Екінші деңгейдегі банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 75 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 мамырда № 11162 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 100 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 42-бабының 3-тармағына және 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес екiншi деңгейдегi банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 3-1-қосымшаға сәйкес капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 75. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2015 года № 11162. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 100.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о выполнении пруденциальных нормативов согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала, согласно приложению 3-1 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, согласно приложению 4 к настоящему постановлению;

6) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есептің нысаны;
9) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есептің нысаны;
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есептің нысаны;
16) осы қаулыға 16-қосымшаға сәйкес банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есептің нысаны;
17) осы қаулыға 17-қосымшаға сәйкес секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есептің нысаны;
18) осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес исламдық банктер ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің нысаны;
19) осы қаулыға 19-қосымшаға сәйкес исламдық банктер ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің нысаны;
20) осы қаулыға 20-қосымшаға сәйкес исламдық банктер ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есептің нысаны;
21) осы қаулыға 20-1-қосымшаға сәйкес өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есептің нысаны;

6) форму отчета о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют) согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
10) форму отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) форму отчета о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) форму отчета о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) форму отчета о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) форму отчета о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) форму отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемого исламскими банками согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) форму отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемого исламскими банками, согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) форму отчета о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемого исламскими банками, согласно приложению 20 к настоящему постановлению;
21) форму отчета о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности согласно приложению 20-1 к настоящему постановлению;

22) осы қаулыға 20-2-қосымшаға сәйкес нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есептің нысаны;
23) осы қаулыға 21-қосымшаға сәйкес Екiншi деңгейдегi банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.10.2024 № 64 (01.12.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Екiншi деңгейдегi банктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 15), 16), 17), 18), 19) және 20) тармақшаларында көзделген есептілікті - есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) ай сайын осы қаулының 1-тармағының 21) және 22) тармақшаларында көзделген есептілікті - есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) апта сайын осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есептілікті - есепті аптадан кейінгі аптаның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Есепті аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген есептілік аяқталатын айға жататын есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және аяқталатын айдан кейінгі айдың есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін жеке-жеке аяқталатын айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшаларында көзделген қорытынды айналымдарды қоса, желтоқсан айындағы есептерді (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) екінші деңгейдегі банктер аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Бас банк және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк арасында активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүзеге асырған екiншi деңгейдегi бас банк Ұлттық Банкке электрондық форматта:
1) ай сайын осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) және 20) тармақшаларында көзделген есептілікті – есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;

22) форму отчета о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования согласно приложению 20-2 к настоящему постановлению;
23) Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня согласно приложению 21 к настоящему постановлению;
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.10.2024 № 64 (вводится в действие с 01.12.2024).
2. Банки второго уровня представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 15), 16), 17), 18), 19) и 20) пункта 1 настоящего постановления, – не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежемесячно отчетность, предусмотренную подпунктами 21) и 22) пункта 1 настоящего постановления, – не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) еженедельно отчетность, предусмотренную подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления, – не позднее пятого рабочего дня недели, следующей за отчетной неделей.
При завершении календарного месяца в отчетную неделю, отчетность, предусмотренная подпунктом 3) настоящего пункта, предоставляется не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за завершаемым месяцем, раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к завершаемому месяцу и за календарные дни отчетной недели месяца, следующего за завершаемым месяцем.
Отчеты за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 22) пункта 1 настоящего постановления, представляются банками второго уровня (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Родительский банк второго уровня, осуществивший операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", представляет в Национальный Банк в электронном формате:
1) ежемесячно отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) и 20) пункта 1 настоящего постановления – не позднее двадцатого числа, следующего за отчетным месяцем;

2) апта сайын осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есептілікті – есепті аптадан кейінгі аптаның жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) апта сайын осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есепті айдың соңғы аптасындағы есептілікті – есепті аптадан кейінгі аптаның тоғызыншы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
4. Осы қаулының 22-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбетәлиев М.Т.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
8. Мыналарды:
1) 2014 жылғы 1 қазаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылатын осы қаулының 2-қосымшасының реттік нөмірлері 77, 87, 90 және 92, 11-қосымшасының реттік нөмірлері 13 және 14 және 15-қосымшасының реттік нөмірі 5-жолдарын;
2) 2014 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылатын осы қаулының 14-қосымшасының реттік нөмірі 8-жолын;
3) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 2-қосымшасының реттік нөмірлері 93, 94 және 95 және 3-қосымшасының реттік нөмірлері 83 және 84-жолдарын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 3-тармағы 2016 жылғы 1 ақпанға дейін қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитетінің Төрағасы
Ә. Смайылов __________________

2) еженедельно отчетность, предусмотренную подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления – не позднее седьмого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
3) еженедельно отчетность, предусмотренную подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления за последнюю неделю отчетного месяца – не позднее девятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей.
4. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему постановлению.
5. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
6. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кожахметова К.Б.
8. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) строк, порядковые номера 77, 87, 90 и 92 приложения 2, порядковые номера 13 и 14 приложения 11 и порядковый номер 5 приложения 15 к настоящему постановлению, которые распространяются на отношения, возникшие с 1 октября 2014 года;
2) строки, порядковый номер 8 приложения 14 к настоящему постановлению, которая распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2014 года;
3) строк, порядковые номера 93, 94 и 95 приложения 2 и порядковые номера 83 и 84 приложения 3 к настоящему постановлению, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
Пункт 3 настоящего постановления действует до 1 февраля 2016 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов ________________________

2015 жылғы 13 мамыр
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
1-қосымша
Екiншi деңгейдегі банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.10.2024 № 64 (01.12.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екiншi деңгейдегі банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігіне мыналар кіреді:
1) пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп;
2) кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп;
3) кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп;
4) капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп;
5) кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп;
6) айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп;
7) уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп;
8) жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп;
9) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп;
10) k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп;
11) k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп;
12) k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп;
13) аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп;
14) ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп;
15) банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп;
16) секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп;
17) исламдық банктер ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп;
18) исламдық банктер ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп;
19) исламдық банктер ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп;
20) өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп;

13 мая 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.10.2024 № 64 (вводится в действие с 01.12.2024).
Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня включает в себя:
1) отчет о выполнении пруденциальных нормативов;
2) отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска;
3) отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска;
4) отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала;
5) отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска;
6) отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют);
7) отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют);
8) отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют);
9) отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков);
10) отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4;
11) отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3;
12) отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6;
13) отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца);
14) отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы;
15) отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан;
16) отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации;
17) отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками;
18) отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками;
19) отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками;
20) отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности;

21) нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_Prud_norm
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
пруденциалдық нормативтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Меншікті капиталдың ең аз мөлшері
2
Меншікті капитал
3
Бірінші деңгейдегі капитал
4
Мынадай сома ретіндегі негізгі капитал
5
Төленген жай акциялар
6
Қосымша төленген капитал
7
Өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі
8
Ағымдағы жылдың бөлінбеген таза кірісі
9
Жинақталған ашып көрсетілген резерв
10
Қайта бағалау резервтері

21) отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________ 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Минимальный размер собственного капитала
2
Собственный капитал
3
Капитал первого уровня
4
Основной капитал как сумма
5
Оплаченные простые акции
6
Дополнительный оплаченный капитал
7
Нераспределенная чистая прибыль прошлых лет
8
Нераспределенная чистая прибыль текущего года
9
Накопленный раскрытый резерв
10
Резервы переоценки

10.1
Негізгі құрал-жабдықтарды және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтерін қайта бағалау резервтері
10.2
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтері
11
Мыналарды шегергендегі негізгі капитал:
11.1
сатып алынған меншікті жай акциялар
11.2
гудвилді қосқанда, материалдық емес активтер
11.3
өткен жылдардың шығыны
11.4
ағымдағы жылдың шығыны
11.5
кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активі (шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігін қоспағанда)
11.6
басқа қайта бағалау бойынша резервтер
11.7
активтерді секьюритилендіру бойынша транзакциялармен байланысты сатудан түскен кіріс
11.8
осындай міндеттеме бойынша кредиттік тәуекелдің өзгеруіне байланысты қаржылық міндеттеменің әділ құнының өзгеруінен болған кіріс немесе шығын
11.9
қосымша капиталдан шегерілуге жататын, бірақ оның деңгейінің жеткіліксіз болуына байланысты негізгі капиталдан шегерілетін реттеуіш түзетулер
11.10
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
11.11
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының жай акцияларына инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 және 11.10-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
11.12
егер кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активінің бір бөлігі 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 және 11.10-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы

10.1
Резервы переоценки основных средств и резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
10.2
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
11
Основной капитал за минусом:
11.1
собственные выкупленные простые акции
11.2
нематериальные активы, включая гудвилл
11.3
убыток прошлых лет
11.4
убыток текущего года
11.5
отложенный налоговый актив (за исключением части отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц), сниженный на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл)
11.6
резервы по прочей переоценке
11.7
доходы от продаж, связанных с транзакциями по секьюритизации активов
11.8
доходы или убытки от изменения справедливой стоимости финансового обязательства, в связи с изменением кредитного риска по такому обязательству
11.9
регуляторные корректировки, подлежащие вычету из добавочного капитала, но в связи с недостаточным его уровнем вычитаемые из основного капитала
11.10
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9
11.11
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 и 11.10
11.12
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) превышает 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 и 11.10

11.13
егер банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының жай акцияларына инвестициялары және кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активінің бір бөлігі жиынтығында 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталы айырмасының және негізгі капиталдан шегерілетін, 11.10, 11.11 және 11.12-жолдарда көрсетілген, негізгі капиталдан шегерілетін, 11.10, 11.11 және 11.12-жолдарда көрсетілген сомаларға төмендетілген соманың 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
12
Мына сома ретіндегі қосымша капитал:
12.1
банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған критерийлерде белгіленген, нәтижесінде бір мезгілде бір тұлғада қаржы активі және қаржылық міндеттеме немесе басқа тұлғаның барлық өзінің міндеттемелерін шегергеннен кейін қалған заңды тұлға активтерінің үлесіне құқығын растайтын өзге қаржы құралы туындайтын өлшемшарттарға сәйкес келетін мерзімсіз шарттар
12.2
белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін, төленген артықшылықты акциялар
13
Мыналарды шегергендегі қосымша капитал:
13.1
банктің меншікті мерзімсіз қаржы құралдарына тікелей не жанама тәсілмен инвестициялары
13.2
банктің сатып алынған меншікті артықшылықты акциялары
13.3
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымының қаржы құралдарына инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
13.4
банктің қосымша капиталдан шегерілетін, шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының мерзімсіз қаржы құралдарына инвестициялары
13.5
екінші деңгейдегі капиталдан шегерілетін, бірақ оның деңгейінің жетпеуіне байланысты қосымша капиталдан шегерілетін реттеуіш түзетулер
14
Екінші деңгейдегі капитал
15
Реттелген борыш
16
Мыналарды шегергендегі екінші деңгейдегі капитал:

11.13
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) в совокупности превышают 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9 и суммы, подлежащей к вычету из основного капитала, указанной в строках 11.10, 11.11 и 11.12, сниженная на суммы, подлежащие вычету из основного капитала, указанные в строках 11.10, 11,11 и 11.12
12
Добавочный капитал как сумма:
12.1
бессрочные договоры, соответствующие критериям для классификации инструментов в составе капитала банка в результате которых одновременно возникает финансовый актив у одного лица и финансовое обязательство или иной финансовый инструмент, подтверждающий право на долю активов юридического лица, оставшихся после вычетов всех его обязательств, у другого лица
12.2
оплаченные привилегированные акции, соответствующие установленным критериям
13
Добавочный капитал за минусом:
13.1
инвестиции банка в собственные бессрочные финансовые инструменты прямым либо косвенным способом
13.2
собственные выкупленные привилегированные акции банка
13.3
сумма превышения, подлежащая к вычету из добавочного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9
13.4
инвестиции банка в бессрочные финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитал, подлежащие вычету из добавочного капитала
13.5
регуляторные корректировки, подлежащие вычету из капитала второго уровня, но в связи с недостаточным его уровнем вычитаемые из добавочного капитала
14
Капитал второго уровня
15
Субординированный долг
16
Капитал второго уровня за минусом:

16.1
банктің сатып алынған меншікті реттелген борышы
16.2
банк инвестицияларының (инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына жиынтығында реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын инвестициялары) инвестициялардың жалпы сомасындағы реттелген борыштағы инвестициялардың үлесіне көбейтілген сомасы
16.3
банктің заңды тұлғаның шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көп пайызы бар қаржы ұйымдарының реттелген борышына екінші деңгейдегі капиталдан шегерілетін инвестициялары
17
kl меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
18
kl-2 бірінші деңгейдегі капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
19
k2 меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
20
Банктің дивиденд төлеуді тоқтату және акцияларды кері сатып алу бөлігінде шектеу қойылатын бөлінбеген таза кірісі
21
Қаражаттың кастодиандық шарттың талаптарымен қабылданған, инвестицияланбаған қалдықтары
22
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтер жиынтығы
23
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер жиынтығы
24
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиынтығы
25
Айрықша пайыздық тәуекел
26
Жалпы пайыздық тәуекел
27
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
28
Айрықша тәуекел
29
Жалпы тәуекел
30
Базалық активі акциялар немесе акциялардың индексі болып табылатын акциялардың нарықтық құнының және туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
31
Шетел валюталарының айырбастау бағамының (бағалы металдардың нарықтық құнының) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
32
Акциялардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы (сату мақсатында иеленген исламдық бағалы қағаздарды қоса алғанда)
33
Тауар-материалдық қорлар бойынша нарықтық құнының өзгеруіне байланысты тәуекел жиынтығы
34
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзын және қысқа позициялар сомасы
35
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзын және қысқа позициялар сомасының айырмасы
36
Ашық валюталық позициялар сомасы
37
Нарықтық тәуекел ескеріле отырып есептелген активтер және шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
38
Жалпы жылдық кірістің орташа шамасы
39
Операциялық тәуекел
40
Бір қарыз алушының немесе банкпен айрықша қатынастармен байланысты емес өзара байланысты қарыз алушылар тобының банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
41
k3 банкпен айрықша қатынастармен байланысты емес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
42
Бір қарыз алушының немесе банкпен айрықша қатынастармен байланысты өзара байланысты қарыз алушылар тобының банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
43

16.1
выкупленный собственный субординированный долг банка
16.2
сумма превышения инвестиций банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), в совокупности превышающие 10 (десяти) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок), умноженная на долю инвестиций в субординированный долг в общей сумме инвестиций
16.3
инвестиции банка в субординированный долг финансовых организаций, в которых банк имеет 10 (десять) процентов и более от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, подлежащие вычету из капитала второго уровня
17
Коэффициент достаточности основного капитала kl
18
Коэффициент достаточности капитала первого уровня kl-2
19
Коэффициент достаточности собственного капитала k2
20
Нераспределенный чистый доход банка, на который накладывается ограничение в части прекращения выплаты дивидендов и обратного выкупа акций
21
Неинвестированные остатки средств, принятые на условиях кастодиального договора
22
Итого активы, взвешенные с учетом кредитного риска
23
Итого условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
24
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
25
Специфический процентный риск
26
Общий процентный риск
27
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
28
Специфический риск
29
Общий риск
30
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции
31
Итого рыночный риск, связанный с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов)
32
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций (включая исламские ценные бумаги, приобретенные с целью продажи)
33
Итого риск по товарно-материальным запасам, связанный с изменением рыночной стоимости
34
Сумма длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
35
Разница сумм длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
36
Сумма открытых валютных позиций
37
Активы и условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
38
Средняя величина годового валового дохода
39
Операционный риск
40
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с банком особыми отношениями, по любому виду обязательств перед банком
41
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика, не связанного с банком особыми отношениями k3
42
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с банком особыми отношениями, по любому виду обязательств перед банком
43

k3-1 банкпен айрықша қатынастармен байланысты бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
44
Банкпен айрықша қатынастармен байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасы
45
Банкпен айрықша қатынастармен байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті
46
Тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша бланктік қарыздың, қарыз алушы алдындағы не банктiң ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр тармағынан төмен болмайтын Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң рейтингi немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттiктер) осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне талаптарды және Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А" рейтингiнен төмен емес рейтингi немесе одан басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезиденттерді қоспағанда, Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А" рейтингінен төмен емес немесе бір қарыз алушыға немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобына қатысты басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының оффшор аймақтарда тіркелген немесе азаматтары болып табылатын бейрезиденттері мiндеттемелерiнің ең жоғарғы сомасы
47
Бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
48
Әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 (он) пайызынан асатын банктің бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасы
49
Әрқайсысының мөлшері меншікті капиталдың 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті
50
Қазақстанның Даму Банкінің міндеттемелері бойынша банктің тәуекел сомасы
51
Қазақстанның Даму Банкінің міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті
52
Өтімділігі жоғары активтер
53
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
54
k4 ағымдағы өтімділік коэффициенті
55
Өтеуге дейін 7 (жеті) күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
56
k4-1 мерзімді өтімділік коэффициенті
57
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін 1 (бір) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімді активтер
58
Өтеуге дейін 1 (бір) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
59

Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков), связанного с банком особыми отношениями k3-1
44
Сумма рисков по всем заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
45
Коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
46
Максимальная сумма бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее – другие рейтинговые агентства) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и нерезидентов, имеющих рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за исключением нерезидентов с рейтингом не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, в отношении одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков
47
Коэффициент максимального размера бланкового кредита
48
Совокупная сумма рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала банка
49
Коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов-от собственного капитала
50
Сумма риска банка по обязательствам Банка Развития Казахстана
51
Коэффициент размера риска по обязательствам Банк Развития Казахстана
52
Высоколиквидные активы
53
Обязательства до востребования
54
Коэффициент текущей ликвидности k4
55
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) дней включительно
56
Коэффициент срочной ликвидности k4-1
57
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно, включая высоколиквидные активы
58
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно
59

k4-2 мерзімді өтімділік коэффициенті
60
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін 3 (үш) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімді активтер
61
Өтеуге дейін 3 (үш) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
62
k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенті
63
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
63.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
63.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
63.3
(валюта түрі көрсетіледі)
63.4
(валюта түрі көрсетіледі)
64
100 (жүз) пайызға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған міндеттемелер
64.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
64.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
64.3
(валюта түрі көрсетіледі)
64.4
(валюта түрі көрсетіледі)
65
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
65.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
65.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
65.3
(валюта түрі көрсетіледі)
65.4
(валюта түрі көрсетіледі)
66
k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:

Коэффициент срочной ликвидности k4-2
60
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
61
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно
62
Коэффициент срочной ликвидности k4-3
63
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4:
63.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
63.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
63.3
(указывается вид валют)
63.4
(указывается вид валют)
64
Обязательства для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4, умноженные на коэффициент конверсии равный 100 (ста) процентам
64.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
64.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
64.3
(указывается вид валют)
64.4
(указывается вид валют)
65
Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-4:
65.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
65.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
65.3
(указывается вид валют)
65.4
(указывается вид валют)
66
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-5:

71.3
(валюта түрі көрсетіледі)
71.4
(валюта түрі көрсетіледі)
72
Банкте есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелердің болуы (Иә (Жоқ))
73
Банкте уәкілетті орган мақұлдаған іс-шаралар жоспарын банктің уақтылы орындамау фактісінің болуы (Иә (Жоқ))
74
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
75
k7 бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті
76
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған қаражат есебінен қаржыландырылатын активтер
77
Қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ______________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп (индексі - 1-BVU_Prud_norm, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

71.3
(указывается вид валют)
71.4
(указывается вид валют)
72
Наличие у банка в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (Да (Нет))
73
Наличие у банка факта несвоевременного исполнения банком плана мероприятий, одобренного уполномоченным органом (Да (Нет))
74
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
75
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами k7
76
Активы, финансируемые за счет средств, привлеченных по договору об инвестиционном депозите
77
Коэффициент размещения части средств во внутренние активы
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчета о выполнении
пруденциальных нормативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
(индекс – 1-BVU_Prud_norm, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144), и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).

5. 1-жол № 144 нормативтердің 1-тарауына және № 170 нормативтердің 2-тарауына сәйкес толтырылады.
6. 5-жолда № 144 нормативтерге 1-1-қосымшада және № 170 нормативтерге 4-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды сыныптауға арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін ақы төленген жай акциялар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 11.7-жолда секьюритилендіру талаптарынан алынған, болашақта толық немесе ішінара күтуге байланысты болашақ кезеңдердің кірістері көрсетіледі.
8. 12.1-жолда № 144 нормативтерге 1-1-қосымшада және № 170 нормативтерге 4-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды сыныптауға арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін мерзімсіз шарттар бойынша мәліметтер көрсетіледі, олардың нәтижесінде бір мезгілде бір тұлғада қаржылық актив және басқа тұлғада қаржы міндеттемесі немесе заңды тұлғаның барлық міндеттемесі шегерілгеннен қалған оның активтерінің үлесіне құқықты растайтын өзге қаржы құралы туындайды.
9. 12.2-жолда № 144 нормативтерге 1-1-қосымшада және № 170 нормативтерге 4-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды сыныптауға арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін төленген артықшылықты акциялар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 15-жолда № 144 нормативтерге 1-1-қосымшада және № 170 нормативтерге 4-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды сыныптауға арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін реттелген борыш бойынша мәліметтер көрсетіледі.
11. 20-жолда № 144 нормативтерге 4-қосымшаға және № 170 нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес дивиденд төлеуді тоқтату және акцияларды кері сатып алу бөлігінде шектеу қойылатын бөлінбеген таза кіріс сомасы көрсетіледі.
12. 22-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
13. 23-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
14. 24-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
15. 25-жол айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы (валюталар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
16. 26-жол жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы (валюталар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
17. 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 және 49-жолдар бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы (қарыз алушылар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.

5. Строка 1 заполняется в соответствии с главой 1 Нормативов № 144 и главой 2 к Нормативов № 170.
6. В строке 5 указываются сведения по оплаченным простым акциям, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным приложением 1-1 к Нормативам № 144 и приложением 4 к Нормативам № 170.
7. В строке 11.7 указываются доходы будущих периодов в связи с полученным из условий секьюритизации ожиданием полного или частичного дохода в будущем.
8. В строке 12.1 указываются сведения по бессрочным договорам, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1-1 к Нормативам № 144 и приложении 4 к Нормативам № 170, в результате которых одновременно возникают финансовый актив у одного лица и финансовое обязательство или иной финансовый инструмент, подтверждающий право на долю активов юридического лица, оставшихся после вычетов всех его обязательств, у другого лица.
9. В строке 12.2 указываются сведения по оплаченным привилегированным акциям, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1-1 к Нормативам № 144 и приложении 4 к Нормативам № 170.
10. В строке 15 указываются сведения по субординированному долгу, соответствующему критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1-1 к Нормативам № 144 и приложении 4 к Нормативам № 170.
11. В строке 20 указывается сумма нераспределенного чистого дохода, на который накладывается ограничение в соответствии с приложением 4 к Нормативам № 144 и приложением 3 к Нормативам № 170, в части прекращения выплаты дивидендов и обратного выкупа акций.
12. Строка 22 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска.
13. Строка 23 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска.
14. Строка 24 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска.
15. Строка 25 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют).
16. Строка 26 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют).
17. Строки 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 и 49 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков).

18. 52, 53 және 54-жолдар k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
19. 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 және 62-жолдары k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
20. 63. 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3, 64.4, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 66, 66.1, 66.2, 66.3, 66.4, 67, 67.1, 67.2, 67.3, 67.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 69, 69.1, 69.2, 69.3, 69.4, 70, 70.1, 70.2, 70.3, 70.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3 және 71.4-жолдары k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
21. 74 және 75-жолдар екінші деңгейдегі банктерді Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
22. 77-жол ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
23. 32, 33 және 76-жолдарды исламдық екінші деңгейдегі банктер ғана толтырады.
24. 17, 18, 19, 41, 43, 45, 47, 49, 54, 56, 59, 62, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3, 71.4, 75 және 77-жолдарында үтірден кейін үш таңбалы мәндер көрсетіледі.
25. 45, 47, 49 және 51-жолдарды толтыру үшін мына қысқартулар қолданылады:
банкпен айрықша қатынастармен байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті – Ро;
бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті – Бк;
әрқайсысының мөлшері меншікті капиталдың 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға шаққандағы тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті – Рк;
Қазақстанның Даму Банкі міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті – Рбрк.
26. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Топ түрі
Баптардың атауы
Сомасы
тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
Топ анықтамалығы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын активтің түрі (анықтамалық)
Тәуекел активтерінің жиыны:
Х
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ______________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген
активтердің талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_RA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

18. Строки 52, 53 и 54 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4.
19. Строки 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 и 62 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3.
20. Строки 63, 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3, 64.4, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 66, 66.1, 66.2, 66.3, 66.4, 67, 67.1, 67.2, 67.3, 67.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 69, 69.1, 69.2, 69.3, 69.4, 70, 70.1, 70.2, 70.3, 70.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3 и 71.4 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6.
21. Строки 74 и 75 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента капитализации банков второго уровня к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан.
22. Строка 77 заполняется в соответствии с данными отчета о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы.
23. Строки 32, 33 и 76 заполняются только исламскими банками второго уровня.
24. В строках 17, 18, 19, 41,43, 45, 47, 49, 54, 56, 59, 62, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3, 71.4, 75 и 77 указываются значения с тремя знаками после запятой.
25. Для заполнения строк 45, 47, 49 и 51 используются следующие сокращения:
коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями – Ро;
коэффициент максимального размера бланкового кредита – Бк;
коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала – Рк;
коэффициент размера риска по обязательствам Банк Развития Казахстана – Рбрк;
26. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Справочник группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска (справочник)
Итого рисковые активы:
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке активов,
взвешенных с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс – 2-BVU_RA, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Топ анықтамалығы" анықтамалығынан топтың түрі таңдалады.
6. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын активтің түрі" анықтамалығынан таңдалады.
7. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын активтің сомасы көрсетіледі
8. 5-бағанда № 170 нормативтердің 3-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін тәуекел дәрежесі пайызбен көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің пайыздық мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 6-бағанда 3-бағанда көрсетілген, тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтер сомасы пайызбен көрсетіледі (4-баған).
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
3-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негіздежинауға
арналған нысан
Ескерту. Қаулы 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.10.2024 № 64 (01.12.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_RA_CCyB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Контрциклді буфер мөлшерлемесі
Сомасы
Тәуекел ескерілген есептеу сомасы
1
2
3
4
5
1.
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қосқанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздар, оның ішінде:
Х
1.1
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздар, оның ішінде:
Х

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размером капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Справочник группы", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 3 значения выбираются из справочника "Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
8. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, согласно главе 3 Нормативов № 170. Значения степени риска в процентах выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 3-1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Постановление дополнено приложением 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.10.2024 № 64 (вводится в действие с 01.12.2024); в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_RA_CCyB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Ставка контрциклического буфера
Сумма
Сумма к расчету, с учетом риска
1
2
3
4
5
1.
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, включая займы индивидуальным предпринимателям, в том числе:
Х
1.1
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, в том числе:
Х

Осы кестенің 1 және 3-тармақтарында көрсетілген қарыздарды қоспағанда, кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген өзге де қарыздар
Х
6.
Осы кестенің 2 және 4-тармақтарында көрсетілген қарыздарды қоспағанда, кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар өзге де қарыздар
Х
7.
Тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген өзге де активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер
Х
8.
Тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиыны
Х
9.
Контрциклдік буфер мөлшері
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Капиталдың контрциклді
буферін есептеу үшін
тәуекелдер ескеріле отырып
мөлшерленген активтердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_RA_CCyB, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Капиталдың контрциклді буферін есептеу үшін тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Прочие займы, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей таблицы
Х
6.
Прочие займы, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов, указанных в пунктах 2 и 4 настоящей таблицы, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней
Х
7.
Прочие активы, условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом рисков
Х
8.
Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом рисков
Х
9.
Размер контрциклического буфера
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке активов,
взвешенных с учетом рисков,
для расчета контрциклического
буфера капитала"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала
(индекс – 2-BVU_RA_CCyB, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размером капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144), и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).

5. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Контрциклді буфер мөлшерлемесі" анықтамалығынан таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға тиіс активтердің сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағанда 4-бағанда көрсетілген, № 170 нормативтердің 3-тарауына сәйкес және № 144 нормативтердің 2-тарауына сәйкес белгіленген пайыздағы тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтердің сомасы көрсетіледі.
8. 1-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қосқанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
9. 1.1-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
10. 1.1.1-жолда деректер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144 және 145-жолдарына сәйкес толтырылады. Исламдық екінші деңгейдегі банктер бойынша деректер осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 53, 54, 57 және 58-жолдарына сәйкес толтырылады.
11. 1.1.2-жолда деректер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 48, 49, 50, 51 және 52-жолдарына сәйкес толтырылады. Исламдық екінші деңгейдегі банктер бойынша деректер осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 35, 36 және 56-жолдарына сәйкес толтырылады.
12. 1.1.3-жолда деректер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 113-жолына сәйкес толтырылады.
13. 1.2-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
14. 2, 4 және 6-жолдарда кредиттеу субъектілері бойынша деректер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 53, 54 және 55-жолдарына сәйкес толтырылады. Исламдық екінші деңгейдегі банктер бойынша деректер осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 37, 38 және 39-жолдарына сәйкес толтырылады.
15. 2.1-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.

5. В графе 3 значения выбираются из справочника "Ставка контрциклического буфера", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графе 5 указывается сумма активов, указанная в графе 4, умноженная на степень риска в процентах, установленную согласно главе 3 Нормативов № 170 и согласно главе 2 Нормативов № 144.
8. В строке 1 указывается сумма займов физическим лицам, взвешенных с учетом кредитного риска, включая займы индивидуальным предпринимателям.
9. В строке 1.1 указывается сумма займов физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям.
10. В строке 1.1.1 данные заполняются в соответствии со строками 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144 и 145 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 3 к настоящему постановлению. По исламским банкам второго уровня данные заполняются в соответствии со строками 53, 54, 57 и 58 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 18 к настоящему постановлению.
11. В строке 1.1.2 данные заполняются в соответствии со строками 48, 49, 50, 51 и 52 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 3 к настоящему постановлению. По исламским банкам второго уровня данные заполняются в соответствии со строками 35, 36 и 56 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 18 к настоящему постановлению.
12. В строке 1.1.3 данные заполняются в соответствие со строкой 113 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
13. В строке 1.2 указывается сумма займов индивидуальным предпринимателям.
14. В строках 2, 4 и 6, данные по субъектам кредитования заполняются в соответствии со строками 53, 54 и 55 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 3 к настоящему постановлению. По исламским банкам второго уровня данные заполняются в соответствии со строками 37, 38 и 39 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 18 к настоящему постановлению.
15. В строке 2.1 указывается сумма займов физическим лицам, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.

16. 2.1.1-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға тұтынушылық мақсатқа берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
17. 2.1.2-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға ипотекалық тұрғын үй қарыздарына берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
18. 2.1.3-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға 2.1.1 және 2.1.2-жолдарында көрсетілмеген басқа да қарыздарға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
19. 2.2-жолда дара кәсіпкерлерге берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
20. 3-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, банктік емес заңды тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
21. 3.1 және 3.2-жолдар бойынша деректер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 29, 47, 57, 75, 76, 135, 136, 137 және 56-жолдарына сәйкес толтырылады. Исламдық екінші деңгейдегі банктер бойынша деректер осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің 22, 51, 52, 75, 76, 77 және 40-жолдарына сәйкес толтырылады.
22. 4.1-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері бойынша банктік емес заңды тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
23. 4.2-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, ірі кәсіпкерлік субъектілері бойынша банктік емес заңды тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздардың сомасы көрсетіледі.
24. 5-жолда кестенің 1 және 3-жолдарында көрсетілген қарыздарды қоспағанда, кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген өзге де қарыздардың сомасы көрсетіледі.

16. В строке 2.1.1 указывается сумма займов физическим лицам на потребительские цели, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
17. В строке 2.1.2 указывается сумма займов физическим лицам на ипотечные жилищные займы, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
18. В строке 2.1.3 указывается сумма займов физическим лицам на прочие займы, не указанная в строках 2.1.1 и 2.1.2 таблицы, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
19. В строке 2.2 указывается сумма займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
20. В строке 3 указывается сумма займов небанковским юридическим лицам, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям.
21. По строкам 3.1 и 3.2 данные заполняются в соответствие со строками 29, 47, 57, 75, 76, 135, 136, 137 и 56 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 3 к настоящему постановлению. По исламским банкам второго уровня данные заполняются в соответствии со строками 22, 51, 52, 75, 76, 77 и 40 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 18 к настоящему постановлению.
22. В строке 4.1 указывается сумма займов небанковских юридических лиц по субъектам малого и среднего предпринимательства, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
23. В строке 4.2 указывается сумма займов небанковских юридических лиц по субъектам крупного предпринимательства, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
24. В строке 5 указывается сумма прочих займов, взвешенных с учетом кредитного риска, за исключением займов, указанных в строках 1 и 3 таблицы.

25. 7-жолда тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген өзге де активтер, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
26. 8-жолда осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің және осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есепке сәйкес тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің есебіне кірмеген сома көрсетіледі.
27. Контрциклді буфер мөлшері 8-жолға сәйкес тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасынан буфердің анықтамалық мөлшерлемесінің көбейтіндісіне тең.
28. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңге)
Топ түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
6
7
1.
Топ анықтамалығы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің түрі (анықтамалық)
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелердің жиыны:
Х
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ______________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген шартты
және ықтимал міндеттемелердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі - 2-BVU_ RUIVO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

25. В строке 7 указывается сумма прочих активов, условных и возможных обязательств, взвешенные с учетом рисков.
26. В строке 8 указывается сумма, не вошедшая в расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска в соответствии с приложением 3 настоящего постановления и активов, условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом рисков в соответствии с отчетом о выполнении пруденциальных нормативов согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
27. Размер контрциклического буфера равен произведению справочной ставки буфера от суммы активов, условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом рисков в соответствии со строкой 8.
28. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
1.
Справочник группы
Вид условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска (справочник)
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
условных и возможных
обязательств, взвешенных
с учетом кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс – 2 -BVU_ RUIVO, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Топ анықтамалығы" анықтамалығынан топтың түрі таңдалады.
6. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің түрі" анықтамалығынан таңдалады.
7. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі
8. 5 және 6-бағандарда № 170 нормативтердің 3-тарауына сәйкес міндеттемелердің әрбір тобы үшін конверсия коэффициенті пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің пайыздық мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 7-бағанда 3-бағанда көрсетілген, конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома (4-баған) пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні (5-баған) пайызбен көрсетіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысан

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размером капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Справочник группы", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 3 значения выбираются из справочника "Вид условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 4 указывается сумма условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
8. В графах 5 и 6 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы обязательств, согласно главе 3 Нормативов № 170. Значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В графе 7 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, указанная в графе 3, умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ RPFI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Туынды қаржы құралдарының номиналды құны
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескерілген сомасы
Туынды қаржы құралдарының нарықтық құны
Контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Есепке алынатын сома
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып саралануға жататын туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдарының жиыны
X
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып сараланған туынды
қаржы құралдары бойынша
шартты және ықтимал талаптар
мен міндеттемелердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_ RPFI, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ RPFI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Номинальная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах
Сумма с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов
Рыночная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Вид условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
условных и возможных
требований и обязательств
по производным финансовым
инструментам, взвешенным
с учетом кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска
(индекс – 1-BVU_ RPFI, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі" анықтамалығынан таңдап алынады.
6. 3 және 6-бағандарда туынды қаржы құралдарының номиналды және нарықтық құны көрсетіледі.
7. 4 және 7-бағандарда № 170 нормативтердің 3-тарауына және № 144 нормативтердің 2-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен көрсетіледі. Мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144) и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графе 2 значения выбираются из справочника "Вид условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графах 3 и 6 указываются номинальная и рыночная стоимость производных финансовых инструментов.
7. В графах 4 и 7 указываются коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах и коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах для каждой группы активов, согласно главе 3 Нормативов № 170 и главе 2 Нормативов № 144. Значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.

8. 5-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдары бойынша номиналды құны көрсетіледі.
9. 8-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескеріле отырып, туынды қаржы құралдарының номиналды құнының және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының сомасы көрсетіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ RSPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айындағы есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) - аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
Пайыздармен айрықша тәуекел коэффициенті
Есепке сомасы
1
2
3
4
5
1
Мөлшерлеменің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позициялар
Айрықша тәуекел жиыны
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы _______________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Айрықша пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар
бөлігінде) талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_RSPR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

8. В графе 5 указывается номинальная стоимость по производным финансовым инструментам, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для производных финансовых инструментов.
9. В графе 8 указывается сумма номинальной стоимости производных финансовых инструментов с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для контрагента.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_RSPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент специфичного риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Открытые позиции по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки
Итого специфичный риск
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке расчета
специфичного процентного
риска (в разрезе валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)
(индекс – 1-BVU_RSPR, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Мөлшерлеменің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позициялар" анықтамалығынан топтың түрі таңдалады.
6. 3-бағанда бірыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
7. 4-бағанда № 170 нормативтердің 3-тарауына сәйкес айрықша тәуекел коэффициенттері пайызбен көрсетіледі. Мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. 5-бағанда пайызбен айрықша тәуекел коэффициентін ескере отырып, бірыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
9. Толтыру кезінде № 170 нормативтерге сәйкес белгіленген Нормативтік мәндерге және пруденциялық нормативтерді және өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді, екінші деңгейдегі банк капиталының мөлшерін есептеу әдістемелеріне 8-қосымшада көрсетілген халықаралық қор биржалары пайдаланылады.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ ROPVI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айындағы есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) - аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Аймақтар
Уақыт аралықтарының атауы
Ашық позициялар
Өлшеу коэффициенті
Сараланған ашық позициялар
ұзын
қысқа
ұзын
қысқа
1
2
3
4
5
6
7
1
Уақыт аралықтарының түрі
1-аймақ жиыны
Х
2
Уақыт аралықтарының түрі
2-аймақ жиыны
Х
3
Уақыт аралықтарының түрі
3-аймақ жиыны
Х
кестенің жалғасы
Сараланған жабық позициялар
Жиынтық сараланған ашық позициялар
ұзын
қысқа
8
9
10
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ашық позицияларды уақыт
аралықтары бойынша бөлу
(валюталар бөлігінде) туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп (индексі - 1-BVU_ ROPVI, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размером капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Открытые позиции по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 3 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам.
7. В графе 4 указываются коэффициенты специфичного риска в процентах, согласно главе 3 Нормативов № 170. Значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
8. В графе 5 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с учетом коэффициента специфичного риска в процентах.
9. При заполнении используются международные фондовые биржи, указанные в приложении 8 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка второго уровня, установленные Нормативами № 170.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ ROPVI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Зоны
Наименование временных интервалов
Открытые позиции
Коэффициент взвешивания
Открытые взвешенные позиции
длинная
короткая
длинная
короткая
1
2
3
4
5
6
7
1
Вид временных интервалов
Итог зоны 1
Х
2
Вид временных интервалов
Итог зоны 2
Х
3
Вид временных интервалов
Итог зоны 3
Х
продолжение таблицы
Закрытые взвешенные позиции
Итоговые взвешенные открытые позиции
длинная
короткая
8
9
10
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о распределении
открытых позиций
по временным интервалам
(в разрезе валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)
(индекс – 1-BVU_ ROPVI, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3 және 4-бағандарда ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
6. 5-бағанда № 170 нормативтердің 3-тарауына және № 144 нормативтердің 2-тарауына сәйкес саралау коэффициенттері көрсетіледі. Мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
7. 6 және 7-бағандарда өлшеу коэффициенті ескеріле отырып, сараланған ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
8. 8-бағанда мөлшерленген жабық позициялар сомасы көрсетіледі.
9. 9 және 10-бағандарда жиынтық мөлшерленген ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
10. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144) и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графах 3 и 4 указывается сумма открытых позиций.
6. В графе 5 указываются коэффициенты взвешивания, согласно главе 3 Нормативов № 170 и главе 2 Нормативов № 144. Значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графах 6 и 7 указывается сумма открытых взвешенных позиций с учетом коэффициента взвешивания.
8. В графе 8 указывается сумма закрытых взвешенных позиций.
9. В графах 9 и 10 указывается сумма итоговых открытых взвешенных позиций.
10. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе

1-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 40 пайызы
32
2-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 30 пайызы
33
3-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 30 пайызы
34
1 және 2 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 40 пайызы
35
2 және 3 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 40 пайызы
36
1 және 3 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 100 пайызы
37
Қалған мөлшерленген ашық позицияның 100 пайызы
38
Жалпы пайыздық тәуекел жиыны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы _______________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жалпы пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар
бөлігінде) талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_ ROPR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

40 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 1
32
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 2
33
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 3
34
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2
35
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3
36
100 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3
37
100 процентов оставшейся открытой взвешенной позиции
38
Итого общий процентный риск
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке расчета
общего процентного риска
(в разрезе валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)
(индекс – 1-BVU_ ROPR, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939) и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886).

5. 3-бағанда мөлшерленген және қалған ашық немесе жабық позициялар және аймақтардың әрқайсысының уақыт аралықтары бойынша позициялар бойынша сомасы көрсетіледі.
6. 38-жол бойынша 3-бағанда жалпы пайыздық тәуекел бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің (қарыз алушылар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ R_MRZ_R
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айындағы есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) - аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
1-кесте. Банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегінің талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
1
2
3
4
1
2
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талап сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
2-кесте. Банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегінің талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
1
2
3
4
5
1
2
Жиыны
X
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
6
7
8
9
10
X
X
X
X
3-кесте. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
1
2
3
4
1
2
...
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
4-кесте. Тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша банктің ағымдағы және одан кейінгі екі ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін не қарыз алушы алдындағы қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелердің, сондай-ақ оффшорлық аймақтардың азаматтары болып тіркелген немесе болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері міндеттемелерінің банктік қарызының ең жоғары сомасының талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Жиыны
X
X
X

5. В графе 3 указываются суммы по взвешенным и остаточным открытым или закрытым позициям по временным интервалам каждой из зон.
6. В графе 3 по строке 38 указываются сведения по общему процентному риску.
7. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Сноска. Приложение 9 исключено Постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ R_MRZ_R
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расшифровка совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с банком особыми отношениями по любому виду обязательств перед банком
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
1
2
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Таблица 2. Расшифровка совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с банком особыми отношениями по любому виду обязательств перед банком
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак связанности с банком особыми отношениями
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
5
1
2
Итого
X
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
6
7
8
9
10
X
X
X
X
Таблица 3. Расшифровка суммы рисков по всем заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак связанности с банком особыми отношениями
1
2
3
4
1
2
...
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Таблица 4. Расшифровка максимальной суммы бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
2
...
Итого
X
X
X

5-кесте. Әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға келетін банк тәуекелдерінің жиынтық сомасының талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
1
2
3
4
2
...
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің (қарыз алушылар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бір қарыз алушыға келетін
тәуекелдің (қарыз алушылар
бөлігінде) ең жоғары
мөлшерінің талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_ R_MRZ_R, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 5. Расшифровка совокупной суммы рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала банка
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
2
...
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч тенге
балансовый счет
тысяч тенге
вид обеспечения
тысяч тенге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
максимального размера риска
на одного заемщика
(в разрезе заемщиков)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)
(индекс – 1-BVU_ R_MRZ_R, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144), и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_R_K4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айындағы есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) - аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
1-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Бір айдағы күнтізбелік күндер
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Активтердің атауы
Жұмыс күндерінің саны
Жиыны:
2-кесте. Талап еткенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Бір айдағы күнтізбелік күндер
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Міндеттемелердің атауы
Жиыны:
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4 ағымдағы өтімділік
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанына қосымша
k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_R_K4, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_R_K4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "__ "_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расшифровка среднемесячной величины высоколиквидных активов
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
Количество рабочих дней
Итого:
Таблица 2. Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная
величина
1
2
3
4
1
Наименование обязательств
Итого:
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициента текущей
ликвидности k4"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4
(индекс – 1-BVU_R_K4, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4" (далее – Форма).

2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1-кестені толтыру кезінде № 144 нормативтердің 44 және 45-тармақтарына және № 170 нормативтердің 65, 66 және 67-тармақтарына сәйкес өтімділігі жоғары активтер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанды толтыру кезінде 1 және 2-кестелердің 4-бағанында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін талап етілгенге дейінгі өтімділігі жоғары активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
7. 1 және 2-кестелердің 3-бағанында деректер айдың әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
8. 1 және 2-кестелердің 1-бағанында мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
10. Екінші деңгейдегі банктің баланстық шоттарында ескерілетін валюталық своп операциялары бойынша талаптар, осы мәмілелер бойынша міндеттемелер екінші деңгейдегі банктің баланстық шоттарында ескерілген және мерзімді өтімділік коэффициенттерінің есебіне енгізілген жағдайда өтімділігі жоғары активтердің есебіне енгізіледі.

2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144) и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886) (далее – Нормативы № 170).
5. При заполнении Таблицы 1 указываются сведения по высоколиквидным активам в соответствии с пунктами 44 и 45 Нормативов № 144 и пунктами 65, 66 и 67 Нормативов № 170.
6. При заполнении Формы в графе 4 Таблиц 1 и 2 указывается отношение совокупной суммы высоколиквидных активов (обязательств) до востребования за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
7. В графе 3 Таблиц 1 и 2 данные заполняются за каждый рабочий день месяца.
8. В графе 1 Таблиц 1 и 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
10. Требования по операциям валютный своп, учитываемые на балансовых счетах банка второго уровня, включаются в расчет высоколиквидных активов в случае, если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах банка второго уровня и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности.

3-кесте. k4-3 мерзімді өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейінгі өтімді активтер
Өтеуге дейінгі қалған мерзімі үш айға дейінгі қоса алғанда мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күндерінің саны
Жиыны: активтердің орташа айлық мөлшері
X
Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық мөлшері
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді
өтімділік коэффициенттерінің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной ликвидности k4-3
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3"
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициентов срочной
ликвидности k4-1, k4-2, k4-3"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3
(индекс – 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144), и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).

5. k4-1 мерзімді өтімділік коэффициентін есептеу бойынша нысанды толтыру кезінде № 144 нормативтердің 44, 45, 46, 47 және 48-тармақтарына сәйкес және № 170 нормативтердің 65, 66, 67, 68, 69 және 70-тармақтарына сәйкес есептелген өтелгенге дейінгі қалған мерзімі қоса алғанда жеті күнге дейінгі жоғары өтімді активтер мен мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу бойынша нысандарды толтыру кезінде № 144 нормативтердің 46, 47 және 48-тармақтарына және № 170 нормативтердің 68, 69 және 70 -тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді және өтелгенге дейінгі мерзімі бір айға дейінгі мерзімді міндеттемелерді қоса алғанда, өтелгенге дейінгі бір айға дейінгі қалған мерзімі бар өтімді активтердің орташа айлық шамасы көрсетіледі
7. k4-1, k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу бойынша нысандарды толтыру кезінде "Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
8. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде

5. При заполнении формы по расчету коэффициента срочной ликвидности k4-1 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до семи дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 44, 45, 46, 47 и 48 Нормативов № 144 и с пунктами 65, 66, 67, 68, 69 и 70 Нормативов № 170.
6. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-2 и k4-3 указывается среднемесячная величина ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 46, 47 и 48 Нормативов № 144 и пунктами 68, 69 и 70 Нормативов № 170.
7. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3 в строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
8. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 13 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

3-кесте. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейінгі өтімді активтер
80%-ға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген, өтеуге дейінгі қалған мерзімі үш айға дейінгі қоса алғанда мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы: активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиынтығы: міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді
валюталық өтімділік
коэффициенттерінің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелері, капиталы мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной валютной ликвидности k4-6
(в тысячах тенге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, умноженные на коэффициент конверсии равный 80%
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициентов срочной
валютной ликвидности
k4-4, k4-5, k4-6"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6
(индекс – 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144), и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).

5. k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде № 144 нормативтердің 42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48-тармақтарына және № 170 нормативтердің 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 және 70-тармақтарына сәйкес есептелген шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және өтелгенге дейін жеті күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде № 144 нормативтердің 42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48-тармақтарына және № 170 нормативтердің 63, 64, 65, 66, 67,68, 69 және 70-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтелгенге дейін бір айға дейін қалған мерзімі бар шетел валютасындағы өтімді активтердің және өтелгенге дейін бір айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде № 144 нормативтердің 42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48-тармақтарына және № 170 нормативтердің 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 және 70-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтелгенге дейін үш айға дейін қалған мерзімі бар шетел валютасындағы өтімді активтердің және өтелгенге дейін үш айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
8. k4-4, k4-5 және k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде мәліметтер Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша жиынтықта және "Еуро" валютасында және жоғарыда көрсетілген рейтингтік агенттіктердің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша көрсетіледі.
9. "Жиынтығы: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиынтығы: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
10. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
11. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан

5. При заполнении Формы по расчету коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов в иностранной валюте и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до семи дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 Нормативов № 144 и пунктами 63, 64, 65, 66, 67,68, 69 и 70 Нормативов № 170.
6. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-5 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 Нормативов № 144 и пунктами 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 и 70 Нормативов № 170.
7. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-6 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 Нормативов № 144 и пунктами 63, 64, 65, 66, 67,68, 69 и 70 Нормативов № 170.
8. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6 сведения указываются в совокупности по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service), и валюте "Евро" и в разрезе по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" вышеуказанных рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
9. В строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
10. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_DVP
Кезеңділігі: апта сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті аптадан кейінгі аптаның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Меншікті капитал

Сноска. Приложение 14 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_DVP
Периодичность: еженедельная
Отчетный период: за "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: еженедельно, не позднее пятого рабочего дня недели, следующей за отчетной неделей
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Собственный капитал

Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттіктерінің (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" шетел валютасы, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдар бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын немесе қысқа) лимиті - банктің меншікті капиталы шамасының 12,5 пайызы мөлшерінде
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын және қысқа) лимиті - банктің меншікті капиталы шамасының 5 пайызы
Валюталық нетто-позиция лимиті - меншікті капиталдың 25 пайызы
Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары бойынша банктің ашық ұзын және (немесе) қысқа позициясының лимиті - меншікті капиталдың 50 пайызы
Валюта атауы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
1
2
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
1
3
4
5
6
7
8
1. Қолма-қол шетел валютасы
...
2. Орналастырылған (тартылған) салымдар
...
3. Берілген (алынған) қарыздар
...

Лимит открытой валютной позиции (длинной или короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее – другие рейтинговые агентства), и иностранной валюте "Евро", а также аффинированным драгоценным металлам в размере - 12,5 процентов величины собственного капитала банка
Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - 5 процентов величины собственного капитала банка
Лимит валютной нетто-позиции – 25 процентов от собственного капитала
Лимит открытой длинной и (или) короткой позиции банка по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств – 50 процентов от собственного капитала
Наименование валюты
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
1
2
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
1
3
4
5
6
7
8
1.Наличная иностранная валюта
...
2.Вклады, размещенные(привлеченные)
...
3.Займы, выданные (полученные)
...

4. Алу (төлеу) үшін есептелген сыйақы
...
5. Борыштық және үлестік бағалы қағаздар
...
6. Дебиторлық (кредиторлық) берешек
7. Туынды қаржы құралдары
….
8. Баланстық шоттар бойынша жиынтық
...
9. Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары
10. Баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
11. Баланстық және баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
….

4. Начисленное вознаграждение к получению (выплате)
...
5. Долговые и долевые ценные бумаги
...
6. Дебиторская (кредиторская) задолженность
7. Производные финансовые инструменты
….
8. Итого по балансовым счетам
...
9.Производные финансовые инструменты в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств
10. Итого по внебалансовым счетам
11. Итого по балансовым и внебалансовым счетам
….

12. Валюталық нетто-позиция жиынтығы
кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
3
4
5
(күні)
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" __________
Ескертпе: нысан "Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Аптаның (айдың) әрбір жұмыс
күні үшін әрбір шетел валютасы
және валюталық нетто-позиция
бойынша валюталық позициялар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанына қосымша
Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп (индексі – 1-BVU_DVP, кезеңділігі – апта сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан апта сайын жасалады және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Есепті аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде нысан аяқталатын айға жататын есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және аяқталатын айдан кейінгі айдың есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін бөлек жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелері, капиталы мөлшеріне сәйкес толтырылады.

12. Итого валютная нетто-позиция
продолжение таблицы
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
3
4
5
(дата)
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)"
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о валютных позициях
по каждой иностранной валюте
и валютной нетто-позиции
за каждый рабочий день
недели (месяца)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
(индекс – 1-BVU_DVP, периодичность – еженедельная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)" (далее – Форма).
2. Форма составляется еженедельно и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
При завершении календарного месяца в отчетную неделю, форма составляется раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к завершаемому месяцу и за календарные дни отчетной недели месяца, следующего за завершаемым месяцем. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.

5. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, баланстық шоттарда ескерілетін шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 10-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, банк жүргізетін хеджирленетін мәмілелердің, оның ішінде жеткізілмейтін мәмілелердің сомасын ескере отырып, шетел валютасындағы шартты талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.
7. 5, 8, 11, 14 және 17-бағандар бойынша 12-жолда есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін барлық шетел валюталары бойынша нетто-позиция көрсетіледі.
8. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ KVA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
1-кесте. Ішкі активтердің орташа айлық шамасын есептеу
(мың теңгемен)
Активтер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі активтер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Активтердің атауы
2
Ішкі активтер шамасының жиынтығы
3
Ішкі активтердің орындалуы (Иә (Жоқ)
2-кесте. Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, банк қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Міндеттемелер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі және өзге де міндеттемелер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Ішкі міндеттемелер шамасының жиынтығы
2
Ішкі міндеттемелер, реттелген борыш, банк шығарған борыштық бағалы қағаздар және меншікті капитал немесе жарғылық капитал шамасының жиынтығы
3
Ішкі міндеттемелер, реттелген борыш, банк шығарған борыштық бағалы қағаздар шамасының жиынтығы
4
Жұмыс күндерінің саны
5
Банк қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
6
Алдыңғы есепті айдағы ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың, меншікті капиталдың немесе жарғылық капиталдың орташа айлық шамасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ішкі активтердің, ішкі және
өзге міндеттемелердің орташа
айлық шамасын, қаражат бөлігін
ішкі активтерге орналастыру
коэффициентін есептеу туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі – 1-BVU_KVA, кезеңділігі – апта сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

5. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по требованиям и обязательствам в иностранной валюте, учитываемых на балансовых счетах, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. В строке 10 указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм, проводимых банком хеджируемых сделок, в том числе беспоставочных сделок, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
7. В строке 12 по графам 5, 8, 11, 14 и 17 указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день отчетного периода.
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ KVA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расчет среднемесячной величины внутренних активов
(в тысячах тенге)
Активы
Внутренние активы по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
2
Итого величина внутренних активов
3
Выполнение внутренних активов (Да (Нет)
Таблица 2. Расчет среднемесячной величины внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств банка во внутренние активы
(в тысячах тенге)
Обязательства
Внутренние и иные обязательства по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Итого величина внутренних обязательств
2
Итого величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг и собственного капитала или уставного капитала
3
Итого величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг
4
Количество рабочих дней
5
Коэффициент размещения части средств банка во внутренние активы
6
Среднемесячная величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг, собственного капитала или уставного капитала за предыдущий отчетный месяц
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расчете
среднемесячной величины
внутренних активов, внутренних
и иных обязательств, коэффициента
размещения части средств
во внутренние активы"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы
(индекс – 1-BVU_KVA, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелері, капиталы мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1 және 2-кестелердің 3-бағанында деректер айдың әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
6. 1-кестенің 1-жолында және 2-кестенің 1, 2-жолдарында мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
7. 1-кестенің 3-жолын толтыру кезінде ішкі активтердің шамасы бойынша алдыңғы есепті айдағы ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың, меншікті капиталдың немесе жарғылық капиталдың № 144 нормативтердің 7-тарауында және № 170 нормативтердің 8-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген орташа айлық шамасынан артық немесе оған тең талаптардың орындалуы көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144) и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. В графе 3 Таблиц 1 и 2 данные заполняются за каждый рабочий день месяца.
6. В строке 1 Таблицы 1 и в строках 1 и 2 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. При заполнении строки 3 Таблицы 1 указывается выполнение требований по величине внутренних активов больше или равной среднемесячной величине внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг, собственного капитала или уставного капитала за предыдущий отчетный месяц, умноженной на коэффициент, установленным главой 7 Нормативов № 144 и главой 8 Нормативов № 170.

8. 2-кестені толтыру кезінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-еншілес ұйымдардың реттелген борышына, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-еншілес ұйымдардың акцияларына инвестицияларды шегергендегі бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес № 144 нормативтердің 7-тарауында және № 170 нормативтердің 8-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген меншікті капитал көрсетіледі.
9. 2-кестені толтыру кезінде әр жұмыс күні үшін 3-жолға деректер, орташа айлық шамасы қай жол бойынша ең төменгі мәнді құрайтынына байланысты есепті айда қалыптасқан жарғылық капиталдың орташа айлық шамасы не есепті айда қалыптасқан меншікті капиталдың орташа айлық шамасы енгізіледі.
10. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_K7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентін есептеу үшін міндеттемелер
2
Меншікті капитал
3
k7 коэффициентінің есебіне енгізілетін бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
4
k7 бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимиті
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктердің Қазақстан
Республикасының
бейрезиденттері алдындағы
міндеттемелерге
капиталдандыру
коэффициентінің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_K7, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

8. При заполнении Таблицы 2 указывается собственный капитал согласно данным бухгалтерского баланса за вычетом инвестиций в субординированный долг дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан, в акции дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан, умноженный на коэффициент, установленный главой 7 Нормативов № 144 и главой 8 Нормативов № 170.
9. При заполнении строки 3 Таблицы 2 за каждый рабочий день указываются данные, включающие в себя сложившуюся в отчетном месяце среднемесячную величину уставного капитала, либо сложившуюся в отчетном месяце среднемесячную величину собственного капитала в зависимости от того, среднемесячная величина по какой строке составляет минимальное значение.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 16 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_K7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Обязательства для расчета коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
2
Собственный капитал
3
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k7
4
Максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами k7
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициента капитализации
банков к обязательствам
перед нерезидентами
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
(индекс – 1-BVU_K7, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелері, капиталы мөлшеріне сәйкес толтырылады.
5. 1-жолда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
6. Нысанды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысының 1-қосымшасына сәйкес өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, экономиканың "басқа қаржы ұйымдары - коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар - коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар - коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар - коды 8" секторларына кіретін шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер, міндеттемелер көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 и Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.
5. В строке 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. При заполнении Формы указываются краткосрочные обязательства, обязательства перед филиалами и представительствами иностранных юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации – код 5", "государственные нефинансовые организации – код 6", "негосударственные нефинансовые организации – код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – код 8" в соответствии с приложением 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.

7. Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру k7 коэффициенті үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
8. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ KDSK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Компонент атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру күнінің алдындағы соңғы есепті күнгі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
2
3
4
1
1-деңгейдегі капитал
2
2-деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды шегергенде)
5
Активтер
6
Банктің инвестицияларын шегергенде, бірінші деңгейдегі капиталдың жалпы сомасындағы бірінші деңгейдегі капиталдың үлесі шегінде алынған және екінші деңгейдегі капитал бөлігіндегі меншікті қапитал есебіне енгізілетін бірінші деңгейдегі капиталдың банктің активтерінің мөлшеріне қатынасы
7
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып сараланған активтер
8
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер
9
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары
10
Кредиттік тәуекелдің дәрежесі бойынша сараланған, екінші деңгейдегі капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер жиынтығы
11
Арнайы пайыздық тәуекел сомасы
12
Жалпы пайыздық тәуекел сомасы
13
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
14
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты арнайы тәуекел сомасы
15
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты жалпы тәуекел сомасы
16
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиынтығы
17
Айырбастау бағамының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел сомасы
18
Нарықтық тәуекелді ескеріп есептелген активтер мен шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер жиынтығы
19
Операциялық тәуекел сомасы
20
Меншікті капиталдың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған, екінші деңгейдегі капитал, активтер мен шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, нарықтық тәуекелді, операциялық тәуекелді ескере отырып есептелген активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына қатынасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Секьюритилендіру кезінде
меншікті капиталдың
жеткіліктілігі
оэффициенттерін есептеу
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп (индексі – 1-BVU_KDSK, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

7. Коэффициент капитализации банков второго уровня к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k7 указывается с тремя знаками после запятой.
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 17 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ KDSK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20 года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование компонента
Значения на последнюю отчетную дату, предшествующую осуществлению сделки секьюритизации
Значения после осуществления сделки секьюритизации
1
2
3
4
1
Капитал 1-го уровня
2
Капитал 2-го уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом инвестиций)
5
Активы
6
Отношение капитала первого уровня за вычетом инвестиций банка, взятых в пределах доли капитала первого уровня в обшей сумме капитала первого уровня и включаемой в расчет собственного капитала части капитала второго уровня, к размеру активов банка
7
Активы, взвешенные с учетом кредитного риска
8
Условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
9
Производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
10
Итого активы, условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска, уменьшенные на сумму общих резервов (провизии), не включенных в расчет капитала второго уровня
11
Сумма специфичного процентного риска
12
Сумма общего процентного риска
13
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
14
Сумма специфичного риска, связанного с изменением рыночной стоимости
15
Сумма общего риска, связанного с изменением рыночной стоимости
16
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости
17
Сумма рыночного риска, связанного с изменением обменного курса
18
Итого активы и условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
19
Сумма операционного риска
20
Отношение собственного капитала к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенных на сумму общих резервов (провизии), не включенных в расчет капитала второго уровня, активов и условных и возможных требований и обязательств, рассчитанных с учетом рыночного риска, операционного риска
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расчете коэффициентов
достаточности собственного
капитала при секьюритизации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации
(индекс – 1-BVU_KDSK, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелері, капиталы мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. Нысанды банктер № 170 нормативтердің 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 және 51-тармақтарына сәйкес меншікті капиталды есептеу кезінде толтырады.
6. 1, 7, 8 және 9-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
7. Деректер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
6
11.
Топ анықтамалығы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс актив түрі (анықтамалық)
Тәуекел активтері жиыны:
Х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ислам банктері ұсынатын
кредиттік тәуекел ескеріле
отырып сараланған активтердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_RA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. Форма заполняется банками при расчете собственного капитала в соответствии с пунктами 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 и 51 Нормативов № 170.
6. В строках 1, 7, 8 и 9 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 18 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Справочник группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска (справочник)
Итого рисковые активы:
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке активов,
взвешенных с учетом
кредитного риска,
представляемый исламскими
банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
(индекс – 1-BVU_RA, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Ислам банктері Нысанды әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен бекітілген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндеріне және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Топ анықтамалығы" анықтамалығынан топ түрінен таңдап алынады.
6. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын активтің түрі" анықтамалығынан таңдап алынады.
7. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын активтердің сомасы көрсетіледі.
8. 5-бағанда № 170 нормативтердің 2-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін пайызбен тәуекел дәрежесі көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің пайызбен мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 6-бағанда 3-бағанда көрсетілген, тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтердің сомасы пайызбен көрсетіледі (4-баған).
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
6
7
1.
Топ анықтамалығы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер түрі
(анықтамалық)
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелер жиыны
Х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ислам банктері ұсынатын
кредиттік тәуекел ескеріле
отырып сараланған шартты және
ықтимал міндеттемелердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_ RUIVO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Справочник группы", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 3 значения выбираются из справочника "Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
8. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, согласно главе 2 Нормативов № 170. Значения степени риска в процентах выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 19 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
1.
Справочник группы
Вид условных и возможных обязательства, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска (справочник)
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
условных и возможных
обязательств, взвешенных
с учетом кредитного риска,
представляемый
исламскими банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
(индекс – 2-BVU_ RUIVO, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Ислам банктері Нысанды әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен бекітілген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндеріне және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – № 144 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Топ анықтамалығы" анықтамалығынан топтың түрі таңдап алынады.
6. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер түрі (анықтамалық)" анықтамалығынан таңдап алынады.
7. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
8. 5 және 6-бағанда № 170 нормативтердің 3-тарауына сәйкес міндеттемелердің әрбір тобы үшін пайызбен конверсия коэффициенті және кредиттік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 7-бағанда конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген 3-бағанда көрсетілген шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы пайызбен (4-баған) және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні пайызбен (5-баған) көрсетіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ислам банктері ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RRRTMZ
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Тауар, тауар тобы
Ашық позициялар
Таза позиция
Брутто-позиция
Таза позиция шамасының 15 (он бес) пайызы
Брутто- позиция шамасының 3 (үш) пайызы
Тауар-материалдық тәуекелдің шамасы
Ұзын
Қысқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ислам банктері ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ислам банктері ұсынатын
тауар-материалдық қорлардың
нарықтық құнының өзгеруіне
байланысты нарықтық
тәуекелдің талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Ислам банктері ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_ RRRTMZ, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – Нормативы № 144).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Справочник группы", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. В графе 3 значения выбираются из справочника "Вид условных и возможных обязательства, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска", размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 4 указывается сумма условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
8. В графах 5 и 6 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы обязательств, согласно главе 3 Нормативов № 170. Значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В графе 7 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, указанная в графе 3, умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приложение 20 - в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RRRTMZ
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Товар, товарная группа
Открытые позиции
Чистая позиция
Брутто-позиция
15 (пятнадцать) процентов от величины чистой позиции
3 (три) процента от величины брутто-позиции
Величина товарно-материального риска
Длинная
Короткая
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
рыночного риска,
связанного с изменением
рыночной стоимости
товарно-материальных запасов,
представляемый
исламскими банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками
(индекс – 2-BVU_ RRRTMZ, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Ислам банктері ұсынатын тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Ислам банктері Нысанды әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен бекітілген Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндерінің және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесінің 26 және 27-тармақтарына сәйкес толтырылады.
5. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
20-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. Қаулы 20-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 143 (30.08.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_LCR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
1
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
Бірінші деңгейдегі активтердің атауы
2
Екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер
Екінші деңгейдегі активтердің атауы
А санаты
Б санаты
3
Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
4
Заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілмеген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
5
Заңды тұлғалар алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
6
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
7
Ақшалай әкеліну
Көрсеткіштердің атауы
8
Сапасы жоғары өтімді активтер
х
9
Ақшаның әкелінуі
х
10
Ақшаның әкетілуі
х
11
Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде банктің операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуі
х
х
12
Өтімділікті өтеу коэффициенті
х
х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өтімділікті өтеу
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_LCR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пунктами 26 и 27 Нормативных значений и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939.
5. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 20-1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приказ дополнен приложением 20-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 143 (вводится в действие с 30.08.2016); в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_LCR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Высококачественные ликвидные активы первого уровня
Наименование активов первого уровня
2
Высококачественные ликвидные активы второго уровня
Наименование активов второго уровня
Категория А
Категория Б
3
Денежные оттоки по депозитам физических лиц
Наименование показателей
4
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, необеспеченным активами банка
Наименование показателей
5
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами банка
Наименование показателей
6
Дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам
Наименование показателей
7
Денежные притоки
Наименование показателей
8
Высококачественные ликвидные активы
х
9
Денежные притоки
х
10
Денежные оттоки
х
11
Нетто отток денежных средств по операциям банка в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности
х
х
12
Коэффициент покрытия ликвидности
х
х
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициента
покрытия ликвидности"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности (индекс – 1-BVU_LCR, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысында белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. Банктің жоғары сапалы өтімді активтері № 170 нормативтердің 73-тармағында белгіленген талаптарды ескере отырып және № 170 нормативтердің 13-қосымшасында белгіленген есепке алу коэффициенттерін қолдана отырып есептеледі.
6. Ақшаның әкетілуі (әкелінуі) № 170 нормативтерге 14-қосымшада белгіленген әкетілу (әкеліну) коэффициенттерін қолданыла отырып, есепті күннен кейінгі күнтізбелік ай ішіндегі ақша әкетілу (әкеліну) сомасы ретінде есептеледі.
7. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Нысанды толтыру кезінде 8-жолдың 5-бағанында № 170 нормативтердің 75-тармағы үшінші бөлігінің талаптарын ескере отырып, бірінші және екінші деңгейдегі жоғары сапалы активтер бойынша деректер қосылады.
9. 9-жолда 7-жол бойынша көрсеткіштердің қосындысы көрсетіледі.
10. 10-жолда 3, 4, 5 және 6-жолдар бойынша көрсеткіштердің қосындысы көрсетіледі.
11. Нысанды толтыру кезінде 11-жолдың 5-бағанында есептеу № 170 нормативтердің 76-тармағын ескере отырып жүргізіледі.
12. Нысанды толтыру кезінде 12-жолда жоғары сапалы өтімді активтердің келесі күнтізбелік ай ішінде банктің операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуіне қатынасы үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
13. 5-бағанда 4-бағанда белгіленген пайызбен есептеу коэффициенттеріне көбейтілген 3-баған бойынша сома көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее – Нормативы № 170).
5. Высококачественные ликвидные активы банка рассчитываются с учетом требований, установленных пунктом 73 Нормативов № 170 и с применением коэффициентов учета, установленных в приложении 13 к Нормативам № 170.
6. Денежный отток (приток) рассчитывается как сумма денежных оттоков (притоков) в течение последующего календарного месяца после отчетной даты, с применением коэффициентов оттока (притока), установленных в приложении 14 к Нормативам № 170.
7. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
8. При заполнении графы 5 строки 8 суммируются данные по высококачественным активам первого и второго уровней с учетом требований части третьей пункта 75 Нормативов № 170.
9. В строке 9 указывается сумма показателей по строке 7.
10. В строке 10 указывается сумма показателей по строкам 3, 4, 5 и 6.
11. При заполнении Формы в графе 5 строки 11 расчет производится с учетом пункта 76 Нормативов № 170.
12. При заполнении Формы в строке 12 указывается отношение высококачественных ликвидных активов к нетто оттоку денежных средств по операциям банка в течение последующего календарного месяца с тремя знаками после запятой.
13. В графе 5 указываются суммы по графе 3, умноженные на коэффициенты учета в процентах, установленные в графе 4.

14. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
20-2-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ескерту. Бұйрық 20-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2017 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 79 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_NFSR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электронды түрде
(мың теңгемен)
Баптар атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
1
Қолжетімді тұрақты қорландыру
Көрсеткіштердің атауы
2
Тұрақты қорландырудың талап етілетін активтері
Көрсеткіштердің атауы
3
Тұрақты қорландырудың талап етілетін шартты және ықтимал міндеттемелері
Көрсеткіштердің атауы
4
Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тұрақты қорландыру
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанына қосымша
Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_NFSR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер

14. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 20-2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Приказ дополнен приложением 20-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2017 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Постановление Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 79 (вводится в действие с 01.01.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_NFSR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Доступное стабильное фондирование
Наименование показателей
2
Требуемые активы стабильного фондирования
Наименование показателей
3
Требуемые условные и возможные обязательства стабильного фондирования
Наименование показателей
4
Коэффициент нетто стабильного фондирования
X
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчета о расшифровке
коэффициента нетто
стабильного фондирования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования
(индекс – 1-BVU_NFSR, периодичность – ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірмеде "Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысында белгіленген Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне сәйкес толтырылады.
5. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
6. Деректер болмаған кезде нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
21-қосымша
Екiншi деңгейдегi банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Екiншi деңгейдегi банктердің пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 42-бабының 3-тармағына және 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциялық нормативтерді орындау туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептілік "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық форматта ұсынылады.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.
5. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
6. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня
Сноска. Приложение 21 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 42 и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня (далее – банк) в Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Отчетность представляется в электронном формате посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

3. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын банк басшысы немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адам қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 75 қаулысына
22-қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4301 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 46 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4581 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы № 156 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4806 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы № 225 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4956 тіркелген).

3. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Приложение 22
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 75
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, утративших силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4301, опубликованное в июле 2006 года в журнале "Финансовый вестник" № 7 (31)).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4581).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года № 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4806).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2007 года № 225 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4956).

5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 17 маусымдағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қазандағы № 243 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5001 тіркелген).
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 26 ақпандағы № 21 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5175 тіркелген).
7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 132 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5330 тіркелген).
8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы № 198 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5445 тіркелген).
9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 27 ақпандағы № 41 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5609 тіркелген).

5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 октября 2007 года № 243 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5001).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 февраля 2008 года № 21 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5175).
7. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 132 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5330).
8. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 198 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5445).
9. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года № 41 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5609).

10. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ислам банктерінің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есептілігі, оны ұсыну нысандары мен мерзімдері туралы" 2009 жылғы 27 наурыздағы № 67 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5671 тіркелген).
11. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 29 мамырдағы № 105 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5712 тіркелген).
12. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы № 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 259 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6034 тіркелген).
13. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) қосымшасының 16 және 22-тармақтары.
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 118 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7314 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2011 жылғы 23 желтоқсанда № 189 (2005) жарияланған) қосымшасының 5-тармағы.
15. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7682 тіркелген, 2012 жылғы 11 шілдеде "Егемен Қазақстан" газетінде № 383-388 (27462) жарияланған) 1-қосымшасының 2 және 4-тармақтары.

10. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 марта 2009 года № 67 "Об отчетности по выполнению пруденциальных нормативов исламскими банками, ее формах и сроках представления" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5671).
11. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2009 года № 105 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5712).
12. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 259 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6034).
13. Пункты 16 и 22 приложения к постановлению Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).
14. Пункт 5 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 118 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7314, опубликованному 23 декабря 2011 года в газете "Юридическая газета" № 189 (2179)).
15. Пункты 2 и 4 приложения 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 172 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности банков второго уровня" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7682, опубликованному 26 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 201-202 (27020-27021)).

16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 383 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8272 тіркелген, 2013 жылғы 15 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 126 (28065) жарияланған) бекітілген Банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3 және 5-тармақтары.
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 74 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8436 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013жылғы 12 маусымда № 85 (2286) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін банк қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3 және 5-тармақтары.
18. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 204 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8667 тіркелген, 2014 жылғы 1 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 22 (28246) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.

16. Пункты 3 и 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 383 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8272, опубликованным 4 мая 2013 года и 14 мая 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 156-157 (27430-27431) и № 162-163 (27436-27437)).
17. Пункты 3 и 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам регулирования банковской деятельности" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8436, опубликованным 12 июня 2013 года в газете "Юридическая газета" № 85 (2460)).
18. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8667, опубликованным 1 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 22 (27643)).