Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 тамызда № 11948 болып тіркелді.
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 8-бабының 7-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.07.2021 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істер комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн мерзім ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырсын;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралар орындалған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақпен көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметті енгізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 249 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

Об утверждении формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, Правил осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2015 года № 11948.
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.04.2026 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму представления отчетности организатора игорного бизнеса, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 08.07.2021 № 209 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке:
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования разместить настоящий приказ на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) представить в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течении десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 249
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесі мен лотереяны реттеу комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.tsm.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-(ОИБ)
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ________ 20__жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсанына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей.
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде (бар болса)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы
Қызмет түрі
Заңды мекен-жайы
Ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны, адам
Есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
Есепті кезеңнің соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны*
Есепті кезеңде құмар ойындарға бірдей қатысушылардың ойын мекемелеріне бару саны
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңына
резиденттер
резидент емес
резиденттер
резидент емес
адам
10-нан аз келу
10-нан астам келу
50-ден астам келу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Кестенің жалғасы
Есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған міндетті резервтердің сомалары туралы мәліметтер**
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген жалпы сомалары туралы мәліметтер
Есепті кезеңде алынған мөлшерлемердың жалпы сомасы
Ойын жабдығының атауы және түрі
теңге
теңге
теңге
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Ойын жабдығының саны
Ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі
Өндіруші
Ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі (жаңа/ қолданылған)
Жабдықты тестілеу күні (жаңа ойын автоматтары үшін)
Технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы (ойын автоматтары залы үшін)
Бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер
Касса (лар) туралы деректер, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері (мекен-жайы)
Мемлекеттік кіріс органдарында салық салу объектілерді/ касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер
Үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер
Ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер
дана
%
Бейне жазу жүйесінің атауы
Саны, дана
Техникалық жағдайы
Жабдықты тестілеу күні
Ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі
Лицензия алу кезінде көрсетілген ойын үстелдерінің саны
ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
* КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңы – "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
** Міндетті резервтердің болуын растау мақсатында есептілікке банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтама қоса беріледі
Ұйымның атауы _________________________________________________________
Ойын мекемесінің немесе тауар белгісінің атауы (бар болса) ______________________
Заңды мекен-жайы ________________________________________________________
Қызмет түрі _____________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Интернет-ресурс (бар болса) __________________________________________
Берілген лицензияның нөмірі мен күні __________________________________
________________ парақ қоса беріледі.
Осымен расталады: осы есептілікте көрсетілген барлық мәліметтер және қоса беріліп
отырған құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады.
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Индекс: 1 - (ОИБ), кезеңділігі: тоқсан сайын
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.04.2026 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.tsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчетность организатора игорного бизнеса
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-(ОИБ)
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: ________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организаторы игорного бизнеса
(юридические лица, осуществляющие организацию и проведение азартных игр и (или) пари)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
один раз в квартал, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде (при наличии)
Бизнес-идентификационный номер:
Бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса
Наименование организатора игорного бизнеса
Вид
деятельности
Юридический адрес
Численность работников организатора игорного бизнеса, человек
Количество участников азартных игр и (или) пари на начало отчетного периода, человек
Количество участников азартных игр и (или) пари на конец отчетного периода, человек
Количество отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ*
Количество посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
резиденты
нерезиденты
резиденты
не резиденты
человек
менее 10 посещений
более 10 посещений
более 50 посещений
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Продолжение таблицы
Сведения о суммах обязательных резервов, фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности**
Общая сумма
выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари
Общая сумма
полученных денежных средств организатором игорного бизнеса от участников азартных игр и (или)пари
Наименование и вид игорного оборудования
тенге
тенге
тенге
16
17
18
19
продолжение таблицы
Количество игорного оборудования
Серийный и (или) инвентарный номер игорного оборудования
Производитель
Техническое состояние игорного оборудования, игровых автоматов (новое/бывшее в употреблении)
Дата тестирования оборудования (для новых игровых автоматов)
Установленный процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат (для зала игровых автоматов)
Сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем
Данные о кассе (-ах), в том числе вид, количество и месторасположение кассы (адрес)
Сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/ касс (-ы) в органах государственных доходов
Сведения об изменении количества столов, замены оборудования
Сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса
штук
%
Наименование видеозаписывающей системы
Количество, штук
Техническое состояние
Дата тестирования оборудования
Серийный или инвентарный номер заменившего оборудования
Количество игровых столов, указанных при получении лицензии
Информация об увеличении и сокращении количества игровых столов
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
*Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ - Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
**В целях подтверждения наличия обязательных резервов к отчетности прилагается справка о наличии и движении денег
по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада.
Наименование организации _______________________________________________
Наименование игорного заведения или товарного знака (при наличии) ___________
Юридический адрес ______________________________________________________
Вид деятельности ________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Интернет-ресурс (при наличии) ____________________________________________
Номер и дата выданной лицензии __________________________________________
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что: все сведения, указанные в настоящей отчетности
и прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Исполнитель ___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчетность организатора игорного бизнеса"
Индекс: 1 - (ОИБ), периодичность: ежеквартальная Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар) толтырады және ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
3. Нысан ойын бизнесін ұйымдастырушы басшысының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен (міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып), сондай-ақ ұйымның мөрімен (бар болса) куәландырылады.
4. Нысан тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. 1-бағанда реттік нөмірі толтырылады.
6. 2-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. 3-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда қызмет түрі көрсетіледі.
9. 5-бағанда заңды мекен-жайы көрсетіледі.
10. 6, 7-бағандарда есепті кезеңнің басында және соңында ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 8, 9-бағандарда есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер, резиденттер емес) қатысушылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
12. 10, 11-бағандарда есепті кезеңнің соңында құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер, резиденттер емес) саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 12-бағанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңында қарастырылған негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. 13, 14, 15-бағандарда есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер көрсетіледі (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару).
15. 16-бағанда есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
16. 17-бағанда құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ақша қаражатының сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
17. 18-бағанда құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардан ойын бизнесін ұйымдастырушылар алған ақшалай қаражаттың жалпы сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы представления отчетности организатора игорного бизнеса.
2. Форма заполняется организаторами игорного бизнеса (юридическими лицами, осуществляющим организацию и проведение азартных игр и (или) пари), и представляется в уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса.
3. Форма заверяется подписью или электронной цифровой подписью руководителя организатора игорного бизнеса, либо лица его заменяющего (с приложением копии приказа о возложении обязанностей), а также печатью организации (при наличии).
4. Форма предоставляется ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 заполняется номер по порядку.
6. В графе 2 указывается бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса.
7. В графе 3 указывается наименование организатора игорного бизнеса.
8. В графе 4 указывается вид деятельности.
9. В графе 5 указывается юридический адрес.
10. В графах 6, 7 указываются сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало и на конец отчетного периода.
11. В графах 8, 9 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на начало отчетного периода.
12. В графах 10, 11 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на конец отчетного периода.
13. В графе 12 указываются сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям, предусмотренным в Законе Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
14. В графах 13, 14, 15 указываются сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений).
15. В графе 16 указываются сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности.
16. В графе 17 указываются сведения о сумме выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари.
17. В графе 18 указываются сведения об общей сумме полученных денежных средств организаторами игорного бизнеса от участников азартных игр и (или)пари.

18. 19-бағанда ойын жабдығының атауы мен түрі көрсетіледі.
19. 20-бағанда ойын жабдықтарының саны көрсетіледі.
20. 21-бағанда ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі көрсетіледі.
21. 22-бағанда ойын жабдықтарын өндіруші көрсетіледі.
22. 23-бағанда ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі көрсетіледі (жаңа/қолданылған).
23. 24-бағанда ойын жабдығын тестілеу күні көрсетіледі (жаңа ойын автоматтары үшін).
24. 25-бағанда технологиялық тұрғыдан ойын автоматына (ойын автоматтары залы үшін) салынған ұтыстың белгіленген пайызы көрсетіледі.
25. 26, 27, 28, 29-бағандарда бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер, оның ішінде бейне жазу жүйесінің атауы, саны, техникалық жай-күйі, жабдықты тестілеу күні көрсетіледі.
26. 30-бағанда касса (лар) туралы деректер, оның ішінде кассаның түрі, саны, орналасқан жері (мекенжайы) көрсетіледі.
27. 31-бағанда мемлекеттік кіріс органдарында салық салу объектілерін/касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер көрсетіледі.
28. 32, 33, 34-бағандарда үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер, оның ішінде ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі, лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдерінің саны, ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат көрсетіледі.
29. 35-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Мәдениет
және спорт министрінің
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 249 бұйрығына 2-қосымша
Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды
және талдауды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.07.2021 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинау және талдау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.04.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есептілікті жинаудың және талдаудың мақсаты ойын бизнесі субъектілері қызметінің ойын бизнесі туралы заңнамаға сәйкестігіне мониторинг жүргізу болып табылады.

18. В графе 19 указываются наименование и вид игорного оборудования.
19. В графе 20 указывается количество игорного оборудования.
20. В графе 21 указывается серийный и (или) инвентарный номер игорного оборудования.
21. В графе 22 указывается производитель игорного оборудования.
22. В графе 23 указывается техническое состояние игорного оборудования, игровых автоматов (новое/бывшее в употреблении).
23. В графе 24 указывается дата тестирования игорного оборудования (для новых игровых автоматов).
24. В графе 25 указывается установленный процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат (для зала игровых автоматов).
25. В графе 26, 27, 28, 29 указываются сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем, в том числе наименование видеозаписывающей системы, количество, техническое состояние, дата тестирования оборудования.
26. В графе 30 указываются данные о кассе (-ах), в том числе вид, количество, месторасположение кассы (адрес).
27. В графе 31 указываются сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/касс (-ы) в органах государственных доходов.
28. В графах 32, 33, 34 указываются сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе серийный или инвентарный номер заменившего оборудования, количество игровых столов, указанных при получении лицензии, информация об увеличении и сокращении количества игровых столов.
29. В графе 35 указываются сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса.
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 249
Правила осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса
"Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 08.07.2021 № 209 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" и определяют порядок сбора и анализа отчетности, представляемой организаторами игорного бизнеса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.04.2023 № 107 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Целью сбора и анализа отчетности является осуществление мониторинга деятельности субъектов игорного бизнеса на соответствие законодательству об игорном бизнесе.

2-тарау. Есептілікті жинауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.07.2021 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Есептілікті жинау осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті (бұдан әрі – есептілік) ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ойын бизнесін ұйымдастырушылардың ұсынуы арқылы жүзеге асырылады.
4. Есептілік қағаз немесе электронды түрде есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей тоқсан сайын беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 01.10.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Есептілік мынадай ақпаратты қамтиды:
1) ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) қызмет түрі;
4) заңды мекенжайы;
5) есепті кезеңнің басындағы ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
6) есепті кезеңнің соңындағы ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
7) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер) саны туралы мәліметтер;
8) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер емес) саны туралы мәліметтер;
9) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер) қатысушылардың саны туралы мәліметтер;
10) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер емес) саны туралы мәліметтер;
11) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер;
12) есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару);
13) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер;
14) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ұтыстардың сомалары туралы мәліметтер;
15) ойын бизнесін ұйымдастырушының құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардан алған ақша қаражаттарының сомасы туралы мәліметтер;

Глава 2. Порядок осуществления сбора отчетности
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 08.07.2021 № 209 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сбор отчетности осуществляется посредством предоставления организаторами игорного бизнеса в уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) отчетности по форме, согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – отчетность).
4. Отчетность представляется в бумажном или электронном виде ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 01.10.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Отчетность содержит следующую информацию:
1) сведения о бизнес идентификационном номере организатора игорного бизнеса;
2) наименование организатора игорного бизнеса;
3) вид деятельности;
4) юридический адрес;
5) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало отчетного периода;
6) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на конец отчетного периода;
7) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на начало отчетного периода;
8) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на начало отчетного периода;
9) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на конец периода;
10) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на конец периода;
11) сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
12) сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений);
13) сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
14) сведения о сумме выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари;
15) сведения о сумме полученных денежных средств организатором игорного бизнеса от участников азартных игр и (или) пари;

16) ойын жабдығының атауы және түрі;
17) ойын жабдығының саны;
18) ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
19) ойын жабдығын өндіруші туралы мәліметтер;
20) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
21) технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
22) бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы, оның ішінде бейне жазу жүйесінің атауы, жабдықтың саны, тестілеу күні туралы мәліметтер;
23) касса (лар) туралы, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері туралы мәліметтер (мекен-жайы);
24) мемлекеттік кірістер органдарында салық салу объектілерін/касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер;
25) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру, оның ішінде ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
26) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы, оның ішінде лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдерінің саны туралы мәліметтер;
27) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер, оның ішінде ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат;
28) ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Есептілік ойын бизнесін ұйымдастырушы басшының не оны алмастыратын тұлғаның (міндеттерді жүктеу туралы бұйрық көшірмесін қоса беріп) қолымен, сондай-ақ ұйымның мөрімен куәландырылады (болған жағдайда) және уәкілетті органға жіберіледі.
7. Ұсынылған есептілік уәкілетті органда тіркеледі және оны оның тиісті құрылымдық бөлімшесі қарайды.
3-тарау. Есептілікті талдауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.07.2021 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті орган ұсынылған есептіліктің негізінде барлық қажетті деректердің болуына және толықтығына талдауды жүзеге асырады.
Ұсынылған есептілікті талдауға мыналар кіреді:
1) ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қойылатын біліктілік талаптарға сәйкес келу тұрғысына қарау;
2) есептілікті тапсырмау немесе толық тапсырмау бойынша мәліметтерді қалыптастыру.

16) наименование и вид игорного оборудования;
17) количество игорного оборудования;
18) сведения о серийном и (или) инвентарном номере игорного оборудования;
19) сведения о производителе игорного оборудования;
20) сведения о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
21) сведения об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат;
22) сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем, в том числе о наименовании видеозаписывающей системы, количестве, дате тестирования оборудования;
23) сведения о кассе (-ах), в том числе о виде, количестве и месторасположении кассы (адрес);
24) сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/касс (-ы) в органах государственных доходов;
25) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе серийный или инвентарный номер заменившего оборудования;
26) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе о количестве игровых столов, указанных при получении лицензии;
27) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе информация об увеличении и сокращении количества игровых столов;
28) сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.04.2026 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Отчетность заверяется подписью руководителя организатора игорного бизнеса, либо лица его заменяющего (с приложением копии приказа о возложении обязанностей), а также печатью организации (при наличии) и направляется в уполномоченный орган.
7. Представленная отчетность регистрируется в уполномоченном органе и рассматривается соответствующим его структурным подразделением.
Глава 3. Порядок осуществления анализа отчетности
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 08.07.2021 № 209 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченный орган на основании представленной отчетности
осуществляет анализ на наличие и полноту всех необходимых данных.
Анализ представленной отчетности включает в себя:
1) рассмотрение на предмет соответствия квалификационным требованиям, предъявляемым к организаторам игорного бизнеса;
2) формирование сведений о не предоставлении или не полном предоставлении отчетности.

9. Талдау нәтижелері ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстарды дайындау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу кезінде пайдаланылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 26.12.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті орган есептілікті жинау, қорытындылау және талдау жолымен ойын бизнесі ұйымдастырушыларының біліктілік талаптарды сақтауы туралы мәліметтерді қалыптастырады.

9. Результаты анализа используются при подготовке предложений по совершенствованию государственной политики в области игорного бизнеса и проведении профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 26.12.2023 № 342 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган путем сбора, обобщения и анализа отчетности формирует сведения о соблюдении квалификационных требований организаторами игорного бизнеса.