Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10404 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.02.2017 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.02.2017 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 26 қаңтар
Денсаулық сақтау
министрінің бұйрығымен
және әлеуметтік даму
Қазақстан Республикасы
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын

Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2015 года № 10404.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.02.2017 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.02.2017 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ К. Касымов
26 января 2015 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 32
Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2023 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта пайдалану қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары және медициналық мақсаттарда пайдалану тәртібін белгілейді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын (бұдан әрі – Тізім).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында басшылықты, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды тұтыну нормативi (бұдан әрi – тұтыну нормативi) - нақты заңды тұлғалардың тұтынуы үшiн қажеттi, есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәлiмделген белгiлi бiр есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар мөлшері;
3) есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы – құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi егуге, жинауға және дайындауға, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеуге, өндiруге, өңдеуге, әкелуге, әкетуге, транзиттеуге, тасымалдауға, жөнелтуге, сатып алуға, сақтауға, бөлуге, сатуға, пайдалануға, жоюға байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес рұқсат етілген және бақылау жасалатын қызмет түрлері;
4) дәрілік заттардың айналысы - дәрілік заттарды әзірлеу, клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер, сынақтар, клиникалық зерттеулер, сараптау, тіркеу, фармакологиялық қадағалау, сапасын бақылау, өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, әкелу және әкету, босату, өткізу, беру, қолдану, жою процестерін қамтитын қызмет;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2023 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" и устанавливают порядок использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 470 (далее – Список).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроль за обращением лекарственных средств и медицинских изделий;
2) норматив потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (далее – норматив потребления) - количество определенных наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, необходимое для потребления конкретным юридическим лицам, заявленное в уполномоченный государственный орган в сфере здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) оборот наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров – разрешенные и контролируемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан виды деятельности, связанные с культивированием, сбором и заготовкой наркотикосодержащих растений, разработкой, производством, переработкой, ввозом, вывозом, транзитом, перевозкой, пересылкой, приобретением, хранением, распределением, реализацией, использованием, уничтожением наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
4) обращение лекарственных средств – деятельность, включающая процессы разработки, доклинических (неклинических) исследований, испытаний, клинических исследований, экспертизы, регистрации, фармаконадзора, контроля качества, производства, изготовления, хранения, транспортировки, ввоза и вывоза, отпуска, реализации, передачи, применения, уничтожения лекарственных средств;

5) Тізімнің II Кестесі - медициналық мақсатта пайдаланылатын және қатаң бақылауға алынған есірткі құралдары және психотроптық заттардың тізімі;
6) Тізімнің III Кестесі - медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылауға алынған есірткі құралдары мен психотроптық заттардың тізімі;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган - өзiне берiлген құзырет шегiнде есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар айналымы саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастыратын және оны жүзеге асыруды үйлестiретiн орган;
9) жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар - құрамы немесе жинақталуы және (немесе) өндірушісі туралы, сондай-ақ өнім берудің пайдаланылған арналарын қозғайтын жазбалар мен құжаттарды қоса алғанда, өнім беру туралы анық емес ақпаратпен құқыққа қайшы және әдейі жабдықталған дәрілік заттар, медициналық бұйымдар;
10) фармацевтикалық қызмет - дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру және (немесе) дайындау және (немесе) көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алумен (иеленумен), сақтаумен, әкелумен, әкетумен, тасымалдаумен, сапасын бақылаумен, ресімдеумен, бөлумен, пайдаланумен және жоюмен, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етумен байланысты қызмет.
3. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, сондай-ақ олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарында құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар барлық дәрілік заттар қағаз және (немесе) электрондық түрде есепке алынуға жатады.
2-тарау. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есiрткi, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану тәртiбi.

5) Таблица II Списка – список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под строгим контролем;
6) Таблица III Списка – список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем;
7) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
8) уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров – орган, который в пределах предоставленной ему компетенции формирует и координирует осуществление государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
9) фальсифицированные лекарственные средства и медицинские изделия – лекарственные средства, медицинские изделия, противоправно и преднамеренно снабженные недостоверной информацией об их составе или комплектации и (или) производителе, а также о поставках, включая записи и документы, затрагивающие использованные каналы поставки;
10) фармацевтическая деятельность – деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству и (или) изготовлению, и (или) оптовой и (или) розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, транспортировкой, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, а также обеспечением их безопасности, качества и эффективности.
3. Использование наркотических средств, психотропных веществ, а также их прекурсоров в медицинских целях осуществляется в организациях здравоохранения, имеющих лицензию в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, выданную в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
В организациях здравоохранения подлежат учету в бумажном и (или) электронном виде все лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры.
Глава 2. Порядок использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан

1-параграф. Денсаулық сақтау ұйымдарында құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға қажеттілікті айқындау
4. Медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын пайдалануды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары бекіткен есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын тұтыну нормативтері шегінде жүзеге асырады.
5. Келесі жылға арналған есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын тұтыну нормативтерін бекіту үшін медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жыл сайын ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді ұсынады.
Өтінімдерге жүргізілген есеп айырысу қоса беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар дәрілік заттарға қажеттілігін есептеу өткен жылдағы сырқаттанушылық пен нақты тұтыну динамикасы, статистикалық деректер және пациенттердің болжамды саны негізінде жүзеге асырылады, мысалы: сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жылына бір төсекке (жағдайға) құрамында есірткі заттары бар дәрілік заттарға қажеттіліктің есептелген нормативтерін ескере отырып.
Жаңадан пайдалануға берілген немесе қайта ұйымдастырылған денсаулық сақтау ұйымдары үшін, сондай-ақ жаңа дәрілік заттарға қажеттілік үшін есеп сырқаттанушылық деректеріне, статистикалық деректерге және пациенттердің болжамды санына негізделеді.

Параграф 1. Определение потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в организациях здравоохранения
4. Организациями здравоохранения оказывающих медицинскую помощь и (или) осуществляющих медицинскую экспертизу использование наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров осуществляется в пределах нормативов потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров утвержденных местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
5. Для утверждения нормативов потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров на следующий год, организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь и (или) осуществляющими медицинскую экспертизу, ежегодно, до 1 марта текущего года предоставляются заявки в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы:
1) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
К заявкам прилагаются произведенные расчеты.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Расчет потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, организациями здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь, осуществляется на основании данных динамики заболеваемости и фактического потребления за предыдущий год, статистических данных и прогнозируемого количества пациентов, а также с учетом расчетных нормативов потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства на одну койку (случай) в год согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Для впервые введенных в эксплуатацию или реорганизованных организаций здравоохранения, а также для потребности в новых лекарственных средствах расчет осуществляется на основании данных о заболеваемости, статистических данных и прогнозируемого количества пациентов.

7. Прекурсорларға қажеттілікті есептеуді денсаулық сақтау ұйымдары өткен жылғы тұтыну деректерін және келесі қаржы жылының 1 қаңтарындағы болжамды қалдықты ескере отырып, нақты қажеттілікті негізге ала отырып жүргізеді.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары денсаулық сақтау ұйымдарынан келiп түскен өтiнiмдердi жинауды, сондай-ақ:
1) алдыңғы жылғы нақты тұтыну көлемдерімен;
2) құрамында есірткі заттары бар дәрілік заттарға қажеттілікті есеп айырысу нормативтерімен салыстыруды жүзеге асырады.
Медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын әрбір денсаулық сақтау ұйымы үшін дұрыс өтінім берілген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың тұтыну нормативін бекітеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының бекітілген тұтыну нормаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге не жаңадан пайдалануға берілген немесе қайта ұйымдастырылатын денсаулық сақтау ұйымы үшін тұтыну нормативін бекітуге жол беріледі.
10. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары ағымдағы жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде уәкілетті органға облыс, республикалық маңызы бар қала және облыс бойынша есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларына жиынтық өтінім береді . келесі күнтізбелік жылдағы капитал.
11. Уәкiлеттi орган есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi күнтiзбелiк жылға есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы жалпылама өтiнiмдi ұсынады. Қазақстан Республикасында медициналық қолдану үшін олардың прекурсорлары.
2-параграф. Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды шығару
12. Құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың тағайындалуы пациенттің медициналық құжаттарында тіркеледі, олардың нысандары "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген), бір дозаны көрсете отырып, енгізу әдісі мен жиілігі (енгізу ), емдеу ұзақтығы.

7. Расчет потребности в прекурсорах, осуществляется организациями здравоохранения на основании фактической потребности, с учетом данных потребления за предыдущий год и прогнозируемого остатка на 1 января следующего финансового года.
8. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют сбор поступивших от организаций здравоохранения заявок, а также сверку расчетов:
1) с фактическими объемами потребления за предыдущий год;
2) с расчетными нормативами потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства.
При представлении корректной заявки для каждой организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь и (или) осуществляющей медицинскую экспертизу, руководителем местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы или лицом, его замещающим, утверждается норматив потребления лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В пределах административно-территориальной единицы в течение текущего календарного года допускается внесение изменений и дополнений в утвержденные нормативы потребления организаций здравоохранения, либо утверждение норматива потребления для впервые введенной в эксплуатацию или реорганизованной организации здравоохранения.
10. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы представляют в уполномоченный орган к 15 марта текущего года сводную заявку на наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры для области, города республиканского значения и столицы на следующий календарный год.
11. Уполномоченный орган представляет в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к 1 апреля текущего года на следующий календарный год обобщенную заявку на наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры для использования в медицинских целях в Республике Казахстан.
Параграф 2. Отпуск лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также и их прекурсоров
12. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества фиксируется в медицинских документах пациента, формы которых утверждены приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), с указанием разовой дозы, способа и кратности приема (введения), длительности курса лечения.

13. Жедел медициналық көмек, санитарлық авиация, жедел медициналық көмек нысанында медициналық көмек көрсету кезінде, сондай-ақ үйдегі жылжымалы паллиативтік бригада (бұдан әрі – жылжымалы бригадалар) пациенттерге барған кезде, құрамында есірткі, психотроптық заттарды жылжымалы жедел жәрдем бригадасының дәрігері немесе денсаулық сақтау ұйымының жедел жәрдем (үйде емдеу) бөлімінің дәрігері тағайындайды.
Жылжымалы жедел жәрдем бригадаларының және жылжымалы бригадалардың құрамында дәрігерлер болмаған жағдайда құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды жазып беруді бригаданың фельдшері жүзеге асырады.
Құрамында есiрткi, психотроптық заттар бар дәрiлiк заттарды пайдалануды есепке алу науқасқа шұғыл медициналық көмек көрсетiлгеннен кейiн жүзеге асырылады.
14. Науқасты стационарда емдеу кезінде құрамында есірткі заттары бар препараттарды қолдану (енгізу, енгізу, қолдану) медициналық персоналдың бақылауымен жүзеге асырылады.
Құрамында есiрткi, психотроптық заттар бар дәрiлiк заттардың этикеткаларын, орамдарын ауыстыруға, төгуге, құюға және басқа қаптамаға (ыдысқа) беруге жол берiлмейдi.
15. Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар шығарылады:
1) өтiнiш пен сенiмхат негiзiнде денсаулық сақтау жүйесiнде есiрткi, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының айналымы саласында жұмыс iстеуге лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдары;
2) 3,0 және 5,0 грамм қаптамадағы калий перманганатын қоспағанда, халыққа рецепт бойынша.
Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшелеріне өтініш негізінде шығарылады.
Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарға қойылатын талаптар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Елді мекенде есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар дәріханалар болмаған жағдайда, науқастарды амбулаториялық негізде қамтамасыз ету, сондай-ақ есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар медициналық ұйымдар арқылы жүзеге асырылады . есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы.
16. Денсаулық сақтау ұйымының есiрткi, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын алуға қойылатын талаптары олардың саны сөзбен көрсетiле отырып, денсаулық сақтау ұйымы басшысының немесе оның орынбасарының қолымен куәландырылған басқа дәрiлiк заттарға қойылатын талаптардан бөлек шығарылады. және ұйымның мөрімен бекітіледі.

13. При оказании медицинской помощи в форме скорой медицинской помощи, санитарной авиации, медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, а также при посещении пациентов мобильной бригадой паллиативной помощи на дому (далее – мобильные бригады) лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, назначаются врачом выездной бригады скорой медицинской помощи или врачом отделения неотложной помощи (помощи на дому) организации здравоохранения.
При отсутствии врачей в составе выездных бригад скорой медицинской помощи и мобильных бригад, назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, производится фельдшером бригады.
Оформление применения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, производится после оказания экстренной медицинской помощи пациенту.
14. Применение (введение, прием, наложение) лекарственных средств, содержащих наркотические средства, при лечении пациента в стационарных условиях, производится под наблюдением медицинского персонала.
Не допускается замена этикеток, расфасовка, рассыпка, переливание и перекладывание в другую упаковку (тару) лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества.
15. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры отпускаются:
1) организациям здравоохранения, имеющим лицензию на право работы в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров в системе здравоохранения, на основании требования и доверенности;
2) населению по рецепту врача за исключением калия перманганата в фасовке 3,0 и 5,0 грамм.
В структурные подразделения организации здравоохранения лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры отпускаются на основании требования.
Требования на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры оформляются по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При отсутствии в населенном пункте аптек, имеющих лицензию на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обеспечение пациентов в амбулаторных условиях осуществляется через медицинские организации, имеющих лицензию на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
16. Требования организации здравоохранения на получение наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров выписываются отдельно от требований на другие лекарственные средства, с указанием их количеств прописью, заверяются подписью руководителя организации здравоохранения или его заместителя и скрепляются печатью организации.

17. Құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепттер беру, есепке алу және сақтау тәртібі "Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21493 болып тіркелген).
3-параграф. Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды сақтау және есепке алу
18. Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды сақтауға арналған үй-жайларға олармен жұмыс істеуге жіберілген адамдардың кіруіне рұқсат етіледі.
19. Құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды, сондай-ақ олардың прекурсорларын сақтау, есепке алу және босату жөніндегі жұмысқа Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 943 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10293 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет үшін біліктілік талаптарына сәйкес келетін адамдар жіберіледі.
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттармен, сондай-ақ олардың прекурсорларымен жұмыс істеуге жіберілетін адамдардың тізімі денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен үш жылда бір рет бекітіледі.
Құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттармен, сондай-ақ олардың прекурсорларымен жұмыс істеуге жіберілген адамдардың құрамы өзгерген кезде Тұлғалар тізіміне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
20. Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды сақтауға арналған үй-жайлар, сейфтер мен шкафтар жабылады. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін олар мөрмен және (немесе) мөрмен бекітіледі. Кілттер, пломба және (немесе) балмұздақ жауапты тұлғада сақталады.
21. Құрамында есiрткi, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрiлiк заттарды қабылдау және тұтыну туралы барлық құжаттар (шот-фактуралар, жүкқұжаттар, сенімхаттар, талаптар) жабық нысанда айлар мен жылдар бойы жауапты тұлғада сақталады. сақтау бөлмесіндегі сейфтерде немесе металл шкафтарда олардың сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда адам.
22. Тізімнің II кестесінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың келуі мен шығысы жөніндегі құжаттар Тізімнің III кестесінің есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай – ақ олардың тізімнің IV кестесінің прекурсорлары бар бес жыл бойы-ағымдағысын есептемегенде бір жыл бойы сақталады. Сақтау мерзімі өткеннен кейін құжаттар осы ұйымның басшысы тағайындаған тұрақты жұмыс істейтін комиссияның қатысуымен өртеу жолымен жойылады.

17. Порядок выписывания, учета и хранения рецептов на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Параграф 3. Хранение и учет лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров
18. Доступ в помещения хранения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров, осуществляется лицами, допущенными к работе с ними.
19. К работе по хранению, учету и отпуску лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров, допускаются лица, соответствующие Квалификационными требованиями, для деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 943 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10293).
Список лиц, допущенных к работе с лекарственными средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества, а также с их прекурсорами утверждается приказом руководителя организации здравоохранения один раз в три года.
При изменении состава лиц, допущенных к работе с лекарственными средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества, а также с их прекурсорами, в Список лиц вносятся соответствующие изменения и дополнения.
20. Помещения хранения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры, сейфы и шкафы находятся в закрытом состоянии. После окончания рабочего дня они опечатываются и (или) пломбируются. Ключи, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица.
21. Все документы по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров (счета-фактуры, накладные, доверенности, требования) хранятся в подшитом, опечатанном виде по месяцам и годам у ответственного лица в условиях, обеспечивающих их сохранность в сейфах или металлических шкафах в помещении хранения.
22. Документы по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка хранятся в течение пяти лет, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы III Списка, а также их прекурсоры Таблицы IV Списка – в течение одного года, не считая текущего. После истечения сроков хранения документы уничтожаются путем сжигания, в присутствии постоянно действующей комиссии, назначенной руководителем этой организации.
23. В отделениях (кабинетах) организаций здравоохранения запас лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка не превышает потребности пяти календарных дней, в помещениях хранения – девяноста календарных дней.
Для оказания экстренной медицинской помощи в вечернее, ночное время, а также в праздничные и выходные дни в организации здравоохранения, создается запас, не превышающий пятидневной потребности.

24. Медициналық сараптама қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттар және сынақтардан (талдаулардан) кейін қалған олардың прекурсорлары үш ай бойы сақталады, содан кейін өтініш берушілерге қайтарылады. Дәрілік заттарды қайтару фактісі медициналық сараптама қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қызметкері дәрілік заттарды қайтару туралы тиісті актімен (еркін нысанда) ресімделеді.
25. Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар денсаулық сақтау ұйымдарында нөмірленген, тігілген, Денсаулық сақтау ұйымы басшыларының және дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері басшыларының мөрлерімен және қолдарымен бекітілген есепке алынуға тиіс:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәріхана қоймаларында;
2) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтау бөлмесінде , медициналық ұйымдардың бөлімшелерінде (кабинеттерінде);
3) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәріхананың сақтау бөлмесінде;
4) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес медициналық ұйымдардың медбикелері лауазымдарында;
5) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес өндірістік объектілерде, сынақ зертханаларында (орталықта).
26. Амбулаториялық жағдайларда опиоидты агонистермен қолдау терапиясы үшін дәрілік заттарды қабылдауды есепке алу осы Қағидаларға 12 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
27. Дәрілік заттарды өндіру түріндегі фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында, сондай-ақ сынақ зертханаларында (орталықтарында), реагенттерде, құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар белсенді фармацевтикалық ингредиенттер (субстанциялар) бухгалтерлік есепке жатады.
Дәрілік заттарды өндіруде қолданылатын есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар белсенді фармацевтикалық ингредиенттерді (субстанцияларды) есепке алу осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда жүргізіледі.
28. Тізілімде бірінші бетте құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың тізбесі көрсетіледі. Дәрілік заттың әрбір атауы немесе дәрілік формасы, дозасы, орамы үшін жеке парақ (спред) тағайындалады. Әрбір түбіртек құжаты бойынша нөмірі мен күні көрсетілген түбіртек көрсетіледі. Шығындар күнделікті жиынтықта (күнделікті жазбаларда) жазылады. Есеп кітапшалары бір жыл сақталады.

24. В организациях здравоохранения, осуществляющих медицинскую экспертную деятельность, лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, оставшиеся после испытаний (анализов) хранятся в течение трех месяцев, после чего возвращаются заявителям. Факт возврата лекарственных средств оформляется соответствующим актом о возврате лекарственных средств (произвольной формы) сотрудником организации здравоохранения, осуществляющей медицинскую экспертную деятельность.
25. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры, в организациях здравоохранения подлежат учету в пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатями и подписями руководителей организации здравоохранения и территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий журналах учета:
1) на аптечных складах по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) в помещении хранения, в отделениях (кабинетах) медицинских организаций по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) в помещении хранения аптеки по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
4) на постах медицинских сестер медицинских организаций по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
5) на объектах производства, в испытательных лабораториях (центра) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
26. Учет приема лекарственных средств для поддерживающей терапии агонистами опиоидов в амбулаторных условиях производится по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
27. В организациях здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность в виде производства лекарственных средств, а также в испытательных лабораториях (центрах) учету подлежат также реактивы, активные фармацевтические ингредиенты (субстанции), содержащие наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры.
Учет активных фармацевтических ингредиентов (субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, используемые при производстве лекарственных средств ведется в журнале по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
28. В журнале учета на первой странице указывается перечень лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров. Для каждого наименования или лекарственной формы, дозировки, фасовки лекарственного средства отводится отдельный лист (разворот). Поступление отражается по каждому приходному документу с указанием номера и даты. Расход записывается дневными итогами (ежедневные записи). Журналы учета ведутся в течение одного года.

29. Әр айдың бірінші күні құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың нақты бар болуы салыстыру актісін жасай отырып, бухгалтерлік баланспен тексеріледі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттар.
30. Түгендеу кезінде құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың нақты қалдықтары жеке түгендеу тізімі бойынша белгіленеді.
31. Егер нақты қалдықтар бухгалтерлік баланстан ерекшеленсе, денсаулық сақтау ұйымының басшысы анықталған кезден бастап бір күн ішінде бұл туралы дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы және ішкі істер саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне хабарлайды. дене.
32. Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды бір жыл ішінде нақты тұтыну туралы есеп осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) денсаулық сақтау ұйымдары дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін;
2) дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган уәкілетті органға жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейін.
4-параграф. Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды, сондай-ақ шикізатты, материалдарды, материалдардың қалдықтарын, үлгілерді, қалдықтарды, жартылай өнімдерді жою
33. Стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында Тізбенің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардан бос флакондар мен ампулалар, сондай-ақ ішіндегісі ішінара пайдаланылған ампулалар алынуға жатады .
Құрамында Тізбенің ІІ Кестесінің есірткі, психотроптық заттары бар дәрілік заттардың нақты санын бухгалтерлік баланспен салыстыру кезінде бос ампулалар саны есепке алынады.
34. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен қайтыс болғаны туралы куәлікті беруге жауапты медицина қызметкеріне қайтыс болған науқастың туыстарына құрамында есірткі және психотроптық заттар бар пайдаланылмаған дәрілік заттарды беру қажеттілігі туралы ауызша хабарлау жүктеледі. Денсаулық сақтау ұйымына тізімнің II кестесі.
Денсаулық сақтау ұйымы үйінде қайтыс болған науқастардан кейін қалған, құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар пайдаланылмаған дәрілік заттарды қабылдауды және есепке алуды ұйымдастырады және Тізімнің II кестесінің есірткі құралдары мен психотроптық заттары бар дәрілік заттарды тұтынуды сәйкестігіне салыстырады. соңғы рецепті алынғаннан бері пайдаланылмаған дәрілік заттардың қалдығымен және науқастың қайтыс болған күнімен. Қабылдау осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісімен ресімделеді.
Жеткізілген дәрілік заттар туралы мәліметтер осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нөмірленген, шілтерленген, ұйым мөрімен бекітілген және басшының қолымен, журналда тіркеледі.
Тізілімде дәрілік заттың әрбір атауы бойынша жойылған күні, сондай-ақ оның саны мен жойылу тәсілі туралы белгі қойылады.

29. На первое число каждого месяца фактическое наличие лекарственных средств, содержащих наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров содержащих сверяется с книжным остатком, с составлением акта сверки лекарственных средств по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
30. При инвентаризации фактические остатки лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоры устанавливаются по отдельной инвентаризационной ведомости.
31. При расхождении фактических остатков с книжными руководитель организации здравоохранения в течение суток с момента обнаружения извещает об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий и органа внутренних дел.
32. Отчет о фактическом расходе за год лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров, предоставляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам:
1) организациями здравоохранения в территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий ежегодно, до 1 марта года, следующего за отчетным годом;
2) государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в уполномоченный орган ежегодно, до 15 марта года, следующего за отчетным годом.
Параграф 4. Уничтожение лекарственных средств, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры
33. В организациях здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь, подлежат сбору пустые флаконы и ампулы от лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, а также ампулы, содержимое которых использовано частично.
Количество пустых ампул учитывается при сверке фактического количества лекарственных средств, содержащих наркотических средств, психотропных веществ Таблицы II Списка с книжным остатком.
34. Приказом руководителя организации здравоохранения, оказывающая первичную медико-санитарную помощь, на медицинского работника, ответственного за оформление справки о смерти, возлагается устное оповещение родственников умершего пациента о необходимости сдачи в организацию здравоохранения неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические и психотропные вещества Таблицы II Списка.
Организация здравоохранения, организует прием и учет неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические средства и психотропные вещества Таблицы II Списка, оставшихся после пациентов, умерших на дому и проводит сверку расхода лекарственного средства, содержащих наркотические средства и психотропные вещества Таблицы II Списка на предмет соответствия остатка неиспользованных лекарственных средств с момента получения последнего рецепта и датой смерти пациента. Прием оформляется актом приема-передачи по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Информация о сданных лекарственных средствах регистрируются в пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатью организации и подписью руководителя, журнале, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
В журнале учета по каждому наименованию лекарственного средства ставится дата уничтожения, а также отметка о его количестве и способе уничтожения.

35. Қайтыс болған науқастың туыстары тапсырған, құрамында Тізбенің II кестесінің есірткі құралдары мен психотроптық заттары бар дәрілік заттар басқа дәрілік заттардан бөлек мөрленген және (немесе) мөрленген сейфте немесе металл шкафта олар белгіленген мерзімге дейін сақталады. жойылды. Кілттер, пломба және (немесе) балмұздақ жауапты тұлғада сақталады.
36. Жою үшін құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен, тозығы жеткен, бұрмаланған, қайтыс болған науқастардың туыстарына берілген Тізбенің ІІ кестелері , ішіндегісі ішінара пайдаланылған бос флакондар мен ампулаларды қоса алғанда, сондай-ақ дәрілік заттарды және (немесе) дәрілік заттарға жатпайтын сынақтарды (талдауларды) өндіргеннен кейін одан әрі өңдеуге жатпайтын сынған, ақауы бар заттар, шикізаттар, материалдар, материалдардың қалдықтары, үлгілер, қалдықтар, жартылай өнімдер , құрамында есірткі, психотроптық заттар бар Тізбенің II кестесі денсаулық сақтау ұйымында басшының бұйрығымен оның құрамына ұйымның басшысы мен жауапты адамы, уәкілетті мемлекеттік органның өкілі кіретін тұрақты комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады. есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының айналымы саласы.
37. Дәрілік заттар, бос флакондар мен ампулалар, шикізат, материалдар, қалдық материалдар, сынамалар, қалдықтар, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар жартылай фабрикаттар, Тізбенің II Кестесінде көрсетілген денсаулық сақтау ұйымдарында, оның ішінде фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда жинақталғандықтан. сынау зертханаларында (орталықтарында) дәрілік заттарды өндіру нысаны Комиссияның қатысуымен мыналар жойылады:
1) 1:100 қатынасында сумен сұйылту және кәрізге ағызу арқылы ұнтақ күйіне дейін ұсақтағаннан кейін суда еритін заттары бар қатты дәрілік нысандар (таблеткалар, дражелер, капсулалар, түйіршіктер, ұнтақтар және басқалар);
2) құрамында суда ерімейтін заттар бар қатты дәрілік нысандар (ұнтақтар, таблеткалар, капсулалар, трансдермальды патчтар және т.б.) өртеу арқылы жойылады;
3) жұмсақ дәрілік нысандар (майлар, суппозиторийлер және басқалар), сұйық дәрілік нысандар (ампулалардағы, қаптардағы, флакондардағы инъекцияға арналған ерітінділер, ішке қолдануға арналған ерітінділер, дәрілік заттар, тамшылар) ұнтақтау арқылы, содан кейін мазмұнын сумен сұйылту арқылы. 1:100 және алынған ерітіндіні кәрізге төгу. Ампулалардың, қаптардың, флакондардың, аэрозольдік банкалардың және басқа ыдыстардың қалдықтары қайта өңдеу арқылы жойылады ;

35. Сданные родственниками умершего пациента лекарственные средства, содержащие наркотические средства и психотропные вещества Таблицы II Списка, хранятся отдельно от других лекарственных средств в опечатанном и (или) запломбированном сейфе или в металлическом шкафе до их уничтожения. Ключи, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица.
36. Для уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, с истекшим сроком годности, пришедших в негодность, фальсифицированных, сданных родственниками умерших больных, пустые флаконы и ампулы, в том числе содержимое которых частично использовано, а также бой, брак, субстанции, сырье, материалы, остатки материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящихся к лекарственным средствам, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, в организации здравоохранения, приказом руководителя, создается постоянно действующая комиссия (далее – Комиссия), в составе которой присутствует руководитель и ответственное лицо организации, представитель уполномоченного государственного органа в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
37. По мере накопления лекарственных средств, пустых флаконов и ампул, сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, в организациях здравоохранения, в том числе осуществляющих фармацевтическую деятельность в виде производства лекарственных средств, в испытательных лабораториях (центрах), в присутствии Комиссии производится уничтожение:
1) твердых лекарственных форм (таблетки, драже, капсулы, гранулы, порошки), содержащих водорастворимые субстанции, после дробления до порошкообразного состояния путем разведения водой в соотношении 1:100 и сливания в канализацию;
2) твердых лекарственных форм (порошки, таблетки, капсулы, трансдермальные пластыри), содержащих субстанции, нерастворимых в воде, уничтожаются путем сжигания;
3) мягких лекарственных форм (мази, суппозитории), жидких лекарственных форм (растворы для инъекций в ампулах, пакетах, флаконах, растворы для орального применения, микстуры, капли) путем раздавливания с последующим разведением содержимого водой в соотношении 1:100 и сливанием образующегося раствора в канализацию. Остатки ампул, пакетов, флаконов, аэрозольных баллонов и иной тары, уничтожаются путем утилизации;

4) 1:100 қатынасында сумен сұйылту, бейтараптандыру және алынған суспензияны немесе ерітіндіні кәрізге төгу арқылы сынаудан (талдау) және өндіруден кейін қалған сұйықтықтар.
38. Жою фактісі дәрілік заттар, бос флакондар мен ампулалар, шикізаттар, материалдар, қалдықтар, сынамалар, қалдықтар, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар Тізбенің II кестесінің 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша актімен ресімделеді. осы Ережелерге.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім

4) жидкостей, оставшихся после испытаний (анализов) и производства, путем разведения водой в соотношении 1:100, нейтрализацией и сливом образующейся суспензии или раствора в канализацию.
38. Факт уничтожения лекарственных средств, пустых флаконов и ампул, сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, оформляется актом по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарын тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 1-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде.
№ р/с
Есірткі заттың атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
Қажеттілік

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование наркотического средства
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Потребность

Жиыны: (6 + 7 + 8 баған сомасы)
стационарлық көмек үшін
амбулаториялық көмек үшін
жедел жәрдем, санитариялық авиацияның мобильді
бригадалары үшін және төтенше жағдайларда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 1-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндерме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күнін көрсетіп, қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік нысан – дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
2) есiрткi заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға түзетулер жөнiндегi 1972 жылғы Хаттамаға сәйкес енгiзiлген түзетулерiмен қоса 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген шығу тегі синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда есірткі заттың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;

ИТОГО: (Сумма граф 6 + 7 + 8)
для стационарной помощи
для амбулаторной помощи
для скорой помощи, мобильных бригад санитарной авиации и в чрезвычайных ситуациях
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год"
(Индекс: 1-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
2) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование наркотического средства;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы, порошок для приема внутрь и другие);

4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда стационарлық көмек үшін есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
7-бағанда амбулаториялық көмек үшін есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
8-бағанда жедел жәрдем, санитариялық авиацияның мобильді бригадалары үшін және төтенше жағдайлардағы есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
9-бағанда есірткі заттардың қажеттілік саны: (6 + 7 + 8 бағандардың сомасы) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 2-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ р/с
Психотроптық заттардың атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
Мәлімделген саны
1
2
3
4
5
6
Атауы_____________________________ ___________________________________
Мекенжайы_______________________ _________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 2-Ф, жыл сайын)

В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (мг, мл, % и другие);
В графе 6 указывается потребность наркотических средств для стационарной помощи;
В графе 7 указывается потребность наркотических средств для амбулаторной помощи;
В графе 8 указывается потребность наркотических средств для скорой помощи, мобильных бригад санитарной авиации и в чрезвычайных ситуациях;
В графе 9 указывается итоговое количество потребности наркотических средств: (сумма граф 6 + 7 + 8).
Приложение 2
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование психотропных веществ
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Заявляемое количество
1
2
3
4
5
6
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель______________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год"
(Индекс: 2-Ф, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқарушы адам оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік нысан – дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
2) психотроптық заттар – Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, соның iшiнде 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген, шығу тегi синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда психотроптық заттардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда психотроптық заттың мәлімделген саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының медициналық мақсатта пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 3-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ p/с
Прекурсорлардың атауы
Өлшем бірлігі
Бір бірліктегі прекурсордың мөлшері, грамм
Мәлімделген бірлік саны
Мәлімделген грамм саны
1
2
3
4
5
6
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
2) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование психотропного вещества;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы порошок для приема внутрь и другие);
В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 6 указывается заявляемое количество психотропного вещества.
Приложение 3
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 3-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование прекурсоров
Единица измерения
Количество прекурсора в одной единице, грамм
Заявляемое количество единиц
Заявляемое количество граммов
1
2
3
4
5
6
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель______________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора

"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 3-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқаратын адам оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) прекурсорлар – есiрткi, психотроптық заттарды, сол тектестерді өндiру, дайындау, қайта өңдеу кезiнде пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, оның iшiнде БҰҰ-ның 1988 жылғы Есiрткi және психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенциясына сәйкес Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиісті Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмiне енгiзiлген заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда прекурсорлардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда өлшем бірлігі (ұнтақ, ерітінді және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда бір бірліктегі прекурсордың мөлшері, грамм көрсетіледі;
5-бағанда мәлімделген бірлік саны көрсетіледі;
6-бағанда мәлімделген грамм саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсатта
пайдалану қағидаларына
4-қосымша .
Жылына бір төсекке (жағдай) арналған құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттарға қажеттілікті есептеу нормативтері
р/с
Денсаулық сақтау ұйымының немесе бөлімшенің атауы
Құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттардың атауы
Морфин гидрохлориді 1% (амп)
Морфин сульфаты 5 мг таблеткалар
Морфин сульфаты 10 мг таблеткалар

Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (Индекс: 3-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) прекурсоры – вещества, используемые при производстве, изготовлении, переработке наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование прекурсоров;
В графе 3 указывается единица измерения (порошок, раствор и другие);
В графе 4 указывается количество прекурсора в одной единице, грамм;
В графе 5 указывается заявляемое количество прекурсоров в единицах;
В графе 6 указывается заявляемое количество прекурсоров в граммах.
Приложение 4
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
4
Расчетные нормативы потребности в лекарственных средствах,
содержащих наркотические средства на одну койку (случай) в год
п/п
Наименование организации здравоохранения или отделения
Наименование лекарственных средств, содержащих наркотические средства
Морфина гидрохлорид 1% (амп)
Морфина сульфат 5 мг, таблетки
Морфина сульфат 10 мг, таблетки

150
75
* 2 мл ампуладағы фентанил 0,005% үшін есептелген стандарт жалпы анестезиямен операция жасалған пациентке 18 ампуладан аспайды.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсатта
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
"Бекітемін":
_________________________
(облыстың/қаланың атауы)
Денсаулық сақтау
басқармасының басшысы
_________________ Т.А.Ә.
(бар болса)
(қолы)
20____ж. "____" __________
М.О.
20_____жылға арналған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және олардың прекурсорларын тұтыну нормативі ______________________________________________________________________ (денсаулық сақтау ұйымының атауы)
№ p/с
Құрамында есірткі заты бар дәрілік заттың атауы, дәрілік түрі, дозасы
Өлшем бірлігі
Саны
№ p/с
Құрамында психотроптық зат бар дәрілік заттың атауы, дәрілік түрі, дозасы
Өлшем бірлігі
Саны
№ p/с
Прекурсорлардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ________________
Т.А.Ә (бар болса) (қолы) М.О
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
6-қосымша
20__ ж. "____" ________________ есірткі, психотроптық заттарға және прекурсорларға қойылатын талаптарбастап
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _______________________________
Мөртабан
Есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары айналымымен
байланысты қызмет түрлеріне арналған ________________________________
№ _______ мемлекеттік лицензия
Кімнен ____________________________ (алушының Т.А.Ә., лауазымы)
қандай мақсаттар үшін (негіздеме) _____________________________
р/с №
Құрамында есірткі, психотроптық зат немесе олардың прекурсоры бар дәрілік заттың атауы
Өлшем бірлігі
Талап етілген саны жазумен
Талап етілген саны жазумен
1
2
3
4
5
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ________________
Т.А.Ә (бар болса) (қолы) М.О
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
7-қосымша
Дәріхана қоймаларында есірткіні, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының есепке алу журналы
Ұйымның атауы ________________________________
Дәрілік заттың атауы ________________
Өлшем бірлігі ______________
Ай
Айдың басындағы теңгерім
Келе жатыр
Баланспен келгеннен кейін бір айға ғана
Тұтыну
Ай ішіндегі шығыстың барлығы
Ай ішіндегі шығыстың барлығы
Ай ішіндегі шығыстың барлығы
Кімнен алды
құжаттың нөмірі мен күні
Саны
Кім босатылады
құжаттың нөмірі мен күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
8- қосымша
Журнал Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды бөлімшелерде (кеңселерде) есепке алу
Денсаулық сақтау ұйымының атауы ____________________
Бөлім (кеңсе) ___________________________________
Құрамында есірткі, психотроптық зат, дәрілік нысаны, дозасы немесе олардың
прекурсорлары бар дәрілік заттың атауы ______________
Өлшем бірлігі _______________
Келе жатыр
Тұтыну
Қалдық
Берушінің Т.А.Ә., қолы
Берушінің Т.А.Ә., қолы
алу күні
Құжаттың алынған жері, нөмірі мен күні
Саны
Алушының Т. А. Ә. (бар болса), қолы
Берілген күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
9-қосымша
Дәріханада заттық-сандық есепке алуға жататын есірткіні, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының есепке алу журналы
_________________________________
Заңды тұлғаның атауы
_________________________________
Құрамында есірткі, психотроптық заттар, дәрілік нысаны, дозасы немесе олардың
прекурсорлары бар дәрілік заттың атауы
Өлшем бірлігі _______________
Ай
1-і күнге қалдық
Кіріс
Айдағы қалдықпен бірге жалпы табыс
Шығын түрлері
Тұтыну
Әр түрге арналған айлық шығындар
Ай ішіндегі қалдықпен барлық кіріс
Шығыстар түрі
Нақты баланс
Құжаттың № мен күні
Саны
Құжаттың № мен күні
Саны
1
2
3
4
және т.б.
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
10-қосымша
Мейіргерлер постыларындағы құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды есепке алу журналы
_____________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Препараттың атауы, дозасы, қаптамасы ________________
Өлшем бірлігі ______________________________________
Кырыс
Шығыс
Қалдық
Алынған күні
Қайдан алынды құжаттың № мен күні
Саны
Алушының Т.А.Ә., қолы
Берілген күні
Науқас сырқатнамасының № мен Т.А.Ә.
Саны
Берушінің Т.А.Ә. қолы
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
11-қосымша
Сынақ зертханасына (орталыққа) талдау үшін келіп түскен құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды есепке алу журналы
___________________________________________
Сынақ зертханасының атауы (орталық)
Тауар атауы ________________________________
Өлшем бірлігі ____________________________________
Кіріс
Берілген
Шығыс
Р/с №, яғни талдау №
Түскен күні
Кімнен алынды, құжаттың №
Сериясының №
Алынған саны, өлшем бірлігі
Сынақ түрі
Күні
Саны
Алушының қолы
алдауға жұмсалған мөлшері
Сынақ әдісі, сынақ саны
Толтырылған күні мен талдаушының қолхаты
Талдау нәтижелері
Талдаудан қалған қалдық
Қалдықты қабылдап алушының қолы
Дәріханалық ұйымға беру немесе жою туралы белгі, саны, акт №
Зертхана меңгерушісінің қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
12-қосымша
Парақ опиоидты агонистерге қолдау көрсететін дәрілерді есепке алу
_____________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
№ Амбулаторлық науқастың медициналық картасы ____________
Есірткі тағайындау ______________________
(Аты)
Көптігі, қолдану әдісі, ұзақтығы, дозасының өзгеруі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болса), дәрігердің қолы ____________________________________________
Т.А.Ә (бар болса), пациенттің ________________________________________________
Препаратты қабылдау күні мен уақыты
Дозасы
Науқастың қолы
Эмитенттің қолы
1
2
3
4
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
13-қосымша
Дәрілік заттарды өндіруде қолданылатын есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар белсенді фармацевтикалық ингредиенттерді (субстанцияларды) тіркеу тізілімі
___________________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
Келе жатыр
Өндіріс үшін шығарылған
Тұтыну
күні
шот-фактура нөмірі
Кімнен алды
Аты
Серия №
Саны (г)
Жауапты тұлғаның қолы
күні
Серия №
Саны (г)
Жауапты тұлғаның қолы
күні
Өнім атауы
Өнім сериясының нөмірі
Серия №
Саны (г)
Жауапты тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
Қалдық
Қайту
күні
Серия №
Саны (г)
Жауапты тұлғаның қолы
күні
Қозғалыс орны
шот-фактура нөмірі
Серия №
Саны (г)
Жауапты тұлғаның қолы
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
14-қосымша
________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса) ұйымның басшысы
"__" ______________ 20__ ж.
____________________________ Компанияның атауы
20___ ж. _______________ айындағы есірткіні, психотроптық заттармен прекурсорларды салыстыру актісі
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Айдың басындағы қалдық
Кіріс
Шығыс
Кітаптағы қалдық
Нақты қалдық
Нақты қалдық пен кітаптағы қалдықтың айырмашылығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қорытынды ________________________________________________
Жауапты тұлға _________________________________ лауазымы, қолы
Тексерілді ___________________________________________ лауазымы, қолы
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 15-қосымша
Нысан
Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп

150
75
*расчетный норматив на Фентанил 0,005% в ампулах по 2 мл составляет не более 18 ампул на одного пациента, оперируемого под общим обезболиванием
Приложение 5
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
"Утверждаю"
Руководитель
_________________________
(наименование органа
управления здравоохранением)
_________________________
(наименование области/города)
_________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"____"__________20____г.
М.П.
Норматив потребления лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества, а также их прекурсоров на 20_____ год
_________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения)
№ п/п
Наименование лекарственного средства, содержащего наркотическое средство, лекарственная форма, дозировка
Единица измерения
Количество
№ п/п
Наименование лекарственного средства, содержащего психотропное вещество, лекарственная форма, дозировка
Единица измерения
Количество
№ п/п
Наименование прекурсоров
Единица измерения
Количество
Руководитель организации здравоохранения ___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
М.П.
Приложение 6
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Требование на лекарственные средства, содержащие наркотические средства,
психотропные вещества, а также их прекурсоры
от "____" ________________ 20____г.
________________________________________________________________
Название организации здравоохранения
Государственная лицензия на виды деятельности, связанные с оборотом
наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
№ _______ от __________ _________________________________________
От кого _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность получателя)
Для каких целей (обоснование) _____________________________________
№ п/п
Наименование лекарственного средства, содержащего наркотическое средство, психотропное вещество или их прекурсора
Ед. изм.
Количество затребованного прописью
Количество отпущенного прописью
1
2
3
4
5
Руководитель организации здравоохранения ___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
М.П.
Приложение 7
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества, а также их прекурсоров на аптечных складах
Название организации _______________________________
Наименование лекарственного средства ________________
Единица измерения _________________________________
Месяц
Остаток на начало месяца
Приход
Всего за месяц по приходу с остатком
Расход
Всего расход за месяц
Остаток
Подпись материально-ответственного лица
От кого получено
№ документа и дата
Кол-во
Кому отпущено
№ документа и дата
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 8
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества, а также их прекурсоров в отделениях (кабинетах)
Название организации здравоохранения _______________________________
Отделение (кабинет) _______________________________________________
Наименование лекарственного средства, содержащего наркотическое средство,
психотропное вещество, лекарственная форма, дозировка или их прекурсоров
__________________________________________________________________
Единица измерения _________________________________________________
Приход
Расход
Остаток
Ф.И.О. (при его наличии), подпись отпустившего
Ф.И.О. (при его наличии) получившего
Дата получения
Откуда получено, № и дата документа
Количество
Ф.И.О. (при его наличии), подпись получившего
Дата выдачи
Количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 9
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества, а также их прекурсоров в аптеке
___________________________________________________________________
Наименование юридического лица
___________________________________________________________________
Наименование лекарственного средства, содержащего наркотические средства,
психотропные вещества, лекарственная форма, дозировка, или их прекурсоров
Единица измерения __________________________________________________
Месяц
Остаток на 1-е число
Приход
Всего приход с остатком за месяц
Виды расхода
Расход
Расход за месяц по каждому виду
Всего за месяц по всем видам расхода
Остаток на конец месяца
Фактический остаток
№ документа и дата
Количество
№ документа и дата
Количество
1
2
3
4
и т.д.
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 10
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан н
Журнал учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и их прекурсоры на постах медицинских сестер
________________________________________________________________
Название организации здравоохранения
Наименование средства, дозировка, фасовка _________________________
Единица измерения ______________________________________________
Приход
Расход
Остаток
Дата получения
Откуда получено, № и дата документа
Количество
Ф.И.О. (при его наличии) подпись получившего
Дата выдачи
№ истории болезни и Ф.И.О. (при его наличии) пациента
Количество
Ф.И.О. (при его наличии) подпись выдавшего
Количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 11
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета реактивов, лекарственных средств, активных фармацевтических
ингредиентов (субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные
вещества и их прекурсоры, поступающих в испытательную лабораторию (центр) и объекты производства
___________________________________________________________
Название испытательной лаборатории (центра)
Наименование средства ______________________________________
Единица измерения __________________________________________
Приход
Выдано
Расход
№ п/п, т.е. № анализа
Дата поступления
От кого получено № документа
№ серии
Количество получено, ед.изм.
Вид испытания
Дата
Количество
Подпись получившего
Израсходованное количество на анализ
Метод испытаний, количество испытаний
Дата заполнения и расписка аналитика
Результат анализа
Остаток от анализа
Роспись, принявшего остатки
Отметка о передаче в аптечную орган. или уничтожении, количество, акта
Подпись зав. лабораторией
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 12
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Лист учета приема лекарственных средств поддерживающей терапии агонистами опиоидов
___________________________________________________________
Название организации здравоохранения
№ Медицинской карты амбулаторного пациента _________________
Назначение наркотического средства ___________________________
(наименование)
Кратность, способ употребления, длительность, изменения дозы
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись врача
___________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) пациента
___________________________________________________________
Дата и время приема препарата
Дозировка
Подпись пациента
Подпись выдавшего
1
2
3
4
Приложение 13
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета активных фармацевтических ингредиентов (субстанций),
содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры,
используемые при производстве лекарственных средств
_______________________________________________________
Наименование организации здравоохранения
Приход
Выдано в производство
Расход
Дата
№ накладной
От кого получено
Наименование
№ серии
Количество (г)
Подпись ответственного лица
Дата
№ серии
Количество (г)
Подпись ответственного лица
Дата
Наименование продукции
Номер серии продукции
№ серии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Продолжение таблицы
Остаток
Возврат
Количество (г)
Подпись ответственного лица
Дата
№ серии
Количество (г)
Подпись ответственного лица
Дата
Место перемещения
№ накладной
№ серии
Количество (г)
Подпись ответственного лица
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Приложение 14
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
_____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя организации
"__" ______________ 20__ г.
_____________________________________________
Наименование организации
Акт сверки наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров
за ___________________ месяц 20____ года
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Остаток на начало месяца
Приход
Расход
Остаток книжный
Остаток фактический
Разница между фактическим и книжным остатком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Заключение ____________________________________________
Ответственное лицо _______________________________ должность, подпись
Проверил _________________________________________ должность, подпись
Приложение 15
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысаны https://www.gov.kz/memleket/entities/dsm интернет- ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 4-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: 20__ жылғы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы:

Сноска. Приложение 15 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/dsm.
Наименование формы административных данных: Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 4-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: 20__ года.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) денсаулық сақтау ұйымдары;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
1) денсаулық сақтау ұйымдары есепті жылдан кейінгі жылғы 1 наурызға дейін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне есепті ұсынады;

1) организации здравоохранения;
2) территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
3) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
1) организации здравоохранения до 1 марта года, следующего за отчетным годом представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;

2) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган есепті жылдан кейінгі жылғы 15 наурызға дейін уәкiлеттi органға ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ р/с
Атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
1-күнге қалдық
Кіріс
Шығыс
Қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 4-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан жылына бір рет, ағымдағы жылғы 15 наурызға дейiнгi күнтiзбелiк жылға ұсынылады.
3. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күнін көрсетіліп, қол қояды.
4. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік зат - затты не заттардың комбинациясын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;

2) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий до 15 марта года, следующего за отчетным годом представляет в уполномоченный орган.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Остаток на 1 число
Приход
Расход
Остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год"
(Индекс: 4-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год" (далее – Форма).
2. Форма представляется раз в год до 15 марта года, следующего за отчетным годом.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
4. Форма заполняется на казахском и русском языках.
5. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;

2) дәрілік нысан - дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
3) есiрткi заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға түзетулер жөнiндегi 1972 жылғы Хаттамаға сәйкес енгiзiлген түзетулерiмен қоса 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген шығу тегі синтетикалық немесе табиғи заттар;
4) прекурсорлар – есiрткi, психотроптық заттарды, сол тектестерді өндiру, дайындау, қайта өңдеу кезiнде пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, оның iшiнде БҰҰ-ның 1988 жылғы Есiрткi және психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенциясына сәйкес Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиісті Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмiне енгiзiлген заттар;
5) психотроптық заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, соның iшiнде 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген, шығу тегi синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға арналған ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда есепті жылдың басындағы дәрілік заттардың қалдығы көрсетіледі;
7-бағанда есепті жылы келіп түскен дәрілік заттардың көлемі көрсетіледі;
8-бағанда есепті жылы жұмсалған дәрілік заттардың көлемі көрсетіледі;
9-бағанда есепті жылдың соңындағы дәрілік заттардың қалдығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
16-қосымша
"___" _____________ 20___ж. науқас қайтыс болғаннан кейін қалған Тізімнің II кестесінде есірткі заттары, психотроптық заттары бар дәрілік заттарды қабылдау-беру актісі
______________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), қайтыс болған науқастың мекен-жайы
Біз, төменде қол қоюшылар: осы актіні жасадық, онда қайтыс болған адамның туысы
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса) туысқан
ауыстырылды ______________________________________________________________
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(дәрілік заттың атауы, саны)
Қабылданған толық аты-жөні (бар болса) қолы
___________________________________________
Толық аты-жөні өтті (бар болса), қолы
________________________________________________
Күні:
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
17- қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар пайдаланылмаған дәрілік заттарды есепке алу журналы
№ p/с
қабылдау күні
Т.А.Ә. (бар болса) пациенттің мекенжайы
Жеткізілетін дәрілік заттардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Өтініш берушінің тегі мен қолы
Алушының тегі мен қолы
Жоюдың саны мен әдісі туралы ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
18-қосымша
Тізімнің II кестесінде дәрілік заттарды, бос құтылар мен ампулаларды, шикізатты, материалдарды, материалдар қалдықтарын, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар сынамаларды, қалдықтарды, жартылай өнімдерді жою актісі
ж.__________ бастап ________________
Комиссия құрамы (кемінде 3 адам)

2) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
3) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года;
4) прекурсоры – вещества, используемые при производстве, изготовлении, переработке наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года;
5) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы порошок для приема внутрь и другие);
В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (мг, мл, % и другие);
В графе 6 указывается остаток лекарственных средств на начало отчетного года;
В графе 7 указывается приход лекарственных средств за отчетный год;
В графе 8 указывается расход лекарственных средств за отчетный год;
В графе 9 указывается остаток лекарственных средств на конец отчетного года
Приложение 16
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Акт приема-передачи лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества
Таблицы II Списка, оставшихся после смерти пациента
от "___" _____________ 20___г.
__________________________________________________________________
Название организации здравоохранения
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), адрес умершего пациента
Мы, нижеподписавшиеся: составили настоящий акт о том, что родственником
умершего
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) родственника
были переданы в ___________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование лекарственного средства, количество)
Принял Ф.И.О. (при его наличии), подпись
__________________________________________________________________
Сдал Ф.И.О. (при его наличии), подпись
__________________________________________________________________
Дата:
Приложение 17
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал учета неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества
Таблицы II Списка, сданных родственниками умерших больных
№ п/п
Дата поступления
Ф.И.О. (при его наличии) адрес пациента
Наименование сданных лекарственных средств
Единица измерения
Количество
Фамилия и подпись сдавшего
Фамилия и подпись принявшего
Отметка о количестве и способе уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 18
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Акт уничтожения лекарственных средств, пустых флаконов и ампул, сырья,
материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка
г.__________ от __________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)

1) Толық аты-жөні (болған жағдайда) денсаулық сақтау ұйымы басшысының лауазымы ;
2) Толық аты-жөні (болған жағдайда) денсаулық сақтау ұйымының жауапты тұлғасының лауазымы;
3) Толық аты-жөні (болған жағдайда) есiрткi, психотроптық заттардың, сол тектестердің және прекурсорлардың айналысы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган өкілінің лауазымы.
20___ жылғы "___" ___________ кезеңге жою жүргізілді. авторы "___" ___________ 20____ ж. Дәрілік заттар, бос флакондар мен ампулалар, шикізат, материалдар, материалдардың қалдықтары, сынамалар, қалдықтар, Тізбенің II кестесіндегі есірткі құралдары, психотроптық заттар бар жартылай фабрикаттар:
№ p/с
Аты*
Өлшем бірлігі
Саны
Бұзылу себебі/қирау себебі
Жою әдісі
* Дәрілік заттар үшін дәрілік нысаны, дозасы , сериясы көрсетілген
Төраға: _________________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________ (қолы)
_________________________________(қолы)

1) Ф.И.О. (при его наличии), должность руководителя организации здравоохранения;
2) Ф.И.О. (при его наличии), должность ответственного лица организации здравоохранения;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя уполномоченного государственного органа в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ,
их аналогов и прекурсоров.
произвела уничтожение за период с "___"___________ 20___г.
по "___" ___________ 20____г. лекарственных средств, пустых флаконов и ампул,
сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов,
содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка:
№ п/п
Наименование*
Единица измерения
Количество
Основание для уничтожения/причина уничтожения
Способ уничтожения
* Для лекарственных средств указывается лекарственная форма, дозировка, серия
Председатель: _________________________________ (подпись)
Члены комиссии: ______________________________ (подпись)
_______________________________ (подпись)