Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 наурызда № 10587 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.08.2019 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 мамырдағы Заңының 4-бабының 2-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған биржалық тауарлардың тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.08.2019 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін ресми он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдар және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика жетекші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрінің міндеттерін атқарушы
__________________ А. Рау
2015 жылғы 4 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
__________________ А. Мамытбеков

Об утверждении перечня биржевых товаров
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2015 года № 10587. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 208-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 18.06.2026 № 208-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.08.2019 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень биржевых товаров.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.08.2019 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________________ А. Рау
4 февраля 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________________ А. Мамытбеков

2015 жылғы 2 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен
бекітілген
Биржалық тауарлардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.08.2021 № 498-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 15.09.2021 № 526-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.03.2023 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Топ
Тауар
Тауарлардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
Тауарларды жеткізу партиясының ең төмен мөлшері, ол тең болған немесе одан асып кеткен кезде, оларды өткізу тауар биржасы арқылы ғана жүзеге асырылады
Тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын тауардың ең төменгі үлесі және аталған міндет қолданылатын субъектілердің санаттары
1
2
3
4
5
6
7
1
Энергия тасығыштар
Көмір
Тас көмір; тас көмірден алынған брикеттер, шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлері**

2 марта 2015 года
Утвержден приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 142
Перечень биржевых товаров
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.08.2021 № 498-НҚ (порядок введения в действие см. п.4); с изменениями, внесенными приказами Министра торговли и интеграции РК от 15.09.2021 № 526-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 10.03.2023 № 104-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Группа
Товар
Наименование товаров
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Минимальный размер поставочной партии товара, при равенстве или превышении которого, его реализация осуществляется только через товарную биржу
Минимальная доля товара, подлежащая обязательной реализации через товарные биржи и категории субъектов, на которых распространяется указанная обязанность
1
2
3
4
5
6
7
1
Энергоносители
Уголь
Уголь каменный; брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля**

2701
Келесі өндірістік жылға ішкі нарыққа ай сайын бөлу жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 50% - ы. Жер қойнауын пайдалануға (көмір кесіндісі, көмір шахтасы) және (немесе) көмірді қайта өңдеуге (байытуға) арналған келісімшартқа сәйкес өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші.
Гагаттан басқа, агломерацияланған немесе агломерацияланбаған лигнит немесе қоңыр көмір**
2702
Келесі өндірістік жылға ішкі нарыққа ай сайын бөлу жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 50% - ы.
Жер қойнауын пайдалануға (көмір кесіндісі, көмір шахтасы) және (немесе) көмірді қайта өңдеуге (байытуға) арналған келісімшартқа сәйкес өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші.
2
Ауыл шаруашылығы өнімдері
Бидай және меслин
Бидай және меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген бидайдың нақты санының 5% - ы.
Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі.
Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Қант
Қант

2701
50 % от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке. Производитель угля, осуществляющий добычу в соответствии с контрактом на недропользование (угольный разрез, угольная шахта) и (или) переработку (обогащение) угля.
Лигнит или бурый уголь, агломерированный или неагломерированный, кроме гагата**
2702
50 % от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке.
Производитель угля, осуществляющий добычу в соответствии с контрактом на недропользование (угольный разрез, угольная шахта) и (или) переработку (обогащение) угля.
2
Cельскохозяйственная продукция
Пшеница и меслин
Пшеница и меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
5% от фактического количества пшеницы, реализованной вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Сахар
Сахар

1701
60 тонна
Арпа
Арпа
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген арпаның нақты мөлшерінің 5%.
Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі.
Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Ұнтақталған немесе ұнтақталмаған соя бұршақтары
Ұнтақталған немесе ұнтақталмаған соя бұршақтары
1201
60 тонна
Балғын немесе тоңазытылған картоп

1701
60 тонн
Ячмень
Ячмень
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
5% от фактического количества ячменя, реализованного вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Соевые бобы, дробленые или недробленые
Соевые бобы, дробленые или недробленые
1201
60 тонн
Картофель свежий или охлажденный:

2710 19 424 0
дизель отыны***
өзге дизель отыны
2710 19 425 0
4-1
Көміртек бірліктері
Көміртек бірліктері
көміртегі квотасының бірлігі****
2811 21 000 0
офсетінің бірлігі*****
2811 21 000 0
Ескертпе:
* – ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы;
** – көрсетілген міндет көмір өндіретін компаниялардың коммуналдық-тұрмыстық көмірді жергілікті атқарушы органдар айқындайтын операторларға олардың кейіннен халыққа жеке пайдалануы үшін өткізуіне қолданылады;

2710 19 424 0
дизельное топливо***
прочее
2710 19 425 0
4-1
Углеродные единицы
Углеродные единицы
единица углеродной квоты****
2811 21 000 0
офсетная единица*****
2811 21 000 0
Примечание:
* – ТН ВЭД ЕАЭС – единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
** – указанная обязанность распространяется на реализацию угледобывающими компаниями коммунально-бытового угля операторам, определяемых местными исполнительными органами, для последующей ими реализации населению для личного пользования;

*** – тауар биржалары арқылы өткізілетін автомобиль бензинін, дизель отынын және реактивті қозғалтқыштарға арналған отынды өткізу көлемін мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 7-тармағына сәйкес мұнай өнімдерін беру жоспарының шеңберінде белгілейді.
**** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын көміртегі квоталарының көлемін Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 289-бабының 9-тармағына сәйкес квоталау субъектісі айқындайды.
***** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын офсеттік бірліктердің көлемін жобаның өтініш берушісі Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 298-бабының 7-тармағына сәйкес айқындайды.

*** – объем реализации бензина автомобильного, дизельного топлива и топлива для реактивных двигателей, реализуемый через товарные биржи, устанавливается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов в рамках плана поставок нефтепродуктов в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
**** - объем углеродных квот, подлежащих реализации через товарные биржи определяется субъектом квотирования в соответствии с пунктом 9 статьи 289 Экологического кодекса Республики Казахстан.
***** - объем офсетных единиц, подлежащих реализации через товарные биржи определяется заявителем проекта в соответствии с пунктом 7 статьи 298 Экологического кодекса Республики Казахстан.