Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 шілдеде № 11711 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
__________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 19 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Е. Досаев
2015 жылғы 7 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов

Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2015 года № 11711.
В соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1. Утвердить прилагаемые Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________ А. Исекешев
19 июнь 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
7 июнь 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ К. Касымов

2015 жылғы 16 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-3/270 бұйрығымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.08.2020 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрі – машиналар) басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру тәртібін және "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына куәліктер беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар – ең жоғары конструкциялық жылдамдығы сағатына елу және елу километрден аз қаршаналар мен квадроциклдер;
2) көрсетілетін қызметті алушы – осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тракторшы-машинист куәлігін алуға жүгінген жеке тұлға;
3) тракторшы-машинистің куәлігі – тракторшы-машинистердің машиналарды басқаруына рұқсат етілгенін растаушы құжат;

16 июнь 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-3/270
Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости
Глава 1. Общие положения
Сноска. Правила в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.08.2020 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
2. Настоящие Правила определяют порядок приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – машины) и порядок оказания государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (далее – государственная услуга).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные машины повышенной проходимости – снегоходы и квадроциклы с максимальной конструктивной скоростью пятьдесят и менее пятидесяти километров в час;
2) удостоверение тракториста-машиниста – документ, подтверждающий допуск трактористов-машинистов к управлению машинами;
3) услугополучатель – физическое лицо, обратившееся за получением удостоверения тракториста-машиниста в порядке, установленном настоящими Правилами;

4) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пунктерінің цифрлық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, есептен шығаруды жүзеге асыруға байланысты қызметі;
5) тракторшы-машинистің куәлігін тіркеу мен берудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – "E-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешендегі салаларды басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" цифрлық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде мәліметтердің орталықтандырылған есепке алынуын қамтамасыз ететін цифрлық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда емтихан пункттері деп білім беру саласында аккредиттелген не "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының интернет-ресурсында қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға арналған оқыту орталықтары мен оқыту мекемелерінің тізіліміне қосылған техникалық және кәсіби білім беру ұйымдары аталады.
5. Емтихан пункттері "ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторшы-машинисі" мамандығы бойынша теориялық оқытуды, сондай-ақ өндірістік оқыту мен кәсіби практиканы жүзеге асырады. Оқыту қорытындылары бойынша емтихан пункттері теориялық және практикалық емтихандар (қорытынды аттестаттау) қабылдайды, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту курстарын аяқтағаны туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) беріледі.
Барлық санаттағы машиналарды басқару құқығына емтиханды өтініш берілген күні емтихан пункттерінде емтихан комиссиялары қабылдайды.
Емтихан "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын және оқу бағдарламаларында көзделген машиналарды пайдалану қауіпсіздігі туралы білімдерін тексеру мақсатында жүргізіледі.
Емтихан тапсыруға рұқсат беру және куәлік беру азаматтардың тұрақты тіркелген тұрғылықты жері немесе уақытша келген жері (уақытша тіркелген жағдайда) бойынша, ал ішкі істер органдарында тіркелген шетел азаматтарына келген жері бойынша жүзеге асырылады.
Емтихан қабылдау тестілеу арқылы жүргізіледі және он сұрақтан тұрады. Барлық сұрақтарға жауап беру үшін тракторшы-машиниске кандидатқа 30 (отыз) минут беріледі.

4) регистрационные действия – деятельность услугодателя, связанная с осуществлением регистрации и выдачей удостоверения тракториста-машиниста услугополучателю, с внесением регистрационных данных и изменений в цифровую систему регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста;
5) цифровая система регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста (далее – цифровая система) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системы "Единая автоматизированная цифровая система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
4. В настоящих Правилах под экзаменационными пунктами понимаются организации образования технического и профессионального образования, имеющие аккредитацию в сфере образования, либо включенные в реестр учебных центров и учебных заведений для краткосрочного профессионального обучения на интернет-ресурсе Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
5. Экзаменационные пункты осуществляют теоретическое обучение, а также производственное обучение и профессиональную практику по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства". По итогам обучения экзаменационными пунктами проводится прием теоретических и практических экзаменов (итоговая аттестация), по результатам которого выдается свидетельство об окончании курсов обучения (далее – свидетельство) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Экзамен на право управления машинами всех категорий принимается экзаменационными комиссиями в экзаменационных пунктах в день обращения.
Экзамен проводится с целью проверки знаний Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам", и безопасности эксплуатации машин, предусмотренных программами обучения.
Допуск граждан для сдачи экзамена и выдачи свидетельства осуществляются по зарегистрированному постоянному месту жительства или месту временного пребывания (в случае наличия временной прописки), а иностранным гражданам, зарегистрированным в органах внутренних дел – по месту их пребывания.
Экзамен проводится путем тестирования и состоит из десяти вопросов. Для ответа на все вопросы кандидату в трактористы-машинисты предоставляется 30 (тридцать) минут.

Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар осы Қағидаларға 1-1-қосымшада көрсетілген.
Кем дегенде сегіз сұраққа дұрыс жауап берілген кезде "Тапсырды" деген қорытынды баға қойылады, ал қарсы жағдайда "Тапсырмады" деген баға қойылады.
"Тапсырмады" деген теріс баға алған жағдайда, қайта емтихан қабылдау алдыңғы емтиханды тапсырған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кейін жүзеге асырылады.
Емтихан тапсыру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан парағына жазылады.
Емтихан тапсырған адамдарға емтихан парағының негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәлік беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Барлық машиналар типтеріне, мақсатына және оларды басқару ерекшеліктеріне байланысты "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарына бөлінеді, оларды басқару құқығына тиісті санаттарында рұқсат белгілері қойылған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинист куәлігі (бұдан әрі – куәлік) беріледі.
7. Куәлік Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында машиналарды басқаруға құқық береді.
8. "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарында рұқсат белгілері бар куәлікке ие адамдар мыналарды:
1) "А" – сыныбы 30 килоНьютонға (3,0 тартылыс күші) дейінгі (қоса алғанда) доңғалақты тракторларды;
2) "Б" – сыныбы 30 килоНьютоннан (3,0 тартылыс күші) жоғары доңғалақты тракторларды;
3) "В" – шынжыр табанды тракторларды;
4) "Г" – өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарын;
5) "Д" – барлық өздігінен жүретін механикаландырылған мелиорациялық машиналарды және жол-құрылыс машиналарын, оның ішінде экскаваторларды, монтаждалған мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары бар тракторларды басқара алады.
Куәлік қосымша жабдықтар монтаждалған немесе олар агрегат (тіркеме, автопойыз) құрамында жұмыс істейтін тиісті санаттағы машиналарды жүргізуге құқық береді.
9. Машиналарды басқару құқығы мыналарға беріледі:
1) он жеті жасқа толған адамдарға – "А", "В" және "Г" санаттарындағы машиналарды басқаруға;
2) он сегіз жасқа толған адамдарға – кемінде алты ай "А" және "В" немесе "Г" санаттарындағы машиналарды басқару өтілі болған жағдайда, "Б" және "Д" санаттарындағы машиналарды басқару құқығын қосымша алуға.
10. "Б" және (немесе) "Д" санаттары "А", "В" және "Г" бағандарында рұқсат белгілері бар куәлікке ие (көрсетілетін қызметті алушының тиісті машиналардағы жалпы жұмыс өтілі кемінде алты ай) және емтихан пунктінде теориялық емтихан тапсырған көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені көрсетілетін қызметті алушының жұмыс өтілін растайтын құжат болып табылады.

Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования указаны в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
Итоговая оценка "Сдал" выставляется при положительном ответе не менее чем на восемь вопросов, а в противном случае выставляется оценка "Не сдал".
В случае получения отрицательной оценки "Не сдал", повторный экзамен осуществляется не ранее 5 (пяти) календарных дней со дня сдачи предыдущего экзамена.
Результаты сдачи экзамена заносятся в экзаменационный лист по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Лицам, сдавшим экзамен, на основании экзаменационного листа в течение 2 (двух) рабочих дней выписывается свидетельство.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Все машины, в зависимости от их типов, назначения и особенностей управления ими, подразделяются на категории: "А", "Б", "В", "Г", "Д", на право управления которыми выдается удостоверение тракториста-машиниста (далее – удостоверение) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с проставлением в нем разрешающих отметок в соответствующих категориях.
7. Удостоверение предоставляет право на управление машинами на всей территории Республики Казахстан.
8. Лица, имеющие удостоверение с разрешающими отметками в категориях "А", "Б", "В", "Г", "Д" могут управлять:
1) "А" – колесными тракторами класса до 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила) включительно;
2) "Б" – колесными тракторами класса свыше 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила);
3) "В" – гусеничными тракторами;
4) "Г" – самоходными сельскохозяйственными машинами;
5) "Д" – всеми самоходными механизированными мелиоративными машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и дорожно-строительными машинами.
Удостоверение предоставляет право управлять машинами соответствующей категории, если на них смонтировано дополнительное оборудование или они работают в составе агрегата (прицепа, автопоезда).
9. Право на управление машинами разрешается:
1) лицам, достигшим семнадцатилетнего возраста, – управление машинами категорий "А", "В" и "Г";
2) лицам, достигшим восемнадцатилетнего возраста, при наличии стажа управления машинами категорий "А" и "В" или "Г" не менее шести месяцев –дополнительно получить право на управление машинами категории "Б" и "Д".
10. Категории "Б" и (или) "Д" предоставляются услугополучателям, имеющим удостоверение с разрешающими отметками в графах "А" и "В" или "Г" (общий трудовой стаж услугополучателя на соответствующих машинах не менее шести месяцев), и сдавшим в экзаменационном пункте теоретический экзамен.
Подтверждающим трудовую деятельность документом услугополучателя является один из документов, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан".

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына "ерекше белгілер үшін" бағанында "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат" деген жазуы бар куәліктер беріледі.
"Ерекше белгілер үшін" деген бағанда "қаршаналар және (немесе) квадроциклдер жүргізуге рұқсат" деген жазуы бар куәлікті беру "А" және "В" немесе "Б", "В" санаттарына рұқсаты бар жүргізуші куәлігі немесе "А" немесе "А1" немесе "В1" санаттына рұқсаты бар жүргізуші куәлігі болған кезде жүзеге асырылады.
"Рұқсат туралы белгі" бағанында "қаршаналарды және (немесе) квадроциклдерді басқаруға рұқсат" деген жазуы бар куәлікті беру кезінде қиғаш жолағы бар мөртабан қойылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
13. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қағаз нысанда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
14. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын және механизмдерін, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына куәлiктер беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде өтініштің көшірмесінде күні, уақыты (сағаты, минуты) көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі оның қағаз тасымалдағышта қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама көрсетіледі.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На право управления специальными машинами повышенной проходимости выдается удостоверение с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено" в графе "для особых отметок".
Выдача удостоверения с записью "управление снегоходами и (или) квадроциклами разрешено" в графе "для особых отметок" осуществляется при наличии удостоверения с разрешающими категориями "А" и "В" или "Б", "В", или водительского удостоверения с разрешающей категорией "А" или "А1" или "В1".
При выдаче удостоверения с записью "управление снегоходами и (или) квадроциклами разрешено" в графах "отметка о разрешении" проставляется штамп с полосой по диагонали.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
12. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
13. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет в электронной форме через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию услугодателя заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости" указан в приложении 5 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, сотрудник канцелярии услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе в канцелярии услугодателя является отметка на его копии о регистрации с указанием даты, времени (часы, минуты).
В случае обращения услугополучателя через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

16. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаған күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында хабарлама жібереді.
17. Көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттар топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы құжаттарды қабылдаған күні жауапты орындаушыны айқындайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің цифрлық сервисі бойынша оның негізінде көрсетілетін қызметті алушыны көлік құралын басқарудың арнайы құқығынан айыру туралы соттың заңды күшіне енген шешімі туралы мәліметтерді тексереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмағанда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініштегі мәліметтерді цифрлық жүйеге енгізеді, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинистің куәлігін беру кітабына тіркеу жазбасын енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін – "А", "С", "Г", "В" және "Д" санаттарындағы тракторшы-машинист куәліктерін "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат етіледі" деген жазбасы бар тракторшы-машинист куәліктерін немесе тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын немесе осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты рәсімдейді.
Куәліктің телнұсқасын беру үшін көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қарау кезінде куәлікті берген көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабындағы жазба негізінде көрсетілетін қызметті алушының жүгінген жері бойынша куәліктің берілгені туралы мәліметтер болмаған және мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіз болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

16. В случае обращения услугополучателя через портал услугодатель в день приема документов, проверяет полноту представленных документов, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет уведомление в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя.
17. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, руководитель услугодателя в день приема документов определяет ответственного исполнителя.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня с момента принятия заявления проверяет:
1) достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) на соответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) по цифровому сервису Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан сведения о вступившем в законную силу решении суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права на управление транспортным средством.";
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель услугодателя вносит сведения из заявления в цифровую систему, заносит регистрационную запись в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и оформляет результат оказания государственной услуги – удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д", либо удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено", либо дубликат удостоверения тракториста-машиниста, или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае, если при рассмотрении документов услугополучателя на выдачу дубликата удостоверения отсутствуют сведения о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение, и имеются основания для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдалым хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдалым рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тыңдалым нәтижелері бойынша куәліктің телнұсқасы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы беріледі.
Куәлік көрсетілетін қызметті алушыларға жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) ұсынған кезде, тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабында олардың жеке қолы қойылып беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинист куәлігінің дайын екендігі туралы хабарламаны не көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
17-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру мемлекеттік қызмет көрсетушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру туралы шешімі жөнінде көрсетілетін қызметті алушыға хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі мемлекеттік қызмет көрсетушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта жаңартылады.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
17-2. Мемлекеттік қызмет көрсетуші мемлекеттік қызмет көрсету процесін:
1) азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған жағдайда, егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтары құқықтық мирасқорлыққа жол берсе;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеттілігі шектеулі деп танылған;

Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).
По результатам заслушивания выдается дубликат удостоверения или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю через канцелярию услугодателя.
Удостоверения услугополучателям выдаются под их личную подпись в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста, по предъявлению документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения услугополучателя через портал, ответственный исполнитель направляет услугополучателю уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
17-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
17-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;

3) мемлекеттік органдарда не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
Ескерту. 17-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
17-3. Мемлекеттік қызметті көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 17-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 17-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда – мемлекеттік органның ұстанымы айқындалғанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 17-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
17-4. Мемлекеттік қызмет көрсетуші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер етуі. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсері деп төтенше жағдайдың енгізілуі, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі немесе туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болуы.
Ескерту. 17-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
19. Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 667-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес белгіленген мемлекеттік бажды бюджетке төлейді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 07.10.2025 № 357 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылды:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
17-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 17-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 17-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-3 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
17-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
18. Общий срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
19. За оказание государственной услуги услугополучатель оплачивает в бюджет государственную пошлину, установленную в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 07.10.2025 № 357 (вводится в действие с 01.01.2026).
20. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтарынан айырылады.
21. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Портал мен цифрлық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі ‒ Министрлік) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызмет берушіге, "цифрлық үкіметтің" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
22. Куәлікті тіркеу және беру тұрақты тіркелген тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша (уақытша тіркелген жағдайда), ал ішкі істер органдарында тіркелген шетелдік азаматтарға – олардың келген жері бойынша жүзеге асырылады.
23. Жазылған куәліктердің сериялары мен нөмірлері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатаң есептегі бланкілерінің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабына өсу тәртібімен енгізіледі.
24. Куәлік он жыл мерзімге беріледі (ол туралы "...дейін жарамды" бағандарында тиісті жазу жазылады), мерзімі аяқталғаннан кейін ол осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айырбасталуы тиіс.
25. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Машиналардың басқаруға куәлік берілетін санаттарының бағандарына "Рұқсат етілді" деген мөртабан қойылады. Машиналардың басқаруға рұқсат берілмеген басқа санаттарының бағандарына қиғаш сызығы бар мөртабан қойылады.
27. Басқа санатты машиналарды басқаруға рұқсат алған кезде жаңа куәлік беріледі, оған тракторшы-машинистің бұрынғы куәлігіндегі белгілер қойылады.
28. Куәлікті ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) атының, әкесінің атының (бар болса), тегінің өзгеруі;
2) пайдалануға жарамсыз болуы;
3) 10 (он) жыл қолданылу мерзімінің өтуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
21. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
Информационное взаимодействие портала и цифровых систем осуществляется в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила услугодателю, оператору "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
22. Регистрация и выдача удостоверения осуществляется по постоянному зарегистрированному местожительству или месту временного пребывания (в случае наличия временной прописки), а иностранным гражданам, зарегистрированным в органах внутренних дел – по месту их пребывания.
23. Серии и номера выписанных удостоверений вносятся в порядке возрастания в книгу учета поступления и расходования бланков строгой отчетности по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
24. Удостоверение выдается сроком на десять лет (о чем вносятся соответствующие записи в графах "Действительно до...."), по истечении которого оно подлежит замене в порядке, установленном настоящими Правилами.
25. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Отметки в графах категорий машин, на управление которыми выдается удостоверение, производятся штампом "Разрешено". В графы других категорий машин, на управление которыми не выдано разрешение, ставится штамп с полосой по диагонали.
27. При получении разрешения на право управления машинами другой категории производится замена удостоверения на новое с проставлением отметки, имеющейся в прежнем удостоверении.
28. Замена удостоверения осуществляется в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) непригодности для пользования;
3) истечения срока действия 10 (десять) лет;

4) көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша.
Куәлікті ауыстыру Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Ескі үлгідегі куәлікті ауыстырған кезде мынадай тәртіпті ескере отырып, рұқсат ету санаттары жаңа куәлікке көшіріліп, қойылады:
1) ескі үлгідегі куәліктегі "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Е" санаттары жаңа куәліктегі "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарына сәйкес келеді;
2) 3-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "В", "Г" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;
3) 2-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "Б", "В", "Г" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;
4) 1-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;
5) К-701 "Кировец" куәлік жаңа үлгідегі "Б" санатты куәлікке сәйкес келеді;
6) "комбайыншы" мамандығы көрсетілген ауыл шаруашылығы механизаторының куәлігі жаңа үлгідегі "Г" санатты куәлігіне сәйкес келеді;
7) "тракторшы" мамандығы көрсетілген ауыл шаруашылығы механизаторының куәлігі жаңа үлгідегі "А", "В" санатты куәлігіне сәйкес келеді.
Санаттары осы Қағидалардың осы тармағында көзделмеген ескі үлгідегі куәліктерді айырбастауға ұсынған кезде жаңа үлгідегі куәліктердің санаттарының сипатына сәйкес келетін санаттарды ғана көшіріп қоя отырып, айырбастау жүзеге асырылады.
30. Куәлікті ауыстырған кезде жаңадан берілген куәліктің "Ерекше белгілер үшін" деген бағанына бұрынғы куәліктің сериясы, нөмірі және берілген күні жазылады.
31. Куәлік жоғалған кезде "Телнұсқа" деген белгісі бар жаңа куәлік:
1) тұрғылықты жері бойынша тіркелген тұлғаларға Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттары тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының жүгінген орны бойынша куәлікті бергені туралы мәліметтер болмаған жағдайда, куәлікті берген көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазба негізінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттары тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
Тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазуды нақтылауды куәлікті берген көрсетілетін қызметті берушіге тиісті сұраным жіберу арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) по желанию услугополучателя.
Замена удостоверения производится на основании документов, указанных в пункте 8 Перечня.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При замене удостоверения старого образца, на новое удостоверение переносятся и проставляются разрешающие категории с учетом следующего порядка:
1) категории "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Е" в удостоверении старого образца соответствуют категориям "А", "Б", "В", "Г", "Д" в новом удостоверении;
2) удостоверение 3 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "В", "Г" нового образца;
3) удостоверение 2 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "Б", "В", "Г" нового образца;
4) удостоверение 1 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "Б", "В", "Г", "Д" нового образца;
5) удостоверение К-701 "Кировец" соответствует удостоверению категории "Б" нового образца;
6) удостоверение механизатора сельского хозяйства с указанием специальности "комбайнер" соответствует удостоверению категории "Г" нового образца;
7) удостоверение механизатора сельского хозяйства с указанием специальности "тракторист" соответствует удостоверению образца с категориями "А", "В".
При представлении на замену удостоверения старого образца, категории которых не предусмотрены настоящим пунктом настоящих Правил, замена осуществляется с переносом и проставлением категорий только соответствующих описанию категорий удостоверения нового образца.
30. При замене удостоверения во вновь выдаваемом удостоверении в графе "Для особых отметок" проставляются серия, номер и дата выдачи прежнего удостоверения.
31. При утере удостоверения, новое удостоверение с отметкой "Дубликат" выдается:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – лицам, зарегистрированным по месту жительства, на основании документов, указанных в пункте 8 Перечня;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – в случае отсутствия сведений о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя, на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение.
Уточнение записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста осуществляется услугодателем путем направления соответствующего запроса услугодателю, выдавшего удостоверение.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерін айырбастау көрсетілетін қызметті берушіге куәліктердің түпнұсқасы мен олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі расталған аудармасын, ішкі істер органдарында тіркелген жеке басын куәландыратын құжаттарды (паспорт, жеке куәліктер) (түпнұсқа салыстырып тексерілгеннен кейін қайтарылады) ұсыну, куәлік беру үшін мемлекеттік бажды төлеу негізінде құжаттар қабылданған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бұл ретте ұлттық куәлікте рұқсат етілген машиналардың санаттарын басқаруға құқық беретін және келу құжаттарының қолданылу мерзіміне осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келетін куәлік беріледі. Ұлттық куәлік көрсетілетін қызметті берушіде сақталады және көрсетілетін қызметті алушыға оның еркін нысандағы өтініші бойынша және бұрын берілген Қазақстан Республикасының куәлігін тапсырғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайтарылып беріледі.
34. Шетел азаматтарында және азаматтығы жоқ адамдарда ұлттық куәлік болмаған жағдайда, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімі 6 (алты) айдан асатын болса, Қазақстан Республикасының куәлігі жалпы негіздерде беріледі.
35. Қатаң есептегі бланкілердің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабына қатаң есептілікті сақтау үшін куәліктер бланкілерінің келіп түсуі және жұмсалуы бойынша деректер енгізіледі.
36. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары куәлік бланкілерімен және жұмсалатын материалдармен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
37. Бланкілерді толтыру кезінде бүлінген бланкілер, куәліктерді беруге және айырбастауға негіз болған шығыс материалдары қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен жыл сайын кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті акт жасалады.
Дәл осындай тәртіппен мыналар кәдеге жаратылады:
1) орнына жаңасы берілген, қайта табылған куәліктер;
2) жүргізу құқығынан айыру мерзімі аяқталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткеннен кейін талап етілмеген куәліктер, бұл ретте тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабына белгі қойылады.
38. Куәліктерді беруге және ауыстыруға негіз болған материалдар (өтініштер, ескі куәліктер, баждардың төленгені туралы құжаттар, оқыту курстарын бітіргені туралы куәліктердің көшірмелері) бөлек істерге тігіледі және көрсетілетін қызметті беруші белгіленген тәртіппен олардың 3 (үш) жыл бойы бар болуын қамтамасыз етеді және осы мерзім өткеннен кейін комиссиямен жояды. Сондай-ақ, көрсетілетін қызметті беруші "ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша оқу куәліктерінің және біліктілігін растайтын дипломдардың көшірмелерінің 10 (он) жыл бойы болуын, тракторшы-машинист куәліктерін беру кітаптары аяқталғаннан кейін, олардың 60 (алпыс) жыл бойы болуын қамтамасыз етеді. Орнына жаңасы берілген куәліктер "Күшін жойды" деген мөртаңба қойылып, істерге тігіледі.

32. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Обмен иностранным гражданам и лицам без гражданства удостоверений производится в течение 2 (двух) рабочих дней с момента принятия документов на основании представления услугодателю оригиналов удостоверений и их заверенного перевода на государственном или русском языках, документа, удостоверяющего личность (оригинал возвращается после сверки), зарегистрированных в органах внутренних дел, оплаты государственной пошлины за выдачу удостоверения.
При этом, выдается удостоверение на право управления категориями машин, которые были разрешены в национальном удостоверении и соответствуют требованиям пункта 8 настоящих Правил, на срок действия въездных документов. Национальное удостоверение хранится у услугодателя и возвращается услугополучателю по его заявлению в произвольной форме и после сдачи ранее выданного удостоверения Республики Казахстан в течение 1 (одного) рабочего дня.
34. При отсутствии национальных удостоверений у иностранных граждан и лиц без гражданства, удостоверение Республики Казахстан выдается им на общих основаниях, если срок их пребывания в Республике Казахстан превышает 6 (шесть) месяцев.
35. В книгу учета поступления и расходования бланков строгой отчетности вносятся данные по поступлению и расходованию бланков удостоверений для соблюдения строгой отчетности.
36. Обеспечение бланками удостоверения и расходными материалами осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения.
37. Испорченные при заполнении бланки, расходные материалы, послужившие основанием для выдачи и замены удостоверений, ежегодно утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляется соответствующий акт.
В таком же порядке утилизируются:
1) вновь найденные удостоверения, вместо которых выданы новые;
2) не востребованные по истечении 2 (двух) лет после окончания срока лишения, при этом делается отметка в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста.
38. Материалы, послужившие основанием для выдачи и замены удостоверений (заявления, старые удостоверения, документы об уплате пошлин, копий свидетельств об окончании курсов обучения), подшиваются в отдельные дела, и услугодателем обеспечивается их наличие в течение 3 (трех) лет, затем, после истечения этого срока уничтожается комиссионно. Также услугодателем в течение 10 (десяти) лет обеспечивается наличие копий свидетельств об обучении и дипломов, подтверждающих квалификацию по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства", в течение 60 (шестидесяти) лет – наличие книг выдачи удостоверений тракториста-машиниста после их окончания. Удостоверения, вместо которых выданы новые, подшиваются в дела с проставлением на них штампа "Аннулировано".

39. Машиналарды жүргізу құқығынан айырылған адамдардың куәліктері заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің көрсетілетін қызметті берушісіне беріледі.
3-тарау. Орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
40. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы ӘРПК-нің 91-бабы 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік орган және (немесе) лауазымды адам) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-қимыл жасалған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) шағымды жібермейді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

39. Удостоверения лиц, лишенных права управления машинами в установленном законодательством порядке, передаются услугодателю соответствующей административно-территориальной единицы.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
40. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК, услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабы 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ (емтихан пунктінің атауы)
Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік № ______________
Осы куәлік азамат __________________________________________________
(аты, әкесінің аты(бар болса), тегі)
________"___"_________ бастап, _______"___"_________ дейін
тракторист-машинист даярлау, қайта даярлау, сыныптылығын жоғарылату бағдарламасы бойынша ______________ сағат көлемінде оқып, біліктілік емтихандарын ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық") бағаларына тапсырғаны туралы берілді.
Тракторлардың және басқа да машиналардың құрылысы және техникалық пайдалану қағидалары ________________________________________________________________
(зерделенетін тракторлар мен өздігінен жүретін машиналардың маркалары қөрсетіледі)
Агрономия негіздері, механикаландырылған жұмыс өндірісін ұйымдастыру
технологиясы ______________________________________________________
Жол қозғалысы қағидалары:__________________________________________
Тәжірибелік дағдылары мен жүргізу ___________________________________
Емтихан қабылдау комиссиясының 20___ жылғы "____"_________шешімімен хаттама
№ ______ азамат ____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
тракторшы-машинист біліктілігі берілді.
Емтихан қабылдау комиссиясының төрағасы_________________________________
Оқыту орнының басшысы _________________________________________________
20____ жылғы "____" ____________________________________________________
№ _____________емтихан парағының негізінде сериясы_______________________
санаты ______________ ___________________________ куәлік берілді.
________________________________________________________________________
___________________ (қолы)
Мөрдің орны (бар болса)
20____ жылғы " " _____________________.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналарын, сондай-
ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы машиналарды жүргізу
құқығына емтихандар қабылдау
және куәліктер беру
қағидаларына

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование экзаменационного пункта)
Свидетельство об окончании курсов обучения
№ __________
Настоящее свидетельство выдано гражданину _______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (она) обучался (лась) с "___" ____________ по "___" _________________
по программе подготовки, переподготовки, повышения классности трактористов-машинистов в объеме ___________ часов и сдал (а) квалификационные экзамены с оценками ("удовлетворительно", "хорошо", "отлично"):
Устройство и правила технической эксплуатации тракторов и других машин
____________________________________________________________________________
(указываются марки изучаемых тракторов и самоходных машин)
Основы агрономии, организация и технология производства механизированных работ
____________________________________________________________________________
Правила дорожного движения ____________________________________________
Практические навыки и вождение _________________________________________
Решением экзаменационной комиссии от "______" __________20___ года,
протокол № ______, гражданину ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
присвоена квалификация тракториста-машиниста.
Председатель экзаменационной комиссии ______________________________
Руководитель учебного заведения _______________________________
Выдано свидетельство серия _________ № _________________________ категории
(указать категорию)
на основании экзаменационного листа № ____ от "__" ________ 20___ года
"___" ____________ 20____ года
(подпись) место печати (при наличии)

1-1-қосымша
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру бойынша қойылатын ең аз техникалық талаптар
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тестілеу электрондық форматта өткізілген кезде тест тапсырушылар жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну не жеке сәйкестендіру нөмірі арқылы сәйкестендіруден өтеді.
2. Тестілеуге кіргізу кезінде қолмен іздейтін немесе рама типіндегі металл іздеуші қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздеушіні қолдану тестілеу өткізу кезінде тест тапсырушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото-, аудио- және бейне аппараттарды, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтайтын және беретін өзге де құралдарды алып кіруіне жол бермеу аясында жүзеге асырылады. Мұндай құрылғылар тестілеу өткізу уақытында ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақтауға орналастырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін тест тапсырушы биометриялық сәйкестендіру (Digital ID) арқылы жеке басын растауы керек. Бетті экран аймағының ортасына қойып, экранда көрсетілген нұсқауларды орындау қажет.
4. Тест өтетін залдар жұмыс станцияларымен (Intel Core i3 төмен болмайтын процессор, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайлардың ауасын баптағыш жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталуы тиіс.
5. Әрбір жұмыс станциясы бейнежазба жүргізу, кандидатты суретке түсіру және фотосуретін электрондық сертификаттарға орналастыру үшін веб-камералармен жабдықталуы тиіс.
6. Тестілеу залдары цифрлық бейне-аудио бақылаудың заманауи жүйесімен жабдықталуы тиіс.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылуы тиіс.
8. Әрбір тестілеу залы ақпараттық қауіпсіздік қамтамасыз етіле отырып, басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталуы тиіс.
9. Тестілеу залы ұялы байланысты өшіру құралымен, сондай-ақ тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін техникалық жазба құралдарымен жарақталады.
10. Тестілеу жүргізу кезінде тестілеу залдарының және бейнебақылау алаңына байланысты рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде мобильді және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын өшіретін құрылғылар пайдаланылады.

Приложение 1-1
к Правилам приема экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-
строительными машинами, а
также специальными машинами
повышенной проходимости
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При проведении тестирования в электронном формате, тестируемые проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личности, либо по индивидуальному идентифационному номеру.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности, а также недопущения проноса тестируемыми в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и средств хранения и передачи информации. Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
3. Для того, чтобы начать тестирование, тестируемому необходимо подтвердить личность посредством биометрической идентификации (Digital ID). Необходимо расположить лицо в центре области экрана и следовать инструкциям, указанным на экране.
4. Залы тестирования оборудуются рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системами кондиционирования помещений, диспенсером, залом ожидания.
5. Каждая рабочая станция оснащается веб-камерами для ведения видеозаписи, снятия фотографии кандидата и размещения фотографии на электронных сертификатах.
6. Залы тестирования оборудуются современной системой цифрового видео-аудионаблюдения.
7. В каждом зале тестирования устанавливается принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования оборудуются управляемым коммутатором и локальной сетью, с обеспечением информационной безопасности.
9. Зал тестирования оснащается подавителем сотовой связи, а также для ведения видеозаписи процесса тестирования – техническими средствами записи.
10. При проведении тестирования используются устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади зала тестирования и видеонаблюдения.

11. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін тестілеу залдары жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
12. Әрбір отыратын орын кандидатты суретке түсіру және тестілеу процесіне бейнежазба жүргізу үшін веб-камерамен жабдықталады.
13. Тестілеу залдарында әрбір отыратын орын екі жеке камерамен жарақтандырылады. Бірінші камера тестілеу процесін жазады және таратады, сондай-ақ прокторинг жүйесі үшін қолданылады. Екінші камера тестілеу алдында, тестілеу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін тест тапсырушының биометриясын қолдана отырып сәйкестендіруді қамтамасыз етуге арналады.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналарын, сондай-
ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары
арнайы машиналарды жүргізу
құқығына емтихандар қабылдау
және куәліктер беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________________________емтихан пунктінің № ___________ Емтихан парағы

11. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования залы тестирования обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
12. Каждое посадочное место оснащается веб-камерой для снятия фотографии кандидата и ведения видеозаписи процесса тестирования.
13. Каждое посадочное место в зале тестирования оснащается двумя индивидуальными камерами. Первая камера записывает и транслирует процесс тестирования, а также используется для системы прокторинга. Вторая камера предназначена для обеспечения идентификации с использованием биометрии тестируемого перед, во время, а также после завершения тестирования.
Приложение 2
к Правилам приема экзаменов и
выдачи удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-
строительными машинами, а
также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Экзаменационный лист № _______

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2022 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Машиналардың санаты ________________
Тегі_______________
Аты_______________
Әкесінің аты (бар болса)________________
Туған күні____________
Теориялық емтихан
Күні_________
Сұрақтардың нөмірлері
Дұрыс/дұрыс емес жауаптар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жауаптардың нөмірі
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тракторшы-машинист куәлігі
Тегі ________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ______________________________________________
Туған күні және туған жері ____________________________________________
___________________________________________________________________
Сериясы және нөмірі _________________________________________________
_____________________________________________________________берді
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Өлшемі
3,5х4,5 фотоның орны
------------------------------------ Мөрдің орны
------------------------------------
20__ жылғы " " _______ 20____ жылғы " " _________ дейін жарамды
_________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) _______________________________ _________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы)
Ауыл шаруашылығы тракторлары мен өздігінен жүретін машиналардың санаттары
Мыналарға рұқсат берілгені туралы белгі:
"А" - сыныбы 30 килоНьютонға (3,0 тарту күші) дейінгі (қоса алғанда) доңғалақты тракторларға;
"Б" - сыныбы 30 килоНьютоннан (3,0 тарту күші) жоғары доңғалақты тракторларға;
"В" - шынжыр табанды тракторларға;
"Г" - өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарына;
"Д" - барлық өздігінен жүретін механикаландырылған мелиорациялық машиналарға және жол-құрылысы машиналарына, оның ішінде экскаваторларға, монтаждалған мелиорациялық және жол-құрылысы машиналарына.
Ерекше белгілер үшін
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді,
өздігінен жүретін
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналарын, сондай-ақ жүріп
өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды жүргізу құқығына
емтихандар қабылдау және
куәліктер беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
________________басшысына
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың,
аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың
жергілікті
атқарушы органның атауы)
азамат ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, туған жылы және күні
_________________________
туған жері
___________________________
(республика, облыс, қала, аудан)
__________________________
тұратын
жеке басын куәландыратын
құжаттың
(паспорт сериясы) _________
№___________
____________________________
____________________________
берген
(кім және қашан)
жеке сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________
Өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Тракторшы-машинист куәлігін беруді, ауыстыруды, тракторшы-машинист куәлігін телнұсқасын беруді сұраймын __________________________________ _____________________________________________________________________ (себебі көрсетіледі, керек емесін сызып тастау керек) Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін: 1) _____________________________________________________________ 2) _____________________________________________________________ Көрсетілетін қызметті алушының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы______________________________________________________ Өтінішті берген күні: 20 жылғы __________________ Өтінішті қабылдаған күңі: 20 жылғы __________________ Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін жауапкершілік туралы хабардармын. Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. Көрсетілетін қызметті алушының қолы/электрондық цифрлық колтаңбасы __________________________________ _____________________________________________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының қолы/электрондық цифрлық колтаңбасы ________________________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін
шассилер мен механизмдерді,
өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары
арнайы машиналарды жүргізу құқығына
емтихандар қабылдау және
куәліктер
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру".

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2022 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________экзаменационного пункта
Категория машин __________________
Фамилия __________________________
Имя ______________________________
Отчество (при его наличии) _________________________
Дата рождения ____________
Теоретический экзамен
Дата _________
Номера вопросов
Количество правильных/неправильных ответов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Номер ответов
Приложение 3 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Удостоверение тракториста-машиниста
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при его наличии)__________________________________________
Дата и место рождения______________________________________________
Серия и номер_____________________________________________________
Выдано ___________________________________________________________
Место для фото размером 3,5 х 4,5____________________________________
(местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
---------------------------------------- Место печати
"__" ________ 20__ года действительно до "__" _______ 20__ года
____________ __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица услугодателя)
(подпись услугополучателя) _________________________________
Категория сельскохозяйственных тракторов и самоходных машин
Отметка о разрешении:
"А" - колесными тракторами класса до 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила) включительно;
"Б" - колесными тракторами класса свыше 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила);
"В" - гусеничными тракторами;
"Г" - самоходными сельскохозяйственными машинами;
"Д" - всеми самоходными механизированными мелиоративными машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и дорожно-строительными машинами.
Для особых отметок
Приложение 4
к Правилам приема экзаменов
и выдачи удостоверений
на право управления
тракторами и изготовленными
на их базе самоходными шасси
и механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными
и дорожно-строительными
машинами, а также
специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов и городов
областного значения)
от гражданина
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
год и дата рождения
____________________________
место рождения
____________________________
(республика, область, город,
район)
проживающего
____________________________
документ удостоверяющий
личность (паспорт серии) _____
№ ______ выдано
____________________________
(когда и кем)
индивидуальный
идентификационный номер
__________________________
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Заявление
Прошу выдать, заменить удостоверение тракториста-машиниста, выдать дубликат
удостоверения тракториста-машиниста
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину, ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
Подпись/электронная цифровая подпись услугополучателя _________________
Дата подачи заявления: __________________ 20__ года.
Дата приема заявления: __________________ 20__ года.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии
со статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально
ответственных услугах". Согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подпись/цифровая подпись услугополучателя ____________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись/электронная цифровая подпись уполномоченного лица услугодателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5
к Правилам приема
экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами
и изготовленными на их базе
самоходными шасси
и механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными
и дорожно-строительными
машинами, а также
специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости"
Наименование государственной услуги: "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости".

1. "А", "В", "Г", "Б" және "Д" санатындағы тракторшы-машинист куәлігін алу.
2. "Қаршаналарды, квадроциклдерді жүргізуге рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін алу.
3. Тракторшы-машинист куәлігін ауыстыру.
4. Тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
Тракторшы-машинист куәлігін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Тракторшы-машинист куәлігін берген кезде – жеке тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) құжаттары тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні.
Куәлік жоғалған кезде "Телнұсқа" деген белгімен жаңа куәлік:
1) тұрғылықты жері бойынша тіркелген тұлғаларға осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) куәлік берген көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазба негізінде, көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген орны бойынша куәлікті бергені туралы мәліметтер болмаған жағдайда – құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
"А", "В", "Г", "Б" және "Д" санатындағы тракторшы-машинист куәлігін, "қаршаналарды, квадроциклдарды басқаруға рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін, тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты беру.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы бюджетке мемлекеттік баж төлейді, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 615-бабы 9) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Салық кодексі):

1. Получение удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д".
2. Получение удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено".
3. Замена удостоверения тракториста-машиниста.
4. Получение дубликата удостоверения тракториста-машиниста.
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярия услугодателя.
Выдача удостоверения тракториста-машиниста осуществляется через канцелярию услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
При выдаче удостоверения тракториста-машиниста - 2 (два) рабочих дня с момента регистрации документов физического лица (далее – услугополучатель).
При утере удостоверения, новое удостоверение с отметкой "Дубликат" выдается:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – лицам, зарегистрированным по месту жительства, на основании документов, указанных в пункте 8 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – в случае отсутствия сведений о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя, на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
электронная (частично цифровизированная)/
бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В", "Г", "Б" и "Д", удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено", дубликата удостоверения тракториста-машиниста, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
При оказании государственной услуги услугополучателем оплачивается в бюджет государственная пошлина, которая в соответствии с подпунктом 9) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) составляет:

тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін - 0,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен сондай-ақ
"цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ОҚШП) арқылы қолма қол емес нысанда төленеді.
7
Мемлекеттік қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСM-175/2020 бұйрығы) бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі; Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
2) "Б" және "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;

за выдачу удостоверения тракториста-машиниста – 0,5 месячного расчетного показателя.
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способами через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП))
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет следующие документы:
при обращении к услугодателю:
1) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В" и "Г":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
2) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б" и "Д":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;

өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек жолын растайтын құжат;
3) "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтінім;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
"А" және "В" немесе "Б" және "В" санаттары рұқсат етілген бар тракторшы-машинист куәлігінің көшірмесі немесе рұқсат етілген "А" немесе "А1" немесе "В1" санаттары бар жүргізуші куәлігі;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
4) тракторшы-машинист куәлігін ауыстыру үшін:
нысан бойынша өтінім;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
тракторшы-машинистің ескі куәлігі;
5) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у нысаны;
Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
порталға жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
цифрлық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның цифрлық көшірмесі;

фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) для получения удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено":
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими категориями "А" и "В" или "Б" и "В", или водительское удостоверение с разрешающей категорией "А", или "А1", или "В1";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
4) для замены удостоверения тракториста-машиниста:
заявление по форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
старое удостоверение тракториста-машиниста;
5) для получения дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме;
форму № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном;
при обращении на портал:
1) для получения удостоверений тракториста-машиниста "А", "В" и "Г":
заявление в форме цифрового документа;
цифровую копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
электронную копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или электронную копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";

өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады).
"Б", "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін қосымша:
"А", "В" немесе "Г" санаттарында рұқсат белгілері бар тракторшы-машинист куәлігінің электрондық көшірмесі және Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені жұмыс өтілін растайтын құжат бола алады;
2) ескі үлгідегі тракторшы-машинист куәлігін жаңа куәлікке ауыстырған кезде:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
тракторшы-машинистің ескі куәлігі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге тапсырылады).
3) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алған кезде:
цифрлық құжат нысанындағы өтініш;
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы медициналық анықтама" № 073/у электрондық нысаны;
ОҚШП арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, мемлекеттік баждың төленгені туралы ОҚШП арқылы төленген кезде), бұрын берілген тракторшы-машинист куәлігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші
"цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 4-3/270 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11711 болып тіркелген) бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б", "Д" дополнительно:
электронную копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими отметками в категориях "А", "В" или "Г", и цифровую копию документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса;
2) при замене удостоверения тракториста-машиниста старого образца на новое удостоверение:
заявление в форме электронного документа;
электронную копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
старое удостоверение тракториста-машиниста (сдается услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) при получении дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме цифрового документа;
электронную копию формы № 073/у "Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством", утвержденную Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
электронную копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением случаев оплаты через ПШЦП);
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об оплате государственной пошлины (при оплате через ПШЦП)), о ранее выданном удостоверении тракториста-машиниста, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – Правила), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 4-3/270 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11711);

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) мемлекеттік органдардың www.gov.kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында;
2) порталда;
3) тиісті қызмет берушінің интернет-ресурсында орналасқан.
Үшінші тұлғалардың көрсетілетін қызметтерді алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен", сондай-ақ субъектінің порталда тіркелген ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді жіберу немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған, мәліметтері сұратылып отырған тұлғаның келісімі болған жағдайда, үшінші тұлғалардың электрондық сұранымы.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабы
1
2
3
4
5
6
7
8
1 – Р/с №
2 - Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3 – Туған күні және туған жері
4 – Жұмыс істейтін жері (тұрғылықты жері)
5 – Тракторшы-машинист куәлігінің берілген күні
6 – Тракторшы-машинист куәлігі берілді, санаты
7 – Тракторшы-машинист куәлігі берілді, сериясы және нөмірі
8 – Алғаны туралы қолы
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді,
өздігінен жүретін
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс
машиналарын, сондай-ақ жүріп
өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды жүргізу құқығына
емтихандар қабылдау
және куәліктер беру
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы) Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.04.2026 № 247 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері _________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайы көрсетіледі) _________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады. Бас тарту үшін негіздер: _______________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Осы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап әр тарап үшін бір бірден екі данада жасалды. _____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы) Алдым______________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы) 20__ жылғы "___" _________.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы
Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения
[уәкілетті органның атауы мемлекеттік тілде]
[уәкілетті органның атауы орыс тілінде]
[уәкілетті органның деректемелері
мемлекеттік тілде]
[уәкілетті органның деректемелері орыс тілінде]
[хабарлама нөмірі]
[хабарлама беру күні
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Берілген уақыты мен орны көрсетілген тракторшы-машинист куәлігінің дайын екендігі туралы хабарлама/Уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста с указанием времени и места выдачи [Хабарлама мәтіні/Текст уведомления] [Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесінің басшысы] [қол қоятын адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қатаң есептегі бланкілердің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабы
Кіріс
Шығыс
Қалдық
1
2
3
4
5.1
5.2
6
7
8
9

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов;
2) портале;
3) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьими лицами, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Приложение 6 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Книга выдачи удостоверений тракториста-машиниста
1
2
3
4
5
6
7
8
1 – № п/п
2 – Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3 – Дата и место рождения
4 – Место работы (жительства)
5 – Дата выдачи удостоверения тракториста-машиниста
6 – Выдано удостоверение тракториста-машиниста, категория
7 – Выдано удостоверение тракториста-машиниста, серия и номер
8 – Подпись о получении
Приложение 7
к Правилам приема экзаменов
и выдачи удостоверений
на право управления тракторами
и изготовленными на их базе
самоходными шасси
и механизмами, самоходными
сельскохозяйственными,
мелиоративными
и дорожно-строительными
машинами, а также
специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4.).
__________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах" сотрудник услугодателя
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя)
отказывает в оказании государственной услуги:
_______________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
Основание для отказа: ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Настоящий мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
составлен в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника услугодателя)
Получил _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
подпись услугополучателя) "___"_______ 20__ года.
Приложение 8 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Облыстардың, республикалық маңыздағы қалалардың, астананың, облыстық маңыздағы аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органы
Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения
[наименование уполномоченного органа на государственном языке]
[наименование уполномоченного органа на русском языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на государственном языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на русском языке]
[номер уведомления]
[дата выдачи уведомления
[Наименование услугополучателя]
[Реквизиты услугополучателя]
Уақыты және орыны көрсетілген тракторшы-машинист куәлігінің дайындығы туралы хабарлама/Уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 9 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Книга учета поступления и расходования бланков строгой отчетности
Приход
Расход
Остаток
1
2
3
4
5.1
5.2
6
7
8
9

10.1
10.2
11
1 - Келіп түскен күні
2 - Жүкқұжат нөмірі
3 - Кімнен алынды
4 - Сериясы
5.1.- Нөмірмен нөмірлену
5.2. - Нөмірмен қоса алғанда нөмірлену
6 - Саны
7 - Жұмсалған күні
8 - Кімге берілді
9 - Сериясы
10.1 - Нөмірмен нөмірлену
10.2 - Нөмірмен қоса алғанда нөмірлену
11 - Саны

10.1
10.2
11
1 – Дата поступления
2 – Номер накладной
3 – От кого получено
4 – Серия
5.1 – Нумерация с номером
5.2 - Нумерация по номеру включительно
6 – Количество
7 – Дата расходования
8 – Кому выдано
9 – Серия
10.1 – Нумерация с номером
10.2 – Нумерация по номеру включительно
11 – Количество