Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 сәуірде № 10766 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 12.02.2026 № 51 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген соң күнтiзбелiк он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика жетекшілік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 наурыздағы
№ 231 бұйрығымен бекітілген
Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы
жұмыс түрлерінің (қызметінің) тізімі
1. Топырақтағы арнайы жұмыстар, оның ішінде:
1) негіздер құрылымы, оның ішінде:
топырақты өңдеу, тік жоспарлау, шұңқырларды қолмен қазу жөніндегі жұмыстар:
шұңқырларда, қазаншұңқырларда, траншеяларда, топырақ және трассаға жақын қорлардағы үйінділерде немесе үймелерде экскаваторлармен топырақты өңдеу;
темір жол немесе автомобиль көлігіне тиеу және шығару арқылы экскаваторлармен топырақты өңдеу;
топырақты механикаландырылған тәсілмен және қолмен өңдеу және тасу;
шұңқырларды механикаландырылған тәсілмен қазу;
топырақты өңдеу, тік жоспарлау, қайта төгу кезіндегі өзге де жұмыстар;
үймелерді орнату және қайта төгу жөніндегі жұмыстар:
топырақты қайта төгу, оның ішінде қолмен, электрмен және пневмотығыздағыштармен нығыздай отырып төгу;
гидроқұрылыстардың әсері кезінде топырақты өңдеу және тасу;
үймелерді орнату және қайта төгу жөніндегі өзге де жұмыстар;
бекіту жұмыстары:
тіреулер орната отырып еңісті таспен және тақталармен төсеу;
су бұру арналарын лотоктармен-науалармен, тақтайлармен, қалқандармен және төсенішпен бастиек орнатып бекіту;

Об утверждении Перечня видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2015 года № 10766.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 12.02.2026 № 51 (вводится в действие с 01.07.2026).
В соответствии с подпунктом 23-11) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательстве порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года № 231
Перечень видов работ (услуг) в составе
строительно-монтажных работ
1. Специальные работы в грунтах, в том числе:
1) устройство оснований, в том числе:
работы по разработке грунта, вертикальной планировке, копания ям вручную:
разработка грунта экскаваторами в выемках, котлованах, траншеях, грунтовых и притрассовых резервах в отвал или насыпь;
разработка грунта экскаваторами с погрузкой на железнодорожный или автомобильный транспорт и вывозом;
разработка и перемещение грунта механизированным способом и вручную;
копание ям механизированным способом;
прочие работы при разработке грунта, вертикальной планировке, обратной засыпке;
работы по устройству насыпей и обратным засыпкам:
обратная засыпка грунта, в том числе вручную, с уплотнением электро- или пневмотрамбовками;
разработка и перемещение грунта при воздействии гидросооружений;
прочие работы по устройству насыпей и обратных засыпок;
укрепительные работы:
мощение откосов камнем и плитами с устройством упоров;
укрепление водоотводных каналов лотками-желобами, досками, щитами и матами с устройством оголовков;

2) қадалық негіздерді, шпунтты қоршауларды, анкерлерді орнату жөніндегі жұмыстар:
темірбетон қадаларды батыру;
темірбетон шпунттарады жағалау айлақтық жағажайларға батыру;
мәңгілік тоңды топырақтарда болат қадаларды батыру;
болат және шпунтты қадаларды батыру және шығару;
ағаш және ағаш-металл қадаларды шпунтталған қатар орналастырып батыру;
ұңғымаларды бұрғылау және қуыс қадаларды бетонмен толтырып бұрғылау-тығыздау қадаларын орнату;
шпунтталған ағаш маңдайшаларды бөлшектеу құрылымы;
шпунттарды қағу үшін бағыттауыш рамалар және су асты тартпалар орнату;
қада құрылымы;
қадалық негіздердің, шпунттық қоршаулардың, анкерлердің құрылымы бойынша өзге де жұмыстар;
топырақтардың табиғи ростверк және іргетас тақтасының құрылымы;
табиғи жатысты топырақты тығыздау және топырақ тұғырығы құрылымы бойынша жұмыстар;
механикаландырылған тәсілмен таптап суаратын учаскенің аумағын тегістеу;
ауыр нығыздағыштармен топырақты тығыздау;
таптауыш және топырақты нығыздағыш машинамен топырақты тығыздау;
топырақты жеңіл таптауыштар арқылы қолмен тығыздау;
төмен түсіру құдықтары мен кессондарды тұрғызу жөніндегі жұмыстар:
топырақты механикаландырылған өңдеу арқылы құдықты түсіру;
құдықты қолмен түсіру;
төмен түсіру құдықтары мен кессондарды тұрғызу бойынша өзге де жұмыстар;
топырақты орнықтыру жұмыстары:
термиялық топырақтарды нығайту;
инъекторларды қағып топырақтық негіздерді цементтеу;
топырақтың силикаттау және шайырландыру;
топырақты орнықтыру бойынша өзге де жұмыстар;
3) суды төмендету, бетті қабаттағы сарқынды суларды және су бұруды ұйымдастыру жұмыстары:
су бұру және дренаждық арықтар құрылымы;
сулы топырақта жұмыс істеген кезде траншеялардың және қазаншұңқырлардың су төгу құрылымы;
жабық дренаж құрылымы;
ине сүзгілерді батыру мен шығару және сүзгі материалдармен жабу;
сіңіру коллекторларын құрастыру және бөлшектеу;
тастан және таулы жыныстан конструкцияларды тұрғызу;
механизмдерді қолдана отырып, құммен немесе қожбен қайта төсеу;
төсемдік қабаттар мен негіздер құрылымы;
құрғату қабаттары және қиыршықтастан (көмірден) жасалған сүзгілердің құрылымы;
малтатастан және құмнан жасалған дренаждық сүзгілердің құрылымы;
кеуекті қыш пластиналардан аэраттарды төсеу;
суағар арнасында қорғаныс бөгеттерінің құрылымы;
суды төмендету, бетті қабаттағы сарқынды суларды және су бұруды ұйымдастыру бойынша басқа да жұмыстар;
4) су асты техникалық жұмыстар және теңіз қайраңындағы жұмыстар:
гидромониторлық және жүзетін жер снарядтармен топырақты өңдеу және тасымалдау;
жүзетін құралдарға немесе үйіндіге шығару арқылы механикаландырылған тәсілмен топырақты су астында өңдеу және қопсыту;
опыру балғасымен және сүңгуірлермен топырақты су астында қопсыту;
басқа да гидромеханикалық және түптереңдеткіш жұмыстар;
сүңгуірмен су астындағы көлбеу төсемді тегістеу және діріл арқылы тығыздау;
су астында тасты ауыстыру, тасты және қиыршықтасты судан алу;
темір және темірбетон басының қабын су астына түсіру;
темірбетон зәкірлерінде арқандап байлап бекітілген бөшкелерді акваторияда орналастыру;
басқа да су асты (сүңгуір) жұмыстары;

2) работы по устройству свайных оснований, шпунтовых ограждений, анкеров:
погружение железобетонных свай;
погружение железобетонного шпунта на причальных набережных;
погружение стальных свай в вечномерзлых грунтах;
погружение и извлечение стальных и шпунтованных свай;
погружение деревянных и деревометаллических свай с обустройством шпунтового ряда;
устройство буронабивных свай с бурением скважин и заполнение бетоном полых свай;
устройство разборки шпунтованных деревянных перемычек;
установка металлических направляющих рам и подводных тяжей для забивки шпунта;
устройство свай;
прочие работы по устройству свайных оснований, шпунтовых ограждений, анкеров;
устройство ростверка и фундаментной плиты;
работы по уплотнению грунтов естественного залегания и устройству грунтовых подушек:
выравнивание территории поливного участка с укаткой механизированным способом;
уплотнение грунта тяжелыми трамбовками;
уплотнение грунта катками и грунтоуплотняющими машинами;
уплотнение грунта вручную легкими трамбовками;
работы по сооружению опускных колодцев и кессонов:
опускание колодца с механизированной разработкой грунта;
опускание колодца вручную;
прочие работы по сооружению опускных колодцев и кессонов;
работы по закреплению грунтов:
укрепление термическое грунтов;
цементация грунтовых оснований с забивкой инъекторов;
силикатизация и смолизация грунтов;
прочие работы по закреплению грунтов;
3) работы по водопонижению, организации поверхностного стока и водоотвода:
устройство водоводных и дренажных канав;
устройство водоотлива из траншей и котлованов при работе в мокрых грунтах;
устройство закрытого дренажа;
погружение и извлечение иглофильтров и обсыпка фильтрующими материалами;
сборка и демонтаж всасывающего коллектора;
возведение конструкций из камня и скальной породы;
обратная засыпка песком или шлаком с применением механизмов;
устройство подстилающих слоев и оснований;
устройство дренирующих слоев и фильтров из щебня (угля);
устройство дренажных фильтров из гравия и песка;
укладка пористых керамических пластин аэратов;
устройство защитных дамб в русле водотока;
прочие работы по водопонижению, организации поверхностного стока и водоотвода;
4) подводно-технические работы и работы на морском шельфе:
разработка и перемещение грунта гидромониторными и плавучими земснарядами;
рыхление и разработка грунтов под водой механизированным способом и выдачей в отвал или плавучие средства;
рыхление грунта под водой отбойными молотками и водолазами;
прочие гидромеханизированные и дноуглубительные работы;
разравнивание и виброуплотнение под водой горизонтальных постелей водолазами;
перемещение камня под водой, выемка камня и щебня из воды;
опускание металлических и железобетонных оболочек оголовков под воду;
установка на акватории швартовых бочек на железобетонных якорях;
прочие подводные (водолазные) работы;

5) жару жұмыстары:
жартасты топырақты жару, қойтастарды және габаритті емес кесектерді уату;
шығару және тастау үшін топырақтарды жаппай жару;
құрылыстарды қорғау үшін жарылыс алаңын жабу;
жарылыстар арқылы су астындағы топырақты тығыздау;
өзге де жару жұмыстары;
6) ұңғыма конструкцияларының құрылымы жөніндегі жұмыстар:
ұңғыма құрылымы жөніндегі жұмыстар;
мұнай және газ ұңғымаларының салу және монтаждау;
мұнай және газ ұңғымаларының өнімділігіне сынақ өткізу арқылы оларды бұрғылау;
сүзгілік шегендік немесе мұздату құбырларын және құрылғыларын орнату;
су көтергіш құбырлардың бағанасына сүзгі орнату;
құбырлық кеңістікті және тоспа асты тығынын цементтеу;
ұңғыманы құбырлармен бекіту;
құдықты темірбетон сақиналарымен бекіту;
сүзгінің басының құрылымы және суды сорып шығару;
ұңғыманың жабдықтарын тасымалдау;
түсіргіш ұңғымаларды бұрғылау;
ұңғыма конструкцияларының құрылымы бойынша басқа да жұмыстар.
2. Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзумен, уақытша инженерлік жүйелерді, жолдарды, қойма алаңдарын, сондай-ақ аумақты тік жоспарлауға байланысты дайындық жұмыстары
1) құрылыс алаңындағы дайындық жұмыстары:
уақытша ғимараттардың инженерлік желілерінің және жүйелерінің құрылымы;
уақытша қорғаныс қоршауларының құрылымы;
кран асты жолдарының құрылымы;
рельс жолдарының құрылымы;
басқа уақытша құрылыстардың құрылымы;
құрылыс алаңындағы жабынның құрылымы;
көпір құрылыстарын салу кезіндегі монтаждау алаңының (бірге жүргізілетін жұмыстарымен) құрылымы;
құрылыс алаңдарына уақытша жолдар мен кіреберіс құрылымы;
транзиттік көліктерге уақытша кіреберіс жолдардың құрылымы;
құрылыс алаңындағы өзге де дайындық жұмыстары;
2) құрылысты бұзужәне конструкцияларды бөлшектеу жұмыстары:
қабырғаларды, массивтерді, аражабындарды уату, ұяшықтар тесу;
өндірістік ғимараттардың жер үсті бөлігін бөлшектеу;
темірбетон баспалдақ марштарын, алаңдар мен сатыларды бөлшектеу;
терезе, есік және қақпа ойықтарының, аралқабырға мен аспалы төбелерді бөлшектеу;
жаяусоқпақтарды, едендерді, шатырлық жабындар мен қаптамаларды бөлшектеу;
өнеркәсіптік пештерді бөлшектеу;
шойын тюбингісінен жасалған тоннельдердің қаптауларын бөлшектеу;
темір колонналарды, арқалықтарды және рамаларды бөлшектеу;
байланыс желілерінің тіреуін бөлшектеу;
басқа жүйелер мен құрылыстарды бөлшектеу және қайта монтаждау;
құрылғыларды бұзу және конструкцияларды бөлшектеу бойынша өзге де жұмыстар;
құрылыс алаңын ағаштардан, ағаш діңдерінен тазалау, бұталарды кесу, тастарды және қойтастарды жинау, бетті қабаттағы суларды бұру және кептіру.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын (оның ішінде көпірлерді, көліктік эстакадаларды, тоннельдер мен метрополитендерді, жол өтпелерін, құбыр жолдарды, өзге де жасанды құрылыстарды) салу

5) работы взрывные:
взрывание скальных грунтов, дробление валунов и негабаритных кусков;
взрывание массовое грунтов на выброс и сброс;
укрытие взрываемой площади для защиты сооружений;
уплотнение грунта под водой взрывами;
прочие взрывные работы;
6) работы по устройству конструкций скважин:
работы по устройству скважин;
строительство и монтаж нефтяных и газовых скважин;
бурение скважин нефтяных и газовых с испытанием их на продуктивность;
установка фильтровальных обсадных или замораживающих труб и устройств;
установка фильтра на колонне водоподъемных труб;
цементация затрубного пространства и подбашмачный тампонаж;
крепление скважин трубами;
крепление колодца железобетонными кольцами;
устройства оголовка фильтра и откачка воды;
транспортирование оборудования скважин;
бурение разгрузочных скважин;
прочие работы по устройству конструкций скважин.
2. Подготовительные работы, связанные со сносом существующих зданий и сооружений, с устройством временных инженерных сетей, дорог, складских площадок, а также вертикальной планировкой территории
1) подготовительные работы на строительной площадке:
устройство инженерных сетей и систем временных зданий;
устройство временных защитных ограждений;
устройство подкрановых путей;
устройство рельсовых путей;
устройство других временных сооружений;
устройство покрытия на строительной площадке;
устройство монтажной площадки (с сопутствующими работами) при строительстве мостовых сооружений;
устройство временных дорог и подъездов к строительной площадке;
устройство временных объездных дорог для транзитного транспорта;
прочие подготовительные работы на строительной площадке;
2) работы по сносу строений и разборке конструкций:
разломка стен, массивов, перекрытий, пробивка гнезд;
разборка наземной части производственных зданий;
разборка железобетонных лестничных маршей, площадок и ступеней;
разборка оконных, дверных и воротных проемов, перегородок и подвесных потолков;
разборка тротуаров, полов, кровельных покрытий и облицовки;
разборка промышленных печей;
разборка обделки тоннелей из чугунных тюбингов;
демонтаж металлических колонн, балок и рам;
демонтаж опор контактной сети;
демонтаж и разборка других сетей и сооружений;
прочие работы по сносу строений и разборке конструкций;
расчистка строительной площадки от деревьев, корчевке пней, срезка кустарника, уборке камней и валунов, осушению и отводу поверхностных вод.
3. Возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и метрополитенов, путепроводов, трубопроводов, иных искусственных строений)

1) монолитті, сондай-ақ жинамалы бетон және темірбетон конструкцияларды монтаждау, қабырғалар мен арақабырғалардың жеке элементтерін қалау және ойықтарды толтыру:
монолитті конструкциялардың құрылымы;
металл торлы қалыптар орнату;
қалқанды қалыптарды бөлшектеу және орнату;
ағаш төсеніштерді, пирстерді және қалыптарды бөлшектеу және орнату;
монолитті темірбетон конструкциялардың арматураларын орнату;
гидротехникалық құрылыстарда төменгі белдеулерін бетондап шегенделген торларды, шегенделген каркастарды, шегенделген фермаларды, арматуралық конструкцияларды орнату;
анкерлік болттарды және қалағыш тетіктерді орнату;
негіздердің және төсеніш қабатының құрылымы;
кесектасты бетонды және бетонды іргетастардың құрылымы;
бетонды колонна және тіреу бағандары құрылымы;
бетонды қабырғалардың және арақабырғалардың құрылымы;
бекітпелердің, ұңғымалар мен оқпандар тығындарының құрылымы;
бетонды су астында төсеу;
жабдықтардың астындағы іргетастар құю;
қабырғаларды және өндірім жабындарын торкрет-бетонмен бекіту және каркас бекітпелерінің жабындары түйіскен жерін бітеу;
бетондар және ерітінділер дайындау;
темірбетон іргетастардың, тіреуіштердің, тіреуіш қабырғалардың, тағандық тіректің құрылымы;
монолитті арналардың, тоннельдердің, лотоктардың, түптердің, галереялардың құрылымы;
түсіру құдығының, қойылтқыштардың, ванналардың, бассейндердің, су құбыры мен кәріздің сыйымдылық құрылыстары конструкцияларының құрылымы;
арканы қалау үшін күмбездер мен қалыптар, өнеркәсіптік пештердің жабындарын және қабырғаларын орнату;
тоннелдердің діңгегін темірбетонмен салып бітірудің, шахталар түбінің, гидрооқшаулағыш құрсаманың құрылымы;
сыртқы және ішкі темірбетон қабырғалардың құрылымы;
темірбетон колоналарды тұрғызу;
темірбетон қабырғаларды, арақабырғаларды, желдету арналарын тұрғызу;
темірбетон арқалықтарды, белдеулерді, маңдайшаларды, төбелерді және жабындарды, көлбеу-сырғымалы қалыптардағы конструкцияларды тұрғызу;
бетондық қоспаларды гидротехникалық құрылыстардың темірбетон конструкцияларының блоктарына төсеу;
құрылыс конструкцияларын темірбетонмен бекітумен, құрсамамен және набетонкамен нығайту;
темірбетон жабындарын нығайту және ауыстыру;
басқа бетон және темірбетон жұмыстарының құрылымы;
өзге де пластикбетон, темірбетон және темір емес арматураларды қолдану арқылы бетон жұмыстары;
ғимараттың сыртқы және ішкі қабырғаларының блоктарын орнату;
бетон траптарды (сатыларды) орнату;
жағалауды бетондық алаптармен бекіту;
бетондық алаптарды тасымалдау арқылы дайындау және орнату;
бетон блоктар және тастардан тұрақты бекітпелердің құрылымы;
бетон блоктарынан тіреу қабырғалардың, бастиектің, тағандық тіректің құрылымы;
басқа темірбетон және бетон конструкцияларын монтаждау;
бағана, рама, тіректердің астына темірбетон іргетасын орнату;
темірбетон бағаналарын, капителдерді, рамаларды, тіреулерді және штангаларды орнату;
маңдайшаны орнату;
итарқа арқалықтарын және фермаларды орнату;
сыртқы және ішкі қабырғалардың қабырғалық панельдерін орнату;
тұрғын үйлердің көлемді блоктарын орнату;
лоджиялардың, балкондардың, маңдайшалардың, ернеулік тақталарды, сантехникалық табандықтарды орнату;
ұсақ темірбетон конструкцияларын (жиекқабырғаларды, су жинағыштарды, терезеалдыларын) орнату;
баспалдақ марштарын және алаңдарын орнату;
литфт шахталарын және қойманың көлемді элементтерін орнату;
арақабырға панельдерін, экрандарын, бөлетін қабырғаларын, қатаңдық диафрагмасын, желдеткіш блоктарды орнату;
арканы қалау үшін күмбез қалыптарын, өнеркәсіптік пештердің жабындарын және қабырғаларын орнату;
сыртқы және ішкі ағаш керек-жарақтарды орнату және бұзу;
маңдайшалар орнату;
армопанельді тақталардан, балласт және ойық конструкциялардан жасалған блоктар орнату;
түсіру құдықтарының, серуендеу ауласының, сүрлеулердің, диірмендердің, бункерлердің қабырғалар панелдерін орнату;
желілік құрылыстарды салған кезде қабырға панельдерін орнату;
баспалдақтарың, көпірлердің, құбырлардың, платформалардың, желілік құрылыстардың аражабын және жабын тақталарын орнату;
жүзетін құралдардан жинамалы темірбетон алаңдарын, ригельдерді, консольдерді, аралық құрылымдарды орнату;
стандық және қалыптық тақталарды, қабықшаларды, жиекқабырғаларды, жағалау айлақтарын және пирстерді орнату;
ауыл шаруашылығы ғимараттарда арналар және науалар орнату кезінде тіреулер, лотоктар, қораптар, блоктар орнату;
көпірлер, ЭБЖ құбырларын және гидротехникалық құрылыстарды тұрғызу кезінде іргетастардың, тіреу қабырғалардың, бастиектердің, жатық тіреулердің конструкцияларын орнату;
жағадан жинамалы темірбетон конструкцияларынан жасалған аралық көпір құрылымдарын орнату;
жинамалы темірбетон конструкцияларынан жасалған ашық тәсілмен тоннельдер құрылымы;
жинамалы темірбетон тюбингтерерінен, панельдерден және блоктардан жасалған діңгекті және тоннельді қаптамалар құрылымы;
кіру алаңдары бар баспалдақтар және кіреберістер құрылымы;
арқалықтар және ригельдер құрылымы;
бір қабатты және көп қабатты ғимараттардың панельдерін, қабықшаларын және аражабын тақталарын мен жабындарды төсеу;
үйінді астыларына су өткізгіш темірбетон құбырларын және коммуникациялық коллекторларды төсеу;
косоурларға немесе тегіс негізге сатылар төсеу және ауыстыру;
трамвай жолдарын теміржол тақталармен төсеу және жабу;
бағаналарды, тіректерді, мачталарды, арқалықтар мен ригелдерді, ашық және жабық тарату құрылғыларын монтаждау;
тіреу білеулерімен темірбетон тақталардың түптерін және еңістерін бекіту;
іргетастарды, жертөле қабырғаларын, тіреуіш қабырғаларды қалау, кесек тастардан өндірілген заттарды толтыру;
қабырғаларды қыш тастармен қалау;
қаптама кірпішпен әктас өнімдерінен конструкцияларды қалау;
арналарды, шұңқырдың жанындағы жерлерді, пештерді, ошақтарды, түтін мұржасын бөлшектерімен кірпіштік қалау;
оқпандарды, жабындарды, күркелерді, портиктер және басқа кәдімгі кірпіштерден конструкцияларды кірпіштік қалау;
қыш кірпішпен қаптау арқылы кәдімгі балшық және силикат кірпіштерінен қабырғаларды кірпіштік қалау;
қабырғаларды кірпіштік қалау, қыш тақталармен қаптау;
кірпіштерден және қыш тастардан жасалған арақабырғалардың құрылымы;
туфтан және диабазалық блоктардан жасалған конструкцияларды тұрғызу;
жеке гипстен және жеңіл бетон тақталардан жасалған арақабырғалардың құрылымы;
басқа тас конструкцияларының құрылымы;
тас конструкцияларының құрылымы бойынша өзге де жұмыстар;

1) устройство монолитных, а также монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций, кладка штучных элементов стен и перегородок и заполнение проемов:
устройство монолитных конструкций;
установка металлической сетчатой опалубки;
установка и разборка щитовой опалубки;
установка и разборка деревянных подмостей, пирсов и опалубки;
установка арматуры монолитных железобетонных конструкций;
установка армосеток, армокаркасов, армоферм, арматурных конструкций с бетонированным нижним поясом в гидротехнических сооружениях;
установка анкерных болтов и закладных деталей;
устройство оснований и подстилающих слоев;
устройство бутобетонных и бетонных фундаментов;
устройство бетонных колонн и стоечных опор;
устройство бетонных стен и перегородок;
устройство крепей, тампонаж скважин и стволов;
укладка бетона под воду;
подливка фундамента под оборудование;
крепление стен и сводов выработок торкрет-бетоном и заделка стыков в сводах рамных крепей;
приготовление бетонов и растворов;
устройство железобетонных фундаментов, упоров, подпорных стенок, стоечных опор;
устройство монолитных каналов, тоннелей, лотков, днищ, галерей;
устройство конструкций опускного колодца, сгустителей, ванн, бассейнов, емкостных сооружений водопровода и канализации;
установка кружал и опалубки для кладки арок, сводов и стен промышленных печей;
устройство железобетонной обделки стволов тоннелей, днища шахт, гидроизоляционной обоймы;
устройство железобетонных наружных и внутренних стен;
возведение железобетонных колонн;
возведение железобетонных стен, перегородок, вентиляционных каналов;
возведение железобетонных балок, поясов, перемычек, перекрытий и покрытий, конструкций в горизонтально-скользящей опалубке;
укладка бетонной смеси в блоки железобетонных конструкций гидротехнических сооружений;
усиление строительных конструкций железобетонными заделками, обоймами и набетонками;
усиление и замена железобетонных покрытий;
устройство других бетонных и железобетонных работ;
прочие бетонные работы с применением пластикобетонных, железобетонных и использованием неметаллической арматуры;
установка блоков наружных и внутренних стен зданий;
установка бетонных трапов;
крепление берега бетонными массивами;
изготовление и установка бетонных массивов с транспортировкой;
устройство постоянных крепей из бетонных блоков и камней;
устройство подпорных стенок, оголовков, стоечных опор из бетонных блоков;
монтаж других железобетонных и бетонных конструкций;
установка железобетонных фундаментов под колонны, рамы, опоры;
установка железобетонных колонн, капителей, рам, стоек и штанг;
установка перемычек;
установка стропильных балок и ферм;
установка стеновых панелей наружных и внутренних стен;
установка объемных блоков жилых зданий;
установка плит лоджий, балконов, козырьков, карнизных плит, сантехподдонов;
установка мелких железобетонных конструкций (парапетов, сливов, подоконников);
установка лестничных маршей и площадок;
установка шахт лифтов и объемных элементов закромов;
установка панелей перегородок, экранов, разделительных стенок, диафрагм жесткости, вентиляционных блоков;
установка кружал и опалубки для кладки арок, сводов и стен промышленных печей;
установка и разборка инвентарных наружных и внутренних лесов;
установка перемычек;
установка блоков из армопанельных плит, балластных и пазовых конструкций;
установка панелей стен спускных колодцев, выгульных дворов, силосов, мельниц, бункеров;
установка панелей стен при сооружении линейных зданий;
установка плит перекрытий и покрытий лестниц, мостов, труб, платформ, линейных зданий;
установка сборных железобетонных площадок, ригелей, консолей, пролетных строений с плавучих средств;
установка становых и опалубочных плит, оболочек, парапетов причальных набережных и пирсов;
установка опор, лотков, коробов, блоков, решеток при устройстве каналов и кормушек в сельскохозяйственных зданиях;
установка конструкций фундаментов, подпорных стенок, оголовков, лежневых опор при возведении мостов, труб ЛЭП и гидротехнических сооружений;
установка пролетных строений мостов из сборных железобетонных конструкций с берега;
устройство тоннелей открытым способом из сборных железобетонных конструкций;
устройство обделки стволов и тоннелей из сборных железобетонных тюбингов, панелей и блоков;
устройство лестниц и крылец с входными площадками;
укладка балок и ригелей;
укладка панелей, оболочек и плит перекрытий и покрытий одноэтажных и многоэтажных зданий;
укладка водопропускных железобетонных труб под насыпями и коллекторов для прокладки коммуникаций;
укладка и замена ступеней, уложенных на косоуры или сплошное основание;
укладка и покрытие железнодорожными плитами трамвайных путей;
монтаж колонн, стоек, мачт, балок и ригелей, открытых и закрытых распределительных устройств;
крепление дна и откосов железобетонными плитами с упорными брусьями;
кладка фундаментов, стен подвалов, подпорных стен, закладка выработок бутовым камнем;
кладка стен из керамических камней;
кладка конструкций из известняковых изделий с облицовочным кирпичом;
кладка кирпичная каналов, приямков, печей, очагов, дымовых труб с разделками;
кладка кирпичная столбов, сводов, беседок, портиков и других конструкций из обыкновенного кирпича;
кладка кирпичная стен из обыкновенного глиняного и силикатного кирпича с облицовкой керамическим кирпичом;
кладка кирпичная стен, облицовка керамическими плитами;
устройство перегородок из кирпича и керамических камней;
возведение конструкций из туфа и диабазовых блоков;
устройство перегородок из штучных гипсовых и легкобетонных плит;
устройство других каменных конструкций;
прочие работы по устройству каменных конструкций;

2) мұнаралық, мачталық үлгідегі, сүрлем құрылыстар, түтін құбырлары, градирнялар, мұнаралар, шахта үстілік копрлер конструкцияларының құрылымы;
3) көпір және көпір өткелдерінің негізгі тіреу конструкцияларының құрылымы;
4) гидротехникалық және сел тасқынынан қорғану құрылыстары, бөгеттер, дамбалар:
жағалауды тетраподтармен және массивтермен бекіту;
жолдарды және жолдың жиектерін жинамалы темірбетон тақталармен жабу;
қабылдағыш клапаны бар диаметрі 400 мм асбестцементті құбырлардан қоқыс құбырларын орнату;
жинамалы темірбетон және бетон конструкцияларын және өзге де металл емес конструкцияларын монтаждау жөніндегі басқа жұмыстар;
5 ) металл конструкцияларын монтаждау бойынша жұмыстар:
ғимараттар мен құрылыстар каркастарының конструкцияларын монтаждау;
өзі өндірмейтін металл конструкцияларын монтаждау;
градирендер, резервуарлар, желдету және түтін құбырлары, кокс-химиялық цехтар, құбыр жолдар, галереялар конструкцияларын монтаждау;
кептіргіштер, қаптамалар, экрандар, камералар, пеш түптері, арқалықтар, каркастар, рамалар, оттықтар конструкцияларын және басқа пештер, құбырлар, кептірмелер, электролизерлер конструкцияларын монтаждау;
үш қабатты алюминий панельдерінен жасалған толық жинамалы конструкцияларды монтаждау;
радиожелілік желілер және термокамераларға арналған кабиналар конструкцияларын монтаждау;
аспалы және кран асты жолдарының конструкцияларын монтаждау;
жеңіл түтікті құбырлар конструкцияларын, жабындарын монтаждау;
қақпалар, баспалдақтар, алаңдар, есіктер, люктер, қуыстар конструкцияларын монтаждау;
ашық, таратушы құрылғылар прожекторлық мачталар, антенналық жүйелер, тіректері бар толқынарналық көпірлерді монтаждау;
терезелер, витраждар, арақабырғалар (алюминий, болат және басқа қорытпаларынан жасалған) блоктарын монтаждау;
ғимараттарды блокбокстардан тұрғызу;
жинау және жылжыту арқылы болат конструкцияларынан аралық құрылыстар тұрғызу;
арқандап байлау тумбасын орнату;
баспалдақтың металл қоршауларын орнату;
жапқыштарды, торларды, қақпаларды, құбыржолдарды, көпірлерді, айлақтық құрылғыларды және гидротехникалық конструкциялардың басқа металл конструкцияларын орнату;
болат бекіту бұйымдары мен таптауыш тіректерді орнату;
шойын тюбингтермен бекітілетін, діңгектердегі кейль-кранцтер мен тіреу сақиналарын орнату;
аспалы төбелер және дыбысоқшаулағыш қабырғалардың құрылымы;
шахталық діңгектер мен тоннельдерде тұрақты және уақытша металл бекітпелерінің құрылымы және оларды әзірлеу;
астыртын арналарға арналған бұдырланған болаттан төседер;
аспалы төбелерді қаптау және градирендерді алюминий қорытпаларынан жасалған табақтармен қаптау;
қабырғаларды және төбе жабындарын профильдік темірмен немесе зауытта дайындалған панельдермен қаптау;
құрылыс конструкцияларын құрылыс құрсамаларымен, болттармен, сақиналармен бекіту;
шойын тюбингтерін ұзарту және белгі орнату сақиналарын орнату;
метал конструкцияларын монтаждау бойынша басқа жұмыстар;

2) устройство конструкций башенного, мачтового типа, силосных сооружений, дымовых труб, градирен, башен, надшахтных копров;
3) устройство несущих конструкций мостов и мостовых переходов;
4) гидротехнические и селезащитные сооружения, плотины, дамбы:
крепление берегов тетраподами и массивами;
покрытие дорог и обочин сборными железобетонными плитами;
установка мусоропроводов из асбестоцементных труб диаметром 400 мм с приемными клапанами;
прочие работы по монтажу сборных железобетонных и бетонных конструкций и иных неметаллических конструкций;
5) работы по монтажу металлических конструкций:
монтаж конструкций каркасов зданий и сооружений;
монтаж металлических конструкций несобственного производства;
монтаж конструкций градирен, резервуаров, вентиляционных и дымовых труб, коксохимических цехов, трубопроводов, галерей;
монтаж конструкций сушил, кожухов, экранов, камер, подин, балок, каркасов, рам, колосников и других конструкций печей, труб, сушил электролизеров;
монтаж конструкций полносборных зданий из трехслойных алюминиевых панелей;
монтаж конструкций кабин для радиорелейных линий и термокамер;
монтаж конструкций подвесных и подкрановых путей;
монтаж легких трубчатых конструкций, покрытий;
монтаж конструкций ворот, лестниц, площадок, дверей, люков, лазов;
монтаж открытых конструкций, распределительных устройств, прожекторных мачт, антенных систем, волноводных мостов с опорами;
монтаж оконных блоков, витражей, перегородок (из алюминиевых сплавов, стальных и прочих);
возведение зданий из блокбоксов;
установка пролетных строений из стальных конструкций со сборкой и передвижкой;
установка швартовых тумб;
установка металлических ограждений лестниц;
установка затворов, решеток, ворот, трубопроводов, мостов, причальных устройств и прочих металлоконструкций гидротехнических сооружений;
установка стальных крепежных изделий и катковых опор;
установка кейль-кранцев и опорного кольца в стволах, закрепляемых чугунными тюбингами;
устройство конструкций подвесных потолков и звукоизоляционных стен;
устройство и разработка постоянных и временных металлических крепей в шахтных стволах и тоннелях;
настил из рифленой стали для подпольных каналов;
подшивка подвесных потолков и обшивка градирен листами из алюминиевых сплавов;
обшивка стен и кровельного покрытия профильным железом или панелями заводского изготовления;
крепление строительных конструкций строительными обоймами, болтами, кольцами;
наращивание чугунных тюбингов и установка пикетажного кольца;
прочие работы по монтажу конструкций из металла;

6) тау-кен ұңғылау жұмыстары:
шахталық діңгектер, шурфтар, қазбаларды ұңғылау;
тиксотроптық сауыттағы шахталық діңгектерді ұңғылау;
тоннельдік жұмыстар;
сүзгілеуге қарсы қалқандардың құрылымы;
тұрақты және уақытша қиылысу құрылғылары бар тоннельдерді, фурнельдерді, камераларды, штольняларды ұңғылау;
қима пештерін, қима қазбаларын, қазаншұңқырларды, камераларды ұңғылау және көлденең және көлбеу мен өндірілген заттарды кеңейту;
шахталық діңгектерді, штолендерді, тоннельдерді ұңғылау кезінде топырақты қабылдау және түсіру;
ұңғылау қалқандарын кенжарға кіргізу және шығару;
шахталардың діңгектерін және тоннельдерін инвентарлық штангалармен және кернегішпен бекіту құрылымы;
тақтатас және су тасаларының құрылымы;
уақытша бекітпелердің құрылымы және бекіту аркаларын орнату;
шахталық діңгектерді армирлеу құрылымы және бұзу;
ағаш бекітпе рамаларды, атпаларды, байланыстарды, қаптамаларды орнату және бұзу;
қабырғалар мен төбе жабындарын, қазаншұңқырларды, өндірілген заттарды, баспалдақ бөлімдерін тақтайлармен, бөренелермен және кеніш тіреулермен бекіту және қаптау;
өзге де тау-кен ұңғылау жұмыстары;
7) ағаш конструкцияларын монтаждау жұмыстары:
ағаш конструкцияларын, каркастарын, итарқалар, орындықтар орнату;
қақпалар және қоршаулар орнату;
есіктер мен терезелерді монтаждау;
қақпалар орнату;
арқалықтарды, аркаларды, фермаларды және панельдерді орнату;
маңдайшалар, люфт-клозеттерді, өрт жәшіктерін, үстелдер орнату;
бөрене шегендерді орнату, стапельдердің құрылымы және әзірлеу;
өткізгіштер, баспалдақ траптарын, жүру тақталарын, кедергілерді орнату;
көпірлердің, эстакадаалардың, доңғалақ өткізгіштердің, гидротехникалық құрылыстардың ағаш конструкцияларын тұрғызу;
ағаш конструкцияларынан және бөлшектерінен қабырғалардың құрылымы;
ағаш көпір жаймасының құрылымы;
жабындар мен төбелерді жинау;
басқа ағаш конструкцияларын монтаждау;
ағаштан жасалған конструкциялар мен бұйымдарды монтаждау бойынша өзге де жұмыстар;
8) жеңіл қоршау конструкцияларын монтаждау бойынша жұмыстар:
қабырғалар мен жабындардың арболит және асбестцемент тақталары мен панельдерін орнату;
дайын каркас бойынша асбестцемент табақтардан жасалған қабырғалардың, аражабындардың, арақабырғалардың және шатырлардың құрылымы;
асбестцемент тақталардан жасалған суаратын блоктарды монтаждау;
жеңіл қоршау конструкцияларын монтаждау бойынша өзге де жұмыстар;
9) үй-жайларды экрандау және деформациялық жіктердің құрылымы бойынша жұмыстар:
едендерді, қабырғаларды, есіктерді, төбелерді мыс немесе болат табақтармен және дайындалған торлармен экрандау;
қабырғалар және төбежабын өнімдерін дайындалған болат табақтармен қаптау;
болат қорғаныс торларын орнату;
қабырғаларды, төбелерді және есіктерді киіз бойынша асбесті төсеу арқылы жабындық болатпен қаптау;
панельдердің, терезелердің, есіктердің және дайындалған басқа конструкциялардың арасындағы көлденең және тік түйіскен жерлерді және жіктерді герметизациялау;
колонналар мен жүгіртпелердің арасындағы тюбингтерден және жіктерден салып бітіру жіктерін ұрып өңдеу;
үй-жайларды экрандау;
деформациялық және сейсмикаға қарсы жіктердің құрылымы;
үй-жайларды экрандау және деформациялық жіктердің құрылымы бойынша өзге де жұмыстар;

6) работы горнопроходческие:
проходка шахтных стволов, шурфов, выработок;
проходка шахтных стволов в тиксотропной рубашке;
тоннельные работы;
устройство противофильтрационных завес;
проходка тоннелей, фурнелей, камер, штолен с устройством постоянных и временных пересечений;
проходка разрезных печей, просек, котлованов, камер и расширение горизонтальных и наклонных выработок;
прием и выгрузка грунта при проходе шахтных стволов, штолен, тоннелей;
ввод в забой и вывод из забоя проходческого щита;
устройство крепления стволов шахт и тоннелей инвентарными штангами и распорками;
устройство сланцевых и водяных заслонов;
устройство временных крепей и установка арок крепления;
устройство и разборка армировки шахтных стволов;
установка и разборка деревянных крепежей - рам, расстрелов, связей, обшивок;
крепление и обшивка стен и кровли, котлованов, выработок, лестничных отделений досками, бревнами и рудничными стойками;
прочие горнопроходческие работы;
7) работы по монтажу деревянных конструкций:
установка деревянных конструкций, каркасов, стропил, стульев;
установка калиток и ограждений;
монтаж дверей и окон;
установка ворот;
установка балок, арок, ферм и панелей;
установка козырьков, люфт-клозетов, пожарных ящиков, столов;
установка ряжей, устройство и разработка стапелей;
установка проводников, трапов лестниц, ходовых досок, барьеров;
возведение деревянных конструкций мостов, эстакад, колесопроводов, гидротехнических сооружений;
устройство стен из деревянных конструкций и деталей;
устройство деревянного мостового полотна;
сборка покрытий и перекрытий;
монтаж других деревянных конструкций;
прочие работы по монтажу конструкций и изделий из древесины;
8) работы по монтажу легких ограждающих конструкций:
установка арболитовых и асбестоцементных плит и панелей стен, покрытий;
устройство стен, перекрытий, перегородок и зонтов из асбестоцементных листов по готовому каркасу;
монтаж блоков оросителя из асбестоцементных листов;
прочие работы по монтажу легких ограждающих конструкций;
9) работы по экранированию помещений и устройству деформационных швов:
экранирование полов, стенок, дверей, потолков медными или стальными листами и сеткой с подготовкой;
обшивка стен и кровли выработок листовой сталью с подготовкой;
установка защитных стальных сеток;
обивка стен, потолков и дверей кровельной сталью по войлоку с прокладкой асбеста;
герметизация горизонтальных и вертикальных стыков и швов между панелями, окнами, дверями и другими конструкциями с подготовкой;
чеканка швов обделки из тюбингов и швов между колоннами и прогонами;
экранирование помещений;
устройство деформационных и антисейсмических швов;
прочие работы по экранированию помещений и устройству деформационных швов с подготовкой;

10) өнеркәсіптік пештер және түтін құбырлары құрылымы және шегендеу бойынша жұмыстар:
арканы қалау үшін күмбез айналдырғыштарын және қалыптарын, өнеркәсіптік пештердің жабындарын мен қабырғаларын орнату;
өнеркәсіптік құбырларды қалау және шегендеу;
сыртқы бөлікті ыстыққа және отқа төзімді бетонмен, тақталармен, отқа төзімді массамен қалау;
өнеркәсіптік темірбетон құбырларды қышқылға төзімді кірпішпен шегендеу;
пештерді және құбырларды отқа төзімді бұйымдармен және кірпішпен қалау, қаптау және шегендеу;
саптаманы қалау, пеш түптерін көмір массасымен толтыру, анодтық және оттық блоктар орнату;
өнеркәсіптік пештердің және түтін құбырлары құрылымы және шегендеу бойынша өзге де жұмыстар;
11) шатыр құрылымы бойынша жұмыстар:
асбестсцемент шатырдың құрылымы;
торлы қоршау орната отырып жабынқыштан жасалған шатырлардың құрылымы;
орамдық шатырлардың құрылымы;
шыны торларды және шыны кенепті төсей отырып битумды мастикадан жасалған шатырлардың құрылымы;
ұсақ шатырлық жабындардың құрылымы және шатырлық темірден жасалған қасбеттерге салу;
аспалы науашалардың және шатырлардың сүйеніш қоршауының құрылымы;
негіздерді топырақтау және бу оқшаулағыш құрылымдары;
шатыр құрылымы бойынша өзге де жұмыстар;
12) әрлеу жұмыстары:
қаптау жұмыстары;
еден жабындарының құрылымы;
қасбеттерді және ғимараттың ішін сылақтау;
қасбеттерді фактуралық әрлеу;
тарту жақтауларының құрылымы;
беттерді жабу;
бояуға және жапсыруға жинамалы элементтердің және тақталардың беттерін әрлеу;
каркас құрылымы;
төбелердің құрылымы;
жіктерді құрғақ сылақпен өңдеу;
беттерді "шагрень" фактурасымен әрлеу;
гипстық, цементтік ендік, дана бұйымдарды орнату;
гипстық, цементтік, желімдік, сырлау жұмыстары;
цементтік ендік бұйымдарды орнату;
ғимараттың қасбеттерін және сыртқы беттерін бояу;
үй-жайлардың сыртқы және ішкі беттерін бояу;
үй-жайларды тығыздау;
беттерді лакпен бояу және маталармен жапсыру;
конструкцияларда штраба тесу және құрылымы;
конструкцияларды кесу;
сәндік жұмыстар;
қасбеттік жүйелердің құрылымы;
беттерді сұйық тұсқағаздармен әрлеу;
металл жақтауларына шыныпакеттерді орнату;
беттерді төсеме жасаумен дайындау;
өзге де әрлеу жұмыстары.
4. Конструкцияларды және жабдықтарды қорғау және әрлеу бойынша жұмыстар
1) құрылыс конструкцияларын гидрооқшаулау жұмыстары:
тоннельдер мен шахталық оқпандарының жабындарындағы ерітіндіні басып тығыздау;
цементтік тұтанстыру, торкеттеу, тегістеу және темірлеу құрылымы;
сұйық шыныланған цементпен көлденең және жанама гидрооқшаулаудың құрылымы;
жанама сылақпен гидрооқшаулау құрылымы;
құйылған асфальтпен немесе мастикамен, шайырмен, лакпен сылақ гидрооқшаулаудың құрылымы;
желімделетін гидрооқшаулаудың құрылымы;
гидрорелин және полиэтилен қабыршағынан жасалған экранның тұтас перделерінің құрылымы;
болат құбырларды битум-резеңке мастикамен оқшаулау құрылымы;
болат құбырларды битум-полимерлік мастикамен оқшаулау құрылымы;
гидротехникалық құрылыстардың жіктерін гидрорелинмен жабу және жапсыру;
бетон және темірбетон құбырларын битумдық мастикамен бояу;
құрылыс конструкцияларын гидрооқшаулау бойынша өзге де жұмыстар;

10) работы по устройству и футеровке промышленных печей и дымовых труб:
установка кружал и опалубки для кладки арок, сводов и стен промышленных печей;
кладка и футеровка промышленных труб;
обмуровка поверхностей жаростойким и огнеупорным бетоном, плитами, огнеупорной массой;
футеровка железобетонных промышленных труб кислотоупорным кирпичом;
кладка, обмуровка и футеровка печей и труб огнеупорными изделиями и кирпичом;
кладка насадок, набивка подин угольной массой, установка анодных и подовых блоков;
прочие работы по устройству и футеровке промышленных печей и дымовых труб;
11) работы по устройству кровель:
устройство асбоцементных кровель;
устройство кровель из черепицы с устройством обрешетки;
устройство рулонных кровель;
устройство кровель из битумной мастики с прокладкой стеклосетки или стеклохолста;
устройство мелких кровельных покрытий и обделок на фасадах из кровельного железа;
устройство желобов со свесами и ограждений кровли
огрунтовка оснований и устройство пароизоляции;
прочие работы по устройству кровель;
12) отделочные работы:
облицовочные работы;
устройство покрытия полов;
штукатурка фасадов и внутри зданий;
фактурная отделка фасадов;
устройство наличников тянутых;
обивка поверхностей;
отделка поверхностей из сборных элементов и плит под окраску или оклейку;
устройство каркаса;
устройство потолков;
обработка швов сухой штукатуркой;
отделка поверхности под фактуру "шагрень";
установка гипсовых, цементных погонных, штучных деталей;
гипсовые, цементные, клеевые, малярные работы;
установка цементных погонных деталей;
окраска фасадов и наружных поверхностей зданий;
окраска поверхностей внутри и снаружи помещений;
шпатлевка помещений;
покрытие поверхностей лаком и оклейка тканями;
сверление и устройство штраб в конструкциях;
резка конструкций;
декоративные работы;
оклейка обоями;
устройство фасадных систем;
отделка поверхностей жидкими обоями;
установка стеклопакетов в металлические переплеты;
подготовка с огрунтовкой поверхностей;
прочие отделочные работы.
4. Работы по защите и отделке конструкций и оборудования
1) работы по гидроизоляции строительных конструкций:
нагнетание раствора за обделки тоннелей и шахтных стволов;
устройство цементной стяжки, торкретирование, затирка и железнение;
устройство горизонтальной и боковой гидроизоляции цементом с жидким стеклом;
устройство боковой обмазочной гидроизоляции;
устройство штукатурной гидроизоляции литым асфальтом или мастиками, смолой, лаком;
устройство оклеечной гидроизоляции;
устройство сплошной завесы экрана из гидрорелина и полиэтиленовой пленки;
устройство изоляции стальных трубопроводов битумно-резиновой мастикой;
устройство изоляции стальных трубопроводов битумно-полимерной мастикой;
перекрытие и оклейка стыков в гидротехнических сооружениях гидрорелином;
покрытие битумной мастикой бетонных и железобетонных труб;
прочие работы по гидроизоляции строительных конструкций;

2) құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын коррозияға қарсы қорғау бойынша жұмыстар:
қышқылға төзімді кірпіштен, тастан, андезиттен қалау;
едендердің бетін және беттерді қышқылға төзімді кірпішпен шегендеу;
беттерді көмір және графитталған блоктармен шегендеу;
беттерді қышқылға төзімді тақталармен шегендеу;
құрылғылардың беттерін резеңкемен, пластикпен, герметикамен, орамдық материалдармен айналдыра қоршау және жапсыру;
беттерді табақтық асбестпен жапсыру;
беттерді цинкпен, алюминиймен, нихроммен және тоттанбайтын сыммен электр металдандыру;
қиыршықтасты мастикамен сіңдіру;
беттерді гидрофобизациялау және флюатирлеу;
беттерді лактармен, сырмен, эмальдармен бояу;
ағаш конструкцияларын оттан қорғау;
шатыр және төсем астындағы торлы қоршауларды фермалар бойынша оттан қорғау;
ғимараттың ағаш конструкцияларын зарарсыздандыру;
құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын коррозияға қарсы жабындармен өңдеу;
құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын коррозияға қарсы қорғау бойынша өзге де жұмыстар;
3) құрылыс конструкцияларын, құбыржолдарды және құрылғыларды жылумен қорғау бойынша жұмыстар:
жабындарды монолитті кеуекті бетонмен жылылау;
ыстық беттерді даналы және толық жинамалы жылуоқшаулау бұйымдарымен оқшаулау;
ыстық беттерді орама материалдармен және жылуоқшаулағыш талшықты материалдармен толтыру арқылы оқшаулау;
ыстық беттерді мастикалармен және асбестперлитпен шаңдату арқылы оқшаулау;
қаланған пештерді, қазандардың және құбыржолдардың беттерін асбестпен оқшаулау;
құрылыс конструкцияларының, инженерлік құрылыстардың, жабдықтардың және құбыржолдардың жылуоқшаулау құрылымы;
құбыржолдардың оқшаулау беттерін асбестцементті қаптамалармен, шыныцементпен, шыныпластикпен, шынытекстолитпен жабу;
құбыржолдардың оқшаулау беттерін табақты металмен немесе қатпарлы алюминий табақтармен жабу;
құбыржолдардың оқшаулау беттерін жабу, оқшаулауды қабыршақтармен, маталармен, орама материалдармен орау және желімдеу;
құрылыс конструкцияларын, құбыржолдарды және жабдықтарды жылумен қорғау бойынша өзге де жұмыстар.
5. Күрделі жөндеуді және реконструкциялауды қоса алғанда желілік құрылыстарды төсеу бойынша арнайы құрылыс және монтаждау жұмыстары, оның ішінде:
қысыммен жұмыс істейтін немесе жарылыс, өртке қауіпті немесе басқа қауіпті (зиянды) сұйық немесе газ тәрізді заттарды сақтауға арналған болат резервуарлар (сыйымдылықтар);
мұнай құбырларының, газқұбырларының кәсіптік және магистральдық желілері, сондай-ақ мұнай өнімдері құбырларының магистральдық жүйелері;
кернеуі 35 кВ дейін және 110 кВ дейін және одан жоғары электр беретін магистральдық желілер;
жалпыреспубликалық және халықаралық байланыс желілері және телекомуникациялар.

2) работы по антикоррозийной защите строительных конструкций и оборудования:
кладка из кислотоупорного кирпича, камня, андезита;
покрытие полов и футеровка поверхностей кислотоупорным кирпичом;
футеровка поверхностей угольными и графитированными блоками;
футеровка поверхностей кислотоупорными плитами;
обкладка и оклейка поверхностей оборудования резиной, пластиками, герметиками, рулонными материалами;
оклейка поверхностей листовым асбестом;
электрометаллизация поверхностей цинковой, алюминиевой, нихромовой и нержавеющей проволокой;
пропитка щебня мастикой;
гидрофобизация и флюатирование поверхности;
окраска поверхностей лаками, красками, эмалями;
огнезащита деревянных конструкций;
огнезащита обрешетки под кровлю и настила по фермам;
антисептирование деревянных конструкций зданий;
обработка антикоррозийным покрытием строительных конструкций и оборудования;
прочие работы по антикоррозийной защите строительных конструкций и оборудования;
3) работы по теплоизоляции строительных конструкций, трубопроводов и оборудования:
утепление покрытий монолитным ячеистым бетоном;
изоляция горячих поверхностей штучными и полносборными теплоизоляционными изделиями;
изоляция горячих поверхностей оберточными материалами и набивкой теплоизоляционных волокнистых материалов;
изоляция горячих поверхностей мастиками и асбестоперлитом методом напыления;
изоляция кладки печей, поверхности котлов и трубопроводов асбестом;
устройство теплоизоляции строительных конструкций, инженерных сооружений, оборудования и трубопроводов;
покрытие поверхности изоляции трубопроводов асбоцементными кожухами, стеклоцементом, стеклопластиком, стеклотекстолитом;
покрытие поверхности изоляции трубопроводов листовым металлом или алюминиевыми гофрированными листами;
покрытие поверхности изоляции трубопроводов, обертывание и оклеивание изоляции пленками, тканями, рулонными материалами;
прочие работы по теплоизоляции строительных конструкций, трубопроводов и оборудования.
5. Специальные строительные и монтажные работы по прокладке линейных сооружений, включающие капитальный ремонт и реконструкцию, в том числе:
стальных резервуаров (емкостей), работающих под давлением либо предназначенных для хранения взрывопожароопасных или иных опасных (вредных) жидких или газообразных веществ;
промысловых и магистральных сетей нефтепроводов, газопроводов, а также магистральных сетей нефтепродуктопроводов;
магистральных линий электропередачи с напряжением до 35 кВ и до 110 кВ и выше;
общереспубликанских и международных линий связи и телекоммуникаций.

6. Күрделі жөндеуді және қайта құруды қосатын инженерлік желілердің және жүйелердің құрылымы
1) темір жолдың қозғалыс жолдарын электрмен жабдықтау, әуе көлігі кәсіпорындарын электрмен жабдықтау және электрмен жарықтандыру желілері және сыртқы электрмен жарықтандыру құрылғылары, ішкі электрмен жарықтандыру және электрмен жылыту жүйелері:
жиынтықты қосалқы станциялардың негізгі және тіреу конструкцияларының құрылымы;
және байланыс желілерінің және өнеркәсіптік электр көлігінің болат тіреулерін орнату;
электр беру желілерінің және байланыс желілерінің сымдарын асу;
найзағайдан қорғау арқандарын асу;
суасты траншеяларда кабельдер төсеу;
ӘЖ тіреулерінде және тарату құрылғылары конструкцияларында айырғыштарды, разрядтаушыларды, ажыратқыштарды орнату;
бақылау-өлшеу бағаналарын және катодтық станцияларды орнату;
найзағайдан қорғаудың контурлық және сәулелік жерлендіру бөлшектерін орнату;
шегендермен және темірбетон тақталармен бекіте отырып үйінділерде дабыл нүктелер орнатуға арналған алаңдардың құрылымы;
ағаш тіреулерді және типтік жерлендіру контурларын жерлендіру құрылымы;
электрмен жабдықтау құбырларын төсеу;
тұрғын үйлердің пәтерлерінде электр сымдарын жүргізу;
жертөлелерде, шатыр астында, баспалдақ алаңдарында тарту желілерін жүргізу;
арқанға немесе қапсырмаға бекітілетін кабельдерді жүргізу;
сымдарды ұзарту және жүргізу;
кірме-тарату құрылғыларын орнату;
қабаттарда қалқандары орната отырып дайын арналарда тіректер орнату;
жарықтандыру қалқандарын орнату;
электр плиталарын орнату;
аралық, бұрыштық және анкерлік негіздердегі фидерлер бекітпесін ілу;
ғимараттар тіреулерінде және шатырында жайтартқыш, кабель алаңын, сатылар, бақылау-үзілу пункттерін орнату;
қысқаша тұйықталғыштар, айырғыштар, ажыратқыштар, разрядтауыштарды монтаждау;
шаппа қосықыштарды, ажыратқыштарды, әуе автоматтарын, штепсель аппараттарын монтаждау;
тарту және жарық беру қалқандарын, клеммді қораптарды және тармақтарды монтаждау;
бір қатарлы және екі қатарлы қалқандарды монтаждау;
шкафтарды, пульттарды, сөрелерді және кірме-тарату қондырғыларын монтаждау;
іске қосқыш-реттегіш және бағыттағыш аппаратураларды монтаждау;
аккумуляторлар, заряды бар сілтілі батареялар орнату;
электрмен қыздыру аспаптарын орнату;
электр аспаптарын орнату;
оқшаулағыштарды орнату;
жерлендіруді орнату;
ішкі электр сымдарын жүргізу;
2) жоғары және орташа қысымды газбен жабдықтау, төмен қысымды тұрмыстық және өндірістік газбен жабдықтау желілері, ішкі газбен жабдықтау жүйесі:
газбен жабдықтау құбырларын жүргізу;
жапқыш арматуралар орнату;
автоматтандыру жүйесінің бекіту және іріктеу қондырғыларын, өрт сөндіру қондырғысын, құрғақ жақпа жүйесі жабдықтарын орнату;
сыйымдылықтарды көбіктендіргіштермен толтыру;
қолданыстағы магистарльдарға құбырларды жалғау және кесу;

6. Устройство инженерных сетей и систем, включающее капитальный ремонт и реконструкцию
1) сетей электроснабжения железнодорожных путей сообщения, сетей электроснабжения и электроосвещения предприятий воздушного транспорта, сетей электроснабжения и устройства наружного электроосвещения, внутренних систем электроосвещения и электроотопления:
устройство оснований и опорных конструкций комплектных подстанций;
установка стальных опор контактной сети и промышленного электротранспорта;
подвеска проводов линий электропередачи и контактных линий;
подвеска грозозащитных тросов;
укладка кабелей в подводные траншеи;
установка на опорах ВЛ и конструкций распределительных устройств разъединителей, разрядников, выключателей;
установка контрольно-измерительной колонки и катодной станции;
установка деталей грозозащиты лучевого и контурного заземления;
устройство площадок для установки сигнальных точек на насыпях с укреплением срубами и железобетонными плитами;
устройство заземления деревянных опор и типового контура заземления;
укладка трубопроводов электроснабжения;
прокладка электропроводки в квартирах жилых домов;
прокладка распределительных сетей в подвалах, на чердаках, лестничных клетках;
прокладка кабелей, закрепляемых на тросе или скобами;
затягивание и прокладка проводов;
монтаж вводно-распределительного устройства;
монтаж стояков в готовых каналах на этажах с установкой щитков;
установка осветительных щитков;
установка электрических плит;
подвеска крепления фидеров на промежуточных, угловых и анкерных основах;
установка молниеотвода, кабельной площадки, люков, ступеней, контрольно-разрывного пункта на опорах и крышах зданий;
монтаж короткозамыкателей, разъединителей, выключателей, разрядников;
монтаж рубильников, выключателей, автоматов воздушных, аппаратов штепсельных;
монтаж щитков распределительных и осветительных, коробок клеммных и ответвителей;
монтаж щитов однорядных и двухрядных;
монтаж шкафов, пультов, стеллажей и вводно-распределительных устройств;
монтаж аппаратуры пускорегулирующей и направляющей;
установка аккумуляторов, щелочных батарей с зарядкой;
установка электронагревательных приборов;
установка электрических приборов;
установка изоляторов;
установка заземлителей;
прокладка внутренней электропроводки;
2) сетей газоснабжения высокого и среднего давления, бытового и производственного газоснабжения низкого давления, внутренних систем газоснабжения;
прокладка трубопроводов газоснабжения;
установка запорной арматуры;
установка закладных и отборных устройств систем автоматизации, установок пожаротушения, оборудования систем густой смазки;
заполнение емкостей пенообразователем;
врезка и присоединение трубопроводов в действующие магистрали;

3) суық және ыстық сумен, жылумен жабдықтау, орталықтанған тұрмыстық, өндірістік және нөсерлік ағындардың кәріз желілері, ішкі су құбыры, жылыту және кәріз жүйелерінің құрылымы:
су құбыры кәріз және су ағызатын құдықтар құрылымы;
су құбыры құдықтары, бастары, су жинағыш бәсеңдеткіштер құрылымы;
ысырмалар мен крандар кран тораптарының астындағы іргетастар және малтатас-қиыршықтас алаңдар құрылымы;
сору үйінділеріндегі дренажды құйғылар және лотоктар құрылымы;
қи тазалау арналарын, кабельді науалар мен лотоктар құрылымы;
жиналмалы темірбетоннан жасалған су жинағыш лотоктар төсеу;
су бұру құбырларын жүргізу;
гидравликалық және пневматикалық құбырларды сынау;
сақтандырғыш, қабылдағыш, редукциялық клапандар орнату;
сыртқы су құбыры, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау желілерінде ысырма және кері клапандар орнату;
су өлшеу тораптарын орнату;
өрт гидранттарын, су тарату колонкаларын, жол крандарын, вантуздар орнату;
конденсат бактарын және жинағыштар орнату;
жылдамдықты және сыйымдылықты су жылытқыштарды орнату;
болат құбырдан жасалған бу және су бөліп тарату қырларын орнату;
сумен жабдықтау құбырларын жүргізу;
арқандарға немесе қапсырмаларға бекітілген кабельдер жүргізу; сымдарды ұзарту және жүргізу;
кірме-тарату қондырғыларын орнату;
бәсеңдеткіш трансформатор орнату;
аралық, бұрыштық және анкерлік негіздерде фидерлер бекітпесін ілу;
діңгекті және бағандық байланыс және радио тарату желілеріне сымдар ілу;
болат құбырлардан жасалған құбыржолдарды жіктерді дәнекерлеп және тармақтар орнатып жүргізу;
дайын бөлшектер мен түйіндерден тұратын фланец және дәнекерленген түйісулері бар болаттан жасалған құбырлар жүргізу;
су-газ өткізгіш құбырлардан құбыржолдар, аммиакты және тұзды батареялар, құрғақ жағу жүйелерін, автоматтандыру жүйесін жүргізу;
шахта оқпанында, су ағызатын қондырғыларда, гирокөтеру камераларында, пульпаайдау станцияларында болат құбырлардан жасалған құбыржолдар жүргізу;
құбырларды төсеген кезде сүзгілер, су және май бөлгіштер, компенсаторлар, қайта түсіру құрылғыларын орнату;
люктер мен кронштейндер орнатылған қондырма құрылғысы бар телефон құдықтары мен қораптары құрылымы;
бәсеңдеткіштер табандарындағы алаңдарды жиналмалы темірбетон тақталарымен бекіту;
радиомачталардың астына негіздер мен ағаш зәкірлер салу;
радиомачталардың астына негіздер және бетон мен темірбетон зәкірлер салу;
мачталарға арналған негіздер мен зәкірлер кешендерін салу;
байланыс желілерінің болат тіреулерінің астына блокты немесе қадалық іргетастар салу;
фидерлік желілердің және ағаш, темірбетон автобұғаттау желілерінің тіреулерін орнату;
болат радиомачталар және радиомұнаралары тіреулерін орнату;
байланыс желілерінің және өнеркәсіптік электр көлігінің темірбетоннан, ағаштан байланыс және радио тарату желілерінің тіреулерін орнату;
асбестцемент құбырынан жасалған фидер желілерінің тіреулерін орнату;
тіреулерге тартпалары, қосылыстары бар темірбетонды тақталар, ригельдер және анкерлер сүйемелдеуі, тірегі, тірекке орнату;
байланыс желілері мен радио тарту желілерінің тіреулеріне ағаш немесе болат траверстер орнату және бекіту;
тіреулерге металл тартпалар және тіреуіштер орнату;
тіреулерге ағаш тіреуіштер мен қосылыстар орнату;
қатты көлденең ендік, көпірлер және көлденеңі бар қарау бесіктерін орнату;
ағаш, темірбетон және асбестцемент құбырлардан радиомачталар орнату;
гидравликалық жапқыштар, байпастар, шамдар орнатылған болаттан жасалған құбырлар жүргізу;
арнасыз құбырлар жүргізу;
коррозияға қарсы, армокөбікбетон және битумды-перлитті оқшауланған арнасыз болат құбырларын жүргізу;
қолданыстағы желілерде штруцерлер және үш көзді тетіктер ойып орнату, газ құбырларын ажырату және тығындау;
тығын-сақиналарды жуу және орнату арқылы құбырлардың төзімділігін және герметикалығын сынау;
жерасты коммуникациялары магистральдармен қиылысқан кезде оларды іліп қою;
кірліктер және сүзгілер орнату;
компенсаторлар орнату;
болаттан құбырлардан жасалған ауа жинағыштар және ауа шығарғыштар және гидравликалық жапқыштар орнату;
элеватор түйіндерін орнату;
көрсеткіш аспаптар (манометрлер, термометрлер, дәреже көрсеткіштер, әуелік крандар) орнату;
газ жандыратын құрылғылар орнату;
фонарларды шығырларға орнату;
сүзгілер, скрубберлер, циклондар орнату;
ортадан сырттан тепкіш сорғылар орнату;
су ағызу және су ағыту құйғыларын орнату;
сыртқы инженерлік желілер мен коммуникацияларды монтаждау бойынша өзге де жұмыстар;

3) сетей холодного и горячего водоснабжения, теплоснабжения, централизованной канализации бытовых, производственных и ливневых стоков, устройства внутренних систем водопровода, отопления и канализации:
устройство водопроводных, канализационных и водосточных колодцев;
устройство водопроводных колодцев, оголовков, гасителя водосбора;
устройство фундаментов и гравийно-щебеночных площадок под узлы задвижек и кранов;
устройство дренажных воронок и лотков в отсосах насыпей;
устройство каналов навозоудаления, кабельных желобов и лотков;
укладка водосборных лотков из сборного железобетона;
прокладка трубопроводов водоотведения;
испытание гидравлическое и пневматическое трубопроводов;
установка клапанов предохранительных, приемных, редукционных;
установка задвижек и обратных клапанов на наружных сетях водопроводов, теплофикации, газоснабжения;
сборка и установка узлов задвижек и кранов линейных;
установка водомерных узлов;
установка пожарных гидрантов, водоразборных колонок, путевых кранов, вантузов;
установка баков и сборников конденсата;
установка водоподогревателей скоростных и емкостных;
установка гребенок паро- и водораспределительных из стальных труб;
прокладка трубопроводов водоснабжения;
прокладка кабелей, закрепляемых на тросе или скобами;
затягивание и прокладка проводов;
монтаж вводно-распределительного устройства;
установка трансформаторов понизительных;
подвеска крепления фидеров на промежуточных, угловых и анкерных основах;
подвеска проводов на столбовых и стоечных линиях связи и радиофикации;
прокладка трубопроводов из стальных труб, со сваркой стыков и установкой отводов;
прокладка трубопроводов из стальных труб с фланцами и сварными стыками из готовых узлов и деталей;
прокладка трубопроводов из водогазопроводных труб, аммиачных и рассольных батарей, систем густой смазки, систем автоматизации;
прокладка трубопроводов из стальных труб в стволах шахт, водоотливных установок, в камерах гидроподъема, пульпоперекачивающих станций;
установка при прокладке трубопроводов фильтров, водо- и маслоотделителей, компенсаторов, устройств перепускных;
устройство телефонных колодцев и коробок с устройством вставок, установкой люков и кронштейнов;
укрепление площадки за шпорами гасителя сборными железобетонными плитами;
устройство основания и якорей деревянных под радиомачты;
устройство основания и якорей бетонных и железобетонных под радиомачты;
устройство комплексов оснований и якорей для мачт;
устройство блочных или свайных фундаментов под стальные опоры контактной сети;
установка опор фидерных линий и линий автоблокировки деревянных, железобетонных;
установка опор радиомачт и радиобашен стальных;
установка опор контактной сети и промышленного электротранспорта, линий связи и радиофикации деревянных, железобетонных;
установка опор фидерных линий из асбестоцементных труб;
установка к опорам железобетонных плит, ригелей и анкеров с оттяжками, приставок;
установка и крепление на опорах линий связи и радиотрансляционных сетей деревянных или стальных траверс;
установка к опорам оттяжек и подкосов металлических;
установка к опорам подкосов и приставок деревянных;
установка жестких поперечен, мостиков и люлек смотровых с поперечинами;
установка радиомачт деревянных, железобетонных и из асбестоцементных труб;
укладка трубопроводов из стальных труб с установкой гидравлических затворов, байпасов, свечей;
укладка бесканальная трубопроводов;
укладка бесканальная стальных трубопроводов с антикоррозийной, армопенобетонной и битумно-перлитовой изоляцией;
врезка штуцеров и тройников в действующие сети, отключение и заглушка газопроводов;
испытание трубопроводов на прочность и герметичность с промывкой и установкой сальников;
подвешивание подземных коммуникаций при пересечении их с магистралью;
установка грязевиков и фильтров;
установка компенсаторов;
установка воздухосборников из стальных труб и воздухоотводчиков и гидравлических затворов;
установка элеваторных узлов;
установка приборов указательных (манометров, термометров, указателей уровня, кранов воздушных);
установка газогорелочных устройств;
установка лебедок фонарных;
установка фильтров, скрубберов, циклонов;
монтаж центробежных насосов с обвязкой;
установка водосточных и водосливных воронок;
прочие работы по монтажу наружных инженерных сетей и коммуникаций;

4) ішкі инженерлік желілер мен жабдықтар орнату жөніндегі жұмыстар:
суды, газды және электрді есептеу құралдарын орнату;
клапандар, жапқыштар, герметикалық есіктер мен люктерді орнату;
тарату қораптарын, жабдықтардан сорғыларды, кранштейндер, тұғырлар және виброоқшаулағыш негіздердер орнату;
найзағайдан қорғаудың контурлық және сәулелік жерлендіру бөлшектерін орнату;
қолданыстағы желілерде штруцерлер және үш көзді тетіктер ойып орнату, газ құбырларын ажырату және тығындау;
тығын-сақиналарды жуу және орнату арқылы құбырлардың төзімділігін және герметикалығын сынау;
құбырларды гидравликалық және пневматикалық сынау;
ішкі желілерде бұрандалар, ысырмалар, кері клапандар, крандар және араластырғыштар орнату;
сақтандырғыш, қабылдағыш, редукциялық клапандар орнату;
желілік ысырмалар мен крандардың тораптарын жинау және орнату;
су өлшеуіш түйіндер орнату;
су жылытқыштар және су қайнатқыштар орнату;
жылдамдықты және сыйымдылықты су жылытқыштар орнату;
болат құбырдан жасалған бу және су бөліп тарату қырларын орнату;
ішкі инженерлік жүйелер мен жабдықтар салу;
компенсаторлар орнату;
болаттан құбырлардан жасалған ауа жинағыштар және ауа шығарғыштар және гидравликалық жапқыштар орнату;
элеватор түйіндерін орнату;
көрсеткіш аспаптар (манометрлер, термометрлер, дәреже көрсеткіштер, әуелік крандар) орнату;
қатты және сұйық отындарда электр, газ, су жабдықтарын орнату;
газ тақталарын орнату;
газ жандыратын құрылғылар орнату;
қысымды реттеуіштер орнату және редуциялау;
сүзгілер, скрубберлер, циклондар орнату;
калоферлер және ауа қыздырғыштарын орнату;
желдеткіштер және желдету агрегаттарын орнату;
ағынды суару камераларын монтаждау, қызмет көрсету, тегістеу, рециркуляциялау;
сумен жылытылатын жылыту және бумен су жылыту қазандықтарын монтаждау;
шойыннан жасалған секциялық жылыту бу қазандықтарын монтаждау;
ортадан тепкіш сорғылар орнату;
болат құбырлардан жасалған құбыржолдарды жіктерді дәнекерлеп және тармақтар орнатып жүргізу;
құбырларды төсеген кезде сүзгілер, су және май бөлгіштер, компенсаторлар, қайта түсіру құрылғыларын орнату;
жапқыш арматуралар орнату;
автоматтандыру жүйесінің бекіту және іріктеу қондырғыларын, өрт сөндіру қондырғысын, құрғақ жақпа жүйесі жабдықтарын орнату;
сыйымдылықтарды көбіктендіргіштермен толтыру;
қолданыстағы магистарльдарға құбырларды жалғау және кесу;
сыртқы инженерлік желілер мен жабдықтарды салу бойынша өзге де жұмыстар.
7. Күрделі жөндеуді және реконструкциялауды қоса алғанда, автомобиль және теміржол құрылысы

4) работы по устройству внутренних инженерных систем и оборудования:
монтаж счетчиков водяных, газовых и электрических;
установка клапанов, заслонок, герметичных дверей и люков;
установка коробов раздаточных, отсосов от оборудования, кронштейнов, подставок и виброизолирующих оснований;
установка деталей грозозащиты лучевого и контурного заземления;
врезка штуцеров и тройников в действующие сети, отключение и заглушка газопроводов;
испытание трубопроводов на прочность и герметичность с промывкой и установкой сальников;
испытание гидравлическое и пневматическое трубопроводов;
установка вентилей, задвижек, обратных клапанов, кранов и смесителей на внутренних сетях;
установка клапанов предохранительных, приемных, редукционных;
сборка и установка узлов задвижек и кранов линейных;
установка водомерных узлов;
установка водонагревателей и кипятильников;
установка водоподогревателей скоростных и емкостных;
установка гребенок паро- и водораспределительных из стальных труб;
устройство внутренних инженерных систем и оборудования;
установка компенсаторов;
установка воздухосборников из стальных труб и воздухоотводчиков и гидравлических затворов;
установка элеваторных узлов;
установка приборов указательных (манометров, термометров, указателей уровня, кранов воздушных);
установка оборудования электро-, газового, водяного и на твердом и жидком топливе;
установка газовых плит;
установка газогорелочных устройств;
установка регуляторов давления и редуцирования;
установка фильтров, скрубберов, циклонов;
установка калориферов и воздухонагревателей;
монтаж вентиляторов и вентиляционных агрегатов;
монтаж камер приточных орошения, обслуживания, выравнивания, рециркуляции;
монтаж отопительных водогрейных и пароводогрейных котлов;
монтаж отопительных чугунных секционных паровых котлов;
монтаж центробежных насосов с обвязкой;
прокладка трубопроводов из стальных труб, со сваркой стыков и установкой отводов;
прокладка трубопроводов из стальных труб с фланцами и сварными стыками из готовых узлов и деталей;
прокладка трубопроводов электро-, газо-, водоснабжения и водоотведения;
установка при прокладке трубопроводов фильтров, водо- и маслоотделителей, компенсаторов, устройств перепускных;
установка запорной арматуры;
установка закладных и отборных устройств систем автоматизации, установок пожаротушения, оборудования систем густой смазки;
заполнение емкостей пенообразователем;
врезка и присоединение трубопроводов в действующие магистрали;
прочие работы по устройству внутренних инженерных систем и оборудования.
7. Строительство автомобильных и железных дорог, включающее капитальный ремонт и реконструкцию

1) теміржол жолдарының негіздері және жоғарғы құрылымы:
отырғаннан кейін жөндей отырып теміржол жолдарының қалыпты жолтабанын бөлек элементтермен жол төсеушілердің төсеуі және басқа ілеспе жұмыстар;
тізбектерді базада дайындай отырып теміржол жолдарының қалыпты жолтабанын бөлек элементтермен жол төсеушілердің төсеуі және ілеспе жұмыстар;
дайын негіздерге бір тізбек рельс төсеу;
қалыпты жолтабанды жолдарында бағыттамалы бұрмаларды және тоғысқан түсу жолдарын төсеу;
қалыпты жолтабанды жолдарында тұйық тоғысқан жолдар төсеу;
температуралық компенсаторлар төсеу;
суасты балластық негіздерге жолдары бар монтаждау рамаларын төсеу;
суасты балластық негіздерге жолдары бар темірбетон арқа өрімдерін төсеу;
трансформаторларды тасымалдау үшін бойлық және көлденең рельс жолдарын төсеу;
отырғаннан кейін жөндей отырып теміржол жолдарының жіңішке жолтабанын төсеу;
жіңішке жолтабанды жолдарда бағыттамалы бұрмаларды және тоғысқан түсу жолдарын төсеу;
жіңішке жолтабанды жолдарда тұйық тоғысқан жолдар төсеу;
жіңішке жолтабанды жолдарда айналмалы бұрылыстар орнату;
қиыршықтас балласта түйісулер орнату;
қиыршықтас балласта бағыттамалы бұрмалар орнату;
жолдың сигнал белгілерін, реперлер, шеткі бұруларды орнату;
жіңішке жолтабанды жолдар арқылы өтпе жолдар салу;
жағалаулық және гидротүйіндегі кранасты жолдар салу;
қалыпты жолтабанды теміржол арқылы өтпе жолдар салу;
рельсті немесе ағаш тіреуіштер салу;
2 метрге дейінгі қашықтыққа теміржолдар бағыттарын жылжыту;
бағыттамалы бұрмаларды жылжыту;
теміржол бағыттарын балласттау;
теміржол бағыттарын салу бойынша өзге де жұмыстар;
2) автомобиль жолдарын, аэродром және тікұшақ алаңының ұшу-қону жолақтарын салу және жөндеу бойынша жұмыстар:
топырақ жолдар салу және жөндеу;
автомобиль жолдарының негіздерін салу және жөндеу;
жұмыр тас және тас төсемнен жасалған қалыптарды салу және жөндеу;
автомобиль жолдары төсемдерін салу және жөндеу;
бетон жиек тастар салу және жөндеу;
көпірлердің және өтпе жолдардың жол жабындарын салу және жөндеу;
рамалық металл және темірбетон жол конструкцияларын орнату;
жол жағдайлары элементтерін (жол белгілерін қоса алғанда, сигнал бағандары, жол қоршаулары және т.б.) орнату және жөндеу;
әртүрлі материалдан жасалған қоршаулар және сүйеніштер элементтерін дайындау;
жолдың жүргінші бөлігінің белгілерін салу;
аумақты абаттандыру;
автомобиль жолдарын жөндеу және салу бойынша өзге де жұмыстар;
құрылыс кезінде транзитті көліктерді өткізуге арналған автомобиль жолдарына күн сайын қызмет көрсету және күтіп-ұстауға байланысты жұмыстар;
автомобиль жолдары негіздерін төсейтін және тегістейтін қабаттар салу және жөндеу;
автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезіндегі дайындық жұмыстары (жол төсемін, жасанды құрылыстарды уақытша айналма жолдар салу және т.б.);
уақытша бос емес жерлерді қалпына келтіру.

1) основания и верхние строения железнодорожных путей:
укладка железнодорожных путей нормальной колеи отдельными элементами с послеосадочным ремонтом и другими сопутствующими работами;
укладка железнодорожных путей нормальной колеи путеукладчиками с подготовкой звеньев на базе и сопутствующие работы;
укладка рельс в одну нитку на готовое основание;
укладка стрелочных переводов и перекрестных съездов на путях нормальной колеи;
укладка глухих пересечений на путях нормальной колеи;
укладка температурных компенсаторов;
укладка на подводное балластное основание монтажной рамы с путями;
укладка железобетонных балочных плетей с путями на подводное балластное основание;
укладка продольных и поперечных рельсовых путей для перекатки трансформаторов;
укладка железнодорожных путей узкой колеи с послеосадочным ремонтом;
укладка стрелочных переводов и перекрестных съездов на путях узкой колеи;
укладка глухих пересечений на путях узкой колеи;
установка поворотного круга на путях узкой колеи;
установка стыков на щебеночный балласт;
установка стрелочных переводов на щебеночный балласт;
установка путевых сигнальных знаков, реперов, концевых отводов;
устройство переездов через узкоколейные пути;
устройство подкрановых путей на набережных и гидроузлах;
устройство переездов через железнодорожные пути нормальной колеи;
устройство рельсовых или деревянных упоров;
передвижка железнодорожных путей на расстояние до 2 метров;
передвижка стрелочных переводов;
балластировка железнодорожных путей;
прочие работы по строительству железнодорожных путей;
2) работы по строительству и ремонту автомобильных дорог, взлетно-посадочных полос аэродромов и вертолетных площадок:
устройство и ремонт грунтовых дорог;
устройство и ремонт оснований автомобильных дорог;
устройство и ремонт покрытий из булыжного камня и брусчатки;
устройство и ремонт покрытий автомобильных дорог;
устройство и ремонт бетонных бортовых камней;
устройство и ремонт дорожных покрытий мостов и путепроводов;
установка дорожных рамных металлических и железобетонных конструкций;
установка и ремонт элементов обстановки пути (включая дорожные знаки, сигнальные столбики, дорожные ограждения и др;);
изготовление элементов перил и ограждений из различных материалов;
устройство разметки проезжей части дорог;
благоустройство территорий;
прочие работы по строительству и ремонту автомобильных дорог;
работы, связанные с ежедневным обслуживанием и содержанием автомобильных дорог для пропуска транзитного транспорта на период строительства;
устройство и ремонт подстилающих и выравнивающих слоев оснований автомобильных дорог;
подготовительные работы при строительстве и ремонте автомобильных дорог (разборка дорожной одежды, искусственных сооружений, устройство временной объездной дороги и т.п;);
рекультивация временно занимаемых земель.