Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 19-4/286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 маусымда № 11478 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 15 шiлдедегi № 173-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2025 № 173-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 7-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
" " 2015 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
" " 2015 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
_______________Н. Әбіқаев
" " 2015 жыл "КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
_______________Қ. Қасымов
7 сәуір 2015 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
" " 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 19-4/286 бұйрығымен
бекітілген
Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін
қамтамасыз ету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 7-3) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленді және су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын салу, пайдалану, жөндеу және қайта жаңарту кезінде су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иелері немесе пайдаланушы тұлғалар орындаулары міндетті талаптарды ескере отырып, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 19-4/286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2015 года № 11478. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 15 июля 2025 года № 173-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.07.2025 № 173-НҚ ((вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7-3) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________Б. Султанов
" " 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
" " 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________Н. Абыкаев
" " 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________К. Касымов
" " 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________В. Школьник
" " 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 19-4/286
Правила
обеспечения безопасности водохозяйственных
систем и сооружений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-3) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяют порядок обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений с учетом требований, обязательных для исполнения собственниками водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующими лицами при строительстве, эксплуатации, ремонте и реконструкции водохозяйственных систем и сооружений.

2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігі – су шаруашылығы жүйелері, құрылыстары элементтерінің, адамдардың өмірін, денсаулығын және заңды мүдделерін, қоршаған орта мен шаруашылық объектілерін қорғауды қамтамасыз ететін өзіндік ерекшеліктері;
2) су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің өлшемдері – су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары апаттарының туындау қатерінің жол берілетін деңгейіне сәйкес келетін су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары жай-күйінің техникалық көрсеткіштерінің және оларды пайдалану шарттарының шекті денгейі.
2. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін
қамтамасыз ету тәртібі
3. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын жобалау, салу, пайдалану, жөндеу және қайта жаңарту кезінде қойылатын талаптар негізінде жүзеге асырылады.
4. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, олардың жұмысы мен жай-күйіне құрылысын салу үдерісінде де, пайдалану, жөндеу және қайта жаңарту кезінде де заттай қадағалау (мониторинг) жүргізіледі.
5. Жобалау сатысында су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының беріктігін, тұрақтылығын және ұзақ мерзімділігін есептеу әдістерімен қамтамасыз етіледі.
6. Есептеу кезінде инженерлік ізденістердің нәтижелері, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары орналасқан жердің функционалдық мақсаты мен сипаты, тіреуші құрылыс конструкциялары бұзылуының болжалды салдары, сондай-ақ жүктемелер мен әсерлердің қолайсыз бірлесе келуі ескеріледі.
7. Жер сілкінісі қаупі бар аудандарда су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын салу кезінде болуы мүмкін қауіпті бүлінулер мен апаттық жағдайларды болдырмау үшін арнайы жобалық-конструкторлық шешімдер қолданылады.
8. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын салу объектілерінде құрылыс үдерісінде бөгде араласуды болдырмау бойынша, сондай-ақ болуы мүмкін диверсиялық және террористік актілерге қарсы әрекет ету бойынша қорғау шаралары көзделуі қажет.
9. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иесі немесе пайдаланушы тұлға су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын функционалдық мақсаты бойынша қауіпсіз пайдалануды, олардың техникалық жай-күйінің қауіпсіз деңгейін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы жөндеуді және жетілдіруді қамтамасыз етеді.
10. Болжанатын немесе болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға байланысты апаттың туындау қаупі кезінде су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иесі немесе пайдаланушы тұлға қосымша қауіпсіздік шараларын қабылдайды, сондай-ақ су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының бақыланатын параметрлері белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын пайдаланудан шығару жөнінде шаралар қабылдайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) безопасность водохозяйственных систем и сооружений – свойства элементов водохозяйственных систем, сооружений, позволяющих обеспечивать защиту жизни, здоровья и законных интересов людей, окружающей среды и хозяйственных объектов;
2) критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений – предельные значения технических показателей состояния водохозяйственных систем и сооружений, условий их эксплуатации, соответствующие допустимому уровню риска возникновения аварий водохозяйственных систем и сооружений.
2. Порядок обеспечения безопасности водохозяйственных
систем и сооружений
3. Обеспечение безопасности осуществляется на основании требований, предъявляемых при проектировании, строительстве, эксплуатации, ремонте и реконструкции водохозяйственных систем и сооружений.
4. Для обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений проводятся натурные наблюдения (мониторинг) за их работой и состоянием, как в процессе строительства, так и при эксплуатации, ремонте и реконструкции.
5. На стадии проектирования прочность, устойчивость и долговечность водохозяйственных систем и сооружений обеспечиваются методами расчетов.
6. При расчетах учитываются результаты инженерных изысканий, функциональное назначение и характеристики месторасположения водохозяйственных систем и сооружений, предполагаемые последствия разрушения несущих строительных конструкций, а также неблагоприятные сочетания нагрузок и воздействий.
7. Для предотвращения возможных опасных повреждений и аварийных ситуаций при строительстве водохозяйственных систем и сооружений в сейсмоопасных районах применяются специальные проектно-конструкторские решения.
8. На объектах строительства водохозяйственных систем и сооружений необходимо предусматривать меры защиты по предотвращению постороннего вмешательства в процесс строительства, а также по противодействию возможным диверсионным и террористическим актам.
9. Собственник водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующее лицо обеспечивают безопасную эксплуатацию водохозяйственных систем и сооружений по функциональному назначению, безопасный уровень их технического состояния, а также техническое обслуживание, текущий ремонт и модернизацию.
10. При угрозе возникновения аварий, связанных с предполагаемыми или случившимися чрезвычайными ситуациями природного и техногенного характера, собственник водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующее лицо принимают дополнительные меры безопасности, а также меры по выводу водохозяйственных систем и сооружений из эксплуатации, в случае несоответствия контролируемых параметров водохозяйственных систем и сооружений установленным требованиям безопасности.

11. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарындағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі іс-шаралар жоспарына және су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын қалпына келтіру жөніндегі жобалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
12. "Гидромелиорациялық жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстарының паспорттарын жүргізу ережесін және паспорт нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 4 маусымдағы № 326 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5714 болып тіркелген) нысандар бойынша су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарында өрттен, жарылыстан және басқа да қауіпті жағдайлардан қорғау құралдары болған жағдайда су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иесі немесе пайдаланушы тұлға су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгілер бойынша су шаруашылығы құрылыстарының паспорттарына сәйкес оларды жұмысқа қабілетті күйде ұстайды.
13. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын пайдалану кезінде қауіпсіз күйінде ұстауды меншік иесі немесе пайдаланушы тұлға кезеңдік тексеру жүргізу, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жолымен қамтамасыз етеді.
14. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын жөндеу жұмыстарының және қайта жаңарту жөніндегі жұмыстардың бағдарламаларын әзірлеу жүйелер мен құрылыстардың жай-күйін және пайдаланылатын су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарында апаттың туындау қатерінің деңгейін (қауіпсіздік деңгейін) бағалау негізінде жүргізіледі.
15. Кодекстің 37-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын қайта жаңарту кезінде қауіпсіздік деңгейі су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы уәкілетті орган бекіткен су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің өлшемдерін сақтау арқылы қамтамасыз етіледі.
16. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иесі немесе пайдаланушы тұлға іргелес жатқан аумақтағы адамдар үшін қауіп тудыратын жұмыстарды жүргізген кезде қауіпті аймаққа кездейсоқ кіруді болдырмау жөнінде шаралар қабылдайды.
17. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының иесі немесе пайдаланушы тұлға 25 жылдан артық пайдалануда болған су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын, олардың жай-күйіне қарамастан, олардың беріктігін, тұрақтылығын және пайдалану сенімділігін бағалай отырып, жыл сайын көп факторлы тексеруден өткізеді. 25 жылға дейін пайдалануда болған су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары олардың жай-күйіне қарамастан, олардың беріктігін, тұрақтылығын және пайдалану сенімділігін бағалай отырып, 5 жылда бір рет көп факторлы тексеруден өтеді.

11. Ликвидация последствий чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера на водохозяйственных системах и сооружениях осуществляется в соответствии с планом мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и проектной документацией по восстановлению водохозяйственных систем и сооружений.
12. При наличии на водохозяйственных системах и сооружениях средств защиты от пожара, взрыва и других опасных ситуаций, собственник водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующее лицо поддерживают их работоспособное состояние в соответствии с паспортами водохозяйственных сооружений, по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июня 2009 года № 326 "Об утверждении Правил проведения паспортизации гидромелиоративных систем и водохозяйственных сооружений и форму паспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5714).
13. Поддержание безопасного состояния водохозяйственных систем и сооружений при эксплуатации обеспечиваются собственником или эксплуатирующим лицом путем проведения периодического обследования, технического обслуживания и текущего ремонта.
14. Разработка программ ремонтных работ и работ по реконструкции водохозяйственных систем и сооружений производится на основе оценки состояния систем и сооружений и уровня риска возникновения аварии (уровня безопасности) эксплуатируемых водохозяйственных систем и сооружений.
15. При реконструкции водохозяйственных систем и сооружений уровень безопасности обеспечивается посредством соблюдения критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений, утверждаемых уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения, в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 37 Кодекса.
16. Собственник водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующее лицо при проведении на прилегающей территории работ, представляющих опасность для людей, принимают меры по предотвращению случайного доступа в опасную зону.
17. Собственник водохозяйственных систем и сооружений или эксплуатирующее лицо ежегодно подвергают многофакторному обследованию водохозяйственные системы и сооружения, находящиеся в эксплуатации более 25 лет, независимо от их состояния, с оценкой их прочности, устойчивости и эксплуатационной надежности. Водохозяйственные системы и сооружения, находящиеся в эксплуатации до 25 лет, независимо от их состояния, подвергаются многофакторному обследованию с оценкой их прочности, устойчивости и эксплуатационной надежности один раз в 5 лет.