Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 мамырда № 11227 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 168) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ә. Исекешев
2015 жылғы 3 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев

Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2015 года № 11227.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 168) пункта 15 Положение о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановления Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Рублики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати
одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
3 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Е. Досаев

2015 жылғы 22 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245
бұйрығымен
бекітілген
Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылық алқаптарын бекiтiп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысының 1-тармағының 168) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және аңшылық алқаптарын бекiтiп беру жөнiнде конкурс (бұдан әрi – Конкурс) ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
2. Конкурсты өткізудің мақсаты Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғаларына бекітіліп берілетін аңшылық алқаптарда аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығын беру болып табылады.
3. Жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толық орналасқан аңшылық алқаптар оларға белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, олардың өтініші бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысымен конкурс өткізілмей бекітіліп беріледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы баға – конкурстың екінші кезеңі барысында қалыптасатын конкурс нысанасының бағасы;
2) аукциондық зал – конкурстың екінші кезеңін өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
3) аумақтық бөлімшелер – ведомствоның аумақтық бөлімшелері;
4) басталатын баға – конкурстың әрбір нысаны бойынша конкурстың екінші кезеңі басталатын баға;
5) бастапқы баға – осы Қағидалардың 9 және 10 – тармақтарына сәйкес конкурс ұйымдастырушылары айқындайтын және белгілейтін баға;
6) ведомство – уәкілетті органның құзыреті шегінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы стратегиялық, реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) геоақпараттық сервис – жүргізілген шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру бойынша электрондық картада графикалық және мәтіндік түрдегі ақпаратты орналастыруға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйенің сервисі;
8) жануарлар дүниесiн пайдаланушылар – "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Заңға сәйкес жануарлар дүниесiн пайдалану құқығы берiлген жеке және заңды тұлғалар;
9) жеңімпаз – конкурс нысанасы үшін ең жоғары баға ұсынған конкурсқа қатысушы;
10) кепілдік жарна – қатысушы конкурсқа қатысу үшін енгізетін ақша сомасы;
11) конкурстың нысанасы – конкурс жеңімпазына бекітіліп берілетін аңшылық алқапта аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығы;
12) конкурс – конкурс жеңімпазына аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығын беруге бағытталған сауда-саттық нысаны, бұл ретте жеңімпазды айқындаудың басты өлшемі қатысушылар ұсынатын баға болып табылады;
13) конкурсқа қатысушының нөмірі – Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде конкурсқа қатысу үшін қатысушыға тізілім веб-порталы беретін бірегей нөмір;
14) конкурсты ұйымдастырушы – конкурсты дайындау және өткізу жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын жүзеге асыратын және Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес бірыңғай оператормен өзара іс-қимыл жасайтын облыстық жергілікті атқарушы орган;
15) қатысушы – конкурсқа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген және өтінімді тізілімнің веб-порталы арқылы ұсынған жеке немесе заңды тұлға;
16) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
17) объект – аңшылық алқаптар;
18) объектінің электрондық паспорты (бұдан әрі – электрондық паспорт) – объект туралы толық ақпаратты қамтитын электрондық құжат;
19) түпкілікті баға – конкурстың екінші кезеңін аяқтау нәтижесінде белгіленген конкурс мәнінің бағасы;
20) тізілімнің веб-порталы (бұдан әрі – веб портал) – www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан, тізілім деректеріне бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін интернет-ресурс;
21) уәкілетті орган – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, басқару процестерін үйлестіру салаларында, оның ішінде орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
22) шарт –ведомствоның аумақтық бөлімшесі мен конкурс қорытындысы бойынша жеңімпаз арасында веб-порталда электрондық түрде жасалатын аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған екі жақты келісім;
23) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілегін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.

22 мая 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года
№ 18-04/245.
Правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий (далее – Правила), разработаны в соответствии подпунктом 168) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок организации и проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий.
2. Целью проведения конкурса является предоставление физическим или юридическим лицам Республики Казахстан права ведения охотничьего хозяйства на закрепляемых за ними охотничьих угодьях.
3. Охотничьи угодья, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке постановлением местного исполнительного органа области при условии их соответствия установленным квалификационным требованиям.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1.текущая цена – цена предмета конкурса, складывающаяся в ходе второго этапа конкурса;
2.аукционный зал – раздел веб-портала, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения второго этапа конкурса;
3.территориальные подразделения – территориальные подразделения ведомства;
4.стартовая цена – цена, с которой начинается второй этап конкурса по каждому предмету конкурса;
5.начальная цена – цена, определяемая и устанавливаемая организатором конкурса в соответствии с пунктами 9 и 10 настоящих Правил;
6.ведомство – государственный орган в пределах компетенции уполномоченного органа, осуществляющий стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7.геоинформационный сервис – сервис автоматизированной информационной системы, предназначенный для размещения информации в графическом и текстовом виде на электронной карте по проведенному межхозяйственному охотоустройству;
8.пользователи животным миром – физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом об охране, воспроизводстве и использовании животного мира предоставлено право пользования животным миром;
9.победитель – участник конкурса, предложивший наиболее высокую цену за предмет конкурса;
10.гарантийный взнос – денежная сумма, вносимая участником для участия в конкурсе;
11.предмет конкурса – право ведения охотничьего хозяйства на закрепляемом за победителем конкурса охотничьем угодье;
12.конкурс – форма торгов, направленная на предоставление победителю конкурса права ведения охотничьего, при которой главным критерием определения победителя является предлагаемая участниками цена;
13.номер участника конкурса – уникальный номер, присваиваемый веб-порталом участнику для участия в конкурсе при наличии электронной цифровой подписи, выданной национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан;
14.организатор конкурса –территориальные подразделения ведомства, осуществляющие организационные мероприятия по подготовке и проведению конкурса и взаимодействующие с единым оператором в соответствии с законодательством о государственных закупках;
15.участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в конкурсе и представившее заявку через веб-портал реестра;
16.единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;
17.объект – охотничье угодье;
18.электронный паспорт объекта (далее – электронный паспорт) – электронный документ, включающий полную информацию об объекте;
19.окончательная цена – цена предмета конкурса, установленная в результате завершения второго этапа конкурса;
20.веб-портал реестра (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
21.уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
22.договор – двухстороннее соглашение на ведение охотничьего хозяйства, заключаемое в электронном виде на веб-портале между территориальным подразделением ведомства и победителем по итогам конкурса;
23.электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
24.электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

5. Конкурсқа шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру негізінде аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін перспективалы деп танылатын резервтік қордың аңшылық алқаптары қойылады.
6. Аңшылық алқаптарды бекітіп беру осы Қағидаға сәйкес өткізілетін конкурстың қорытындылары негізінде облыстардың жергілікті атқарушы органдарының шешімімен жүзеге асырылады.
7. Аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығына бастапқы бағасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Р= T*V, мұндағы:
Р – аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығын беруге бастапқы бағасы;
Т – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы кодексінің 582-бабына сәйкес айқындалатын аңшылық жануардың ерекше түрі үшін төлемақы мөлшерлемесінің белгіленген мөлшері;
V – аңшылық жануардың паспортында көрсетілген жануарлардың аңшылық түрлерінің түрлік құрамының саны.
2-тарау. Ұйымдастырушы
8. Аңшылық шаруашылығы мұқтажы үшін жануарлар дүниесін пайдаланушыларға аңшылық алқаптарды бекітіп беру жөніндегі конкурсты облыстың жергілікті атқарушы органы өткізеді.
9. Конкурсты дайындау және өткізу кезінде ұйымдастырушы:
1) конкурстық комиссияны қалыптастырады;
2) конкурсты өткізу мерзімін және оның шарттарын айқындайды;
3) конкурс өткізу туралы хабарлама жариялайды;
4) аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын әзірлейді;
5) конкурс нысанасының бастапқы бағасын айқындайды;
6) конкурс жеңімпазының шарт талаптарын орындауына мониторинг жүргізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
Аңшылық алқаптарды бекітіп беру мерзімі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 18-2/501 бұйрығымен бекітілген аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларына қосымшада қарастырылған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11551 тіркелген);
10. Конкурсты ұйымдастырушы оны өткізгенге дейін геоақпараттық сервисте өткізілген шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі толық ақпаратты, сондай-ақ комиссия қабылдаған шешімдер бойынша ақпаратты, оның ішінде: барлық орман алқабы мен әрбір алқаптың координаттары мен шекараларын суреттейтін аңшылық алқаптарының орналасқан жері туралы нақты деректердің электрондық картасы.
Электрондық карта сондай-ақ межелік нүктелер, есеп алаңдары және жануарлар маршруттары (бар болса) бойынша ақпаратты қамтиды;
аңшылық шаруашылығының және барлық орман алқабының және әрбір алқаптың жеке электрондық паспорты;
11. Аңшылық алқаптың электрондық паспорты алқаптың бірегей сәйкестендіру нөмірін, оның ауданын, бір қорықшыға қорғалатын алаңның жүктеме нормасын, санатын, жануарлар дүниесінің жай-күйін (түрін, санын) қамтиды.

5. На конкурс выставляются охотничьи угодья резервного фонда, которые на основании межхозяйственного охотустройства признаются перспективными для ведения охотничьего хозяйства.
6. Закрепление охотничьих угодий, осуществляется решением местных исполнительных органов областей на основании итогов конкурса, проводимого в соответствии с настоящими Правилами.
7. Начальная цена на право ведения охотничьего хозяйства определяется по следующей формуле:
P = T*V, где:
P – начальная цена на право ведения охотничьего хозяйства;
Т – установленный размер ставки платы за особь охотничьего вида животного, согласно статье 582 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
V – количество видового состава охотничьих видов животных, указанных в паспорте охотничьего животного.
Глава 2. Организатор
8. Конкурс по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром для нужд охотничьего хозяйства проводит местный исполнительный орган области.
9. При подготовке и проведении конкурса организатор конкурса:
1) формирует конкурсную комиссию;
2) определяет сроки проведения конкурса и его условия;
3) публикует извещение о проведении конкурса;
4) разрабатывает план развития субъектов охотничьего;
5) определяет начальную цену предмета конкурса;
6) осуществляет мероприятия по мониторингу исполнения победителем конкурса условий договора.
Срок закрепления охотничьих угодий предусмотрен приложением к Правилам ведения охотничьего хозяйства, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 18-2/501 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11551);
10. До проведения конкурса организатор размещает в геоинформационном сервисе полную информацию о проведенном межхозяйственном охотоустройстве, а также решения комиссии по охотничьим угодьям, включая:
электронную карту, содержащую точные данные о местоположении охотничьих угодий с координатами и обрисовкой границ всего лесного массива и каждого угодья отдельно, с информацией о межевых точках, учетных площадках и маршрутах животных (при наличии);
электронный паспорт охотничьего хозяйства, всего лесного массива и каждого угодья в отдельности.
11. Электронный паспорт охотничьего угодья включает в себя уникальный идентификационный номер угодья, его площадь, норму нагрузки охраняемой площади на одного егеря, категорию, состояние животного мира (вид, количество).

12. Ұйымдастырушы конкурс өткізгенге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде конкурс өткізу туралы хабарламаны орналастырады, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) конкурсты өткізу күні мен уақыты;
2) ұйымдастырушының толық атауы;
3) объект туралы мәліметтер;
4) аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспары;
5) конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімдері;
6) объектіні бекіту мерзімдері;
7) конкурсты өткізу тәртібі;
8) объект бойынша кепілдік жарнаның мөлшері және оны енгізу үшін банк деректемелері;
9) бастапқы баға.
13. Хабарлама жарияланғаннан кейін ұйымдастырушы конкурсқа барлық әлеуетті қатысушыларға объектіге еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Комиссия
14. Конкурстық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) объект бойынша бекітудің барлық ұсынылатын кезеңіне аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын бекітеді;
2) веб-порталда конкурсқа қатысушылардың өтінішін және құжаттарын қарайды және қатысушыларды конкурстың екінші кезеңіне жібереді.
15. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды және бес адамнан кем емес.
16. Аңшылық алқаптарды бекітіп беру бойынша облыстық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар құратын комиссияның мүшелері:
1) облыстардың жергілікті атқарушы органдарының (облыс әкімінің орынбасарынан төмен емес), комиссия төрағасы;
2) облыстардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелері (басшыдан төмен емес);
3) ведомствоның аумақтық бөлімшелері (басшының орынбасарынан төмен емес);
4) аңшылық шаруашылығы саласындағы ғылыми ұйымдардың;
5) аңшылар және аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің аккредиттелген республикалық қауымдастықтары.
17. Егер тізілімнің веб-порталында дауыс беруге конкурстық комиссия мүшелерінің 2/3-нен кем қатысса, тізілімнің веб-порталы рұқсат беру хаттамасын қалыптастырудан бас тартады және ұйымдастырушыға өткізілмеген конкурс туралы хабарлама жібереді.
Комиссия мүшелерінің өз өкілеттіктері басқа адамдарға берілмейді.
18. Конкурстық комиссиялардың ұйымдастырушылық қызметін комиссия хатшысы (бұдан әрі – хатшы) қамтамасыз етеді. Комиссия мүшесі болып табылмайтын және комиссия шешім қабылдаған кезде дауысы жоқ ұйымдастырушының өкілі хатшы болып табылады.
4-тарау. Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу тәртібі
19. Қатысушылар:
1) Конкурс басталғанға дейін ұйымдастырушыдан объект бойынша қосымша мәліметтерді, нақтылауларды алады;
2) өз құқықтары бұзылған кезде сотқа жүгінеді;
3) конкурс басталғанға дейін өздерінің конкурсқа қатысуға өтінімдерін кері қайтарып алады.

12. Организатор не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до проведения конкурса размещает извещение о проведении конкурса на веб-портале на государственном и русском языках, где содержатся следующие сведения:
1) дата и время проведения конкурса;
2) полное наименование организатора;
3) сведения об объекте;
4) план развития субъектов охотничьего хозяйства;
5) сроки приема заявок на участие в конкурсе (далее – заявка);
6) сроки закрепления объекта;
7) порядок проведения конкурса;
8) размер гарантийного взноса по объекту и банковские реквизиты для его внесения;
9) начальная цена.
13. После публикации извещения организатор обеспечивает свободный доступ к объекту всем потенциальным участникам конкурса.
Глава 3. Комиссия
14. Конкурсная комиссия осуществляет следующие функции:
1) утверждает план развития субъектов охотничьего хозяйства, на весь предлагаемый период закрепления;
2) на веб-портале рассматривает заявки и документы участников конкурса и допускает участников ко второму этапу конкурса.
15. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число и не менее пяти человек.
16. Членами комиссии, создаваемой местными исполнительными органами областного уровня по закреплению охотничьих угодий, являются представители:
1) местных исполнительных органов областей (не ниже заместителя акима области), председатель комиссии;
2) структурных подразделений местных исполнительных органов областей (не ниже руководителя);
3) территориальных подразделений ведомства (не ниже заместителя руководителя);
4) научных организаций в области охотничьего хозяйства;
5) аккредитованных республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства.
17. В случае, если в голосовании на веб-портале приняло участие менее 2/3 членов конкурсной комиссии, веб-портал отказывает в формировании протокола допуска и направляет уведомление организатору о несостоявшемся конкурсе.
Члены комиссии не передают свои полномочия другим лицам.
18. Организационная деятельность конкурсных комиссий обеспечивается секретарем комиссии (далее – секретарь). Секретарем является представитель организатора, который не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии решений комиссией.
Глава 4. Порядок проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий
19. Участники:
1) до начала конкурса получают у организатора дополнительные сведения, уточнения по объекту;
2) обращаются в суд при нарушении своих прав;
3) отзывают свои заявки на участие в конкурсе до начала конкурса.

20. Конкурсқа қатысу үшін веб-порталда алдын ала тіркелу қажет:
1) жеке тұлғалар үшін:
жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін:
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефон, факс, e-mail).
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы өтінімді тіркегенге дейін веб-порталға енгізілген деректерді өзгертеді.
21. Конкурсқа қатысушы веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшылық алқаптарды бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысуға өтінім береді.
22. Бірыңғай оператор веб-порталдың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ конкурсқа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
23. Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерде және мерзімде бірыңғай оператордың шотына енгізеді. Кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама жарияланғаннан кейін өзгермейді.
24. Конкурсқа қатысу үшін кепілдік жарна бастапқы бағаның 15 (он бес пайызын) құрайды, бірақ 50 (елу мың) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі - АЕК) кем емес және 30 (отыз мың) АЕК-тен аспайды.
25. Өтінімді веб-портал тіркегеннен кейін үш минут ішінде тізілім дерекқорында өтінім берілген объект бойынша кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтердің бар-жоғына автоматты түрде тексеру жүргізіледі.
26. Тізілімнің дерекқорында бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болған жағдайда, веб-портал өтінімді қабылдауды және конкурс нәтижелері анықталғанға дейін кепілдік жарнаның сомасын оқшаулауды жүзеге асырады. Тізілімнің дерекқорында бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болмаған кезде веб-портал қатысушының өтінімін қабылдамайды.
27. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығымен бекітілген нысан бойынша ведомствоның аумақтық бөлімшесімен аңшылық шаруашылықтарын жүргізуге шарт жасасқан қатысушының кепілдік жарнасы "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның бекітілген нысанына сәйкес конкурс нәтижелері бойынша белгіленген және шартта көрсетілген түпкілікті баға есебіне жатады және бірыңғай оператор веб-порталда кепілдік жарнаны аударуға арналған өтінішке қол қойғаннан кейін тиісті бюджетке жібереді.

20. Для участия в конкурсе необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале с указанием:
1) для физических лиц:
индивидуальный идентификационный номер, фамилию, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц:
бизнес-идентификационный номер, полное наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (юридический адрес, телефон, факс, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник до регистрации заявки изменяет данные, внесенные на веб-портал.
21. Участники конкурса подают посредством веб-портала заявку на участие в конкурсе по закреплению охотничьих угодий по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
22. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала, а также принимает гарантийные взносы участников конкурса.
23. Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым физическим или юридическим лицом в размере и в сроки, указанные в извещении о проведении конкурса на счет единого оператора.
24. Гарантийный взнос для участия в конкурсе составляет 15 (пятнадцать) процентов от начальной цены, но не менее 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей (далее – МРП) и не более 30 (тридцати тысяч) МРП.
25. После регистрации заявки веб-порталом в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в базе данных Реестра сведений о поступлении гарантийного взноса по объекту, на который подана заявка.
26. В случае наличия в базе данных Реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора, веб-портал осуществляет принятие заявки и блокировку суммы гарантийного взноса до определения результатов конкурса. При отсутствии в базе данных Реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора веб-портал отклоняет заявку участника.
27. Гарантийный взнос участника, победившего по результатам конкурса и заключившего договора на ведение охотничьего хозяйства с территориальным подразделением ведомства, установленной по результатам конкурса и направляется единым оператором в соответствующий бюджет после подписания организатором на веб-портале заявления на перечисление гарантийного взноса.

28. Конкурс нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қойылмаған жағдайда, кепілдік жарна жеңімпазға қайтарылмайды. Бұл жағдайда конкурс жеңімпазының кепілдік жарнасын ұйымдастырушы веб-порталда конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қойғаннан кейін бірыңғай оператор тиісті бюджетке жібереді.
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарналарды бірыңғай оператор конкурс өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде веб-порталда ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қатысушылар қол қойған кепілдік жарналарды қайтаруға өтініштерде конкурсқа қатысушылар көрсететін деректемелерге қайтарады.
29. Қатысушыларды тіркеу конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және конкурс басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады.
30. Қатысушы ретінде тіркелу үшін веб-порталда конкурс шарттарымен келісімі бар өтінімді тіркеу қажет. Өтінімге қатысушының ЭЦҚ-сы қол қойылады.
31. Өтінімдер тізілімнің дерекқорында сақталады және конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақыт пен күнге дейін жүктеу және қарау үшін қол жетімді емес.
32. Автоматты тексеру нәтижелері бойынша веб-портал қатысушының веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан дәлелді бас тарту туралы электрондық хабарлама жібереді.
33. Веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуына конкурс басталғанға дейін бес минут бұрын бірыңғай оператордың шотына конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның түспеуі болып табылады.
34. Ұйымдастырушы веб-порталдағы конкурсты Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұмаға дейін айқындалады және тоқсанына бір реттен кем емес өткізіледі.
35. Егер бірінші конкурсқа өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған сәтте бір өтінім тіркелген болса, мұндай конкурс өтпеді деп танылады.
Екінші және одан кейінгі конкурстар өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған сәтте біліктілік талаптарға сәйкес кемінде бір тіркелген өтінім болған кезде өтті деп танылады.
Екінші және одан кейінгі конкурстарды өткізу кезінде конкурстың екінші кезеңіне жалғыз қатысушы жіберілгенде онымен объектінің бастапқы бағасы төленген және шарт жасасқан жағдайда мұндай қатысушы конкурстың жеңімпазы болып танылады.
36. Егер конкурс өткізілмеді деп жарияланса, өтінімдерді ашуды жүргізбейді және ұйымдастырушы конкурс өткізілген күні ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, веб-портал қалыптастыратын өткізілмеген конкурс туралы актіге қол қояды.

28. Гарантийный взнос не возвращается победителю в случае не подписания протокола о результатах конкурса или договора со стороны победителя. В данном случае гарантийный взнос победителя конкурса направляется единым оператором в соответствующий бюджет после подписания организатором на веб-портале акта об отмене результатов конкурса.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются единым оператором в течение трех рабочих дней с даты проведения конкурса на реквизиты, указываемые участниками конкурса в заявлениях на возврат гарантийных взносов, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале.
29. Регистрация участников производится со дня публикации извещения о проведении конкурса и заканчивается за пять минут до начала конкурса.
30. Для регистрации в качестве участника необходимо на веб-портале зарегистрировать заявку, подписанную ЭЦП участника, содержащую согласие с условиями конкурса.
31. Заявки хранятся в базе данных Реестра и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении конкурса.
32. По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо мотивированный отказ в принятии заявки.
33. Основаниями для отказа веб-порталом в принятии заявки является не поступление за пять минут до начала конкурса гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении конкурса, на счет единого оператора.
34. Конкурс на веб-портале назначается организатором со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках) и проводится не менее одного раза в квартал.
35. Если на момент окончания срока приема заявок на первый конкурс зарегистрирована одна заявка, такой конкурс признается не состоявшимся.
Второй и последующие конкурсы признается состоявшимся при наличии на момент окончания срока приема заявок не менее одной зарегистрированной заявки, соответствующей квалификационным требованиям.
При проведении второго и последующих конкурсов, в случае допуска ко второму этапу конкурса единственного участника, такой участник признается победителем конкурса, при условии оплаты таким лицом начальной цены объекта и заключения договора.
36. Если конкурс объявляется несостоявшимся, вскрытие заявок не производится и организатором в день проведения конкурса подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом.

37. Өтінімдерді ашу конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген конкурстың күні мен уақыты басталғаннан кейін веб-портал арқылы автоматты түрде жүргізіледі.
38. Байқау екі кезеңде өткізіледі.
Қатысушылардың өтінімдерін бірінші кезеңде комиссия конкурс шарттарына және біліктілік талаптарына сәйкес келетін және конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушыларды айқындау мақсатында веб-порталда қарайды.
39. Комиссия хатшысы өтінімдерді ашқан күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде веб-порталда комиссияның барлық мүшелерінің ЭЦҚ-ын пайдалана отырып қол қою үшін рұқсат беру хаттамасын қалыптастырады.
Комиссия мүшесі рұқсат беру хаттамасына қол қоймаған жағдайда, Комиссия хатшысы хаттамада қолдың болмау себебі туралы ақпараты бар рұқсат беру хаттамасында қол қоймаған комиссия мүшелері көрсетіледі.
40. Конкурсқа қатысушыларды конкурстың екінші кезеңіне жіберу хаттамасы Конкурсқа қатысуға өтінім берген барлық қатысушыларды электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, Комиссияның барлық мүшелерінің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, конкурсқа жіберу хаттамасына қол қойған уақыттан бастап веб-порталда конкурсқа қатысушыларға қолжетімді болады.
41. Конкурстың екінші кезеңіне қатысуға рұқсат беру хаттамасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) себебін көрсете отырып, конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілмеген қатысушылар нөмірлерінің тізімі;
2) конкурстың екінші кезеңін өткізу күні мен уақытын көрсете отырып, конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушылар нөмірлерінің тізімі.
42. Конкурстың екінші кезеңін өткізу күні мен уақытын тізілімнің веб-порталы жіберу хаттамасы веб-порталда жарияланған күннен бастап бірінші жұмыс күніне автоматты түрде тағайындайды.
43. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген конкурсқа қатысушылар ол басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ және веб-портал беретін аукциондық нөмірді пайдалана отырып, аукциондық залға кіреді.
44. Конкурстың екінші кезеңі веб-портал белгілеген уақытта басталады және мынадай түрде өткізіледі:
1) екінші кезең басталған сәтте аукцион залында комиссия белгілеген бастапқы бағадан кем болмайтын өтінімде көрсетілген конкурсқа қатысушылардың баға ұсыныстары көрсетіледі және конкурс басталатын бастапқы баға қалыптастырылады;
2) конкурстың екінші кезеңі басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағиданың 49-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ең жоғары ағымдағы бағасын арттыру мүмкіндігі беріледі;
3) Егер конкурстың екінші кезеңі басталғаннан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі ағымдағы ең жоғары бағаны көтермесе, онда оны ұсынған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал конкурстың осы нысанасы бойынша конкурс өткізілген деп танылады;

37. Вскрытие заявок производится посредством веб-портала автоматически по наступлению даты и времени конкурса, указанных в извещении о проведении конкурса.
38. Конкурс проводится в два этапа.
На первом этапе заявки участников рассматриваются комиссией на веб-портале в целях определения участников, соответствующих квалификационным требованиям и условиям конкурса и допущенных к участию во втором этапе конкурса.
39. Секретарь комиссии в течении трех рабочих дней со дня вскрытия заявок формирует на веб-портале протокол допуска для подписания с использованием ЭЦП всеми членами комиссии.
В случае не подписания членом комиссии протокола допуска, секретарем комиссии в протоколе указываются члены комиссии, не подписавшие протокол допуска с информацией о причине отсутствия подписи.
40. Протокол допуска участников конкурса ко второму этапу конкурса становится доступным участникам конкурса на веб-портале со времени подписания с использованием ЭЦП всеми членами комиссии протокола допуска к конкурсу, с автоматическим уведомлением по электронной почте всех участников, подавших заявки.
41. Протокол допуска к участию во втором этапе конкурса содержит следующую информацию:
1) список номеров участников, не допущенных к участию во втором этапе конкурса, с указанием причины;
2) список номеров участников, допущенных к участию во втором этапе конкурса с указанием даты и времени проведения второго этапа конкурса.
42. Дата и время проведения второго этапа конкурса автоматически назначается веб-порталом реестра на первый рабочий день со дня публикации на веб-портале протокола допуска.
43. Участники конкурса, допущенные ко второму этапу конкурса, в течение одного часа до его начала заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, присваиваемый веб-порталом.
44. Второй этап конкурса начинается в назначенное веб-порталом время и проводится следующим образом:
1) на момент начала второго этапа в аукционном зале отображаются ценовые предложения участников конкурса за предмет конкурса, которые являются формой выражения их согласия приобрести предмет конкурса с соблюдением условий и формируется стартовая цена;
2) с момента начала второго этапа конкурса участнику предоставляется возможность увеличить максимальную текущую цену другого участника на шаг, установленный согласно пункту 49 настоящих Правил;
3) если в течение десяти минут с начала второго этапа конкурса ни один из участников не увеличит максимальную текущую цену, то победителем признается участник, предложивший ее, а конкурс по данному предмету конкурса признается состоявшимся;

4) Егер аукцион залында конкурстың екінші кезеңінің басынан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағиданың 49-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ең жоғары ағымдағы бағасын арттыру жолымен конкурс нысанасын сатып алу ниетін растаса, онда ағымдағы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;
5) Егер ағымдағы баға ұлғайтылғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі ағымдағы бағаны ұлғайту жолымен конкурс нысанасын сатып алу ниетін растамайтын болса, онда конкурс нысанасын сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал конкурс өткізілген деп танылады;
6) Егер конкурстың екінші кезеңі аяқталған сәтте сағат 17:00-де жеңімпаз анықталмаса, онда конкурстың нысанасын сатып алуға өзінің ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал конкурстың осы мәні бойынша конкурс өткізілген болып танылады.
45. Егер конкурстың екінші кезеңі басталған сәтте екі және одан да көп қатысушының баға ұсыныстарында конкурс мәні үшін бірдей ең жоғары баға болған және осы ағымдағы баға он минут ішінде ұлғайтылмаған жағдайда, онда осы қатысушылардың арасында өтінімі бірдей ең жоғары бағаны қамтитын қатысушылардың басқа өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы конкурстың жеңімпазы болып танылады.
46. Конкурстың екінші кезеңі кезінде бағаны өзгерту қадамы былайша белгіленеді:
1) айлық есептік көрсеткіштің 20 еселенген мөлшеріне дейінгі мөлшердегі ағымдағы баға кезінде өзгерту қадамы 20 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
2) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 20 еселенгеннен 100 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 30 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
3) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенгеннен 250 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 15 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
4) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 250 еселенгеннен 500 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
5) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 500 еселенген мөлшерінен және одан жоғары мөлшерде болған кезде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
5-тарау. Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөніндегі конкурс нәтижелерін ресімдеу тәртібі
47. Конкурстың нәтижелері туралы хаттаманы веб-портал қалыптастырады және ұйымдастырушы мен жеңімпаз ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, ол өткізілетін күні қол қояды.
Конкурс нәтижелері туралы хаттама конкурс нәтижелерін және жеңімпаздың және облыстың жергілікті атқарушы органының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің конкурс нәтижесі болып табылатын шарттарда шартқа қол қою міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады.
Конкурстың нәтижелерін ведомствоның аумақтық бөлімшелері және (немесе) ведомство конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде шешім (қаулы) қабылдау үшін жергілікті атқарушы органдарға жібереді.

4) если в течение десяти минут с начала второго этапа конкурса в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести предмет конкурса путем увеличения максимальной текущей цены другого участника на шаг, установленный согласно пункту 49 настоящих Правил, то текущая цена увеличивается на установленный шаг;
5) если в течение десяти минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести предмет конкурса путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести предмет конкурса, а конкурс признается состоявшимся;
6) если на момент завершения второго этапа конкурса в 17:00 часов победитель не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести предмет конкурса, а конкурс по данному предмету конкурса признается состоявшимся.
45. В случае, если на момент начала второго этапа конкурса ценовые предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену за предмет конкурса, и данная текущая цена не будет увеличена в течение десяти минут, то победителем конкурса среди данных участников признается участник, заявка которого была принята ранее других заявок участников, чьи предложения содержат одинаковую наивысшую цену.
46. Во время второго этапа конкурса шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при текущей цене в размере до 20-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 20 процентов;
2) при текущей цене в размере от 20-кратного до 100-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 30 процентов;
3) при текущей цене в размере от 100-кратного до 250-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 15 процентов;
4) при текущей цене в размере от 250-кратного до 500-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 10 процентов;
5) при текущей цене в размере от 500-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов.
Глава 5. Порядок оформления результатов конкурса по закреплению охотничьих угодий
47. Протокол о результатах конкурса формируется веб-порталом и подписывается с использованием ЭЦП организатором и победителем в день его проведения.
Протокол о результатах конкурса является документом, фиксирующим результаты конкурса и обязательства победителя и местного исполнительного органа области или территориального подразделения ведомства подписать договор на условиях, являющихся результатом конкурса.
Результаты Конкурса направляются территориальным подразделением ведомства и (или) ведомством в течение двух рабочих дней со дня подписания протокола о результатах конкурса в местный исполнительный орган для принятия решения (постановления).

48. Конкурстың нәтижелері туралы хаттамада мынадай деректер қамтылады:
1) конкурс шарттары;
2) объект туралы мәліметтер;
3) конкурс жеңімпазы туралы мәліметтер;
4) шартқа қол қою бойынша тараптардың міндеттемелері.
49. Жеңімпаз белгіленген мерзімде конкурс нәтижелері туралы хаттамаға не шартқа қол қоймаған немесе түпкілікті бағаны төлеу мерзімін бұзған жағдайда, ұйымдастырушы веб-порталда конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіні қалыптастырады және қол қояды.
50. Конкурсты ведомство өткізген жағдайда, конкурс нәтижелері туралы хаттама ведомство мен жеңімпаз қол қойғаннан кейін объектілерді бекіту және шарт жасасу жөнінде шешім қабылдау үшін ведомствоның жеке кабинетінде қолжетімді болады.
51. Облыстың жергілікті атқарушы органы түпкілікті бағаны төлеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде объектілерді бекіту туралы шешім (қаулы) қабылдайды.
52. Облыстың жергілікті атқарушы органының объектілерді бекіту туралы шешімі негізінде шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде шарт жасалады.
53. Конкурсты жеңіп шыққан тұлға конкурстың нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоюдан бас тартқан жағдайда ол енгізген кепілдік жарнаны жоғалтады.
54. Аңшылық алқаптарды бекітіп беру кезіндегі шарт бойынша есеп айырысулар облыстың жергілікті атқарушы органы мен жеңімпаз арасында жүргізіледі.
Түпкілікті баға конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына енгізіледі.
55. Жеңімпаз конкурстың нәтижелері туралы хаттамаға, шартқа, белгіленген мерзімде қол қоюдан бас тартқан, немесе түпкілікті бағаны төлеу мерзімін бұзған жағдайда, ұйымдастырушы веб-порталда қалыптастырылатын конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және конкурстың осы нысанасы бойынша күші жойылған конкурстың шарттарымен конкурс қайтадан өткізіледі.
Түпкілікті бағаны бірыңғай оператор ұйымдастырушының веб-порталда жеңімпазбен түпкілікті бағаны төлеу туралы мәліметтер енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
Аңшылық алқаптарды
бекітіп беру бойынша
конкурс өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысуға өтінім
1. Аңшылық алқаптарды бекітіп беру бойынша конкурс өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап:
__________________________________________________________________
(алқаптың атауы)
__________________________________________________________________
(алқаптардың сәйкестендіру нөмірі, ауданы, облысы))
және аңшылық алқаптарын бекітіп беру бойынша конкурс өткізу қағидаларымен танысқан соң, мен, төменде қол қоюшы
Интернет желісінде www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша орналастырылған мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20__жылғы "____" _______ конкурсқа қатысуға өтінім қабылдауды және өткізілетін конкурсқа қатысушы ретінде тіркеуді сұраймын.

48. В протоколе о результатах конкурса содержатся следующие данные:
1) условия конкурса;
2) сведения об объекте;
3) сведения о победителе конкурса;
4) обязательства сторон по подписанию договора.
49. В случае не подписания победителем в установленные сроки протокола о результатах конкурса либо договора, или нарушения сроков оплаты окончательной цены, организатором на веб-портале реестра формируется и подписывается акт об отмене результатов конкурса.
50. В случае проведения конкурса ведомством, протокол о результатах конкурса после подписания ведомством и победителем становится доступным в личном кабинете ведомства или территориального подразделения ведомства для принятия решения по закреплению объектов и заключения договора.
51. Местным исполнительным органом области в течении десяти рабочих дней со дня оплаты окончательной цены принимается решение (постановление) о закреплении объектов.
52. На основании решения (постановления) местного исполнительного органа области о закреплении объектов, в течение трех рабочих дней после его принятия заключается договор.
Договор формируется и подписывается на веб-портале реестра территориальным подразделением ведомства и победителем с использованием ЭЦП. В договоре указывается ссылка на протокол о результатах конкурса и решение о закреплении объектов, как основания для заключения договора.
53. Лицо, выигравшее конкурс, в случае отказа от подписания протокола о результатах конкурса или договора утрачивает внесенный им гарантийный взнос.
54. Расчеты по договору при закреплении охотничьих угодий производятся между местным исполнительным органом области и победителем.
Окончательная цена вносится на расчетный счет единого оператора не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола о результатах конкурса.
55. В случае не подписания победителем в установленные сроки протокола о результатах конкурса, договора, или нарушения срока оплаты окончательной цены организатором подписывается акт об отмене результатов конкурса, формируемый на веб-портале, и по данному предмету конкурса вновь проводится конкурс с условиями отмененного конкурса.
Окончательная цена перечисляется единым оператором в доход республиканского бюджета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения организатором на веб-портале сведений об оплате победителем окончательной цены.
Приложение 1
к Правилам проведения
конкурса по закреплению
охотничьих угодий
Форма
Заявка на участие в конкурсе по закреплению охотничьих угодий
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении конкурса по закреплению охотничьего угодья:
________________________________________________________________________
(наименование угодья)
________________________________________________________________________
(идентификационный номер угодья, район, область)
и ознакомившись с Правилами проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий я, нижеподписавшийся
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо наименование юридического лица)
прошу принять заявку на участие в конкурсе и зарегистрировать в качестве участника конкурса, который состоится "____" _____20__ года на веб-портале реестра государственного имущества, размещенного в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz.

2. Мен (біз) конкурсқа қатысу үшін кепілдік жарнаны енгіздім, оны веб-портал мынадай сома бойынша конкурс нәтижелері анықталғанға дейін бұғаттайды:
__________________________________________________________________
(сомасы теңгемен, оның ішінде жазумен көрсетіледі))
хабарламада көрсетілген мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі – бірыңғай оператор) шотына:
________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру коды, банктік сәйкестендіру коды, төлем
белгілеу коды, бенефициар коды)
________________________________________________________________
(төлем құжатының № және күні)
3. Біздің (менің) қатысушыға қойылатын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда және (немесе) осы өтінімде мәлімделген ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда біз (мен) конкурсқа қатысу құқығынан айырылып отырмыз, біздің (менің) конкурста жеңіске жеткен жағдайда біз (мен) қол қойған конкурс нәтижелері туралы хаттама мен аңшылық шаруашылығын жүргізу шарты жарамсыз деп танылатындығымен келісемін, кепілдік жарна қайтарылмайды.
4. Егер біз (мен) конкурстың жеңімпазы болған жағдайда, біз (мен) хабарламада көрсетілген және біз (мен) ұсынған конкурс шарттарында конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қоямыз (мын) және аңшылық шаруашылығын жүргізуге шарт жасаймыз (мын).
5. Мені (бізді) жеңімпаз деп анықтаған жағдайда, мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтындығымен және менің (біздің) конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан не шарт жасасудан бас тартқан жағдайда, облыстың жергілікті атқарушы органында қалатындығымен келісемін.
6. Аңшылық алқаптарын бекітіп беру бойынша конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарымен таныстым.
7. Өткен жылдардағы (қолданыстағы шарттар бойынша) аңшылық шаруашылығын дамыту жоспарлары бойынша менде (бізде) берешектің жоқ екендігі туралы мәлімдеймін.
8. Менің (бізде) конкурсқа қатысушының банк, филиал немесе банк бөлімшесі алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша берешегінің жоқтығы туралы мәлімдеймін.
9. Менде (бізде) салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екендігі туралы мәлімдеймін.
10. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді бергені үшін жауапкершілік туралы хабардар етемін.

2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в конкурсе, который блокируется веб-порталом реестра до определения результатов конкурса в сумме:
__________________________________________________________________________
(указывается сумма в тенге, в том числе прописью)
на счет единого оператора в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор), указанный в извещении:
__________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, банковский идентификационный
код, код назначения платежа, код бенефициара)
__________________________________________________________________________
(номер и дата платежного документа)
3. Согласен(ы) с тем, что в случае обнаружения нашего (моего) несоответствия установленным квалификационным требованиям, предъявляемым участнику и (или) недостоверности заявляемой в настоящей заявке информации мы (я) лишаемся права участия в конкурсе, в случае нашей (моей) победы на конкурсе подписанные нами (мною) Протокол о результатах конкурса и договор на ведение охотничьего хозяйства будут признаны недействительными, гарантийный взнос не возвращается.
4. В случае, если мы (я) становимся Победителями конкурса, не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола о результатах конкурса, подписываем (ю) Протокол о результатах конкурса в день проведения конкурса и заключаем (ю) договор на ведение охотничьего хозяйства на условиях конкурса, указанных в извещении и предложенных нами (мною).
5. Согласен (ы) с тем, что, в случае определения меня (нас) победителем, сумма внесенного мной (нами) гарантийного взноса не возвращается и остается у местного исполнительного органа области в случаях моего (нашего) отказа от подписания протокола о результатах конкурса либо заключения договора.
6. Ознакомлен квалификационными требованиями, предъявляемым к участникам конкурса по закреплению охотничьих угодий.
7. Заявляю об отсутствии у меня (нас) задолженности по Планам развития охотничьего хозяйства за предыдущие годы (по действующим договорам).
8. Заявляю об отсутствии у меня (нас) задолженности по всем видам обязательств участника конкурса перед банком, филиалом или отделением банка.
9. Заявляю об отсутствии у меня (нас) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
10. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
12. Осы өтінім конкурс нәтижелері туралы хаттамамен бірге аңшылық шаруашылығын жүргізуге шарт жасалғанға дейін қолданылатын шарттың күші болады.
13. Өзі туралы мәліметтерді ұсынамын:
Заңды тұлға үшін:
Атауы ________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________
Басшының аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) ________________________
Мекен жайы: ___________________________________________________
Телефон нөмірі (факс): ____________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер:
Жеке сәйкестендіру коды ____________________________________
Банктік сәйкестендіру коды ___________________________________
Банктің атауы ______________________________________
Бенефициар коды _________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі _______________
Жеке тұлға үшін:
Аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Паспорттық деректер ________________________________________
Мекен жайы: ________________________________________________
Телефон нөмірі (факс): ____________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер:
Жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
Банктік сәйкестендіру коды ____________________________________
Банктің атауы _______________________________________
Бенефициар коды ____________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
00:00-де өтінім беруші қол қойды және жіберді "__" _______ 20__ жыл:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
20__ жыл "__" ______Сағат 00:00-де:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245
бұйрығымен
бекітілген
Аңшылық алқаптарды бекітіп беру жөніндегі конкурсқа
қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Аңшылық алқаптарды бекітіп беру кезінде қатысушыларға мынадай біліктілік талаптары қойылады:

11. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
12. Настоящая заявка вместе с Протоколом о результатах конкурса имеет силу договора, действующего до заключения договора на ведение охотничьего хозяйства.
13. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование ______________________________________________
Бизнес-идентификационный номер ______________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) руководителя ____________
Адрес: _____________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
Индивидуальный идентификационный код ______________________
Банковский идентификационный код ____________________________
Наименование банка __________________________________________
Код бенефициара _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер лица, оплатившего гарантийный взнос ___________________________
Для физического лица:
Фамилия имя отечество (при его наличии) ________________________
Индивидуальный идентификационный номер _____________________
Паспортные данные ___________________________________________
Адрес: ______________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
Индивидуальный идентификационный код _______________________
Банковский идентификационный код ____________________________
Наименование банка __________________________________________
Код бенефициара _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер лица, оплатившего гарантийный взнос _________
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" _______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято организатором в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года
№ 18-04/245.
Квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса по закреплению охотничьих угодий
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При закреплении охотничьих угодий к участникам предъявляются следующие квалификационные требования:

1) салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) конкурсқа қатысушының банк, филиал немесе банк бөлімшесі алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауы;
3) аумақтық бөлімшелерден алынатын аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарларына сәйкес қаржылық және басқа да міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер (аңшылық алқаптары бұрын бекітіліп берілген жеке немесе заңды тұлғалар үшін) (электрондық көшірмесі);
4) жануарлар дүниесін қорғауға арналған меншік немесе жалға алу құқығында материалдық-техникалық құралдарының болуы туралы анықтама.

1) отсутствие налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие просроченной задолженности по всем видам обязательств участника конкурса перед банком, филиалом или отделением банка;
3) сведения о выполнении финансовых и других обязательств согласно планам развития субъектов охотничьего хозяйства, получаемых от территориальных подразделений (для физических или юридических лиц, за которыми были ранее закреплены охотничье угодие) (электронная копия).
4) справка о наличии на праве собственности или аренды материально-технических средств для охраны животного мира.