетние прочие
37
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Культуры многолетние
38
х
х
х
х
х
стр.39+стр.42+стр.43+стр.44
Плоды семечковые и косточковые
39
х
х
х
х
х
стр.40+стр.41
плоды косточковые
40
расчет описан в Разделе 3 Методики
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
плоды семечковые
41
Ягоды и плоды прочие
42
Виноград
43
Орехи
44
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Воспроизводство растений
45
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Приложение 2
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции животноводства
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Цена за единицу продукции, тенге
В стоимостном выражении, тенге
в предыдущем месяце текущего года
в отчетном месяце текущего года
в соответствующем месяце предыдущего года
средняя за отчетный месяц текущего года
среднегодовая за предыдущий год
в действующих ценах
в среднегодовых ценах предыдущего года
в отчетном месяце
в соответствующем месяце предыдущего года
в отчетном периоде с начала текущего года
в соответствующем периоде предыдущего года
в предыдущем месяце
в отчетном месяце
в отчетном периоде с начала текущего года
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стоимость отдельных видов продукции животноводства
01
х
х
х
х
х
стр.02 + стр.09 + стр.10 + стр.11 + стр.12
Скот и птица (в живом весе)
02
х
х
х
х
х
стр.03 + стр.04 + стр.05 + стр.06 + стр.07 + стр.08
скот крупный рогатый
03
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
овцы и козы
04
свиньи
05
лошади и животные семейства лошадиных
06
верблюды и верблюдовые
07
домашняя птица
08
Молоко сырое коровье
09
Яйца куриные в скорлупе
10
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
Шерсть стриженная с овцы живой, немытая
11
Прочая продукция животноводства
12
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Приложение 3 к Методике
расчета валового выпуска
продукции (услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
Схема текущих расчетов валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО
Составляющие валового выпуска
Код строки
В стоимостном выражении, тенге
Индекс физического объема производства, в % 1)
в действующих ценах
в среднегодовых ценах предыдущего года
к предыдущему месяцу текущего года
к соответствующему месяцу предыдущего года
к соответствующему периоду предыдущего года
в отчетном месяце
в соответствующем месяце предыдущего года
в отчетном периоде с начала текущего года
в соответствующем периоде предыдущего года
в предыдущем месяце
в отчетном месяце
в отчетном периоде с начала текущего года
А
В
1
2
3
4
5
6
7

8=6/5%
9=6/2%
10=7/4%
Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы
01
02-жол+11-жол+12-жол+13-жол
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы
02
03-жол+06-жол+08-жол
Өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі
03
04-жол+05-жол
04-жол
04-жол+05-жол
04-жол
04-жол
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
04
есептеу Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады
Өсімдік шаруашылығында жылдың басынан соңына дейінгі аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі
05
есептеу 2-бөлімде жазылған
х
есептеу 2-бөлімде жазылған
х
х
х
Мал шаруашылығының жалпы өнімі
06
07-жол
07-жол
07-жол
07-жол
07-жол
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
07
есептеу Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады
Ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер
08
09-жол+10-жол
Өсімдік шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер
09
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 2-баған
= 2-баған
= 4-баған
Ветеринарлықтан басқа мал шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер
10
Аңшылық шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі
11
Орман шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі
12
Балық аулау және балық өсірудегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі
13
1) НКИ есептеуі тоқсан үшін дискретті түрде ай бойынша есептеуге ұқсас жүзеге асырылады.
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 4-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне орташа жылдық баға
Құндық көріністе, теңге
қолданыстағы бағаларда
өткен (немесе базалық) жылдың орташа жылдық бағаларындағы есепті жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
01
= 02-жол + 26-жол + 27-жол + 49-жол + 50-жол + 52-жол
х
х
= 02-жол + 26-жол + 27-жол + 49-жол + 50-жол + 52-жол
Дәнді (күріштен басқа), бұршақты дақылдар және майлы тұқымдарды өсіру
02
= 03-жол+17-жол
х
х
= 03-жол+17-жол
Тұқымдарды қоса, дәнді және бұршақты дақылдарды өсіру
03
= 04-16 жол қосындысы
х
х
= 04-16 жол қосындысы
бидай
04
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жүгері (маис)
05
арпа
06
қара бидай
07
сұлы
08
қонақ жүгері
09
тары
10
қарақұмық
11
тритикале (бидай-қара бидай буданы)
12
масақтылар қоспасы
13
жасыл ірі бұршақ көкөністері (жаңа іскен)
14
кептірілген азықты бұршақтар
15
өзге де дәнді дақылдар
16
Майлы дақылдар және олардың тұқымдарын өсіру
17
= 18-25 жол қосындысы
х
х
= 18-25 жол қосындысы
соя бұршақтары
18
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жер жаңғағы
19
шашақты зығырдың тұқымдары
20
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
қыша тұқымдары
21
рапс тұқымдары
22
күнбағыстың тұқымдары
23
мақсары тұқымдары
24
өзге де майлы дақылдар
25
Күріш өсіру
26
Көкөністер мен бақша дақылдарын, тамыржемістілер мен түйнекжемістілерді өсіру
27
= 28-жол+29-жол+46-жол+47-жол
х
х
= 28-жол+29-жол+46-жол+47-жол
Картоп және отырғызатын материалдар өсіру
28
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Көкөністер және олардың тұқымдары және көшеттерін өсіру
29
= 30-46 жол қосындысы
х
х
= 30-46 жол қосындысы
қырыққабат
30
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
бақша дақылдары
31
бұрыштар
32
ашық топырақтың қиярлары
33
жабық топырақтың қиярлары
34
баялдылар
35
ашық топырақтың қызанақтары
36
жабық топырақтың қызанақтары
37
жабық топырақтың өзге де көкөністері
38
асқабақ
39
кәділер
40
асханалық сәбіз
41
сарымсақ
42
басты пияз
43
шомыр, шалғам
44
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
асханалық қызылша
45
ашық топырақтың өзге де көкөністері
46
Қант қызылшасы және қант қызылшасының тұқымын өсіру
47
Өзге де тамыржемістілер мен түйнекжемістілер
48
= 49-жол
х
х
= 49-жол
саңырауқұлақтар
49
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Темекі өсіру
50
Талшықты иірілген дақылдарды өсіру
51
= 52-жол
х
х
= 52-жол
Мақта өсіру
52
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Өзге де бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
53
= 54-жол+65-жол
х
х
= 54-жол+65-жол
Азықтық дақылдар және оның тұқымдарын өсіру
54
= 55-62 жол қосындысы
х
х
= 55-62 жол қосындысы
азықтық тамыржемісті дақылдар
55
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
азықтық бақша дақылдары
56
азықтық дәнді дақылдар
57
азықтық дәнді бұршақ дақылдары
58
сүрлемге арналған азық дақылдары (жүгерісіз)
59
азықтық жүгері
60
пішен
61
өзге де азықтық дақылдар
62
Гүлдер, гүл тұқымдарын өсіру
63
= 64-жол
х
х
= 64-жол
кесілген гүлдер және түйнектер
64
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған *
4-баған
= 1-баған * 4-баған
Көпжылғы дақылдарды өсіру
65
= 66-жол+67-жол+69-жол+77-жол
х
х
= 66-жол+67-жол+69-жол+77-жол
Жүзім өсіру
66
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған*3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Цитрусты жемістерді өсіру
67
= 68-жол
х
х
= 68-жол
лимон
68
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Шекілдеуікті және дәнекті жемістерді өсіру
69
= 70-76 жол қосындысы
х
х
= 70-76 жол қосындысы
алма
70
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған *
4-баған
= 1-баған * 4-баған
алмұрт
71
өрік
72
шие
73
шабдалы
74
қара өрік
75
өзге де шекілдеуікті және дәнекті жемістер
76
Басқа да жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру
77
= 78-жол+79-жол
х
х
= 78-жол+79-жол
өзге де жемістер және жидектер
78
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жаңғақтар
79
Өсімдіктердің ұдайы өндірісі
80
х
х
х

8=6/5%
9=6/2%
10=7/4%
Валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства
01
стр.02+стр.11+стр.12+стр.13
Валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства
02
стр.03+стр.06+стр.08
Валовая продукция растениеводства
03
стр.04+ стр.05
стр.04
стр.04+ стр.05
стр.04
стр.04
Стоимость отдельных видов продукции растениеводства
04
Расчет осуществляется в соответствии с Приложением 1 к Методике
Изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года
05
Расчет описан в Разделе 2
х
Расчет описан в Разделе 2
х
х
х
Валовая продукция животноводства
06
стр.07
стр.07
стр.07
стр.07
стр.07
Стоимость отдельных видов продукции животноводства
07
Расчет осуществляется в соответствии с Приложением 2 к Методике
Услуги в области сельского хозяйства
08
стр.09+стр.10
Услуги в области растениеводства
09
Расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.2 за предыдущий месяц
= гр.2
= гр.4
Услуги в области животноводства, кроме ветеринарных
10
Объем продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве
11
Расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.2 за предыдущий месяц
= гр.2
= гр.4
Объем продукции (услуг) в лесном хозяйстве
12
Объем продукции (услуг) в рыболовстве и рыбоводстве
13
1) Расчет ИФО дискретно за квартал осуществляется по аналогии с расчетом за месяц.
Приложение 4
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета стоимости отдельных видов продукции растениеводства (сгруппированных по ОКЭД)
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Среднегодовая цена за единицу продукции
В стоимостном выражении, тенге
в действующих ценах
в отчетном году в среднегодовых ценах предыдущего (или базового) года
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Выращивание одно или двухлетних культур
01
= стр.02 + стр.26 + стр.27 + стр.49 + стр.50 + стр.52
х
х
= стр.02 + стр.26 + стр.27 + стр.49 + стр.50 + стр.52
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур
02
= стр.03+стр.17
х
х
= стр.03+стр.17
Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство
03
= сумма строк 04-16
х
х
= сумма строк 04-16
пшеница
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
кукуруза (маис)
05
ячмень
06
рожь
07
овес
08
сорго (джугара)
09
просо
10
гречиха
11
тритикале (пшенично-ржаной гибрид)
12
смесь колосовых
13
овощи бобовые зеленые (свежие)
14
овощи бобовые сушеные
15
культуры зерновые прочие
16
Выращивание масличных культур и их семян
17
= сумма строк 18-25
х
х
= сумма строк 18-25
бобы соевые
18
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
орехи земляные
19
семена льна-кудряша
20
семена горчицы
21
семена рапса
22
семена подсолнечника
23
семена сафлора
24
прочие масличные культуры
25
Выращивание риса
26
Выращивание овощей и бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
27
= стр.28 + стр.29 + стр.46 + стр.47
х
х
= стр.28 + стр.29 + стр.46 + стр.47
Выращивание картофеля и посадочного материала
28
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание овощей, их семян и рассады
29
= сумма строк 30-46
х
х
= сумма строк 30-46
капуста
30
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
культуры бахчевые
31
перцы
32
огурцы открытого грунта
33
огурцы закрытого грунта
34
баклажаны
35
помидоры открытого грунта
36
помидоры закрытого грунта
37
прочие овощи закрытого грунта
38
тыква
39
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
кабачки
40
морковь столовая
41
чеснок
42
лук репчатый
43
редис, редька
44
свекла столовая
45
прочие овощи открытого грунта
46
Выращивание сахарной свеклы и семян
47
Прочие корнеплоды и клубнеплоды
48
= стр.49
х
х
= стр.49
грибы
49
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание табака
50
Выращивание прядильных культур
51
= стр.52
х
х
= стр.52
Выращивание хлопка-сырца
52
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание прочих одно или двухлетних культур
53
= стр.54+стр.65
х
х
= стр.54+стр.65
Выращивание кормовых культур и их семян
54
= сумма строк 55-62
х
х
= сумма строк 55-62
культуры кормовые корнеплодные
55
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
культуры кормовые бахчевые
56
культуры кормовые зерновые
57
культуры кормовые зернобобовые
58
культуры кормовые на силос (без кукурузы)
59
кукуруза на корм
60
сено
61
прочие кормовые культуры
62
Выращивание цветов, семеноводство цветочных культур
63
= стр.64
х
х
= стр.64
цветы и цветочные бутоны срезанные
64
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание многолетних культур
65
= стр.66 + стр.67 + стр.69 + стр.77
х
х
= стр.66 + стр.67 + стр.69 + стр.77
Выращивание винограда
66
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание цитрусовых
67
= стр.68
х
х
= стр.68
лимоны
68
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание семечковых и косточковых плодов
69
= сумма строк 70-76
х
х
= сумма строк 70-76
яблоки
70
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
груши
71
абрикосы
72
вишня
73
персики
74
сливы
75
плоды семечковые и косточковые прочие
76
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
77
= стр.78+стр.79
х
х
= стр.78+стр.79
ягоды и плоды прочие
78
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
орехи
79
Воспроизводство растений
80
х
х
х

= 81-86 жол қосындысы
баданалар мен түйінді баданалар
81
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
көшет
82
жеміс-жидекті дақылдар
83
Саңырауқұлақты жер (мицелий)
84
жемісті және сәндік ағаштар мен бұталардың екпе көшеттері
85
жемісті және сәндік ағаштар мен бұталардың тікпе көшеттері
86
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 5-қосымша
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 23.02.2026 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне орташа жылдық баға
Құндық көріністе, теңге
қолданыстағы бағаларда
өткен (немесе базалық) жылдың орташа жылдық бағаларындағы есепті жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Сүтті бағыттағы ірі қара малды көбейту
01
= 02-жол
х
х
= 02-жол
сиырдың шикі сүті
02
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Басқа да ірі қара малды және енекелерді көбейту
03
= 04-жол
х
х
= 04-жол
ІҚМ-нің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
04
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Жылқыларды және басқа да жылқы тұқымдастарды көбейту
05
= 06-жол+07-жол
х
х
= 06-жол+07-жол
жылқылардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
06
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
биенің шикі сүті
07
Түйелерді және өзге де түйе тектес жануарларды көбейту
08
= 09жол+10-жол+11-жол
х
х
= 09-жол+10-жол+11-жол
түйелер және түйе тәрізділердің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
09
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
түйенің шикі сүті
10
түйе жүні
11
Қойларды және ешкілерді көбейту
12
= 13-17 жол қосындысы
х
х
= 13-17 жол қосындысы
қой мен ешкінің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
13
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
ешкінің шикі сүті
14
тірі қойдан қырқылған, жуылмаған жүн
15
ешкі жүні
16
елтіріден жасалған қозы терілері
17
Шошқаларды өсіру
18
= 19-жол
х
х
= 19-жол
шошқаның шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
19
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
Ауыл шаруашылығы құстарын көбейту
20
= 21-25 жол қосындысы
х
х
= 21-25 жол қосындысы
құстың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
21
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
тауықтың қабығындағы жұмыртқасы
22
қаз жұмыртқасы
23
үйрек жұмыртқасы
24
өзге де құс жұмыртқасы
25
Жануарлардың басқа түрлерін өсіру
26
= 27-33 жол қосындысы
х
х
= 27-33 жол қосындысы
маралдардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
27
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
өзге де жануарлардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
28
табиғи бал
29
ірі терілер
30
ұсақ терілер
31
үй қояндары терісі
32
маралдың жас мүйізі
33
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 6-қосымша
Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасы

= сумма строк 81-86
луковицы и клубнелуковицы
81
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
рассада
82
культуры плодовые и ягодные
83
грибницы (мицелий)
84
сеянцы деревьев и кустарников плодовых и декоративных
85
саженцы деревьев и кустарников плодовых и декоративных
86
Приложение 5 к Методике
расчета валового выпуска
продукции (услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета стоимости отдельных видов продукции животноводства
(сгруппированных по ОКЭД)
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.02.2026 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Среднегодовая цена за единицу продукции
В стоимостном выражении, тенге
в действующих ценах
в отчетном году в среднегодовых ценах предыдущего (или базового) года
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Разведение крупного рогатого скота молочного направления
01
= стр.02
х
х
= стр.02
молоко сырое коровье
02
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение прочего крупного рогатого скота и буйволов
03
= стр.04
х
х
= стр.04
забито в хозяйстве или реализовано на убой КРС в живом весе
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение лошадей и прочих животных семейства лошадиных
05
= стр.06+стр.07
х
х
= стр.06+стр.07
забито в хозяйстве или реализовано на убой лошадей в живом весе
06
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое кобылье
07
Разведение верблюдов и прочих животных семейства верблюжьих
08
= стр.09+стр.10+стр.11
х
х
= стр.09+стр.10+стр.11
забито в хозяйстве или реализовано на убой верблюдов и верблюдовых в живом весе
09
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое верблюжье
10
шерсть верблюжья
11
Разведение овец и коз
12
= сумма строк 13-17
х
х
= сумма строк 13-17
забито в хозяйстве или реализовано на убой овец и коз в живом весе
13
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое козье
14
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
шерсть стриженная с овцы живой, немытая
15
шерсть козья
16
шкурки ягнят смушковых
17
Разведение свиней
18
= стр.19
х
х
= стр.19
забито в хозяйстве или реализовано на убой свиней в живом весе
19
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение сельскохозяйственной птицы
20
= сумма строк 21-25
х
забито в хозяйстве или реализовано на убой птицы в живом весе
21
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
яйца куриные в скорлупе
22
яйца гусей
23
яйца уток
24
яйца птицы прочей
25
Разведение прочих видов животных
26
= сумма строк 27-33
х
х
= сумма строк 27-33
забито в хозяйстве или реализовано на убой маралов в живом весе
27
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
забито в хозяйстве или реализовано на убой прочих животных в живом весе
28
мед натуральный
29
шкуры крупные
30
шкуры мелкие
31
шкуры кроличьи
32
панты маралов
33
Приложение 6 к Методике
расчета валового выпуска
продукции (услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО

09-жол+10-жол
Өсімдік шаруашылығы салаларындағы көрсетілетін қызметтер
09
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері бойынша
= 1-баған/баға индексі * 100
Ветеринарлықтан басқа, мал шаруашылығы салаларындағы көрсетілетін қызметтер
10
Аңшылық шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі
11
12-жол+13-жол+14-жол
Аң аулау өнімдерінің көлемі
12
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректері бойынша
Өсіру өнімдерінің көлемі
13
Аң аулау және жабайы аңдарды өсірумен байланысты көрсетілетін қызмет көлемі
14
Орман шаруашылығындағы өнім (көрсетілетін қызметтер) көлемі
15
16-жол+17-жол+18-жол+19-жол+ 20-жол+21-жол
Дайындалған сүректің және өзге де орман шаруашылығы өнімдерінің құны
16
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
= 1-баған/баға индексі * 100
Ағаш дайындау саласында көрсетілетін қызметтер
17
Дайындалған ағаш тұқымдарының құны
18
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Ағаш кесу кезінде алынған сүректің құны
19
= 1-баған/баға индексі * 100
Орман тәлімбақтарының қызметтері
20
Орман өсіру саласындағы қызметтер
21
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Балық аулау және балық өсірудегі өнімдер (көрсетілетін қызметтер) көлемі
22

стр.09 + стр.10
Услуги в области растениеводства
09
по данным общегосударственных статистических наблюдений
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области животноводства, кроме ветеринарных
10
Объем продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве
11
стр.12 + стр.13 + стр.14
Объем продукции охоты
12
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Объем продукции разведения
13
Объем услуг, связанных с охотой и разведением диких животных
14
Объем продукции (услуг) в лесном хозяйстве
15
стр.16 + стр.17 + стр.18 + стр.19 + стр.20 + стр.21
Стоимость заготовленной древесины и прочих продуктов лесного хозяйства
16
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области лесозаготовок
17
Стоимость заготовленных лесных семян
18
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Стоимость древесины, полученной при рубках леса
19
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги лесопитомников
20
Услуги в области лесоводства
21
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Объем продукции (услуг) в рыболовстве и рыбоводстве
22

23-жол+24-жол+25-жол+26-жол+27-жол
Ауланған балық және басқа су жануарларының құны
23
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
= 1-баған/баға индексі * 100
Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер
24
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Өсірілген тұқымдық балықтардың құны
25
Өсірілген тауарлық балық пен басқа су жануарларының құны
26
= 1-баған/баға индексі * 100
Балық өсіру саласындағы қызметтер
27
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 7-қосымша
Өндірістің айлық құрылымы жылдық көлемге пайызбен

стр.23 + стр.24 + стр.25 + стр.26 + стр.27
Стоимость выловленной рыбы и других водных животных
23
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области рыболовства
24
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Стоимость выращенного рыбопосадочного материала
25
Стоимость выращенной товарной рыбы и других водных животных
26
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области рыбоводства
27
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Приложение 7 к Методике
расчета валового выпуска
продукции (услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
Помесячная структура производства в процентах к годовому объему