Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 сәуірде № 10760 тіркелді.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының 6-бабы 4-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.12.2017 № 728 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттік тiркелуiн;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны мерзімдік басылымдар мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.12.2025 № 782 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және мәмілеге қатысушының мәміле мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыруы мен оларды уәкілетті органға тапсыру тәртібін, сондай-ақ мәмілеге қатысушылардың мәміле мониторингі бойынша құжаттама жүргізуінің тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга сделок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2015 года № 10760.
В соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга сделок.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его государственной регистрации.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 176
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются в редакции приказа Министра финансов РК от 17.12.2025 № 782 (вводится в действие с 01.01.2026).
Правила
осуществления мониторинга сделок
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга сделок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления мониторинга сделок, который включает в себя порядок заполнения участником сделки утвержденных форм отчетности по мониторингу сделок и их представления в уполномоченные органы, порядок ведения документации по мониторингу сделок участниками сделок.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мәмілелер мониторингін Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары халықаралық іскерлік операциялар бойынша мәмілелерге қатысушылар қолданатын бағаларға бақылау жүргізу жолымен жүзеге асырады.
2-тарау. Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру тәртібі
3. "Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік ұсынылатын халықаралық іскерлік операциялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 194 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10680 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тізбе) мәмілелер мониторингі бойынша есептілік ұсынылатын халықаралық іскерлік операциялар тізбесі бойынша халықаралық іскерлік операцияларды және кірістердің (шығыстардың) және (немесе) міндеттемелердің есепті қаржы жылындағы жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті қаржы жылының бірінші қаңтарында қолданыста болатын кемінде 250 000 (екі жүз елу мың) айлық есептік көрсеткішті құрайтын, операцияларды жүзеге асыратын мәмілелерге қатысушылар осы Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша "Мұнай және (немесе) газ конденсаты экспорты", "Тауарлар экспорты", "Орындалған жұмыстардан және (немесе) көрсетілген қызметтерден түсетін кірістер бойынша халықаралық іскерлік операциялар" және "Берілген қарыздар бойынша халықаралық іскерлік операциялар", сондай-ақ осы Қағидаларға 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша "Тауарлар импорты", "Алынған жұмыстардың және (немесе) қызметтердің шығыстары бойынша халықаралық іскерлік операциялар" және "Алынған қарыздар бойынша халықаралық іскерлік операциялар" мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті (бұдан әрі – есептілік нысандар) ұсынады.
Есептілік нысандар осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей ұсынылады. Күнтізбелік бір жыл есепті кезең болып табылады.
4. Толтырылған есептілік нысандары мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау және түзету жүйесі (бұдан әрі – МКО АЖ) арқылы - ақпаратты компьютерлік түзетуге жол беретін электрондық түрде табыс етіледі.
Есептілік нысандар электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
МКО АЖ орталық торабы қабылдаған, хабарламада көрсетілген күн Комитетке есептілік нысандарды электронды түрде табыс етілген күні болып табылады.
Комитетке есептілік нысандарды тапсыру үшін осы Қағидаларда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін МКО АЖ арқылы табыс етілген есептілік нысандар мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.
Есептілік нысандарды электронды түрде табыс етілген кезде Комитет МКО АЖ қабылдаған кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мәмілеге қатысушыға көрсетілген жүйенің есептілік нысандарын қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама жібереді.
Есептілік нысандарды, егер:

2. Мониторинг сделок осуществляется путем наблюдения органами государственных доходов Республики Казахстан за ценами, применяемыми участниками сделок по международным деловым операциям.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2024 № 895 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления мониторинга сделок
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Участники сделок, осуществляющие международные деловые операции согласно перечню международных деловых операций, по которым предоставляется отчетность по мониторингу сделок, утвержденному приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 194 "Об утверждении Перечня международных деловых операций, по которым предоставляется отчетность по мониторингу сделок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10680) (далее – Перечень) и общая сумма доходов (расходов) и (или) обязательств по которым в отчетном финансовом году составляет не менее 250 000 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое января отчетного финансового года, представляют отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и отчетность по мониторингу сделок "Импорт товаров (работ, услуг)" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – формы отчетности по мониторингу сделок) в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет государственных доходов) не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, в соответствии с настоящими Правилами. Отчетным периодом является календарный год.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2024 № 895 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заполненные формы отчетности по мониторингу сделок представляются в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации, - посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов.
Формы отчетности по мониторингу сделок заверяются электронной цифровой подписью.
Датой представления в электронном виде форм отчетности по мониторингу сделок в Комитет государственных доходов является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов, указанная в уведомлении.
Формы отчетности по мониторингу сделок, представленные в Комитет государственных доходов посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящими Правилами для сдачи форм отчетности по мониторингу сделок, считаются представленными в срок.
При представлении форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде Комитет государственных доходов, не позднее двух рабочих дней со дня принятия системой приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов, направляет участнику сделки электронное уведомление о принятии или непринятии форм отчетности по мониторингу сделок указанной системой.
Формы отчетности по мониторингу сделок считаются не представленными в Комитет государственных доходов, если:

1) осы Қағидаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмесе;
2) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) салық кезеңі көрсетілмесе;
5) электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаса немесе дұрыс емес болса;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген "Мұнай және (немесе) газ конденсаты экспорты" есептілік нысанын толтыру тәртібінің 66) тармақшасында, осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген "Тауарлар экспорты" есептілік нысанын толтыру тәртібінің 40) тармақшасында және осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген "Тауарлар импорты" есептілік нысанын толтыру тәртібінің 40) тармақшасында көзделген талаптар бұзылса;
7) есептілік нысандардың электрондық формат құрылымы бұзылса Комитетке ұсынылмаған болып есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдарының бағдарламалық қамтамасыз етілімінде электрондық түрдегі мәмілелер есептілік нысандарды уақтылы табыс етуге әсер ететін техникалық қателер анықталған кезде, Комитет есептілік нысандарды табыс ету мерзімін осындай есептілік нысандарын табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап алты айдан аспайтын кезеңге ұзартады.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында айқындалған мәмілелерге қатысушыларда есепті кезеңде халықаралық іскерлік операциялар болмаған кезде, мұндай мәмілелерге қатысушылар есептілік нысандарды Комитетке табыс етпейді.
6. Егер есептілік нысандарды табыс ету мерзімінің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келген жағдайда табыс ету мерзімі келесі жұмыс күні болып табылады.
7. Мемлекеттік кірістер органдары Заңның 6-бабына сәйкес халықаралық іскерлік операциялардың мәмілелер мониторингін жүзеге асырады.
8. Есептілік нысандарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша есептілік нысандарды табыс ету жолымен жүргізіледі.
Қосымша есептілік нысандарды табыс ету және түзету осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Қосымша есептілік нысандарды жасағанда бағандарда деректер өзгертілген жағдайда жаңа мәндер көрсетіледі, деректері өзгермеген бағандарда бұрын табыс етілген есептілік нысандарда көрсетілген бастапқы мәндер көрсетіледі.
Мәмілелерге қатысушылар табыс етілген есептілік нысандарға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру жүргізу басталғанға дейін енгізеді.
3-тарау. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыру тәртібі

1) не соответствуют формам, установленным настоящими Правилами;
2) не указан или неверно указан код органа государственных доходов;
3) не указан или неверно указан идентификационный номер;
4) не указан налоговый период;
5) отсутствует или недостоверна электронная цифровая подпись;
6) нарушены требования части пятьдесят первой пунктов 10 и 11настоящих Правил;
7) нарушена структура электронного формата форм отчетности по мониторингу сделок.
В случае обнаружения технических ошибок в программном обеспечении органов государственных доходов, которые влияют на своевременность представления форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде, Комитет государственных доходов продлевает срок представления форм отчетности по мониторингу сделок на период не более шести месяцев со срока, установленного для представления таких форм отчетности.
5. При отсутствии в отчетном периоде международных деловых операций у участников сделок, определенных в пункте 2 настоящих Правил, формы отчетности по мониторингу сделок такими участниками сделок в Комитет государственных доходов не представляются.
6. В случае если последний день срока предоставления форм отчетности по мониторингу сделок приходится на нерабочий день, сроком предоставления является следующий рабочий день.
7. Органы государственных доходов осуществляют мониторинг сделок международных деловых операций в соответствии со статьей 6 Закона.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2024 № 895 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Внесение изменений и (или) дополнений в формы отчетности по мониторингу сделок производится путем представления дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Представление и обработка дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок производится в порядке, установленном пунктом 4 настоящих Правил.
При составлении дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок в графах, в случае изменения данных указываются новые значения, в графах, данные по которым не меняются, указываются прежние значения, отраженные в ранее представленных формах отчетности по мониторингу сделок.
Участники сделок вносят изменения и (или) дополнения в представленные формы отчетности по мониторингу сделок до начала проведения проверки по вопросам трансфертного ценообразования.
Глава 3. Порядок заполнения форм отчетности по мониторингу сделок
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).