Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 7-1/611 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 ақпанда № 10287 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.04.2020 № 108 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілед).
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.04.2020 № 108 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілед).
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
19 қаңтар 2015 жылы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________Ә. Исекешев
15 желтоқсан 2014 жылы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 24 қарашадағы
№ 7-1 / 611 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.04.2020 № 108 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілед).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 46-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 7-1/611. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республике Казахстан 19 февраля 2015 года № 10287.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.04.2020 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 46-20) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 249 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.04.2020 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
19 января 2014 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
15 декабря 2014 год
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 ноября 2014 года № 7-1/611
Правила проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок
Сноска. Правила в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.04.2020 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-20) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок, а также порядок оказания государственной услуги.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу – ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын шектеулі зертханалық және (немесе) өндірістік жағдайларда олардың иммундық-биологиялық қасиеттерін және эпизоотологиялық тиімділігін, олардың жануардың ағзасына әсер ету салдарларының болмауын, сондай-ақ оларды ветеринариялық практикада пайдалану мүмкіндігін анықтау үшін экологиялық қауіпсіздігін айқындау мақсатында сынау;
2) ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының тiркеу сынақтары – ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының қауіпсіздік және сапа көрсеткіштеріне сәйкестігін айқындау;
3) ветеринариялық препараттың, жемшөп қоспаларының саудалық (айрықша) атауы – дайындаушы тіркейтін, таңбалайтын және жарнамалайтын ветеринариялық препараттың атауы;
4) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
5) жаңа ветеринариялық препарат, жемшөп қоспасы – үшінші елдер мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде өндірілмеген және тіркелмеген ветеринариялық препарат, жемшөп қоспасы;
6) жетiлдiрiлген ветеринариялық препарат, жемшөп қоспасы – бұрын тіркелген, бірақ басқа нысандарда және/немесе жаңа дозада, және/немесе негізгі және қосалқы заттардың (компоненттердің) басқа құрамында, сондай-ақ олардың қасиеттері мен сапалық сипаттарына әсер еткен өндіру технологиясының өзгеруімен(лерімен), оларды пайдаланудың (қолданудың, сақтаудың) өзге де тәсілдерімен немесе пайдалануға (қолдануға, сақтауға) қойылатын көрсеткіштермен өндірілген ветеринариялық препарат, жемшөп қоспасы.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. "Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетiнiң "Ветеринариядағы ұлттық референттік орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.
4. "Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 №249(вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апробация ветеринарного препарата, кормовых добавок – испытание ветеринарного препарата, кормовых добавок в ограниченных лабораторных и (или) производственных условиях в целях определения их иммунобиологических свойств и эпизоотологической эффективности, отсутствия последствий их действия на организм животного, а также экологической безопасности для установления возможности использования их в ветеринарной практике;
2) регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок – определение соответствия ветеринарных препаратов, кормовых добавок показателям безопасности и качества;
3) торговое (отличительное) название ветеринарного препарата, кормовых добавок – наименование, под которым ветеринарный препарат, кормовые добавки регистрируются, этикетируются и рекламируются изготовителем или физическим и юридическим лицом;
4) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) новый ветеринарный препарат, кормовая добавка – ветеринарный препарат, кормовая добавка, не производимые и незарегистрированные в третьих странах и государствах-членах Евразийского экономического союза;
6) усовершенствованный ветеринарный препарат, кормовая добавка – ветеринарный препарат, кормовая добавка, зарегистрированные ранее, но произведенные в других формах и/или с новой дозировкой, и/или другим составом основных и вспомогательных веществ (компонентов), а также с изменением(ями) технологии производства, которые повлияли на их свойства и качественные характеристики, иными способами их использования (применения, хранения) или показанием к использованию (применения, хранения).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга "Проведение апробации и регистрационных испытании ветеринарного препарата и кормовых добавок" (далее – государственная услуга) оказывается республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный референтный центр по ветеринарии" Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель) в соответствии с настоящими Правилами.
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение апробации и регистрационных испытаний ветеринарного препарата и кормовых добавок" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ведомствоның кеңсесіне (бұдан әрі – кеңсе) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және Тізбеде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 7-1/625 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10298 болып тіркелген) бекітілген Жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттаманы келісу қағидаларына сәйкес ведомствомен келісілген жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттама (бұдан әрі – НТҚ) бар болған жағдайда жүргізіледі.
7. Кеңсе жұмыскері қабылдау мен тіркеуді ол келіп түскен күні жүзеге асырады және ведомство басшысына жолдайды, ол жауапты орындаушыны тағайындайды.
Кеңсе жұмыскері көрсетілетін қызметті алушыға күні мен уақыты, өтінішті қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, лауазымы көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонын береді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жауапты орындаушы өтінішті тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тізбеде көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, жауапты орындаушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер сәйкес келмейтін талаптарды және оларды сәйкес келтіру мерзімін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру кезеңінде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі тоқтатыла тұрады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 249 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Физические и юридические лица (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги представляют в канцелярию ведомства (далее – канцелярия) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 249 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Апробация и регистрационные испытания ветеринарных препаратов и кормовых добавок проводятся при наличии нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки (далее – НТД), согласованной с ведомством в соответствии с Правилами согласования нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 7-1/625 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10298).
7. Работник канцелярии осуществляет прием и регистрацию заявления в день его поступления и направляет руководителю ведомства, которым назначается ответственный исполнитель.
Работником канцелярии услугополучателю выдается отрывной талон заявления с отметкой о регистрации с указанием даты и времени, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего заявление.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов, указанных в Перечне.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) отсутствия сведений, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими Правилами, ответственный исполнитель в срок, указанный в части первой настоящего пункта, направляет услугополучателю уведомление с указанием требований, которым не соответствуют представленные документы и (или) сведения, и срока приведения их в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанного в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня направления уведомления.
На период приведения в соответствие указанных в уведомлении документов с требованиями настоящих Правил, срок оказания государственной услуги приостанавливается.

Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы өтінішті осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ведомство басшысы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған уәжді бас тартуды жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған және мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда, жауапты орындаушы өтінішті тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 8-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;

В случае, если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления, услугополучатель не привел документы в соответствие требованиям настоящих Правил, услугодатель направляет мотивированный отказ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанный руководителем ведомства либо лицом, исполняющим его обязанности.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет документы услугодателю.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2026 № 249 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнена пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.10.2023 № 249 (вводится в действие с 12.07.2026).
8-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
Сноска. Правила дополнена пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.10.2023 № 249 (вводится в действие с 12.07.2026).
8-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 8-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;

2) осы Қағидалардың 8-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 8-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.
Ескерту. 8-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ветеринариялық препараттарды және жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу үшін көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде іс-шаралардың атауын, оларды өткізу мерзімдерін, үлгілердің көлемі мен санын көрсете отырып, еркін нысанда ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу бағдарламасының жобасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жасайды және оны ведомствоға жібереді.
Ведомство Бағдарлама жобасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Бағдарламаның жобасын келіседі және Бағдарлама мен ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу үшін комиссия құрамы (бұдан әрі – Комиссия) бекітілетін ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізуді ұйымдастыру туралы бұйрық шығарады.
Комиссия құрамына ведомство қызметкері (Комиссия төрағасы), тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы (Комиссия төрағасының орынбасары), көрсетілетін қызметті берушінің маманы (дары), тәуелсіз сарапшы, ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізуге қатысатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшысы(лары), көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі кіреді;
2) Бағдарлама жобасын келіспейді және көрсетілетін қызметті берушіге нақты ескертулер мен ұсыныстарды көрсете отырып, жазбаша жауап жолдайды.
Бағдарлама жобасы келісілмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күн ішінде ескертулерді жояды және оны ведомствоға қайта жолдайды.

2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 8-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
Сноска. Правила дополнена пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.10.2023 № 249 (вводится в действие с 12.07.2026).
8-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.
Сноска. Правила дополнена пунктом 8-4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.10.2023 № 249 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Для проведения апробации ветеринарного препарата и кормовых добавок услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней после получения документов составляет в произвольной форме проект программы проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок с указанием наименования мероприятий, сроков их проведения, объема и количества образцов (далее – Программа) и направляет его в ведомство.
Ведомство в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения проекта Программы принимает одно из следующих решений:
1) согласовывает проект Программы и издает приказ об организации проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок, которым утверждается Программа и состав комиссии для проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок (далее – Комиссия).
В состав Комиссии включаются сотрудник ведомства (председатель Комиссии), главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы (заместитель председателя Комиссии), специалист(ы) услугодателя, независимый эксперт, руководитель(и) хозяйствующих субъектов, участвующих в проведении апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок, услугополучатель либо его представитель;
2) не согласовывает проект Программы и направляет услугодателю письменный ответ с указанием конкретных замечаний и предложений.
При несогласовании проекта Программы услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней устраняет замечания и повторно его направляет в ведомство.

10. Бағдарламаны бекіткенен кейін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушымен Бағдарламасында қарастырылған іс-шаралар, төлем құны мен төлеу тәсілі және басқа да мәліметтер көрсетілетін ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізуге шарт жасасады.
11. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізу үшін көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде іс шаралардың атауын, оларды өткізу мерзімдерін, тіркеу сынақтарының әдістерін, ветеринариялық препарат, жемшөп қоспалары үлгілерінің көлемі мен санын көрсете отырып, еркін нысанда жұмыс бағдарламасын (бұдан әрі – жұмыс бағдарламасы) жасайды және бекітеді.
12. Жұмыс бағдарламасын бекіткенен кейін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушымен жұмыс бағдарламасында қарастырылған іс-шаралар, төлем құны мен төлеу тәсілі және басқа да мәліметтер көрсетілетін ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізуге шарт жасасады.
1-параграф. Ветеринариялық препараттарды және жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу тәртібі
13. Ғылыми зерттеулер нәтижесінде алынған жаңа немесе жетілдірілгенді қоса отырып, жаңа немесе жетілдірілген ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары байқаудан өткізуге жатады.
14. Үшінші елдерде (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше емес мемлекеттерде) тіркелген және қолданылатын ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары байқаудан өткізуге жатпайды.
15. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу орнын Бағдарламаны ескере отырып, ведомство айқындайды.
16 Көрсетілетін қызметті беруші Комиссияның барлық мүшелерінің қатысуын және Бағдарламамен танысуын қамтамасыз етеді.
17. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу үшін көрсетілетін қызметті алушы ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын Бағдарламада көрсетілген көлемде және мерзімде байқау өткізілетін орынға жеткізілуін қамтамасыз етеді.
18. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу үшін мынадай талаптарға сай келетін ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары ұсынылады:
ұсынылған НТҚ-ға сәйкес жапсырманың (қазақ және орыс тілдерінде) болуы;
жарамдылық мерзімі мәлімделген жарамдылық мерзімнен 80 (сексен) %-дан кем болмауы;
температуралық режим индикаторларының/датчиктерінің жазбаларымен НТҚ-ға сәйкес ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тасымалдаудың температуралық шарттарын сақтау;
осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының құрамында болуға жол берілмейтін заттар тізбесіне енген заттардың болмауы.
Осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары қабылданбайды.

10. После утверждения Программы услугодатель заключает с услугополучателем договор на проведение апробации ветеринарного препарата и кормовых добавок, в котором отражаются мероприятия, предусмотренные в Программе, стоимость и способ оплаты и другие сведения.
11. Для проведения регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения документов составляет и утверждает в произвольной форме рабочую программу (далее – рабочая программа) с указанием наименования мероприятий, сроков их проведения, методов регистрационных испытаний, объема и количества образцов ветеринарного препарата, кормовых добавок.
12. После утверждения рабочей программы услугодатель заключает с услугополучателем договор на проведение регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок, в котором отражаются мероприятия, предусмотренные в рабочей программе, стоимость и способ оплаты и другие сведения.
Параграф 1. Порядок проведения апробации ветеринарных препаратов и кормовых добавок
13. Апробации подлежат новые или усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки, включая новых или усовершенствованных в результате научных исследований.
14. Ветеринарные препараты, кормовые добавки, зарегистрированные и применяемые в третьих странах (государства, не являющиеся членами Евразийского экономического союза), не подлежат апробации.
15. Место проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок определяется ведомством с учетом Программы.
16. Услугодатель обеспечивает участие и ознакомление с Программой всех членов Комиссии.
17. Для проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок услугополучатель обеспечивает доставку ветеринарного препарата, кормовых добавок в объеме и сроки, указанные в Программе, к месту проведения апробации.
18. Для проведения апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок предоставляются ветеринарные препараты, кормовые добавки, соответствующие следующим требованиям:
наличие этикетки согласно представленной НТД (на казахском и русском языках);
срок годности составляет не менее 80 (восьмидесяти) % от заявленного срока годности;
соблюдение температурных условий транспортировки ветеринарных препаратов, кормовых добавок согласно НТД с записями индикаторов/датчиков температурного режима;
отсутствие веществ, включенных в перечень веществ, содержание которых недопустимо в ветеринарных препаратах, кормовых добавках, предусмотренный в приложении 4 к настоящим Правилам.
В случае несоответствия требованиям, указанным в настоящем пункте, ветеринарные препараты, кормовые добавки не принимаются.

19. Көрсетілетін қызметті берушінің ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу үшін материалдық-техникалық базасы жеткіліксіз болған жағдайда, ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын зертханалық жағдайда сынау үшін бірлесіп орындаушыларды тартуға немесе ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын зертханалық жағдайда сынақтан өткізуге көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлеріне материалдық-техникалық базаға сәйкес өндірушінің базасында өткізуге жол беріледі.
20. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу НТҚ-ға және Бағдарламаға сәйкес екі жылға дейінгі мерзімде жүргізіледі.
21. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттаманы үш данада ресімдейді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Көрсетілетін қызметті беруші ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттамаға Комиссияның барлық мүшелері қол қойған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ведомствоға ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттаманың екі данасын жібереді.
22. Ведомство ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттаманы алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызмет алушыға ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттаманың бір данасын жібереді.
2-параграф. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізу тәртібі
23. Басқа елдерде тіркелген және Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағында қолданылуға ұсынылатын ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспалары тіркеу сынақтарынан өткізуге жатады.
24. Ветеринариялық препараттарды уақытша тіркеудің қолданысы кезеңінде осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен оларды мемлекеттік тіркеуге қажетті ветеринариялық препараттарды тіркеу сынақтарынан өткізу жүргізіледі.
25. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтары ветеринариялық препаратқа, жемшөп қоспаларына арналған НТҚ-да көрсетілген бақылау әдістерін ескере отырып, екі жылға дейін жүргізіледі.
26. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында көрсетілген іс-шараларды орындағаннан кейін ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын өткізеді.

19. При недостаточности материально-технической базы услугодателя для проведения апробации ветеринарных препаратов, кормовых добавок допускается привлечение соисполнителей для испытания ветеринарного препарата, кормовых добавок в лабораторных условиях или проведение испытания ветеринарного препарата, кормовых добавок в лабораторных условиях сотрудниками услугодателя на базе производителя с соответствующей материально-технической базой.
20. Апробация ветеринарных препаратов, кормовых добавок проводится в срок до двух лет в соответствии с НТД и Программой.
21. По результатам апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок услугодатель оформляет протокол о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в трех экземплярах, который подписывается всеми членами Комиссии. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания протокола о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок всеми членами Комиссии направляет в ведомство два экземпляра протокола о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок.
22. Ведомство в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения протокола о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок направляет услугополучателю один экземпляр протокола о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок.
Параграф 2. Порядок проведения регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок
23. Ветеринарные препараты и кормовые добавки, зарегистрированные в других странах и предлагаемых к применению в Республике Казахстан, а также на территории государств-членов Евразийского экономического союза, подлежат регистрационным испытаниям.
24. В период действия временной регистрации ветеринарных препаратов проводятся регистрационные испытания ветеринарных препаратов, необходимые для их государственной регистрации в порядке, установленном настоящими Правилами.
25. Регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок проводятся до двух лет с учетом методов контроля, указанных в НТД на ветеринарный препарат, кормовые добавки.
26. Услугодатель проводит регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок после выполнения мероприятий, указанных в пунктах 11 и 12 настоящих Правил.

27. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын өткізу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге ветеринариялық препараттың, жемшөп қоспасының үлгілерін мынадай мөлшерде ұсынады:
1) ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары:
сұйық:
көлемі 1-ден 5 миллилитрге (бұдан әрі – мл) дейін – 20 сауыт (ампула және басқалар);
көлемі 5 мл-ден 10 мл-ге дейін – 20 сауыт (ампула және басқалар);
көлемі 10 мл-ден 25 мл-ге дейін – 15 сауыт – (ампула және басқалар); көлемі 25 мл-ден 50 мл-ге дейін – 10 сауыт – (ампула және басқалар);
көлемі 50 мл-ден 250 мл-ге дейін – 5 сауыт (ампула және басқалар);
250 мл-де көп – 3 сауыт (канистрлер және басқа да ыдыстар);
сусымалы:
салмағы 1 граммнан (бұдан әрі – гр.) 5 гр-ге дейін – 40 бастапқы қаптама;
салмағы 5 гр-ден 10 гр-ге дейін – 20 бастапқы қаптама;
салмағы 10 гр-ден 25 гр-ге дейін – 15 бастапқы қаптама;
салмағы 25 гр-ден 50 гр-ге дейін – 10 бастапқы қаптама;
салмағы 50 гр-ден 250 гр-ге дейін – 5 бастапқы қаптама;
250 гр-ден көп – 3 бастапқы қаптама;
2) диагностикалық жиынтық – үш жиынтық.
28. Ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларының үлгілері әрбір өндірістік алаңнан жеткізіледі.
29. Бір ветеринариялық препараттың, жемшөп қоспаларының үлгілері, бірақ әртүрлі концентрацияларда немесе мөлшерлемелерде әрбір концентрацияға (мөлшерлемеге) осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес жеке ұсынылады.
30. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын өткізу үшін мынадай талаптарға сай келетін ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары ұсынылады:
ұсынылған НТҚ-ға сәйкес жапсырманың (қазақ және орыс тілдерінде) болуы;
жарамдылық мерзімі мәлімделген жарамдылық мерзімнен 80 (сексен) %-дан кем болмауы;
температуралық режим индикаторларының/датчиктерінің жазбаларымен НТҚ-ға сәйкес ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тасымалдаудың температуралық шарттарын сақтау;
осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының құрамында болуға жол берілмейтін заттар тізбесіне енген заттардың болмауы.
Осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ветеринариялық препараттар, жемшөп қоспалары қабылданбайды.
31. Көрсетілетін қызметті берушінің ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізу үшін материалдық-техникалық базасы жеткіліксіз болған жағдайда, ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын зертханалық жағдайда сынау үшін бірлесіп орындаушыларды тартуға немесе ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын зертханалық жағдайда сынақтан өткізуге көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлеріне материалдық-техникалық базаға сәйкес өндірушінің базасында өткізуге жол беріледі.

27. Для проведения регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок услугополучатель представляет услугодателю образцы ветеринарного препарата, кормовых добавок в следующих количествах:
1) ветеринарные препараты, кормовые добавки:
жидкие:
объемом от 1 до 5 миллилитров (далее – мл) – 20 флаконов (ампул и другие);
объемом от 5 до 10 мл – 20 флаконов (ампул и другие);
объемом от 10 мл до 25 мл–15 флаконов (ампул и другие);
объемом от 25 мл до 50 мл–10 флаконов (ампул и другие);
объемом от 50 мл до 250 мл–5 флаконов (ампул и другие);
более 250 мл – 3 флакона (канистры и другие емкости);
сыпучие:
весом от 1 грамма (далее – гр.) до 5 гр. – 40 первичных упаковок;
весом от 5 гр. до 10 гр. – 20 первичных упаковок;
весом от 10 гр. до 25 гр. – 15 первичных упаковок;
весом от 25 гр. до 50 гр. – 10 первичных упаковок;
весом от 50 гр. до 250 гр. – 5 первичных упаковок;
более 250 гр. – 3 первичные упаковки;
2) диагностические наборы – три набора.
28. Образцы ветеринарных препаратов и кормовых добавок доставляются с каждой производственной площадки.
29. Образцы одного и того же ветеринарного препарата, кормовых добавок, но в различных концентрациях или дозировках представляются на каждую концентрацию (дозировку) отдельно в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил.
30. Для проведения регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок предоставляются ветеринарные препараты, кормовые добавки, соответствующие следующим требованиям:
наличие этикетки согласно представленной НТД (на казахском и русском языках);
срок годности составляет не менее 80 (восьмидесяти) % от заявленного срока годности;
соблюдение температурных условий транспортировки ветеринарных препаратов, кормовых добавок согласно НТД с записями индикаторов/датчиков температурного режима;
отсутствие веществ, включенных в перечень веществ, содержание которых недопустимо в ветеринарных препаратах, кормовых добавках, предусмотренный в приложении 4 к настоящим Правилам.
В случае несоответствия требованиям, указанным в настоящем пункте, ветеринарные препараты, кормовые добавки не принимаются.
31. При недостаточности материально-технической базы услугодателя для проведения регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок допускается привлечение соисполнителей для испытания ветеринарного препарата, кормовых добавок в лабораторных условиях или проведение испытания ветеринарного препарата, кормовых добавок в лабораторных условиях сотрудниками услугодателя на базе производителя с соответствующей материально-технической базой.

32. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері туралы хаттаманы үш данада ресімдейді. Көрсетілетін қызметті беруші ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ведомствоға ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері туралы хаттаманың екі данасын жібереді.
33. Ведомство ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізу нәтижелері туралы хаттаманы алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері туралы хаттаманың бір данасын жібереді.
3-тарау. Шағымдану тәртібі
34. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің, ведомствоның, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті берушінің, ведомствоның, уәкілетті органның – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуына жатады.
36. Ведомствоның, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:

32. По результатам регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок услугодатель оформляет протокол о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в трех экземплярах. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания протокола о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок направляет в ведомство два экземпляра протокола о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок.
33. Ведомство в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения протокола регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок направляет услугополучателю один экземпляр протокола о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок.
Глава 3. Порядок обжалования
34. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, ведомства, уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем, ведомством, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
36. Срок рассмотрения жалобы ведомством, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
37. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ӘРПК-ның 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
ынақтарынан өткізу
қағидаларына
1-қосымша
"Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2026 № 249 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетiнiң "Ветеринариядағы ұлттық референттік орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің (бұдан әрі – ведомство) кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу сәтіне дейін –2 (екі) жылға дейін.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттама және/немесе ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарының нәтижелері туралы хаттама не уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы.

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
37. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
проведения апробации
и регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Перечень государственной услуги
"Проведение апробации и регистрационных испытаний ветеринарного препарата и кормовых добавок"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.10.2023 № 249 (вводится в действие с 12.07.2026).
Наименование государственной услуги: Проведение апробации и регистрационных испытаний ветеринарного препарата и кормовых добавок
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный референтный центр по ветеринарии" Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ведомство).
3
Срок оказания государственной услуги
Со дня сдачи пакета документов услугополучателем и до момента получения результата оказания государственной услуги – до 2 (двух) лет.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Протокол о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок и/или протокол о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок, либо мотивированный отказ.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно.

Мемлекеттік қызмет көрсету құнын көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 116-бабының 1-тармағына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес белгілейді және көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында және үй-жайларында орналастырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілген қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған: www. gov. kz
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 7-1/611 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 10287 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
Ветеринариялық препараттарды, сол бір ветеринариялық препараттың, азықтық қоспалардың әртүрлі дәрілік түрлердің азықтық қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу үшін көрсетілетін қызметті беруші өтінішті әр дәрілік түрге жеке береді.
Ветеринариялық препараттарды, сол бір ветеринариялық препараттың, азықтық қоспалардың әртүрлі дозаларымен концентрациясымен немесе көлемімен, бірақ бір дәрілік нысаны бар азықтық қоспаларды байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарынан өткізу үшін көрсетілетін қызметті алушы ветеринариялық препараттарды, азықтық қоспаларды байқаудан өткізуге және тіркеу сынақтарынан өиткізуге берілетін ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының барлық көлемдерін, дозаларын немесе концентрацияларын тізімдейтін бір өтініш ұсынады;
2) жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) өкілдің өкілеттігін растайтын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы мәліметтерді ведомство мен көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру жолымен немесе "цифрлық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

Стоимость оказания государственной услуги устанавливается услугодателем в соответствии с пунктом 1 статьи 116 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и размещается на интернет-ресурсе и в помещениях услугодателя.
7
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются с 9.00 до 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 7-1/611 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10287) (далее – Правила).
Для проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок различных лекарственных форм одного и того же ветеринарного препарата, кормовых добавок, услугополучатель представляет заявление на каждую лекарственную форму отдельно.
Для проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок одного и того же ветеринарного препарата, кормовых добавок с различными дозировками, концентрацией или объемом, но одной лекарственной формы, услугополучатель представляет одно заявление, в котором перечисляет все объемы, дозы или концентрации ветеринарного препарата, кормовых добавок, предоставляемых на апробацию и регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок;
2) документ, удостоверяющий личность, и (или) документ, подтверждающий полномочия представителя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, сотрудники ведомства и услугодателя получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Не допускается истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыларға күту және қажетті құжаттарды дайындау кезінде жағдайлар жасалады (күтуге арналған креслолар, қажетті құжаттардың тізбесі мен оларды толтыру үлгілері бар стендтермен жарақталған, құжаттарды толтыруға арналған орындар), өртке қарсы қауіпсіздік шаралары қабылданады.
Көрсетілетін қызметті берушінің ғимараттары физикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың кіруіне арналған пандустары бар кіреберіспен жабдықталған.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov. kz. Интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
сынақтарынан өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізуді/тіркеу сынақтарынан өткізуді сұраймын (қажеттісінің астын сызу):
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(ветеринариялық препараттың, жемшөп қоспаларының саудалық (айрықша) атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушы: _______________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
2. Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы, телефоны, факсы, банктік деректемелері:
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Для оказания государственной услуги создаются условия для услугополучателей на время ожидания и подготовки необходимых документов (кресла для ожидания, места для заполнения документов, оснащенные стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения), принимаются меры противопожарной безопасности.
Здания услугодателя оборудованы входом с пандусами, предназначенными для доступа людей с ограниченными физическими возможностями.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к Правилам
проведения апробации и
регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести апробацию/регистрационные испытания ветеринарного препарата,
кормовых добавок (нужное подчеркнуть)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(торговое (отличительное) название ветеринарного препарата, кормовых добавок)
1. Услугополучатель ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
физического лица, наименование юридического лица)
2. Адрес услугополучателя, телефон, факс, банковские реквизиты ___
________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

3. Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендiру нөмiрi / бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Ветеринариялық препарат, жемшөп қоспалары туралы мәліметтер:
1) құрамы: ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) дәрілік нысаны:________________________________________________
____________________________________________________________________
3) тағайындау:___________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын әзірлеуші: ___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, мекенжайы)
6. Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын өндіруші: ___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, мекенжайы)
7. Көрсетілетін қызметті алушының өкілі: ___________________________
__________________________________________________________________
(өкілдің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы, байланыс деректері)
Өтінім берілді: 20___жылғы "____" _______________________________
_________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушынның не оның өкілінің қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Өтініш сағат _____ қарауға қабылданды: 20___ жылғы "_____" ______
__________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және лауазымы)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(үзу сызығы)
Өтініш сағат _____ қарауға қабылданды: 20___жылғы "______" ___
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және лауазымы)
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
сынақтарынан өткізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Уәжді бас тарту
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті" мемлекеттік мекеме Сіздің 20___ жылғы _______________
(күні)
№ _______ өтінішіңізді қарастырып, келесіні хабарлайды.
________________________________________________________________
(бас тартудың негіздемесі)
_______________________ _________________________________________
(қол қоюшының лауазымы) (қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жауапты орындаушы: ________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Байланыс телефоны: _______________________
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
сынақтарынан өткізу
қағидаларына
4-қосымша
Ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының құрамында болуға жол берілмейтін заттардың тізбесі

3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер услугополучателя
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4. Сведения о ветеринарном препарате, кормовых добавках:
1) состав ________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2) лекарственная форма ___________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3) назначение ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
5. Разработчик ветеринарного препарата, кормовых добавок ____________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического
лица, адрес)
6. Производитель ветеринарного препарата, кормовых добавок__________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического
лица, адрес)
7. Представитель услугополучателя _________________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя, контактные данные)
Заявление подано: "____" _______________ 20 ___ года
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя либо его представителя)
Заявление принято к рассмотрению в _____ часов "__" ___ 20___года
___________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность, принявшего заявление)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Заявление принято к рассмотрению в _____ часов "__" ___ 20___года
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность, принявшего заявление)
Приложение 3 к Правилам
проведения апробации и
регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Форма
Мотивированный отказ
Государственное учреждение "Комитет ветеринарного контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" рассмотрев Ваше заявление от
________ 20 ___ года № ____________, сообщает следующее.
________________________________________________________________________
(обоснование отказа)
__________________________ _____________________________________________
(должность подписывающего) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Контактный телефон: _______________________
Приложение 4 к Правилам
проведения апробации и
регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Перечень веществ, содержание которых недопустимо в ветеринарных препаратах, кормовых добавках

1. Хлорамфеникол (левомицетин).
2. Нитрофурандар ( фуразолидонды қоса алғанда).
3. Нитроимидазолдар.
4. "Аристолохия" өсімдігінің компоненттері және одан алынатын дәрілік заттар (гомеопатиялық препараттарда өсімдік компоненттерін пайдалануды қоспағанда).
5. Хлороформ.
6. Хлорпромазин.
7. Колхицин.
8. Дапсон.
9. Карбадокс.
10. Олаквиндокс.
11. Стильбендер, стильбен туындылары, стильбен тұздары және олардың эфирлері.
12. Тиреостатики.
13. Анаболическалық стероидтар.
14. Бета-адреностимуляторлар (бета-агонистер).
15. Резорцил қышқылының лактондары және олардың туындылары.
16. Азаглинафарелин (уылдырығы адамдардың тағамына арналған албырт балықтар үшін).
17. Малахит жасылы (тауарлық балық үшін).
18. Кристалды күлгін (генцианвиолет) (тауарлық балық үшін).
19 Бриллиант жасыл (тауарлық балық үшін).
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
сынақтарынан өткізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
(зерттеу жүргізген ұйымның
атауы, аккредиттеу жөніндегі
белгілер мен деректер (бар
болса), мекенжайы, телефоны)
(Бет жағы)
Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу нәтижелері туралы хаттама
20___ жылғы __ ____№ __
Өтінім беруші
Өтінім берушінің мекенжайы, телефоны, факсы
Ветеринариялық препарат, жемшөп қоспалары туралы мәліметтер
Жалпыға ортақ қабылданған атауы
Саудалық атауы
Құрамы
Дәрілік түрі
Тағайындау
Әзірлеуші
Өндіруші
Ветеринариялық препаратқа/жемшөп қоспаларына қоса беріледі
Сынаққа өтініш келіп түскен күні
Сынақ мақсаты
Зертхананың атауы, жүргізілген сынақтардың күні
(Сырт жағы)
Сараптама (сынақ) нәтижелері
№ _____________
Зерттеу/сынақ атауы
НТҚ-да көрсетілген зерттеу/ сынақ әдістері
Көрсеткіштердің нормаланатын мәндері
Зерттеу/сынақ нәтижелері
Сынақ нәтижелері бойынша қорытынды:
Комиссия мүшелері: ____________________________________
(қолы)
Ескертпе:
Сынақ өткізу шарттары:
Сараптама (сынақ) нәтижелері тек сыналған үлгілерге ғана жатады.
____________________________
Осы сынақ хаттамасы зерттеу/
сынақ жүргізген
ветеринариялық зертхананың
рұқсатынсыз толық немесе
ішінара көрсетілмейді, немесе
тираждалмайды.
Ветеринариялық препараттарды,
жемшөп қоспаларын байқаудан
өткізу және тіркеу
сынақтарынан өткізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
(зерттеу жүргізген ұйымның
атауы, аккредиттеу жөніндегі
белгілер мен деректер (бар
болса), мекенжайы, телефоны)
(Бет жағы)
Ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан өткізу нәтижелері туралы хаттама
20___ жылғы __ ____№ __
Өтінім беруші
Өтінім берушінің мекенжайы, телефоны, факсы
Ветеринариялық препарат, жемшөп қоспасы туралы мәліметтер:
Жалпыға ортақ қабылданған атауы:
Саудалық атауы:
Құрамы:
Дәрілік түрі:
Тағайындау:
Әзірлеуші:
Өндіруші:
Ветеринариялық препаратқа/жемшөп қоспаларына қоса беріледі
Сынаққа өтініш келіп түскен күні
Сынақ мақсаты
Зертхананың атауы, жүргізілген сынақтардың күні
(Сырт жағы)
Сараптама (сынақ) нәтижелері
№ _____________
Зерттеу/сынақ атауы
НТҚ-да көрсетілген зерттеу/ сынақ әдістері
Көрсеткіштердің нормаланатын мәндері
Зерттеу/сынақ нәтижелері
Сынақ нәтижелері бойынша қорытынды:
Комиссия мүшелері: ____________________________________
(қолы)
Ескертпе:
Сынақ өткізу шарттары:
Сараптама (сынақ) нәтижелері тек сыналған үлгілерге ғана жатады.
____________________________
Осы сынақ хаттамасы зерттеу/
сынақ жүргізген
ветеринариялық зертхананың
рұқсатынсыз толық немесе
ішінара көрсетілмейді, немесе
тираждалмайды.

1. Хлорамфеникол (левомицетин).
2. Нитрофураны (включая фуразолидон).
3. Нитроимидазолы.
4. Компоненты растения "Аристолохия" и лекарственные средства из него (за исключением использования компонентов растения в гомеопатических препаратах).
5. Хлороформ.
6. Хлорпромазин.
7. Колхицин.
8. Дапсон.
9. Карбадокс.
10. Олаквиндокс.
11. Стильбены, производные стильбенов, соли стильбенов и их эфиры.
12. Тиреостатики.
13. Анаболические стероиды.
14. Бета-адреностимуляторы (бета-агонисты).
15. Лактоны резорциловой кислоты и их производные.
16. Азаглинафарелин (для лососевых рыб, икра которых предназначена в пищу людям).
17. Малахитовый зеленый (для товарной рыбы).
18. Кристаллический фиолетовый (генцианвиолет) (для товарной рыбы).
19. Бриллиантовый зеленый (для товарной рыбы).
Приложение 5 к Правилам
проведения апробации и
регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Форма
____________________________
(наименование организации
проводившей исследования,
знаки и данные по аккредитации
(при наличии), адрес, телефон)
(Лицевая сторона)
Протокол о результатах апробации ветеринарного препарата, кормовых добавок
№ __ от __ ____ 20___ год.
Заявитель
Адрес заявителя, телефон, факс
Сведения о ветеринарном препарате, кормовых добавках
Общепринятое название
Торговое название
Состав
Лекарственная форма
Назначение
Разработчик
Производитель
К ветеринарному препарату / кормовой добавке прилагается
Дата поступления заявления на испытания
Цель испытаний
Наименование лаборатории, дата проводимых испытаний
(Обратная страница)
Результаты экспертизы (испытаний)
№ _____________
Наименование исследований/испытаний
Методы исследований/
испытаний, указанных НТД
Нормируемые значения показателей
Результаты исследований/
Испытаний
Заключение по результатам испытаний:
Члены комиссии: ___________________________________________________________
(подпись, имя, фамилия, отчество (при его наличии))
Примечание:
Условия проведения испытаний:
Результаты экспертизы (испытаний) относятся только к испытанным образцам.
____________________________
Настоящий протокол испытаний
не может быть полностью или
частично воспроизведен, или
тиражирован без разрешения
ветеринарной лаборатории,
проводившей исследования/
испытания.
Приложение 6 к Правилам
проведения апробации и
регистрационных испытаний
ветеринарных препаратов,
кормовых добавок
Форма
___________________________
(наименование организации
проводившей исследования,
знаки и данные по аккредитации
(при наличии), адрес, телефон)
(Лицевая сторона)
Протокол о результатах регистрационных испытаний ветеринарного препарата, кормовых добавок
№ __ от __ ____ 20___ год.
Заявитель
Адрес заявителя, телефон, факс
Сведения о ветеринарном препарате, кормовых добавках:
Общепринятое название:
Торговое название:
Состав:
Лекарственная форма:
Назначение:
Разработчик:
Производитель
К ветеринарному препарату / кормовой добавке прилагается
Дата поступления заявления на испытания
Цель испытаний
Наименование лаборатории, дата проводимых испытаний
(Обратная страница)
Результаты экспертизы (испытаний)
№ _____________
Наименование исследований/испытаний
Методы исследований/
испытаний, указанных НТД
Нормируемые значения показателей
Результаты исследований/
Испытаний
Заключение по результатам испытаний:
Члены комиссии: ___________________________________________________________
(подпись)
Примечание:
Условия проведения испытаний:
Результаты экспертизы (испытаний) относятся только к испытанным образцам.
____________________________
Настоящий протокол испытаний
не может быть полностью или
частично воспроизведен, или
тиражирован без разрешения
ветеринарной лаборатории,
проводившей исследования/
испытания.