Электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 сәуірде № 10627 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 247) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.11.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қағидалардың 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтарын қоспағанда, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.

Об утверждении Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2015 года № 10627.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 247) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.11.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года, за исключением пунктов 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.11.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 147 бұйрығымен
бекітілген
Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.11.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 247) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
2) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
3) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф – жұмыс істеп тұрған барлық энергия өндіруші ұйымдар үшін уәкілетті орган жеті жылға тең мерзімге бекіткен, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке тарифтің (бағаның) ең жоғары шамасы (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерін қоспағанда, оны көрсету кезінде жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар және пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер жеңімпаздары, сондай-ақ аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган белгілеген жеке тарифті пайдаланады);

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.11.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 147
Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности
Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.11.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 247) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования);
2) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования);
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
4) предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности – утвержденная уполномоченным органом на срок, равный семи годам, максимальная величина тарифа (цены) на услугу по поддержанию готовности электрической мощности для всех действующих энергопроизводящих организаций (за исключением объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, при оказании которой действующие энергопроизводящие организации и победители тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, а также победители аукционных торгов используют индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, установленный уполномоченным органом);

5) энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын босату бағасы –Ереженің 15-тармағының 247) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын тиісті сағатттық мөлшерлемелерге көбейтілген, электр энергиясына арналған шекті тарифтен аспайтын электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобына енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сату бағасы;
6) электр энергиясына арналған шекті тариф – уәкілетті орган әрбір жеті жыл сайын бекітетін, электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізілген энергия өндіруші ұйым өндіретін электр энергиясы құнының электр энергиясын өндіруге арналған шығындардан және уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша айқындалатын пайда нормасынан тұратын ақшалай мәні.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 11.03.2021 № 76 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Электр энергиясына шекті тарифті бекіту тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Электр энергиясына шекті тарифтер электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтары бойынша жылдарға бөліне отырып, әрбір жеті жыл сайын бекітіледі және қажет болған кезде түзетіліп отырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ереженің 15-тармағының 246) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтарын бекітеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтары мынадай өлшемшарттар: энергия өндіруші ұйымдардың типі, белгіленген қуаты, пайдаланылатын отын түрі, отынның тұрған жерінен қашықтығы, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр энергиясын беруге техникалық сипаттағы шектеулер болмайтын бір бөлігінде орналасуы бойынша қалыптастырылады.

5) отпускная цена электрической энергии от энергопроизводящей организации – цена продажи электрической энергии энергопроизводящей организации, включенной в соответствующую группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, не превышающая ее предельного тарифа на электрическую энергию, умноженного на соответствующие часовые ставки, определяемые в порядке, установленном уполномоченным органом согласно подпункту 247) пункта 15 Положения.
6) предельный тариф на электрическую энергию – утверждаемое уполномоченным органом каждые семь лет денежное выражение стоимости вырабатываемой электрической энергии энергопроизводящей организацией, включенной в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, состоящее из затрат на производство электрической энергии и нормы прибыли, определяемой по методике, установленной уполномоченным органом.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 11.03.2021 № 76 (порядок введения в действие см. п.4); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Предельные тарифы на электрическую энергию утверждаются по группам энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, каждые семь лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган утверждает группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию в соответствии с подпунктом 246) пункта 15 Положения.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, формируются по следующим критериям: тип энергопроизводящих организаций, установленная мощность, вид используемого топлива, удаленность от местонахождения топлива, расположение в одной части единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера на передачу электрической энергии.
По критериям:

1) энергия өндіруші ұйымдар "энергия өндіруші ұйымдардың типі" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
құрамына конденсаттық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына жылуландыру электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына газ-турбиналық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына бу-газ электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына гидравликалық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына газпіспекті электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
2) энергия өндіруші ұйымдар "белгіленген қуаты" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
қуаты 30 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 30 МВт-тан 50 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;".
қуаты 50 МВт-тан 75 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 75 МВт-тан 100 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 100 МВт-тан 150 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 150 МВт-тан 300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 300 МВт-тан 550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 550 МВт-тан 700 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 700 МВт-тан 800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 800 МВт-тан 1050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1050 МВт-тан 1300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1300 МВт-тан 1550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1550 МВт-тан 1800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1800 МВт-тан 2050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2050 МВт-тан 2300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2300 МВт-тан 2550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2550 МВт-тан 2800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2800 МВт-тан 3050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 3050 МВт және одан жоғары энергия өндіруші ұйымдар;
3) энергия өндіруші ұйымдар "пайдаланылатын отын түрі" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
көмірмен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
жергілікті газбен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
импорттық газбен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
мазутпен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
4) энергия өндіруші ұйымдар "отынның тұрған жерінен қашықтығы" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
70 км дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
70 км-ден 100 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
100 км-ден 300 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;

1) "тип энергопроизводящих организаций" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, в состав которых входят конденсационные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят теплофикационные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят газотурбинные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят парогазовые электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят гидравлические электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят газопоршневые электростанции;
2) "установленная мощность" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации мощностью до 30 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 30 МВт до 50 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 50 МВт до 75 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 75 МВт до 100 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 100 МВт до 150 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 150 МВт до 300 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 300 МВт до 550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 550 МВт до 700 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 700 МВт до 800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 800 МВт до 1050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1050 МВт до 1300 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1300 МВт до 1550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1550 МВт до 1800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1800 МВт до 2050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2050 МВт до 2300 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2300 МВт до 2550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2550 МВт до 2800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2800 МВт до 3050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 3050 МВт и более;
3) "вид используемого топлива" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, работающие на угле;
энергопроизводящие организации, работающие на газе местного происхождения;
энергопроизводящие организации, работающие на газе импортного происхождения;
энергопроизводящие организации, работающие на мазуте;
4) "удаленность от местонахождения топлива" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние до 70 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 70 км до 100 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 100 км до 300 км;

300 км-ден 550 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
550 км-ден 650 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
650 км-ден 750 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
750 км-ден 900 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
900 км-ден 1000 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
1000 км-дан және одан артық арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
5) "Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - БЭЖ) электр энергиясын беруге техникалық сипаттағы шектеулер болмайтын бір бөлігінде орналасуы" өлшемшарты бойынша энергия өндіруші ұйымдар мыналарға бөлінеді:
БЭЖ-дің Солтүстік бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар;
БЭЖ-дің Оңтүстік бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар;
БЭЖ-дің Батыс бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 27.11.2018 № 458 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 02.03.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.03.2021 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Егер энергия өндіруші ұйымның құрамына бір-бірінен қолданатын бастапқы энергия қорларының және (немесе) энергияға түрлендіру процестердің түрлері және (немесе) босатылатын энергияның түрлері бойынша ерекшеленетін бірнеше электр станциясы кіретін болса, онда аталған энергия өндіруші ұйым жеке топ болып қалыптасады.
7. Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын босату бағасынан жоғары емес сатады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Электр энергиясына шекті тарифті айқындау үшін олардың қолданысының алғашқы жеті жылына электр энергиясына шекті тариф енгізілген жылдың алдындағы жыл ішінде электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобында қалыптасқан электр энергиясын өндіруге арналған ең жоғары шығындар пайдаланылады.
Бұл ретте, егер электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар топтарын қалыптастыру нәтижелері бойынша бір немесе бірнеше энергия өндіруші ұйым электр энергиясына шекті тариф енгізілген жылдың алдындағы жыл ішінде олар болған топтардан ерекшеленетін топтарға енгізілсе, электр энергиясына шекті тарифті айқындау үшін олардың қолданысының алғашқы жеті жылына электр энергиясына шекті тариф енгізілген жылдың алдындағы жыл ішінде электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың қалыптасқан топтарына сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымдар арасында қалыптасқан электр энергиясын өндіруге жұмсалатын ең жоғары шығындар пайдаланылады.

энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 300 км до 550 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 550 км до 650 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 650 км до 750 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 750 км до 900 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 900 км до 1000 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 1000 км и более;
5) "расположение в одной части единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС), в которой отсутствуют ограничения технического характера на передачу электрической энергии" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, расположенные в Северной зоне ЕЭС;
энергопроизводящие организации, расположенные в Южной зоне ЕЭС;
энергопроизводящие организации, расположенные в Западной зоне ЕЭС.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.11.2018 № 458 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 02.03.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.03.2021 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Если в состав энергопроизводящей организации входят несколько электростанций, различающихся по виду используемых первичных энергоресурсов и (или) виду применяемых процессов преобразования энергии, и (или) видам отпускаемой энергии, то данная энергопроизводящая организация формируется в отдельную группу.
7. Энергопроизводящая организация реализует электрическую энергию не выше ее отпускной цены.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Для определения предельного тарифа на электрическую энергию на первые семь лет их действия используются максимальные затраты на производство электрической энергии, сложившиеся в соответствующей группе энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, в течение года, предшествовавшего году введения предельного тарифа на электрическую энергию.
По результатам формирования групп энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, при включении одной или несколько энергопроизводящих организаций в группы, отличающиеся от групп, в которых они находились в течение года, предшествовавшего году введения предельного тарифа на электрическую энергию, то для определения предельного тарифа на электрическую энергию на первые семь лет их действия используются максимальные затраты на производство электрической энергии, сложившиеся среди энергопроизводящих организаций, соответствующих сформированным группам энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, в течение года, предшествовавшего году введения предельного тарифа на электрическую энергию.

Электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобы үшін электр энергиясының шекті тарифіне осы тарифтің қолданысының алғашқы жеті жылына электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 205 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20700 болып тіркелген) Пайда нормаларын айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) (бұдан әрі – Пайда нормасы) сәйкес айқындалатын пайда нормасы да қосымша қосылады, оған электр қуаты нарығында жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттар бойынша іс-шараларды іске асыру шеңберінде тартылатын қарыздар бойынша сыйақылардың шығындары, сондай-ақ теңгерімдеу үшін үстемеақылар кіреді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын өндіруге жұмсалған шығындар мыналарды қамтиды:
материалдық шығындар (отын, отынды тасымалдау, технологиялық қажеттіліктерге арналған су, жанар-жағармай материалдары, қосалқы материалдар);
өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындар;
әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар;
аукциондық сауда-саттық шеңберінде өткізілген генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды қоспағанда, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
жөндеулер (негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер);
қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлем;
су ресурстарын пайдалануға төлем;
салықтар (жер, көлік, мүлік, пайдалы қазбаларды өндіру және басқа да міндетті төлемдер);
техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді көрсету бойынша қызметтер;
бөгде ұйымдардың өндірістік сипаттағы көрсетілетін қызметтері.
Кезең шығыстарына мыналар жатады:
әкімшілік персоналдардың еңбегіне ақы төлеу;
міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар, салықтар, алымдар мен төлемдер;
аукциондық сауда-саттық шеңберінде өткізілген генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды қоспағанда, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
іссапар шығыстары;
бөгде ұйымдардың көрсетілетін қызметтері (аудиторлық, банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс көрсетілетін қызметтер).
қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлеменің 2,5 еселенген мөлшерінен аспайтын есептелген сома шегінде айналым қаражатын ұлттық валютада толықтыру үшін алынатын).

В предельный тариф на электрическую энергию для группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, на первые семь лет действия данного тарифа также дополнительно включается норма прибыли, определяемая в соответствии с Методикой определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, утвержденной приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 205 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20700) (далее – Методика определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию) (далее – норма прибыли).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8-1. Затраты на производство электрической энергии, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию включают следующее:
материальные затраты (топливо, транспортировка топлива, вода на технологические нужды, горюче-смазочные материалы, вспомогательные материалы);
расходы на оплату труда производственного персонала;
социальный налог, социальные отчисления;
амортизация основных средств и нематериальных активов, за исключением генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализованных в рамках аукционных торгов;
ремонты (текущие и капитальные ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных средств);
плата за эмиссии в окружающую среду;
плата за пользование водными ресурсами;
налоги (земельный, транспортный, имущество, добыча полезных ископаемых и другие обязательные платежи);
услуги по технической диспетчеризации;
услуги по оказанию балансирования производства-потребления электрической энергии;
услуги сторонних организаций производственного характера.
В расходы периода включаются:
оплата труда административного персонала;
расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
амортизация основных средств и нематериальных активов, за исключением генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализованных в рамках аукционных торгов;
командировочные расходы;
услуги сторонних организаций (аудиторские, услуги банка, услуги связи);
расходы на выплату вознаграждения за заемные средства (получаемые для пополнения оборотных средств в национальной валюте в пределах суммы, рассчитанной не более 2,5 кратной базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан).

Инвестициялық жобалар бойынша шекті тарифтің инвестициялық құрамдас бөлігінен басқа, шығындар көзі едәуір қосымша сыртқы қаржыландыру (кредиттер, қарыздар), сондай-ақ Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфы қолданысқа енгізілген жылға дейін алынған бұрын тартылған міндеттемелердің негізгі борышын қайта қаржыландыру және өтеу мақсаттары үшін алынған кредиттер (қарыздар), өзге де ақша болып табылған энергия өндіруші ұйымдарға энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша кезең шығыстарына мыналар кіреді:
қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген 2,5 еселенген базалық мөлшерлемесін қолдана отырып есептелген сома шегінде ұлттық валютада алынатын);
қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар (Лондон банкаралық нарығының 4 еседен аспайтын базалық мөлшерлемесін қолдана отырып есептелген сома шегінде шетел валютасында алынатын) енгізіледі.
Бұл ретте осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті есептеу формуласында пайда нормасы Ереженің 15-тармағының 245) тармақшасына сәйкес бекітілетін электр энергиясына шекті тарифтердің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін нөлге теңестіріледі.
Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін шығындар тікелей электр энергиясын өндіруге жатады.
Ескерту. 2-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 27.11.2018 № 458 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2022 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Қолданысының алғашқы жеті жылындағы электр энергиясының шекті тарифін есептеу формуласы:
ЭШТ - электр энергиясына шекті тариф, киловатт сағатына теңгемен (теңге/кВт*сағ);
ЭӨМШ - электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобына енгізілген энергия өндіруші ұйымдар арасында электр энергиясын өндіруге арналған есеп айырысу жылындағы максималды шығындар, теңгемен;
ПН - пайда нормасы, теңгемен;
ЭК - электр энергиясын өндіруге жұмсалатын шығындары электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобында максималды болып табылатын энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының шиналарынан есеп айырысу жылы электр энергиясын босату көлемі, киловатт*сағатта (кВт*сағ);

Энергопроизводящим организациям, по инвестиционным проектам которых источником затрат, помимо инвестиционной составляющей предельного тарифа, явились значительное дополнительное внешнее финансирование (кредиты, займы), а также кредиты (займы), иные деньги, полученные для целей рефинансирования и погашения основного долга ранее привлеченных обязательств, взятые до года введения в действие параграфа 1 главы 2 Методики, по инициативе энергопроизводящей организации в расходы периода включаются:
расходы на выплату вознаграждения за заемные средства (получаемые в национальной валюте, в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан);
расходы на выплату вознаграждения за заемные средства (получаемые в иностранной валюте, в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 4-х базовой ставки Лондонского межбанковского рынка).
При этом, для энергопроизводящих организаций, указанных в части третьей настоящего пункта, до окончания срока действия предельных тарифов на электрическую энергию, утверждаемых в соответствии с подпунктом 245) пункта 15 Положения, в формуле расчета предельного тарифа на электрическую энергию норма прибыли приравнивается нулю.
Затраты, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию, относятся непосредственно к производству электрической энергии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 27.11.2018 № 458 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2022 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Формула расчета предельного тарифа на электрическую энергию на первые семь лет действия:
ПТЭ – предельный тариф на электрическую энергию, в тенге на киловатт*час (тенге/кВт*ч);
МЗПЭ – максимальные за расчетный год затраты на производство электрической энергии среди энергопроизводящих организаций, включенных в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, в тенге;
НП – норма прибыли, в тенге;
ОЭ – объем отпуска электрической энергии за расчетный год с шин электростанций энергопроизводящей организации, чьи затраты на производство электрической энергии являются максимальными в группе энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, в киловатт*часах (кВт*ч);

Раттест - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) бекітілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес электр энергиясына шекті тарифті енгізу жылының алдындағы жылы жүргізілген энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты, мың киловатт (мың. кВт).
Электр энергиясына шекті тарифтің қолданылуының алғашқы жеті жылына энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфы қолданысқа енгізілген жылға қабылданады.
Бұл ретте генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өтпеген энергия өндіруші ұйымдарға Раттест мәні белгіленген қуатқа теңестіріледі;
Ренгізу - есеп айырысу жылы пайдалануға берілген, генерациялайтын қондырғылардың белгіленген қуаты, мың киловатт (мың. кВт);
Ршығу - есеп айырысу жылы пайдаланудан шығарылған генерациялайтын қондырғылардың белгіленген қуаты, мың киловатт (мың кВт).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті орган олардың қолданысының алғашқы жеті жылындағы электр энергиясына шекті тарифті айқындау үшін пайдаланатын электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын өндіруге жұмсайтын максималды шығындарының мәндерін уәкілетті орган Заңның 12-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес және (немесе) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша энергия өндіруші ұйымдар ұсынған электр энергиясын өндіруге арналған нақты және болжамды деректердің негізінде айқындайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес кейінгі жылдарға электр энергиясына шекті тарифті түзету қажет болған кезде энергия өндіруші ұйымдар 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде уәкілетті органға жүгінеді және растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 8-1-тармағының бірінші және екінші бөліктерінде көзделген электр энергиясын өндіруге арналған шығындардың болжамды ұлғаюы туралы ақпаратты, өткен жылғы қаржылық есептілікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарларында көзделген инфляцияның болжанатын деңгейін ескере отырып есептеулерді ұсынады.
Кейінгі жылдарға электр энергиясына арналған шекті тарифті түзету қажет болған кезде электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасы өзгерген кезде энергия өндіруші ұйымдар 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде уәкілетті органға электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін Пайда нормаларын айқындау әдістемесіне сәйкес есептеулерді қоса бере отырып, электр энергиясына шекті тарифті түзетуге еркін нысанда өтінім береді.

Раттест – аттестованная электрическая мощность энергопроизводящей организации, проведенная в соответствии с Правилами проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489), в году, предшествующем году введения предельного тарифа на электрическую энергию, в тысячах киловатт (тыс. кВт);
24 – количество часов сутках;
365 – количество дней в году.
На первые семь лет действия предельного тарифа на электрическую энергию аттестованная электрическая мощность энергопроизводящей организации, принимается на год введения в действие параграфа 1 главы 2 Методики определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию.
При этом, энергопроизводящим организациям, не прошедшим аттестацию электрической мощности генерирующих установок, значение Pаттест приравнивается к установленной мощности;
Рввод – установленная мощность, введенных в расчетном году в эксплуатацию, генерирующих установок, в тысячах киловатт (тыс. кВт);
Рвыбытия – установленная мощность генерирующих установок, выведенных в расчетном году из эксплуатации, в тысячах киловатт (тыс. кВт).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Пункт 10 вводится в действие с 01.01.2019.
10. Значения максимальных затрат энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, на производство электрической энергии, которые используются уполномоченным органом для определения предельного тарифа на электрическую энергию на первые семь лет их действия, определяются уполномоченным органом на основе фактических и прогнозных данных на производство электрической энергии, представленных энергопроизводящими организациями в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 12 Закона и (или) по запросу уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. В соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, при необходимости корректировки предельного тарифа на электрическую энергию на последующие годы, энергопроизводящие организации в срок до 1 сентября обращаются в уполномоченный орган и предоставляют информацию о прогнозируемом увеличении затрат на производство электрической энергии, предусмотренных частями первой и второй пункта 8-1 настоящих Правил, с приложением подтверждающих документов, финансовой отчетности за предшествующий год, а также расчетов с учетом прогнозируемого уровня инфляции, предусмотренного среднесрочными планами социально-экономического развития Республики Казахстан.
При необходимости корректировки предельного тарифа на электрическую энергию на последующие годы, при изменении нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, энергопроизводящие организации в срок до 1 сентября представляют в уполномоченный орган в произвольной форме заявку на корректировку предельного тарифа на электрическую энергию с приложением расчетов согласно Методике определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию.

Уәкілетті орган түзеткен электр энергиясына шекті тарифтер және теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтер осы Қағидалардың 11-1-тармағын, сондай-ақ электр энергиясына шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін Пайда нормаларын айқындау әдістемесі 2-тарауының 1-параграфы қолданысқа енгізілген жылды қоспағанда, электр энергиясына шекті тарифтер түзету жүзеге асырылған жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ағымдағы жылы электр энергиясын өндіруге жұмсалатын шығындар нақты ұлғайған кезде энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясына өзгертілген шекті тарифтерді енгізудің болжамды күніне екі ай қалғанда растайтын құжаттарды қоса бере отырып, электр энергиясын өндіруге жұмсалатын шығындардың ұлғаюы туралы ақпаратты уәкілетті органға бір реттен артық емес ұсынады.
Электр энергиясына өзгертілген шекті тарифтерді қолданысқа енгізу олар бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Растайтын құжаттар болмаған кезде уәкілетті орган энергия өндіруші ұйымды хабардар ете отырып, электр энергиясына шекті тарифтерді түзетуден бас тартады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 7-тармағына сәйкес шикі және (немесе) тауарлық газдың бағасы ұлғайған кезде күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде энергия өндіруші ұйымның ағымдағы жылға арналған электр энергиясына шекті тарифін түзетуді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес түзетілген электр энергиясына шекті тарифтер олар бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Қағидалар 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-2. Уәкілетті орган жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясына шекті тарифті айқындау кезінде, сондай-ақ осы Қағидалардың 11 және 11-1-тармақтарына сәйкес кейінгі жылдарға арналған электр энергиясына шекті тарифті түзету кезінде электр энергиясына шекті тарифтердің тиісті өзгерістерін бекіту алдында оларды Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның қарауына жібереді.

Скорректированные уполномоченным органом предельные тарифы на электрическую энергию и предельные тарифы на балансирующую электроэнергию вводятся в действие с 1 января года, следующего за годом, в котором была осуществлена корректировка предельных тарифов на электрическую энергию, за исключением пункта 11-1 настоящих Правил, а также за исключением года введения в действие параграфа 1 главы 2 Методики определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию.
При фактическом увеличении затрат на производство электрической энергии в текущем году энергопроизводящие организации не более одного раза представляют в уполномоченный орган информацию об увеличении затрат на производство электрической энергии с приложением подтверждающих документов за два месяца до предполагаемой даты ввода измененных предельных тарифов на электрическую энергию.
Введение в действие измененных предельных тарифов на электрическую энергию осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем их утверждения.
При отсутствии подтверждающих документов, уполномоченный орган отказывает в корректировке предельных тарифов на электрическую энергию, с уведомлением энергопроизводящей организации.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. В соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, при увеличении цены сырого и (или) товарного газа в соответствии с пунктом 7 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня введения в действие цен на сырой и (или) товарный газ уполномоченный орган осуществляет корректировку предельного тарифа на электрическую энергию на последующие годы энергопроизводящей организации.
Скорректированные в соответствии с частью первой настоящего пункта предельные тарифы на электрическую энергию вводятся в действие с первого числа месяца, следующего за месяцем их утверждения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-2. Уполномоченный орган при определении предельного тарифа на электрическую энергию на семилетний период, а также при корректировке предельного тарифа на электрическую энергию на последующие годы согласно пунктам 11 и 11-1 настоящих Правил, перед утверждением соответствующих изменений предельных тарифов на электрическую энергию направляет их на рассмотрение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан в соответствии с Положением о Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314.

Ескерту. 11-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.06.2026 № 242-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту тәртібі
12. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметке шекті тариф жеті жылға тең мерзімге, жылдарға бөліне отырып уәкілетті органмен бекітіледі және қажет болған жағдайда саланың инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету мақсатында түзетіледі.
13. Энергия өндіруші ұйым электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметке арналған тарифті жеке бекітеді, бірақ электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметке арналған шекті тарифтен жоғары емес.
14. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметке оның қолданыстағы бірінші жеті жылына шекті тарифті айқындау үшін
2015 жылғы уәкілетті органмен жасалған келісім шеңберіндегі энергия өндіруші ұйымдармен салынған инвестициялардың (амортизациялық аударымдар бойынша инвестицияларды қоспағанда) сомалық жалпы көлемі қолданылады.
15. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф мына формула бойынша есептеледі:
ШТ – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф;
I2015 – 2015 жылы уәкілетті органмен жасалған келісімдер шеңберінде энергия өндіруші ұйымдар салған инвестициялардың (амортизациялық аударымдар есебінен болған инвестицияларды қоспағанда) нақты жиынтық көлемі, мың. теңге (мың. теңге);
n – 2015 жылы уәкілетті органмен келісім жасаған энергия өндіруші ұйымдардың жалпы саны;
i – бірден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
P
– жүйелік оператордың деректеріне сәйкес i-ші энергия өндіруші ұйымның 2015 жылғы нақты қолда бар электр қуаты, мегаватт (МВт);
М12 – бір жылдағы ай саны;
– i бойынша сомасы;
ki+1 – 2016 жылдан бастап электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф айқындалатын есеп айырысу кезеңінің алдындағы жылға дейінгі кезеңге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша анықталатын жылдық инфляция деңгейлері ескерілетін, келесі формула бойынша есептелген индексация коэффициенті:
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шекті тарифінің өлшемі: мың теңге/(мегаватт*айына) (мың теңге/(МВт*айына)).

Сноска. Правила дополнены пунктом 11-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.06.2026 № 242-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок утверждения предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности
Примечание РЦПИ!
Пункт 12 вводится в действие с 01.01.2019.
12. Предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности утверждается уполномоченным органом на срок, равный семи годам, с разбивкой по годам и при необходимости корректируется в целях обеспечения инвестиционной привлекательности отрасли.
Примечание РЦПИ!
Пункт 13 вводится в действие с 01.01.2019.
13. Энергопроизводящая организация самостоятельно устанавливает тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, но не выше предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Примечание РЦПИ!
Пункт 14 вводится в действие с 01.01.2019.
14. Для определения предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности на первые семь лет его действия используется суммарный объем инвестиций (за исключением инвестиций за счет амортизационных отчислений), вложенных энергопроизводящими организациями в 2015 году в рамках соглашений с уполномоченным органом.
15. Предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности рассчитывается по формуле:
ПТ – предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
I2015 – фактический суммарный объем инвестиций (за исключением инвестиций за счет амортизационных отчислений), вложенных энергопроизводящими организациями в 2015 году в рамках соглашений с уполномоченным органом, в тысячах тенге (тыс. тенге);
n – общее количество энергопроизводящих организаций, которые заключили в 2015 году соглашение с уполномоченным органом;
i – порядковый номер, изменяющийся от единицы до n;
– фактическая за 2015 год располагаемая электрическая мощность i-той энергопроизводящей организации, согласно данным системного оператора, в мегаваттах (МВт);
М12 – количество месяцев в году;
– сумма по i;
ki+1 – коэффициент индексации учитывающий ежегодные уровни инфляции, определяемые по данным Национального Банка Республики Казахстан, периода с 2016 года до года, предыдущего расчетному периоду в котором определяется предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, рассчитываемый по следующей формуле:
Размерность предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности: в тысячах тенге/(мегаватт*месяц) (тыс. тенге/(МВт*мес)).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.11.2022 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.11.2022 № 358 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).