Жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 тамызда № 11939 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 3 наурыздағы № 78 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.03.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңының 62) тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі ережесінің 16-тармағы 189) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу енгізілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
2-1. Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жануарлар дүниесі объектілерін пайдалануға шектеу мен тыйым салынсын.
Ескерту. Бұйрық 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 24.11.2016 № 265 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Балық ресурстарын қорғау және балық аулауды реттеу басқармасы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

О введении ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования
Приказ и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2015 года № 11939. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2026 года № 78.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.03.2026 № 78 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 62) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и подпунктом 189) пункта 16 Положения Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Ввести ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Установить места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2-1. Ввести ограничения и запреты на пользование объектами животного мира, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 2-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 24.11.2016 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Управлению охраны рыбных ресурсов и регулирования рыболовства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

Ескерту. Бұйрықтың орыс тіліндегі 3-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тілінде мәтіні өзгерілмейді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 24.11.2016 № 265 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман шаруашылығы және
жануарлар дүниесі комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
Қ. Үстеміров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 190 бұйрығына
1-қосымша
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері
мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу
1. Жалпы ережелер
1. Осы балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу (бұдан әрі - шектеу мен тыйым салу) Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңының 62) тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі ережесінің 16-тармағы 189) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын сақтау және өсімін молайту мақсатында шектеу мен тыйым салу олардың мекендеу ортасы ареалдарының (таралу облыстарының) географиялық, климаттық ерекшеліктері ескеріле отырып енгізіледі.
3. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу тәртібі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10606 тіркелген) Балық аулау қағидаларында айқындалатын ғылыми-зерттеу (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде), бақылау, мелиоративтік аулауды, өсімін молайту мақсатында (жасанды өсімін молайту және балық өсіру материалын алу мақсатында мемлекеттік тапсырыс шеңберінде мемлекеттік кәсіпорындар, сондай-ақ өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жеке балық өсіру шаруашылықтары жүзеге асырады) аулауды жүзеге асыруға, сондай-ақ тауарлы балықты жасанды өсіру үшін пайдаланылатын су айдындарына қолданылмайды.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 24.11.2016 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 24.11.2016 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета лесного
хозяйства и животного мира
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
К. Устемиров
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета лесного
хозяйства и животного мира
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 190
Ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и
другими водными животными, их частей и дериватов
1. Общие положения
1. Настоящие ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов (далее – ограничения и запреты) разработаны в соответствии с подпунктом 62) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и подпунктом 189) пункта 16 Положения Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В целях сохранения и воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных ограничения и запреты вводятся с учетом географических, климатических особенностей ареалов (областей распространения) их обитания.
3. Ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов не распространяются на осуществление научно-исследовательского (в рамках государственного заказа), контрольного, мелиоративного ловов, лова в воспроизводственных целях (государственными предприятиями в рамках государственного заказа, а также частными рыбоводными хозяйствами на закрепленных за ними рыбохозяйственных водоемах и (или) участках в целях искусственного воспроизводства и получения рыбопосадочного материала), порядок которых определяется Правилами рыболовства, утвержденные приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10606) (далее – правила рыболовства), а также на водоемы, используемые для искусственного выращивания товарной рыбы.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 03.08.2021 № 30-4-8/77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұяшықталатын аулау құралдарында ауланған балықтың 8%-нан және сүзгіш аулау құралдарында 5%-нан артық көлемде өзге балық түрлерінің және кәсіпшілік мөлшеріне сәйкес емес балықтың аулануына тыйым салу енгізілсін.
5. Мына:
1) үшкір аулау құралдарын (шанышқы, найза, қапқан), өздігінен аулау құралдарын (ілмек, тартпа, артпа), жарылғыш және уландырғыш заттарды, сондай-ақ оқпен атылатын қаруларды қолдана отырып;
2) қолдануы Балық аулау қағидаларында және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10266 тіркелген) Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесіне енгізілмеген балық аулау құралдарымен, әдістермен және тәсілдермен;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 тіркелген) Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес нысан бойынша балық аулау қағидаларында және жануарлар дүниесін пайдалану рұқсатында көзделген тор көзі кіші аулау құралдарын қолдана отырып;
4) осы шектеу мен тыйым салумен белгіленген қысқы кезеңде балықтардың қыстайтын шұңқырларында, уылдырық шашу кезеңінде уылдырық шашатын жерлерде және өзге де учаскелерде, мерзімдерде және орындарда;
5) осы шектеу мен тыйым салумен белгіленген балық ресурстары мен басқа да су жануарларының көбею кезеңінде олардың шоғырлану орындары мен өрістеу жолдарында;
6) үркіту, сылдырлау арқылы шошыту, қуалау тәсілдерімен;
7) балық аулау қағидасында белгіленген кәсіпшілік мөлшерден аз балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауға тыйым салынсын.
2. Арал-Сырдария балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
6. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Шардара су қоймасының су айлағында 1 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) Түркістан облысы шегіндегі су айдындарда және Шардара су қоймасынан Қызылорда облысының әкімшілік шекарасына дейiнгi Сырдария өзенiнде 15 сәуірден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 N 30-4-8/77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ввести запрет на прилов иных видов рыб и рыб непромысловой меры, в объеме, превышающем 8 % от улова в объячеивающих орудиях лова и 5 % в отцеживающих орудиях лова.
5. Ввести запрет на рыболовство:
1) с применением колющих орудий лова (острога, пика, капкан), самоловных орудий лова (самоловы, перетяги, переметы), взрывчатых и отравляющих веществ, а также огнестрельного оружия;
2) методами и способами, орудиями лова, применение которых не предусмотрено правилами рыболовства, и не включенными в перечне разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства, утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10266);
3) с применением орудий лова с ячеей меньших размеров, предусмотренных в правилах рыболовства и разрешениях на пользование животным миром, по форме согласно Правилам выдачи разрешения на пользование животным миром, утвержденные приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов № 10168);
4) в зимовальных ямах в зимний период, на нерестилищах во время нереста и в иных участках, в сроки и местах, установленных настоящими ограничениями и запретами;
5) в местах концентрации и на путях миграции рыбных ресурсов и других водных животных в период их размножения, установленный настоящими ограничениями и запретами;
6) способом багрения, гоном при помощи бряцания и ботания;
7) с изъятием рыбных ресурсов и других водных животных менее промысловой меры, установленной правилами рыболовства.
2. Ограничения и запреты по Арало-Сырдаринскому бассейну
6. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на акватории водохранилища Шардара – с 1 апреля по 20 мая;
2) на водоемах в пределах Туркестанской области и на реке Сырдария от водохранилища Шардара до административной границы с Кызылординской областью – с 15 апреля по 31 мая;

3) сағадан Түркістан блысының әкімшілік шекарасына дейінгі Сырдария өзенінде 1 сәуiр мен 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
4) Кiшi Арал теңiзiнiң су айлағында 1 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
5) Қызылорда облысының шегіндегі су айдындарында 20 сәуірден 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
6) Сарышығанақ және Бутаковка шығанағында сонымен қатар, осы шығанақтарды байланыстыратын сағаларда мұздың ыдырауынан бастап маусымның 10-на дейін балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Артемияның көбеюі кезеңінде Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейін Қазақстан Республикасының аумағы шегінде Тұщыбас, Чернышева шығанақтарын қоса алғанда, Үлкен Арал теңізінде 1 сәуірден 31 шілдені қоса алғандағы аралықта артемия жұмыртқаларын жинауға және дайындауға тыйым салу енгізілсін.
8. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Арыс және Келес өзендерінде;
2) Сырдария өзенi Кiшi Арал теңiзiне құятын жерінен Көкарал бөлiп тұру бөгетiне дейiнгi оңтүстiк бағытта, Көкарал түбегіне дейiнгi батыс бағытта, солтүстiк және солтүстiк-шығыс бағыттарда 5 километр (бұдан әрі - км), Сырдария өзенінің ағысымен жоғары бағытта 5 км учаскеде;
Ескертпе: балық өлiмiн болдырмау мақсатында Көкарал бөгетiнiң төменгi бьефінде, Кiшi Арал теңiзiн Үлкен Арал теңiзiмен байланыстыратын жылғада балық аулауға жол беріледі.
3) Шығыс тасталым сызығынан (Құркелес өзенiнің сағасы) Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк шекарасына дейiнгі Сырдария өзенiнде және Шардара су қоймасының (Шығыс тасталым, Құркелес, Отырлы өзендерiнiң сағасы, Корей шығанағы) негiзгi уылдырық шашу учаскелерiнде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-1. Шардара су қоймасының платиналды аймағында қоймалы ауды қолдануға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 01.10.2015 № 249 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3) на реке Сырдария от устья до административной границы с Туркестанской областью – с 1 апреля по 30 мая;
4) на акватории Малого Аральского моря – с 1 мая по 10 июня;
5) на водоемах в пределах Кызылординской области – с 20 апреля по 10 июня;
6) на заливах Сарышыганак и Бутакова, а также протоках, соединяющих эти заливы – с распалением льда до 10 июня.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В период размножения артемии ввести запрет на сбор и заготовку цист артемии на Большом Аральском море, включая залив Тущебас, Чернышева в пределах территории Республики Казахстан до государственной границы с Республикой Узбекистан – с 1 апреля по 31 июля.
8. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на реках Арысь и Келес;
2) на участке от места впадения реки Сырдария в Малое Аральское море до Кокаральской разделительной плотины в южном направлении, до полуострова Кокарал в западном направлении, на 5 километров (далее – км) в северном и северо-восточном направлениях, на 5 км вверх по течению реки Сырдария;
Примечание: в целях предотвращения гибели рыбы рыболовство допускается в нижнем бьефе Кокаральской плотины, в протоке соединяющей Малое Аральское море с Большим Аральским морем.
3) на реке Сырдария от линии Восточный сброс (устье реки Куркелес) до государственной границы с Республикой Узбекистан и на участках основных нерестилищ (Восточный сброс, устье рек Куркелес, Утурлы, залив Корейский) водохранилище Шардара.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Ввести запрет на применение ставных сетей на предплотинной зоне водохранилища Шардара.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 01.10.2015 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Балқаш-Алакөл балық шаруашылығы бассейнi бойынша шектеу мен тыйым салу
9. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Балқаш көлінің батыс бөлігінде, Алакөл шығанағының оңтүстік шетінен Ұзынарал түбегіне дейін 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта.
Балқаш көлінің шығыс бөлігінде Ұзынарал түбегінен Аягөз өзенінің сағасына дейін 25 сәуірден 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
2) Балқаш көліне құятын сағалардан ағыспен жоғарғы бағытта өзеннің жалпы ұзындығымен және оның негізгі сағалары ,сондай-ақ Балқаш көлінің ішкі бағыттарында және екі жақтағы 5 км кеңістіктегі сағаларды, жылғаларды және жайылымдарды қоса алғанда Қаратал, Ақсу, Лепсі, Аягөз өзендерінде 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
3) Қапшағай су қоймасында және оған келіп құятын барлық өзендерінде және су ағындарында 5 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
4) Алакөл, Сасықкөл, Қошқаркөл көлдерінде және олардың құяр сағалары мен шығанақтарында, Үржар, Бесқопа, Ырғайты, Теректі, Тентек, Қатынсу, Емел, Ұялы, Қаракөл, Жіңішкесу, Шынжылы өзендерінде 10 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
5) Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе ауылы) дейінгі Іле өзенінде кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 5 сәуірден 5 маусымды қоса алғандағы аралықта;
6) Іле өзенінің барлық атырауында кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
7) Шарын өзенінің сағасынан Қытай Халық Республикасының (бұдан әрі – ҚХР) мемлекеттік шекарасына дейінгі Іле өзенінде кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып, 25 наурыздан 5 шілдені қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 16.03.2023 № 30-9/49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе кенті) дейінгі Іле өзенінде және Іле өзенінің барлық атырауында;
2) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Шарын өзенінің сағасынан ҚХР мемлекеттік шекарасына дейін Іле өзенінде;
3) Қапшағай су қоймасының сол жақ жағалауындағы Үтік шоқысын (аңшылық шаруашылығы кордоны) және оң жақ жағалаудағы бұрынғы 90 км (қорықшылар үйі) және қосатын тік сызықтан Іле өзенінің ағысымен жоғарғы бағытта Шарын өзенінің сағасына дейін;

3. Ограничения и запреты по Балкаш-Алакольскому бассейну
9. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) в западной части озера Балхаш, начиная от южной оконечности залива Алаколь до полуострова Узунарал – с 15 апреля по 1 июня;
в восточной части озера Балхаш, начиная от южной оконечности Узунарал до устья реки Аягоз – с 25 апреля по 10 июня.
2) на реках Каратал, Аксу, Лепсы, Аягуз, включая устья, протоки и поймы этих рек от устья их впадения в озеро Балхаш, и вверх по течению по всей длине реки и ее основных притоков, а также вглубь и по обе стороны озера Балхаш в радиусе 5 км от устьев этих рек – с 15 апреля по 1 июня;
3) на водохранилище Капшагай и всех реках и водотоках, впадающих в него, – с 5 апреля по 20 мая;
4) на озерах Алаколь, Сасыкколь, Кошкарколь и на всех их притоках и заливах, на реках Урджар, Бескопа, Ыргайты, Теректы, Тентек, Хатынсу, Эмель, Уялы, Каракол, Женешкесу, Шынжылы – с 10 апреля по 1 июня;
5) с применением непромысловых орудий лова на реке Иле от плотины Капшагайской ГЭС до 6-го рыбпункта (поселок Арал-Тюбе) – с 5 апреля по 5 июня;
6) с применением непромысловых орудий лова на всей дельте реки Иле – с 15 апреля по 1 июня;
7) с применением непромысловых орудий лова на реке Иле от устья реки Шарын до государственной границы с Китайской Народной Республикой (далее – КНР) – с 25 марта по 5 июля.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов РК от 16.03.2023 года № 30-9/49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) с применением промысловых орудий лова на реке Иле от Капшагайской ГЭС до 6-го рыбпункта (поселок Арал-Тюбе) и на всей дельте реки Иле;
2) с применением промысловых орудий лова на реке Иле от устья реки Шарын до государственной границы с КНР;
3) в зоне подпора от прямой линии, соединяющей сопку Утюги (кордон охотничьего хозяйства) по левому берегу водохранилища Капшагай и бывший 90 км (егерский дом) по правому берегу и вверх по течению реки Иле до устья реки Шарын;

4) Жалаңашкөл көлінде;
5) Қаратал, Ақсу, Лепсі, Аягөз өзендерінде кәсіптік аулау құралдарын қолдана отырып, осы өзендердің сағаларын, ағындарын және жайылмаларын олардың Балқаш көліне құятын сағасынан және өзендердің барлық ұзындығы мен олардың негізгі ағындарының ағысы бойынша жоғары қарай пайдалана отырып жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Балқаш көлінде жылымдарды қолдана отырып қанаттары толық ашылғаннан кейін екі қанатын бір уақытта моторлы тарту (тралдау тәсілі) арқылы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
4. Ертiс балық шаруашылығы бассейнi бойынша шектеу мен тыйым салу
12. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Жайсан көлінде және Қарақастан бірінші Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 16 сәуiрден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) бірінші Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiн Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
3) Өскемен су қоймасында, Ертіс өзені Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін 10 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
Шүлбі су қоймасында, Ертіс өзенінде Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына 16 сәуірден 30 мамыр қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар облысының арқалық, тұщы су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі аралықтағы Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында 15 сәуірден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
5) бекітілген балық шаруашылығы учаскелерінде торта, табан, алабұға, мөңке және шортан балық түрлерін әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қоспағанда, барлық су тораптарын (су қоймаларын) қоса алғанда, Қаныш Сәтпаев атындағы каналдың барлық ұзындығы бойынша 15 сәуірден бастап 30 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 04.05.2022 № 30-9/64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ақсаха балық түрлері уылдырық шашу және артемияның көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:

4) на озере Жаланашколь,
5) с применением промысловых орудий лова на реках Каратал, Аксу, Лепсы, Аягуз, включая устья, протоки и поймы этих рек от устья их впадения в озеро Балкаш и вверх по течению по всей длине рек и их основных притоков.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ввести запрет на рыболовство в озере Балкаш с применением невода методом одновременной моторной тяги за оба крыла после полного его раскрытия (метод траления).
4. Ограничения и запреты по Ертисскому бассейну
12. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на озере Жайсан и озерно-речной части водохранилища Буктырма от Каракаса до первой Батинской сопки – с 16 апреля по 30 мая;
2) в глубоководной части водохранилища Буктырма от начало первой Батинской сопки вниз по течению до Буктарминской ГЭС – с 1 мая по 15 июня;
3) на Усть-Каменогорском водохранилище, реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища – с 10 мая по 10 июня;
на Шульбинском водохранилище, реке Ертис от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью – с 16 апреля по 30 мая;
4) в степных, пресных водоемах Павлодарской области, на реке Ертис с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией – с 15 апреля по 30 мая;
5) по всей протяженности канала имени Каныша Сатпаева, включая все гидроузлы (водохранилища), за исключением любительского (спортивного) рыболовства на лов плотвы, леща, окуня, карася и щуки на закрепленных рыбохозяйственных участках – с 15 апреля по 30 мая.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.05.2022 № 30-9/64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В период нереста сиговых видов рыб и размножения артемии ввести запрет в следующих местах и сроки:

1) Бұқтырма және Өскемен су қоймаларында және Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде, Қаныш Сәтпаев атындағы № 1 каналдың су торабының су қоймасында ақсаха балық түрлерін 10 қарашадан 10 желтоқсанды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Павлодар облысының тұзды су айдындарында артемия жұмыртқаларын 1 наурыздан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта жинауға және дайындауға;
3) Бұқтырма су қоймасында Казнаковка өткелінен ағыстан төмен Бұқтырма СЭС-не дейін 10 қарашадан 10 желтоқсанды қоса алғандағы аралықта аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Ұлтарақ мүйiсiн бұрынғы Ескi Қарақас кентімен байланыстыратын сызығынан батысқа қарай Жайсан көлiнiң солтүстiк-батыс бөлiгiнде;
2) Аманат-Сақтаған-Қамысзауыт сызығынан шығысқа қарай Қара Ертiс өзенiнің атырауында;
3) Қара Ертіс өзенінде Зайсан көліне құйылудан ҚХР Мемлекеттік шекарасына дейін және Кендірлік және Ақсу өзендерінде Қара Ертіс өзеніне құйылудан Зайсан-Майқапшағай автожолына дейін;
4) Ойран-Жасыл сызығынан шығысқа қарай (Торанғы шығанағы);
5) Қозғалмалы механикаландырылған колона мүйісімен Қуандық мүйiсін байланыстыратын сызықтан шығысқа қарай Үлкеннарым шығанағында;
6) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып бастауынан сағасына дейінгі аралықтағы Боқан, Көкпектi, Күршiм, Бұқтырма, Нарым, Калжыр, Ақ-Қаба, Қара-Қаба өзендерiнде және олардың құймаларында;
7) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Шүлбі су қоймасының Қызыл-Су, Шүлбi, Ковалевский, Осиха шығанақтарында, Өскемен су қоймасының Таловский шығанағында және Оба өзенінің жылғасында жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға жыл бойы тыйым салу енгізілсін.
5. Есіл балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
16. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:

1) на лов сиговых видов рыб в Бухтарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью, на водохранилище гидроузла №1 канала имени Каныша Сатпаева – с 10 ноября по 10 декабря;
2) на сбор и заготовку цист артемии на соленных водоемах Павлодарской области – с 1 марта по 15 июня;
3) на водохранилище Бухтарма от Казнаковской переправы ниже по течению до Бухтарминской ГЭС - с 10 ноября по 10 декабря.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) в северо-западной части озера Жайсан западнее линии, соединяющей мыс Ультарак с бывшим поселком Старый Каракас;
2) в дельте реки Черный Ертис восточнее линии Аманат-Сактаган-Камышзавод;
3) в реке Черный Ертис от впадения в озеро Жайсан до государственной границы КНР и в реках Кендерлик и Аксу от впадения в реку Черный Ертис до автодороги Зайсан-Майкапчагай;
4) восточнее линии Ойран – Зеленое (залив Торангы);
5) в заливе Большенарымском восточнее линии, соединяющей мыс Передвижная механизированная колонна с мысом Куандык;
6) применением промысловых орудий лова – на реках Буконь, Кокпекты, Курчум, Бухтарма, Нарым, Калжыр, Ак-Каба, Кара-Каба с их притоками на расстоянии от истока до устья;
7) с применением промысловых орудий лова – в заливах Кызыл-Су, Шульбинский, Ковалевский, Осиха Шульбинского водохранилища, в заливе Таловский Усть-Каменогорского водохранилища и на притоке реки Уба.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Ввести круглогодичный запрет на лов осетровых видов рыб.
5. Ограничения и запреты по Есильскому бассейну
16. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет в следующих местах и сроки:

1) Есіл бассейнінің су айдындарында:
шортан, аққайран және көксерке – 15 сәуірден 15 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) – 20 мамырдан 20 маусымды қоса алғандағы аралықта;
гамарус – 1 тамыздан 14 қыркүйекті қоса алғандағы аралықта;
артемия жұмыртқалары – 1 наурыздан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
өзен шаяндары – 1 маусымнан 15 шілдені қоса алғандағы аралықта аулауға (жинауға, дайындауға);
2) Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының шегіндегі Есіл, Нұра, Сілеті өзендерінде және олардың барлық құймалары мен су қоймаларында 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
6. Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
17. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде Нұра-Сарысу бассейнінің су айдындарында мынадай орындар мен мерзімдерде:
көксерке - 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) - 15 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Шерубай-Нұра су қоймасы – Шерубай-Нұра өзенiнiң сағасынан 1 км, Шерубай-Нұра өзенінің сағасынан су қойманың оңтүстік жағалауымен 2 км және сағадан солтүстiк жағалаумен 1 км жердегі Шерубай-Нұра өзенiнің саға алды учаскесінде;
2) Самарқанд су қоймасы – солтүстiк жағалаумен 2 км бойы және оңтүстiк жағалаумен 1,5 км бойы су қойманың шығыс бөлігінде, сондай-ақ 500 метр (бұдан әрі – м) сағадан шығысқа қарай Нұра өзенiнiң арнасында;
3) Шалқар және Рудный көлдерi – өзара байланыстыратын жылғада, шығанаққа дейiнгi Рудный көлiнде, 500 м Шалқар көлінің iшкі бағытындағы учаскеде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
7. Тобыл-Торғай балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
19. 1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдындарында:
шортан - 20 наурыз бен 20 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 20 сәуірден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:
мөңке - 20 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран - 10 сәуірден 10 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 20 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта;

1) на водоемах Есильского бассейна на лов (отлов, сбор, заготовку):
щуки, язя и судака – с 15 апреля по 15 мая;
сазана (карпа) – с 20 мая по 20 июня;
гаммаруса – с 1 августа по 14 сентября;
цист артемии – с 1 марта по 15 июня;
речных раков – с 1 июня по 15 июля;
2) на рыболовство в реках Есиль, Нура, Селеты и во всех их притоках и водохранилищах в пределах Акмолинской и Северо-Казахстанской областей – с 20 апреля по 20 мая.
6. Ограничения и запреты по Нура-Сарысускому бассейну
17. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на водоемах Нура-Сарысуского бассейна на лов:
судака – с 20 апреля по 20 мая;
сазана (карпа) – с 1 мая по 30 июня.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на водохранилище Шерубай-Нуринское – на акватории в предустьевом участке реки Шерубай-Нура, в границах 1 км от устья реки Шерубай-Нура, южный берег водохранилища на 2 км от устья и северного берега 1 км от устья реки Шерубай-Нура;
2) на водохранилище Самаркандское – восточная часть водохранилища на протяжении 2 км по северному берегу и 1,5 км по южному берегу, а также русло реки Нура на протяжении 500 метров (далее – м) от устья на восток;
3) на озера Шалкар и Рудничное на протоке между водоемами, на озере Рудничное вплоть до косы, на озере Шалкар на 500 м вглубь озер.
7. Ограничения и запреты по Тобыл-Торгайскому бассейну
19.
1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области на лов:
щуки – с 20 марта до 20 апреля;
сазана (карпа), леща, линя, судака – с 20 апреля по 30 мая;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области на лов:
карася – с 20 мая по 10 июня;
щуки, язя – с 10 апреля по 10 мая;
сазана (карпа), судака, леща, линя – с 20 мая по 30 июня;

нәлім - 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
шаян - 15 қазан мен 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға;
3) Ақтөбе облысының су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпа, тарақ балық - 10 сәуірден 10 мамыр қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан -10 мамырдан 5 маусымды алғандағы аралықта;
нәлім - 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері - 20 қазан мен 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян - 1 ақпаннан 5 маусымға қоса алғандағы аралықта аулауға;
4) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 15 сәуірден 1 шілдені қоса алғандағы аралықта:
сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында;
Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі аралықта және автожол көпірінен (Рудный қаласы - Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында;
2) Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі аралықта және автожол көпірінен (Рудный қаласы – Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында;
3) Ырғыз-Торғай жүйесінің көлдері арасындағы жылғаларда, сондай-ақ сағадан Дүкен аулына дейінгі Өлкейік өзенінде, Ақтөбе облысы шегіндегі Телқара және Торғай өзендерінде жыл бойы кәсiпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
8. Жайық-Каспий балық шаруашылығы бассейні және Қиғаш өзені бойынша шектеу мен тыйым салу
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының 14.05.2018 № 17-5-6/135 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындарда, учаскелерде және мерзімдерде:
1) Каспий теңiзi қазақстандық секторы солтүстiк бөлiгiнің су айлағында 25 мамырдан 31 тамызды қоса алғандағы аралықта;

налима – с 1 декабря по 31 января;
рака – с 15 октября по 30 июня;
3) на водоемах Актюбинской области на лов:
щуки, судака, берша, язя, жереха, подуста, плотвы, окуня, голавля, ельца – с 10 апреля по 10 мая;
сазана (карпа), карася, линя, сома, красноперки, белоглазки, леща, густеры – с 10 мая по 5 июня;
налима – с 1 декабря по 31 января;
сиговых видов рыб – с 20 октября по 30 ноября;
рака – с 1 февраля по 5 июня;
4) на рыболовство с применением непромысловых орудий лова – с 15 апреля по 1 июля:
на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок;
на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав).
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство с применением промысловых орудий лов в следующих местах:
1) на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок;
2) на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав);
3) на протоках между озерами Иргиз-Торгайской системы, а также на реке Олькейек от поселка Дукен до устья, реки Телькара и реки Торгай в пределах Актюбинской области.
8. Ограничения и запреты по Жайык-Каспийскому бассейну и реки Кигач
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 14.05.2018 № 17-5-6/135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах, участках и сроки:
1) на акватории северной части казахстанского сектора Каспийского моря – с 25 мая по 31 августа;

2) Каспий теңiзi қазақстандық секторының Түпқараған мүйiсiнен Бұрыншық мүйiсiне дейiнгi Маңғышлақ мыңаралы аралдары мен жапсарлас жағалауында 15 қарашадан 15 наурызды қоса алғандағы аралықта;
3) Жайық пен Қиғаш өзендерiнiң жанама су айдандарында 1 сәуірден 31 тамызды қоса алғандағы аралықта;
4) Жайық өзенінің Золотой арнасындағы Төменгі Пешной (өсімін молайтуға арналған ұйықтық учаскесі), Кіші Дамба, Төменгі Дамба, Жоғарғы Дамба, Жоғарғы Золотой, Төменгі Золотой, Жоғарғы Зарослый, Төменгі Зарослый, Золотенок ұйықтық учаскелерінде, Яицкий арнасындағы Еркінқала, Жоғарғы Сол жақ Яицкий, Төменгі Сол жақ Яицкий ұйықтық учаскелерінде, Жайық өзеніндегі Жаңа Лицевая, Ескі Лицевая, Бугорки, ғылыми зерттеуге арналған Төменгі Татар ұйықтық учаскелерінде 16 мамырдан 15 тамызды қоса алғандағы аралықта және мұз қатқан кезеңде;
5) Қиғаш өзеніндегі Қамыс, Қарақамыс, Дамба, Круглая, Қызылоба, Қараағаш, Булгач, Төменгі Богатин, Бақыт, Золотенок, Тимофеев, Ягодка, Песок, Жаңа Лицевая ұйықтық учаскелерінде 25 мамырдан 15 тамызды қоса алғандағы аралықта және мұз қатқан кезеңде;
6) Құшым өзенiнде және Киров, Битик, Донголюк, Пятимар су қоймаларында 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
7) Шалқар көлiнде, Жайық-Құсмұрын суғару-суару жүйесінің көлдерінде және Қамыс-Самара жүйесінің көлдері мен өзендерінде 1 мамырдан 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;
8) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарында 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.08.2021 № 30-4-8/77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. Жайық өзенiндегі стационарлық ұйықтық учаскелерінде (күндіктер) мынадай шектеулер енгізілсін:
1) көктемдiк балық аулау маусымында 25 сәуiрге дейiн 5:3 (5 күн балық ауланады, 3 күн тыйым салынады), 25 сәуірден бастап 15 мамырға дейін 5:5 (5 күн балық ауланады, 5 күн тыйым салынады);
2) күздiк балық аулау маусымында мұз қатқанға дейiн 5:2 (5 күн балық ауланады, 2 күн тыйым салынады).
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) на островах Мангышлакского архипелага и прилегающего побережья от мыса Тюбкараган до Мыса Буруншик акватории казахстанского сектора Каспийского моря – с 15 ноября по 15 марта;
3) на придаточных водоемах рек Жайык и Кигаш – с 1 апреля по 31 августа;
4) на реке Жайык по Золотому рукаву на тонях Нижняя Пешнойская (тоня для воспроизводственных целей), Малая Дамбинская, Нижняя Дамбинская, Верхняя Дамбинская, Верхняя Золотая, Нижняя Золотая, Верхняя Зарослая, Нижняя Зарослая, Золотенок, по Яицкому рукаву на тонях Еркинкалинская, Верхняя Левая Яицкая, Нижняя Левая Яицкая и по реке Жайык на тонях Новая Лицевая, Старая Лицевая, Бугорки, на научно-исследовательской тоне Нижняя Татарская – с 16 мая по 15 августа и в период ледостава;
5) на реке Кигаш на тонях Камышинка, Каракамыс, Дамба, Круглая, Кызыл-Оба, Карагаш, Булгачный, Нижний Богатинский, Бахыт, Золотенок, Тимофеевка, Ягодка, Песок, Ново-Лицевая – с 25 мая по 15 августа и в период ледостава;
6) на реке Кушум, Кировском, Битикском, Донголюкском и Пятимарском водохранилищах – с 1 мая по 15 июня;
7) на озере Шалкар, в озерах Жайык-Кушумской оросительно-обводнительной системы, в озерах и реках Камыш-Самарской системы – с 1 мая по 31 мая;
8) на других водоемах Западно-Казахстанской области – с 1 мая по 15 июня.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 N 30-4-8/77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Ввести ограничения на рыболовство на стационарных тонях реки Жайык (дневки):
1) в весеннюю путину до 25 апреля 5:3 (5 дней промысла, 3 дня запрета), с 25 апреля по 15 мая 5:5 (5 дней промысла, 5 дней запрета);
2) в осеннюю путину до ледостава 5:2 (5 дней промысла, 2 дня запрета).
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
1) Атырау облысының шегіндегі Жайық өзенінде 15 мамырдан 15 маусым қоса алғандағы аралықта;
2) Қиғаш өзенінде, оның барлық каналдары мен өзектерінде сенбі, жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
3) Батыс Қазақстан облысының шегіндегі Жайық өзенінде және оның барлық жанама су айдындарында (старицалар, құймалар, жылғалар, өзектер) 15 мамырдан 15 маусым қоса алғандағы аралықта;
4) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарда 1 мамырдан 31 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 03.08.2021 № 30-4-8/77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Барлық суда 1 сәуірден 15 маусымды қоса алғандағы аралықта шаяндарды аулауға тыйым салу енгізілсін;
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Мына:
1) өсімін молайту кәсіпорындарын (мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде);
2) ғылыми зерттеу үшін аулауды жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарын;
3) бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға квотасы болған жағдайда мемлекеттік монополия субъектісін қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға, бекіре тұқымдас балықтарды және оның дериваттарын (уылдырығын) пайдалануға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 24.11.2016 № 265 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) сағадан Кіші Дамба ұйықтық учаскесіне дейінгі және Төменгі Татар ұйықтық учаскесінен Батыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Жайық өзенінде;
2) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып, Батыс Қазақстан облысының шегіндегі Жайық өзенінде;
3) шекара ауданындағы Жайық өзенінің құярлық аймағында:
батыста – солтүстік ендікте (ары қарай - с.е.) 46°44'38.74" нүктесінен сызық бойымен, 52°17'10.89" шығыс бойлықта (ары қарай – ш.б.) солтүстік ендіктің 46°28'07.6" нүктесіне дейін 52°16'08.6" шығыс бойлықта;

23. Ввести запрет на рыболовство с применением непромысловых орудий лова:
1) на реке Жайык в пределах Атырауской области – с 15 мая по 15 июня;
2) на реке Кигаш со всеми каналами и ериками – с 20 апреля по 20 мая, за исключением субботы, воскресения и праздничных дней;
3) на реке Жайык в пределах Западно-Казахстанской области со всеми пойменными водоемами (старицы, разливы, протоки, узеки) – с 15 мая по 15 июня;
4) на других водоемах в пределах Западно-Казахстанской области – с 1 мая по 31 мая;
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 N 30-4-8/77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Ввести запрет на повсеместный отлов раков с 1 апреля по 15 июня.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 14.05.2018 № 17-5-6/135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Ввести запрет на лов осетровых видов рыб, пользование осетровыми видами рыб и их дериватами (икра) физическими и юридическими лицами, за исключением:
1) предприятий воспроизводственного комплекса (в рамках выполнения государственного заказа);
2) научных организаций, осуществляющих научно-исследовательский лов;
3) субъекта государственной монополии, в случае наличия квоты на вылов осетровых видов рыб.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 24.11.2016 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на реке Жайык от устья до тоневого участка Малая Дамбинская и от тони Нижняя Татарская до административной границы с Западно-Казахстанской областью;
2) с применением промысловых орудий лова – на реке Жайык в пределах Западно-Казахстанской области;
3) в предустьевом пространстве реки Жайык в пределах границ:
на западе – по прямой линии от точки 46°44'38.74" северной широты (далее ‒ с.ш.) 52°17'10.89" восточной долготы (далее ‒ в.д.) до точки 46°28'07.6" северной широты 52°16'08.6" восточной долготы;

шығыста – солтүстік ендікте 46°55'33.18" нүктесінен сызық бойымен 50°48'53.29" шығыс бойлықта солтүстік ендіктің 46°43'40.36" нүктесіне дейін 50°48'26.55" шығыс бойлықта;
оңтүстікте – солтүстік ендікте (ары қарай – с.е.) 46°50'37.3" нүктесінен тура сызықта, 51°22'39.2" шығыс бойлықта (ары қарай – ш.б.) солтүстік ендіктің 46°38'47.7" нүктесіне дейін 51°42'27.9" шығыс бойлықта;
4) Қиғаш өзенінің (Еділ өзені атырауының шығыс бөлігі) төменде көрсетілген шегінде:
батысында – Каныченский балық өту каналының сол жақ жағалауымен Телячинский балық өту каналымен қиылысқан жерінен Коневский балық өту каналымен қиылысқан жеріне дейін;
шығысында – Ганюшкинский балық өту каналының оң жақ жағалауымен 70 км-нан 112 км (Коневский балық өту каналымен қиылысқан жері) дейін;
оңтүстігінде – Коневский балық өту каналының сол жақ жағалауымен Каныченский балық өту каналының қиылысқан жерінен Ганюшкинский балық өту каналының 112 км дейін;
солтүстігінде – Каныченский балық өту каналымен Телячинский балық өту каналы қиылысқан жерінен Ганюшкинский балық өту каналының 70 км дейінгі тік сызық бойымен саға алды кеңістігінде;
Ескертпе: Қиғаш өзенінің саға алды кеңістігінде Птичий, Ватажный, Иголкинский, Коневский, Мальцев, Новинский, Жар-Көсе, Тришкин, Деменьев, Верхняя коса учаскелерінде балық аулауға жол беріледі;
5) балық өту каналдардан 1 км екі жақ бағытта олардан 2 м тереңдікке дейін балық өту каналдарында;
6) Каспий теңізі қазақстандық секторының 67, 93, 94, 95, 98, 99, 123, 124, 125, 128, 150, 154, 155, 158, 159, 160, 181, 182, 187, 218, 219, 259, 260, 300 квадраттарында кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып;
7) Каспий теңізінің қазақстандық секторындағы балық аулау алаңдарының резервтік қорында қойылмалы торларды қолдану арқылы жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 03.08.2021 № 30-4-8/77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қыс мезгілінде:
1) Жайық өзенінің мынадай қыстау шұңқырларында:
Буровиков – Буровиков ауылына қарама-қарсы, Бугорки ұйықтық учаскесінен 1,2 км жоғары Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 98 м, ұзындығы – 95 м, тереңдігі – 9 м, ауданы – 0,93 гектар (бұдан әрі – га). Координаттары: № 47013.062 E051055.350;
Теңдік – Теңдік ауылына қарама-қарсы Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 150 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 13 м, ауданы – 1,35 га. Координаттары: № 47009.825 E051056.408;
Водозаборлық – Жайық өзенінде, 1 учаске, қалалық су тарту Су-Арнасы. Параметрлері: ені – 88 м, ұзындығы – 135 м, тереңдігі – 10 м, ауданы – 1,18 га. Координаттары: №47007.813 E051055.733;

на востоке – по прямой линии от точки 46°55'33.18" северной широты 50°48'53.29" восточной долготы до точки 46°43'40.36" северной широты 50°48'26.55" восточной долготы;
на юге – по прямой линии от точки 46°50'37.3" северной широты и далее (с.ш.) до точки 51°22'39.2" восточной долготы до точки 46°38'47.7" северной широты и 51°42'27.9" восточной долготы.
4) в предустьевом пространстве реки Кигаш (восточная часть дельты реки Волга) в пределах границ:
на западе – по левой бровке Канычинского канала-рыбохода от пересечения с Телячинским каналом-рыбоходом до пересечения с Коневским каналом-рыбоходом;
на востоке – по правой бровке Ганюшкинского канала-рыбохода от 70 км до 112 км (пересечение с Коневским каналом-рыбоходом);
на юге – по левой бровке Коневского канала-рыбохода от пресечения с Канычинским каналом-рыбоходам до 112 км Ганюшкинского канала-рыбохода;
на севере – по прямой линии от пересечения Канычинского канала-рыбохода с Телячинским каналом-рыбоходом до 70 км Ганюшкинского канала-рыбохода.
Примечание: в предустьевом пространстве реки Кигаш рыболовство допускается на участках Птичий, Ватажный, Иголкинский, Коневский, Мальцев, Новинский, Жар-Косе, Тришкин, Дементьев, Верхняя коса;
5) в рыбоходных каналах на 1 км по обе стороны до свала глубин 2-х м;
6) с применением промысловых орудий лова – в казахстанском секторе Каспийского моря, в квадратах 67, 93, 94, 95, 98, 99, 123, 124, 125, 128, 150, 154, 155, 158, 159, 160, 181, 182, 187, 218, 219, 259, 260, 300;
7) с применением ставных сетей на резервном фонде рыбохозяйственных участков казахстанского сектора Каспийского моря.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 N 30-4-8/77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Ввести запрет на рыболовство в зимний период:
1) на следующих зимовальных ямах реки Жайык:
Буровиков – по реке Жайык, напротив поселка Буровиков, выше тоневого участка Бугорки на 1,2 км. Параметры: ширина – 98 м, длина – 95 м, глубина – 9 м, площадь – 0,93 гектар (далее – га). Координаты: № 47013.062 E 051055.350;
Тендыкская – по реке Жайык, напротив поселка Тендык. Параметры: ширина – 150 м, длина – 90 м, глубина – 13 м, площадь – 1,35 га. Координаты: № 47009.825 E 050156.408;
Водозаборная – по реке Жайык, 1 участок, городской водозабор Су-Арнасы. Параметры: ширина – 88 м, длина – 135 м, глубина – 10 м, площадь – 1,18 га. Координаты: № 47007.813 E 050155.733;

ОСВОД – ОСВОД-қа қарама-қарсы Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 50 м, ұзындығы – 140 м, тереңдігі – 9,8 м, ауданы – 0,7 га. Координаттары: № 47006.750 E051055.147;
Қалалық – Жайық өзеніндегі АМӨЗ су жинақтағышына қарама-қарсы. Параметрлері: ені – 50 м, ұзындығы – 120 м, тереңдігі – 16 м, ауданы – 0,6 га. Координаттары: №46057.240 E051o44.019;
Үлкен Дамба – мұз базасынан ағыспен жоғарға қарай 500 м Жайық өзенінің Золотой арнасында. Параметрлері: ені – 100 м, ұзындығы – 300 м, тереңдігі – 8,7 м, ауданы – 3,0 га. Координаттары: №46057.813 E051045.252;
Кіші Дамба – Золотой арнасы Дамба жылғасымен түйіскен жерінен ағыспен төмен қарай ұзақтығы 200 м. Параметрлері: ені – 75 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 9,0 м, ауданы – 0,7 га. Координаттары: №46057.240 E051044.019;
Төменгі Пешной – Сасық өзектің жанында Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 100 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 9,8 м, ауданы – 0,9 га. Координаттары: №46054.045 E051030.558;
Үлкен Ганюшин – Яицкий жылғасындағы, сағадан жылғалармен 10 км ағыспен жоғары қарай балық қадағалау постының маңынан 240 м Жайық өзенінің атырауында. Параметрлері: ені – 60 м, ұзындығы – 50 м, тереңдігі – 8,0 м, ауданы – 0,3 га. Координаттары: №47000.564 E051047.368;
Кіші Ганюшин – Үлкен Ганюшин шұңқырынан 1 шқ ұзындығы 280 м құрайтын Яицкий жылғасында. Параметрлері: ені – 90 м, ұзындығы – 30 м, тереңдігі – 6,5 м, ауданы – 0,27 га. Координаттары: №47000.668 E051047.438;
Теңіздік – Яицкийдің оң жақ арнасында, Сол жақ Узенький жылғасының сағасынан 3 шқ ұзақтығы 150 м. Параметрлері: ені – 20 м, ұзындығы – 20 м, тереңдігі – 4,5 м, ауданы – 0,04 га. Координаттары: №47000.317 E051044.802;
Қара – Золотой арнасынан бөлінген жерінен 300 м Яицкий арнасында. Параметрі: ені – 50 м, ұзындығы – 25 м, тереңдігі – 6,9 м, ауданы – 0,12 га. Координаттары: №47003.516 E051050.895;
Кукушин – Атырау қаласынан 208 км;
Абишев – Атырау қаласынан 397 км;
Круглов – Атырау қаласынан 400 км;
Камнов – Атырау қаласынан 461 км;
Сахарлық – Атырау қаласынан 472 км;
Бабров – Атырау қаласынан 578 км;
Жыра – Атырау қаласынан 629 км;
Вонючая – Атырау қаласынан 650 км;
Вертячая – Атырау қаласынан 654 км;
Джилимная – Атырау қаласынан 681 км;
Көк базар – Атырау қаласынан 718 км;
2) Қиғаш өзенінің мынадай қыстау шұңқырларында:
Дамба – Сумница өзенiндегi Дамба ұйықтық учаскесінің жылғасынан ағыс бойымен төменгі бағытта 850 м. Параметрлері: ені – 220 м, ұзындығы – 100 м, тереңдігі – 12 м, ауданы – 2,2 га. Координаттары: №46028.41 E048050.52;
Корзиналық – Корзиналық өзенiндегі Тік Каныча өзенiнiң бастауынан ағыс бойымен төменгі бағытта Манчаус өзенiнiң ойпатына дейiн ұзындығы 2000 м. Параметрлері: ені – 130 м, ұзындығы – 95 м, тереңдігі – 10-12 м, ауданы – 1,3 га. Координаттары: №46028.37 E049004.40;

ОСВОД – по реке Жайык, напротив ОСВОД. Параметры: ширина – 50 м., длина – 140 м, глубина – 9,8 м, площадь – 0,7 га. Координаты: № 47006.750 E 051055.147;
Городская – по реке Жайык, напротив водозабора АНПЗ. Параметры: ширина – 50 м, длина – 120 м, глубина – 16 м, площадь – 0,6 га. Координаты: № 46057.240 E 051044.019;
Большая Дамбинская – в Золотом рукаве реки Жайык от льдобазы верх по течению протяженностью 500 м. Параметры: ширина – 100 м, длина – 300 м, глубина – 8,7 м., площадь – 3,0 га. Координаты: № 46057.813 E 0510 45.252;
Малая Дамбинская – в месте слияния Золотого рукава с Дамбинской протокой, далее по течению на протяжении 200 м. Параметры: ширина – 75 м, длина – 90 м, глубина – 9,0 м, площадь – 0,7 га. Координаты: № 46057.240 E 051044.019;
Нижняя Пешнойская – по реке Жайык вблизи Сасык Узек. Параметры: ширина – 100 м, длина – 90 м, глубина – 9,8 м, площадь – 0,9 га. Координаты: № 46054.045 E 051030.558;
Большая Ганюшинская – в дельте реки Жайык, в Яицкой протоке, в 10 км от устья вверх по протокам, вблизи поста рыбнадзора протяженностью 240 м. Параметры: ширина – 60 м, длина – 50 м, глубина – 8,0 м, площадь – 0,3 га. Координаты: № 47000.564 E 051047.368;
Малая Ганюшинская – в Яицкой протоке, 1 км от Большой Ганюшинской ямы протяженностью 280 м. Параметры: ширина – 90 м, длина – 30 м, глубина – 6,5 м, площадь – 0,27 га. Координаты: № 47000.668 E 0510 47.438;
Морская – в правом Яицком рукаве, 3 км от истока протоки Левый Узенький протяженностью 150 м. Параметры: ширина – 20 м, длина – 20 м, глубина – 4,5 м, площадь – 0,04 га. Координаты: № 47000.317 E 0510 44.802;
Черная – в Яицком рукаве 300 м от разделение Золотого рукава. Параметры: ширина – 50 м, длина – 25 м, глубина – 6,9 м, площадь – 0,12 га. Координаты: № 47003.516 E 051050.895;
Кукушинская – 208 км от города Атырау;
Абишевская – 397 км от города Атырау;
Кругловская – 400 км от города Атырау;
Камновская – 461 км от города Атырау;
Сахарная – 472 км от города Атырау;
Бабровская – 578 км от города Атырау;
Джина – 629 км от города Атырау;
Вонючая – 650 км от города Атырау;
Вертячая – 654 км от города Атырау;
Джилимная – 681 км от города Атырау;
Синий рынок – 718 км от города Атырау;
2) на следующих зимовальных ямах реки Кигаш:
Дамбинская – на реке Сумница от притока тони Дамбинская вниз по течению протяженностью 850 м. Параметры: ширина – 220 м, длина – 100 м, глубина – 12 м, площадь – 2,2 га. Координаты: № 46028.41 E 048050.52;
Корзиночная – на реке Корзиночная от истока реки Прямая Каныча вниз по течению до впадения в реку Манчаусовскую протяженностью 2000 м. Параметры: ширина – 130 м, длина – 95 м, глубина – 10-12 м, площадь – 1,3 га. Координаты: № 46028.37 E 049004.40;

Канычин – Каныча өзенiнiң бойындағы Қызыл-Оба өзегінен төмен Тік Каныча өзенінің бастауына дейінгі ұзындығы 2500 м. Параметрлері: ені – 130 м, ұзындығы – 80 м, тереңдігі – 10-12 м, ауданы – 1,1 га. Координаттары: №46028.56 E049002.30 балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
9. Шу-Талас балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
28. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 1 наурыздан 1 шілдені қоса алғандағы аралықта;
2) Шу-Талас бассейнінің басқа су айдындарында 15 сәуірден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;
3) Тасөткел су қоймасынан жоғары орналасқан Шу өзенінде, оның құймаларында және Талас өзенінде 15 сәуірден 30 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Алып тасталды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 190 бұйрығына
2-қосымша
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері
мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері
1. Арал-Сырдария балық шаруашылығы бассейні бойынша балық
ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен
дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері
1. Мынадай:
1) Шардара су қоймасының су айлағында 21 мамыр мен 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
2) Түркістан облысы шегіндегі су айдындарда және Шардара су қоймасынан Қызылорда облысының әкімшілік шекарасына дейiнгi Сырдария өзенiнде 1 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) сағадан Түркістан облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Сырдария өзенінде 31 мамырдан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
4) Кiшi Арал теңiзiнiң су айлағында 11 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
5) Қызылорда облысының шегіндегі су айдындарда 11 маусымнан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
6) артемия жұмыртқаларын жинау және дайындау үшін Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейін Қазақстан Республикасы аумағының шегінде Тұщыбас, Чернышева шығанақтарын қоса алғанда, Үлкен Арал теңізінде 1 тамыздан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;

Канычинская – по реке Каныча, ниже ерика Кызыл-оба до истока реки Прямая Каныча протяженностью 2500 м. Параметры: ширина – 130 м, длина – 80 м, глубина – 10-12 м, площадь – 1,1 га. Координаты: № 46028.56 E 049002.30.
9. Ограничения и запреты по Шу-Таласскому бассейну
28. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на реке Аса и ее притоках, соединяющих между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь – с 1 марта по 1 июля;
2) на других водоемах Шу-Таласского бассейна – с 15 апреля по 31 мая.
3) на реке Шу, ее притоках, расположенных выше Ташуткульского водохранилища и на реке Талас – с 15 апреля по 30 июня.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Исключен приказом Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета лесного
хозяйства и животного мира
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 190
Места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими водными
животными, их частей и дериватов
1. По Арало-Сырдаринскому бассейну
1. Установить места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов (далее – места и сроки пользования):
1) на акватории водохранилища Шардара – с 21 мая по 31 марта;
2) на водоемах в пределах Туркестанской области и реке Сырдария от Шардаринского водохранилища до административной границы с Кызылординской областью – с 1 июня по 14 апреля;
3) на реке Сырдария от устья до административной границы с Туркестанской областью – с 31 мая по 31 марта;
4) на акватории Малого Аральского моря – с 11 июня по 30 апреля;
5) на водоемах в пределах Кызылординской области – с 11 июня по 19 апреля;
6) на Большом Аральском море, включая залив Тущебас, Чернышева, в пределах территории Республики Казахстан до государственной границы с Республикой Узбекистан для сбора и заготовки цист артемии – с 1 августа по 31 марта;

7) Сарышығанақ және Бутаковка шығанағында сонымен қатар, осы шығанақтарды байланыстыратын сағаларда маусымның 11-нен бастап балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері (бұдан әрі - пайдалану орындары мен мерзімдері) мұздың ыдырауына дейін белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Балқаш-Алакөл балық шаруашылығы бассейнi бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
2. Мынадай:
1) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе ауылы) дейінгі Іле өзенінде 6 маусымнан 4 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Іле өзенінің атырауында 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Шарын өзенінің сағасынан ҚХР мемлекеттік шекарасына дейінгі Іле өзенінде 6 шілдеден 24 наурызды қоса алғандағы аралықта;
2) Кәсіпшілік емес аулау құралдарын қолдана отырып Балқаш көліне құятын сағалардан ағыспен жоғарғы бағытта өзеннің жалпы ұзындығымен және оның негізгі сағалары, сондай-ақ Балқаш көлінің ішкі бағыттарында және екі жақтағы 5 км кеңістіктегі сағаларды, жылғаларды және жайылымдарды қоса алғанда, Қаратал, Ақсу, Лепсі, Аягөз өзендерінде 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Балқаш көлінің батыс бөлігінде, Алакөл шығанағының оңтүстік шетінен Ұзынарал түбегіне дейін 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта.
Балқаш көлінің шығыс бөлігінде Ұзынарал түбегінен Аягөз өзенінің сағасына дейін 9 маусымнан 24 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
4) Қапшағай су қоймасында және оған келіп құятын өзендерде және су ағындарында 21 мамырдан 4 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
5) Алакөл, Сасықкөл, Қошқаркөл көлдерінде және олардың құймалары мен шығанақтарында, Үржар, Бесқопа, Ырғайты, Теректі, Тентек, Қатынсу, Емел, Ұялы, Қаракөл, Жіңішкесу, Шынжылы өзендерінде 2 маусымнан 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 16.03.2023 № 30-9/49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ертiс балық шаруашылығы бассейнi бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
3. Мынадай:
1) Жайсан көлінде және Қарақастан бірінші Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 31 мамырдан 15 сәуiрді қоса алғандағы аралықта;

7) на заливах Сарышыганак и Бутакова, а также протоках, соединяющих эти заливы – с 11 июня до распалением льда.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. По Балкаш-Алакольскому бассейну
2. Установить места и сроки пользования:
1) с применением непромысловых орудий лова:
на реке Иле от плотины Капшагайской ГЭС до 6-го рыбопункта (поселок Арал-Тюбе) – с 6 июня по 4 апреля;
на дельте реки Иле – с 2 июня по 14 апреля;
на реке Иле от устья реки Шарын до государственной границы с КНР – с 6 июля по 24 марта;
2) с применением непромысловых орудий лова на реках Каратал, Аксу, Лепсы, Аягуз, включая устья, протоки и поймы этих рек от устья их впадения в озеро Балхаш, и вверх по течению по всей длине реки и ее основных притоков, а также вглубь и по обе стороны озера Балхаш в радиусе 5 км от устьев этих рек – с 2 июня по 14 апреля;
3) в западной части озера Балхаш, начиная от южной оконечности залива Алаколь до полуострова Узунарал – с 2 июня по 14 апреля.
в восточной части озера Балхаш, начиная от южной оконечности Узунарал до устья реки Аягоз – с 11 июня по 24 апреля;
4) на Капшагайском водохранилище и на всех реках и водотоках, впадающих в него, – с 21 мая по 4 апреля;
5) на озерах Алаколь, Сасыкколь, Кошкарколь, на всех их притоках и заливах, на реках Урджар, Бескопа, Ыргайты, Теректи, Тентек, Хатынсу, Эмель, Уялы, Каракол, Женешкесу, Шынжылы – с 2 июня по 9 апреля.
Сноска. Пункт 2– в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов РК от 16.03.2023 года № 30-9/49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. По Ертисскому бассейну
3. Установить места и сроки пользования:
1) на озере Жайсан и озерно-речной части Буктарминского водохранилища от Каракаса до первой Батинской сопки – с 31 мая по 15 апреля;

2) бірінші Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiнгі ағыстан төмен Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Өскемен су қоймасында, Ертіс өзені Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін 11 маусымнан 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
Шүлбі су қоймасында, Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертiс өзенiнде 31 мамырдан 15 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар облысының арқалық, тұщы су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында 31 мамырдан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
5) барлық су тораптарын (су қоймаларын) қоса алғанда, Қаныш Сәтпаев атындағы каналдың бекітілген балық шаруашылығы учаскелерінде торта, табан, алабұға, мөңке және шортан балық түрлерін әуесқойлық (спорттық) балық аулауға 31 мамырдан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
6) артемия жұмыртқаларын жинау және дайындау үшін Павлодар облысының ащы тұзды су айдындарында 16 маусымнан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
7) ақсаха балық түрлерін аулау үшін Бұқтарма және Өскемен су қоймаларында, Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертiс өзенiнде, Қаныш Сәтпаев атындағы № 1 каналдың су торабының су қоймасында 11 желтоқсаннан 9 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
8) Бұқтырма су қоймасында Казнаковка өткелінен ағыстан төмен Бұқтырма СЭС-не дейін 11 желтоқсаннан 9 қарашаны қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының 04.05.2022 № 30-9/64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Есіл балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
4. Мынадай:
1) Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының шегіндегі Есіл, Нұра, Селеті өзендерінде және олардың барлық құймалары мен су қоймаларында 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында:
шортан, аққайран, көксерке – 16 мамырдан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) – 21 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
гамарус – 15 қыркүйектен 31 шілдені қоса алғандағы аралықта;
артемия жұмыртқалары – 16 маусымнан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
өзен шаяндары – 16 шілдеден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.

2) в глубоководной части водохранилища Буктырма от начало первой Батинской сопки вниз по течению до Буктарминской ГЭС–с 16 июня по 30 апреля;
3) на Усть-Каменогорском водохранилище, реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища – с 11 июня по 9 мая;
на Шульбинском водохранилище, реке Ертис от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью – с 31 мая по 15 апреля;
4) на степных, пресных водоемах Павлодарской области, реке Ертис с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией, по всей протяженности канала имени Каныша Сатпаева, включая все гидроузлы (водохранилища) – с 31 мая по 14 апреля;
5) любительское (спортивного) рыболовство на лов плотвы, леща, окуня, карася и щуки на закрепленных рыбохозяйственных участках канала имени Каныша Сатпаева, включая все гидроузлы (водохранилища) – с 31 мая по 14 апреля;
6) на горько-соленых водоемах Павлодарской области для сбора и заготовки цист артемии – с 16 июня по 29 февраля;
7) на Буктарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью, на водохранилище гидроузла №1 канала имени Каныша Сатпаева, для лова сиговых видов рыб – с 11 декабря по 9 ноября;
8) на водохранилище Буктарма от Казнаковской переправы ниже по течению до Буктарминской ГЭС - с 11 декабря по 9 ноября.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.05.2022 № 30-9/64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. По Есильскому бассейну
4. Установить места и сроки пользования:
1) на реках Есиль, Нура, Селеты и на всех их притоках и водохранилищах в пределах Акмолинской и Северо-Казахстанской областей – с 21 мая по 19 апреля;
2) на других водоемах:
щука, язь и судак – с 16 мая по 14 апреля;
сазан (карп) – с 21 июня по 19 мая;
гаммарус – с 15 сентября по 31 июля;
цисты артемии – с 16 июня по 29 февраля;
речные раки – с 16 июля по 31 мая.

5. Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
5. Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін:
көксерке - 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) - 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тобыл-Торғай балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
6. Мынадай:
1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдандарында:
шортан - 21 сәуірден 19 наурызды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 31 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:
мөңке - 11 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран - 11 мамыр мен 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 1 шілдеден 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
нәлім - 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян - 1 шілдеден 14 қазанды қоса алғандағы аралықта;
3) Ақтөбе облысының су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпан, тарақ балық - 11 мамырдан 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан - 6 маусымнан 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
нәлім - 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері - 1 желтоқсаннан 19 қазанды қоса алғандағы аралықта;
шаян - 6 маусымнан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
4) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып, сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында, сондай-ақ Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі және автожол көпірінен (Рудный қаласы - Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында 2 шілдеден 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. По Нура-Сарысускому бассейну
5. Установить места и сроки пользования на водоемах Нура-Сарысуского бассейна:
судак – с 21 мая по 19 апреля;
сазан (карп) – с 1 июля по 30 апреля.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. По Тобыл-Торгайскому бассейну
6. Установить места и сроки пользования:
1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области:
щука – с 21 апреля по 19 марта;
сазан (карп), лещ, линь, судак – с 31 мая по 19 апреля;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области:
карась – с 11 июня по 19 мая;
щука, язь – с 11 мая по 9 апреля;
сазан (карп), судак, лещь, линь – с 1 июля по 19 мая;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
рак – с 1 июля по 14 октября;
3) на водоемах Актюбинской области:
щука, судак, берш, язь, жерех, подуст, плотва, окунь, голавль, елец – с 11 мая по 9 апреля;
сазан (карп), карась, линь, сом, красноперка, белоглазка, лещ, густера – с 6 июня по 9 мая;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
сиговые виды рыб – с 1 декабря по 19 октября;
рак – с 6 июня по 31 января;
4) с применением непромысловых орудий лова – на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок, а также на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав) – с 2 июля по 14 апреля.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Жайық-Каспий балық шаруашылығы бассейні және Қиғаш өзені бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының 14.05.2018 № 17-5-6/135 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мынадай:
1) балық аулауға тыйым салынған орындарды есептемегенде, Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының солтүстiк бөлiгiнің су айлағында 1 қыркүйектен 24 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) Түпқараған мүйiсiнен Бұрыншық мүйiсiне дейiнгi Маңғышлақ мыңаралы аралдары мен жапсарлас жағалауында 16 наурыздан 14 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
3) Жайық және Қиғаш өзендерінің жанама су айдындарында 1 қыркүйектен 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
4) Жайық өзенінің Золотой арнасындағы Төменгі Пешной (өсімін молайтуға арналған ұйықтық учаскесі), Кіші Дамба, Төменгі Дамба, Жоғарғы Дамба, Жоғарғы Золотой, Төменгі Золотой, Жоғарғы Зарослый, Төменгі Зарослый, Золотенок ұйықтық учаскелерінде, Яицкий арнасындағы Еркінқала, Жоғарғы Сол жақ Яицкий, Төменгі Сол жақ Яицкий ұйықтық учаскелерінде, Жайық өзеніндегі Жаңа Лицевая, Ескі Лицевая, Бугорки, ғылыми зерттеуге арналған Төменгі Татар ұйықтық учаскелерінде мұз қатқан кезеңді қоспағанда, 16 тамыздан 15 мамырды қоса алғандағы аралықта;
5) Қиғаш өзеніндегі Қамыс, Қарақамыс, Дамба, Круглая, Қызылоба, Қараағаш, Булгач, Төменгі Богатин, Бақыт, Золотенок, Тимофеев, Ягодка, Песок, Жаңа Лицевая ұйықтық учаскелерінде мұз қатқан кезеңді қоспағанда, 16 тамыздан 24 мамырды қоса алғандағы аралықта;
6) Құшым өзенiнде және Киров, Бітік, Донголюк, Пятимар су қоймаларында 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
7) Шалқар көлiнде, Жайық-Құсмұрын суғару-суару жүйесінің көлдерінде және Қамыс-Самара жүйесінің көлдері мен өзендерінде 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
8) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарында 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
9) шаяндарды аулау үшін барлық суда 16 маусымнан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
10) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
Атырау облысының шегіндегі Жайық өзенінде 16 маусымнан 14 мамырды қоса алғандағы аралықта;
Қиғаш өзенінде, оның барлық каналдары мен өзектерінде 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Жайық өзенінде, оның барлық жанама су айдындарында (старицалар, құймалар, жылғалар, өзектер) 16 маусымнан 14 мамырды қоса алғандағы аралықта;
Батыс Қазақстан облысының шегіндегі басқа су айдындарда 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.

7. По Жайык-Каспийскому бассейну и реки Кигач
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 14.05.2018 № 17-5-6/135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Установить места и сроки пользования:
1) на акватории северной части казахстанского сектора Каспийского моря, за исключением запретных для рыболовства мест, – с 1 сентября по 24 мая;
2) на островах Мангышлакского архипелага и прилегающего побережья от мыса Тюбкараган до Мыса Буруншик акватории казахстанского сектора Каспийского моря – с 16 марта по 14 ноября;
3) на придаточных водоемах рек Жайык и Кигаш – с 1 сентября по 31 марта;
4) на реке Жайык по Золотому рукаву на тонях Нижняя Пешнойская (тоня для воспроизводственных целей), Малая Дамбинская, Нижняя Дамбинская, Верхняя Дамбинская, Верхняя Золотая, Нижняя Золотая, Верхняя Зарослая, Нижняя Зарослая, Золотенок, по Яицкому рукаву на тонях Еркинкалинская, Верхняя Левая Яицкая, Нижняя Левая Яицкая и по реке Жайык на тонях Новая Лицевая, Старая Лицевая, Бугорки, на научно-исследовательской тоне Нижняя Татарская – с 16 августа по 15 мая, за исключением периода ледостава;
5) на реке Кигаш на тонях Камышинка, Каракамыс, Дамба, Круглая, Кызыл-Оба, Карагаш, Булгачный, Нижний Богатинский, Бахыт, Золотенок, Тимофеевка, Ягодка, Песок, Ново-Лицевая – с 16 августа по 24 мая, за исключением периода ледостава;
6) на реке Кушум и Кировском, Битикском, Донголюкском и Пятимарском водохранилищах – с 16 июня по 30 апреля;
7) на озере Шалкар, озерах Урало-Кушумской оросительно-обводнительной системы, озерах и реках Камыш-Самарской системы – с 1 июня по 30 апреля;
8) на других водоемах Западно-Казахстанской области – с 16 июня по 30 апреля;
9) на водоемах для повсеместного отлова раков – 16 июня по 31 марта;
10) с применением непромысловых орудий лова:
на реке Жайык в пределах Атырауской области – с 16 июня по 14 мая;
на реке Кигаш и на всех ее каналах и ериках – с 21 мая по 19 апреля;
на реке Жайык со всеми пойменными водоемами (старицы, разливы, протоки, узеки) в пределах Западно-Казахстанской области – с 16 июня по 14 мая;
на других водоемах в пределах Западно-Казахстанской области – с 1 июня по 30 апреля.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының 14.05.2018 № 17-5-6/135 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.08.2021 № 30-4-8/77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Шу-Талас балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
8. Мынадай:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 2 шілдеден 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында 1 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Тасөткел су қоймасынан жоғары орналасқан Шу өзенінде, оның құймаларында және Талас өзенінде 1 шілдеден 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 30.07.2020 № 27-5-6/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман
шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 190 бұйрығына
3-қосымша
Жануарлар дүниесі объектілерін пайдалануға шектеу мен тыйым салу
Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының м.а. 24.11.2016 № 265 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы жануарлар дүниесі объектілерін пайдалануға шектеу мен тыйым салу (бұдан әрі - шектеу мен тыйым салу) Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңының 62) тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі ережесінің 16-тармағы 189) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 14.05.2018 № 17-5-6/135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.08.2021 N 30-4-8/77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. По Шу-Таласскому бассейну
8. Установить места и сроки пользования:
1) на реке Аса и ее притоках, соединяющие между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь, – с 2 июля по 29 февраля;
2) на других водоемах – с 1 июня по 14 апреля;
3) на реке Шу, ее притоках, расположенных выше Ташуткульского водохранилища и на реке Талас – с 1 июля по 14 апреля.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2020 № 27-5-6/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета лесного
хозяйства и животного мира
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года № 190
Сноска. Приказ дополнен Приложением 3 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства РК от 24.11.2016 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.02.2020 № 27-5-6/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2020 № 27-5-6/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ограничения и запреты на пользование объектами животного мира
1. Настоящие ограничения и запреты на пользование объектами животного мира (далее – ограничения и запреты) разработаны в соответствии с подпунктом 62) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и подпунктом 189) пункта 16 Положения Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының м.а. 01.04.2020 № 27-5-6/72 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Шектеу мен тыйым салу жануарларды ғылыми мақсаттарда пайдалануға қолданылмайды.
3. Алып тасталды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 20.04.2020 № 27-5-6/83 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 20.04.2020 № 27-5-6/83 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ғылыми мақсаттарда пайдаланудан басқа, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында киіктерді, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға 2024 жылға дейін тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 5-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының 03.02.2020 № 27-5-6/16 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 28.12.2022 № 27-5/371-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.04.2020 № 27-5-6/72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ограничения и запреты не распространяются на использование животных в научных целях.
3. Исключен приказом Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.04.2020 № 27-5-6/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.04.2020 № 27-5-6/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ввести запрет на пользование сайгаками, их частями и дериватами на всей территории Республики Казахстан до 2024 года, кроме использования в научных целях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5 в соответствии с приказом Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.02.2020 № 27-5-6/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28.12.2022 № 27-5/371-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).