Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 наурызда № 10528 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.10.2025 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.04.2020 № 202 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидалар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.10.2025 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген соң күнтiзбелiк он күн ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау салаға жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 ақпандағы
№ 108 бұйрығымен
бекітілген
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидалар
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.10.2025 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-2-бабының 10-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының үй қорына кіретін кондоминиум объектісін басқару процесінде туындайтын қатынастарды реттейді.

Об утверждении Правил по управлению объектом кондоминиума
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2015 года № 10528.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.10.2025 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-10) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.04.2020 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по управлению объектом кондоминиума.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.10.2025 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2015 года № 108
Правила по управлению объектом кондоминиума
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.10.2025 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по управлению объектом кондоминиума (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-10) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Закон) и регулируют отношения, возникающие в процессе управления объектом кондоминиума, входящих в жилищный фонд Республики Казахстан.

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы жарналар – кондоминиум нысанын басқару объектісін жабуға арналған пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар иелерінің міндетті ай сайынғы жарналары;
2) басқарушы компания – кондоминиум объектісін басқару жөнінде жасалған шарты немесе пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері жиналысының хаттамасы негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсететін кәсіпкерлік субъектісі;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, кіреберіс жерлердегі қорғауыштар (қалқалар), шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – мерзімінен бұрын тозуын болғызбау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген құрама бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
6) көппәтерлі тұрғын үйдің үй жанындағы жер учаскесі (бұдан әрі – үй жанындағы жер учаскесі) – көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан және абаттандыруға, көгалдандыруға, спорт, ойын алаңдарын, кірме жолдарды, орынтұрақтарды, тротуарларды, шағын сәулет нысандарын орналастыруға арналған жер учаскесі;
7) кондоминиум объектісін басқару – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ, қоймалар меншік иелерінің қауіпсіз және жайлы тұруына (болуына) жағдайлар қамтамасыз етуге, сондай-ақ кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін тиісінше күтіп-ұстауға, оны пайдалану тәртібін реттеуге, коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыруға бағытталған іс-шаралар кешені;
8) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкі – кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің осы Заңда айқындалатын тәртіппен пәтер, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың меншік иесінің немесе үшінші тұлғаның пайдалануына берілген бір бөлігі;

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущие взносы - обязательные ежемесячные взносы собственников квартир, нежилых помещений на покрытие расходов по управлению объектом кондоминиума;
2) управляющая компания - субъект предпринимательства, оказывающий услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
3) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, козырьки (навесы) входных групп, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
4) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
5) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
6) придомовой земельный участок многоквартирного жилого дома (далее – придомовой земельный участок) – земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому и предназначенный для благоустройства, озеленения, размещения спортивных, игровых площадок, подъездных дорог, парковок, тротуаров, малых архитектурных форм;
7) управление объектом кондоминиума - комплекс мероприятий, направленных на обеспечение безопасных и комфортных условий проживания (пребывания) собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, а также на надлежащее содержание общего имущества объекта кондоминиума, регулирование порядка его использования, организацию предоставления коммунальных услуг;
8) общее имущество объекта кондоминиума ограниченного пользования – часть общего имущества объекта кондоминиума, переданная в определяемом настоящим Законом порядке в пользование собственнику квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки или третьему лицу;

9) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
10) көппәтерлі тұрғын үй кеңесі (бұдан әрі – үй кеңесі) – пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарынан сайланатын кондоминиум объектісін басқарудың алқалы органы;
11) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
12) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігі (бұдан әрі – мүліктің меншік иелері бірлестігі) – коммерциялық емес ұйым болып табылатын, бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды тұлға;
13) көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі – жиналыс) - кондоминиум объектісін басқаруға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауын және (немесе) қабылдауын қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
14) қойма – көппәтерлі тұрғын үйдің жобалау-сметалық құжаттамасында көзделген, тұрғын емес үй-жай болып табылмайтын, өрт қауіпсіздігінің нормалары мен өзге де талаптарды сақтай отырып мүлікті сақтауға арналған, пәтерден тыс орналасқан, жиынтығында үйге ортақ инженерлік жүйелер, сондай-ақ жеке кіретін жері жоқ және дара (бөлек) меншіктегі орын;
15) орынтұрақ орны – паркингте (болған кезде гаражда) автокөлік құралын қоюға арналған, тұрғын емес үй-жай болып табылмайтын және дара (бөлек) меншіктегі орын.
Ескерту. Орыс тілінде 2-тармақтың 16) тармақшасы алып тасталды, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2026 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
10) совет многоквартирного жилого дома (далее – Совет дома) – коллегиальный орган управления объектом кондоминиума, избираемый из числа собственников квартир, нежилых помещений;
11) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
12) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома (далее – объединение собственников имущества) – юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
13) собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (далее - собрание) - высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и (или) принятие решений, связанных с управлением объектом кондоминиума;
14) кладовка – место, предусмотренное проектно-сметной документацией многоквартирного жилого дома, не являющееся нежилым помещением, предназначенное для хранения имущества с соблюдением норм пожарной безопасности и иных требований, располагаемое вне квартиры, не имеющее в совокупности общедомовых инженерных систем, а также отдельной входной группы и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности;
15) парковочное место – место для стоянки автотранспортного средства в паркинге (гараже при наличии), не являющееся нежилым помещением и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности;
16) Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2026 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2026 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Кондоминиум объектісін басқару
3. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқару үшін кондоминиум объектісін басқарудың мынадай нысандарының бірін таңдайды:
1) тікелей бірлесіп басқару;
2) мүлік иелерінің бірлестігі.
4. Біртұтас іргетаста орналасқан не үйге ортақ біртұтас инженерлік жүйелері немесе көппәтерлі тұрғын үй тұрған бөлінбейтін біртұтас жер учаскесі және үй жанындағы жер учаскесі бар көппәтерлі тұрғын үйлерде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері мүліктің меншік иелерінің бір бірлестігін құрады.
5. Кондоминиум объектісін басқаруда мынадай шығыстар:
кондоминиум объектісін басқару үшін еңбекақы (қызметтер) төлемі;
бухгалтерлік есепті, статистикалық және салық есептілігін жүргізу үшін еңбекақы (қызметтер) төлемі;
бюджетке төленетін міндетті төлемдер (салықтар, жарналар, аударымдар және басқалар);
банктік қызметтер;
есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету үшін төлем;
офисті ұстауға (жалға алу, байланыс, интернет, кеңсе тауарлары, ұйымдастыру техникасы және оны ұстау) арналған шығыстар қамтылады;
қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру;
ағымдағы жарналар бойынша төлемдерді басып шығару және өңдеу, сондай-ақ күрделі жөндеуге, нысаналы жарнаға ақша жинақтау үшін қызметтерге ақы төлеу;
берешекті мәжбүрлеп өндіріп алуға байланысты шығыстар (нотариаттық қызметтер, почта қызметтері, мемлекеттік баж және басқалар) қосылады.
6. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері мен мүліктің меншік иелері бірлестігі не кондоминиум объектісін басқару субъектісі арасында жеке шарт жасасу арқылы кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсетуге жол берілмейді.
7. Көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы Қазақстан Республикасының азаматы болуға және оның "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіби біліктілігін тану туралы құжаты болуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 169 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36721 болып тіркелген) көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушыға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Кондоминиум объектісін басқару субъектілері өз құрамында "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және кондоминиум объектісін басқару саласындағы кәсіптік стандарттарға сәйкес кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға кәсіптік біліктілікті тану туралы құжаты бар жұмыскерлер болған кезде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсетеді.

Глава 2. Управление объектом кондоминиума
3. Собственники квартир, нежилых помещений для управления объектом кондоминиума выбирают одну из форм управления объектом кондоминиума:
1) непосредственное совместное управление;
2) объединение собственников имущества.
4. В многоквартирных жилых домах, расположенных на едином фундаменте либо имеющих единые общедомовые инженерные системы или единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и придомовой земельный участок, собственники квартир, нежилых помещений создают одно объединение собственников имущества.
5. На управление объектом кондоминиума включаются следующие расходы:
оплата труда (услуг) за управление объектом кондоминиума;
оплата труда (услуг) за ведение бухгалтерского учета, статистической и налоговой отчетности;
обязательные платежи в бюджет (налоги, взносы, отчисления и другое);
банковские услуги;
оплата за расчетно-кассовое обслуживание;
расходы на содержание офиса (аренда, связь, интернет, канцелярские товары, оргтехника и ее содержание);
обязательное страхование работников от несчастных случаев;
оплата услуг за печать и обработку платежей по текущим взносам, а также накопление денег на капитальный ремонт, целевой взнос;
расходы, связанные с принудительным взысканием задолженности (нотариальные услуги, услуги почты, государственная пошлина и другое).
6. Не допускается оказание услуги по управлению объектом кондоминиума путем заключения индивидуального договора между собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок и объединением собственников имущества либо субъектом управления объектом кондоминиума.
7. Управляющий многоквартирным жилым домом должен быть гражданином Республики Казахстан и иметь документ, подтверждающий соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к управляющему многоквартирным жилым домом, утвержденным приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 312 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36721).
Субъекты управления объектом кондоминиума оказывают услуги по управлению объектом кондоминиума при наличии в своем составе работников, имеющих документ о признании профессиональной квалификации на осуществление функций по управлению объектом кондоминиума в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и профессиональными стандартами в сфере управления объектом кондоминиума.

8. Кондоминиум объектісін басқаруды ТКШ ақпараттандыру субъектілері ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық түрде жүзеге асырады, онда жиналыста пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың иелері ТКШ ақпараттандыру объектісін таңдау туралы шешім қабылдайды немесе мұндай өкілеттіктерді үй кеңесіне береді.
9. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы мүлік иелері бірлестігі мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банкте:
кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстар бойынша ақшаны есепке жатқызуға арналған ағымдағы шотты (ағымдағы шот);
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға арналған жинақ шотын (жинақ шоты) ашады).
10. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың саны отыз алтыдан аз көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелерін тікелей бірлесіп басқару екінші деңгейдегі банктерде ағымдағы және жинақ шоттарын ашпай-ақ және кондоминиум объектісін басқару субъектісін тартпай жүзеге асырылуы мүмкін.
Егер көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың саны отыз алтыдан асатын болса, кондоминиум объектісін басқару үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналыс хаттамасының негізінде кондоминиум объектісін басқару субъектісін тартады.
11. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық иелері тікелей бірлескен басқару кезінде үй кеңесі мүшелерінің құрамында комиссиялық түрде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тексеріп қарау жүргізеді және түгендеу тізбесін және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кондоминиум объектісін қарау актісін жасайды.
Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері, тікелей бірлескен басқару кезінде не кондоминиум объектісін қарау нәтижелері бойынша көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20245 болып тіркелген) бекітілген ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ТКШ ақпараттандыру объектісіне не тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың ақпараттық жүйесіне 1, 2-қосымшаларға сәйкес көппәтерлі тұрғын үй туралы ақпарат береді.

8. Управление объектом кондоминиума осуществляется электронно посредством объектов информатизации ЖКХ субъектами информатизации ЖКХ, где на собрании собственники квартир, нежилых помещений принимают решение о выборе объекта информатизации ЖКХ либо делегировать такие полномочия совету дома.
9. Председатель объединения собственников имущества в течение пятнадцати рабочих дней со дня государственной регистрации объединения собственников имущества открывает в банке второго уровня:
текущий счет для зачисления денег на управление объектом кондоминиума (текущий счет);
сберегательный счет для накопления денег на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума (сберегательный счет).
10. Непосредственное совместное управление всеми собственниками квартир, нежилых помещений в многоквартирном жилом доме, где количество квартир, нежилых помещений менее тридцати шести, может осуществляться без открытия текущего и сберегательного счетов в банках второго уровня и привлечения субъекта управления объектом кондоминиума.
В случае, если количество квартир, нежилых помещений в многоквартирном жилом доме превышает тридцать шесть, для управления объектом кондоминиума собственники квартир, нежилых помещений, на основании протокола собрания привлекают субъект управления объектом кондоминиума.
11. Председатель объединения собственников имущества или субъекты управления объектом кондоминиума либо управляющий многоквартирным жилым домом, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении комиссионно в составе членов совета дома, проводят осмотр и составляют Инвентарный перечень общего имущества объекта кондоминиума в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам акт осмотра объекта кондоминиума согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
Председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении либо управляющий многоквартирным жилым домом по результатам осмотра объекта кондоминиума представляют информацию о многоквартирном жилом доме, согласно приложениям 1, 2 в объект информатизации ЖКХ либо в информационную систему централизованного сбора и хранения электронных информационных ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с Правилами формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20245).

12. Түгендеу тізбесі және кондоминиум объектісін қарау актісі негізінде мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару кезінде Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 166 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 20284) бекітілген кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесіне, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең аз мөлшерін есептеу әдістемесіне (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын және тұрақ орындарын ұстауға арналған жылдық сметаны жасайды.
13. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не тікелей бірлескен басқару кезінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері Үй кеңесінің қарауына шығыстардың жылдық сметасы жобасы мен кондоминиум объектісін басқаруға, сондай-ақ орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған ағымдағы жарналардың мөлшерін ұсынады, ол пәтердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жиналысында, және орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің жиналысында оның ішінде жиналыста не ұсыну шартымен Үй кеңесі таңдаған ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы дауыс беру жолымен бекітіледі.
14. Ағымдағы жарналардың мөлшері пәтердің пайдалы ауданына, тұрғын емес үй-жайдың ауданына сәйкес белгіленеді.
Тұрақ орындарын, қоймаларды ұстауға арналған ағымдағы жарналардың мөлшері Әдістемеге сәйкес айқындалады.
15. Кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстарға жатпайтын қосымша шығыстар пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне олардың жазбаша келісімінсіз және (немесе) жиналыстың шешімінсіз жүктелмейді.
16. Шығыстардың жылдық сметасында көзделмеген кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қосымша жөндеу жұмыстарын және өзге де іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайда, жиналыстарда пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері нысаналы жарналарды жинау және олардың мөлшері, төлемнің мерзімдері мен өзге де шарттары туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді.

12. На основании Инвентарного перечня и акта осмотра объекта кондоминиума председатель объединения собственников имущества или субъекты управления объектом кондоминиума либо управляющий многоквартирным жилым домом либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении составляют годовую смету расходов на управление объектом кондоминиума и годовую смету на содержание парковочных мест, кладовок в соответствии с Методикой расчета сметы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также методики расчета минимального размера расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 166 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20284) (далее – Методика).
13. Председатель объединения собственников имущества или субъекты управления объектом кондоминиума либо управляющий многоквартирным жилым домом либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении представляют на рассмотрение Совету дома проекты годовых смет расходов и размеры текущих взносов, а также текущих взносов на содержание парковочного места, кладовок которая утверждается на собрании собственников квартир, нежилых помещений, и на собрании собственников парковочных мест, кладовок в том числе путем голосования посредством объектов информатизации ЖКХ, выбранного на собрании либо Советом дома при условии делегирования.
14. Размер текущих взносов устанавливается соразмерно полезной площади квартиры, площади нежилого помещения.
Размер текущих взносов на содержание парковочных мест, кладовок определяется в соответствии с Методикой.
15. Дополнительные расходы, не относящиеся к расходам на управление объектом кондоминиума, не возлагаются на собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок без решения собрания.
16. При необходимости проведения дополнительных ремонтных работ и иных мероприятий по управлению объектом кондоминиума, не предусмотренных в годовых сметах расходов, собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на собраниях, принимают решение о сборе целевых взносов и их размере, сроках и иных условиях оплаты, который оформляется протоколом.

17. Меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептерді қарау үшін ТКШ ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық және/немесе қағаз түрінде береді және есептік кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне дейін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ұсынады және жалпыға қолжетімді орындарда орналастырады.
18. Үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтер үйге ортақ есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде, ал олар болмаған кезде - белгіленген қуат бойынша не табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тұтыну нормалары бойынша айқындалады.
19. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне үйге ортақ есептегіштердің көрсеткіштерін және ақылы кезең үшін тұтыну санын көрсетпей, үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеуге шоттар (түбіртектер) ұсынуға жол берілмейді.
20. Жасалған шарттар негізінде электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау коммуналдық қызметтерін ұсынатын ұйымдарға ақы төлеуден басқа мақсаттарға үйге ортақ мұқтаждарға жұмсалатын коммуналдық қызметтерге көзделген қаражатты пайдалануға жол берілмейді.
21. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі Заңның, құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да нормалар мен қағидалардың талаптарына сәйкес:
1) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға қатысатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
2) азаматтардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіздікті, жеке немесе заңды тұлғалар мүлкінің және мемлекеттік мүліктің сақталуын;
3) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабына сәйкес республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін Коммуналдық қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне коммуналдық қызметтер көрсету бойынша үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтардың тұрақты дайындығын;
4) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергетикалық тиімділікті арттыру туралы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ететін жай-күйде жүзеге асырылуы тиіс.
22. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау құрамына, конструктивтік ерекшеліктеріне, физикалық тозу дәрежесіне және техникалық жай-күйіне байланысты, сондай-ақ орналасудың геодезиялық және табиғи-климаттық жағдайларына байланысты мыналар қамтылады:

17. Председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума либо управляющий многоквартирным жилым домом предоставляет на рассмотрение Совету дома ежемесячные и годовые отчеты по управлению объектом кондоминиума электронно через объекты информатизации ЖКХ и/или бумажно и представляет собственникам квартир, нежилых помещений до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, и размещается в общедоступных местах.
18. Коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды, определяются на основании показаний общедомовых приборов учета, а при их отсутствии - по установленной мощности либо по нормам потребления, утвержденным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
19. Не допускается выставление счетов (квитанций) собственникам квартир, нежилых помещений на оплату за коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды без указания показаний общедомовых счетчиков и количества потребления за оплачиваемый период.
20. Не допускается использование средств, предусмотренных на коммунальные услуги, расходуемые на общедомовые нужды на другие цели, кроме как на оплату организациям, предоставляющим коммунальные услуги электроснабжения, водоснабжения на основании заключенных договоров.
21. Управление общим имуществом объекта кондоминиума должно осуществляться в соответствии требованиями Закона, строительных, санитарных, экологических, противопожарных и других обязательных норм и правил в состоянии, обеспечивающем:
1) соблюдение прав и законных интересов собственников квартир, нежилых помещений, а также лиц, участвующих в управлении объектом кондоминиума;
2) безопасность для жизни и здоровья граждан, сохранность имущества физических или юридических лиц и государственного имущества;
3) постоянную готовность общедомовых инженерных систем и оборудований по предоставлению коммунальных услуг собственникам квартир, нежилых помещений в соответствии с Правилами предоставления коммунальных услуг, утверждаемые местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, согласно статьи 10-3 Закона;
4) соблюдение требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергетической эффективности.
22. Содержание общего имущества объекта кондоминиума в зависимости от состава, конструктивных особенностей, степени физического износа и технического состояния, а также в зависимости от геодезических и природно-климатических условий расположения, включает в себя:

1) кондоминиум объектісінің жертөле үй-жайларын, паркингтерін және басқа да ортақ пайдалану орындарын дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау;
2) кондоминиум объектісінің үйге ортақ инженерлік жүйелеріне (жылу беру, ыстық және суық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, желдету) және жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, авариялық жағдайларды оқшаулау;
3) үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтарды маусымдық пайдалануға дайындау (жуу, престеу, реттеу, баптау және басқалар);
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ортақ пайдалану орындарының тиісті санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (кіреберістерді, залдарды, баспалдақтарды, баспалдақ алаңдарын, лифт кабиналарын ылғалды жинау, сыпыру және жуу және басқа да санитариялық іс-шаралар);
5) кондоминиум объектісінің үй маңындағы аумағының жер учаскесінің тиісті санитариялық жағдайын қамтамасыз ету (көгалдандыру (жасыл желектер мен көгалдарды отырғызу, күту, бұзу, кесу), қоқыс құбырын санитариялық тазалау, қазылған шұңқырларды тазалау, аула дәретханаларын жинау және ақтау, жапырақтарды, қар мен мұздақтарды, оның ішінде шатырдан тазалау);
6) үйге ортақ есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату, сервистік қызмет көрсету және тексеру, сондай-ақ жылу тұтынуды есепке алу жүйелері мен автоматтандырылған реттеу жүйелерінің элементтері (қажет болған жағдайда);
7) қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету, авариялық жағдайларды ағымдағы жөндеу және оқшаулау (лифтілерге қызмет көрсету);
8) Өрт сөндіру жүйелерін сатып алуды және орнатуды қоспағанда, өртке қарсы жабдықты ұстауды, өрт сөндіргіштерді, өрт жеңдерін сатып алуды және зарядтауды, қайта зарядтауды, арнайы жазуларды, көрсеткіштерді жүзеге асыруды, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеуді қоса алғанда, өртке қарсы іс-шаралар;
9) газдану, түтіндеу және су басу дабылы құрылғыларынан, автоматты өрт дабылы жүйелерінен, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін көппәтерлі тұрғын үйдің инженерлік жабдықтарын автоматтандыру және диспетчерлеу жүйелерінен (домофон жүйелері мен жабдықтары, бейнебақылау), телефон байланысы, теледидар және интернет қызметтерін көрсету жүйелерінен тұратын төмен токты инженерлік жүйелерді күтіп-ұстау және оларға техникалық қызмет көрсету, пәтерде, тұрғын емес үй-жайда, қоймада орналасқан жабдық пен кабельді қоспағанда;
10) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу (ақау актісі негізінде);
11) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерге ақы төлеу;

1) дератизация, дезинсекция, дезинфекция подвальных помещений, паркингов и других мест пользования общего имущества объекта кондоминиума;
2) техническое обслуживание, локализация аварийных случаев общедомовых инженерных систем (отопления, горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, газоснабжения, вентиляции) и оборудования объекта кондоминиума;
3) подготовка общедомовых инженерных систем и оборудований к сезонной эксплуатации (промывка, опрессовка, регулировка, наладка и другое);
4) обеспечение надлежащего санитарного состояния мест общего пользования общего имущества объекта кондоминиума (влажная уборка, подметание и мытье подъездов, холлов, лестничных маршей, лестничных площадок, лифтовых кабинок и другие санитарные мероприятия);
5) обеспечение надлежащего санитарного состояния земельного участка придомовой территории объекта кондоминиума (озеленение (посадка, уход, снос, обрезка зеленых насаждений и газонов), санитарная очистка мусоропровода, очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных, уборка листьев, снега и наледи, в том числе с крыши);
6) приобретение, установка, сервисное обслуживание и поверка общедомовых приборов учета, а также систем учета теплопотребления и элементов автоматизированных систем регулирования (при необходимости);
7) обеспечение безопасной эксплуатации опасных технических устройств, текущему ремонту и локализации аварийных случаев (обслуживание лифтов);
8) противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку, перезарядку огнетушителей, пожарных рукавов, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации, за исключением приобретения и установки систем пожаротушения;
9) содержание и техническое обслуживание слаботочных инженерных систем, состоящие из устройств сигнализации загазованности, задымления и затопления, систем автоматической пожарной сигнализации, систем автоматизации и диспетчеризации инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума (домофонные системы и оборудование, видеонаблюдение), систем по оказанию услуг телефонной связи, телевидения и интернета, за исключением оборудования и кабеля, расположенного в квартире, нежилом помещении, кладовке;
10) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума (на основании дефектного акта);
11) оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума;

12) домофон жабдығын орнату (қажет болған жағдайда);
13) шаруашылық шығыстар (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау үшін қажетті мүкәммал, жабдықтар мен материалдарды сатып алу);
14) ірі көлемді қоқысты шығару (қажет болған жағдайда).
23. Кондоминиум объектісін басқару және орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстау бойынша қызмет көрсету туралы шарттың сомасы жылдық сметалармен бекітілген сомадан аспайды.
24. Көппәтерлі тұрғын үйді ағымдағы жөндеу Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 41-бабына сәйкес бекітілген мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2026 № 80 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу жүргізу қажет болған жағдайда мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы не басқарушы компания не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері тікелей бірлескен басқару кезінде Үй кеңесінің қатысуымен ақау актісін жасайды.
Ағымдағы жөндеу аяқталғаннан кейін кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу жүргізген ұйым орындалған жұмыстарды қабылдау үшін орындалған жұмыстардың актісін Үй кеңесіне жібереді және мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасына немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісіне не көппәтерлі тұрғын үйді басқарушыға не басқарушы компанияға не тікелей бірлескен басқару кезінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарындағы жауапты адамдарға немесе ақпараттандыру объектісі арқылы қол қоюға ұсынады.
26. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеу Заңның 34-2-бабына сәйкес, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу (жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру) жүргізу туралы, жинақ шотында жинақталған шығыстар сметасын бекіту және ақшаны жұмсау туралы шешім қабылдау пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жалпы санының көпшілігінің келісімімен қабылданған және жиналыс хаттамасымен бекітілген жиналыстың шешімі бойынша ғана жүзеге асырылады.
3-тарау. Кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру тәртібі

12) установка домофонного оборудования (при необходимости);
13) хозяйственные расходы (приобретение инвентаря, оборудования и материалов необходимого для содержания общего имущества объекта кондоминиума;
14) вывоз крупногабаритного мусора (при необходимости).
23. Сумма договора об оказании услуги по управлению объектом кондоминиума и содержанию парковочных мест, кладовок не превышает суммы, утвержденных годовыми сметами.
24. Текущий ремонт многоквартирного жилого дома проводится в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства утвержденных, согласно статье 28 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2026 № 80 (вводится в действие с 01.07.2026).
25. При проведении текущего ремонта общего имущества объекта кондоминиума председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума либо управляющий многоквартирным жилым домом, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении составляют дефектный акт с участием совета дома.
После окончания текущего ремонта организация, проводившая текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума направляет акт выполненных работ для принятия выполненных работ совету дома, и предоставляет на подписание председателю объединения собственников имущества или субъекту управления объектом кондоминиума либо управляющему многоквартирным жилым домом либо ответственными лицами из числа собственников квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении либо посредством объекта информатизации.
26. Капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его частей проводится в соответствии со статьей 34-2 Закона, а также в соответствии с порядком проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума утвержденным уполномоченным органом.
Принятие решения о проведении капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума (модернизации, реконструкции, реставрации), об утверждении сметы расходов и расходование денег, накопленных на сберегательном счете, осуществляется только по решению собрания, принятому при согласии большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений и закрепленному протоколом собрания.
Глава 3. Порядок передачи финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума

27. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері заңды тұлға құрылған сәттен бастап тікелей бірлескен басқару кезінде немесе кондоминиум объектісін басқару нысаны өзгерген кезде 3 жұмыс күні ішінде көппәтерлі тұрғын үйді басқаратын кондоминиум объектісін басқару субъектісіне осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді.
28. Заңның 47-бабында көзделген басқарудың бір нысанынан басқарудың басқа нысанына ауысқан жағдайда 3 жұмыс күні ішінде тұрғын үй инспекциясына мүліктің меншік иелерінің бірлестігін құру туралы немесе жай серіктестік құру туралы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелерін тікелей бірлесіп басқару туралы хабарлама жіберіледі.
29. Осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген хабарламада пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған кондоминиум объектісін басқару нысанының атауы және кондоминиум объектісінің орналасқан жері қамтылады.
30. Хабарламаны алған сәттен бастап, сондай-ақ осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген хабарламаны жіберген адам 3 жұмыс күні ішінде бірлесіп осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітілген кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды қабылдау-беру актісін жасайды.
Үй кеңесіне немесе мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасына не кондоминиум объектісін басқару субъектісіне кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру және қабылдау-беру актісіне қол қою тұлға осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген хабарламаны алған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Кондоминиум объектісін басқарудың жаңа нысанын кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беру және (немесе) бермеу:
тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) кепілдік міндеттемелері;
кондоминиум объектісінің сеніп тапсырылған ортақ мүлкін бүлдіруге және (немесе) иемденуге және (немесе) ысырап етуге әкеп соққан кондоминиум объектісін басқарудың қолданыстағы (бұрын қолданыста болған) нысанының әрекеттері (әрекетсіздігі) бойынша жауапкершіліктен босатпайды.
31. Беруге жататын кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманың және өзге де техникалық құралдардың сандық және (немесе) сапалық құрамы бойынша орын алған келіспеушіліктер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қабылдау-беру актісінде көрсетіледі.
32. Осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген тұлғаларға ағымдағы шоттан кондоминиум объектісін басқаруға, орынтұрақ орнын, қойманы күтіп-ұстауға көзделген қаражатты шығыстардың жылдық сметаларында көрсетілмеген өзге де мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.

27. Председатель объединения собственников имущества либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении с момента создания юридического лица или при изменении формы управления объектом кондоминиума направляют в течение 3 рабочих дней субъекту управления объектом кондоминиума уведомление по форме согласно приложению 3 настоящих Правил.
28. При переходе от одной формы управления, в другую форму управления предусмотренной статьей 47 Закона, в течение 3 рабочих дней направляется уведомление в жилищную инспекцию о создании объединения собственников имущества или о непосредственном совместном управлении всеми собственниками квартир, нежилых помещений.
29. Уведомление, предусмотренное пунктом 28 настоящих Правил, должно содержать наименование формы управления объектом кондоминиума, образованной собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома и место нахождения объекта кондоминиума.
30. Лицо, с момента получения уведомления, а также его направившее, предусмотренные пунктом 27 настоящих Правил, в течение в 3 рабочих дней совместно составляют акт приема-передачи финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума, утвержденной по форме согласно приложению 4 настоящих Правил.
Передача совету дома или председателю объединения собственников имущества либо субъекту управления объектом кондоминиума финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума и подписание акта приема-передачи осуществляется не позднее 3 рабочих дней с момента получения лицом уведомления, предусмотренное пунктом 27 настоящих Правил.
Передача и (или) не передача новой форме управления объектом кондоминиума финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума не освобождает от ответственности по:
гарантийным обязательствам Заказчика (застройщика);
действиям (бездействию) действующей (ранее действовавшей) формы управления объектом кондоминиума, приведшим к порче и (или) присвоению и (или) растрате вверенного общего имущества объекта кондоминиума.
31. Имеющиеся разногласия по количественному и (или) качественному составу финансовой, технической документации и иных технических средств по объекту кондоминиума подлежащих передаче, отражаются в акте приема-передачи согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
32. Лицам, указанным в пункте 27 настоящих Правил, не допускается использовать с текущего счета средства, предусмотренные на управление объектом кондоминиума, на содержание парковочного места, кладовки на иные цели, не указанные в годовых сметах расходов.

Глава 4. тарау. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің және пәтерді жалдаушылардың (қосымша жалдаушылардың), тұрғын емес үй-жайды жалға алушылардың кондоминиум объектісін басқару шығындарына қатысуы
33. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді қоса алғанда, оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
34. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кірмейтін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иесі болып табылатын көппәтерлі тұрғын үйге тапсырыс беруші (құрылыс салушы) объектіні пайдалануға қабылдау актісі тіркелгеннен кейін осы Қағидаларға сәйкес ағымдағы, жинақтаушы, нысаналы жарналарды және тұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған ағымдағы жарналарды, оларды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлдарды төлейді.
35. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері:
1) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкінің өздеріне бекітіліп берілген бөліктерін мүліктің меншік иелері бірлестігінің немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісінің ағымдағы шотына жалға алу ақысын есепке жатқыза отырып, мүлікті шектеулі пайдалануға беру туралы мүліктік жалдау (жалға беру) шартында белгі
2) кондоминиум объектісін басқаруға, сондай-ақ нысаналы жарналарға арналған барлық шығыстарға қатысады;
3) көрсетілетін коммуналдық қызметтің әрбір түріне жеткізушілермен жеке шарттар жасайды;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге ақша жинақтау үшін өзіне тиесілі пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне есептегенде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштіктің кемінде 0,005 еселенген мөлшеріндегі ақшаны ай сайын жинақ шотына аударады.
36. Орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері:
1) кондоминиум объектісінің шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлкінің өздеріне бекітіліп берілген бөліктерін мүліктің меншік иелері бірлестігінің ағымдағы шотына немесе пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқару нысанын осы кондоминиум объектісіне ашылған тікелей бірлескен басқару түрінде таңдаған кезде кондоминиум объектісін басқару субъектісінің шотына жалға алу ақысын есепке жатқыза отырып, мүлікті шектеулі пайдалануға беру туралы мүліктік жалдау (жалға беру) шартында белгіленген талаптарда пайдаланады;

Глава 4. Участие собственников квартир, нежилых помещений, нанимателей (поднанимателей) квартиры, арендаторов нежилого помещения в расходах на управление объектом кондоминиума
33. Собственники квартир, нежилых помещений принимают меры по управлению объектом кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации, включая проведение текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
34. Заказчик (застройщик) многоквартирного жилого дома, являющийся собственником квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, не входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума, после регистрации акта приемки объекта в эксплуатацию оплачивает текущие, накопительные, целевые взносы и текущие взносы на содержание парковочных мест, кладовок, пени за их несвоевременную оплату в соответствии с настоящими Правилами.
35. Собственники квартир, нежилых помещений:
1) используют части общего имущества объекта кондоминиума ограниченного пользования, закрепленные за ними на условиях, установленных договором имущественного найма (аренды) о передаче имущества в ограниченное пользование, с зачислением арендной платы на текущий счет объединения собственников имущества или субъекта управления объектом кондоминиума;
2) участвуют во всех расходах на управление объектом кондоминиума, а также в целевых взносах;
3) заключают индивидуальные договоры с поставщиками на каждый вид предоставляемых коммунальных услуг;
4) обеспечивают сохранность общего имущества объекта кондоминиума;
5) для накопления денег на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума ежемесячно перечисляют на сберегательный счет деньги в размере не менее 0,005-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади квартиры, площади нежилого помещения.
36. Собственники парковочных мест, кладовок:
1) используют части общего имущества объекта кондоминиума ограниченного пользования, закрепленные за ними на условиях, установленных договором имущественного найма (аренды) о передаче имущества в ограниченное пользование, с зачислением арендной платы на текущий счет объединения собственников имущества или на счет субъекта управления объектом кондоминиума при выборе собственниками квартир, нежилых помещений формы управления объектом кондоминиума в виде непосредственного совместного управления, открытый на данный объект кондоминиума;

2) орынтұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған барлық шығыстарға, сондай-ақ нысаналы жарналарға қатысады;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді.
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге ақша жинақтау үшін өзіне тиесілі орынтұрақтың, қойманың пайдалы алаңының бір шаршы метріне есептегенде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштіктің кемінде 0,005 еселенген мөлшеріндегі ақшаны ай сайын жинақ шотына аударады.
37. Пәтерлерді, тұрғын емес үй-жайларды қайта жабдықтау және (немесе) қайта жоспарлау кезінде, егер өзгерістер:
тіреуіш және (немесе) қоршау конструкцияларын;
үйге ортақ инженерлік жүйелерді;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін;
пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың функционалдық мақсатын қозғайтын жағдайларда, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің жазбаша келісімі талап етіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мүгедектігі бар адамдардың тұрғынжайға кіруін қамтамасыз етуге байланысты болған жағдайда, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жазбаша келісімі талап етілмейді.
38. Пәтер, тұрғын емес үй-жай меншік иесінің пәтерді, тұрғын емес үй-жайды қайта жабдықтауды және (немесе) қайта жоспарлауды қоса алғанда, конструкциялық бөлігін және (немесе) үйге ортақ инженерлік желілерді өзгертуі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін паркингтің немесе орынтұрақ орнының не қойманың конструктивтік бөлігін және функционалдық мақсатын өзгертуге тыйым салынады.
40. Пәтерді жалдаушы (қосымша жалдаушы), жеке тұрғын үй қорынан тұрғын емес үй-жайды жалдаушы жиналыста дауыс бермейді және кондоминиум объектісін басқаруға өзгеше түрде қатыспайды.
Кондоминиум объектісін
басқару қағидаларына
1-қосымша
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін түгендеу тізбесі
Кондоминиум объектісінің орналасқан жері: _________________________
Атауы
Өлшем бірлігі
Сандық сипаттамасы
Сапалық сипаттамасы
Салынған жылы
жыл
Пайдалануға берілген күні
Кондоминиумды тіркеу
Жалпы алаңы
метр2
Тұрғын алаңы
метр2
Тұрғын емес үй-жайлардың алаңы
метр2
жертөле
метр2
шатырасты
метр2
техникалық қабат
метр2
Жер учаскесінің жалпы алаңы
метр2
Қабаттар саны
бірлік
Кіреберіс саны
бірлік
Секциялар саны
бірлік
Мансард
метр2
Паркинг
метр2
Энергия аудитін өткізу күні
Энергия тиімділігі сыныбы
Соңғы күрделі жөндеу күні
Баланстық тиістілігі
Кондоминиум объектісіне техникалық зерттеп-қарау жүргізген ұйымның қорытындысы
1.
Сыртқы қабырғалар (жалпы алаңы):
метр2
кірпіш
метр2
блоктар
панельдер
басқа....
2.
Қасбет:
метр2
қамтама материал:
кірпіш
силикатты кірпіш
керамогранит
алюкобонд
ұлутас
басқа
3.
Іргетас (жалпы алаңы):
метр2
материал:
қадалық
таспалы
монолит
ІҚБ (іргетастық құрылыс блоктары)
басқа
4.
Жертөле қабырғалары (жалпы алаңы):
метр2
материал:
ІҚБ (іргетастық құрылыс блоктары)
монолит
басқа....
5.
Аражабын:
метр2
материал:
монолит
темір бетон
ағаш
басқа....
6.
Баспалдақтар:
Таяныш:
Саты:
7.
Төбе (шатырасты)
метр2
Түрі:
қатарлы
жалпақ
басқа....
Материал:
ағаш
басқа
8.
Шатыр
Материал:
металл
жабынқыш
шифер
рубероид
басқа
9.
Қоқыс құбыры
бірлік
10.
Кіре-берістер
бірлік
сатылар
таяныштар
күнқағарлар
кіру есіктері
энергия үнемдейтін шамдардың болуы:
бірлік
11.
Кіреберіс терезелері
бірлік
материал:
ағаш
пластик
12.
Лифтілер
бірлік
төлем түрі:
13.
Жылумен жабдықтау
қума метр
дербес
орталық
пеш арқылы
Жылу кіре берістерінің саны
Автоматтандырылған жылу пунктінің болуы:
жылуды есепке алу аспаптары
14.
Сумен жабдықтау
қума метр
материал:
металл
пластик
құбыр диаметрі
үйге ортақ есепке алу аспабы бар
үйге ортақ есепке алу аспабының маркасы
15.
Су бұру
құбыр диаметрі
материал:
металл
пластик
16.
Газбен жабдықтау
қума метр
үйге ортақ есепке алу аспабының болуы:
Иә
Жоқ
17.
Электрмен жабдықтау
қума метр
үйге ортақ есепке алу аспабының болуы
есепке алу аспабының саны
үйге ортақ есепке алу аспабының маркасы
Кабельдер мен сымдардың ток өткізгіш желілері:
мыс
алюминий
күш беретін тарату шкафы (КТШ)
бірлік
18.
Басқа мүлік
Мүліктің меншік иелері бірлестігі төрағасы (көп пәтерлі тұрғын үйді басқарушы
немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі):
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Үй кеңесі:
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Үй кеңесі:
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Үй кеңесі;
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы,)
Кондоминиум объектісін
басқару қағидаларына
2-қосымша
Кондоминиум объектісін қарау АКТІСІ
қала _________________________ 20____жылғы "_____" ______________
Кондоминиум объектісінің орналасқан жері:___________________________
1 Жалпы мәліметтер:

2) участвуют во всех расходах по содержанию парковочных мест, кладовок, а также в целевых взносах;
3) обеспечивают сохранность общего имущества объекта кондоминиума.
4) для накопления денег на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума ежемесячно перечисляют на сберегательный счет деньги в размере не менее 0,005-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади парковочного места, кладовки.
37. При переоборудовании и (или) перепланировке квартир, нежилых помещений требуется письменное согласие не менее двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений, если изменения затрагивают:
несущие и (или) ограждающие конструкции;
общедомовые инженерные системы;
общее имущество объекта кондоминиума;
функциональное назначение квартир, нежилых помещений.
Когда изменения, указанные в части первой настоящего пункта, связаны с обеспечением доступа к жилищу лиц с инвалидностью, письменное согласие собственников квартир, нежилых помещений не требуется.
38. Изменение собственником квартиры, нежилого помещения конструктивной части и (или) общедомовых инженерных сетей, включая переоборудование и (или) перепланировку квартиры, нежилого помещения, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
39. Изменение конструктивной части и функционального назначения паркинга, входящего в состав общего имущества объекта кондоминиума, или парковочного места либо кладовки не допускается.
40. Наниматель (поднаниматель) квартиры, арендатор нежилого помещения из частного жилищного фонда не голосует на собрании и не участвует в управлении объектом кондоминиума.
Приложение 1
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума
Инвентарный перечень общего имущества объекта кондоминиума
Местонахождение объекта кондоминиума: _________________________
Наименование
единица измерения
Количественные характеристики
Качественные характеристики
Год постройки,
год
Дата ввода в эксплуатацию
Регистрация кондоминиума
Общая площадь
метр2
Жилая площадь
метр2
Площадь нежилых помещений
метр2
подвал
метр2
чердак
метр2
технический этаж
метр2
Общая площадь земельного участка
метр2
Количество этажей
единица
Количество подъездов
единица
Количество секций
единица
Мансарды
метр2
Паркинг
метр2
Дата проведения энергоаудита
класс энергоэффективности
Дата последнего капитального ремонта
Балансовая принадлежность
Заключение организации, проводившее техническое обследование объекта кондоминиума
1.
Наружные стены (общая площадь):
метр2
кирпич
метр2
блоки
панели
другое
2.
Фасад:
метр2
облицовочный материал:
кирпич
кирпич силикатный
керамогранит
алюкобонд
ракушечник
другое
3.
Фундамент (общая площадь):
метр2
материал:
свайный
ленточный
монолит
фундаментные блоки строительные
другое
4.
Стены подвала (общая площадь):
метр2
материал:
фундаментные блоки строительные
монолит
другое
5.
Перекрытия:
метр2
материал:
монолит
железобетон
дерево
другое
6.
Лестницы:
Перила:
Ступени:
7.
Крыша (чердак)
метр2
Тип:
скатная
плоская
другое
Материал:
дерево
другое
8.
Кровля
Материал:
металл
черепица
шифер
рубероид
другое…
9.
Мусоропровод
единица
10.
Подъезды
единица
ступени
перила
козырьки
входные двери
наличие энергосберегающих ламп:
единица
11.
Подъездные окна
единица
материал:
дерево
пластик
12.
Лифты
единица
тип оплаты:
13.
Теплоснабжение
погонный метр
автономное
центральное
печное
Количество тепловых вводов
Наличие автоматизированного теплового пункта (АТП):
наличие ОПУТЭ (счетчик учета тепла)
14.
Водопровод
погонный метр
материал:
металл
пластик
диаметр водопровода
наличие общедомового прибора учета
марка общедомового прибора учета
15.
Водоотведение
погонный метр
диаметр трубопровода
материал:
металл
пластик
16.
Газоснабжение
погонный метр
наличие общедомового прибора учета:
да
нет
17.
Электроснабжение
погонный метр
наличие общедомового прибора учета
количество приборов учета
марка общедомового прибора учета
Токопроводящие жилы кабелей и проводов:
медь
алюминий
шкаф распределительный силовой
единица
18.
Другое имущество
Скачать
Председатель объединение собственников имущества,
(управляющий многоквартирным жилым домом
или субъект управления объектом кондоминиума):
______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома:____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома: ___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Совет дома: ___________________________________
(Фамилия, имя, отчество подпись (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума
АКТ осмотра объекта кондоминиума
город_________________________ "_____" ______________20____год
Местонахождение объекта кондоминиума:___________________________
1 Общие сведения:

1.1 Салынған жылы____________________________________________
1.2 Қабырғалар материалы________________________________________
1.3 Қабаттар саны____________________________________________
1.4 Техникалық еденастының (қабат)______________, электр қалқандары______,
бойлер ________________, жылу торабы________ болуы
1.5 Ғимарат көлемі__________________________________ метр3
1.6 Ғимаратты қалпына келтіру бағасы __________________мың теңге
Баланстық бағасы ______________мың теңге
1.7 Ғимараттың жалпы алаңы _________________________________метр2
1.8 Пәтерлердің жалпы алаңы _________________________________метр2
1.9 Пәтерлер тұрғын емес үй-жайлар саны ___________________________
1.10 Тұрғын емес үй-жай алаңы _______________________________метр2
Комиссия құрамы:_____________________________
лауазымы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері
___________________________ғимаратқа жалпы қарау жүргізді.
Қарау кезінде, мыналар анықталды:
1. Ғимараттың конструктивтік элементтерінің техникалық жай-күйі мынадай:
Ғимараттың бөлшектері және конструкциялары
Техникалық жай-күйді бағалау
Қарау кезінде анықталған ақаулардың атауы
Қажетті жұмыс көлемі
Түрі
Өлшем бірлігі
Саны
1
2
3
4
5
6
Іргетастар
Цоколь
Сыртқы қабырғалар
Ішкі қабырғалар
Қасбет
Балкондар және карниздер
Суағар құбырлар
Ішкі суағарлар
Аражабындылар
Едендер
Арақабырғалар
Шатыр
Терезе
Есіктер
Баспалдақ торлары
Еденасты және тротуарлар
Жылыту жүйесі
Ыстық сумен жабдықтау жүйесі
Суық сумен жабдықтау жүйесі
Жылуды, суық және ыстық суды есепке алатын топтық аспаптар
Жылу энергиясын беруді реттейтін және есепке алатын жүйе
Кәріз жүйесі
Электрмен жабдықтау жүйесі және жарықтандыру
Лифттер
Қоқыс құбыры
Қоқыс жинағыш контейнер алаңы
Түтін айдағыш жүйе
Желдету жүйесі
Сукөтергіш және циркуляциялық қондырғылар
Төбеде орналасқан антенналар
Қазандық үй-жайлар, жабдықтар
Жылу элеваторлық тораптар
Бойлер, су жылытқыш
Жылыту пештері мен газ қазандары, газды су жылыту колонкалары, оның ішінде: мұржалар, газ жабдықтары шығатын орындар (пештерді пайдалануға беру актілері жасалған күні)
Жалпы жылыту, оның ішінде: шатырлар жертөлелер терезелер есіктер қоқыс құбырлары инженерлік жабдықтар
2. Тексеру нәтижелері негізінде комиссия:
2.1 Ғимарат қанағаттанарлық жағдайда және тек ағымдағы жөндеуді қажет етеді.
2.2 Ғимарат күрделі жөндеуді қажет етеді.
Керегінің астын сызу керек.
3. Жылу желілері мен энергия қадағалау өкілдерінің қолы қойылған актілердің болуы
_________________________________________________________________
актілердің нөмірі және қол қойылған күні
Қорытындылар мен ұсыныстар ____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________ қолы, аты-жөні
Комиссия мүшелері: ____________________________________ қолы, аты-жөні, тегі
______________________ _____________________________қолы, аты-жөні, тегі
Ескертпе - Ғимараттың мақсатына байланысты элементтер тізбесі нақтыланады.
Кондоминиум объектісін
басқару қағидаларына
3-қосымша
ХАБАРЛАМА
қала__________20__жылғы "____"_________
Кімге:______________________
(кондоминиум объектісін басқару нысанының атауы, кондоминиум объектісін басқару субъектісінің атауы, Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы
Осы арқылы Сізге көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің 20__ жылғы "___" ______________ мынадай мекенжай бойынша:
________________________________ өткен жиналысында (№___ хаттама) көппәтерлі тұрғын үйді басқару үшін Заңда белгіленген тәртіппен қаланың/ауданның аумақтық әділет органында тіркелген "Мүлік иелерінің бірлестігі" (Тіркеу құжатының көшірмесі қоса беріледі) не тұрғын үй инспекциясы тізілімінде тіркелген тікелей бірлескен басқарма таңдалғанын хабарлаймыз.
Жоғарыда баяндалғанға сәйкес, Сізден қабылдап алу-беру актісі жасалған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген) Кондоминиум объектісін басқару қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды беруді қамтамасыз етуді сұраймыз.
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы/ тікелей бірлескен басқару
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Үй кеңесінің мүшесі
(қолы, тегі, аты-жөні)
Кондоминиум объектісін
басқару қағидаларына
4-қосымша
қала__________20__жылғы "__" ___________
_________________________мекенжай бойынша орналасқан кондоминиум объектісі бойынша қаржылық, техникалық құжаттаманы және өзге де техникалық құралдарды қабылдау-беру актісі
Кондоминиум объектісін басқару субъектісі, көппәтерлі тұрғын үйді басқаратын мүліктің
меншік иелері бірлестігінің төрағасы
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атынан ______________________________ негізінде әрекет ететін
_____________________________береді, ал ____ (меншік иелері уәкілеттік берген тұлға, кондоминиум объектісін басқару субъектісі пәтерлер және тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы жиналысының шешіміне
сәйкес __ жылғы ________________ №_________ хаттамаға орай
_______________________________________мекенжайы бойынша орналасқан кондоминиум объектісін басқаруға байланысты мынадай құжаттарды қабылдайды
Атауы
Берілетін құжаттардың саны
тапсырды
қабылдады
түпнұсқа
нотариалдық көшірме
түпнұсқа көшірмесі
ксерокөшірме
1.
Техникалық құжаттама
1.1
Құжаттама:

1.1 Год постройки ________________________________________________
1.2 Материал стен ________________________________________________
1.3 Количество этажей ____________________________________________
1.4 Наличие технического подполья (этажа) __________________________,
электрощитовой _________________________________________________
Бойлера ____________________________, теплового узла_______________
1.5 Объем здания ____________________________________________ метр3
1.6 Стоимость восстановительная здания __________________ тысяч тенге
Балансовая стоимость __________________________________ тысяч тенге
1.7 Общая площадь здания ____________________________________метр2
1.8 Общая площадь квартир ___________________________________ метр2
1.9 Количество квартир/нежилых помещений _________________________
1.10 Площадь нежилых помещений ____________________________ метр2
Состав комиссии: _________________________________________________
должность, фамилия, инициалы_____________________________________
произвели общий осмотр здания.
Проверкой установлено:
1. Техническое состояние конструктивных элементов здания следующее:
Части зданий и конструкций
Оценка технического состояния
Наименование дефектов, выявленных в период осмотра
Необходимый объем работ
Вид
Единица измерения
Количество
1
2
3
4
5
6
Фундаменты
Цоколь
Стены наружные
Стены внутренние
Фасад
Балконы, балконные ограждения и карнизы
Водосточные трубы
Внутренние водостоки
Перекрытия
Полы
Перегородки
Подвальные помещения
Отмостка вокруг здания
Крыша
Окна
Двери
Лестничные клетки
Отмостка и тротуары
Система отопления
Система горячего водоснабжения
Система холодного водоснабжения
Групповые приборы учета тепла, холодной и горячей воды
Система регулирования подачи тепловой энергии и учета
Система канализации
Системы электроснабжения и освещения
Лифты
Мусоропроводы, мусорокамеры
Площадки контейнерные для сбора мусора
Система дымоудаления
Система вентиляции
Циркуляционные установки
Антенны на крыше
Котельные помещения, оборудование
Тепловые элеваторные узлы
Бойлер, водоподогреватель
Отопительные печи и газовые котлы, газовые водогрейные колонки, в том числе: дымоходы, выходы от газового оборудования (даты составления актов допуска к эксплуатации печей)
Утепление общее, в том числе: чердаков подвалов окон дверей мусоропроводов инженерного оборудования
Скачать
2. На основании результатов осмотра комиссия считает, что:
2.1 Здание находится в удовлетворительном состоянии и нуждается только
в текущем ремонте.
2.2 Здание требует капитального ремонта.
Нужное подчеркнуть.
3. Наличие актов за подписью представителей тепловых сетей и энергонадзора
____________________________________________________________
номера актов и дата подписи
Выводы и предложения________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Председатель комиссии _______________________________________
подпись, инициалы, фамилия
Члены комиссии: ____________________________________________
подпись, инициалы, фамилия
______________________ _____________________________________
подпись, инициалы, фамилия
Примечание - В зависимости от назначения здания перечень элементов уточняется.
Приложение 3
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума
УВЕДОМЛЕНИЕ
город __________ "____" _________20___ года
Кому:____________________________________________________
(наименование формы управления объектом кондоминиума,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),адрес
Настоящим уведомляем Вас, что на состоявшемся собрании собственников квартир,
нежилого помещения многоквартирного жилого дома по адресу: ________________
от "____" ______________20__ года (протокол №___) для управления
многоквартирным жилым домом выбрано "Объединение собственников имущества",
которое в установленном законом порядке зарегистрировано в территориальном
органе юстиции города/района ________ (копия регистрационного документа
прилагается) либо непосредственное совместное управление зарегистрированное
в реестре жилищной инспекции.
В соответствии с вышеизложенным, просим Вас в течение 3 рабочих дней с момента
составления акта приема -передачи обеспечить передачу финансовой, технической
документации и иные технические средства согласно приложению 4 Правил
по управлению объектом кондоминиума, утвержденных приказом Министра
национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов под № 10528).
Председатель Объединение собственников
имущества / непосредственное совместное
управление
(подпись, фамилия, инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия, инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия, инициалы)
Член Совета дома
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 4
к Правилам по управлению
объектом кондоминиума
Город _______________ "____" _____________ год
Акт приема-передачи финансовой, технической документации и иных технических
средств по объекту кондоминиума, расположенному по адресу:
Субъект управления объектом кондоминиума, председатель объединения
собственников имущества, управляющий многоквартирным жилым домом
________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) действующего на основании
_____________ передает, а____ (лицо уполномоченное собственниками, субъект
управления объектом кондоминиума) в соответствии с решением общего собрания
собственников квартир и нежилых помещений протокол №_________ от _______г.
принимает следующие документы, связанные с управлением объектом
кондоминиума, расположенного по адресу:
___________________________________________________________________
Наименование
Количество передаваемых документов
сдал
принял
оригинал
нотариальная копия
оригинальная копия
ксерокопия
1.
Техническая документация
1.1
Документация:

1.1.1
- техникалық паспорттар
1.1.2
- экспликациялар
1.1.3
- әр қабаттың жоспары
1.2
Инженерлік коммуникациялардың сызбалары мен схемалары
1.3
Механикалық жабдықтардың схемалары
1.4
Электр жабдықтарының схемалары
1.5
Санитариялық-техникалық жабдықтардың схемалары
1.6
Үйдегі бір үй-жайға қызмет көрсететін өзге де жабдықтардың схемалары
1.7
Ресурстарды есепке алудың үйге ортақ аспаптарын орнату және пайдалануға қабылдау схемалары мен актілері
1.8
Инженерлік, электрлік, механикалық, санитариялық-техникалық жабдықтарға паспорттар және
1.9
Инженерлік электрмен жабдықтау, суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау желілерінің ресурсты жабдықтаушы ұйымдармен пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері
1.10
Қуаттарды энергиямен жабдықтаушы ұйымның желісіне қосуға рұқсат беру
1.11
Үй құрылысы жүзеге асырылған қабылдау комиссиясына ұсынылатын атқарушы және жобалау құжаттамасы
1.12
Жекелеген конструктивтік элементтерді (шатырлар, қоршау конструкциялары және) қарау актілері)
1.13
Жер учаскесіне мемлекеттік акт
1.14
Міндетті қосымшалары бар объектіні пайдалануға қабылдау актісі
1.15
Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік есепке алу жөніндегі тиісті ұйым (орган) куәландырған жер учаскесінің бөлігіне жататын сервитуттың қолданылу саласы (шекарасы) белгіленген жоспармен қоса берілген сервитуттың мазмұны мен саласы көрсетілетін құжаттар
1.16
көппәтерлі тұрғын үйдің технологиялық жабдықтарының паспорттары (пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар)
1.17
Ортақ мүлікті күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың нәтижелерін қабылдау туралы құжаттар (актілер) (болған кезде)
1.18
Жалпы мүлікті ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың нәтижелерін қабылдау туралы құжаттар (актілер)
1.19
Жасырын жұмыстарды куәландыру актілері
1.20
Шу мен дірілді өлшеу хаттамасы
2.
Өзге құжаттама
2.1
Үйдегі ортақ мүлікті күтіп-ұстау және коммуналдық қызметтерді көрсету сапасы мәселелері бойынша жазбаша өтініштердің, шағымдардың және ұсыныстардың көшірмелері, берілген күнге өзекті
2.2
Беру күнгі өзекті, үйдегі ортақ мүлікті ұстау және коммуналдық қызметтерді ұсыну сапасы мәселелері бойынша өтініштерді, шағымдар мен ұсыныстарды есепке алу журналы (кітабы)
2.3
Еңбек жалдау шарты
2.4
Үйді маусымдық пайдалануға дайындау актілері, паспорттар
2.5
Үйді басқаруға берген сәтке дейін бар тұрғын үй инспекциясынан ескертулер мен бұзушылықтарды жою актілері
2.6
Үйдің ортақ мүлкіне жататын материалдық құндылықтарды беру жөніндегі актілер (өрт шлангтары, шырақтар, қаптамалар, аншлагтар, нөмірлік белгілер, пошта жәшіктері және)
2.7
Коммуналдық қызметтерді ұсынатын ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтерді көрсету туралы жасалған шарттардың көшірмелері
2.8
Сервистік қызмет субъектілерімен қызмет көрсету туралы жасалған шарттардың көшірмелері
2.9
Басқарушы немесе басқарушы компаниямен шарттар

1.1.1
- технические паспорта
1.1.2
-экспликации
1.1.3
-поэтажные планы
1.2
Чертежи и схемы инженерных коммуникаций
1.3
Схемы механического оборудования
1.4
Схемы электрического оборудования
1.5
Схемы санитарно-технического оборудования
1.6
Схемы иного оборудования, обслуживающего более одного помещения в доме
1.7
Схемы и акты установки и приемки в эксплуатацию общедомовых приборов учета ресурсов
1.8
Паспорта на инженерное, электрическое, механическое, санитарно-техническое оборудование и др.
1.9
Акты разграничения эксплуатационной ответственности инженерных сетей электроснабжения, холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, газоснабжения с организациями предоставляющие коммунальные услуги
1.10
Отчеты о произведенных замерах сопротивления, изоляции и фазы ноль
1.11
Исполнительная и проектная документация, предъявляемая приемочной комиссии, в соответствии с которой осуществлено строительство дома
1.12
Акты осмотра отдельных конструктивных элементов (крыши, ограждающих конструкций)
1.13
Государственный акт на земельный участок
1.14
Акт приемки объекта в эксплуатацию с обязательными приложениями
1.15
Документы, в которых указываются содержание и сфера сервитута с приложением заверенной соответствующей организацией (органом) по государственному учету объектов недвижимого имущества планом, на котором отмечена сфера (граница) действия сервитута, относящегося к части земельного участка
1.16
Паспорта технологического оборудования (инструкции по эксплуатации) многоквартирного жилого дома
1.17
Документы (акты) о приемке результатов работ по капитальному ремонту общего имущества (при наличии)
1.18
Документы (акты) о приемке результатов работ по текущему ремонту общего имущества
1.19
Акты освидетельствования скрытых работ
1.20
Протокол измерения шума и вибрации
2.
Иная документация
2.1
Письменные заявления, жалобы и предложения по вопросам качества содержания общего имущества в доме и предоставления коммунальных услуг, актуальные на дату передачи
2.2
Журнал (книга) учета заявлений, жалоб и предложений по вопросам качества содержания общего имущества в доме и предоставления коммунальных услуг, актуальные на дату передачи
2.3
Трудовой договор найма
2.4
Акты подготовки дома к сезонной эксплуатации, паспорта
2.5
Акты устранения замечаний и нарушений от жилищной инспекции, имеющихся до момента передачи дома в управление
2.6
Акты по передаче материальных ценностей, относящихся к общему имуществу дома (пожарные шланги, светильники, кожухи, аншлаги, номерные знаки, почтовые ящики и пр.)
2.7
Копии заключенных договоров об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги
2.8
Копии заключенных договоров об оказании услуг с субъектами сервисной деятельности
2.9
Договоры с управляющим или управляющей компанией

2.10
Қаржылық құжаттама (бастапқы есепке алу құжаттары, қаржылық есептілік, ағымдағы шот бойынша операцияларға байланысты құжаттар), сондай-ақ қаржылық құжаттаманың көшірмелері
2.11
Жинақ шотында болған кезде, сондай-ақ нысаналы жарналарды жинау кезінде ақша қаражаты (жиналыстың шешімі бойынша)
2.12
Жиналыс хаттамалары, дауыс беру парақтары
2.13
Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау бойынша көрсетілген қызметтерді қабылдау актілерінің көшірмелері

2.10
Финансовая документация (первичные учетные документы, финансовую отчетность, документы, связанные с операциями по текущему счету) а также копии финансовой документации
2.11
Денежные средства, при наличии на сберегательном счете, а также при сборе целевых взносов (по решению собрания)
2.12
Протоколы собраний, листы голосования
2.13
Копии актов приемки оказанных услуг по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума

2.14
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін үй-жайлардың кілттері
2.15
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін жабдықтарға қол жеткізудің электрондық кодтары
2.16
Кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалану үшін қажетті өзге де техникалық құралдар мен жабдықтар
2.17
Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған көп пәтерлі тұрғын үйдің жобалау құжаттамасының (сметалық бөлімсіз) жобалау ұйымы куәландырған көшірмелері

2.14
Ключи от помещений, входящих в состав общего имущества объекта кондоминиума
2.15
Электронные коды доступа к оборудованию, входящему в состав общего имущества объекта кондоминиума
2.16
Иные технические средства и оборудование, необходимые для управления объектом кондоминиума и эксплуатации общего имущества объекта кондоминиума
2.17
Заверенные проектной организацией копии проектной документации многоквартирного жилого дома (без сметного раздела), получившей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы

2.18
Жобалау-сметалық ұжаттаманың ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысының және оның барлық түзетулерінің көшірмелері
Тарап _____________________________
(атауы)
Мекенжайы:_______________________
______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы ____________________________
Тарап ______________________________
(атауы)
Мекенжайы: ______________________
___________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бор болса)
Қолы ___________________

2.18
Копии положительного заключения неведомственной экспертизы проектно-сметной документации и всех ее корректировок
Сторона
______________________________
(наименование)
Адрес:
_____________________________
_____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Подпись _______________________
______________________________
Сторона
________________________________
(наименование)
Адрес:__________________________
________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _______________________