Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11728 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1131 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1131 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 10 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 387 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного энергетического реестра
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11728.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения Государственного энергетического реестра.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
10 июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 387
Правила формирования и ведения Государственного энергетического реестра

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.11.2022 № 632 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі ̶ Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бастапқы энергетикалық ресурстар – осы энергия көздеріндегі энергия өзгертілуінен бұрын, ілеспе тау жыныстарынан оларды бөлуді, тазалауды немесе сұрыптауды ескере отырып немесе ескертусіз өндіруді және түзілуді ғана қажет ететін энергиялық ресурстар;
2) жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) энергия сыйымдылығы – ЖІӨ бірлігіне келетін отын-энергетикалық ресурстарын тұтыну деңгейін сипаттайтын жалпылама көрсеткіш;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын еншілес, тәуелді және өзге де заңды тұлғалар;
4) қайталама энергетикалық ресурстар − бастапқы энергетикалық ресурстарын өзгерту нәтижесі болып табылатын энергетикалық ресурстар;
5) Мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiмдi жүргiзу – ұлттық институт қызметі процесінде сақтайтын, Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру үшін қажетті барлық іс-қимылдар мен рәсімдер жиынтығы;
6) Мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiмдi қалыптастыру – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері ұсынған деректер, жүргізілген талдаулар, ұлттық институттың қорытындылары мен есептері негізінде Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпаратты жинақтау үшін материалдар дайындау;
7) Мемлекеттік энергетикалық тізілім (бұдан әрі ̶ МЭТ) – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйеленген жиынтығы;
8) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері (бұдан әрі ̶ МЭТ субъектілері) – энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға барабар көлемінде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.11.2022 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения Государственного энергетического реестра (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и ведения Государственного энергетического реестра.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) первичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, которые требуют лишь добычи или улавливания с учетом или без учета их отделения от сопутствующей породы, очистки или сортировки, прежде чем энергия, содержащаяся в этих источниках, может быть преобразована;
2) энергоемкость валового внутреннего продукта (далее – ВВП) – это обобщающий показатель, характеризующий уровень потребления топливно-энергетических ресурсов, приходящихся на единицу ВВП;
3) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, которые являются результатом преобразования первичных энергетических ресурсов;
5) ведение Государственного энергетического реестра – совокупность всех действий и процедур, соблюдаемых национальным институтом в процессе его деятельности, необходимых для формирования Государственного энергетического реестра;
6) формирование Государственного энергетического реестра – подготовка материалов для свода информации о субъектах Государственного энергетического реестра на основании данных, представленных субъектами Государственного энергетического реестра, проведенных анализов, заключений и отчетов национального института;
7) Государственный энергетический реестр (далее – ГЭР) − систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
8) субъекты Государственного энергетического реестра (далее субъекты ГЭР) – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий;

9) МЭТ субъектісінің энергетикалық ресурстарды жылдық тұтынуы – бұл Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері өндірген және басқа заңды және жеке тұлғаларға берілген қайталама энергетикалық ресурстарда қоспағанда, бұл барлық ілеспе техникалық болмай қоймайтын, оның ішінде қолданылатын технологиялар мен жабдықтардың ерекшелігінен туындайтын шығындарды, сондай-ақ энергетикалық ресурстарды тасымалдау қызметін көрсеткен кезде туындайтын шығындарды қоса алғанда, күнтізбелік жыл ішінде технологиялық және энергетикалық мақсаттарда, МЭТ субъектілерінің бастапқы және қайталама энергетикалық ресурстарды жалпы шығындауы;
10) шартты отын – техникалық-экономикалық есептеулер кезінде қабылданған, органикалық отынның алуан түрлерінің жылу құндылығын салыстыру үшін қызмет ететін, нормативтер мен стандарттарда регламенттелетін бірлік;
11) экспресс-энергия аудиті – қысқартылған бағдарлама бойынша және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент жүйесі шеңберінде жүзеге асырылатын энергетикалық талдаудың және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі алдыңғы қорытындының нәтижелерін растау мақсатында жүргізілетін энергия аудиті;
12) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты (бұдан әрі ̶ ұлттық даму институты) ̶ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға;
13) энергетикалық аудит (бұдан әрі ̶ энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
14) энергетикалық ресурстар – запастағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
15) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) энергия-сервистік компания – меншікті және (немесе) тартылған қаражат есебінен энергия–сервистік шарт шеңберінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді), оның ішінде мердігер ұйымдарды тарта отырып орындайтын заңды тұлға.
2-тарау. Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібі

9) годовое потребление энергетических ресурсов субъекта ГЭР – это общее расходование субъектом ГЭР первичных и вторичных энергетических ресурсов в технологических и энергетических целях в течение календарного года, включая все сопутствующие технически неизбежные потери, в том числе возникающие из-за особенностей применяемых технологий и оборудования, а также потери, возникающие при оказании услуг транспортировки энергетических ресурсов, за исключением вторичных энергетических ресурсов, произведенных субъектом ГЭР и переданных другим юридическим и физическим лицам;
10) условное топливо − принятая при технико-экономических расчетах, регламентируемая в нормативах и стандартах единица, служащая для сопоставления тепловой ценности различных видов органического топлива;
11) экспресс-энергоаудит – энергоаудит, проводимый по сокращенной программе и с целью подтверждения результатов энергетического анализа, осуществляемого в рамках системы менеджмента в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и предыдущего заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
12) национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее − национальный институт) – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству;
13) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
14) энергетические ресурсы − совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
15) уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
16) энергосервисная компания – юридическое лицо, выполняющее за счет собственных и (или) привлеченных средств в рамках энергосервисного договора работы (услуги) в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, в том числе с привлечением подрядных организаций.
2. Порядок формирования и ведения Государственного энергетического реестра

3. МЭТ-ті қалыптастыру үшін жыл сайын 10 қарашаға дейінгі мерзімде:
1) Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің, кәсіпорындардың, сондай-ақ жарғылық капиталына Мемлекеттік қатысатын заңды тұлғалардың тізілімнен мемлекеттік мекемелердің, кәсіпорындардың, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілердін, олардың атауын, бизнес сәйкестендіру нөмірін және заңды мекенжайын көрсете отырып тізбені ұлттық институтқа жібереді.
2) табиғи монополиялардың тиісті салаларындағы уәкілетті орган Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тізілімнен реттелетін қызметтерді, олардың атауын, бизнес-сәйкестендіру нөмірін және заңды мекенжайын көрсете отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін ұлттық институтқа жібереді.
3) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың жергілікті атқарушы органдары ұлттық институтқа энергетикалық ресурстарды жылына мың бес жүз және одан да көп тонна шартты отынға барабар көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 24.06.2026 № 332 (ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұлттық институты:
1) осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ұсынылған ақпараттың негізінде МЭТ субъектілерінің тізбесін 10 жұмыс күні ішінде қалыптастырады және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады;
2) МЭТ субъектілеріне Тізбеге енгізілген күнінен бастап 15 жұмыс күн ішінде Тізбеге енгізілгені туралы хабарламаны жібереді;
3) Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
5. Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, МЭТ субъектілері жыл сайын 1 сәуірге дейінгі мерзімде ұлттық институтқа есепті кезең ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ақпаратты ұсынады.
Жылына бір мың бес жүз тоннадан аз шартты отынға барабар көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын МЭТ субъектілері Заңның 9-бабы 1-тармағының 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты болған кезде ұсынады.
6. Мемлекеттік мекемелер болып табылатын МЭТ субъектілері жыл сайын 1 сәуірге дейінгі мерзімде ұлттық институтқа есепті кезеңге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ақпаратты ұсынады.
Меншік құқығында жылжымайтын мүлкі жоқ мемлекеттік мекемелер көрсетілген ақпаратты беруден босатылады.
7. Осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген ақпарат қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынылады.

3. Для формирования ГЭР ежегодно в срок до 10 ноября:
1) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом направляет национальному институту перечень государственных предприятий, учреждений и субъектов квазигосударственного сектора из Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале, с указанием их наименования, бизнес-идентификационного номера и юридического адреса;
2) уполномоченный орган в соответствующих сферах естественных монополий направляет национальному институту перечень субъектов естественных монополий из Государственного регистра субъектов естественных монополий с указанием регулируемых услуг, их наименования, бизнес-идентификационного номера и юридического адреса;
3) местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения направляют национальному институту информацию об индивидуальных предпринимателях и юридических лицах, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 24.06.2026 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
4. Национальный институт:
1) на основании информации, предоставленной в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, формирует перечень субъектов ГЭР (далее – Перечень) в течение 10 рабочих дней и размещает на своем интернет-ресурсе;
2) направляет субъектам ГЭР уведомление о включении в Перечень в течение 15 рабочих дней со дня включения;
3) вносит изменения и дополнения в Перечень.
5. Субъекты ГЭР, за исключением государственных учреждений, ежегодно в срок до 1 апреля представляют национальному институту информацию за отчетный период по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Информация, указанная в подпунктах 3), 4) и 6) пункта 1 статьи 9 Закона, предоставляется субъектами ГЭР, потребляющими энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном менее тысячи пятисот тонн условного топлива в год при наличии.
6. Субъекты ГЭР, являющиеся государственными учреждениями, ежегодно в срок до 1 апреля представляют национальному институту информацию за отчетный период по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, не имеющие на праве собственности недвижимое имущество, освобождаются от предоставления информации.
7. Информация, указанная в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, представляется на бумажном или электронном носителе.

8. Ұлттық институты жыл сайын 10 сәуірге дейінгі мерзімде уәкілетті органға ақпаратты ұсынудан бас тартқан МЭТ субъектілері туралы ақпаратты береді.
9. Ұлттық институты 1 маусымға дейінгі мерзімде МЭТ субъектілері ұсынған ақпараттың толықтығын және анық екенін тексереді.
Ұсынылған ақпараттың толық емес және (немесе) анық емес екендігі анықталған жағдайда, ұлттық институты осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген мерзімде МЭТ субъектілерінен, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардан, сондай-ақ энергия-сервистік компаниялардан жетіспейтін және (немесе) анық ақпаратты сұратады.
МЭТ субъектісі жетіспейтін және (немесе) дәйекті ақпаратты ұлттық институтынан сұрау салуды алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.
10. Ұлттық институты жыл сайын 1 маусымға дейінгі мерзімде уәкілетті органға толық емес және (немесе) анық емес ақпарат беретін МЭТ субъектілері туралы ақпаратты, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы және (немесе) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары жоқ энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның мың бес жүз және одан да көп тоннасына барабар көлемде тұтынатын МЭТ субъектілері туралы ақпаратты береді.
11. Ұлттық институт жыл сайын 1 қазанға дейінгі мерзімде:
1) энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның мың бес жүз және одан да көп тоннасына барабар көлемде тұтынатын МЭТ субъектілерінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларының тиімділігіне бағалау мен талдау жүргізеді, сондай-ақ уәкілетті органға жиынтық ақпарат береді;
2) МЭТ субъектілері жүзеге асыратын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша іске асырылған іс-шаралардың тиімділігіне бағалау мен талдау жүргізеді, сондай-ақ уәкілетті органға жиынтық ақпарат береді;
12. Ұлттық институт жыл сайын 1 қарашаға дейінгі мерзімде уәкілетті органға:
1) МЭТ субъектілерінің энергетикалық ресурстарын тұтынуының талдауын;
2) МЭТ субъектілерінің энергетикалық ресурстарын тұтынуды өткен жылмен салыстырмалы талдауды.
Ұлттық институт МЭТ субъектісінің энергетикалық ресурстарын жылдық тұтынуын талдаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес энергетикалық ресурстарды шартты отынға ауыстыру коэффициенттерін пайдаланады;
3) ЖІӨ энергия сыйымдылығы және Қазақстан Республикасында энергетикалық ресурстарды пайдалану тиімділігі бойынша талдамалық зерттеуді;
4) МЭТ субъектілерінің үлестік шығыстар және энергияны пайдалану нормативтері бойынша талдауды;

8. Национальный институт ежегодно в срок до 10 апреля передает в уполномоченный орган информацию о субъектах ГЭР, уклоняющихся от предоставления информации.
9. Национальный институт в срок до 1 июня проверяет полноту и достоверность информации, представленной субъектами ГЭР.
При выявлении неполноты и(или) недостоверности представленной информации национальный институт в сроки, установленные пунктом 9 настоящих Правил, запрашивает у субъектов ГЭР и юридических лиц, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также энергосервисных компаний недостающую и(или) достоверную информацию.
Недостающая и (или) достоверная информация направляется субъектом ГЭР в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса от национального института.
10. Национальный институт ежегодно в срок до 1 июня передает в уполномоченный орган информацию о субъектах ГЭР, представивших неполную и (или) недостоверную информацию, а также информацию о субъектах ГЭР, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, у которых отсутствует заключение по энергосбережению и повышению энергоэффективности и (или) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
11. Национальный институт ежегодно в срок до 1 октября:
1) проводит оценку и анализ эффективности планов мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности субъектов ГЭР, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысячи пятистам и более тонн условного топлива в год, а также предоставляет сводную информацию уполномоченному органу;
2) проводит оценку и анализ эффективности мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, осуществляемых субъектами ГЭР, а также представляет сводную информацию уполномоченному органу.
12. Национальный институт ежегодно в срок до 1 ноября представляет уполномоченному органу свод информации, который содержит:
1) анализ потребления энергетических ресурсов субъектов ГЭР;
2) сравнительный с предыдущим годом анализ потребления энергетических ресурсов субъектов ГЭР.
При анализе потребления энергетических ресурсов субъекта ГЭР национальный институт использует коэффициенты перевода энергетических ресурсов в условное топливо согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) аналитическое исследование по энергоемкости ВВП и эффективности использования энергетических ресурсов в Республике Казахстан;
4) анализ по удельным расходам и нормативам энергопотребления субъектов ГЭР;

5) энергетикалық ресурстарды, суды тұтыну көлемінің өнім бірлігіне, Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың алаңына энергия аудиті немесе экспресс-энергия аудиті қорытындылары бойынша айқындалған шамаға дейін жыл сайын төмендеуін қамтамасыз етпеген МЭТ субъектілерінің тізімін қамтитын ақпарат жиынтығын ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 24.06.2026 № 332 (ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
___________ есептік жыл үшін Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы және экономикалық қызметінің негізгі түрлері туралы ақпарат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 24.06.2026 № 332 (ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің толық атауы
Заңды мекенжайы, телефоны, пошталық мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/Бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН)
Квазимемлекеттік сектор мекемесі (Иә/Жоқ)
Табиғи монополиялар субъектісі (Иә/ Жоқ)
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (Ірі/ Орта/ Шағын)
Негізгі экономикалық қызмет түрлері*
1
2
3
4
5
6
7
1
* Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің барлық түрлерін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеушіне сәйкес көрсету керек.
Мөр орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, телефоны және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және ысырабының көлемдері туралы ақпарат
20 __ жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

5) список субъектов ГЭР, не обеспечивших ежегодное снижение объема потребления энергетических ресурсов, воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 24.06.2026 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам формирования и
ведения Государственного
энергетического реестра
Форма 1
Информация о наименовании, идентификационном номере, адресе и основной вид
экономической деятельности Государственного энергетического реестра
за ___________ отчетный год
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 24.06.2026 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
№ п/п
Полное наименование субъекта Государственного энергетического реестра
Юридический адрес, телефон, почтовый адрес
ИИН/БИН
Учреждение квазигосударственного сектора (Да/Нет)
Субъект естественных монополий (Да/Нет)
Категория субъекта предпринимательства (Крупный/ Средний/ Малый)
Основной вид экономической деятельности *
1
2
3
4
5
6
7
1
* Все виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности
Место печати
(за исключением лиц,
являющихся субъектами
частного предпринимательства)
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, телефон и подпись ответственного лица:
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях
энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении
за _____ календарный год
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағына сәйкес ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 292-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Индекс: 2 – ӨШТБШК *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннасына барабар көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ӨШТБШК - өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын көлемі.

Непредставление информации согласно пункту 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности" в установленный срок является административным правонарушением, предусмотренным статьей 292 Кодекса Республики" Казахстан "Об административных правонарушениях".
Индекс: 2 – ОДПППП *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* ОДПППП – объем добычи, производства, потребления, передачи, потерь.

2-бөлім. Тұтынылатын су мен ысырап мөлшерін көрсетіңіз
Р/с №
Түрі
Өлшем бірлігі
Суды тұтыну
Тасымалдау кезіндегі судың ысырабы
1
2
3
4
1
Суық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
2
Ыстық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
3
Техникалық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
Жауапты адам ________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын ысырабының көлемдері туралы ақпарат (2-индекс – ӨШТБШК*, кезеңділігі жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және ысырабының көлемдері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "3" бағанда өндірілген және шығарылған энергетикалық ресурстардың санын көрсетіңіз;
2) "4а" бағанда меншікті емес көздерден алынған, тұтынылған энергетикалық ресурстарының санын көрсетіңіз;
3) "4б" бағанда отын-энергетика ресурстарын тасымалдау кезінде ысырап болған энергетикалық ресурстардың санын көрсетіңіз;
4) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басқа заңды тұлғаларға энергетикалық ресурстарын тасымалдау жөнінде қызметтер көрсетсе, онда "4б" бағанда сондай-ақ осы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде туындайтын энергетикалық ресурстарының бүкіл ысырабы көрсетіледі ("4б" бағанның мәні "4а" бағанның құрамдас бөлігі болып табылады);

Раздел 2. Укажите количество потребляемой воды и потери
п/п
Вид
Единица измерения
Потребление воды
Потери воды при транспортировке
1
2
3
4
1
Вода холодная
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
2
Вода горячая
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
3
Вода техническая
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
Ответственное лицо ________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
________________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях
энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении
за _____ календарный год
(индекс 2 – ОДПППП *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за _____ календарный год" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Заполненная форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения. 4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в столбце "3" укажите количество добытых и произведенных энергетических ресурсов;
2) в столбце "4а" укажите количество потребленных энергетических ресурсов, полученных не из собственных источников;
3) в столбце "4б" укажите количество энергетических ресурсов, которые были потеряны при транспортировке топливно-энергетических ресурсов;
4) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра оказывает другим юридическим лицам услуги по транспортировке энергетических ресурсов, то в столбце "4б", также указываются все потери энергетических ресурсов, возникающие при оказании этих услуг по транспортировке (значения столбца "4" являются составной частью значений столбца "4а");

5) мұнай, газ және көмір өндіруші зауыттарға қайта өндеуге арналған шикізат ретінде келіп түсетін энергетикалық ресурстарының бөлігі (үлесі) "4а", "4б" және "5" бағандарда көрсетілмейді;
6) "5" бағанда құрамында жаңартылатын энергетикалық көздерінен электр энергиясын генерациялайтын қондырғылары бар кәсіпорындар толтырады;
7) "6" бағанда басқа заңды және жеке тұлғаларға берілген энергетикалық ресурстарының санын көрсетіңіз. Бұл жағдайда, энергетикалық ресурстарда жаңартылған энергия көздерін қоспағанда, МЭТ субъектілерінің өзі жүргізген электр және жылу энергиясы көзделеді;
8) "7" бағанда энергетикалық ресурстарын сатып алу шығындары жүзеге асырылған ақша қаражатының шығыстары санын көрсетіңіз, мың теңгемен;
9) бір энергетикалық ресурсының бірнеше түрі қолданылатын жағдайда, "8" бағанда да санын көрсету қажет;
10) "8" бағанда моторлы бензин, дизель отыны тұтынылған жағдайда, маркасын көрсетіңіз;
11) "8" бағанда тас көмірі, лигниті тұтынылған жағдайда кен орнын көрсетіңіз;
12) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі шламды тұтынған жағдайда, осы ресурсты "Тұрмыстық пеш отыны" жолында толтыру қажет;
13) егер сұйытылған газды (пропан және бутан) есепке алу литрмен жүргізілген жағдайда, шартты отынның тоннасына ауыстыру коэффициенті 0,000528;
14) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уайт-спирит және (немесе) майлау материалдарын тұтынатын болса, онда энергия алу үшін жұмсалатын энергетикалық ресурстардың бөлігі (үлесі) көрсетіледі;
15) "3", "4", "5" және "6" бағандардағы ақпарат заттай шамада толтырыңыз;
16) "7" бағанда ақшалай мәнде толтыру қажет, өлшем шамасы – теңге.
2. 2-бөлімде мынадай деректерді көрсетіңіз:
1) суды есепке алу аспаптары болмаған жағдайда тиісті бағанда "есепке алу жүргізілмейді" деп жазылады;
2) "3" бағанда заттай мәндегі тұтынылған су көлемі және ақшалай мәндегі баламасы көрсетіледі;
3) "4" бағанда су тасымалдауды жүзеге асыратын компаниялар ғана толтырады.
* ӨШТБШК ̶ өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын көлемі.
3-нысан
Энергия аудитінің немесе экспересс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

5) в столбцах "4а", "4б" и "5" не указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая поступает в качества сырья для переработки на нефте-, газо- и углеперерабатывающие заводы и так далее;
6) в столбце "5" заполняется предприятиями, в составе которых имеются установки, генерирующие электрическую энергию из возобновляемых источников энергии;
7) в столбце "6" укажите количество энергетических ресурсов, переданных другим юридическим и физическим лицам. В данном случае под энергетическими ресурсами предусматриваются электро - и теплоэнергия, которая была произведена самим субъектом ГЭР, за исключением возобновляемых источников энергии;
8) в столбце "7" укажите количество денежных средств расходы, которых осуществлялись на приобретение энергетических ресурсов, в тысячах теңге;
9) в столбце "8", в случае использования нескольких видов одного энергетического ресурса, также указать количество;
10) в столбце "8", в случае потребления бензина моторного, дизельного топлива, укажите марку;
11) в столбце "8", в случае потребления угля каменного, лигнита укажите месторождение;
12) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет шлам, необходимо заполнять данный ресурс в строку "Топливо печное бытовое";
13) в случае, если учет газа сжиженного (пропан и бутан) ведется в литрах, коэффициент перевода в тонны условного топлива 0,000528;
14) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет уайт-спирит и(или) материалы смазочные, то указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая расходуется для получения энергии;
15) информацию в столбцах "3", "4", "5" и "6" заполнять в натуральных величинах;
16) в столбце "7" заполнять в денежном выражении, мера измерения – теңге.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в случае отсутствия приборов учета воды в соответствующей графе прописать "учет не ведется";
2) в столбце "3" указывается потребленный объем воды в натуральном выражении и его эквивалент в денежном выражении;
3) в столбце "4" заполняется только компаниями, осуществляющими транспортировку воды.
* ОДПППП – объем добычи, производства, потребления, передачи, потери.
Форма 3
Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению
и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом
Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағына сәйкес ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 292–бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Индекс: 3 – ЭҮШ *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға барабар көлемінде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ЭҮШ - энергия үнемдеу іс-шаралары
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды көрсетіңіз
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болған жағдайда
Иә
Энергия менеджменті жүйесі енгізілген жағдайда
Ия
Ескертпе
Жоқ
Жоқ
Р/с №
Іс-шараның атауы
Іске асыру мерзімі
Есепті кезең ішіндегі нақты инвестициялар (қосымша құн салығын ескере отырып), мың.теңге
Есепті кезеңдегі іс–шараларды жүзеге асырудан алынатын үнемдеудің нақты тиімділігі
Айы
жыл
Энергети калық ресурстың атауы
Заттай мәндегі
Ақшалай мәнде (қосымша құн салығын ескере отырып), мың. теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Жауапты адам_________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме.
Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
(3-индекс ̶ ЭҮШ *, кезеңділігі жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Энергия аудитінің немесе экспресс–энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Непредставление информации согласно пункту 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности" в установленный срок является административным правонарушением, предусмотренным статьей 292 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Индекс: 3 – МЭ *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
* МЭ – мероприятия по энергосбережению.
Укажите мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Наличие заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Да
Внедрена ли система энергоменеджмента
Да
Примечание
Нет
Нет
п/п
Наименование мероприятия
Срок реализации
Фактические инвестиции за отчетный период (с учетом налога на добавленную стоимость), тыс. теңге
Фактический эффект экономии от реализации мероприятий за отчетный период
месяц
год
Наименование энергетического ресурса
в натуральном выражении
в денежном выражении (с учетом налога на добавленную стоимость), тыс. теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Ответственное лицо _________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________________ ______________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению
и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом
Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита
(индекс 3 – МЭ *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".

3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болмаған жағдайда, бағанда тиісті белгі болған кезде нысан толтырылмайды;
2. энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет. (егер бұрын ұсынылмаса);
3. энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген іс–шаралардың бекітілген жоспары болған жағдайда, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтырулар және (немесе) өзгерістердің көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
4. ISO 50001 халықаралық стандартына сәйкестік сертификаты болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
5. "1" бағанда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мақсатында өткізілген іс-шараның атауын көрсетіңіз;
6. "2" бағанда іс-шараны енгізген айды және жылды көрсетіңіз;
7. "3" бағанда қосылған құн салығын есепке ала отырып, қаржыландыру көзін және іс-шараларды іске асыруға арналған нақты инвестицияларды мың теңгемен көрсетіңіз;
8. "4" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстың атауын көрсетіңіз;
9. "5" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстардың санын заттай мәнде көрсетіңіз;
10. "6" бағанда мың теңгемен ақша қаражатының нақты үнемделуін көрсетіңіз;
11. қажет болған жағдайда жолдар қосылсын.
* ЭҮШ ̶ энергия үнемдеу бойынша іс-шаралары.
4-нысан
Өнім бірлігіне шаққанда нақты энергияны тұтыну және (немесе) ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың шығысы туралы, сондай-ақ электр желілердегі қуаттың техникалық шарттары бойынша рұқсат берілген жүктеме мен коэффиценті туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. при отсутствии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности, форма не заполняется, при соответствующей отметке в графе;
2. при наличии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности, необходимо приложить его копию к форме (если ранее не представлялось);
3. при наличии утвержденного плана мероприятий, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, необходимо приложить его копию к форме, а также дополнения и(или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4. при наличии сертификата соответствия международному стандарту ISO50001, необходимо приложить его копию к форме;
5. в столбце "1" укажите название мероприятия проведенного в целях энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6. в столбце "2" укажите месяц и год внедрения мероприятия;
7. в столбце "3" укажите фактические инвестиции на реализацию мероприятий с учетом налога на добавленную стоимость в тысячах теңге;
8. в столбце "4" укажите наименование энергетического ресурса сэкономленного от внедрения мероприятия;
9. в столбце "5" укажите количество сэкономленных энергетических ресурсов от внедрения мероприятия в натуральном выражении;
10. в столбце "6" укажите фактическую экономию денежных средств в тысячах теңге;
11. при необходимости добавить строки.
* МЭ – мероприятия по энергосбережению.
Форма 4
Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход
энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений,
сооружений, а также о разрешенной нагрузке по техническим условиям
и коэффициенте мощности в электрических сетях
За _____ календарный год
Форма, размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

2-бөлім. Толық қуат тұтынуды көрсетіңіз (1500 және одан да көп тоннаға барабар көлемінде ш.о.т тұтынатын МЭТ субъектілері)
р/с №
Техникалық шарттар бойынша рұқсат етілген жүктеме (Вт)
Толық тұтынылатын қуат (ВА)
Белсенді қуат (Вт)
Реактивті қуат (ВАр)
1
2
3
4
1
Жауапты адам_____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме.
____ күнтізбелік жыл үшін өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың шығысы туралы ақпарат (4-индекс ̶ ӨБНЭТ *, кезеңділігі жыл сайын
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "_____ күнтізбелік жылдағы өнімнің бірлігіне нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар алаңының бірлігіне жылытуға энергетикалық ресурстардың шығысы туралы, сондай-ақ электр желілердегі қуаттың техникалық шарттары бойынша рұқсат берілген жүктеме мен коэффиценті туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды).
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) Бекітілген норматив болған жағдайда Мемлекеттік энергетикалық тізілімнің әрбір субъектісінің және саланың ерекшелігі ескеріле отырып толтырылады;
2) "Энергия тиімділігінің нақты көрсеткішін есептеу" "4" бағанында орталық жылыту кезінде жылытуға және жылытылатын алаңға жұмсалған Гигакалориядағы мөлшердің қатынасы ретінде толтырылады (мысалы: жылытуға 1500 Гкал және жылытылатын алаңды тұтыну кезінде 3 000 м2 "1 500/3 000" бағанында толтырылсын);
3) "5" бағанда "4" бағаннан алынған мән толтырылады. (мысалы: 0,5);
4) "Энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің есебі" деген "4" бағанда дербес жылыту кезінде жылытуға және жылытылатын алаңдарға энергетикалық ресурс санының қатынасы ретінде толтырылады. Бұл ретте, энергетикалық ресурс ш.о.т. ауыстыру коэффициенті бойынша аудару (көмір үшін 0,626 және сұйытылған газ үшін 1,57) керек;

Раздел 2. Укажите полную потребляемую мощность
(субъекты ГЭР, потребляющие 1500 и более т.у.т."
№ п/п
Разрешенная нагрузка по техническим условиям (Вт)
Полная потребляемая мощность (ВА)
Активная мощность (Вт)
Реактивная мощность (ВАр)
1
2
3
4
1
Ответственное лицо _______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
____________________________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход
энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений,
сооружений за _____ календарный год
(индекс 4 – ФЭЕП *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также о разрешенной нагрузке по техническим условиям и коэффициенте мощности в электрических сетях за _____ календарный год" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе. Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) Заполняется с учетом специфики каждого субъекта Государственного энергетического реестра и отрасли в случае существования утвержденного норматива;
2) В столбце "4" "Расчет фактического показателя энергоэффективности" при центральном отоплении заполняется как отношение количества в Гигакалориях, потраченных на отопление и отапливаемой площади (пример: при потреблении 1500 Гкал на отопление и отапливаемой площади 3 000 м2 заполнить в графе как "1 500/3 000");
3) В столбце "5" заполняется значение, получившееся в столбце "4" (пример: 0,5);
4) В столбце "4" "Расчет фактического показателя энергоэффективности" при автономном отоплении заполняется как отношение количества энергетического ресурса на отопление и отапливаемой площади. При этом энергетический ресурс перевести в т.у.т. по коэффициенту перевода (для угля 0,626 и для газа сжиженного 1,57);

5) Қажет болған жағдайда мынадай деректер қосылсын.
* ӨБНЭТ - Өнім бірлігіне нақты энергия тұтыну.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "1" бағанда техникалық шарттар бойынша рұқсат етілген жүктемені көрсету;
2) "2" бағанда толық тұтынылатын қуатты көрсету;
3) "3" бағанда белсенді қуатты көрсету;
4) "4" бағанда реактивті қуатты көрсету.
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
Мемлекеттік мекемелер болып табылатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы және негізгі экономикалық қызмет түрлері туралы ақпарат
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 24.06.2026 № 332 (ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің толық атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды мекенжайы, телефоны пошталық мекенжайы
Негізгі экономикалық қызмет түрлері*
Мүліктік жалдау (жалдау) объектісі (Иә / ішінара / жоқ)*
1
2
3
4
5
1
*1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі қызметінің барлық түрлері экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетілсін;
2) Егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі болып табылған жағдайда, жалдау туралы шарттың көшірмесі қоса берілсін.
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, телефоны және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
_____ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемі туралы ақпарат
20 ____ жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.
Индекс: 2 –ТК*
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мемлекеттік мекемелер.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ТК – тұтыну көлемі.

5) При необходимости добавить строки.
* ФЭЕП – Фактическое энергопотребление на единицу продукции.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в столбце "1" указать разрешенную нагрузку по техническим условиям;
2) в столбце "2" указать полную потребляемую мощность;
3) в столбце "3" указать активную мощность;
4) в столбце "4" указать реактивную мощность.
Приложение 2
к Правилам формирования
и ведения Государственного
энергетического реестра
Форма 1
Информация о наименовании, бизнес-идентификационном номере, адресе
и основной вид экономической деятельности субъектов Государственного
энергетического реестра, являющихся государственными учреждениями
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 24.06.2026 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
№ п/п
Полное наименование субъекта Государственно го энергетического реестра
Бизнес-идентификационный номер
Юридический адрес, телефон почтовый адрес
Основной вид экономической деятельности *
Объект имущественного найма (аренды) (Да /Частично/Нет)*
1
2
3
4
5
1
*1) все виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности;
2) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра является объектом имущественного найма (аренды) полностью или частично, приложить копию договора об аренде.
Место печати (при наличии)
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, телефон и подпись ответственного лица:
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за _____ календарный год
За отчетный период 20___год
Форма, размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Индекс: 2 – ОП*
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: государственные учреждения.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* ОП – объем потребления.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемдері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық форматта (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "3" және "4" бағанда тұтынылатын энергетикалық ресурстардың өлшем бірлігін заттай мәнде көрсетіңіз;
2) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уайт-спирит және (немесе) майлау материалдарын тұтынатын болса, онда энергия алу үшін жұмсалатын энергетикалық есурстардың бөлігі (үлесі) көрсетіледі;
3) "5" бағанда энергетикалық ресурстарын сатып алуға жұмсалған шығыстарды, қосылған құн салығын қоса алғанда мың теңгемен көрсетіңіз;
4) мәлімет болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) суды есепке алу аспаптары болмаған жағдайда тиісті бағанда "есепке алу жүргізілмейді" деп жазылады;
2) "3" бағанда заттай мәндегі тұтынылған су көлемі және ақшалай көріністегі баламасы көрсетіледі.
* ТК – тұтыну көлемі.
3-нысан
Ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданы бірлігіне жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың жылыту көздерін және шығыны туралы ақпарат, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.
Индекс: 3 – ЖШЭЖЭҮШ *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мемлекеттік мекемелер.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ЖШЭЖЭҮШ – ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне жылытуға жұмсалған шығыстар, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу жөніндегі шаралар туралы ақпарат.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в столбце "3" и "4" укажите количество потребляемых энергетических ресурсов в натуральном выражении, в указанных единицах измерения;
2) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет уайт-спирит и(или) материалы смазочные, то указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая расходуется для получения энергии;
3) в столбце "5" укажите расходы на приобретение энергетических ресурсов, в тысячах теңге с учетом налога на добавленную стоимость;
4) в случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в случае отсутствия приборов учета воды в соответствующей графе прописать "учет не ведется";
2) в столбце "3" указывается потребленный объем воды в натуральном выражении и его эквивалент в денежном выражении.
* ОП – объем потребления.
Форма 3
Информация об источнике отопления и расходе энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Индекс: 3 – РОЭОМЭ *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: государственные учреждения.
Форма представляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* РОЭОМЭ – расходы на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Ғимараттардың, құрылыстардың, қрылысжайлардың ауданы бірлігіне жылытуға жұмсалған жылыту көздері және энергетикалық ресурстардың шығыны туралы ақпарат, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "Салынған жылы" деген тармақта барлық ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың салынған жылын көрсетіңіз;
2) "Автоматтандырылған жылыту пунктінің болуы" деген тармақта, егер автоматтандырылған жылыту пункті орнатылған болса, "Иә" қойыңыз. Егер автоматтандырылған жылыту пункті болмаған жағдайда, бағанға "Жоқ" қойыңыз;
3) "ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың ауданы, м2" деген тармақта шаршы метрдегі алаңды көрсетіңіз;
4) "ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың жылытылатын ауданы, м2" деген тармақта шаршы метрде жылытылатын алаңды көрсетіңіз;
5) "қызметкерлер, жұмыскерлер саны" деген тармақта, штаттық тізім бойынша қызметкерлердің санын көрсетіңіз;
6) "оқушылар, тәрбиеленушілер саны" деген тармақта, бар болған жағдайда, оқушылар, тәрбиеленушілер санын көрсетіңіз;
7) "келушілердің саны, төсек-орын" деген тармақта келушілердің санын көрсетіңіз немесе бар болса төсек-орын санын көрсетіңіз;
8) қажет болған жағдайда жолдар қосылады.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "4" бағанда өлшем бірлігі "3" бағанда көрсетілген энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің есебін көрсетіңіз (мысал: "1 000/300", мұнда 1 000 – жылытуға тұтынылатын энергетикалық ресурс саны, 300 – жылытылатын алаң мөлшерінің шаршы метр саны);
2) "5" бағанда энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің мәнін есептудің алынған нәтижесін "4" бағанда көрсетіңіз;
3) жылудың бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір түрі бойынша есепті көрсету керек;
4) қажет болған жағдайда жолдарды қосу керек
3. 3-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об источнике отопления и расходе энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в пункте "Год постройки" укажите год постройки зданий, строений и сооружений;
2) в пункте "наличии автоматизированного теплового пункта", поставьте "Да", если автоматизированный тепловой пункт установлен, в случае отсутствия автоматизированного теплового пункта поставьте в графу "Нет";
3) в пункте "общая площадь зданий, строений и сооружений, м2" укажите площадь в квадратных метрах;
4) в пункте "отапливаемая площадь зданий, строений и сооружений, м2" укажите отапливаемую площадь в квадратных метрах;
5) в пункте "количество сотрудников, работников" укажите количество сотрудников по штатному списку;
6) в пункте "количество учащихся, воспитанников" укажите количество учащихся, воспитанников, при наличии;
7) в пункте "количество посещений, койко-мест" укажите количество посещений или укажите количество койко-мест при наличии;
8) при необходимости добавить строки.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в столбце "4" укажите расчет фактического показателя энергоэффективности, единица измерения которого указана в столбце "3" (пример: "1 000/300", где 1 000 – количество потребляемого энергетического ресурса на отопление, 300 – количество квадратных метров отапливаемой площади);
2) в столбце "5" укажите значение фактического показателя энергоэффективности, полученный результат вычислений в столбце "4";
3) в случае использования нескольких видов отопления указывать расчет по каждому виду;
4) в случае необходимости добавить строки.
3. В разделе 3 укажите следующие данные:

1) автономды жылыту болған жағдайда толтырылады;
2) "2" бағанда жылу көздерінің түрлері бойынша санын көрсету;
3) су жылыту жабдығын пайдаланған жағдайда оны осы нысанда көрсету;
4) жылыту көздерінің бірнеше түрін пайдаланған жағдайда олардың әрқайсысын көрсету;
5) "3" бағанда жабдықтың техникалық паспортында көрсетілген жылыту көзінің пайдалы әсер коэффициентін көрсету;
6) "4" бағанда жабдықтың техникалық паспортында көрсетілген жылыту көзінің қуатын көрсету;
7) "5" бағанда жылу көзінің пайдалануға берілген жылын көрсету;
8) нысанда көрсетілмеген басқа жылу көзі болған жағдайда, төменнен жолдар қосу қажет.
4. 4-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "2" бағанда санаттар бойынша жарықтандыру құралдарының санын көрсету;
2) "3" бағанда жарық беру құралының қуатын көрсету;
3) әр түрлі қуатты жарықтандыру құралдарын пайдаланған жағдайда жолдар қосу;
4) "4" бағанда жарық беру құралының тәулік ішіндегі жұмыс уақытын көрсету.
5. 5-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "2" бағанда кәсіпорында қолданылатын жабдық түрлерінің санын дана етіп көрсету керек. Болмаған жағдайда жабдық түрі үшін бағанды бос қалдыру;
2) "3" бағанда пайдаланылатын жабдықтың қуатын көрсету;
3)"4" бағанда тәулігіне энергия тұтыну жабдығын пайдалану сағаттарының санын көрсету;
4) нысанда көрсетілмеген басқа энергия тұтыну жабдығы болған жағдайда, төменнен жолдар қосу қажет.
6. 6-бөлімде мынадай деректерді көрсетіңіз:
1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды немесе энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп болған жағдайда оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
2) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары бойынша әзірленген бекітілген іс-шаралар жоспары, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтырулар және(немесе) өзгерістер болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
3) ISO 50001 халықаралық стандартына сәйкестік сертификаты болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
4) "1" бағанда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мақсатында өткізілген іс-шараның атауын көрсетіңіз;
5) "2" бағанда іс-шараны енгізген айды көрсетіңіз;
6) "3" бағанда іс-шараны енгізген жылды көрсетіңіз;
7) "4" бағанда қосылған құн салығын ескере отырып, іс-шараларды іске асыруға нақты инвестицияларды мың теңгемен көрсетіңіз;
8) "5" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстың атауын көрсетіңіз;
9) "6" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстардың санын заттай мәнде көрсетіңіз;

1) заполняется в случае наличия автономного отопления;
2) в столбце "2" указать количество источников отопления по типам;
3) в случае использования водонагревательного оборудования указывать его в данной форме;
4) в случае использования нескольких типов источников отопления указывать каждый из них;
5) в столбце "3" указать коэффициент полезного действия источника отопления, казанный в техническом паспорте оборудования;
6) в столбце "4" указать мощность источника отопления, указанную в техническом паспорте оборудования;
7) в столбце "5" указать год введения в эксплуатацию источника отопления;
8) в случае наличия иного источника отопления, не указанного в форме, добавить строку ниже;
4. В разделе 4 укажите следующие данные:
1) в столбце "2" указать количество осветительных приборов по категориям;
2) в столбце "3" указать мощность осветительного прибора;
3) в случае использования разных осветительных приборов разных мощностей добавить строки;
4) в столбце "4" указать время работы осветительного прибора в сутки.
5. В разделе 5 укажите следующие данные:
1) в столбце "2" указать количество используемых на предприятии видов оборудования в штуках. При отсутствии вида оборудования графу оставлять пустой;
2) в столбце "3" указать мощность используемого оборудования;
3) в столбце "4" указать количество часов использования энергопотребляющего оборудования в сутки;
4) в случае наличия иного энергопотребляющего оборудования, неуказанного в форме, добавить строку ниже.
6. В разделе 6 укажите следующие данные:
1) при наличии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета по энергосбережению и повышению энергоэффективности, необходимо приложить его копию к форме;
2) при наличии утвержденного плана мероприятий, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, а также дополнения и(или) изменения, вносимые в данный план мероприятий, необходимо приложить его копию к форме;
3) при наличии сертификата соответствия международному стандарту ISO 50001, необходимо приложить его копию к форме;
4) в столбце "1" укажите название мероприятия проведенного в целях энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) в столбце "2" укажите месяц внедрения мероприятия;
6) в столбце "3" укажите год внедрения мероприятия;
7) в столбце "4" укажите фактические инвестиции на реализацию мероприятий с учетом налога на добавленную стоимость в тысячах теңге;
8) в столбце "5" укажите наименование энергетического ресурса сэкономленного от внедрения мероприятия;
9) в столбце "6" укажите количество сэкономленных энергетических ресурсов от внедрения мероприятия в натуральном выражении;

10) "7" бағанда мың теңгемен ақша қаражатының нақты үнемделуін көрсетіңіз;
11) қажет болған жағдайда жолдар қосылады.
* ЖШЭЖЭҮШ – ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне жылытуға жұмсалған шығындар, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат.
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Энергетикалық ресурстарды шартты отынға аудару коэффициенттері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 24.06.2026 № 332 (ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Энергетикалық ресурстың атауы
Өлшем бірлігі
Шартты отынның тоннаға аудару коэффициенті
Тас көмір
т

10) в столбце "7" укажите фактическую экономию денежных средств, в тысячах теңге;
11) при необходимости добавить строки. * РОЭОМЭ – расходы на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению.
Приложение 3
к Правилам формирования
и ведения Государственного
энергетического реестра
Коэффициенты перевода энергетических ресурсов в условное топливо
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 24.06.2026 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
Наименование энергетического ресурса
Единица измерения
Коэффициент перевода в тонны условного топлива
Уголь каменный
т