Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін өртке қарсы қорғаныс мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 348 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 шілдеде № 11741 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 24.10.2025 № 627 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 22-бабы 2-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін өртке қарсы қорғаныс мүлікпен жабдықтау нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тылының бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми түрде жариялау үшін жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын;
4) республикалық бюджеттен тиісті жылға бөлінген қаражат шеңберінде кезең-кезеңімен өртке қарсы қорғаныс мүлкін сатып алуды жүзеге асырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 ж. "
"___________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 348 бұйрығына қосымша
Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерін өртке қарсы қорғаныс мүлкімен жабдықтау нормалары
Өрт-техникалық өнімімен жабдықтау нормалары
р/с
Жабдықтау нормаларының атауы
Пайдалану мерзімі
Өлш. бірл.
ӘСКЕРИ БӨЛІМДЕР МЕН МЕКЕМЕЛЕР
Қару-жарақ пен оқ-дәрілерді сақтау орындары
ЖЖМ сақтау орындары
Әскери техниканы сақтау орындары
Әскери әуеайлақтар мен АЗҚ, ЗОҚ
Қатты және басқа да жанармай материалдарын сақтау орындары
Қарулы Күштердің оқу орындары
Әкімшілік-тұрмыстық ғимараттар және құрылыстар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Мүкәммалдық өрт техникасы
1
Өрт автоцистернасы
16 жыл
бірл.
1 бірл. ӨА, 200-ден 1000 шартты вагондарға дейін

Об утверждении норм снабжения имуществом противопожарной защиты Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 11741
В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы снабжения имуществом противопожарной защиты Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время.
2. Начальнику Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан;
4) осуществлять закуп имущества противопожарной защиты поэтапно, в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан                       И. Тасмагамбетов
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
«___» __________ 2015 г.
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 348
Нормы
снабжения имуществом противопожарной защиты
Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время
Нормы снабжения пожарно-технической продукцией
№ п/п
Наименование нормы снабжения
Срок эксплуатации
Ед. изм.
ВОИНСКИЕ ЧАСТИ И УЧРЕЖДЕНИЯ
Места хранения оружия и боеприпасов
Места хранения ГСМ
Места хранения военной техники
Военные аэродромы и места хранения АСП, КРТ
Места хранения твердых и других горючих материалов
Учебные заведения Вооруженных Сил
Административно-бытовые здания и сооружения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Инвентарная пожарная техника
1
Пожарная автоцистерна
16 лет
ед.
1 ед. ПА, от 100 до 1000 усл. вагонов

1 бірл. ӨА, 2000-нан 5000 текше метрге дейін
1 бірл. ӨА, 100-ден 300 бірлікке дейін
1 бірл. ӨА, ҰА 1-ден 5 бірлікке дейін, АЗҚ, ЗОҚ қоймалардың болуы
1 бірл. ӨА, 500 -ден 1000 шартты вагондарға дейін
1 бірл. ӨА, 500-ден 800 адам санына дейін
-
2 бірл. ӨА, 1000-нан 3000 шартты вагондарға дейін
2 бірл. ӨА, 5000 текше метр және одан астам
2 бірл. ӨА, 300 бірлік және одан астам
2 бірл. ӨА, ҰА 5 бірлік және одан көп, АЗҚ, ЗОҚ қоймалардың болуы
2 бірл. ӨА, 1000 шартты вагондар және одан астам
1 бірл. ӨА, 800 адам саны және одан астам
-

1 ед. ПА, от 2000 до 5000 куб. метров
1 ед. ПА, от 100 до 300 ед.
1 ед. ПА, от 1 до 5 ед. ЛА, с учетом наличия складов АСП, КРТ
1 ед. ПА, от 500 до 1000 усл. вагонов
1 ед. ПА, на объектах численностью от 500 до 800 человек
-
2 ед. ПА, от 1000 до 3000 усл. вагонов
2 ед. ПА, от 5000 куб.метров и более
2 ед. ПА, от 300 ед. и более
2 ед. ПА, от 5 ед. и более ЛА, с учетом наличия складов АСП, КРТ
2 ед. ПА, от 1000 усл. вагонов и более
2 ед. ПА, на объектах численностью от 800 человек и более
-

1 бірл. ӨМ, 200-ден 500 шартты вагондарға дейін
1 бірл. ӨМ, 500-ден 800 адам санына дейін
-
2 бірл. ӨМ 500-ден 1000 шартты вагондарға дейін
1 бірл. ӨМ 500-ден 1000 текше метрге дейін
2 бірл. ӨМ, 300-тен 500 бірлікке дейін
2 бірл. ӨМ, ҰА 5 бірлік және одан көп, АЗҚ, ЗОҚ қоймалардың болуы
2 бірл. ӨМ, 500-ден 1000 шартты вагондарға дейін
2 бірл. ӨЦ, 800 адам саны және одан астам
-
4 бірл. ӨМ 1000 шартты вагондар және одан астам
2 бірл. ӨМ 1000 текше метр және одан астам
3 бірл. ӨМ, 500 бірлік және одан астам
-
3 бірл. ӨМ, 1000 шартты вагондар және одан астам
-
-
Ескертпе: бір уақытта бірнеше сақтау орны (құрылыс түрлері) бар әскери бөлімдер мен мекемелер мыналарда көзделгендей:
5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандардың 1-жолы бойынша, 5-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
6, 7, 8, 9, 10-бағандардың 1-жолы бойынша, 6-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
7, 8, 9, 10-бағандардың 1-жолы бойынша, 8-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
7, 9, 10-бағандардың 1-жолы бойынша, 7-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
9, 10-бағандардың 1-жолы бойынша, 10-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандардың 3-жолы бойынша, 5-баған бойынша қамтамасыз етіледі;
6, 7, 8, 9, 10-бағандардың 3-жолы бойынша, 6-баған бойынша қамтамасыз етіледі;

1 ед. МП, от 200 до 500 усл. вагонов
1 ед. МП, на объектах численностью от 500 до 800 человек
-
2 ед. МП от 500 до 1000 усл. вагонов
1 ед. МП от 500 до 1000 куб. метров
2 ед. МП, от 300 до 500 ед.
2 ед. МП, от 5 ед. и более ЛА, с учетом наличия складов АСП, КРТ
2 ед. МП, от 500 до 1000 усл. вагонов
2 ед. МП, на объектах численностью от 800 человек и более
-
4 ед. МП от 1000 усл. вагонов и более
2 ед. МП от 1000 куб. метров и более
3 ед. МП, от 500 ед. и более
-
3 ед. МП, от 1000 усл. вагонов и более
-
-
Примечание: воинские части и учреждения, имеющие одновременно несколько разных мест хранения (видов сооружения) предусмотренных:
по строке 1 графы 5, 6, 7, 8, 9, 10 обеспечиваются по графе 5;
по строке 3 графы 5, 6, 7, 8, 9, 10 обеспечиваются по графе 5;
по строке 1 графы 6, 7, 8, 9, 10 обеспечиваются по графе 6;
по строке 3 графы 6, 7, 8, 9, 10 обеспечиваются по графе 6;
по строке 1 графы 7, 8, 9, 10 обеспечиваются по графе 8;

Ұнтақты жылжымалы өрт сөндіргіштер (ОП-70, ОП-100)
5 жыл
дана
-
500 шаршы м
1 дана
-
500 шаршы м
1 дана
800 шаршы м
1 дана
-
-
3
Көмірқышқылды тасымалданатын өрт сөндіргіштер (ОУ-5)
10 жыл
дана
200 шаршы м
2 дана
200 шаршы м
2 дана
400 шаршы м
2 дана
200 шаршы м
2 дана
400 шаршы м
2 дана
-
-
4
Ұнтақты тасымалданатын өрт сөндіргіштер (ОП-5)
4 жыл
дана
200 шаршы м
2 дана
200 шаршы м
2 дана
400 шаршы м
2 дана
200 шаршы м
2 дана
400 шаршы м
2 дана
100 шаршы м
2 дана
100 шаршы м
2 дана
5
Өрт қалқаны жиынтықта
4 жыл
ж-қ
200 шаршы м
1 жиынтық
200 шаршы м
1 жиынтық
400 шаршы м
1 жиынтық
400 шаршы м
1 жиынтық
400 шаршы м
1 жиынтық
400 шаршы м
1 жиынтық
400 шаршы м
1 жиынтық
6
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
2 жыл
ж-қ
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
1 штаттық өрт сөндірушіге
1 жиынтық
-
7
Өрт шкафы
10 жыл
дана
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
1 өрт шүмегіне
1 өрт шкафы
8
Ұңғысы және байланыстырушы бастиектері бар өрт құбыртүтігі жиынтықта (диаметрі 51 мм)
4 жыл
ж-қ
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Өрт шүмектерінің 1 бірл. 1 ж-қ өрт құбыртүтігі
Шығыстық өрт мүлкі
1
Көбік түзгіш
1 жылға дейін
кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
ӨА 1 бірлігіне 500 кг, ШТӨМ
1 бірлігіне 1000 кг
-
2
Өрттен қорғау құрамы
1 жылға дейін
кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
1 шаршы метрге 0,1 кг
Өрт-техникалық қару-жарақты жиынтықтау нормасы

Огнетушители передвижные порошковые (ОП-70, ОП-100)
5 лет
шт.
-
1 штука на 500 кв.м.
-
1 штука на 500 кв.м.
1 штука на 800 кв.м.
-
-
3
Огнетушитель переносной углекислотный (ОУ-5)
10 лет
шт.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 400 кв.м.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 400 кв.м.
-
-
4
Огнетушитель переносной порошковый (ОП-5)
10 лет
шт.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 400 кв.м.
2 штуки на 200 кв.м.
2 штуки на 400 кв.м.
2 штуки на
100 кв.м.
2 штуки на 100 кв.м.
5
Пожарный щит в комплекте
4 года
к-т
1 комплект на 200 кв.м.
1 комплект на 200 кв.м.
1 комплект на 400 кв.м.
1 комплект на 400 кв.м.
1 комплект на 400 кв.м.
1 комплект на 400 кв.м.
1 комплект на 400 кв.м.
6
Боевая одежда пожарного
2 года
к-т
1 комплект на 1-го штатного пожарного
1 комплект на 1-го штатного пожарного
1 комплект на 1-го штатного пожарного
1 комплект на 1-го штатного пожарного
1 комплект на 1-го штатного пожарного
1 комплект на 1-го штатного пожарного
-
7
Пожарный шкаф
10 лет
шт.
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
1 пожарный шкаф на
1 пожарный кран
8
Пожарный рукав в комплекте со стволом и соединительными головками (диаметром 51 мм)
4 года
к-т
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
1 к-т пожарного рукава на
1 пожарный кран
Расходное пожарное имущество
9
Пенообразователь
1 год
кг
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
500 кг на 1 ед. ПА, 1000 кг на 1 ед. ГПМ
-
10
Огнезащитный состав
1 год
кг
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
0,1 кг на 1 кв.м.
Норма комплектации пожарно-технического вооружения